ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5258. 42sle Jaarg. Zaturdag 17 Juli] 1886. kennisgeving. tiende-vruchten. ie. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. A DV E R TEN TIE N, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote ietier wordt naar plaatsruimte berekend. OPENING JACHT OP WATERWILD. De COMMISSARIS des KONINGS in ZEELAND gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 8 July jongstleden, no. 118; gelet op art. 11 der wet van 13 Junjj 1857 (Staats blad no. 87) maakt bekend dat de opening der jacht op waterwild, zijndeeenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrie- ken, kemphanen, slrandloopers, wulpen en plevierenin deze provincie door Gedeputeerde Staten is bepaald op Maandag 26 Julij aanslaande. Middelburg, 10 Julij 1886. De Commissaris des Kouiugs voornoemd, DE BRAUW. VEILING VAN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zik- bikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de openbare Veiling der TIENDE-VRUCHTEN, aan komende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1886 zal plaats hebben op üon<lei*<la.fï den Julij e.k., des voormiddags te 10 uur, op het Raadhuis dezer Gemeente. Ziebikzee, den 12 July 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERGQ. SC H U T T K R, IJ. bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zib- rikzee brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Tweede Zitting: tot onderzoek der reclames voor de Schutterij, zal gehouden worden op Zaturdag 24 Julij e. k. des namiddags te één ure ten Raadhuize. Zierikzee, den 16 July 1886. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. G. MULOCK HOUWER, Weth. Zo. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. AfkIin d i g i n g. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren van het Patentregt dezer ge meente, dienstjaar 1886/87, (wy k C en D), die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 16 July 1886. H. G. MULOCK HOUWER, Weth. Lo B. Algemeen Overzicht. Wy kunnen nu zeggen, met het oog op de verkie zingen in Engeland de teerling is geworpen. Indien men den uitslag eener dergelijke verkiezing als de uiting van den volkswensch en van de volksstem beschouwen mocht, dan zouden wy kunnen zeggen bet volk wil geene toegeeflijkheid jegens Ierland. Doch wij weten, wat volksstemmingen zijn, wat daarop al invloed uitoefent en hoe weinig de ware volksgeest z:ch daarin openbaart, waarde leiders en dry vers steeds op de onkundige menigte werken. De zoogenaamde conservatieven, die hun naam getrouw blyven voor zooverre zij geen handbreed van oude vormen en traditiën willen afwjjken, hebben bet pleit gewonnen en kunnen zich op hunne overwinning verheffen, die te grooter is, als men in aanmerking neemt welk een eminent en ervaren Staatsman, met zijne inzichten tegenover hen stond. Is het waar dat de geschiedenis het wereldgericht is, dan zullen de tijden die volgen ■wel het oordeel wijzen over de hardnekkige aanhangers van het oude regime, die men nog niet eens als zoo be ginselvast beschouwen kanomdat de partijzucht, het jacht maken op een Ministerieëelen zetel, waar schijnlijk wel by zeer velen de drijfveeren zijn. Aan Ierland mogen wy intusschen wel zeggen: men laat over u beslissen door hen, die geheel andere eischen en belangen hebben, men wijst uwe, laat bet zijn overdrevene, maar toch niet geheel onbillijke eischen af •en wie zegt wat daarvan de treurige, de bloedige ge volgen zullen zijn. Of is het niet gemakkelijk te berekenen, dat wrevel en verzet zullen toenemen en dat <le redelooze dwang spoedig weder allerlei misdaden voortbrengen zal. De verkiezingsongeregeldheden die reeds hebben plaats gehad, doen genoeg vermoeden wat in de naaste toekomst ligt. Zoo bijv. had hij het bekendmaken van •den uitslag der verkiezing te Cardiff eene botsing plaats met de politie, waarbjj een honderdtal personen en daaronder ook vrouwen gewond werden. Natuurijjk is thans de vraag aan de orde, wat Gladstone zal doen, als het nieuwe