ZIERIKZEESCQE NIEUWSBODE. No. 5245. Donderdag 17 Junij 1880. 42ste Jaarg. STAD ZIERIKZEE N° I en 2. Bergen op ZoomTholen. CH. GROENEVELD DE KATER W. TEN HAAF. S. J DE BRUiJNE WZ., Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. AD V E RTENTIÊN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zyn gedurende de late helft der maand April 1886 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren A. Verschoor, Rozenburg. Verzonden geweest naar Amerika van het Hulpkantoor Nieuwerkerk, H. Vis, East Toledo. België, Mej. A. Dalebout, Antwerpen. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bixzee maakt bekend dat de door den Minister van Oorlog ingestelde Tweede Commissie tot aankoop van inlandscbe Paarden, voor* liet leger, voornemens is deze gemeente te bezoeken op Donderdag den 24 Jun|j aanstaande, bij gelegenheid van de bier te houden Tentoonstelling, ten einde zoo mogelijk alsdan Paarden te koopen en dat de plaats, waar de aantebieden Paarden zullen worden gekeurd, nader zal worden aangekondigd. Zierikzee, den 16 Junij 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat de Commissi© van beheer van het Kazernementsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1885 op Zaïurdag den 19 Junij e.k. te 2 uur des namiddags, in een der lokalen van het Raadhuis dezer gemeente, en roepen alle geregtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig te zyn. Zierikzee, den 16 Junij 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. De teerling in het Eugelsehe Parlement is geworpen en de tegenstanders van Gladstone hebben de overwinning behaald. Treurig is het op te merken hoe, ook by de grooten en hooggeplaatsten, wie voor alles het algemeen landsbelang mocht ter harte gaan, vaak de partijschap de overhand heeft en alle andere stemmen doet zwijgen. Het is toch vrij duidelyk op te maken uit alles, wat wij in den laatsten tijd vernamen, dat de zucht om het Kabinet omver te werpen meer gegolden heeft dan het belang van Ierland, dat wel is waar buitensporig in zijne eischen is, maar toch ook rechten heeft, die eenvoudig ter zijde gesteld worden. Ofschoon de overwinnaars, zoorfls gewoonlijk, spreken van eene verpletterende meerderheid, verdient het opmerking, dat die meerderheid niet zoo groot was, als daarvan wordt opgegeven en dat de stemming duidelyk heeft uitgemaakt dat tegenover de beroerdere van Ierland quand même toch zeer velen gevonden worden, die gezind zijn aan de Iersche wenschen te gemoet te komen, met andere woorden dat er een groot aantal is, dat het landsbelang beter dan anderen be- grjjpt. Eerst twijfelde men of de Koningin hare toe stemming wel geven zou tot ontbindiog van het Parlement; spoedig echter is die twijfel geweken en alzoo is de ingrijpende maar onvermijdelijke maatregel genomen. Het was ook billijk, dat men in dezen de uitspraak niet liet aan enkele partijmannen maar het vola zelf liet beslissen. De aanstaande verkiezingen zullen nu aanwijzen, hoe de natie over het brandende vraagstuk denkt en Gladstone was het aan zich zei ven en aan het door hem beschermde volk verplicht dit beroep op het volk te doen en niemand verwondert zich er over. Er zullen door het tegenwoordige Par lement nog maar weinige zaken van dringenden aard worden afgedaan, dan gaan de heeren naar huis en de strijd, die ditmaal zeker zeer hevig zijn zal, vangt aan. Mocht, zoo luidt een der laatste telegrammen, bij de verkiezing blijken, dat het volk de Iersche politiek van dit Kabinet afkeurt, dan zou het nieuwe Parle ment onverwijld bijeenkomen en het Iaat zich gemak kelijk gissen, wat daarvan het gevolg zijn zou. Alsof het reeds zeker ware dat Gladstone zal