ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5256. 42sle Jaarg. Dings day 25 Mei 1886. OXDMEK YËRLOFGIMjERS. bekendmaking. kennisgeving. pTten t e n. Meüerlaniï, Verschijnt PINGSDAG, DONDERDAG en ZATUROAG. De pnja per 3 maartden is f 1,30, franco per post f 1,80. A D V IS.RT EN TI Nvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden, Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- x Commissaris dea in deze provincie- van den 15 dezer (Provinciaalblad No. 77) v brengen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te land, die zicb in deze gemeente bevinden onverschillig tot welke lig ting zp hehooren, voor' zoover zjj vóór den eersten April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zjjn gesteld, dat het onderzoek van die verlof gangers door den Militie Commissaris alhier zal plaats hebben op Woensdag den 16 Junij e. k., des voor middags te 10 ure, voor het Stadhuis en roepen hen mitsdien op, om op gezegden dag en uur ter aange wezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). lo. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, by den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133); 2o. de verlofganger, die zich in eene andere ge meente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zjjner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hy komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan by den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zyn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 8o. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands be geven. (Art. 136); 4o. de verlofganger die art. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en ge durende 3 maanden gehouden. (Art. 137) 5o. de verlofganger van de militie te land, die by openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-Commissaris te worden onderzocht, verschynt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bjj zyn vertrek met verlof medegegeven, van zyn zakboekje en van zyn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140); 6o. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtsplegiag en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130) 7o. behoudens het bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastby gelegen provoost of het naastby zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet by het onderzoek verschijnt 2o. die daarbij verschenen zjjnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de by art. 140 ver melde voorwerpen 3o. wiens kleeding- en uitrustingstukken by het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 141) 8o. onverminderd de straf, in het voorgaande art. vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143); 9o. de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, Bub. 4o. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den Militie-Commis saris verschynt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeldt, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144); lOo. de verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art. 145); llo. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig, de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwil lige verbintenis, voor den tjjd van zes jaren of langer worden toegelaten by de zeemagt, bet korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krjjgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen, plaats vervangers echter niet bij de zeemagt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen dienst tijd. (Art. 9 en 74); 12o. aan de by de militie te land ingelyfden, die verlangen na volbragten oefeningstijd, minstens voor zes maanden onder de wapenen te blij ven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126). Zierikzee, den 19 Mei 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 26 Mei e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 Mei 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken, van een Leeraar in de Scheikunde enz. aan de H. Burgerschool. Behandeling der voorstellen tot wijziging der Verordeningen betrekkelijk Lager Onderwijs, enz. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee, brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende TAPPERS, SLIJTERS en alle Patentpligtigen, aan geduid onder Nis. 37—40 van tabel XIV der Patentwet, dat de Patentbladen over het dienstjaar 1886/87 ter Gemeente-Secretarie zullen worden 'uitgegeven, van heden af tot Zaturdag; Mei e. k., en door belanghebbenden kunnen worden afgehaald wanneer zij aldaar hebben doen bljjken dat z(j de helft van hunnen aanslag over dat dienst)aar hebben voldaan. De onafgehaalde Patentbladen zullen daarna aan de huizen der belanghebbenden worden rondgehragt door den Deurwaarder der Directe Belastingen, welke beambte voor elk Patentblad 10 cent mag vorderen, ingevolge de wet. Zierikzee, den 24 Mei 1886. J. P. N. ERMERINS Nieuwstijdingen. #itgelan)>. Het meisje, dat onlangs vaü de kust van Jersey in een open boot de volle zee was ingedreven en dat iedereen als verloren beschouwde, is wonderlijk be houden. Zjj is goed en wel te New-Foundland aange komen. De jonkman, die met haar uitgevaren was en zonder haar terugkwam, werd, zooals men weet, gevangenge nomen, onder verdenking van haar vermoord te hebben, maar weder ontslagen wegens gebrek aan bewys. Hy is nu volkomen geregtvaardigd. Atixene, 20 Mei. De Regering heeft eene dépêche onder dagteekening van heden 8 uur des avonds ont vangen, waarin wordt gemeld, dat op drie punten van de grens by Platamone geweervuur is gewisseld, het welk by het afzenden der dépêche voortduurde^ Dè generaal, die het bérigt 'afzendt, VOegt er by, dat de Turken met schieten begonnen. A.ttie>ie, 21 Mei. De bevelen tot ontwapening zyn door tegenbevelen opgevolgd, en aan de troepen is order gegeven om naar de grenzen te vertrekken. 22 Mei, (7 uur 's avonds.) Een ernstig gevecht aan de grenzen is ontstaan en duurt voort. Trikoupis is zelf aan het telegraafbureau in gemeenschap met den GriekBchen Generaal. 23 Mei, (één uur 'snachts.) De vijandelijkheden heb ben gisteren tot zonsondergang tusschen Tirnovo en Tuiria voortgeduurd. Er zijn vele gewonden aan beide zjjden. Het gevecht was hevig langs de geheele linie. Alhier heerscht groote opgewondenheid. Eene digte menigte vult de straten en juicht den oorlog toe. De troepen alhier hebben bevel ontvangen zich voor on middellijk vertrek naar de grenzen gereed te houden. JFtanhrijtl, Dezer dagen verscheen voor de regtbank te Parjjs, Brossard, stoffenverver van beroep, die gedurende 4 of 5 jaren met eene vrouw leefde, Julienne Levravant genaamd, die trouwens niet gelukkig met hem was. Na eenige gebruikelijke vragen van den president kwam het woord aan genoemde Julienne Levravant. „Ik was nog te bed, zeide zjj, hy had een sigarette aangestoken, en liep de kamer op en neer te wandelen, hij was bijzonder vriendelijk tegen my, en dit verwon derde my sterkhij zette zich vervolgens op 't bed aan mijne voeten, terwijl ik het Petit Journal laB, waaruit ik juist las van eene vrouw die haar minnaar eeDe flesch yitriool in 't aangezicht geworpen had. Op zijne vraag of ik dat ooit zou kannen doen, ant woordde ik hem: O! nooit! Vervolgens sprak hij over mijne fraaije tanden, die zoo wit als sneeuw waren, volgens zijn zeggen; by liet mij de mond openen om ze nog meer te kunnen bewonderen, doch naauwelyks half geopend, of hij storte er de inhoud van een drank- fleschje vitriool in. Eensklaps voelde ik een geweldig branden op de tong en het gehemelte, dat my het schreeuwen belemmerde terwijl Brossard de vlugt nam. Wat is de drijfveer geweest dat hij mij zoo'n geweldige pijn veroorzaakt heeft Ik had slechts een weinig geld, en eenige kleinigheden van waarde. Wilde hjj mij daarvoor om 't leven brengen Ik was in een ellcndi- gen staat; op mijn horst, op mijne beenen, op myne armen, overal had ik brandwonden die my verschrikke lijke pjjnen veroorzaakten. Ik was genoodzaakt on middellijk in een ziekenhuis te gaan, en ik ben er ruim 18 dagen gebleven." Ondanks de bemoeyingen van zyn advocaat, de heer Languellier, veroordeelde de regtbank hem tot 4 jaren Een rijk koopman maakte te Parijs kennis met een chanteuse uit een café-concert. Hij speelde viool op haar kamer. Zjjn