Parlement bijeenkomt. Yan zjjno Staatsmanswijsheid kan men veel verwachten, maar zeker is, dat al beperkte hij zijne eerste plannen, wat natuurlyk voor de Ieren eene groote teleurstelling zou zijn en hem hunnen steun doen ontvallen, dan zullen toch zijne tegenstanders den strijd niet opgeven en de moeielijkheden zullen voortduren. Bedroevend is in zekeren zin het cijfer dergenen, die door hunne stem men, zich voor Gladstone verklaarden 131, tegenover 251 conservatieven, zoodat, als inen de 50 Unionisten cn 65 Parnellieten bij de Gladstonianen telt, men nog beduidend beneden het getal der conservatieven blijft. Gelukkig zal het zijn, als er aan de spanning een einde komt, maar eerst de tjjd zal leeren wie eigenlyk recht hebben om op hunne overwinning te roemen. De geschiedenis van Frankrijk leverde de laatste dagen niet veel merkwaardigs op. Sedert de verbanning der Prinsen zijn geene groote vraagstukken aan de orde. Alleen levert de finantieëele gesteldheid eenige bezorgdheid op en was bet zeker voor den fi nan tie-Minister niet aangenaam te moeten mededeelen, dat de ontvangsten der schatkist in de maand Juni 3l/s millioen beneden de raming bleven en dat in de ■eerste helft van dit jaar 38 millioen minder ontvangen werd dan in bet vorige jaar, gedurende hetzelfde tijd perk. Als opheldering daarvan zegt men, dat de suiker rechten zooveel minder opbrachten, maar waarin de •oorzaak moge gelegen zjjn, het feit is daarom niet minder bedroevend. Twee zaken van minder algemeene beteekenis hielden de aandacht bezig. Eene revolutie gebeurtenis, voor zooverre men dit zeggen kan van de oprichting van een standbeeld voor den dichter de Lamartine te Parys en een treurig voorval, namelijk de dood van den Aartsbisschop van Parys, den Kardi naal Guibert, die trouwens in goeden ouderdom eerst het kamer- en kerktooreel verlaat, daar hjj den ouder dom van 84 jaren bereikte. De Duitsohe Bondsraad heeft in de laatste dagen een besluit genomen, dat terecht verwondering wekt. Hy heeft namelijk geweigerd eene toelage van 3 millioen Mark toe te staan voor eene in 1888 te Berlyn te houden internationale tentoonstelling. De som was zeker nog al groot en wy kunnen begrypen, dat de nauw gezette heeren bezwaar vonden om haar toe te staan, maar bevreemdend is het als men als reden opgeeft, dat de Duitsche Nijverheid niet met tentoonstellingen sympathiseert; waar die elders gehouden werden liet zij zich gaarne vertegenwoordigen en was niet onver schillig voor de prijzen, die toen werden toegekend. Maar het Duitsch karakter schuwt concurrentie en wil voor alles monopolie hebben. Misschien hebben wij hier ook te denken aan de bijzondere handels-politiek, die in de laatste jaren in Duitschland werd gevolgd. De nationale trots verdraagt zich niet met den roem, die aan anderen wordt toegezwaaid. Niet alleen dat de cholera in Italië bljjft voort woeden, maar zij neemt in de laatste weken daar onrustbarend toe. Dientengevolge heeft de Minister van Oorlog de oproeping der lichting van 1880 inge trokken en de groote militaire manoeuvres onbepaald uitgesteld. In bet kleine stadje Latiane, dat slechts 6000 inwoners telt, kwamen in weinige dagen 700 ge vallen van cholera voor en 160 sterfgevallen. Op de meeste plaatsen woedt de ziekte meest in de armen wijken, waar zich, zoo luiden de berichten, allerwege vuilnisbronnen en varkenshokken bevinden. Het schijnt dus dat men daar nog weinig aan hygiène doet en de besmetting in de hand werkt. Hier en daar vluchten de overheidspersonen in plaats van op hun post te blyven en worden alzoo de noodige voorzorgen ver- zuimd, terwjjl de doctoren verzekeren dat de ziekte meer en meer een kwaadaardig karakter aanneemt. De berichten uit Beieren blyven nog altyd allerlei verhalen geven omtrent den onlangs overleden Koning, die zeer verschillend gekleurd zijn, al naarmate zjj van vrienden of vjjanden afkomstig zyn. Er is sprake van dat de Prins-Regent eerlang eene samen komst hebben zal met den Keizer van Duitschland, misschien