ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5252. 4^2sle Jaarg. afkondiging. SCHUTTERIJ. ■F Xaturduy 15 Mei 1886. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post 1,60, ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Ct9., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1886 op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invor dering gezonden. Zierikzee, den 12 Mei 1886. De Burgemeester en Wethouders, J.-P. N. ERMERrNS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie benoemd ingevolge art. 15 der Wet op de Schutterjjen hare eerste zitting tot onderzoek van hen aan wie- of der redenen, waarop in het vorige jaar voorwaardelijke vrijstellingen zijn verleend, zal houden op Zaturdag den Mol e. k., des namiddags ten 1 ure in de Raadzaal op het Stadhuis. Zierikzee, 14 Mei 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. DE MINISTERIËELE CRISIS. Heeft de crisis opgehouden De Staats-Courant heeft het in het einde der vorige maand den volke verkondigt, en de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het in de avondzitting van den 5den Mei van de Eerste Kamer herhaald. Toch zweeft er iets in de lucht, alsof de crisis nog altijd voortduurd. De soberheid van de mededeelingen van den Premier heeft allerwege teleur stelling gewekt. Moet dit nu vraagt men zich af constitutioneel e zin heeten Is dit bij geval bevordering van gemeen overleg Het bad er allen schijn van, dat de Minister juist zooveel wilde mededeelen, dat hij eene interpellatie voorkwamjuist zóó weinig, dat men er het njne niet van te weten kwam. Twee dagen later (de behandeling der conversie-wet was op jl. Vrijdag bepaald) verraste de Voorzitter de Kamer met de mededeeling, dat, ofschoon de leden der Eerste Kamer 's Ministers woorden met eerbiedige onderworpenheid en het diepste 9tilzwygen hadden aangehoord, zij toch eigenlyk hadden willen spreken. De Voorzitter berichtte, dat het oudste lid in jaren, de heer Elout had willen spreken. Aller blikken waren op den oudsten van jaren gevestigd, maar deze had te zeer getalmd met het woord te vragen, en de eene boogstaangeslagene wachtte tot een nog hooger aan geslagene het woord zou opnemen. Had de heer Elout juist wel reden den Minister er een verwijt van te maken, dat hij in raadselen sprak De heer Elout deed het evenzeer. Hij wist te ver halen, dat op den avond van den dag, waarop de Minister zijn non possumus uitsprak (want tegenover het non possumus der rechterzijde had het Ministerie het zijne gesteld), derechterzijde beraadslaagde in vergadering over de vraag, in hoeverre het al of niet mogelijk zou zijn van het „non possumus" af te wijken. Het door het Ministerie gevraagd ontslag wierp alles omver. De heer Elout scheen te meenen, dat men, ook na de verwerping van het amendement der linkerzijde en van het voorstel der Regeering, tot overeenstemming had kunnen komen. Hoe dat gebeurd zou zijn en waarom dat dan niet eene maand te voren is gebeurd, dit alles heeft de heer Elout, die ook raadseltjes opgaf, niet medegedeeld. De heer Heemskerk antwoordde op pruttelenden toon: „Als er een crisis is" zeide hij knorrig, „dan willen de couranten er altijd meer van weten." Daarover moet de Premier zich echter niet al te erg verwonderen. Als de couranten bevroedden, dat eene Ministerieële crisis het publiek geen belang inboezemde, zouden zij er niet over schrijven. De redacteurs der dagbladen zijp in die tijden niet minder weetgierig dan het ge heele Nedevlandsche publiek. En daarvoor is wel een reden te vinden. Ministerieële crisissen zijn zaken, die niet enkel het Ministerie, dat heengaat en het Ministerie, dat opkomt, raken; dat zyn zaken, die het geheele Nederlaudsche publiek aangaan, omdat het de leiding betreft, die aan de landszaken gegeven wordt. De heer Elout noemde 's Ministers antwoord „kort en luchtig." Dat het luchtig was, zouden wij niet durven toegeven, het was juist eren ernstig als kort, maar groote kortheid leidt tot groote duisternis. In de kortste dagen kan men het minst zien en ditmaal heeft de Premier zulk eene korte mededeeling over den loop