ZIEKIRZEESCHË 1VIEEWSB0UE. No. 5261, Zaturdag 24 Julij 1886. 42sle Jaarg. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV ERTENTIEN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. „President Veto" heet de tegenwoordige president ■der Vereenigde Staten in den mond des volks, wegens de vele besluiten van het Congres, welke lijj weigert te bekrachtigen. Het regtsgevolg van zoodanige weige ring is, dat het afgewezen voorstel opnieuw in behan deling moet komen, waarna alleen bij tweede aanneming met :/3 van de uitgebragte stemmen de president ge noodzaakt is zjjn verzet te laten varen. In het bijzonder treft het Veto in den laatsten tijd de vele voorstellen tot verleening van staatspensioen, waarmede de politieke partijgangers in het Congres een schandelijk spel drijven. De heer Cleveland bepaalt zich niet tot het enkel gebruik maken van zjjn con stitutioneel regt, maar hij motiveert zijne bes2uiten zoo ongezouten, dat staatslieden en afgevaardigden zóó iets nog nooit hebben ondervonden. Buiten bet Congres spreekt de openbare meening echter geheel anders en wordt de krasse taal, die president Veto aan de dema gogen laat hooren, algemeen goedgevonden. Bij deze gelegenheid komen verschillende staaltjes aan het licht, van de gronden waarop pensioenen zijn aangevraagd, die wanneer de aanvrager een behoor lijke „kruiwagen" in de volksvertegenwoordiging bezat, tot dusver in den regel werden toegestaan. Vóór «enige jaren is een pensioenenwet voor invalide mili tairen, met terugwerkende kracht, doorgedreven. Men noemt nu regimenten, die in den burgeroorlog dienst gedaan hebben, waarvan alle „veteranen", onverschil lig of zij al dan niet invalide en hoe zij dat geworden zijn, uit de staatsruif gevoederd worden. Beenen, armen, of oogen, die in vecht- en dronkenmanspartijen verloren zjju geraakt, gelden als aanspraken op pensioen. Menigeen zweert dat hij heldendaden verrigt heeft in veldslagen, waar zijn regiment in het geheel niet bij was. Ook schiet men zich wel een vinger of wat af, om voor „slagtoffer des vaderlands" te kunnen doorgaan. In eene stad in Connecticut wijst men elkander met den vinger een koopman aan, die voor geen vijftig •duizend dollars opstaat, maar door tusschenkomst van politieke vrienden een pensioen heeft weten magtig te worden, opgrond vin eene koude, welke hjj ge durende zijnen diensttijd van drie maanden op zijne maag gevat moet hebben. Aan de gevolgen daarvan heeft de brave landsverdediger gesukkeld tot op het «ogenblik dat de rijks-betaalmeester hem een zalfje op zijn maag is komen leggen Cleveland's protest tegen die knoejjerijen maakt zooals le begrijpen is den heftigen toorn gaande van alle „politieken". Niemand minder dan zijn voorganger dn het presidentschap, Arthur Hayes, heeft op eene meeting te Toledo (Ohio) plegtig verklaard, dat het weigeren der pensioen-bills een daad was, „in strijd met alle traditiën en door geen vaderlandslievend en regtvoavdig man goed te keuren". Het thans in functie zijnde hoofd van den Staat zal zich door dergelijke declamatiën Diet van zijn Btuk laten brengen Men kent hem van ouds, uit zijn vroe gere betrekkingen als staats-gouverneur en als hoofd van gemeentebesturen, als iemand die al wat misbruik ixeet zonder aanzien des persoons te keer gaat. Het kortste huwelijksreisje dat ooit gemaakt ■werd, had onlangs plaats te Massachusets. Het jonge paar moest natuurlijk voor zijn fatsoen op reis, maar had er geen geld voor. Man en vrouw lieten zich op den avond van den huwelijksdag door vrienden en bekenden naar het spoorwegstation brengen, namen een aandoenlijk afscheid en stappen een waggon binnen, maar stapten door de duisternis begunstigd, ongezien aan de andere zijde er weer uit en begaven zich naar een logement in de nabijheid. Het geheim zou nooit uitgekomen zijn, als de vrouw niet de onvoorzigtigheid had gehad den derden dag voor het raam van haar logement te gaan staan, waardoor zij door een harer bekenden gezien werd. Het recept om eene goedkoope huwelijksreis te maken, is daardoor ouder ieders bereik gekomen. 