Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5260. Donderdag 22 Jnlij 1886. 42ste Jaarg. ÖCHUTÏER IJ. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. SluwrtïtK. üSU&Éelttitb. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,80franco per post 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woeusdags en Vrijdagsvoormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- BIKZEE brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Tweede Zitting tot onderzoek der reclames voor de Schutterij, zal gehouden worden op Zaturdag 24 Jttlij e. 1c. des namiddags te één ure ten Raadkuize. Zierikzee, den 16 July 1886. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. G. MULOCK HOUWER, Weth. Lo. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Zijn er somwijlen zeer vreemde toestanden ia de wereld, het ia niet te ontkennen, dat de handelingen der menschen, soms ook al zeer vreemd zijn. Die door den eenen worden uitgestooten, worden door den ander met open armen ontvangen en die men ginds als een gevaarlijk sujet beschouwt, is hier een welkome gast. Men begrijpt, dat wij hier liet oog hebben op de Vorsten, die uit ITraiilirvj it werden verdreven. Nauwelijks waren zij van daar vertrokkenof wjj lazen niet alleen dat ze zich in Brussel vredig hadden neder gezet, maar dat zij er onmiddellijk een bezoek van de Vorstelijke familie hadden ontvangen en wederkeerig een bezoek zullen brengen aan het hof. De gevaarlijken zullen dus in België niet gevaarljjk zjjnHet is niet duidelijk wat de eigenlijke aanleiding geweest iB tot het verbanningsbesluitde Fransche Regeering heeft zeker wetenschap van een en ander verkregen, dat zij niet ter algemeene kennis heeft gebracht, maar dat voor haar reden genoeg was om de verwijdering der Prinsen te wenschen. Misschien zou zjj ook wel willen, dat zij een vast verblijf in België weren kon, want de gevaarlijke personen bljjven nu in onmiddellijke gemeenschap met hun vaderland en indien zij willen, zal het hun niet moeiehjk vallen van daar uit een en ander tegen de Republiek te ondernemen, 't Is te hopen, dat zjj dit vooreerst niet zullen doen, maar toch houden wjj het voor vast en zeker, dat vroeg of laat wel een coup d'êta( zal worden beproefd en wij zouden de Republiek geen eeuwigen duur durven voor spellen. De Prinselijke muis kan nog wel eens een treurige staart hebben. Een brief door den Hertog van Aumale geschreven, die aanleiding tot zjjne verbanning gaf, werd in den Senaat besproken en verschillend beoordeeld. Zooals het meer gaat, kwam het eene woord uit het andere en de Minister van Oorlog, die vrij kort aangebonden schijnt, heeft in zijne ergernis over een woord van den Senator Lareinty aan dezen zjjne getuigen gezonden, om met hem te duelleeren. Dat enkele woord kon dus nog wel een menschenleven kosten, ten gevolge van de onzinnige begrippen, die in onze verlichte eeuw en in het verlichte Frankryk nog altjjd gehuldigd worden. De Kamer in Frankrjjk is eene zomervacantie gaan nemen, nadat zij de ge vraagde decreten voor Madagascar goedgekeurd had. Wy hebben dus uit Frankryk vooreerst niet veel nieuws te wachten, ten ware ongedachte gebeurtenissen zich kwamen voordoen. Wat wjj, reeds de vorige week, met betrekking tot de stemmingen in Eugeland schreven, is sedert meer en meer bevestigd geworden. De conservatieven, Torie's of bestrjjders van Gladstone, vjjanden van Ierland, hoe men ze ook noemen wil, hebben de over hand behouden. Reeds zjjn zjj in het bezit van 394 zetels, terwijl de Gladstonianen pur sang er slechts 191 veroverden. De andere partyen kunnen nog wel eenig gewicht in de schaal leggen, maar de geheele samensmelting, die alleen tegen de conservatieve macht zou opwegen, zal wel niet verkregen worden. De dagbla den zijn dan ook