ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 10 Junij 1886. M WP i\0. 5245. 42ste Jaarg. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDA.G en ZA.TURDA.G. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Met het oog op de a.s. verkiezing van leden der Tweede Kamerzal op a.s. Zaturdag-avond een extra-No. van den Nieuwsbode worden uitgegeven. De inzending der Advertentiën voor dat No. bestemd, moet plaats hebben uiterlijk Zaturdag-namiddag 1 ure. Het No. van aanst. Dingsdag ivordt wegens het PINKSTERFEEST niet uitgegeven. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de '2de helft der maand Maart 1886 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren P. de Koning, Amsterdam M. v. d. Schraag, Kapelle. Van het Hulpkantoor Sirjansland s W. v. d. Klippe, Delft. Verzonden geweest naar Amerika: Marinus Geluk, Coascounty. LOTING VOOR DE «IM». BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Zierikzee maken by deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alphabetische naamlijsten van de in geschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, van Vrijdag den 11 Junij 1886 tot Zaturdag den 19 Junij e.k., ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden bekend zijn, die daarop nog zouden behooren te worden aau- geteekend of daarvan moeten worden weggelaten, dit aan het Bestuur kenbaar te maken. Dat de loting voor de Schutterij tusschen de inge schrevenen van dezen jare, klasse 1886, zal plaats hebben onder toezigt eener commissie uit het Bestuur, ten Raadhuize dezer gemeente, op Zaturdag den 19 Junij e.k., des namiddags ten 1 ure precieswordende de belanghebbenden by deze gelast, zich ter plaatse en ten tijde voormeld te laten vinden, ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten, of zulks door behoorlijke, by de voornoemde commissie bekende, gemagtigdeu te laten doen, zullende voor hen, die persoonlpk afwezend raogten blijven en zicb niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de commissie worden getrokken dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven wijze eene naloting zal plaats hebben, ten behoeve van hen, die tot de loting verpligt zijnde, buiten hun toe doen niet daaronder mogten zijn begrepen geworden, alsmede ten behoeve dergenen, welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatslvoorgaande inschrijving, in de gemeente zijn komen inwonen, en der vreemdelingen, welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden aangemerkt en dat eindelijk de belanghebbenden bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling, waarop zij aanspraak maken, ter ken- nisse van de genoemde commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet waarop zij hunne reclame hebben gegrond. Gedaan te Zierikzee, den 7 Junij 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. AFKONDIG! FG7~ Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is exe cutoir verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel van deze gemeente, dienstjaar 1886/87, wjjk B, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 8 Junij 1886. J. P. N. ERMERINS. Bij de Verkiezing op 15 Junij a.s. van leden voor de Tiveede Kamer der Staten-Generaal bevelen wij met den meesten aandrang aan: "Voor het Hoofdkiesdistrict Zierikzee J. TAN m Voor het Hoofdkiesdistrict Goes JHR. J. L t te Bergen op Zoon, 1. L L te colijnsplaat Aan de Kiezers in de eilanden Tfiolen en St. Phïlipsland. Wanneer gij, kiezers in de eilanden Tholen en St. Philipsland, tot wie ik in hoofdzaak spreek, dit myn stuk onder de oogen krijgt, dan heeft reeds jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, op uitnoodiging der anti revolutionaire kiesvereeniging voor Tholen, in het "choor der groote kerk aldaar, zijne aangekondigde rede gehouden. Wat in hoofdzaak door den heer Lohman zal gezegd worden, om dit vooruit met zekerheid te raaen, daarvoor behoeft men niet met profetischen blik begiftigd