ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5275. Donderdag 20 Augustus 1886. 45sle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. AÜVERTENTIËN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AFKONDIGING. Het HOOFD van liet Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den beer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard bet kobier van bet Patentregt dezer ge meente, dienstjaar 1886/87, (le kwartaal), dat op heden aan den beer Ontvanger der Directe Belastingen albier wordt ter band gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 Augustus 1886. J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. De komkommertijd, die weder daar is en ons vrij laat van bet overwegen van belangryke zaken, ken merkt zicb dit jaar toch door iets bijzonders, wy mogen wel zeggen iets belangryks, daar hij de Ierscbe quaestie niet van bet tooneel verwijderen kon. En toch in zekeren zin kunnen wy zeggen, dat die quaestie zelve een tydperk van rusten is ingetreden, voor zoo verre die namelijk niet in bet openbaar en in het Parlement in behandeling komt. Met het nieuwe Kabinet zijn in Engeland tal van vragen op den voorgrond getreden, waarop bet antwoord vooreerst niet zal gegeven worden. Weder wordt de oude waar- beid bevestigd, dat voor de afdoening van zaken in de politieke wereld, niets ongelukkiger is, dan de eindelooze verwisseling van Kabinetten, vooral wanneer die in verband staat met de beslissing over belangrijke aangelegenbeden. Men moet dan, zoo beet bet, aan de nieuwe Ministers tijd laten, om bun plan de bataille te regelen en intusscben blijven de hulpbehoevenden wachten, wat vaak tot algemeene schade is. Het zou nu ook wel eens kunnen zyn, dat men berouw bad over een uitstel, dat alleen aan de partyzucht moet geweten worden. Vooral nadat by de Ieren de hoop op vervulling van eenige wenscben verlevendigd werd, is het natuurlijk, dat zij ontevreden en ontstemd zijn, waar niet alleen de beslissing voor vele maanden ver schoven wordt, maar ook de hoop op eene gewenscbte wending belangrijk is afgenomen en de toekomst slecht3 teleurstelling spelt. Het publiek werd zeer teleurgesteld, door de zoogenaamde troonrede, waarvan men gehoopt bad, dat die eenig licht geven zou, maar die geheel en al zweeg over de plannen, die de nieuwe Regeering met Ierland heeft. Het eenige wat daarvan gerept wordt is het, ook zonder Ministerieele verzekering bekende, dat de samenstelling van bet nieuwe Parle ment, bet votum van het vorige heeft bevestigd. Ook by de discussie over bet adres van antwoord is geen meer licht opgegaan. De Premier beeft alleen ver zekerd, dat de orde in Ierland door de gewone wetten zal worden gehandhaafd, eene verzekering, die on willekeurig vreezen doet, dat men bet stelsel van dwang niet wenscht te verlaten. In bet Lagerhuis nam Gladstone deel aan de discussie over bet adres van antwoord en wees er op, dat hoe meer men bet dwangstelsel liet varen, des te gemakkelijker de ver zoening zou verkregen worden. Met den grootsten ernst wees deze staatsman er ook op, dat bet in allen deele plicht was spoed te maken, opdat de steeds terug gezette Ieren niet tot eeu uiterste zouden gebracht worden. Maar de nieuwe Regeering kwam er zonder omwegen voor uit, dat zij geen plan bad aan dezen wenk gevolg te geven. Gedurende de vaeantie, die nog al een mooie poos duren zal, zeide Rudolph Churchill, zou bet Kabinet rustig, dat is op zijn gemak, een plan van zelfbestuur ontwerpen, dat dan niet alleen in Ierland maar ook in Schotland en Engeland zou worden toegepast. Het is dus bet oude liedje, tijd winnen om aan het bestuur te blijven en het denkbeeld om eeu plan te beramen, dat in alle drie de deelen van bet vereenigd Koninkrijk kan worden toegepast, geeft reeds genoegzamen grond om te duchten, dat de meest on tevredenen daarmede het