der crisis gedaan, dat niemand een hand voor oogen kon zien. Zóó zware mist heerschte over het landschap. Dat het Ministerie zijne portefeuilles had losgelaten, dat is, ter beschikking des Konings gesteld, wist ieder dat het die weder had opgenomen, wist ieder evenzeer. Maar het was juist te doen om te weten te komen wat er voorgevallen was in dat tusschentijdvak, dat tusschen die twee eindpunten ligt. De aanhef van een roman kan zeer schoon en de ontknooping meer of minder verrassend zijn, maar de meeste menschen willen gaarne den loop van de intrigue vernemen, en het gaat met de Ministerieële crisissen als met de romantische verhalen de intrigue boeit het meeBt. De vraag was nietis het Ministerie aangebleven Dat had ieder gehoorddat zag ieder voor zich. Maar waarom is het aangebleven? Dat aanblijven zou alleen gerechtvaardigd zijn geweest, indien eene ernstige poging om de rechterzijde aan het bewind te roepen ware mislukt. Maar dat ia juist de groote vraagwas hier van eene ernstige poging sprake Heeft het Mi nisterie er een oogenblik aan gedacht heen te gaan? Kon men er zich tegen verzetten, dat de opdracht aan den heer Mackay werd gedaan Ook de heer Fransen van de Putte, die den Premier niet losliet, had daartegen geen bezwaar. Waarom zou een oud- President der Tweede Kamer, thans haar tweede Voor zitter, niet op zijn beurt Minister mogen zyn Had hij niet hei veelbesproken amendement der rechterzijde bij de grondwetsherziening verdedigd Dit alles was correct. Maar heeft men den heer Mackay een voor waardelijke of onvoorwaardelijke opdracht gegeven? Heeft men wenschen geuit of voorwaarden gesteld, waaraan men begreep, dat de heer Mackay niet zou kunnen voldoen? De heer Fransen van de Putte bleef den heer Heems- kerk verwijten, dat hjj zich achter 's Konings prero gatieven verschool. Dit verwijt was niet ongegrond. Al benoemt en ontslaat de Koning zijne Ministers naar welgevallen, -- al kan het niet anders, of hij moetin tijden van Ministeviëcle crisis zelfstandig handelend optreden dat belet niet dat de Minister, die aan vaardt of aanblijft, zich voor al hetgeen in de crisis is geschied, hoe kiesch on hoe teeder dit ook moge zyn, moet verantwoordelijk stellen. Deinst hjj voor die verantwoordelijkheid terug, dan moot hij niet op treden. Ieder Ministerie, dat optreedt, moet in zich zelf het besef van de noodzakelijkheid zyner op treding gevoelen en voor de daad zyner optreding zyne volle verantwoordelijkheid dragen. Maar het baatte niet, wat ook de heer v. d. Putte, Wat andere leden der Kamer vroegende Minister gevoelde geen lust te antwoorden, en duidde het zeer euvel aan de Eerste Kamer, dat zij zóó onbescheiden durfde te zyn om naar den loop eener Ministeriëele crisis te vragen. Dit moest zij aan de Tweede Kamer overlaten, al bleef er, wat het regt van interpellatie be treft, eenig verschil bestaan tusschen den eenen tak der Vertegenwoordiging en den anderen. Nu al te gemakkelijk zou, meenen wij, de Regeering in de Tweede Kamer er niet van afkomen, want ieder gevoelt, dat de spoedige bijeenroeping dier Kamer nu dubbel nood zakelijk was geworden, èn wegens de raadseltjes van den heer Elout èn wegens de raadsel fjes van den heer Heemskerk. Hoe de heer Heemskerk plotseling van zyn voetstuk is afgevallen Drie weken geleden was zijne zon steeds ryzende. Op hetzelfde oogenblik, dat de rechterzijde zyn laatst voorstel verwierp, gevoelde de groote meer derheid des lands, dat inen hem onrecht aandeed. Het uitnemend Gids-artikel van den hoogleeraar Bnijs had ongeveinsde hulde gebracht aan de vredelievende ge zindheid van den eersten Minister, die alle krachten inspande om eene verzoening te bewerken. De heer Heemskerk had thans eene schoone taak te vervullen gehadernstig plaats te maken voor de rechterzijde. De rechterzijde was aan het woord geweestthans moest ook zij tot de daad worden geroepen. Over een jaar zou misschien de heer Heemskerk de man van het oogenblik zijn geworden en met veel meer kansen van welslagen zou hij dan zijne Grondwetsherziening hebben kunnen voortzetten. Maar in welke richting zette