te wezen. En hij, èn zijne partijgenooten toch, slaan overal op dit aambeeld: Kiezers! brengt toch vooral moe stem niet uit op de liberalen, want al wat zy tot nu toe gedaan hebben, al wat ze in vervolg doen zullen, is verkeerd. Waarin echter dat verkeerde bestaat, -wordt wel met groote woorden, maar volstrekt niet met -aakrijke argumenten aangetoond, en al de rede voeringen van Lohman en de zynen komen bij slot van rekening hierop neeraanprijzing en aanbeveling van eigen standpunt, verdachtmaking en verguising van dat van anderen. Liever echter dan dit in 't breede uiteen te zetten wil ik u, op enkele zaken wijzen, zaken, die gij weten moet, waarmede gij, bij het uitbrengen uwer stem, rekening zult dienen te houden. De vraag is op welke der gestelde candidaten, zult ge uwe stem uitbrengen? Velen hoor ik zeggen: Ochde heer Lohman zit nu eenmaal en waarom zou ik in stede van hem, een ander naar de Tweede Kamer helpen afvaardigen Waarom Mag ik u, die aldus redeneert, u allen, die van plan zijn den heer Lohman te stemmen, eens wijzen op het volgende lo. De heer Lobman heeft in „de Standaard", nadat in de Tweede Kamer het voorstel der kerkelijke partijen, om art, 194 der Grondwet to herzien, verworpen was, in koelen bloede neergeschreven dat de stryd moet worden voortgezet, ook al werd het Vaderland er door ten verderve gebracht. Iemand die dergelijke woorden neerschrijit, moet, bij alle weldenkendeby alle zelfden kende, bij alle bezadigde, by alle niet blindelings aan een of anderen drijver gehoorzamende kiezers, by allen, die het Vaderland waarachtig liefhebben, afzien verwekken. Iemand, die dergelijke woorden uit, is voor het welzyn des Vaderlands gevaarlijk, is voor zjjne kiezers eene onmogelijkheid geworden. Op hem, die zoo spreekt, uwe stem uitbrengen, is willens medewerken aan den ondergang van het u, ongetwijfeld ook dierbaar Ne derland. 2o. In meerdere of mindere mate zyt gij zeker allen bekend met de kerkschandalen, in den loop van dit jaar, voorgevallen te Amsterdam. Bij weinigen zeker heeft het da&r gebeurde goedkeuring kunnen wegdra gen, groot is de ergernis geweest by velen door het dadr gebeurde veroorzaakt. Welnu, de heer Lohman heeft, bijna meer dan iemand anders, in al die kerk schandalen de hand gehad, en daardoor overtuigend bewezen dat hij revolutionair is, en in flagrantenin algeheelen strijd gehandeld heeft met de anti-revolu tionaire beginselen. Gy die de handelwijze van Lohman in de kerkelijke aangelegenheden te Amsterdam ten sterkste afkeurt, ja verfoeit, gy, die hem d&ar ontrouw ziet aan het beginsel dat hy zegt voor te staan toont door hem uwe stem te onthouden, dat bij zich ook in deze zaak voor u onmogelijk heeft gemaakt. 3o. In artikel 168 onzer tegenwoordige Grondwet wordt aan de predikanten onzer kerk, een gedeelte hunner jaarwedde verzekerd. Krachtens het bepaalde in dit artikel zyn, verreweg de meeste gemeenten onzer N. H. Kerk in staat, een of meerdere predikanten in hun midden te hebben, gemeenten, die by gemis aan die rijkstoelage onmoge lijk, of niet dan met de grootste geldelijke opofferingen der leden, daartoe in staat zouden zijn. Werd die rijkstoelage by eene herziening onzer Grondwet inge trokken, dan zou van de 8 plaatsen in den ring Tholen, die zich nu in het bezit van een predikant mogen verheugen, wellicht alleen St. Maartensdijk, door de rijke bezittingen der kerk, zich de weelde van een herder en leeraar kunnen veroorlooven, terwijl dit niet, of slechts met de meeste bezwaren het geval zou zijn met de zeven andere plaatsen. Onder hen, die de geheele scheiding van kerk en staat voorstaan, die art. 168 uit de Grondwet willen zien wegvallen, behoort ook de heer Lohman. Brengt gij dus op hem uwe stem uit, dan werkt gij mede, om iemand in de Tweede Kamer te krijgen, die al zijne krachten zal inspannen om art. 168 uit de Grond wet te doen verdwijnen, iemand, die, gelukt hem en zijn aanhang