ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5250. Dingsdag If Mei 1886. 42sle Jaarg. kennisgeving aankondiging. STOOMSCHIP „ZEELAND" Verschijnt PINGSDA.G, DONDERDAG en ZA.TURDA.G. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 1-3 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cis,, kunnen uiterlijk tot des Maandags1, Woensdags en Vrijdags voormiddag» 10 ure bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend MS** Bij dit No. behoort een B1J- VOEGSEL, bevattende een artikel van Mr. J. P. CATJ, getiteldDe Zeeuw-S sche Spoorboot en de verbinding van Schouwen en Duiveland met het Spoor wegnet. Afzonderlijke exemplaren daarvan zijn te bekomen aan ons bureau, tegen be taling van 5 Cent per exemplaar. Verkiezing voor Leden Provinciale btaten. der Wij herin neren den Kiezers dat genoemde verkiezing zal plaats hebben op Dingsdas: 11 «lezer, dat de Stembnreaux geopend zjjn van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure en bevelen ken ten drin gendste aan hunne stemmen uit te brengen op de Heeren Mr. C. J. FOKKER, van der VLIET Dz. en R. G. v. d. HAVE voor het District Zierikzee. J. SI P K ES en D. HOLIER, voor het District Tholen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 12 Mei e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee 10 Mei 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der vooratellen tot wijziging der Verordening op het openbaar lager •onderwijs en van het besluit tot keffing van schoolgeld op de openbare scholen. Behandeling van de Kohieren van den hoofdelijken omslag en van de hondenbelas ting voor 1885 enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee maken bekend dat de Hoofdweg van Moriaanshoofd jn de gemeente Kerkwerve tusschen den Arkeltveg en den Osseweg, van den IS tot don. 31 deseer maand zal zijn afgesloten. Zierikzee, den 10 Mei 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen, üwcrifi». Te Chicago en te Milwaukee, in Amerika, waar het Maandag en Dingsdag zoo geweldig gespookt heeft, keert de rust allengs weder, terwijl ook het vertrouwen herleeft. De politie, die thans meester is van den toe stand, houdt allerwege huiszoekingen en heeft ook nog verscheidene anarchisten gearresteerd, in wier woningen wapenen, ammunitie en roode vlaggen zijn in beslag genomen. Ook werd Vrijdagochtend te Chi cago nog een poging tot brandstichting in een berg plaats van hout ontdekt, waar een doos met ontplofbare stoffen gedeponeerd was. Maar over het geheel is tban9 de uiterlijke orde weergekeerd. De tooneelen van Maandag en Dingsdag bljjken echter nog veel verschrikkelijker geweest te zijn dan de eerste telegrafische berigten deden veronderstellen. Opgeroepen door de socialistische „Arbeiter-Zeitung", Rie den krijg „tegen het van sla ven bloed dronken monster, tegen het moorddadig kapitaal" had aange kondigd, kwamen Maandag namiddag circa 15,000 anarchisten op het Haymarketplein te Chicago bijeen. De redacteur Spiess van genoemd blad sprak hun toe en hitste hen aan. Een zekere Fielden deed hetzelfde en riep uit„de kapitalisten worden reeds bang, zie daar de kans der arbeiders om te slagen." De politie, door een agent gewaarschuwd, rukte in gesloten co lonne, 400 man sterk en met karabijnen gewapend, terstond naar the Haymarkefc op, waar inmiddels zekere Parsons aan het woord was. Deze, de politie ziende naderen, riep uit„Weg met de politie, doodt henEn op dat woord vloog van een onbekende hand een dynamietbom onder de agenten, van wie verscheidenen gedood of gewond werden. Terstond gaf nu ook de politie vuur, en de anarchisten antwoorden met revolverschoten. Een verwoed gevecht had plaats, cn aan weerszijden vielen zeer veel doodeu