ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5271. Dingsdag 17 Augustus 1886. 45ste Jaarg. Hoogere Burgerschool. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De COMMISSIE van TOEZIGT op bet Middelbaar Onderwjjs te Zierikzee brengt ter kennis van belang hebbenden dat de her-examens en het tweede admissie- examen voor hen die nog wenschen toegelaten te worden tot de lessen der Hoogere Burgerschool zullen plaats hebben op Woensdag den 1 September e. 1c— des morgens te O «ro, en dat alleen zij, die het tweede admissie-examen wenschen af te leggen, zich daartoe voorat in persoon moeten aanmelden, uiterlijk vóór den 30 A-xigrusstus e. lt-, bjj den Voor-; zitter der Commissie de heer Dr. J. K. DE BRU1JNE. Zierikzee, 14 Augustus 1886. De Commissie voornoemd, namens dezelve, SCHNEIDERS V. GR. Secretaris. Nieuwstijdingen. In de gevangenis te Manchester werd Maandag ochtend vroeg aan de giftmengster Mary Ann Britland door den strop het doodvonnis voltrokken. Kort vóór haar dood legde zij de berouwvolle bekentenis af, dat zij drie personen, nameljjk haar man en haar dochter, benevens vrouw Dixon, die haar in den weg stond om met Dixon te kunnen trouwen, door insectenpoeder met strychnine van 't leven had beroofd. JFmnttrijtt. Het volgende amusante voorval gebeurde eenigen tijd geleden in een der grootste modemagazijnen te Parijs. Zooals men weet staan in die établissementen verschei dene vormen van jjzerdraad, mandewerk of papier, waarop de verschillende kleedingstukken worden uit gestald. In het magazjjn, waarvan hier sprake is, bevonden zich verscheidene dezer dames van ijzerdraad en was, aangekleed en wel, in de verschillende hoeken van den winkel, waarvan eene uitgedoscht was met een kost- haren shawl en nieuwmodischen hoed. Deze pop had hare vaste plaats bij de deur, om de opmerkzaamheid der binnentredende dames op haar zeer duren, doch waarlijk prachtigen shawl te vestigen. Op een goeden avond trad eene dame binnen om inkoopen te doen. Het was reeds half donker en de winkel zou over eenige minuten worden gesloten, de vloer was reeds met nat zaagsel bestrooid om het op vliegen der stot bij het aanvegen en het daaruit voortvloejjend bederf der fijne en teedere artikelen te beletten. De poppen ook die bjj de deur, waren op hare gewone plaats achter den winkel opgeborgen en de dame bleef, om het licht toevallig in de deur staan, by na precies op de plaats, die gewoonlijk door de pop werd inge nomen. Een jonge winkelbediende kwam naar haar toe, vroeg wat er van haar verlangen was en ging weer heen om de gevraagde handschoenen te gaan halen. Naauweljjks had hjj haar echter den_rug toegekeerd en tuurde zij weder naar buiten, toen zij zich plotseling vrij onzacht van achteren voelde aangegrepen en half weg boven den toonbank zweefde, terwjjl zjj van ont steltenis zelfs geen geluid kon geven. Plotseling echter verried een doordringende gil den knecht, die haar over den toonbank heesch, dat hier ergens eene vergissing moest wezen, waarop hij zijn vrachtje nog veel sneller liet vallen, dan hy het had opgetild. Bij de opheldering, die nu volgde, bleek, dat de knecht, die den winkel moest aanvegen, tot zjjne ver wondering de pop daar nog meenende te zien staan en in de onderstelling, dat de bedienden haar toevallig vergeten hadden, deze zelf had willen opbergen. Het slagtoffer dezer vergissing droeg een shawl, waarvan kleur en patroon vrjj wel overeenkwamen met die welke om de pop was gehangen, terwijl de hoeden mogelyk ook wel op elkander zullen geleken hebben. Zekere Catherina Taifel te Par jjs trachtte 's nachts haar minnaar Isidore Fourcade, toen hij sliep, te ver moorden. Met een strijk jjzer sloeg zjj de punten van een schaar in zijn hoofd. Fourcade, aldus uit zijn slaap gewekt, verdedigde zich en riep om hulp, terwyl het