minst tevreden zullen zijn. De nieuwe Minister van Buitenlandscbe Zaken heeft omtrent de meeste buitenlandscbe quaestiën zeer be vredigende mededeelingen gedaan en ook de goede verstandhouding met andere Mogendheden bevestigd. In Frankrijk is, zooals dat in Engeland meer malen het geval is, eene redevoering in bijzonderen kring, door een staatsman uitgesproken, bet onderwerp van gesprek en dagbladgeschrijf. Bjj gebrek aan ander nieuws, dat beoordeeld worden kan, behelpt men zicb met bet critiseeren van woorden, die misschien niet eens met ver strekkende bedoeling gesproken werden. De oud-minister Ferry, drong, in eene zitting van den algemeenen raad in het departement der Vogezen, er bepaald op aan, dat de monarchalen hunne nuttelooze pogingen zouden staken, omdat alleen de Republiek in Frankrijk eene toekomst beeft en omdat men daardoor bet radicalisme bet best overwinnen zou, wanneer eene samenwerking werd verkregen. Zooals te begrijpen is, wordt de redevoering en vooral dat zoo bekende denkbeeld van den eenen kant heftig bestreden, van den anderen kant zeer toegejuicht. De conservatieven zjjn er door uitgelokt om ook hunne denkbeelden eens te luchten te hangen. Maar zy komen met een tal van eischen, die op zicbzelven en nog minder vereenigd, te vervullen zyn. Reeds dat zy voorop stellen, de handhaving van bet concordaat, doet ieder gemaklyk begrjjpen, dat hier alweder eene hersenschim, zy het ook een ideaal, wordt nagejaagd. De cholera blijft nog altijd in Italië woeden, en van tijd tot tyd krjjgt men vandaar hartroerende be richten, minder wat den omvang en de uitbreiding der ziekte aangaat, dan wel omtrent den treurigen toestand, waarin in sommige plaatsen de bevolking verkeert. Geen gelegenheid om de zieken af te zonderen, geen goed drink water, weigerachtige geneesbeeren en nog zooveel meer, maken het Iyden nog veel zwaarder. Daarbij komt de roekeloosheid en zorgeloosheid van bet volk, die zoo groot zijn, dat de Regeering reeds soldaten heeft moeten afzenden om de gezondheidsmaatregelen te bevorderen. Ook aan de Zwitserscbe grenzen heeft zicb de ziekte geopenbaard, waarschijnlijk uit Verona daar overge bracht. Tegenover de treurmaren kwam in de vorige week uit Italië ook een bericht dat een voor dezen tjjd zeldzamen maatregel vermeld. Volgens eene wet in April van dit jaar gemaakt zullen in de eerstvol gende drie jaren de tractementen der onderwijzers allerwege naar eenen vasten maatstaf verhoogd worden. Uit andere landen verneemt men steeds dat op de tractementen der onderwijzers geknibbeld wordt, maar de Italiaanscbe Regeering schijnt te begrjjpen, niet alleen dat de meester zyn loon waardig is, maar ook dat als men goed onderwijs wil, men dan ben, die het geven kunnen, geen gebrek moet laten lyden. Teneinde niet zonder politieke quae&tiën te zyn is de onderhandeling over de veranderingen in de Oost- Rumeliscbe Grondwet gescborscbt, wegens verschil van gevoelen omtrent den grondslag. De Turken spelen daarbjj weder een voorname rol en zjjn niet de baatsten om vertraging aan te brengen. Trouwens veranderingen in Grondwetten bebooren niet tot de zaken, die vlug van stapel gaan. Nieuwstijdingen. SbrtcriÜii, De kuiper Graham, die onlangs in een ton behouden door de snelstroomingen van de Niagara kwam, heeft, ingevolge zyn plan, dien gevaarlijken togt opnieuw volbragt, maar nu met zijn hoofd buiten de ton. Minder gelukkig dan Graham was een ander man, die zoo dwaas was den tocht door de snelstroomingen te wagen in een pak van kurk. Hij kwam bij die roekelooze poging om bet leven. Het is te hopen, dat zyn dood een einde make aan de dwaze Niagaramanie. ®itgciauD. Londen, 21 Aug. Naar men verzekert zal Glad stone zicb zoo spoedig mogelyk op reis begeven, om eenigen tijd in Beieren te gaan doorbrengen. ©urftije. Bucharest, 23 Aug. Volgens particuliere be- rigten uit Sofia, laat de voorloopige regering, met bet oog op de gunstige stemming welke er onder de be volking beerscbt ten opzigte van Vorst Alexander, eene Ministerieele lijst de ronde doen, welke de namen bevat der notabilitéiten van alle partijen, ten einde dusdoende de politieke opinie te bedriegen. Het schjjnt echter onmogelijk, dat dit doel bereikt zal worden. Het heet dat bet garnizoen van Schumla weigert de voorloopige regering te erkennen. Tal van ingezetenen, die nadeelige gevolgen vreezen van den door Rusland geoefenden invloed, verlaten Bulgarye. 