aftreden, wordt nu verzekerd, dat Hartington en Chamberlain dan niet samen zullen gaan. Het schijnt wel dat de eerste het meest begeerig is naar eenen Ministeriëelen zetel, terwijl men nog van de mogelijkheid spreekt dat Chamberlain zich bij Gladstone aansluiten zou. Inmid dels is het in het land niet rustig. Te Belfast vooral zjjn betreurenswaardige oproerigheden voorgekomen, waarbij zelfs verscheiden dooden gevallen zijn. Toen de politie niet meer bij machte was de woelenden tot bedaren te brengen, is de militaire macht aangerukt, die het volk met de bajonet uiteen dreef. Men hoopt dat daardoor de rust zal wederkeeren, maar nu eenmaal de gemoederen in beweging zijn, nu men voor en tegen Ierland partij gekozen heeft, is het te vreezen, dat de kalmte niet zoo gemakkelijk zal terugkeeren. De ver ijdeling van een gelukkig uitzicht, waarop men niet gerekend had, baart grooten strijd en wekt meerden wrevel op, dan het uitblijven van beloften die wel zeer worden gewenscht, maar die nog altijd worden terug gehouden. De Franschc Kamer is ook tot een besluit geko men op een gewichtig punt. De wet op de verdry- ving der pretendenten is namelijk aangenomen voor zooveel de hoofdzaak aangaat, nadat de regee ring zich vereenigd had met het voorstel Brasse, dat het facultatief zou zijn de andere leden van vorsten huizen te laten blijven of ook te verjagen. Wij be grijpen niet recht, hoe deze wet op rechtvaardige wijze zal worden toegepastzoo men haar als eene wet der billijkheid of der noodzakelijkheid wil be schouwen. Wie zegt toch welke personen uit die fevreesde huizen zich als pretendenten kunnen voor oen, als de oudsten onder hen verbannen zijn en wie waarborgt, dat zij niet naar den troon zullen staan, <ïie naar elders moeten verhuizen. Wij vereenigen ons met het gevoelen van hen, die in deze wet niets anders zien dan eene uitwerking van heimelijke vrees, die niet getuigt voor het vertrouwen in de gezindheid des volks. Is het volk niet republikeinsch, dan moet men •die regeeringsvorm niet opdringen en onrechtvaardig worden tegenover vreedzame burgers, en is daarentegen werkelijk de stem van het volk voor de republiek, dan moest men niet vreezen, dat de invloed van Ko- nings- of Keizersgezinden zoo groot zou wezen. In allen geval is het bespottelijk, als het waar is, dat deze wet voornamelyk uitgelokt werd, door de receptie die de graaf van Parijs gehouden heeft bij gelegenheid van het huwelyk zijner dochter, met den Portugeeschen Prins. Er zal daarby wel niet meer pracht zyn ten toon gespreid als by het huwelijk van eene dochter van den bekenden Rothschild. Maar nu de gastheer een Prins is uit het huis Orleans en daarenboven eenmaal de bestemde voor den troon, nu meent men in die pracht een bewijs te zien, dat de PriDs meer dan pracht, dat hij ook machtvertoon openbaren wil. Hoe het zij, de onschuldige persoonlijkheden zullen nu hun Vaderland moeten verlaten en indien het daarby nu maar blijft en men hen niet van hunne goederen beroofd, dan zullen zy het onrecht wel te boven komen. Treurig is het in Beieren gesteld, waar de Koning voor krankzinnig verklaard is, omdat hy vele schulden maakte. Van een gezonden zin getuigde zyne handelwijze zeker niet, maar als elk die dwaasheden begaat of die zyne tering niet naar de neriDg zet, eenvoudiglyk verklaard werd voor een krankzinnigen gesticht, dan zouden er zeker van die gestichten te kort komen. Prins Luitpold heeft het regentschap aanvaard en aan het leger bericht, dat hij als Opper bevelhebber is opgetreden en zal zeker geen gemaklijke taak hebben, omdat de Koning, hoe krankzinnig hy dan ook zy, de teugels van het bewind, niet zoo ge- maklijk