ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5227. Dingsdag 4- HU ei 1886. 42ste Jaarg. STOOMSCHIP „ZEELAND". Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per -3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Ct3., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. Ctlvitt». De jeugdige Keizer van China zal weldra 16 jaar oud zijn en dus het tijdstip zjjner meerderjarigheid bereikt hebben, hetgeen een groote gebeurtenis is voor het geheele Rijk, vooral voor de hooggeplaatste Man- tehousche familiën, want de zoon des Hemels gaat huwen en zjjn eerste gemalin moet worden gekozen uit meisjes van 1'2 a 18 jaar van adelijken stam. Uit alle deelen des Rjjks trekken dan die Mantehousche meisjes van hooge geboorte thans op om zich te Peking te presenteeren aan de officieren van het paleis, die zullen moeten aanwjjzen wie het waardigst is, de levensgezellin van den Souverein te worden. Als men denkt aan de groote afstanden die afgelegd moeten worden, aan de ellende die de reizigers op de ver foeilijk slechte wegen van het Hemelsche Rijk hebben te doorstaan, aan het gedwongen verblijf in verschrik kelijke herbergen, dan kan men slechts medelijden hebben met de zoodanigen, die soms van zeer verre komen om de kans te hebben. Zij worden echter ge troost door het vooruitzigt, dat zjj de groote Hemelsche stad zuTIên' zién en de pracht van het paleis zullen kunnen bewonderen, en op de stoffige en ongebaande wegen worden zjj gesteund door de illusie om de Sou- vereine te worden van het grootste Rijk der wereld. Men zegt echter, dat men niet lang werk zal hebben met haar, die, krachtens het regt van geboorte, naar die eer kunnen dingen, want dat de Keizerin-Regentes reeds haar keus heeft gevestigd op de dochter van een Tartaarschen Prins, die het paleis bewoont. Na de inspectie worden de aspiranten naar haar familiën teruggezonden, maar over die teleurstelling zetten zij zich ook spoedig heen, want van dien dag af is het haar vergund te trouwen. Immers de wet verbiedt elk meisje, dat zich in de bovenbedoelde omstandigheden bevindt, om in het jaar dat aan de Keizerlijke keuze voorafgaat, haar lot aan een ander te verbinden. In Engeland heeft het fraaije Paaschweer een niet minder guren keer genomen dan in Nederland. De scherpe Noordoostenwind ging in verschillende streken des lands gepaard met een hagel- en sneeuwstorm. Een hevig onweer trok Woensdag namiddag over het Rhondda-dal in Zuid-Wales. Regen en hagel stortten in stroomen neer, zoodat binnen enkele minuten de rivieren buiten haar oevers waren getreden. Te Tre- hebert stonden de straten 4 voet onder water, waardoor het verkeer gestremd werd. Het onweer duurde onge veer l'/ï uur en ging bü korte tusschenpoozen van •donder en bliksem vergezeld. Ook in Staffordshire paarde zich aan gevoelige koude een hevige sneeuwval. In het bjj het Engelsche Parlement aanhangige wetsontwerp tot voorkoming van bedrog bij den ver koop van butterine, waarvan de behandeling thans op 6 Julij is bepaald (als het Parlement dan nog leeft), komt eene bepaling voor, zooals men die ook in Nederland gaarne zag ingevoerd, dat elk vat gebrand zal moeten worden met den juisten naam van het artikel. De Heer James Howard maakt nu in de Engelsche bladen de opmerking, dat het volk, dat boter in het klein koopt, in den regel niet naar het vat kijkt, waaruit de boter gestoken wordt, en hy stelt dus in de plaats daarvan voor: te verbieden butterine geel te kleuren. Laat de fabrikant er elke andere kleur aan geven, die hij wil maar niet geel. Het volk zal dan weten wat het koopt zegt de Heer Howard. -A-tlxene, 1 Mei. De Minister-president Delyannis had gisteren een langdurig onderhoud met den Fran- 8chen gezant Mouy de Minister kwam krachtig op tegen de taal, welke hem in den mond was gelegd bij gelegenheid van een beweerde ontvangst van een depu tatie, en ook tegen de uitlegging gegeven aan de circulaire aan de prefecten hij verklaarde dat hij vol strekt geen melding had gemaakt van eenige verbin tenis en nog minder van een bemiddeling. Delyannis beschouwt al deze valsche geruchten als manoeuvres van politieke tegenstanders of vijanden van Griekenland, welke hij bij de vreemde Regeringen reeds heeft doen tegenspreken, terwijl bij opnieuw zijn wel overwogen Jbesluit bevestigt, binnen korten tijd te ontwapenen. "!