bloed hem uit de wond gutste. De politie kwam toe snellen, gelukkig voor Fourcade die flaauw was ge vallen. De moderne Jaël toonde volstrekt geen berouw, zjj had haar minnaar willen dooden, omdat zij wist, dat hij van plan was haar te verlaten. Onder de zeelieden van Duinkerken loopt een zonderling gerucht. Van eeu galjoot, welke in 1869, dus 17 jaren geleden, vergaan was, zouden van de be manning nog eenigen in leven en op de terugreis naar Duinkerken zjjn. Het schip zou op de kust van Groenland vergaan en de bemanning door de inboorlingen gevangen geno men zjjn. Men kan zich de ontroering, welke dit berigt teweeggebragt heeft, voorstellen, als men bedenkt, dat verscheiden vrouwen, zich weduwen wanende, her trouwd zjjn. Het schijnt dat Vandersmissen het goed heeft in de gevangenis. Voorgevende, dat hy niet wel is, heeft hjj een plaats in de „infirmerie" weten te krijgen, hetgeen hem niet verhindert heel smakelijk te eten en te drinken. De „Etoile" vraagt aan welke ernstige ziekte Vandersmissen lijdt en dringt aan op stipte nakoming van het gevangenisreglement ten zijnen aanzien. Een geestig woord doet de ronde in de Belgische pers, naar aanleiding van een algemeen in Brussel verspreid gerucht, dat de gevangene Vandersmissen in de „infirmerie" van St.-Gillis niet alleen heerlijke diners geniet, maar ook bjj tjjd en wijle vacantie krijgt uit zijn plaats van bewaring. „Is mr. Vandersmissen te huis?" moet een collega, een regter, aan den cipier hebben gevraagd. En het antwoord zou dan geluid hebben: „Mijnheer ia uitgegaan voor zaken, en wy durven niet zeggen, wanneer mynheer weer thuis zal zyn." Door het Hof van Henegouur^is uitspraak gedaan in het proces betreffende het pl® randen der glasbla zerij van den heer Baudoux, byde onlusten te Char leroi. Vijf der beschuldigden zgn vrijgesproken twee werden veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid, de anderen tot verschillende straffen, lobpende van drie maanden tuchthuis tot 15 jaren dwangarbeid. Het in zeer grooten getale opgekomen publiek, hoewel zeer opgewonden zynde, onthield zich van elke manifestatie. Brussel, 15 Aug. Het slechte weder, dat gisteren van blijvenden aard dreigde te zyn, heeft heden plaats gemaakt voor een helderen zonneschijn, die de stad ia haren feesttooi met warme Btralen overgiet. Reeds ja den vroegen ochtend had de stad een levendig aanzien. Overal waren er velen op de been, terwijl van de meeste huizen de nationale driekleur wapperde. Tegen 9 uur zyn de eerste deelnemers aan de be tooging aangekomen en hebben zich naar de verzamel plaats, den boulevard d'Anvers begeven. Het totale cjjfer zal stellig veel lager zyn dan verwacht werd. Ziehier eenige officieele cijfers der spoorwegambtenaren Gent 2210, de Borinage 1800, Antwerpen (stad) 300, provincie Luik 1800 voegt men daarbij nog een gelijk aantal voor Brussel en de andere plaatsen, dan zal men dus komen op een 15,000 personen, wat zeker heel wat verschilt met de aangekondigde 100,000. De meeste deelnemers dragen voor hun hoofddeksel een wit karton, waarop gedrukt staat„Algemeen atemregt" of ook wel„Amnestie". In den stoet zijn verscheidene roode vlaggen en een nog grooter aantal schilden, waarop de oekende opschriften, waaronder echter de eisch van het algemeen stemregt het talrjjkst voorkomt. Bijna allen dragen eene roode roset in het knoopsgat. Terwijl de stoet gevormd werd, kwam aan het station de vereeniging aan der oud-onderofficieren van het leger, die hunne kameraden kwamen afhalen die aan de feesten zullen deelnemen. Zij werden door de kapel der Garde civique begeleid en door een aantal nationale vlaggen. Met oorverdoovende toejuichingen werden zij door de menigte begroet. Te 11 uur hebben de Koning en de Koningin de plegtige uitreiking bijgewoond van de eereblijken voor moed en