0ngtlnni». Londen, 21 Julij. De Koningin heeft het ontslag van het Ministerie—Gladstone aangenomen en lord 'Salisbury naar Osborne ontboden. Ziehier eenige cijfers, die doen zien wat aanzien lijke sommen er aan den verkiezingsstrijd in Engeland besteed worden. De verkiezing van 1874 kostte aan •de candidaten 8 Va millioen guldendie van 1880 25 millioen voor 2'/j millioen kiezers. Iedere stem heeft Gladstone in Midlothian ƒ25 gekost; in Ripon kostte •elke stem 18 aan den heer Gosclien, en f 25 aan den heer Churchill Woodstock. Deze uitgaven, welke de candidaten bekend maken, blijven nog ver beneden het cijfer der wezenlijke on kosten. Indien men boveudien in aanmerkiug neemt, dat de Engelsche afgevaardigden hun mandaat kosteloos uitoefenen dat de zittingen niet zelden 's nachts plaats hebben, en de leden van het Parlement bijgevolg geen andere bezigheid kunnen yerrigten en tot aanzienlijke aiitgaven gedwongen zijn, kan men hieruit opmaken •dat het wetgevend mandaat in Engeland enkel kan uitgeoefend worden door schatrijke personen. Omtrent de schipbreuk van de „Lyce-Moon"» welk stoomschip ruim een maand geleden, bij Kaap Howe, (de Zuid-Oostpunt van Nieuw Holland), verging, wordt het volgende nader berigt: Tien minuten nadat het schip op de noodlottige klip had gestooten, spleet hetintweöen. Het achtergedeelte bleef op de klip vastzitten, maar het voorgedeelte dreef naar de kust, terwijl de golven er woest overheen sloegen. De voormast werd weggeslagen, maar de vier mannen, die er op waren, kwamen behouden aan land en hielpen later mede bij het redden van de overigen op het voorgedeelte. Dit geschiedde door middel van een touw, dat men aan boord had vastgemaakt. Al de salonpassagiers en de bemanning op dat gedeelte van het schip werden gered, met uitzondering van een meisje, dat bij de pogingen tot redding verdronk, en een jonkman, die van uitputting stierf. Het was niet mogelijk hun, die op het achtergedeelte van het schip waren, ter hulpe te komen. De zee was zoo ontstuimig, dat de rots waarop het vast zat, niet te genaken was. Bij het aanbreken van ■den dag, was dat stuk van het wrak verdwenen en waren allen die er op waren (ongeveer 70 menachen) in de golven omgekomen. De uitkomst van eeu ingesteld onderzoek was, dat ■er groote nalatigheid had plaats gehad, en de derde officier, die op het oogenblik van de ramp met de leiding van het schip belast was geweest, werd wegens manslag in hechtenis genomen. üttslanli. Bij Keizerljjke Ukaze heeft de Czaar van Rusland bet inkomen van de Keizerljjke familie uit de staats kas tot op een derde verlaagd. Vroeger ontving de Czarewith 360,000 's jaars, voortaan 120,000, en elke zoon des Keizers, die vroeger 120,000 ontving, krijgt nu J 39,600, terwjjl de gemalin van den Czare with 60,000 inkomen heeft. Do „Pali Mall Gazette" vergeljjkt die cjjfers bjj de tractementen van den Prins van Wales 480,000 en van de overige priDsen, zonen ■der Koningin, die elk 300,000 genieten, behalve de 120,000 voor de Prinses van Wales, en dan vraagt het blad, wat Bradlaugh wel zou willen geven om deze bezuinigingspolitiek één uurtje in Engeland te mogen toepassen. Het moet te Madrid ontzagljjk warm zijn in de laatste dagen. De thermometer wees Zondag 43°. C. (ruim 109° Fahrenheit) in de schaduw aan. Er kwamen een paar gevallen van zonnesteek voor. Suüatfelawfc. Een jong meisje, dat met naaijen den kost ver diende, was de bruid. Haar bruidegom had zij voor korten tijd leeren kennen en toen ook een einde ge maakt aan een langdurig engagement met een ingenieur te Berlijn, door wien zij nu juist niet altijd met bij zondere teederheid was behandeld en die niet van plan scheen te zijn ooit te zullen trouwen. Eenige dagen voor het huwelijk voltrokken zou worden, verscheen eensklaps deze vorige beminde en eischte, dat zij van haar voornemen, om een ander haar hand te schenken, zou afzien. Hjj kreeg echter een weigerend antwoord en heeft toen, naar men zegt, met behulp van een met hem bevriend apotheker het meisje, op den dag der bruiloft, na haar met chloroform te hebben bedwelmd, met geweld ontvoerd. Een huurrijtuig bragt hen naar het -station, waar de zonderlinge minnaar plaats nam naar Kreuz. Maar hier was de politie van de ontvoering onderrigt en werd de schaker der jonge bruid ge arresteerd. Te Berlijn is