ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Tationale milFtIF No. 5°255. Zaturdag 22 Mei 1886. 42ste Jaarg. INSCHRIJVING YOOR DE SCHUTTERIJ. w Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG- en ZA.TURDA.G. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERT ENTIEN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. Qvoot.e letter wordt naar plaatsruimte berekend. Belanghebbenden worden herinnerd, dat dé Inschrij ving voor de Schutterij vóór 1 Junvj e. li. moet Kostelooze KOEPOK-INENTING en HERINENTING. Da BURGEMEESTEK on WETHOUDERS van Zin- eikzee maken bekend, dat in deze gemeente gelegen heid zal zijn tot Kostelooze Inenting en Herinenting op Zaturdag den 33 Mei s., des voor- middags te één uur, in het Gebouw der Vereeniging „Volksbelang" in de Nieuwe Boogerdstraat Wijk D. No. 213. Zierikzee, dem 20 Mei 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. E. VAN DER LEK DE CLERCQ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zieeikzee, Gelet op eene Circulaire vau den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 13 Mei jl'. (Prov. blad No. 76) Brengt ter kennis van de milicien-verlofgangers der ligtingen 1883 en 1884, dat zij dit jaar tot den werke- lijken dienst zjjn opgeroepen en wel als volgt: VAN DE LIGTING 188 3.1 Korps Pontonniers van 28 July tot 31 Augustus. Regement Grenadiers en Jagers, de acht Regementen Infanterie en de drie Compagniën Hospitaalsoldaten, van 11 Augustus tot 14 September. Korps Genietroepen, van 17 Augustus tot 18 September. De drie Regementen Veldartillerie, le 2e 3e 4e 5e en 6e Batterij, van 20 Augustus tot 23 September. De miliciens der ligting van 1883 van i der Veldartillerie, die daarbij in dit jaar van het wapen der Cavalerie werden overgeplaatst, worden van de oproeping in werkeljjken dienst uitgezonderd. Korps rijdende Artillerie, van 2 September tot 6 October. VAN DE LIGTING 1 884. V esting-Artillerie, van 22 Mei tot 26 J»nij, die van de 10e Compagnie van het le Regement. Van 8 Juni) tot 13 Juli), die van de 2e en 5e Com pagnie vun het le Regement, 8e en 9e Compagnie van het 2e Regement, 4e en 10e Compagnie van het 3e Regement en 5e Compagnie van het 4e Regement. Van 5 Juljj tot 9 Augustus, die vau de 6e Com pagnie van het le Regement en de le 2e en 6e Com pagnie van het 4e Regement. Van 13 Julij tot 17 Augustus, die van de 5e en 6e Compagnie van het 2e Regement en le en 2e Compagnie van het 3e Regement. Van 9 Augustus tot 13 September, die van de 7e en 8e Compagnie van het le en 4e Regement. Van 11 Augustus tot 15 September, die van de 10e Compagnie van het 2e Regement en van de 8e en 9e Compagnie van het 3e Regement. Van 16 Augustus tot 20 September, die van de 9e Compagnie van het le Regement. Van 2 September tot 7 October, die van de 2e Com pagnie van het 2e Regement. Van 13 September tot 18 October, die van de 9e en 10e Compagnie van het 4e Regement. Van 15 September tot 20 October, die van de le Compagnie van het le Regement en 5e en 6e Com pagnie van het 3e Regement. Korps Genietroepen, van 6 July tot 6 Augustus. Aan de bedoelde milicien-verlofgangers wordt verder onder het oog gebragt, dat als zjj in gebreke blijven, op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, zy by latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en eindelijk worden zij gewezen op art. 145 der Militiewet, volgens hetwelk de verlof ganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 21 Mei 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS HET POLITIEKE OOGENBLIK. Om een goed oordeel te vellen over de vraag, of de opdracht aan den heer Mackay eene ernstige opdracht dan wel eene schyn-vertooning was (zoo als dit laatste bij de beraadslagingen door den heer de Savornin Lobman werd beweerd) heeft men niet anders te doen dan het Kabinetschrijven namens den Koning te ver gelijken met het antwoord, daarop door den heer Mackay gegeven. De opdracht was gedaan iu deze bewoordingen „In gevolge de bevelen des Konings heb ik (de Direc teur van het Kabinet) de eer aan UWEdGeb. mede te deelen dat Zr. M. Ministers, in verband met de verklaring van baron Van Wassenaer, aan Z. M. eervol