ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5235. Dingsdag 18 Mei 1886. ADTEETENTIËN, van 1 42ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG cn ZA'PURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 3.60. -3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote Utter i naar plaatsruimte berekend. De aangekondigde aanbesteding der GEMEENTEWERKEN is uitgesteld tot WOENSDAft den 19 MEI 1886, 's namiddags 12'/s uur. De P ASPOORTEN van de MILICIENS, beboorendë tot de ligting 1881, kunnen door belanghebbenden ter Secretarie worden afgehaald. AFKON D IGÏNG. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzeb maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg zijn exe cutoir verklaard de kohieren voor de belasting op het Personeel en het Patentregt dezer gemeente, dienstjaar 1885/86, nis 11 en 9, die op heden aan den heer Ont vanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzeb, den 12 Mei 1886. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend: dat de PAARDEN MARKT in dit jaar zal worden gehouden op Woensdag deu S Juny a.s. en dat op dien dag tevens de gewone 3Iarktdag zal worden gehouden, in plaats van Donderdag; daaraan volgende, (Hemelvaartsdag), Zierikzee, den 12 Mei 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. ONTOEREKENBAAR. De hceren Posthumus Meyes, emeritus-predikant, Wilschut, taadsheeraan het Hof te Amsterdam, Gunning, hoogleeraar in de chemie te Amsterdam, en eenige andere ingezetenen van Amsterdam, hebben een Protest ingediend tegen de handelingen van den Axusterdamscben kerkeraad. De kerkberoeringen te Amsterdam, ook wel genoemd de Christelijke paneelzagerij, mogen wij aan nemen, dat genoegzaam bekend zijn, zoodat wij daar over geen mededeelingen behoeven te doen. Minder bekend is een geschrift van Jhr. Mr. A. F; de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer en professor aan de Vrije Universiteit, waarin genoemd protest beoordeeld wordt. Met leedwezen hebben wjj de beoordeeling van den heer Lohman gelezen; reeds dadeljjk begint de heer Lohman te zeggen, dat het Protest ia een smaad schrift met de kennelijke bedoeling, om het volk tegen de geschorsten op te ruyen, een eerroovend schotschrift en men misschien het beste doet bij de onderteekenaars van het Protest een tydelijke verstandsverbijstering aan te nemen, die zich gelukkig slechts op één punt open baart. Vandaar, dat de heer Lohman zijn brochure heeft genoemd: Ontoerekenbaar. De heer Kuyper geeft den heer Lohman niet toe in heftigheid, en noemt het Protest een laf en lasterend smaadschrift. Ziet daar hoe de hoofden der antirevo lutionaire party een geschrift beoordeelen, dat, volgens den heer Lohman, uitgegeven is door 19 aanzienlijke deftige mannen uit de groote stad Amsterdam. Het is zeker gemakkelijker dergelijke heftige, onge paste uitdrukkingen te doen, dan het Protest grondig te weerleggen, maar dat regtvaardigt de heeren Kuyper, Lohman, enz. geenszins om op zulk eene wijze over geachte mannen te spreken. Men kan handelingen afkeuren, maar geschiedt dit door mannen, die een positie in de maatschappij bekleeden, als Kuyper en Lohman, dan is het pligt, dat de beoordeeling in beschaafde termen ge schiede, en men zijn tegenstanders niet voor gek uitmaakt. Dezer dagen werd de heer Mackay door Z. M. den Koning uitgenoodigd een Ministerie te vor men had de heer Mackay die taak aanvaard, dan zouden de heeren Kuyper en Lobman, als hoofden der antirevolutionaire party, zeker in aanmerking zyn ge komen om Ministers te worden. Wie in den lande zou de toekomst gerust te gemoet gaan, wetende hoe heftig en opvliegend die Ministers zouden zijn Behoort iemand als Lohman, die zich als staatsman poseert, zich niet te onthouden van dergelijke uitvallen, en door zelfbedwang te toonen, dat het volk vertrouwen in hem kan stellen Hoe weinig zulks het geval is, blijkt ook uit het verslag van den Commissaris van Politie te Amsterdam, die mededeelt, dat de heeren Kater, Kuyper en Lohman het hoogste woord voerende, op zeer norschen, schier beleedigenden toon tegen de politie verwijten rigtte, en Lohman, steeds nog even opge wonden, gedreigd had Smit en van Oostendorp uit het Kerkgebouw te