ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5242. Dingsdag 8 Junij 1880. •42s"' Jaarg. BERIGT. TFKQNDIGING." BEKENDMAKING. KENNISGEVING. DE HEED J, J. M KERKWIJK, JHR. J. L C. POMPE TAN UEERDERVOORT, 1. L. i BIMII, Nieuwstijdingen. lÜMgU. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZA.TURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERT EN TIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voorin iddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Wegens het PINKSTERFEEST sal de Nieuwsbodeop aanstaanden Maandag avond niet worden uitgegeven. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is exe cutoir verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel van deze gemeente, wjjk A, dienstjaar 1886/87, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 5 Junij 1886. J. P. N. ERMERINS De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie bikzee maken bekend, dat de R1N GDI.J K in de gemeente Kebkwerve tusschen den Kerkweg en den Koskensweg van den 8 tot den SO Junij a.s. zal afgesloten zijn. Ziebikzee, den S Junij 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 9 Junij e. .k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Ziebikzee, den 7 Junjj 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling vaD ingekomen stukken. Voorstel tot af- en overschrijving, enz. Bij de Verkiezing op 15 Junij a. s. van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal hevelen wij met den meesten aan drang aan: Voor het Hoofdkiesdistrict Ziebikzee Voor het Hoofdkiesdistrict Goes te Bergen op Zoon. te c0i1ijn8plaat. Be gronden voor deze adiïbevelingen zullen zvij nog nader ontwikkelen. r7 De verdichtselen dor rechterzijde. Moest men de anti-revolutionairen (die, omdat zij genoodzaakt zijn, met de Katholieken ééne lijn te trekken, zich liever de rechterzijde noemen) gelooven, dan zijn zij de heiligsten onder de heiligen, en dan wordt er uitsluitend door de gehate liberalen onheilig vuur op het altaar der staatkunde gebrand. Nu zou men meenen, dat van zulke heiligen niets dan zuivere, oprechte, onvervalschte waarheid zou worden gehoord. Het tegendeel is het geval. Wanneer men dagelijks 'de Standaard en de Tijd leest, dan wordt men op schier niets anders dan verdichtselen onthaald. In zeker opzicht is dit verklaarbaar, omdat, indien men aan een stroom eene kunstmatige bedding wil verzekeren, men ook tot kunstwerken zijn toevlucht moet nemen, en zoo is het zeer begrijpelijk, dat de bladen der rech terzijde en de schrijvers der rechterzijde zich bjj voorkeur van kunstmatige redeneeringen bedienen. Maar hoe begrijpelijk dit ook zijn moge, het ontslaat de lin kerzijde niet van den plicht om telkens die verdicht selen aan te wijzen. Het is ook in de politiek waar wat op ieder maatschappelijk gebied waar is„al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel." Voor heden zullen wij ons tot de aanwijzing van drie verdichtselen bepalen, omdat deze kunnen geacht worden tot de voornaamste te behoorenBij de kleintjes staan wjj niet stil. En dan is de hoofdvraag bij dezen ontbindingsstrijd natuurlijk dezewie hebben de grondwetsherziening onmogelijk gemaakt 1 De anti-revolutionairen antwoor den (want men kon dit in der anti-revolutionairen puikblftd, de Standaard lezen)„dat hebt gij, liberalen, gedaan door art. 194 onveranderd te willen behouden," en de Standaard voegde er voor zijne goedgeloovige plattelandskiezers bij„de liberalen hebben alle krachten ingespannen om art. 194 te behouden, en om ■die reden is de grondwetsherziening niet tot stand gekomen." Dat dit zuiver verdichtsel ia, blijkt, wanneer men de Handelingen der Staten-Generaal raadpleegt. Vooralsnog zijn die Handelingen de eenige ofnciëele bron, waaruit men leert kennen, wat in onze Tweede Kamer voorvalt. En dan blijkt het, bij het naslaan ■dier bron, dat van de drie-en-veertig liberalen in de Tweede Kamer zich twee-en-twintig verklaarden vóór het voorstel van de keeren de Beaufort c. s. en dertig voor het regeerings-voorstel. Nu kan zelfs de Standaard niet ontkennen, dat deze beide voorstellen verandering, verzwakking