hij koers? Was de opdracht aan den heer Mackay eene ernstige handeling of comediespel Verwachte, hoopte de heer Heemskerk misschien, dat de heer Mackay bedanken zou? Is het wonder, dat de geheele pers gevoelt, dat er aan de oprechtheid der mededeelingen iets hapert en dat hij, die de waarheid niet mededeelt, den schijn op zich laadt van geen gerust geweten te hebben? Toch zou de Tweede Kamer wel de middelen weten te vinden om hem die waarheid nog vóó: de aanstaande Juni-verkiezing af te persen. Dat de rech terzijde zich in geen geval van den heer Mackay zal afscheiden, kan men voorzien. Wat wordt er al niet in sommige politieke kringen van den crisis verhaaldEr zijn er, die beweren, dat de Premier van het begin tot het einde van den crisis al de kaarten in zyne handen heeft gehouden en zelfs zijn er, die meenen te weten, dat de Premier aan het opstellen van den brief niet vreemd is gebleven. Wat er in den brief mag staan? Niemand heeft den brief gezien, en toch wil men weten, dat daarin zou voor komen, dat de directeur van het Kabinet namens den Koning den heer Mackay zou hebben te kennen ge geven, dat Z. M. er prys op stelt „dat de Grondwets herziening zou worden afgehandeld." Niet, aangenomen, maarafgehandeld. Dat was nu juist geen lokvink voor den geroepene. Er zyn nog meer geruchten in omloop. Men beweert dat het Ministerie eerst de ontbinding der Tweede Kamer als voorwaarde tot haar aanbly ven heeft gesteld, en de crisis heeft beëindigd, alvorens die voorwaarde was vervuld, terwijl Z. M. zich daaromtrent eene beslissing heeft voorbehouden. Men kan de gebeurtenissen niet met zekerheid voorspellen, maar zoo als thans de zaken staan, zou in de Tweede Kamer wel eens _eenige beweging kunnen ontstaandie een Ministerie, dat drie weken geleden op de meest eervolle wijze, had kunnen aftrekken, zonder eere op de vlucht dreef. Zou de laatste daad van Heemskerk, de Kamer-ont binding, daarmede in verband staan? Nieuwstijdingen. De Amerikaan8che Regering heeft tweeduizend man linie-troepen mèt geschut te Cincinnatie bijeen getrokken, om, zoo noodig, de plaatselijke politie en de militie bij te staan. De overheid vreest, dat er een werkstaking zal uitbreken te Cincinnatie, vanwaar de te Chicago gebezigde dynamietbommen afkomstig waren. De anarchisten te Cincinnatie oefenen zich dagelijks in den wapenhandel, evenals die te New-York. De troepen kampeeren in de nabyheid van Cincinnatie, waar het bestuur vijfhonderd buitengewone konstabels heeft aangeworven. Het aantal landverhuizers naar de Vereenigde Staten vermeerdert weder aanmerkelijk. In de vorige maand bedroeg bet 22.919, tegen 20,766 in Maart 1885. Uit Duitschland en Ierland kwamen minder landver huizers dan verleden jaarmaar nit Engeland en Italië meer. ingclttnfe. Londen13 Mei. De politie te New-York heeft in een slecht befaamd huis in hetwelk zij Most gevangen nam, allerlei wapenen, dynamiet en dynamiet bommen gevonden. De gevangenneming van Most geschiedde op grond der beroeringen te Chicago. De politie aldaar ontdekte eene socialistische zamenzwering om de stedelijke politie bjjeen te lokken en de lieden dan door dynamiet te verdelgen. Slechts aan een toeval is het te danken, dat dit plan onuitgevoerd bleef. Ter tegemoetkoming in den toestand van den land bouw heeft de Regering besloten, de landbouwers in staat te stellen om uit 's lands kas geld. te leenen tegen 5 percent, onder waarborg van twee ingezetenen of tegen andere zekerheid. De som kan bedragen 200 tot 800 kronen, en men moet zich verbinden tot terugbetaling in October 1887. Ayanj*. Madrid, 13 Mei. Door een allerhevigsten orkaan die gisteren avond in de omstreken van Madrid woedde, zijn 66 personen gedood, en twee honderd gekwetst; vele huizen werden verwoest. JFranferijfi. De gemeente Saint-Angel in het departement Corrèze, is geheel door brand vernield. 