ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5249. Zaturdag 26 Junij 1886. 42ste Jaarg. JHR. J, L, C. POIPE YAN MEERDERVOORT 1.LUIJBE iPiutatJilattfo. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per "3 maanden is 1,80, frauco per post f 1,60. ADV RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. DË HERSTEM» TË GOES. De rechterzijde ziet den eigen dag in de thans door haar geleden nederlaag de zegepraal der toekomstwij hebben er volstrekt niets tegen, en gunnen baar dien troostgrond omdat wij eene tegenwoordige zegepraal behoeven om met de grondwetsherziening te kunnen voortgaan. Een anderen dag, van die grootspraak be komen, meent zij een gemoedelijken toon te moeten aanslaan en stelt aan bare lezers de vraag: kunnen de liberalen met eene meerderheid van slechts acht stemmen regeeren? En dat is dezelfde party, die ons de wet wilde stellen, toen zij nog niet de meerderheid had van ééne BtemAl die öf uit fierheid 6f uit ge moedelijkheid voortvloeiende redeneeringen kunnen gelukkig dit feit niet wegmaken, dat wij over het doode punt heen zijn en door de liberale party, die zich gelukkig geen kwaad bewust is, met frisschen moed thans de hand kan worden geslagen aan het werk der hervorming en verbetering onzer staatsinstel lingen. Zullen de herstemmingen de meerderheid der liberale partij hier of daar nog wat versterken? Te Zuidhorn wordt de verkiezing van den voormaligen president der liberale Kamer niet twijfelachtig geacht. Te Leiden behoort de verkiezing van graaf van Limburg Styrum volstrekt niet tot de onmogelijkheden. Maar het aller meest is de aandacht op Goes gevestigd, het district waarin de verschillende partijen als het ware tegen elkander opwegen. Zou het niet voor het geheele vaderland eene werke lijke verademing zijn, indien de heer de Savornin Lohman niet werd gekozen? Zeker zou het loon naai werk zijn. Men ziet dan toch hoe in deze wereld dikwijls, ofschoon volstrekt niet altijd, de straf op de kwade handeling volgt. Er zijn bij de jongste discus sion over de grondwetsherziening in de Tweede Kamer twee groote zonden gepleegd, de e'e'ne door den heer Van Wassenaer van Catwijk, de andere door den lieer de Savornin Lohman. Het is lang niet onmogelijk, dat de heer Van Wassenaer de officieele aanzegging van de werkstaking bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting zal moeten boeten met de politieke doodstraf, die voor vele staatslieden dikwijls in tydelyke ballingschap pleegt gewijzigd te worden. De onyerant- woordelijke, koelbloedige, in geen land ter wereld j vertoonde mededeeling, dat de rechterzijde tot de grondwetsherziening niet Icon (dat is te zeggenniet wilde) medewerken, omdat zij op één punt niet ten I volle haar zin kreeg, wordt vermoedelijk door de I kiezers van Leiden en omstreken (tenzij zij, die niet doordenken, de meerderheid in de dorpen om en bij Leiden vormen) met uitwerping gestraft. Maar was de handelwijze van den heer de Savornin Lohman minder laakbaar? Hoe gedroeg deze afge vaardigde zich bij deze debattenHet is van belang, dit nog eens in het volle licht te stellen. Van den aanvang af nam de heer Lohman den schijn aan, alsof hij oprecht de grondwetsherziening wilde tot stand brengen. Ieder zijner redevoeringen was een zacht- j zinnig beroep op recht en rechtsgelijkheid op fluweelen fjoon uitgesproken. De parlementaire loopbaan van den heer Lohman had het Nederlandsche volk niet gewend aan zóóveel zoetsappigheid. Men meende dat deze krijgshaftige natuur zich nooit zou kunnen leenen tot de aanbieding van den olijftak des vredes. Zóó zong hij het lied van den vogelaar weken lang, tot dat hij op den Iaatsten dag het gevaar begreep, dat er werke lijk alle teekenen waren, dat de schoolatrydzou worden bijgelegd. De liberale partij was tot het uiterste I van toegeeflijkheids genaderd de Minister van Binnen- landsche Zaken sprak zóó ernstig en waardig, als een Minister spreken kan en onthield zich van het geringste woord, dat de gevoeligheid kon opwekken en, om een goeden afloop der beraadslagingen nog meer te verzekeren, gaf