ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5261. Zaturdag 51 Ju lij 1886. 4,2ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden ia f 1,30, franco per po9t f 1,60. 3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. ADVERT EN TIEN, van 1 Nieuwstijdingen. Sluitstlilawft. Berlijn, 28 Juljj. De „Kreuzzeittung", van de onlusten te Amsterdam sprekende, geeft de hoop te kennen, dat Bismarcks denkbeeld omtrent eene inter nationale overeenkomst tegen de anarchisten thans meer ingang zal vinden dan vroeger, want na de baricades te Amsterdam zal ook de Nederlandsche Regering niet meer gekant zijn tegen eene internationale wet op de socialisten. Aan deze redeneering van het zoo bjj uitstek con servatieve blad dient enkel toegevoegd te worden, dat de gebeurtenissen te Amsterdam, evenals de onlusten op Trafalgar Square te Londen en de onlusten in België voor de Duitsche reactionairen eene welkome gelegenheid zijn om er partij van te trekken tegen de liberale partjjen in Duitschland. Een regement van het elfde legerkorps was tot nu toe, bh' wijze van proef, gewapend met repeteer-geweren. Nu zullen zeer spoedig ook de zes overige regimenten van hetzelfde legerkorps dit geweer bekomen, Naar het heet; zal niet "de nieuwe bewapening van de Duitsche infanterie voortaan geregeld voortgegaan ■worden. crlnnï». Amsterdam, 29 Juin. Nu deze gemeente zóó iets tot kalmte is gekomen, kunnen wij een en ander omtrent de laatste dagen mededeelen. Ia de lucht zuiver Wij betwijfelen hetook onder de politie-agenten (die het volkje wel kennen) heerscht de meening dat de weerspannigen het hoofd niet in den schoot leggen. In de omgeving van de Noordermarkt heerschte Woensdagavond echter rust. Be geheele buurt begon haar gewoon uiterljjk meer en meer terug te krjjgen. De kinderen krioelden en speelden weer in de zijstraten en de ouderen zaten weer kalm voor hun huisjes of drentelden rond, terwijl ze bljjkbaar nog de voorvallen der vorige dagen bespraken. Ten bewijze der goede gezindheid van zeer vele be woners der verontruste wijk, kan ook dienen, dat de gebroeders Mens, die den moed hadden om de roode en zwarte vlaggen van de Zaturdagsche brug af te rukken, van vele Jordaanbewoners in den vorm van eene briefkaart, een bewijs van instemming hebben ontvangen. De briefkaart luidt als volgt „Vele Burgera betuigen u beide, alsook de bewoners der Willemstraat, hunnen opregten dank voor uw kloek gedrag. En moedigen u allen aan steeds de rust te doen bewaren. Zou de ongelukkige opgeruide menigte toch maar willen inzien dat Domela Nieuwenhuis een groote lafaard is die zich stil terugtrekt, terwjjl zijn arme volgelingen in bloedigen strijd zijd. Op zjjn hoofd kome al dit onschuldig -bloed. Waar- Ijjk de Amsterdammers zijn zoo kwaad niet voor bun arme stadgenooten, is er wel een stad waar zooveel gedaan wordt als hier. Dus brave Willemstraters nog maals dank, bescherm de agenten en sla geen geloof aan oprujjers. Gelijkheid kan er toch nooit bestaan. Aan Leendert en Jacobus Mens, Willemstraat, alhier. Als een voorbeeld tot staving van de bewering, dat de leiders der socialisten zeiven het gevaar schuwen en anderen de kastanjes uit het vuur laten halen, kan het volgende dienen Toen de roode vlag uit een water en vuurhuis te voorschijn kwam, stond een van de luid ruchtigste woordvoerders van de Amsterdamsche socia listen, op wiens aanstoken klaarbljjkeljjk deze poging om de beweging te kleuren geschiedde, met warme belangstelling en op eenigen afstand en ver scholen onder een hoopje menschen toe te kjjken. Toen de vlag uitgestoken was, verdween deze man, die de ■commune met al hare verschrikkingen als het toon beeld van maatschappelijke volkomenheid schildert, van het woelige terrein en zocht veiliger haven. Zjjn gedienstige helper, de water- en vuurman, nam Hooals ik hoorde, des avonds deel aan het verzet en ontving een doodende kogel. Na genoegzame zekerheid verkregen te hebben (ver moedelijk van den gearresteerden verspreider op gisteren avond van een bulletin, waarin socialistische theorieën in opruijende woorden verkondigd werden), is Donder dag ochtend de socialist I. A. Fortuyn als de vermoe delijke uitgever van dat geschrift (de naam des drukkers ■was niet genoemd) gearresteerd. In een kort verhoor moet hy bekend hebben het bulletin uitgegeven, doch onbewust daardoor de wet overtreden te hebben. Naauweljjks twee dagen uit de cel ontslagen, is bij daar heen thans weder vervoerd. 