en gekwet sten. Ook genoemde redacteur Spiess was onder de gekwetsten. Het plein en de omliggende straten geleken een slagveld, en toen de politie meester begon te worden, zochten de anarchisten zich te bergen door met geweld de huizen open te breken en naar binnen te ontsnappen. Tallooze roode vlaggen werden buit gemaakt en ten slotte de muiters uiteengedreven, Aan ■elke zyde waren meer dan 50 dooden gevallen en natuurljjk nog veel meer gekwetsten. Den volgenden dag herhaalde zich het gevecht, en weder zijn er toen velen gewond. De politie heeft veel bommen, dynamietstof en dy- namietpatronen in beslag genomen, die zjj vond by huiszoeking in de door socialisten bewoonde buurten. De bommen werden vanwege de overheid in het Michigan-meer geworpen. Parsons bevindt zich nog op vrjje voeten. De overige in hechtenis genomen leiders «Ier anarchisten, onder wie een paar redacteurs der „Arbeiter-Zeitung", moeten teregtstaan onder beschul diging van doodslag. Het aantal dooden der anar chisten wordt nu op honderd geraamd; dat der gekwetsten is onmogelijk op te geven, omdat de muiters bun gekwetste makkers medenamen. ©riefeenlamb A.tli ene, 8 Mei. Door de zaakgelastigden der vyf mogendheden is heden aan de regering eene nota aange boden, waarin verklaard wordt, dat de kust geblokkeerd wordt van Kaap Maleatot C'olonna en van de Noordelijke punt der Grieksche grens tot aan de Golf van Connthe, terwijl de blokkade zich verder uitstrekt langs de westelyke kust en zonder eenige uitzondering te maken voor de bjjzondere eilanden. Sngolitnl». Londen 7 Mei. In het Lagerhuis verklaarde. Gladstone, dat de uit Athene ontvangen berigten nog onvoldoende zijn. Het van de Grieksche Regeeriog ontvangen antwoord is onbevredigend en voegt in werkelykheid niets bij de vroeger gedane verzekeringen. De Britsche, Duitscbe, Oostenryksche en Italiaansche ge zanten hebben Athene reeds verlaten. JFraitfirijfe. Een echtpaar, wonende te Parijs, vierde Vrydag het doopfeest van hun jongsten zoon, een flinken jongen van vyf maanden er werd druk op de gezondheid van den kleine gedronken en de stemming was allervroolykst, totdat een vreeselyke kreet tot aller ooren doordrong. Men ging zien wat er aan de hand was en vond het doopkmd met verbrijzelde hersenen op een binnenplaats liggen, terwijl de min radeloos van smart voor een raam der tweede verdieping stond. Zy had het kind laten vallen. JDuilscJtlawft. In den nacht voor Paaschzondag is de toren in het Duitsche dorpje Baisweil onder het zoogenaamde Paaschluiden plotseling ingestort. Van de 12 jongelieden, die aan het luiden deelnamen, werden er 5 terstond ge dood en 6 ernstig gekwetst. Slechts éen die de tegenwoor digheid van geest had één balk te grijpen en daaraan te blyven hangen, bleef ongedeerd en kon inlichtingen geven omtrent hetgeen er gebeurd was. Het nevens den toren staande kerkje.dat onlangs geheel vernieuwd, werd is door het ongeluk eveneens zwaar beschadigd. JÜ-ilMrlanir. Amsterdam, 8 Mei. In eene heden gehouden vergadering van de „Willem Barentsvereeniging" is besloten tot ontbinding der vereenigiüg en tot de op- rigting van een „Willem Barentsfonds", om daaruit in gunstiger tijd nieuwe wetenschappelijke reizen te laten doen. Het poolschip „Willem Barents" zal echter worden verkocht en het batig saldo tot stjjving van het fonds aangewend worden. Hulde werd gebragt aan den voor zitter Rahusen, aan de commandanten en officieren, vooral aan wijlen Koolemans Bennen. Door de afdeeling „Zee vaart" van het meteorologisch instituut te Utrecht wordt een atlas zamengesteld uit de op «Je reizen met de „Willem Barents"gedane meteorologische waarnemingen. Een dienstmeisje te Amsterdam, dat Vrijdagmiddag bij het braden van vet het ongeluk had de pan te doen vlam vatten en daarby ernstige brandwonden bekomen heeft, is Zaturdagochtend aan de gevolgen daarvan in het binnen-gasthuis overleden. 