overgeeft. Voor het land is deze geschiedenis al zeer treurig, want zij kan niet anders dan nadeelig werken, ware het alleen, omdat 2ooals vrjj natnnrljjk is, al aanstonds twee partijen zich hebben gevormd. In Belgis hebben de clericalen veel succes gehad bij de verkiezingen en indien er geene mirakels ge beuren, dan blijft het tegenwoordige bewind lang nog aan het roer. Het is on begrijpelij k hoe men zich zoo verblinden laat, door velen, die niet andera dan hun eigen voordeel zoekenmaar het iB ook waar, dat de liberalen lauw en nalatig zyn in ménige gevallen en ook in België blykt het, dat de eenheid der clericalen hun kracht is, terwyl de liberalen nog altijd lust hebben om zich te verdeelen en onder elkander te twisten. Ook in Best hebben ongeregeldheden plaats gehad, die van ernstigen aard werden, zoodat de militaire macht ook daar tusschen beiden komen moest, wat tot bloedige gevechten aanleiding gaf. Men hoopt, dat dit machtsbetoon weldadig zal werken. (Zie latere berichten.) Nieuwstijdingen. SSLrlanfc. Dublin, 14' Juoij. Zaturdagavond is te Sligo (N. W. van Ierland) een ernstig oproer uitgebroken. Verbitterd door een onaanzienlyke beschadiging van het bisschoppeljjk Paleis, deden de Katholieken een aanval op de woningen der aanzienlijkste Protestanten sloegen de ruiten in en staken een huis in brand. Daar de politie buiten magte was om het oproer te dempen, werden de soldaten onder de wapens geroepen, die met de bajonet de straat schoon veegden. Na dien tyd is de rast niet gestoord. De ongeregeldheden te Pest hebben na een ander en zeer ernstig karakter gekregen, daar het graauw, dat van de aanleiding natuurlijk niets begrjjpt, zich met de zaken ging bemoeyen. Twee bataljons infanterie en twee escadrons cava lerie te Pesth met de geheele politiemagt vereenigd, slaagden er Woensdagavond in, door krachtig op te treden, de oproermakers spoedig uiteen te dryven. Nadat tot de hier en daar opeengehod^te troepen volks driemalen de waarschuwing, van hoorngeschal verge zeld, gerigt was om uiteen te gaan en zij daarop met scheldwoorden, gefluit en steenworpen geantwoord hadden, gaven de officieren het bevel „stormHierop ging de infanterie met gevelde bajonet los op het volk, dat onder een vervaarlijk gehuil op de vlucht sloeg, doch ook toen nog de soldaten met steenen gooide en de straatlantaarns en vensterruiten stuk wierp. Een aantal verwondingen, waaronder vele ernstige, werden veroorzaakt door stooten met de kolven en steken met de bajonetten der geweren. Niettegenstaande het optreden der troepen, werd het gevecht op ver schillende punten der stad telkenB hervat tot dat tegen middernacht de rust hersteld was. Uit welke bestanddeelen het oproer bestond, blijkt hieruit, dat vele kooplieden brieven ontvingen, waarin om geld gevraagd werd, onder bedreiging dat zy, by niet voldoening aan den eisch, hunne glasramen ver brijzeld en hunne uitstallingen geplunderd zouden zien. Herhaalt het oproer zich, dan hebben de Boldaten last bekomen te schieten zij zijn daartoe reeds van scherpe patronen voorzien. Generaal Janski heeft den Minister Titza uitgedaagd tot een tweegevecht, doch de Keizer heeft hun verboden van leer te trekken. ïPuttadtlftwb. München, 14 Junij. De Koning van Beieren heeft zich gisterenavond om 63/4 uur, bij een wandeling in het park van het kasteel Berg in het Starnberger- meer gestort en is verdronken. Ook zijn lijfarts Gudden verdronk by een poging om hem te redden. Koning Lodewijk II van Beieren aanvaardde den 10 Maart 1864, als achttienjarig jongeling na den dood van zijn vader Maximiliaan II, de regeering over Beieren. Zelden vereenigden zich zoo schoone geestes