reeds druk in de weer om te bespreken, wat er geschieden zal. (Zie herigt uit Londen) Dat Salis bury er weder bovenop komen zal, staat bjj hen vastdat deze aansluiting van Hartington zal trachten te verkrjjgen meent men onvermijdelijk noodig, maar men durft er zich niet mede vleien. Eerst deze week zal de Kabinetsraad plaats hebben waarin de nu nog regeerende Ministers zullen besluiten wat hun te doen staat. Naar men zegt is Gladstone vol strekt niet ontmoedigd door den loop der zaken. Hij staat vast in de overtuiging dat hjj, of liever zijn plan met Ierland, eenmaal zal zegepralen, omdat nu reeds zulk een groot deel van het volk op zjjne hand is. Als leider der oppositie in het Parlement zal hjj zeker niet minder geducht zjjn, na de ervaringen van den laatsten tjjd en mogen ook zijne tegenstanders juichen als zij zjjne plaats op de MiniBteriëele banken zullen innemen, zjj zullen er niet op rozen zitten en wie weet hoe kort hunne heerschappij alweder duren zal. Inmiddels gaven deze verkiezingen ook al weder aanleiding tot zeer treurige gebeurtenissen. Te Belfast vooral hebben oproerige bewegingen plaats gehad en zjjn 100 politieagenten gewond en een achttal der op roerlingen gedood. Dat ia het begin, waarop wij een treurig vervolg wachten, want als het eenmaal beslist is, dat er voor Ierland niets wordt gedaan, dan steken de stormen zeker van alle zjjden op. De cholera blyft in Italië voortdurend vele offers eischen. Men meent wel dat het cjjfer der overledenen minder wordt, maar terwjjl dit misschien op de eene plaats het geval is, breekt de ziekte op eene andere weder uit. Geen wonder dan ook dat de paniek onder het volk steeds toeneemt en dat velen de vlucht nemen, in de hoop van den vijand te ontwijken, die intusschen zich door geheel het land vertoont. Don derdag 11. was men zelfs op de Beurste Weenen onder den indruk der ongunstige berichten, daar er toen verzekerd werd, dat ook in Hongarije de ziekte zich had vertoond. In België begint men het al weer te kwaad te krygen met de werklieden-vereenigingen, die in omvang en invloed toenemeD en dientengevolge ook met stoute eischen voor den dag komen. De commissie van onder zoek door de Regeering ingesteld, komt langzamerhand op de hoogte en van den anderen kant verzuimt men niet zijne wenschen duidelyb te formuleeren. De vertegen woordigers der verschillende vereenigingen hebben maar drie eischen kenbaar gemaakt, doch waarin nog al zoo iets opgesloten ligt. Zij willen namelijk een arbeidsdag van hoogstens 8 uren, een dagloon van minstens4a5 francs en algemeen stemrecht. Als men het maar voor het zeggen heeft, doet men zeker verstandig alles te openbaren wat er op het harte ligt. Berichten uit 3Y. Amerika bevestigen, dat, mogen ook de Yereenigde Staten een modelstaat vor men, de landsbestuurders lang niet als modellen te beschouwen zyn. Als toch de volksvertegenwoordigers niet alleen elkander uitschelden in de openbare zit tingen, maar zelfs handgemeen worden en bloedige gevechten leveren, dan zal men dat wel niet als voor beeld voor andere Staten wenschen, waar trouwens de hartstochten ook al eens tot min wenschelijke uitersten leiden, zooals wjj boven nog uit den Franschen Senaat een staaltje aanhaalden. Verstandiger kan het zjjn, als het werkelijk waar is, dat Engeland en N. Amerika met goed gevolg onderhandelingen hebben gevoerd over het sluiten van een uitleveringstractaat, waarbjj ook de dynamietmannen zouden ingesloten worden. Wel is er eenige vrees voor de aanneming van zoodanig tractaat door den Senaat, waarin vele voorstanders van de uiterste Iersche party zijn gezeten, maar de laatste oproerige bewegingen in Chicago zullen veel hebben bijgedragen om van de noodzakelijkheid van het tractaat te overtuigen. De beroemde schrijfster