gearresteerd de luitenant der genie Hartung, beschuldigd van landverraad. Vroeger had hij geleefd met ,eene dame, die hem bijna geheel onderhield. Eensklaps had hij haar verlaten, om met eene andere te gaan zamenwonen. Hij had er echter niet op gerekend, dat zjjne eerste maitresse hem ten opzichte van zekere militaire zaken in de kaart gekeken en zelfs een gedeelte zijner daarop betrekking hebbende correspondüntiëa in handen had. Verbitterd over zijn plotseling heengaan, heeft zij al die stukken aan de openbare autoriteit uitgeleverd. Daar het toen bleek, dat hjj tijdens zijn garnizoensdienst te Maagdenburg zekere plannen omtrent de aldaar bestaande vesting werken aan eeu buitenlandsch legerbestuur had verraden werd hjj onmiddelljjk in arrest genomen. sll«"S«rinnï>. Amsterdam, 21 Julij. In eene korte zitting van den gemeenteraad kregen o.a. een tweetal zaken haar beslag. Een adres van F. Domela Nieuwenhuis te 's Hage, waarbij hjj, met vermelding van de hande ling hem en andere rustige burgers op Zondag 4 Julij aangedaan, aandringt op een onderzoek en reor ganisatie van het politiewezen, werd eenvoudig ter visie gelegd. Naar aanleiding van een adres van J. A. Fortuyn en 9 anderen, werd eene wjjziging gebragt in de ver ordening op de heffing van bijdragen in de kosten van de universiteit van Amsterdam (college-gelden) in dier voege namelijk, om onvermogende jongelieden met uitstekenden aanleg, die aan hoogere burgerschool of gymnasium kosteloos onderwijs genoten hadden, ook vrij te stellen van college- en examengelden. Wenschte de heer De Koning daaraan de voorwaarde verbonden te zien, dat zij op uitmuntende wjjze eindexamen hadden gedaan, en de heer Joosten nog wat verder te gaan, door hun ook de leermiddelen, boeken te verschaffen, de Raad achtte de voordragt mooi genoeg, en na korte toelichting van den Voorzitter en den Weth. van onderwjjs, werd de voordragt goedgekeurd. Zaturdagavond vond men in de woning zjjner schoonmoeder, in de Quellijnstraat te Amsterdam, voor een der ramen zekeren T. opgehangen. Het ligchaam was reeds verstjjfd. De man, wiens vrouw kortelings overleden was, had geruimen tijd in het Gasthuis doorgebragt, maar had dat hersteld weder verlateu. Intusscheu was echter zijne betrekking door een ander ingenomen en hij dus broodeloos. Hij moet altijd een braaf, oppassend man geweest zijn. Amsterdam, 21 Julij. Het comité voor de bakkerjj-tentoonstelliug alhier heeft de toezegging ge kregen, dat de Hollandsche IJzeren Spoorwegmjj. de goederen voor de tentoonstelling heen en terug gratis zal vervoeren de Rjjnspoorwegmjj., de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Grand Central Beige hebben gratis vervoer toegezegd alleen bij de terugzending der goederen na afloop der tentoonstelling. Aan de stations zijn voor belanghebbenden speciale vrachtbrieven verkrijgbaar gesteld. Ook de Hollandsche Mij. van Landbouw heeft haai ingenomenheid met deze vaktentoonstelling betuigd.' Zjj heeft nl. eeu gouden medaille uitgeloofd voor het beste ingezonden meel van iulandsch fabrikaat. Met het opstellen der verschillende machines zal binnen enkele dagen een aanvang worden gemaakt. ®s Gravenhage, 21 Juljj. Het ontwerp-adres van antwoord der Tweede Kamer luidt aldus Sire 1. De Tweede Kamer der Staten-Generaal waardeert het hoogelijk, dat deze zitting wederom door Uwe Majesteit mogt Worden geopend. 2. Erkenteljjk voor de mededeelingen, in Uwer Majesteits rede vervat, mag zjj niet verhelen, dat naar hare meening nevens de lichtzijden in 's lands toestand ook schaduwzijden zjjn waar te nemen, en met name in Nederlandsch-Indië meer dan ééne aangelegenheid bjjzondere zorg vereischt. 3. Aan de behandeling der aangekondigde wets ontwerpen, in het bijzonder aan de herziening der Grondwet, hoopt zij hare beste krachten te wjjdeu. 4. Onder de belangrijke voorschriften der hoogste Staatswet, waarvan wjjziging raadzaam is, behooren die betreffende het kiesregt. Naar de overtuiging der Kamer zal 's lauds belang het best gediend worden, wanneer aan den gewonen wetgever bij de toekomstige regeling van dat onderwerp eene groote mate van vrijheid wordt toegekend, en aan de gewijzigde Grond wet voorloopige bepalingen worden toegevoegd, strek kende om de kiesbevoegdheid reeds dadelijk uit te breiden buiten den kring, door de tegenwoordige Grondwet afgebakend. 5. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal onder Hoogeren zegen, het welzjjn van het Vaderland bevorderen. 22 Julij. In de zitting der Tweede Kamer is heden de algemeene strekking van het Adres van Antwoord goedgekeurd met 73 tegen 2 stemmen. De Minister Heemskerk heeft als zijne meening uit gesproken, dat de kiezers het Ministerie hadden geljjk gegeven. Hjj weigerde zich bjj eene bepaalde partjj aan te sluiten. Hij' wil regeling van het kiesregt, doch eene die niet leidt naar algemeen atemregt. Bjj de behandeling van de paragrafen drongen de heeren Kielstra, W. van Dedeui en J. Schimmelpen- ninck van der Oye aan op verbetering van het Indisch leger en zjjne voeding. De Heer Van Gennep besprak de onlusten op Tjiomas en vroeg of de Minister de verantwoordelijkheid voor de genomen maatregelen aanyaardde. Het Geregtshof te 'a Gravenhage behandelde Don derdag de zaak in hooger beroep van Croll, wegens belecdiging van den burgemeester Van der Zee, te Enschede, in het blad „Regt voor Allen." Er was wat meer publiek dan anders, doch alles bleef zeer kalm. Croll bleef bjj zijne bekentenis voor de regtbank afgelegd. De Adv.-Gen. Mr. Bjjleveld concludeerde tot be vestiging van het vonnis, j 50 boete. Croll ontkende de bedoeling om te beleedigen, maar verklaarde alleen critiek te hebben willen uitoefenen op de handelingen des burgemeesters. Hjj achtte het beneden zich verder zich te verdedigen voor het Hof, dat was aangesteld door dienzelfden Koning, die, ter belooning van burgertrouw, burgemeester Van der Zee had benoemd tot Ridder van den Nederlandschen Leeuw. De uitspraak zal morgen plaats hebben. 's GrravenRajjo, 21 July. Een arbeider uit Renesse stond heden voor het Geregtshot teregt be schuldigd van diefstal bjj nacht in een bewoond huis met behulp van inklimming. Hij had in den nacht van 26 op 27 Maart jl. op eene bouwhoeve onder genoemde gemeente, alwaar hjj vroeger was werkzaam geweest, in den kelder der woning ingeklommen en daaruit ont vreemd een stuk vleesch, een pot vet en twee potjes boter. De besch. legde eene volledige bekentenis af. Adv.-Gen. Jhr. Mr. De Savornin Lohman eischte 3 maanden celstraf. De verdediger Mr. Van Praag, wees het Hof op verzachtende omstandigheden. De uitspraak is bepaald op aanst. Vrjjdag. Een lastig geval. Een militair oppasser in Des. Haag was Dingsdag uitgezonden om vier flesschen inmaakbrandewijn te halen en in iedere hand er twee aan den hals vasthoudende, was hjj de Willemstraat ingeslagen. Toen hjj die halverwege ten einde was, zag hij een kapitein, die hem van de Mauritskade af te gemoet kwam. Niet wetende op welke wijze hjj dien nu zou groeten, besloot hjj maar terug te gaan, - om dan de Parkstraat te nemen. Het regtsomkeer in den marsch werd onmiddelljjk in vijf bewegingen door den soldaat ten uitvoer gebragtdoch het gezegde een ongeluk komt zelden alleen, werd ook hier be waarheid want de zoon van Mars kreeg nu een luitenant in 't gezigt, die uit de Kazernestraat komende, hem thans passeeren moest. Wat nu te doen? zou hij het wagen, om deu minste in rang maar zonder groeten voorbij te loopen, of naar de uitgestalde pho- tografieën gaan staan kijken en net te doen alsof hij zjjn meerderen niet zag? Noch het één, noch het ander werd door hem raadzaam gevonden, doch de rekruten- school gaf hem een goeden inval. Hij zette de flesschen op den grond, op één gelid, plaatste zich toen op den regtervleugel daarvan, salueerde voor de beide officieren, die hem voorbij gingen en had op deze manier den knoop weten door te hakken. Uit vrees van deze be weging te zullen moeten herhalen, werd, nadat hij den drank weder had opgenomen, de versnelde pas door hem aangenomen. In de Tweede Kamer heeft de heer Saaymans Vader nooit veel naam gehad eu zich gekenmerkt als een der onbeduidendste leden, waarvan, uit den aard der zaak, in elk college eenigen zitting hebben. Nu hjj eenmaal afgevaardigde in ruste is, heeft hjj even wel gemeend, nogmaals van zich te doen spreken, in plaats van zelf mede te werken om zijn naam te