wel om over annexatieplannen te spreken. Als de Russen niet door de Nihilisten geplaagd worden, dan plagen zij de Israëlieten. Zoo hebben onlangs weder gewelddadigheden tegen het verdrukte volk plaats gegrepen in het gouvernement Minck. Onderscheiden personen werden gewond en de rust eerst door de tusschenkomst der gewapende macht hersteld. Het schynt wel of men in sommige landen van Europa zich op geheele vernietiging van het oude volk toelegt, maar de geschiedenis leert, dat dergelijk plan, meermalen ondernomen, niet zoo gemakkelyk slaagt. Nieuwstijdingen. Slwuri&tt. Het reusachtige beeld, der »Vrjjheid de wereld verlichtend®, dat door het Franscue volk aan het Amerikaansche is geschonken, zal nu tusschen 15 en 20 October onthuld worden. De Amerikanen zullen veel werk maken van de feestelijkheid. Dezer dagen werd te Smolensko een Russische hofdame, Mevr. Gorali, begraven, die den leeftijd van 114 jaren bereikte. Zij had Catherina II gekend en was hofdame geweest onder de regering van Paul I (die in 1801 overleed). Hare zuster, die 113 jaren is, ging in den lijkstoet, met vaste schreden. Een krankzinnige moeder heeft te Konradswalde (Silezië) hare twee kinderen, een tweeling van 12 dagen, op eene vreeselijke wijze om het leven gebragt. Zij maakte een grooten ketel met water vol, deed dit goed koken en stak toen beide kinderen met het hoofd naar onder in het kokende water. De kleinen stierven natuurlyk oogenblikkelyk. •Ouüsriilèutfr. Een lief kind van zeventien jaren is Dingsdag- middag op tragische wijze te Berlyn gedood. Op den hoek van twee drukke straten gleed zij uit, juist op het oogenblik, dat een kolenwagen aankwam. Het zware gevaarte ging het meisje over den hals en doodde haar oogenblikkelyk. Het hoofd was geheel van den romp gescheiden. Het ongeluk gebeurde onder de oogen van den vader. De vroedvrouw Rondelet heeft thans alles be treffende den dood van Emma Beekman, wier stuk gesneden lijk gedeeltelijk te St.-Gillea, gedeeltelijk te Vilvoorde gevonden werd, bekend. Een groot aantal meetings worden door de Ylaamsche socialisten georganiseerd met het oog op de manifestatie van 15 Augustus. Het socialistisch congres, Maandag te Antwerpen ge houden, heeft tot oprigting van een reservefonds be sloten in geval de algemeene grève uitbreekt. Een ontaarde moeder te Antwerpen heeft Maandag in een bui van gramschap bijna haar zevenjarig doch tertje vermoord. Het kind had een boodschap verkeerd uitgevoerd en ontving daarvoor eene kastijding. Het meisje nam de vlugt, en de moeder wierp haar een mes na, dat het arme kind zoodanig trof, dat haar leven in gevaar verkeert. De vrouw is natuurlyk in handen der politie. Jlcfcerlawfr. Amsterdam, 14 Julij. Een zekere J. L., vroeger hofmeester op een der stoomschepen der Maatschappij „Nederland", werd ongeveer 2 jaar geleden plotseling vermist, en men vermoedde dat hy verdronken was. Werkelijk werd kort daarop een lijk opgevischt, dat door den schoonvader en eenige vrienden voor dat van J. L. werd herkend, zoodat zijne vrouw en hare twee kinderen niet anders meenden dan dat man en vader door een noodlottig toeval het leven had verloren. Laatstleden Zondag bragt echter J. L. in levenden lyve, gezond maar arm en haveloos gekleed, een bezoek aan de Javaansche bedienden der Suezbooten en werd hij ook dezen morgen door verschillende personen aan de Handelskade gezien en door allen herkend, en door een hunner toegesproken. Intusschen is zjjne vrouw in het bezit van de akte van zijn overljjden en volgens de wet niet verpligt den verrezen echtgenoot weder met liefde te ontvangen. Naar wij vernemen, moet de socialist Geel, ge vangen genomen wegens schieten op den commissaris van politie te Amsterdam, den heer Stork, sedert zijne ar restatie zeer ternedergeslagen zyn. Hy betreurt het dagelijks meer en meer de daad bedreven te hebben. 