24 Aug. Het bevestigt zicb dat prins Alexander albier komt. Hij beeft zich te Rahova op een jagt scheep begeven en zakte den Donau af om te Giurgewo aan wal te gaan. Prins Bismarck zal Vrydag te Franzensbad aan komen, om aldaar een paar dagen door te brengen met Giers. Door de beweging in bet Bulgaarsche leger ten gunste van den onttroonden Alexander begint de toestand bedenkelijker te worden. Intusschen beeft Turkije ver klaard, zonder voorafgaande overeenkomst met de groote mogendheden, geene stappen in zake de Bulgaarsche aangelegenheid te zullen ondernemen. Fhilippopolis, 24 Aug. De tegen-revolutie wordt ondersteund door bet leger, dat opnieuw Alexander als Vorst uitgeroepen beeft. De Russische candidaat ter vervanging van Prins Alexander zou Prins Alexander van Oldenburg zyn. ©vatetmjft. Op den morgen van den geboortedag des Keizers van Ooatenryk werden de bewoners van Weenen niet weinig verrast toen zjj boven op den uitersten top van den H. Stefanustoven de keizerlyke vlag trotscb inde lucht zagen wapperen. Men onderzocht natuurlyk boe bet mogelyk was, dat die vlag in éónen nacht daar boven gebragt was en bevond toen, dat Josef Pircber, een 32-jarig verwer, de uitvoerder van dat werk was. Even na middernacht stond de torenwachter van St. Stefanus voor zyn observatievenster en blikte over de groote stad. Daar boorde by plotseling digtby een gedruisch, dat altijd sterker werd en naderbij kwam. Hij keek om en voor hem stond, of liever lag, een mensch, een werkelyk mensch. Ontzet vroeg de toren wachter Mijn hemel, boe komt gy hier Wees maar gerust, was het antwoord, ik moet den Stefanustoren opklimmen; morgen is de Keizer jarig en daarom moet ik de zwarte en de gele vlag op den top planten. De torenwachter was overtuigd, dat hij te doen bad met een krankzinnige of een inbreker en bij wilde naar den man grjjpen, doch deze was, terwijl hy sprak, weer verder geklauterd en uit bet gezicht verdwenen. De torenwachter riep per telefoon de brand weer en de politie op. Geen kwartier daarna verschenen deze met vangzeilen, ladders en touwen op de Stefanus- platz. Een tweehonderdtal inenecben volgde met span ning den koenen klauteraar. Doch deze werd niet ontdekt. Hoe men ook zocht, geen .spoor was van den man te zien, hoewel toch de volle maan een helder licht op den toren verspreidde. Een half uur verstreek in angstige spanning. Toen plotseling klonk een vreugdekreet boog op de spits van den toren begon een keizerlijke vlag te waayen. De man was boven gekomen. Men bad nu niets meer te doen dan rustig de afdaling te wachten. Eindelyk tegen half twee daagde, nog zeer hoog in den toren, een gestalte op. Zij ver dween weder, om na eenigen tyd weder terug te komen, voortdurend dalende. De waaghals was ongeveer twee verdiepingen boven den aardbodem, toen hy uitgeput scheen en ging rusten. Men riep hem toe om op bet vangzeil te springen, doch hjj wilde de taak, die bij zichzelf gesteld had, geheel volbrengen, ,/t Behoeft niet, ik kom naar beneden," hoorde men van boven en om twee uur stond Pircher gezond en frisch op het Stefanusplein omringd door brandweermannen, politie en eene nieuwsgierige menigte. Het eerste wat den omstanders opviel, was, dat hij barrevoets was. Zyn laarzen hadden hem gehinderd en daarom