200 infanteristen betrekken de Noorderkerk, 180 infanteristen de hoofdwacht op den Dam, onder bevel van majoor Muller. Van de 22 dooden in bet gasthuis zjjn er 18 door •de familiebetrekkingen, gerequireerdde overige 4 ■worden Vrjjdag op stadskosten door de Begrafenis ver eeniging begraven. Maandag was het oproerige volk by oogenblikken aan wilde dieren geljjk. Mannen met ruwen inborst en vrouwen met van woede vlammende blikken, liepen de militairen tegemoet, ontblootten zich de borst en riepen„schiet maar toe Hartverscheurende tooneelen hadden plaats voor en binnen het gasthuis, waar de dooden en gewonden gebragt waren. Vaders kwamen handenwringend uit het gebouw, want hun zoon was doodgeschoten. Moeders, als aan vertwijfeling ten prooi, vervielen in een aandoenljjk geween, roepende„Och, ik had Let hem toch zoo gezegd, dat hij thuis moest blijven, waarom heeft hy zich toch laten verleiden door die socialen." En dan kwam er weer een vrouw, wier man het slagtoffer van zijne nieuwsgierigheid was geworden. „Had ik maar langer aangehouden", zeide zij „mis schien zou hij dan wel thuis gebleven zijn, en nu moet misschien zijn arm afgezet worden." Er kwam er weer eenbet was een moeder. Zij trad uit het gasthuis mei wankelende schreden, doodsbleek. Familiebetrekkingen vlogen op haar toe: „En Piet ■en Gerrit?" Zjj lazen het treurig antwoord op het ■ontstelde gelaat der vrouw, nog vóór deze zachtkens Let woord „dood f" liet hooren. Een ander volgde, een man. „Laat hem gaan", hoorde men zeggen, „vraag hem niet, ze hebben zijn kind ■doodgeschoten." Onder de dooden en gewonden zijn er velen, die uit louter nieuwsgierigheid getuigen wilden zijn van de vreeselijke slagting. Maar ook onschuldigen zijn het slagtoffer geworden van de driften eener snoode menigte. Dat kan Diet ontgaan worden. De militairen, die zoo lang geduld oefenden als maar eenigszins met hun gevoel van menscheljjkheid was overeen te brengen, schoten somtijds over de hoofden der oproermakers, niet bedenkende dat zjj daardoor anderen treffen Londen. Echter wordt het kloek beleid der militaire magt uitbundigen lof toegezwaaid. Het berigt, in verschillende bladen gemeld, betref fende de inhechtenisneming van een kanonnier, die gemeene zaak met de oproerlingen zou hebben gemaakt, is, volgens het „Hbl.", gebleken op een misverstand te berusten. De man, nog pas in dienst, had vrjjaf en meende, toen hij van oproer hoorde, dat zijn pligt hem onmiddelljjk naar de kazerne riep. Den kortsten weg kiezende, wilde hjj door de posten dringen en werd bjj die gelegenheid ingerukt en naar het politiebureel op de Noordermarkt gebragt. Toen hij gistermiddag onder geleide van een sergeant en vier man aan de militaire overheid zou worden overgeleverd, trachtte het volk hem te ontzetten, zoodat hjj ten slotte in een rjjtuig moest worden vervoerd, 's Mans onschuld is intusschen reeds gebleken. Wat den Maandagavond en nacht betreft bevat het „D. v. N." nog de volgende „nadere bijzonderheden". Op de Prinsengracht bjj de Prinsensluis, zyde Noor dermarkt, werden in een bewoond huis twee gekwetsten, broeders, binnengebragt, die door twee doctoren en een liefdezuster verpleegd werden. Een hunner stierf onder de behandeling. De vader, die er werd bjjgehaald, is, naar men zegt, krankzinnig geworden. In de Lindenstraat is een knaap door een schot in het been getroffen en doodgebloed. Tegenover de Yiolettenstraat in de Anjelierstraat is eene vrouw, met een kind op den schoot in de borst getroffenzij leeft nog en wordt in buis verpleegd. Tegen de tapperjj „De rustende Jager", hoek Lin- dendwarsstraat en Lindenstraat, zijn welligt vijfentwintig kogels aangeslagen. Drie kogels vlogen in bet huis. Een der kogels verbrjjzelde de lamp in de tapperjj. Bjj den heer J. J. Rempelaar, tweede Boomdwarastraat, werden in gebragt zes zwaar en een ligt gekwetste. Een dezer is onder de behandeling gestorven. Uitste kende hulp werd verleend door de dochter des huizes en door twee studenten in de medicijnen, de HH. Brandt en Neujou. Ook Harmsen, kleermaker in de Egelan tiersstraat, stond deze heeren krachtig ter zjjde. Bjj den heer Wolff, apotheker in de Anjeliersstraat, tegenover de Yiolettenstraat, werden drie zwaar ge kwetsten behandeld en een jongen die door drie schoten