ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5279. 45sle Jaarg, Zaturdag 4 September 1886. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. SJntertfta. SOU ffransvattl sSleWrlanïr. De Brand ONS~ISOLEMENT. W Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERT EN TIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. G-roote letter wordt naar plaatsruimte berekend De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat de nieuwe brug over de Oude Haven bjj het Kraanplein voor het publiek verkeer is opengesteld. Hjj herinnert voor zooveel noodig lo. aan artikel 38 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente, waarbij is bepaalddat met losse of aangespannen rij- en trekdieren over bruggen niet anders dan stapvoets mag gereden wordenen 2o. aan artikel 39 dier Verordening waarbij is ver boden met vrachten van meer dan 1800 pond (kilogram), trekdieren en voertuigen daaronder niet begrepen, over de openbare bruggen te rijden of te slepen. Zierikzee, den 3 September 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. De dwaze manieom te beproeven door de snelstroomingen van den Niagara te zwemmen, welke indertijd aan kapitein Webb en voor eenige dagen aan -een visscber, Scott genaamd, het leven kostte, is door die afschrikkende voorbeelden nog niet genezen. Zondag beeft weder een gewezen politie-dienaar van Boston, William J. Kendall, den roekeloozen togt gewaagd, en hem met goed gevolg volbragt. Hij was, evenals Scott, in een zwempak van kurk .gekleed. De zware golven kookten en bruisten en hieven hem op hij werd een enkele maal drie meter -omhoog geworpen, en in de draaikolk met onweer staanbare kracht meegesleept. Eenige oogenblikken lang verloor bij het bewustzjjn, •en de beangste toeschouwers hielden hem voor dood. Maar lijj bereikte eindelijk behouden den oever, aan de zjjde van Canada. Daar was hij echter zóó uitgeput, dat hij geholpen anoest worden om aan land te komen. Hjj heeft geen ander letsel bekomen, dan dat hy over het geheele ligchaam bont en blaauw is. Kendall volbragt het waagstuk om een weddenschap van 3000 dollars. Maar hy heeft verklaart den togt niet weder te willen doen, zelfs niet om al het geld ter wereld. Den 13en Sept. zal men een paard, op guttapercha- ioeven op een koord over den Niagara laten loopen. Charleston in de Vereenigde Staten is het ergst geteisterd door een aardbeving, die den 31 Augustus des avonds omstreeks 10 uur werd waargenomen langs ■de kust van Alabama tot New-York, en sterker nog te Washington, Savanab, Richmond, Augusta en Ra leigh. Te Augusta telde men tien schokken. In vele steden verliet de verschrikte bevolking hare woningen en kampeerde den geheelen nacht in de open lucht. Te Charleston zjja de straten versperd door de inge storte huizen. Op verschillende punten ontstond in de puinhoopen brand. Zestig personen zouden bij de ramp omgekomen zijn. Er keerscht eene groote paniek onder de bevolking. Eeu later berigt meldt zelfs, dat Charleston door ■de aardbeving letterlijk in een puinhoop is verkeerd. De schade en het verlies zijn natuurlijk nog niet naauwkeurig na te gaan. De telegraphische gemeen schap is gedeeltelijk hersteld. De stad zal voor drie vierden moeten herbouwd worden. De meesten der omgekomenen zijn negers. In het Zuiden van ons wereldhalfrondin Zuid- Afrika, is het met de temperatuur in Julij al niet veel beter geweest dan in Nederland. Uit de Transvaal wordt althans dd. 29 July gemeld De scherpe koude die wij hier in het begin der voorlaatste week hadden, heeft zich over gansch Zuid-Afrika laten gevoelen, op de ineeBte plaatsen in veel strengere mate dan hier. ■Overal in den Vrijstaat heeft het zwaar gesneeuwd, wat eveneens het geval is over de Kaapkolonie, waar -er zware regens bijkwamen, vergezeld van bevigen wind. Te Kaapstad woei de wind zoo sterk, dat hij een glasruit uit een der vensters van de Koopmansbeurs rukte. Een gedeelte van een krans van den Tafelberg stortte naar beneden, denkelijk tengevolge van den grooten regenval, dien