Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5255. Zaturdag 10 Julij 1886. i2ste Jaarg. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. lielgie. Schipper A. v. d. HUCHT Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERT EN TIEN, van 13 regels 3.0 Cts.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voorraiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt tiaar plaatsruimte berekend. OUDERS of VOOGDEN, die hunne kinde- ren of pupillen wenschen te plaatsen op school D, worden verzocht daarvan aangifte te doen, bij het hoofd der school, Mejufvrouw VISSER, op MAANDAG IS JULIJ, des namiddags ten 6 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee maken bekend dat zij aan LEENDERT SLAGER Cz., Broodbakker, -wonende te Brouwershaven, en zijne regtverkrjjgenden, vergunning hebben verleend tot het oprigten van eene BAKKERIJ, achter het huis, staande op den Dam alhier, plaatselijk gemerkt wijk B no, 368, ka dastraal bekend, sectie A no. 412. Zierikzee, den 5 July 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, F. W. LOEWER, 1°. s. (Herplaatsing wegens misstelling.) - De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zafcurdag den 10 July e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 8 Julij 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Behandeling der Staten van oninbare posten van den hoofdeljjken omslag en de bondenbelasting. Verslagen van Raads- coramissiën, enz. De BÜRGEMEERSTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee, Gelet op de bepalingen der Verordening tot voor koming en blussching van brand in deze gemeente Gelezen het voorstel van de Directie der brandweer HEBBEN GOEDGEVONDEN: lo. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of de veldgewassen in deze gemeente te benoemen de Heeren W. van WESTEN, C. J. van den BOUT, J. E. van den BOUT en JAN ten HAAF aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om, naav aanleiding van art. 17 der verordening, tegen het broeijen van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie by de ingeze tenen te verstaan met de directie der brandweer. 2o. De ingezetenen te herinneren aan de voor schriften van gemeld art. 17, en de overtreding daarop gesteld, luidende „De eigenaars en bewaarders van hooi en andere „veldgewassen, binnen de bebouwde kom der gemeente „opgeslagen, zjjn verpligt: a. „te gedoogen, dat de brandmeesters der wjjk, als „hun dat noodig voorkomt, een of meer ijzers in de „stapels steken ft. „te zorgen, dat de ijzers zonder toestemming dier „brandmeesters, er niet uit verwijderd worden en te „allen tijde, des daags, voor hen toegankelijk zyn; c. „indien er, bij broeijing, volgens uitspraak der „brandmeesters, gevaar voor brand bestaat, onnriddeljjk „overeenkomstig hunne bevelen, de stapels te verwer den,.of op andere doelmatige wijze in bet gevaar te „voorzien. De ovevtreding van dit artikel wordt gestraft: van litt. a en ft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden en van litt. c met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of gevangenisstraf van één tot tot drie dagen. Zierikzee, den 9 July 1886. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. London, 8 July. De „Daily News" verneemt, ■dat er Dingsdag of Woensdag een Kabinetsraad zal worden gehouden, in welken zal worden beslist over de door de Regering met het oog op den uitslag der verkiezingen te volgen gedragsljjn. Dublin, 6 Julij. Wegens de ongeregeldheden in den afgeloopen nacht zijn een honderdtal personen in hechtenis genomen, allen behoorende tot hen, die in de club der Orangisten bijeen waren. De toestand der gekwetsten is gunstig. JFtanfirtjfc, Maandag zijn te Parijs twee honderd vjjftien kisten aangekomen, met overbljjfselen van de paleizen der Perzische Koningen Actaxerxes en Darius, te Susa. De merkwaardige oudheden friezen, kapiteelen, ge deelten van trappen en poorten, opschriften, munten •enz., zullen in twee zalen van het Louvre"-museum geplaatst worden. Met