verklaarde hy ben onderweg te hebben uitgetrokken. Jozef Pircber zeide verder, dat hy de daad uit vaderlandsliefde gedaan bad. Tegen middernacht reed bjj met een fiacre naar den toren. Om zyu lijf bad hy een touw gebonden, langs zyn rug was bevestigd eeu tien voet lange vlaggestok, waaraan de vlag bevestigd was. Hy begon de opstijging daar waar de stang van den bliksem afleider in den grond uitmondde, en klom langs die dunne ijzeren staug geheel naar boven. Die stang liep niet regt naar boven, zjj volgde bet profiel van bet metselwerk, en was niet altjjd van buiten aangebragt, zoodat Pircber dan weder een raam in-, dan uit moest klimmen om de stang te volgen. Het moeyelijkate der geheele zaak echter was om de vlag op den top van den toren vast te maken. Daartoe moest bjj eerst zichzelf vastbinden. Toen de vlaggestok goed bevestigd was maakte hij zichzelf los en begon de afdaling, die hy, zooals wij zagen, met goed gevolg volbragt. De Stefanustoren is 152 meters hoog. ^Puitodtlitnfr. Berlijn, 23 Aug. In diplomatieke kringen beet het, dat de staatsgreep in Bulgarye een onmiddellijk gevolg is van de zamenkomst der Keizers te Gastein. Daar Rusland besloten had den oorlog te beginnen, byaldien zyn overwigt in Bulgarije niet word hersteld, hebben Weenen en Berlijn Prins Alexander geheel prjjs gegeven. De algemeene toestand schijnt vreedzaam te zullen blijyen. Van Engeland wordt geen ernstig verzet verwacht. Albier loopt het gerucht, dat Prins Alexander niet voor net front der troepen te Widdin, maar eergisteren (Zaturdag) avond in zijn paleis te Sofia door de zamen- zweerders overrompeld iseen handvol soldaten en leerlingen van de militaire academie omsingelden het paleis, doodden de ljjfwacht en dwongen den Vorst, onder bedreiging met den dood, de oorkonde van afstand te onderteekenen. Amsterdam, 23 Aug. In weinige oogenblikken speelde Zaterdag een voorval van werkelyk dramatischen aard af, een van die zonderling gecombineerde geval len, waarvan men steeds geneigd is te zeggen, >dat men ze zoo niet verzinnen zou." Een nog jong dienstmeisje dan bewoog zicb op den Oosterdoksdijk in de rigting van den waterkantze was by na beneden aan den djjk, toen een jolleman haar voornemen ried en haar bytyds van den waterkant terugtrok. Naauwelijks was hem dit gelukt, of bet wanhopige meisje zakte ineen, en de eerste kreten van een jonggeborene werden gehoord. De jolleman was, belaas, vreemd aan de meest elementaire kennis van zaken voor zulke gebeurtenissen en rekende zich gelukkig dat niet al te lang daarna een politieman inkwam, met wien hij moeder en kind naar een politie post vervoerde. Bij aankomst aldaar bleek de moeder vrjj welvarende, maar het kind overleden te zyn. -- Er bestaat een verhaal van een schijndoode die, terwyl hy begraven werd, op straat uit den lykwagen sprong. Maandag sprong te Amsterdam een verwonde in eene vechtpartij, die per raderbaar naar bet Binnen gasthuis werd vervoerd, onderweg uit zjjne gemakkelyke ligplaats en zette het op een loopen. Aan de werf van den beer Van Heemstede Obelt, aan den Kadijk te Amsterdam, is op bestelling van Z. Mi den Koning, een vaartuigje gebouwd voor het Prinsesje, om mede te spelevaren. Het is een vierriems wherry, wrigged, met vaste banken, ongeveer acht meter lang. Boven den stuur stoel is eene zonnetent gemaakt van wit en blaauw gestreept linnen de bank daaronder draagt een blaauw S"den kussen. De houten vloer is ingelegd met twee euren. Het vaartuig zelf is van cederhout gebouwd en met verguldsel versierdwaar metaal noodig was, schittert bet nikkel. De wapens van den Koning en de Koningin zyn klein, maar smaakvol op de achterplecht geschilderd. Aan de voorsteven prykt de naam „Emma," en ook de riemen dragen eene gekroonde E. Voorop staat een oranjewimpel, en achterop de Nederlandsche vlag. In bet gasthuis