gaven met een schoon uiterlijk als by koning Lodewjjk. Gedurende de eerste jaren zijner regeering stond by in het conflict tusschen Pruisen en Oostenrijk aan de zijde van het laatste rijk, maar in 1866 reikte hy Pruisen de hand on was van dien tyd af een ijverig bevorderaar van het Duitsche rijk. In den Fransch- Duitschen oorlog schaarde koning Lodewyk van den aanvang af zich onder de vijanden van Frankryk. Hy was het die den 30 Nov. 1870 aan alle Duitsche vorsten de oproeping rigtte, den koning van Pruissen als pre sident van den Duitschen bond, te Versailles gesloten, den titel van Duitschen keizer te verleenen. Sedert 1870 streden liberalen en clericalen in zijn land om de heerschappij. Niettegenstaande in 1875 de clericale meerderheid der Beiersche kamer hem ver zocht zijn liberaal ministerie te ontslaan, bestendigde hy het. Gewoonlijk hield de koning zich op zijn kasteelen Hogenschwangau of Berg op. Over zyn prachtïievenu- heid en de tooverachtige inrigting zyner kasteelen doet men wonderverhalen. Op een eilandje in de Chiem- see liet hij het slot Herrenchiemsee in den styl van het paleis te Versailles bouwen. Bekend was zyn voor keur voor Wagners muziek. Het „Wiener Fremdenblatt" verhaalt, dat koning Lodewijk de laatste weken een reeks van doodvonnissen, o. a. tegen al zijn ministers, had uitgevaardigd de voltrekking daarvan was zyn gunstelingen opgedragen. Op het kasteel Hogenschwangau is een door den koning eigenhandig geschreven besluit gevonden, waarin hy beveelt elk zijner ministers een oog uit te steken. Dezer dagen stond te Egestorf, Hanover, een dame teregfc, die haar geboortebewijs, dat zy wegens haar voorgenomen huwelijk moest overleggen, vervalscht had, om twee jaar jonger te schijnen. Zij werd, onder aanname van verzachtende omstandigheden, tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. En van het huwelijk kwam niets, want de bruigom achtte haar nu tot allerlei bedrog in staat, en trok zich terug. JFïnnfertjfi. In Frankrijk is weer een moordaanslag in den trein beproefd. Toen de avondtrein Vrijdag om halfeen te Versailles aankwam, stapte er een man uit, die geheel met bloed was bevlekt. Terwijl hy sliep, was hy door een individu, die te Asnières was ingestapt, aangevallen, gewond en beroofd. De moordenaar was kort voor het Btation Biroflay uit den trein gesprongen, na te vergeefs beproefd te hebben zyn slagtoffer, dien hy dood waande, mee te slepen. De beroofde reiziger ofschoon met een looden knop zwaar gewond, kreeg later het bewustzyn terug en vertelde te Versailles wat hem was overkomen. Terstond werd een onderzoek ingesteld. De plek, waar de moordenaar uit den trein sprong, was duidelyk zichtbaar. De man was achterover in den modder ge vallen en zijn voetstappen waren duidelijk te zien. Overigens was van hem geen spoor te ontdekken. sSlel>erl»nï*, TJtreclit, 14 Junjj. Zatnrdag is alhier de bliksem geslagen in de bouwhoeve van zekeren den O., wonende aan de Groenelaan, en doodde diens 4jarig dochtertje, dat aan tafel zat te spelen. De overige leden van dat gezin kwamen met den schrik vry. Het onweder ver oorzaakte in die woning geen brand. 