doen vergeten. Hjj schreef artikels over de verkiezing te Goes eu naar aanleiding van deze werden hem door de „N. R. Ct." ernstige verwjjten gemaakt. Mr. P. H. Saaymans Vader, ontkende toen, dat hij bij den jongster, verkiezingsstrjjd in dat district de liberale candidaten zou hebben uitgemaakt voor oproer lingen, petroleurs en beulen; die aantijging werd door hem als lasterljjk gebrandmerkt. Een der liberale candidaten, jhr J. L. C. Pompe van Meerdervoort, komt tegen deze bekentenis op. Hjj schrjjft: „Hoe het mogelijk is, dat de heer S. V. in zijn brief van 6 Julij ontkent, dat hij ons brandmerkte als oproerlingen, petroleurs en beulen, is mjj onver klaarbaar dit toch waren slechts enkele der liefljjke benamingen tegen ons gerigt, en had de schrijver van 3 Julij geheel juist alles willen teruggeven wat mr. S. V. in zjjn beide strooibiljetten over de liberalen gezegd heeft, dan had hij moeten vermelden„socia listen, anarchisten,schanclbladenschrij vers, oproerlingen, dwingelanden, beulen, plegers van de ergste gruwelen, brandstichtera en volksmisleiders", want niets meer en niets minder dan al die fraaiheden staan aan het adres der liberalen in die strooibiljetten gedrukt. „Deze beide strooibiljetten, juist komende van die zijde, van mijn oom, hebben mjj ten diepste gegriefd hij kende mij beter, en zoodanige verdachtmaking was onwaardig; ik voor mij aarzel niet, ze het toppunt van politieke onzedeljjkheid te noemen''. Yerseke, 22 Juljj. Op de Woensdagavond ge houden huishoudeljjke vergadering van de afdeeling Yerseke van de Maatschappjj tot Nut van 't Algemeen werden elf personen als lid aangenomen. Vier hadden zich te laat aangegeven, zoodat deze eerst in de volgende maand geballoteerd worden. Verder werd besloten dat in de maand December een volksvoordragt door een spreker uit Amsterdam zal worden gehouden. De penningmeester deed verslag van de inkomsten en uitgaven over het jaar 1885/86. Het loon van den bode werd met 3 verhoogd. De president, de heer J. A. C. Nonhebei, drukte den wensch uit om het een jarig bestaan van de afdeeling feestelijk te vieren. Daarna-werd de vergadering gesloten. Naar wij vernemen houdt een boerenknecht M. Z., sedert een paar weken zich in den Burenpolder ver scholen tusschen het graan. Men vreest dat hij krank zinnig is. Gelukkig doet hjj niemand eenig leed. Goes, 22 Julij. Bij de overgangs-examens aan de JJoogere Burgerschool zjjn bevorderd van de voorbereidende naar de le kl. 12 leerlingen. le 2e 16 2e 3e 8 3e 4e 8 4e 5e 7 In een kersenboomgaard bjj A. Westdijk in de voorstad te Goe3 staat een Spaansche wjjukersenboom, die dit jaar 39 mandjes heeft opgebragt, 20 mandjes uitgelezene vrucht bragten elk 5 op de andere mandjes ieder 3, zoodat die boom ruim 150 opleverde. Te Kruiningen werd heden aanbesteed het her stellen van den toren aldaar. Ingeschreven was door de heeren M. Bavece voor f 1999J. M. Lammeree voor f 1950 J. Okker voor f 1894P. J. Staal voor ƒ1980 en L. van Verre voor 1886,21. Onder nadere goedkeuring is het werk gegund aan L. van Verre. St. NEaartenscljjlc, Deze week werd hier door iemand gevonden eene doode postduif. Twee harer vederen waren gemerkt: „ExelsiorZierikzee333 1886"en 3 veeren waren gemerkt J. Hoogerheide— Zierikzee. Te Scherpenisse had een zesjarig jongetje het ongeluk in de Spuikom te vallen, onmiddellijk voor de zich daarin bevindende sluis. De stcpoin voerde den knaap de sluis door, zoodat hjj in de haven teregt kwam. Met behulp van eeu gaarde slaagde eeu 16-jarig jongeling er in het kind buiten stroom te brengen en alzoo van een wissen dood te redden. Ziei'ilczeo, 23 Julij. De gisteren alhier gehouden Veiling van Tiendvruchten, aankomende deze gemeente, heeft met op- en blokgeld opgebragt 1660,79, terwijl dit ten vorigen jare 1872,26 bedroeg. Te Renesse zjjn tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren M. EijkeenA. Blom. Voor een derde vacature moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mr. J. A. Bolle, die 14 en G. de Oude die 6 stemmen verwierf. Bjj de plaats gehad hebbende overgangs-examens aan de Kon. Mil. Academie te Breda is o. a. overge gaan van het 2e naar het 3de studiejaar, onzen stadge noot