£oodra de bestaande moejjelijkheden zjjn uit den weg geruimd, zal hjj de reserve-klassen twee aan twee naar huis zenden, tevens maatregelen nemende alle wanordelijkheden te vermijden. Verschillende vreemde gezanten laten zich uit op een wijze, welke doet hopen, dat het antwoord van Delyannis gunstig zal worden opgenomen; de gezanten van Duitsch- land en Italië spreken echter minder in dien geest. j§jp«nj«. De priester Galeote, de moordenaar van den bisschop van Madrid, heeft in de gevangenis twee brieven ge schreven, den een aan het kapittel in het diocees en den ander aan den pauseljjken nuntius. In beide brieven geeft hij zijn diep leedwezen te kennen over zjjne misdaad, vraagt hun deswege vergiffenis en roept hunne tusschenkomst bjj den Paus te zjjnen behoeve in. In den spoortrein van Weenen naar Praag had op den tweeden Paaschdag een man het ongeluk, dat zyn spiksplinternieuwe hoed afwoei, toen hy niet ver van Stockerau even uit het portierraampje keek. In zijn wanhoop sprong hij, hoewel de trein in volle vaart was, zijn hoofddeksel na, vóór zijn reisgenooten het konden verhinderen. Men verwachtte algemeen, dat de onbezonnen man dood of erg gewond zou zijn. Maar het bleek, dat hij geen ernstig letsel had bekomen. Hij werd door een baanwachter bewusteloos op den weg gevondenmaar by kwam spoedig weder bij en vroeg toen terstond naar zjjn hoed, die een eindweegs verder gevonden werd. Met den eerstvolgenden trein zette hjj zjjn reis voort. JFïanftrtjfe. In het mjjndistrict van Decazeville volgen de mis daden elkander geregeld op. Thans wordt van eene nieuwe ontploffing te Decazeville melding gemaakt, welke veroorzaakt is door het springen van een pjjp, welke met kruit gevuld, gelegd was onder de deur •der woning van een mijnwerker, die niet aan de werk staking heeft deelgenomen, maar voortdurend aan het werk is gebleven. Niemand is door deze ontploffing, die des nachts om een uur plaats had, gewond en de veroorzaakte stoffelijke schade is gering. Persoonljjke aanvallen op mjjnwerkers, die aan het werk zjjn ge bleven, hebben dageljjks plaats. Twee Parysche dames waren een planeettrekster, van wie men wonderen vertelde, gaan consulteeren. Na verschillende vragen zeide deze haar, dat om haar de juiste inlichtingen te kunnen verschaffen, moesten zij zich van hunne bovenkleederen ontdoen. Het ver zoek kwam der dames wel zonderling voor, doch hare nieuwsgierigheid was geprikkeld en zjj gaven aan het verlangen gehoor. Toen zij zich van hare japonnen, bjjouteriën, parures enz. ontdaan hadden, verzocht de planeettrekster de beide dames een oogenblik in een andere kamer te gaan. De dames wachtten een kwar tier, een halt uur, ja een uur, maar niemand verscheen en zelfs hoorden zij in de kamer, van waar zij ge komen waren, geen beweging meer. Men raadt natuur lijk wat er gebeurd wasde avonturierster had van de ligtgeloovigheid der dames gebruik gemaakt en was met de kostbare voorwerpen van de dame6, die haar kwamen raadplegen, vertrokken. De scène viel in een hotel voor. Men stelt zich de verlegenheid der dames voor, die niet naar huis konden, dan met de kleederen, die de hotelhouder haar wilde leenen. De lust om zich de toekomst te doen voorspellen, werd hierdoor voor goed ontnomen. ïPuttscüilstitfr. Berlijn» 1 Mei. Naar men zegt, is er tusschen Rusland en Turkije eene bijzondere overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke de Sultan de verpligting op zich neemt om aan te dringen op het nakomen der Turksch-Bulgaarsche overeenkomst (volgens welke vorst Alexander Bleohts voor vjjf jaar tot gouverneur-generaal van Oost-Rumelië benoemd werd), ook voor het geval dat de Nationale. Vocgad&riag van Bulgarije en Oost- Rumèllë, die in het laatst van Mei bjjeenkomt, deze door Europa goedgekeurde Turksch-Bulgaarsche over eenkomst verwerpt. Rusland neemt daarentegen de verpligting op zich, den Sultan in deze aangelegenheid te ondersteunen, en geeft het aanmoedigen