ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. l\o. 5269. Donderdag 12 Augustus 1886. 42ste Jaarg. Nieuwstijdingen. SwUsthltttth. 23<rlgie. T E LEG RA M mITnT Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. D» prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60, ADVERTGNTIËN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. ©ngtlanfc. HiOiitlen, 10 Aug. Aan de „Daily News" wordt uit Konstantinopel geseind, dat, met het oog op den dreigenden politieken toestand, de Porte besloten heeft, overeenkomstig het plan van Von der Goltz het leger te hervormen. Een observatieleger van 60,000 man wordt in Macedonië gehandhaafd, bovendien vormt de Turkflche Regering twee reserve-legers in Macedonië" en Armenië. Indien er nog bewijs noodig mogt zijn, dat de huidige zomer niet veel beter is dan een verlengstuk van den winter, zoo wordt dit uit Schotland verstrekt. Te Wiek en op verscheidene andere plaatsen wees op 29 July het kwik twee graden F. vorst aan. Dit was niet alleen zeldzaam, maar, voor zoover men kan nagaan, iets geheel ongehoords. Naauwkeurige opteekeningen van den thermometerstand, te Gulloden sinds lange jaren gehouden, gaven voor de laagste zomertempe- ratuur in deze eeuw aldaar 39° F., en wel op 15 July 1875. jBfohsetlanfc, In het Zwitsersch kanton Zurich bestaat eene wet, krachtens welke ieder landeigenaar, op boete, verpligt is aan het gemeentebestuur twee kop of liters meikevers te leveren in jaren waarin deze insecten by zonder fairy k zjjn en de Regering de verdelging gelast. Van 'tjaar was het, by Regeringsbesluit een zoo danig „meikever-jaar", maar wat zich in den beginne aldus liet aanzien, is niet zoo geworden. De dieren waren in hun bloeitijd uiterst zeldzaam. Maar de ge meentebesturen hadden nu eenmaal in last de twee kop per hoofd op boete van 1 franc 10 centimes te eischen. Met den besten wil konden velen het vereischt getal niet bijeenkrijgen. Wie de boete niet betalen wilde moest de meikevers als het ware op vreemd terrein gaan stroopen, of zou ze hebben moeten koopen voor eene som, de boete zeker te bovengaande. De „Neue Ziiricher Zeitung", die zich over deze bureaucratie niet weinig moeyeljjk maakt, meldt, dat een wanhopig grondeigenaar met twee knechts een geheelen dag is bezig geweest met het vangen van twaalf meikevers. JFtunftrijfe, Onder de vele moeders, die eene dochter van om streeks 20 jaren missende, zonder te weten waar zy gebleven was, zich naar de Morgue hebben begeven om de tentoongestelde ledematen van het in stuk ken gesneden vrouwelyk Iigchaam in oogenschouw te nemen, bevond zich zekere vrouw, die verklaarde dat zy hare dochter, 16'/j jaar oud, sedert 28 Juny miste. Toen zy de ledematen van het vrouwelyk lijk in de Mor gue zag, viel zy in zwym. Weer tot bewustzijn ge komen, zeide zy, dat het de armen en beenen waren van hare dochter. Van een lidteeken aan de linker borst wist zy eene verklaring te geven door te zeggen dat hare dochter op die plek voor jaren eene wond had gehad. De toppen der vingers leverden hetbéwys" dat de vermoorde veel met de naald had omgegaan en hierin vond de arme moeder een vermoeden te meer, dat het slagtoffer hare dochter waswant, zeide zy, myne dochter werkte veel met de naald en had eene naaimachine. Ik zou dadelijk de ledematen opeischen als die mijner dochter, liet zy er op volgen, indien ik nog maar een haarlok of iets van de kleedy alB ken merk van mijn kind voor my zag. De diep bedroefde moeder zou nu door den regter van instructie ondervraagd worden. Hare dochter, Louise Sidonie geheeten, schijnt verleid geweest te zyn door een leverancier van vrouwen kleedingstukken Een dramatisch voorval heeft de logees te