het behoorlijk rangschikken van alles zullen vermoedelijk nog wel vyf of zes maanden heengaan. Dit alles werd opgespoord en ontgraven door den Heer Dieulofoy en de zjjnen, met veel moeite en zelfs met levensgevaar. Zjj werden reeds by hun aankomst met den dood bedreigd door de dweepzieke bewoners des lands, die zich slechts met moeite door den welge- ainden »Sheik" lieten overtuigen, dat de vreemdelingen niet gekomen waren, om het graf van den profeet Da niël dat zich daar bevindt, en waarheen vele bede vaarten ondernomen worden te plunderen. Omtrent een ongeluk, den dierentemmer Blidel op de kermis te Neuilly overkomen, wordt het volgende gemeld Nadat Blidel in zijn beestenspel achtereenvolgens zjjne kunsten in het hok had vertoond met vier leeuwen on twee beeren, bleef hij alleen over met den leeuw, „Sultan" genaamd, dien hjj beval op twee pooten overeind te gaan staan. Maar Blidel, die aan rheumatisme leed, deed hierbjj een mistred en viel op zij. De leeuw sprong toen op en zette zijne klaauwen in den hals van Blidel. Het publiek gilde het uit van schrik en angst en de vrouwen vielen in zwijm. Het gelukte Blidel, die eene ongehoorde koelbloedigheid bewaard had, weer overeind te komen, doch de leeuw hield hem nog vast. Blidel, die do eene hand vrjj gekregen had, greep den leeuw by den kop, waarop deze hem losliet. Blidel bloedde geducht, maar scheen zijne volle kracht bewaard te hebben, Zclfe wilde hy zjjne kunsten opnieuw beginnen, maar het publiek liet dit niet toe. Hij heeft 17 wonden ontvangendoch geene daarvan schjjnt gevaarlijk. Omtrent den in ons vorig No- gemelden brand in het gebouw der hoogeschool te Brussel, berigten de Belgische bladen de volgende bijzonderheden Te ruim half een Woensdagmiddag, werden de met selaars, die werkten aan den linkervleugel van het gebouw, gewaarschuwd, dat er rook uit het dak kwam. Tegelijker tijd werd ook de concierge er van verwittigd deze ging onmiddellijk de aanwezige hoogleeraren en studenten waarschuwen, terwjjl de werklieden de brand weer haalden. Tien minuten vóór eenen begonnen de spuiten te werken maar de vlammen verspreidden zich met groote snelheidweldra hadden zij den koepel van de groote zaal en de boekery aangetast. Hier biel pen de studenten met grooten ijver, om te redden wat te redden was. Een vjjftigtal der jongelieden, onder leiding van Prof July, droegen de kostbaarste boekdeelen weg, totdat zjj groot gevaar liepen van om het leven te komen. „Komt naar benedenhet plafon valt in riep hun de angstige menigte toe, en naauwe- lyks hadden de moedige jonkmannen aan die waar schuwing gehoor gegeven, ot het gevreesde gebeurde werkelijk. Drie studenten, die het laatst in de zaal gebleven waren, wisten het gevaar te ontkomen, door in de vensterbanken te springen, van waar zij met ladders gered werden. Zoo bleven allen ongedeerd. De helft der boekerij werd zoo in veiligheid gebragt, ook de wetenschappelijke verzamelingen der medische faculteit bleven door de zorgen der studenten gespaard, maar de kostbare mineralogische verzameling werd een prooi der vlammen. Zeven minuten over eenen begonnen de eerste stukken van het gebouw neer te vallen, en te half twee stortte het dak van de groote zaal in. De brandende koepel leverde een indrukwekkend schouwspel op. De vlammen sloegen hoog ten hemel, en verspreidden op het uni versiteitsplein eene verschroeiende hitte. Twee brandweermannen werden gewond. Men meende eerst dat in de brandende groote zaal nog menschen waren, omdat men er bonsen hoorde. Toen men er echter met moeite doorgedrongen was, bleek er niemand te zijnhet gebons was van vallende balken. De geheele regtervleugel van het gebouw en, zooals reeds gezegd is, de groote zaal zyn tot een puinhoop geworden. Omtrent de oorzaak van den brand is men nog in het onzekere. Door sommigen wordt hij geweten aan een komfoor met vuur, dat loodgieters lieten staan door anderen aan brandende pijpen, welke werklieden onvoorzigtiglijk achterlieten. Een