ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5265, Dingsdag 5 Augustus 1886. <42sle Jaarg. KENNISGEVING. Nationale Militie, Nieuwstijdingen. Verschijnt DING-SDA.G, DONDERDA.G en ZA.TURDA.G, De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 3 regels 30.Cts., meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Oroote Utter ADVERTENTIËN, van 1 REKENING der gemeente over 1885. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- iukzee maken by deze aan de Ingezetenen bekend, dat de Rekoning der Gemeente over het jaar 1885, ingevolge art. 219 der gemeente-wet, van lieden af, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie is nedergelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 30 July 1886. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op eene Circulaire van den heer Commissaris ■des Konings in deze Provincie van den 13 Mei jl. fProv. blad No. 76), brengt ter kennis van de MILICIEN- VER LOFGANGERS der ligting 1888, behoorende tot het Korps Genietroepen, dat zij tot den werkelijken dienst zjjn opgeroepen en op 17 Augxistus 1886, des namiddags vóór 4 ure, bij hun korps tegen woordig moeten zijn, voorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting dooi den bij hun vertrek met groot verlof medegenomen terwijl hun on der het oog wordt gebragt, dat zoo ay in gebreke bljjven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, zij bjj latere opkomst zooveel danger in dienst zullen worden gehouden, en dat zjj voorts worden gewezen op art. 145 der Militie-wet volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de op roeping voldoet als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 2 Augustus 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. 3&wsdaw5>. Eene vreeseljjke reis was die, welke op 18 July jjl. des namiddags te 3 uren te Petersburg aanving en ondernomen wercl door 3 leden van de Petersburg*» .Keizerlijke Technische Maatschappij, met den door die Maatschappij, nieuw geconstrueerden, ter bevordering van de oorlogsbelangen in Rusland bestemden reus- achtigen luchtbal. De reis zou plaats hebben van Petersburg naar Kroonstad. De ballon kon echter tengevolge van de plotseling ontstane sterke luchtstrooming te Kroonstad niet landen en werd naar Oranienbauw voortgedreven. Maar ook hier ging het landen niet, zoodat de ballon door den geduckten wind naar zee gedreven werd. Te midden van storm en regen, viel de ballon te 4l/s uur 19 mijlen van Kaap Karawaldaj in volle zee. De 3 reizigers in den gondel waren op het punt van om te komen, toen een Engelsch schip, dat op reis was naar Londen, hen opnam. Kapitein Col zag namelijk den ballon in zee storten, stuurde naar de plaats, waar dat voorge vallen was, en kwam no» tijdig om de bulpelooze luchtschippers te redden. Hij bragt hen naar Kroonstad terug. ©ngclanJ». Het reusachtige schip „Great-Eastern" is nu, op ■de Mersey te Liverpool, een dans- en uitspannings lokaal geworden. Het ziet er 's avonds electrisch verlicht, zeer aantrekkelijk uit, en lokt dan ook vele bezoekers. Er is een schouwburgzaal, welke 1000 persoiien moet kunnen bevatten. De beroemde luchtreiziger Lhoste is vergezeld van den astronoom Joseph Manoot in zijn nieuwen ballon met zeilen en schroeven het kanaal overgegaan. Bin nenkort zal hij nog gevaarlijker reis ondernemen, van Cherbourg naar Noorwegen, 3t«Ue. De politie te Napels had dezer dagen het signalement en bevel tot aanhouding van een paar Russische reizigers, jeugdige geliefden, die met gestolen geld op reis waren gegaan. Op de boot van Venetië naar Napels bevond zich zulk een paartje, dat dan ook werd aangehouden en men vond bij den lieer 81,000 francs -waarde. Hij en zijne reisgenoote werden gevangen gezet, maar beweerden doodonschuldig te zijn eu legden papieren over, die men, om 't gehalte, zeker voor valsch hield. Er werd naar Rusland getelegrafeerd en 1t antwoord kwamLaat hen spoedig vry en maak vele excuses. De reizigers behoorea tot de Russi sche Keizerlyke familie! Aan de Weener bladen wordt uit Vience (waar schijnlijk Vientina, eene kleine plaats in Toskane, aan het