120 huis gezinnen zijn daardoor van dak en byna van alle hulpmiddelen beroofd. Eene vrouw van 74 jaar is in de vlammen omgekomen. SuÜsthlawb. Bij Bergen in Hanover, werd dezer dagen een man, bij het graven van een diepen put, onderband- massa's bedolven. Om eenige kans op zyn redding te hebben, moesten er terstond 50 man aan het graven gaan. Deze werkten 24 uren achtereen, zonder hem te vinden. Men gaf reeds alle hoop verloren, toen opeens een geklop onder den grond werd gehoord, en na nog weinig graven de arbeider ongedeerd te voor- 6chyn werd gebragt. Hij was, door een paar op hem gevallen planken, als onder een afdak beschermd, en zoo voor den verstikkingsdood bewaard gebleven. BUefecrlKitb. Amsterdam, 13 Mei. Een zonderlinge vergis sing heeft er alhier by onze regtspleging plaats gehad. De advocaat-generaal bij de regtbank te Amsterdam deelde haar Dingsdag bij de behandeling eener crimi- neele zaak mede. Hy vermeldde het volgende feit In 1880 werd Lavertu wegens diefstal tc^ -^rv jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Niet lang dav-fA 'hij gratie. „De gratie beruste op een ver*>\ ^jriSen broeder van den beschuldigde, die ge}1 in het, tuchthuis zat, werd ernstig ziek u.® 9 geneesheer gaf hiervan een attest aan de bevoeg-u autoriteit af, maar vermelde per abuis daarin den gezonden Lavertu in plaats van den zieke. De Koning verleende gratie en de man hervatte zyn vroeger bedryf. Het blijkt alzoo, dat, als men bij abuis gratie be komt, daarop geen verhaal meer is. Ook de zieke Lavertu zal van zijn geneesheer kunnen zeggenhy meende het goed, maar hjj deed het slecht. Een blikslagerBknecht te Amsterdam, die Zater dagavond zyn weekloon ontvangen had en met zyne vrouw eenige inkoopen ging'doen, kwam op de Nieuw- markt tot de treurige ontdekking, dat zijne beurs uit zyn zak verdwenen was. De twaalf galden, die mede verdwenen waren, was zijn eenig geld, waarvan hij met vrouw en zeven kinderen eene week moest rondkomen. Het „Hbl." sprak dezer dagen over de verstandige wijze, waarop Prinses Wilhelmina wordt opgevoed. De volgende kleine, maar welsprekende proeve wordt nu medegedeeld. Onlangs vroeg het Prinsesje aan Haar moeder„Vertel mij eens, moeder, vader is Prins van Oranje en is Prinses van Waldeck; wanneer ik nu groot ben, wat zal ik dan zyn Tot antwoord nam H. M. Haar kind in de armen, gaf het een warmen kus en zeide„Nu ben je ons lief kindje, maar wat je eenmaal wezen zult weet de lieve Heerals de tjjd daar is, zal Hij dat wel aanwijzen." 's Gravenhage, 12 Mei. De „St.-Ct." bevat het volgende Kon. besluit van 11 Mei De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemag- tigd om de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in eene vereenigde vergadering der beide Kamers op Dingsdag 18 Mei a.s., des namiddags te 3 ure. De Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt ont bonden met het tijdstip der sluiting in de vorige alinea bepaald. De verkiezingen der leden van eene nieuwe Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dingsdag den 22 Junij, waar herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Dingsdag den 6 July daaraanvolgende. De eerste zamenkomat der Kamers van de Staten- Generaal zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Woensdag den 14 July. Rotterdam, 13 Mei. Gisterenavond circa 7'/2 uur ging een berliner, bespannen met twee paarden op hol, waarin zich communiekinderen bevonden, die uit de kerk aan het Boschje kwamen. De koetsier, (Manus Dammen) in kennelyken staat van dronkenschap, werd van den bok geslingerd. Een loodgietersknecht, die de paarden tegen wilde houden, werd onder het rijtuig geworpen en bekwam inwendige kneuzingen. De stalhouder Baars was verpligt een zyner koetsiers het rijtuig verder te doen vervoeren. Breda, 12 Mei. Den vorigen nacht had alhier een treffend ongeluk plaats. Den korporaal Hermanus Boshoven overviel, terwijl hy de wacht had bij den grooten soepketel, waarbij bij zat te lezen, de slaap. Zyn evenwigt verliezende, plofte hij in de kokende soep en werd zoodanig met brandwonden overdekt, dat hy onmiddellijk naar het hospitaal moest worden ver voerd, waar de ongelukkige heden reeds den geest gaf. Middelharnïs. Herkozen tot lid der Prov. Staten Mr. G. J. Goekoop met 340 van de 522 uitge- bragte stemmen en gekozen in plaats van Mr. P. C. A. M. van