ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ÏÏIJ1H DER DUIT. 42ste Jaarg. No. 5224. Zaturdag 24 April 1886. BERIGT. ~~o P N E M 1 N G- WEGEl\ en VOETPADEN. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. Stmcrt&a. ïlttnïl, STOOMSCHIP „ZEELUID*. Middelburg en Zierikzee. SCHOUWING ADVERT EN TIËN, vau 1— herschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. 3 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Wegens het PAASCHFEEST, sal de Nieuwsbode op aanstaanden Maandag-avond NIET worden uitgegeven. Sluiting der Kiezerslijsten. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat de ljjsten der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeen teraad op lieden door hem zijn gesloten en op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, overeenkomstig art. '31 der Wet van den 4 Juljj 1850 (Staatsblad no. 37.) Zierikzee, den 24 April 1886. J. P. N. ERMERINS. VAN DE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee brengen ter kennis van belangheb benden, dat to beginnen met don ÏO Mei a. s., van wege de gemeente eene Algemeens Opneming zal worden gehouden van de Wegen en Voet paden met de Kunstwerken. Zierikzee, den 24 April 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat is opengekomen de be trekking van Bewaarder van liet g*©- bouw bestemd ter afzondering eu verpleging van lijders aan besmet- telij lte ziekten in deze gemeente, waaraan, be nevens vrije woning, eene vaste jaarwedde is verbonden •van 25, Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, behooren zich binnen acht dagen na heden bij hen aan te melden. Zierikzee, den 24 April 1886. De Burgemeester en Wethouders. J. P. N. ERMERINS. De Seoretaria, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ President Cleveland heeft een belangrijke bood schap gerigt tot het Amerikaansche Congres, waarin hij der Wetgevende Magt een kalme overweging van het spoedeischende arbeids-vraagstuk aanbeveelt. De president gelooft, dat de ontevredenheid der werklieden voor een groot gedeelte te wjjten is aan hebzuchtige en ondoordachte eischen der patroons, of schoon ook de werklieden dikwijls geen zorg dragen om ongeregeldheden, waartoe geen aanleiding bestaat, te vermijden. Cleveland stelt voor eene commissie te benoemen, bestaande uit drie Regeringsambtenaren, met de opdragt om de geschillen tusschen arbeid en kapitaal te onder zoeken en te regelen. Londen, 21 April. Men verzekert, dat de groote mogendheden heden aan Griekenland eene nota zonden, waarin deze Staat wordt uitgenoodigd zich te gedragen naar den eisch der mogendheden, waarbij een termijn ■wordt vastgesteld, binnen welken Griekenland zich aan hare vorderingen moet onderwerpen. Omtrent den priesterdie Zondag den bisschop van Madrid heeft vermoord, verneemt men nog dat hjj ongeveer 40 jaar oud is en dat hij tengevolge van de ontzetting uit zijn ambt tot de diepste armoede was vervallen. De bisschop had hem verboden de mis te ■celebreeren. Uit alle kloosters en kerken gezonden, dwaalde de voormalige almoezenier door de straten van Madricl zonder brood en zonder huisvesting. Hij had overal, waar hij zjjne diensten had aangeboden, het hoofd gestooten, zelfs als kerkeknecht kon hij geen plaats vinden. Eenige oogenblikken vóór de misdaad vroeg hp aan de verkoopevs van de palmtakken, die voor de kerk stonden, of ze nog al tevreden waren over hun dag. „Ik," zeide hij hun, „zal aanstonds wel -een betere zaak doen dan gij." De prefect van Madrid heeft den moordenaar in de gevangenis zelf ondervraagd. Galeota antwoordde met de grootste kalmte op al de hem gedane vragen. Hij verklaarde de misdaad vooraf beraamd te hebben uit wraak over het