dezen toeleg, tal van gemeenten in ons vaderland, voor goed, ten minste voor geruimen tijd van een predikant zal berooven. En waarom veranderd wat van den beginne af geweest is Steeds toch heeft de staat, aan de predikanten onzer kerk, een gedeelte van hun tractement uitgekeerd, hiertoe zedelijk ver plicht, doordat hij, in de eerste jaren van den tachtig jarigen oorlog, de bezittingen van kerken en kloosters, de z. g. geestelijke goederen, ten algemeenen nutte had genaast. En neemt nu eens aan, dat al die goe deren werden teruggegeven aan de kerk, dan zóu er toch noodzakelpk, eene corporatie in 't leven moeten geroepen worden om aan de respectieve predikanten hun traktement uit te keeren, en wat verhindert nu, dat de staat zulks doet. Of zou Lohman c. s. mogelijk willen, dat iedere kerk zyn vroeger eigendom terug kreeg en van zelf zorgde voor het tractement dei- predikanten V Dit is onmogelijk door veranderde toe standen, onmogelijk ook daar er dan gemeenten zouden zyn die niets kregen, aangezien ze zich nooit mochten verheugen in eenig eigendom. Om slechts één voorbeeld uit vele te noemen, wjjs ik hier op myne gemeente Nieuwveen. Doch neemt eens aan, dat er eene corpo ratie kwam in den zin als waarvan ik boven sprak dan zou het te vreezen zijn dat, indien dit lichaam was samengesteld uit mannen als Lohman, alleen die predikanten werden gesalarieerd, die in alle opzichten met hem meegingen. In dat geval zou nu, in de eilanden Tholen en St. Philipsland, slechts één man genade vinden, en zoo zou 't ook elders zyn. Daarom kiezers wilt gij deze of dergelijke toestanden niet in 't leven zien geroepen, werkt dan ook niet mede aan de ver kiezing van den heer Lohman, onthoudt hem uwe stem laat hij ook hier voor IT onmogelijk zyn. Hoe dan ook bezien, voor het heil van staat en kerk, is de heer Lohman ongeschikt, wat hij wil, kan niet anders dan verderfelijk zijn. Waakt daarom en ziet toe. Kiezers van Tholen en St. Philipsland, ontworstelt U aan den invloed van hen, die trachten U mannen op te dringen als Lohman en de zijnen en kiest de HH. Mr. Bybau en Dr,Pompe van Meerdervoort. Zy kennen uw district, zij zullen voor uwe belangen waken. Doch waarop gy ook recht hebt is, dat deze personen voor U optreden, om U met hunne beschou wingen en denkbeelden in kennis te stellen. Hoe jammer dat van liberale zijde, in de eilanden Tholen en St. Philipsland zoo weinig wordt gewerkt, er ligt zoo'n scboon en ryk arbeidsveld open, laat dit niet langer braak blijven liggen. Uit de pastorie teNieuwveen, 7 Juni 1886. Dr. L. A. v. LANGERAAD. Nieuwstijdingen. €!ng«lttnï>. Londen, 8 Junij. Het Lagerhuis heeft met 341 tegen 311 stemmen de „Home Rule Bill" verworpen. Op voorstel van Gladstone is het Huis tot Donderdag 8 Juny. Toen heden nacht in het Parlement het lot der „Home-Rule-wet" ten nadeele der Regering was beslist, heerschte er binnen en buiten het gebouw eene geduchte agitatie. In. de zaal werden door de Minis- teriëelen, met de Ieren, op voorstel van O'Connor drie hoera's ter eere van Gladstone aangeheven, waarméde vele toehoorders op de digt bezette gaanderij zich aan sloten, terwijl daarentegen van andere zyden een oor- verdoovend rumoer en gesis werd gehoord. Tegen twee uur reed Gladstone in een open rytuig uit het parle mentsgebouw. Honderden drongen op hem aandoor velen werd hy toegejuicht, door anderen uitgejouwd, terwijl talrijke anti-,,homeruier's" hunne blijdschap over de nederlaag der Regering aan den dag legden door wild en woest rond te dansen. Als een hewys van de zonderlinge werking van den bliksem, verhaalt men, dat een bewoner van New-Jersey door den bliksem ter aarde geworpen werd, zonder ook maar in het minst verwond te worden. Alleen was den gouden ring, dien hy aan den vinger droeg, Verdwenen. Na lang zoeken werd deze eindelyk, geheel verbogen, en looaregt in den grond staande, teruggevonden. A-tlxene, 7 Junij. De gezanten der vijf Mogend