ZIERIKZEESCHE MEIJWSBODE. geabonneerden bekendmaking afkondiging! a f k ondigi n g. tiende-vruchten. No. 5256. Dingsdag 15 Juli/ 1886. 42sle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, - Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote tetter wordt tiaar plaatsruimte berekend. buiten deze stad, gelieven hunne A B O N N E- ]>I ENTSGELDEN per postwissel over fce maken, na aftrek der kosten, die 5 cent bedragen. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om verguuning tot verkoop van sterken drank in bet klein, van HENDRIKUS DE BIE, voor de beneden-voorkamer van het huis in de Lange Nobel- atraat, Wijk A No. 29. Zierikzee, den 10 Juli) 1886. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERrNS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den beer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van het Patentregt dezer gemeente, dienstjaar 1886/87, betrekkelijk de tappers, schippers, kramers, enz., dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 10 Julij 1886. J. P. N. ERMERINS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van het Patentregt dezer gemeente, dienstjaar 1886/87, (wijk A), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 12 Julij 1886. J. P. N. ERMERINS. VEILING VAN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de openbare Veiling der TIENDE-VRUCHTEN, aan komende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1886 zal plaats hebben op Donderdag tien Julij e.k.s des voormiddags te 10 uur, op het Raadhuis dezer Gemeente. ZiERrJczEE, den 12 Julij 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen. 3nhic. De berri-berri. (Eene Indische ziekte die den lijder totaal sloopt.) Uittreksel van een brief uitPadang: „Ik geloof dat ik niet overdrijf, wanneer ik zeg dat de helft der soldaten, die in het begin van 1885 in Nederl-Indië waren, te Atjeb door de berri-berri werd aangetast, en van deze helft zijn velen, hetzij op Atjeh zelf, of op weg naar Padang of ook wel in het hospi taal alhier overleden. In 1885 stierven in het hospitaal te Panta-Perak (Atjeh) 1800 soldaten en dwangarbeiders, terwijl dertien duizend in genoemd jaar werden ver pleegd. In het hospitaal alhier overleden gedurende 1885 1075 man. Buitendien werden velen afgekeurd, hetzij voor den dienst in 't algemeen of voor den dienst te velde, en eene massa zieken ligt nog in het hospitaal, waar dan ook sedert meer dan een jaar voortdurend meer zieken verpleegd worden dan ooit te voren. „Terwijl vroeger om de veertien dagen twee trans port-schepen elkander geregeld tusschen Atjeh en Batavia kruisten, geschiedde zulks nu om de tien dagen, en de Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij geniet daarvoor maandelijks 15000. Ieder schip, dat van Atjeh komt, zet hier vaD 200 tot 300 zieken aan wal. Deze menschen zijn hulpbe hoevend als kleine kinderen en kunnen zelfs na vele maanden nog niet loopen, laat staan hun dienst ver- rigten. „Waarheen deze toestand leiden zal, is een raadsel, maar het wordt tijd dat men in Nederland krachtige maatregelen neme om er een einde aan te makeu. De stad van Couvev, het eindstation van den Cana- Jian-Pacificspoorweg, gelegen in de provincie British- Columbia, aan de Noord-Westkust van Amerika, is Zondag 20 Junjj. bijna geheel door brand verwoest, van welke ontzettende gebeurtenis de bladen de volgende beschrijving geven: Den geheelen Zondag had het stevig gewaaid uit het Noordwesten en de boschbranden langs den spoor weg hadden zulk eene uitbreiding genomen, dat de stad geheel door rook werd verduisterd. Niemand dacht echter nog aan gevaar, totdat ongeveer 1 uur in den namiddag de rook zoo dik was geworden, dat men zelfs niet goed meer kon zien, waar men liep. Weldra daarna Btond er een stal nabij een hotel in brand. Er werd alarm gemaakt, maar de menschen gaven er eerst geen acht op. De wind nam toe en ging weldra in een wezenlijken storm oyer. Een der eerste gebouwen, die afbrandden, was een apotheek, gevolgd door eene