ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5262. Dingsdag 27 Juli1886. 42ste Jaarg. Nieuwstijdingen. HUfcevlttnfc. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. Do pry's per S 'maanden is 1,80franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kostelooze KOEPOKINENTING en HERINENTING. De BURGEMEESTER van Zieeikzee maakt bekend, dat in dete gemeente gelegenheid zal zjjn tot Koste looze INENTING en HERINENTING, op Donder- dag- den 29 July e. k., des namiddags te 2 uur, in het Gebouw der Yereeniging „Volksbelang" in de Nieuwe Boogerdstraat, wijk D. no. 213. Hjj acht zich verder verpligt de ouders en andere belanghebbenden op te wekken de Koepokinenting by kinderen in de eerste levensmaanden te doen plaats hebben, omdat dit, volgens de deskundigen wenschelijk is in bet belang van de volksgezondheid en van de gezondheid der te vaccineeren kinderen zeiven. Zierikzee, den 26 July 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Hoe groote ellende te Dublin heerscht, blijkt uit de volgende cjjfers. Er zijn daar 6036 menschen in het werk- of armenhuis -, 4281 ontvangen onderstand in huis; 19,332 zijn zonder beroep of middel van bestaan. Dat zijn by na 30,000 armen in een stad van 250,000 inwoners. En hoevelen zyn er dan nog die niet op de ambte lijke armenlysten voorkomen, maar wier toestand niet minder treurig is! Aan „The morning Post" wordt uit Berlyn ge schreven Uit de beste bron verneem ik, dat de Prins Von Bismarck eenige dagen geleden, in een onderhoud met een voornaam persoon, die deed opmerken, dat de horizon vol zwarte stippen is en de politiek van Rusland en Frankrijk op zich zelve voldoende is om wantrouwen te wekken, zich aldus uitliet„Er is geen grond voor wezenlijke vrees. Wy houden de oogen wyd open en zullen geen mogendheid toelaten den vrede van Europa in gevaar te brengen". ÜMslttltfc. Men is begonnen met de verdedigingswerken voor de haven en de stad Odessa. In een kring zullen vijf sterke batteryen worden opgerigt tusschen de haven en Kaap Fontein, dus over eene lengte van 10 mijlendeze lijn van verdediging domineert al de wegen naar Odessa. Ongeveer 60 stukken zwaar geschut zullen op deze batteryen zijn geplaatst. JFïanÜtijB. Twee jaren geleden maakte een jong Fransch officier, die pas uit Algerië teruggekeerd was, te Nizza kennis met eene 20jarige dochter van den rijken cho coladefabrikant Claude, werd verliefd op haar en zag zijne liefde beantwoord door de jonge dame, die, tegen den uitdrukkelijken wil haars vaders, met hem wilde huwen. Een paar dagen voor zij uit Nizza zouden vertrekken, speelde de officier in het Casino met een heer écarté. Zyn verloofde stond bij hem, op zijn stoel geleund, en naast den anderen speler stond een vreemdeling, die pas te Nizza was aangekomen. Op eens riep die vreemde beer den officier toe „Ge zyt een bedrieger 1 Ik heb u een beer uit uw mouw zien balen De officier stond doodsbleek op. Mej. Claude viel in onmagt en toen zij weder tot zich zelve kwam, dwong zij baar vader onverwyld met haar te vertrekken. De officier verklaarde de beschuldiging voor lagen laster, en wilde rekenschap vragen van zijn beleediger, maar deze was verdwenen. Bij zyn geliefde kon hij zich niet, mondeling of schriftelijk, regtvaardigen en de vreem deling was ondanks alle nasporingen niet te vinden. Maar onlangs bespeurde de officier deu lasteraar aan het Noorderspoorwegstation te Parys. Hij greep hem by den kraag en sleurde hem mee naar de politie. Deze herkende in den man een gevaarlijken opligter. Hy verhaalde, dat hjj van den beer Claude 10,000 frs. ontvangen had, om de rol van beschuldiger te spelen. De regtbank veroordeelde hem tot 3 jaren gevan genisstraf. En de officier keerde, nu zijn eer van allen blaam gezuiverd is, naar