ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5247. Dingsdug 22 Junij 1886. •42ste Jaarg. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. ^KIESDISTRICT GOES. JHR. J. L C. POM m MEERDERYOORT 1, L, I. MM Nieuwstijdingen. STOOMSCHIP „ZEELAND Zierikzee en Rotterdam JD»v*rtentictt. Verschijnt DLNGSDAGr, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,00. ADVERTENTIEN, van 13 regels 80 Cts.meerdere regels 10 Cis., kannen uiterlijk tot des Maandag?Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter toordt naar plaatsruimte berekend. Aankoop van paarden voor het Leger. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, met herinnering aan de reeds vroeger gedane aankon diging, dat de door den Minister van Oorlog ingestelde tweede Commissie tot aankoop van inlandsche paarden voor liet lejfer voornemens is deze gemeente te bezoeken op Donder dag den 24 Junij aanstaande, bjj gelegenheid van de hier te houden Tentoonstelling, teneinde zoo mogelijk alsdan paarden te koopen; dat als verzamelplaats voor de paarden is aangewezen de weg bp het Sas tusschen de Schuren van den heer D. BEVELANDER en de Scheepstimmerwerf, tèn Noord-Oosten van den Provincialen Straatweg en dat de keuring aldaar zal aanvangen des voor middags te 10 uur omtrent de eischen, waaraan de paarden moeten voldoen, kunnen inlichtingen worden verkregen ter Secretarie te Zierikzee, alsmede bij al de Burgemeesters in de eilanden Schouwen en Duiveland. Ziebikzee, den 21 Junij 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS.J De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie bikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van LEEN- DEKT SLAGER Gx.,broodbakker, wonende te Brouwershaven, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprigting van eene BAKKERIJ achter het huis, staande op den Dam alhier, plaatselijk gemerkt wijk B uo. 363, kadastraal bekend sectie A no. 412 dat op Maandag den 5 Juljj aanstaande, te 12'/j uur des namiddags, op het Raadhuis .dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigting van bedoelde inrigting en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Ziebikzee, den 21 Junij 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op "Woensdag den S3 en Donderdag den 34 dezer, het gedeelte der wandeling tusschen de Noordhavenpoorfc en de Nobelpoort, alsdan zal zijn afgeheind, op beide dagen van des namiddags 5 uur af voor het publiek gesloten zal zjjn. Zierikzee, den 21 Junij 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Bij de aanstaande herstemming ter verkiezing van twee leden der Tweede Kamer bevelen wij met den meesten aandrang aan de Heeren en Kiezers in het district Goes Thans slechts een enkel woord. Geluk gewenscht met uwe aanvan kelijke overwinning, althans ge zijt niet dadelijk geslagen. Toont echter verder dat ook gij behoort tot die Zeeuwen, die de vrijheid liefhebben, dan zult ook gij afvaardigen de bovengenoemde Heeren, die niet vreemd zijn in uw district, die alzoo uwe belangen kennen, maar die ook zullen medewerken om te voorkomen dat het Vaderland niet ten verderve wordt gevoerd door gods dienst-twisten. Anti-Revolutionaire Rechtsgelijkheid. Art. 56 der Wet op het Hooger Onderwijs schrijft voor, dat een professor aan een Rijks Universiteit, lid van de Staten-Generaal wordende, geen professor blijft, d:e colleges geeft, maar verlof krijgt en de helft van zijn traktement als verloftraktement geniet, zoo lang hij lid der Staten-Generaal is. De bewuste professor blijft dus eigenlijk geen pro fessor, en in zijn plaats wordt een ander tot professor Benoemd. Toen voor eenigen tijd Mr. de Geer van Jutphaas tot lid der Tweede Kamer werd gekozen, hield hg op professor te Utrecht te zijn, en werd een ander in zijn plaats tot professor benoemd. Deze bepaling van Art. 56, is