ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5270, Zaturdag 14 Augustus 1886. 42sle Jaarg. SCB1ET0EF1WM MET ZWAAR GESCHOT. P A TENT E N. Nieuwstijdingen. Êfwctifia. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVE R TEN TIEN, van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote Letter wordt naar plaatsruimte berekend Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand Juny 1886 de volgende brieven verzonden aan personen wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. N. W. Enserinck, Druten. 3. L. van Loo, Yan het Hulpkantoor te Haamstede. 3. Kristelijn, Langendyk. Yan het Hulpkantoor te Zonnemaire. 4. Hendrik Hulstaart Jr., Geertruidenberg. De BURGEMEESTER van Ziebikzee maakt bekend, dat de Schietoefeningen op het fort aan den Nieuwen Maasmond (Hoek van Holland aan den Noordwal), zyn geëindigd. Ziebikzee, den 12 Augustus 1886. De Burgemeester, H. G. MULOCK HOUWER, Weth.- Lo. B. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Ziebikzee verwittigt de belanghebbenden, dat de Patentbladen voor het loopend dienstjaar 1886/87 ter Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven van heden af tot en met Zaturdag den 21 Augustus e k. De patentpligtige ingezetenen worden derhalve uit- genoodigd om in persoon hun patentblad te komen afhalen, zullende aan hen, die hierin nalatig mogfcen blijven, het patentblad worden te huis bezorgd door Hen deurwaarder der directe belastingen, tegen betaling van 10 cent voor elk patentblad, ingevolge de wet. Zierikzee, den 13 Augustus 1886. H. G. MULOCK HOUWER, Weth. Zo. B. De kerk der Presbyterianen te Lockporteen der wijken van New-York, was hersteld geworden, maar de kosten was men schuldig gebleven. Aan het slot der preek deed de predikant de vol gende mededeeling „Ik hen voornemens, u een verrassing te bereiden, die ik voor iedereen geheim gehouden heb, opdat niet vele zitplaatsen dezen morgen ledig bleven. „Ik deel u mede, dat ik hedenochtend ferm ontbeten Leb, en dus lang kan wachten, eer ik het middag maal gebruik, voor 't geval dat het noodig mogt zijn, wanneer ik het voorgenomen doel niet spoedig hereik. „Ik ben nameljjk voornemens, onze gemeente de volgende maand zonder schuld te laten intreden. „Ik heb de kerkdeuren laten sluiten, zoodat niemand Lier vandaan kan. „Wij moeten 4500 dollars hebben, en boe eer ge die Lij elkaar brengt, hoe beter voor u zelf". Nu werden er schuldbekentenissen ter onderteekening uitgedeeld, die vervolgens weer opgehaald werden, en met een tevreden glimlach konden de ouderlingen, na feruimen tijd met optellen bezig te zijn geweest, mel en, dat er voor 5000 dollars geteekend was. Natuurlijk dat de predikant bij zijn gemeenteleden zeer geacht was, wat aan het welslagen van de col lecte den grootsten steun gegeven heeit. Londen, 12 Aug. De tijdingen uit Konstantinopel blijven verontrustend luiden. De correspondent der „Times" zegt dat er wordt voortgegaan met bet maken van krijgstoerustingen op groote schaal. Naai de correspondent der „Daily News" verzekert, gelooven Turksche staatslieden dat tte Balkan met ernstige ge beurtenissen wordt bedreigd, welke werden voorbereid in de zamenkomsten te Gastein. De houding van Servië tegenover Bulgarije neemt een steeds vijandiger karakter aan. Men gelooft dat Oostenrijk Servië aanmoedigd. Het „Neue Wiener Abendbl." van Odessa berigt het ontstaan eener afschuwelijke godsdienstige secte in Rusland. Deze secte huldigt het beginsel, „dat het eene zonde is, den mensch aan ligchamelijke pijnen lydende te laten", en gelukt het één harer leden bij een zieke door te dringen, zoo wordt de ongelukkige onverbid delijk verworgd. Het bestaan dezer secte werd voor korten t|jd door een jongen boer uit het gouvernement Sacatov verraden. De moeder zijner zieke vrouw en eene tante van deze, beiden tot de barbaarsche secte der worgers be- Loorende, hadden gedurende zijne afwezigheid, de arme in de woning der eerste overgebragt, alwaar zij den rooden dood zou worden gewijd. Toen de man terugkeerde, vernam hy de ontvoering zijner vrouw en zoo snel hij kon, haastte by zich naar het dorp, waar zjjn schoonmoeder woonde, ongeveer