Algerië terug. De jeugdige soubrette Lili Bertier, die eenige weken aan het meer van Genève had doorgebragt, was op het punt om de terugreis te aanvaarden, toen een jongmensch haar naderde, die haar een bloemkorf aanbood. „Ik ga naar Parijs, sprak de galante heer, en deze bloemen zullen oub nader met elkander in kennis brengen." Toen Mile. Lili, te Parijs aangekomen, in een fiacre wilde stappen, zeide de onbekende„Wil zoo goed zijn» even te wachten; ik zal de bloemen voor bonbons verruilende bloemen zijn reeds verwelkt." Toen de soubrette de mand terug ontving, maakte zy de op merking, dat deze veel ligter was dan zooeven. „Geen wonder," antwoordde de ander; „uw mandje heeft achttien remontoirhorloges, die in het mos verborgen waren, over de grens gesmokkeld" De heer nam daarop beleefd zyn hoed af en verdween. ©uitsthliUM». Het schavot der toekomst (voor landen -waar de doodstraf niet afgeschaft is) wordt thans te Leipzig tentoongesteld. Het model vertoont een blok, waarop een stoel geplaatst is, voor den ter dood veroordeelde bestemd. Daarachter staat een beeld der geregtigheid met zwaard en weegschaal. Onder het blok is een electrische battery, waarvan de draden door de pooten van den stoel omhoog gaan en in den zetel en den rug eindigen. Nadat nu het vonnis is voorgelezen wordt de veroordeelde op den stoel geplaatst of daarop desnoods vastgebonden, waarop de beul een staf boven zyn hoofd breekt en de stukken in de weegschaal werpt. Dit brengt de eleefcrische batterij in werking en de dood volgt oogenblikkelyk, gelyk met dieren genomen proeven herhaaldelijk hebben doen zien. Amsterdam, 24 July. Het veertigtal boringen, door de heeren Gebr. Goedkoop, volgens opdragt van het departement Waterstaat, tot onderzoek naar den ondergrond der bekapping van het nieuwe Centraal station ondernomen, zyn afgeloopen en hebben vry bevredigende resultaten opgeleverd. Thans is men tot ruim veertig meter doorgedrongen en heeft daar zand, vaste klei en klei vermengd met zand gevonden. De verzakking, welke men eenigen tyd geleden waarnam en die tot staking van het werk der bekapping aan leiding gaf, vermindert gaandewegwaarschijnlijk omdat de bodem van zelf allengs vaster wordt, zoodat men binnen een niet te ver verwijderd tijdstip met het werk zal kunnen voortgaan. Onder de passagiers van den tramtrein die om kwart over zeven uur te Weesp aankomt, was Don derdag ook mej. V. met twee barer kinderen. Op de hoogte van den Keverdijk schijnt zij van den 2e naar den 3e klasse waggon over hebben willen stappen. Daarby is haar driejarig dochtertje van den in bewe ging zijnden tram gevallen en door den waggon over reden. Met verbryzeld achterhoofd werd bet kind van de rails opgenomen, de dood volgde onmiddellijk. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat Dings- dagochtend na het hevige onweder te Houtrijk en Polanen, onder een paar populiere boomen niet minder dan 480 doode musschen werden gevonden. *s Graveiihage, 24 July. De correctioneele zitting van bet geregtsbof van heden, was bestemd voor de behandeling van het hooger beroep, ingesteld door Domela Nieuwenhuis tegen zijne veroordeeling tot 1 jaar celstraf door de regtbank in den Haag, wegens beleediging van den persoon des Konings en den commissaris van politie Stork te Amsterdam. De appellant was verschenen, maar verzocht na afroeping zijner zaak, den Hove de behandeling daarvan uit te stellen, op grond dat mr. De Witt Hamer, ad vocaat te Middelburg, die beklaagde's verdediging op zich zou nemen, hem geschreven bad, dat hy door ongesteldheid niet in staat was dit te doen. De appellant legde tot bevestiging van die mededeeling een telegram over. Op de vraag van den president, mr. Spoor, of bekl. zich tydig van den bijstand van een verdediger had voorzien, antwoordde apellant, dat hy zich dien reeds 8 a 10 dagen geloden verzekerd had. Het O. M., waargenomen door adv.