van art. 194 ten doel hadden. De liberalen hadden j uist één doeldoor niet aan de letter van art. 194 te blijven hangen (terwijl Thorbecke zelf in 1848 «en ander artikel had voorgesteld) de grondwetsher ziening mogelijk te maken. Slechts zeer enkele liberale ledeu wilden van geene verandering weten, maar indien <leze met het voorstel de Beaufort of het regeerings- voorstel waren medegegaan, dan zou nog niet de verandering van art. 194 zonder medewerking der rechterzijde hebben kunnen tot stand komen. De wei gering van die medewerking door de rechterzijde is haar werk: zij moet daarvoor boeten. En nu doet de handelwijze van de Standaard wel denken aan de bekende manoeuvre van den baldadigen straatjongen, die de schuld van het breken der ruit liefst op een ander werpt; maar heilige en vrome mannen moesten het verre beneden zich achten om dergelijke manoeuvres in de staatkunde in practjjk te brengen. Had de rechter zijde zich öf met het conciliante voorstelde Beaufort óf met het nog meer geprecisteerde conciliante voorstel van den heer Heemskerk vereenigd, de grondwetsher ziening had kunnen worden voortgezet en de behan deling der schoolquaestie had in al hare bijzonderheden (ook wat de vraag van het subsidie aan bijzondere scholen betreft) aan den gewonen wetgever kunnen worden overgelaten. Het ontwerp—Heemskerk bood een meer of min stellig uitzicht op toekenning van bijdragon voor de bijzondere scholen uit de openbare kassen: dé rechterzijde heeft dit aanbod verworpen. Het stond hun vrij. Wij leven in een vrij land. Maar het 9taat hun niet vrij nu te zeggen„de liberalen hebben art. 194 der grondwet willen behouden en daardoor grondwetsherziening onmogelijk gemaakt.' Een tweede verdichtsel. Ofschoon ieder weet, dat de vraag, of het aan eene staatkundige party, zoodra zjj haar zin niet krjjgt, geoorloofd is eene werkstaking aan te kondigen, de eenige vraag is, die deze ontbin ding beheerscht, hebben Standaard en Tijd eene andere vraag aan de orde gesteld. Van eene herinnering aan hunne werkstaking willen zij om goede redenen liefst niets weten. Men spreekt Diet van een koord in het huis van dengenen, die zich zeiven wilde ophangen. Wat moet dan naar hunne meening bij deze ontbin ding den doorslag geven De „rechtsgelijkheid" moet betracht worden. De geheele schoolquaestie zal uit zyn, als de Staat geld geeft om de bijzondere scholen to doen concureeren met de scholen, die de Staat zelf opricht, en bekostigt. Maar wanneer Standaard en Tijd dag op dag die rechtsgelijkheid doen schitteren, hadden ze er toch ook wel mogen bijvoegen, dat die rechts gelijkheid hun aangeboden is, maar zij die hebben afgewezen. De rechtsgelijkheid lag wel degelijk in het laatste voorstel van den Minister Heemskerk, in het of en hoever, door dien Minister in zijn artikel inge- lascht. Maar de rechterzijde zelve heeft die rechts gelijkheid, haar aangeboden, in de Kamer niet wille» aanvaarden. Is het nu edelmoedig, is het nu oprecht, is het nu eene daad van vroomheid en heiligheid, wanneer men zelf de rechtsgelijkheid niet heeft willen aannemen, bjj de verkiezingen uit te bazuinen„het is ons niet om grondwetsherziening, maar alleen om rechtsgelijkheid te doen." De rechterzijde wilde eerst zekerheid, dat art. 194 der Grondwet in baren geest zou gewyzigd worden, en daarvan zou zjj het doen ai hangen, of zij tot grondwetsherziening hare mede werking wilde verleenen. Daarom moest de behandeling van Hoofdstuk X der grondwetsherziening voorafgaan. Dit geschiedt. Men staat haar toe, eerst voor de rechtsgelijkheid te strijden. Zij Btaat gereed dit pleit te winnen. De hoogleeraar Buys heeft in het Mei-no. van de Gids uitnemend aangetoond, dat het verschil tusschen het voorstel-Heemskerk en het amendement der rechterzijde uiterst gering was. In weerwil van dit alles neemt zij eene uitdagende houding aan, steekt zy zelve hare schepen in brand, om nu bjj de verkie zingen te galmen„men heeft ons de rechtsgelijkheid geweigerd." Wjj denken wederom aan de gewoonte van stoute kinderen, die liever met honger van tafel gaan, dan zich te willen laten dwingen om van