Vientina-meer gelegen) gemeld, dat Dingadagavond aldaar een terras, dat bij net badhuis behoorde en zich in het meer uitstrekte, is ingestort, waardoor meer dan honderd personen in het water vielen, waarvan geen ■een gered is geworden. Het getal der dooden is evenwel nog niet naauwkeurig bekend. JFranilr ijfe Een driedubbele misdaad, moord, kinderroof en vergiftiging is dezer dagen gepleegd door eene vrouw, "Victorine Mounic, in de Hautes Pyrenées. Men vond in een kanaal het lijk van een kind. De identiteit kon niet vastgesteld worden, doch sterke vermoedens rezen tegen Victorine Mounic, men vermoedde, dat het haar kind was en zij het vermoord had. Zij ontkende echter beslist en verklaarde haar kind te Pan uitbe steed te hebben, zelfs was zij bereid bette gaan halen. Zy ging naar Pau en bemerkte in een der straten "twee jonge meisjeB, één van vier en één van acht jaar. Het oudste zond zij om een boodschap en het jongste voerde zij mede naar een naburige stad. Toen zij daar «en dag gebleven was, werden zoowel van uit haar woonplaats als uit Pau de berigten bekend omtrent den moord en den kinderroof. Om het vermoeden der laatste misdaad van zich af te werpen gaf zij de vier jarige kleine vergift in en gaf haar dood op by den burgerljjken stand. Daar kreeg men echter kwade vermoedenshet kind werd geneeskundig onderzocht en de vergiftiging geconstateerd. Bij haar verhoor voor den regter heeft zij de drie misdaden volledig bekend. Duitschland heeft in 't geheim postduiven in Frankryk afgerigt, om bij eventueelen oorlog dienst te doen. Volgens „La France" heeft generaal Boulanger deswege een streng onderzoek bevolen. 23elg«. Te La Louvière, een der grootste industrieële ceutrums van België, heeft ter gelegenheid van het bezoek der commissie van enquête naar den fabrieks arbeid eene indrukwekkende manifestatie plaats gehad. Voor het stadhuis, waar de commissie zitting hield, hebben twee en dertig werkmansbonden, gezamenlijk ten getale van 12000 leden, gedefileerd. Zjj vroegen algemeen stemregt, huishoudscholen en ambachtsscholen, vermeerdering van het aantal lagere scholen, wetten tot regeling van den arbeid en een drankwet. In een brief aan „l'Etoile Beige" verklaart de advocaat Vandersmissen zijn ontslag als afgevaardigde te zullen nemen, zoodra hem het geschikte oogenblik daartoe dunkt aangebroken. Verder verzekert hy nim mer er aan gedacht te hebben zich door de vlugt aan den arm der justitie te onttrekken. Élefcerlttttfc. Amsterdam30 July. Lang vóór de eerste stralen der opkomende zon zien vertoonden, bevonden zich groepjes nieuwsgierigen voor het Binnengasthuis, eerst zacht sprekende als was men bevreesd de rust der dooden te verstoren, daarna, toen er omstreeks 4 uur reeds enkele honderden toeschouwers waren, werden de gesprekken luider en er heerschte zelfs een vrolijke stemming onder een groot deel der menigte. Dat was een wanklank in de ziel van ieder, die met droefheid vervuld was over de plaats gehad hebbende treurige feiten. Toch. viel een viertal politieagenten, die daar sur veilleerden, de taak al heel ligt, want geen schyn van opwinding was te bespeuren. Ook op het Rokin bewoog zich een betrekkelijk groote menigte, doch ook hier was geen zweem van gevaar voor het losbarsten van woede te bemerken. Tegen 5 uur bragten eenige werklieden een achttal nette doodkisten in het Gasthuis. Een vijftal lijken, die in tegenwoordigheid van den wethouder Roell gekist waren, werden door een uithang in de Doelen straat uitgedragen en op overdekte handkarren ge plaatst en zoo naar de woningen der familie van de overledenen gevoerd. Yan uit het gasthuis zijn zeven ljjken begraven, waarvan slechts vier voor rekening van de stad. Op zeer waardige wijze heeft de stad zich van deze taak gekweten. Precies 6 uur toog de treurige stoet op weg. Voor de eerste koets hadden zich twee voorloopers geplaatst, onder leiding van den chef der Begrafenisvereeniging, wiens beleid volkomen berekend was voor de verant woordelijkheid van zulk eene zware taak. Naast elke lijkkoets plaatste zich aan weerszijden een drager, terwijl de overige