getroffen wasook werden aldaar eenigen verpleegd die door sabelhouwen waren gewond. Bij den heer Schouten, apotheker in de Prinsenstraat werden 10 gekwetsten behandeld, waarvan 2 zjjn over leden. Het bloed stroomde de deur uit. Dr. Van der Velde was hier onverdroten bezig om hulp te verleenen. Op de Brouwersgracht werd bjj het vuren te 11 uren ook nog een meisje en een jongen van 17 jaren gedood. De soldaten hebben welligt dikwijls over de hoofden der oproerlingen heen geschoten, zonder te denken welke vreeseljjke gevolgen dit kon hebben. Daardoor zijn de kogels in de digtbebouwde buurten in de huizen tot op de bovenste verdiepingen gevlogen, zooals bjj den bakker tegenover de Zaturdagsche brug. Het is een wonder, dat in dit digtbewoonde huis geen dooden zijn gevallen, hoewel de bakker een kogel rakelings langs zjjn hoofd heeft gekregen. De stemming van het volk is treurig en bitter. De „Amst. Ct." geeft de volgende opgave van hen, die by de ongeregeldheden het leven hebben verloren en wier lijken zich thans in het Gasthuis bevinden Willem van Munster, 18 j. Gerardus Greuter, 27 j. Johannes Penning, 40 j. Jan Johannes Antonius Beuning, 47 j. Willebrordus Helsloot 17 j. Karei Lodewjjk Steenkamp, 22 j. Ernst Hendrik Tjaden, 21 j. Gerrit Riet, 26 j. Leonard van Djjk, 18 j. Johannes Franciscus Antonius Uelman, 18 j. Johan Ehlebracht, 24 j. Johannes Hendricus van der Vliet, 23 j. Hendrik Brandsma, 51 j. Arnoldus Petrus Weerman, 26 j. Cornelis Johannes Wesselsz, 20 j. Bernard Heinrich Witte, 35 j. Hendrik Willem Phennegers, 30 j. Lambertus Gorter, 20 j. Herman Koerts, 15 j. Abraham Arnoldus Pakkoo, 47 j. Johannes Pyn, 61 jaar. 's Graveuhage. 28 July. Wjj vernemen dat vanwege Z. M. den Koning de gewone vergadering .der Staten-Generaal, iD September a. s., zal worden geopend door eene commissie van Ministers. De troepen waren ook heden in de kazerne alhier geconsigneerd, met het oog op eene eventueele oproeping naar Amsterdam. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Algem. Kies- en Stemregt heeft een manifest gerigt aan de Nederl. mannen en vrouwen, waarin het schrjjft „Wjj willen Algem. Kies- en Stemregt omdat allen, zonder eenige uitzondering, belang hebben bij een goede Regering en een Regering alleen goed zijn kan wanneer allen door hun stem daaraan medewerken. „Wjj willen geljjkheid voor de wetten voor allen. „Wjj willen een regtvaardig belastingstelsel en wel als eenige goede een inkomstenbslasting in opklimmende reeks. „Wjj willen scheiding tusschen Kerk en Staat. „Wjj willen persoonljjben dienstpligt, dus afschaffing der plaatsvervanging. „Wjj willen een arbeiderswetgeving, opdat de arbeider niet laDger op genade of ongenade overgeleverd zjj aan den fabrikant of industrieel. „Wjj willen een normalen arbeidsdag, opdat ook de arbeider van het schoon der natuur, van kunst en wetenschap kan genieten. „Wjj willen beperking van vrouwen- en kinderarbeid in de fabrieken, etc. „Wjj willen in één woord, dat allen die leven, kunnen arbeiden, en dat allen die arbeiden, als mensch kunnen oestaan. „Leve het Algemeen Kies- en Stemregt! Leve de volkswil Gi-avenhuffo, 29 July. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting had de interpellatie plaats van den heer Lobman over het gebeurde te Leiderdorp. De politiemagt ia, betoogde hij, ten onregte opgetreden en vooruitgeloopen op de regterljjke beslissing in het kerkeljjk geschil. De Minister Heemskerk antwoordde uitvoerig dat, krachtens de strafwet, do grondwet, de gemeentewet en de wet op de kerkgenootschappen de overheid verpligt is bescherming te verleenen, behou dens regterlijke beslissing. De heer Beelaerts keurde de interpellatie af en achtte haar misplaatst. De kerkelyke beroeringen moeten niet in de Kamer gebragt worden en zeker niet op deze wjjze. Krachtig verdedigde hjj de pligt van het bur gerlijk gezag om de orde te handhaven en deze te beschermen tegen elke aanranding. Vooral in deze moeijelijke tijden moet het gezag krachtig gesteund worden en is de overheid wel degelijk geroepen, om desnoods gewapend, onder alle omstandigheden de ge vestigde orde te handhaven met zachtheid, beleid en onweerstaanbare veerkracht. De heer Lohman hield vol dat de Burgemeester van Leiderdorp wederregtelijk en partydig zijne bevoegdheid overschreden had hjj zal later nogmaals de zaak aan hangig maken. De Minister antwoordde