's Graveuliage8 Mei. De Eerste Kamer heeft met 23 tegen 10 stemmen aangenomen de Con- versiewet en met 23 tegen 5 stemmen de wet op de verdeeling van marktgronden. De Kamer is daarna op recè8 gegaan. De bevolking des Rjjks is in 1885 toegenomen met 29.620 mannen en 28.120 vrouwen, te zamen 57.740. De bevolking bedroeg op 1 Jan. jl. 4.336.012. In eene der grootste plattelandsgemeenten der provincie Zuid-Holland heeft zich het volgende geval voorgedaan Twee broeders, tweelingen, moesten loten. Om bij zondere redenen hoopten de naaste betrekkingen, dat, zoo er één dienen moest, dit lot H. zou treffen. En werkelijk, men meende over den uitslag tevreden te kunnen zijn, immers de zonen kwamen thuis en deelden mee, dat H. „er in" en G. „vrij" was. Geen van beiden verschenen op de keuring, want H. had geen gebreken en G., dacht men, bad een vrij nommer getrokken. Doch zie, wat gebeurd er? De oproepingsbiljetten worden bezorgd en G. in plaats van Hr-blijkt voor den dienst aangewezen. Nu is Leiden in last. Men meent echter dat er eene vergissing heeft plaats gehad, en deze toch zou wel te herstellen zijn. Hel blijkt evenwel, dat ten regte of ten onregte het dienstpligtige nommer ge plaatst is achter den naam van G. en het hooge nommer achter den naam van H. Wat nu te doen De loting is publiek. Getuigen, meende men, zouden er genoeg zijn, maar om daartoe te geraken, moest men eerst requestreeren naar den Haag. Zeker zou de zaak dan onderzocht worden en het regt zijn loop hebben. Edoch, afwijzend werd hierop beschikt, omdatals men aanmerkingen heeft, men binnen 5 dagen de bezwaren moet kenbaar maken. Hoe nu konden de betrokken personen bezwaren inbrengen, zonder dat zy wisten of konden weten, dat altijd volgens hun zeggen de nommers verkeerd geboekt, werden -- Door schipper Knoester, te Scheveningen, is een stuk van den monitor „Adder" opgevischt, zijnde een stuk van een paal, waarop met gele bies was geschil derd, en waarin was gebrand het woord Adder. Rotterdam8 Mei Een handige ofschoon buiten gewoon brutale opligterij is hier ter stede ge pleegd. Sedert eenigen tyd hadden zich op het Wolfshoek alhier een paar vreemdelingen gevestigd, die zaken in het groot zouden doen op Zuid-Amerika. Zy zochten daartoe een vertegenwoordiger en zekere W., hier ter Btede welbekend, bood zich aan. Men was bet spoedig eens en de conditiën waren zoo gunstig, dat W. geen bezwaar maakte om toe te stemmen in den eiscb zjjner toekomstige patroons, om als waarborg 20000 francs te storten die by eene solide Bank gedeponeerd zouden worden. W. kwam met het geld ten kantore zijner patroons, bij schreef daar zelf den brief, deed er het bankpapier in, verzegelde hem en vroeg het juiste adres der bank om dit op den brief te schrijven. „Laat ik dat maar even doen," zeide een der patroons en W. gaf gewillig den brief over, die in zijn bjjzijn werd geadresseerd. Daarop legde de gedienstige patroon den brief in een vloeiboek, klapte het vloeiboek toe, om het adres te drogen en overhandigde toen aan W. den brief zooals deze meende welke W. nu zelf naar de post bragt en aangeteekeiid verzond. Secuurder kon het nu niet Nochtans begon W. zich den volgenden morgen ongerust te maken, dat de brief onderschept mocht worden of in verkeerde banden kon komen. Hij ging daarom naar de directie van het postkantoor, vertoonde het regu van den brief en verzocht te tele- grafeeren om den brief niet af te geven en naar Rot terdam terug te zenden. De directie voldeed aan dit verzoek, de brief kwam terug en werd aan W. ter hand gesteld en door dezen geopend. Men stelle zich zijne verbazing voor, toen hjj er niets dan snippers van een verscheurde courant in vond. De vriendelyke patroons waren inmiddels gevlogen. 