ontslag hébben gevraagd. Dientengevolge draagt Z. M. II op de samenstelling van een nieuw Kabinet. De Koning verlangt dat de aan de Staten-Generaal ingezonden voorstellen tol grondwetsherziening niet worden ingetrokken De heer Mackay antwoordde woordelijk „SireZeer vereerd door Uwer Majesteits vertrou wen veroorloof ik mij, na ernstige overweging, Uwe Majesteit eerbiedig te doen opmerken, dat uit het Kabinetschrijven van den 13en dezer (13 April) blijkt, dat Uwe Majesteit, verlangt, dat de aanhangige grond wetsvoorstellen niet worden ingetrokken en dat dus het nieuw te vormen Ministerie de behandeling van die voorstellen op zich neme. Reeds om die reden alleen meen ik bezwaar te moeten maken die taak te aan vaarden. Daarom verzoek ik eerbiedig van de opdracht verschoond te mogen bljjven." Wat reeds onmiddellijk na de opdracht in sommige Dagbladen doorschemerde, bleek thans de volle, onom- stooteljjke waarheid. Niet aan de rechterzijde in het algemeen, niet aan een harer gewone leiders, maar aan een geacht en invloedrijk lid der rechterzijde (in ieder geral oud-voorzitter der Kamer), den heer A. Mackay was die opdracht gedaan, niet zuiver, maar voorwaardelijk de voorwaarde wel is waar uitgedrukt in den vorm van een wensch, maar die wenBch zoo stellig mogelijk uitgesproken. Het feit was daar, dat, terwijl de rechterzijde had verklaard, zoo lang niet Hoofdstuk X naar haren zin gewjjzigd was, aan de verdere behandeling der grondwetsherziening hare medewerking niet te willen verleenen, aan een lid der rechterzijde, van wien men wist, dat hy zich aan de verklaring—Van Wassenaer had aangesloten, eene op dracht was gedaan, waarbij een wensch ot voorwaarde was gevoegd, met die verklaring in ljjnrechten stryd. Kon, mocht de heer Mackay zich zulk eene opdracht laten welgevallen „Wat vroeg de afgevaardigde uit Amersfoort „is de beteekenis van met-intrekking f Dat het nieuwe Ministerie zich vereenigt met de aan hangige voorstellen, ze wil verdedigen en tot de hare maken. Doch, wanneer een nieuw Ministerie optreedt met niet-intrekkirig van de gewichtige voorstellen van zijn voorganger, dan wil dat zeggen, dat het er zich mede vereenigt. Wal was die opdracht anders dan eene aanzegging niettegenstaande uwe weigering moet gjj toch de herziening tot stand brengen?" Niet alleen vertegenwoordigers der rechterzyde, als de heeren Scbaepman en Lohman, namen (le party van den beer Mackay op, maar ook de heer Gleich- man. Allen prezen het karakter, loyaliteit van den heer Mackay allen hadden, onder dezelfde omstandig heden hetzelfde gedaan. Niemand gaf den heer Heemskerk gelyk, dat, na het ontvangen van dien brief, de heer Mackay nadere ophelderingen aan den Koning had moeten, had kunnen vragen. Toch stemmen wij niet met iedere afkeuring der pers in. Er zijn bladen, die er den heer Heemskerk een scherp verwijt van maken, dat hij by zyne verant woording aan de Eerste Kamer, nu veertien dagen geleden, verzwegen heeft, dat het Ministerie zjjn aan blijven .at hankelyk heeft gemaakt van Kamer-ontbin ding. Behoefde het Ministerie dat veertien dagen geleden wel aan de Eerste Kamer te zeggen Hoe licht had men in de Eerste Kamer kunnen zeggen laat ons de conversie-wet dan eens op nieuw aan het oordeel der nieuwe Tweede Kamer onderwerpen. Be hoefde het Ministerie moedwillig de conversie-wet in gevaar te brengen? Ook had de Koning omtrent de ontbinding nog geehe beslissing genomen. Gegronder is het verwijt, den Premier, het Ministerie toegevoegd, dat het te haastig besloot aan te blyven. Het Ministerie had zelfs den schijn moeten vermijden van zyne portefeuille hooger te stellen dan de toe passing der anti-liberale beginselen. De rechterzyde bestaat uit verschillende bestanddeelen. Rome en Dordt gaan steeds zusterlijk samen om de liberale party te bekampen. Waarom, toen de heer Mackay bedankte, niet een andere greep gedaan Hebben ook niet de Katholieken hunne aanvoerders Hebben zy niet met de anti-revolutionairen trouw gemeene zaak gemaakt Eerst, nadat duidelyk, zonneklaar, onbetwistbaar ge bleken was, dat de rechterzyde definitief had bedamkt, had de heer Heemskerk kunnen zeggen„j'y suis et