Weel, die bedankt had, Dr. Breesnee met 292 stemmen. Middelbar nis, 11 Mei. Door de anti-revoluti onaire kiesvereenjging „Vrijheid en Bescherming" wordt voor een lid der Provinciale Staten in de vaca ture—Van Weel, voor welke de verkiezing zal plaats hebben op 8 Junij a. s., aanbevolen de heer J. Rood- zand Kz., landbouwer te Dirksland. Middelburg-, 12 Mei. Over de wijze van reor ganisatie der middelbare meisjesschool alhier zyn de autoriteiten 'tnog niet eens. De commissie uit den raad tot onderzoek der voor stellen komt in haar verslag tot de conclusie dat moet worden uitgemaaktlo. Of, in het algemeen, een mid delbare school voor meisjes, zal blijven bestaanzoo ja; 2o. Of de tegenwoordige inrigting zal worden ge handhaafd, dan wel; 3o. Of die gewijzigd zal worden volgens het al of niet geamendeerd tweeledig voorstel der commissie, alsa. met een directeur of b. met mejuffrouw Gerth van Wijk als directrice, (deze heeft voor eene mogelijke benoeming reeds bedankt). Indien de punten 2o. en 3o. mogten worden afgestemd, alsdan 4o. Of de inrigting geschieden zal volgens het al dan niet geamendeerd voorstel der minderheid van Burg. en Weth., (van den Burgemeester), om de school te veranderen in een inrigting voor meer uitgebr. lager en voortgezet lager onderwys5o. Of het voorstel der meerderheid van het Dag. Bestuur zal worden gevolgd om de school te reorganiseeren in een voor meer uit gebreid lager onderwijs, omdat zij het vooral met het oog op de gemeente-financiën van geen algemeen be lang aebten een school tot stand te houden, op welke gedurende 6 jaren van haar bestaan in de twee hoogste klassen, nl. in de 4de klasse gemiddeld slechts 5 6 en in de 5de klasse slechts 3 14 leerlingen 'ajaars onderwjjs hebben wenschen te ontvangen. Het oordeel van de commissie van toezicht op het M. O. te Middelburg over de reorganisatie-plannen der raadscommissie is niet gunstig. Mogten alle voorstellen door den gemeenteraad wor den verworpen, dan zouden de beraadslagingen ver moedelijk toch genoegzame gegevens aan Burgem. en Weth. verschaffen, ten einde tot het indienen van een nader voorstel, in den geest der meerderheid, in staat te worden gesteld. Op de Heerengracht had heden morgen door petro leum een ernstig ongeluk plaats. Terwijl mevr. de wed. J. bezig was het petroleum- komfoor aan te steken vloog dit in brand. Om de vlam te blusschen, begaf zij zich met het brandend voorwerp naar den tuin, doch de vlam deelde zich aan hare kleeren mee en zy bekwam ern stige brandwonden. Een buurman, die haar treurigen toestand ontdekte, kwam haar ijlings te hulp en wist zooveel mogelijk het vuur te dooven. 13 Mei- Heden nacht is Mevr. de wed, J. tenge volge der brandwonden overleden. Door Z. M. is aan jhr. mr. J. van Doorn, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arr. en bew. te Middelburg, onder dankbetuiging voor de in die betr. bew. diensten, en is ben. tot lid vangen, coll. van regenten A. J. Brevet, hoofding. van 's Ryks Waterstaat. Uitslag der verkiezing voor leden der Prov. Staten in het district Middelburg. Herkozen zijn de heeren: Dr. J. van der Beke Cal- lenfels met 653, D. A. Dronkers met 617, J. H. Snijders met 609 en J. C. Lantsheer met Herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren F. G. Sprenger die 525 en J. A. de Wolff die 509 stemmen verkreeg. Herplaatsing wegens eene misstelling in ons vorig No.) Terneuzen, 8 Mei. De zitting van den Ge meenteraad, waarin het grootste deel der burgery het meeste belang stelt, is weer achter den rugelks aan deel te betalen in den Hoofdelijken Omslag is wederom vastgesteld na een geheime zitting werd die 's morgens omstreeks half twaalf aangevangen, voortgezet tus schen 2 en 6 ure om eindelijk na van half zeven tot. circa 9 ure geduurd te hebben, weder in een openbare over te gaan. Of er gisteren gewerkt is.' Niet alleen de moegelijke kwestie vanhoeveel moet ieder betalen, maar nog andere belangrijke kwestiën moesten er uit gevochten worden. Nadat voor de te houden verkiezing van leden voor de Provinciale Staten, de beide Wet houders, de HH. Jac. de Feyter en