dragers volgden. Er waren geen volgkoetsen en ook geen familiebetrekkingen van deze vier slagtoffers aanwezig. De stoet trok, door eenige honderden nieuwsgierigen gevolgd, door de Doelenstraat, Raamstraat, Zwanen burgerstraat, Muiderstraat en Plantage naar het Kerkhof buiten de Muiderpoort. De hier aanwezige menigte schaarde zich in een kring en allen schenen onder den indruk van het treurige van dit oogenblik te verkéeren, want slechts werd gefluister vernomen en waren allen even kalm en ingetogen. Ieder der aanwezigen was voldaan over de eervolle begrafenis, die het deel der slagtoffers was geworden. Eerbiediger en plegtigerzon het niet kunnen geschieden. Onderwijl had men in het Gasthuis gelegenheid de drie overige lijken, die door de familie grafwaarts zouden worden gebragt, weg te laten voeren. De beide andere lijken werden naar het kerkhof „De Liefde" vervoerd. By de teraardebestelling van Leonard Yan Dy k waren vele bekende sociaal-democraten medegekomen, en een der rouwdragenden sprak by de geopende groeve te zijner nagedachtenis een woord van hulde, waarbjj hy o. a. zeide, dat, indien de overledene de jammerklagten had kunnen hooren, welke heden uit den mond van vele weduwen en weezen waren opgegaan, hij het zeker niet zou hebben betreurd reeds lang te zijn gestorven. Hij eindigde met het uitspreken der volgende versregels Och, hoe teer wij u beminden, Liefste, dierste onzer vrinden, Nimmer zien wij u ooit wéér daarbij namens de S -D. Tooneelclub en de S.-D. Zang- vereeniging „Apollo", een paar fraaye kransen op het graf nederleggende. Vóór den middag waren de lijken van twintig slagt offers der treurige straatgevechten van Maandagavond ter laatste rustplaats gebragt. Van de genomen maatregelen ter handhaving der orde kon men langs de wegen zoo goed als niets be speuren en juist daardoor, scheen het, had men een grooteren toeloop van nieuwsgierigen vermeden. Be halve de talrijke lijkscatiën in de straten, had de hoofdstad haar gewoon voorkomen. Onder de Maandag gedooden bevindt zich ook een colporteur van „Regt voor Allen", Kramer, die bij de vergadering der sociaal-democraten, waar op den heer Stork geschoten werd, een sabelhouw ontving. Er heeft zich te Amsterdam eene commissie ge vormd, om giften in te zamelen voor de betrekkingen van hen, die by het oproer het leven hebben verloren. Naar men verneemt, hebben de jon gate gebeurte nissen invloed gehad op de sterkte van het politic korps te Amsterdam. Was over het algemeen de houding der agenten tijdens de eigenlyke moejjeljjk- heden uitstekend tenoemen, thans hebben een beduidend aantal door terugzending van hun uniform hun ontslag genomen. Het feit, dat zij meer dan de met geweren gewapende militairen aan aanvallen bloot stonden, moet hieraan niet vreemd zijn. De sociaal-democraat Van der Sfcadt is Zaturdag in den vroegen ochtend in hechtenis genomen. Voor Zaturdagavond was het venten langs de straat van „Regfc voor Allen" en allerhande nieuwspapieren verboden. Amsterdam, 31 July. Het blijkt hier voort durend rustig, ook daar waar Zondag en Maandag jl. de grootste onrust heerschte. Door de politie worden dagelijks personen gearresteerd, die als belhamels by de ongeregeldheden herkend zijn of worden. Het getal is reeds tamelijk groot, en zal dezer dagen nog wel sterk toenemen. Aanvankelijk zullen Noorderkerk en Hoofdwacht op den Dam door een sterke magt infan terie bezet blijven, om bij de minste stoornis dadelijk bij de band te zijn en handelend op te treden. Strenge orders zijn uitgevaardigd. De tegen morgen Zondag aangekondigde socia listische vergadering in het Volkspark, waarop door den socialist Croll het woord zou worden gevoerd, is door de overheid verboden. „Regt voor Allen" deelt dit op de volgende wijze mede„De afdeeling Amsterdam, willende vermijden al wat zou kunnen worden aangegrepen als gelegenheid tot het begaan van nieuwe moorden, heeft, met het oog op de bestaande spanning, besloten de openbare vergadering van Zondag voorloopig uit te stellen. In de „Amst. Crt." komt de volgende adv. voor Heden ontsliep, zeer noodlottig, mijn