9 Mei. De personen, die W. alhier voor 10,000 opligten, zijn te Brussel aangehouden. Terueuzcu. 8 Mei. De candidaturen voor het lidmaatschap der Provinciale Staten voor het kies district Hulst, schijnen met den dag te vermeerderen. Scheen het eerst als zouden de aftredende leden, de hh. Mr. Dronkers, Mr. J. G. v. Deinse en L. J. M. van Waesberghe .Tanasens, geen ernstigen tegenstand ont moeten, en bleek de heer Mr. L. Stevens, de door alle partijen gewenschte maD, al spoedig bleek, dat bet land van Hulst liever iemand uit zyne buurt naar de Provinciale Staten zenden wilde, dan Mr. L. Stevens, die te Sas van Gent woont Men stelde daarom den heer D. Oggel tegen hem over. Thans, dank zy „de Standaard" en „de Tijd", komen de anti-revolationaire en katholieke kiezers met eene volledige ljjst candi- daten voor den dagde heeren P. Dregmans, notaris te Aksel, D. J. Oggel te Aksol, L. van Waesberghe Janssens, (aftr. lid) te Hulst en Mr. L. Stevens te Sas van Gent. Zooals men ziet, heeft slechts één der aftr. leden by deze partjjen genade kunnen vinden. Van andere zy'de wordt Mr. A. C. B. Thomaes, advocaat en procureur te Hontenisse, ter vervanging van den naar het buitenland vertrokkenen heer Onghena voorgesteld, terwijl nog als caadidaten de heeren H. Wolfert Dz. landbouwer te Terneuzen, P. T. Fruytier, landbouwer te Hontenisse en C. v. Waes, burgemeester van West- dorpe worden aanbevolen. Deze laatste heeft echter voor de candidatuur bedankt. Verscheidenheid van candidaten dus genoeg. Met spanning wordt de uitslag op 12 dezer verbeid. Begunstigd door prachtig weder bad gisteren te Aksel de installatie van den nieuw benoemden burge meester, Jhr. Quaerles van Ufford plaats. Door een eerewacht binnengehaald van de grens der gemeente, werd de burgemeester naar het Raadhuis geleid, waar hij in gepaste bewoordingen het bestuur aanvaardde. Het muziekgezelschap van Zuiddorpe voerde eenige stukken uit, terwijl 'a avonds een prachtig en welge slaagd vuurwerk werd ontstoken. Woensdagavond zou in de buurt Hoetkensdjjk onder Hontenisse zekere A. van der K. zijn geweer ontladen, toen het plotseling afging en bet schot hem in bet hart trof. Hy was oogenblikkelijk een lijk. De ongelukkige was ongetrouwd, doch de kostwinner van zyne arme moeder. Hansweerd, S Mei. Door vele ingezetenen dezer plaats werd heden een verzoekschrift aan den Raad van Kruiningen ingezonden, opdat door dat college aan Ged. Staten van Zeeland magtiging worde gevraagd, den eventueel te benoemen geneesheer in die plaats het leveren van medicijnen toe te staan. Waar, zooals hier, slechts één apotheker is gevestigd, kunnen volgens de geneeskundige wet Ged. Staten dat verlof geven. Deze gemeente telt circa 3000 inwoners. Goes, 8 Mei. Heeft men eenigen tijd geleden ge meld, dat men hier publieke veilingen had van prei, niet minder curieus is 't dat men langs de huizen komt „leuren" met melk. Ieder in Zeeland weet dat „leuren" iets heel anders is dan zijne waar bjj vaste klanten te bezorgen. Even als men reeds sedert geruimen tyd met karne melk langs de straat loopt, doet men het nu met zoetemelk, en zeker om koopers te lokken is het artikel goedkooper. Voor een liter melk betaalt men bij de leurders 7 cent tegen 8 cent bij de gewone leveranciers. Sedert jaren is het klokluiden bij begrafenissen van gewone stervelingen in onbruik geraakt, hetzij men tegen de kosten opzag, hetzij men het niet meer noodig oordeelde. Vandaag werd