zelfopoffering. Het talrijk publiek, by deze plegtigheid tegenwoordig, ontving hunne Majesteiten met geestdrift. Omstreeks 1274 uur heeft de optogt zich in beweging gesteld, terwijl overal de grootste orde heerscht. De afdeeling Charleroi wordt voorafgegaan door drie mannen in rouwgewaad, die als vlag eeu reus achtig stuk rouwkrip dragen. De afdeeling uit Gent, waarin ook vele vrouwen loopen, wordt bjj het ver schijnen op den boulevard du Nord luide toegejuicht. Brussel, 15 Aug. De betooging is zonder eenige wanorde afgeloopen. Alles bepaalde zich tot eenige kreten en min ot meer oproerige liedjes. aUcïJtrliïJiiJ. Terschelling-, 13 Aug. Bij ongunstige zee werd heden eenmaal op het vermoedelyk gevonden wrak der „Lutine" gedoken. Door het ophalen van eenige kogels en klompjes verhard kruit is het vermoeden dat bovengenoemd wrak gevonden is, tot groote waarschijn lijkheid gekomen. Leeuwarden, 14 Aug. Voor de Regtbank alhier stond de slager P. P., te Heeg, teregt, aan wien een mede-ingezetene een zieken hond gegeven had om te verdrinken, met een kwartje voor de moeite, doch welken hond hij gealagt en het vleesch verkocht heeft voor zuiglammetjes-vleesch. Een der koopers merkte evenwel op, dat het vet niet wilde stollen, en dit gaf aanleiding tot een onderzoek en dat de slager op de bank der beschuldigden werd gebragt. De veearts, met het onderzoek belast, verklaarde dat het vleesch, vet en beenderen afkomstig waren van een ouden hond, en had zeer vernuftig op een groot carton sommige deelen van het geraamte, geheel als by het leven van het dier, zamengevoegd. Nu kon bekl. niet langer ontkennen. Het Openb. Min. eischte 45 dagen celstraf en f 25 boetede regt bank zal 23 Aug. a.8. uitspraak doen. Ainsterdain, 14 Aug. Gisteren namiddag zat eene jonge vrouw, in hoogst zwangeren toestand, met een klein kind op den schoot, op de stoep voor een pakhuis op den Singel (appelenmarkt) alhier. Een heer die voorbijkwam en aan een der lieden, die zich om de vrouw verzameld hadden, vroeg„Wat scheelt dat mensch," kreeg ten antwoord„Zij is vermoeid en rust hier wat uit". Hij vroeg vervolgens aan een agent van politie, die men ook onder de nieuwsgierigen telde, of deze aan de vrouw eens wilde vragen of zij welligt ook honger had. Toen haar die vraag gedaan werd, begon zij te weenen. Men bragt haar en haar kind in het pakhuis, waarna in een oogenblik, zooveel brood met vleeBch, melk en koffie by een was, dat de vrouw en haar kind verzadigd zijnde, nog eenigen voorraad mede naar huis kon nemen. Intusschen was een man, aan de markt werkzaam, met een kom de geheelo markt rond gegaan, om giften voor deze onge lukkige, die in de Oostenburgervoorstraat thans be hoorde, in te zamelen. De vrouw vertelde dat zij nog twee kleine kinderen thuis had, haar man sedert Fe- bruarjj werkeloos was geweest, en zij geleefd hadden door verkoop van hun inboedel, die geheel verdwenen was. Na de ontvangst van de collecte, die vrij aan zienlijk was, begaf de vrouw zich met haar kind huiswaarts. De Burgemeester van Amsterdam heeft in een vleijend schrjjven aan den kolonel plaatselijk komman- dant aldaar zijn dank gebragt aan het geheele gar nizoen, voor de vervulling hunner zware en moejjelijke pligten bij de beteugeling der plaats gehad hebbende ongeregeldheden. In dat schrijven wordt vooral hulde gebragt aan het spoedig, kalm en bezadigd optreden, waardoor het gebruik der wapenen tot de strikte nood zakelijkheid werd beperkt en dus veel onheil voor de ingezetenen is voorkomen. Dit bewijs van waardering is by garnizoensorder aan de troepen medegedeeld, met last, dit op drie achtereenvolgende middagappèls te doen voorlezen. De Arrondissements-Regtbank te Amsterdam ver oordeelde heden bij verstek denpeperatroojjerP. Voormejj tot eene celstraf van drie maanden. In het