Spa in opschudding gebragt. Eene 25jarige vrouw heeft zich daar met haar kind van het leven beroofd. Zy sprong in het water en toen de ongelukkige echtgenoot naby kwam, vond men slechts twee lyken. De daad is waarschjjnlyk in een vlaag van krankzinnigheid gepleegd. Het Duitsche Ryksgeregtshof te Leipzig zal eerlang, tenzy partyen in eene schikking treden, uit spraak moeten doen in de volgende moeyelyke en belangwekkende zaak. De koopman H., te Sonau in Silezië, had aan den schoenmaker B. aldaar een paar laarzen te zooien gegeven. Bjj het aantrekken van het herstelde paar evenwel bezeerde hy zich, door een niet behoorlyk uitgeklopte pin, dermate aan den voet, dat hy den dokter moest laten roepen. 'tGing van kwaad tot erger en eindelyk moest den gekwetsten voet worden afgezet. De koopman klaagde nu den schoenmaker aan voor het Landgerigt te Güben, dat hem in het gelyk stelde en den slordigen schoenmaker tot vergoeding van alle onkosten veroordeelde, plus eene jaarlyksche uitkeering als schadeloosstelling van 900 Mark. Eene strafbare nalatigheid is het dus luidde het vonnis dat de schoenmaker vóór de aflevering der laarzen, er zich niet van vergewist heeft, of de pinnen van binnen wel behoorlyk waren uitgeklopt of afgestoken. De bewering van den aangeklaagde duB heette het verder dat de meeste schoenmakers de pinnen lieten zitten vóór hetgeen zy waren, was niets ter zake afdoende en ongepast. Men duizelt inderdaad by de gedachte waar het heen moet, wanneer alles zoo tot zynen allereersten oorsprong wordt teruggebragt, en 'tis te wenschen, dat het Reichsgerigt in deze een verstandig woordje spreke, dat de schoenmakers wat minder angstig maakt dan het geval zal wezen, wanneer dit vonnis gehandhaafd blyft. De schoonste belooning voor eene dappere daad ontving dezer dagen een bewoner van Potsdam. Hy liep langs een kanaal, toen de kreten „hulphulp 1" zich deden hooren. Hy haastte zich naar de plaats des onheils, sprong te water en reddezyn eigen zoon van den dood! De manifestatiën der werklieden, die Zondag te Brussel en te Gent hebben plaats gehad, waren zoo vreedzaam en zoo kalm, dat men dacht aan een huishoudelijk feest of aan een kermis. De burgerlijke en militaire autori teiten waren op de straten aanwezig. Er is echter geen schyn van ongeregeldheden voorgekomen, zoodat de politie de hand niet behoefde uit te steken. Op last der regterlyke magt is Zaturdag te Brussel een aanplakbiljet in beslag genomen, waarin de commune verheerljjkt en regeringloosheid gepredikt wordt. Een zelfmoord is te Leuven gepleegd, door eene yrouw. Zy verdronk zich uit angst voor de regtbank waar zy als getuige moest verschijnen. Zeven jonge kinderen liet zy achter. Domela Nieuwenhuis houdt, niettegenstaande hy dezer dagen niet in België is toegelaten, te Gent en Brussel zamenkomsten met Belgische socialisten. IVieuwe<liei>, 9 Aug. De aanvaring van het Ned. ramschip „Schorpioen" en de sleepboot „Hercules" had heden ochtend 8 uur onmiddellijk voor de haven plaats. Van de „Hercules" spleet de ijzeren steven en geraakten de machinedeelen en de raderkasten ontzet. Door een waterdigt schot werd het zinken voorkomen. De „Schorpioen" werd middenscheeps ingeloopen en kreeg een groot gat onder de waterlyu aan stuurboord zijde, tengevolge waarvan het schip, na in het natte dok te zyn gesleept, zonk. Van den inventaris is niets gered dan het kooigoed der schepelingen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Amsterdam, 9 Aug. De Bakkerytentoonstel- ling alhier is gisteren Zondag door ongeveer 10,000 personen bezocht. Naar wy vernemen, zal den duur der tentoonstelling acht dagen verlengd worden. Terwijl twee jongens zich Zondagvoormiddag