dat gerecht, dat hun in de eerste plaats wordt voorgezet, gebruik te maken. Maar en dit is een derde verdichtsel, waarop nog niet genoeg de aandacht gevestigd is de Standaard en de Tijd dwalen ten eenonmale, wanneer zjj uit strooien, dat deze rechtsgelijkheid onzen politieke» toestand beheerscht. Als men deze bladen zou moeten gelooven, dan is er maar ééne qnaestie, die het land beroert, de schoolquaestie. Of onze finantiën op vasten voet worden gebracht, in ons belastingstelsel de be staande onevenredigheden worden weggenomen, het kiesrecht wordt uitgebreid, zoodat dit ook zal kunnen worden uitgeoefend door velen, die daarvan ten on rechte verstoken zyn geblevenof onze koloniën in eene goede richting worden bestuurd en aan de ont wikkeling van den bodem van Java geene te drukkende belemmeringen worden in den weggelegd; of ons land in een verdedigbaren toestand verkeertdat alles zyn bjjkomende vragen, bijzaken. Er is volgens de bladen der rechterzijde slechts ééne rechtsgelijkheid te bevor deren, of liever ééne rechtsongelijkheid te herstellen. En wanneer nu de rechterzijde staat tegenover het alternatief: rechtsgelijkheid of grondwetsherziening, dan weegt by haar het eerste het zwaarst. Die stelling zelve is een verdichtsel, een der grootste, die bij deze verkiezingen worden voorgedragen. Wat de rechterzijde daarbij uit het oog verliest, is, dat de grondwetsherziening juist ondernomen wordt om aan een aantal rechtsongelijkheden een einde te maken. Men stelt geene grondwetsherziening aan de orde uit korts wijl, voor het genoegen om met elkander van gedachten te wisselen en de harten der kiezers te streelen. Wanneer eene grondwetsherziening wordt voorgesteld, dan geschiedt dit om brandende vraagstukken op te losseD, om het recht voor allen op ieder gebied te doen erkennen. Gesteld, er viel in de wyze, waarop thans het onderwijs in Nederland is geregeld, eenige onge lijkheid waar te nemenzyn er niet vele andere rechtsongelijkheden, die al te lang bestendig bleven Wat dunkt u van deze rechtsongelijkheid, dat uit sluitend het betalen van zekere som in de belastingen iemand tot kiezer maakt, terwjjl de uitoefening van het kiesrecht in de allereerste plaats zelfstandigheid en bekwaamheid vordert bij hem, die het moet uit oefenen Wat dunkt u van deze rechtsongelijkheid, dat, terwyl geen bezit van vermogen in den tegen- woordigen tijd, nu landbouw en nijverheid zoozeer in verval zijn, meer renten afwerpt dan dat bezit, hetwelk in staatspapieren en effecten is belegd, juist van deze geene of genoegzaam geene belasting wordt geheven Wat dunkt u van deze rechtsongelijkheid, dat men in een burgerlijk geschil zeker is altijd recht te hooren spreken, maar in een administratief geschil altijd af hankel jjk bljjft van de uitspraak van de party zelve, met wie men geschil heeft? Wat dunkt u eindelijk van deze rechtsongelijkheid, dat feitelijk in vredestijd de dienstplicht wordt uitgeoefend door de zonen van den kleinen burger- en boerenstand, terwyl alle zonen van het land gelijkelijk in den wapenhandel behoorden geoefend te worden 1 De liberalen, door de grondwets herziening aan de orde te stellen, door haar ernstig en grondig te behandelen, hebben getoond al die rechtsongelijkheden te willen wegnemen. Mochten zij bij deze verkiezingen in de meerderheid komen, dan zullen zij aan dit programma getrouw blijven. En wanneer dus de rechterzijde zegt„rechtsgelijkheid vóór grondwetsherziening", laat dan het antwoord der linkerzijde zyn„grondwetsherziening en daardoor alle rechtsgelijkheden ter zelfder tjjd Zullen de kiezers de verdichtselen der vrome harten weten te doorzien? SlmcrtHtt. Het huwelijk van den president van de republiek der Vereenigde Staten, met mejuffrouw Folsom is Woensdagavond om 7 uur in den grootsten eenvoud in het Witte Huis te Washington voltrokken. Er waren slechts 28 personen bij tegenwoordig, waaronder de moeder en de nicht van mejuffrouw Folsom, de beide zusters van den heer Cleveland, alsook de minis ters en hunne echtgenooten. Noch bruidsjonkers noch bruidsmeisjes waren door den president bij deze plegtig- heid