'S Gri*avenHag:e, 14 July. Het verbljjf van het Hof in de residentie zal van korteren duur zyn dan aanvankelyk verwacht werd. Z. M. de Koning is voor nemens na ontvangst der candidatenljjst voor het voor zitterschap der Tweede Kamer en de daarop gevolgde benoeming met H. M. de Koningin en het Prinsesje naar Soestdyk terug te keeren. Te dien einde zal de Kon. trein Zaturdag te 10 uur van het Holl. spoor naar Baarn vertrekken. De adressen van antwoord op de Troonrede casu quo zouden dan den Koning te Soestdyk geworden. 's Gravenhage15 July. (Tweede Kamer). Er is besloten tot toelating van alle leden; de heer Schaepman na discussie met 67 tegen 9 stemmen. De nominatie voor president bestaat uit de heeren Cremers, Gleichman en Reuther. Rotterdam, 14 July. Een schoenmaker alhier bleef 28 jaar geleden aan zyn leverancier/248 schuldig. Uitstel is, by een eerljjk man, echter geen afstel; deze man, kwam de schuldenaar zjjne rekening afbe talen, met bijvoeging van f 100 voor rente. Maandag vierde een Rotterdamsch echtpaar hun zilveren bruiloft. Het had dit geheim gehouden behalve voor de armen, die ten getale van ongeveer 60 wekeljjks te hunnen huize een aalmoes komen halen. Deze waren uitgenoodigd tegen 2 uren te komen. Van de 60 kwamen er 46. Zy vonden een goed gedekte tafel, kregen een heerlijk middagmaal en ieder 5 daarenboven. Wie meer in hun Bchik waren, de weldoeners of de beweldadigden, viel moeijelijk te zeggen. Te Ooltgensplaat zyn een tweetal bedelaars aan- gehouden, die nota bene van over de Pyreneëen ^den weg naar die gemeente te voet hadden afgelegd, waar mede twee maanden gemoeid waren. Kluwlert, 14 Julij. Toen heden de loting voor de nat. militie zou plaats hebben, bleken er slechts 11 briefjes gereed gemaakt te zijn, terwijl 14 jonge lingen trekken moesten. Terstond werd naar 'e-Bosch geseind en van daar berigt ontvangen, dat de lotiDg nu moest plaats hebben met nummers bestemd voor de schutterij-loting. Dit geschiedde. De eersttrekkende nam No. 30, het hoogste nummer, die na hem trok nam No. 29. Die twee nummers waren de eenige vrije nummers. Yerseko, 16 Julij. In de Raadsvergadering van Donderdagavond waren de voorzitter en alle leden, behalve de heer Sandee tegenwoordig. Onder de inge komen stukken behoorde de goedkeuring van de schoolgeldheffing voor het onderwijs in de Fransche taal, naar aanleiding van welke de voorzitter mededeelde, dat de inschrijving van leerlingen is opengesteld van af heden tot 31 dezer. Op bet verzoek aan den Minister om den opzigter van Rijksgebouwen af te vaardigen, ten einde zijn oordeel te kunnen vernemen, omtrent de verbouwing van het bestaande telegraafkantoor tot een post- en telegraafkantoor, heeft de Min. geantwoord, dat dit verzoek bezwaar ontmoet, omdat ieder architect het zelfde kan doen. De Min. zond tegelijk modelteekeningen waaraan moet worden voldaan. De voorzitter leest eene missive voor van den heer P. Sandee en eene van den heer W. van Oeveren, dat zy ontslag nemen als lid van den Raad. Mede ingekomen was een schrijven van heeren kerk voogden en notabelen, dat zij genoegen nemen met het laatste Raadsbesluit omtrent het gebruik, dat de kerk zal hebben van de klok in den te bouwen toren De Voorzitter brengt de geldleening voor den toren bouw ter sprake en wenacht het oordeel der vergadering te vernemen, wat dit jaar nog aan den torenbouw kan gedaan worden. De beer Laban zegt dat voor den winter het fondament nog kan gelegd worden. De heer Schipper wil het leggen der fondamenten en den bovenbouw ieder afzonderlijk aanbesteden, om niet dadelyk de geheele benoodigde som te moeten leenen en dus rente uit te winnen. De Voorzitter meent dat het doel van den heer Schipper ook kan bereikt worden door de Btorting van een deel der geldleening op een lateren datum te bepalen. Hij vreest, dat een aanbe steding in tweeën, di aanbestedingssora hooger zal doen worden en stelt voor eene som van 9000 te leenen ad 4 °/0 aflosbaar in 11 jaarlijkscbe termijnen. De heer De Koeijer wil een langoren tjjd van aflossing, doch de Voorzitter vreest, dat Ged. St. dit Diet zullen goedkeuren. Het voorstel wordt met 5 tegen 1 stem aangenomen. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat door Burg. en Weth. tot klerk ter secretarie uit 4 sollici tanten is benoemd de heer P. de Vey te Rilland-Bath met ingang van 20 Juljj en dat na dien datum de secretarie zal opengesteld worden op eiken werkdag van 9 tot 3 uur en van 5 tot 6 uur, behalve des Dingsdags, als wanneer zij open zal zijn des avonds van 5 tot 8 uur. Heiukenszand, 13 Julij. Maandagnacht werd bij de weduwe H. Driedjjk even buiten deze gemeente inbraak gedaan, en wel door een dronken persoon, die aan den achterkant van de woning een raampje had ingeslagèn en zich daardoor had weten binnen te dringen. De kloekmoedige 84jarige weduwe, die te bed lag en onraad hoorde, sprong uit het bed en begaf zich, gewapend met een flinken stok, naar de zooge naamde keet waarin de inbreker teregt was gekomen en vond daar een persoon in zijn bloed badende op den grond liggen. De oude vrouw bad de tegenwoor digheid van geest met een meisje, dat haar dien nacht tot gezelschap diende (omdat haar dienstbode op de kermis was) den persoon te verwijderen door de voor deur, doch daar do voordeur en de kamerdeur in de onmiddellijke nabijheid staan, wist de inbreker nog in de woonkamer te snappen. De oude vrouw en bet meisje gaven echter den moed niet verloren en het gelukte haar hem buiten de deur te zetten. Onmiddellijk werd de hulp der politie ingeroepen, die de dader spoedig in handen had maar in dien tusschentijd had hy nog eenige glasruiten ingeslagen in de ramen der voorkamer, waardoor hij zich nog meer bloedwonden toebragt. De oorzaak van bet voorval moet alleen toe te schrijven zijn aan jaloezie, aangezien de dienstbode van de weduwe, waar hij vroeger mede in kennis stond, thans niets meer van hem wil weten. Goes, 14 Julij. De vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen vergaderde heden in de gemeente school te Wemeldinge. Slechts weinig leden, een dertiental, waren verschenen De bekende circulaire van den Minister van Binnenlandsche zaken omtrent het misbruik maken van den vrjjdom van briefport werd besproken. Er bleek niet meer of minder dan dat de regering zelf het voorschrift overtreedt, dat zij anderen beveelt op te volgen. De regering ziet, zooala werd aangetoond, wel den splinter in het oog van anderen, maar de balk iu eigen oog werd niet opge- De vorm en de wijze van publiceeren en oproepingen door de gemeentebesturen, werd aan eene duchtige critiek onderworpen. Algemeen was men van gevoelen, dat hierin groote vereenvoudiging en besparing van kosten kon gebragt worden. Door het ongunstige weder moest het voorgenomen uitstapje per stoomboot naar St. Maartensdjjk worden opgegeven en maakte men in plaats daarvan een rijtoer naar Hansweerd. Als gewoonlijk was de gemeenschappelijke maaltijd niet het minst belangrijk gedeelte van het programma. Woensdagavond bad in den tuin en de zalen van „de Prins van Oranje" het zomerfeest dor „Vereeniging voor Volksvermaken" plaats. De tuin was voor deze gelegenheid prachtig versierd en verlicht. Om het minder aangename van het weer, waren de leden in den aanvang niet zeer groot in aantal, doch langzamerhand verbeterde datmen meent dat ongeveer een 200tal leden van deze gelegenheid om zich te ontspannen hebben gebruik gemaakt. De stafmuziek uit Bergen op Zoom onder directie van den heer N. A. Bouwman handhaafde baren ouden roem. Eén nommer van bet programma werd herhaald en één extra gegeven. De liefhebberij om te dansen was zeer groot, zoodat ook dit deel van het feest in den smaak van het publiek scheen te vallen. Het bestuur van Volksvermaken heeft succes op zyne poging om den leden ook in den zomer een feest te bereiden. Door Z. E. den Minister van Justitie is aangesteld tot onbezoldigd Rijksveldwachter C. van dtf Kreeke, djjkopzigter te Wolfertsdyk. By de overgangs-examens aan de Rjjkslandbouw- school is o. in. bevorderd van B I tot B II de leerling J. G. C. van den Bosch van Wilhelminadorp. Goes, 15 Julij. Heden morgen had de dienstbode van D. het ongeluk