gemaakt in bet be lang van het onderwgs een professor moet al zijn tjjci besteden aan zgn studentenhiervoor krijgt hij zijn traktement. Het bewuste Art. 56 is wel op deRijks-Uuniversiteiten, maar niet op de Vrije Universiteit te Amsterdam toe passelijk, zoodat de heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman te gelijker tijd professor aan de Vrije Uni versiteit en lid der Tweede Kamer is. Zoo wjj vermeenen, Bedraagt de bezoldiging van een professor aan de Vrije Universiteit 5000 's jaars, zoodat de heer Lohman deze bezoldiging van professor geniet, benevens 2000 als lid der Kamer. De heeren van de Vrjje Universiteit zijn geheel vrij, hoe zij met hunne professoren willen handelen wij zijn «venwel zoo vrij in herinnering te brengen, dat, toen in 1876 de Wet op het Hooger Onderwijs in de Tweede Kamer in behandeling was, het anti-revolutionaire Kamerlid, wijlen Jhr. Teding van Berkhout, er op wees, dat eene goede waarneming van het professoraat niet mogelijk is, indien men te gelijk lid der Kamer is. De zittingen der Kamer beginnen in den regel 's morgens om elf uur en duren tot vier uur. De heer Lohman woont te Amsterdam en moet dus dagelijks per trein naar den Haag en terug. Het is ontwijfelbaar, dat het onderwijs aan de Vrije Universiteit schade lijdt. In 1876 was men zoo zeer overtuigd, dat het voor het onderwijs nadeelig wa3indien een professor lid der Staten-Generaal was, dat toen voorgesteld werd om ten minste, toe te staan, dat een professor lid der Eerste Kamer kon zijn, omdat de Eerste Kamer slechts weinige dagen in hei jaar vergadertdit voorstel werd afgestemd. Onder de tegenstemmers waren al de toen malige anti revolutionaire Kamerleden. De anti-revolutionairen hebben er dikwijls op ge wezen, hoeveel opofferingen zij zich moeten getroosten voor het onderwgs zelfs het penningske der weduwe wordt geofferd voor het christelijk onderwijszij be- hooren daarom ook te zorgen, dat de duizende guldens voor traktement der professoren aan de Vrije Univer siteit zoo goed mogelijk worden besteed, te meer omdat de Wet op het Hooger Onderwgs in Art. 56 aangeeft, hoe in het belang van het onderwgs met de professoren moet worden gehandeld. Wjj hebben gemeend op deze zaak de aandacht te moeten vestigen, omdat het gebeurde met den heer Houtzagers te Kootwijk geleerd heeft hoeveel het onderwgs aan de Vrije Uuniversiteit te wenschen over laat. Het professoraat mag niet ontaarden in een bij baantje van f 5000 's jaars voor eenige Kamerleden. Allen, die belang stellen in de Vrije Universiteit en de verbetering van het onderwgs aldaar, kunnen er daarom niet toe medewerken, om professor Lohman te benoemen tot lid der Tweede Kamer, tenzjj hij handelde als zgn collega professor de Geer van Jutphaas en bedankte voor het professoraat aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Shwcrtfia. Een gewigtig besluit in zake de Mormonen is in Amerika genomen. Bij den Senaat is namelijk door de bevoegde commissie een gunstig verslag ingediend, om de grondwet der Vereenigde Staten zoodanig te wjjzigen, dat veelwijverij in al de staten en gebieden verboden wordt. düFtanftrtjfe, Pargs, 19 Jung. In den Senaat lasBéranger zijn rapport voor, waarvan de slotsom was verwerping van het ontwerp tot verbanning der prinsen, ais onbe staanbaar met de vrjjheid en als verderfelijk voor de goede betrekkingen met het buitenland. Ook zegt het rapport, dat de uitzetting geen zaak is van eene wet gevende vergadering, maar behoort tot de bevoegdheden der regterljjke magt. ©uitsifclttwln. Een jonge dame te Hamburg, de dochter van een zeer aanzienlijk rentenier, is in hechtenis genomen wegens het zenden van een aantal lasterende brieven aan verscheidene deftige familiën aldaar. De drijfveer tot hare booze streken was gverzucht op een vriendin, die verloofd was