drie uren van zijn woonplaats verwijderd. Hij kwam nog juist bijtijds. Zijne vrouw lag schoon- gewasscben en in sneeuwwit linnen gehuld op een praalbed. Toen de man de kamer binnentrad, was er, behalve zijne vrouw op het praalbed, geen levende ziel. Hij trad op het praalbed toe, schoof het linnen wat weg en zag nu het doodsbleeke, vermagerde gezigt zijner vrouw, die scheen te sluimeren. „Achsinachariep de jonge man halfluid. De zieke sloeg de oogen verwon derd op en sprak„Droom ik Hoe komt ge hier „Waar zijn moeder en tante?" vroeg de boer. „Die Lebben my gewasschen, in 't wit gekleed en hier neer- f;elegdtoen zyn zy voor mijn zielsheil gaan bidden, k voel my echter zóó naar, dat ik dezen nacht zeker «terven zal." De man kwam dit alles zeer verdacht voor en hij besloot bij zyne zieke vrouw te bly ven en af te wachten de dingen die komen zouden. Hij troostte zyne vrouw, verstopte zich toen achter de kagchel en hield zich daar zoo stil als een muis. Kort daarop hoorde hij iemand binnenkomen en de deur achter zich sluiten. Hy keek uit zyn schuilhoek -en zag bij het zwakke schynsel van een olielampje een in 't bloedrood gekleed man met een kussen van dezelfde kleur in de handen op het praalbed toegaan. Op hetzelfde oogenblik snelde hy ook zijne vrouw ter Lulpe, terwijl de indringer maakte dat hy weg kwam. Op het leven kwamen de beide vrouwen toeloopen en waren niet weinig verbaasd, bjj de zieke in plaats van den rooden dood gelijk men de worgers noemt de echtgenoot te vinden. Wat er verder gebeurde is ligt te begrijpen. De boer nam zjjne vrouw mee naar huis en deed van het voorval aangifte. De politie nam niet slechts de bende Megeres gevangen, maar ook meer dan 40 andere leden dezer secte en leverde hen aan het geregt over. De jonge vrouw is intusschen weer gezond en wel. SiaHtseïlïmfc, Uit Zwitserland wordt van zware onweders gemaakt. Tal van personen zyn getroffen en vele ver" woestingen aangerigt. Zoo waren te Domdidier, kanton Freiburg, zes personen op weg allen trof de bliksem, één werd gedood, een 20-jarige Bernerin, de overigen ondervonden geen letsel. Ook wordt van diaar een zware sneeuwval berigt, tegelyk onweer en sneeuwdit komt den talrijken vreemdelingen vreemd voor. ie» Brussel, 11 Aug. De burgemeester zond een schryren aan den secretaris der arbeidersparty, houdende toestemming tot het houden der manifestatie op Zon dag a.s., onder voorwaarde, dat de stoet niet langs het Koninkljjk paleis zal trekken. Deze voorwaarde is door het bestuur aangenomen. In den Brusselschen gemeenteraad zal thans weldra de concessie-aanvraag van een Engelsch syndicaat voor den aanleg en de exploitatie van eeu zeehaven te Brussel in behandeling komen. TerscJielling:, 10 Aug. Heden morgen kwamen de stoom-schelpenznigers „Friesland" en „Tijd" reeds vroeg van een onderzoekingstogt naar het wrak van de „Lutine" terug, met de blijde tjjding, dat men het wrak van dat in 1799 gezonken goudschip had gevon den met behulp van den zandsteker van den heer Ter Meulen te Bodegrave. Beide booten kwamen met tal van vlaggen getooid de haven binnenstoomen. Het is natuurlijk, dat het berigt van de vondst hier vrij wat geestdrift verwekte. Bewjjzen heeft men niet in opge haalde voorwerpen, dat men inderdaad met het ge noemde wrak te doen heeft, doch men stiet op staal, yzer en hout. Het geluid van den steker door meer aan 25 voet zand was zóó duidelijk, dat men den klank nog op het achterdek kon hooren, terwyl de zuiger van het voorschip werkte. Amsterdam, 11 Aug. Door den burgemeester zyn, als hoofd van de politie, reeds voorloopige uitkee- ringen gedaan aan al de beambten van politie uit de onlangs ingekomen giften. Van betrouwbare zyde wordt verzekerd, dat aan alle agenten 20, aan de brigadiers 25 en aau inspecteurs 50 is uitgekeerd voor de stipte pligtsbetrachting bij de jongste ongeregeldheden aan den dag gelegd, en wel uit de giften, die tot dat doel by den burgemeester zijn ingekomen. Het totaal van de bij den burgemeester van Am sterdam- ingekomen gelden voor het fonds tot het verleenen van onderstand aan zieke en herstellende agenten van politie bedraagt reeds eene som