aan den heer Beelaerts dat als het noodig mogt bljjken de wet te versterken tot bescherming van rustige burgers en de bestaande magt tegen de aanvallen van kwaadwilligen, die het goede volk en het vaderland ongelukkig willen maken, de regering haar pligt zal doen. Morgen zijn eenige kleinere ontwerpen aan de orde. In de heden gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd behandeld: Het beroep van A. van den BosBe en S. Stoel, van eene beslissing van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 23 April 1886, omtrent den legger der wegen en voet paden in de gemeente Serooskerke (Schouwen). Rap porteur de staatsraad Des Amorie van der Hoeven. Als belanghebbenden waren verschenen de HH. van der Wejjde en De Oude. Op het verzoek tot gratie, ingediend door Kloppers, betrokken in het proces-Bulkley is afwjjzeud beschikt. TJti-eclit, 27 Juljj. Voor rekening van den Staat werd heden aan het centraalbureau der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht aan besteed Het leggen van de tweede spoorbaan tusschen Bergen op Zoom en Kruiningen, het wjjzigen en uitbreiden der stationsterreinen te Woensdrecbt, Rilland-Bath, Krabbendjjke en Kruiningen en bet verrigten van bijkomende werken, ten behoeve van den spoorweg van Roosendaal naar Vlissingen. Raming 122,000. Minste inschrjjver de heer L. Kalis te Sliedrecht, voor 131,000. Ter Neuzen, 28 Juljj. In de gisteren avond gehouden vergadering van het Bestuur der alhier op te rigten Christelijke bewaarschool, is met algemeene stemmen uit de 8 sollicitanten benoemd tot hoofd dier inrigting, Mej. v. d. Ven te Dordrecht. „Jan Snap is van onder de Beurs" hoorden we van daag elkaar de menschen toeroepen, en de repliek was van elk bjjna de uitroep: eindeljjkEn waarljjk, zjj was gewettigd. Ongeveer een half jaar hebben Jan Snap en de zjjnen geen eigen woning gehad en thans hebben zjj, dank zy de zorg van het Burgerljjk Arm bestuur, weder een eigen dak en is aan de soms verre gaande tooneelen van onzedelijkheiddie dit verbljjf van een huisgezin onder den blooten hemel aanbood een einde gemaakt. De oorzaak echter dat „Jan Snap" weer een eigen woning heeft, is even bedroevend als Let feit zelf ver blijdend is. In het begin van dit jaar toch bood het Burgerlijk Armbestuur een huishouden, dat grof geld verdiend, een onderkomen aan, op voorwaarde dat het zou zorgen spoedig eene woning te huren. Ondanks herhaalde aanmaning om aan die voorwaarde te vol doen, werd er van het huren eener woning geen werk gemaakt, tot dat eindeljjk het Armbestuur, het wachten en waarschuwen moede, besloot hem op straat te zetten. Zoo is thans het eene huishouden onder dak, het andere van een dak beroofd. Treurig is het echter, dat daar, waar, zooals het bij dit laatste huishouden het geval is, veel geld wordt verdient, men liever snoept en drinkt, dan dat men zorgt voor een goed onderkomen. Naar men verneemt zal men hen beletten om onder de Beurs een goed heenkomen te zoeken en zal de toegang daartoe door een jjzer hek worden afgesloten. Thans, nu het gedeelte toegangsweg tot het spoor wegstation van het station tot het kanaal door de Spoorwegmaatschappijen is voltooid, had gisteren de aanbesteding plaats van het bestraten van daar tot aan den Zuidbeer. Minste inschrjjver was de heer M. D. de Putter alhier voor f 736. Ia de Dingsdag te Axel gehouden raadsvergade ring is aan J. Wisse op verzoek eervol ontslag verleend als keurmeester van vleesch, ingaande 1 September e. k.( met toekenning van een pensioen van 12,50 'sjaara. Er zullen sollicitanten worden opgeroepen op een traktement van ƒ25. Door Burg. en Weth. werd aan J. Wisse, ook op verzoek, eervol ontslag verleend als omroeper en viachafslager. Aan dat baantje is eene jaarwedde van f 20 verbonden. Yerseke, 29 Juljj. In de vergadering van den Gemeenteraad van Woensdagavond, werd de goedkeu ring van Ged. Staten medegedeeld op een besluit, om /"100 uit het batig saldo van 1884 te beschikken tot tractement van den klerk ter secretarie. Aan den heer Van Bakergem werd op zjjn verzoek tegen 1 Sept., eervol ontslag verleend als onderwijzer, tevens in het Fransch, aan school 2, wegens zijne be noeming te Amsterdam. Het tractement van zjjn opvolger werd op voorstel van den heer Laban gebragt van ƒ800 op ƒ700. Wordt ter visie gelegd het verslag van den toestand der gem. over 1885. Ter vervanging