te Amsterdam overleed Vrijdag middag Abraham Tjaden, 30 jaar oud, de broeder van den op 26 Julij gesneuvelden Ernst Hendrik Tjaden, 21 jaar oud. De beide broeders, kostwinners van bet gezin, waren ongehuwd en woonden bjj hunne ouders in. De overledene moet getroffen zyn by het wegdragen van lijken by de Boomdwarsstraat. Bjj arrest van beden heeft bet Geregtsbof te Amsterdam bevestigd bet vonnis der Regtbank aldaar, waarby de socialist Meegens, wegens verzet tegen de politie, tot 6 maanden celstraf werd veroordeeld. Rotterdam, 24 Aug. Heden avond te omstreeks 7l/j uur is bjj een hevig onweder de bliksem geslagen in den maat van het zeilscbip „Zierikzee", liggende in de Koningshaven, waarbij de mast werd gesplinterd, doch overigens geen brand of ongelukken plaats hadden. Van een vlaggestok op een der gebouwen van de Diergaarde werd een stuk bout afgeslagen. Hier werd overigens niets beschadigd. Breda 23 Aug. Het menscbdom klaagt tegen woordig steen en been over zwakte. Alles en ieder is zwak, echter zooals altjjd, zjjn er uitzonderingen. Zoo'n mensch die niet zwak is, bevindt zicb in Cbaan, een plaatsje ongeveer drie uren van bier verwyderd. Treffers, zoo noemt zicb de onzwakke mensch, is bode en wel voetbode van Chaan op Breda. De man is 85 jaar en beeft daarvan 53 jaar als bode gesleten. Dertig jaar lang ging Treffers iederen dag van zjjn dorp naar de stad en terug, doch tegenwoordig doet hy slechts iederen Vrydag van bet jaar, behalve op Goeden Vrydag, de reis. Een wagen of iets dergelyks gebruikt hij niet, slechts met een zak op den rug vervult hjj zyn bodesehap en wordt door iedereen, ook door kassiers, ten volste vertrouwd. Zijn gezigt en beenen foppen hem nog niet, zegt bjj, alleen net gehoor laat wel wat te wenschen over. Zondagochtend trof een noodlottig ongeval een bewoner van de Falckstraat in Den Haag. De trap afgaande om zicb naar de kerk te begeven, deed die beer een val, welke onmiddellijk zjjn dood tengevolge bad. Naar men verneemt, is op request, waarby voor mevr. Bulkley, op grond van ernstigen ziektetoestand, gratie wordt gevraagd, van hoogerhand geantwoord dat er gevangenissen met behoorlyke ziekenzalen be staan, waar de patiënt, zoo dit vereiscbt wordt, ster Is onder geneeskundige behandeling kan zyn. Op alle andere ingekomen verzoekschriften om gratie voor mevr. B., moet mede afwijzend zjjn beschikt. De verleden jaar gevlugte directeur derHaagscbe Bankvereeniging, Felix Polak, bevindt zicb fbans te Athene, en gaat trouwen met zyne vroegere huishoudster. Het wordt tyd, dat de Regering met Griekenland en de Argent jjnsche Republiek, die toevlugtaoorden voor Nederl. boeven, een uitleveringstractaat gaat sluiten. De kapt. R, van de 3e komp. 2e bat. inf. te Maastricht, is ter gelegenheid van de dezer dagen door den generaal-majoor gehouden inspectie, door een sergeant-majoor by dien hoofdofficier aangeklaagd, als tegen zijne ondergeschikten minder gepaste uit drukkingen te bezigen. De generaal heeft die klagt in banden gesteld eener commissie, bestaande uit de kapiteins Le Jolle, Stokbuizen en van Selm. Jeanne Lorette, die hare gevangenisstraf te Arnhem ondergaat, is sedert eenigen tijd ongesteld en scbynt aan eene kwijnende ziekte te lyden. Terneuzen, 23 Aug. Iu den nacht van Zaturdag op Zondag of in dien van Zondag op Maandag is er in 't kantoor der directe belastingen, invoerregten en accynsen albier ingebroken. De dief of dieven hebben zicb door middel van braak ingang tot het kantoor verschaft, aldaar alle laden en kasten opengemaakt, de aanwezige geldvoorraad, gelukkig slechts een be drag van ongeveer f36 aan pasmunt, medegenomen en zicb te goed gedaan aan een zicb in het kantoor bevindende flesch bier. De wyze waarop inbraak en diefstal plaats haddeD, toont goede bekendheid met de localiteit. Van een deur was bet slot afgeschroefd