in de Keizersgracht bij de Leliegracht te Amsterdam met visschen bezig hielden, bragt een hunner tot zyne groote ontsteltenis met den vischhaak het ljjk eener vrouw naar de oppervlakte van het water. Door tusschenkomst van de politie werd het bedoelde ljjk van daar weg gehaald en als onbekend voorloopig overgebragt naar ae Oosterbegraafplaats. In het Panopticum te Amsterdam staat een weeg toestel, dat slechts dan werkt wanneer de persoon, die gewogen wil worden, twee stukken van 2'/, cent in de daartoe bestemde opening werpt. Er behoeft dus geen bediende by te staan om de gelden van weeg- lustigen in ontvangst te nemen, en het toestel heeft bovendien voor den ondernemer het voordeel, dat velen beproeven of het werktuig niet door andere munt stukken in beweging is te brengen, wat echter niet gelukt. 's Gravenhage 9 Aug. Z. M. de Koning heeft aan den Minister van Oorlog opgedragen zijn hooge tevredenheid te doen betuigen aan de troepen van het garnizoen te Amsterdam, voor hun stipte pligtabetrachting gedurende de jongste ongeregeldheden aldaar en die tevredenheidBbetuiging by drie opvolgende appèls te doen herhalen. Verder is besloten dat het 7e regiment dit jaar niet zal kampeeren, maar te Amsterdam zal bljjven. Tegen een Mevrouw", die te Scheveningen ineen der hotels logeerde is, wegens diefstal van zilveren lepels, proces-verbaal opgemaaktzy is naar de ge vangenis overgebragt. „Wees getrouw, maar vertrouw niemand" is een schoon spreekwoord, maar het komt daarbjj toch veel op de toepassing aan. Toen de justitie in den Haag in de drukkerjj „Excelsior" huiszoeking deed, volgde naar de correspondent der „N. Gr. C." mededeelt de directeur Liebers op den voet de regterlijke ambtena ren met de bedoeling, die niet verbloemd werd, „er tegen te waken, dat de heeren vervolgbare stukken, door hen medegebragt, in de kasten zouden stoppen, om ze als vondst in de drukkerij te doen doorgaan." Een ander spreekwoord zou hier toepasselijker zyn. De leden der Eerste Kamer van de Staten-Gene raal zyn tot hervatting der werkzaamheden bijeenge roepen tegen Maandag 23 dezer des avonds ten 8 ure. In een der wagens van de Haagscbe tram verloor eene juffrouw eene portemonnaie met/60, die door den conducteur werd gevonden. Spoedig was een en ander weer in 't bezit van de eigenares, die den eerljjken vinder beloonde meteen kwartje. Op de Middelburgsche tram deed zich dezer dagen hetzelfde voor. Eene portemonnaie met 66 was zoek, de eerlyke vinder kreegeen dubbeltje. Zoo ziet men er is nog meester boven meester I De heer G. Bakker, geneesheer te Delft, heeft eene aanklagt ingediend by den Officier van Justitie te Rotterdam tegen de directie van de „N. Rott. Ct.", wegens hoon en laster, naar aanleiding van het ge ruchtmakend vakche berigt over de vergiftiging van een kind, hetwelk allereerst in genoemd blad werd gepubliceerd. Dezer dagen werd te Scheveningen in een klein logement een vreemdeling aangebragt, voor wien men het, wegens den toestand zjjner geestvermogens, ge raden achtte de hulp van een geacht geneeskundige, dr. van der Mandele, in te roepen. Bedoelde vreemde ling was naar Scheveningen gezonden door het Nederl. consulaat te Londen, dat hem had overgenomen van een Engelsch schip, dat uit Australië (Melbourne) te Londen was binnengekomen. De bemanning van dit schip had hem meer dood dan levend in den Oceaan op een stuk wrakhout drjjvende gevonden. Na een liefderijke verpleging, had men uit den drenkeling, in oogenblikken dat hy helder van geest was, weinig anders kunnen krjjgen, dan dat hy betrekkingen te Scheveningen had. Tot gelyke wetenschap kwam boven genoemde geneeskundige, die er in slaagde uit zyn mond den naam