van de heeren L. Laban en W. van Oeveren Sr., als leden vau het zetterscollege worden opgemaakt de volgende dubbeltallen1 L. Laban en 2 W. van Oeveren Sr. en 1 J. C. van der Burght en 2 M. de Regt. Omtrent den bouw van een post- en telegraafkantoor adviseert de daartoe benoemde commissie, dat het bestaande telegraafkantoor zeer goed tot post- en tele graafkantoor verbouwd kan worden. Aan den architect Hanninck zal opgedragen worden eene teekening, ter Opzending aan den Min. in gereedheid te brengen. Ingekomen de goedkeuring van Ged. Staten van het besluit, tot het aangaan eener geldleening groot 9900 ad 4 °/0. Na eene breedvoerige discussie wordt besloten, de termijnen van storting in overleg met den heer Hanninck vast te stellen en aan bankiers, die de heele som willen leenen, l/t °/0 provisie toe te 3taan. Op voorstel van den Brandraad wordt het brand- personeel van 120 tot 200 man vermeerderd, omdat men nu voor de bediening der spuiten maar juist volk genoeg heeft en er geen manschappen overblijven tot afzetting van het terrein by brand. Vervolgens wordt besloten het bestek od teekening van den torenbouw te laten drukken en tegen ver goeding van f2,50 voor gegadigden beschikbaar te stellen. Op verzoek was ingekomen eene opgave en teekening van de aan te koopen zij kanten weg langs de Damache straat, opgemaakt door den landmeter bij het kadaster, den heer Van den Bout. Zij beslaan eene oppervlakte van 29 A. 23 cA. of 223l/j Bl. Roeden. Daar men den eisch van den verkooper, 1, per Bl. Roede te hoog vond, wenschte men een aceoord met hem te treffen. Dit accoord werd met gesloten deuren besproken. De legger van wegen en voetpaden ligt ter visie, om na 14 dagen ter goedkeuring aan Ged. Staten te worden opgezonden. Daarna werd de vergaderinggesloten. MitM el lb u i-g, 29 July. Op klaarlichten dag, heden morgen omstreeks negen uren, is uit het huis van arrest alhier een gevangene ontvlugt, zekere 24-jarige, van Antwerpen geboortige zeeman Joseph Knaepen, die sedert een dag of twaalf onder verden king van diefstal preventief gevangen zat. Terwjjl hjj heden morgen in de wandelcel een luchtje schepte, schijnt hjj aan het toezigt van den sur- veilleerenden gevangenbewaarder ontsnapt te zjjn en ia hij over den muur aan de zjjde van den Stadsschuur geklommen. Daar sprong hij van een hoogte van onge veer 4 meter op het gazon waarbij hy voorover viel en zijn hoofddeksel, pet, te water geraakte. In een ommezien was hjj weder op de been en liep langs de houten omrastering naar de Winterstraat. Aanvankeljjk liep hjj bedaard, maar weldra zotte hjj het op een loopen in de rigting naav Souburg. Zyn signalement luidt: zeemanskleedinghemd en hemdrok, gevangeniskleedjj gemerkt no. 4, lang 1,73 M., aangezigt smal, voorhoofd laag, mond klein, oogen grijs, haar en kleur bruin, neus en kin spits, wenk- braauwen bruin en geen baard. Vermoedelijk beeft bjj zich by het overklimmen aan de handen gekwetst. Onmiddellijk zjjn pogingen tot opsporing in het werk gesteld, tot nog toe echter niet met het gewenschte gevolg. Ba.tli. Wegens vertrek op 1 Aug. a.s. van den heer Enserinck, rijksontvanger alhier, als zoodaaig naar Nieuwerkerk, contróle Zierikzee, zal op dat tjjd- Btip de heer M. J. De Willigen, surnumerair bjj de inspectie te Rotterdam, tijdeljjk met de waarneming van het vacante kantoor belast worden. Goes, 29 July. Bij Koninkl. Besl. is Mr. van Daaleu Wefcters, griffier bjj het kantongeregt alhier, benoemd tot lid in het college van rogenten voor de cellulaire gevangenis alhier, en zulks ter vervanging van den beer van Heel, wien op zjjn verzoek eervol ontslag is verleend. Mej. J. M. E. Piccardt is geslaagd bjj het jaar- ljjksche examen der Nederlandsche toonkunstenaars- vereeniging te 's Gravenhage voor piano (lager onderw.) Ds. P. Huet van Goes, te Londen zijnde, heeft daar eene zamenkomst van het Leger des Heils bijge woond en een togt door de straten medegemaakt. Volgens hem heeft het leger veel van de vroegere ergerlijkheden en aanstooteljjkheden opgegeven. Begeleid door hoorn- muziek, zong men op bekende wyzen uit opera's stichteljjke liederen, trok door de rjjke buurten en arme wijken, uit welke laatste vele bewoners zich bjj den stoet aansloten en hem volgden naar het vereenigings- Iokaal, waar werd gesproken en gebeden. Ook de heer Huet hield eene toespraak en een sergeant van