courantendrukkerij. De vlammen sloegen met eene ver bazende snelheid over de straat en voordat men het eigenlijk wist, was het geheele westelijke gedeelte der stad in vlammen gehuld. De opgewondenheid werd toen natuurlijk zeer groot. De straten in de nabijheid van den brand waren met rook en vonken gevuld en de menschen liepen haastig heen en weer, om te redden wat nog te redden was. In minder tijd dan er noodig wa3 om het te verhalen, hadden de vlammen de bedrijvigste straat der stad bereikt. Sommige winkeliers beproefden hunne goederen naar eene veilige plaats over te brengen, maar voordat hunne paarden gereed waren, moesten de voerlieden reeds vlugten, om hun eigen leven te redden. Alle hoop om nog iets van belang te redden, werd nu opgegeven. Het gevaar van vallende balken en planken van beide zjjden van de straat bleek nu even groot voor de vlugtelingen te zjjn, als dat van de brandende huizen. Gedurende de verwarring drongen woestaards in de verlaten salons en begonnen te drinken. Men zag ver- scheidenen langs de straat waggelen met een vat bier op den schouder en de zakken vol flesschen drank. Hier en elders zag men personen rondom door de vlammen omgeven, alles schijnende te vergeten, behalve den drank. Een stoomboot bragt de meeste bewoners naar eene veilige plaats over. De vlammen verdwenen even plotseling weer als ze gekomen waren en te 6 uren des avonds kon men reeds weder hier en daar over de straat gaan, terwijl met het vallen van den avond het zoeken naar de lijken der omgekomenen begon. In korten tijd waren vele lijkeu gevonden en den volgenden morgen had men er reeds negen. Hoeveel er bij den brand zijn omgekomen is nog on zeker. De schade wordt op een millioen dollars geschat, maar de bevolking toont groote geestkracht, zoodat terstond met het opruimen der puinhoopen een aan vang is gemaakt. JTïattlirijft. Weêr is in een Franschen spoortrein een moord aanslag gepleegd. In een tunnel, bij Aix les Bains werd een heer door een medereiziger, met wien hij zich alleen bevond, aangevallen. Hij wist echter, na een hevige worsteling, den man meester te worden, en hem by het eerstvolgende station aan de politie over ic leveren. lEliutMklawït. De zwemkunstenaar Akejeen Zweed, geeft le Berlijn eenige voorstellingen in de zwemkunst. Zatur- dag begaf bij zich in tegenwoordigheid van duizenden toeschouwers geheel gekleed te water, en na diep onder gedoken te zijn, ontdeed hij zich in het natte element van zijne kleederen. Drie uren achtereen bleef Akej in 't water, waarna hij zich zjjne kleederen liet geven, die bjj met het grootste gemak in bet water weder aantrok. By het duiken kwam hij meermalen met leveude visschen in de hand boven. Een eyen vreeselijk als onverklaarbaar ongeluk beeft te Leutewitz bij Riesa (Saksen) plaatsgevonden. Op eene hofstede moest een gierput geledigd worden, waarbij de pomp verstopt raakte. Een 16-jarige knaap daalde in den put af, doch kwam niet meer boven. Hem volgde een zwager, van den boer, doch bleef eveneens omlaag. Daarna kioin de eigenaar der hofstede naar beneden met hetzelfde gevolg. Toen men op al het geroep geen antwoord bekwam, 'liet een vierde man zich zakken aan een touw, doch deze kreeg het zoo benaauwd, dat bij, toen men hem ophaalde, het bewustzijn verloren had. Nu daalde nog weder een vjjfde ia de kolk, van wien niets meer vernomen werd. Vier mannen hebben dus het leven verloren, en op het behoud van den eenen, die men opgehaald heeft, bestaat weinig hoop. Wat het geval nog onbegrijpelijker maakt, is, dat vóór twaalf jaren op dezelfde hofstede, door dezelfde oorzaak, een man is omgekomen. SLlgt®. In het slagtoffer van den moord van St. Gilles (bij Brussel), is nu een 40-jarige winkeljufvrouw, E. A. Beekman, herkend. De gevangen genomen vroedvrouw Rotelet blijft alle schuld ontkennen, en toen de bekentenissen van haar minnaar en medegevangene Masquelier haar werden voorgelezen, kon men haar slechts met groote moeite weerhouden, van hem te lijf te