te vernemen van eene geachte familie aldaar. Met die wetenschap toegerust, deed hy on middellijk de noodige nasporingen, die tot het resultaat leidden, dat de vreemdeling de zoon bleek te zjjn van eene hier wonende weduwe, welke tot die familie in naauwe bloedverwantschap staat. Reeds zeer geruimen tyd had bedoelde zoon, fabrikant en gehuwd te Mel bourne, waarheen hy op jeugdigen leeftijd was ver trokken, de geregelde correspondentie met zjjne moeder gestaakt. Uit brieven, door haar later uit Melbourne ontvangen, bleek het, dat haar zoon op zekeren dag verdwenen en sedert dien tyd niet was teruggekeerd. Men vermoedde, dat hy zou zjjn verdronken, daar hjj gewoon was zeebaden te gebruiken. Door het feit, dat hy door een Engelsch schip in volle zee op een stuk wrakhout is gevonden, wordt het vermoeden zekerheid, dat hem bij het baden in zee een ongeluk is overkomen, dat hy van den wal is afgedreven, een hem tegendrjjvend stuk hout heeft gegrepen en in dien toestand door den Engelschman is ontdekt. De geredde drenkeling, die door zyne betrekkingen is berkend, verkeert thans nog steeds in een toestand van waanzin, maar ar. van der Mandele koestert de hoop, dat eene bjjzondere verpleging hem zyne geest vermogens zal teruggeven. De zaak is te Scheveningen het onderwerp van alle gesprekken. Bozendaal, 7 Aug. Heden morgen omstreeks half zes is de goederentrein van Rotterdam nabjj het station alhier in volle vaart tegen een manoeuvreren den trein geloopen. Ontzettend was de botsing, die hierop volgde. Een tiental 'goederenwagens, deels ge laden, zjjn tot splinters geslagen. De machinist en de stoker hebben hun leven gered door van de locomotief te springen, nadat zy alle pogingen hadden aangewend, om den trein in zjjne vaart te stuiten. Alle treinen, van Rotterdam komende, hebben groot oponthond, daar de reizigers by dit punt moeten overstappen. Mensclien- levens zyn gelukkig niet te betreuren. 9 Aug. De bedreiging van het gemeentebestuur tegen de Maatschappij van de stoom tram VlisBingen—Middelburg, tot streDge toepassing van de voorwaarden der concessie, indien de exploitatie niet beter en geregelder1 dan tot heden plaats had, schynt hare uitwerking niet gemist te hebben. Er was een termjjn gesteld, waarin zou moeten bljjken, dat men voornemens was de locomotieven te verbeteren of door nieuwe te vervangen. Daaraan is voldaan. Eene nieuwe locomotief is reeds uit Newcastle verzonden. De tegenwoordige zullen successievelijk op de Koninkl. Maatschappij „De Schelde" te Ylisaingeu worden ver nieuwd en de oude passagierswagens, waarvan er reeds een verzonden is, zullen in België in orde worden gemaakt. Yerselce, 10 Aug. Zondag is bjj de politie alhier aangifte gedaan van een konjjnendiefstal. Uit een goed gesloten hok zijn in den nacht van Zaturdag op Zondag acht konjjnen ontvreemd. Het onderzoek bragt al spoedig aan het licht dat een zekere A. v. d. B. de dader was. Men vond Zondagmorgen reeds een paar der beestjes in den pot, terwyl de andere onder eene bedstee werden aangetroffen. Van deze laatste waren sommige dood, andere verminkt. Jammer voor den dief, dat hjj nog slechts de geur van het gebraad had genoten. Zaturdagmorgen is een inwoner dezer gemeente heengetrokken met achterlating van vrouw en kinderen, doch medenemende al het geld op 33 cent na. Zondag is, naar men zegt van hem een telegram ontvangen, waaruit bleek, dat by zich te Antwerpen bevond. Goes, 10 Aug. De firma wed. Kakebeeke is op de bakkerytentoonstelling te Amsterdam bekroond met een grooten gouden medaille voor de door haar inge zonden Zeeuwsche tarwebloem. Het heeft Z. M. den Koning behaagd by besluit van 23 April 1886 no. 19, ter belooning van hen, die zich in Atjeh hebben onderscheiden, gedurende de laatste zes maanden van bet jaar 1885, bjj afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den len luitenant der genie van het leger in Ned.