Mr. Dronkers, benevens het lid Schuylenburg tot leden voor liet stembureau waren benoemd, kwam de eerste netelige kwestie te berde. De grond aan het kanaal, door de gemeente voor bouwgrond bestemd, is zeer in aftrek, zoozeer zelfs dat twee aanvragers, de HH. Sturm en Van der Hooft voor dezelfde plek gronds, aanvrage gedaan hadden, de heer Sturm echter eerder dan ae heer Van der Hooft. De oplossing achynt vrij een voudig „wie eerst komt, wie eerst maalt", dus de heer Sturm, zou men zoo denken. Mis echterDes Pudels Kern lag echter ergens anders. De heer Sturm vroeg niet alleen grond aan voor een huis, maar voor een huis met tuin er naast en nu was de vraagis de grond, die bestemd was voor bouwgrond, ook bestemd voor grond voor een tuin. Ja, besliste 's avonds den Raad, nadat in den morgen de beer Sturm ter Raad zitting was uitgenoodigd om zich met den heer Van der Hooft te verstaan, daar beide partyen voet,bij stuk hielden. Na deze beslissing trok de heer Van der Hooft zijn verzoek om bouwgrond in, daar de overblijvende ruimte hem minder gewensebt voorkwam. Nog een andere belangrijke zaak kwam, dank zij den heer Schuylenburg, te berde. Reeds weken lang vertoeft hier 's daags onder de zoogenaamde Beurs 's nachts in een paardenstal een gezin met 6 kinderen, waarvan er onlangs een aan den kinkhoest leed. De heer Schuylen burg vroeg nu den Burgemeester als Hoofd der politie daaraan een einde te maken. De toestand is echter vry moeijelijk. Bedoeld gezin is niet armlastig; de man verdient genoeg om in het onderhoud van zjjn gezin te -voorzien, doch kan geen woning krijgen. On houdbaar is de positie zóó zeker, doch hoe verandering er in te brengen! Nadat nog eenige bestratingswerken door Burg. en Weth. waren voorgesteld en door den raad waren aangenomen, scheidde de vergadering. (Te laat voor ons vorig No. ontvangen.) Yerseke, 12 Mei. Heden middag had er alhier een schoorsteenbrand plaats in de Scheldestraat door het in brand vliegen van een spekpan. Gelukkig werd de brand spoedig gebluscht, door een natten dweil op den schoorsteen te leggen. 13 Mei. Te Kattendyke is Dingsdag tot lid van den Raad gekozen in plaats van den heer J. A. Bevier de Fouw, die naar Goes vertrok, de heer P. R. van Daalen te Wilhelminadorp, vroeger te Tholen. Gisteren avond liep een oud en byna blind man uit Wemeldinge over de Damsche straat, toen een ledige kalkwagen kwam aanrijden. Juist toen deze den man passeerde, nam de laatste een onverklaarbare wending en kwam daardoor vlak voor het paard. Hij viel en kreeg een wiel over het hoofd en een ander rechterhand, doch gelukkig zonder erge kneuzingen. Ware de wagen geladen geweest, dan zou zeer waarschijnlijk het ongeval doodelyke gevolgen gehad hebben. Goes, 13 Mei. Door gebrek aan belangstelling in de buitengemeenten zal de centrale liberale kiesver- eeniging in on9 - hoofdkiesdistrict worden opgeheven. Men kou dan ook moeijelijk zeggen dat Goes het cen trum is van het district, doch de aanleiding tot de ontbinding schijnt meer: onverschilligheid. De opheffing kunnen we voor Goes geen ramp achten, vooral niet omdat waarschijnlijk eene nieuwe liberale kiesvereeniging zal worden opgerigt, die met minder weidschen naam en met beperkter werkkring, waar schijnlijk meer nut zal doen. Voorzeker zullen alle weldenkende liberalen in onze omgeving de jongge borene met welgevallen begroeten. De heer Pompe van Meerdervoort heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer. In zijne plaats nu wordt van hoogerhand hier candidaat gesteld de heer A. Baron Schimmelpenninck van der Oye. Pleizierig voor de kiezers Zij hebben eenvoudig te stemmen op een candidaat, wiens naam velen hunner zeker voor het eerst in hun leven hooren noemen en waarmede zy moeite zullen hebben om die leesbaar op het papier te brengen. Maar daar zijn misschien ook wel gedien stige geesten voor. Kiezers en schapen worden lang zamerhand woorden van gelijke heteekenis Bij de heden ten behoeve van het waterschap de Breede Watering plaats gehad hebbende aanbesteding van het verbeteren, vernieuwen, herstellen der dijken, enz. is