van „de Negerhut", inrs. Harriet Beecher Stowe, heeft baar 75sten verjaardag gevierd. Het grootste gedeelte van haren tyd slijt zy in Florida, op haar landgoed. De „New-York Tribune" deelt nadere bijzonder heden mede nopens het uitleveringstraktaat, hetwelk tusschen Engeland en de Staten van Noord-Amerika den 25en Junjj te Londen geajoten is. Het korte tractaat voegt vier misdaden bij dié, vermeld in het tractaat van 1842, namelijkdoodslag door onvoorzigtigheid, inbraak, geldverduistering, en opzettelijke vernieling van eigendommen, waarbij menschenlevens in gevaar gebragt worden. Ónder dit laatste misdrijf zouden de dynamietmannen vallen. De Amerikaansche bladen keuren voor het meerendeel dit tractaat af voor zoover het de uitlevering beoogt van politieke misdadigers, wat de dynamietmannen zijndesniettemin verwacht men, dat het Senaatscomité voor Buitenlandsche Zaken in den loop der week het verdrag ratificeeren zal. Den 28n Junjj liet President Cleveland in den Parijschen circus te Washington eene loge huren voor dien avond. Dadeljjk liet de Directeur nieuwe biljetten aanplakken, meldende „dat President Cleveland en zjjne jonge, scboone vrouw heden avond in het circus zullen verschijnen". Het gebouw was stampvol, behalve de loge van den President, die er voor bedankte om zich en zijne vrouw als „programma-nummer" gebezigd te zien. Toen de voorstelling afgeloopen was, werd de kas bestormd; het publiek was „beetgenomen" en eischte de helft van de entrée terug. Louden, 20 July. Het Ministerie heeft heden namiddag besloten, onmiddellyk aanvraag te doen om ontslag. Koningin Victoria prijkt altijd nog op Engelsche muntstukken en postzegels als eene schoone vrouw van een goede 30 jaar. Zij heeft nu bepaald dat er, bjj gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubilé in het volgend jaar, een nieuwe muntstempel zal ingevoerd worden, waarop zij voorkomt zooals zij er thans uit ziet. De beeldhouwer Bühm is met de uitvoering daarvan belast. Victoria werd, zooals men weet, 24 Mei 1819 geboren. Op de verschrikkelijkste wijze, die men zich denken kan, heeft een man in het arsenaal te Woolwich Za turdag den dood gevonden. In een der smelteryen was een ploeg arbeiders bezig met het gieten van een kanon van 68 ton. De gietvorm was een cylinder, staande in een put van ongeveer 10 vierkante voeten oppervlakte. De jjzeren vloer van den put vormde den bodem van den gietvorm. Ongeveer 8 ton gesmolten staal waren in den vorm gegoten, én deze moest een paar uur staan, om het gietwerk te doen stollen. Na een uur ongeveer daalde een man in den put af, om het werk te doen, dat noodig was opdat de cylinder zou kunnen rijzen. Het staal was aan de oppervlakte gehard, doch naauwe- ljjks begon de cylinder te rijzen of het gesmolten jjzer verspreidde zich op den bodem van den put. De werk- maD, Moriarby beproefde nog den ladder te bereiken, waarmede bij afgedaald was, doch te vergeefs. De gloejjende vloed pakte hem en wierp hem omver, voor zjjne makkers hem helpen konden. In de ziedende massa zag men nog slechts weinig van den ongelukkigen Moriarby. Toen het vloeijende metaal tot een vaat staalblok gestold was, vond men niets dan de rugge- graat van den op deze vreeseljjke wjjze omgekomen man. JFtftukrtjfe. Een groot dieven-regtsgeding is nu sedert eenige dagen voor het geregtshof te Parijs in behandeling. Het betreft de bende van La Vilette, die in de voor steden van Parijs een groot aantal inbraken en dief stallen pleegde. Deze bende moet uit 80 of 100 leden bestaan, zonder de talrjjke helers van het gestolene mede te rekenen. Er zjjn echter slechts 22 in handen der politie gevallen, De beschuldigden, waaronder drie vrouwen, zyn -allen tusschen de 18 en 25 jaren oud. De opgeroepen getuigen zjjn 310 in getal. Men weet hen haast niet te bergen. Aan de beschuldigden worden 325 diefstallen ten laste gelegd. De behandeling der zaak zal minstens veertien dagen duren. De gezworenen zullen niet minder dan 1500 vragen te beantwoorden hebben. Twintig advocaten treden als verdedigers op. 