hy toe aan het verlangen van hen, die overtuigend hadden aangewezen, dat de vraag der schoolgeldheffing niet door de grondwet, maar door de gewone wet moest worden opgelost. Het was, van de zijde van den Minister, niet eene uitdaging aan de rechterzijde, niet eene oplossing dezer vraag j ten nadeele der rechterzijde, maar eene verschuiving i ook van de beslissing over deze vraag tot de naderende wet. Die geringe verandering, op het laatste oogen- blik in het xegeerings-artikel gebracht, deed den neer Lohman in woede ontsteken. Nu gaf hy het sein aan al zijne vrienden om, ter zake van die eene kleinig heid, de geheele grondwetsherziening overhoop te steken nu blies bij met wellust het porlogsvuur aan, en deed hij de krjjgsklaroen weergalmennu drong zijne ware begeerte naar buiten, die nooit eene andere bleek geweest te zijn, dus om de schoolquaestie aan de orde te stellen, „al moest de voortzetting van dien strijd ook het land ten verderve voeren." Wat wij hier den heer Lohman verwijten kan door geene haarklovery worden te niet gedaan. In de aller- j laatste zitting van de Tweede Kamer werd dit verwijt hem door den heer Gleichman naar het hoofd gewor- pen. Op 9 April zeide de heer Gleichman —sprak de heer Lohman „Nu de Regeeriug elke oplossing van den strijd ter wille van de overzijde onmogelijk heeft gemaakt, hu blijft voor ons niets meer over dan te verklaren, dat het regeeringavoorstel voor ons geheel onaannemelijk is geworden." En twee dagen vroeger, den 7en April had dezelfde heer Lohman gezegd„wij krijgen niets dan datgene wat wij ook kunnen krygen onder deze Grondwet, namelijk de verplichte school- geldhefjing. Diezelfde schoolgeldheffing, die wij ook kunnen krijgen onder de tegenwoordige Grondwet, wordt twee dagen later gemaakt tot den toets van het non- possumus Wat blykt hieruitDit, dat de non-possumus-politiek in Maart door den heer Van Wassenaer aangekondigd, in April door den heer Lohman is in praktijk gebracht, tóen i daartoe geene aanleiding meer bestond, toen de Minister j Heemskerk eene kleine wijziging in het artikel had •gebracht, waardoor dit artikel principieel weinig meer verschilde van het bekende amendement der rechterzijde. Wat blykt hieruit? Dit, dat de heer Lohman, hoe uitgebreid zijne kennis, hoe indrukwekkend zijne wel- j sprekendheid moge zyn, niet is een opregt staatsman, j omdat hij, den schijn aannemende van het vaderlandsch I belang boven partybelang te stellen, toch op het aller- laatste oogonblik eene redevoering uitspreekt, die door niets dan partijbelang was ingegeven, die voor het vaderlandsch belang geen aandacht over had, en die, j welke ook hare strekking was, in haar gevolg niets anders kon uitwerken dan de regeering in de grootste verlegenheid te brengen, de grondwetsherziening te verijdelen en de schoolwet-agitatie aan te wakkeren. Voor zulke partij-mannen, in den kwaden zin des woords, mogen ook de kiezers van Goes en omstreken ons behoeden Ieder burger, die in Zeeland met Goesche kiezers in eenige betrekking staat van familie, beroep of ambt, heeft thans de gelegenheid zich jegens zijn vaderland verdienstelijk te maken, wanneer hij een steentje bijdraagt om de verkiezing van den beer Lohman flink te doen mislukken. De heer Lob man is in de Tweede Kamer, ondanks al zyne ver diensten, nooit iets anders dan een element van twist en troebelen geweestofschoon lid van de staatscom missie voor de grondwetsherziening, stemde hij tegen het amendement der linkerzijde, dat juist aan de nota's der anti-revolutionaire leden van de staatscommissie te gemoet {kwam. Alleen die reden waren reeds vol doende om den ernstigen twjjfel te voeden, of het vader landsch' belang het hoogste doel van zijn streven is. En nu een enkel woord nog tot u, Katholieke kiezers Rechtmatig was uwe verontwaardiging over het „hoog bevel", dat ter laatster ure uit het politieke hoofd kwartier van den Haag tot u werd uitgevaardigd. Om welke reden dan ook (de heer Schaepman moet in de gelegenheid worden gesteld zich te rechtvaardigen), ter wille vooral van den heer Lohman, moest