weinige succes van verscheidene brieven, die hij aan den bisschop en andere autoriteiten in het diocese had gezonden. Den prefect verzocht hjj niet te voorbarig over zijn gedrag te oordeelenhjj was er van overtuigd, dat de prefect na het onderzoek zjjn daad zou goedkeuren. De weduwe van den Spaanschen Generaal Prim as volslagen krankzinnig geworden. „Welk eene geschiedenis", merkt de „Voltaire" op „hebben de hoofdpersonen van den noodlottigen veld- togt in Mexico, Maximiliaan, Keizerin Charlotte, Ba- zaine, Jecker, Napoleon III, Prim! En nu treft ook de weduwe van den Spaanschen generaal zulk een tragisch lot." Atheuo, 22 April. In den afgeloopen nacht hebben de Turksche en de Grieksche voorposten op de grenzen, bij StElias, gedurende een half uur geweer schoten gewisseld. Er werden geen verliezen geleden. De Turken trokken zich terug, maar daar zij gestaan hadden op Turksch grondgebied, noodigde de bevel hebber der Grieken hen heel bedaard uit, hun post weder te bezetten. Amsterdam, 23 April. Eene vrouw van meer dan 84 jaar, die nooit getrouwd was geweest, woonde reeds langen tijd op den O. Z. Achterburgwal, bij het Kolkje te Amsterdam. Zij verkeerde in kommervolle omstandigheden, en de huisheer, die medeljjden met het oudje had, liet haar ongemoeid, hoewel zij reeds in een jaar geen huur be taald had. Dezer dagen ontving zij berigt, dat zij, door het overlijden van een verren bloedverwant, erfgename was geworden van ongeveer een ton gouds. Door drie colporteurs van »Regt voor allen" en door een paar vrouwen, die gewoon zijn de volksvergade ringen bij te wonen, is gisteren nacht te ruim half drie by de politie te Amsterdam ingebragt de bekende so cialist Jacobus de Zwart, die in beschonken toestand verkeerde, in de Prinsengracht te water gesprongen, maar door een hunner, die hem nasprong, gered was. Men voorzag hem van droge kleeren. 's Gri-ïivenliagfe, 21 April. Ter gedachtenis aan het feit, dat op 12 February jl. hier aan de Waag een varken van 382 kilo is gewogen, (het zwaarste dat tot nu toe daar gewogen is) is thans daar een sierlijk bord opgehangen, waarop het dier is afgebeeld en waarop de namen van den boer die het mestte (A. A. Van den Berg te Wilnis) en van den spekslager, die het kocht en slachtte (W. F. Hamel alhier) vermeld staan. Bovendien is nu op dit bord het volgende vers geschreven „Wat over slechten tijd moog' Het Stompwjjks mest vee zeker niet; Daar kan het varken van gewagen Dat gij hier uitgeschilderd ziet. De naam van Van den Berg zal prijken Met gulden letters aan deez' wand, Dat hij den Belg de vlag deed strjjken En d'eer hergaf aan Nederland." De laatste twee regels slaan op het feit, dat in 1873 door den heer Couturier alhier een varken werd ge slacht dat 376 kil. woog en dat uit België afkomstig was. De wet tot verhooging en uitbreiding van het zegelregt op effecten zal op 1 Junjj a.s. in werking treden, en de plakzegels, bestemd voor de zegeling der buiten het Rijk of in de overzeesche bezittingen van het Rijk opgemaakte effecten, tegen verminderd regt overeenkomstig art. 6 der wet, zullen te rekenen van 24 Mei verkrijgbaar worden gesteld. De „Verzekeringsbode" deelt mede, dat bij de jongste ongeregeldheden in België in twaalf aren tjjds voor eene waarde van 9 millioen francs is verwoest. Het blad geeft in overweging, met het oog op de opruiende taal van Domela Nieuwenhuis, in het ver volg de vergoeding van zoodanige schade niet meer in de polissen op te nemen, daar geen Maatschappij er tegen bestand zou zijn. Uit zelfbehoud zjjn de maatschappijen daartoe verpligt. Naar het „Dagblad" verneemt, is door het ont slagen personeel van de socialistische drukkerij „Ex