werpen. De heer Lohman komt in zijne brochure er vooral tegen op, dat de kerkberoering te Amsterdam aange legd zou zyn in het belang van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Volgens de tegenwoordige bepalingen der Synode mag niemand tot leeraar bij de Neder- landsche Hervormde Kerk worden toegelaten, die niet zekere examens heeft afgelegd aan een der Rijks universiteiten of aan het Athenaeum Illustre te Am sterdam, dat onder toezigt der Regering met een Rijks-universiteit is gelyk gesteld. Deze bepalingen zjj i gemaakt, opdat men de zekerheid hebbe, dat de aanstaande dominé's bekwame lieden zullen zijn, die foede studiën hebben gemaakt. Door deze bepaling unnen de studenten der Vrije Universiteit geen dominé worden, alvorens het genoemd examen te hebben af gelegd; dat het noodig is, van de studenten der Vrye Universiteit bewyzen van bekwaamheid te vorderen, heeft de ondervinding bewezen. De eerste Btudent die voor dominé aan de Vrye Universiteit zijn examens heeft afgelegd, is de beer Houtzagers, thans te Koofc- wiikhoe weinig die examens beteekenen is gebleken uit een openbaar gemaakt briefje van Houtzagers, vol taalfouten. Het streven van de heeren Kuyper, Lohman, Rutgers, enz. is, om de studenten van de Vrije Uni versiteit tot dominé bij de Hervormde Kerk te kannen doen aanstellen, zonder dat zy het bewuste examen bij eene Ryks-universiteit hebben afgelegd. Dat streven vinden wy zeer verklaarbaar, want wij twijfelen zeer, of genoemde studenten genoeg bekwaamheden bezitten, om dit examen te kunnen doen. Voor de heeren Kuyper, Lohman, Rutgers, enz. is zulks eene levenskwestieals professoren aan de Vrije Universiteit genieten zy jaarlijks vele duizende guldens, en die Universiteit kan niet blijven bestaan, indien de studenten geen dominé kunnen worden. De weg om dominé te worden, staat voor ieder open, die zyn examen aan een Ryks-uni versiteit aflegt; hiertoe zijn evenwel bekwaamheden noodig, en het is de vraag1, of de leerlingen der Vrije Universiteit die bezitten. De heeren Kuyper c. s. mogen in verschillende zaken uitblinken, blijken, dat zij ge leerde en goede docenten zyn, hebben zij nooit gegeven. Wil de Vrije Universiteit bestaan, dan moeten er middelen gevonden worden, om de studenten, al zyn zij niet in staat het bewuste examen te doen, toch te plaatsen, als dominé. Hetgeen te Kootwyk, Amsterdam, enz. is geschied, zyn ODzes inziens pogingen, om dat doel te bewerkengelukken de genoemde pogingen niet, dan zullen de heeren Kuyper c. s. wel nieuwe middelen gebruiken, eu men denke niet, dat de stryd geëindigd zal zyn, al is de Amsterdamsche kerkbe roering gestild. Het geldt het bestaan der Vrye Uni versiteit, een levenskwestie voor professoren, en de stryd voor het bestaan wordt steeds fel gestreden. Wy vergeven daarom veel, maar veroorloven ons er op te wijzen, dat de antirevolutionaire partij voor en boven alles is eeu christelijke party, en de grondslag van het christendom is liefde en vrede. Blijkt uit de schriften van Kuyper, Lobman, enz., dat zy liefde en vrede willen bevorderen, of is niet veel meer op hen toepasselijk Mattheus XXIII, vers 2 en 3? Nieuwstijdingen. In het Westen der Vereenigde Staten hebben hevige stormen, overstroomingen, onweders en hagel- buyen groote schade aangerigt. In vele districten zyn bruggen en huizen vernield en een aantal personen gewond. Op den Indianapolis-—Blormingtonspoorweg en bij Osborn, Ohio, hadden spoorwegongelukken plaats door een verzakking van den weg, door zware regens. By eerstgenoemd ongeluk werden 3 inenBchen gedood en een aantal anderen gewondby het tweede ongeluk werden 7 reizigers gekwetst. Maar de grootste verwoesting werd aangerigt te Xenia, in Ohio. Dit stadje werd volgens sommige berigten door een waterhoos, volgens anderen door een overstrooming tengevolge van hevige regens by na geheel onder water gezet. Tusschen de 50 en 100 huizen moeten door het geweld van het water vernield zyn, en vele menschen kwamen om het leven. Er zijn 21 dooden gevonden maar men vreest, dat het aantal slagtoffers van de ramp veel grooter is. De verschrikkelijkste verhalen komen uit Amerika over fabrieken, die tot het vervaardigen van helsche