j'y reste." Dat hij te haastig weder naar de teugels greep, (hebben die dan werkelijk zooveel aanlokkelijks voor eerzuchtige zielen was een teil, kennelijk het gevolg hiervan, dat hij vreesde (er bestaat grond voor die vrees) dat met zijn Ministerie, ook zijne grondwetsher ziening, zou tuimelen. Zijne grondwetsherziening heeft hij afgodisch lief. Haar in veilige haven te brengen, is het eenig doel van zijn derde Ministerschap. Dat hij aanbleef was een feil. Maar wat beteekent deze feil, vergeleken met de werkstaking der rechter zyde, 'welke werkstaking de eenige oorzaak is der Kamer ontbinding t Daarover hebbe men slechts het treurig artikel van den hoogleeraar Buijs in het Mei-Novan de Gids na te lezen. Al het leed, in Nederland uit gestort, dat in de volgende maanden in Nederland uitgestort zal worden is het werk van hendie vroomheid op de lippen, onverdraagzaamheid toonen in hunne handelingen. De onverzoenlijkheid, de weder- spannigheid, de hartstochtelijkheid der rechterzyde is de oorzaak van al het overige. Vrucht eener schoolwet agitatie die haar op het kussen bracht, heeft slechts één doeldie schoolwet-agitatie te voeden en levendig te houden. Wat was er van de schoolwet-agitatie ge worden, als de grondwetsherziening ware geslaagd? De rechterzijde nam den schijn aan om tot verzoening te willen medewerkenwerkelijk beoogde zij voort zetting der vijandelijkheden, voortduring van den bit teren schoolwetstrjjd. Dat bitter was hun zoet en zal het blyven. In twee woorden is daarom de geheele toestand van het oogenblik geteekendde heer Heems kerk pleegde een verzuim; de rechterzyde een doleus misdrijf. Nieuwstijdingen. De socialist Ling, die de politie te Chicago heeft gearresteerd, omdat hy een bom te midden van een detachement politieagenten tijdens eene meeting ge worpen heeft, is een Duitsche ietterzetter, uit de werk plaats van Spies, den uitgever der „Arbeiter Ztg Hij is verraden door een zijner medepligtigen, bij wien hij zich gedurende tien maanden in het maken van ontbrandbare stoffen geoefend had. Ling heeft den agent, die hem arresteerde, zoodanig in de hand gebeten, dat deze een vinger zal moeten verliezen. Opzijn borst vond men een groot mes geborgen. Thans zitten reeds vier socialisten gevangen, onder beschuldiging den eenigen bom, die uiteengebarsten is, geworpen te hebben. Men schat het aantal sinaasappels, die in dit getij in Californie geplukt zullen worden, op 1000 millioen. Terwijl te New-York eene dienstbode in eon hötel petroleum in eene brandende lamp goot, vaite de olie eensklaps vuur, waardoor de kan met geweld barste en de brandende olie over mrs. Sterling, de eigenares van dat hótel, en hare dochter werd uitgestort. Beide vrouwen werden zoo deerlyk gebrand, dat zij nog den zelfden avond stierven, evenals de dienstbode, die reeds door de inademing van gas en rook gestikt was. JJUwlllwI) St. 20 Mei. In het officieels blad is een keizerlijke dagorder aan de vloot in de Zwarte zee afgekondigd, waarin gezegd wordt dat 's Keizers streven op de vreedzame ontwikkeling en de welvaart des volks gerigt is, maar de Czaar niette min, in geval van nood, rekent op dezelfde toe wijding en volharding, als de vloot der Zwarte zee voorheen heeft aan den dag gelegd. JFranfertjfe. Te Parys zyn vier vrouwen gevangen genomen en veroordeeld, omdat zij op groote schaal bet zakken rollen uitoefenden. Bij eene feestelijke gelegenheid stalen zij in een uur tijds twaalf beurzen, doch werden toen betrapt en in hechtenis genomen. De oudste was een eerwaardige dame van zes en zestig jaren met sneeuwwit baar en zeer deftig geklsed. De anderen waren tusschen twintig en dertig, maar waren even eens zeer netgekleed. Ofschoon de dames haar onschuld volhielden, vonden de inspecteurs in den zak van een der vrouwen een notitieboekje met de volgende aan- teekeningenmorgen, deftige begrafenis van eene dame in de Trinité-kerkDonderdag deftig huwelijk, tegen twaalf uur in de kerk van Saint-Francois de Sales; Vrjjdag fancy fair, boulevard Saint-Germain 203. Deze aanteekeoingen zeiden zjj -- hadden zy slechts voor de grap gemaakt en het feit, dat zjj zoovele portemonnaie8 