gy uw eigen geestverwant en geloofsgenoot, Wilkens, over boord werpen, die misschien andera wel bij eerste stemming was verkozen geworden. Dat was één van die „high considerations of politic interest" (hooge overwegingen van staatsbelang, zoo als wijlen de heer Yan Lynden van Sandenberg pleegde te zeggen), maar die boven uw bereik lagen. Zult gij, de bedoelingen van den heer Schaepman doorziende, hem ooit geestiger kunnen beantwoorden (de heer Schaepman is een groot vriend van geestigheid), dan door in geen geval den heer Lohman te stemmen? Waarom zoudt gij juist hem naar de oogen zien Mag de persoonlijke vriendschap die de heeren Lohman en Schaepman verbroedert en waarschijnlijk „met de toekomst der rechterzijde" in verband staat, voor u ooit een motief zyn om te stem men, zoo als hij dit wil? Maan stelt gy, Katholieke kiezers, werkelijk prijs op de meeningen en inzichten van den heer Schaepman, slaat dan nog eens zyne rede van 18 Maart op, waarin hij de „groote verdiensten" opsomt, die de Katholieken van Nederland aan de liberale partij, die de Grondwet van 1848 tot stand bracht, te danken hadden. Katholieken in Nederland! Zouden toy zeggen, wilt gij dat de Grondwet van 1886 uwe vrijheden vjaarborge en oersterke, wilt ge niet opgaan in orthodoxe kerkelijke twisten, wilt gij de eenheid van uw land bevorderen, sluit u dan aan by die party, die de vrijheid in hare banier heeft geschre ven Laat de verkiezing te Goes de uchtendschemering zijn van die toekomst, welke alle waarljjk vrije mannen onverschillig van geloof doet samengaan. Kiest dus de Heeren en Nieuwstijdingen. JFtanferijt Pai'jjs, 23 Junij. Prins Victor ia naar Brussel vertrokken, vergezeld van 15 aanzienlijke Bonapartisten. Zij reizen mede tot Brussel. Bij het vertrek van den trein werd den prins toegeroepen. „Leve de Keizer Tot wederziens Jwaarop anderen antwoordden met den kreet„Leve de Republieken met gefluit. Aan het station werden eenige personen in verzekerde be waring genomen. Munchen, 23 Junij. De commissie van de Kamer van afgevaardigden heeft met eenparige stemmen be sloten het regentschap van prins Luitpold aan te nemen. De Kamer zal den 26 dezer te dier zake eene openbare zitting houden. SJelgie. Een petitiewaarbij voor Vandersmissen gratie verzocht wordt, doet in Saint-Josse ten Noode, een voorstad van Brussel, waar Vandersmissen metterwoon gevestigd was, de ronde. Naar men zegt is deze petitie reeds van 12000 handteekeningen voorzien. Een soldaat te Brussel, die door eene bloedspuwing was overvallen, kort nadat hij het militaire hospitaal had verlaten, werd Dingsdag op de openbare straat gevonden. Van de magteloosheid van den ongelukkige had een ellendeling gebruik gemaakt om hem zijn horloge te ontstelen. Amsterdam24 Jung. Ongeveer 8 weken reeds is men bezig (naar aanleiding van de waargenomen verzakkingen der fundeeringen van de bogen der ijzeren bekapping van het nieuwe centraal station alhier) met een onderzoek naar den ondergrond. Aanvankelijk dachten de gebr. Goedkoop, aan wie dit onderzoek door de regeering werd opgedragen, dat op 30 35 meter beneden A, P. vaste grond zou worden gevonden, doch toen daaruit niets dan modder en derrie, door boring met ijzeren buizen, te voorschijn kwam, werd het boren op last van den Minister van Waterstaat tot 45 m. dieper, ongeveer 150 voet onder A. P. voort gezet. Naar uit goede bron vernomen wordt, moet ook hier nog de teleurstelling groot zyn, en moet men aan bet dep. van waterstaat waarheen de pijpen, (die uit den diepen grond met veel moeite, soms in 't geheel niet door de sterke zuiging der modder komen) ge zonden worden, ten einde raad zijn, aangezien op deze diepte, gesteld dat vaste grond eenmaal wordt aan getroffen, eene nieuwe fundeering schatten gelds zou vereischen. Nu de valsche ondergrond aan deze kostbare werken zulke geduchte parten speelt en de indienststelling van het nieuwe station daardoor weder voor langen tijd wordt vertraagd, zal men weldra overgaan tot herstelling van het houten hulpstation, dat op vele punten herziening behoeft en waarvan de kosten op f12,000 geraamd zijn. Deskundigen ramen de kosten van radicale herstel ling van den steeds meer en meer wegzinkenden viaduct en van de fundeering der kapspanten voor de bekapping op ieder ll/i zamen dus op 3 millioen gulden. 