het leger, een jonge Hollander, zong liederen in zjjne moedertaal. Er was in Junjj eene bijeenkomst gehouden waaraan, 2000 officieren en 10,000 soldaten van het Lege/ des Heils deelnamen, en waarin besloten was zaam te zoeken naar goddel jjk licht, moed en kracht, om heil te brengen aan de uiterste einden der wereld. Ttiolen. Een cadet hier ter stede heeft een bootje vervaardigd, welks gewigt 23 kilo bedraagt. Het is 2,20 meter lang, 39 centimeters breed, terwjjl de hoogte 14 centimeters bedraagt. De vorm is een rogthoek ter lengte van 1,50 meter, voorzien van 2 punten, de voorste punt heeft eene lengte van 1,16 meter, de achterste 60 centimeters. Het geraamte be staat uit ruwe zeer dunne plankeu en is geheel met geolied katoen bekleed. Donderdagmiddag werd het in het bjjzjjn van zeer vele belangstellenden te water gebragt, waarop bleek, dat het bootje aan -lie eischen voldoet en door middel van een pagaajj zeer snel het water doorklieft. Stavenisse, 30 Juljj. Gisteren herdacht Dokter J. de Visser den dag, waarop hjj zich voor 25 jaa- hier ter plaatse als geneesheer veatigde;_ Dat deze dag voor hem niet onopgemerkt voorbijging, bleek daaruit, dat het dorp vol vlaggen hing niet alleen, maar ook, dat deze dag voor allen met genoegen aan brak. Ook ontbrak het den jubilaris niet aan genoeg zame deelneming, daar hij zoowel van hier als van elders bljjken van belangstelling ontving. Dat wy allen den wensch uiten, dat wij hem nog een aantal jaren als een algemeen vriend niet alleen maar ook als een knap en waardig docter, met zjjne familie in ons midden mogen hebben. Bruiaisse, 29 Julij. Heb tjalkschip „Johanna Elisabeth'1, schipper J. de Korver, komende van Rot terdam met bestemming naar Antwerpen, is heden morgen in het Mastgat aan den grond gevaren. Men tracht het schip, dat erg lek is, door pompen boven te honden. De lading, oud jjzer, is inmiddels in eene andere tjalk overgeladen. Het schip is geassureerd. Het rijks telegraafkantoor te Bruinisse is met ingang van 1 Aug. openop werkdagen van 8 u. voorm.9 u. nam., op Zon- en feestdagen van 8II u. voormiddag. Nieuwerkerk, (Duiveland). Maandag 11. hield de Dorpsvereeniging „Eendracht Bindt'1 alhier have Zomervergadering. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend had en de notulen gelezen waren, was aan de orde het uitreiken der eere-diploma's en getuigschriften, toegekend op de op 27 Febr. 11. gehouden tentoonstelling van Zaaigranen, Zaden, Peulvruchten en Aardappelen. Hoewel door de Commissie 31 getuigschriften en 5 eere diploma's waren toegekend, behield zjj volgens art. 11 van het Reglement, bij voorkomend verschil tusschen het monster en de partij, het regt, de party te weigeren en de getuigschriften alsdan niet uit te reiken. Op dezen grond werd geweigerd uit te reiken één getuigschrift aan M. Luitjens te Uithuizermeeden voor Breslover Zomertarwe en één eere-diploma aan Leon Lacroix te Westmolte voor eene collectie Aard appelen. Na bespreking van verschillende onderwerpen, bragt de Voorzitter een ingekomen voorstel ter tafel, waar bjj aan de Vereeniging „Eendracht Bindt" in overweging gegeven werd een Ploegers-Wedstrjjd te organiseren. Nadat hierover verschillende debatten waren gezoerd, bleek, dat de vergadering overtuigd was van het practisch nut van zoodanigen Wedstrijd, daar de regel matige ligging der landerijen niet minder dan de goede kwaliteit der zaaigranen als hoofdvoorwaarde moet beschouwd worden, tot het verkrijgen eener name opbrengst en goede kwaliteit, waarom dan ook met algemeene steramen besloten werd nog dit jaar den Wedstrjjd te houden. Aan dezen Wedstrijd, die gehouden zal worden van 1 Aug. tot 1 April, zal kunnen worden deelgenomen door alle landbouwerskaechts (geen land bouwerszoons) in de gemeente Nieuwerkerk, terwjjl door de Vereeniging zjju uitgeloofd 4 prijzen in geld met getuigschriften voor de beste ploegers. De Couim. van beoordeeling zal bestaan uit de HH. J. Boot, P. J. van 't Hof, L. Koopman, M J. Mol en P. van Westen gedurende het geheele na- en voorjaar zal deze Comm. er op letten, dat door de deelnemers aan den Wedstrijd werk geleverd wordtdat in alle opzigten door goede ligging, regte voor, goede wijze van afwerking enz., uitmunt. De goede bedoeling van dezen wedstrijd zal ook door andere Vereenigingen begrepen worden en zoo wij hopen navolging vinden, terwijl wij