-Indië L. G. Krol van der Hoek. Dingsdag werden te Cortgene door de dames A. de Keyzer en R. P. van de Linde de eerste steenen fïlegd in den put der oester-maatschappij „Noord- eveland". De directeur der onderneming de Heer P. Verburg Jz., bedankte de dames voor hare bereid vaardigheid niet alleen tot het doen van het pasver- rigte werk, maar tevens voor hare zeer gewaardeerde medewerking by het oprigten der maatschappij. De Heer Van Rooyen sprak den wensch uit dat deze jeugdige onderneming rjjke vruchten moge afwerpen, waarvan ook zeker de gemeente de heilzame gevolgen zou ondervinden. St. Maartensdijk. In de heden alhier ge houden vergadering van stemgeregtigde ingelanden van het vrye waterschap »St. Maartensdijk moest voorzien worden in de onlangs ontstane vacature van Ontvanger-Griffier van genoemd waterschap, welke betrekking 47 jaren door wjjlen Jhr. J. L. de Casem- broot werd waargenomen. Op de aanbevelingslijst kwamen als candidaten voor de hh. N. Polderman, Burgemeester alhier, J. Sipkes Notaris en P. Gakeer Gzn. Het tractement aan deze betrekking verbonden bedroeg tot heden 600 's jaars, doch werd in deze vergadering door ingelanden met ƒ100 's jaars verminderd en alzoo teruggebragt op 500, waarna de heer N. Polderman verzocht niet meer in aanmerking te komen. Bjj de eerste stemming ver kreeg de heer J. Sipkes 19, de heer P. Gakeer Gzn. 17 en de heer N. Polderman, niettegenstaande hji zich teruggetrokken had 5 stemmen, 1 briefje was in blanco. Bjj de tweede stemming verkreeg de heer J. Sipkes 22 en de heer P. Gakeer Gzn. 19 stemmen, 1 brieve was in blanco, zoodat de heer J. Sipkes gekozen werd. IXIeu-werlierlcDuiveland, 11 Aug. Heden morgen te half vier ure, ontstond op de hotstede van den landbouwer L. Kik brand in de bakkeet, door dat den vorigen dag door een meisje dat gebakken had, was vergeten het vuur te dooven. Spoedig deelden de vlammen zich aan het geheele gebouw mede, zoodat de bewoners, door de hitte ge wekt, weinig van den inboedel konden redden. De nevenstaande schuur, van een rieten dak voorzien, bleef door tegenwind gespaard. De spuit, hoewel spoedig aangerukt, weigerde water te geven, zoodat men lydelyk dit onheil moest aanzien. Brouwershaven, 11 Aug. Ons anders zoo stil plaatsje was heden in feestdos gehuld. Onze nieuw benoemde burgemeester, de heer J. Ph. Weaselink, werd heden geïnstalleerd. Reeds vroeg in den morgen wapperde van byna ieders woning de Vaderlandsche driekleur. Iedereen wachtte met ongeduld het oogenblik af, dat onze nieuwe burgemeester zyne intrede in deze gemeente zou doen. Aan de grens der gemeente werd Z.Ed. opgewacht door eene deputatie uit den gemeen teraad, die hem hartelijk welkom heette en aan Z.Ed. de eerewacht te paard, uit omstreeks 30 ruiters be staande, voorsteldede commandant sprak den burge meester in korte maar gepaste woorden toe en verge zelde het rjjtuig van hem, voorafgegaan door het muziekgezelschap „Kunst en Eer" van Zierikzee, naar het raadhuis. Middelerwijl werd hjj opvolgend aangesproken door de navolgende corporatiën le Het St. Jansgilde of Stadsarbeiders. 2e Landbouwers. 3e Varensgezellen. 