gaan., Zij vloekte en tierde zoozeer, dat zjj weggebragt moest worden. In het afschuwwekkende drama van Saint-Grilles is weder eene nieuwe ontdekking gedaan. Het hoofd van het slagtoffer is niet verbrand, gelijk eerst door Masquellier was verzekerd, doch het ia door hem in een haverland bij de gevangenis begraven. Vrijdag is hij onder sterk geleide naar het door hem aangewezen veld gebragt en drie meters van den weg is bet hoofd onder een dunne laag zand door de politieagenten gevonden. sEctrfrlirnfr. Gravenliage, 10 Julij. Wij vernemen, dat de Regering besloten heeft de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van de voorstellen tot herziening der Grondwet opnieuw aan de Staten-Gen. in te dienen. Een knaap, wonende in de Korte Pooten te 's-Hage, scheen zich Vrijdagavond bijzonder te vermakendoor, voor het open raam gezeten, te midden van een troepje jongens centen te werpen die vooraf door hem gloejend waren gemaakt. De geen kwaad vermoedende kiuderen, die de geldstukken gretig opraapten, brandden natuur- Ijk hunne vingers. Een politieagent maakte aan deze schandelijke kwajongensstreek een einde en deed aan gifte aan het politiebureau. Nader verneemt men, dat op Donderdag 22 Julij het appèl van Croll, en op Vrijdag 23 July a. s. dat van Domela NieuwenhuiB door het geregtahof te 's-Gravenhage zal worden behandeld. "s Gravenhago, 10 Julij. Aanst. Woensdag des voormiddags om half tien ure zal op het Paleis de beëediging door Z. M. den Koning plaats hebben der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor zoover aanwezig, in tegenwoordigheid van den directeur van het Kabinet des Konings en den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Heemskerk, allen in costuum. Het nieuwbenoemde lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland, de heer A. C. Wertheim, zal bij deze gelegenheid mede in handen des Konings deu eed afleggen. Graaf Kapnist, Russisch gezant bij ons Hof, vergezeld van den legatie-secretaris, heeft heden aandr. Mezger, namens den Czaar aller Russen, de versierselen over handigd van de Stanislasorde, 2e kl. met de ster, De heer Mr. L. W. C- Keuchenius is door de Amersfoortsche Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uit Amersfoort wordt aan het »N. v. d. D. ge schreven, dat een deel der anti-liberalen aldaar de candidatuur van den heer Keuchenius niet zal onder steunen en dat men voornemens is tegenover hem een ander antirev. candidaat te stellen. Men heeft volgens dien corr. daar het oog gevestigd op de heeren v. d. Hoop, Brantsen van de Zjjp of mr. R. J. Schimmel- penninck van Nijenhuis. Aan den Minister van Waterstaat is vanwege de directie der Stoombootmaatschappij „Overflakkee en Goedereede" te Middelharnis een adres verzonden, waarin er op wordt gewezen dat in den laatsten tjjd het Spui zijn bruikbaarheid verliest, terwijl de drempel van datr vaarwater, onder den naam van de „Bieningen" bekend, voortdurend drooger wordt, zoodanig dat daar bij gewoon laag water naauwelyks 4 voet diepgang gevonden wordt. Tengevolge daarvan ondervindt de stoombootvangemelde maatschappij meermalen's weeks stoornissen. Het Spui is de kortste en belangrijkste verbinding van Holland voor het grootste gedeelte, met Flakkee. In bedoeld ongerief deelen nog twee andere stoombootmaatschappijen en bijna de geheele beurt- en vrachtvaart van dat eiland. Adressante verzoekt dat overwogen worde of een kunstmatige verdieping kan worden aangebragt en bij gunstige meening, dat spoedig tot de uitvoering daar van worde overgegaan. Rotterdam, 10 Julij. Heden is de heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrigting te Neerbosch, over deze gemeente met zjjn zoon den heer Jacob van t Lindenhout naar Amerika vertrokken, ten einde aldaar in het belang der weezen werkzaam te zijn en gelden te verzamelen voor den bouw van een nieuw weeshuis. Gedurende de afwezigheid van den directeur zal, die betrekking waargenomen worden door den heer D. van 'i Lindenhout te Neerbosch. De op te rigten militaire school voor vrjjwilligers, dingende naar den rang van officier der infanterie, zal in denzelfden geest worden ingerigt als de tegen woordige artillerie-cursus te Delft. De school zal toegankelijk zijn voor jongelieden, in het bezit van het diploma eindexamen van Hoogere Burgerschool of andere inrigtingen voor middelbaar onderwijs en voor de velen die met goed gevolg adinissie- examen voor militaire inrigtingen ter opleiding tot officier hebben afgelegd, doch niet geplaatst konden worden boven het vereischte aantal. 