noodig geacht, terwyl ook het uitzet niet was tentoongesteld. Het huwelijk werd ingezegend door den predikant Byron Sunderland, waarna 21 kanon schoten werden gelost. Het muziekkorps der infanterie 1 voerde het bruidskoor uit de „Lohengrin" uit. Dit is het negende huwelyk dat in het Witte Huis is voltrokken sedert de stichting der Amerikaansche republiek. Nog altijd zjjn duikers bezig aan het wrak van de „Oregon". Naar men uit New York berigt, is er nu een groot deel der lading geborgen. De duikers ver klaren het boven allen twjjfel verheven, dat het stoomschip door aanvaring te gronde is gegaan. Most is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en eene boete van 500 dollarsde twee andere anarchisten tot 9 maanden gevangenisstraf, een daarvan bovendien tot 250 dollars boete. Bij het uitspreken van het vonnis zeide de rechter, dat het hem speet dat de wet geen strenger straf gedoogde. Misdrijven als die van Most verdienden eigenlijk den dood. JFranfirijfe. Met eene verbazende hardnekkigheid wordt de werk staking te Decazeville volgehouden. Waren de gemoederen over 't algemeen tot dusver vrij kalm, thans doen zich verschijnselen voor, welke ernstige gevolgen doen ver wachten. De ontploffingen van dynamiét herhalen zich in den laatsten tijd veel dijker dan vroeger en boven dien ontvangen verschillende voorname, bjj de mijn- maatschappij betrokken personen, dreigbrieven. O. a. hebben enkele familieleden van den heer Pentjean, administrateur-gedelegeerde der maatschappij, evenals hjj zelf brieven ontvangen, welke de verschrikkelijkste bedreigingen behelzen, en waarin hem aangemaand wordt, wanneer hij uitgaat de grootste voorzigtigheid in acht te nemen. Ook zegt men, dat het buskruit der maatschappij, dat opgestapeld ligt in de kelders van het hoofdbureau der directie, zou bedreigd zijn. Sedert een paar dagen is dientengevolge de wacht bjj dit bureau met een post dragonders versterkt. ©MÜattalanb. Onlangs werd de luchtreiziger Opitz, toen hjj te Berljjn met zyn ballon, in gezelschap van één mede reiziger, opgestegen was, hoog in de lucht door een onweder overvallen. Men zag geruimen tjjd den ballon omringd door bliksemstralen, die hem dreigden te vernietigen, en het ranke schuitje ging met hevige schokken been en weer. Men verwachtte niets anders, dan dat de luchtreizigers door den bliksem gedood waren. Maar toen het onweder even bedaarde, daalde de ballon bedaard, en kwam te Mariendorf met de beide reizigers neder, druipnat, maar ongedeerd. Zjj hadden eerst een vreeseljjken dood voor oogen gezien, maar opeens zagen zjj, als door een wonder, de wolken en de bliksemstralen wegtrekken en een helderen zonneschyn rondom hen stralen. St®Ü0«rlanb, Te Genève heeft zekere vrouw Lombardi, oud 33 jaren en beschuldigd van op 2 Mei 1884 drie barer kinderen te hebben gedood, door hen den hals af te snijden, deze week teregt gestaan. Het is in een oogen- blik van wanhoop, dat de vrouw, die steeds door haar man werd mishandeld, de misdaad heeft begaan. Na den moord had de ongelukkige het bed, waarin de slagtoffers lagen, met bloemen bestrooid, daarna vergif ingenomen en zich te slapen gelegd. De poging tot zelfmoord mislukte en de vrouw werd voor de regtbank gedaagd. De vrouw is intnsschen geheel krankzinnig geworden. De jury heeft de ongelukkige vrjjgesproken, doch hare opsluiting in een krankzinnigengesticht bevolen. Vandersmissen is tot 15 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld, geljjk men weet, doch wegens de reductie van straftijd, welke aan het cellulaire regime in België is verbonden, wordt op de 15 jaren eene vermindering van 79 maanden verleend, dus 6 jaren en 7 maanden. Vandersmissen zal dus 8 jaren en 5 maanden in de gevangenis doorbrengen. De Koning der Belgen zal, volgens de „Bien Public", kwjjtschelding van straf verleenen aan allen die onlangs veroordeeld werden wegens het bedelen in gewapende benden, bjj het oproer te Charleroi. De toch reeds ongelukkige gezinnen van die mannen zouden, als de kostwinners eenige weken lang gevangen moesten zitten, nog veel rampzaliger worden. Zjj, die wegens