men er gehad heeft. Natuurlyk is er veel vee omgekomen door de kou. Een telegram gewaagt van tusschen de 12,000 en 50,000 stuks by Graaf-Reinet alleen en van 5000 by Murraysburg. St. Peterslmrgf2 Sept. In het officieele blad is een telegram openbaar gemaakt, door prins Alexander van Bulgarije den 18 Augustus (30 Aug. a. st.) aan den Czaar gerigt, waarin hy er zijn dank voor uit spreekt, dat de keizerlijke regering, door de officieele tegenwoordigheid van den Russischen consul bij zyne ontvangst te Rustschuk, getoond heeft, dat zy de tegen den persoon des vorsten gerigte revolutionnaire hande lingen niet goedkeurt. De prins verklaart zich bereid tot het brengen van elk offer, om aan de edelmoedige bedoelingen des keizers zjjn steun te geven en Bulgarije van de huidige zware crisis te bevrijdenby verzoekt de zending van prins Dolgoroucki te bespoedigen, opdat bij den Czaar spoedig het onloochenbaar bewijs van zijnen on veranderlijken eerbied kunne geven. Hij is zelfs bereid, de door Rusland verkregen kroon in de handen des Keizers te leggen. De Czaar heeft hierop geantwoord, dat hy 's vorsten terugkeer naar Bulgarije niet goedkeuren kan. De zending van prins Dolgoroucki zou thans ontydig zijn. De Czaar zal zich van elke inmenging onthouden, zoolang prins Alexander in Bulgarije is. De prins zal zelf weten wat hem te doen staat- De Czaar behoudt zich echter voor, zelf te beoordeelen, wat het heilig aandenken zijns vaders en de belangen van Rusland on den vrede in het Oosten van hem eischen. «rij?, Sofia, 1 Sejp. Prins Alexander is te Philippopel aangekomen. Hy is met geestdrift door de menigte ontvangen. Hij zal waarschynlyk Vrjjdag avond alhier aankomen. ©uttscWan^. Bex-lyjii, 1 Sept. Met het oog op het artikel in de „Morning Post" van gisteren, waarin aan de ge beurtenissen in Bulgarye eene beteekenis wordt toege schreven, welke de wereld met onzekerheid en zorg vervult, zegt de „Nordd. Allg. Zeitung" het volgende „Bulgarye heeft voor ons volstrekt geen belangde toestand aldaar laat ons volkomen onverschillig en wjj zouden daarvoor geen enkel soldaat onder de wapenen houden. De drang tot onze toerustingen gaat uit van Frankrijk, dat zyn krygsmagt onophoudelijk en snel uitbreidt, eu de grootste geldelijke offers brengt om de slagvaardigheid van zijn leger te verhoogen. Voor den toestand in Midden-Europa is alleen Frankrijk verantwoordelijk. Het is in strjjd met de feiten, om tusschen dezen toestand en de gebeurtenissen in Bul garije verband te willen brengen." Een landgenoot, die in diplomatieke kringen ver keert, deelt de volgende profetische woorden van Bismarck, mede, die door de jongste gebeurtenissen bjjna nu reeds bewaarheid werden. Toen de troon van Bulgarije aan den toenmaligen luitenant Von Battenberg werd aangeboden, vroeg deze om raad aan Bismarck, die antwoordde: „Wel, ik zou het maar aannemenhet zal voor u op uw ouden dag altijd eene aardige herinnering zyn, eenmaal Vorst van Bulgarije geweest te zyn''. it. Aan brutale aanrandingen en diefstallen is in Brussel tegenwoordig geen gebrek. Dingsdagnacht hadden de twee volgende gevallen plaats. Een beambte der douanen, de heer Th. Léglise, langs den Boulevard van den Plantentuin komende, werd daar door twee kerels aangerand. Zy wierpen hem op den grond en ontnamen hem zyn horloge met ketting. De heer Léglise verdedigde zich zoo goed hy kon. Eene patrouille, die op zyne kreten kwam toegesneld, mengde zich in het gevecht. Een agent greep den kerel vast, die nog altijd met den heer Léglise hand gemeen was, en maakte zich van hém meester. Om 4 ure kwam men op het politiebureel aankon digen, dat op een der pleinen een man in eenen grooten bloedplas gevonden was. Hij werd opgenomen en naar het gasthuis gebragt, waar men bevond dat hy door eenen degensteek in den buik doodelyk gewond was. Men herkende den man als Rombauts, een drukker. Hy is geboortig van Turnhout eu woonde te Schearbeek. Zyne wond was 5 centimeters diep en zyne ingewanden waren getroffen. In een haastig verhoor verklaarde hy van niets te weten. Hy was dronken, zeide hy en kon zich hoegenaamd niet herinneren wat er gebeurd was. 