met de regterhand tusschen de raderen van de karnmachine te geraken. De hand was geheel verbrijzeld, zoódat die by de pols moest worden afgezet. Reeds gisteren avond zouden we 't genoegen ge had hebben een mensch, een z.g. hardlooper het werk v it> eon paard te zien verrigten. maar weêr en muziek waren oorzaken, dat de voorstélling" tot heden avond werd uitgesteld. Het is een verheffend gezigt, een mensch, een redely k wezen, een werk te zien verrigten, dat zelfs door geen paard vrij willig zou worden verrigt In de Maandag gehouden algemeene vergadering van de afdeeling „Walcheren 1 der „Zeeuwsche Land- bouwmaatschappjj" kwam ter tafel een brief van de firma Wed. J. C. Massee Zoon te Goes, van den volgenden inhoud »Bjj gelegenheid der in de vorige week te Zierikzee gehouden landbouwtentoonstelling, en meer in 't bij zonder by de aldaar plaats gehad hebbende wedstrijden met ploegen en eggen is ons gebleken dat er iu den handel zijn werktuigen, die, hoewel zeer practisch, nochtans by den landbouwer totaal onbekend zyn in het gebruik. »Ter bevordering nu van een gemakkelijker en winst gevender arbeid van den landbouwer, zoowel als ter aanbeveling van de werktuigen zelve, hebben wij een idee opgevat, dat wy zoo vrij zyn aau u, evenals aan de andere afdeelingen der Maatsch. voor te leggen.? »Zoo door u of door eenige uwer leden der afdeeling de wen8cb geuit mogt worden met een ot ander werk tuig, hetzy egge, ploeg, graamaayer of welke ook, ken nis te maken in het gebruik, alsdan zijn wy bereid bet verlangde werktuig ter kennismaking in gebruik te geven zonder daarvoor eenige vergoeding in reke ning te brengen of de minste verpligting te stellen zulk een werktuig uitsluitend bjj ons aan te koopen. Alleen de kosten van heen en terugzenden komen voor rekening van den gebruiker." De voorzitter stelde voor de firma Massee voor haar aanbod dank te betuigen en raadde deu leden bij voor komende gelegenheden daarvan gebruik te maken. Zieirilcssee, 16 Juljj. Iemand alhier, zich noe mende N. N., schonk dezer dagen aan het Onder steuningsfonds van het Ned. Onderw.-Gen. 1000. Uit het kamp op de Teteringsche Heide wordt het volgende aan „De Tijd" geschreven .- Een cadet wilde op een avond van verleden week zich uit het kamp verwijderen, doch werd hierin ver hinderd door een schildwacht. Na eerst getracht te hebben den schildwacht om te koopen, waarin hy niet is kunnen slagen wat strekt tot eer van den nede- rigen soldaat ontstond eene worsteling, waarop de schildwacht hulp riep. Daarop kwamen, naar men zegt, eenige cadetten toeschieten, om den schildwacht zijn geweer te ontnemen, die zich echter dapper verdedigde met de bajonet op het geweer, waardoor een cadet een steek in den rug bekwam. De naastbijzijnde schildwacht, die het geroep gehoord bad, kwam toeijlen, zijn geweer met een lossen patroon geladen in de lucht afschietende. Op dat schot kwam de geheele wacht toegesneld, waarop de cadetten de vlucht namen. De schildwacht door de overheid ondervraagd zijnde of hij den cadet kende, antwoordde ontkennend, maar daar op de punt van de bajonet bloed gebleven was, zou de dader wel te ontdekken zijn of uitgevonden kunnen worden. Het noodige onderzoek is door den dokter en de overheid gedaan, waarop de cadetten ééu voor één werden onderzocht, zoodat spoedig de schuldige gevonden en herkend werd, en hij zich zal hebben te verant woorden bjj den tuchtraad, waar hij zijn verdiende straf niet zal ontgaan. Woensdagmiddag is een man in de nabijheid van Utrecht door den bliksem aan hoofd en arm getroffen en gedood. Een meisje van vijf h zes jaren te Utrecht, is in de ouderlijke woning, waar zij zich op dat oogenblik alleen bevond, door den bliksem getroffen. De moeder vond bij- hare terugkomst, het kind met verbranden regfcer- arm, maar nog levend. In Gaasterland heeft de landbouwer R. S. zijn 17-jarigen eenigeu zoon in drift zoodanig verwond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Sirjansland door den Cand. J. Schrijver te Weesp. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 1J^ Jnlï JJS80, 'b Morgens 10 ure, Ds. J. A.GOEDBLOED, voorbereiding. '8 Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 8. Collecte voor emer. pred., pred.-wed. en weezen. Gomeugdc Berigten. België heeft een overvloed van ridders, welke doet denken aan bet „Land van Kokanje In een tijdsver loop van 19 maanden zijn 11,217 ordeteekenen toege kend door de Belgische Regering. Het is dtór tegen woordig de grootste eer om niet gedecoreerd te zjjn. In Beijeren, waar de Koning krankzinnig is gestorven en zyn opvolger krankzinnig is, bedraagt hetbierver- bruik jaarlijks 284 liter per hoofd. In het tuchthuis te Leeuwarden waren op 1 Juljj 11. 339 gevangenen aanwezig. Op 1 Jan. was dit getal 342. Te Wormer- veer zjjn twee meisjes geboren, die als de Siameescbe tweelingen aan elkander gegroeid waren. Beiden zjjn kort na de geboorte overleden. Al doende leert men. Dezer dagen kwam eene nieuwe dienstbode in hare betrekking. Mevrouw„Zoo, zoo, 't is goed, Keetje, dat je er bent., ik hoop, dat je mij, wat het koken betreft, wel zult bevallen." Keetje: Daar kunt u van verzekerd zijn, mevrouw Als men, zooals ik, in twee jaar tijds, bjj dertien familiën heeft gewoond en gekookt, dan begint men er al zoo wat verstand van te krijgen." Met bet gunstigste gevolg is eene fontein uit de Wilhelminastad naar Goes overgebragt. Men heeft opgemerkt, dat het watergevend vermogen er niet op verminderd is. Vooral aan eene achterdeur op den langen dijk kan men zich daarvan overtuigen. Een oud militair, thans schoenmaker, liet Zondaguacht zijn lielje door een raam binnen. Hij miste de sleutel van de voordeur, 't Was in den Wjjngaard een pretje v Alleen een pautje en een heiden namen het geval kwaljjk. Maatje en Keetje te Kloetinge hebben met de kermis net zoo lang gedanst tot dat zij een stuk jongen hadden opgedaan; toen hadden zy toch ook uitgeweest. Twee burgermeisjes te N. Tonge moesten haar babbeltong wat in toom houden, anders zal het niet lang duren of zjj zullen er uitgedraaid zijn. Dus, meisjes', houdt uw mondjes digt, Dat was toch wel uw eerste pligt Johanna en Maria, is 't nu genoeg Had dan gebleven uit de kroeg, Dan had ge ook niet moeten vragen, Bjj vier boeren te rijden in den wagen. „Wel, wel" eegt praatachtige Joo uit de Noordwei ïeetraat, „wat beu ik nu vergist in mijn broeders vrouw; ik dacht baar te belasteren en te beliegen zooals ik zjjn eerste vrouw heb gedaan, maar ik zie dat dit niet gaat, want zij heeft mjj de deur uitgejaagd. Johanna uit den Anna-Jacobapolder moest zooveel praats niet hebben van meisjes, waarvan niets te z valt. Ingezonden Stukken. Geachte Redacteur! In. de hoop, dat mjjne mededeeling tot dusverre „over het spiritisme" een ander begrip zal in het leven geroepen hebben, dan het over 't algemeen in Nederland zjjn weg heeft gebaand, dewijl nog zoo velen denken, dat men er door verstaathet houden van seances met de hoofdbedoeling, om geesten op te roepen, tafels te laten bewegen en geestverschijningen op te wekken of daar te stellen, zoo wenschte ik hierbij nog aan te toonen, dat de door mjj bedoelde „gemeenschapsbetrach ting met de geestenwereld" door mij wordt aanbevolen op eene wjjze, die geschieden kan, zonder ééne enkele seance te houden en dus zonder tusschenkomst van de mediums. Ware dit zoo niet, dan zoude het spiritisme geen aanspraak kunnen maken op de vereering, die ik het toedraag en zooveel millioenen met my, dewjjl het alsdan, niet ontvankeljjk zjjnde voor die personen of gezinnen, welke geen medium in hun midden hebben, een bestaan zoude aanwijzen, dat met regt onvegt- vaardig en onbilljjk zoude mogen genoemd worden, als zjjnde slechts bestemd voor enkele bevoorregten, zoogenaamd uitverkorenen. Mag ik mjj hierbij eene vergelijking veroorlooven op het gebied van den algemeenen godsdienst Het bjjwonen der openlijke godsdienstoefening onder het gehoor der predikanten of R. K. geestelyken noem ik hoogst nuttig en aanbevelenswaardig voor hen, die in