machines en andere ontplofbare toestellen zyn ingerigt ten dienste van nihilisten, anarchisten en hoe zy ook heeten mogen. Een der voornaamste dezer fabrikanten is zekere Holgate, te Philadelphia, die van het on beduidendste voorwerp, een hoed, een schoen of iets dergelijks een helsche machine maakt. By hem halen de nihilsten den „ticker", een ijzeren pot, welke met een bijzonder soort kruit is gevuld, dat by eiken schok ontploft en waarvan 3 pond een kracht bezit van 900 pond gewoon buskruit. Door denzelfden fabrikant wordt ook „eight days machine" (acht dagen machine) vervaardigd, welke zoo klein vervaardigd kan worden als men wil. Men kan deze machine zelfs in een brood verbergen, ofschoon zy een kracht bezit om de grootste gehouwen in de lucht te doen springen. Men meldt ook dat Holgate den „verdelger" maakt, een doos, die op een gegeven oogenblik openspringt, waaruit een lucht te voorschijn komt, die in een omtrek van 100 meters den dood kan verspreiden. Voorts heeft men nog flesschen, die springen bij het ontkurken, hoeden, die ontploften by het groeten, enz. Drie kinderen levend begraven. De geheimzinnige verdwijning van Eddie en Charles Klusmeyer, 12 en 7 jaar oudr-en Charlie Kallenbach 10 jaar oud, wonende te Quinoy (Illinois), heeft zich eerst na verloop van bijna acht maanden verklaard door een allertreurigste ontdekking. Den 4n Sept. 11. werden deze drie kinderen vermist. Nu 11. Dingsdag was een werkman bezig om zijn kar te laden met zand voor een ijzergieterij toen hij ontdekte, dat by met zyn schop de hand van een inenschelijk wezen had afgestoken. Dadelijk gaf hij daarvan aan den lijkschouwer kennis, die bevel gaf om verdere opgravingen te doen, hetwelk tengevolge had, dat alle drie de kinderen van onder het zand werden opgedolven. Het blijkt dus, dat zy aan den voet van den zandheuvel hadden gespeeld en waar schijnlijk hadden gegraven, waardoor een massa naar beneden is gestort, waaronder zy levend bedolven werden. Konstantinopol, U Mei. De Engelache eh Fransche vertegenwoordigers hebben de Porte gewezen op de dringende noodzakelijkheid der onmiddelyke hervatting van de betaling der Oost-Rumelische schat ting. Gelijke stappen namens Duitschland, Oostenrjjk Hongarije, Nederland en Italië worden verwacht. tBïiefifntawfo Athene, 13 Mei. Heden is een koninklijk besluit verschenen, waarbij de Kamer tegen aanstaanden Woens dag wordt bijeengeroepen. De Regering onderhandelt met het Engelsehe gezantschap, om den terugkeer te vergemakkelijken van de afgevaardigden, die zich naar de eilanden hebben begeven. Bevelen zijn gezonden aan de bevelhebbers der troepen, die naar de grenzen zijn getrokken, om den verderen marsch te staken. De byzonderheden over den cycloon welke te Madrid en in de omstreken heeft gewoed, stellen de verwoes tingen als ernstiger voor dan men aanvankelijk ver moedde. Men kan zich niet herinneren, dat nog immer zulk een natuurverschijnsel te Madrid is waargenomen. Regen eu hagel vielen bij stroomen neder, vergezeld van donder en weerlicht en een vreeselijken wind, welke de vensters der huizen stuksloeg, de schoor- steenen en dakpannen medesleepte, en zelfs r|jtuigen deed omkantelen. De voetgangers zochten hun heil in de openstaande deuren der woningen, maar zij die daartoe geen gelegenheid hadden, werden tegen den grond geslingerd, zoodat 260 personen werden gekwetst en 70 gedood. Verscheidene waschvrouwen, die aan den arbeid waren, werden in de rivier Manzenaris ge worpen, en 28 barer verdronken. De toren van een der kerken word omvergeworpen. Verscheiden huizen liepen door het opgezette water onder. De daken van sommige waschhuizen stortten in en zeventien menschen werden onder de puinhoopen hegraven. Alle hoornen in de pascos zijn vernield. In byna de helft der huizen, welke Madrid telt, zijn de vensters verbrijzeld. De gasthuizen zyn vol gekwetsten. Het aantal veronge lukten is nog onbekend, want verscheidene ongelukkigen liggen onder de puinhoopen bedolven. Een der gast huizen werd door den bliksem getroffen en een brand ontstond, welke echter spoedig gebluscht kon worden. De woningen der werkende klasse hebben het meest geleden. Ook in de omstreken der stad is de