's Avonds is Rombauts gestorven zonder dat er iets over de oorzaak zijner wonden was opgehelderd. Te Brussel kreeg een slagerszoontje van tusschen de vyf en zes jaren twist met een eenigszins ouder kind, hetwelk hem verweet, dat hij geen prys gekregen had. In woede ontstoken, vloog hy naar den winkel zijns vaders, haalde een groot mes en stak het tot aan het heft den ander in de borst. Het knaapje is kort daarna bezweken. Eene stoute zwemster beeft een togt gemaakt, zooals nog nimmer door een vrouw werd volbragt. Zy is Zondag gezwommen van Bath naar Antwerpen (18 kilometer.) Om 10 uur 55 minuten vertrokken, stapte zij 's middags te 5 uren uit het water. Onderweg had zij een kuikentje en een halt fleschje wijn gebruikt. By hare aankomst werd zy luide toegejuicht. Zwolle, 1 Sept. Het was gisteren metdenPrin- seBjesdag juist een jaar geleden, dat Zwolle in opstand kwam. De Zwolsche jongens waren die huzarenaardig- heid nog niet vergeten. Tegen het vallen van den avond en vooral ook by het inrukken der schutters, die bij do stikkende hitte ter eere van het Prinsesje hadden geëxerceerd, werd het rumoerig. Men begon al aardig in den vorm van optogt door de straten te marcheeren. Een groot aantal agenten van politie ver gezelden de honderden, die wel zongen, doch verder geen baldadigheden pleegden. Toen men den stoet echter met honderden zag aangroeyen trad de politie manhaftig op en dreef jong en oud uiteen. Infanterie was aan de hoofdwacht gestationneerd. Tegen midder nacht was alles rustig. Amsterdam, 2 Sept. Op 15 dezer zal het ge- regtshof alhier de zaak behandelen contra Geel, beschul digd van poging tot moord op den heer Stork. De agent van politie Doornewaard, die op den 24n Julij 11. te Amsterdam in bet onbewoonde huis op de Lindengracht het touw afsneed, waaraan de paling hing, is door den hoofdcommissaris van politie bevorderd tot rechercheur aan het hoofdbureau in de Van Terschelling wordt geschreven, dat aldaar eiken avond bij aankomst van de duikers een buiten gewone drukte heerschtieder is nieuwsgierig om te vernemen wat men dien dag uit de „Lutine" beeft opgehaald. Tal van Spaansche matten en goudetukjes worden opgezogen; onder deze laatste komen vreemde en zeer zeldzame voor. *<s Gravenhag-e, 1 Sept. Door de sociaal-de mocraten alhier zijn de heeren Croll en DomelaNieu- wenhuis tot candidaten voor den Gemeenteraad gesteld. In den Haag is eene alleen wonende oude blinde vrouw dood in bare woning gevonden. Bij onderzoek blykt, dat uit hare kamer eenige gouden sieraden en eenige gelden, die in eene ladetafel geborgen waren, verdwenen zyn. Verschillende personen zyn in verband hiermede door den commissaris van politie gehoord. van het Kurhaus te Scheveningen. Na het volgens telegram in ons vorig No. deelde, vernemen wjj nog de volgende bijzonderheden omtrent deze ramp. Aldra had de brand zulk een aanzien, dat aan blusschen niet te denken viel, en het personeel, slechts op het waarschuwen van de logeergasten en redden van eenige bagage bedacht moest zjjn, een taak waarvan, volgens getuigenis van verscheidene logés, men zich over het algemeen goed kweet. Ondertusschen woekerden de vlammen steeds voort. De vuurzee, die de koepel te aanschouwen gaf, werd een oogenblik en ook maar een oogenblik bedwongen, toen het hooge gevaarte met donderend geraas inviel, even een half uur na het ontstaan van den brand. De hoop dat de Noordervleugel gespaard zou kunnen blyven, werd weldra teleurgesteld, want kamer voor kamer zag men een prooi der vlammen worden. De brand breidde zich zóó snel uit, dat niets van het gebouw te behouden viel. Eene ontzettende menschenmassa, zoo uit de residentie als van omliggende plaatsen, was gekomen om het diep bedroevende, maar toch indrukwekkende schouwspel gade te slaan. Hoog sloegen de vlammen uit alle vensters, eene breedte van l'/j Meter. Van het nieuwe gebouw is niets over, behalve de geheele