ingenieur, die wegens een diefstal van diamanten te Brussel in voorloopige hechtenis is, meende een middel gevonden te hebben te ontsnappen. Elk oogenblik zeide hij, dat hy eenige bekentenis had te doen, en zeide dan de plaats waar hij de byouteriën geborgen zou hebben. Op deze wijze kwam hij in de gelegenheid om eens buiten te komen, en wanneer door de politie, die hem dan vergezelde niets gevonden werd, scheen hij zeer verwonderd te zijn. Woensdag begon de gevangene hetzelfde spel. Hy verklaarde de edelgesteenten in het Bois de la Chambre begraven te hebben. Een officier van politie vergezelde hem en toen weder niets gevonden werd, zeide hijO, ik vergis my, 'tis in een huis van de Rue Américaine, dat ik ze begraven heb. De ingenieur werd naar het door hem aangewezen huis gebragt en in den tuin gekomen wees hij een plek aan, waar de vermiste kostbaarheden geborgen zouden zyn. Terwyl men druk aan't zoeken was, snelde de gevangene het huis in, sloot de tuin deur af en sprong uit een raam der voorkamer op straat. De officier van politie, die een schutting was overgesprongen, zag den vlugteling een herberg binnen gaan, waar hij gearresteerd werd. üilcïJtrlttnb. Amsterdam, 7 July. Op den spoorweg Haar lem—Amsterdam is vanmorgen een ongeval gebeurd, dat zeer ligt een groot onheil had kunnen worden. In het »A. Hbld." vindt men de volgende beschrijving van het geval, blijkbaar van een reiziger afkomstig »De trein, welke hedenmorgen om 8.45 van Zand- voort naar Amsterdam vertrok, had een oponthoud even voor Halfweg. De goederenwagen van de Haarlem Zandvoort Maatschappij, die in het midden van den trein was, derailleerde. Groote stukken ijzer werden op den weg geslingerd, en verbrjjzelde gedeelten van den wagen werden over de leggers door het zand ge sleurd. De reizigers in de rijtuigen, achter den goede renwagen, kregen eenige ligte schokken. Het scheen hun toe afsot het geheele voorste deel van den trein in brand stond, zoo digt was de door de zon verlichte wolk van geel zand en stof, welke opgewoeld was. Een heer trok aan het alarmseinen de voortreffelijke Westinghouserem bragt in eenige seconden den in vol len vaart vliegenden trein tot stand. »Uit Halfweg werd Haarlem gewaarschuwd; de rei zigers der achterste wagens stapten over in de voorste rjjtuigen, en met slechts een kwartier oponthoud kwam de halve trein te Amsterdam. »De tijdige waarschuwing en de Westinghouserem voorkwamen een groot onheil. Nu kwam ieder er met den BChrik af." »Regt voor Allen" zegt het volgende omtrent den moordaanslag op den commissaris van politie te Amsterdam gepleegd »De bladen vertellen dat er op den politiecommis saris Stork is geschotendeze stelt het volgens berigt .in de »N. R. C." voor, alsof de kogel precies langs hem is gegaan. Wjj weten van deze zaak niets, maar zouden wel willen weten, hoe Stork weet, dat er op hem geschoten is Is het misschien om zich interessant te maken, dat hy het zoo voorstelt Men heeft Geel als dader gearresteerd. Natuurljjk gaf dit groote op schudding. Wie het optreden der politie te Amster dam onpartijdig ziet, zal zich niet verwonderen, als er meer geschoten zal worden." Het scbynt aan de aandacht van Domela Nicuwen- huis ontgaan te zyn, dat Geel zjjne daad bekend heeft. Uit de laatste zinsnede zou men moeten afleiden, dat Domela Nieuwenhuis zich met betrekking tot de straatstandjes in Amsterdam als een onpartijdige beschouwt Naar aanleiding van de arrestatie van Belderok spreekt de „Vrije Pers" het vermoeden uit, dat ook deze de biljetten heeft aangeplakt, waarvan Van Om meren beschuldigd en waarvoor hy veroordeeld is. Beiden hebben dezelfde grootte, dragen denzelfden vorm van hoed en hebben denzelfden gang. In die dagen had Belderok een begin van bakkebaarden. Het blad dringt op een spoedig onderzoek aan. Een hoofdofficier in garnizoen te Amsterdam deed Zondag een togtje te paard langs de Weesperzjjde. Hy reed stapvoets, toen drie kerels aankwamen, die het socialistische „vrijheidslied" zongeneen hunner gaf het paard van den officier onverhoeds een slag, waardoor het paard verschrikt steigerde. Maar de berijder wist de kerels wel te vinden. Elk op hun beurt werden ze ingehaald en kregen ze met de karwats een pak, dat hun lang zal hengen. Arnhem4 Julij. Als eene bijzonderheid ver- meenen wy te mogen vermelden, dat in een faillissement, onlangs voor de regtbank alhier behandeld, een accoord is aangeboden en gehomologeerd, waarbjj aan de concurrente crediteuren twee en een half percent hunner oorspronkelijke vorderingen werd uitbetaald. Een bewijs der ongunstige tijdsomstandigheden mag het zeker genoemd worden, wanneer de overgroote meer derheid der crediteuren genegen is, Om voor zulk een gering bedrag afstand te doen van hun vorderingsregt, aat men zonder accoord blijft behouden, en bij eventueele solvabiliteit van den debiteur in de toekomst, zou hebben kunnen doen gelden. Breda, 6 July. De huzaar-oppasser J. H. B. aan de K. M. Academie alhier, verblijf houdende in het Teteringsche kamp, vanwaar hij stil naar de stad was gegaan, heeft eergisterenavond in een berucht huis in de Keizerstraat, by een twist met eene vrouw aldaar, deze eerst mishandeld en daarna van de trap geworpen, met het gevolg, dat zijn slagtoffer onmiddellijk den geest gaf. Zij was 38 jaren oud en de dader is in hechtenis genomen. Delft, 7 July. Drie schuldenaars alhier, hadden wel eens gehoord dat de Staat der Nederlanden tegen de belastingschuldigen, die onwillig waren om te be talen, het middel aanwendde om zoolang een soldaat by hen te logeeren, totdat ^.betaalden. Dit middel kon bjj uitstek de goedkeuring wegdragen van ons drietal, en zij besloten om dat stelsel van inlegering toe te passen, niet dat zij er een soldaat op af wilden sturen, doch zij zeiven zouden als ingelegerde soldaat fungeeren. Zij trokken daartoe dezer dagen naar hunnen gemeenschappeljjken schuldenaar, drongen de huiskamer binnen en verklaarden bij kris en by kras niet te zullen vertrekken dan nadat zy het hun com- peteerende zouden hebben ontvangen. Het bleek echter dat zij buiten den waard hadden gerekend, want onze schuldenaar, wien de ongenoode gasten zeer ohwelkom waren, en die met het oog op zijne jonge vrouw de zaak niet vertrouwde, riep de hulp der politie in. Toen werd hun spoedig beduid, dat zij te vertrekken hadden om niet achter slot en grendel te geraken en zoo stonden onze schuldeischers des avonds om half twaalf op straat, ieder druipstaarts naar huis sluipende. Zonder overdrjjving kan men zeggen„dat zij van een koude kermis kwamen. Ooitg-eixsplaat, 7 July. Tot lid van den Gemeenteraad, in plaats van wijlen Mr. D. van Weel, is gekozen de heer Mr. A. J. C. van Weel, Notaris alhier. Middelburg, 7 July. Benoemd tot hoofd der nieuwe meisjesschool mejufvrouw S. van Slee te Gro ningen. Arnemuiden, 8 July. Zekere J. de K., woon achtig te Middelburg, die voor eenige jqren te Arne muiden geregtelyk van zjjne hofstede is gezet, waarbjj de Burgemeester dier gemeente tegenwoordig was, verkeerde altjjd in het idéé, dat deze tot die voor hem zoo treurige geschiedenis had medegewerkt. Nadat hij reeds verscheidene malen voor deze zaak bij den heer Crucq geweest maar hem telkens de deur gewezen was, kwam hjj Dingsdagnamiddag te 2 uur, terwjjl de Burgemeester alleen thuis was, weder aan diens woning, trad ongevraagd binnen en sloot de deyir achter zich. De Burgemeester, die inmiddels was voor gekomen, verzocht De K., nadat deze om geld gevraagd had, zich te verwijderen omdat hjj niets met hem te maken had en deed intusschen de deur weer open. De K. greep hierop den heer Crucq bjj de keel, waarop eene worsteling ontstond, zoodat beiden op straat teregt kwamen, waar De K. zjjn mes trok en den aangevallene dreigde te zullen dooden. De Burgemeester kon zich echter nog tijdig van hem losrukken en riep om hulp, zoodat hij door eenige buren en den rijks veldwachter uit zijn benarden toestand werd verlost. De K. is gevankelijk naar