't Zijn vooral deze krachten, welke het legerbestuur niet wil laten verloren gaan. De cursus zal drie jaren duren, waarvan het laatste jaar door de aspiranten bjj eeu der infanteriekorpsen zal worden doorgebragt. Als standplaats van de nieuwe instelling is voorloopig Haarlem aangewezen. Yerseke10 July. Benoemd tot zetter voor 'e rijks directe belastingen, vervanging van wijlen P. Sandee Sr. de heer Chr. Oostdijk. De drukte van het pannen varen en leggen is weder begonnen. Door de lage prijzen van het broed kan men wel begrijpen, dat dit jaar het aantal pannen, die gelegd worden, veel minder is dan in vorige jaren. Goes» 10 Julij. De zomervergadering der Ver- eenming van Burgemeeesters eu Secretarissen iu Zuid en Noord-Beveland is belegd tegen Woensdag den 14 July a.s., in de gemeenteschool te Wemeldinge. Behalve de gewone huishoudelijke werkzaamheden ziju voor de vergadering de volgende punten van gedach- tenwisseling aan de orde gesteld a. Het rapport der commissie ad hoe nopens het onderhoud van wegen en slooten. h. De aanschrijving nopens het misbruik van port vrijdom. c. De wijze van publiceeren en adverteeren door gemeentebesturen. d. De eventueel aan het bestuur in te zenden vragen. W emelcliugfe, 10 Julij. By het heden gehouden examen te Amsterdam voor verloskundige is o. a. ge slaagd, Mej. de Wed. Boot, geb. Yan Westen. Zierikzee10 Julij. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is behandeld een ver zoekschrift van de Maatschappij voor Oesterteelt alhier om vergunning tot het leggen van pannen in de Nieuwe Haven, ter uitoefening der oesterteelt. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten deze vergunning te verleenen tot April 1889 voor ƒ10 per jaar, onder voorwaarde dat de gemeente niet aan sprakelijk zal zijn voor de schade, dia mogelijk door die pannen zou kunnen worden veroorzaakt. Een verzoek vau den heer M. Couveé om het onder wijs in bet regtlijnig teekenen aan de H. B. S. tijdeljjk op te dragen aan den heer B. W. Mondt, wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. De rekening der bewaarschool voor minvermogenden wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de HU. Zuurdeeg, Goemans en W. A. Ochtman. Remissie van Hoofdei. Omslag wordt verleend aan G. van Maanen ad 70 cts. en aan J. de Krujjter ad 5,60. Vastgesteld' worden de staten van oninbare posten over 1885van den Hoofdei. Omslag op f 402,66 en van de Hondenbelasting op 30,73. De heer Schneiders brengt namens de daartoe be noemde Com missiën r^p.r^rt uit over de rekeningen van den straatweg Zierikzee—Brouwershaven en die van het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer." Beide rekeningen worden goedgekeurd, de eerste met een goed slot van ƒ259,83; de laatste met een nadeelig saldo van ƒ34,18. De heer van Manen brengt verslag uit namens de Commissie benoemd tot onderzoek der voorstellen tot wyziging der Verordening op het lager onderwijs en van bet besluit tot beffing van schoolgeld op de open bare scholen voor lager onderwijs, welke wijzigingen noodzakelijk zijn geworden tengevolge de reorganisatie der Meisjesschool. De eerste wijziging betreft de toelating van kinderen op die school, terwijl de tweede bepaalt, dat op de Meisjesschool een uniform schoolgeld van 30 zal worden betaaldminvermogenden betalen 15. Beide voorstellen werden met eenige kleine wijzi gingen goedgekeurd. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Als een bewijs dat de prijs der landerijen in dit eiland op eene goede hoogte blijft, deelen wij mede, dat Vrijdag jl. te Bruiuisse eene hofstede is verkocht tegen den prijs van/408 per 41 Ares 68 Cent. Zieirilcaoe, 10 July. Bij de plaats gehad heb bende herstemming voor Hoofd-Ingeland van het Waterschap Schouwen zijn ingeleverd 148 stembriefjes, waaronder 2 van onwaarde. Gekozen de heer Chr. Gr. de Kater met 75 st., terwjjl op den heer M. Hoogen- boom JJz. 71 st. waren uitgebragt. Benoemd tot gemeente-veldwachter teScherpenisse, J. Hendrikse van Westkapelle. By Min. Res. van den 7 July '.886 no. 9 (Pers.) is met ingang van den 1 Augustus a. s. benoemd tot Deurwaarder der directe belastingen voor het district Zierikzee de beer A. van Rijssel thans in diezelfde betrekking te Venlo. Dingsdagavond heeft onder de gemeente Amers foort een brutale diefstal plaats gehad. Twee mannen kwamen in de herberg van R. V., aan den Soester- straatweg, en bestelden ieder een „kommetje klare" (dubbel maatje jenever). Na dit verorberd en nog een „halfje" toegenomen te hebben, waarbij zij intusschen goed hadden opgelet waar de vrouw, die hen bediende, het ontvangen geld geborgen had, greep een van hen onverwachte de vrouw aan en maakte de ander zich meester van het in de lade aanwezige geld. By de worsteling ontving de vrouw een diepe snede over bet gelaat. De politie is er nog niet in geslaagd de schuldigen le vatten. Voor rekening van dr. Mezger zjjn Vrjjdag weder vijf-en-vijfèig minvermogende kinderen van Amsterdam naar buiten vertrokken, om gedurende eenige weken iu de frissche buitenlucht te kunnen leven. Dertig zjjn er naar Zeist, vyf-en-twintig naar Wijk aan Zee gezonden. Naar wij vernemen bestaat er gegrond uitzigt, dat op het laatst van dit jaar eene inrigting tot stand komen zal tot veevervoer tusschen Dnitschland en Engeland over Vlissingen. Behalve stormén gaat men ook reeds de komst van dieven voorspellen Volgens een berigt van de politie te Londen zouden eenige beruchte Engelsche dieven in bet bezit geraakt zijn van nagemaakte sleutels voor een der bankge bouwen te Amsterdam. Aan alle bankinstellingen aldaar is hiervan keunis gegeven. Den 21 Juni) heeft heimelijk de echtelijke woning in de Tromstraat te Utrecht verlaten H. van Hiele, feboren te Oud vosmeer, oud 29 jaren, van beroep oper- en blikslager. Namens zijne v rouw, wordt door den hoofdcommissaris van politie zjjne opsporing en bjj ontdekking berigt verzocht. Wanneer een landman in zeker jaar tien vrucht- boomen langs den weg van zjjn land poot, dus zonder eenige schade of plaatsverlies voor zjjn bedrjjf en elke boom hem 1,20, dus de tien te zamen 12 kosten, dan geven die boomeu hem over twintig jaar eeu kapitaal en intrest van ƒ24.waartegenover staat, dat, als dan elke boom 12 waard ia, voor welken prijs echter niemand een goeden 20-jarigen vruchtboom ver koopt, omdat deze hem 's jaars allicht voor 12 aan vrucht afwerpt, dan, gerekend dat iedere boom slechts voor 60 ets. '8 jaars opbrengt, dit 6 per jaar en/120 in 20 jaar geeft, waarbij de waarde der booraen ad 120, dus zamen f 240 aan opbrengst bedraagt, dus tienmaal meer dan kapitaal en rente, eene bijza ok in het boerenbedrjjf, die nog wel eens vergeten wordt, en toch een aardige nevenverdienste zou kunnen opleveren. Zierikzee, 12 July. Bij bet Zaturdag 11. ge houden admissie-examen, voor hen die wenschen toe gelaten to worden op de Hoogere Burgerschool alhier zyn van de 13 candidaten 9 onvoorwaavdelyk en 3 voorwaardelijk toegelaten, terwjjl 1 werd afgewezen. Bij het onlangs gehouden examen voor post ambtenaren iu den telegraafdienst is o. a. geslaagd, de heer J. Padmos Jz., geaggreëerd klerk te Bruinisse. De boeren in den polder Bruinisse kregen de vorige week eeu bezoek van een paar laudloopers. Daar hun, den landloopera, de kqpaismakiqg met de politie minder aangenaam was, hebben zij spoedig hunne biezen gepakt. De gemeente Alkmaar ia door de arrond.