schade ontzettend. De storm kwam na verscheidene dagen van buitengewone hitte opzetten. üFtanfttri jfe. Een zeldzame oorzaak van krankzinnigheid is te Parys voorgekomen. Eenige dagen geleden ontving een landbouwer te Avesnes eene kennisgeving van een notaris uit Parijs, dat hem een groote erfenis was ten deel gevallen, en dat hij deze som te zijner beschik king hield. De landbouwer nam den eersten trein den beate, kwam te Parijs aan en begaf zich naar den notaris, die hem mededeelde dat zyne erfenis honderd duizend francs bedroeg. Deze mededeeling maakte op den ongelukkigen erfgenaam zulk een indruk, dat hij onmiddellijk teekenen van verstandsverbijstering begon te geven en zijn toestand werd zoo ernstig, dat de ongelukkige uit het kantoor van den notaris naar een krankzinnigengesticht moest gebragt worden. ÜPuUarWawfc. Ia alle katholieke kerken te Berlijn is door een aantal dames uit de hooge aristocratie, met de Prin sessen Radzivil aan het hoofd, eene collecte gehouden ten behoeve van een geschenk aan den Paus, bij gele genheid van zijn vijftigjarig Priester-jubilé. De inza meling, die een aanzienlijk bedrag heeft opgeleverd, staat in verband met die van een damescomité te Munchen onder voorzitterschap der Prinses Lowenstein, ten doel hebbende een aantal altaar- en andere benoo- digdbedea voor den eeredienst aan te schaffen en dit alles den Paus op zyn jubilé ter beschikking te stellen voor behoeftige gemeenten Dezer dagen is een tandmeester te Berlyn tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een jonge dame, wie hij een kies had geplombeerd een kus gegeven heeft. De gestrenge regter, die niet vond dat „een zoentje maar stof is," zag in zijn daad een ergerlijk misbruik van vertrouwen en legde hem daarom die zware straf op. Maar de veroordeelde vindt het vonnis te gestreng en komt in hooger beroep. it. Te Brussel is alweder een opzienbarende moord gepleegd. De heer Carlier, ambtenaar van de admini stratie der staatsspoorwegen, is Vrijdagmorgen in zijn kantoor doodgeschoten door zyn schoonbroeder, den 26jarigen George Verhaeren. De jonge Verhaeren, een losbol, die zyn vermogen had verkwist, vervolgde sinds geruimen tijd z|jn zwager Carlier met verzoeken om geld. Donderdag had laatstgenoemde, die eindelijk zijn geduld verloor, hem de deur gewezen. Vrijdagmorgen kwam Verhaeren weder in het bureau van Carlier, en na een korte woordenwisseling loste hy een revolverschot op hem. Carlier viel, door een kogel in het hoofd getroffen, op den grond. Hy over leed na verloop van 25 minuten. De moordeuaar werd terstond in hechtenis genomen. Men denkt, dat hy ook al in een vlaag van krank zinnigheid de daad bedreven heeft. Hy toont volstrekt geen berouw. Op de vraag waarom hij zyn schoonbroeder dood schoot, antwoordde hg„Omdat de kerel mij verveelde. Ge begrypt, iemands geduld heeft zijn Een student in de geneeskunde te Brussel heeft 250 grammen van zyn bloed laten overtappen in bet ligchaam van eene vrouw, die de kanker heeft en door menigvuldige aderlatingen geheel uitgeput was. De operatie is uitmuntend gelakt en de vrouw bevindt zich wel. Ueftetlttwi». Amsterdam, 14 Mei. Een dag of drie geleden verloor een reiziger, die in ft Amstel-Hötel gelogeerd was, twee snoeren paarlen. H|j had die, terwijl hij in een koffiehuis in de Kalverstraat zat, in een binnenzak willen bergen, maar waarschijnlijk terzijde gestoken, en zy waren hem, onder het loopen, daarna ontvallen. Zoodra hij zijn verlies bemerkte, deed hij er aangifte van bij de politie, en de recherche toog aan het werk. Wie had den schat gevonden Een vrouw woonachtig in de Passeerderstraat. Maar zy had zoo weinig begrip van de waarde der „mooye balletjes", dat zij er hare kinderen mee liet spelen. Intusschen werd haar door de buren den raad gegeven, ofschoon ook zij niet op de hoogte waren, aan een zilversmid dedingen te laten zien. Dit deed zij, eu wel by den goud- en zilverkas houder J. J. Meget, in de le Boomdwarsstraat No. 4, die verzocht de snoeren te mogen houden om beter te kunnen schatten. Naar eene oppervlakkige berekening zyn zy het eene snoer is van ruim 120, het andere van ruim 60 bijzonder schoone paarlen 3000 4000 waard. Toen de