Middelburg gebragt. Goes, 8 Julij. Een timmermansknecht viel door het dak van een huis, dat gerepareerd werd. De gording waarop hjj teregt kwam, brak door midden en eindelijk viel hjj op een hoop afbraak. Gelukkig kwam hij er met een ontwrichten voet van af. Eene arme vrouw uit Heinkenszand schonk op een dijk in de nabijheid van Goes aan een' nieuwen wereld burger het leven. De arme werd per draagbaar naar het gasthuis gevoerd. De kinderen der bjjzondere school trokken heden met vaandels, waarop te lezen stond: „Scholen met God", enz. door de stad naar een boomgaard van den heer Soutendam, waar zij zich aan kersen konden te goed doen. Tot de feestelijkheden behoorde ook het oplaten van luchtballons. Naar men zegt, is door de rjjkspolitie over dit laatste proces-verbaal opgemaakt. Zulk een ballon, waaronder een bakje met brandende spiritus zon, ergens op een schuur neerkomende, ligt brand kunnen doen ontstaan. JBi'iiinisse, 8 July. Onaangenaam is het als men een vorig berigt moet logenstraffen en dubbel onaangenaam als het bljjkt dat men in zjjne beschou wingen te veel optimist is geweest. Meldde ik in het Dingsdagnummer dezer courant dat het mosselzaad in >de Hals" gevallen was opgeruimd, het blijkt helaas dat deze kleine parasiten niet zoo gemakkeljjk te verdelgen zijn. Naauw krulde de lip zich tot een glimlach en ontsnapte haar het Eureka" toen men meende er in geslaagd te zijn het mosselzaad te verwijderen, of een nader onderzoek bragt aan het licht dat men zich met eene doode musch had bljj gemaakt. Men zou met Córneille (le Cid) kannen zeggen »de vloed nam het mee, de ebbe bragt het terug." Thans doen twee stoombooten hun best de oester- velden te doorploegen teneinde de Fransche oesters te zuiveren of deze revolutie evenwel gunstige gevolgen i zal hebben moet de tijd leerenongetwijfeld zal menige hoogadeljjke oester er het leven bjj inschieten. Ook ziet men hier en daar njjvere nettenknoopers bezig fijne mazen te maken die voor het opvangen van de kleine zaadoesters met vuil én al moeten dienen, welk mengsel vervolgens door zeven gezuiverd wordt. Welke gevolgen deze mosselplaag zal hebben is niet te bepalen, docb zeker is het dat een gestadig toezicht de schade slechts tot een minimum zal kunnen beperken. Zierikzee, 8 Julij. Uit het tienjarig overzigt der Nuts-Spaarbank alhier blijkt niet dat de tijden tegenwoordig zoo slecht zijn, of anders is de lust tot sparen zeer toegenomen. In 1876 bedroeg het totaal der inlagen 30,522,64 en in 1885 /"73,588,21 het aantal inleggers bedroeg in 1876 734 en in 1885 1537. In laatstgenoemd jaar werden 287 nieuwe inleggers ingeschreven. Naar wij tot ons leedwezen vernemen, is Z. M. de Koning sedert eenige dagen lijdende en zelfs een paar dagen bedlegerig geweest. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der Directe Belastingen te Rjjssen, Overijsel, A. I. Zon- nevylle, geboortig van Dreischor, thans in dezelfde be trekking to Rijp, Noord-Holland. Te Groningen ïb een jong paartje den dag volgende op den trouwdag, met de noorderzon verdwenen, de op crediet gekochte huismeubelen medevoerende. Hoe gevaarlijk een oorveeg kan wezen bleek onlangs te Breslau. Daar heeft een machinist op een drukkerjj een dertienjarigen knaap, die hem plaagde, een klap om de ooren gegeven, en éenige minuten daarna viel de jongen dood neder. Volgens de verkla ring van geneeskundigen had hjj door den slag een her8enverwonding bekomen, die doodeljjk was. TELEGRAM MEN. Middelburg, 9 Juljj. De Prov. Staten van Zeeland hebben heden aan genomen a. het voorstel van Ged. Staten om aan de Vereeniging de Ambachtschool te Middelburg eene jaarlijksche subsidie te verleenen van/ 500, beginnende met 1 Jan. a.s.ft. de verlenging van den termjjn van het in exploitatiebrengea van den stoomtram Breakens—Sluis—Maldeghem tot 15 Nov. a. 8.c. de bjjdrage aan de kosten der haven te Philippine. Verworpen werd een verzoek van het bestuur der Kweekschool 70or Machinisten te Amsterdam om eene