celsior" eene vordering iDgesteld, om betaling van hun aandeel in het dividend van het afgeloopen boekjaar. Volgens de balans zouden zjj n. 1. regt hebben op p.m. 100 per persoon meer dan hun is uitgekeerd het personeel is niet tevreden met de verklaring, daarom trent door de commissarissen der drukkerij gegeven. Het getal der regthebbenden is zes personen. Bex-gren op Zoom, 22 April. De kanalisatie van de Zoom, waardoor het zoet water met groote hoeveelheden in de Schelde komt, werkt zéér nadeelig op de oester-cultuur. De gemeenteraad heeft zich dien ten gevolge reeds verpligt geacht, om, als schadeloos stelling tot verlegging eener pijpleiding, een bedrag van ƒ5000 aan de firma Hartog uit te keeren. IJxondijke, 21 April. Heden werd voor het front der brigade aan den maréchaussée W. Ingels, de bronzen medaille voor twaalf-jarige trouwe dienst uitgereikt. "VTissiiifc^en, 22 April. Gisteren werd alhier de gewone jaarlij ksche vergadering gehouden van aandeel houders der Kon. Maatsch. „de Schelde." Uit de reke ning bleek, dat deze over 1885 sluit met een batig saldo van ƒ5525,41. Thans zijn wederom 400 man werkzaam, welk getal spoedig zal worden vermeerderd, daar voor 1886 ver schillende contracten voor nieuwe werken afgesloten of nog in behandeling zijn. De vrouw van een loods, die te Antwerpen woonde en van Vlisaingen afkomstig was, is Woens dagmorgen in de St.-Amonduskerk in den biechtstoel door eene beroerte getroffen en onmiddelijk overleden. A'orseke, 22 April. Gisterenavond te 7 uur hield het departement Yerseke van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor dit saizoen zijne laatste huishoudelijke vergadering. Aan de orde was het kiezen van een president en vice-president. Beide heeren werden op voorstel van den heer J. J. v. d. Broeke bij acclamatie herbenoemd. Te 8 uur opende de voor zitter de algemeene vergadering, deelde bovengenoemde benoeming mede en betuigde de vergadering en den heer Van den Broeke zjjn openlijken dank voor het vertrouwen, dat zjj in de beide afgetreden heeren stelden. Een menigte bijdragen werden dezen avond nog ten beste gegeven. Wel was de eene gelukkiger in zijne voordragt dan de andere, doch over het alge meen mag gezegd worden, dat het publiek ze met het meeste genoegen heeft aangehoord. Deze bijdragen werden afgewisseld door muziek, dat het genot van dezen avond natuurlijk verhoogde. Vooral verdienen de violist A. W. van Dyke en de fluitspeler I. van Djjke een woord van lofhet depar tement zal het zeker op prijs stellen, twee zulke uit stekende muzikanten onder zijne leden te hebben. Op 't einde betuigde de voorzitter zyn harteljjken dank voor de trouwe opkomst der leden met hunne dames-, het verheugde hem dat zoovelen pogingen in 't werk hadden gesteld om de avonden van dezen winter zoo gezellig en aangenaam mogeljjk te maken. Tevens wees hij er nog op, dat de huishoudeljjke vergaderingen die toch eigenljjk de kern en do ziel van het Nut waren, niet zoo bezocht werden als hjj wel wenschte hjj hoopte dat den volgenden winter daarin verbetering zal brengen. Daarna werd de vergadering gesloten. Het Kerkbestuur der Ned. Herr. gemeente is uitge noodigd tot eene conferentie met het Dag. Bestuur, ten einde tot eene oplossing te komen van de hangende kwestie omtrent het regt van de klok te luiden. Het kerkbestuur heeft besloten aan die uitnoodiging niet te voldoen. Oïoes, 21 April. Vindt de kleeding der aanzeggers albier bij velen geen bijval, ook het spiritisme schijnt hier weinig aanhangers te vinden. Had ds. P. Huet al hier andere jaren het voorregt de meeste leerlingen als lidmaten der herv. gem. aan te nemen, dit voorjaar heeft ZEw. er geen