gevel aan de landzjjde en een gedeelte van de zijgevels en die aan de zeezijde. Het gebouw was met meubilair voor 1,200,000 ver zekerd bij de Union Beige, die bij zeven andere Maat schappijen herverzekeringen van verschillende bedragen sloot. De grootste dezer herverzekeringen bedraagt ƒ150,000. Het gebouw heeft bjjna 2 millioen gld. gekost. Menschenlevens zyn niet te betreuren terwyl ook geen gekwetsten voorkwamen. Erg is bet verlies aan roerende goederen. In de eerste plaats bjjna alle instrumenten en de muziek van Mannstiidts kapel, een verlies dat op zichzelf een ramp genoemd kan worden gered zyn eenige bassen bij welke redding o. a. de pas aangestelde adel borst v. Hekking Colenbrander en een oud heer zich verdienstelijk maakten. De kapel zal overleggen wat te doen en blijft in elk geval tot morgen bier. Ook de firma Spoor en Voorneveld alhier verloor 4 kost bare piano's, aan de kapel en eenige badgasten verhuurd. Ook de badgasten verloren bjjna alleB men zegt dat eene dame haar geheele vermogen, een paar ton, in een koffer bjj zich had, en dat ondanks een hooge belooning die zjj uitloofde, alles verbrandde. Het personeel is er mede erg aan toe, het verloor letterlijk alles. Gered is zoo goed als alles uit de Club de Schéveningue, in de allereerste plaats, speel tafel, roelet en toebehooren, terwyl de wijnkelder en het linnenmagazjjn in het sous-terrein behouden bleven. De directie van het Zeebad, hoewel diep getroffen, is echter niet verslagen, reeds nu is men bezig met plannen om de exploitatie zoo spoedig mogelijk te hervatten. Gedurende de werkzaamheden van de brandweer hebben twee ongevallen plaats gehad, gelukkig niet met ernstigen afloop. Een jager werd door een vallende glasruit aan de hand verwond en verbondon door den officier van gezondheid, die bij de commissie van proefneming was, wier leden officieren, onder leiding van majoor In de Beiou, allen mogelijken bjjstana boden. Ook een spuitgast is ligt gewond. Grooter ongerustheid wekte het, dat een politie dienaar, die bjj de blussching medewerkte, tot heden middag vermist werd. Ook de winkels in de galerjj langs het Kurhaus zyn uitgebrand, ofschoon de meeste artikelen nog bjjtijds op straat gebragt konden worden. Algemeen is de windverandering op het oogenblik dat de galerjjgebouwen en naastgelegen hotels gevaar liepen, met vreugde begroet. Zoodra de wind in het westen liep en de vlammen zich van de tot dusver onaangetast gebleven gebouwen afwendden, was men meer gerustgesteld. De stoomtram van de Ned. Rbijnspoorwegmaat- schappjj naar Scheveningen, heeft op den dag van den brand in het Kurhaus 25,880 personen naar Scheve ningen en terug vervoerd. Rotterdam, 1 Sept. Door twee gewezen be dienden in het gesticht voor Israëlietische oude lieden en zieken alhier zijn zeer zware beschuldigingen inge- bragt tegen den vader en de moeder van dat gesticht, als zouden zjj zich aan grove mishandelingen van aldaar verpleegd wordende personen schuldig maken. Zy hebben deze beschuldigingen geplaatst in een Israëlie- tisch blad, met hunne namen onderteekend. Zelfs be weerden zjj dat eene oude vrouw tengevolge dier mishandelingen overleden zou zijn. Regenten, die een onderzoek instelden, hebben de zaak in handen van de justitie gesteld, ter wjj 1 de vader en moeder tegen de aankJagers proces-verbaal hebben doen opmaken wegens laster. Vóór Paschen van 1887 zal te Rotterdam gehouden worden eene tentoonstelling van rundveeschapen varkens enz. Dirksland, 1 Sept. Door Burgemeester en Wet houders is heden aan den Raad ingediend de begrooting van inkomsten en uitgaven over 1887. Zy bedraagt in ontvangst en uitgaaf 26349,18l/=. Voor onderwy's is uitgetrokken ƒ9760, voor armwezen ƒ1720, voor renten en aflossing van geldleeningen 2126,85 Vlissiixgeix, 1 Sept. By gelegenheid van het kinderfeest ter eere van het Prinsesje is een der clowns van Carré, die voor de kinderen gymnastische toeren zou verrigten, zoo gevallen, dat hy bewusteloos is weggedragen. In het eerst meende men, dat het eene