-regtbank aldaar veroordeeld tot betaling van/ 6500, aan de wed. Siebrands, wier echtgenoot in 1884 overleed aan de ge volgen van zijne verwonding, doordien een kesp of kolder van deu gevel van het Waaggebouw aldaar afviel. Een ingezetene van Groningen heeft aan den directeur vau het postkantoor a'daar eene som van 100 ter haud gesteld, met verzoek dit bedrag te verdeelen onder de brievenbestellers, de postboden enz., verbonden aan en behoorende onder het kantoor. De milde gever heeft uitdrukkelijk verzocht dat zjjn naam niet bekend worde gemaakt. De brievenbestellers storten hun aandeel in hun onderling weduwenfonds. Te Hunsel (Limburg) gebeurde dezer dagen het volgende De persoon v. D. uit die gemeente, vergezeld van twee onbekende personen, die zich voor deurwaarders uitgaven, zetten een persoon, die een hu:van v. D. bewoonde, met meubels en ai op straat. Daa/op werd de huurder mishandeld en bond men hem de beenen bij elkaar, toen gelukkigerwijs de uit Thorn ontboden maréchaussée aankwam en een einde aan deze brutale wjjze van bandelen maakte. Proces-verbaal werd op gemaakt, doch de valsche deurwaarders waren bijtijds gevlugt en zijn nog niet achterhaald. De oorzaken van het roodvonk. Bljjkens een officieel verslag zjj a aangaande deze ziekte ia Engeland merkwaardige ontdekkingen gedaan door een dr. Klein, die, door toevallige omstandigheden op het spoor geleid, bevonden heeft, dat roodvonk bij den mensch regtstreeks kan worden veroorzaakt door het gebruik vau melk van koejjen, welke aan zekeren, dikwijls weinig in het oog vallenden aanstekelijken uitslag aan de uijers Ijjdende. zjjn. In de meeste gevallen zyn de dieren niet noemenswaard ziek en blijven zij over vloedig melk geven. Het geval, dat dr. Klein bijzonder trof, was dit, dat een melkhandelaar, ouder wiens klanten verscheidene gevallen van roodvonit voor kwamen, de melk aan zjjn boer terugzond, die laat gaf, haar weg te werpen. Eenige behoeftige lieden, hiervan kennis krjjgende, wisten de knechts te bewegen, hun melk af te staan, in plaats van die aldus te „verkwisten.'' Het gevolg was, dat een week later de kinderen van al deze menschen zes gezinnen het roodvonk kregen. Nu werden twee der verdachte koejjen aangekocht en ter beschikking van den heer Klein gesteld, die bevond, dat bovenbedoelde uijer- uitslag door inenting op kalveren kon worden over- gebragt. De stof werd vervolgens op allerlei wjjze gekweekt en op kalveren ingeënt, welke daarop ernstig ziek werden. Eén er van stierf en de andere werden gedood om onderzocht te worden. Men vond verschil lende organen, met name de nieren in een staat vau ontsteking, volstrekt overeenkomende met de bjj den mensch in geval van roodvonk voorkomende verschijn selen. De heer Klein onderstelt op grond van een en ander, dat de melk uit aangetaste ujjers door de vingers der melkers kan worden besmet; dat de micro-orga nismen van den uitslag in de melk een geschikte stof vinden om zich te vermenigvuldigen en dergelijke melk dan feitelijk gelijk staat met de kunstmatig door hem gekweekte giftstof, welke, op balveren ingeënt, de bovenvermelde uitwerkselen heeft. Nieuwe proef nemingen zullen moeten uitmaken, of werkeljjk die zelfde uitwerkselen mede het gevolg zijn, wanneer de stof, in plaats van te worden ingeënt, wordt ingeslikt, zooals op grond van de boven aangestipte ondervinding met de zes arme gezinnen schijnt te mogen worden aangenomen. Is dit eenmaal beslist, dan is men ongetwijfeld op den goeden weg om tot een afdoende voorkoming en bestrijding der gevreesde ziekte te geraken. Zomerdrank voor arbeiders te velde. De gezondste en beste drank in heete dagen is naar een Hoog- duitscb vakblad meedeelt de volgende: 120 gram koffie worden fijngemalen en met 1 liter water 10 minuten gekookt Het dan verkregen afkooksel laat men door een doek loopen en vermengt het dan met 5 liter koud water, voegt een weinig suiker toe en een theekopje vol brandewijn en rum. Den aldus toebe reiden drank doet men in een kruik, die meu goed met een kurk gesloten in den grond