vriendin kon de oogen niet afwenden van een prachtigen diamanten ring aan den vinger van de hand, die de snaren in beweging bragfc. „Wat prachtige diamant draagt ge „Ja, wel prachtig", hy kost 10,000 fr. „Mag ik hem eens zien „Wat prachtige diamant riep zy vol bewondering. „Adèle, Adèle, kom toch eens zien f Adèle weet u, is mijn kamenier en die heeft verstand van diamanten. „Adèle, waar zit ze dan toch En de lieve juffrouw aan het zoeken naar Adèle zij zoekt altyd nog, maar de violist was zyn ring kwijt. te* Een treurig ongeluk heeft te Matagne, bij Chiusai (Henegouwen) plaats gehad. Daar is een dynamietfabriek in de lucht gesprongen. Drie mensehen werden gedood, en een aantal anderen gewond. Een der gedooddezou den volgenden dag in het huwelijk treden. Amsterdam, 22 Mei. Gisteren werd ter aarde besteld het ljjk eener vrouw, die gewoond had aan den Overtoom en algemeen als behoeftig bekend stond. Toen de familieleden van de treurige plegtigheid in het sterf huis teruggekeerd waren, werd daar een kapitaaltje van p. m. 60,000 gevonden, en wel in den kelder der woning. Men vond o. a. een massa rijksdaalders in een emmer en een aantal gouden tientjes in een Btopflesch. Gelukkige neefjes en nichtjes Utrecht, 22 Mei. Berendje H. was dienstbode bij mynheer en mevrouw S. alhier. Zij vervulde nu de rol van keukenmeid en verdiende ƒ130. Zoolang zij zich onder het oog harer meesteres bevond, gedroeg zij zich goed. Anders werd het, toen deze eenigen tyd van huis was. Den afgeloopen winter nl. bragten mijnheer en mevrouw in het Zuiden door; Berendje bleef in het huis achter en genoot ƒ4 kostgeld in de week. Welk een leven was dat! Vrij en vroljjk als een vogel in de lucht. Twee ondeugden echter bragten de meid ten verderve. De vrouwelijke zucht tot opschik maakte zich nl. spoedig van haar meester en bragter haar toe een winkelier in stoffen-goederen een met den naam harer meesteres onderteekend briefje te zenden, waarin eene hoeveelheid goederen werden besteld. De winkelier, denkende dat de goederen door mevrouw besteld waren, gaf ze gaarne. De meid nam ze wel willend in ontvangst, en maakte er voor zich zelf onderbroeken, borstrokken en andere kleedingstukken van, welke als verpletterende bewijzen tegen de be schuldigde, op de zitting van het hof tentoongesteld waren. Nu was den uitwendigen mensch verzorgd. Maar de snoepzucht wilde ook voor den inwendigen mensch gezorgd hebben. Bij den slager, den banketbakker en andere winkeliers werden bestellingen gedaanook al op naam van mevr. S. Vrienden en vriendinnen werden genoodigd om familiair bij de meid het avondje te komen paaseeren, en door de gastvrouw werd een keur van spjjzen voorgezet: biefstuk, appelbollen, banket, kerstkransen, ham, ejjeren, rookvleesch, enz. enz. Maar gelijk aan alle aardsche heerljjkheid, zoo ook aan deze kwam een eind. Het kwade bedrijf van de meid werd eindelijk bemerkt en gisteren eischte de geregtigheid opheldering van haar. Op de volledige bekentenis, die zij in de instructie had afgelegd, kwam zij thans ge deeltelijk terug. Toch achtte de adv.-gen. mr. Jolles bare schuld bewezen en werd door hem tegen haar 2 jaar celstraf geëischt. De verdediger, mr. H. Cottnan, bestreed in zyn pleidooi het wettig bewye en concludeerde op ver schillende punten tot vrijspraak. Vrjjdag vonnis. Ooltgonspluat, 22 Mei. By het bezoek, Woens dagavond door den Commiasarii des Koninga in Zuid- Holland, aan deze gemeente gebragt, werd hem door een deputatie uit de ingezetenen een ljjet, met meer dan 80 handteekeningen voorzien, ter hand gesteld, waarop de onderteekenaars den wensch uitdrukten, dat het ambt van burgemeester over Ooltgensplaat aan een ingezetene, den heer 1. Kardux, zou worden opgedragen. Als men weet, dat die ruim 80 handtee keningen in weinig uren tyd» zyn verkregen en dat reeds vroeger een adres aan Minister Heemskerk werd afgezonden, om te verkrygen dat de te benoemen burgemeester in de gemeente zou wonen, dan mag men uit de beide adressen veilig besluiten, dat de Platenaars niet wenschen, dat Ooltgensplaat en Den Bommel onder één gemeenschappelijk hoofd worden