's Gravenliage, 12 Juny. Door den heer Van der Stad, den spreker op de monster-meeting der socialisten alhier, is volgens „R. v. A." by den Officier van Justitie een aanklacht ingediend wegen3 diefstal, nl. van zijn geschreven pleidooi, tegen den hoofdcom missaris van politie den heer Van Schermbeek alhier. Gravenliage15 Juny. De Hooge Raad heeft by gemotiveerd arrest verworpen het cassatie beroep van mevrouw Bulkley en den heer Kloppers, zoodat hunne veroordeeling blyft gehandhaafd. Rotterdam, 14 Juny. Naar wy vernemen heeft zich, in het conflict tusschen den commandant der schut terij en het bestuur der officieren-sociëteit, een hoogst vermakelijk incident voorgedaan. Zooals men weet, had de kolonel-commandant beslag laten leggen op de muziekbibliotheek en de zich in de sociëteit bevindende kasten laten verzegelen. De voor- loopige geregtelyke dadeo, die de in September te houden procedure voorafgingen, schynen echter den kolonel weinig kans te geven op een voor hem be vredigenden uitslag engisteren werd de zegel bewaarder ontslagen. Wat blykt nu by de ontzegeling Dat deman, die vijfmaanden lang alB zegelbewaarder den beslaglegger op kosten joeg, zyne waakzaamheid verspild heeft, want in de verzegelde kasten bevond zich geen enkel stuk muziek. Die kasten waren leeg. Het bestuur van de officieren-sociëteit, zich wenschende te dekken, voor de schade en den last, die een beslaglegging kan na zich slepen, hadden bijtyds de bibliotheek in veiligheid laten brengen en de met de verzegeling belaste ambtenaar, had, zonderling genoeg, verzegeld zonder zich te overtuigen van den inhoud der kasten. Eene grappiger beetnemerij vernamen wij zelden, Terneuzen 12 Juni. Heden werd alhier de nieuw gebouwde kerk der Ned. Herv- gemeente door den architect Tol uit Rotterdam, wat betreft het bouwwerk, opgenomen en goedgekeurd. Het sierlyk en goed geproportioneerd kerkgebouw, waarvoor het ontwerp werd geleverd door den heer Tol en dat ge bouwd werd door den heer Maters uit Vlissingen, is een sieraad onzer gemeente. Wanneer het onlangs aanbesteede houtwerk, dat medio Juli moet worden opgeleverd, ter bestemder tyd gereed is, hoopt men met Augustus het in gebruik te nemen. De bouw der Christelijke bewaarschool alhier, is byna afgeloopen. Het doelmatig ingerigte school- locaal met onderwjjzeressewoning daarnaast is bestemd voor pl. m. 200 leerlingen. De aanbesteding voor de levering van 75 bankjes, ingerigt voor 150 zitplaatsen had alhier de vorige week plaats. Naar wy vernemen is het het bestuur gelukt eene geschikte bewaarschool- houderes uit de gestichten van Ds. Pierson te Zetten te verkrjjgen en zou het plan bestaan de school, die in eene dringende behoefte voorziet, met 1 Augustus te openen. Yerseke, 15 Juni. Aan het zangersfeest, gisteren alhier gehouden, hebben slechts 2 gezelschappen be halve dat van Yerseke deelgenomen, n.I. „AI wat liefeljjk is en welluidt" van Schore en „Vooruit" van Waarde. Nog een gezelschap uit St. Maartensdijk had deelneming toegezegd, doch is niet verschenen. Heerlyk weer begunstigde het feest, dat in de open lucht gegeven werdzoodat velen belangstellend kwamen luisteren. Over het algemeen werd het gezang van „Al wat liefelijk is en wel luidt" met het meeste genoegen aangehoord, hetwelk zeker ten deele daaraan toegeschreven wordt, dat die vereeniging uit gemengd koor bestaat. Gisteren vierde de heer H. C. Sauer, hoofd eener openbare school te Wemeldinge, onder algemeene deel neming zyn 50sten verjaardig. Oud en jong, rjjk en arm, aanzienljjk en gering, gaf van den vroegen morgen tot den laten avond, door woord en daad de ondub- belzinnigste blijken hunner belangstelling en ingeno menheid met den jubilaris en diens arbeid. Verscheidene ingezetenen gaven door grootere en kleinere geschenken een stoffelyk bljjk hunner waardeering en deelneming. Men behoefde niet te twijfelen of Wemeldinge over zyn onderwijzer tevreden is. De kinderen der beide scholen schonken hem een fraaien stoel en deze werden onthaald op melk en broodjes. Den geheelen dag was de woning van den jubilaris gevuld met belangstellenden. Zij werden zonder onder scheid zoo hartelijk en gul mogelyk ontvangen. Yerseke, 