van 24,974,97*. Een man loste Maandag op den Zeedyk te Am sterdam een pistoolschot op een voorbijganger, en met zyn gevaarlijk wapen verder gaande tot aan de O. Z. Kapelsteeg, gebruikte hij een daar loopend infanterist mede tot zijn doelwit. Beide malen echter schoot de man mis. Hij werd op heeterdaad door een politie agent betrapt, die hem wilde arresteeren, doch het aanwezige publiek was zoo dwaas den pleger van dezen dubbelen moordaanslag aan de handen van den dienaar der geregtigheid te onttrekken. Dit ging echter niet zonder moeite, getuige de jas van den schuldige, die bijna aan flarden gescheurd aan het politiebureau werd gedeponeerd. Moge die jas tot de ontdekking van den onverlaat leiden! Een streng onderzoek is De oestercultuur, op de sedert twee jaren ver pachte gronden nabij het eiland Wieringen, moet nagenoeg geheel mislukt zyn. Alleen in het Amstel- diep schijnt de zaak nog eenigzins te marcheeren. Men verwacht bij eene volgende verpachting eene belangrijk mindere opbrengst der perceelen, thans voor de oester cultuur gebezigd. Op éen der kermisdagen te Uitgeest (N.-H.) werd van éen der bezoekers het paard naar het land gebragt, met den bepaald en last het een kluister aan te doen, omdat het zich anders moeyeljjk weder liet opvangen. Die kluister wordt altyd aan een der voorpooten ge daan, doch zy werd nu uit onkunde of moedwil aan een der achterpooten bevestigd. Het vreemde daarvan maakte het paard angstig en gejaagdhet gevolg was, dat men het in vollen gang door de kermis zag loopen, o. a. achrylings tusschen een paar kinderen door, die maar even tijd hadden om te wyken, toch juist genoeg om geen letsel te krijgen. Twee personen, die het dier wilden grijpen, slaagden hierin wel niet, maar zy waren toch de oorzaak, dat het een zypad insloeg, aan het einde waarvan een winkel in aardewerk, alwaar het paard, omdat de deur openstond, binnenstapte, in het gaan door den winkel eenige potten en pannen brak, en vervolgens teregt kwam in eene woonkamer, om tot gezelschap te ver strekken aan een paar dames, die daar zeer gezellig zaten thee te drinken. Deze waren echter met dien nieuwen theegast volstrekt niet in haren schik, en ylden snel als do wind de kamer uit, waarna zy de deur achter zich sloten. Over die onheusche ontvangst verstoord, liep het paard uit wrevel de theetafel omver, zich niet bekommerende om 't geen er op stond, doch liet edelmoedig een onschuldig klein kiud, dat de vrouwen in haren schrik in die kamer hadden laten zitten, ongedeerd. Intusschen kwam de eigenaar hygend by zyn paard in de kamer, terwijl, zooals licht te begrijpen is, het getal menschen voor de deur gestadig aangroeide. Het dier, Verlegen met de zaak, liet zich nu gewillig grijpen, en nadat de kluister van den poot afgenomen was, weder naar het land geleiden. De vloer der woonkamer was door het vallen van het vuur uit de theestoof aan het smeulen geraakt, doch dit begin van brand werd met zeer geringe moeite gestuiten de theevisite van 't paard had geene andere nadeelige gevolgen, dan dat een stuk van de toonbank verloren was gegaan en eenig aardewerk gebroken. 's Gravenhage, 11 Aug. Op 20 April jl. vermaakten eenige knaapjes van 7 en 10 jaren zich in een weiland te Delft met het plukken van bloempjes. Dit scheen niet geduld te kunnen worden door zekeren S., die de jongens op de vlugt dreef. De jongste hunner, een 7-jarig jongetje, kon echter niet over een sloot van 1 Meter springen en bleef daarvoor staaD. Op dit kind koelde S. toen lafhartig zijne verbolgenheid door het knaapje van den grond te tillen, in de sloot te werpen, wederom uit de sloot te heffen en ten slotte met zooveel ruw geweld tegen den kant der sloot te werpen, dat de knaap niet meer kon opstaan. Geen wonder, het kind had zijn linkerbeentje gebroken. Elf weken bleef het onder heelkundige behandeling in het Ziekenhuis te Delft. Eene aanklagt by de justitie volgde deze gebeurtenis open gisteren was S, voor de regtbank alhier gedaagd. Hij verscheen echter niet, zoodat verstek tegen hem verleend werd. Alle getuigen, waaronder de speel kameraadjes van het mishandelde kind, bevestigden de feiten. De