rechercheurs ook by hem kwamen had hij er de politie reeds van in kennis gesteld en de eigenaar kon dus weder in het bezit van het verlorene komen. Als een bewijs, hoe regtszaken soms lang aan hangig kunnen blyven, kan zeker dienen dat door een ingezetene van Utrecht by de regtbank te Amsterdam, in November 1884 tegen iemand, aldaar woonachtig, eene vordering werd ingesteld, betreffende 4000, welke vordering eerst Zaturdag in het openbaar is behandeld geworden. Een slimme dienstmeid. Er is in de vorige week te Amsterdam een dief gepakt, dank zij de slimheid van een keukenmeid. Terwijl men ergens aan 't schoon maken was, maakte een zeer berucht personaadje van de gelegenheid gebruik om door de openstaande deur te sluipen en zich onder een bed te verbergen. Toe vallig kreeg Aaltje het heerschap in ft oog. Zij maakte geen lawaai, maar gipg doodeenvoudig naar ft kantoor van mynheer, waar zij echter niemand vond. Daar kreeg zij echter de telephoon in 't oog. Nu dat ding kende ze al goed. Ze had al zoo menigmaal staan kijken, hoe het in zijn werk ging. In een oogenblik stond ze te praten met het politiebureel, in het volgend oogenblik waren een paar agenten in het huis en in het derde oogenblik was het heerschap van onder het "ledikant te voorschyn gehaald en in verzekerde be waring genomen. Voor zoo1 n reclame voor de telephoon mogt ae Maatschappij deze Aal wel een flinke fooi geven. Een zonderling geval deelt het „VI. Blad" van Amsterdam mede In de laatste jaren hebbende kraayen goed gevonden om in het voorjaar naar de steden te verhuizen en zich daar met het inrigten van nesten, het leggen van eijeren en het opfokken van jongen, bézig te houden. Dit nu zou minder beteekenen, als die dieren niet de gewoonte hadden om op afschuwelijke wyze te krassen, 't geen menig menachenkind onaangename gewaar wordingen en slapelooze nachten bezorgt. Het is heel wel mogelyk, misschien wel vast en zeker, dat de kraayen zelf hun gekras al heel mooi, en op nachte- galengezang geljjkend, beschouwen, maar de menschen deelen die overtuiging volstrekt niet. Een onzer stadgenooten was tenminste meer dan woedend, toen een aantal zwarte vogels in de hooge boomen van de gracht, die hy bewoont, nesten bouwden en dag en nacht hun eentoonig geschreeuw deden weerklinken. De man, die over dag hard werkt eu 'b nachts maar al te vaak in zyn slaap wordt gestoord, doordien hij zeven jonge kinderen, waaronder twee zuigelingen, heeft, werd zoo kwaad, dat hij besloot een einde aan het schandaal te maken. Op zekeren morgen, bij het krieken van den dag, sloop hij, gewapend met een ladder eu een snoeimes zijn woning uit, plaatste de ladder tegen een der boomen en klauterde, bezield met wraakgierige ge voelens, die nog verhoogd werden doordien hy eene waarschuwing had ontvangen om zijne belasting te betalen en zyn kleermaker hem had gemaand, terwijl hij juist heel slecht bij kas was, naar boven. Ontsteld vlogen de kraayen al krassende weg, en onze maat had weldra een nest bereikt, waarop hy geducht loshakte. Wie beschryft zyne verbazing, toen hy eensklaps een zwaar voorwerp omlaag zag tuimelen en op de straat- steenen hoorde weerklinkenNatuurlijk haastte hy zich een onderzoek in te stellen. Uit het kraaijennest was een tinnen lucifersdoosje gevallen, dat de diefachtige vogels hadden weten te ontfutselen. De man opende het en vond er tot zyne onbeschrij felijke verwondering een tiende aandeel in een lot van de thans trekkende staatsloterij in. Het zonderlingste van het geval is, dat op dit nummer in de tweede klasse een aardig prijsje viel, waardoor de gelukkige vinder niet enkel zijne belasting kon betalen, maar ook zyn kleermaker voldoen, terwijl hy nog een aardig duitje overhield, dat hij voor zyne kinderen op de Rijkspostspaarbank plaatste. Wij hebben geaarzeld het haast ongelooflijk klinkend verhaal op te nemen, maar onze zegsman verdient zooveel vertrouwen, dat wij gemeend hebben zyne onder de oogen onzer lezers te moeten 's Gravonhagc, 14 Mei. In de „Staatscourant11 is heden avond het koninklijk besluit van 11 Me;, betreffende de ontbinding der Tweede Kamer, „wegens misstelling" herplaatst. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zyn thans gesteld op Dingsdag 15, en de her stemming, zoo die noodig is, op Dingsdag 29 Juny a. s. Voor den datum der eerste zamenkomst van de Kamers is echter den 14 Julij behouden. Thans is door de Regering voorgesteld een wetsont werp, om bedrog bij verkoop, niet alleen van boter, maar van alle levensmiddelen tegen te gaan, door, met eenige wyziging, de oorspronkelijke redactie van art. 329 van het nieuwe strafwetboek te herstellen, en één jaar straf te bedreigen tegen den verkooper die den kooper be driegt lo. door hem opzettelijk te verkoopen of te leveren wat niet of slechte gedeeltelijk is en uiterlijk gelijkt op hetgeen hjj verlangde en meende te koopen of kocht 2o door hem, die een bepaald aangewezen voorwerp kocht, opzettelyk iets anders daarvoor in de plaats te leveren 3o ten opzichte van de hoedanigheid of de hoeveelheid van het geleverde door het aanwenden van listige kunst grepen. Rotterdam, 15 Mei. Op deintern. tent. van honden te Rotterdam zyn twee honden te koop. De eerste is een Yorkshire Terrier „Perfection", toebehoorende aan Mr. M. A. Trougbear, Bury (Lancashire) Dit kleine, langharige dier, gefokt door Buchy, is te koop voor 240.000. De tweede de Saint-Bernard, „Champion Plinlimmon" van Mr. Hedley M. R. Chapman, West- bourne, gefokt door Y. Hall, is te koop voor f 120.000. Bovendien wordt nog een bloedhond aan geboden voor 12.000, terwijl prijzen boven 1000 geen zeldzaamheden zijn. - De ontrouwe klerk der Rotterdamsche griffie is uit België naar Rotterdam overgebragt en heeft reeds een verhoor ondergaan. Werd het ontvreemde bedrag aanvankelijk op 4500 geraamd, thans is het reeds tot 6000 geklommen, en men vreest, dat het by verder onderzoek nog hooger stygen zal. Middelburg, 15 Mei. Door Ged. Staten is thans aan de stoomtrammaatschappij BreskensMaldeghem concessie verleend voor den zijtak Draaibrug—Sluis. Nu door de Regering de voorwaarden tot uitbetaling der toegekende subsidie zyn vastgesteld, kunnen de plannen worden uitgevoerd. Door den gemeenteraad van Middelburg is het voorstel der raads-commissie om over te gaan tot eene hervorming der school voor middelbaar onderwijs voor meisjes met behoud van den vijfjarigen curcus met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Het voorstel der meerderheid van B. en W. is eveneens verworpen. Het voorstel der minderheid van B. en W. kwam daarop in behandeling en werd aangenomen met 11 tegen 5 stemmen. Het schoolgeld ia bepaald op f 60. Goes15 Mei. Donderdagavond had in de con certzaal vanwege het comité tot wering van school verzuim het zeventiende bekroningsfeest plaats voor trouw schoolbezoek. Bekroond werden van de school, aan welker hoofd staat de heer A. van Schelven, 203 leerlingen, onder welke 179, die in het afgeloopcn jaar geen enkele maal de school verzuimden. Deze leerlingen verwierven allen een meer of minder sierlijk boekge schenk. Bovendien werd aan 41 leerlingen oen getuig schrift medegegeven. Van de school, aan welker hoofd staat de heer D. H. C. lttman, kwamen 114 leerlingen, onder welke 75 met nul verzuimen voor eene bekroning in aanmerking. Deze ontvingen een boekgeschenk en eene inschrijving h 1,op hun spaarboekje. Vier leerlingen kreben een getuigschrift. Van de weezen- en armenschool, hoofd de heer J. D. van den Berge, werdeD 31 kinderen bekroond, waarby 24 zonder een enkel verzuim. Deze ontvingen behalve een boekgeschenk eene inschrijving op hunne spaar boekjes k 1,50, terwijl 3 hunner een getuigschrift kregen. De weezen, die natuurlyk niet verzuimen mogen, kregen van het bestuur van het weeshuis af zonderlijk geschenken voor vlijt en goed gedrag op de school. Nu door den directeur-generaal der Staatsspoor wegen afwijzend is beschikt op het verzoek van den heer Van Heel c. s. tot behoud van den laafcsfcen avondtrein, heeft deze een nader adres naar Utrecht gezonden om met behoud van den laatsten trein den voorlaatsten te doen vervallen. Door het opheffen van den voorlaatsten trein (dien van 10 uur) worden de belangen van handel en verkeer ten zeerste belemmerd. Er is nog eene hoop maar ft i3 eene kleine dat n.l. de minister tusschen beiden zal komen. Aan den anderen kant staat de zeer gegronde