's Gravenhage, 23 Junij. Uit Wildungen wordt gemeld dat de gezondheidskuur, die Z. M. den Koning aldaar laatstelijk ondergaan heeft, wederom gunstige gevolgen voor Z. M. heeft gehad en de be handelende geneesheer den gezondheidstoestand des Konings hoogst bevredigend acht. Woensdagmiddag beeft mevr. Bulkley zich naar Dordrecht begeven, om aldaar haar straf te ondergaan. Gorinclieiu, 22 Junij. Alhier is door zekeren E. d. G. op zijne vrouw een moord gepleegd. Uit het geregtelijk onderzoek moet gebleken zyn, dat toen De G. van beroep hovenier, gisteren avond te ongeveer half tien te buis kwam, hij twist met zyne eebtgenoote kreeg, naat aanleiding van een gezegde van deze dat er iemand om geld was geweest, en zij door zyn toe doen, nl. omdat bij zijn geld aan sterken drank ver kwistte, niet had 'kunnen betalen. Volgens hem was het eten niet gereed en berispte hy zijne vrouw hier over. Hoe het zij, in eene vlaag van drift nam hy het broodmes en stiet het haar onder het hart in 't Jyf. De doodelijk gewonde vlugle daarop naar buiten, maar kon het niet verder dan de stoep brengen, waar zy ineenzeeg. De eenige woorden die zij nog gesproken moet hebben, zijn„O God, Regien, hij Bteekt mij doodwelke zij eene buurvrouw toeriep. In huis gebragt, beeft zy nog ongeveer een kwartier geleefd zonder eenige verdere ophelderingen te hebben kunnen geven, gaf zij den geest. De vermoedelijke dader is in verzekerde bewaring genomen hij heeft zyne misdaad bekend. Tex*ne>iraen, 23 Juny. Het plan bestaat alhier eene Yennootschap op te rigten, den naam voerende „De Stoomvaartmaatschappij Temeuzen". Het doel der Vennootschap is de vrachtvaart met eigen stoomschepen op Engeland, meer speciaal op Londen en verder alle zoodanige verrigtingen als kunnen dienen om aan de schepen behoorlijke vracht te be zorgen. Het kapitaal der Vennootschap wordt bepaalt op tweehonderd vijftig duizend gulden, gesplitst in aan- deelen van vijfhonderd gulden. Voorloopig kunnen slechts een honderd vijf-en-twintig duizend gulden wor den uitgegeven, terwijl later het overblijvende gedeelte a. pari zal worden geplaatst. Yerseke, 24 Juny. Des Maandags en Dingsdag worden wij in onze gemeente letterlyk overstroomd door eene menigte wagens en karren, beladen met allerlei artikelen, die aan de huizen te koop worden aange boden. Onze huismoeders weten er van mêe te praten, hoe zij elke vijf minuten genoodzaakt zyn naar de deur te loopen om dan met een knorrig gezicht „neen" te roepen. Zijn er dan in deze gemeente geen winkels Ssnoeg Kan men alle artikelen hier nog niet bekomen f kunnen de winkeliers niet concurreeren met de kooplieden uit andere gemeenten? Deze drie vragen zal men zeker toestemmend moeten beantwoorden, want winkels zijn er in overvloed, alle artikelen kan men tegenwoordig gemakkelijk bekomen en sedert een paar jaar beijveren onze winkeliers zich zooveel mogelijk om in alles te concurreeren, ja zelfs is de concurrentie zoo sterk, dat men enkele artikelen in Goes duurder moet betalen dan hier. Maar ook die zware concurrentie is een doodsteek voor onze nering doenden Zooals aan alles een grens is, zoo heeft de concurrentie ook hare grenzen. Vergeten we niet, dat onze winkeliers hunne gemeentebelasting te Yerseke moeten betalen, terwyl de kooplieden uit andere ge meenten alles uit onze gemeente halen, zonder er ooit iets in te brengen. Nu zal men zeggen; de handel is toch vrij en de kooplieden moeten in de plaats hun ner inwoning toch ook gemeentebelasting betalen. Zeker is dit waar, maar vergeten we dan ook weer niet, dat diezelfde kooplieden in hunne woonplaats ook nog winkel houden, dus alles wat zij uit deze gemeente halen is winst. De handel is vrij en de con currentie is goed maar zij dient gelijk te staan. In het belang van onze winkeliers, onze burgera, zouden wij het zeer wenschelyk achten, dat