gesteld. Daarenboven is voor een goede 30 jaren zulks reeds gebleken. Toen werd de heer Kroeae, die burgemeester van beide gemeenten was, door de inwoners zedelijk gedwongen afstand te doen van het burgemeestersambt over Ooltgensplaat. De geschiedenis in deze is leerryk. Biervliet» 23 Mei. Hoe ook in onze proteBt&ntsche gemeente de liefde voor onverdraagzaamheid heeft plaats gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat de heer Krom, die gedurende 24 jaren onze beminde herder en leeraar was, etx een paar dagen in Biervliet vertoefde, wegens zijne liberale richting den toegang tot den kansel was ontzegd. Ds. Krom trad nu in de neutrale bewaarschool voor zijne talrjjke vrienden op. Yerseke, 23 Mei. In de Vrjjdag-avond alhier gehouden raadszitting waren de Voorzitter en alle leden SSén vacature) tegenwoordig. De Notulen werden zon- er aanmerkingen gearresteerd. Ingekomen waren verschillende Pro v.- en Staatsbladen, die voor kennis geving werden aangenomen en een schrijven van het kerkbestuur der Chr, Ger. Gemeente, houdende goed keuring der voorwaarden, waarop volgens besluit van den Gemeenteraad van 3 Mei jl. een rjjweg naar de Schotte aangelegd en een scheidingsmuur langs dien weg zal gebouwd worden. Mede ingekomen een request van eenige ingezetenen, die klagen over den ondragelyken stank, die verspreid wordt door een hoop levende kokane-schelpen op het steiger van de Wed. Kakebeeke, en welke den Raad verzoeken maatregelen te nemen om in dat bezwaar te voorzien. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Kakebeeke die schelpeu reeds heeft vermengd en gedekt met eene groote hoeveelheid ongebluschte kalk, zoodat de reden tot klagen is weggenomenmaar om in het vervolg dergelyke vergrijpen tegen de openbare ge zondheid te voorkomen stelt het Dag. Bestuur voor een politie-verordening te ontwerpen, waarby het op stapelen van levende schelpen wordt verboden. Dit wordt met een amendement van den heer Laban om ook zeesterren in het verbod op te nemen, met alge- meene stemmen goedgekeurd. Een verzoek van Jan de Wee alhier om het lapje grond, waarop zjjn woning staat en dat hy tot heden voor 50 cent per jaar van de gemeente in erfpacht beeft, voor 25 te mogen koopen, wordt met algemeene stemmen toegestaan, mits de kooper de kosten van overdragt voor zyne rekening neme. De Voorzitter leest een schry ven voor van den Inspec teur van den Geneeskundigen dienst, de heer Carsten, waarin deze wyst op de verregaande verwaarloozing van een Bloot in deze gemeente. Door deze verwaar loozing, de aanwezigheid van allerlei verstoppende voorwerpen en de te hooge ligging van een heul is de waterloozing bijna geheel belemmerd. Bovendien bevat de sloot onreinheden en fècale stoffen, die zeer nadeelig op de gezondheid werken en door den stank besmettelijke ziekten kunnen veroorzaken. Hij hoopt dat Burgemeester en Wethouders daarin zullen voorzien en spoedig kennisgeving van de genomen maatregelen zal ontvangen. De Voorzitter deelt mede, dat hij de aangrenzende bewoners heeft aangezegd, onmiddellyk voor de reini ging zorg te dragen en te verbieden dat voortaan on- noodige stoffen of voorwerpen zullen worden ingeworpen maar dit en het verlagen der bedoelde heul is alles wat het Dagelijksch Bestuur voorloopig doen kan. De heer Hartog wil, dat de bewoners een zinkput moeten aanleggen met een verlaat naar de sloot, maar de Voorzitter meent dat men hun dat niet kan voorachry ven. Onder een vorig bestuur hebben sommige aangren- zenden toestemming gekregen tot vernaauwing of dem ping van gedeelten der sloot en nu kan het tegenwoordig Bestuur die verkregen regten wêer niet terugnemen. De heer Sandee vraagt of die begunstigden bewijs hebben van die toestemming, waarop de Voorzitter zegt dat het hoogst moeyolijk is zich in een onderzoek te hegeven, daar men daardoor slechts tot vele processen komen kan. De heer Van Oeveren meent dat de water loozing naar den tegengestelden kant moet plaats hebben, doch de heer De Koeijer, dat eenvoudig de heul moet verlaagd worden. Naar aanleiding van eene opmerking des heeren Laban (deze kon niet begrijpen, hoe de Inspecteur