Binnengasthuis te Amsterdam is weder een slagtoffer van het oproer overleden. De man heet C. Drayer, wonende in de Yan Heemskerkstraat 132, en had den leeftijd van 59 jaar bereikt. Hij was op den noodlottigeu Maandag op de Zaturdagschebrug, voor de 3e Goudsbloemstraat, door een kogel in de regter- djj getroffen en had toen veel bloed verloren. De man laat een vrouw en een zoon na. Bij een voorloopig verhoor van den door de po litie te Amsterdam aangehouden persoon, die zich noemt jhr. Eckhart van Heeckeren en in verscheidene gemeenten zich op de meest brutale wijze aan op- ligting heeft schuldig gemaakt, moet zyn gebleken, dat hy heet A. Koole, oud 24 jaar, geboren te Wemeldinge. Hij was vroeger colporteur in by bels te Bommel en later koopman in matten te Go- rinchem. In verscheidene gemeenten moeten zelfs veldwachters het slagtoffer van dezen bedrieger geworden zijn. Zjjne voorgewende vroomheid speelde daarbjj eene rol. Naar aanleiding der jongste ongeregeldheden zyn te Amsterdam in hechtenis genomen 24 personen. 's Gri-avenliagre, 13 Aug. Het hof alhier heeft heden de schippersknechts G. J. De J. en L. J. P. be schuldigd van diefstal van flesschen wijn uit een mand, geplaatst op de Zierikzeesche stoomboot „de Koop handel" veroordeeldden eersten tot 2 en den tweeden tot 3 maanden celstraf. De heer A. C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer en een der directeuren van de Dorrepaalache Bank zjjn Zaturdag by den Minister van Koloniën toegelaten, om de belangen der suikerindustrie te bespreken en over de middelen welke moeten worden aangewend om die industrie te redden. De Minister van Waterstaat heeft tot tjjdeljjk opzigter bij de werken voor de verlegging van den Maasmond, op eene maandeljjkscke belooning van 133, benoemd de heer M. Muller, thans buitengewoon opzigter by de werken aan het kanaal van Terneuzen te Sas van Gent. In. de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur werd behandeld Het beroep van den Gemeenteraad van Zierikzee, van een beslissing van Gedep. Staten van Zeeland, omtrent den ligger der wegen en voetpaden in die ge meente. Rapporteur, de Staatsraad Jhr. Yan Humalda van Eysinga. Als gemagtigde van den Gemeenteraad trad op de burgemeester van Zierikzee, de heer Mr. J.P.N. Ermerins. Mr. H. van Manen, heeft in de heden gehouden zitting van het Geregtshof alhier den eed afgelegd als president van de Regtbank te Zierikzee. 's Gravenhage, 15 Aug. De ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1887 zyn zoo verre gereed, dat zy binnen weinige dagen naar den Raad van State kunnen worden verzonden. Zijn wy goed ingelicht, zoo heeft de Regering, niettegenstaande den bekenden toestand der schatkist, goedgevonden de uitgaven op het hoofd stuk Marine andermaal met een belangrijk cijfer te verzwaren. Daartegenover zouden 15 buitengewone opcenten op het personeel worden gelegd. Door Z. M. den Koning is gratie verleend aan mej. J. M. M. Schlingeman, van de straf van 45 dagen cel, haar door de regtbank te Arnhem opgelegd, wegens het mededaderschap aan de poging tot ontvoering met geweld, gepleegd door Mevrouw Bulkley c. 8. Nader aan het licht gekomen feiten, welke aantoonden dat zij geheel gehandeld had onder den indruk van op haar uitgeoefende pressie, en welke dus hare schuld in deze aanmerkelijk schenen te verminderen, moeten tot deze genadige beslissing aanleiding gegeven hebben. Terneuzen, 13 Aug. Bij de heden gehouden verkiezing van elf leden voor de commissie ter beoor deeling van de voorgestelde wijziging in de verandering der grenzen dezer gemeente zijn de HH. A. Visser, H. Wolfert, Arie H. Donze, Jan de Feyter, C. B. Schuurman, A. Tholens Dz., F. Walraven, J. Scheele Dz., J. Dieleman Wz., J. P. Scheele en Adr. H. Donze gekozen. Het aantal uitgebragte stemmen bedroeg 102. Terneuzen14 