jongste Zoon en onze Broeder en Behuwdbroeder LEONARD VAN DIJK, in den ouderdom van 18 jaren. Smartelijk is het verlies, te meer, daar zij hem beschuldigen van socialistische denkbeelden, zelfs met} de roode vlag geloopen te hebben, daar een ieder welke hem heeft gekend, kan aantoonen dat zulks lastertaal is en de ongelukkige als een braaf jongeling bekend stond. God sterke zyne Moeder, Broeder en Zuster. Uit aller naam, Wed. L. Van Djjk— Schneider. Amsterdam, 26 July 1886. In „Recht voor Allen" staat de volgende advertentie Heden overleed, lafhartig vermoord door de hand havers der wanorde, onze geliefde jongste zoon en broeder LEONARD VAN DIJK, bjjna 19 jaar oud. Namens allen, Wed. Van Dyk—Schneider. Amsterdam, 26 July 1886. Door den luitenant Mysberg is te Hoorn in arrest genomen de milicien Belde rok, broeder van den be kenden sociaal-democraat. Hy had vyf pakken patronen bij zich, naar alle waarschynlykheid bestemd om uit te deelen aan de oproerigen in de hoofdstad. Hy zal voor den krijgsraad teregt staan. Rotterdam, 31 Julr. Hedenmorgen omstreeks 10 uur werd de brandweer gealarmeerd Om hulp te verleenen by den brand uitgebroken in het stoomschip ..Utrecht", dat gereed lag naar Indië te vertrekken. De brand in het kabelgat beperkte zich tot de berg plaats der zeilen. Met behulp der bij loods 7 aanwezige brandkranen werd den brand gebluscht, zoodat de stoombooten der Gemeentewerken en Havendienst geen hulp behoefden te verleenen. De 4 aangewezen Bpuiten van hier om in het nieuwe stadsdeel Feyenoord dienBt te doen, waren mede spoedig aanwezig, doch werden niet op het terrein toegelaten. Het ijzeren barkschip „F. H. von Lindern", waarin voor eenige dagen de brand gewoed heeft, is naar de Spoorweghaven gesleept om te lossen. De schade ia zeer aanzienlijk. Goes, 1 Aug. Nieuwe bezems vegen schoon is in letterlijken zin van toepassing op den nieuwen com missaris van politie. Sedert deze ambtenaar in functie is getreden, is de gemeente-reiniging heel wat vooruit gegaan. De aannemer van dezen tak van dienst wordt telkens en telkens weer aan zyne verpligting herinnerd; aan de verordeningen wordt stipt de hand gehouden en de gevolgen daarvan zijn op straten en pleinen goed merkbaar. Sommige straten, waardoor veel gereden wordt, en welker bewoners veel overlast van het straat vuil hadden, worden thans tweemaal per dag, geveegd. Het uiterlyk voorkomen der Btad heeft er veel by gewonnen. De oogst van kersen is afgeloopen. De laatste mandjes werden getooid uit de boomgaarden gehaald. De pachters hebben nog al goede zaken gemaakt naar het schijnt. Van de overige boomvruchten, als appelen, peren en pruimen zijn de verwachtingen niet zoo gunstig. Er zijn boomgaarden waar de oogst het trekken niet waard is. Men kan zich dus op hooge prijzen voor bereiden. Terneuzen, 31 July. Heden had alhier wederom de driemaandelijksche aflossing van het detachement infanterie plaats. De 2e luitenant M. B. Mendel van Koetsveld van Ankeren, werd als garnizoenscomman dant opgevolgd door den 2en luitenant I. M. Boeije. Mej. P. A. van de Ven te Dordrecht, benoemd hoofd der eerlang te openen Chr. Bewaarschool, heeft deze benoeming aangenomen. Naar wy vernemen heeft de alhier gevestigde afdeeling van het Ned. Werkliedenverbond „Patri monium" in hare deze week gehouden vergadering besloten, dit jaar geen adres bij den Gemeenteraad in te dienen met verzoek tot afschaffing der kermis. Zij achtte den tijd vóór den bepaalden datum te kortom daarin dit jaar nog verandering te kunnen brengen. Een voorstel om een adres bij den Raad in te dienen om den laatsten dag der kermis van Zaturdag op Vrijdag terug te brengen, werd verworpen. Yerseko, 31 July. Uitslag der verkiezing van 2 leden voor den Gemeenteraad alhier, op gisteren. Getal kiezers 145. Uitgebragte stemmen 94. Van onwaarde 3 briefjes. Volstrekte meerderheid 46 at. Herstemming tusschen Jan Sinke Jz., die 38,- Willém van Oeveren die 36, Jasper Lemson die 31 en Johannes Boone Jz., die 31 stemmen verkreeg. Yerseke, Aan het concours dat hier Zaturdag 31 July gegeven werd, namen de navolgende socië teiten deel: 1. De drie Korenbloempjes, Kruiningen, 4 leden. 