's GJora-ve-rilias'e 19 July- De Tweede Kamer heeft heden eene korte zitting gehouden, waarin de heer Wybenga het presidium aan den heer Cremers heeft overgedragen. Als naar gewoonte hield de nestor der Kamer, voordat hjj den hamer overreikte, een korte toespraak, waarbjj echter ditmaal alle toespeling op partijverhoudingen en clericalen overmoed werd vermeden. Alleen sprak hjj een hoogst ernstig en ge past woord over den economischen toestand, en de rechterzijde was blijkbaar met dat woord zóó inge nomen, dat ook op die banken een luid bravo weer klonk. Daarna aanvaardde de heer Cremers het voorzitter schap met een keurig speechje, waarin hij er op wees, dat ook na den heftigen partijstrijd alle partjjen door drongen moeten zjjn van het bewustzijn, dat het haar pligt is het gemeen overleg te bevorderen en mede te werken in het belang van het aan allen dierbare vaderland. Ongetwijfeld kon de voorzitter zeker zyn, dat hjj door aldus te spreken, handelde in den geest van de geheele Kamer. De afdeelingen zjjn geconstitueerd, en tevens is er reeds een Commissie op het Adres van Antwoord op de Troonrede benoemd. Door afwezigheid van ver scheidene leden der rechterzyde, werden van de vijf voorzitters er vier uit de liberale party benoemd. En in de commissie van bet adres heeft zelfs geen enkel lid der regterzjjde zitting. Morgen zal het adres van antwoord in de afdeelingen worden onderzocht, terwjjl tevens eene openbare zitting zal worden gehouden tot het benoemen van verschil lende commission en tot de loting voor de periodieke aftreding der leden. 's Gravenliage, 20 July. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is de heer Brouwers beëedigd. De commissie van redactie voor het adres van ant woord op de troonrede heeft haar ontwerp ter tafel gebragt. Wjj vernemen dat het een zelfstandig adres is, dat eene paragraaf bevat, doelende op onze koloniën, terwjjl verder daarin vooral klem gelegd wordt op de herziening van ons kiesregt. Morgen heeft de discussie daarover plaats. De heer Reuther heeft eene interpellatie aangekondigd over de voorgenomen oprigting eener militaire school te Haarlem. Bjj de loting voor de aftreding der leden werd voor Zeeland aangewezen dat de HH. Buteux, De Savornin Lohman en Van Kerkwyk in 1887 zullen aftreden. De overige afgevaardigden uit de dubbele districten, dus ook de HH. Smit en Schimmclpenninck, treden in 1889 af. Botterdam, 20 July. Een groot aantal vreem delingen, die door twee pleiziertreinen een uit Vlis- singen en Middelburg en een ander uit Zutfen en Arnhem waren aangevoerd, bewoog zich Zondag regts en links door onze straten. De trein uit Zeeland kwam om 9.15 uur aan het Beurs-station aan en bragt ongeveer 1700 reizigers medede pleiziertrein uit Gelderland, die een halfuur later arriveerde, voerde 800 passagiers aan. Dat een dergeljjke aanvoer van vreemdelingen velen onzer stadgenooten ten goede komt, behoeft geen betoog. Het vertrek der treinen, dat tus schen half acht en half negen plaats vond, had een aantal nieuwsgierigen naar den omtrek van het Beurs station gelokt. De vreemdelingen hadden zich blijk baar kosteljjk in onze stad geamuseerd, er heerschte althans eene zeer vroljjke stemming onder de vertrek- kenden en toen de trein naar Zeeland, welke uit 35 waggons 8de klasse bestond, afreed, ging een oorver- doovend gejuich op en had een eindeloos gewuif met de zakdoeken plaats. Op een der stoombooten tusschen Rotterdam en Dordrecht werd Zaturdagmiddag een der