der eischen van Griekenland, zooals tot hiertoe geschiedde, op. Door deze overeenstemming tusschen Turkije en Rusland is de weg gebaand voor de vreedzame oplos sing der Grieksche crisis, daar ook Frankrijk het niet meer waagt Griekenland openljjk te ondersteunen. it- In de Belgische gemeente Weiteren is een jong- mensch, dat een beerput zou ledigen, door de opstij gende dampen bedwelmd geraakt en in de diepte gestort. Zjjn broeder, die hem wilde helpen, onderging hetzelfde lot en de ziekeljjke vader, die zijn zoons wilde bjjstaan, evenzoo. Twee kloeke mannen lieten zich toen door een touw in den put zakken, maar ook zij verloren spoedig het bewustzijn en moesten opge trokken worden. Met een schippershaak werden daarop ook de andere mannen naar boven gehaald, maar de vader en de oudste zoon bezweken weldra. aSleïierliiwï» Amsterdam, 30 April- De heer S., klerk bij den rijks-ontvanger te Zeist, heeft zich te Utrecht vrij willig in handen der Justitie gesteld, nadat hij bemerkt had, dat zjjn patroon tot de ontdekking was gekomen, dat er vervalsching in de boeken en verduistering van gelden had plaats gehad, tot een nog al vrij aan- zienljjk bedrag. Naar men zegt, waren spel en drank de redenen, dat S. verteringen maakte boven zjjn inkomen. Op last der Justitie bevindt hy zich thans in de cellulaire gevangenis te Utrecht. De ontrouwe bediende van de Amsterdamsche Bank, I. Conard, heeft voor het Geregtshof teregt Bekl. was tegen een salaris van aanvankelijk 1000, later tot f 2000 vermeerderd, gedurende dertien jaren aan de bank werkzaam geweest. In de drie laatste jaren had hjj, ten einde diefstal van coupons te be dekken, tot een bedrag van 15,000 allerlei valsch- heden in de boeken gemaakt en doen maken, en het zoo aangelegd, dat ontdekking zoo goed als onmogeljjk was. In Januarij van dit jaar begon men argwaan te krijgen, een onderzoek volgde, beschuldigde vlugtte naar Den Bosch waar hjj trachtte zich van kant te maken, hetgeen echter mislukte. Zeven getuigen werden gehoord. Met het oog op de volledige bekentenis van besch. en de wjjze waarop hjj getracht had de ge leden schade te vergoeden (de Amsterdamsche Bank heeft/13,000 van het haar ontnomene terug ontvangen), eischte het O. M., bij monde van Mr. Jolles, wegens a. diefstal door een loonbediende ten nadeele van zijn meester, b. valschheid in geschriften van koophandel, c. het desbewust gebruik maken van die valsche ge schriften, onder toepassing van verzachtende omstaödig- heden, een celstraf van twee jaren. De advocaat van den beschuldigde, Mr. N. A. Calisch, bestreed de aan de misdrijven gegeven qualificatie en wees op tal van omstandigheden, die het toepassen van een geringere straf wettigen. De uitspraak is bepaald op 3 Mei e. k. Een vrouw, die onaangenaamheden met haar man had gehad, sprong van de De Ruyterkade te Amster dam in het Y. Het koude water scheen haar opgewon denheid spoedig te bekoelen, want dra riep zjj om hulp en werd toen door twee schippers gered. - Een Amsterdamsche vrouw, op reis van Amster dam naar het ziekenhuis te Leiden, schonk Zaturdag middag tusschen Amsterdam en Haarlem in een dames coupé 3e klasse het leven aan een welgeschapen dochter. Door de goede zorgen van den stationschef werd zij te Haarlem in 't Gasthuis opgenomen. Door moeder de vrouw afgehaald. In een herberg te Zandvoort werd op den tweeden Paaschdag een bloedig gevecht geleverd. Terwjjl een viertal mannen aan het biljarten waren, kwam de vrouw van een hunner de gelagkamer binnenstormen en greep haar man, onder hevige verwijtingen, bjj den kraag. Opgewonden door het genoten vocht, bragt hy zijn wederhelft eenige duchtige stompen toe met het zware eind zijner queue. Maar zjj liet zich evenmin onbetuigd en sloeg hem terug met een wandelstok van een der bezoekers. In korten tjjd werd bij de schermutseling in de gelagkamer alles stuk geslagen, als spiegels, schilderyen enz. De klok werd van den wand geslagen, de lamp boven 't biljart vloog in stukken, terwjjl het geheele vertrek als met glasscherven bezaaid lag. De waard dreigde den man met de justitie, waarop hjj beloofde alle schade te zullen