ingeschreven door 17 inschrijvers, afwisselende tusschen 11598 en 8590 gulden; de raming bedroeg f9941. Minste inschryver was de heer C. de Wilde te Kattendyke. Het onderhoud van sluizen, gebouwen en booten, geraamd op ƒ1502 werd aangenomen door den heer P. Dronkers te Kapelle voor 1371. Het zuiveren van watergangen, sluisboezems en waterleidingen is in 19 perceelen aanbesteed afwisse lende tusschen 100-en ƒ12 per perceel. Het welbekende koffiehuis en logement „het Wapen van Zeeland" heeft hy publieke veiling f 2605 opgebragt. Eigenares is geworden wed. de Broekert. Eenige kleine dieven, die reeds vroeger om dief stallen van sigaren, chocolade enz. met de politie in aanraking zijn gekomen, hebben zich nu weer schuldig femaakt aan diefstal van flesschen en kruiken bier. y hadden die in een boschje op de Singels verstopt en daar gezamenlyk met bunne kameraden uitgedronken. Een ware epidemie onder zeer jeugdige kinderen is hier een zware, krampachtige hoest. Een paar kin dertjes zyn reeds aan de gevolgen daarvan overleden. 13 Mei. Gisteravond had het concert der zang- vereening Toonkunst plaats. Het eerste nummer „Der Rose Pilgerfahrfc" van Robert Schumann werd met geen grooten bijval begroet, ft zij dat het niet goed door hef publiek werd begre pen, 't zij dat het misschien te ernstig washoewel het stuk een aangename afwisseling bood en de sopraan en tenor uitmuntend hun taak vervulden. Ook de solisten der vereeniging en het koor werk ten goed. „Loreley" van Ferd. Hiller met zyn levendige passage leverde den solisten en het koor meer voldoe ning. Ook de liederen voor tenor en sopraan solo werden goed gezongeu. De twee laatste koren, comp. van den Directeur de heer Samans, werden met geest drift gezongen en voldeden uitstekend. Het piano spel van Mej. K., die den geheelen avond de koren begeleidde, was als altijd uitstekend, waarvoor haar zeker wel een woord van lof toekomt. Toea gisteravond het concert der zangvereeniging zou aanvangen en de Dames en Heeren reeds op het orchest hadden plaats genomen, zou een der bedienden een ventilatieluik openen en liet het bij ongeluk vallen. Het kwam op de lamp boven het orchest terègt, waardoor een verschrikkelijk geraas ontstond en eene dame geweldig schrikte, waarom men haar spoedig met een weinig water verfrischte. ft Ongeluk veroorzaakte een oponthoud van een klein half uur, daar men de pianino moest zuiveren van glasscherven. Eene vrouw alhier wilde heden middag eventjes een boodschap doen en liet, zooals, helaasal te dikwijls voorvalt, een klein kind van 3 a 4 jaren thuis. Ze bleef echter een geruimen tjjd weg er werd haar koffie gepresenteerd en daarvan maakte ze gebruik. In hare afwezigheid had het kind de woning verlaten en was in een sloot (dulve) geraakt, waaruit het eenigen tijd later levenloos werd opgehaald. St. Maartomsclijlf, 13 Mei. Door het bestuur van den Mujjepolder werd heden aanbesteed bet gewon© jaarlijksche onderhoud tot 30 April 1887 der, aarde-, rijs-, kram- ensteenglooyingwerken aan de waterkeering van geuoemden polder. Ingeleverd werden 4 biljetten door de H.H. C. D. Bolier van Scherpenisse, voor 1460, G. Bolier Gzn. van Scherpenisse, voor 1340, C. M. Polderman van St. Maartensdijk, voor 1260, J. van Oost van St. Maartensdijk, voor 1249. De raming bedroeg 1414. Aan den minsten in schryver is het werk gegund. Zierikzee, 13 Mei. Het kohier van den Hoofd. Omslag voor dit jaar is vastgesteld op 21891,80 en dat der belasting op de honden op 478. Wij zullen onze lezers niet vermoeijen met de opsomming der namen van alle nieuwgekozen leden der Provinciale Staten in het geheele land. De uitsla» - der stemming is nog niet geheel bekend maar zooveel kan wel reeds gezegd worden, dat schoon de verbonden magt der anti-liberale partyen tegen de'hier en daar zelfs nog verdeelde liberalen een enkele overwinning behaald heeft, de uitkomst toch al zeer weinig ^an hare verwachtingen zal beantwoorden, wijl van „om-" zetting der Provinciale Staten zelfs in de verste verte geen sprake is. Zelfs in districten, waar men zeker yan zyn zaak dacht te zyn als te Utrecht