clowns-aardigheid was, maar al spoedig ontdekte men de waarheid. Een geneeskundige die aanwezig was en jjs, in groote hoeveelheid voorradig, bragten den be- wustelooze na eenigen tijd weer tot zich zelf. Daardoor was de stoornis niet al te groot. Yersoke, 2 Sept. Tot directeur der zangver- eeniging „Schoonheid en Genoegen" alhier, in plaats van den heer Van Bakergem, die deze gemeente verliet, is gekozen de heer I. van Djjke, onderwjjzer alhier. Voor de betrekking van onderwijzer met Fransche acte aan school 2 alhier hebben zich nu 2 sollicitanten Goes, 3 Sept. In tegenspraak met de berigten van elders over verval van krachten bij de kermis, kan van hier berigt worden, dat van dergeljjk ziekte verschijnsel schyn noch schaduw is. De oude dame vertoont zich hier in al de kracht der jeugdmogelijk worden de gebreken van den ouderdom wel ouder klatergoud en bonten opschik verborgen, maar zij is er dan toch zeer goed in geslaagd zich een jeugdig voor komen te geven. Trouwens, zij weet het wel, de oude dame, dat zij in Zuid-Beveland veel openbare vereerders en stille aanbidsters heeft, en zijn nu de kermissen op bet platte land van ons eiland den dood nabij zij huichelt misschien daar slechts om hier met „Goesche mart" des te meer kracht en pracht ten toon te spreiden. In alle sociëteiten heeft zij onder den naam van „internationaal- variété- specialiteiten- operettengezel- scliap", „café-chantant" of „muziek voor den dans" een of meer altaren geplaatst ter vereering, voor volwassenen of voor hen die daarvoor willen doorgaan. In panorama's en cosmorama's door onze vaders en moeders eenvoudig kjjkkasten genoemd, ziet meu velerlei schoons bjj velerlei akeligs. De „belden" van bet palingtrekken, eene uitbarsting van den Vesuvius en wonderkinderen staan in bonte rjj, vertrouwelijk naast elkander. Neus, mond, oog en oor worden gely kelijk gestreeld op min aangename wjjze wordt men wel eens gewaar dat men in zijne „onderdanen" ook gevoel beeft. Aan de geuren van belle-fleura en oliebollen vergaat zich de neusgemarineerde haring (van verleden jaar) en Bucadekoek streelen het verhemelte en de tong, en het oorvlies barst bjjna door het beuken op de turkscbe irom en het gillen der stoomfluit. Want ook een nabootsing van dit levenmakend veiligheidswerktuig onzer stoommachines is op de kermis aanwezig: de vélocipède-tent van de Wolff tracht daarmede de attentie van het publiek te lokken. Caroussels in allerlei vorm draajjende en zwaaijende zyn als van ouds het aantrekkingapunt voor de kleineren. Ook in dat opzigt gaat de kermis met haar medede mallemolen heeft plaats gemaakt voor de caroussel, deze weder voor de bootjesmolen1', welke allen thans weder verlaten worden voor de vélocipède, het vervoer middel der toekomst. Mogelijk levert de kermis het volgend jaar een ballon-captif te zien. Als de kermis stervende is, zooals sommigen beweren, dan sterft zij tenminste een' lang- zamen dood. - Als een zeldzaamheid meldt men ons dat bjj een slager te Goes een kalf 19 geslacht dat 340 pond (170 KG.) woog. Het beestje was 7 maanden oud en met zuivere zoete melk gevoed bij den landbouwer Welleman te Kattendjjke, die het voor 110 afleverde. Bruiuisse, 3 Sept. Ter vervulling der vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het bedanken van den heer L. J. van Yessem, ia door de liberale kies- vereeniging alhier candidaat gesteld de beer W, Jumelet Mz., en door de anti-revolutionaire kiesvereeniging de beer R. de Waal beiden schippers alhier. Brouwersharen, 2 Sept. Geljjk verleden week 64 blokken tin, elk van C 30 kilo, opgehaald en aangebragt werden uit het wrak van het in 1870 hier ter reede gezonken barkschip „Maria Adriana", zoo werden beden wederom 30 blokken tin opgebragt uit het wrak van het in 1876 gestrande Engelsche stoomschip „Thomas Sorbey." Een en ander zat nog drie meter onder het zand verborgen, maar nadat het gelukt was met behulp van den stoomschelpzuiger „Nautilus" het zand te ver wijderen en het wrak zelf met dynamiet te doen sprin