heden hebben heden aan de Grieksche regering eene nota overhandigd, waarin haar te kennen wordt ge geven dat de blokkade is opgeheven. Op het meer van Neuchatel is een roeibootje waarin twee dames en een heer gezeten waren, met de raderen van een stooniboot in aanraking gekomen, waardoor het ranke vaartuigje omsloeg. Het jong- mensch kwam met een bebloed hoofd bovende dames hielden elkander omstrengeld. Toen een boot tot redding op de plek aankwam, verdwenen de drie ongelukkigen hyna te gelijkertijd in de diepte. iPtntatHvlawtf Een hartverscheurend ongeluk heeft op den hoek van de Alexandriner- en Gitschinerstraat te Beriyn plaats gehad. Een 6-jarig knaapje zocht aldaar een tramwagen al loopende by te houden en trachtte daarbij tevens de paarden te doen schrikken. Om dit te beletten, sloeg de koetsier met de zweep naar het kind, waarby de slag zich zóó vast om het ligchaam van den armen kleine wikkelde, dat deze op den grond gesleurd en vlak voor de raderen geworpen werd. Yóór aan remmen zelfs gedacht kon worden, waren de wielen van hét zware rijtuig over dc .beentjes van het arme ventje gegaan, die geheel verbrijzelden. De dood volgde onmiddellijk, waarop eenige ooggetuigen het lijkje naar de ouderlijke woning overbragten. Eene prettige ontdekking. Waartoe een „mis- dadigers-album" al niet dienen kan Te Koningsbergen meldde zich eene jonge dame van zeer nette familie by de politie aan om een diefstal, te haren nadeele gepleegd, aan te geven. Men gaf haar een vrjj dik album, waarin de photografische portretten van eeue groote verzameling boeven lste en 2de klasse, en verzocht haar die collectie eens te doorbladeren. Welligt kon zy eenige aanwyzïng doen. Plotseling zag men de dame eene beweging van schrik makenzij werd bleek en viel in zwjjm. Toen de juffrouw weer zoo wat bekomen was, wees zij naar het portret van een jongman en vroeg dringend om inlichting, hoe die daar in het album kwam. De ambtenaar sloeg het register open en deelde aan de dame spoedig ter ge ruststelling mede, dat de heer, die zoo zeer haar belangstellende aandacht had getrokken, slechts als „verdacht" te boek stond, daar hij reeds verscheidene gevangenissen achter den rug en nu onlangs pas ont slagen was, na gedurende 3 4 4 jaren van zyn vrijheid beroofd te zijn geweest. Bij vernieuwing kreeg de dame eene flaauwte, en toen zij weer bijkwam, kwam het er uit, dat die mynheer „haar verloofde" was. De deelnemende politie waarschuwde haar vader, een hooggeplaatst ambtenaar, die 'tmeisjekwamafhalen, en de familie mogt zich nog gelukkig rekenen, dat het nog maar bij eene verloving was gebleven. it Brussel, 8 Juny. Te Gent ziju de 8 liberalen door 8 clericalen vervangen. Te Doornik, Hoei, Thuin en Ath zyn de liberalen herkozen. Te Yerviers zijn 1 clericaal en 1 liberaal gekozen en komen 2 liberalen in herstemming. Na zijne veroordeeling werd Vandersmissen door zenuwtoevallen zoodanig aangedaandat men hem nog denzelfden avond naar de ziekenzaal van de ge vangenis moest overbrengen, waar hij zich nu in de cel no. 10 bevindt. Den volgenden dag was hy be trekkelijk kalm. Hy heeft met zijne verdedigers onder handeld en zyn beroep in cassatie Vrijdagmiddag om half vyf onderteekend. Hij meent een argument ge vonden te hebben om het vonnis te doen vernietigen een der jury-leden zou namelijk niet aan de eischen, welke voor een jury-lid gesteld zijn, beantwoord hebben. Tot op het oogenblik, dat de jury zioh terug getrokken had om over de door de regtbank gestelde vragen te beraadslagen, twijfelde Vandersmissen niet eens aan zijne vrijspraak. „Hij was geruster dan wij," zeide een zijner verdedigers. In de gevangenis aange komen, was hij in het kabinet van den directeur aan de grootste wanhoop ten prooi. Vandersmissen heeft zich aan al de eischen van het reglement der gevan genis gelaten onderworpen, waarna hij een bezoek van zyn broeder ontving. De veroordeelde heeft naar zijn