met een jonkman, dien zij zelve tot echtgenoot begeerd had. Zjj zond ook bjj dat meisje en hare betrekkingen telkens doodkisten, grafkransen, lijkbezorgers aan huis, of deed er, door valsche uit- noodigingen, onverwachte gasten verschijnen enz. Zelfs schreef zij lasterende brieven over zichzelve aan hare ouders en gaf daarvan hare vriendin de schuld. Haar vader gaf toen de zaak aan bjj het geregt de vriendin moest een reeks verhooren ondergaan, maar zij bleek onschuldig te zijn. De politie zag nu echter scherp toe, en onlangs verkreeg zij de overtui gende bewgzen, dat nu de gevatte jonge dame zelve de achrjjfster van de lasterbrieven was. Het geval heeft groot opzien verwekt. Een andere boosaardige streek uit gverzucht werd onlangs door twee jonge dames te Dresden gepleegd, maar met een geheel ander gevolg, dan bedoeld was. Om zich te wreken op een vertrouwde vriendin, die zonder haar er iets van te zeggen, in een bijzonder fraai kleedje op een bal verschenen was, en daar vele veroveringen had gemaakt, schreven de beiden, in naam van die vriendin, op een huwelijksadvertentie, en sloten het portret van het meisje in den brief. Maar het gevolg was, dat de steller der advertentie, een jong dokter, smoorlijk verliefd werd op het portret, naar Dresden kwam om het origineel op te zoeken, en het meisje binnen zeer korten tjjd tot zgn vrouw maakte. Assen, 19 Jung. Eene gelukkig zeldzame zaak, mishandeling van een vader door den zoon, werd Woensdag door de regtbank alhier behandeld. De oude man is, zooals bg de behandeling der zaak ter teregt- zittiDg bleek, eerst door zijn zoon lastig gevallen om geld en kleeren en toen aan dit verzoek, wegens zjjne armoedige omstandigheden, niet kon worden voldaan, aangevallen, buiten zijne woning gesleept en herhaalde lijk geslagen. De officier van Justitie mr. Moens meende, dat op een zoo ergerlijk feit als het onderwerpelijke niet anders dan eene zware straf kan volgenwaar een kind zich niet ontziet zich aan zgne ouders te ver grijpen, moet met gestrengheid worden gehandeld. De eisch van het O. M. was een jaar celstraf. Bergen-op-Zoom, 19 Junij. Docter Scbaep- tnan heeft aan de katholieken verzocht, om bg de ver kiezing voor de Tweede Kamer te stemmen de twee anti-revolutionaire candidaten Schimmelpenninck van der Oye en Lohman. Bij vele katholieken bestaat be zwaar aan dit verzoek té voldoen de katholieken en anti-revolutionairen zijn in het district Goes ongeveer even talrijk, zoodat de billjjkheid vordert, dat één ka tholiek en één anti-revolutionair wordt gekozen. Kiest men twee anti-revölutionairen, dan is het district Goes voor goed verloren voor de katholiekendat zulks het geval is, leert het district Zevenbergenaldaar zgn de katholieken talrijker, dan de anti-revolutionairen en toch is de heer van der Borch van Yerwolde, anti revolutionair, lid der kamer voor dat district. Door een zamenloop van omstandigheden werd de heer van der Borch gekozen, en nu hij eenmaal zit, verbieden de leiders der katholieken aldaar een katholiek te kiezen. Worden ,de twee anti-revolutionairen te Goes gekozen, dan moeten zg ook bg een volgende verkie zing gekozen worden, evenals te Zevenbergen. Zijn wij wel ingelicht, dan willen eenige katholieken de twee anti-revolutionairen niet kiezen, maar zijn voornemens op hun briefje te plaatsen de heeren Schimmelpenninck en Pompe. Op deze wijze zou bjj de eerste ontbinding der Kamer door het aftreden van den heer Pompe een vacature ontstaan, die door een katholiek kon vervuld worden. Daar de Tweede Kamer spoedig bijeen komt en met de Grondwetsherziening begint, hetwelk in korten tijd kan afloopen, zal de Tweede Kamer binnen kort op nieuw moeten ontbonden worden, en de katholieken zullen dus zeer spoedig vrij zijn, om een nieuwe keus te doen. Middelburg, 19 Junij. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland, wegens het bedanken van den heer J. A. de Wolff, is bepaald op den 30 Junjj a. s. Naar men verneemt, wordt van anti revolutionaire zijde tot candidaat gesteld graaf Van Lynden, die onlangs niet als lid dier Staten werd her kozen. De goede poging van de Yereeniging „Uit het volk Voor het volk" in vereeniging met bloemisten te Middelburg, om aldaar de heerlijke wandelingen om de stad zoo mogelijk nog aantrekkelijker te maken door het plaatsen van bloemperken tusschen het fraajje hout gewas, vindt bij zeker publiek, helaasgeen instemming. Voortdurend worden de planten vernield of gestolen. Thans zjjn 24 potten uit een fraai bloemperk geroofd. Er is eene belooning uitgeloofd voor hem, die den dader kan aanwjjzen. Yerseke, 19 Jung. In de afgeloopen week is door Burgemeester en Wethouders aanbesteedten le het Schilder-, Timmer- en Behangerswerk aan het telegraafkantoor alhier. Ingeschreven door: A. Laban te Yerseke voorƒ175. H. Snjjder - 130. W. Goeman - 129. Aan den laagBten inschrjjver is het werk gegund. Ten 2e het maken van een toegangsweg van de Damsche straat naar de nieuwe Kerkstraat. Inge schreven door W. Goeman te Yerseke vootƒ675. A. Laban - 670. H. Snjjder - 650. A. Foudraine te Goes - 629. Het werk is niet gegund. De storm van heden middag heeft hier aan de oestercultuur groote schade aangebragt. Een steiger van de Nnaatschappg „De Schelde" ia gedeeltelijk vernield. Een menigte oesterbakken of zeven, die in de oesterputten gelegd worden om het broed te be waren en te doen groeien, zijn tegen den djjk aange slagen. Het broed is daardoor overal verspreid en onder het zand geraakt. De schade is nog moeieljjk te berekenen, maar zeker is het, dat men ze op eenige duizende guldens kan schatten. Goes, 18 Junij. Niet minder dan 791 briefjes voor de verkiezing van leden der Tweede kamer inge leverd, bevatten Blechts één naam, en daarvan waren er ongeveer 750, die alleen den heer Wilkens aanwezen. Goes, 19 Junij. „Excelsior" is de naam eener vereeniging, waarop onze gemeente trotsch zijn ma;;. Hare leden, die allen den burger- of handwerks- stand behooren, hebben het in de beoefening der toon kunst tot eene voor dilettanten bengdbare hoogte gebragt. Vrijdag gaf de vereeniging weer blijken van wat ze vermag. Op onverbeterlijke wijze werden „Das Lied von den Glocke" (Schiller) en een gedeelte van den „Engelenzang" (van Bree) ten gehoore gebragt. De voorzitter van het bestuur der Sociëteit, de heer L. M. van Campen, sprak daD ook aller gevoelens uit, toen hij directeur en leden dankte voor het vorschafte genot en den wensch uitsprak dat „Excelsior" nog meermalen van hare talenten zou doen blijken. Zierikzee 21 Jung. Als eene bijzonderheid deelen wjj mede dat Joh. Berkhoudt heden 50 jaar als Stedelijk Arbeider werkzaam is geweest. Op 21 Juni} 1836 werd hij als zoodanig aangesteld en nog steeds is de 71 jarige man met ij ver en naauwgezetheid werkzaam. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van Hoofd-Ingelanden van het waterschap Schouwen zgn uitgebragt 141 geldige stemmen. Herkozen zgn de HH. Mr. J. Moolenburgh met 132, C. Berrevoet met 125, D. Hocke Dz. met 125, W. Smallegange met 124 en A. v. d. BoBse met 100 8t. Voorts verkregen de HH. M. Hoogenboom JJz. 48, C. Gr. de Kater 40, S. J. de Bruijne 26 en C. M. Bolle Cz 25 st.zoodat tusschen beide eerstgenoemden eene herstemming moet plaats hebben ter vervanging van den heer A. Moolenburgh, die bedankt had. Vrijdag 2 Juljj a. s. zal te Stavenisse de zesde algemeeue vergadering der onder wijzers-vereenigingen in het arrondissement Tholen gehouden wordeu. Na afdoening der gewone huishoudelijke werkzaam heden en keuze der plaats voor de volgende algemeene vergadering, zal door den heer W. J. Frijling van Tholen een lezing worden gehouden over „Een kijkje bg onze buren." 