2. Oefening en Uitspanning, Hanaweert, 2 leden. 3. Kroonprins, Kats, 2 leden. 4. Jacoba van Beieren, Goes, 1 lid. 5. Doel naar Iiooger, Wolfertsdyk, 4 leden. 6. De Pauw, Biezelinge, 2 leden. 7. Barbara, 's Heerenhoek, 3 leden. 8. Concordia, 's Heerenhoek, 3 leden. 9. Vrije schutters, 's Heerenhoek, 1 lid. 10, Soranus, Heinkenszand, 2 leden. 11. St. Andries, Wemeldinge, 3 leden. 2. St. Sebastiaan, Heerenhoek, 1 lid. 13. St. Bastiaan, Yerseke, 14 leden. Totaal 42 leden. De hoofd vogel 27,50), werd geschoten door den heer W. van Dries, lid van Soranus, te Heinkenszand. De heeren M. Rijk van Vrije schutters te 's Heeren hoek en T. Boone van St. Bastiaan te Yerseke schoten ieder een' zy vogel (ƒ13,50). Genoemde heer M. Rjjk, P. Rjjk van St. Sebastiaan, te 's Heerenhoek, J. Nolet van St. Bastiaan, te Yerseke, en Jan Prien (by loting) van Yerseke hadden ieder 1 bal (ƒ2,75). De heer J. Vermue van Jacoba van Beieren, te Goes, had de meeste kleine vogeltjes. De heer Pols verhoogde voor eigen rekening den hoofd vogel met 2,50, ieder der zy vogels met ƒ1, en ieder der 4 kallen met 25 oent. St, Maartonedfj k. Gisteren geraakten alhier drie nog zeer jonge kinderen al spelende allen te gelijk te water. Niet by magte nog eenige poging tot redding van zich zelve aan te wenden, waren zij zeker een prooi des doods geworden, ware niet toevallig eene jonge maagd D. G. de plek langB gekomen, waar de kinderen met den dood lagen te worstelen. Zy had het geluk alle drie nog levend op het drooge te brengen. Kruiningen, 29 July. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier moet een her stemming plaats hebben tusschen de heeren J. Wonder- gem Mz. en F. V. de Grooff, de eerste alhier, de laatste te Hanaweert. Zierikzee, 31 July. Door Z. M. zyn, met ingang van 1 Aug. benoemd: tot president der arrond.-regt- bank alhier, mr. H. Van Manen, thans officier van Justitie bij dat college tot officier van Justitie bij deze arrond.-regtbank, mr. D. N. van Hoytema, thans subst.- officier van Justitie by dat college. Bij Kon. besl. zijn benoemd in het bestuur van den polder Dreischor, tot dijkgraaf J. van der Linde en tot gezworen J. Doeleman Zegerszin het bestuur van het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke, tot dykgraaf Mr. B. V. van der Bilt en tot gezworenen M. Stevense, A. de Broekert en P. Dekker Janszoontot dijkgraaf van den Houwerpolder, M. G. van Stapele tot dykgraaf van den Bastiaan de Lange- polder, J. Goense tot dijkgraaf van den Calandpolder, J, Goensetot dijkgraaf van het waterschap Gouweveer en Zelke, I. Bevelandertot gezworenen van het waterschap St. Maartensdijk, J. Mol en D. de Wilde Cz Te Middelharnis is een 5jarig knaapje door een wagen overreden en aan de gevolgen overleden. Aan den serg. Harthoorn, van het 2e bat. 3e reg. inf. te Middelburg, is de bronzen medaille uitgereikt voor 12 jaren trouwen dienst. Voor de Pasteur-stichting is nu in het geheel eene som van 1,095,059,06 byeengebragt. Het bestuur van «Heil des Volks" heeft een strooibiljet uitgegeven, waarvan duizenden exemplaren verspreid zyn, om het volk tot eerbied voor en ge hoorzaamheid aan de gestelde magt op te wekken. Het bestuur zegt o. a. Mannen denk aan uwe vrouwen en kinderen, aan uw huiselijk geluk, dat door één onbedachten stap voor lang, wie weet voor immer kan worden verwoest. «Moedersstaat uw mannen getrouw ter zijde, uw invloed is groot, vooral op uwe kinderen, onder de ongeregeldheden worden kinderen en jongelieden in grooten getale aangetroffen. «Laat uwe kinderen tot hen niet afdwalen. «Bljjffc met uwe mannen en kinderen te huis, alleen toeschouwer te willen zyn by oproerige bewegingen, had dikwijls noodlottige gevolgen voor lyf en leven. «Wendt u dus met ernst af van lieden, die alleen den ondergang van uw tjjdelyk en eeuwig geluk bedoelen, die niets te verliezen hebben en wier woelingen meesttijds gelyk ook nn, sporen bloeds nalaten en rouw in de huisgezinnen brengen. «Keeren wy hun den rag toe met afgrijzen. Gehoor zaamheid aan God brengt u zegen voor huis