jaarljjksche tegemoetkoming van ƒ500. Na eenige huishoudeljjke werkzaamheden, werd de Zomervergadering der Staten van Zeeland gesloten. Londen, 9 Julij. De conservatieven hebben thans zulk cijfer behaald, dat de optreding van een conservatief kabinet waar- schjjnljjk is. Weenen, 9 July. Men verwacht spoedig eene Russische bezetting in Bulgarije, Russische garde is bjj de Rumeensche grens aangekomen. KERKNIEUWS. Als eene groote bijzonderheid verdient vermelding, dat te Zwartsluis, waar de beide predikantsplaatsen vacant zyn, beroepen werden ds. Van Heyningen te 's Gravendeel en ds. Van Hejjningea te Heerjansdam, zjjnde vader en zoon. De zeven kosters bij de Herv. Gem. te Amster dam, die aan de kerkmeesters, welke aan de zijde der geschorsten staan, de gehoorzaamheid hebben op gezegd, zjjn door deze laatsten bjj deurwaardersexploot gesommeerd binnen zekeren termijn bunne woningen te ontruimen. Over het algemeen varen tot hiertoe de deurwaarders het beste bij het kerkeljjk conflicthet regent letterlijk exploiten over en weer. predikbeurten bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeding Sint-Domusstraat. Zondag 11 Juli 1880, 'sMorgens 10 ure, Ds. I. A. GOEDBLOED. 'b Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 7. Gemengde Berigten. By het huweljjk van Adelina Patti is een man van 106 jaren bruidsjonker en eene vrouw van 100 jareubruids meisje geweest. De laatste Russische leening is weder volteekend! De hofhouding van den Czaar van Rusland kost den Staat elk jaar 100 millioen gld. Bovendien geniet elk der Grootvorsten, zoodra hjj meer derjarig wordt, nog eene personele toelage van honderd duizend galden. Te St. Louis in N. Amerika zijn op één dag 60 huwelijken door echtscheiding ont bonden. Een grafschrift. Eindeljjk, lieve Marie hebt gjj rust gevondenen ik ook. Op zjj'n vestje Onder de honderde dwaasheden die van den overleden Koning van Beijeren worden opgedischt, behoort ook het feit, dat hjj zjjn park-opzigter, die eens de plannen voor een nieuwen aanleg niet dadeljjk begreep, met zwart krijt den platten grond teekende op het witte vest van dien ambtenaar. »Nu zal je 't wel niet ver geten" zeide de dwaze vorst. Een slagerspraatje. Baas tot de knecht»Kom, Piet, vooruit nou, hak de beenen van mijnheer Peters door en leg alvast me vrouw Looker's ribbestuk in de mand, we hebben een boel te doen van morgen." De knecht: »Ja baas, zoo dadelijk, ik moet eerst nog even mijnheer Wyn9tra's kalfspoot afzagen." Er wordt tegenwoordig door een bakker met zeer veel tact onderwys gegeven in het vak fatsoen". Hij heeft nu onlangs een nieuw woor denboek uitgegeven, dat o.a. ook de volgende woorden bevat: magahoniehout, allinéa, Geneive enz. e~- uit drukkingen als den vollen laag geven, kort aange bonden zjjn, zoete broodjes bakken, (fig) enz. Aan dit laatste maakt hjj zich, helaas! dikwijls schuldig. Jan te Burgh wordt aangeraden zooveel praats niet te hebben van iemand, waarvan niets te zeggen valt. Men zegt dan ook Gaat eerst uw eigen tuintje wieden, Voor dat g'een ander gaat bespieden. Zoo is het ook met de gekke Thomas te Oosterveld hjj moest zooveel kwaad niet van een ander uitstrooijen, want als al het kwaad van hem uitkwam, zou hjj er wel vjjftig voor zijne rekening hebben. Dus, Thomashoudt nu uw fatsoen Eu wil die gekheid niet meer doen; Want als het eenmaal is te laat, Dan wordt g'in eens gezet op straat. Een gewezen schippers-doehtec te Bommelendorp zegt: >ik heb het eenmaal overwonnen met het laat op straat loopen en met sigaren te verkoopen, nu zal ik zien dat ik de smidszoon vast houd, want ik heb veel te lang koffij en thee voor hem gezet en dikwjjls tot 11 ure op de kaai geloopen." Zoo iets zou men niet verwachten van een meisje, dat fatsoenlijk wil schijnen. Iiigozoudon Stukkon. Bloedzuigers, een onfeilbaar middel tegen geestverschijningen. In den „Zierikzeeschen Nieuwsbode" van heden tref ik een ingezonden stuk aan van „Benida", waarin deze ,op gemoedelijken toon den lezer voorbereidt op eenige me- dedeelingen over het zoogenaamde Spiritisme. Het ligt geenszins in mijn plan op hetgeen ons te wachten staat, vooruit te loopen, echter veroorloof ik mjj den schrjjver te vragen lo. Waarom verbergt U Uw naam achter ^en pseudoniem. Indien U het „Spiritisme" voor iets wezenlijks houdt, dan is het gebiedend noodzakelijk, in een tijd waarin zooveel twjjfel en ontkenning vernomen wordt, namen te noemen, opdat men minstens weten kan tot wien men zich te wenden heeft, om den schrjjver tot verantwoording te roepen. 