ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Inspectie {EXTRA N Zaturdug 12 Junij 1886. No. 5244. 42ste Jaarg. DINGSDAG 15 JUNIJ, M HEER J. J. VAN KERIWII, JHR. J. L C L L A. Nieuwstijdingen. JHivertentictt. BIJEENKOMST DER INZENDERS 04,410.5de KL. Verkiezing Waterschap SCHOUWEN. CH. GR0ENEVELD DE KATER S. J. DE BKUIJNE Wz. NI. H00GENB00M, W. TEN HAAF, DE LIBEB4LK MVIMN1M HAAMSTEDE en BURGH TE PACHTEN BOUWLAND, BOUWLAND, Eene WEIDE, ADVE RTENTIËN, van 1— Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ■3 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden diëtist. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone jaar lij ksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den geiuapenden dienst in de Nederlanden, in deze gemeente aan de huizen dei- ingezetenen zal worden gehouden op WOENSDAG den 16 JUNIJ a.s.aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit, die vaderlandsche instellingdie aan de algemeene hulp bij voortduring dringende behoefte heeft, ook thans krachtdadig te steunen, en bevelen haar daartoe in hunne be langstelling aan. Zierikzee, den 9 Junjj 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Wij herinneren den Kiezers, dat de inlevering der Stembiljetten voor Leden der Tweede Kamer moet plaats hebben op aanstaanden van des morgens 9 tot des namiddags 5 ure. ONS LAATSTE WOORD. IXaar de Stembus Welke beteekenis de aanstaande verkiezingen hebben, werd door ons aangetoond. Allerwege wordt gevoeld, dat Nederland sedert 1848 geen gewichtiger verkiezingen heeft beleefd. Geen kiezer mag bij de stembus ontbreken. In 1866 betrof bet eene vraag van constitutioneel recht, de vraag van de grensscheiding der Wetgevende en Uit voerende Macht. Bij de verkiezingen van 1869 was de Schoolwet voor het eerst ernstig in het strijdperkde vraag van het behoud der openbare school werd door de groote meerderheid der natie toestemmend beantwoord. Nog is die meerderheid niet gewijzigd, want het toenemen der school wet-oppositie bij de beide vorige verkiezingen sproot wel voort (bet is nog bij de jongste discussiën over de grondwetsherziening gebleken, dat ook de rechterzijde de openbare school niet geheel wil omverwerpen) uit zucht om staatsgeld te bestemmen voor bijzondere scholen, maar niet om de openbare school ten val te brengen. Bij de aanstaande verkiezingen geldt het geene vraag van grensscheiding van politieke machten, van opvoeding van kinderen, maar eene levensvraag voor de werking der staatsmacht zelve. Moet er in den Staat orde of wanorde zijn? In bet Par lement werkzaamheid of stilstand? Moet de eene helft van het Parlement de andere overheerschen, onderdrukken, dat is de vraag. Het werd in eene meeting im den Haag door den oud-Minister van Finantiën Vissering terecht herinnerdwat thans is gebeurd, is nog nooit in geen enkelen con- stitufcioneelen staat gebeurd. Men heeft meermalen in het Engelsche Parlement de vertooning bijge woond, dat eenige leden bij eene stemming de zaal verlieten. Diezelfde manifestatie is eenige jaren geleden ook door de rechterzijde in het Neder- landsche Parlement vertoond. Maar waar beeft men ooit bijgewoonddat de helft der Kamer eene door den Souverein aan de orde ge stelde grondwetsherziening verijdelde, omdat zij op één punt haar zin niet verkreeg, dat isniet verkrijgen wilde. Deze oorspronkelijke daad van revolutie bleef voor dit jaar, en nog wel voor de anti-revolutionaire partij bewaard. De partij die zich altijd op de erkenning van bet recht laat voorstaan, maakte zich schuldig aan rechtsweigering de partij, die zich steeds op de handhaving van het gezag naijverig betoonde, scheurde het gezag in flardende partijdiechristelgk- historisch als zij zich immers ook gaarne noemen, ook in