andere misdrjj ven veroordeeld werden, zullen hun vonnis moeten ondergaan. Albert Defuisseaux, de schrijver van den beruchten „Volkscatechismus", is nu door het Hof van Brussel tot een jaar gevangenisstraf en eene geldboete van 600 francs veroordeeld, wegens „openlijk en kwaadwillig aanranden" in dat geschrift van de „Regering en de Staatsinstellingen, aanzetten tot oproer en beleedigen van den persoon des Konings." Hjj is terstond naar de gevangenis gebragt. Amsterdam, 5 Junij. Bjj arrest van het Ge- regtsbof te Amsterdam is de kappersbediende E. E. L. te Utrecht wegens poging tot moord op zijne vroegere verloofde, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tjjd van vjjf jaren.. In de Palmstraat te Amsterdam kreeg een man een klap van een meid. Hjj liep de meid na, zag haar in eene woning verdwijnen en volgde. Hjj greep in de woning de vrouw des huizes, denkende dat 't de meid was en werd eerat door de vrouw, vervolgens door 'naar echtvriend afgerost. Het resultaat was: verbinding van een bloedende wond in bet gasthuis. De drie jongelieden uit Friesland, die na de internationale tentoonstelling te Amsterdam, onder geleide van den Heer W. Mackintosch, naar Suriname zijn vertrokken, ten einde daar het planteravak te leeren om later op eene plantage als directeur te worden geplaatst, zjjn dezer dagen alle drie te Leeu warden teruggekeerd. Gedurende hun verblijf in West-Indië zjjn zjj op onderscheidene plantages als opzigter werkzaam ge weest, doch de vooruitzigten om directeur te worden waren, wegens het toenemend verminderen van het getal plantages, zoo gering, en de kansen om op de eene of andere wijze in de kolonie vooruit te komen voor hen zoo slecht, dat zij besloten naar het moeder land terug te keeren. 's Gravenhage, Hoewel de betrokken besturen daarvan nog geen berigt hebben ontvangen, verzekert men niettemin, dat een onlangs alhier overleden dame vermaakt heeft aan het Toevlugtsoord voor noodlijdende dieren (honden-asyl) het aanzienlijke legaat van f 26 000 en aan de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, de som van J 1000. Goodereede, 5 Junjj. Tot lid van den ge meenteraad alhier is gekozen de heer H. Dalebout met 24 van de 34 geldige stemmen. Vlissingen, 5 Junjj. Bjj de heden gehouden opening der stembus bleek, dat tot lid van den raad is gekozen de heer S. Alter, hoofdambtenaar bij de stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Er waren 111 stem men op den verkozene uitgebragtde candidaat der anti-revolutionairen kon het niet verder dan tot 45 stemmen brengen. Eenige dagen geleden had op de Schelde bjj Vlis- singen eene' aanvaring plaats tusschen eene sleepboot en een bruinvisch van 1.80 Meter lengte. De visch was niet tegen den schok bestand en werd bewusteloos. Men slaagde er toen in hem te vangen en naar Vlis- singen te brengen, waar hjj gedood werd. Bjj hét opensnijden vond men in den visch een jongen bruin visch van 70 centimeter lengte. ÏV£i<l<leIt>iiï-g-, 5 Junjj. Het boerenmeisje, op wie dezer dagen een moordaanslag werd gepleegd, verkeert in vrij bevredigenden toestand. Van tijd tot tijd ljjdt zij aan hevige aanvallen van zenuwachtigheid, tenge volge van den doorgestane» angst. De katholieke kiesvereeniging „Regt voor Allen" te Middelburg heeft, met algemeene stemmen, besloten, bij de a.s. kamerverkiezing met de anti-revolutionairen meê te gaan. Zjj stelde dus de keerenKeuchenius en De Savornin Lohman candidaat. Goos, 4 Junjj. De heer I. C. Wirts, hoofd der Chr. School alhier, heeft voor de hem aangeboden be noeming tot hoofd der Chr. School te Rotterdam bedankt. Er is tbans vast besloten tot oprigting van een Christelijk Historisch Blad voor Zeeland. Het eerste nummer zal 1 October vevschjjnen, met welk tijdstip „Het Zuiden" en.