en ha-t." Aan het „Rott. Nbl." wordt gemeld, d"t voor het dienstjaar 1887 de heffing van 15 buitengewone Rjjksopcenten op het Personeel zou worden voorgesteld. Zierikzeo, 2 Aug. Naar wij vernemen zal door de leden der dd. Schuttery op 8 Augustus a.s., een huishoudelijken schietwedstrijd worden gehouden op het schietterrein aan den Val. 4 Exelsior hield gisteren eene wedvlugt voor jonge duiven van Compiègne (afstand 250 kilom.) De uitslag was zeer gunstig. Na losgelaten te zyn dien morgen om 6 uur 1 min. waren bijna al de medekampende duiven reeds vroegtijdig tehuis. De pryzen zyn behaald als volgt: le prys Zilv. Medaille en Premie dhr. M. v. d. Ende, aankomst 10.7.25; 2e prjjg Zilv. Medaille en Premie dhr. A. Adriaanse, aankomst 10.7.34; 3e prys Premie idem. aankomst 10.7.34; 4e prys Premie dhr. W. J. Rensen, aankomst 10.9.15. De volgende wedvlugt, weder voor duiven 1886, zal worden gehouden van St. Quentin. „Langs de Geul, schetsen uit Limburg, "door J. Hobbel", is de titel van een werkje, dezer dagen uitgegeven by M. Alberts te Gulpen. De schrjj ver toont in boeijenden trant aan, hoe in ons land te vinden is, wat men dikwijls in het buitenland zoekt. Zyne be schrijving eener reis van Rotterdam over Breda. Venloo, Roermond, Maastricht, Valkenberg naar het Geuldal, geeft reeds veel genotdoch vooral het bezoek aan het laatste als luBt- en herstellingsoord, dat men nimmer ontstemd bezoeken of onbevredigd verlaten zal, moge onze landgenooten er toe brengen om niet in het 5u«<en-land te zoeken, wat daar binnen in ruime mate te vinden is. De prijs van het werkje is slechts 40 cents, zoodat dë aanvankelijke kennismaking met het Geuldal weinig geld kost. De commissie tot onderzoek naar de geldigheid der jongste te Breda gehouden Raadsverkiezing heeft geconcludeerd tot nietigverklaring, op grond dat daar aan is deelgenomen door 4 personen die geen kies- geregtigden waren en wier stemmen van invloed zijn geweest op den uitslag, dewijl de heer Klep 550 en mr. Van Mens 546 stemmen op zich hadden vereenigd. De Raad der gem. RillandBath heeft zich per adres gewend tot het Min. van Waterstaat, ten einde verandering te krygen in de plaatsing van het station, waardoor de reizigers dikwijls aan de grootste gevaren zijn blootgesteld. Men wenscht het station verplaatst te zien aan den kant van het dorp, zoodat de reizigers niet telkens de rails moeten oversteken. Naar men meldt is de stempeling van effecten, aan het zegelregt onderworpen, zoo goed als geëindigd, en bedraagt de ontvangst ongeveer 150,000. De Justitie te Maastricht i3 waarschijnlijk een stap nader gekomen tot de ontdekking van den moor denaar van vrouw Claessens. Er hebben zich namelijk twee militairen aangemeld, die verklaren op den ai ond van den moord, 14 Junij 11., omstreeks half elf, den beschuldigde Van Damme in de nabijheid van de Elaats, waar de verslagene werd gevonden, gezien te ebben, en dat een van hen vuur voor zijne sigaar van hem ontvangen heeft. De beschuldigde zou toen ook gevraagd hebben of de beide militairen, die van twee meisjes vergezeld waren, lang daar in den omtrek zouden vertoeven. Ondanks deze stellige verklaring houdt V. D. vol, dat hij dien avond daar niet geweest is, maar zich tot 12 uren in het Stadspark heeft opgehouden. Zooals men weet, is V. D. de zwager der verslagene, die haar voor 100 in een begrafenisfonds had ver zekerd. De uit de gevangenis te Middelburg ontvlugte is nog altyd niet opgespoord. Zekere B., te Scharnegoutum, die vroeger reeds eenigen tijd als bedelaar te Veenhuizen had doorge- bragt, heeft zich dezer dagen weder te Heerenveen als bedelaar laten opbrengen. Dit geval is al zeer eenvoudig, doch de lezers zullen stellig met verwondering ver nemen, dat hy na zijn ontslag vóór 2 jaar over 32,000 galden had te beschikken en in dien korten tyd alles reeds weder is kwijt geraakt. Woensdagavond ontstond te 's Gravenhage kwestie tusschen een paar mannen, die den geheelen dag vreed zaam gehengeld hadden en, by het scheiden van de markt, verschil kregen over de verdeeling van de gevangen visch. De hengelroeden, waaraan