vergoeden. \s Gravenhage, 1 Mei. Een belangrjjke brand woedde Vrijdagnacht alhier in het Voorhout tegenover het departement van Financiën. Van het fraaije hoek huis Kneuterdjjk en Voorhout, bewoond door baron Van K., zjjn bet dak en de bovenverdieping geheel uitgebrand. Een groot gedeelte van een uitgebreide verzameling oudheden, schilderijen en zeldzaamheden is daardoor vernield. Deze brand is door bet vlam vatten van bedgordijnen in een der kamers ontstaan. Schier gelijktijdig ontstond mede een felle brand in een bovenwoning op de Paviljoensgracht, welke zich ook zeer ernstig liet aanzien, vooral wegens de nabij heid van een kurkenfabriek. Ook daar brandde de bovenste verdieping uit. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te ruim 3 uren was de brandweer bet vuur meester. Delft, l Mei. Op plechtige wjjze werd heden ter aarde besteld, op de begraafplaats „Jaffa", het stoffelijk overschot van den beer P. Mesu, student aan de Pol. School alhier, wien aan het spoorwegstation te Schie dam het bekende ongeluk overkwam. Begeleid door 4 zijner vrienden, werd de lijkkist bier aangebragt. Op bet eerste perron stonden geschaard verschillende leeraren, de senaat en vele leden van bet studenten korps, alsmede de muziek van het regiment huzaren, kapelmeester de heer Waasdjjk, welke een treurmarscb Gevolgd door al de bier genoemden, zette de lijkstoet zich in beweging. Alvorens de lijkkist, die met tal van kransen was bedekt, aan de aarde werd toevertrouwd, nam de heer Barnet Lyon, voorzitter van den senaat, het woora en sprak met lof van den overledene, een zjjner beste vrienden. Daarna Bprak professor Pekelharing, mede namens den afwezigen directeur en de overige hoogleeraren en docenten, met lof van den overledene, een ijverig student, bijna ge komen aan den eindpaal zjjner studie, met bet doel, eens als docent op te treden, waarvoor hij allen aan leg had. Hierna naderde da. Koch uit Zeeland, door ziekte verhinderd te spreken, aan den arm van ds. Bouman het grafde door hem op papier gebragte rede werd door laatstgenoemden pred. uitgesproken. Daarin werd de overledene geschetst als een voorbeeld van ijver en pligtsbetrachting. Door een der familie leden werd namens de moeder hartelijk bedankt voor de deelneming en eer, den overledene bewezen. De toespraken werden gedurigafgewisseld door treurmuziek. Terneuzen, 1 Mei. By de gisteren gehouden aanbesteding van de onderhoudswerken aan den Niéuwen Neuzenpolder was de laagste inschrjjver de heer D. Tholens te Hoek, voor 19695. Heden bad de gewone driemaandelijksche veran dering van het detachement infanterie plaats. Het detachement, onder bevel van den 2den luitenant der infanterie Cornelissen, werd vervangen door het deta chement infanterie, onder bevel van den 2den luitenant der infanterie M. B. van Koetsveld uit Ylissingen. Voor de vacature in de Provinciale Staten voor het district Hulst, ontstaan door het vertrek van den heer Onghena naar het buitenland, wordt thans tegen over den heer Mr. L. Stevens te Sas van Gent, de heer Oggel te Aksel aanbevolen. Ook te Zaamslag is deze week eene afdeeling van de Vereeniging tot Christeljjke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland opgerigt. De afdeeling bestaat reeds uit 17 leden. Middelburg, 1 Mei. De commissie uit den raad dezer gemeente, tot het onderzoeken der voorstellen betreffende de school voor middelbaar onderwjja voor meisjes, heeft .haar rapport aan de leden van den raad aangeboden. Hare conclusie is de wenschelijkheid dat wordt uitgemaakt lo. Of, in het algemeen, eene middelbare school voor meisjes zal bljjven bestaanzoo ja, 2o. Of de tegenwoordige inrigting zal worden ge handhaafd, dan wel, 3o. Of die gewijzigd zal worden volgens het al dan niet geamendeerd tweeledig voorstel der commissie, als: a. met een directeur, of 5. met mejufvrouw Gerth van Wjjk als directrice. Indien de punten 2o en 3o mogten worden afge stemd, alsdan: 4o. Of de inrigting geschieden zal volgens het al dan niet geamendeerd voorstel der minderheid van burg. en weth., dan wel, 5o. Of het voorstel dèr meerderheid van burg. en weth. zal worden gevolgd, al dan niet