de staatkunde de hartstochten behoorde te temperen en zich door stichtelijke vrede- en liefde woorden behoorde te kenmerkengaf er de voorkeur aan de hartstochten te ontketenen, en voor de christelijke leer die van den wijsgeer Hobbes in de plaats te stellen, die de maatschappij kenschetste door dit woorddat zij is een oorlog van allen tusschen allen." Dat woord is de hoeksteen geworden voor de volgelingen der revolutie, voor hen die de vane des oproers in maatschappij en staat willen planten. Dat de kiezers het wèl wetenDat oorlogzuchtige woord is nu het evangelie dei- vromen geworden, het eerste geloofsartikel van den heer de Savornin Lohman Van waar de verbolgenheid derrechterzijde Waarom steken al die vromen zich in krijgsgewaad? Er zou reden voor kunnen zijnals hunne gewetens vrijheid ware aangerand, als hunne rechten waren vertrapt, hunne vrijheden gekortwiekt? De zacht zinnigste natuur geraakt in woede, wanneer men hem het dierbaarst wat hij bezitzijn geloof zijne eer ontneemt. Niets van dit alles is gebeurd. Geen enkel rechtdat aan anti-revolutionairen of katholieken bij de bestaande Grondwet is verzekerd, wordt hun bij de nieuwe ontnomen. Geen haar wordt hun gedeerd, geen enkel hunner rechten gekrenkt. Maar juist het tegendeel is gebeurd. Men is hun tegemoet gekomen. Men heeft, den eindeloozen paitij-strijd moede, hun de hand toegestoken. Vijf en twintig jaren lang hebben zij gebedeld om eene tegemoetkoming uit de schatkistvoor de katho lieken is de schoolquaestie opgelost, wanneer ook aan bijzondere scholen staats-subsidie is verzekerd. Welnu! men heeft begrepen, dat geene grondwets herziening kan tot stand komen zonder eenige opoffering. De liberale partij is gebleken niet onver zoenlijk te zijn. Zij wilde de grondwetsherziening niet doen mislukkendoor de Jetter van ééne be paling hooger te schatten dan onze geheele staat kundige en maatschappelijke vooruitgang. In vollen ernst, met oprecht gemoed werd de rechterzijde \de hand toegestoken. Die band werd afgewezen. En wie draagt van de afwijzing de meeste schuld? Wie anders dan de heer de Savornin Lohman, die zacht als een duif en giftig als een slang kan zpn, al naar de omstandigheden dit medebrengen, die, nadat de heer Heemskerk in zijn laatste rede zóó ernstig, zóó gemoedelijkzóó verzoenend had gesproken als zelden van eene ministertafel werd vernomenin plaats van de verzoenende hand aan te nemenhaar onedelmoedigonvaderlandslievend en met eene onverantwoordelijke lichtzinnigheid terugstiet. Wel verre dus dat de rechterzijde geweld is aangedaan, is zij het, die geweld heeft aangedaan, die, tot het laatste oogenblik blazende op het krijgstrompetde grondwetsherziening heeft doen mislukken. Zij zal dit vermoedelijk eene kleinigheid noemen. Komt er geene nieuwe grondwet, dan blyft de oude Grondwet voortbestaaneene Grondwet is er altgd Maar zóó als zij denkt, zóó denkt niet de natie, zóó denken niet de liberale afgevaardigden, die aftre den; zoo denken niet zij, die eene ernstige opvatting hebben van de belangen des vaderlands. Want weet men wel wat dat zeggen wil: de Grondwet niette herzien? Dat heeft de meest rampzalige gevolgen. Als de Grondwet niet wordt herzien, dan blijft de troonsopvolging onzeker, en zóóver ligt 1870 niet achter onsdat wij niet meer zouden weten, hoe de vreeselijkste oorlog dezer eeuwdie tusschen Frankrijk en Duitschland, die beiden heeten aan de spits der beschaving te staanzijne aanleiding vond in den vacanten troon van Spanje. Wat raakt het de rechterzijde, of ook Nederland zijne successie-oorlo gen te voeren heeft Als de Grondwet niet wordt herzien, dan blijven ons ondanks de prachtigste vestin gen, die wij sedert de vestingwet bouwende man schappen ontbrekendie die vestingen