0 Daarna komen de volgende punten in behandeling a. Het eerste leesonderwijs, inzonderheid in betrek king tot de methode „Van Wulfen"; in te leiden door den heer T. Mouthaan van Coljjnsplaat. b. Opmerkingen over taalonderwijsin te leiden door den heer L. Van Roojjen van Poortvliet. Vervolgens wordt er een wedstrijd in het lezen ge houden en gelegenheid gegeven tot besprekingen van zaken het onderwgs betreffende, waaromtrent voor stellen minstens 8 dagen vóór die der algemeene vergadering aan den voorzitter moeten worden mede gedeeld. Voor de „vjjfde" maal is een inwoner van Tilburg in het huwelijksbootje gestapt. Men meldt uit Tiel, dat een daar Donderdagavond gewoed hebbend onweder van zulke hagelbuien ver gezeld ging, dat in die streek niet alleen alle kersen weg zjjn, maar waarschijnlijk ook de gansche oogst vernield is. Wat nog gespaard gebleven was, werd Vrijdagmorgen vroeg door hieuwe hagelbuien verwoest. Te Dinteloord is Vrijdag namiddag omstreeks 3 ure de bliksem geslagen in de graanschuur van J. Bom Jzoon, landbouwer in den Oud-Prinslandschen polder onder deze gemeente. Bom, die een begin van brand bemerkte, spoedde zich in de schuur en klom naar boven in het Bchild om den brand te bluaschen, met het ongelukkig gevolg dat hg daaruit is gevallen en zich zeer erg bezeerde. Middelerwijl was de brandweer ter plaatse aanwezig, en mogi er in slagen den brand spoedig meester te worden. Op den eersten Pinksterdag is, volgens Duitsche bladen, een Nederlandsch officier der infanterie, Van Veen, uit 's Hage, bij Reichenbach uit een sneltrein gesprongen en als lijk gevonden. Op het drietal voor de betrekking van organist in de Groote Kerk te Haarlem, komt voor de heer Ezerman te Arnhem. Een hoogst treurige gebeurtenis heeft volgens „De Maasbode" te Aartswoud plaats gehad. Een landbouwer, aan vlagen ran waanzin lijdende, begaf zich met zijn oudste kind, een eenig dochtertje van ongeveer zeven jaren, in het land. Aan een der zoontjes, die verzocht mede te mogen gaan, werd dit door den vader geweigerd. Kort daarna ziet de vrouw naar man en kind uit, maar ontwaart geen van beiden. Zjj gaat 2oeken en vindt in een ondiepe sloot den man bijna verdronken. Zjj weet zijn hoofd boven water te werken en zoo te houden, totdat op haar angstgeschrei hulp komt opdagen, en nu vindt men onder den vader het lijkje van het in den modder gestikte kind. Onlangs brandde te Kootwijk een huis af, hetwelk aan de diaconie der Herv. gemeente behoorde. Het was geassureerd bij een Belgische Maatschappij. Deze weigerde, natuurljjk, de gewaarborgde som uit te be talen aan de mannen, die zich te Kootwijk diakenen noemen, maar het niet zijn. Het class, bestuur van Harderwjjk, dat naar de wet verpligt is, te Kootwjjk te doen wat des kerkeraads is, weigert dit te doen, en bljjft weigeren, niettegenstaande den uildrukkeljjken last van het prov. kerkbestuur van Gelderland. Om dus den armen te Kootwjjk geen belangrjjke schade te doen beloopen, zullen er strenger maatregelen moeten genomen worden tegen mannen, die vrjj willig lid zjjn en lid bljjven van een class, bestuur, maar de kerk wetten niet willen handhaven. Zeer zelden ziet men den bliksem op zoo'n vreemde manier een huis havenen als dat de vorige week gebeurde in de pastorie te Noordwijk, gemeente Marum. In de beide voorkamers, studeerkamer, keuken, zolder en kelder zjjn de glazen, plafonds, muren en andere deelen be schadigd. Bjj de voordeur en boven in den gevel werden gaten in de muur geslagen; in den omtrek van de schel, waarvan de draden Bmolten, i3 alles als door zwavel verbrand. Op bet bovenvertrek werd de stoel vóór de studeerkamer omgeworpen. In de alkoof werd de beddeplank weggerukt en het arttribuut, dat er op behoort, omvergeworpen. Er onder, in den