dochtertje gevraagd en het kind zou Zaturdag bij hem worden toegelaten. Een paardenkooper te Bergen (België) leefde voortdurend in onmin met zijne vrouw. Zondag deed hij eene poging om haar te vermoorden, door haar een mes in den buik te steken. Toen by zag, dat zijne vrouw het leven er niet af zou brengen, ging hij naar den zolder en hing zich op. De toestand der vrouw is Amsterdam 7 Juny. Eene bende vrouwelijke opligtsters is de Amater- damsche politie op het spoor gekomen. Vier vrouwen bezochten in den laatsten tijd verschillende winkels te Amsterdam, vooral modemagazijnen, en kochten daar op eigen of verzonnen namen allerlei zaken op reke ning. Zy gaven als woonplaats Weesp op. Donderdag vonden een paar winkeliers, die tevergeefs op betaling van het geleverde wachtten, het gewenscht, hunne klanten te Weesp eens een bezoek te brengen. Lang zochten zij de dames daar, zonder ze te vinden, doch eindelijk bleek tot hunne verrassing dat Weesperkarspel haar domicilium was en meer in het bijzonder het terrein der Vechtwaterleiding-werken aldaar, waar eenige keeten de vrouwen met hunne respectieve echt vrienden huisvesting boden. Het gezelschap was bezig met het naaijen van kleedingstukken van flanel van fijner weefsel dan men gewoonlijk by keetbewoners vindt, terwijl het oog der bezoekers getroffen werd door de hoeveelheid gouden en zilveren sieraden, in het bezit waarvan de dames zich verheugden. Op aanwijzing dezer heeren heeft de politie in eene tapperij op de Martelaarsgracht te Amsterdam de hand gelegd op twee der vrouwen, en verder de zaak in onderzoek genomen. Voor zoover bekend is, zijn de verschillende winke liers door de opligtsters voor ongeveer 400 bedrogen. Oosterliont, 7 Junij. Alhier is de volgende schurkenstreek gepleegd Aan den molenaar J. K. dezer gemeente was door een graankooper voor/267 erwten geleverd. Nadat de molenaar, op aandrang van den koopman, een acceptatie geteekend had, dacht hij verder niet meer aan deze zaak, en toen zes weken na dato een wissel gepresenteerd werd tot het boven staande bedrag, betaalde hy deze te goeder trouw, in den waan dat zijn graankooper van meening veranderd was, dus de acceptatie vernietigd en een wissel in de plaats afgegeven had. Men begrijpt zijne verwondering, toen eenige dagen later de acceptatie, tot een bedrag van ruim 3900, door den heer W. Laane, kassier te Rosen- daal, gepresenteerd werd. Na met zijn advocaat gede libereerd te hebben, wist de bedrogene dat er voor hem geen andere uitkomst was dan de som te betalen en dan later in regten zijn graankooper te vervolgen. Personen die op dezen laatste echter een financiëelen invloed uitoefenden, alsmede zyne familie, hebben zich de zaak van den molenaar aangetrokken, en aan hun gecombineerde pogingen heeft hy het te danken, dat hem die som in goederen en geld is gerestitueerd geworden, nl. uit het pakhuis van den graankooper heeft hij voor 2400 aan granen, bloem enz. getrokken, terwyl hem verder door tusschenkomst van een notaris 1 ongeveer 1600 aan contanten is ter hand gesteld. Het geregt heeft zich reeds de zaak aangetrokken en een éclat kan dus niet uitblijven, wy.., naar men wil, er nog 2 dergelijke acceptatien in omloop zyn tot een bedrag van ruim 9000, waarvan de eene reeds 1 Juny vervallen is. Terneuzen, 7 Juny. In eene heden avond alhier gehoudene vergadering van k'ezers en belang stellenden in de a. s. verkiezing voor leden der T weede Kamer, werd besloten de candidatuur der Heeren Buteux en Smit krachtig te ondersteunenen tevens om den Heer Mr. Gleichman uit te noodigen ook hier, zoo mogelijk a. s. Donderdag, op te treden. Yerselie, 7 Juny. Vrijdag 11. kwam eene post duif van den heer Jod Bom alhier met een makker aangevlogen die waarschijnlijk uit Frankrijk afkomstig was en onderweg van een roofvogel te lijden gehad heeft, althans zij scheen op den rug gewond gewees„ te zjjn. Zij had op den regtervleugel in blaauwen, en