11 Junij. In de Donderdagavond ge houden Raadszitting deelde de Voorzitter mede, dat het Raadsbesluit omtrent den torenbouw tot heden nog niet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, daarentegen wel de gemaakte Gemeente-verordening, houdende verbod van opstapeling van aan rotting over gegeven voorwerpen (schelpen, zeesterren). Op de overtreding daarvan is een boete gesteld van 25 en 3 dagen gevangenisstraf. De bijdragen in de kosten van het lager onderwijs over het vorige jaar zyn vast gesteld op 1353,60 (30 °/0 van 4512). Ingekomen een verzoek vanA. Hartog en B. D. Filet, concessionarissen van den stoomtram Iersekendam Kruininge, om rentegarantie van .wege de gemeente voor eene som van f 62500 (geraamde exploitatie- kosten) ad 3% voor 15 jaren. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor het verzoek van de hand te wyzen op grond dat de geraamde som te klein is. Met algemeene stem men wordt dit voorstel aangenomen. De geloofsbrieven van het gekozen raadslid J. C. Van der Burght worden goedgekeurd. Met het oog op de drukke werk zaamheden op de secretarie stelt de Voorzitter voor een som te bepalen als salaris voor een klerk. Met alge meene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Over het bedrag van het salaris kon men het even wel niet eens worden. Over een voorstel 100 ofƒ200 staakten de stemmen, een ander 150 werd verworpen, eveneens 125. De Voorzitter zal dit punt later aan de orde stellen als de Raad voltallig is. De kosten voor den weg naar Schotte zyn geraamd op ƒ633,20. Er zal magtiging gevraagd worden tot uitgave van de faenoodigde gelden. De Voorzitter deelt mede, dat een schryven ont vangen is van den Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid, houdende kennisgeving dat de stichting van rijkswege van een post- en telegraafkantoor niet in aanmerking kan komen. Met algemeene stemmen wordt besloten een commissie van 2 leden uit den Raad te benoemen om nevens het Dag. Bestuur en den gemeente-architect te beraadslagen en te onderzoeken wat gedaan moet worden een nieuw gebouw te stichten of het bestaande te vergroeien. Tot leden dier commis sie worden benoemd de heeren Laban en Sandee. Dezelfde heeren worden gekozen tot leden van het stembureau op Dingsdag 15 Juny a. s. De Vergadering wordt daarna gesloten. Middelburg, 15 Juny. In den afgeloopen nacht te 3 u. 10 m. heeft een baldadige hand een der groote spiegelruiten van het magazyn van den heer JT. van der Weele met een steen ingeworpen. Twee nachtwakers, die in de Langedelft surveilleer den, hoorden den knal en hebben den dader gezien. Hij was hun echter te vlug af en ontsnapte. De ruit is geassureerd, zoodat de verzekeringmaatscbappij doch niet de heer Van der Weele er door benadeeld wordt. In de Singelstraat is by een der bewoners het naambordje losgemaakt doch niet medegenomen. De gemeenteraad van Middelburg heett met 14 tegen 1 stem afwijzend beschikt op het adres van „Patrimonium" tot afschaffing der kermis. St. Manrtoiis<lyk, 15 Juny. Aan de stem ming werd door 86 van de 95 kiezers deelgenomen. Een 83-jarige grijsaard, voor wien het stembureau zich naar eene benedenzaal moest verplaatsen kweet zich nog volyverig van zyne taak. Bruinisse, 15 Juny. Van de 65 kiezers in deze gemeente kwamen heden 60 ter stembus. By de onlangs plaats gehad hebbende verkiezing voor de Provinciale Staten, stemden er 40. Ziex*ilusee, 15 Juny. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer zijn van de 277 kiezers 225 stembiljetten ingeleverd. Te Tholen zyn 89 van de 91 kiezers opgekomen een was buiten de stad en een chans buiten Tholen woonachtig. Wy vernemen dat by de Directie der Neder- landsche Bank het voornemen bestaat om een nieuwe Boort van beleeningen in te voeren. Terwyl men voör beleeningen wat de rente betreft gebonden is per maand, zal er gelegenheid komen, op gelyke conditiën geld te bekomen met renteverreke ning by den dag met een minimum van 8 dagen, en vrijheid om geheel of gedeeltelijk af te lossen. Bljjft de rente zooals thans, dat is 3 percent's jaars op binnenlandsche waarden en 3'/, percent op buiten- landsche, dan zal van die nieuwe soort beleeningen 4 percent moeten worden voldaan, onverschillig of het pand binnen- of buitenlandsch is. Dat de scheepvaart in een kwijnenden toestand ver keert, en door de toenemende stoomvaart weinig kans op verbetering heeft, is zeker van algemeene bekendheid. Vooral bespeurt men dit aan het Nieuwediep, waar een aantal flinke zeilschepen in de Binnenhaven ligt vastgemeerd. Sommige van die vaartuigen zullen in dit jaar zelfs geene reis doen. De houtvrachten zijn zoo laag, dat niet eens de hoogstnoodige uitgaven daar mede bestreden kunnen worden. Andere schepen, die noodzakelijk vertimmering behoefden, zijn maar aan de byl des sloopers overgegeven. Die slapte in de scheepvaart is voor menigeen een treurig verschijnsel. De lichtzinnigheid waarmede tegenwoordig menig huwelyk wordt gesloten, wordt aardig geteekend door de volgende historische anecdote Een paartje komt van het stadhuis. In 't midden van de straat begint de bruid plotseling tranen met tuiten te schreyen. Op de vraag van den jongen echt genoot, wat haar plotseling zoo bedroefd maakt, wil de jonge vrouw eerst geen antwoord geven. Eindelyk komt er gebroken uit„ik kan niet koken„Is 't anders niet", zegt de teedere echtgenoot troostend, „daar behoef je niet voor te huilen je hebt toch niets om te koken De directeur der weezeninrigting te Neerbosch heeft thans besloten in de volgende maand met zyn zoon naar Amerika te vertrekken, om aldaar lezingen te houden en gelden te verzamelen voor den bouw van het nieuwe weeshuis, en uit te zien naar geschikte Ïilaatsen voor weezen, die als metselaars of timmer- ieden daarheen wenschen te vertrekken. Vrye over- togt is aan den directeur door de Ned. Amerik. Stoom vaart-maatschappij te Rotterdam reeds toegezegd. Ingezonden Stukken. Jonkheer Meester De Savornin Lohman en Leunis Laban. Uit het verslag der „Ierseksche en Thoolsche Courant" van de lezing van den heer De Sav. Lohman, te Tholen gehouden, blykt, dat Leunis Laban van lerseke de persoonlijke opinie van den gewezen afgevaardigde trachtte te vernemen omtrent het aanstellen va_ Bur gemeesters die geen ingezetenen der gemeente zyn, hetwelk z. i. demoraliseerend werkt. (Drommels hoe komt hy aan dat woord.) Als Leunis naar Tholen werd gezonden om een groot antwoord of eene kleine hate lijkheid te verkrijgen, dan is 't jammer van de reis kosten, want blijkbaar had de heer Lohman geen zin, om in een rotten appel te byten. Of was het soms alleen het doel om de vraag gedrukt en verspreid te zien. 't Gaat toch niet aan om overal zoo maar uit de klompen te schieten. Een Tweede Kamer is geen Gemeenteraad en een Hagenaar houdt er andere vormen op na daneen volk in Europa, dat op sneeuw- Bchoenen loopt. GEEN KUIPER. STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. JUNI 1886. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dond. 17 'smorg. 7,: Vrydag 18 Zaturd. 19 Zondag 20 Maand, 21 Dingsd. 22 Woens. 23 Dond. 17 '8 morg. 11,30 u. 7,30 Vrydag 18 11,30 8,— Zaterd. 19 11,30 8,— Zondag 20 's nam, 3,30 7,30 Maand. 21 2, 8,Dingsd. 22 's morg. 11,30 7,30 Woens. 