eene uitzondering op dien regel gemaakt, want ter gelegenheid van de be grafenis van den heer de J. werd van 11 tot 12 uur de groote blok geluid. Men kan zich voorstellen dat menigeen, die niet ingewijd was, aan brand of iets anders dacht. Het wemelt te Goes van spiritistische clubjes. Men komt bij elkaar, een der aanwezigen wordt tijdelijk medium en de geesten verschijnen. Maar voor oninge- wijden is dat oproepen van geesten dikwijls niet zonder nadeel. Ten bewijze daarvan een voorbeeld, voor de waarheid waarvan allen, die aan de seance deelnamen, instaan. Men weet 't, dat het niet alleen goede geesten zjjn, en zoo verscheen op zekere seanse de geest van iemand, die zich in zijn leven aan misbruik van sterken drank had schuldig gemaakt. En de geest bragt zulk een walm van alcohol met zich, dat allen die aan de bijeen komst deelnamen, er door bedwelmd werden. Men zy dus voorzichtig! 8 Mei. De lezing van H. Merckens, school hoofd te Vlissingen over de homcepatische geneeswijze in betrekking tot de gewone, zal natuurlijk wetenschap pelijk en populair zynen gehouden worden op Woensdag den 19den Mei a.s. in „de Prins van Oranje" met gelegenheid tot debat. Om de kosten, op 35 geschat, goed te maken circuleert een lijst, waarop reeds door menigeen ia geteekend. De toegang zal een geringe entrée kosten en voor onvermogenden geheel vrij zijn. Zij, die op de lijst teekenen, krijgen voor iedere 25 cent van het door hen geteekend bedrag één toegangskaart, waarop hij zelf, een huisgenoot, een vriend of kennis de lezing kan bijwonen. De lezing zal ook voor dames toegankelyk zijn. De vereeniging tot uitoefening van oestercultuur, gevestigd te Heinkenszand, mocht zich in geen langdurig bestaan verheugen. Verleden jaar eerst opgerigt, werd zij deze week reeds ontbonden. De meeste deelgenooten toonden zich ongenegen tot vergrooting van het be drijfskapitaal, tengevolge waarvan tot liquidatie werd besloten. De 46.000 aangeslagen pannen zijn verkocht voor ƒ22.50 per duizend. Ziei-iIssBoe, 8 Mei. Gisteren hield de Vereeniging „Onderling Hulpbetoon" alhier hare gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering, welke door 74 leden en eenige begunstigers werd bijgewoond. Uit het verslag over bet afgeloopen jaar bleek dat het ledental wederom vermeerderde, terwijl de rekening sloot met een batig saldo van ƒ4157,76. Ook op deze vergadering werden wederom eenige nieuwe leden voorgesteld. Tot commissarissen werden herkozen de HH A. Keiler en H. Peute, terwjjl den aftredenden commissaris de heer F. C. v. d. Vliet het eere-lidmaatschap werd aan geboden, dat door dezen werd aanvaard. Een voorstel om aan deze vereeniging ook een pen sioenfonds te verbinden, werd voorloopig verworpen, op grond dat eerst over eenige jaren het oudste lid daarvan zou kunnen genieten, zoodat een besluit hieromtrent voorbarig en onnuttig werd geacht. De vergadering kenmerkte zich door eene aangename stemming. Wij hopen dat nog velen als leden of begunstigers tot deze nuttige instelling zullen toetreden. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Bruinisse is vastgesteld op 3486,02'/:»verdeeld over 264 con- tribuabelen in 18 klassen. De aanslag der hoogste klasse bedraagt 295,49s, die der laagste 1,97. Benoemd tot leeraar aan de Ambachtschool te Utrecht, de heer S. H. van den Berg van Zierikzee. Tot architect der nieuw uit te voeren havenwerken te Vlissingen is benoemd de heer J. B. Theuns, op zichter der havenwerken te Stavoren. Aan alle militairen van de garnizoenen Middelburg en Vlissingen is de toegang verboden tot het huis genaamd „Tivoli," gelegen op den hoek der Graven straat te Vlissingen, en wel op grond daarvan, dat door onbekenden, op