enkele, terwijl zijn ambtgenooten van genoemde kerk alhier er Zondag-jl. een 40-tal bevestigd hebben. Ook neemt „zegt men" het aantal zjjner catachisanten af en verminderd de toeloop naar de door hem te vervullen predikbeurten. Deze feiten vertelt men elkaar en bezigt daarbjj een toon, die in het midden laat of men ds. Huet óf om zjjne spiri tistische denkbeelden, óf om de vermindering van het aantal zjjner vereerders beklaagd. Men heeft ds. Huet hierom echter niet te beklagen, maar eerder te bewonderen en te benjjden. Het standvastig geloof in het spiritisme, van een opregt en waarheidlievend persoon als ZEw., hoewel hij in zijn overtuiging op allerlei manieren bestreden wordt en zijn vereerders dageljjka verminderen, wekt verwondering en jj verzucht. 23 April. De eerstvolgende bjjeenkomst van Burgemeester en Secretarissen zal gehouden worden op 13 Mei e. k. Het voornaamste punt van bespreking, dat tegeljjkertjjd voor Goes van practisch nut (can- didatuur dr. J. Kooman Az.) kan zijn isZyn de uit leggingen aan het slot van art. 23 der gemeentewet ten opziohte van geneesheeren met de armenpraktjjk belast, gegeven in overeenstemming met den geest en de bedoeling van de uitzondering, bij dat slot op de bepaling sub van bet artikel gemaakt Inleider de heer J. J. Ramondt. Van de bestuursleden moeten aftreden de heeren D. P. Dominicu8 en H. G. Hartman, welke heeren als No. 1 voorkomen op de drietallen, waaruit de leden eene keuze kunnen doen. De Zomervergadering zal vermoedelijk te Wemel- dinge worden gehouden. De heer P. Janse te Schore ondervond Dingsdag zeer veel belangstelling bij de herdenking van den dag, waarop hjj 25 jaar geleden in functie trad als hoofd der school in die gemeente. Goes, 22 April. Den leden der zang vereenig in g Toonkunst afdeeeling Goes, werd gister avond in de pauze meegedeeld, dat op Woensdag den 5den Mei a.s. de laatste winter-uifcvoering zal plaats hebben. Er zullen o.a. worden opgevoerdDer Rose Pilgerfahrt, von Robert Schumann en Lorelei von Ferd. Hiller onder welwillende medewerking van een Tenor uit Amsterdam en een Sopraan uit Rotterdam. Dat jong gehuwden zamen stoejjen en elkaar plagen baart geen verwondering, maar wanneer het ouden op dagen doen, die reeds jaren getrouwd zjjn, is het wel vermeldenswaardig. Dit nu was, zegt men, hier dezer dagen het geval. Reeds langen tijd was het spelletje aan den gang, toen de man in overmoedig gekscheren uit oprechte genegenheid zjjn vrouw in de kamer opsloot door de deur dicht te doen en er aan de andere kant (zjjde) tegen post te vatten. Maar ziet, de vrouw verliest thans haar opgeruimde geest, grjjpt een voorwerp (bjjl beukt er mee op de deur, deze springt open en de lieve man bekomt een strjjdeljjk zichtbaar aandenken, aan 't gepasseerd gezellig uurtje, onder 't oog, in den vorm van een blauw plekje. 23 April. De ant.-rev. kiesvereeniging (een andere bestaat hier niet) „Nederland en Oranje" huid haar handelingen in zeer geheimzinnig gewaad, waarvoor natuurljjk een zeer gegronde reden (welke is mjj duister) zal bestaan. Met het stellen van den heer Donner als candidaat voor den gemeenteraad in plaats van den heer Poolraeijer, werden de op de daartoe gehouden ver gadering aanwezige leden der vereeniging verzocht (bevolen om den candidaat aan niemand te noemen. Gister avond hield de kiesvereeniging weer een ver gadering, maar nu tot het stellen van een candidaat voor de Prov. Staten. Er werden een achttal genoemd, maar, natuurljjk omdat men van de aanvaarding der candidatuur niet zeker was, besloten (bevolen?) de namen der candidaten voorloopig niet te noemen. Zierikzee. 