kelder werden potten met melk omhoog gesmeten en op twee plaatsen is daar een gaatje in den muur. In het achterhuis werd een aker met melk in de lucht gesmeten en smolten de waterbuizen naar den regenbak op meer dan ééne plaats. Boven op het huis werden vele pannen in gruis geslagenin één woord het geheele huis ziet;;er van voor tot achter en van boven tot beneden vreemd uit. Alleen in de tuinkamer, waar, heel toevallig, alle huisgenooten waren, is niets gebeurd. Zierilszee, 20 Jung. Voor de examens voor de hoofdacte hebben zich aangegeven bjj de commissie te Amsterdam 116 mannelijke en 51 vrouwelijke candi daten, te Arnhem 200 m. en 7 vr., Deventer 128 m. en 8 vr., Breda 191 m. en 20 vr., Groningen 165 m. en 3 vr. of in het geheel 800 mannelijke en 89 vrouweljjke candidaten. Zooals men ziet, is de liefhebberjj er nog niet uit. Ruim drie jaar geleden werd voor eene woning in de Goudbloemdwarsstraat te Amsterdam een in doeken gewikkeld kind van ongeveer drie weken gevonden. e vrouw in dat huis, die zelve kinderloos was, nam het kind, een jongen, tot zich en verzorgde het als haar eigen kind. Dezer dagen nu heeft eene ongehuwde dienstbode zich als de moeder aangemeld en den jongen opgeëischt. De pleegmoeder weigert echter hardnekkig het kind af te geven. Een Reuter-berigt uit Penang, van 18 dezer, maakt melding van een overval door Atjehers van het Nederlandsche stoomschip „Hok Canton" (ex Egeron), nabjj Rigas. Zjj schoten den eersten machinist (inge nieur) en den tweeden stuurman (officier) dood en namen den tweeden machinist en den kapitein, be nevens diens vrouw, gevangen. De machinisten zjjn Engelschen. Bij onze Regering, is bevestiging van dit berigt ontvangen. De landaard van de opvarenden, behalve de genoemden, is onbekend. KERKNIEUWS. Beroepen bjj de Herv. Gem. te Sirjansland deCand. D. J. van Dalfsen. Beroepen bij de Herv. gem. te Coljjnsplaat, Da. Isonides, pred. te Waspik. Ingezonden Stukken. Den landbouwers die bezwaar hebben om koegen ter tentoonstelling te brengen welke, als versch ge kalfd, drie maal daags moeten gemolken worden, omdat ze met de middag-opbrengst geen raad weten, wordt bij deze bekend gemaakt, dat dat bezwar zoo veel mogelijk wordt opgeheven, door de welwillendheid van den heer V. d. Kloot, buffethouder op het ten toonstellingsterrein, die zich tegenover ondergeteekende mondeling heeft verbonden, om die middag-productie van belanghebbenden te koopen tegen zes cent per liter, natuurlijk voor zoover hjj er in zjjn buffet be hoefte aan heeft. B. GILJAM. Inkomsten-belasting oi iiilfomeiid regt op granen en liet Neder- laudisch Lamlbouw-eomité. (Slot.) Hoe lang zal in het kalme Nederland de bevolking zich schikken naar dezen stand van zaken, door enkele regeringspersonen voorgestaan. Zouden de vrjjzinnigsten onder hen tegenwoordig niet een afkeer van de liberale beginselen moeten krjjgen, als deze toestand bestendigd wordt In het noorden yerheft de stem zich algemeen tegen eene vernietiging van eene anders winstgevende bron van ons bestaan de landbouw in het zuiden voelt men zich niet minder verongeljjkt. Zal men wachten tot noord en zuid zich vereenigen in eene zeer algemeene klacht over onbilljjkheid Zal men tot de practische graanbouwers willen komen om deze voor het land zoo belangrijke kwes ie te beoordeelen, in plaats van het oordeel van advo caten, landbouw-lief hebbers, Hagenaars in comité in te roepen? We zgn na de millioenen-speech yan den heer Bauduin, waarmede hij de vergadering der Holl. Maat- schappjj van landbouw te Gouda tot een overijld besluit overrompeld heeft, en die in de „Prov. Groninger Courant" voldoende weerlegd is door practische land bouwers, mannen van beteekenis op dit gebiedook na de rede van den geachten voorzitter der Holl. Land- bouwmaatschappij, in het Maandblad van