men menig vischjeuit het riet had opgehaald, dienden als wapen om aan de woorden kracht bij te zetten en toen zy in splinters waren omgezet werd de geschubde buit, bestemd om moeder de vrouw eenigzins „in haar knollentuin te brengen", gebezigd als projectielen om elkander naar het hoofd te werpen daarop volgden kanes en veldflesch en toen eindelijk alles kort en klein geslagen was, kwam een verzoening tot stand en ging men de zaak, in een nabijgelegen herberg, geheel en al wegspoelen. De Nymeegsche commissaris van politie en de heer A. Noorduyn, die' hem naar Parijs ter herkenning van den voortvlugtigen kantoorbediende van der Steen vergezelde, zyn te Nijmegen teruggekeerd. Van hun wedervaren deelt de „Nijm. Ct."' het volgende mede: Van der Steen bevindt zich wel degelijk te Parijs in hechtenis. Volgens zijn beweren is hem te Londen, waar hy in gezelschap van Gülickevs eenigen tyd door- bragt, door een handigen chevalier d' industrie het door hem ontvreemde geld ontstolen. Deze listige opligter, die waarschijnlijk in de Hollandsche couranten het berigt van den diefstal moet gelezen hebben, of die wat nog waarschynlyker is door een goede bekende hierop werd opmerkzaam gemaakt, zou volgens van der Steen op zekeren morgen, dat Gülickevs even uit gegaan was om drie bankbiljetten van ƒ300 te wisselen, de kamer, die de beide jeugdige dieven in het „Grosses Deutsches Hotel" te Londen bewoonden, binnengekomen zyn en zich als commissaris van politie voordoende wordt naar plaatsruimte berekend. in gebroken Hollandsch de portefeuille met geld van den onthutsten van der Steen opgeëischt hebben. Hierop moet by v. d. S. bevolen hebben hem te volgen naar een station, van waar heiden naar Parijs ver trokken. Te Parys aangekomen, nam de pseudo-commissaris met v. d. Steen zyn intrek in het hótel „Cailleux" nabjj la Gare du Nord, en na twee dagen met zyn gevangene een vrolyk leventje te Parijs geleid te hebben, liet hy hem plotseling in den steek. V. d. Steen kon nu natuurlijk zyn hotel niet betalen en werd met in beslagneming van zyne koffers het hotel uitgezet. Hierna zwierf hij drie dagen lang door de straten van Parys, om zich eindelijk, uitgehongerd en ten einde raad, zelf aan de politie aan te geven. Ook Gülickers meet door v. d. Steen te Parys gezien zijn, en zoowel naar hem als naar den pseudo-com- missaris is door de Parijsche politie een ijverig onder zoek ingesteld. Naar de „Nym. Ct." verneemt, moet v. d. Steen beweerd hebben, dat de derde reisgenoot, Rooze, zijne kameraden geenszins uit vrije beweging te Koblentz had verlaten, doch veelmeer de beide anderen had verloren, omdat afgesproken was, dat, ten einde geen argwaan te wekken, men zich niet met drieën tegelijk zou vertoonen. Zij vermeldt ten slotte, dat de opeisching der moeder-voogdes niet voldoende was om den jongen man naar hier te brengen, en dus zijne uitlevering aan het Fransche gouvernement zal worden gevraagd. Zierikzee, 2 Aug. De 28ste verjaardag van H. M. de Koningin werd heden alhier gevierd door het uitsteken der vlag van de openbare en eenige particuliere gebouwen. Het carillon liet zich hooren. KERKNIEUWS. Daar de kerkvoogdjj te Leiderdorp op aandringen van vele gemeenteleden en ook van elders had toege staan dat de godsdienstoefeningen 1 Aug. geleid mogten worden door den gewezen predikant Vlug, onder voor behoud van regten der gemeente, trad in de plaats van den ringpredikant deze op. De kerk was Btampvol. Voorgelezen werd Psalm 125 en 126, naar aanleiding waarvan de spreker eene toespeling maakte op den toestand der gemeente. De preek liep over Genesis 32 vers 10a. Vóór het uitspreken van den zegen werd bekend gemaakt, dat er dien avond weder godsdienst oefening en Dingsdag weder catechisatie door spreker zou gehouden worden. Geen oogenblik werd de rust verstoord. De politie was versterkt met 15 rijksveld wachters met karabijnen en 4 marechaussées uit Scheveningen. Gemengde Berigten. Te Breda is de prijs van het gas op 7 Cts. per M*. gebragtte Zierikzee betaalt men nog steeds 10 Cts. De gasfabriek te Dordrecht leverde over 1885 een batig