in den zak hadden, verklaarden zy als een kwajongensstreek, van iemand die haar er had willen laten inloopen. De regter liet zich echter niet van de wijs brengen en veroordeelde twee der dames tot zes maanden gevangenisstraf, terwjjl de twee andere, die reeds eenmaal waren gestraft, elk twaalf maanden ontvingen. Voor het hof van Tarascon zal in behandeling komen de zaak van den millionair Jean Mistral, die 47 jaar in een krankzinnigengesticht te Montpellier, doorbragt. Hy werd daarin door zijn familie gestopt, nadat hg een huwelijk had gesloten hetwelk dus de kans op erven vernietigde. Politieke invloeden waren daarbjj in het spel geweest, van daar dat de zaak in booge mate de aandacht trekt. Mistral's vrienden willen thane bewjjzen, dat hy wel b{j het hoofd is. IDuttsriiianfr. De vreeseljjke orkaan, die oplangs in de Pruisische stad Crossen zoo groote rttvoestingen aanrigtte, kwam plotseling op, na een heerlyken lentemorgen. Graauwe wolken pakten zich in het westen zaam het werd zoo donker alsof het nacht was, en weldra brak het onweder los. Tegen 3 uren kwam een windhoos, die van het zuidwesten naar het noordwesten over de stad ging. Het was een onzettend gedruisch. Men meende dat de wereld verging. Hagel, bliksem en don der en een geweldige orkaan woedden door elkander en rigtten een onbeschrijfelijke verwoesting aan. Even snel als het onweder was opgekomen, verdween het weer, en eenige oogenblikken later scheen de zon weder even helder als te voren. Maar het schouwspel dat zjj bescheen was te treurig om aan te zien. Hoopen puin, balken, dakpannen, enz. De eeuwenoude „Mariatoren" was door den geweldigen wind van zijn grondslagen gerukt en het onderste boven op het huis van een restaurateur gevallen, dat geheel verbryzeld werd, en welks inwoners onder het puin bedolven werden. Twee menschen werden gedood, een doodelijk gewond en twee anderen ligt gekwetst te voorschijn gebragt. Ook elders in de stad stortten ge deelten van huizen, daken of muren in, en werd groote schade toegebragt aan huisraad en goederen. Bjjna geen huis bleef onbeschadigd. Op de Oder zonken twee schepen, en in een daarvan verdronk een geheel gezin de schipper, zijn vrouw en drie kinderen. Op het kerkhof zyn het grootste gedeelte der boomen en graf- teekenen omvergerukt. In vele huizen draaiden de meubelen rond door den wind, en bleven dau zwaar beschadigd liggen. Een kind werd door den wind op genomen en tegen de steenen verpletterd. Ongelukkig begon het 's nachts hevig te regenen, zoódat het water in de onbedekte huizen stroomde, waar het de schade niet weinig vergrootte. Ook in den omtrek der stad is de schade groot. Te Alt-Redfeld is ook bjjna geen huis onbeschadigd ge bleven, en zeer veel is er vernield op de velden en in de boomgaarden. Er zal een beroep gedaan moeten worden op de algemeene liefdadigheid ten behoeve van de noodlijdenden door de ramp. ÜHeïXrlattïi. Amsterdam, 20 Mei. Liefde zoekt list. Dit bleek opnieuw gisterennacht uit de handelingen eener 17-jarigo jongedochter in de Ferdinand Bolstraat. Tegen den wil barer ouders had zy „verkeering", en daar zij nu langs den gewonen uitgang harer woning haar be minde niet kon bereiken, Tiet zij zich tot dat doel langs een touw uit de tweede verdieping naar beneden gljjden. Maar o wee! 'tzjj het touw te kort was, 't zij zy het te vroeg losliet, althans zij kwam vrij onzacht op den grond te land. Haat ouders die inmiddels waren toegeschoten, namen de verliefde dochter, die zich ge lukkig niet ernstig bezeerd had, aanstonds weer in huis. Te Amsterdam werd eene juffrouw, die bij een barer bloedverwanten op de Houtmanskade een bezoek had gebragt, op den terugweg zoo onwel, dat zij zich met eene vigelante naar haar buis, aan de Prins Hendrikkade, liet brengen. Toen het rijtuig daar aan kwam, was de juffrouw reeds overleden. De heer E. Brandsma te Amsterdam, die een prijsvraag uitschreef voor een handelsmerk (voor een zaak in koffie), ontving daarop 1664 antwoorden. De prijs van 100 werd gewonnen door den heer C. Bie ren te Bovencarspel. Naar het krankzinnigengesticht te Medemblik is een zeemilicien vervoerd, die voor eenige dagen aan boord van de „Evertsen" te Nieuwediep uit den mast met het hoofd op het dek was gevallen, tengevolge waarvan zicb bij den ongelukkigeaanvallen van waan zin openbaarden, welke zijn overbrenging naar het gesticht noodzakelijk maakten. 