zullen moeten verdedigen. Als de Grondwet niet wordt herzien, dan blijft iedere uitbreiding van het kiesrecht een zijdig, willekeurig, onrechtvaardig. Als de Grondwet niet wordt herziendan is eene vereenvoudigde inrichting van het rechtswezen een hersenschim dan valt eraan eene behoorlijke rechtspraak in belas tingzaken niet te denken. Als de Grondwet niet wordt herziendan blijven zelfs de tegenstrijdige opvattingen van art. 194waarop de heer Schaep- man bij de algemeene beraadslagingen over de jongste grondwetsherziening weesvoortbestaan. Daarom, kiezers, ter stembus heen.' Vóór vrijheid, tegen partijdwang vóór vrede tegen oproertaal vóór vooruitganglegen stilstand en wanorde. Het vaderland hooger gesteld dan partijzuchtGeene rechtsgelijkheid, die den Staat onderwerpt en dus ongelijk maakt aan de Kerk. Gelooft de reohterzijde niet. Zij moeten door kunstige wendingen hunne onverantwoordelijke handelingen goedmaken. Hun niet-kunnen was een niet-willen. Hunne conscientie- kreet was een oproerkreet. Zij willen hartstochten ontketenenniet bedwingen. Zij willen het vader land ten verderve voerenniet glansrgk doen schitteren in de rij der verlichte natiën. Hun grootste steen des aanstoots is niet de grondwets herziening, maar de vrijheid. Die vrijheid die beschermen wij, daarop steunen wijDaarom op de banierdragers dier vrijheid uwe stem uit gebracht Voor het Hoofdkiesdistrict Zierikzee Voor het Hoofdkiesdistrict Goes te Bergen op Zoon, te colijnsplaat. Amsterdam, 11 Junjj. Het onweder van gisteren-namiddag heeft ook te Nieuwer-Amstel onheil gesticht. Te half zes sloeg de bliksem in een 28 M. hoogen fabrieksschoorsteen van de stoomhoutzagerjj „Nederland," (eigenaar de heer Snuif) en wierp meer dan de helft van het steenen gevaarte naar beneden, zoodat de brokstukken in grillige wanorde her- en derwaarts verspreid in een aangrenzend veld teregt- kwamen. De gebouwen, meest houten loodsen aie onmiddellijk tegen den schoorsteen aangebouwd waren, hebben door het neervallend puin en de steenklompen betrekkelijk zeer weinig geleden de verwoesting daar aangerigt is aan een alom teweeggebragte spanning en ontzetting van het bindwerk toe te schrijven. De ma chinekamer is zoo goed als ongedeerd gebleven; de aldaar werkzame machinist was overtogen van stof, maar bekwam zoo min als andere in de fabriek bezig zijnde peisonen, letsel. Bjjna alle ruiten in de houtza gerij werden verbrijzeld, eveneenB vele van in den omtrek staande huizen en eenige ruiten van eene op 50 M. afstand staande fabriek. De slag, veroorzaakt door het instorten van den schoorsteen en het geraas der verdere verwoesting was zoo hevig, dat de werklieden hoe genaamd niets vernomen hebben van den buitengewoon harden donderslag de laatste van de bui die op het licht onmiddellijk volgde. Hoewel het voorshands ondoenbaar is den weg van het hemelvuur geheel na te gaan, wjjl hoopen puin, neer hangende balken, planken en splinters den toegang tot het eindpunt van het waarneembaar gedeelte van dien weg versperren en bovendien den bliksem zijn loop vervolgd heeft tusschen den schoorsteen en een nog overeind staand houten beschot, kan toch met eenige zekerheid het volgende gezegd worden De ontlading heeft den schoorsteen inwendig ge troffen, de bovenste helft (tot omstreeks 13 M. boven den grond) uit elkander gerukt en het materiaal naar ééne zijde verspreid. Op 1 M. ongeveer beneden den afgebrokkelden bovenrand die de dubbele ommanteling van den schoorsteen blootlegt, heeft zij eenen uitweg gevonden door een gat, haar loop langs de buitenzijde vervolgd, en den weg afgeteekend door eene verschroeging van het gesteente, die den vorm heeft van eenen sier lijken meander. Even voor het punt waar de weg onzigtbaar gemaakt werd door evengenoemd houten beschot, is het alsof de bliksem zich even opgehouden heeft om aan de steenen te knagen, en er een gat gemaakt, alsof het met een beitel ruw werd uitgehakt. De schade door dit ongeval teweeggebragt is nog niet te bepalen, maar zeer zeker aanzienljjk. Opmerkeljjk dat te midden van zooveel houtwerk hoegenaamd geene brandschade is aangerigt. Eenige personen van de brandweer, die zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeval spoedden, hadden dan ook geen arbeid te verrigten. 