graaft, het gat met hooi en stroo toedekkende. Deze koude drank wekt de spieren op en vermindert, in tegenstelling met alle andere dranken, de uitwaseming der huid. Vandaar is het gebruik er van bijzonder aanbevelings waardig bjj het maajjen en schovenbinden. KERKNIEUWS. Op verzoek eervol ontslagen als ontvanger der Ned. Herv. Gemeente te Bruinisse na 70-jarige pligtsvervul- ling onder toekenning van pensioen, de heer S. de Gvaaff aldaar benoemd tot one vanger de heer Joh. Meermans aldaar. Ds. L. A. F. Creutzberg, pred. te Oosterland, heeft het beroep naar Beekbergen aangenomen. Bedankt: voorKolijnsplaatChr. Ynzonidea, te Waspik. Ingezonden Stultkeu. Aan het Bestuur der Sociëteit „tot Nut en Genoegente Zierikzee. Mijne Heeren Toen ik bij het afscheid te Westen-Schouwen een harteljjk „vaarwel" en „tot wederziens" op mijn onzekere reis van u ontving, was mjjn geprangden boezem nog te veel geschokt, van het doorgestane leed, wat ik door uwe Politiewet van het jaar des Heeren 1808, binnen uwe veste ondervonden bad, om u, zeer geachte bestuursleden, mijnen oprechten dank voor uwe gast vrijheid en goede bescherming te betuigen, van welken plicht ik mjj bjj het slot van mijn brief zal kwijten. Gij zult mij evenwel toestaan u openhartig te bekennen dat ik ditmaal met mjjn bezoek te Zierikzee zeer teleurgesteld was, en het mjj erg griefde dat ik ten gevolge een mjj onbekend wetsartikel van het jaar des Heeren 1808 als een gevaarljjk sujet behandeld ben door de geheele wereld ben ik gewoon, zoowel door Dames, Heeren en Kinderen, als eeu welkome gast begroet te worden, wat ik bij u, even als elders, op een onschatbare prijs zou stellen, doch door dat bewuste wetsartikel van den jare 1808 werd ik verboden mijne opwachting aan belangstellende vrienden te maken, en mjjne luchtreis te ondernemen. Als geboren wereld reiziger, ben ik gewoon mij overal vry en gemakkelijk te bewegen, maar mjj ook hoogst fatsoenlijk te gedragen, waardoor ik de eer heb vele belangstellende vrienden te bezitten die mijn luchtkunstverrichtingenwaardeeren. Zoo zal het u niet verwonderen, mijne heeren dat ik mjjne verbolgenheid niet verhelen kan, dat nu juist dat artikel zoo streng op mjj toegepast moest worden, waardoor ik onschuldig genoodzaakt was duizende belangstellende en kunstlievende vrienden teleur te stellen, en voor mjj besliste nieuwe lauweren in te oogsten. AL ben ik nu van nature wat wuft en grillig van aard en beweging, zoo ben ik toch voorzichtig genoeg om niet myn eigen beenen door een Nachtpitje te laten verbranden, evenmin een anders eigendom daardoor in gevaar te brengen. Intusschen bleef ik geketend, tot dat ge mjj te Westen-Schouwen van de knellende banden verloste. O hoe dankbaar was ik, toen ge mij de vryheid weer gaf, die ik zoo lang, gedwongen door die wet van 1808, ontberen moestgij kunt denken dat het mij in den beginne wel wat moeieljjk was, dewijl alle mjjne ledematen stram, ja, zelfs een gloeiende pijn veroorzaakte, doch toen ik mij een wijle in het vrije luchtruim onder de lieve heerlijke zon gekoesterd had, was die gevoeligheid dan ook spoedig verdwenen. Na nog eens een blik op uw gezellig samenzjjn ge slagen te hebben, zette ik koers naar mjjn vaderland, hetwelk ik volgens mijne tijdsrekening ten 3 uur aan schouwen mochtgaarne had ik in mijne geboortestad Antwerpen neergedaald, doch daar de wind intusschen iets Noordeljjker was geworden, moest ik van dat voor nemen afzien, ik was nochtans gerust, ik had voldoende proviand, en was verzekerd waar ik ook in mjjn vader land aanlandde, mjj nergens straf bedreigde. Ik arriveerde ten 5 uur in de omstreken van Gent, vanwaar ik mjjn reis per spoor naar mijn geboortestad vervolgde, alwaar ik ten 9 uur, na een afwezigheid van 3 weken, met de meeste harteljjkheid in den fami liekring ontvangen werd. Ik had natnurljjk veel te vertellen, en aan vragen was geen einde; alleen eene goede verpleging, die ik tijdens mijne gevangenisschap van uw bestuur, in de overigens