geamendeerd. Mogten deze punten alle door uwe vergadering worden verworpen, dan zouden de discussion vermoede lijk toch genoegzame gegevens aan burg. en weth verschaffen, ten einde tot het indienen van een nader voorstel, in den geest der meerderheid, in staat te worden gesteld. Zaturdag 11. is de akte van oprigting der Stoom- tram-Maatschappji BreskensMaldegem verleden, die zich ten doel zal stellen uitvoering te geven aan de door de Nederlandsche en Begische Regeringen ver leende consessiën tot aanleg en exploitatie van den stoomtram, die het z.g. 4de district van Zeeland met het Belgische spoorwegnet zal verbinden. Zooals men weet is bij de wet van 4 December 1885 uit 's Rjjks schatkist een bijdrage van 200,000 in de kosten van aanleg van dien weg toegezegd. Door de Provinciale Staten van Zeeland, verschillende gemeenten en polderbesturen zjjn bovendien voor den tijd van tien jaren, jaarlijksche subsidiën verleend, terwjjl door de posteryen voor het vervoer der post een vaste jaarlijksche som zal worden betaald, een en ander ten gezamenljjken bedrage van ruim f 15,000 's jaars. De aandeelen in het maatschappeljjk kapitaal groot 300,000 zullen eerlang door de Amsterdamsche Bank worden uitgegeven. Het is bjj vele muziekgezelschappen of harmo- niën uit Belgische plaatsen gebruik in den aomer naar de een of andere stad een uitstapje te maken. Zeeland's hoofdstad en hare fraajje omstreken schijnen in de laatste jaren voor bedoelde reizigers een groote aantrekke- ljjkheid te bezitten; verscheidene zomers achtereen komen de vroljjke, levenslustige naburen de anders zoo deftige stille gemeente verlevendigen en laten in den regel by die gelegenheid niet na de inwoners op een middag- of avondconcert te onthalen. Wanneer de Pinksterdagen even schoon weder mogen brengen als het geval was met de feestdagen dezer week, dan zal de reeks dier feestvierende gezelschappen geopend worden met een harmoniecorps uit Aalst dat de beide Pinksterdagen een bezoek aan Middelburg zal brengen. De Middelburgsche Maatschappjj van stoomvaart zal aan eenige werklieden te Middelburg en te Vlissingen op hun verzoek de gelegenheid verschaffen om tegen een zeer laag tarief, op het einde der maand Junjj, met eene harer booten een uitstaptje te maken r.aar Antwerpen. De werklieden hebben, door ieder eene kleine wekeljjksche bydrage weg te leggen, de noodige gelden daarvoor bjj- eengehragt. Y'erseke, 30 April. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren tegenwoordig de voorzitter en zes leden. De voorzitter deelt de vergadering mede, dat hij de beide voorstellen, waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten, niet meer behandelt, maar ze zal beschouwen als te zijn verworpen volgens art. 50 der Gemeentewet. Ingekomen verschillende missives en bescheiden van Ged. Staten mitsgaders Kon. besluiten. Uit één missive blijkt, dat de bevolking van Yerseke op 1 Jan. 1885 2752 zielen bedroeg en op 31 Dec. 11. 3466. De bevolking is dus in het afgeloopen jaar met 714 zielen vermeerderd. Ingekomen een schrijven van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier, waarin wordt medegedeeld dat het Kerkbestuur, ver nietigende alle vorige genomen besluiten, thans zjjn definitief besluit mededeelt, welk besluit echter zoozeer van het concept-contract met het Gemeentebestuur afwjjkt, dat de voorzitter, lettende op de tijdsverspilling, die verdere onderhandelingen mede zouden brengen, voorstelt en aldus besloten wordt de ingekomen brief als kennisgeving aan te nemen en over te gaan tot de orde van den dag. De raming van onkosten voor een te maken teekening met bestek van den toren door den heer Hanninck, ten bedrage van f 250 zal in overweging worden genomen. Ingekomen een schrijven van den Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid waarin wordt medegedeeld, dat door de toenemende bevolking en de daardoor veroorzaakte meerdere werk zaamheden op het post- en telegraafkantoor alhier, de localiteit daartoe te klein is bevonden en de gemeente dus wordt aangezocht, daarin te voorzien. Na eenige discussie wordt, vooral met het oog op haren finan- tieelen toestand