Aug. Dezer dagen hebben in de gemeenten Terneuzen, Hoek, Sas-van-Gent, Philippine, IJzendyke, en Biervliet de verkiezingen plaats van leden, die de commissie zullen uitmaken voor de beoordeeling van het ontwerp van wet tot verandering der grenzen dier gemeenten. Het ontwerp bedoeld hoofdzakelijk de toevoeging van geheel den Angelinapoldör aan de gemeente Biervliet en van den geheelen Vergaertpolder aan de gemeente Philippine; beide polders zjjn gelegen in den Brakman, zjjnde de Angelina ingedjjkt in 1847 en de Vergaert in 1884. Ook in deze streken begint de zoozeer gevreesde aardappelziekte zich te vertoonen, het loot is hier en daar reeds geheel verdord en de knollen aangetast. De veelvuldige regens der laatste dagen doen voor eene sterke uitbreiding van het kwaad vreezen. De Roomsch-Katholieke bevolking te Axel hoopt Zondag a. s. feest te vieren. Het is dan 25 jaar geleden, dat toenmaals sedert 275 jaar voor de late maal aldaar weder de Heilige offerande der Mis werd opgedragen. Na de godsdienstige bijeenkomsten, die met veel luister zullen worden gehóuden, zal bjj goed weder, illuminatie en vuurwerk worden ontstoken. Yerseke, 15 Aug. Vrijdagmiddag had de knecht van V. d. B. het ongeluk met zjjne twee paardeu op hol te gaan. Paarden en wagen geraakten in de sloot. De voerman sprong nog bjj tjjds van den wagen af. Niet zonder groote moeite zjjn de paarden er uitgehaald. Uitslag der herstemming voor een lid van den Gemeenteraad op 13 dezer. Ingeleverde biljetten 91, waarvan 2 blanco, 6 stemmen van onwaarde. Volstrekte meerderheid 45. Willem van Oeveren Jz., 56 st., Jan Sinke Joosz., 55 Bt., Johs. Boone, 31 st., Jasper Lemson, 30 stemmen. De beide eersten zjjn dus gekozen. Geslaagd voor de hoofdakte te Breda, de H.H. A. M. Polderman te Yerseke en C. v. d. Putte te Oost Souburg. Ki-iiïiiing-eix, 12 Aug. Bij de gehouden her stemming voor lid van den Raad dezer gemeente waren uitgebragt 127 stemmen. Gekozen is de heer J. Wondergem Mz. met 75 stemmende heer F. V. de Groot te Hansweert verkreeg er 49. "Wolfaartsdijk. Dezelfde klok waarmede op zon- en feestdagen, de vrome gemeente tempelwaarts wordt geroepen, wordt naar een aloud gebruik op werk dagen 'smorgens 8-, 's middags 12- en 's avonds 7 ure geluid en tot vóór ongeveer 5 6 maanden, was de laatstbedoelde „lujjerij" bijna het eenige teeken, waar naar de tijd berekend werd, en slecht loopende horloges en huisklokken moesten geregeld worden, waarom? om de doodeenvoudige reden dat het torenuurwerk steeds in reparatie lag; voortdurend was het onder behandeling van dezen of genen specialiteitklokken maker. Ieder genie dat het uurwerk onder handen nam, keurde het werk van zjjn voorganger met liooge min achting af, de boel was steeds heelemaal bedorven, maar ik! zal het in orde brengenhet is dan als het ooit geweest iswas de leus van iedereen, wien het vooruit- zigt geopend was, aan de klok een broodje te verdienen de opbrengst was steeds nihil. Allen lof komt intus schen toe, aan heeren kerkvoogden der Ned. Herv. kerk alhier, welke ondanks alle teleurstellingen, geen moeite ontzien, noch kosten gespaard hebben, hun doel, dat de gemeente in het bezit komt van een goed loopend torenuurwerk, te bereiken. Eindelijk zjjn zjj geslaagd Sedert Februarjj of Maart 11. gaat het uurwerk uit stekend, zoowel aan slag- als loopwerk ontbreekt niets, alles voldoet aan de gestelde eiachen, en dat succès heeft men te danken aan Paulus Paulussen, koperslager te Ellewoutsdjjkomstreeks half Januarjj stelde bjj een onderzoek in naar den toestand van het uurwerk, had de kwaal Bpoedig ontdekt en bezorgde door het afvijlen van kamraderen, aanbrengen van nieuwe assen enz., deze gemeente een uurwerk dat „klinkt als een klok." De uitvoering en goede voltoojjing van dit werk, strekt Paulussen tot eer en getuigt