's Gravonhage ,11 Junjj. Dr. Salverda, In specteur van het Middelb. Onderwijs, is heden op 46jarigen leeftjjd overleden. S. uit Wolfaartsdjjk is wegens diefstal van J 2,50 door het Hof veroordeeld tot 6 maanden cel. Rotterdam, 11 Junjj. Gedurende het onweder, dat gisterenmiddag boven onze stad losbarstte, sloeg de bliksem in de Christelijke school aan de Hoveniers straat, gelukkig zonder noemenswaardige schade aan te rigten, ofschoon, zooals te begrjjpen is, de schrik groot wasvan alle kanten stormden beangste ouders toe, die door het water, dat door den plasregen meer dan twee voet hoog voor de school stond, wadende, deze als het ware bestormden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad, evenmin behoefde de brand weer, die spoedig ter plaatse was, dienst te doen. Goes, 11 Junjj. Niet ten onregte zjjn de Roomsch- Katholieke kiezers verbitterd op de anti-revolutionairen. Niettegenstaande de R. K. numeriek in de meerderheid zjjn zjj tellen in ons district 700 kiezers is hun door de anti-revolutionairen één candidaat geweigerd. Op de desbetreffende vraag werd door het bestuurder anti-revolutionaire kiesvvreeniging een hooghartig wei gerend antwoord gezonden. De R. K. hebben dan ook slechts één candidaat gesteld, den heer Wilkens, ter- wjjl de meesten hunner in het oosten van Zuid-Beveland en het Westen van Noord-Brabant als tweeden candi daat zullen stemmen op den oesterkweeker Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort. Zjj zijn nl. overtuigd dat de oestercultuur voor deze streken eene levenskwestie is, en zjj weten dat Jhr. Pompe de man is aan wiens initiatief dit middel van bestaan zijne opkomst te danken heeft. Zij weten het, welk eene welvaart de oesterteelt in die streken heeft teweeggebragt, en uit een gevoel van dankbaarheid achten zij zich verpligt den heer Pompe te stemmen. Levendig werd de heer P. te Bergen op Zoom door Roomsch-Katholieken toegejuicht, toen hjj als zijne meening uitsprak, dat de anti-revolutionairen zeer sterk de onverdraagzaamheid aankweeken. Hebben de R. K. daarvan sterker bewjjB noodig dan de volstrekte wei gering om hun ook maar één candidaat te gunnen? Het is jammer, dat het geheugen der R. K. kiezers zoo kort schijnt, anders zouden zij zich herinneren dat het niet de eerste maal is, dat zg voor de anti-revo lutionairen de kastanjes uit het vuur moeten balen dat niet voor de eerste maal aan hun niets aan de anti-revolutionairen daarentegen alles ten deel valt. Zierikzee, 12 Junjj. De Christeljjk-Historische Kiezersbond„Marnix," waarvan Professor Brumnielkamp te Kampen eere-Voorzitter is, heeft een open schrijven aan het Nederlandsche Volk gerigt, waarin die Kiezers- bond verklaart, dat „Marnix" met geen der toongevende partjjen kan medegaan en aanraadt, dat de kiezers aanstaanden Dingsdag geen deel aan de stemming zullen nemen, ten einde door deze onthouding een luid Protest aan te teekenen tegen de Regering, de liberale partjj, de anti-revolutionaire partij en het Christenvolk. Dit schrijven van „Marnix" is hoogst merkwaardig, maar te lang om het in zjjn geheel over te nemen; wjj laten hier een klein stuk uit dit schrjjven volgen „De vreeseljjke leugen, bron van de meest Godtergende gruwelen