vertrouwen dat elke landbouwer zooveel mogeljjk zal mede xe.ken om te trachten het doel te bereiken. Mogt het Bistuur door kleine bijdragen in staat gesteld worden de prjjzen te vermeerderen, voorzeker zou dit niet weinig bijdragen om den prikkel te verhoogen. En nu, landbouwersknechts in Nieuwerkerklaat ons zien welke namen wij in April a.s. als bekroonden zullen kunnen vermelden XiorilisBoe, 30 Julij. Ia de heden namiddag ge - honden gemeenteraads-vergadering zijn ingekomen twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring lo. van het raadsbesluit tot onderhandsche verpachting der visscherij iu de haven aan de Maatschappij voor Oesterteelt, en 2o. tot uitgifte van grond iu erfpacht aan den Nederl. Staat. Op verzoek van den heer Couvéö wordt de heer Mondt, leeraar aan de H. B. S. tjjdelijk belast met ^efc onderwijs in het regtlijnig teekenen aan.die school. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie werd be noemd Mr. A. J. J. Baron van Styrum met 7 st., de heer J. A. de Brujjne had 3 st. Op voordragt van Burg, en Weth., in overleg met het advies ran den Heer Schoolopziener en der Commissie wordt thans definitief benoemd tot onderwijzeres aan de Meisjesschool, op eene jaarwedde van 800, Mej. C. R. Nardten. Is ingekomen een verzoek van A. Anker Cz., om na afloop van zijn tegenwoordigen pachttijd van de Visscherjj in den Zuidhoek, dezen te verlengen met 7 jaren, bie dende hjj alsdan van af het 2de jaar van zijn tegen- woordigen pachttjjd, 20 in plaats van li per jaa Op voorstel van Burg. en Weth. wordt gunstig op dit verzoek beschikt. Het Dag. Best. biedt aan de Gemeenterekening over 1885, die gesteld wordt in handen eener Commissie, bestaande uit de HH. Goemans, S. J. Ochtman en Six. Bjj de op 16 July 11. plaats gehad hebbende opname van de kas van den Gemeente-Ontvanger bleek, d-t daarin voorhanden was 4586,497,, juist overeen komende met het saldo. De heer S. J. Ochtman bragt verslag uit nopens de rekening der Gasfabriek over 1885, zij werd goed gekeurd met een batig saldo van 1373,2372. Naar aanleiding van ingekomen klachten, voor name! jjk op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, dat groote schade wordt aangerigt door enkele diersoorten, vermeld in art. 2 van het Kon. besluit van 25 Aug. 1880, heeft de Commissaris des Konings in Zeeland, voor zooveel de genoemde eilanden betreft, tot en met 31 Maart 1887 opgeheven de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van: de bonte kraai, de roek, de kauw, kerkkouw, torenkauw, torenka, de huismusch, en de ringmuscb, boom-, berg- of veldmusch. Didgsdagnacht te halftwee is er brand ontstaan in een jjzeren barkschip van 1000 ton, liggende aan de Boompjes te Rotterdam. De lading, voor Java bestemd, bestond grootendeels uit lucifers, garen, briquetten en andere brandbare stoffen. Vjjf stoombrandspuiten waaronder drie drjjvende, deden dienst, maar eerst te zes uren was men den brand meester. Terwyl jl. Dingsdag een arbeider en zjjne vrouw- te Drieaum naast elkander aan tafel zaten, sloeg de bliksem in hunne woning. In den vloer, onmiddellyk achter den stoel, waarop de man zat, ontstond eene opening en werd eene plank geheel losgerukt. Behalve dat de man een half uur doof en de vrouw een tjjdlang bedwelmd was, bleven beiden ongedeerd. Op zonderlinge wjjze werd een dief te Oetinge gevangen. In eenen kruidenierswinkel binnenbrekende, stal hij alles wat niet te zwaar was, en wilde langs het venster weer heengaan, maar trapte ongelukkig door het deksel van een vat bloem. Met een zwarten broek binnen gekomen, moest hjj den winkel met een witten verlaten, doch die verandering van kostuum kostte hem zjjne vrijheid. Opnieuw heeft de Amsterdamsche politie aan wijzingen ontvangen betreffende in Engeland bekende gaauwdieven, die volgens de meest betrouwbare infor- matiën, derwaarts zijn vertrokken, met het doel een der hier gevestigde bankinrigtingen tot het slagtoffer van hun listige plannen te maken. KERKNIEUWS. Op 1 July 11. waren in de Ned. Herv. Kerk 289 vacatures. Beidterclox-p, 27 July. Het berkschandaal van laatstleden Zondag zal voor sommige personen zeker nog wel kwade gevolgen hebben. De burgemeester, hulpofficier van justitie, had aan de kerkdeuren een publicatie doen aanplakken, waarin hy bekend maakte, dat hij van de Synode der Ned. Herv. Kerk een schrijven had ontvangen, waarbjj