H. J. Gasille. Zierikzee, 22 Juljj. Zooals men weet is de kaart van Zeeland, geteekend door den heer Pické, uitver kocht. Het geringe debiet van het artikel, dat natuurljjk tot onze provincie beperkt bljjft, maakt den uitgever huiverig een tweeden druk ter perse te leggen. Boven dien is de overigens uitstekende kaart van Pické niet volkomen meer in overeenstemming met den tegen- woordigen toestand van ons gewestdaartoe verandert er te veel in Zeeland. Het is daarom eene gelukkige gedachte geweest van den heer Christiaan van der Linde, hoofd der school te 's Heer-Abtskerke (bjj Goes) eene geheel nieuwe kaart te ontwerpen. Dat deze geheel in overeenstem ming is met den huidigen toestand van Zeeland, daarvoor is ons borg de omstandigheid dat de heer N. A. M. v. d. Thoorn, ingenieur bij de Ry ka waterstaat te Goes, zich met het toezigt heeft belast. De kaart ziet er prachtig uit; ze doet beiden ontwerpers eer aan. Ze is van het formaat van die van den heer Pické. Het op steen brengen van de kaart is opgedragen aan den heer A. W. den Doop, lithograaf en graveur te Middelburg. Niet enkel voor vele scholen, maar ook voor vele particulieren en corporaties zal de nieuwe kaart eene bepaalde aanwinst zijn. In eene gisteren alhier gehouden vergadering der onlangs opgerigte Centrale Tentoonstellings-Vereeni- ging „Algemeen Landbouwbelang", is bij acclamatie tot secretaris benoemd de heer M. C. Mulock Houwer. Het Beschermheerschap der Yereeniging werd aan geboden aan en aangenomen door den heer Mr. J. Moo- lenburgh, Notaris alhier, Lid der Eerste Kamer en Voorzitter van dc Maatschappjj tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De statuten, door het Bestuur voorgesteld, werden na eenige discussie vastgesteld, terwijl verder werd besloten regtspersoonljjkheid voor de Vereeniging aan te vragen. Zierikzee, 23 Julij. Aan het verslag van den toestand van den polder „de Vier Bannen van Duive- land", over het dienstjaar 1885/86, uitgebragt in de algemeene vergadering van 21 dezer, ontleenen wjj het volgende De aannemingsom der werken enz. van de besteding op 25 Mei 1885 bedroeg 5200. In de polderbegrooting wa9 hiervoor 5500 beschikbaar. Bjj afrekening met den aannemer bleek het, dat er aan meerder werk was gemaakt voor 118,25s. Zeer hooge vloedeu zijn niet voorgekomen en als een gevolg daarvan ontstonden er geen beduidende schaden. Het resultaat van het onderzoek naar den toestand der onderzeesche oeververdediging des polders met een Helmduiker was 1°. dat de bestorting van 1876 in de raajjen XIX tot XXII in een goeden toestand verkeerde en 2°. dat het raadzaam was de bestorting van 1884 op den steilen booenoever tot omtrent 100 M. uit raai XVII te versterken. Dewijl de oppervlakte 2500 M2. bedraagt vorderdeeen overstorting met 0,4 ton per M2. derhalve 1000 scleeps- tonnen steen, waarvoor bij de begrooting van 1885/86 eene som van f 3000 beschikbaar was gesteld en diens volgens kon aangewend worden. Als een gevolg daarvan werd op den 23 November 1885 de levering van 1275 scheepston stortsteeu waaronder 275 scheepston voor den schaarrand aan de Zuidzijde van den Zuidbout was begrepen, aanbesteed voor de som van 2600, welke den 28 December daar aanvolgende geheel volgens het bestek geleverd en verwerkt was. In het algemeen mag men de uitkomsten der peilingen zeer bevredigend noemen. Het stoomgemaal heeft ook weder gedurende het afgeloopen dienstjaar in zjjne werking aan de ver wachting allezins beantwoord. Volgens de aanteekening van den machinist werd er gewerkt als volgt in 115 dagen en 18 nachten met machine A 1221 uren 136 17 B 1327 Te zamen voor een machine 2548 uren tegenover 1908 uren in 1884/85. Bij het ontwerp werd op 2880 uren gerekend. De machines hebben wederom uitmuntend gewerkt. Ofschoon de toestrooming tot het stoomgemaal wel kan gezegd worden, in vergeljjk van vroeger, beter te zjjn, zoo meent het Bestuur nogtans, dat daaraan nog te veel ontbreekt, om dien toestand als reeds voldoende te beschouwen. Het nog veel meer dan tot hiertoe wegruimen van elke belemmering, die de vrije af strooming van het polderwater, ook door de slooten tusschen de landerijen gelegen, in den weg staat, kan en moet tot bereiking