-gen. mr. Bijleveld, had geen bezwaar tegen het verlangde uitstel en adviseerde derhalve het verzoek toe te staan. Het Hof begaf zich in raadkamer om daarover te raadplegen. By heropening der geschorste teregtzitting heeft bet geregtshof, gelet op het verzoek van bekl., op den brief aan bet Kof gerigt, door J. De Witt Hamer, advocaat te Middelburg, waarbij deze verklaart, bereid te zyn de verdediging van appellant op zich te nemen, doch door zijn gezondheidstoestand niet in staat te zijn voor den Hove te verschijnen, maar voor verbetering van zyn gezondheid een badkuur noodig heeftmede gelet op het advies van den Proc.-Gen. tot uitstel, be sloten dat de zaak onbepaald zal worden uitgesteld. Het geregtshof heeft beden het vonnis van f 50 boete tegen C. Croll uitgesproken, ter zake van het publiceeren van een artikel in „Regt voor Allen", waarin beleedigende en honende uitdrukkingen voor komen tegen den burgemeester van Enschedé, bevestigd. Het geregtshof veroordeelde gisteren L. F. te Renesse, wegens diefstal bij nacht met behulp van inklimming, tot 3 maanden celstraf. 's Gravenhage, 24 July. De afdeelingen der Tweede Kamer zullen Maandag en volgende dagen, de na te noemen ontwerpen onderzoeken. 1. Verkoop van grond te Amsterdam2. Verkoop van grond te Zevenbergen3. Verevening van in 1877 gedane be talingen 4. Nadere betalingen omtrent den suiker accijns; 5. Overeenkomst met de maatschappij „de Schelde"6. Slot der rekeningen van Suriname en van Curasao over 1881 en 18827. Wijziging begr. van Suriname; 8. Naturalisatie van C. H. Conrad en 7 anderen; 9. Wijziging wet zamenstelling arr.-regtbanken enz.10. Wijziging wet tarieven van geregtskosten 11. Wijziging gestichtenwet van 1884; 12. Aanleg van nieuwe straten te Rotterdam; 13. Overeenkomst betr. bouw eener brug te Maaseyck; 14. Verhooging be grooting vestingstelsel dienst 1885; 15. Versterkingen oorlog 1885 en 188616. Wyziging van hoofdst. VIII voor 1885; 17. Versterkingen marine 1886; 18. "Ver anderingen in de Grondwet. Aan den Minister van Waterstaat is door een 50tal schippers, varende van Flakkee, een adres ge zonden, in aansluiting met een adres van gelyke strek king van de directie der stoombootmaatschappij „Overflakkee en Goedereede", waarin op verdieping van het vaarwater de Bieningen wordt aangedrongen. Waarschijnlijk zal het hoofd bestuur van „Schuttevaêr", beide verzoekschriften met een adres van adhaesie doen volgen. I>or<lreclit, 24 July. De beer Tanneguy de Wogan kwam gisteren alhier met zyn kleine perissoir de „Qui Vive". Men is te Dordrecht gewoon aan vaartuigen van allerhanden vorm en groottetoch zullen niet veleu een scheepje gezien hebben als dat van den heer De Wogan, dat in het geheel 25 kilo weegt enzee bouwt! Bedenk daarbij, dat het vaartuig van papier is, en dat het reeds verder geweest is dan de meeste DordrechtenarenDe eigenaar is een hartstochtelijk liefhebber van sport en maakte met zyn scheepje eene reis door half Europa. Het vorige jaar moest de reis gestaakt worden te Keulen, waar kwaadwiligen bet er op toelegden, het vaartuigje te vernielen. Met groote volharding werd dit jaar de reis opnieuw begonnen, waar zij bet vorige jaar had moeten worden afgebrokenlangs den Rijn af te dalen tot Rotterdam, was het werk van enkele dagen en weer een tweetal dagen zal noodig zijn om langs Hollandsch Diep, Volkenrak en Ooster-Schelde te Veere te komen en langs Middelburg Vlissingen te bereiken. Van daar gaat de reis over zee naar Ostende en langs de kust van België en Frankrijk tot Havre de Grace. Laat ons den kloeken reiziger alle goeds wenschen op de rest van zyn togt, aan de kleine „Qui