4e Burgery, alle welke corporatiën door Z.Ed. kort maar krachtig werd dank gezegd. Toen men in de bebouwde kom der gemeente was gekomen, stond daar eene prachtige eerepoort, waarop men las Wees welkom paarWees welkom paar Zoo roept thans ied're Brouwenaar; Maar luider dan die welkomstgroet, Klinkt thans u beiden tegemoet Heil heil aan 't paar 1 Heil, heil aan 't paar 1 God zeeg'ne Hem en Haar. Daarop zette de togt zich voort onder gejubel van de vol geestdrift zynde Brouwenaars. Op het Raadhuis, dat even als de woning, die ZEd. betrekken zal, in groen gehuld was, waren een 70 leerlingen van de hoogste klassen der openbare school bjjeen, die, na door de deputatie uit den raad aan Z.Ed. te zijn voorgesteld, en hem door een meisje een bouquet was aangeboden, een welkomstlied aanhieven, van welk lied Z.Ed. een exemplaar werd overhandigd. In hartelyke bewoordin gen werd de jeugd daarvoor dank gezegd. Na door de commissie in de raadzaal te zyn geleid, had de installatie plaats. De oudste wethouder dezer gemeente, de heer G. van Wage, sprak ZEd. in kern achtige woorden toe, stelde hem den raad voor en verzocht hem den voorzitterszetel in te nemen. ZEd. bragt zjjnen dank voor de tot hem gerigte woorden, beval zich by gemeenteraad en secretaris aan en zou alles trachten aan te wenden, wat in zyn vermogen was, om het Brouwershaven wèl te doen gaan. Een zestal jeugdige meisjes in nette witte costuum met bandelier, waarin de kleuren der Nederlandsche vlag, bood mevrouw Wesselink een prachtig bouquet aan. 's Avonds werd vuurwerk ontstoken, terwijl de feestvreugde telkens verhoogd werd door het keurig uitvoeren van een i ge nummers door hetmuzykgezelschap „Kunst en Eer". Men bleef vervolgens genoegljjk byeen, telkens den wensch uitende, dat het de gemeente onder haren nieuwen burgemeester wel moge gaan. Op de verschillende eerepoorten las men: Wat in ons stadje U tegenlacht Schenke U vertrouwen, moed en kracht; Treed hoopvol deez' triomfboog m, God zeeg'ne 't jubelend begin. Heer Burgemeester Wesselink Het feestgejuich, 't muzykgeklink Van Brouwershavens burgery, Verheuge U en make U bly. Dan zeker steunt Gy ons, Wy U, Eendragtig werkend zooala nu, Dau blyft er kracht wat mogt vergaan Voor Brouwershavens volksbestaan. Aan 't standbeeld van Cats las men Als Vader Cats, die groote zon Nu van zjjn voetstuk stappen kon, Hy zou, zich in de ryen mengen Om hulde aan 'tEedle paar te brengen. Vóór we dit verslag eindigen, moeten we een woord van lof, ja van innigen dank brengen aan den Heer J. van der Bent, alhier, die de bijeenkomsten der burgery, die hem tot haar voorzitter had gekozen, op zulk eene uitstekende wyze heeft geleid, en aan wien we het te danken hebben dat zoowel meer- als minder- gegoeden zoo eendragtig zamenwerkten. Zierik/ee, 11 Aug. Op de lyst van de gesig- naleerden in het jongst verschenen „Politieblad" komt voor de goochelaar-professor Bosco, laatst wonende te Utrecht, alwaar hem, wegens mishandeling, door de regtbank eene geldboete werd opgelegd. De heer L. W. van der Kujjp, voorheen Ontvanger der directe belastingen enz. te Noordwelle, thans te Ouderkerk a/d IJsel is als zoodanig benoemd te Woudrichem. Uit Alkmaar meldt men, dat de kassiersfirma Costers Van Leeuwen, aldaar, hare betalingen heeft gestaakt. Naar wy van particuliere zjjde vernemen is aeze staking geschied als een gevolg van het overljjden van den Heer G. L. van Leeuwen, lid der genoemde firma. Volgens hetzelfde berigt zou het tekort zelfs het aanmerkelijk cyfer van 1,800,000 bedragen. Daar de firma het algemeen vertrouwen genoot, was deonstel- tenis over deze ramp zeer groot. Zoowel de schuldeischers als de officier van Justitie hebben daarom nog geaar zeld om het faillissement aan te vragen. Over den ongelukkigen Dirk Muilwijk, van Alblasserdam, door een kat gebeten en onder Pasteur's behandeling geweest, wordt uit Dordrecht nader ge meld, dat op 3 dezer de 13-jarige knaap reeds dol was In rustige oogenblikken toonde hjj geen bezwaar te hebben tegen een overbrenging naar Dordt, omdat men hem had voorgespiegeld, dat daar een dokter was, die hem zou genezen. Omwonden met dekens, opdat men hem in bedwang zou kunnen houden, is hjj, door twee veldwachters begeleid, kalm naar het gemeente ziekenhuis aldaar overgebragt en Woensdagavond onder vreeseljjk lyden gestorven. Tjjdens de overbreu- ing van Alblasserdam naar Dordrecht bespeurde men jj hem eene groote vrees voor tocht en water. 