van eenen steeds beteren aan voer naar het stoomgemaal ontegenzeggeljjk leiden en is daartoe een onmisbaar vereischte. Ter verbetering en instandhouding van den aanvoer van water naar het stoomgemaal, werden 3670 Meters waterleiding op nieuw gedolven. Hiervoor werd besteed J 1068,23, of gemiddeld on geveer 29 cent per strekkende Meter. Bjj het hoofdonderwijzers-examen te Breda, op 21 en 22 Juljj, zijn geëxamineerd: 11 candid-.ten. Geslaagd de heeren B. van Driel, van 'a Gravensande; A. M. van Driel, geboren te Serooskerke (Schouwen), te GoesP. L. Eugelvaart, van Bergen-op-Zoom. Bij het Maandagnacht gewoed hebbende onweer is te Zevenbergen de bliksem geslagen in de boerderij van J. v. R., die met den geheelen inboedel een prooi der vlammen werd. Gelukkig was alles tegen brand schade verzekerd. Te Hooge Zwaluwe sloeg de bliksem in de schuur van J. V. Het huis alleen bleef gespaard, schuur en hooi zijn verbrand. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Te Westkapelle ging het onweder vergezeld van eenige hagelsteenen ter grootte van een knikker. Veel schade aan de te veld staande gewassen is niet toe- gebragt. Te Hoogcarspel was het vreeselijk weer. Een hoos trok over de gemeente. Op vele akkers werd het karweizaad, dat op koopen stond, in de slooten geworpen. Boomen zijn ontworteld, woningen van haar daken beroofd, enz. Zioi-ilcxoo, 23 Juljj. Door Z. M. is aan Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boejje, op zjjn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 1 Aug. e. k., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van President der arrond. regtbank alhier, met dankbetuiging voor de door hem in regterl. betrekkingen bewezen diensten. (Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije, geboren te Zie rikzee 6 Dec. 1810, heeft gedurende 48 jaar regterljjke betrekkingen bekleed en wel aan de Regtbank zijner geboorteplaats. Bij Kon. Besl. van 16 Sept. 1838 werd ZEd. benoemd tot Griffier, bij Kon. Besl. van 9 Mei 1843 tot Regter en op 10 Juljj 1865 tot President dier Regtbank, in plaats van Mr. A. J. F. Egter van Wissenkerke. Bjj Kon. Besl. van 11 Mei 1883 werd Jhr. Boejje, ter gelegenheid van zijn 40-javig jubilé als regterhjk ambtenaar, door Z. M. benoemd tot Ridder der Orde van den Nederi. Leeuw.) TELEGRAMMEN. Londen, 23 July. De beurs was heden zeer gedrukt, daar er vrees bestaat, dat Rusland een plan beraamd om terstond Bulgarjje te bezetten. Daily News meldt: „de Russen versterken thans kolossaal Odessa." 's Gravenhage, 23 July. Tweede Kamer. De heer Keucheniua is toegelaten. Par. 3 van het Adres is onveranderd aangenomen, na verwerping van een amendement—Schaepman om de Kamer alleen te binden aan de behandeling der Grond wet niet aan herziening. Bjj Par. 4 (Kiesregt verklaar de de Regering niet de Grondwetsherziening te kunnen aannemen in den geest van algemeen stemregt, doch verklaarde zich bereid tot gemeen overleg. Wil de Kamer algemeen stemregt, dan zal de Regering af treden. De Commissie van het Adres van Antwoord verklaarde zich tevreden over de verklaring tot zamen- werking. Het geheele Adres is aaugeuomen met 45 tegen 30 stemmen. KERKNIEUWS. Op het zestal van predikanten te Assen komt o. a. voor Dr. J. Helder, le Zierikzee. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag1 33 Juli 1880, 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED, H. Avondmaal. '8 Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Dankzegging. Gemengde Berigteu. Niet minder dan 196 sollicitanten hadden zich dezer dagen aangemeld voor 3 klerksplaatsen aan het Bel gische Ministerie van Financiën. De maïs-oogst in Amerika belooft dit jaar eene opbrengst van ongeveer 139 millioen bushels. Twee van de personen, die deze week teregtstonden wegens plundering tjjdens de jongste ongeregeldheden in de Belgische mijndistricten, zijn veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid en twee anderen tot 12 jaren. Onderstaande aankondiging was kortelyks geleden te lezen voor het raam van eert huis in een der buitenwijken van Amsterdam „Te huur eeu zit- eu slaapkamer, met prachtig uitzigt op een grooten, lommerrijken, druk bezochten tuin, vol bloe men, standbeelden