Vive" eene behouden tehuiskomst te Parijs. Voor menigeen wien dit interesseeren zal, voegen wy hierbij, dat de lengte van bet scheepje 5,10 M. is, de breedte 0,65 M., de dikte van de huid 5 m.M., die van het verdek 3 m.M. Reeds werden door den beer De Wogan 8000 Kilometer met dit vaartuigje afgelegd achtereenvolgens werden Zwitserland en zijne meren, de Rijn, de Donau en de Middellandsche Zee bezocht. Van de Fransche rivieren werden de Rhóne en de Saöne, de Yonne en de Seine bevaren, terwyl een kleine triomftocht van Le Havre langs de Seine naar Parijs, den kruistogt van dit jaar besluiten zal. NLiddeltmrg*24 July. Gisteren avond werd alhier door de vereeniging „Uit het Volk voor het Volk" hare gewone jaarlyksche algemeene vergadering gehouden onder presidium van den heer mr. G. N. de Stoppelaar. Het 21e jaarverslag werd uitgebragt, waaruit bleek dat de vereeniging zich voortdurend mag verheugen in den steun en de sympathie van de ingezetenen. De financiën verkeeren in een goeden toestand, en niettegen staande de vele uitgaven, klom het saldo met /"80. In het afgeloopen jaar kon geen tentoonstelling van schilderijen worden gehouden, wegens gebrek aan een geschikt lokaal. Om daarin te voorzien, werd door deu voorzitter aangeboden om geheel voor zijne reke ning in den tuin van het Schuttershof eene zaal te laten bouwen, lang 31, breed 9, en hoog 6 meter. Met warmte werd dit aanbod door de leden natuurlyk aangenomen. Aan de Confrérie van St. Sebastiaan zal de noodige vergunning tot het bouwen worden ge vraagd. Tevens is besloten, in de maand September a. s. een vliegerwedstrijd te doen plaats hebben. Te Middelburg zyn tot onderwyzers benoemd de heerenJ. C. Fischer te PurmerendH. L. Gerth van Wijck te Middelburgdr. H. Japikse te Middelburg tot onderwijzeressen de dames: M. C. Slothouwer te Leiden; E. Soer'te 's Hage; E. Köhnen te Middelburg; G. Willeumier te Middelburg. De heer Joban C. Fischer te Purmerend is tevens benoemd tot tweeden leeraar in de wiskunde aan de burgeravondschool. Yerseke, 25 July. Burgemeester en Wethouders Lebben Vry dag aanbesteed het maken en leveren van 2 vloeipalen en 10 eiken meerpalen. Eenige inschrijver was W. Goeman te Yerseke voor 223,95. Benoemd aan eene inrigting ter voorbereiding voor middelbaar gynasiaal onderwijs ie Amsterdam, de beer- Van Bakergen, onderwyzer aan school no. 2 alhier. A.s. Zaturdag zal er door de handboogschutterij alhier een concours gegeven worden op den vasten vogel. Bruinisse, 23 July. Dat de mosselzaadval op de plantoesters in „den Hals" geen storm in een glas water geweest is, zooals door sommigen aanvankelyk beweerd werd, blykt helaas maar al te zeer uit de omstandigheid dat er nu reeds vier weken aan gewerkt ■is met drie stoombooten en zevenmaal zooveel, dubbel- bemande, visschersvaartuigen. De aanvankelyk op touw ezette beweging om gemeld zaad onder water te ooden, is gebleken geheel vruchteloos geweest tè zyn, zoodat spoedig tot bet zoozeer gewaagde opvangen en door zeeften schoonmaken besloten moest worden vandaar dan ook dat gemelde werkzaamheden, die nog niet ten einde zijn, zooveel tyd vorderen, en de kosten met den dag bezwarender, zeer boog worden. Volgens information van een zeer bevoegd beoor- deelaar, zullen de kosten (clirecte uitgaven) door ge- melden zaadval veroorzaakt, voor deze gemeente plus minus f 30,000 bedragen, waar nog bijkomt het onbe rekenbaar verlies aan oestertjes, die door bovengemelde bewerkingen doodelyk getroffen worden en afsterven, alsmede eene storing in den groei, waardoor ze een jaar later in den handel gebragt kunnen worden. Dat dit alles een gevoelig verlies tengevolge zal hebben, ligt natuurlyk voor de hand, vooral wanneer de Staat der Nederlanden, daartoe aangezocht, niet tot eene aanzienlijke