vrouwelijke reizigers ongesteld. Weldra bleek, dat deze ongesteldheid haar eigenaardige reden had, daar de vrouw, toen de boot ter hoogte van Alblasserdam was gekomen, het leven schonk aan een flinken jongen. Natuurlijk was men aan boord op dergelijke voor vallen niet voorbereid, doch het verdient daarom te meer vermelding, dat het der vrouw aan de noodige hulp niet heeft ontbroken, wjjl op uitmuntende, kiesche wijze in alles werd voorzien door het personeel der Btoomboot. Zoodra de boot te Dordrecht was aangekomen, werd een geneeskundige aan boord geroepen, die de kraam vrouw verder hulp verleende, waarna zij, haar toestand in aanmerking genomen, zeer wel met een rijtuig naar haar woning te Zwyndrecht werd overgebragt. Uit Hellevoetsluis wordt berigt De loods-kweekeling Louwerens heeft, aan boord van den loodskotter No. 10, die voor het Brouwershavensche gat kruisende was, het ongeluk gehad van eene hoogte van circa 20 voet uit den mast te vallen. Belangrjjke verwondingen heeft hij aan armen en hoofd bekomen. Te Brouwershaven is hem de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna hij met den kotter naar bovenge noemde plaats is gebragt. Vlissingen20 Junjj. Zaturdagnamiddag te ongeveer 3 uren werd van onder eene der nog be staande kappen op bet établissement der koninklyke maatschappij „de Schelde" alhier, met het beate gevolg te water gelaten het stalen raderstoomschip „la Dives' bestemd voor de Fransche kustvaart en in aanbouw voor rekening van de te Havre-de-Grace gevestigde „Compagnie anonyme des paquebots vapeur entre le Havre-Caen, Honfleur et les ports de la Normandie." Onmiddellyk nadat de boot de helling verlaten had, werd de stoomketel die, evenals de machines, mede aan de fabriek „de Schelde" zjjn vervaardigd, door middel van de groote stoomkraan daarin geplaatst. De „la Dives" is het vijftigste schip dat door de maatschappij „de Schelde" sedert hare oprigting werd gebouwd. Middelburg;, 19 Junjj. In de heden middag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel alhier, kwam ter tafel een afschrift van een adres aan den Minister van Waterstaat betrekkelijk de verhooging van het binnenlandsch telegraaftarief door de Kamer van Koophandel te Amsterdam gezonden. Op voorstel van den voorzitter werd, na discussie, goedgevonden om, evenals door andere Kamers reeds gedaan is, zich tot de Regering te wenden met een adres van adhaesie aan het verzoek der zusterkamer te Amsterdam. Goes, 19 July. Het scheen goed gezien van de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen om een pleiziertrein uit Zeeland naar Rotterdam te doen loopen, althans het aantal beschikbaar gestelde kaarten was vóór den gestelden termjjn uitverkocht. En Zondag 25 a. s. zal een dergelijke trein loopen, bewjjs genoeg dat men in Zeeland er wel gebruik van maken wil. Algemeen roemt men de humaniteit, den jjver en den goeden wil van het treinpersoneel en dat van het station Rotterdam. Er was nl. nog een pleiziertrein uit Nijmegen, en het kostte nog al wat moeite om te voorkomen dat de meest ongeroutineerde reizigers in een verkeerden trein stapten. Men hoort nu van een aantal extra-treinen. Zoo meent men dat bij gelegenheid der groote processie een expres-trein uit Zeeland naar Antwerpen zal loopen. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag heeft men ten nadeele van den heer Adriaanse, stationschef alhier, een tiental kippen ontvreemd. Natuurljjk is de dader onbekend. Zaturdag is voor het eerst sedert geruimen tjjd weder dienst gedaan in de herbouwde kerk der Israë lieten. Tengevolge van een verschil tusschen de leden der gemeente onderling is de synagoge ruim een paar jaar gesloten geweest; thans schijnt dat verschil bij gelegd. De heeren Fluji van Aspermont, Lambrechtsen en Kakebeeke, leden der finantièële commissie van den gemeenteraad, hebben als zoodanig hun ontslag ge nomen, naar men vermoedt omdat de raad de voor stellen dezer commissie in zake het overnemen der gasfabriek heeft verworpen. Van den extra-trein Middelburg—Goes, bjj ge legenheid van het concert der Grenadiers en Jagers te Middelburg, is ruim gebruik gemaakt. Goes, 20 July. Een ontzettend ongeluk had heden plaats in de stoomzagerjj van den heer Van der Pjjl alhier. De knecht B. had het ongeluk met zjjn hand te digt by de machine te komen, waardoor hem dit ligchaamsdeel geheel werd afgezaagd. De ongelukkige is gehuwd en dus treft het ongeluk meerderen dan hem alleen. Hoewel het leggen van oesterpannen, dat in dezen tjjd van 'tjaar plaats heeft, op Noord-Beveland op verre na niet zooveel drukte veroorzaakt als verleden jaar, worden toch aan de oostkust aldaar nog 50,000 pannen in zee gebragt. Met de waarneming van het kantoor der directe belastingen en accjjnsen te Colynsplaat, ingaande den 6 Augustus a.8., wordt aangewezen de heer J. van Hee, surnumerair ter Provinciale Inspectie Middelburg. BurgVi21 July. Uitslag der verkiezing voor leden van den Gemeenteraad alhier. Getal geldige uitgebragte stemmen 14. Uitgebragt op de drie aftre dende ledenW. Bejje 13, I. van Zuyen 13, en H. Beukelaar 13 stemmen, zoodat allen zyn herkozen. Duivendjjke, 21 Juljj. Uitslag der verkiezing voor leden van den gemeenteraad. Uitgebragt 26 geld. stemmen. Herkozen de HH. T. Gast met 25 en J. Hendrikse met 17 st. Tusschen de HH. Joh. Hanse met 10 en B. J. Bij de Vate met 7 si., moet eene herstem ming plaats hebben. Brouwei-shaven, 20 Juljj. Gisteren avond werd de gemeenteraad voor 't laatst gepresideerd dooi den met 1 Augustus a. s. op verzoek eervol ontslagen burgemeester, J. M. Locker de Brujjne. Als bljjk van waardeering van zijn bestuur gedurende een tijdvak van by na 25 jaar, werd hem door den gemeenteraad een zilveren gedenkpenning met de noodige inscriptie aangeboden. Zierikzee, 21 July. In de Vergadering van In gelanden van den polder „De vier bannen in Duiveland" heden te Kapelle onder Nieuwerkerk gehouden werd lo. Goedgekeurd en vastgesteld de rekening over 188% in ontvangst, op37177,54, uitgaaf,/ 27509,09»/;, dus met een goed slot van 9668,44'/s- 2o. De Begrooting I88V7, gewjjzigd door Hoofdstuk I, art. 1, ontvangst te verhoogen met/3168,44'/2 en daar door het werkeljjk vastgesteld cjjfer als batig saldo uit te trekken, voorts Hoofdstuk VI, Art. 1 onvoorzien, mede met gelijk bedrag te verhoogen, en alzoo de Begroo ting in ontvang en uitgaaf op J 37180,73 nu vast te stellen. 80. Het verslag over 188% ter tafel gebragt en aan Ingelanden uitgereikt. In ons volgend No. zullen wjj hieruit een en ander mededeelen. 4o. Eene voordragt staat opgemaakt voor de be noeming van een Gezworen, in plaats van den op 21 Junjj jl. overleden Heer Jan Bevelander te Ouwerkerk, waarop zyn geplaatst als lste Candadaat, J. C. Verstraate te Ouwerkerk. 2de C. van Oeveren te Nieuwerkerk. 3de J. Gaanderae Een landbouwersknecht van den heer J. v. d. Have onder Ouwerkerk, Van Sas genaamd, had gisteren namiddag door het schichtig worden der paarden hot ongeluk met een met hooi beladen wagen van den djjk te vallen, waarbjj hjj zoo ernstig gewond werd, dat hjj korten tyd later aan de gevolgen is overleden. Te Dreischor is een zangcnrsus „Thalia" opgerigt met 33 leden, terwyl men hoopt, dat nog eenige dames zullen toetreden. De heer M. W. v. d. Garde, hoofd der school te Noordgouwe, heeft de leiding der oefeningen op zich genomen. Bij het onlangs gehouden vergelykend examen der aspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de Kon. Milit. Academie te Breda komt a. 0. in aanmer king voor de Infanterie hier te lande Jhr. H, F. van