in Kerk en Staat, de leugen dat de School gaat vóór de Kerk, is door de Anti-rev. partjj, uit kracht van haar ongehoorzaamheid aan Koning Jezus in de Kerk, ook in de Staatkunde overgedragen. Ziet men dan niet, dat God de Heere dien strgd voor de School met onvruchtbaarheid slaat, en dat, naar luid der Schrift, Gods zegen niet kan, niet mag worden verwacht, zóólang men. pm Staatsgeld en kerkengoed, volhardt in de „gemeenschap der heiligen" met de ongeloovigen, tegen wier Scftool-tyrannie men alles en allen in rumoer stelt Zoolang men, moedwillig, zonder iemands dwang, mede doet aan de ontheiliging van Woord en Sacrament Zoolang men, ook door Art. 168, en den „verrekeninga"-eisch in het Program, de on trouwe orthodoxe dominees steunt in hun aanhalen van de boeijen der Gemeenten? Zoolang men het werk Gods in de uitgeleide Kerken niet wil erkennen, en dat, ook door de politiek, tegenwerkt? De Anti-rev. partjj heeft daarenboven metterdaad zich gebonden aan Rome en het valsche Behoud. Geen oog hebbende voor de ongeregtigheid van haar Program en van haar Praktijk tegen de, absolute en onverwjjlde gehoorzaamheid eischende, souvereiniteit van Koning Jezus, zoowel in Staat als Kerkniet schromende, het erkende onregt tegen de Geref. Kerk en andere subsidie vrjje Gemeenten feiteljjk tot regt te maken, gebruikt zjj een afgetrokken regtsonderstelling tot vjjgeblad voor het volgen van Rome's wenschen in zake de school. Allengs meer wordt zjj in dat tweedragtig gezelschap beneveld. Zelfs zóó, dat de Stand, durft be weren, dat de minimum-eisch een strijd was voor den gehoonden Naam des Heeren! Ter wjjl men zeer goed weet, dat Rome nooit zal toestemmen in eenigen strgd tegen Art. 168, of in eenige zaak die hare valsche Kerk en derzelver Maria- en mis-afgoderjj zou kunnen schaden. Zóóver is de Anti-rev. partjj verdoold, dat zjj er zelfs toe komen kon, om aan twee liberale kandidaten, van wie één n.b.de grootmeester der vrijmetselaars is, haren steun te bieden, als zij maar eenige hoop wilden geven iets minder fel te zullen zjjn tegen het Christenvolk dan de mededinger. Het schijnt wel, dat Liberalen-vrees haar drjjfkracht, beginsel-verzwakking haar ontwikkeling, leunen op roomsche rietstaven haar hoop, minachting van getrouwe broederen haar ver gunning en slaafsche volgzaamheid van eene vergeet achtige en ligtgeloovige massa der Christenen haar verwachting is." Te Wageningen, waar men 2 jaar geleden nog 10 cents per liter voor zoete melk betaalde en later 8 cents, wordt nu tweemaal daags zuivere zoete melk aan de huizen aangeboden voor 6 cents per liter. Zierikzee, 12 Jung. De heer Lohman verklaart openljjk dat hg niet heeft gebezigd de algemeen be kende woorden over den strgd, die ons land ten ver derve voert. Wjj zjjn zoo vrij ZEd. en onze lezers te verwjjzen naar de „Standaard van 21 April 11., waarin voorkomt een slot-artikel van den heer Lohman, getiteld Onze minimum-eisch en daarin lezen wjj de volgende woorden „Die onderhandelingen zijn thans afgebroken: de strijd moet dus toeder worden voortgezet. Den strijd helaas! dien wij niet mogen opgevenmaar die, zoo God hel niet verhoedtons land ten ver derve voert." KER KNIEXJW8. Aangenomen het beroep naar Stavenisse door den heer G. B. Fjjnvandraat, cand. te Beest in de Betuwe. Gemengde Berigteu. Te Zierikzee zal men weldra Christelijke hemden, broeken, kousen en sokken kunnen bekomen, 't Gaat vooruitIn Gelderland heerscht nog al de varkens ziekte. De dieren bezwjjken zeer plotseling. Gewoonljjk worden ze nog levend afgemaakt, geslacht en als worst naar Rotterdam en Amsterdam gezonden. - Io Limburg heeft iemand zooveel glazen bier gedronken, dat hg in slaap viel en niet meer ontwaakte. Een zeker Neeltje in de Wilhelminastad