2o. Waarom biedt „Benida" zjja stukken over het Spiritisme een Zeeuwsch blad aan, ter genieting van Zeeuwsche boertjes, die niet zoo dom zijn als men in Rotterdam misschien wei denkt. Van een Rotterdammer zou men met eenig recht mogen verwachten, dat hij allereerst de onwetendheid en den twjjfel in zake het Spiritisme bjj zjjn eigen stadgeuooten ophief. Voorzoo iemand ligt het voor de hand, dat hij zich wendt tot de Redactie van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" of van het „Rotterdamsch Nieuwsblad". Indien het „Benida" ernst is met zyn Spiritisme, dan durft hjj ongetwjjfeld wel met zijn naam voor den dag komen. Misschien schikt het hem wel om mjj bjj gelegenheid op het bureau van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" te komen bezoeken. Ik houd er mij voor aanbevolen. Voor ditmaal één enkele mededeeling Voor eenige jaren deelde Prof. Harting in het „Album der Natuur mede, dat de Berlijnsche boekhandelaar Nicolaï, Lessing's vriend, op zekeren morgen, terwjjl hjj zich met vrouw en vriend in één vertrek bevond, op weinige passen afstands den geest van een afge storven vriend voor zich zag. De beide anderen werden den geest niet gewaar. De geest verdween en verscheen nog enkele malen, later begonnen de geesten zelfs met hem te spreken. Nicolaï echter was een verstandig man en hield er zich van overtuigd, dat al die geestverschijningen slechts de vrucht waren zijner ziekelijke verbeelding. Zjjn geneesheer zette een 6tal bloedzuigers en toen deze diertjes hunne werking hadden verricht, waren al de geesten verdwenen om nimmermeer te verschijnen. Misschien kan het middel in Goes en Middelburg mogelijk ook in Rotterdam nog wel dienst doen. Rotterdam, 6 Julij 1886. J. HOBBEL. WAT IS SPiniTISME? Indien mijne geachte medelezers van den „Zierikzee schen Nieuwsbode" het ingezonden stuk, opgenomen in No. 5253, dd. 6 Julij gelezen hebben, zullen zij waar schijnlijk de beantwoording dier vraag meeneu te vinden in enkele woorden. En toch zullen zij zich, daarop rekenende, teleurgesteld gevoelen; indien dit zoo ware, dan zoude mijne bewering, dat het „to be or not to be" van het Spiritisme een „brandend vraag stuk" is, zeer mal propos zijn. Vergun mij nu eerst Uwe welwillende aandacht te leiden naar de beteekenis van het woord, om daarna over te gaan tot de ontledende behandeling van de zaak. Het uitheemsche woord „Spiritisme" laat zich niet in een enkelvoudig Hollandsch woord wedergeven bet is eene willekeurige omzetting van het woord „Esprit". Ik mag veronderstellen, dat zoo niet alle, dan toch verreweg de meeste lezers dit zullen vertalen met: Geest. Het is dus iets over de geesten. Dat iets nu is de hoofdfactor over de beantwoording der vraagwat is Spiritisme in hare volkomenheid en met eenig regt mag ik het dien titel geven omdat van zyn al of met bestaan, het gelooven, het aannemen, het weten afhankelijk is. De vraag: zijn er geestenf treedt dus nu op den voorgrond. Dit laat zich niet in den tegenwoordigen tyd door eenvoudig ja of neen bevredigend beantwoorden, omdat de meeste oningewjjden tot stelregel hebben„wat ik niet zien kan of waarnemen, geloof ik ook niet". Mag ik hier evenwel bijvoegen, dat dezelfde personen echter staan voor een dergeljjk dilemna, wanneer er sprake is van het al of niet bestaan van God, dien zij evenmin zien kunnen (en wiens bestaan velehelaas velen ontkennen durven om dezelfde reden) maar toch gelooven dat Hij wel