gen, wist de heer K. van der Linde, onder wiens leiding alles geschiedde, toch het tin te voorschyn te halen. Men beweert dat er in dit wrak nog c.a. duizend blok ken liggen. Natuurljjk dat men onmiddellijk weer is uitgevaren om nieuwe pogingen aan te wenden. Zierilczee, 2 Sept. De heer J. H. van Trooyen, vroeger hoofdonderwijzer aan de armenschool alhier en later te Dordrecht, zal 1 Nov. van dit jaar den dag herdenken dat hjj als hoofd der school optrad. Benoemd tot leeraar in de Wiskunde aan de Rjjks Hoogere Burgerschool te Meppel de heer A. F. de Boer, geboren te Zierikzee. Bjj het gisteren gehouden examen voor de Mili taire School te Haarlem zijn geslaagd de HH. C. de Graaf Jz., J.Gaaymans en E. Nardten,allen van Zierikzee. Zulk eene warmte als het laatst van Augustus ons na een vrij koelen zomer schonk, is wel niet zon der voorbeeld, maar toch zeldzaam. Eene vergelijking van de temperatuur sedert 20 Aug. met die in geljjk tjjdvak van het vorig jaar, geeft voor het hoogste punt van elk dier dagen de volgende uitkomst 1885. 20 Aug. 72 63 21 74 62 22 76 65 23 79 64 24 78 65 25 76 66 26 71 62 27 68 62 28 75 60 29 81 61 30 75 62 31 82 60 1 Sept. 87 64 WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Rjjks-Kuatverlichting te Wester Schouwen, gedurende Augustus 1886. In 6 aftappingen werd 27,5 m. M. regen verzameld, alzoo 275 M3. per H. A. hetwelk voor de Bannen 511500 M3. aangeeft. Tengevolge van doorzyging en verdamping daalde de waterstand 0,13 M., alzoo juist zooveel als ge durende Augustus 1883. Door den djjkraad der waterkeering van het calam. waterschap „Stavenisse" werd besloten 300 voor duikeronderzoek op de begrooting dienst 1886/87 beschikbaar te stellen. Door denzelfden raad werd, ter benoeming van een lid van het bestuur, tengevolge der periodieke aftre ding op 1 Nov. a. a. van den heer C. Steendijk, een voordragt opgemaakt, bestaande uit de heeren C. Steendjjk, C. Tuynman en L. Hage. Inhoud No. 8 van het „Algemeen Nederlandsch Familieblad", tijdschrift voor Geschiedenis, Geslacht-, Wapen-, Zegelkunde, enz., onder leiding van A. A. Yorsterman van Oyen: De registers der Graven in de Kloosterkerk te *8 Gravenhage, door J. C. van der Muelen (vervolg) Kort verhaal van de afkomst der principaalste Edelen van stad Groningen en Ommelanden, volgens het hand schrift van W. Goenders van Helpen, door Mr. H. O. Feith (slot)hierin over de geslachtenAusums, Deest, Ompteda, Polman, Berum, Munster, Broersema, van Borck, to Nansuin, Coenders van Helpen (Hierbjj een :egelplaat); Verbeteringen en aanvulling op het artikel .voormalige heerlijkheden Reeth en Waerloos"; de Geslachten van der Aa, Brouwer, Heyaoorfc, Idema, i__ Ridder en van Vonckenhoren, door L. J. A. Braakenburg De heerlijkheid van Ravestein, door L. J. C. J. van RavesteinEene welkome ontdekking (decoratief schil derwerk in het Trippenhuis). Boekbeoordeelingen en aankondigingen, over Sac. Fedele Savio. Studi storici sul marchese Guglielmo HI di Montferrato ed i suoi Figli con Documenti ineditiP. van Looy, Letters en hare grondvormen; H. Witte, in en om Valkenburg; J. Hobbel, langs de Geul; Mr. A. I. Andne, Oudheidk. plaatsbeschrijving van de gemeente KoIIummerland en Nieuw-KruislandA. J. Servaas van Rooyen, De ker- keraad contra de classis. Eene Haagsche kerkregtelyke quaestie; A. J. Servaas van Rooyen, Prins Willem V van kind tot grootvader; Stadte-Wappen van Oester- reich-UngarnMr. R. E. Hattink, Het geslacht ter Horst; Jahrbuch der K. K. heraldische Gesellschaft „Adler" in Wien. Zierikzee, 2 Sept. De Centrale Tentoonstellings- Vereeniging „Landbouwbelang" hield heden de aan gekondigde Tentoonstelling van Zaaigranen, enz. Bjj het binnentreden der bovenzaal van het „Huis van Nassau", begunstigd door eene tropische warmte, verplaatsten wij ons direct in den Landbouw, en konden niet bedwingen de gedachten „Verscheidenheid en Over eenstemming" en „Wat geeft de Natuur veel te leeren, veel te denken". Maar laat ons afstappen van de idealen en de wer kelijkheid aanschouwen. En