dat hem een énergieken geest bezielt; immers vroeger oefende bjj, liet beroep van schipper uit, doch door het verlies van zyn schuit, ging tevens zjjne broodwinning te gronde om toch in het onderhoud van zich en zijn gezin te kunnen voorzien, legde hy zich met vlyt op het koper- slagersvak toe en bragt het door eigen oefening op eene hoogte, dat door hem een uurwerk werd in orde gemaakt, waarop klokkenmakers van naam échec leden. Zierikzee, 16 Aug. In eene op heden gehoudene buitengewone plegtige zitting van de Arrondissements- Regtbank alhier, heeft de installatie plaats gehad van den Heer Mr. H. van Manen, als President en van den Heer Mr. D. N. van Hoytema, als Officier van Justitie. De waarnemende Voorzitter, Baron Mr. van Styrum, hield eene korte toespraak tot de nieuw benoemden. Van het instr.-bataljon te Kampen zullen op 17 Aug. naar de korpsen vertrekken 33 koporaals-tit., om in den effectieven graad over te gaan. Bjj de regimenten ontbraken op 1 Aug. jl. 172 korp.-tit. Niet minder dan 66 sergeants-tit. en 191 korporaals waren op dien datum geschikt ter bevor dering tot sergeant of fourier, maar konden wegens gebrek aan vacaturen niet geplaatst worden. Voor eenige dagen miste de eigenaar eener uitstalling van optische werktuigen op de hakkerijtentoonstelling te Amsterdam, verschillende voorwerpen. Hij stond Dingsdag op eenigen afstand en zag hoe eene „dame" de instrumenten bewonderde en vooral veel zin scheen te hebben in een fraai vergrootglaszjj nam het in de hand, draaide het om en om, beproefde of het goed was en stak het in haar zak. Men verzocht haar zeer beleefd het weder op zjjne plaats te leggen. Het goede mensch stelde zich aan alsof zij niet beter wist dan dat alles op de tentoonstelling meegenomen mogt worden Aan verscheidene verpleegden in het gesticht Veenhuizen is dezer dagen gevraagd, of zij genegen waren, tegen hèt gewone handgeld, behoudens hun geschiktheid, dienst te nemen voor Oost-Indië. Velen hebben zich daarvoor aangegeven. Oude liefde roest nietTe Breda is een paartje in ondertrouw opgenomen, dat zamen 150 jaren telt hunne liefde dagteekent reedB van 1834. Beiden waren tot heden ongehuwd gebleven. Zierikzee, 16 Aug. Heden werd ten Raadhuize alhier aanbesteed Het leggen van 1500 M3. Winterkrammat, met het bjjleveren en verwerken van 200 M3. Schorgrond, op de buitenbeloopen van den Oost- en den Westhavendijk, den Scheep3timmerdyk en den Viaschersdyk, en het leveren van 25000 stuks Masten- of Eiken staken, 500 bos Brabantsch Rjjs en 50 bos Haringband. Aannemer is geworden de heer J. van Strien alhier voor J 791. Bij eene heden alhier gehouden verkooping van bouw- en weiland, was volstrekt geen achteruitgang in den prjjs te bemerken. De gezamenljjke oppervlakte van 9 Heet. 91 Aren 50 Cent. bragt op 14370, of dooreen f 604 per Schouwsch gemet (41 Aren 68 Cent.) Met 1 October zal de postkar van Zierikzee naar Burgh rjjden over Serooskerke, Noordwelle, Renesse en Haamstede. De voetbode, die tot nog toe 4 maal daags van Serooskerke naar Renesse en omgekeerd loop', wordt met dat tijdstip belast met den dienst 's Herto- togenbosch—Heusden. Naar aan het „N. v. d. D." wordt medegedeeld, heeft de Transvaalsche Regering zich opnieuw tot de onze gewend, met verzoek om een paar flinke ambte naren van de Rijkstelegraaf aan te wjjzen, die genegen zouden zjjn naar Transvaal over te gaan. Schitterend zijn echter de aanbiedingen der jonge republiek niet, 200 pond traktement en geen vergoeding voor de reis. De „Dragtster Courant" meldt het volgende „Een notariB ten plattelande in Drenthe heeft de volgende nieuwe wijze van ad verteeren bedacht bij kleine verkoopingen van veldgewassen, waarbij de ver- koopers gewoonljjk uit den naasten omtrek komen. Hij verzoekt den schoolmeesters, zjjne advertentie als schrijfvoorbeeld