snbst. off. van justitie reqiiireerde een halfjaar cel. Uitspraak a. s. week. Van de Grondwetvoorstellen waarover eindverslag wordt uitgebragt, zal uitgezonderd zyn het hoofdstuk betreffende het kiesregtdaaromtrent is een voorloopig verslag opgemaakt. In de Woensdag gehouden zitting van het Hof te 's Hage, heeft de heer Mr. D. N. van Hoytema den eed afgelegd als Officier van Justitie by de Regtbank te Zierikzee. Mr. C. W. J. J. Pape, Substituut-Officier van Justitie te 's Hage, beeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Gravenliage, 12 Aug. De Tweede Kamer heeft aangenomen het voorstel tot uitbreiding der Arrond.-Regtbank te Amsterdam. Er zullen voortaan zyn 16 19 regters met 1 president, 4 vice-presidenten en verder personeel naar verhouding. De heer G. H., uit Melbourne, wiens wonder baarlijke redding en aankomst te Scbeveningen wy in ons vorig No. berigtten, is thans, naar wij vernemen, reeds zoover hersteld, dat hjj eenige nadere mede- deelingen heeft kunnen doen. Hij herinnert zich thans werkelijk, gelijk vermoed werd, op zekeren dag te Portville in de baai van Melbourne een zeebad te hebben genomen, kramp in het been te hebben ge kregen, te zijn weggedreven en een dryvenden balk te hebben gegrepen. Hoe lang hij daarop is blijven zwalken, weet hy niet meer Wel herinnert hij zich vreeselyk van de brandende zon te hebben geleden, die hem een zonnesteek heeft bezorgd, waardoor zijne geestvermogens werden aangetast. De heer H. is nog jong. Op 19jarigen leeftijd verliet by ons land, om te Batavia by zijnen oom, een bekend uitgever aldaar, werkzaam te worden gesteld. Later begaf hy zich naar Australië en slaagde daar als industrieel. Eerst het vorig jaar was hy in het huwelijk getreden. Het grootste gevaar voor den geestestoestand van den ge redde mag thans als geweken worden beschouwd. Mevr. de wed. H., zijne moeder, is overgelukkig haren zoon aan hare zijde te hebben, en natuurljjk is aan zjjne echtgenoote te Melbourne terstond de.onverwachte aankomst van den heer H. medegedeeld. Onder de bedienden van een café-restaurant te Scheveningen, dezer dagen wegens wangedrag ontslagen behoorde ook een uit Rusland verbannen nihilist. Roermond, 11 Aug. Sedert menschengeheugen had men hier zulk hevig onweder niet als Dingsdag namiddag ten ongeveer half een. De regen viel by stroomen, als beken liep het water door de straten, in de huizen was het stikdonker, buiten volgde den eenen bliksemschicht op den andere. De wind, die vry kalm zuidoost was geweest, keerde plotseling naar het noordwesten en wel met zulke kracht dat de wandel wegen met takken werden bezaaid en in het naburige Leerop 33 groote populieren in eene laan als grashal men knakten, terwijl de hagel haver en boekweit aldaar vernielde en van de suikerbieten als het ware het groen wegsneed. Aan deze zijde der Maas zijn de velden vry wel gespaard gebleven. Oosterhout, 12 Aug. Een ingezeten alhier kreeg een paar jaar geleden een koppel postduiven ten geschenke. Nadat dit paar bijna een jaar in een ruim verbljjf opgesloten was geweest, en reeds jongen had, wist de doffer van een onbewaakt oogenblik gebruik te maken om te ontsnappen. Hjj zocht het verblyt, waar hjj het eerste levenslicht gezien had, weer op, maar werd onmiddellijk teruggezonden. De duif wilde den ontrouwen echtgenoot echter niet meer als gemaal erkennen, vocht er mede op eene woedende wyze, en de jongen lagen eenigen tyd daarna dood en verminkt ia het nest. De doffer, intusschen met eene andere duif gepaard, bljjft steeds ten prooi aan de wraakzucht zijner eerste duif. Tweemaal achter el kander vond men dezen zomer een koppel jongen ver scheurd en bebloed in het nest. Door ze naauwkeurig te bespieden, ontdekte men, dat de verlaten duif zich op de weerlooze jongen wist te wreken. De wreedaardige kreeg terstond eene afzonderlyke cel tot verblijf. Bergeu-op-Zoom, 11 Aug. Met de werk zaamheden aan den stoomtram op Antwerpen is thans ook op Nederl. grondgebied een aanvang gemaakt. Te Ossendrecht is nagenoeg alles reeds in gereedheid. Breskens11 Aug. De mazelen bljjven nog steeds heerschen. Ook in het naburige Hoofdplaat blijft