December weergegeven en door den heer Van Vessem, een practisch landbouwer, in eene brochure zeer duidelijk weerlegd, en eindeljjk na het rapport van het landbouw-comité, dat hetzelfde zegt, als het ware eene copie is van voornoemde speech van den heer Bauduin, hoe hoog de verdiensten van die heeren van het comité ook mogen zjjn en hoeveel achting wij hen ook toedragen niet overtuigd, dat de regering met de vertegenwoordiging niet moet aandringen, om met een inkomend regt het landbouw-bedrjjf weder winstgevend te maken. Wij, practische landbouwers, kennen aan advocaten, landbouw-liefhebbers, Hagenaars de bevoegdheid niet toe, om te beoordeelen welk stölsel van landbouw men volgen moet om met het beste gevolg het land te bebouwen, met andere woorden, of de graanbouw in Nederland gemist kan worden, alsmede onder welken druk van belastingen, van grond- en andere lasten de landbouwer kan gebragt worden om nog te kunnen bestaan, evenmin als wij wenschen geboord te wor den in regtskwestiën, in kwestiën van Indische toe standen, e. a. Wjj vinden er een groot nadeel in, dat bij de alge meene malaise, die de njjverheid ondervindt, nu nog de landbouwstand met ondergang bedreigd wordt, terwijl het welvaren van den landbouw en der grond eigenaren bevorderljjk moet zjjn aan het algemeen vertier in handel en nijverheid. De algemeene goedkoopte van alle voortbrengselen leidt tot ondergangelk han delaar weet, dat als landbouwproducten duur zjjn, de algemeene welvaart het grootst is. Niet alleen grondeigenaren, maar allen, die met den landbouw in betrekking staan, hebben belang bjj het heffen van inkomende regten, wanneer zulks als nu noodzakeljjk isboeren, landbouwwerktuig-fabri kanten, wagenmakers, smeden, winkeliers en niet het minst de arbeiders. Allen, vooral mjjne mede landbouwers in Zeeland, worden hierbij uitgenoodigd met Groningers, Limburgers, Brabanters hun verlangen naar bescherming van het landbouwbedrijf door het heffen van een inkomend regt kenbaar te maken, en daarbjj te overstemmen ben, die met den graanbouw onbekend zijn. Wjj moeten aan de hooge regering en de vertegen woordiging voorstellen doen tot het heffen van een inkomend regt van 10 pet. op granen en andere meel- bevattende producten, waarvoor de meerderheid van den Raad van State, die een geopend oog voor de belangen van den landbouw en van het land heeft, zich reeds verklaart heeft. Het landbouw-comité, overtuigd van zjjne onbe kendheid met den toestand van den landbouw, wil eene enquête daarvoor instellen dit voornemen juichen wij toe, en wanneer men zich plaatselijk met den toe- Btand bekend maakt, zal de uitslag niet twijfelachtig zjjn. Een voorstel van het comité, om verbetering te brengen door de instelling eener landbouw-crediet- bank, getuigt van zijne onbekenheid met den toestand, want niemand anders dan de grondeigenaar kan dea landbouwer crediet geven en Credietbanken voor eigenaren zijn er genoeg. Reeds voor meer dan 1 milliard is als hypotheek op hunne bezittingen opge nomen moeten worden, om de rijksbelastingen te kun nen opbrengen. Bij alle beschouwingen van de tegenstanders der bescherming van den landbouw komt mij onwillekeurig in den geest de gedachtezjjn andere regeringen, die den landbouw bevorderen door allerlei instellingen en regten, als in Duitschland, Frankrijk, Belgie, Zwedc a, volgens hen zóó dom, dat ze niet weten wat het meeste voordeel geeft aan de ingezetenen der landen moet de goedkoopte der levensmiddelen alleen in aan merking komen om te oordeelen wat goed voor ons land is, dus niet de bron van inkomsten Ik herhaa1, ieder handelaar weet, dat als landbouw-producten duur zijn, de algemeene wel raarfc het grootst is, en wat heeft de ambachtsman en de werkman er aan, dat het brood goedkoop is, als hjj het loon niet kan krjjgen om het te