moest voortaan haar valsche tong wat in toom houden en niet van een ander meisje vertellen, dat zij zich met elkeen ophoudt. Zjj zal zeker niet weten, dat zij in fatsoen verre bg dat meisje achter staat. Aangenaam zou liot deze zjjn indien zjj het haar zelve eens kwam vertellen. Een meisje te Wemeldinge moest haar verstand wat beter gebruiken om een vrijer in de fuik te krjjgen. Nu zegt men Meisjegebruik toch beter uw verstand, Gjj brengt uzelven door het land, Houdt uw snappertje wat digt, Want gij praat toch veel te ligt. Te Yerseke zegt men: als het schip jufvrouw Katrein de last heeft, zal er onder de heeren worden geloot wie het voor zjjne rekening zal nemen. - Een zoon van een gewezen aannemer onder L. wordt in zjjn eigen belang aangeraden zulke onwaarheden niet te vertellen van iemand waarvan niets te zeggen valt. Als hij op zichzelven ziet, dan heeft hjj meer dan genoeg. En nu zegt men: Dus, Pieter met uw valsch gezigt, Houdt voortaan uw mondje digt Want dit is zeker en gewis, Dat het maar hoon en laster is. Want ieder die u hoort en ziet, Zegt: ventje! ik begeer u niet, -Want 't is met- u ook zoo gesteld. Yeel beweging en weinig geld. Te Noorddorp zal ten tooaeele gevoerd wo-den lo. Samuel Pickwick in de lange tarwe met Marina 2o. de kale jonkers uit den Mooi weg als spion; 3o. de booze Sara. Na afloop muziek en zang bjj de dikke Griet, onder leiding van de gebaarde Tienus. Kaarten af te halen bij Jaap de Jood uit den stroophoek. Een lang, mager, bleek Wijs heerschap, met een dik vel gewapend, aanstaand deurwaarder-candidaat-notaris te G. gaat aan de brug nog al eens uit 't Broekenin de Kerkstraat Laboureert hij aan een kroegloo- persziekte en des avonds zit hij voor de Keet klaar zout water te drinken. Ingezonden Stukken. MOET MEN ZOO OVERWINNEN t Wat wordt in deez' verkiezingsstrijd, Veel hatelijke taal verspreid Door 't vrome volk des Heeren. Men levert meen'ge schoone preek, Om weldra met den priestersteek, Het volk weer te regeeren. Wat de Courant niet slikken kan, Brengt men behendig aan den man, In fraai gestelde brieven. In schoonen stjjl en rijke taal, Tracht men den snooden Liberaal, Nu eens ter deeg te grieven. Geen misgreep in het Staatsbeheer Of 'tkomt op dezen zondaar neêr, Dus spreekt men onomwonden. Miljoenen schats en menschenbloed Zijn door hun snooden overmoed In Indië verslonden. Dat vrome zin en godsdienst kwijnt, En 't volkenrecht wordt ondermijnd In onze Schoollokalen; Is ook al 't werk sinds menig jaar, Van die gewetenlooze schaar Bekend als Liberalen. Alleen, wat men hun niet verwijt, (En wat toch erg ten hemel schreit Voor een beschaafde natie:) Is de Paneelenzagerij; Dit deed een andere partij, Die dweept met Reformatie. Wel neen, noemt in uw haat en nijd, De zaak nu maar geen Bijbelstrijd Geveinsde Calvinisten! Al wat door U zooal geschiedt, Vertoont de ware beelt'nis niet Van den oprechten Christen! Als onze grooten Meester weet, Met welke taal gij u vermeet Een ander te belagen; En Uwe namen ziet gegrift, Onder zoo menig haatlijk schrift Wat zal hem zulks mishagen! Dan noemt Hij uwen ijverzucht, Voor de verkiezingsstrijd, de Vrucht Van een halsstarrig drijven; En zal 'tbestuur van 't Vaderland, (Hoe men zich daar ook tegenkant,) Den Liberaal verblijven. Verhoede God in onzen Staat, Dat Farizeesche Sectenhaat De teugels krijgt in handen; En Religieuze drijverij Aan Rechter- noch aan Linkerzij, De Vrijheid legt aan banden. Kom, moedig dan den Strijd aanvaard, En om de Stembus u geschaard, Getrouwe Liberalen! Dan zullen wij, hoe ook benijd, Met overgroote meederheid De zege wöer behalen! EEN KIEZER, die het goed met zijn land meent. Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder Mejuffrouw GEERTJE van den BOUT, Weduwe deu Heer C. Bevelander, iu den ouderdom van ruim 78 jaar. J. BEVELANDER. J. ZAAIJER T. ZAAIJER—Bevelander. Odwerkehk, 11 Juni 1886. IffAATSCHAPPIJ tot bevordering van LANDBOUW en VEETEELT in Zeeland. op de door de Afdeeling Zierikzee den 34 «Juni te houden TENTOONSTELLING, tot benoeming der verschillende Commissiën van beoordeeling, op Don- derdag deu IT Juni, des namiddags ten 12'/j ure, ten Huize van M. FRANKEN. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het "Waterschap SCHOUWEN; Gelet op Artt. 33, 35 en 43 van het Reglement op het Bestuur, DOET TE WETEN: 1°. dat door de periodieke aftreding op primo No vember 1886 van de heeren C. BERREVOET, A. VAN DEN BOSSE, W. SMALLEGANGE, D. HOCKE Dz., Mr. J. MOOLENBURGH en A. MOOLENBURGH Cz., welke laatstgenoemde ontslag: heeft genomen, de verkiezing van zes Hoofd-Ingelanden zal plaats hebben te Zierikzee in het Waterschapslokaal op Don derdag den \T «Juni 1886 en te Noordwelle op "Vrijdag: den 18 «Juni 1886, telkens van des voormiddags te 11 tot dés namiddags te 2 ure 2°. dat de opening der stembiljetten zal plaats hebben in het Waterschapslokaal te Zierikzee op Zaterdag den 19 «Juni 1886, des voormiddags te 10 ure. Zierikzee, 1 Juni 1886. Het Dagelgkscb Bestuur voornoemd, J. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontv.-Griffier. op het schoonmaken van Waterlei dingen, Zijlen enz. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de inspectie op het schoonmaken van "Waterleidingen, Zijlen enz. op den 19 Juni aanstaande. Met het oog op de groote behoefte die bestaat aan eene onbelemmerde toestrooming van het water naar het Stoomgemaalbeveelt het met den meesten aandrang: aan, dat Ingelanden vóór dien dag zich van hunne verpligtingen kwjjten, zullende zonder eenige verschooning tegen de nalatigen worden ge verbaliseerd. Zierikzee, 2 Juni 1886. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. L. de JONGE, Voorzitter. C. van der VLIET Dz., Ontv.-Griffier. Op eene vergadering van stemgerechtigde Inge landen van Schouwenwonende te Noordgoüwe en Kerkwerve, is tot candidaat voor Hoofd-Ingeland in plaats van den Heer A. MOOLENBURGH, die bedankt heeft, gekozen de Heer te Noordgoüwe. Genoemde Heer wordt den stemgerechtigden dringend aanbevolen, opdat ook een bewoner van het Oostelijk deel van Schouwen deel uitmake van het Bestuur. Kiezersvereenigt U met onze keuzedoor hem te kiezen zijn de Ingelanden van Oostelijk-Schouwen alweder vertegenwoordigd en zijn Uwe belangen tevens aan goedé handen toevertrouwd. Ten gevolge van het bedanken van den WelEd. Heer A. MOOLENBURGH als Hoofd-Ingeland van het Waterschap Schouwen, wordt als zoodanig ten zeerste aanbevolen de heer te Noordwelle. In plaats van den Heer A. MOOLEN BURGH, die bedankt heeft, wordt voor Hoofdingeland voor het Waterschap Schouwen" aan bevolen, de Heer te Noordwelle. Ter vervanging van den Heer A. MOOLENBURGH, welke verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen, wordt voor JJooid-Ingelancl van het Waterschap Schouwen" aanbevolen de Heer heeft voor de a. e. verkiezing van zes Hoofd ingelanden voor het Waterschap Schouwen" tot Candidaten gesteld, de Heeren C. BERREVOET, W. SMALLEGANGE. D. HOCKE Dz., Mr. J. MOOLENBURGH, M. HOOGENBOOM, en C. M. BOLLE Cz. Het Bestuur, C. A. v. d. WATERING, Voorzitter. A. DAR TIG, Secretaris. voor den tijd van "7 jaar. 1 Heet. 88 Are 90 Cent. (4'/j Gemet) genaamd De Draaimeet, in pacht bg den heer J. A. de GLOPPER. T& Are £ÏO Cent. Geniet) gelegen aan Piertjes Wekken, in pacht als voren. groot 42 Are 80 Centiare (1 Gemet), in pacht bg J. J. de GLOPPER. Aankomende na het rooven van den OOGST 1886. Te bevragen bg den eigenaar C. J. de KOSTER, te Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 5