b.v. v:"el de stemming geheel tegen verwachting uit. Het geheele saldo van verlies of winst voor de liberale en de anti liberale party zal eerst na de herstemmingen, die hier en daar nooaig zyn, vastgesteld kunnen worden. Naar men ons mededeeld, moet Maandag een commissionair uit Cortgene ten huize van een land bouwer te Camperland door dezen zyn mishandeld bin nenskamers, zonder getuigen, naar aanleiding van een geschil over de maat van geleverde gerst. Door dien commissionair móet een boek, waarin 1100, vermist zijn. Van een en ander schynt aangifte gedaan te zyn. Zierikzee, 14 Mei. Door de Arrondissements- Regtbank zijn heden veroordeeld lo. R. van M., varensgezel te Zierikzee, wegens het toebrengen van slagen, tot 1 boete of 2 dagen ge vangenisstraf 2o. J. C. F. P., schippersknecht te Zierikzee, wegens het toebrengen van slagen, tot een maand celstraf en 8 boete of l dag cel 3o. M. H., koopman te Zierikr.ee, wegens dronken schap bij 2de herhaling, by verstek, tot 7 dagen celstraf; 4o. J. V., arbeider te Zierikzee, wegens misbruik van vertrouwen, tot 45 dagen celstraf en 12,50 boete, subs. 1 dag cel 5o. J. L., arbeider te St. Maartensdijk, wegens mishandeling, tot 2 boeten elk van f3, subs. 3 dagen gevangenisstraf voor elke boete; 6o. W. S. C.Jzn., visscher.te Tholen, wegens dronken schap, bij derde herhaling, tot 10 dagen celstraf. Heden namiddag viel een knaap van omstreeks 10 jaren, spelende op de leggers, die moeten dienen tot plaatsing der noodbrug over de Oude Haven, door het breken van een dier leggers, in het water. Door het spoedig bybrengen der aanwezige reddingsboei by den heer Kodde werd hij spoedig gered. Dubbel ge lukkig is dit afgeloopenvooreerst werd de jongen niet getroffen door het vallende hout en ten andere is gebleken, dat deze leggers wel wat sterker mogen zyn. Een expediteurs-firma te Vlissingen, die zich tevens belast met het verkoopen van verschillende producten op de markten te Londen en andere steden in Engeland, heeft dezer dagen pogingen aangewend om de garnalenvisschers van Pernis te bewegen, hun domicilie derwaarts over te brengen en zich aldaar op de garnalen vangst toe te leggen, waarmede zij vol gens beweren van die firma zich aanmerkelijk zouden bevoordeelen. Na rijp beraad hebben belanghebbende visschers, die aanvankelijk wel geneigd schenen gevolg te geven aan de voorstellen, hun door bedoelde firma gedaan, van de zaak afgezien, als reden daarvoor aan gevende, dat hunne vaartuigjes niet zeewaardig genoeg zyn om daarmede in die streken hun beroep te komen uitoefenen. Te Groningen is een student voor een aardigheid duur gestraft. Hy werdt nl. veroordeeld tot ƒ100 boete subs. 15 dagen gev. wegens het ontvreemden van onderscheiden belkaoppen en een spionspiegeltje, dat men vergeten had in te nemen. KKKKNIEUWS. Beroepen naar Schiermonnikoog Ds. W. Cannenburg van Ingen, pred. te Urmond. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zondag 16 Mei 1886. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 1. Ingezonden Stukkeu. Mijnheer de Redacteur! Ook ik heb Uw „clericaal ongeduld" met belang stelling gelezen, en onwillekeurig dacht ik aan mijn meesterknecht, een oude, trouwe, ferme, helderdenke jde kerel, wiens zoon de dwaasheid had, smoorlijk verliefd te raken op een buurkind, waar zooals men in de wandeling zegt een luchtje aan was. Natuurlyk kwam my daarvan iets ter oore, en sprak ik er me „rechterhand" over, wat meer zegt, ik raadde hem aan, zich met kracht en macht tegen die dwaasheid te verzetten, en wat denkt U dat de wijsgeer me ant woordde „doe niet baas, ik laat den lummel zen buik vol eten, dan walgt hij van zelfs van de vuile taart." Zouden we, met het oog op die waarheid, niet wijzer handelen, met ons een poosje terug te trekken, opdat ook de clericalen zich den buik aan de Dortsche tafel bederven, en op bet dessert met elkander aan het plukharen gaan? Brammetje noemt zulks „reculer pour mieux souter", en hjj weet wel waar Abram de raoBterd haalt, in elk geval, „men kan ft proberen.'* Uw Dien. JAN G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1