schier geen gezin gespaard, hoewel de ziekte tot heden niet kwaadaardig is. Toch vorderde zij reeds offers. Hoofdplaat11 Aug. Is on ze haven steeds meer dan vele andere, met schepen bezet, thans vooral levert zij een behaaglijk gezigt op, nu tal van tjalken vlas komen laden. Als men bedenkt dat Bres kens en Hoofdplaat de eenige havenplaatsen zijn van het voormalig vierde district, dan is het duidelijk dat met belangstelling de opening van het telephoonkan- toor wordt tegemoet gezien. Vermoedelijk zal dit in de volgende week plaats hebben. Biervliet, 11 Au°. Door het gemeentebestuur al hier wordt eene onderwijzeres gevraagd tegen een salaris van 450. Dat der onderwijzers bedraagt 600. Toch is nog ruime keuze van sollicitanten te wachten. Er heeft zich eene commissie gevormd, voorzitter de heer C. de Vos, burgemeester, en den heer A. den Bouw meester, penningmeester, om het aanstaande 25-jarig jubilé van den heer W. Maarleveld als gemeente secretaris, waardigljjk te vieren. De feestdag is 19 Augustus, a.s. Donderdag, Terneuzen, 11 Aug. Naar wy van goed inge lichte zyde vernemen, bestaat er alle kans dat aan een reeds geruimen tyd geopperd denkbeeld, tot het in het leven roepen van eene directe stoomvaart van Terneuzen op Zierikzee, door het kanaal van Zuid-Beveland, dus aandoende het spoorwegstation te Vlake, van af beide rigtingen, eerlang gevolg zal worden gegeven, aange zien het plan moet bestaan hij eenige ondernemers daartoe eene snelvarende stoomboot in de vaart te brengen. Vlissiiigreix, 11 Aug. Drie manschappen van het algemeen depót van discipline of, zooals men die lieden hier kortweg noemt, „classianen", bragten hier jl. Maandagnamiddag heel wat opschudding teweeg. Die heeren kwamen namelyk op den onverstandigen inval om niettegenstaande zij zeer wel konden begrjjpen dat eene zoodanige dwaze handelwijze hun duur moest te staan komen terwyl zij met hun korps, na gehouden exercitiën, op den terugmarsch naar de kazerne waren, hun geweren weg te smyten en er van door te gaan. Natuurlyk werd hun onmiddellijk een aantal man schappen nagezonden, aan wie het weldra gelukte hen successievelijk op te vangen en naar de kazerne te brengen, hetgeen echter niet met moeite afliep, daar één hunner, die met pak en zak was te water gespron gen en zich quasi wilde verdrinken, hun de handen vol gaf door zich zoo onhandelbaar mogelyk aan te stellen. De drie deserteurs bevinden zich thans in voorloopig arrest om later wegens hun dom opzet teregt te staan en het loon hunner onverstandigheid te ontvangon, dat hun zeker niet zal meevallen. Zuid Beveland, 11 Aug. Ellende onder en boven den grond. Maandag werden te Wemeldinge de „oppervruchten" verpacht, en de opbrengst was buiten gewoon gering. Men oordeele. Perceelen, die anders van j 300 tot 400 opbragten, werden nu voor f 25 gegund. Tegenover eene totale opbrengst in gewone, niet eens buitengewone jaren van tusschen de drie en vier duizend gulden, staat nu de geheele verpachtingssom van 674. Men rekent, dat de pachters 4 a 5 gulden per mud aan den boom hebben besteed. De storm van Dingsdagnacht zal hen bij deze prijzen nog wel be nadeeld hebben. Met de aardappels is het al even treurig gesteld. Het loof sterft veel te vroeg af en de ziekte vertoont zich reeds by de late soorten in de knollen. Sommige stukken verspreiden een ouaangenamen geur. Opwekkend is het vooruitzigt zeker niet. Goes, 12 Aug. Met zekerheid kan worden berigt, dat met 1 October hier een nieuw blad zal verschijnen van de christelijk historische rigting. Het zal voor loopig tweemaal per week verschijnen en den naam dragen van „De Zeeuw". Het zal gedrukt worden by den heer G. M. Klemkerk te Goes eu by genoemden heer en by F. P. Dhuy te Middelburg worden uitge geven. Tot redacteur is benoemd de heer J. Buyze van 's Gravenhagegeb. te Zierikzee Het „Nieuws- eu Advertentieblad" voor Noord- en Zuid-Beveland en het „Zuiden" worden in dat nieuwe blad opgelost. De heer P. de Kejjzer te Cortgene is benoemd tot tweeden secondant-interne aan de inrigting van den heer Beltman te Leerdam. Tholen. De handel ia wol is ia Zeelaad nog al belangrijk en neemt ieder