slinksche wijze, socialistische strooibiljetten tusschen de hoofddeksels der militaire bezoekers zijn verborgen, terwijl die zich met dansen vermaakten. Op de lijst der 62 hoogstaangeslagenen in's rjjks directe belastingen in de prov. Zeeland komen o. a. voor de volgende heerenMr. C. v. d. Lek de Clercq te Zierikzee ƒ4314,61, J. W. Vader te Cortgene ƒ2361,39, Mr. J. Moolenburgb te Zierikzee 1638,43, Jhr. W. M. H. de Jonge to Zierikzee ƒ1524,42, J. H. C. Heijse te Zierikzee f 1044,12, A. Moolenburgh Cz. te Noordgoawe ƒ935,82, Adr. v. d. Burght te Tholen ƒ922,44, Mr. T. A. Wagtho te Tholen 916,63, L. van Vessem Jz. te Bruinisse 894,98, J. H. Bybau te Coljjnsplaat 678,86, Jhr. Mr. Jac. Schuurbeque Boeye 657,04, R. Koole te Zierikzee ƒ645,86 en K. Hoeke Hoogenboom te Zonnemaire ƒ628,09. Onder de sollicitanten naar de betrekking van politieagent te Deventer bevindt zich o. aeen architect. Door den commissaris des konings is benoemd tot Rijksveldwachter te Poortvliet, de heer P. v. Dijk. Een aardige scène had Maandag aan het station Roermond plaats. Een heiboertje te Maasbracht had een briefkaart voor Echt, dat driekwart uur zuidwaarts ligt. Terwjjl de trein Maastricht—Venlo zich reeds in beweging zette, sprong hij nog vlug op de loopplank van het postrijtuig, stopte de kaart in de bu3 en moest toen doorrijden tot Roermond, alwaar hy beboet werd. Van hier kon hij dus, ditmaal natuurlijk met een plaatskaartje, naar Maasbracht terugkeeren, met den zelfden trein van half elf, die ook zijne kaart mede terugnam. Het ventje werd op den koop toe nog deeryk uitgelachen ook. Personen, die een bygeloovige vrees voor den Vry dag hebben, zullen dit jaar niet zeer gerust zyn. Het jaar begon en eindigt op een Vrydag, dus telt bet 53 Vrijdagen, er zijn zeB maanden die 5 Vrydagen hebben. Daarenboven zijn er vyf nieuwe manen, die op Vrydag vallen en zyn de langste en korste dagen ook Vrydagen. Alweder iB in Limburg in eene kapel ingebroken, nu te Kesseleyck, gem. Kessel. De dief heeft zich toe gang tot de kapel verschaft, door het uitsnijden eener glasruit. Het offerblok was Dingsdagmorgen verbroken en de gelden verdwenen. Zekere L., uit Gilze, die Zondag te „Dorst," een gehucht onder Oosterhout, ter bedevaart was geweest en dien dag te veel aan Bachus bad geofferd, zoodat hij zich al te luidruchtig aanstelde, werd door de politie voor een nacht in bet brandspuitbuisje gebragt. Toen men hem den volgenden morgen daaruit wilde laten, sloeg de vlam uit het zeer kleine gebouwtje, en werd L. er nagenoeg gestikt uitgehaald. Ofschoon hem spoedig eenige lafenis en geneeskundige hulp toegediend werd, overleed hij eenige uren daarna. Naar men meent, zou hij iu zyn beschonken toestand zijne pijp hebben willen aansteken en den brandenden lucifer in het vochtige 9troo geworpen hebben. KERKNIEUWS. Ds. H. W. Hotte te Oostburg, thans beroepen naar Garstbuizen, heeft bedankt voor het beroep naar Wil- belminadorp. Zondagavond hield ds. C. E. Crull te Tholen, zyne afscheidsrede met Jobs. 20 vers 19 laatste gedeelte. De opening der voorjaarszittingen van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv, Kerk is bepaald op Woensdag den 19n Mei e. k. Ingevolge de sommatie namens den Amsterdamsehen kerkeraad aan de belegeraars der Nieuwe Kerk om de kosterij voor de gewone bijeenkomsten te ontsluiten, vervoegden dds. Van der Dussen en Westboff met een deurwaarder zich Vrijdag aan de kosterij, waar zy als antwoord ontvingen, dat niemand toegang bad. Onder de honderden nieuwsgierigen bewaarde de politie-com- missaris Stork de orde; doch het vertrekkend rijtuig werd honend achterna geschreeuwd. De zaak zal nu in regten vervolgd worden. Na het doen