het bestuur dezer gemeente een klein regt kon heffen van iederen wagen of kas, die onze gemeente komt binnenrijden. Zoo doende zouden de neringdoenden uit andere gemeenten, die hier hunne artikelen komen aanpryzen, ook bij dragen in onze belasting, iets wat toch niet meer dan billijk is. "Woensdag hield het departement Yerseke van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zijne maan- delijksche huishoudelijke vergadering. Na lezing der notulen behandelde de Voorzitter het ontslag van den secretaris, in wiens plaats de heer J. Markusse werd benoemd. Vervolgens werd het concept-reglement aan de goedkeuring der vergadering voorgedragen, waarna de Voorzitter de heeren W. Elenbaas en Z. Bouwens uit naam der vergadering zijn hartelijken dank betuigde voor de moeite, die zjj zich getroost hadden om in vereeniging met het Bestuur het concept-reglement op te maken. Nog werden tien nieuwe leden aan de ver gadering voorgesteld, over wier aanneming in de volgende vergadering zal worden beslist. Middelburg, 22 Juny. Door de bedijking van schorren in het Sassche gat is de vlugt- en anker plaats verloren gegaan voor de te Philippine te huis behoorende vaartuigen. De gemeenteraad wendde zich tot de regering, om, ten eitide wederom eene goede vlugt- en ankerplaats te bekomen, eene subsidie van 12,000 tot het vergrooten der haven en eenige daarbij behoorende werken. De regering evenwel weigerde, en verklaarde zich bereid om voor een meer bescheiden plan begrooting 6000 de helft bij te dragen, Ged. Staten van Zeeland stellen nu aan de Prov. Staten voor om uit de provinciale fondsen de andere 3000 te verleenen, daar de gemeente Philippine niet in staat is de kosten zelf te dragen. Door den heer C. van der Bent, direoteur van den stoombootdien8t VlakeWalzoorden, is aan Ged. Staten een verzoek ingediend om een subsidie uit de provinciale fondsen van minstens f 10,000, gedurende 33 jaren, voor een stoomtvamweg van Hulst naar Walzoorden. Ged. Staten hebben aan adressant te kennen gegeven, dat in geen geval aan bet verleenen van subsidie kan worden gedacht, zoolang de uitslag niet bekend is van de door hem aan te wenden pogingen tot het verkrijgen van bydragen van de naast belanghebbenden by den aanleg van den tramweg en tot het aangaan van een overeenkomst betreffende het postverkeer. Het verzoek zal dus tot de najaarszitting der Prov. Staten worden aangehouden, in welke Ged Staten dan een voorstel daaromtrent zullen doen. De begrooting der provincie Zeeland heeft over het dienstjaar 1884 een saldo opgeleverd van 50,096,10 l/s. De begrooting voor het dienstjaar 1887 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 366,823,40'/,. Middelburg, 26 Junij. Heden heeft de liberale kiesvereeniging alhier eene vergadering gehouden Ier bespreking van de candidatuur voor de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten. Et hebben zich 37 heeren aangemeld om tot de ver eeniging toe te treden. Goes, 23 Juny. Als men in eene herberg, op straat, aan het station of waar ook een groepje mannen bij elkaar ziet, kan men er zeker van zijn dat in 9 van de 10 gevallen 'het onderwerp van het gesprek is de aanstaande herstemming yoor 2 leden der Tweede Kamer. Men herinnert zich niet zulk eene levendige belangstelling in dergelijke verkiezing. De groote vraag is wat zullen de R. K. kiezers doen t Zich onthouden Of de inspraak volgen van hun gezond verstand Ia lynregten strijd met dit laatste zou het zijn als zy op die candidatuur hunne stem uitbragten die de regten der R. K. steeds met voeten hebben getreden. Zouden de R. K. vergeten zyn wat er voorgevallen is bij de herstemming tusschen de heeren Vermeulen en Bredius Maar bovendien, wie zouden uit het oogpunt van practisch nut het meest aanbeveling verdienen, mannen die zich blind turèn op de hoogere politiek, of zij die een geopend oog hebben voor en bekend zijn met de eischen van het practische leven. Krijgt men Lohman den Grooten in de Kamer, men kan er zeker van zijn, dat van stonden af aan de onzalige schoolkwestie weder te berde zal gebragt worden, eene