op den linker in rooden inkt het stempelmerk L. Martin, Rue Pachico 63, (plaatsnaam onleesbaar, misschien Brest) en verder op den regtervleugel (op verschillende pennen) de merken Le Mans, 30 mai 1886, 2390 G. Paris 3805 H., en op den linker M. 316 en Y 360. Sommige dezer, waren meer dan eens afgedrukt. Za^jr- dag landde op hetzelfde erf andermaal eene postduif aan, gestempeld M. v. d. Ende, Excelcior, Zierikzee, 96. Goes, 9 Juny. In de gisteren avond gehoudene vergadering der Liberale Kiesvereeniging alhier hield de heer Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoortcaadidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, eene rede waarin hij kort, duidelijk en krachtig uiteenzette, dat de kerkelijke partyen de oorzaak zijn van de tegen woordige crisis. Zij weigerde herziening der Grondwet, omdat zy niet haar zin kreeg in zake de school. Door het partij-gekibbel werden vele belangen, o. a. die van landbouw en nijverheid, ook in onze overzeesche bezit tingen, verwaarloosd. Dit moet anders worden. Her ziening van het kiesregt achtte Spr. dringend nood zakelijk. De nieuwe Kamer moet zamengesceld zijn uit mannen, die het belang de9 vaderlands stellen hoven het partij-belang. Deze rede werd toegejuicht door het overgroot aanwezige publiek, waaronder dames. Van de aangeboden gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De Liberale Kiesvereeniging telt reeds 120 leden. St. Maartensdij lt, 8 Junjj. Op uitnoodiging van vele kiezers en belangstellenden zal Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort uit Bergen-op-Zoom voor het eiland Tholen optreden, ter bespreking van den politieken toestand van het oogenblik, op Donderdag a. s. 10 Juny des avonds half 7 ure alhier, in het lokaal van den Heer D. Hage. Zie?-ïlia:eo, 9 Junij. Vrjjdag 2 July a. s. zal in het lokaal van den heer Vermunt alhier de 43e alge- meene vergadering gehouden worden van de Onder- wyzersvereeniging in het arr. Zierikzee. Behalve zaken, het onderwijs of de onderwijze s der vereeniging betreffende, zullen de volgende punten besproken worden: Plantkunde in de volksschool, in te leiden door den heer Van der Have en het nakomen van eb en vloed, in te leiden door den heer Walraven van de Garde. Een vriendschappelijke maaltijd zal de werkzaam heden hesluiten. Het rijks-telegraafkantoor te Brouwershaven zal voortaan op Zon- en feestdagen geopend zyn van 's voorm. 8 tot 9, 's namiddags van 1 tot 3 en van 7 tot 8 urendat te Groede van 's voorm. 8 tot 9 en 'snamidd. van 1 tot 3; dat te Haamstede van's voorm. 8 tot 9 en 's avonds van 7 tot 8dat te Scharendijke 's natnidd. van 1 tot 2 uren. Over het vreeselyk onweder, dat de vorige week boven Oorschot en omtrek woedde, wordt aan „de Tijd" van daar nog nader geschreven Dingsdagavond om half acht woedde hier een zwaar onweder. Het kwam uit het ZW. op en wa9 vergezeld van eenen hevigen hagelslag, die door een eigenaardig akelig gehuil in de lucht werd voorafgegaan. Er viele- hagelsteenen als duiven- en kippenejjeren, die een groet gedeelte van de te veld staande gewassen vernielden. Op veel punten der gemeente hebben de boome- bun vruchten en ruim de helft van den bladerdos verloren. Duizenden ruiten en pannen werden verbrijzeld en ontelbare vogels gedood. De naburige Baasterhoeve, wegens rijken afwisselenden boschbouw een der schoonste landgoederen van N.