tegemoetkoming, door teruggave of vermindering van pacht te bewegen mogfc zijn. Men meent echter van een beroep op de liefdadigheid van den Staat een gunstig resultaat te mogen verwachten, wanneer daartoe stappen worden gedaan, omdat de Staat zelf beseffen zal, dat de jaarlyksche pacht thans zoo overdreven hoog is opgevoerd, dat daarby komende kwade kansen als de nu onderwerpelijke voor sommige pachters eene levenequaestie zou kunnen worden, terwyl het wel geen nader betoog zal behoeven, dat bij bet pachten der bewuste gronden op zulke eventualiteiten niet is gerekend, te minder omdat bet verschijnsel zoo niet geheel nieuw, dan toch hoogst zeldzaam en sedert het begin der groote verpachtingen zeker nog nergens voorgekomen is. Bruinisse, 24 July. De heer L. J. van Vessem heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeente raad alhier. Bruinisse, 26 Julij Donderdag j 1. had alhier eene indrukwekkende plegtigheid plaats. Gevolgd door een grooten stoet waarin den Heer Ingenieur Six werd opgemerkt, werd het stoftelyk overschot van den Heer J. Kooreman, in leven dijkbaas van bet Waterschap Bruinisse, grafwaarts gedragen. De overledene genoot bier aller achtinghet Waterschap verliest in hem een kundig, naauwgezet ambtenaar, terwyl onze gemeente thans een eerlyk man minder telt. Moge de Regering termen vinden om de diep ge troffene weduwe het bedienen der zelf-regiatreereude peilschaal te doen waarnemen. Met ingang van 1 Aug. a. s. is de telegrafist der tweede klasse W. H. de Horn te Rotterdam tydelyk naar Bruinisse verplaatst. Brouwershaven. De Belgische vischsloep Frère Alphonse 171, is hier ter reede op Hompelvoet gestrandde bemanning uit vijf man bestaande is hier aan wal. Men zal trachten het schip af te brengen. Zierikzee, 26 July. Jl. Zaturdagnam. omstreeks half 5 ureverbrandde op bet stapelerf van deu heer v. d. Maas aan den Achterweg alhier eene partij stroo. De brand was ontstaan, doordien eenige jongens een „vuurtje" wilden maken. De brandspuit No. 1 was spoedig ter plaatse aanwezigmen mogt er in slagen de overige stapels te behouden. Mogten de jongelui toch leeren, dat men niet zoo vroeg behoeft te beginnen om „vuurtjes aan te stoken". Door den heer M. van der Vliet van Zierikzee is met goed gevolg afgelegd het overgangs-examen van het 1ste naar het 2de studiejaar aan 'sRyka Veeart senijschool te Utrecht. Geslaagd voor het toelatingsexamen veeartsenij school, de HH. J. du Claux (intern) en L. Boogaert, beiden leerlingen van den heer Schoo te Groede. Ook geslaagd voor het toelatingsexamen machinistenschool Amsterdam de HH. Fürstner en Andresen (beiden intern), evenzeer leerlingen van den heer Schoo. Aan den heer J. J. Hendrikse, geb. te Ouwerkerk, is na afgelegd examen het diploma van veearts uit gereikt. Aan de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust een adres erigt, met bezwaren tegen de pleiziertreinen, welke e Maatschappij op Zondag laat loopen. De vijftienjarige zoon van den heer J. K., te Krabbendijke, zag Vrijdag in eene loods een revolver liggen. Uit de grap legde hy op zyn speelmakker, den 16-jarigen De K., van Middelburg, aan. Niet wetende dat het wapen nog geladen was, haalde hy eenige malen den haan over, met het noodlottig gevolg, dat laatstgenoemde een kogel in het hoofd ontving en dood neerviel. Den 29 dezer zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. de Visser, genees-, heel- en verloskundige te Stavenisse, zich in die gemeente vestigde. Algemeen geacht en gewaardeerd als hij daar en ook in het naburige St. Annaland door ryk en arm is, zal bet hem dien dag aan belangstelling wel niet ontbreken. De burgemeester van Middelburg, Mr. C. J. Pické, heeft tot herstel van gezondheid een verlof van twee maanden verkregen. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofd akte is Zaturdag geslaagd de heer P. de Hullu, onderwyzer te Goes. By de plaats gehad hebbende eind-examens der HH. Burgerscholen in Zeeland zyn o. a. geslaagd de 3 adspiranten der H. B. S. van Zierikzee, zyndo de HH. Gaymans, Nardten en Bethe. AmsÉex'dum, 26 July. By eene oproerige beweging in de Jordaan op gisteren avond, werden twee poütie-agenten gewond. Onder de gearresteerden zijn twee bekende socialisten. Besloten is tegen heden avond de cavalerie gereed te houden, daar beden bet volk van de Jordaan eene dreigende houding aanneemt. Leiden, 26 July. De afgezette predikant te Leiderdorp, die gisteren morgen met geweld den kansel heeft beklommen, en gisteren avond weder wilde optreden, ïb door de mili taire magt dit verhinderd. KERKNIEUWS. De Synodus contracta" ter behandeling van de Am- sterdamsche tuchtzaak in hooger beroep, is bij uitloting samengesteld uit het praeadviseerend lid dr. J. Reiisma, hoogleeraar, uit de leden C. H. ten Harmsen van der Beck, E. Cesar Segers, mr. J. BrediuB, C. F. Zeeman, F. J. P. Moquette, L. J. Fledderas, mr. T. W. P. Hof stede, den vice-president J. Douwes, M. A. Perk, mr. C. R. Merkus, benevens uit het adviseerend lid L. Overman, den secretaris der Synode. Vergadering der Kiesvereeniging „REGT VOOR ALLEN" te Ierseke gehouden op Donderdag 22 Julij 1886. Dé heer Hage, lste Secretaris opent de vergadering by gebreke van een Voorzitter. De Voorzitter had nl. zyne betrekking neergelegd en de Vice-Voorzitter is overleden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. De heer Sauer vraagt waarom voor de laatste verkiezing voor den Raad geen vergadering is belegd. De Voor zitter, de heer Hage, antwoord, dat dit moet toege schreven worden aan bet ontbreken van een President en een Vice-President. De heer Sauer stelt voor, dade lijk in de vacature te voorzien. Na een paar vergeefsche stemmingen, stelt de heer Laeyendekker voor, verdere stemmingen achterwege te laten en voor de keuze eene nieuwe vergadering te beleggen. Dit wordt met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. De Voorzitter vraagt wie candidaten beeft voor te stellen. De beer Sauer stelt voor de heeren J. van der Velde en J. Lemsonde heer Van den Broeke, de heeren C. D. Klos en J. de Schipperde heer Laeyendekker, den heer J. Sinke de heer Klos, den heer W. van Oeveren Jr. en de heer Hage den heer P. Poelman. De heer Laeyendekker wil in het algemeen iets over candidaten zeggen. Hy zou niet gaarne zien, dat iemand gekozen werd, die eene reeds bestaande partij in den Gemeenteraad versterkt. Hy meent, dat sommigen onder den invloed staan van een predikant en hoewel hy volstrekt niets tegen dien predikant heeft, acht hy bedoelden invloed gevaarlyk. Hy haalt de torenkwestie als voorbeeld aan. De toren zal er komen onder voor waarden, die tegen het belang van de gemeente zijn; hy grond dit oordeel op een brief van Ged. Staten. En nu vreest hy, dat de heer Van Oeveren de bedoelde party zal versterken, als onder invloed staande van den predikant. De heer J. Sinke zal dit daarentegen niet doen. Hy heeft dien meermalen hooren roemen, als een man met een helder oordeel, die zelfstandig zal spreken en handelen en beveelt hem dus aan. De heer Sauer geeft de voorkeur aan den heer Lemson, die in 't geheel tot geen kerkelyke partij behoort en een degelijk mau is, met wiens beginselen by gerust durft meegaan. De heer Van den Broeke meent dat de heer Lemson geen candidaat is voor eene liberale kiesver eeniging. Hij beeft krachtig meegewerkt aan de stichting eener bijzondere school en daardoor het eerst aanleiding gegeven tot tweedragt. Ook hebben vorige verkiezingen bewezen, dat hij niet gewild is. De heer Laeyendekker merkt op, dat onze