en andere kunstwerken." De be doelde tuin was een kerkhof. Er bestaan op onze aarde 35,000 Dag- en Weekbladen, dat is, over het geza- menljjk aantal bewoners van onzen aardbol gerekend, ongeveer op iedere 28,000 menschen één courant. Het nationale feest van 14 July 11. kostte aan den Franschen Staat 360,000 frauc9. In het begin van dit jaar waren in bet krankzinnigen-gesticht Meeren- berg 450 mannen en 464 vrouwen, te zamen 914 per sonen. Het grootste aantal was tusschen 30 en 40 jaar oud, daarna tusschen 40 en 50 jaar. Een smid te Middelburg woonachtig Die koos een meisje lief en prachtig. Om haar te nemen tot zijn vrouw Maar krijgt ook nu op eens berouw. Wat is de liefde kort van duur Wat is de tóekomst voor hem zuur, In ondertrouw reeds opgenomen, Kan er van deze zaak niets komeD. En dat een man van vjjftig jaar, Dat staat nu toch bespottelijk raar. Maar dit is zeker en gewis, 't Verstand bjj hem niet groot en is. Een rustend bakker te Hoe. moest ieder zoo niet voor den gek houden en zijn handen zelf maar gebruiken, anders zou hij nog tot andere dingen moeten overgaan om aan den kost te komen. Een oud-hoofd der school moest zoo dikwjjls geen visites afleggen bij zijne nicht, want dat past niet voor zoo'n oud man. VERSCHEIDENHEID. Dg uitvinder tl er spoorwegen. De spoorwegen zjjn van grooten invloed op onze maatschappelijke toestanden. Zjj zjjn voor ons onmis baar, en menschen van eiken leeftijd zelfs onze schoolgaande jeugd en van alle rangen en standen makau gebruik er van maar van de millioenen men schen, die er dageljjks mee vervoerd worden, weten weinigen wie ze eigenlijk heeft uitgevonden. Het is eene bekende zaak, dat men in het begin dezer eeuw, in het Hartzgebergte en op andere plaat sen, een soort van spoorwegen had bjj de mjjnwerken, maar het aanleggen van een spoorweg op een grootere schaal en het berijden daarvan met een spoorwagen, kwam niemand in de gedachte. Gray, een Engelschman, kwam het eerst op dien inval. Hij was een man, die zjjn geheele vermogen door allerlei speculation in Engeland had verloren, en sedert geruimen tijd onbekend eu in tamelyk drukkende omstandigheden te Brussel leefde met een broeder, eene vrouw en één kind. Zjjne bekenden hielden hem voor een zonderling, want hjj ging zwanger van eene gedachte, die hij zorgvuldig geheim hield. Alle dagen was hij druk bezig met teekenen, rekenen en schrijven. Toen hij eindelijk alle zwarigheden had overwonnen, verklaarde hij aan een zjjner vrienden: »Thans is de groote drijfveer der beschaving gevondenal wat >verwjjderd is, zal elkander naderen; men zal snel eu zonder gevaar reizener zullen zich maatschappijen v> vormen er zullen ontzaggeljjke kapitalen te zamen worden gesmolten, en mijne ontdekking zal van even •grooten invloed zjjn als de boekdrukkunst." Gray had ziju plan, en in het jaar 1818 verscheen bjj Baldwin en Cradock zijn werk»Gedachten over een algemeenen spoorweg voor geheel Europa." Men las het boek als een curiositeit, maar niemand zag de zaak dieper in. Er kwam een tweede druk, maar even nutteloos. Het drie-maandeljjks tijdschrift »The Edin burgh Review" verklaarde van dit werk, dat de schrjjver gek moest zijn en in een dolhuis gezet worden. Dit viel voor in het jaar 1821, en thans? Thans is alles vervuld wat Gray in zjjne verrukking voorspelde. Te vergeefs wendde bjj zich met zjjne voorslagen tot de Engelsche Ministers en andere mannen en corpo ration van invloed men wees hem met verachting af. Te vergeefs bood hjj reeds in 1822 aan een spoor weg van Brussel naar Antwerpen te leggen men lachte hem uit. En toch kiemde de groote gedachte die hij in de wereld had geworpen, eu eindelyk droeg zjj de geweuschte vruchten. Hjj vierde zjjn eersten triomf bij den aanleg van den spoorweg van Man chester naar Liverpool, waarbjj de ondernemers hem in den beginne raadpleegden, maar weldra lieten ze hem weer loopen. Gray leefde in de kommerlijkste omstandigheden, terwijl zjjne uitvinding duizenden verrjjkte. CORRESPONDENTIE. Het verslag der vergadering van de kiesvereeniging „Regt voor Allen" te Yerseke, gehouden op Donderdag 22 Juljj, zal in het volgend No. worden opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1