's» Grnvciihay;e, 19 Mei. Naar wjj vernemen, zal met het einde dezer maand met de conversie der Nederlandsche Staatsschuld een aanvang worden gemaakt. Z. M. de Koning zal op 14 Julij a. s. de zitting der Kamers persoonljjk op plegtige wijze openen. De kermisgeestigheden, die men zicb dit jaar te 's Gravenbage veroorloofde, werden Dingadagavond even voor middernacht nog met eene vermeerderd. Een stoet van vier mannen schreed langzaam voort langs tenten en kramen, in hun midden dragende een met een zwart kleed overdekte Ijjkkist, terwjjl als lijkbezorgers voorop gingen twee PierrotsMen bragt het stoffelijk overschot van de laatste Haagsche kermis ten grave. Met klokslag van middernacht ver zamelden zich voorts een aantal studenten om het rondpoint van de passage, en na een kring gevormd te hebben om een denkbeeldige groeve, werd door sommigen een grafrede uitgesproken. M-itlcleltaurg:, 19 Mei. Gisteren avond hield de liberale kiesvereeniging „Eendragt maakt, magt" alhier eene vergadering die door 44 leden werd bijgewoond. De Voorzitter, Mr. E. Fokker, herinnerde aan den strijd die gevoerd was bij de laatste verkiezing voor leden der Prov. Staten, waarbij het wachtwoord der tegenparty was, dat de Eerste Kamer om moesten om zou, en hoe ook Zeeland daaronder gerekend was. Ge lukkig was de uitslag anders. Na eenige pikante mededeelingen omtrent de wijze waarop de tegenpartij werkt, door eerst heeren en boeren door elkander te mengelen ('t is of het een kaart spel is) en dan eindelijk omdat de eersten niet willen, de laatsten als troef te gebruiken, werd met algemeene stemmen de heer F. G. Sprenger als candidaat bij de herstemming geproclameerd. Een gerucht, als zou de heer De Wolff bij eene mogelijke verkiezing bedanken, wordt door niets be vestigd. Yerselre, 20 Mei. Toen Woensdag middag een jongen van ongeveer 12 jaar de onvoorzigtigheid had een grooten hond over den rug te strijken, keerde deze zich eensklaps om en beet den jongen in de hand. Op zes plaatsen is de hand gekwetst. Woensdag avond hield het departement Yerseke van de M. tot N. van 't A. eene huishoudelijke ver gadering, voornamelijk om twee leden van het Hoofd bestuur te kiezen. Aanwezig 11 leden. Uit de dubbel tallen, die de commissie, vermeld in art. 45 der wet had opgemaakt, werd voor beide vacaturen no. 1» ekozen. Verder werd gesproken om het huishoudelijk reglement te herzien. De meerderheid der leden vond het hoogst noodzakelijk, vooral daar in de vorige alge meene vergadering de orde veel te wenschen overliet men zal dus verpligt zijn in het nieuwe of gewyzigde reglement één of meer artikelen te plaatsen, die duidelyk de orde zullen omschrijven, die in alle vergaderingen moet heerschen. Op voorstel van het Bestuur werden twee leden buiten het bestuur benoemd, om het regle ment te helpen wijzigen. Gekozen werden de heeren W. Elenbaas en Z. Bouwens. Nng werd besloten in de volgende maand eene advertentie te plaatsen om met 1 July ieder in de gelegenheid te stellen lid van het departement te worden. Goes, 20 Mei. Met algemeene stemmen is besloten tot opheffing van de centrale liberale kiesvereeniging. Wat zou er voor worden in de plaats gesteld Eenigen wilden een comité, zooals dat hier bestaat voor de gemeenteraadsverkiezingen, welk comité dan by elke verkiezing eene meeting zou beleggen. Na veel dis- cussiën werd besloten eene nieuwe kiesvereeniging op te rigten, waarvoor een reglement zal ontworpen worden door het centraal bestuur der opgeheven ver eeniging en dat van de afdeeling Goes. Het kas-saldo zal worden gestort in de kas der nieuwe vereeniging. Als in andere deelen van ons hoofdkiesdistrict het voorbeeld van Goes wordt nagevolgd, dan kan er menige zelfstandige kiesvereeniging worden opgerigt, en als dan in de eventueele reglementen sprake is van „onderling overleg" met zuster-vereenigingen, dan kan de oprigting van kleinere vereenigingen eene