juist die sloot had opgezocht en gevonden) zegt de Voorzitter dat nog op andere zaken aanmerking was gemaakt, doch in het algemeen kan slechts van eene rioleering afdoende verbetering gewacht worden. De heer Laban wijst ook nog op een andere sloot die niet in orde is. De Voorzitter deelt verder mede, dat de heer Harthoorn onge negen is om een contract met de gemeente te sluiten, regelende het gebruik van den welput op zyn grond. Hij zal voortgaan met iedereen water te geven, maar de hoeveelheid per hoofd zelf bepalen. Voor het stembureau voor de verkiezing van een Lid van den Raad op 31 Mei worden als leden ge kozen de heeren Van Oeveren en Schippers en tot leden van de commissie voor de schutterjj de heeren Laban en Sandee. Nu komt aan de orde het antwoord van Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Herv. Kerk op het verzoek van den Gemeenteraad van 3 Mei, om nogmaals een voorstel to willen doen omtrent het gebruik der torenklok. De Voorzitter leest dit voor. Omtrent het punt van verschil stellen Kerkv. en Notabelen voor „Behoudens het bepaalde in art. 8 van de Wet van 15 Sept. 1853 (Staatsblad no. 102) zal de kerk het regt hebben naar aloud gebruik de klok te luiden voor hare godsdienstoefeningen, behalve wanneer de gemeente de klok zal noodig hebben voor brand, oproer, water snood, het inluiden der karmis en het overlijden en begraven van vorstelijke personen." Andere begrafe nissen worden met opzet verzwegen, omdat het Kerk bestuur meent, dat het bijzonder belang voor het algemeen moet wyken. De Voorzitter meent, dat men door de aanneming van dit voorstel wêer even ver als tot nu toe van een toren af zal zyn, aangezien hij vreest dat Ged. Staten het niet zullen goedkeuren. De heer Laban meent, dat men het gerust kan aannemen. In de eerste 100 jaar behoeft men niet voor verwikkelingen te vreezen. De Voorzitter vindt ook geen bezwaar in de aanneming mits uien by de „godsdienstoefeningen" de woorden „wettig erkende" weder inlassche. De heer Hartog vraagt hoe dan te handelen als bjjv. een zendeling komt preekeD. De Voorzitter ant woordt, dat dan vergunning moet gevraagd worden tot luiden en vreest niet dan eenig verstandig mensch dit weigeren zal. Ten slotte vraagt de voorzitter of men zyn amendement, dan wel het voorstel van het Kerk bestuur ongewijzigd in stemming zal brengen. Met -4 tegen 2 stemmen (die der wethouders) wordt het laatste besloten en daarna het voorstel van Kerkvoogden en Notabelen met dezelfde 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Goes, 22 Mei. De lezing van den heer Merckens is den aanhangers waarschijnlijk uitstekend bevallen. Anderen daarentegen kunnen niet begrijpen hoe een ontwikkeld man (dit is immers de heer M ideën durft trachten te verkondigen waardoor de wetenschap der geneesheeren als zonder nut voor zieken wordt verklaard, 't Is dan ook moeilijk aan te nemen dat de verkon digde gevoelens enkel waarheid bevatten. De genees heeren roepen, zoo ze ziek zyn de hulp hunner collegae in en vóór ze zich vestigen, moeten ze een diploma (van bekwaamheid?) behalen. De homoeopathie moge op gunstige resultaten kunnen wyzen maar ook de gewone geneeskunde zal dit kunnen, al maakt ze er geen ophef van. Een geneeskundige zal toch meer vertrouwen verdienen dan een niet gepromoveerd homoeopaath. Gelegenheid tot debat werd niet gegeven daar de geneeskundigen, schoon hun een kaart moet ge zonden zyn, schitterden door hun afwezigheid. Waarom werd den leeken (de heer M. is geen ge neeskundige schoon hy reeds 25 jaar de homoeopathie beoefent) hiertoe geen gelegenheid verschaft De heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman is door de Zeeujvsche anti-revolutionaire kiesvereehiging „Luctor en Emergo" uitgenoodigd in verschillende Zeeuwsche plaatsen een lezing te houden met 't oog op de a. s. verkiezing voor leden der Tweede Kamer. Naar wjj uit goede bron vernemen zal hjj in de eerste week der maand Junij aan dit verzoek voldoen. Waar van anti-rev. zjjde zooveel wordt gedaan om hij de stembus hun candidaten te doen zegepralen, zou het niet overbodig, maar zeer gewenscht zjjn, dat de liberalen dit voorbeeld volgden. 