van exploit door den deurwaarder aan de nieuwe Kerk te Amsterdam, is ten huize van ds. Aderiani een brief bezorgd bevattende het voorstel om het geschil óf te onderwerpen aan de beslissing der gemeente, öf de zaak te laten beregten door gekozen mannen van eer, „mits slechts dit scheidsgeregt in christelijken zin en mot buiging voor de autoriteit des Woords worde opgevat." Donderdag jl. heeft de substituut-officier van justitie, jhr. nr. Ortt te Amsterdam geconcludeerd in zake het verzoek van ds. Van Son en de 75 geschorste kerkeraadsleden om te mogen intervenieeren in de aanhangige procedure betreffende het bezit van het archief. De conclusie strekte tot niet-ontvankelyk ver klaring van het verzoek. VERSCHEIDENHEID. DE CRINOLINE. Zooals onze geachte Lezeressen bekend moet zyn, is de crinoline weèr in aantogt. De tournure, die aan 'tschoone geslacht tot heden toe zoo'n bevallig achter uitje heeft geschonken, zoo iets lieftallig kameel of drommedarisachtigs, staat op het punt te verdwijnen, of liever in alzijdigheid te winnen, daar zjj nu, "an de vier zijden des lichaam9 opgehangen, daaraan een. algeheel en geen eenzijdig uitwasje belooft. Nu, bjj den spoedig te verwachten intogt van de crinoline, is het niet onaardig om een en ander van hare geschiedenis te vernemen. Laat ons vooraf opmerken, dat zij voor een dertigtal jaren voor 't eerst den naam van crinoline ontving. Een fabrikant van weefsels van paardenhaar stoel-, canapé-zittingen enz. zag zjjn aftrek verminderen en kwam toen op het denkbeeld, rokken van paarden haar (fr. erin) te maken. Die rokken vonden onder de dames een groot debiet en de fabrikant verzette zijn paardenhaar. Intusschen kwamen die echte crinolines wel wat duur, vooral daar zij 't gebrek hadden op de plaats der tournure zeer spoedig door te slijten. Zij werder ver vangen door matten, Spaansch riet en eindelijk door stalen veeren, maar de üaam crinoline bleef bestaan en zal waarschijnlijk wel niet meer verloren gaan. Men ziet de voorlaatste geboorte van de crinoline was zeer onschuldig. In vroeger eeuwen is zy wel eens op minder onschul dige wijze in de mode geraakt. Men kent by name allen den Zonnekoning Lodewijk XIV van Frankryk. Men zal ook wel van hem gelezen hebben, dat bij gehuwd was met de dochter van den Spaanschen koning Filips IV en dat bij daarom na diens dood aanspraak meende te mogen maken op een deel van diens erflanden. Nu, diezelfde Lodewijk, had verscheidene dames, van welke bij veel hield. Eene daurvau, de bevoorrechte gedurende 19 jaar, was de markiezin De Montespan. Haar omgang met den Koning had natuurlyk, koninklijke gevolgen, en om die gevolgen bij hoffeesten nog een tijdje voor de koningin te verbergen, bragt zy den hoepelrok in de mode, waaraan de naam van panier gegeven werd. Een tachtig jaar vroeger droeg diezelfde panier den naam van vertugadin. Hy was in de mode onder de wreedste en meest zedelooze koningin, die over Frank- rjjk geregeerd heeft, namelijk onder Maria de Médicis, door wier toedoen duizenden en duizenden in den Bartholomeusnacht vermoord werden. Een der vervolgde Hugenoten redde in die dagen zijn leven door onder den reusachtigen hoepelrok zjjner beschermster te kruipen en daar zyn vervolgers af te wachten. Militairen noemen zoo iots zich bedekt opstellen. De derdemaal, dat de hoepelrok zijn «chepter zwaaide, versierde hy de schoonen aan het hof van Maria Antoinette, die by de groote omwenteling haar hoofd verloor onder de guillotine. Een schoon verleden heeft de hoepelrok, vertugadin, panier, crinoline dus niet. Hy was in de mode in dagen van groove losbandigheid op zedelyk gebied. Moge hy, wanneer hy nu weaer voor goed by het damestoilet behoort, een tijdperk verlichten kan men van zoo'n sieraad moeyeljjk zeggen een tjjdperk omboepelen van zedeljjke, geestelijke en stoffelijke verheffing Intusschen zien velen bet oogenblik van de zegepraal der crinoliae met schrik te gemoet, zooals o. a. ook bljjkt uit de volgende CRINOLINE-JEREMIADE, door H. uit het Hoogduitsch in onze tale overgebragt. 