kwestie waarvan het grootste gedeelte van ons volk walgt, eene kwestie, die zonder Lohman c. s. sedert lang geen kwestie meer zijn zou. Pompe en Bybau daarentegen zullen in de eerste plaats hunne aandacht wijden aan den oeconomischen en finantiëelen toestand van ons land, en daarby zijn allenliberalen en anti-liberalen, werkgevers en arbeiders, grooten en kleinen, rijken en armen, evenzeer betrokken. Groen van Prinsterer, een naam die bij alle welden- kenden een' goeden klank heeft, schreef in 1846„Er zijn liberalen, die gaarne de hand aan het werk zouden slaan; die de verlevendigingder constitutioneele instel lingen verlangen die eene herziening der grondwet ten doel hebben, en uit wier hoofd en hart een van alle zijden bezienswaardig ontwerp van echt liberalen staatsvorm op het papier gevloeid is. Ik breng gaarne hulde aan hun goeden wil". Wat zou de waardige Groen van Prinsterer gezegd hebben van zyne werk- stakende volgelingen Lohman c. s. Door de vereeniging voor Volksvermaken zal Woensdag 14 July een Zomerfeest worden gegeven, bestaande in een concert door het muziekkorps van den heer Bouwman te Bergen op Zoom, gevolgd door een bal champêtre. Het feest zal gegeven worden in den tuin of bij ongunstig weder in de zalen van het koffiehuis „de Prins van Oranje." Als vervolg op ons berigt omtrent het optreden van enkele sprekers in ons kiesdistrict met het oog op de herstemming van Dingsdag a. s. kunnen wy melden, dat de heer Heijse zal spreken Vrijdagavond te Heinkenszand in de zaal by M. Hoondert, de heer G. A. Vor8terman Van Oyen nit Aardenburg Zaturdag te Wemeldinge in de gemeente-kamer en mr. E. Fokker uit Middelburg Maandag achtereenvolgens te Wolferts- dijk by C. Van Strien en te Cortgene by V. d. Linde. Door den dykraad der waterkeering van het calamiteuse waterschap „Staveuisse" is ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. TuymnanDz., een voordragt opgemaakt voor een lid van het bestuur, bestaande uit de heeren M. van Luyk, L. Hage en C. Tuijnman. Zierlkzee)25 Junij. De Tentoonstelling en Wedstrijd van Ploegen en Eggen, alhier gehouden door de Maatschappy tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, behoort thans wederom tot het verleden. Van haar kan echter gezegd worden dat ze uitstekend is geslaagd en men op waardige wijze het nuttige aan het aangename heeft weten te paren. Op Woensdag-avond werd door het Harmoniegezel- schap „Kunst en Eer", onder directie van den heer Ezerman op het terrein der Sociëteit „Parkiust" een Concert gegeven, dat door een talrijk publiek werd bygewoond. De verschillende Nos. werden op ver dienstelijke wijze uitgevoerd en met ingenomenheid vernamen wy dan ook van vreemdelingen den gunsfcigen indruk, die dit gezelschap op hen maakte. De Wedstrijd van Ploegen en Eggen werd nog op Donderdag-morgen voortgezet. Met de meeste belang stelling werd deze ook door vele buitenlanders byge woond. Hieronder volgen de bekrooningen. Donderdag was het de dag der Tentoonstelling van Paarden, Rundvee, Schapen, Varkens enz. Eene ruime toezending van allerlei artikelen was haar te beurt ge vallen. Het weêr verbeterde van uur tot uurzoodat vooral des namiddags het bezoek buitengewoon druk was. Het bezoek wordt geschat op ruim 5000 perso nen. Het was een aardig gezigt op het vrolijk door de zon beschenen terrein de verschillende Zeeuwsche kleederdragten te zienen de verschillende dialecten te hooren. Onder het tentoongestelde Vee en de Paar den waren prachtige exemplareneen der bekroonde paarden, van den heer C. Berrevoet, heeft genade ge vonden in de oogen der Commissie voor het leger en is verkocht voor f 625. Van 12'/2 tot 3 ure werd op het terrein eene Matinée gegeven door de Stafmuziek van het 3e Reg. Infanterie, directeur dhr. Bouwman. Ten 4l/j ure werd de gemeenschappelijke maaltijd gehouden in het „Hotel van Oppen", waaraan door 125 personen werd deelgenomen waaronder ook de HH. Mr. J. Moolenburgh, lid der Eerste Kamer, J. J. van Kerkwijk lid der Tweede Kamer, ZEx. de Com missaris des Konings in deze provincie en andere autoriteiten. Eene