23 Mei. Een alleronfczettendst onweder, heviger dan de oudste menschen zich heugen, gepaard met slagregen en hagelslag ontlastte zich Zaturdagavond boven onze stad om zich eenige uren daarna te her halen in nog heviger mate. Hagelsteenen als duiven eieren heeft men gevonden. De verwoestingen door hagel en regen aangerigt zjjn ontzettend. Kleinere planten zijn geheel vernield, van andere de bladen als met kogels doorschoten, takken van de boomen afgeslagen. De meeste tuinen zijn jam merlijk verwoest. Bjj een bloemkweeker zjjn al de ruiten zijner bloemkasten vernield. Ruw berekend schat men de schade op duizenden guldens. De Zomerdienstregeling der treinen op de Zeeuw sche Ijjn is verschenen. De laatste trein is opgeheven en de mailtrein Btopt hier niet. Men heeft nog hoop dat de Minister van Waterstaat tusschen beide zal komen. Het grootste gedeelte van de nieuwe machine voor de stoommeelfabriek is gearriveerd. Het verroer van de haven naar de fabriek van stukken, die ver scheidene duizend kilo's wegen, gaat uit den aard der zaak heel langzaam. Vermakelijk is het dat de bevelen om te lichten enz. door een Engelschman worden gegeven in het Engelsch aan menschen, die geen woord Engelsch ooit gehoord hebben. Dit bevordert zeer de vlugheid in de beweging. Een perceel gelegen by de fabriek is door ruiling eigendom geworden der firma, waardoor gelegenheid is bekomen tot uitbreiding. -- tn de laatstverloopen drie maanden werd door de Voorschotvereeniging ontvangen aan spaargelden 6795 en uitbetaald f 5548, zoodat in de spaar bank aanwezig is ƒ3226566 voorschotten, afwisselende tusschen ƒ30 en ƒ5000, tot een gezamenljjk bedrag van ƒ44904 werden in dat kwartaal verleend. Tliolen. Op de algemeene vergadering van Inge landen van het waterschap „de vrije polders onder Tholen" had het volgende plaats. Rekening werd door het bestuur gedaan over het dienstjaar 18,s/g6 en met algemeene stemmen als volgt goedgekeurd. Die van het waterschap met een goed slot van f 461,607» van de vereenigde polders Schakerloo, 1500 Gemeten en Dalem 173,797»; van den polder Schakerloo ƒ1071,02; van den polder 1500 Gemeten 453,63; van den polder Dalem ƒ65,42; van den polder Nieuw- land 50,53; van den polder Puit ƒ0,76; van den polder Penke ƒ2,47 en van den polder Oud-Strjjen ƒ12,011/,. Ook werden voorgedragen de begrootingen van de verschillende polders over het dienstjaar 18,6"/s7 en met algemeene stemmen goedgekeurd. Die van het waterschap in ontvang en uitgaaf op J 3589,53van de vereenigde polders Schakerloo, 500 Gemeten en Dalem op J 1280,09van den polder Schakerloo 7398,U7a; van den polder 1500 Gemeten 7043,28 van den polder Dalem ƒ369,58van den polder Nieuw- land ƒ418,87; van den polder Puit 99,807a; van den polder Peuke 360,507» en van den polder Oud- Strijen ƒ156,541/,. Daarna werden voordragten opgemaakt voor de vaceerende betrekkingen van dykgraaf en gezworene. De voordragt voor dijkgraaf zijn de HH. M. G. van Stapele, C. Bierens en M. Christiaanse. Voor gezworene J. Kujjper, M, J. Stoutjesdjjk en G. C. M. Geluk. Ook werd eene vergadering van ingelanden van de polders Broek- en Rooland gehouden. De door het bestuur gedane en door ingelanden goedgekeurde re kening sloot met een goed slot van 281,107». Ook werd voorgedragen en door ingelanden goedgekeurd de begrooting voor het dienstjaar 1816/fi;, in ontvang en uitgaaf op ƒ1016,96. In deze vergadering werd de Heer M. G. van Stapele met algemeene stemmen be noemd tot dykgraaf. Tooien, 24 Mei. De besmettelijke keelziekte, welke reeds 3 jaar dan in de eene en dan in de andere gemeente van het eiland Tholen heerscht, neemt in de laatste dagen in de gemeente Scherponisse hevig toe. - Zondagnacht woedde in de omstreken dezer stad een vrëêselijk onweder dat ongeveer 2 uren aanhield. Men zag niets dan vuur, schetterende donderslagen deden de huizen trillen terwijl men af en toe een geraas in de lucht hoorde dat niet te beschrjjven is. Zoover bekend hebben er geene ongelukken plaats gehad. ZwUl-Beveliinci23 Mei. Een schijnbaar nietige zaak, en die daarom vermoedelyk te veel uit