en de schroefjes waren netjes naast het slot op den vloer gelegdvan een andere deur bad men bet slot verwijderd door er omheen gaten te boren. Daar het kantoor Zondags gesloten is, weet men niet met zekerheid wanneer de diefstal heeft plaats gehad. Heden morgen ontdekte de machinist op den trein die te 8.48 uit Hulst naar hier vertrekt, even na Hulst te hebben verlaten, twee mannen, werkers aan de spoorbaan, op de rails liggen slapen. Door remmen en aanhoudend fluiten met de stoomfluit, gelukte het hem ben te wekken en hun de gelegenheid te geven hunne zoo gevaarlijke legerstede ijlings te verlaten, zoodat ze met den schrik vrjjkwamen. Gisteren Zondag, arriveerden albier wederom met expresse treinen aangevoerd, eenige honderden Belgen, die deels per stoomboot naar Ostende vertrokken en deels van hier uit Vlissingen bezochten's avonds retourneerden ze en keerden weder met expresBetreinen huiswaarts. Een beerlyk zomerweer begunstigde de zeetogtjes, die de plaats onzer inwoning zoowel bjj ver- trek als by aankomst een regt levendig aanzien gaven. "VBssing-eu, 23 Aug. Heden werd van Ostende alhier verwacht Z. M. de Koning van België, die, incognito, onder den naam Graaf van Brabant, met zyn gevolg een bezoek zou brengen aan onze gemeent e en Middelburg. Door de autoriteiten van het Belgische loodswezen alhier waren verschillende maatregelen ge troffen in verband met bet aangekondigde bezoek van Koning Leopold. Deze is echter niet gekomen. Een telegram, te ongeveer drie uren ontvanger), meldde, dat 's Konings komst wegens mist was uitgesteld. Middelburg, 23 Aug. Gisterenavond beeft albier een treffend ongeluk plaatsgehad. Omstreeks|10 uren kwam in de biersljjterjj van P. de W. aan bet bolwerk alhier de 28-jarige J. B. Boven aan den trap gekomen Bchynt hy door een duizeling overvallen te zyn, tengevolge waarvan hij van de ongeveer vier meter hooge trap viel. Ofschoon de levensgeesten nog niet dadeljjk geheel geweken waren en spoedig genees kundige hulp werd verleend, was de jonge man binnen weinige oogenblikken een lijk. Wederom beeft Mevr. MezgerBorsius, uit Am sterdam, bare belangstelling getoond in de instellingen van baar geboortestad. Waren in bet vorige jaar voor de in bet museum albier ingerigte o ud-Walchersche kamer belangrijke by dragen door deze vriendelijke hand aangeboden, thans by gelegenheid van een huise lijk herdenkingsfeest, is onder andere geschenken ook een stel oud-Delftscb aardewerk hieraan toegevoegd. De geheele inrigting dier kamer, nu reeds zoo beziens waardig, beantwoordt op die wyze langzamerhand aan de bedoeling des stichters. Woensdag 1 Sept. a. s. zal voor bet geregtsbof te 's Hertogenboscb behandeld worden de bekende zaak van A. Aalbregtse te Borssele. Zooals vroeger gemeld is werd genoemd bof door den hoogen raad aangewezen om opnieuw regt te doen naar aanleiding van bet ingesteld beroep in cassatie van bet vonnis, door bet geregtsbof te 's Hage in booger beroep gewezen. Op Maandag den 13 September a.s. zal in de vergaderzaal van de Staten van Zeeland te Middelburg eene kiesvergadering worden gehouden ter vervulling van drie plaatsen in het college van toezicht op bet beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zeeland, open te vallen door de gewone aftreding met 1 Jan. 1867 van de beeren dr. H. M. de Bruyn de Neve Moll, C. Giltay PAzn. en C. M. van Visvliet. Goes, 24 Aug. De rekening over 1885/86 van bet waterschap op de breede Watering bedraagt in ontv. f 122786,17 en in uitg. 100424,14, goed slot 22362. 