„Het Nieuws en Advertentieblad voor Goes en Omstreken" zullen ophouden te bestaan. Het uit te geven blad wordt ,.De Zeeuw" genoemd en zal tweemaal per week verschijnen bjj de Uitgevers G. M. Klemkerk te Goes en F. P. Dhuy te Middelburg. Groes, 5 Jnnjj. Als bet tij verloopt, moet men de bakens verzetten, heeft het langen tijd en by onder scheidene gelegenheden den landbouwers in de ooren' geklonken. Het verbouwen van granen is niet loonend meer; Amerika drukt met zijn' ontzettenden uitvoer de prijzen zoo, dat concurrentie onmogelijk is. Geen landbouwer, maar veehouder moet de boer worden. Veel kunstweiden moeten aangelegd, groote veestapels aangekweekt worden. Zooveel, en nog eens zooveel, dit zou den boer van den ondergang redden. De arbeids- loonen zouden dan minder kunnen worden, terwyl de hoeveelheid mest grooter werd, hetgeen al weer aan het bouwland ten goede zou komen. De schoonste vooruitzigten werden den boer voorgespiegeldals hij besluiten kon veehouder te worden. En wat ia van die vooruitzigten gekomen De boter is in geen halve eeuw zoo goedkoop geweest als voor eenige wekenhet vee is te goedkoop om met voordeel te worden aangehoudenen bjj verminderde pacht klaagt de boer nog. Nu is al weer de raad gegeven om paarden te kweeken voor het leger, maar als de remonte-commissie komt, dan keurt zjj alles af. Dat i9 ook niet geschikt om den landbouwer moed te geven. Men kan niet zeggen, dat de boeren ten onregte over slechte tjjden klagen. Naar men zegt heeft eene bijzonder lieftallige moeder haar dochtertje op zolder gesloten en om het kind daar te doen bljjven, werd de ladder weggetrokken, waarop de moeder het huis verliet. Kort daarop brak een geweldig onweer los, en de kleine, die bang voor onweer is, trachtte van den zolder te komen. In haar angst is het kind daarop van den zolder gevallen, waardoor ze zich erg bezeerd heeft. Bij het stellen van den bok voor het ligten der schooven aan het Sas, is het gevaarte omgeslagen. Een werkman werd daardoor een eind meegesleurd, maar gelukkig liep het zonder groote onheilen af. 6 Junjj. De heer Jhr. J. L. C. Pompe van Meer- dervoort, liberaal candidaat voor ons kiesdistrict, zal a.s. Dingsdag om half acht eene bespreking inleiden van den tegenwoordigen politieken toestand van Neder land. Er is reeds meermalen gewezen op het wensche- ljjke eener kennismaking tusschen de kiezers en de candidaten, en de heer P, komt dien wensch bereid willig tegemoet. Evenals de heer P. in Bergen op Zoom een goede bekende is, is het de heer Bybau voor de beide Beve- landen en Tholen. Zou bet nu ook niet raadzaam zijn dat de heer Bybau kennis ging maken met de kiezers in Noord-Brabant Onbekend maakt onbemind is ook hier van toepassing. Woensdag is te Rilland de ploegwedetrijd ge houden, uitgeschreven door de landbouw vereeniging aldaar. Van de 14 mededingers behaalden J. Konman en J. Aerts de eerste prijzen, groot f 10, eerstgenoemde met den Walenploeg, de andere met den Zeeuwschen ploeg. St. 6 Junij. In „De Standaard" werd deze week een berigt overgenomen uit een Duitsch blad „De Friend", behelzende een middel tegen de keelziekte, dat nagenoeg altijd met goed succes toege past was door den beroemden docter Field, en waarvan een geneeskundige alhier verklaarde, dat het zeker niet nadeelig werken kon en dus veilig onder de aandacht van het publiek mag gebragt worden. Doet een thee lepel vol bloem van zwavel in een kelkje vol water en doormeng het met uw vinger in plaats ran met een lepel, omdat zwavel zich niet gereedeljjk met water laat vereenigen. Wanneer de zwavel goed door- mengd is, wordt het gebruikt als een gorgeldrank en binnen 10 minuten zal de ljjder buiten gevaar zyn. Zwavel vernield alle soorten van fungus ia den mensch, het dier en de plant in eenige minuten. In stede van den gorgeldrank uit te spuwen, slikke men dien door. In uiterste gevallen (wanneer de fungus te erg is om gorgelen toe te laten) blaast men de zwavel door middel van een pijpje in de keel en eerst nadat de fungus dan ingekrompen is, wordt gegorgeld. Als een lyder niet in staat is om te gorgelen neme men een brandende koollegge haar op eene schop en be- sprenkele deze met een ot twee lepels vol zwavel, laat hem die inademen met zijn hoofd er overgebogen, en de fungus zal vernietigd worden. Te Scherpenisse hebben zich voor de betrekking van gemeente-veldwachter slechts 9 sollicitanten aan gemeld. Te Scherpenisse deed iemand een