besloten, voorloopig geene verandering daarin te brengen, Ingekomen een schrjjven van den Minister van Justitie, waarin wordt berigt dat er vooralsnog geen termen kunnen gevonden worden om deze Gemeente als standplaats voor een Notaris aan te wjjzen. Ingekomen een schrijven van den heer Hanninck, dat hy zjjne benoeming tot Gemeente-op zichter verklaart aan te nemen. Naar aanleiding dezer benoeming brengt de voorzitter een door het Dag. Bestuur opgemaakte concept-instructie ter tafel, waaraan de benoemde opzichter zich zal te houden hebben. Van deze instructie, die uit 12 artikelen bestaat, wordt art. 1 en 2 aangenomen, doch over art. 3 ontstaat een heftige discussie. Art. 3 luidt: De gemeente-opzichter is verpligt dagelijks het opzicht uit te oefenen over de werken der gemeente. Bjj stemming waren 3 leden voor dit artikel en 3 tegen. Art. 5 wordt verworpen. Art. 6 betreffende het zich vestigen van den opzichter binnen deze gemeente geeft weer aanleiding tot heftige discussie. Het overige,der instructie wordt aangenomen. Verder wordt besloten dat het schoolgeld voor 't on- derwjjs in de Fransche taal voor vermogenden 10 en voor minvermogenden 5 's jaars zal bedragen. Nog wordt een gedeelte van het ziekenhuis verhuurd aan de gemeente-veldwachter Bles op dezelfde voorwaarden als dat aan den heer Van Bakergem is geschiedt. De voorzitter oppert het denkbeeld om de gemeente in wijken te verdeelendit vindt algemeenen bijval. Verder wordt het kohier der hondenbelasting vastge steld en bepaald dat alle houders van hondeo 3 per jaar moeten betalen. Nadat nog bepaald is dat op Maandag 3 Mei weêr eene vergadering zal gehouden worden om de torenkwestie te bespreken en 't kohier van den hoofdeljjken omslag vast te stellen, sluit de voorzitter de vergadering. Heden had de pleehtige inwjjding der Chr. School S'aats; 112 kinderen kwamen in de nette school bijeen. 8. de Koning van Krabbendijke opende de plegtigheid met gebed, en nadat Ds. Remein van Oo9tzaan God gedankt had, begaf men zich in optogt naar de Chr. Geref. Kerk, om de plegtigheid voort te zetteu. Aldaar voerden achtereenvolgens het woord De. van Vlaanderen, de hoofd-onderwijzer, de heer C. Staal, diens vader van Kapelle, Ds. van Dis van Westmaas, de heer Boone, hoofdonderwjjzer aan de Chr. School te Nieuwe- dorp, Ds. Remein en den heer J. Molhoek, ouderl. bij de Chr. Geref. gem., die allen hunne vreugde betuig den over het oprigten der school en het nut van het Chr. Onderwjjs uit een zetten. Vervolgens gingen de kinderen weêr naar de school om onthaald te worden op broodjes en melk. Goes, 2 Mei. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid de heer J. P. S. Jonquière onder zocht en de gekozene toegelaten. De voornaamste der behandelde zaken warenhet bouwen van een bureau voor den commissaris van politie, hetgeen noodzakelijk is geworden omdat de titularis geen woning in de nabjjheid van de politie wacht heeft kunnen huren. Met algemeene stemmen werd dit voorstel goedgekeurd en de uitgaaf ad f 400 zal gevonden worden uit een gedeelte der som, welke de directie der stads-lesnbank in de gemeentekas zal storten. Een ander plan ter verbouwing of verfraajjing is de restauratie der groote of raadszaal in het stad huis, op welks noodzakelijkheid meer dan eens door de raadsleden is gewezen. Burgemeester en Wethouders hebben door een deskundige een plan met begrooting laten maken en als de raadsleden zich daarmede kunnen vereenigen, dan zal het college van dageljjksch bestuur trachten voor dat doel een post op de begrooting voor 1887 te brengen. De rekening der vereeniging van Werklieden, aan welker hoofd staat het raadslid B. M. den Boer, werd goedgekeurd in ontvang op 2073,77, in uitgaaf op 1961,31, met een goed slot van 112,46. Als de verwachting niet wordt beschaamd, dan zal een deel der nalatenschap van wjjlen den spoor wegkoning Van der Bilt in Noord-Amerika ten goede komen aan eenige inwoners van Zuid-Beveland, die denzelfden familienaam voeren. Hoewel bedoelde millio- nair door erfgenamen in de regte lijn werd overleefd, zijn de zijdmagen van Van der Bilt geïnformeerd dat hun legaten zijn