7 aandeelen van 500 en 23 obligatiën van 1000 ieder werden afgelost. In de Spaarbank van de coöperatieve voorschot bank werd in het afgeloopen kwartaal ingebragt ƒ9547 en uitgehaald f 3875, zoodat in de Spaarbank aanwezig is ƒ37937. Twee en veertig voorschotten tot een bedrag van 35127 werden verleend. Een hofeteedje, eigendom der gemeente is Zatur dag voor ƒ500 'sjaars verpacht, zjjnde een belangryk bedrag minder dan de vorige pachtsom. Te 's Gravenpolder breiden de mazelen zicb op onrustbarende wyze uit. Huis aan buis ziet men bet bekende plakkaat, de school is gesloten. Aan mejuffrouw A. M. C. Bolland, is op haar verzoek, op 1 Sept. eervol, ontslag verleend als surnu merair der posterijen te Goes. St. Maartensdijk, 24 Aug. Als eene bij zonderheid uit de dierenwereld kan van hier gemeld worden, dat op de hofstede, bewoond door I. Hage Dz., een varken niet minder dan 21 levende jongen ter wereld bragt. Brouwershaven, 23 Aug. Heden morgen begaf zicb bjj hoog water een knaapje dat niet kou zwemmen, bij den boofdhavendyk te water en zonk al spoedig in de dieptezyn ouderen broeder, die een weinig zwemmen kon, dit ziende, sprong hem na, doch eerstgenoemde hield dezen zoo stevig vast, dat nu beiden begonnen te zinken. Gelukkig werd dit bemerkt door den beer Johs. Vink, klerk by de Rijks telegraaf alhier, welke zicb onmiddellijk gekleed te water begaf, en aan wien het mogt gelukken eerstgenoemde te grypen en op bet droge te brengen, terwjjl de andere, die nu bevrjjd was, door eigen kracht den wat mogt bereiken. Brouwershaven, 25 Aug. Gisteren was den kinderen der openbare en der bewaarschool alhier een waar feest bereid. Onze nieuw benoemde burgemeester en ZE. ecbtgenoote, erkentelijk voor de wyze waarop zjj door de schooljeugd in deze gemeente waren ver welkomd, onthaalden de kinderen op de meest onbe krompen wyze. Te half 10 ure was een getal van omstreeks 300 kinderen in de openbare school ver eenigd. Na zicb eerst aan melk en gebak te goed gedaan te hebben, toog bet jolige volkje naar des burgemeesters woning, biet daar een lied aan, maakte eene kleine wandeling door de gemeente, om daarna naar bet schoolgebouw terug te keeren, alwaar het zicb verder zeer te goed deed. De geestdrift der jeugd steeg ten top toen de burgemeester en zyne ecbtgenoote in haar midden verscheen, op welk oogen- blik door twee leerlingen uit naam van allen bun dank werd gezegd voor het genoegen van dezen dag. Nogmaals werd een lied aangeheven, waarna in harte lijke woorden de kinderen door den burgemeester werden toegesproken. Nog lang bleven de kinderen byeen, bjj afwisseling etende, drinkende en zingende en niet dan noode scheidde men. Wy kunnen niet nalaten een woord van dank te brengen aan bet EA. hoofd der gemeente en diens echtgenoote, die dezen dag tot een waren feestdag voor de jeugd dezer gemeente maakten. Zieriltzee, 24 Ang. Programma van het Vierde en Laatste Zomer-Concert in rarklust op Vrydag 27 Augustus a.e., 's avonds 8 uur precies. 1. Le tambour-major. Pas-redoublé. Briffaux. 2. Ou verture. Louise. Canivez. 3. Fantaisie „Carmen". Bizet. 4. Der lustige Trompeter. Polka voor Piston. Necke. 5. Concertino voor B Clarinet, mot begeleiding van Har monie. Arr. D. H. Ezerman. V. d. Boogaerde. 6. A pied et a. cbeval. Pas-redoublé. Painparé. 7. Les deux beaux- frères. Grand Duo. Voor Piston en Altboorn, met be geleiding van Harmonie. Arr. N. A. Hottinga. Canivez. 8. A l'opéra comique.' Mosaique. Kessels. 9. Kunstier Leben. Valse. Strauss. 10. Quadrille. Kessels. Met de verplaatsing van de gevangenen uit de strafgevangenis te Hoorn naar Leiden is een begin gemaakt. Een 40tal gedetineerden, die weldra door een grooter aantal zullen worden gevolgd, is te Leiden aangekomen. Z. M. beeft benoemd tot plaatsyerv.-Dykgraaf van den Jacobpolder, de beer J. van Nieuwenhuyzen tot lid van bet bestuur der water keering van bet Calamiteuse Waterschap Stavenisse, de heer M. v. Luijk, en tot Dijkgraaf van bet waterschap Waarde, de heer H. C. Poley. Een aardig fortuintje hadden Zaturdag een paai baggerlieden onder Winsum (Groningen). Niet minder

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1