op het bord te schrjjven. Al de kinderen schrjjven die in hunne cahiers, en zoo worden zij in honderden exemplaren mede naar de huizen der ouders genomen en zoo kosteloos juist onder de meest ge- wenschte lezers verspreid." Niet alleen in sommige streken van ons land en België, heeft Dingsdag een vreeseljjk zwaar onweder vergezeld van wolkbreuken en stormvlagen geheerscht, maar ook hier en daar in Duitschland en Frankrjjk. Te Trier barstte het tegen 5 uur los en rigtte het groote verwoestingen aan twee menschen werden door bet dak getroffen, dat van een der huizen afwoei en bleven op de plaats dood. Te Vallendar bij Coblenz werd het reizende Amerikaansche circiiB van Bügler opgenomen en vernield. Te Dülmenin Westfalen werd het station nagenoeg geheel verwoest. Het schoone landschap aan de Marne tusschen Saint- Maur en Neuilly-Plaisance gelegen, is in één grooten puinhoop veranderd. Van de liefeljjke eilandjes, welke door de rivier omspoeld worden en waarop vele Parjj- zenaars hunne landhuizen hadden, is weinig schoons overgeblevende boomen zjjn ontworteld, de huizen neergeworpen en alle tuinen vernield. Perreux (depar tement Loire) is op eene vreeselyke wijze geteisterd. Geen glas is daar heel gebleven, de wjjngaarden zyn vernietigd en verscheidene personen werden door de neervallende glasscherven gekwetst. De hagelateenen lagen tot op eene hoogte van 20 k 25 c.M, op de straten. Vele schepen werden van de plaats, waar zjj vastlagen, losgerukt en van 't meerendeel heeft men niets weer gezien. In de omstreken van Nancy werden de wjjngaarden door den hagel Btuk gehakt, de vruchtboomen gebroken en ontworteld. Te Nancy werd een soldaat gedood en verscheidene personen gevaarljjk gewonder zjjn huizen ingestortvan andere huizen werden de daken wegge slingerd. Ook te Nogent-8ur-Marne heeft een storm groote schade aangerigt. Ook te Sedan heeft de storm op eene vreeselyke wjjfee gewoed. De pannen werden van de daken mede genomen en alle glasruiten gebroken. Op de omliggende velden is van 't gewas niets meer te zienalles is neergeworpen of weggesleurd. Geen boom bezit zyne bladeren meer. De hagelateenen bereikten de grootte van eyeren en de laag, waarmede zjj den grond be dekten, bezat eene hoogte van 30 k 40 c.M. Een ijverig zaakwaarnemer te Koudum, T. M. genaamd, had 13 Mei jl. te Stavoren in een huis, hetwelk de bewoners niet wilden verlaten, daar zjj de huur hadden betaald en de woning hun niet was op gezegd, maar intusschen door den eigenaar aan een ander was verhuurd, een glasruit ingeschopt om de menschen te dwingen er uit te gaan, zonder dat de eigenaar hem daartoe last had gegeven. Voor dat feit aangeklaagd en voor het geregtshof te Leeuwarden teregtstaande, is T. M. schuldig verklaard aan opzetteljjke verbreking van afsluiting, en in hooger beroep veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. Naar men meldt, zijn de -weesjongens uit Neer bosch afkomstig, die indertijd naar de Transvaal ver trokken, weder op reis naar Nederland door den heer Van 'tLindenhout zjjn zjj daartoe in staat gesteld. Een zoogenaamd vetweider te Goes heeft in den poel onder 'sHeer Arendskerke eene weide gepacht, waarin bjj zestien stuks runderen weidde. Aangezien hjj heel wat pacht schuldig is en de betaling daarvan achterwege bleef, werd dezer dagen beslag op de runderen gelegd. Wat bljjkt echter nu, dat niet hy de eigenaar is van het vee, maar onderscheidene andere personen, met wie hjj een onderhandsch contract tot beweiding heeft aangegaan. Men zegt dat, aangezien door den verpachter geen toestemming is gegeven tot het weiden van aan anderen behoorend vee, de beesten nu door den deurwaarder geveild en de personen, die hun vee ter beweiding gaven, de dupe van de historie zullen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1