aangename stemming heerschte aan de tafel, die niet weinig verhoogd werd door de keu rige wijze waarop dezelve was ingerigt en de smaak volle geregten. Des avonds ten 8 ure werd door het bovengenoemde Stafmuziek in „Parkiust" een Concert gegevendat zeer druk bezocht was. Dat genoemd Corp3 zijn ouden roem handhaafde, zal wel niet behoeven te worden gezegd. Te bejammeren was het, dat door de balda digheid van het publiek (nogal zoogenaamd fatsoenljjk) zooveel van de heerlijke muziek verloren ging. Het was een heerlyken avond en het smaakvol ge- illumineerde terrein leverde een prachtig gezigt op. Het terrein was overvol bezetgelukkig hij, die een zitplaats kon veroveren. Dit concert werd besloten met een schitterend Vuurwerk, dat uitnemend slaagde. Een geanimeerd Bal maakte een einde aan het geheele "Leest. Zierikzee heeft al zoo wederom getoond feest te kunnen vieren. Was het slotnummer van het vuurwerk „Hulde aan den Landbouw", wij brengen onze hulde aan allen die hebben medegewerkt tot het organiaeeren der Tentoonstellingzoomede aan het Bestuur der Sociëteit „Tot Nut en Genoegen", die zooveel heeft bijgedragen tot de zoo goed geslaagde feestviering. BEKRONINGEN. W edstry tl voor Ploegen, 1. Ondiep-ploegen (tot 10. centimeter) voor zandgrond. Ie prijs 75, L. A. L. Kortman en Co., Rotterdam. 2e pr. 25, J. M. van den Bout Fz., Zonnemaire. 2. Ondiep-ploegen (tot 10 centimeter) voor kleigrond. Ie pr. 75, C. R. Kouveld, Amsterdam. 2e pr. f 25, C. Kok, Pooitugael. 3. Ploegen voor diepere bewerking (tot 25 centimeter) voor kleigrond. Ie pr. 100, Kouveld a. v. 2e pr. 25, Van den Bout a. v. 4. Diep-ploegen (boven 25 centimeter) voor kleigrond. Ie pr. 100, Van den Bout. 2e pr. 50, Wed. J. C. Massee Zoon, Goes. 5. Twee-scharige ploegen. Ie pr. 75, Kouveld. 2e pr. 25, Van den Bout. Weds>tr\id voor Eggen. 1. Eggen voor grondverkruimeling. Ie pr. ƒ50, J. de Vlieger, Noordgouwe. 2e pr. 25, P. Kok, De Lier. 2. Eggen voor vernietiging van onkruid. Ie pr. 50 en 2e pr. f 25. Deze zijn niet toegekend, doch in plaats daarvan werden 3 bestuurspryzen, ieder ad j 25, geschonken aan J. Lantenga te Stedum, Kortman a. v. en de Wed. J. C. Massee Zoon. Evenmin zijn toegekend de sub. 3 uitgeloofde prijzen van ƒ50 en ƒ25 voor rijeggen. In plaats daarvan werd geschonken een bestuursprijs aan Van den Bout voor Sack's wiedploeg. Bovendien zyn toegekend twee bestuurspryzen voor driescüarige ploegen, de eerste ad 30, aan J. M. van den Bout en de tweede aan Kouveld. 4. Ketting-Eggen. Ie pr. 50, Gedeeld tusschen Kortman en Massee. 2e pr, ƒ25, Wed. J. C. Massee Zoon. Aau de in deze wedstrijden met den eersten prijs bekroonden werd bovendien een getuigschrift uitgereikt. Haudwerktuigen. De volledigste verzameling van de nieuwste verbeterde kleine werktuigen voor landbouw-gebruik, een prjjs van 100. Niet toegekend. Paarden. Voor gemengd landbouw-gebruik. Hengsten, geb. voor 1 July 1883. Ie pr. 75, „Vereeniging tot veredeling van het paardenras in Schouwen en Duiveland". 2e pr. 25, J. Geluk, Noordgouwe. Merriepaarden, geb. tusschen 1 Juny 1879 en 1 Juny 1883. Ie pr. 30, C. Berrevoet, Serooskerke. 2e pr. 20, H. Bolle, Haamstede. Beide pryzen waren uitgeloofd door den algemeenen voorzitter der Maatschappy den heer Mr. J. Moolenburgh. Merriepaarden, geb. in 1884. Ie pr. 15, C Klompe, Dreischor. 2e pr. 10, R. G. de Kater, Noordgouwe. (Beide pryzen waren uitgeloofd door de Sociëteit „Landbouw en Handel" te Zierikzee). Merriepaarden, geb. in 1885. Ie pr. 10, Wed. J. Giljarn, Ouwerkerk. (Uitgeloofd door den algemeenen secretaris der Maat schappy, den heer J. H. Snijders). 2e pr. J 5, M. Stouten, Nieuwerkerk. Ruinpaarden, geb. tusschen 1 Junij 1880 en 1 Juny 1882, le pr. 10, B. Giljarn, Ouwerkerk. 2e pr. 5, Jan de Vlieger, Noordgouwe. Het beste span werkpaarden, geb. tusschen 1 Juny 1879 en 1 Juny 1882. le pr. 30, J. J. Bouman, Ouwerkerk. 2e pr. 20, (Niet toegekend.) (Beide pryzen uitgeloofd door de Sociëteit „Landbouw en Handel). Het beste merriepaard met haar veulen, le pr. 20, Wed. J. Giljam a. v. 2e pr. 15, J. Bevelander, Nieuwerkerk. Rundvee. Stieren van Hollandsch en van Zeeuwsch ras. le pr. f 20, C. Janse, Nieuw- en St. Joosland. 