saldo op van/25,847; die te Zierikzee 1373,23Vj. De Gemeenteraad van Vucht heeft het voorstel tot aanschaffing eener brandspuit verworpen, omdat die uitgaaf enkel in het belang zou zijn van de assurantie- maatschappijen l Op de bakkerij-tentoonstelling is aan een AmBterdamschen bakker een eereprijs van 50 toegekend voor het grootste krentebrood, dat 110 pond woog d44r kan eene familie fatsoenlijk op worden onthaald! Tengevolge de buitengewone hitte zyn te Leipzig op Woensdag 21 Julij 11. by de exercitie 1 officier en 22 manschappen nêer gevallen. Te Buhrorb (Duitschland) heeft een kastelein het volgende uithang bord boven de deur van zyne woning opgehangen Plaagt ooit u kommer, Of plaagt u smart, Drink hier twaalf glazen, 't Verligt u 't hart. De man had bij die hartverligting waarheidshalve nog wel kunnen voegen: „en ook uw beurs." Een man van zijn tydOnlangs stond in een Engelsch blad de volgende advertentie: „Een vader wenscht voor zyn zoon een school te vinden, waar hem eene man- neljjke en nuttige opvoeding wordt gegeven, en waar de onderwijzers de hoofden hunner leerlingen niet vol stoppen met geschiedenissen van volken, die sin honderde eeuwen dood en begraven zjjn, en waarvan geen enkel burger voor kapitein op eene stoomboot of voor stations-chef gedeugd zou hebben." - Bij de oefeningen der dienstdoende schutterij te Goes ziet men voortdurend aan het hoofd der colonne marcheeren een ontzaglijk groot paar laarzenlaarzen zoo dapper en strijdlustig dat het gezigt er van alleen voldoende zou wezen om den vijand op de vlugt te jagen. Dat paar laarzen kent geen grooter genoegen dan aan het hoofd der schutters te mogen loopen. Die laarzen hebben maar één feestdag in de veertien dagen, dat is de exercitie-dag der schutterij. In Amsterdam is dat paar laarzen knapjes uitgelagchen, zoodat ze haastig in een winkel binnen moesten om uit het gedrang te komen. Neeltje te Loopers, wordt aangeraden haar babbel tong wat in toom te houden en zooveel praatjes niet uit te strooijen van hare vriendin, als zy by haar ge weest is. Dat zon men van dat meisje niet verwachten. Dus, Neeltje met uw vroom gezigt, Houdt voortaan uw mond wat digt, Wil van uw vriendin maar zwygen, Want gy kunt toch niemand krijgen. Ja, ieder die u kent en ziet, Zegt, meisje! ik begeer u niet. Vertrokken van Stavenisse naar Burgh het bark schip Dirktje; de bestemming der vracht zal later gemeld worden. Twee meisjes te 's Gravenpolder moesten zooveel verbeelding niet van zich hebben omdat zij zooveel^ bü eene weduwe komenlaren zjj niet denken dat zy alle jongens kunnen vangen. Ambachtsman kunnen zij niet krygen, Nog veel minder een boerenzoon. Laten zy van geld maar zwijgen, Want de arbeid is haar loon. Ingezonden Stukken. NIEUWE HARING. Met een orgaan, eene betere zaak waardig, hoort men thans dagelijks in alle wijken en straten onzer stad bovengenoemd artikel, voor 3 4 4 centen per stuk aanbieden en daar ik nu in de afgeloopene week in een onzer Hollandsche couranten, deze vischsoort ge adverteerd zag door een gerenomeerden vischhandelaar voor den prijs van een gulden per halt dozijn, hetwelk ruim 16'/3 cents per stuk bedraagt, bekroop mij den luBt eens eene proef te nemen met de alhier aange bodene waar. Ondervond ik daarby, dat kwaliteit en smaak al zeer weinig overeenkomst had met wezenlijken haring, bovendien gevoelde ik my kort na het gebruik der zelve ongesteld en kwam de gedachte bij my op, wie weet met welke voor de gezondheid schadelijke bestand- deelen dit zeebanket wordt gerestaureerd om de lief hebbers van dit heerlijk zeevoorfcbrengsel te misleiden en het vermoeden te bestrijden, dat men hier nog te doen heeft met een restantje van de vangst van 1885 of welligt 1884. Eene waarschuwing in deze, aan mijne medeburgers, die hunne gezondheid liefhebben, kan hier dus mogelyk niet misplaatst zijn, terwijl eene scheikundige behan deling van het bewuste artikel, door het geneeskundig toevoorzigt, welligt goede diensten zon kunnen bewijzen. Men denke hier eens over na Zierikzee, July 1886. X.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1