het oog wordt verloren, verdient meer dan tot heden het geval is, de aandacht der gemeentebesturen, de zorg n.l. voor de torenuurwerken. Vooral op het platteland zyn goede torenuurwerken onmisbaar, zjj zjjn als het ware de regulateurs van het maatschap pelijk leven. En hoe is het er vaak mede gesteld Om slechts een paar dicht bij elkander liggende dorpen te noemen, Kloetinge en 's Gravenpolder, daar staat sedert jaren het wijzerwerk onbeweeglijk op hetzelfde cijfer; men zou du3 daar de wijzerborden wel kunnen missen. Die zouden ook op andere plaatsen in ons eiland weggenomen kunnen worden, omdat de cjjfers op de wijzerborden grootendeels nitgewischt zjjn. Op eene andere plaats duurt het eene uur veel langer dan bet andereof daar het gangwerk goed geregeld isEen ander bezwaar i& gelegen in het verschil in tijd tusschen het eene dorp en het andere. Somtyds is het op het eene dorp een kwartier later of vroeger dan op het andere, terwjjl beide weer met Goes verschillen. Welk ongerief dit laatste vooral oplevert voor menschen, die van den trein gebruik willen maken, ligt voor de hand. Bedenkt men nu dat slechts weinigen in het bezit zijn van eene goede huisklok of van een goed horloge, terwijl men toch op zijn tijd aan het werk moet zijn, en de kinderen soms op grooten afstand naar de school moeten, dan blykt de nooazakeljjkheid voor de gemeen tebesturen om eenige meerdere zorg aan hetjgemeente- uurwerk te wijden. Nu het bouwen van scholen is afgeloopen en vele femeenten in ons eiland (o.a. Wolfertsdyk en Wemel- inge) prachtige woonhuizen voor hunne geneesheeren hebben gebouwd, is er misschien wel een postje te vinden, waaruit de uitgaaf tot verbetering van het torenuur werk kan bestreden worden. Dan zal de zorg voor die klok niet langer, zooals nu in eene gemeente het geval is, aan een hoefsmid worden opgedragen. Ziorikzee, 23 Mei. Zij die zich aan het examen voor hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres wenschen te onderwerpen, waarvan het schriftelijk gedeelte op 21 Junjj zal plaats hebben, terwjjl het mondeling onderzoek op 12 July zal aanvangen, moeten voor 7 Junjj e. k. zich schriftelyk aanmelden bjj den voor zitter der commissie, voor welke zjj verlangen te ver- 24 Mei. Bij de op 22 Mei 1886 door het Bestuur van den Vier Bannen Polder in Duivel and gehouden aanbesteding van de vernieuwing, herstelling en het onderhoud tot 1 Mei 1887 der gewone aarde-, kram-, rjjB- en steengloojjingwerken aan dien polder, volgens bestek van 22 April 1886, is aannemer geworden, Jacob van Strien te Zierikzee voor 4800 terwjjl de uitdieping van de sluiskil der Scheldesluis is aange nomen door A. Vijverberg Cz. te Sirjansland voor 155. In de vorige week werd in hetPolitieblad" iemand gesignaleerd met »licht blauw" haar. Thans blykt dat dit ook een misstelling" was en dat de man «lichtblond" haar heeft. Te 's-Heriogenbosch is dezer dagen een brief op de post gedaan, met het volgend beknopte adres Aan Miene Zeune G. B. K., of Thornblaazer, hjj is afgekeurt be de Marsechees en geleuf, dat ie bè het beijde eskaadron van de huuzaare is, die te Venlo in minderboeders in de kezerne ligge die te Venlo is. Er hebben zich niet minder dan honderd lief hebbers aangemeld voor de bestaande vacature van hoofd aan de tweede openbare school te Baarn. Jules Verne, die, zooals men weet, tien weken geleden door een krankzinnigen neef in het been werd geschoten, moet nog altijd het bed houden, en zal voor verscheidene maanden nog niet in staat zijn zonder krukken te gaan. De nieuwste mode! Dienstmeisjes, die hun dienst komen presenteeren en mevrouw niet te huis vinden geven thans hun visitekaartje af met de letters: d. p. Voor eenige jaren verliet een jong landbouwers zoon zjjne woonplaats, in de nabijheid van Gouda, zonder dat men wist waar hij gebleven was. Eene door zyne ouders tegengewerkte liefde was, naar het toen loopende gerucht, de oorzaak van deze verwijdering. Thans is het berigt gekomen van zijn overlijden en men kan begrijpen welk eene beweging dit op het dorp heeft doen ontstaan, dat er meteen een afschrift van zijn uiterste wilsbeschikking