-Brabant, was het middelpunt dei- verwoesting. De schade, door deze ramp veroorzaakt, is zoo ontzettend groot, dat aan honderden eigenaars van kleine boerderijen een zware en moeijelijk te her stellen slag is toegebragt, en duizenden huurboeven tot den bedelstaf zyn 'gebragt, indien Nederland's erkende hulpvaardigheid geene redding verschaft. Er heeft zich reeds eene commissie gevormd, die een beroep zal doen op de milddadigheid van onze landgenooteu. Ziei'iltasee, 9 Junij. De Centrale Liberale kies vereeniging in dit district hield heden hare aïgeme ne vergadering, waarbij 78 st. vertegenwoordigd waren. Uit de lijsten der afdeelingen bleek dat de heer J. J. van Kerkwijk had verkregen 185 st. en de heer J. Zaayer Pz. 1 st. De heer Dr. Breesnee van Sommelsdijk verdedigde de candidatuur van den heer J. J. van Kerkwyk. De vergadering verkoos daarop met algemeene stemmen den heer J. J. van Kerkwijk. De voorzitter der vereeniging, Mr. J. Moolenburgh, verklaarde zich te verheugen in de gedane keuze. De heer van Kerkwijk toch, had zich in zijne 20jarige par lementaire loopbaan doen kennen als een echt liberaal, dat wil zeggen, iemand die „regt voor allen" w:1, on verschillig welke godsdienstige rigting hij heeft of welke maatschappelijke betrekking hy bekleed. Hy wekte de kiezers op tot trouwe deelname aan de stemming en tot voorlichting van minder ontwikkelde kiezers, opdat de herkiezing van den heer van Kerkwyk eene glansrijke overwinning zij. In eene vergadering van kiezers, de vorige week te Westmaas gehouden, werd door een der aanwezigen aan den heer van Velzen, anti-revolutionair candidaat, de vraag gedaan„Hoe denkt u over eene inkomsten belasting?" waarop door den candidaat geantwoord werd„Mijnheer, ik sta op een christelyk-historisch standpunt." De vrager, met dit antwoord niet tevreden, zeide „Ik ben maar een boer, en wanneer ik een knecht noodig heb, dan is mijne eerste vraag wat weet ge van de boerderij en wanneer hij my dan zou ant woorden „ik sta op een christelijk-historisch standpunt," dan zou ik zeggenMan, ik kan je niet gebruiken ik moet iemand hebben die ploegen kan. Zoo moet ook iemand, om lid van de Tweede Kamer te zijn, van meer weten, dan van een christelyk-historisch standpunt." De heeren. E. Koens, voorheen commies-verifica teur 2e categorie te Brouwershaven thans te Helle- voetsluis en D. A. van de Poel, voorheen commies- verificateur 2e categorie te Zierikzee, zijn met ingang van """July a.s. bevorderd tot de eerste categorie. Zierikzee, 9 Juny. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was er weinig aan de orde. Men begon met de rekening van het Harmonie- Gezelschap „Kunst en Eer" (die altijd voordeelig sluit) in handen eener Commissie te stellen, bestaande uit de HH. Schneiders, de Looze en de Crane, daarna werd eervol ontslag verleend aan Dr. Diehl als lid der Plaatselyke Schoolcommissie, natuurlijk onder dank betuiging, vervolgens werd medegedeeld, dat de nieuw benoemde leeraar in de Scheikunde enz. aan de H. B. S., Dr. Wigman, enkele lessen vóór 1 Sept. aan de leerlingen van de 5de kl. zal geven, tot leden der Comm. tot onderzoek der in te komen reclames tegen de kohieren van den Hoofd. Omslag over 1886, werden benoemd de HH. van Manen, S. J. Ochtman en Six, eenige af- en overschrijvingen werden gedaan, die, allen konden gevonden worden uit den post voor het Burgerl. Armbest- en eindelijk werd voorgelezen een adres van dankbetuiging van Mej. M. Keiler voor de haar verleende gratificatie. T E L 11GRA M. Londen, 9 Juny. De Regering heeft aan H. M. de Koningin voorgesteld het Parlement te ontbinden. Heden avond wordt het telegrafisch antwoord van H. M. verwacht. KERKNIEUWS. De geschorste kerkbestuurders der Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam, die in de eerste week dezes jaarg, op de bekende wijze, de Nieuwe Kerk hebben veroverd, zyn thans overgegaan tot eene daad, die niet minder verbazing zal wekken. Op last van dr. Rutgers namelijk, die als ouderling en dus ook als kerkmeester voorloopig geschorst is, werd jl. Zaturdag 5 Juny, de brandkast van de kerke lijke commissie in de N. Kerk opengebroken. De deur bevindt zich thans bij den smid, die er nieuwe slui tingen aan zal maken. Tot deze handeling is de heer Rutgers zeker niet overgegaan, dan na overleg met de andere voorloopig geschorste kerkbestuurders, die zich in het bezit van ae N. Kerk en het daar aanwezige hebben gesteld. Dat dit feit geschied is, alvorens de beslissing van