jaar aanmerkelijk toe, zoo is dit jaar uitgevoerd 75262 kilo's, nl. uit Wal cheren 3295, uit Schouwen 11500, uit N. Beveland 4830, uit Z. Beveland 43595, uit Tholen 8829 en uit St. Philipsland 3213 kilo's. In 1885 werden er 71058 kilo's uitgevoerd. Op het eiland Tholen begint het er alles behalve rooskleurig uit te zien, wat de aardappelen betreft. Sedert eenige dagen is het loof geheel zwart geworden en treft men reeds vele zieke knollen aan. Blyft de ziekte doorgaan, dan zou het voor genoemd eiland eene niet te berekenen schade zjjn, aangezien duizenden hectoliters naar andere streken gezonden worden. Alhier wordt met 1 September de gasprys van 17 op 14 cents per M'. gebragt. St. Maartonsdy Ic. Evenals vorige jaren om dezen tyd heerscht thans weder eene buitengewone drukte in onze gemeente. De werkzaamheden aau het vlas zyn in vollen gang. Konden wjj in t vorige jaar melding maken van ongeveer 500 wagenvrachten van dit product, onze ge meente binnengevoerd, thans klom dit tal tot by na 600 vertegenwoordigende aan aankoop en arbeidsloon, tot het in de schuren geborgen is, een kapitaal van ruim 50000. Van die aangegeven hoeveelheid vlas kan gerekend worden */3 van elders afkomstig te zijn terwyl het overige in Tholen verbouwd werd. Liet de stand van dit gewas zich nog al gunstig aanzien, by het plukken bleek, dat zoowel de qualiteit als de quantiteit niet aan de verwachting beantwoordde. Die minder bevredigende uitkomst strekt zoowel tot nadeel van den arbeider, die het bewerkt, als van den vlasboer, die het kocht. Dat vooral de kooper dit jaar minder voordeelige zaken maakt, moet vooral gezocht worden in de omstandigheid, dat menigeen, door de guustige inkomsten van t vorige jaar verleid, thans eene hoogere koopsom voor het te veld staande gewas besteedde, dan in de laatste jaren gebruikelijk was. Niettegen staande dezen minder rooskleurige» toestand, moeten wij toch den vlas-verbouw als eene voor onze gemeente gezegende bron van inkomsten beschouwen. By eene niet al te gedrukte prjjs van zaad en Bchoon vlas kan er door de vlasboeren nog iets worden verdiend en het verschaft in het voor velen in andere streken zoo arme jaargetijde, ten onzent aan ruim 150 gezinnen werk en brood. Laten wij hopen, dat er steeds uusse'iea werkgevers en arbeiders een verstaan van elkanders belangen moge plaats vinden, opdat by minder ruime verdiensten der laatsten zich geen morrende geest open baart, maar een berusten in eene betere toekomst, opdat soms de kapitalen dienstbaar gemaakt aan den bloei van dit bestaansmiddel niet op andere wyze renóegevend gemaakt mogten worden, waardoor er niets of zeer weinig van ten goede kwam aan den werkenden stand. Zioriltzee, 13 Aug. Met ingang van 1 Sept. a. s. wordt het huis van arrest en bewaring alhier, huis van bewaring en voorloopig tevens strafgevangenis. Voorts zullen o. a. te Sommelsdijk, Ter Neuzen en Tholen huizen van bewaring worden gevestigd. Naar wjj vernemen heeft de alhier gevestigde Zeeuwsche Brandwaarborg-Maatschappij eene premie van f 20 toegekend aan de brandweer te Nieuwerkerk, wegens betoonden ijver bij den brand van L. Kik op Woensdag 11. De heer A. Bosselaar, commies der 3de klasse te Cortgene, is by Resolutie van Z.Ex. den heer Minister van Financiën, dd. 10 Augustus jl. No. 3 (Pers.), met ingang van 1 September a.s. verplaatst naar Hoorn. Te Nieuwvliefc (Zeeuwsch-Vlaanderen) had onlangs een lid van den gemeenteraad het voorstel gedaan om de schoolgelden af te schaffen. Dit voorstel werd ver worpen. Het bedoelde lid vond daarin aanleiding om, nog staande diezelfde vergadering, zjjn ontslag als Raadslid te nemen. Op een Z.