i9 bjjgevoegd, waaruit blykt dat hij etteljjke millioenen aan verschillende personen heeft vermaakt. Zoo ontvangt zijn oude be minde, Trijntje v. d. M., ruim 270 duizend gulden, zyn onderwyzer, toen kweekeling en hulponderwijzer, doch thans hoofd der school, ongeveer 80 duizend guldenvoorts verschillende neven en nichten ieder ongeveer een ton gouds. Een arme boerenknecht van zyn vader, die hem bij zyn vertrek een tientje leende en nog lang zyn mond vol had van de geineene manier waarop hij door dxen „afzetter," behandeld was, is thans eensklaps in de wolken, daar hij niet meer en niet minder dan 50 mille ontvangt en met deze kapitaal- en rentevergoeding thans lialf gek van blijdschap is. Minder gelukkig is er de barbier van het dorp afge komen. Op het gerucht dat hy ook wat kreeg en nóg al veel ook, hetgeen later bleek niet het ge val te zyn, is hy met eenige kennissen gaan feestvieren en ixa druk getracteerd te hebben aan het mnsiceeren gegaan. Als oud lid van een zangvereeniging. herinnerde hij zich eenige feestzangen, die hjj laat in den nacht op straat ten beste gaf, met het gevolg, dat hij na eenige besprekingen met den veldwachter thans f 15 zal bobben te offeren wegens misbruik van vergunning. Het aardigste van het geval is echter de omkeer in 4e opinie over den erflater. Was hij vroeger altyd naar het oordeel der dorpsbewoners, een roare Kees, een doordraaier, een vent te lui om te werken, enz., enz., thans is het blaadje omgekeerd en was hij altyd, zooals men zich be9t kan herinneren, een fideele kerel, een werkezel, altijd bovenstbest, oppassend, dóór en dóór goedja zelfs beweren personen, die hem niet een9 kunnen gekend hebben, dat het net uitkomt zooals zjj altyd wel gezegd hebben. Voor ongeveer vijf jaar is er bij den notaris van het dorp, door een Amsterdamsch notaris, onderzoek gedaan naar een 20tal personen en wel vooral wat betreft hun huiselijke en geldelijke omstandigheden. Het is meer dan waarschijnlijk dat deze informatie met het thans voorgevallene in verband staatalthans Trijntje v. d. M. is nu maar bly, dat zij Kees getrouw i9 ge bleven en van niemand ooit iet9 meer heeft willen weten, hoewel de booze wereld vertelt dat het meer geluk dan wijsheid is, daar er nooit meer iemand om haar gekomen is en het haar schuld niet is dat zjj ongetrouwd bleef. De overledene was thans, naar het blykt, een der grootste veehouders in den Staat Nebraska en de voornaamste wolhandelaar. Alleen zyn schapen konden bjj tienduizendtallen geteld worden en zijn wolmaga- zynen, waar soms meer dan voor 2 millioen in gebor gen was, waren in de laatste jaren geklommen tot 200. Zierilcxee, 24 Mei. Gisteren ochtend van 3 tot 5 ure woedde boven deze stad en omstreken een aller hevigst onwêer, dat gelukkig echter hier geene onheilen aanngtte. Een gedeelte pannendak met gevel van de werk plaats aan den Oesterput aan de Val is door den bliksem afgerukt. Onder Noordgouwe werden een paar boomen door den bliksem getroffen. Zwaar leed echter het huisgezin van J. van der Panne onder Ellemeet. Toen hij zijne beide zoons, die boven sliepen, tengevolge het hevige onwêer wilde wekken, ontdekte hjj dat de oudste. Marinua, 22 jaar oud, door den bliksem was gedood en de andere mede was getroffen. De toestand van den laatste is niet hopeloos. De bliksem was binnengedrongen door een openstaand zolderraampje en heeft zich verwyderd door den schoorsteen. KERKNIEUWS. Te Oude Pekela(Gr.) was de Isr. gemeente sinds jaren belast met eene schuld van 2600, tegen een rente van 5 pCfc. 'sjaars. Thans heeft het bestuur vanhetNuts- departement aldaar aangeboden die schuld over te nemen, tegen een rente van 3 pCt., zoodat thans uit deze aanzienlijke rentebesparing, vermeerderd met bij dragen van gemeenteleden, binnen een betrekkelijk klein aantal jaren de geheele schuld kan worden afgelost. Dit bewijs van verdraagzame zamenwerking wordt door de Isr. gem. zeer erkentelijk gewaardeerd. Tot predikant te Sir-Jansland ïb beroepen de heer W. A. Bronsveld, cand. tot den H. D. hij het Prov. Kerkbestuur van Utrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1