vrees, dat de zucht naar bezuiniging den doorslag geven zal. De heer C. J. Labrijn is gekozen tot gezworen van den polder ft Gravenpolder. Men weet dat deze titularissen elders „heemraden" worden genoemd. Men had verwacht dat de heer Labrijn dijkgraaf zou ge worden zyD, omdat uitzicht was gegeven, dat de tegen woordige dijkgraaf wegens hoogen leeftyd zijn ontslag zou nemeu. Deze schijnt daarop te zjjn teruggekomen. In de vergadering van Burgemeesters en Secre tarissen heeft de heer Ramondt zeer duidelijk en tevens zeer grondig uiteengezet de kwestie van het al of niet toelaten tot het lidmaatschap van den raad van ge neeskundigen met de armenpractijk belast. Terwijl de eene gemeenteraad die toepassing weigert, keurt de andere die goed, eveneens is het gesteld met de ad viezen van Gedeputeerde Staten. Spreker achtte het wen6chelijk, dat eene duidelijke verklaring omtrent de bedoeling der wet zou worden in het leven geroepen,welke zou bestaan als ieder gemeentegeneesheer, met de armenpractijk belast, tot den raad werd toegelaten, indien hem nl. geene afzonderlyke belooning werd toegelegd voor diensten, die eigenlijk niet tot die practyk behooren. Daar deze kwestie vooral voor vele plattelandsge meenten van overwegend belang is, omdat eene cate gorie van degelijk ontwikkelde mannen van het lidmaatschap van den raad worden buitengesloten, zouden wij het betreuren, indien het advies van den heer Ramondt eenvoudig gedeponeerd werd. Het komt ons voor dat de hoogere colleges er mede in kennis gesteld moeten worden. De zomervergadering zal gehouden jvorden te Wemel- dinge. De aftredende bestuursleden werden herkozen, en de toestand der kas is niet ongunstig. Mogt dit laatste .van elke corporatie, groote zooweJ als kleine, gezegd kunnen worden! Goes, 16 Mei. Op de fabriek van den heerS. van der Peijl werd een jongen, die te digt by het werktuig kwam, een der vingers afgezaagd, terwijl twee andere zwaar beschadigd zyn. Een herbergier kocht op een publieke verkooping een biljart met toebehooren, doch van betalen was geen sprake. De verkooper, den nalatigen schuldenaar wil lende dwingen, heeft dezer dagen de hallen van het biljart meegenomen. En nu wordt hij vervolgd wegens het zich onregtmatig toeëigenen van een anders eigendom. De inschrijvers op de stoomtram van Yersekedara naar ft station Kruiningen, hebben hunne inschrijvings- biljetten terug ontvangen en de commissie van uit voering heeft haa»- mandaat neergelegd. Stavenisse, 15 Mei. Gisteren werd door heb bestuur van 't calamiteuse waterschap Stavenisse aan besteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1887 van de aarde-, kram-, rijs- en ateen- glooingswerken aan de waterkeering van genoemd waterschap. (Begrooting 7932,36.) Inschrijvers waren de heeren 0. Moerland te St. An- naland voor 8000, .J. van Eek te Hardinxveld voor 7995, M. Breas te Colynsplaat voor 7980, A. Fou- draine te Goe3 voor 7977, H. C. van den Ende te Zierikzee voor 7809, P. v. d. Berge te Colynsplaat voor 7798, W. Ringelberg te Duivendyke voor/"7790, G. Bolier te Scherpenisse voor 7790, M. van der Linden te Zierikzee voor 7787, P. Verburg Jz. te Colijnsplaat voor 7785, J. de Jong te Biezelinge voor 7700, C. D. Bolier te Scherpenisse voor f 7650 en P. Moerland te Stavenisse voor 7500. Zierilczee, 17 Mei. De bekende Bierbrouwerij „De Gekroonde Valk," van de H.H. Van Vollenhoven en Co., te Amsterdam, heeft eene aanzienlyke uitbreiding ondergaan, en brouwt thans behalve Stout en Princesse Bieren, ook Beiersche Bieren, bekend onder de namen Beiersch, Pilsener en Lagerbier. Tot dit doel is in den afgeloo- pen winter door genoemde Heeren eene geheel nieuwe inrigting gebouwd met groote IJa-Machine en flinke Ijskelders. De prijzen zijn zeer billijk gesteld, terwjjl de goede naam der firma voldoenden waarborg biedt voor de kwaliteit. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Ter- Neuzen C. J. Buwalda, thans te Beek (Limburg). Bij ministerieel besluit is de heer Vermeire, voormalig directeur der provoost te Haarlem, die wegens de ontsnapping van den Beverwykschen com missionair in effecten, Visser, niet eervol was ontslagen, als volkomen onschuldig aan onachtzaamheid in de-e ten volle gerehabiliteerd en benoemd tot tweede commies bij het gevangeniswezen te Leeuwarden, een even eervolle als moeijelijke taak, met behoud pan eventueel vol pensioen. Bij een hevig onweder dat Vrydag middag in ver schillende gedeelten van Noord-Brabant woedde, sloeg de bliksem in de kerk te Dinter, trof, op het oogenblik dat daar de Servatius-processie geyierd werd, een der zijtorentjes der kerk en drong tot in het kerkgebouw door, waar een zevental personen gekwetst werden, doch in ligten graad. Alleen een meisje werden de haren verschroeid, en kreeg eene wonde aan het hoofd, die zoo ernstig scheen dat men aanvankelijk voor haar leven vreesde. De stoffelijke schade is zeer gering. TELEGRAM. 's Gravenhage, 17 Mei, De Hooge Raad heeft heden het cassatie-beroep van kapt. den Outer verworpen. KERKNIEUWS. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland werden in zijne vergadering van 11 en 12 Mei 11. na afgelegd examen tot de evangeliebediening in de Ned. Hervormde kerk toegelaten de heeren P. van Binnendyk, J. C. van der Hoeven en G. van Dijk Pz., alle drie candidaten in de godgeleerdheid aan de universiteit te Utrech In dezelfde vergadering werd als secretaris van het kerkbestuur en als lid der synode herkozen de heer C, F. Zeeman, pred te Zonnemaire, en tot secundus- lid der synode gekozen de heer A. M. Venker, pred. te Brouwershaven Gemengde Berigten. ft Mankeert in ons land niet aan dubbeltjes, want verleden jaar zijn er niet minder dan twee millioen aan de munt te Utrecht afgeleverden dat ft er op geen halfje op aankomt, kunnen wij verzekeren, want in 1885 zyn er 8 millioen bjjgemaakt. ft Is niet te verwonderen dat er zooveel meisjes tevergeefs op een jongen wachten; alleen in de provincie Noord-Holland zijn 25000 meisjes meer dan jongens. De oorlog in Afcjeb heeft Nederland thans circa 200 millioen gulden gekost. Met dat geld had er heel wat anders kunnen gebeuren. Of belastingen afgeschaft zyn. Een werk man, die 5 a 7 gld. per week verdient, betaalt jaar lijks ƒ17 ƒ19 aan verschillende belastingen, en bedraagt zyn loon f 11 k 13, dan zijn die lasten meer dan het dubbele. Enkel te Rotterdam, Amsterdam en Harlingen zijn verleden jaar 247 duizend schapen gekeurd, bestemd voor Engeland. Te Dublin is 48 duizend pond snuif in zee geworpen, omdat de eige naars weigerden de belasting er van te betalen. ft Is of na de uitvinding van Pasteur de hondsdolheid met den dag toeneemtThans zijn reeds in 15 gemeenten van Noord-Brabant gevallen van dolheid bij honden geconstateerd: ft Schynt goed te gaan met de stam boeken naast een koeijen-, paarden-, schapen- en een Chineescb varkensstamboek, krijgen w|j nu nog een hondenstamboek. Gedroogd koffiedik, met chicorei en okeraarde vermengd, wordt te Munchen veel ver kocht, maar draagt dan den meer fatsoenlijken naam van gemalen koffie. Als de room nu in Mnnchen maar goed is, dat kan nog helpen. Op sommige plaatsen is zoo druk gestemd, dat menigeen zich opmaakte om te gaan stemmen tot hy ter elfder ure de ontdekking deed dat hij geen kiezer was. TelegramstijlMijne vrouw bevallen van drielingen, later meer. Een nufje dat dikwijls voor den spiegel stond werd gezegd dat zij daardoor niet mooijer werd. Maar ook met leelyker gaf ze ten antwoord.Tot onuitsprekelijke vreugde van Jébal is Pietje weer in de'Zoutkeet teruggekeerd. Zy kon ook niet buiten hem. „Zie zoo," zegt Pietje de melkboerin te Ouw. „nu heb ik het nog maar eerst naar myn zin, want alle dag komt neef m<j weer be zoeken en nu heb ik wel moed dat ik gaauw zal ga*vi trouwen, want die my altyd in den weg zat is er nu uit." Te Scherpenisse moet het getal geloovigen aan spiritisme op groote schaal toenemen. Volgens gerucht moet het tot een lOOtal zijn gestegen, waar van 40 bekend zyn en de overigen zich nog ver schuilen. Bij de jongste opklopping moet het medium de gedaante gekregen hebben van een kabeljouw. CORRESPONDENTIE. Het ingezondene uit St. Maartensdyk betreffende den strijd tusschen de Heeren Mol en v. Lange raad kan niet worden geplaatst. Wij meenen reeds genoeg ruimte voor die kwestie, die thans persoonlijk wordt, te hebben afgestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1