1. Daar is zy, Ja, daar is zjj, De veel verfoeide, Nooit uitgeroeide, Ruischenae, Bruisende. Rammelend krakende, Schand'ljjk mismakende Altijd meer bollende, Met schoonheidszin dol- vernauwende, Mannen benauwende, Waarlyk afschuwljjke, Voor kunstenaars gruw- ljjke Mode des hoepelroks. 2. Welhaast dan tooit Zich weder de jeugd Niet met de deugd Maar met stalen hoepels Als wand'lende koepels, En onze vrouwen Kan men aanschouwen Langs wegen en Btraten Als ontzaglijke vaten! 3. Door straten en dreven, Overal zweven Wandelende hokken Als zoovele klokken, Waar vrouwelijke engelen AIb klepels in bengelen, En loopen u buiten Tegen de kuiteq Vullen de Btraten, Hoeken en gaten, Wegen en stegen, Ja, allerwegen Zitten de heeren Gekneld in de veeren Van stalen japonnen, Als reusachtige tonnen. 4. Wetten der schoonheid Met voeten getreden, Tot groote ontzetting Van denkende leden Der Maatschappij. Met haar geen verzoenen Der slaverny Dier akelige mode, Die ons kwelt ten doode, Kost ons millioenen, En met bekommering, Met groote beslommering, Met smart aanschouwen De mans hun vrouwen Roepend vol woede en wrok „Hale de drommel „Den hoepelrok Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. MDEI 1886. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Woensd. 12 'smorg. 7.30 u. 1 Vrijdag 14 7.30 Zondag 16 Woensd. 19 Dinsd. II 'smorg. 10.30 a. Dond. 13 10.30» Zaterd. 15 10.30» Dinsd- 18 11.30 Op Afvaartlijstje komt voorvertrek van Rotterdam 10.30, dit moet zyn 11.30. De Directeur, A. van GASTEL !3Ihvett«nti«n. Ondertrouwd JOHANNES VERJAAL Iz. Elkerzee, LENA BERREVOETS HD. 7 Mei 1886. Kerkwerve, Algemeenekennisgeving. Getrouwd JAN van den BERG Albertsz. LENA HEIJBOER Ad. Bruinisse, 8 Mei 1886. n* Getrouwd i. van de PANNE, Gemeenteveldwachter te Alkemade, en P. van SPLUNTER. Ellembet, 7 Mei 1886. Heden overleed ten mijnen huize, na een kort doch hevig lijden, mijn waarde Broeder JAN STOEL, in den ouderdom van 47 jaar en 5 maanden. Uit aller naam, Duivendijke, deu 5en Mei 1886. W. STOEL. Bevallen van eene Dochter W. P. de GROOT—Gaakeer. Zierikzee, 9 Mei 1886. Algemeene kennisg eving. B Heden overleed tot onze diepe droefheid te Rijsoord, na eene korte, doch hevige ziekte, onze hartelijk geliefde Zoon en Broeder JOHANNES, in leven Onderwijzer aan de Openbare Lagere School al daar, in den jeugdigen leeftjjd van ruim 29 jaren. C. TUIJNMAN. C. TUIJNMAN-Stoutjesdijk, Kinderen en Behuwd-Kinderen. Stavenisse, 6 Mei 1886. Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat onze waarde aanstaande Schoonzoon J O HANNES TUIJNMAN, heden te Rijsoord is overleden. Renesse, K. STEUR Rz. 6 Mei 1886. K. STEUR—Blom. Ondergeteekende betuigt mede namens zyne kinderen, wclgemecnd«ïn «luuk voor de vele bewjjzen van belangstelling op 8 dezer ontvangen. Ellemeet, J. SCHALKWIJK, 11 Mei 1886. De 2de BIJEENKOMST van SCHULDEISCHERS in het faillissement van B WESTERWEEL, zal plaats hebben op Woens dag a. s., 's namiddags l'/j aar, in plaats van 11 uur. De Curator, J. van der KREKE. Allen die de versbhiildigde grel- den voor de Veulens teelt 1885/6 van de Hengsten Brutus" en »Reinald" nog niet hebben voldaan, worden verzocht zulks ten spoedigste te doen aan den Hengstleider S. van ALMKËRK, of ten Kan tore van den ondergeteekende J. van der VLIET.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1