's Gcra-veiiliage, 11 Augustus. De Tweede Kamer zal morgen behandelen eenige ontwerpen, waaronder het voorstel tot uitbreiding der regtbank te Amsterdam. Daarna de interpellatie van den heer Gildemeester, of de Minister maatregelen beraamd of in overweging heeft, betreffende de Suiker cultuur op Java. Londen, 11 Augustus. Men verzekert, dat bjj het oproer te Belfast in de laatste dagen 300 dooden zjjn gevallen. KERKNIEUWS. Te Reitsum (Fr.) zal Woensdag 18 Aug. eene ver gadering worden gehouden van de kerkeraden te Koot- wjjk, voorthuizen en Reitsum c. a., tot bevordering van de kennis omtrent kerkverval en kerkherstel beide. Alle broeders die nog verkeeren in het Synodaal ver band, maar de drie formulieren van eenigbeid als accoord van kerkeljjke gemeenschap erkennen, zjjn uitgenoodigd die vergadering by te wonen. Gemengde Berlgten. Men zegt dat de Minister Heemskerk de Bakkers- tentoonstelling heeft bezocht om nog beter zoete broodjes te leeren bakken. Zeker heer had eenige jaren geleden een tuinman, die wel zeer bekwaam wa3 in zjjn vak, maar hem op ergerlyke wyze bestal. Nadat hjj dit lang genoeg door de vingers had gezien, was hy toch eindelyk genoodzaakt hem te ontslaan. De tuinman verklaarde toen, onder het storten van tranen, dat zyn toestand voor altjjd bedorven was, indien hjj geen getuigschrift aangaande bekwaamheid en eerljjk- heid kon overleggen. Zyn patroon liet zich eindeljjk overhalen en schreef: „Op verlangen verklaar ik bij deze, dat N. N. vyf jaar lang in myn tuin is werkzaam geweest en er in dien tijd zooveel uit heeft weten te halen als mogelyk was Eene dienstbode kwam dezer dagen in een bekenden porceleinwinkel te Rotter dam en wenschte mynheer eene genoegelyke kermis. Het fooitje komt haar wat klein voor en niet op haar mondje gevallen, voegt zy den winkelier toe„Maar, mynheer 1 wat is dat nur Twee kwartjes maar voor myn kermis. En ik heb dit jaar al 2 soepterrines, 3 vleeschschotels, 14 soepborden, 18 kleine bordjes en 4 kopjes gebroken!" „Daar heb je gelyk in", zegt de winkelier, „ik wist niet dat je zooveel gehaald had. Hier heb je een rijksdaalder". „Er is een tyd van komen, er is een tyd van gaan", meende zeker in de vorige week de gemeenteraad van Hengelo (Gelderland) toen hy in dezelfde zitting een verloskundige en een doodgraver benoemde. Een draaimolenaar op de Utrechtsche kermis heeft zjjn standplaats No. 1 bij loting verkregen, overgedaan aan een collega voor f 600. Dat was nu zonder draayen verdient! De Porte van Turkjje heeft in Duitschland vyf torpedo booten besteld, waarvan één den naam van „Keizer Wilhelm" zal dragen. Men zegt dat de Turksche coupons in Maart niet betaald zullen worden. Hen- drina te Zonnedorp zal zich genoodzaakt zien zonder stuurman de reis te aanvaarden. „Nu" zegt Willem tegen Flora te Y., „als ge nu niet meer aan het loket praatjes inaakt met andere heeren en de boel wat beter in orde maakt, dan zal ik niet meer naar Katrjjn omzienik heb u bjj Jan, Piet en Klaas wel wat uit en opgehangen, maar daar moet ge nu maar niet meer aan denken, dat zal ik dan ook niet. Dus, Flora f wees nu maar niet bang, De avonden worden reeds wat lang, Wjj raden u voor uw fatsoen, Het trouwpak in de maak te doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1