vermaakt, tengevolge waarvan de ver- eischte stappen worden gedaan. Goes, 2 Mei. De jongelingsvereeniging alhier, die haar poging, om het misbruik van sterken drank op de lotingsdagen tegen te gaan, boven heur verwach ting bereikte, heeft aan verschillende gemeentebesturen op Z. Beveland opgave verzocht van de namen der jongelieden die ingelijfd worden. Het plan bestaat deze jongelieden een circulaire te zenden, waardoor ze in hun garnizoeneplaatsals daar geen militair t' hui9 bestaat, gelegenheid hekomen bij de aldaar bestaande jongelingsvereeniging of hij particulieren steeds een goede ontvangst te vinden "WoLt*a»i*ts<i4jIs, 1 Mei. Hetgeen in den Nieuws bode jl. Donderdag van hier berigt werd, vereischt eene nadere opheldering. Door twee leden van „gemeente belang" werd bij den gemeenteraad een reclame inge diend tegen de opgemaakte kiezersljjst, houdende het ongemotiveerd verzoek, om een der kiezers van de lijst te schrappen en een ander daarop te plaatsen. Niettegenstaande de ongegrondheid van dit verzoek werd aangetoond, besloot de raad evenwel, bjj vier tegen drie stemmen, zulks toe te staan, zoodat de Burgemeester alleszins vrjjheid vond, om, uit kracht van art. 70 der gemeentewet, dit besluit niet ten uitvoer te leggen, en de vernietiging daarvan hij de Hooge Regering aan te vragen. Binnen den gestelden tjjd bleek het nu, dat deze de zienswjjze was toegedaan, dat in het onderhavige geval de bepalingen, opgenomen in art. 14 en 15 der kies wet, behoorden gevolgd te worden. Ofschoon dan ook nu de ingediende reclame de noodige bewijsstukken miste, en alzoo niet aan de gestelde vormen der wet voldaan was, zag de Burgemeester zich alzoo, zijns ondanks, gedrongen, in de zaak te berusten, te meer, daar hjj, de bevoegdheid als kiezer der gemeente nog missende, de beslissing niet aan de uitspraak der arr.- regtbank kon onderwerpen. Alléén uit die oorzaak, is dan nu het besluit van den gemeenteraad gehandhaafd. Van de toewyzende beschikking is bereids door een deurwaarder beteeke- ning geschied aan den persoon, die, bjj het bezit van het vereischte bedrag als kiezer, nu van de ljjst is weggenomen, terwijl de andere, voor dit bedrag niet op de kohieren voorkomende, evenwel als kiezer op de lijst geplaatst is. Alhoewel het bier niet om de personen, maar uitsluitend om het regt der zaak te doen is, ergert men er zich intusschen aan, dat de kosten van het deurwaarders-exploit ten laste van de gemeente, en niet voor rekening van de verzoekers komen, naardien het hun, als leden van „gemeente belang", toch geenszins betaamt, dat zjj oorzaak geven tot het doelloos bezwaren van de gemeente-uitgaven Cortgeue. Uitslag der door het Bestuur van den calamiteusen Annapolder, den 30 April 11. gehou- dene aanbesteding vanhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1887, van de gewone werken aan de waterkeering van den calamiteusen Annapolder Ingeschreven werd door de heeren S. Blok, voor 1872P. v. d. Berge, voor 2097 A. van Popering, voor 2177 A. Fourdvaine, voor 21S7 E. de Maat, voor 2192P. Verbutg, voor 2196; C. Bolier, voor ƒ2197; J. Luidenberg, voor 2220L. van Popering, voor f 2225J. Lejjs, voor 2250; J. de Rijke, voor ƒ2367; J. de Jonge, voor 2380. Zicrikzeo, 3 Mei. Verplaatst met ingang van 1 Mei jl.de commies der 2de kl. W. Janse van Goes naar Middelburg; de com. der 3de kl. B. Talbo van St. Kruis naar Biervlietde com. der 3de kl. H. Schot van Terneuzen naar St. Jansteende com. der 3de kl. T. C. Eversdjjk van 's Bosch naar Axelde com. der 4de kl. I. Versluis van Rapenburg n-ar Biervlietde com. der 4de kl. I. Bouman vau Eede (Zeeland) naar St. Krui9de com. der 4de kl. W. C. van de Putte van Middelaar naar Eede (Zeeland)de com. der 4de kl. M. Buurveld van Walsoorden naar Terneuzende com. der 4de kl. P. Kramer van Axel naar Hulst. De1 heer D. Vooren, tweede onderwjjzer aan de school voor aanzienljjke inlanders te Mogelang (Kediro), is wegenB intrekking zijner betrekking eervol ontslagen. De ljjst der hoogstaangeslagenen in Zeeland bevat 62 namen. No. 1 is Mr. C. van der Lek de Clercq, te Zierikzee, aangeslagen voor 4214,61; no. 62 Mr. J. G. van