23 11,30 Is in enkele Reisgidsen FAU- TIEF opgenomen. P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. JUNI 1886. Vrjjdag 18 Zaterdag 19 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. voorm. 8.30 Ivoorm. 9.45 voorm. 9.45 8.30 9.45 9.45 8.30 9.45 9.45 8.30 9.45 9.4 5 8.30 9.45 9.45 8.30 9.45 9.45 Slfcfertentien. Ondertrouwd JAN VIJVERBERG oosteelajnd, Coetgexe, CATHARINA JANNA ROTTIER. 12 Juni 1886. Getrouwd s JOOST ABRAHAM van den TOL en JANNETJE ZOETER, die namens wederzydBche Familiên, hunnen harte- ljjken dank betuigen voor de vele bewyzen van belangstelling, waarvan die der schooljeugd zeer op prjjs gesteld worden, bjj gelegenheid van hun Huwe lyk ondervonden. Brüinibse, 11 Juni 1886. Getrouwd JAN de BRÜIJNE Wz. en NEELTJE ELIZABETH JAKOBA van de REPE, die tevens, ook namens wederzydsche Familiën, hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstel ling by hun Huwelyk ondervonden. Noordwelle, 16 Juni 1886. Geboren Dochter van MARIA ADRIANA, J. W. GUDDE en M. J. GUDDE—Emond. Zierikzee, 13 Juni 1886. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Meisje, C. BOOGERD—Hocke. Needweroord, 13 Juni 1886. Bevallen van een Meisje, K. GELUK—Flohil. Ypenhovbn, 12 Juni 1886. De Heer en Mevrouw C. M. van VESSEM von Lindern, betuigen hunnen dank voor de vele bewyzen van belangstelling, 10 dezer ondervonden. Rotterdam, 15 Juni 1886. Aan allen, die ons op den 12den Juni blijken hunner belangstelling gaven, brengen wij daarvoor bjj dezen onzen welgeuieenden dank. K. A. van LANGERAAD1 N. Z. van LANGERAAD—Doeleman. Hartelüken dank aan allen die ons blyken van belangstelling gaven by het overlyden van onzen geliefden Broeder en Behuwdbroeder den Heer S. db JONGE MULOCK HOUWER te Goes. Namens de Familie, D. Q. MULOCK HOUWER. Zierikzee, 16 Juny 1886. DANKBETUIGING aan hen, die mjj, bij gelegenheid van het voorgenomen huwelyk mijner Dochter, blyken hunner belangstelling hebben gegeven. Noordwelle, C. A. van de REPE. den 17 Junij 1886. MAATSCHAPPIJ „Tot Bevordering van LANDBOUW en VEETEELT in Zeeland". Zy, die zich wenschen aan te sluiten by den RIJ TOER. op S3 Juni, worden vriendelijk ver zocht, zich met opgaat van de beschikbare plaatsen, aan te melden bij den ondergeteekende. H. G. MULOCK HOUWER, Secretaris der Af deeling «Zierikzee". STOOMTRAMWEGMAATSCHAPPIJ De Directie maakt bekend dat bij gelegenheid van het Zuider-Zeudiogsfeest op Woensdag 23 Juni a. 8. de eerste tram van Tholen 15 minuten vroeger zal vertrekken. Des avonds zal een extra-tram om 8.2 van Bergen op Zoom loopen. 13© DIRECTEUR. Verkiezing Waterschap SCHOUWEN. Op eene vergadering van stemgerechtigde Inge landen van Schouwenwonende te Noordgoüwe en Kerkwerve, is tot candidaat voor Hoofd-Ingeland in plaats van den Heer A. MOOLENBURGH, die bedankt heeft, gekozen de Heer te Noordgoüwe. Genoemde Heer wordt den stemgerechtigden dringend aanbevolen, opdat ook een bewoner van het Oostelijk deel van Schouwen deel uitmake van het Bestuur. Kiezers! vereenigt IJ met onze keuze; door hem te kiezen zijn de Ingelanden van Oostelijk-Schouwen alweder vertegenwoordigd en zijn Uwe belangen tevens aan goede handen toevertrouwd. Ter vervanging van den Heer A. MOOLENBURGH, welke verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen, wordt voor Hooftl-Iiiyfelami van het Waterschap Schouwen" aanbevolen de Heer Als Hooid-Ingeland wordt met overtuiging aanbevolen de Heer zjjnde iemand die in verschillende gemeenteljjke be trekkingen met succes is werkzaam geweest. Die ook getoond heett het algemeen belang te begrijpen, door het initiatief te nemen tot het houden van eeu Zomer- Paardenmarkt, die geen stem-machine is maar als het noodig is zelfs het woord vraagt. Een KIEZER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1