kiesvereeniging niet liberaal is. De heer v. d. Broeke neemt dit woord terug. De heer De Korte is in het algemeen voor voorstanders van kosteloos onder wijs, daar hy dit als een zegen voor de lagere volksklasse beschouwt. Daar de heer Lemson bewezen heeft voor bijzonder onderwys te zyn, hetwelk zonder schoolgeld heffing op de openbare school kwalijk bloeyen kan, is de heer Lemson niet zyn candidaat. De neer Sauer vindt het verkeerd het onderwys geheel op den voor grond te stellen, daar er nog zoovele andere gemeente belangen zijn, waartegen de heer De Korte opmerkt, dat het niet bewezen is dat de andere candidaten in andere opzigten niet even gewenscht of bekwaam zijn als de heer Lemson. De heer Van den Broeke is voor den beer Klos, een vroegeven candidaat, dien wy niet meer behoeven te bespreken. De heer Laeijendekker vreest, dat het een slechten indruk zal maken, dat de heer KI03 meermalen zonder goed gevolg candidaat geweest is. De heer Van den Broeke kent den heer J. de Schipper weinighij wil wel gaarne iets van hem vernemen. De heer Hage weet alleen dat er in het algemeen weinig over hem gesproken wordt, en hij daar om welligt nog zoo kwaad niet is. De heer Sauer vindt hem minder geschikt, als geheel onder den invloed staande van een ander raadslid, van wien hij afhan kelijk is. Dan wil hy liever J. Sinke en J. van der Velde. De heer Klos bespreekt den heer Van Oeveren en roemt hem als een geschikt man voor den Raad. De beer Bouwena beaamt dit en gelooft niet, dat de heer Van Oeveren zich door eenig predikant zal laten leiden. De heer Laeyendekker vreest toch, dat hy de bedoelde party zal versterken en acht het beter dat er niet te veel leden op één band zijn. De heer Bouwens vraagt of iemand ooit gehoord heeft, dathy zich door eenige party heeft laten leiden en zoover hy weet, zal de heer W, van Oeveren nimmer eene ker kelyke betrekking aannemen. De heer Van den Broeke zal den heer Van Oeveren niet stemmen, niet uit vrees voor den invloed van een predikant, maar omdat hij meent, dat hij niet van een constant karakter is. De heer Bouwens heeft het tegendeel ondervonden. De heer Laeijendekker blijft bij zijn gevoelen. De heer Hage bespreekt nog den heer P. Poelman, dien hy vry geschikt acht. Genoemde beer is onaf hankelijk en beeft kans van slagen. Een ander betwjjfelt of hy wel voor vooruitgang der gemeente is en vreest, dat hy tot den ouden toestand wil terugkeeren. Dit wordt door den heer Klos bestreden. Deze merkt op, dat wij wel candidaten bespreken, maar niet weten ot zij de candidatuur aannemen. De Voorzitter vraagt of de beer Klos dit wil doen, waarop hy ontkennend antwoord. De heer Bouwens wil eene nieuwe verga dering, omdat het aantal tegenwoordig zynde leden zoo gering is. Men zal geen resultaten van deze be sprekingen zien. De heer Sauer meent, dat wy slagen zullen als wy Sinke en Van der Velde als candidaten aannemen, want dan zal de kiesvereeniging „Ora et Labora" met ons medegaan. De heer Hage is niet zoo gerust op eeu goeden uitslag, daar er zulk een klein deel onzer vereeniging vertegenwoordigd is. De heer Laeyendekker ziet geen heil in eene tweede vergadering en de heer Van den Broeke acht het beter niet naar „Ora et Labora" te vragen. De heer Sauer zegt dat deze vereeniging Bterk is en regt heeft op een eigen candidaat. De heer Laeijendekker merkt op dat wy de beginselen van „Ora et Labora" niet kennen, daar zij niet in het openbaar handelt. Hij wil de zaak afhan delen. Zijn voorstel wordt aangenomen en daarna worden by stempiing de heeren J. Sinke en W. van Oeveren als candidaten geproclameerd. De vergadering tot verkie zing van een President en een Vice-President wordt bepaald op Donderdag over veertien dagen. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1