vermeer dering teweegbrengen van politiek leven. We hopen dat de Goesche vereeniging reeds bij de eerstvolgende verkiezing bewijzen zal geven van frissche levenskracht. Goes, 19 Mei. De heden avond in „de Prins van Oranje" gehouden lezing, door den heer Merckens te Vlissingen overde gewone geneeswijze en Homoeo pathic, was goed bezocht 150 personen). Eerst gaf spreker te kennen dat hij de gewone geneeswijze niet wilde bestrijden, en dat de toewyding der geneesheeren dient gewaardeerd te worden, maar met gezegden, die hij aanhaalde, van geneeskundigen (professoren) uit vroegeren tijd tot heden, toonde hij aan dat de ge neeskunde sedert den tijd van Hypocrates niet was vooruitgegaan, en er meer menschen zyn gestorven door geneeskundige behandeling dan door pest en honger. Verder deelde spreker mee hoe hy tot de beoefening der homoeopathie gekomen was, nl. door persoonlijke ondervinding van de goede werking der hom'oeopatiscbe middelen in vergelijking der andere, en op aanraden van zyn hom. vriend en docter. Samuël Hünemaun, op 10 April in Duitschland ge boren, is als de grondlegger der homoeopathische genees wijze te beschouwen. Na een schets van diens opleiding tot geneeskundige vertelt te hebben, schetste hij den erbarmelyken toestand waarin H. verkeerde, toen hy, na ondervonden te hebben dat de toegediende middelen niet hielpen, weigerde geneeskundige hulp te verleenen. Daarna vernamen wehoe H. tot de homoeopathie was gekomenhoe H. bestreden werd door docters en apothekershoe H. een beroep deed op de leeken om de uitwerking zijner behandeling te constateerenhoe weinig H 's zienswijze doordronghoe iu elk beschaafd land, behalve in ons land, de homoeopatie een of meer geneeskundige aanhangers hadhoe onze Koningin ten tijde van Willem II een hom. arts nam, die later lijfarts werd van Willem UIhoe gunstig de homo eopathie werken kan (dit door een paar voorbeelden) hoe onschadelijk het is zoo een verkeerd middel toe gediend wordt en cindeljjk hoe het raadplegen vaneen homoeopatisch arts gewenscht en noodzakelijk kan zijn Heden middag is een kind van 21/a jaar i» de waterleiding onder Kattendijke verdronken. Wollaartsdyk, 18 Mei. Aan do gewone ver gadering vau de vereeniging „Landbouw en Veeteelt," gisterenavond alhier gehouden, viel ditmaal geen bij zonder druk bezoek ten deel. Nadat een viertal voor werpen onder de presente leden verloot waren, werd, op voorstel van het bestuur, goed gevonden, dat voor ieder lid 1 exemplaar bij inteekening zou besteld worden van den Landbouwscheurkalender, voor 1887 te Gorinchem uit te geven. By onderlinge bespreking werd daarna besloten, dat de wedstrijd en tentoonstelling, door de Zeeuwsche Maatschappij, op 23 en 24 Junjj te Zierikzee te houden, door de leden, in gezelschap met hunne vrouwen, zou bezocht worden, voor zooveel zij daartoe genegen zouden blijken te zyn, de reiskosten, uit de kas der vereeniging tc dragen. Naardien bet bejammerd werd, dat de bepaalde voord ragt, door absentie van den spreker, verviel, werd zulks eenigermate vergoed door den secretaris, die eene bijdrage leverde, waarin hij afschetste, hoe vóór ruim 50 jaren, de landbouwers woningen in Zuid-Beveland ingerigt waren, en tevens de eigenaardige kleederdragt beschreef van de Zuid- Bevelandsche boeren en boerinnen uit dien vroegeren tijd. Oud-Vosmeer, 20 Mei. Gisteren werd door de vergadering van Ingelanden van het Waterschap Oud-Vosmeer, nadat de rekeningen over het afgeloopen dienstjaar en de begrootingeu voor 1886/87 waren be handeld, de voordragt opgemaakt ter benoeming van een gezworen. Daarop werden geplaatst de Heeren B. G. Friderichs (aftredend gezworen) als 2e en J. Rijsteubil, Abr.z. als 3e. Zierikzee, 19 Mei. De kantonregter veroordeelde heden G. R., landbouwster te Haamstede, wegens het op de markt alhier te koop aanbieden van ze9 stukken boter, die elk beneden het gewigt van 5 onsen waren, tot zes geldboeten, elk van acht gulden, of bij niet betaling te vervangen door drie dagen gevangenisstraf voor elke boete. Moge deze vernieuwde waarschuwing tot leering van anderen strekken. De politie zy steeds op hare hoede zoo ten opzigte van het