2e pr. f 10, J. M. Klompe, Dreischor. Stieren van Engelsch korthoorn ras. le pr. f 10, B. Giljam a. v. 2e pr. f 10, C. Berrevoet a. v. Stieren van gekruist Engelsch of Hollandsch ras, een prys van f 10, uitgeloofd door den algemeenen penningmeester der Maatschappy, den heer M. Volk- rjjk Liebert, J. Romeijn, Ouwerkerk. Melkkoeijen. (Onverschillig van welk ras). De schoonste en beste vijf stuks melkkoeyen van één eigenaar, le pr. f 30, B. Giljam a. v. 2e pr. f 20, P. J. van der Cingel, Kerkwerve. (Beide prijzen waren uitgeloofd door den heer J. J. van Kerkwyk, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal). De scnoonste en beste drie stuks melkkoeyen van één eigenaar. le pr. f 25, Wed. J. Giljam a. v. 2e pr. f 15, J. M. Klompe, Dreischor. De schoonste en beste twee stuks melkkoeyen van één eigenaar. le pr. f 20, B. G. van der Have, Ouwerkerk. 2e pr. f 10, Job van der Have, Nieuwerkerk. De schoonste en beste melkkoe, le pr. f 15, Jan de Vlieger, Noordgouwe. 2e pr. f 10, Joh. Romeijn, Ouwerkerk. (Beide pryzen waren uitgeloofd door den voorzitter der afdeeling Zierikzee, den heer B. G. van der Have.) Vaarzen. Vaarzen, geb. in 1884. le pr. f 10, Joh, Romeijn a. v. 2e pr. f 5, B. Giljam a. v. Vaarzen, geb. in 1885, een prijs van f 5. Schapen. (Onverschillig van welk ras). Rammen niet ouder dan 4 jaren, le pr. f 10, G. J. v. d. Bosch, Wilhelminadorp. 2e pr. f 5, C. Koopman, Nieuwerkerk. De drie beste ooyen (geschoren, behalve een flinke vlok wol, die aan een der voorbouten moet blyven). le pr. f 10, F. van deu Bout Az., Noordgouwe. 2e pr. f 5, J. Klompe Jr., Serooskerke. De twee beste ramlammeren van één eigenaar, een prijs van f 5 (uitgeloofd door den heer J. H. C Heijse, lid der Gedep. Staten van Zeeland)(Niet ingezonden). De drie beste wolvliezen, le pr. f 7,50, M. Hoogenboom, Noordwelle. 2e pr. f 2,50, (Niet toegekend). Varkeus. (Van vreemd ras). Beeren. le pr. f 7,50, A. van der Have, Oosterland. 2e pr. f 2,50, M. Hoogenboom a. v. Zeugen. le pr. f 7,50, Dezelfde. 2e pr. f 2,50, A. van der Have a. v. (Van Inlandsch ras). Beeren. le pr. f 7,50, N. Beye, Renesse. 2e pr. f 2,50, P. M. van der Byl, Zonnemaire. Zeugen. le pr. f 7,50, W. Boot Pz., Serooskerke. 2e pr. f 2,50, (Niet toegekend). (Van gekruist ras). De beste zeug met eeu toom biggen, een prys van f 10, uitgelootd door den heer J. H. C. Heijse, A. van der Have te Oosterland. Pluimgedierte. De schoonste en volledigste verzameling pluimge dierte (in te zenden in behoorlyke manden of kooyen, een prys van f 10, uitgeloofd door den secretaris der afd. Zierikzee, den heer H. G. Mulock Houwer). Job van der Have te Nieuwerkerk. Kaas. In Zeeland vervaardigd. De beste Goudsche kaas (2 stuks) een prys van f 5. De beste Leidsehe kaas (2 stuks) een prijs van f 5. De beste Edammer kaas (2 stuks) een prys van f 5. Voor alle soorten bekroond, Locker de Bruyne en Hoogenboom, beide te Noordwelle. (Deze drie pryzen waren uitgeloofd door den pen ningmeester der afd. Zierikzee, den heer M. C. de Crane). Paardentuigen. Het netste en in verhouding tot den prys sterkste span gareelen met achtertuigen en toornen, voor land- bouwgebruik, een prijs van f 10, uitgeloofd door den vice-voorzitter der afdeeling Zierikzee, den heer B. Giljam, aan P. Papeveld, Zierikzee. In plaats der uitlovingen in geld konden de be kroonden, die terstond na de toekenning hun verlangen daartoe te kennen geven, medailles ontvangen naar den volgenden maatstaf; voor eene uitloving van f75 eene gouden, f 15 eene vergald zilveren, f 10 eene zilveren, f 5 eene bronzen medaille. Buiten het programma zijn nog toegekend. Voor hengsten een 3e prys aan A. van der Have te Oosterland, eene eervolle vermelding aan J. Dinge- manse te Tholen en voor merries eene eervolle ver melding aan Jan de Vlieger te Noordgouwe. Voor grassen werden pryzen van f 10 toegekend aan D. J. van der Have te Kapelle en E. van den Bosch, to Goes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1