hem werd medegedeeld, dat de heer Vlug opgehouden had predikant der gemeente Leiderdorp te zijn, en eveneens van den officier van justitie te 's Gravenhage, waarbjj hem gelast werd maatregelen te nemen ter verzekering van de openbare orde en rust, ingevolge art. 167 der Grondwet en hjj diensvolgens had besloten, dat de gods dienstoefening zou geleid worden door een door de Synode aangewezen wettigen predikant ds. Wildeboer. Van deze publicatie werd een afschrift verstrekt aan den heer Vlug, die niettemin het kerkgebouw binnen drong, en, nadat ds. Wildeboer door woest misbaar en bedreiging met doodslaan zich geuoodzaakt bad gezien den kansel te verlaten, de godsdienstoefening deed aanvangen. Eenige malen werd bjj nog door den heer Parmentier, vertegenwoordiger van het openbaar gezag, aangemaand op te houden, maar zonder gevolg. Van deze verstoring der orde en verzet tegen de openbare magt zal hjj zich hebben te verantwoorden. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen enkele personen die zich beleedigende uitdrukkingen veroorloofden tegen den heer Parmentier en ds. Van Rhjjn, president kerkvoogd. PREDIKBEURTEN BIJ DE CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag- 1 Augustus 1880, 's Voormiddags 10 uur, LEESKERK. 's Avonds 6 uur, LEESKERK. Gemengde Berigten. Het hart vau eeu jong meisje heeft veel overeen komst met de maan; het is zeer veranderlijk en altijd zit er een man in. Te Utrecht heeft een 24jarig meisje zich verdronken, omdat de ouders weigerden toestemming te geven tot haar huwelyk. Daaruit ziet men alweer, dat de liefde blind maakt, zooals het spreekwoord zegt. Wat nieuwsTe Amsterdam zal een kagchel- en lampen-wedstrijd gehouden worden. Dat kan een „warme" strijd worden, als de deelneming wat algemeen wordt. Te Schalkwijk heeft een eend 12 weken achtereen zitten broeden op vier broedsels kippen-eyeren, en daardoor het aantal leden der Schalkwyksche kippenfamilie met 55 vermeerderd. Heel mooi op haar Zondags wandelde eene dame langs de straten van Meppel, totdat een gering verlies, wat de waarde betrof, dat mooije minder mooi maakte. Zij verloor haar tournure, die bleek te bestaan uit een afgedragen heerenhoed met ronde bol, doch zjj was zoo w'ys stilletjes haar gang te gaan, alsof er niets gebeurd was, hoewel ze „haar eigen wel een beetje geneerde." „Ora et labora", zóó is het, maar op eene ruit van het gebouw der jongelingsvereeniging te Papendrecht, prijkt met vergulde letters Ora,etla, bora. Een vette gans te Bruinisse wordt aangeraden haar babbeltong wat in toom te houden en niet zooveel laster uit te strooijen van een jongen, waarvan niets te zeggen valt. Het was beter dat zjj zich wat meer op huishoudkundig gebied toelegde. Want 't is met haar ook zóó gesteld, Veel beweging, maar weinig geld. Johanna te Elleteem heeft het tegenwoordig druk met praten over jongens en meisjes. Als zy meent dat zjj van gebreken vrij is, dan moest zy zich niet aan anderen ergeren, vooral daar zjj bij alle menschen teregt moet komen. Dus, Johanna! met uw korf en doos, Ge lastert de menschen, ge maakt uw boos. Twee jongens te Kloetingen, moesten zooveel praats niet hebben van twee meisjes, want als zij anders niet weten te vertellen, dan dat die meisjes met de kermis zijn uit geweest, dan is dat de moeite niet waard, want dat weten de menschen al lang. Gaat eerst uw eigen tuintje wieden, Vóór dat g'een ander gaat bespieden. Eene winkelierster, herbergierster en bakkerin durft ook al eeue parasol dragen als zjj in eene andere ge meente is. Nu beweert de booze wereld, dat het een geleende is, maar dat is niets dan laster, want Neeluje heeft er ook wel een. „Wel, wel" zegt men te 's Gravendorp, „weêr wat nieuws: de zoon van dea hondenslager komt ons vertellen, dat de meisjes hem. naloopen. Welnu, dat is ook goed te begrjjpen, al» men weet dat onze Piet denkt dat hjj alles kan". Een neus te Yersche, vol van bitt're njjd, Die heeft geschreven van een meid, Dat zy zich wat bedaard zou houden, Daar zy toch niet meer krjjgen kan, De jongman Leendert als haar man, Waarop zjj vroeger zoo vertrouwde. Maar gunt zjj aan die lieve Leen, Een hooge rug met vleesch en been, Dan kan haar pen voor ditmaal z wjj gen. Dan heeft ze als meisje van fatsoen Niet meer zoo valscheljik te doen, De kuiperedochter kan hem krjjgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1