de gelegenheid zyn zich naar het kerk gebouw voor dat doel te begeven, maar ik protesteer tegen de bewering, dat het moet zijn eene voorwaarde, die beslist over het zyn of niet zjjn van een goed christen, want Gods woord kunnen onze zieken, of ook wel onze zeelieden of anderen overal vinden, wear zy dat slechts zoeken willen. Den omgang met den eenigen hoogsten Geest, dien wij God mogen noemen, bestaat niet alleen door naar de kerk te gaan maar naar mjjn bescheiden maar toch voor mjj zeker gevoelen, bestaat die uitsluitend in onze gedachte, hetzij wy buiten dan wel binnen het kerkgebouw zjjn, onverschillig waar die gedachte werkzaam is. Den omgang met de andere geesten geschiedt evenzoo in onze gedachten en behoeft dit ook niet juist op eeno seance te geschieden. Bijv.: Gij hebt een lief kind verloren en uwe gedachten zyn vol weemoed en liefde steeds bij dat kind, daar waar ge meent dat het zich dan bevindt, of ge hebt een dierbaar ander pand zien sterven, een echtgenoot, een vader of eene moeder aan wien of aan wie gjj zeer dikwjjls denkt met liefde en dankbaarheid, of wel ge wendt u in een stil en eer biedig gebed tot een verheven geest, zoo als bjjv. Jezus dan wel tot Onzen Vader, dan noem ik dat liefderijk denken aan uwe afgestorvenen, die gebeden tot God en Zyn Zoon Jezus, gemeenschapsbetrachting met de geesten wereld, het ware spiritisme. Mogten er nu menschen zjjn, die dit niet aannemen kunnen, omdat zjj niet gelooven kunnen dat er geesten bestaan, doordien zjj hun eigen leven beschouwen als van de dieren, alleen bestemd voor deze aarde zonder verder meer, welnu dan kan met een medium de min of meer stoffelijke gemeenschap met de geesten op eene ernstige seance meer aanschouwelijk worden en ik verzeker u, de geesten zullen u de oogen openen en wel deugdelijk zullen de feiten u bewijzen, dat er intellegente onzigtbare wezens zijn met wien ge in gemeenschap kunt komen en ge zult u kunnen over tuigen, dat uw geliefd kind of wie ge ook moogt be treuren, zich bewust is van die gemeenschap en ge zult het bewijs geleverd zien, 3at wel uw ligchaam maar niet uwe ziel sterven zal. Het ligt niet in mijn weg u die feiten nader toe te lichten, ik beschouw ze nuttig voor den twjjfelaar en noodig voor den ongeloovige, maar overigens beschouw ik ze als eene bjjzaak vau bet spiritisme, evenals de kerk voor den godsdienst ik wenschte alleen mjjn gevoelen over dat woord bekend te stellen en bet wanbegrip, dat dan ook aan velen aanleiding geeit tot spot en ongeloof, als eene grove dwaling voor te stellen. Om dus te besluiten, durf ik de verklaring af te leggen, dat ik iemand, die tracht de gemeenschap met de twee grootste, de twee meest verhevene geesten te onderhouden, door de leer van Jezus in practijk te brengen, die zegt: hebt God bovenal, Mij en Uwen naasten lief en bereid u voor met de hoop op een eeuwig gelukkig leven na uwen dood als mensch, dat zoo iemand zoowel protestant als roomsch katholiek een zuiver spiritist mag genoemd worden, al heeft hy nog nimmer eene seance bjjgewoond en weet hjj ten eenemale niet wat een medium is. Ik dank u geachte Redacteur voor de mjj verleende ruimte in uwe courant en verbljjf hoogachtend BENIDA. Rotterdam, 14 July '86. Pryzen (ter Boter en Ejjercn, Zierikzee, 15 Juli 1886. Boter hoogste koers 0,54 en laagste koers 0,477-» per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers 0,90, en laagste koers ƒ0,80. Yerseke, 16 Juljj. Oestorbeurs. Verkocht jarig Zaaigoed 10,50, gevraagd voor eerste soort Afsteeksel 3 4, tweede soort ƒ2. Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrydag-namiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. STOOMBOOTDIENST Hiildelburg en Zierikzee. JXJXjI 1880. Van MIDDELBURG Zaterd. 17 'smorg. 8,— t Zondag 18 6, Maand 19 8,j Dinged. 20 8,— Woens. 21 8, Dond. 22 6, Vrijdag 23 8, Van ZIERIKZEE Zaterd. 17 's midd. 12,- Zondag 18 Maand. 19 Dingsd. 20 Woens. 21 Dond. 22 Vrijdag 23 5,3 3,30» 3,30 3,30»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1