dan moeten wij beginnen te zeggen, dat deze Tentoonstelling uitmuntend geslaagd is, Eene prachtige verzameling van allerlei Granen en Zaden was er voorhandenhet proefstation te Wage- ningen gaf 30 verschillende soorten van tarwe in de aren te zien, uit onze eilanden had men mede ver schillende soorten tarwe, gerst, haver, paardeboonen, zaden enz. ingezonden, zoodat het geheel eene aange name kennismaking was, zoowel voor den landbouwer als voor den leek. Ook de gedroogde Planten en Grassen verdienden aller aandacht en zeer zeker zal het moeijelyk voor de Commissie of de Jury zjja geweest aan wien de eerste prijs toe te kennen. Ter opluistering waren ook eenige bloemen en bollen van M. L. Gilden alhier aanwezig, terwijl P. Smalle- gange van Nieuwerkerk drie groene Maïs-planten bad tentoongesteld, ter lengte van 3'/s Meter. De Tentoonstelling werd druk bezocht en naar wjj uit goede bron vernemen zyn er zeer aanzienljjke be stellingen gedaan. Het nut dezer Tentoonstellingen, hopen wjj, zal hoe langer zoo meer worden ingezien. Men heeft dan een overzigt van hetgeen ook op landbouwgebied voort- gebragt wordt en bet kan niet anders of dat moet onze njjvere landbouwers aansporen om te trachten door veredelde gewassen en meerdere productie den moejjeljjken tand des tjjds door te bjjten. LIJST VAN BEKRONINGEN. Tarwe. Eerste prjjs. No. 32. C. v. Westen, Kapelle. Essex. 14. W. Cappele, Nieuwerkerk. Onbe- vriesbare. 12. L. Koopman, Nieuwerkerk. Zeeuw- sche. 19. D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee. Canada. 25. Joh. v.d. Bout, Eikerzee. Imperiaal. Tweede 8. S. J. de Brujjne, Noordwelle. EsBex. 24. W. Kooman, Zierikzee. Victoria. 10. N. Verjaal, Dreischor. Dikkop. 1. fl. Wolfert Dz., Ter Neuzen. Junjj White. 26. J. C. v. d. Have, Ouwerkerk, En gelsche. Derde 30. P. N. v. Nieuweuhujjze, Nieuwer kerk. Prolifix. 3. P. Moes, Ter Neuzen. Chidham. Bestuursprys. 28. S. de Rjjke, Sir Jansland. Victoria. Rogge. Eerste prys. No. 79. Ch. Groeneveld de Kater, Noord- gouwe. Zeeuwache Tweede 81. D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee. Zeeuwsche. 83. M. Luitjens, Uithuizermeeden. Propsteier. Derde 82. D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee. Zeeuwsche. "W intergerst. Eerste prjjs. No. 93. D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee. Zeeuwsche. Tweede 90. J. Boot, Nieuwerkerk. Zeeuwsche. Derde 85. H. Wolfert, Ter Neuzen. Vlaam- sche. Winterpaardeboonen. Tweede prijs. No. 97. H. Vester, Woltaartsdyk. Verzameling gedroogde Grassen. Eerste prys No. 109. J. K. Budde, Groningen. Tweede 113. A. Walraven, Nieuw- en St. Joosland. Derde 108. M. J. Hage, Zonnemaire. Besfcuursprjjs 47—76. Rijks Landbouwschool te Wageningen- 127129. M. L. Gilden, Zierikzee. 6. J. Boot, Nieuwerkerk. Nieuwe Canadatarwe. Eene bezending monsters Granen en Zaden van de HH. J. Enzlin te Zierikzee en P. Smallegange te Nieu werkerk was te laat gekomen om beoordeeld te worden. Woensdagnamiddag ontstond te Haamstede, brand op bet hoefje, genaamd „De Teute." Als door een wonder bleef het huis, geheel met stroo bedekt en op geen meter afstands van de verbrande gebouwen ge legen, gespaard. Tijdens het ongeval was de eigenaar afwezig. Oorzaak onbekend. Het verbrande was ver zekerd. Te Heeren veen zyn 28 veroordeelde bedelaars naar de Kanselarjj te Leeuwarden opgezonden om aldaar 14 dagen straf te ondergaan, en daarna naar het bede laarsgesticht te Veenhuizen te worden opgezonden. Reeds zaten weer elf in de wachtkamer der regtbank te Heerenveen, om als bedelaars eerstdaags hun vonnis te ontvangen. KERKNIEUWS. Uit een vertrouwbare bron berigt men uit j dam, dat de Synode bet vonnis van bet Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland bevestigd heeft, waarbij de geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam van elk kerkelijk ambt vervallen worden verklaard. PREDIKBEURTEN bij db CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 5 September 1880, 'sMorgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. '9 