het hoogere kerkelijk bestuur over de schorsing is genomen, bewijst wel dat de geschorsten volharden in hun verzet. Gemengde Berigten. „Het zit in de lucht" zegt men te Goes, als men hoort dat deze of gene op het punt staat om failliet te gaan. En waarlyk als men hoort hoevelen over het aangaan van een accoordje met hunne schuldeischers onderhandelen, en van hoevelen de deurwaarder in ventaris heeft ópgemaakt, dan zou men haast gaan gelooven dat er zoo iets in de lucht is. Zooals be kend is, geeft de Engelsche wet aan partijen het regt om bij schending van trouwbelofte een eisch toe gelde lijke schadevergoeding tegen den trouwelooze in te stellen. Eene dame te Liverpool, die 500 minnebrieven als bewijsstukken medebragt, juweeltjes van „zoetig heid", waarvan de regter zelfs één meer dan voldoende achtte, i9 zulk eene vordering van J'10800 toegewezen. De Haagsche dames helpen in dit opzigt zich zelf, doch brengen dan ook zich zelf in de moeite. Mejufvr. E. aldaar liet zich per rytuig naar de woning van een harer vrienden brengen en doordien hy haar hart gebroken had, vernielde zy bij hem bijna al de ruiten zyner woning. Minnenijd was de oorzaak, doch de eerzame dame werd in hetzelfde rijtuig dat zij had besteld, naar het bureau van politie gebragt. Men zegt wel eens, dat redacteur van eene courant te zyn een gemakkelijk en goed baantje ia. Als men echter de volgende advertentie leest, die in een Amerikaansch blad voorkomt, zal men er wel anders over denken Er wordt een redacteur voor een veel gelezen blad gezocht. De man moet zyn vak verstaan, maar ook kunnen kibbelen, duelleren, ranselen, voor diender spelen en geld in ontvangst nemen. Hij moet uitmun tend de kunst verstaan om onbeschofte kerels (al zyn ze als heer gekleed) te woord te staan en by concerten en bals uiterst voorkomend tegen de dames te zijn, al zijn deze ook nog zoo leelyk. Leden van liedertafels en liefhebberijtooneelen, gymnasten, joden, heidenen, protes tanten en katholieken moeten hem allen magtig graag kunnen lijden en hij moetoveralhaantjedevoorstespelen. Er wordt dus iemand gevraagd die koud en warm tegelijk kan zijn, die met de honden kan blaffen en met de hazen om het hardst loopen. De man die aan al deze vereischten voldoet, zal een schitterend salaris ontvangen. Het spreekwoord is niet te vergeefs eene stiefmoeder maakt een stiefvaderdit toonde dezer dagen een vader te Dreidorp, want toen zijn zoon t' huis kwam, nadat hij den geheelen dag hard gewerkt had, kreeg hij een geducht pak slagen en schoppen, en toen in dezelfde week de dochter van de vroa«v (gezegend)? te huis kwam, werd zij nog met lief kozingen ontvangen. Keetje uit Klein-Londen wordt aangeraden zooveel praatjes niet te hebben v°n vier jongens, want zy verbeeldt zich te veel om een jongen te krijgen. Dus, Keetjemet uw valsch gezigt, Houdt voortaan uw mondje digt, Overzie eerst uw eigen gebreke-1, Vóór ge van een ander gaat spreken. 8CH0UWBUBGL0TEN. 9de Trekking. 1 Junij 1886. Serie. No. Prijs. Serie. No. Prijs. 2683 15 5 3944 32 250 2005 93 5 3583 63 100 2411 19 5 748 34 25 3785 34 5 3593 15 5 3018 89 20 2279 91 5 1527 90 5 196 18 9 50 2980 24 5 3566 45 9 5 1935 90 25 3285 16 5 622 2 5 2675 58 9 5 1330 30 5 3630 26 10 1114 96 5 330 90 5 726 55 5 2771 82 20 544 85 5 3337 92 5 402 64 7, 5 2115 12 5 2776 56 9 5 1337 62 J> 10 35 60 5 2554 40 5 2748 75 10 2566 63 5 1764 87 20 3852 42 9 5 1585 48 5 3085 29 9 5 2759 33 9 10 56 17 5 3138 83 9 5 1562 60 9 5 3690 27 J> 25 1Ó34 50 20 3028 89 7» 10 3260 65 9 20 424 84 10 1800 50 9 5 3820 15 10 3102 96 5 454 81 9 5 995 4 5 87 84 5 1828 5 9 5 3755 95 20 2255 48 9 20 186 69 5 '2921 65 9 10 2225 2 10 854 4 9 5 2891 85 1500 2490 93 9 10 3638 97 25 2022 76 9 5 3779 95 10 1321 21 5 3994 17 9 5 2062 91 9 .10 3722 43 1> 5 2479 54 9 5 531 26 5 2649 75 9 10 2335 72 9 5 2730 96 9 20 742 9 10 Serie 1942 van 1 tot 100-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1