gastvrije veste van Zierikzee mocht ondervinden, zal mjj doen besluiten om ter gelegener tijd terug te komen, vertrouwende dat de wet van 1808 zoodanig gewijzigd is, dat ik gewaarborgd ben voor diezelfde behandeling die ik de eer had als wereldreiziger overal met de meeste toege negenheid te ondervinden. Inmiddels betuig ik u, geachte bestuursleden mijn oprechten dank voor de goede zorg en verpleging bjj u genoten, en geloof mij dat ik ter gelegener tjjd tot uwe dienst gereed zal zjjn. Uw dienstvaardigen dienaar, LUCHTBALLON. Antwerpen, 10 Juli 1886. DE BOUTEN BRUG TE IMMÏL Lang smeulde reeds 't poëtisch vuur mij in 't gemoed» Gereed, op 'tpunt, in lichter laaie uit te baraten, En de geprangde ziel, die smachtte naar verlichting En zuchtte, onder d'eeuwenlast van 't levensproza, Veraadming, rust en kalmte, zielenwellust, toe te wuiven, Als 't avondkoeltje, dat gestreken over geur'ge rozen- [gaarden Den matten zwerver om de klamme slapen suist, En hem gemoed eu lichaam, geest en stof verkwikt, Toen 't droeve oog mij viel, op 'twerk eens dichter- [ljjken medebroeders; Den bard der Zierikzeesche Houten Brug. O droeve bard, van 't kunstgewrocht dat men vernielde Hadt gij geweten boe mjj 't harte neep, hoe 'tpijnljjk [brein mjj woelde, Van kankerende smart, toen 't raadsbesluit der wijzen Die brug, diezelfde brug, door 't dichterlijk penseel Dat 't zielvolle talent van Uwe vingren stuurde Met dichtergloed gemaald, o, dat die brug, dat pronk juweel Dat kunstgewrocht zou vallen onder 's sloopers bjjl, En de meedoogenlooze hamerslag des huurlings, die ['t bevel volvoert O, haddet gjj geweten wat ik toen gevoelde, hoe [t dichterhart Tot in de veege keel mij drong, als klopte 't aan de deur, Om in 't gemoed der burgren zich te storten, in een [bloedig tranen bad, 't Vrijwillig offer op het altaar van die brug geplengd O, dan, ja dan, waart ge tot mij gekomen, De tonen uwer luit, 't geruisch der snaren mijner lier, Ze hadden zich gepaard tot één geheel vol harmonie- [accoorden Een harmonie waarbij de dichterljjke harmonie van [poorten, bruggen, enz., In 't niet zou zijn verzonken als een kaarsjen (o, vergeef ['t ondichterljjke beeld) Bjj 'thel electrisch licht. Heil Edison, hy leve! Doch gij en wist het niet. Gjj waart geljjk het schuld loos wicht, U mjjns bestaans, mijns werkens, en mjjns dichterlijken [vuurs Nog onbewust. Gjj kwaamt niet tot mij met een [dichtergroet, Uw zielenvuur smolt niet te saam met 't mijne tot [ééne zusterlaaie, HelaasDoch ik berust, ik treur niet broeder bard. Gij deedt voor beide; uwe luit, ze heeft weerklonken [door de stad Van Nobelpoort tot Havenen geen ziel in '1 landljjk [Zierikzee, Waar 't snarenspel geen weerklank vond, waar 'tzoefc [geruiscb, Niet in een wellustzwjjmel werd genotenwaar de [grjjsheid, Niet met vreugdehoven, de snaren der herinnering [voelde trillen, En de frische jeugd, al hupplend, dartiend, jublend, met U meezong: Waar de schuchtre maagd, de fiere jongeling, niet [nog eens, Het zalig miugekoos herdacht, waarvan diezelfde brug, Die nu, ai mjjten ondergang gedoemd, elk deel op ['t wreedst ontleed, Daar heen ligt» als 't ontzielde lijk eens vriends ge- [tuige was. Gjj zjjt mjj vóór geweestdoch dank, o broeder dank Voor dat, wat gjj ons schonkt, wat ge in uw vleugel- [woorden, Hebt aan vergetelheid en ondank, fier ontrukt Het woord der brug tot uwen geest gesproken, Vereeuwigd in de reeglen, haar gewijd, door 't dichter- [terlijk genie, Dat zal der volkren ziel als kleinood steeds bewonen; En als zjj in het middernachtlijk uur, bjj volle maan, Het ijzreu monster, dat haar wreed verdrong, betreen, Dan zal'een weeklacht, zacht en zuchtend, zich verheffen, Van uit den boezem van den stroom, een weeklacht [vol verwijt. Dat is de geest der oude brug, die om haar noodloot [schreit. JOHANNES JODOCÜS HELDING. NB. Zie het gedicht: Eene Herinnering aan de Houten Binnenbrug te Zierikzee, door M. R. Jongmans. Prjjs 20 ets.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1