deugdelijk bestaat. Duizenden en honderdduizenden gelooven aan het bestaan van God, niettegenstaande zjj Hem evenmin gezien hebben als de geesten, maar verlaten zich op hetgeen hunne domine's of pastoors hen daaromtrent met luiderstemmemet de hand op den Bijbel in en buiten den kansel verzekerd hebben, dus op gezag. Enkelen zijn er die meer philosophisch te werk gaan en God zien in Zjjne werken. En diezelfde geloovigen op gezag, die het bestaan der Godheid erkennen, niettegenstaande zjj Hem nooit gezien hebben, ontkennen daarentegen het bestaan van geesten, omdat ze die evenmin zien kunnen of gezien hebben, dit is niet billijken die onbillijkheid komt nog te duidelyker voor, omdat zij van diezelfde godsdienat- leeraren dagelijks leeren: God is een Geest! Dit nu gelooft men wd, onder welken vorm zjj ziek dien geest dan ook voorstellen, mag ik nu met redeljjker wjjze vragen Als gij gelooft dat er één voor u onzigtbare Geest is, waarom zoudt ge dan niet evengoed kunnen gelooven dat er nog andere geesten zjjn 1 Men heeft U ook geleerddat ieder menach de kiem van de Godheid in zich draagt, wie zal hieraan twyfelen 1 Dat die kiem, helaas! maar al te zeer schjjnt te kwijnen, soms te verstikken en soms in 't geheel niet ontwikkelt, is geen bewijs dat ze niet bestaat en kunnende aannemen dat zjj wel bestaat, waarom zou in die kiem dan ook niet de eigenschap kunnen liggen, dat de mensch eenmaal geest wordt? Mij dunkt, dat dit zoo rationeel is, dat het tegendeel te beweren niet mogeljjk is, aanneembaar te zjjn. Nu komt het Spiritisme tusschenbeide, om dit vraag stuk op te lossen en door feiten van allen twjjfel te zuiveren. Het Spiritisme is hier waarheid. Het bewijst ons niet alleen, dat er een God is, maar ook tegelijkertijd, dat er nog andere geesten zijn. Het bewijst ons, dat die andere geesten de voort levende zielen zjjn van de menschen, die op aarde geleofd hebben en bijna logisch volgt hieruit, dat er wel deugddijk een leven na dit leven is en 's menschen leven met zyn sterven niet ophoudt, maar zijn eigen lijk leven voortgezet wordt en, als 'tware met de eeuwigheid voor zich, pas begint. Het Spiritisme bewijst, wat de godsdienstleeraren alleen op grond van den Bijbel beweren, maar niette min als geloof aanbevelen, het Spiritisme doet meer het bewijst, geeft feiten, dat er na het stoffelijk leven een geestelijk leven volgt en die bewjjzen, die feiten worden door tusschenkomst van den mensch in een toestand als medium geleverd. De alwjjze, almagtige God, heeft vele menschen eene gave toebedacht, om door zekere kracht (mediumniek) genaamd, de menschen in contact, d. w. z. in gemeen schap te brengen met de geestenwereld en deze gemeen- schapsbetrachting nu is het, wat xnen noemt Spiritisme. Met deze regelen, geachte Redacteur, heb ik getracht, meer de beteekenis van het woord Spiritisme aan te toonen, dan wel de aard, de bestemming en het doel. Vergun mij in een volgend nummer nog eenige ruimte, om, nu wij den drempel van het gebouw zijn overschreden, mijne lezers binnen te leiden en alzoo bekend te maken met alles wat er in te zien en te hooren valt. Overbodig zal het zijn hierbjj op te merken, dat het door mij bedoeld Spiritisme in geen verband staat tot het onder dezelfde benaming gebragt physisch kunst werk, waar de in mijne inleiding aangehaalde mediums slade riome etc. de gemoedereu mede in beweging brengen door de misbruiken, die daarbjj gepleegd en met volle regt door de anti-Spiritisten gehekeld en onthuld worden. Rotterdam, 6 Julij '86. BENIDA. Prjjzen der Boter eu Ejjercu. Zierikzee, 8 Juli 1886. Boter hoogste koers f 0,47'/- en laagste koers 0,49, per 5 Hectogram. Kip-Ejjeren hoogste koers 0,92'/„ en laagste koers 0,80. vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrydag-namï'ldags va» MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. flbv*rt««ticn. Ondertrouwd J. F. L. RIETDIJK en L. H. RIDDERHOF. Leiden, 8 Juli 1886,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1