gewigt als van de kwaliteit der boter. Gedurende het jaar 1885 bedroegen onze ver liezen tengevolge van gevechten en aanvallen in het gouvernement vau Atjeh en Onderhoorighedenaan gesneuvelden 3 officieren en 40 minderen, en aan ge wonden 12 officieren en 182 minderente zamen dus 237 dooden en gewonden. Een arbeider te Neede stond Maandagmorgen uit zijn bed op, aan zijne vrouw voorgevende dat hij zich even moest verwijderen, waarop hij zich op de deel met een scheermes den bals afsneed. De onge lukkige was gehuwd en vader van 3 jonge kinderen. Een vroeger zeer oppassende vrouw te Groningen, weduwe met drie kinderen, is in den laatsten tijd zoo vreeselijk aan den drank verslaafd geraakt, dat zij aan de gevolgen daarvan bezweken is, hare drie kinderen onverzorgd achterlatende. Zierikzee20 Mei. Gisteren stond voor het Kantongeregt teregt W. M. W., schipper op 's Rjjks stoomschip „Argus," ter zake dat hij op 2 April 1886, des middags omstreeks half 3 ure, met genoemd stoom schip den afstand der haven te Zierikzee, tuBschen den muur van het Bolwerk en den ingang der haven, in slechts 14 minuten heeft afgelegd. Beklaagde was vooraf door deu agent van politie C. gewaarschuwd en met de thans bestaande verorde ning in kennis gesteld. De eisch van het O. M. luidde: ^25 boete subs. 7 dagen. De kantonregter veroordeelde heden den beklaagde tot eene boete van f 25, by niet betaling te vervangen door gevangenisstraf van 7 dagen. Tot onB leedwezen moeten wy mededeelen, zegt de „Terneuzenscbe Ct.," dat het zoo goed als zeker is, dat de Belgische Staat de lyn Mechelen—Terneuzen zal overnemen. Het zal nu alleen van de houding onzer regering in deze zoo gewigtige zaak afhangen, of den handel in onze stad een gevoelige knak al dan niet zal worden toegebragt. Mogen allen, die invloed hebben, in onze veste, in ons district de handen ineenslaan om dien slag af te wenden, als 't nog mogelyk is, of om nieuwe bronnen voor den handel te zoeken. Al kunnen wij niet bogen op veel belangstelling van de regering in alles, wat aan deze zjj de der Schelde voorvalt, toch hopen wjj, dat onze vertegenwoordigers de belangen van de eerste haven in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen I Te Srnilde is (zooals reeds kortelijk werd gemeld) Maandag jl. een moord gepleegd op de omstreeks 30- jarige Aaltje Doorten. Terwijl de andere huisgenooten naar de jaarmarkt te Dwingloo waren, is zij vermoord geworden. By hunne terugkomst vonden zjj haar in het varkenshok liggen met afgesneden hals en twee be- langrjjke sneden over het voorhoofd. Naar het schijnt, is er eene vreeseljjke worsteling vooraf gegaanoveral vond men hoofdhaar in de keuken. Naar omstandig heden te oordeelen, is de moord uit zucht om te stelen gepleegd. De kasten waren opengebroken, en eenige gouden en zilveren voorwerpen verdwenen. Omtrent den moordenaar is niets met zekerheid bekend. De Justitie uit Assen heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. De dader van den moord te Sinilde is nog niet bekend. Wel zyn een paar laarzen en eene broek by iemand te Smilde, op wien vermoeden rust, in beslag genomen, maar verder is niets met zekerheid te zeggen. Op de in beslag genomen voorwerpen waren geen bloedvlekken te ontdekken. Zierikzee, 21 Mei. Door de arrondiasements- regtbank zyn heden veroordeeld: lo. A. van den H., arbeider te Zierikzee, wegens mishandeling, tot 15 da gen celstraf en 3 boeten van f 8 of l dag cel voor elke boete; 2o. J. C. S., arbeider te Tholen, wegens dronken schap, tot 10 dagen celstraf; 3o. C. van der S., arbeider te Tholen, wegens dron kenschap, tot 10 dagen celstraf; 4o. J. W., Schipper te Tholen, wegens mishandeling tot 6 dagen celstraf. Tjjdens de voorbereiding van de laatsteljjk plaats gehad hebbende verkiezing voor de Provinciale Staten bragt (zoo wordt medegedeeld) op een dorp in Zeeland een predikant den schoenmaker zjjner gemeente een bezoek, ten einde hem over te halen een candidaat te kiezen in de rigting van dominee. De schoenmaker, die anders zelden bezoek van dominee ontying, keek terstond begeerig naar diens schoeisel, dat zich echter op dit oogenblik nog in goeden