-H. dorp viel aan iemand geheel on verwachts eene erfenis ten deel. In plaats van zich daarover te verheugen, was de man mistroostig en had „gemoedsbezwaren" tegen het aanvaarden der erfenis. Na overleg met moeder de vrouw werd eene kaart legster geraadpleegd, die uit de kaarten voorspelde, dat de man geen geluk met het geld zou hebben. Voor hem was dit eene reden te meer om te besluiten van die erfenis af te zien. De „Prot. Nbr." meldt het volgende: Er is be weerd dat onze tyd rijk is aan zorgen en faillissementen, maar arui aan opgewektheid, 't Is waar, de algemeene gedruktheid stoot velen den dolk der moedeloosheid in het hart. En toch, anderen leert zij de gulden les der zuinigheid betrachten, of prikkelt tot dubbele krachts inspanning in den moeijelykeu stryd des levens. Zie hier van dit laatste weder een staaltje. Eenige familiën in Overysel en Drenthe hebben in Rusland landgoederen aangekocht. Men heeft de tal rijke boomen geveld en alles naar Hollandschen trant aangerigt. Vooral wil men er zich op melkerjj toe leggen. Uit verschillende plaatsen van genoemde provinciën heeft zich reeds een aantal huisgezinnen naar Rusland begeven, om daar een beter middel van bestaan te vinden. Als een bewjjs dat het tegenwoordig midden in den komkommertijd is, kan dienen, dat men Maandag te Yenlo ruim drieduizend manden heeft „geplokken. Donderdag werden 17 waggons, hoofdzakelijk met komkommers, boonen en bloemkool geladen, van daar naar Duitschland verzonden. Jammer dat de pryzea dit jaar zeer gedrukt zjjn en het weder niet gunstig is. KERKNIEUWS. Yolgens „de Standaard" hebben naar aanleiding van de gebeurtenissen te Leiderdorp de heeren L. van der Plas, ouderling te Katwjjk aan Zee, J. G. Verhoeff, pred. te Bodegraven en J. van Walsem, pred. te Alfen hun ontslag als lid van het classicaal bestuur van Leiden genomen. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Ziebikzee, Afdeding Sint-Domusstraat. Zondag 13 Augustus 1886, 'sMorgenB 10 ure, Da. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A.GOEDBLOED. Cat. Zondag 11. Collecte voor de theol. school. Gemengde Berigten. De Porte van Turkjje wil het leger geheel her vormen, door o. a. een observatie- en twee reserve- legers op te rigten daartoe moet ook het aantal paarden aanzienlijk worden uitgebreid. Naar wij vernemen is de Commissie der Zierikzeesche Paarden- loterü uitgenoodigd by de keuring tegenwoordig te zjjn. De eer ia groot- De Amerikaansche schatkist is goed „gespekt". Ze heeft een overschot van 450 millioen, zoodat de maandelijksche staatschuld-aflos singen in plaats van 10, voortaan 37'/s millioen zullen bedragen. Een Duifcseher, Grenau genaamd, ontving dezer dagen de mededeeling dat hjj erfgenaam gewor den was van een sommetje van ongeveer 5 millioen gulden. De man zal er echter vooreerst weinig aan hebben, daar hy nog 12 jaar in de gevangenis te New-York moet doorbrengen. De Nederl. Minister van Financiën is voornemens de belasting op den wyn te verhoogende vooratellen daartoe liggen reeds klaar. Op de bakkerij-tentoonstelling is een reus achtige peperkoek uit Antwerpen aangekomen. Dit koekje weegt 150 Kilo's en is 3 M. bij 1,5 M. groot. Op. verschillende plaatsen zijn weer valsche geld stukken in betaling gegeven te Leiden een dubbeltje, te Leeuwarden drie gulden en te Groningen één gulden. Baron Yan Brienen te Clingendaal heeft bij zijn huwelijksfeest zyn werklieden onthaald; op dit feest was o. a. eene rollade die 48 Kilo woog. Eene blaauwe jufvrouw te Noord, zingt Wat moet ik toch mijn tjjd betreuren, Die ik versleten heb op straat, Zoovele uren loopen leuren, Valschheden spreken, zoo dat gaat. Wat deed ik anders dan blameeren En over 't naaijen dacht ik niet, Dat had ik beter kunnen leeren, Want nu is 't my een groot verdriet. Een minnaar kan ik nu niet krygen, Omdat ik toch niets heb geleerd. Nu maak ik dikwyls verre reizen En zoek dan zelf een minnaar op, Maar hoort hij mjj dan weer misprijzen, Dan wordt ik daad'lijk weggeschopt. Een hulponderwijzer onder Bommelendorp wordt aangeraden zoo laat niet te gaan wandelen met de dochter van den kastelein, anders gaat hij zyn vriend nog achterna naar de Oost. „Zie zoo" zegt een blaauwen te T., „nu woon ik toch eind'! ijk waar ik wezen moet; 't is wel een geringe straat, de Zandstraat, maar nu kan ik toch ook iedereen afwachten." Dus, buurman! nu maar opgepast, En kijk maar scherp door het glas, Want de blaauwe heeft het zelf gezeid. Dat ze erg veel zin in Frikje heit. „Wel, wel" zegt Leendert te Burgh, „wat heb ik spyt dat het klaar is met Sina, anders kon ik nog al eens postryden, maar nu ik Neeltje heb, is schoppen