Avonds 6 ure, Ds. J. A.GOEDBLOED. Cat. Zondag 14. Gemengde Berigten. „Getroude mense in Transvaal", zegt de „Patriot" sal ni meer te veul van di besemstok kan gebruik maak ni, as hulle geskilde uit di wereld wil maak met makaar, daar di Volksraad 'n belasting van 1 s per stuk op di invoer van besems geleg het". Bede laar. „Een aalmoes asjeblieft voor een arme kreupele man". Dame. „Foei, je moest je schamen, voor een paar weken hield je jp blind". Bedelaar. „Wat zal ik zeggen, juffrouw, 't publiek is gesteld op een beetje afwisseling". Een luitenant zeide tot een recruut: „Als in tjjd van oorlog wordt geroepen„v rjj williger» voor", wat doet dan een braaf soldaat?" Recruut: „Dan maakt hij altyd ruimte om aan de vrjjwilligers gelegenheid te geven vóór te kunnen treden". Binnen kort zal afzeilen het barkschip Sproetenvogel, gedeelte lijk beladen met winkelwaren uit den eau-de-cologne- winkel. Een flinke lading durfde men niet in te nemen, omdat een derde de lading niet voor zyne rekening wilde nemen. Het schip loopt flink bij nachtelijke zeiltogten en beeft groote behoefte om in eene veilige haven te komen. Een Hollandsche loods te T. N. moest zooveel niet van een jongman vertellen, want er is al genoeg bekend van hem, dus hjj moest liever maar zwijgen. Willem te Dinte. moest zoo niet met Sanne op de weide rollen. Een bakker van den dijk aldaar wordt aangeraden zoo niet meer in da herberg te loopen, anders kan hij geen braaf jongeling zijn. Een waanwyze rentmeester te Wolfsdorp heeft in het belang van zijn eigenaar en den pachter getoond hoe groot zijne administratieve kennis is, door juist op tijd, midden in den oogst, de oude schuur te laten afbreken en op de goedkoopste wijze een nieuwe te laten bouwen. Keesje bril moest zjjn buurman zoo dikwjjls niet dronken maken en dan zoo laat bjj de vrouw blyven, want dat is geen gemeentebelang. Nu Katrem te Yerseke haar vrijer vaarwel heeft ge zegd, gaat zjj zelf uit vrijen in de bakkeet of anders laat zjj iemand zelfs ter middernacht binnenkomen; dat zou men op dat uitgestreken gezigt niet lezen. Ingezonden Stukken. Hoe zeer de spraken ook verward zijn, zoo blijkt veler schry ven en praten, dat men naar hetzelfde doel streeft en middelen zoekt om een einde te maken aan het sterke isolement van Schouwen en Duiveland, waaronder zoo veler belangen schade lijden. Onze bestaande stoombootdiensten op Rotterdam en Middelburg zijn niet meer voldoende, men heeft be hoefte om zich meer dan eenmaal per dag te kunnen verplaatsen. Verschillende plannen zyn daartoe ge opperd lo. Men wil een stoombootdienst openen van Zie rikzee door het kanaal van Wemeldinge, langs Vlake naar Terneuzen "2o. Men wil een steiger maken aan de Val en te Wemeldinge openen een wagendienst van Zierikzee op den Val en van Wemeldinge op Hans weert en van daar gebruik maken van de bestaande stoombootdienst op Walzoorden waar een waarschijnlijk binnen kort aan te leggen stoomtram ons naar Hulst zoude brengen, waar we den spoorweg vinden, die ons naar België en Terneuzen voert. 3o. Men wil de bestaande spoorbootdienst op Middel burg opheffen en die boot twee of driemaal daags op het Katscbe veer heen en weer laten varen, met aan sluiting van een flinke wagendienst op Goes. Laat ons overwegen welk plan het meest vatbaar voor uitvoering zoude zjjn. Dat onder No. 1 biedt zeer veel goeds aan, we zouden met Holland, Z. Beveland, Walcheren, Zeeuwsch Vlaan deren en de spoorwegen op België worden verbonden, doch men moet hierbjj rekening houden dat het passeeren der sluizen te Wemeldinge en te Hansweert, te veel tjjd zou kosten en de bestaande stoombootdienst op Middelburg niet gemist zou kunnen worden. Het plan onder No. 2 is te kostbaar en te omslagtig om in overweging genomen te worden. Het plan onder No. 3 heeft veel levensvatbaarheid, men zóu den dienst op Middelburg kuuneu missen en de reizigers van N. Beveland naar Kats kunnen over brengen. Zy zouden dus met die van Schouwen- en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1