misgreep, waarvan de gevolgen voor hem allertreurigst hadden kunnen zijn. Hij meende een voormiddagalokje te nemen, kreeg daartoe eene flesch uit de kas en zette die aan den mouddoch naanwelyks had het vocht zijn tong be reikt of hij proefde, dat hij in plaats van de jenever- de loogflesch aangesproken had. Voor hein had het dus gelukkig geen ander gevolg, dan dat zijn lippen en mond pijnlijk aangedaan werden. De Geneeskundige verklaarde, wanneer het vocht zijn keel had aange raakt of een slok naar binnen was gegaan, het hem zeker het leven zou gekost hebben. Misschien valt hier voor anderen wat uit te leeren. Dreischor, 5 Junjj. De liberale kiesvereeniging stelde als candidaat voor de Tweede Kamer den heer J. J. van Kerkwjjk. Als afgevaardigden naar de centrale vergadering werden gekozen de Hff.A. der Weduwen, J. M. Klompe en M. van der Linde. Zierilcxee 5 Junjj. Het maken eener Loods, lang 40 en breed 12 M., voor de Tentoonstelling van Landbouw en Veeteelt alhier, is aangenomen door den beer T. F. Wisse voor 387. Nog uit verschillende andere plaatsen in het Oosteljjk deel des lands ontvingen wy berigten over ongelukken, welke veroorzaakt zijn door het hevige onweder van Dingsdagavond. Te Zwolle is in Dieze en de Diezerpoorten-voorstad de bliksem geslagen in twee boerenwoningen. Bij den landbouwer D. J. Westerhof sloeg de bliksem in den schoorsteende jjzeren plaat werd er uitgeslagen en kwam teregt tegen de wieg, waarin een kind van 9 maanden oud, ebt gelukkig geen ander letsel kreeg dan dat het door den zwaveldamp bedwelmd geraakte. Het behangsel en de schilderyen werden beschadigd. De bliksem verliet beide woningen zonder brand te veroorzaken. Te Kloosterhaar, bij Hardenberg, werden drie mannen, die uit het veld huiswaarts keerden, tegen den grond geslagen. Twee stonden ongedeerd op, maar de derde, een gehuwd man van 21 jaar, was gedood. De landbouwerswoning van zekeren HuiBkes aldaar is in de asch gelegd. De vrouw en de man werden beiden tegen den grond geslagen. De vrouw stond dadelijk op en redde haar drie kleine kinderen. Daarna bragt ze haren bewusteloozen man naar buiten, die evenwel spoedig in de buitenlucht zijn bewustzjjn her kreeg. Vervolgens redde zij nog eene koe en een varken, de levende have. Al het andere is een prooi der vlam men geworden. Niets was verzekerd. Te Oeaterdalfsen werd eene arbeiderswoning getroffen. De bewoner was afwezig, de vrouw redde hare vjjf kinderen, doch werd zelve gedood bjj hare poging om nog twee schapen en eene geit te redden. Het huis en de inboedel zyn geheel verbrandniets was verzekerd. Te Leesten, onder Warnsveld, heeft de bliksem eenige verwoestingen aangebragt in de boerenwoning ,,'t Have". De vrouw en de meid, die met een elfjarig meisje op den schoot zat, werden van den stoel ge worpen. Men vreest dat het meisje doof is geworden. De vrouw en de meid zyn, evenals de overige be woners, met den schrik vrijgekomen. De bliksem vond een doortogt door het dak en is het raam weder uit gegaan, zonder brand te veroorzaken. Te Oorschot (N.-B.) werd groote schade aangerigt door zwaren hagelslag, hetwelk voor duizende guldens schade veroorzaakte. Geheele korenakkers lagen den volgenden morgen als afgemaaid; op de aardappel velden bleef niets meer over dan enkel de stam. Bijna al de veldvruchten zjjn ia een oogenblik verwoest. In het klooster alleen wordt de schade aan glaswerk en pannen op meer dan f 1000 geraamd. Een ruim lOOjarig vrouwtje, R. van der Hoek te Woudsend, is aldaar overleden. Volgens te Bruinisse ontvangen berigt is, zeer tot nadeel van verschillende ingezetenen dier gemeente, ter hoogte van het eiland Marken, op de Zuiderzee ge zonken een tjalkscbip geladen met 800 balen best mossel zaad, komende per sleepboot van Enkhuizen en bestemd naar Bruinisse. KERKNIEUWS. Op het zestal van pred. bjj de Hersteld Evang. Luth. Kerk te Purmerend komen o. a. voor Ds. H. H. Zaal berg te Zierikzee en Ds. D. Pont te Vlissingen. Wilholminadoi'p. Door vertrek van den heer J. A. Bevier de Fouw naar Goes, is in diens plaats tot kerkvoogd benoemd de heer P. K. van Daalen. Bedankt voor het beroep naar Makknm door P. A. J. Noordink, predikant te St. Annaland. Het 13de Zuider Zendingsfcest zal Woensdag 23 Junjj bjj Oisterwijk (N.