Deinse, te Hulst, ad f 609,63. De pry8 vau het gas der gemeentelijke gasfabriek te Groningen bedraagt 7'/a ct. voor particulieren en 8'/i ct. voor het garnizoen. Over 1885 heeft de exploi tatie der fabriek gekost 210.450,531/», terwjjl de opbrengst 340.225,63 bedraagt, zoodat, na afschrijving van 5. pCt. op de fabriek en het buizennet, een zuivere winst overblijft vau 110.284,79. Een kind van ruim een half jaar, in de gemeente Engwirden, dat als naar gewoonte des avonds door de ouders meê in bed was genomen, werd den volgenden morgen dood op den grond gevonden. Het wichtje was uit het bed gevallen, zonder dat de ouders dit bemerkt hadden. KKRKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Stad aan 'tHaring' vliet, door ds. J. v. d. Bergen te Cortgene. Ingezonden Stukken. In Zeeland is er eene gemeente, waar men erg op weg is, tot Russische toestanden te geraken en waar alles ia elkander gezet wordt opdat het despotisme welig tiere. Zeer onlangs heeft het hoofd der politie aldaar met een 8 of lOtal kornuiten een bierknijp afgehuurd om zich aldaar eens aardig te amuseren. Het sluitings uur voor publieke herbergen enz. is er aldaar elf ure. Een veldwachter was om familieredenen op reis en een ander werd gelast tot-12 ure voor de bierknijp te surveilleren. Dus die man werd gebruikt ten dienste van eenigewaarom voor het algemeen nut ieder geve voor zich het antwoord. En nog welke ver gadering van geschikte burgers iu iedere woning, onverschillig welke heeft bescherming van politie noodig? Hieruit kan men afleiden dat er iets zou gebeuren wat niet in den haak zou wezen. Of is de politie voor de burgerjj in het algemeen of voor bescherming van eenige uitverkorenen. De herrie duurde tot 's morgens drie uren, zoodat de buren tot dien tijd hebben wakker gelegen en niet hebben kunnen slapen; menschen die des morgens om 5 uren wederom op en bjj hunDe zaken moesten wezen. Dus vreedzame burgers, njjvere werklui werden in hunne nachtrust gestoord ten genoege van dè zooge noemde voornamen. Is zulks niet hard op weg om Russische toestanden in het leven te roepen, waar de mindere ten gelieve van de voorname schijnt geboren te zijn In Nederland is zulks gelukkig nog niet en wenachen wjj nog voortdurend van zulke toestanden verlost te bljjven. X. Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. MEI 1886. Van ROTTERDAM: Dinsd. 4 'arnorg. 10.30 Q. Dond. 6 10.30 Zaterd. 8 10.30 De Directeur, A., van GASTEL, Van ZIERIKZEE: WoenBd. 5 'smorg. 7.30 u. Vrijdag 7 7.30» Zondag 9 8.30» «- lS'/j-jai'lge Eehtyereeuigiug van -8s ■8- JASPER STOÜTJESDIJK, g Beambte der Posteryen, en -95 ca- JOZINA HAMELUXEN. !&- "ö3 ca- Rotterdam, 6 Mei 1886. -8» Getrouwd ADRIAAN BIL Az. en NEELTJE van STRIEN Jd., die ook hunnen oprechten dank betuigen aan Familie, Vrienden en bekenden, voor de vele blijken van belangstelling bjj hun Huwelijk ondervonden. Kehk.web.ve, 30 April 1886. Voorspoedig bevallen van eene Doehter E. van DALEN—van Straalen. Monster, den 29 April 1886. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon, JOHANNA GELDERBLOM, hartelijk geliefde Echtgenoote van L. A. F. CREUTZBERG. Predikant. Oosterland, 30 April 1886. Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zjjde weg te nemeu, na een smartelijk doch geduldig lijden van ruim 3 maanden, onze ge liefde Vader en Echtgenoot DIRK van DRIEL, in den ouderdom van 64 jaren en ruim 7 maanden. Hoe zwaar ons dit verlies treft zal ieder kunuen beseffen, die den overledene van nabjj gekend hebben. Mede namens de Kinderen en Behuwddochter en verdere Familie, Wed. D. van DRIEL, geh. Flikweert. Nieuwerkerk, 1 Mei 1886. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Wjj vervullen den treurigen plicht aan Vrien den en kennissen mede te deelen, dat onze-.Vader A. BAKKER is overleden, in den ouderdom van vier-en tachtig jaren en zes maanden. Nieuwerkerk, Namens de verdere Familie, den 3 Mei 1886. C. BAKKER. De Heer en Mevrouw VISSER betuigen hunnen dank voor de belangstelling bjj gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden. 's Gbayenhage, 30 April 1886.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1