staat bevond. De dominee, wien de blik van zijn leek niet ontging, begon al dadeljjk de redenen zjjner kom9t te ontvouwen, en geraakte, wegens het voortdurend zwijgen van den ander, al meer en meer in opgewonden toestand. Eindeljjk was het laatste woord gesproken, en dominee dacht met het meeste vertrouwen van den man afscheid te kunnen nemen, toen de schoenmaker zyn bril in de hoogte schoof en den predikant met een open gelaat aanstaarde, onder de vrjjmoedige vraag „Dominee, wat is uwe roeping? Toen gjj vóór omstreeks twee jaren alhier uwe intreepreek hield, sfceldefc gij op den vóór grond, niets te weten, te kunnen en te willen prediken als Christus, en dien gekruist, waarom ik toen zeer met den nieuwen leeraar was ingenomen. Uw bezoek van heden bewijst mjj echter, dat gy een ontrouwe dienstkeecht zjjt in den wijngaard des Heeren, daar toch de ondervinding leert, dat diVar, waar degeeste- ljjken zich met staatszaken bemoejjen, twist en twee- dragt gezaaid worden. „De Heere Jezus Christus heeft het toch zóó dui delijk geleerd, en bij herhaling gezegd, dat zijn rijk niet is van deze wereld, en nergens lees ik in de schriften, dat Hjj zich bekommerde om, of bemoeide met regeringszaken, noch die der Joden, noch die der Romeinen. Is than3 de dienaar méér geworden dan de Meester Dat de Heer in stilte bad voor het welzijn van zijn volk, wie zal dat betwijfelen of tegenspreken 'i doch dat Hij van zjjn invloed op het volk nim mer misbruik maakte, weten wij allen. Op grond hiervan, dominee, roep ik u met allen ernst toe „Schoenmaker houd u bjj je leest." Het was inmiddels reeds laat geworden. Dominéé had thans geen tjjd meer, doch hoopte spoedig eens op dit gesprek terug te komen. Of hy hieraan voldoen zal, moet de tijd nog leeren. Te St. Jacobi (Friesland) heeft men dezer dagen in de woning eener oude vrouw, die wegens verre gaande onzindelijkheid uit hare woning had moeten ver- wjjderd worden, bij nader onderzoek onder allerlei prullen eene geldswaarde van meer dan 1000 gevonden. Zeer tegen haren zin werden nu het oudje en haar huisje geheel en al gereinigd, waarna zjj weder daarin mogt terugkeeren. Men was reeds op bet punt geweest om haar in het Armenhuis te plaatsen, waartegen zij zich met kracht verzet had, zoodat zjj op de openbare begraafplaats een onderkomen onder den blooten hemel had gezocht. Op den 25 April 1886 werd de gemeente Poort vliet diep getroffen door het overljjden van haren gemeente-veldwachter Francus van Dijke, die jaren lang met lof deze betrekking heeft waargenomen. Eene ligte beroerte ontnam hem grootendeels zjjne verstandelijke vermogens. Zjjn gansche huisgezin werd hem binnen weinige maanden ontnomen. Eerst zjjne dochter, die nu de steun van zijn huisgezin had kunnen wezen, vervolgens zijn oudste zoon, die als bulponder- wijzer in deze gemeente werkzaam wasdaarop zjjne geliefde echtgenoote. Het was dus geen wonder, dat, bjj al zulke treffende verliezen, zjjn toestand zeer ver ergerde, en in 64jarigen ouderdom zacht en kalm is ontslapen. Zijn jongste zoon, jlie de betrekking van zjjn vader gedurende zyne ongesteldheid had waargenomen, is dezer dagen in diens plaats als veldwachter benoemd en reeds in functie. KERKNIEUWS. Toezegging van beroep naar Stavenisse ia gedaan aan den Cand. G. B. Fijnvandraat te Beesd. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Zierikzee door Ds. V. d. Kemp te Spankeren. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE tb Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag S3 Mei 1886. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 2. Collecte voor het studentenfonds. Gemengde Berigtcu. „Niet steeds is de liefde bestendig van duur." Nog geen twee jaar zyn sedert de invoering der wet op de echtscheiding in Frankrjjk verloopen, of reeds kunnen de aanvragen bij honderden worden geteld. Van Juljj tot uit. Dec. 1885 bedroegen zij 1773. „Regt voor allen" is tegenwoordig een goedkoop artikel. In Duitschland waren in 1875 ruim 2000 advocaten, nu zijn er meer dan 4000. Nu zal er toch wel regt te bekomen zjjn. De „concurrentie" is ook al doorge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1