-Br.) worden gehouden. Als sprekers zullen zich dan doen hooren de navolgende predikan ten L. H. F. Creutzberg van HeemstedeP. Deetman van AmsterdamC- C. A. L. John, van TilburgJ. G. Knottnerus, van 'e GravenbageM. Mooij, van Dor drecht Dr. PJ. Muller, van NijmegenJ. J. van Noort, van WerkendamJ. W. A. Notten, van Rotterdam P. J. Roscam Abbing, van Silvolde, en J. W. Kauts- man, van Dinxperlo. Verder de heeren Baron van Doorn van Westkapelle, van Den Haag, en T. M. Loo- man, van Amsterdam. Da. H. V. Hogerzeil, van Amsterdam, spreekt de openingsrede uit en Ds. J. Riemens, van Middelburg, de slotrede. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Uitgever Toevallig dezer dagen een Bestuurslid onzer afdee- ling Zierikzee der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij ontmoetende, gaf deze my op een toon, waaruit min of meer teleurstelling sprakte kennen, dat er nog zoo weinig aangiften voor de aanstaande Tentoonstel ling waren ingekomen, er bijvoegende dat niet te begrijpen. Over die mededeeling nadenkende en bekend met de flinke prijzen die in de verschillende rubrieken vooral voor paarden en rundvee zjjn uitgeloofd, kwam mij zulks ook vreemd voor, te meer daar ondanks de paardenmarkt die allicht van de schoonste dieren trekt, er toch nog wel mooije en goede exemplaren van die diersoort in onze eilanden voorhanden zijn, waardig op eene Tentoonstelling te worden gebragt en de rundveestapel alhier zeker rijk genoeg is om op waardige wijze zoodanige gelegenheid tot wedstrjjdte bevolken. Als een der beletselen dacht ik zoo over eene moge lijke te groote bescheidenheid bjj de landbouwer veehouders in do waardering van hetgeen hun bezit aan vee uitmaakt, doch daar kwam tegen op het denkbeelddat zoodanige geringschatting evenmin deugt, als het ligtvaardig meenen, dat men in den uil een valk bezit. Kan het dan zijn, kwam my voor den geest, dat de malaise der tjjden de gemoederen zoodanig drukt, dat er geene opgewektheid meer is om aan een leerzamen wedstrijd deel te nemen? Dat kon ook niet, dacht me, want de landbouwers zyn in deze eilanden over het algemeen te veel ontwikkeld om niet te begrijpen dat: „moed verloren, alles verloren is," terwijl juist het streven om zoo na mogeljjk de volmaaktheid te berei ken in wat men zich voorstelt, het eenige middel is om aan den druk der tijdsomstandigheden het hoofd te bieden. Moest ik het dan zoeken in de uitgaven aan eene verzending naar die Tentoonstelling verbonden Maar dat ware te kleingeestig om daarbij stil te staan en zou dan wel getuigen van gebrek aan energie en dat men, traag van handen en slap van knieën, de harp aan de wilgen had gehangen. Moest ik het dan eindeljjk zoeken in een gebrek aan eergevoel en wil om, wat landbouw en veeteelt aangaat, de goede reputatie van onze streek op te houden Maar dan zou men voorbijzien dat zulks nog het meest droeve teeken des tyds ware. Dan zou men vergeten dat het denkbeeld van rjjk en verrijkt te zijn, ten verderve voert en men was niet gedachtig aan de waarheid en bet gezegde van een groot Engelsch landbouwer, dat de beste beoefenaars van beide takken van industrie, met het oog op den rjjkdom van moeder Natuur en het uitgebreide veld van onderzoek als gevolg, nog maar op den laagsten trap des ladders daarvan staat. Alzoo buiten ziekte of ongemak niet ééne geldige reden vindende, om achterlyk te blijven daar, waar de eerbied voor ons zei ven ons dringt met opgewekten zin in het strijdperk te treden, Iaat ons dan ook daar ieder naar zijn vermogen het edelste dat men in vee bezit naar die plaats van wedstrjjd heenbrengen, opdat men zich gedurende en na afloop van de Tentoonstelling niet behoeve te ergeren en schamen over de minachting of het medelijdend schouderophalen van den vreemde ling voor eene onverantwoordelijke laauwheid en onverschilligheid in dezen door ons betoond en tob hiertoe gelukkig nog vreemd. O. EEN LANDBOUWER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1