betalen? En moet de gedragslijn der rege ring in deze geleid worden door het oordeel van ambtenaren, op zich «elf zeer gewaardeerde personen, maar die niet met de practjjk van graanbouw en han del bekend Bchjjnen te zjjn? Wij herhalen wat we in de „Prov. Groningsche Courant" den 7 December 11. schreven: Geljjke ver deeling van lasten, of met andere woorden, eene in komsten-belasting zou den landbouw ontlasten en ten goede komen, maar als dit niet kaD, wat we echter niet toegeven, daar het, volgens het oordeel van velen, niet onmogelijk is, dan moeten de landbouwers ge steund worden tijdelijk met inkomend regt, blijvend met algemeene meerdere waardeering door regering en vertegenwoordiging. Utrecht, Mei 1886. J. W. DEL CAMPO, genaamd CAMP. m. j EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. JTJNI 1886. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dings. 22 's morg. 8,— u. Maand. 21 'smorg. 11,30 u. Dond. 24 8,—Woens. 23 11,30,, Zaturd. 26 8,— Vrjjdag 25 11,30 De Directeur, A. van GASTEL w Heden werd ons een Zo on geboren. DE VRIES-SON. Rotterdam, 19 Juni 1886. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig doch smarteljjk lijden, ons veel ge liefd Zoontje ABRAHAM, in den aanvalligen leeftjjd van 2 jaren en 2 maanden. St.-Philipsland, JOHANNES van DUKE. 16 Juni 1886. ADRIANA van DIJKE, geb. van Dijkz. Heden overleed te Breda mjjn geliefde Zwager, de Heer J. F. A. van ASPEREN, Notaris aldaar. Zierikzee, Mr. H. van MANEN. 17 Junij 1886. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te bljjven. Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder WILHELMINA LANDMAN, Weduwe van Jacob Beuzenberg, zacht en kalm in den ouderdom van 69 jaren en bjjna 10 maarden te Dunkerk in Noord-Amerika is overleden. Mede namens Broeders en Zusters, L. van WESTERVOORT. Elkerzee, 19 Juni 1886. 0 Heden behaagde het den Heer van leven en dood, na een langdurig en smarteljjk doch geduldig lijden van 5 maanden, van onze zijde weg te nemen, onze zeer geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ADRIAANTJE DEKKER, op hare ge boortedag, in den ouderdom van twee-en-zestig jarer, na eene gelukkige Echtvereeniging van acht-en-dertig jaren. Tevens hartelylcen dank gezegd aan allen, die haar zoo behulpzaam geweest zjjn in haar smar telijk ljjden. Ch belle, (Duiveland), M. KLUIT 20 Juni 1886. en Kinderen. De ondergeteekenden betuigen hunnen liarte- ly leen dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunnen veelge liefden vader en behuwdvader. Goes, 18 Juni 1886. S. J. J. DE JONGE MULOCK HOUWER. P. E. DE JONGE MULOCK HOUWER- A. M. C. DE JONGE MULOCK HOUWER. F. DE JONGE MULOCK HOUWER- Dominicus Van den Bussche. HARTELIJKEN DANK aan allen, die blijken van belangstelling ter gelegenheid van het ziek wezen en het afsterven onzer jongste Dochter en Zuster CORNELIA PIETERNELLA hebben betoond. Uit aller naam, Wed. L. v. d. VELDE, geb. A. de Jager. JAN v. d. VELDE. P. v. d. VELDE. Brouwershaven, 20 Juni 1886. De ondergeteekende betuigt zijn Iiartely- Icen dnnk aan de Kiezers voor het vertrouwen in hem gesteld, bjj de herbenoeming als Hoofd-Ingeland van het Waterschap „Schouwen". Ellemeet, C. BERREVOET. 22 Juni 1886. P* Allen, die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan den ondergetee kende, worden verzocht hiervan o pgaaf" of be ta ling te doen. vóór of* op Juni ten zjjnen huize. J. de KRUIJTER. Zierikzee, 18 Juni 1886. Allen die iets te vorderen, hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wjjlen den Heer ANTHONIE VIERGEVER te Kerkwerve, of borgstellingen onder zich hebben ten laBte genoemden boedel, worden verzocht, daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den 3den July 1886, ten kantore van den Notaris Mr. J. A. BOLLE te Renesse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1