Kinschot van Zierikzee. Als eene nieuwe bijdrage tot de eedsquaeatie schrijft iemand aan de „Asser Ct." Dezer dagen kwam ons een kopie in handen van een adres van een Drentschen boer aan den Minister van Financiën, met verzoek om ontslagen te worden van den eed, die vereischt werd bij een memorie van aan gifte zjjner overleden zuster. Tot goed verstand diene, dat adressant het licht en de vraagbaak van zjjn dorp was en tevens een zoogen. duizendkunstenaaar, zoodat hjj in alle gewigtige zaken, waar de pen by te pas kwam, geroepen werd. Jammer, dat dat licht nu voor eenige dagen is ondergegaan Uit bescheidenheid zullen we ae plaats van herkomst en den naam van den achrjjver verzwijgen. R., den 29 Mei 1885. Aan den Edel Achtbaren Heer Minister van Financiën. Met gepaste eerbied kom ik tot u met een beleefd verzoek, daar ik door het overlijden van mjjnen eenigen en geliefden zuster op den 3 November 1884 en des wegens tot op dezen dag noch geen akte van haar overljjden is opgemaakt daar ik tegen het afleggen van de eed hebt opgezien en deswegens veele gemoedsbe zwaren bjj mjj opgekomen daar ik geleezen hebt Markus 6 verB 34 en Jacobus 5 vera 12, ik heb dus de heer ontvanger verzocht om mjj van de eed vrjj te laten en hem belooft niets achter te houden en hem dan daarenboven noch hondert gulden te geven kan UEd. mij dan ook in dezen vryheid geven of kan ik ook met de aanhangers van Menno Simon op dezelfde lyn geplaats worden of tjjd om tot hun kerk over te gaan. Begeer UEdele mjj te zien of te spreeken dat kan wel, daar ik door de mijae beenbreuk mjjn Regterbeen is verkort, hoe ik myne eigen schoenen daarnar hebt vervaardigt, hoe ik met een gebroken been op een ladder kan klimmen, hoe ik met een daartoe ver vaardigt Instrument kan houwd kloven drie houwdjes in een stoot of slag dus spoedig gemaklyk en voor- deelig maar het is onmogelijk met dit Instrument vier houwdjes te kloven hiertoe moet men weder een nieuw Instrument hebben en hiertoe is door mij noch niets in het werk geBtelt. vriendeljjk verzoek ik U Edele mij van de Eed vrij te laten of mjj deswegens een goede en rechte weg te wijzen. Begeerd gij mij te zien en te spreeken hiertoe ben ik bjj gezondheid alle dagen bereid doch den 9 Juni is by ons tentoonstelling, das liefst voor of na die dag. Na groette noem ik mjj U onderdaan: Mjjn adres is E te R. E. Eenige dagen geleden maakten wij melding van een meisje te Hilversum, dat door een schrik hare stem terugontvangen had. Thans echter wordt mede- tedeeld, dat het meisje reeds nu weder het gebruik aarvan mist. Londen. 21 Julij. Gisteren avond vertrok een Kabinets-Koerier naar Osborne, om de ontslagvraag van het Ministerie aan de Koningin over te brengen. Salisbury wordt heden hier verwacht. Amersloort, 21 July. Uitgebragt 2507 geld. st. Gekozen Mr. Keuchenius (a.) met 1255 st. Jhr. Mr. J. E. Huydecoper van Nigte- veldt (1.) had 622 en Mr. R. J. Graaf Schimmelpen- ninck (a. en u.) had 589 st. 's Gravenliage 21 Juljj. Tweede Kamer. Bij de bespreking van het Adres van Antwoord op do Troonrede, verklaarden alle spre kers der regterzjjde, behalve de heer Schaepmanzich tegen de algemeene strekking daarvan, omdat zij in dat stuk een liberaal manifest zagen. Verschillende hunner lichten het „non possumus" bjj de Grondwets herziening toe. De Minister Heemskerk achtte tegenover den heer Lohman de ontbinding gewettigd, doch wenscht zich thans nog niet over verdere uitbreiding van de voor gestelde kiesregt-hervorming, in het Adres gevraagd, uit te laten. De heer Van Houten acht thans voor de liberale meerderheid de tjjd tot aanvaarding der Regering gekomen. De heer Rutgers wil het Ministerie—Heemskerk ge wijzigd behouden voor de Grondwetsherziening.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1