troef geworden." Ingezonden Stukken. Heeren Uitgevers der Zierikzeesche Nieuwsbode Uwen berichtgever van den brand op de hofstede van den landbouwer L. Kik, schijnt niet goed op de hoogte geweest te zijn met dien brand. Althans dat er den vorigen dag gebakken was door een meisje, dat daarna vergeten had het vuur uit tedooven, waardoor de brand zou ontstaan zyn, ia geheel bezyden de waarheid De oorzaak is tot heden onbekend. Verder sehrjjffc Uwen berigfcgever van dien brand dat de spuit weigerde water te geven, zoodat men dit onheil lijdelyk moest aanzien. Hier zou men uit opmaken dat de spuit in het geheel niet zoude gewerkt hebben. Weliswaar dat de spuit in het begin weigerde, maar na een kleine herstelling heeft het geheele personeel het onheil kunnen onder de oogen zien, getuige het karnhuis, vast aan het woonhuis verbonden, bleef geheel onge deerd staan. UEd dankzeggende voor de opname van deze regelen heb ik de eer te zyn, UEd. Dw. Dienaar. S. Ridendo dicere verum quid vetat. (Lachende de waarheid zeggen, wat hindert dat?) Onze oudste burger, vader Neptunes, is weêr neer gedaald van het hooge standpunt, dat hij onder ons inneemt. Hy bragt nu zelf, in miniatuur, een officieel bezoek, na behoorlyke introductie door den Voorzitter, aan den Gemeenteraad, 't Zal hem vreemd te moede zijn geweest eenige oogenblikken te vertoeven in den kring dier vroede mannen, geroepen om zyne kinderen te besturen en hun materieel belang te behartigen. Vreemd voor hem, die den tand des tijds weet te trotseeren, zooveel geslachten heeft zien komen en gaan, en daarbij, erkennende het vele goede dat tot stand kwam, niet blind bleef voor de fouten, die in den loop der tijden de vroedschap beging. Hij zelf maakt geen best figuur, althans wat het uiterlijke betreft, indien men hem in de nabijheid ziet, te minder nu men hem het vorige jaar in een armzalig pakje stak, dat hem reeds nu met flarden langs het lijf hing, maar van verre gezien, geplaatst hoog daar boven, fier zijn symbool richtende in den wind, schittert hy op verren afstand, en hij zal nog meer schitteren en blinken, nu men hem een fijn gewaad, van't edelste soort, van 't fijnst gehalte, zal aantrekken. Treffend beeld, van wat er in de menschenwereld, van wat er in een gemeenteraad te aanschouwen valt. Op een afstand gezien, schitterend van kleuren, blin kend als goud, doch van nabijklatergoud, zoo niet erger. Ziet men de menschen werken, leven en genieten, wat kan bij velen aan het werken geen anderen naam gegeven worden, dan dien van te werken op effect, en het leven van velen verdient dien naam niet, omdat het genieten zich openbaart in uitspattingenhoog zich verheffen boven anderen, klatergoud, niets anders. Eu een gemeenteraadBreed opgezet, kunstig be rekend, onverwachts in de vergadering geworpen door één, die meent den steen der wijzen te hebben gevonden en hunkert als financiëele specialiteit te worden begroet, bleek dit streven knaleffect te zyn en berekend om naar buiten te werken: Klatergoud, anders niets. Op vasten bodem stond Neptunes daar, kalm als altyd, niet zijn gebaard gelaat, in 't midden der vroedschap en wierp den blik in 't rond. Daar boven was zyn zetel wankelbaar geworden, en 't was daarom dat hjj ter vergadering werd ingeleid om te overwegen en te beraadslagen, om den bodem, den grondslag, den zetel, waarop hij rust, in behoorlijken staat van onder houd te brengen en te houden, opdat hij even rustig als thans in de raadzaal, in de hoogte zyn verheven standpunt zou kunnen handhaven. 't Zou duizend gulden kosten en de heeren waren zoo onder den invloed van zyn blik, gebiologeerd, gemoedelijk overtuigd, dat ze, zonder beraadslaging, voorgelicht door den Voorzitter, die vooraf met vader Neptunes overleg had gepleegd, het goede woord gav en en de uitgaaf voteerden. Dit kon zonder bezwaar, nu de openbare aanbesteding van den jaarljjkschen onder houd der gemeente-eigendommen eenige honderden guldens beneden de raming was gebleven. Op gevaarlijken, onvasten bodem stond onze Nep tunes, op hechten, degelijken grondslag zal hy voortaan rusten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1