24 April. Bij de op Donderdag 11. door het Dageljjksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehondene aanbesteding van het herbedelven van een gedeelte der waterleiding achter den Grooten Watermolen en langs de beide zijden van den Hoofdweg bjj Moriaanshoofd, in twee perceelen, by enkele in- schrjjving is aangenomen, het eerste perceel door Hen drik Berrevoets te Kerkwerve voor ƒ385, en het tweede perceel door Izak van de Panne te Eikerzee, voor 247. De acte-examen8 in Zeeland zjjn thans afgeloopen- In het geheel bedroeg het aantal aspiranten 78, nl. 16 vr. en 62 m.twee kwamen niet op. Geslaagd zjjn 53, waarvan 8 vr. en 45 mann. Toen in 1878 Paschen op 21 April inviel, werd dit late invallen druk besproken, terwijl thans, nu dit nog later in het jaar en wel zoo laat mogeljjk geschiedt, men er veel minder van hoort. Toch inte resseert het misschien enkelen onzer lezers te weten, dat men tot het jaar 1734 en vervolgens tot 1666 moet teruggaan, om zulk een laten Paaschdag te vinden, terwijl het eerst in 1943 en daarna in 2038 weder gebeuren zal, dat het Paaschfeest op 25 April wordt gevierd, altijd, wanneer men in de 20e en 21e eeuw aan dezelfde wijze van bepaling van het tijdstip voor dezen feestdag zich bljjft vasthouden. Over 3 jaren, dus in 1889, hebben wij weder een laat Paaschfeest, namelijk 21 April, terwijl daarentegen in 1894 25 Maart daarvoor is aangewezen. De heer C. H. Pan, voorbeen Ontvanger der directe belastingen enz. te Brouwershaven, thans adjunct Controleur der Invoerregten en Accijnsen te Amsterdam, is bij Kon. Besl. benoemd tot Controleur te Heerenveen. Zierikzee, 24 April. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is op verzoek eervol ontslag verleend aan Dr. Z. Th. Diehl, als leeraar in de Scheikunde en Nat. Hist, aan de H. B. S. alhier. Omtrent de vervulling der hierdoor ontstane vacature, deelde de Voorzitter mede, dat zich drie sollicitanten hadden aangemeld, waarvan zich één heeft terugge trokken. De heer Inspecteur van het Middelb. Onderw. raadde echter het Bestuur dezer gemeente aan, eene vernieuwde oproeping te doen en als dan de jaarwedde te bepalen op ƒ2400, zooals Dr. Diehl thans geniet. Burg. en Weth. vereenigden zich met dit advies en hun voorstel werd met algem. st. aangenomen. Een voorstel van den heer Schneiders om de jaar wedde te bepalen op 2200 werdt verworpen met 8 tegen 1 at. Een adres van de Wed. W. Meesters om eene jaar- ljjksche gratificatie, wordt ter visie der leden gelegd om later behandeld te worden. Is ingekomen een adres der Directie der Openbare Brei- en Naaischool om tegen 1 Mei haar ontslag te verkrijgen. Zij w jjst echter op het belang van het daar gegeven onderwjjs en dringt aan op de behartiging van dezen tak van onderwjjs. Het voorstel van Burg. en Weth. om de Commissie onder dankbetuiging eervol te ontslaan en de school met 1 Mei a.s. op te heffen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Door Burg. en Weth. worden aangeboden de ver slagen van het Middelb. en Lager Onderw., benevens dat van den toestand der gemeente over 1885. Besloten wordt aan de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen, gedurende 1887—1906 te verleenen eene jaarlij ksche subsidie van f 510. Bij de gewone omvraag wjjst de heer De Looze, vooral met het oog op den naderenden zomer, op de waterloozingen bjj de watermolen en de leerloojjerjj, die een ondragelijken stank veroorzaken. Burg. en Weth. zullen overwegen wat daaraan is te doen. Te Brouwershaven hield de afd. Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendjjke der Centrale Liberale Kies vereeniging in het hoofdkiesdiatrict Zierikzee, jl. Maandagavond hare vergadering, waarbjj 27 leden tegenwoordig waren. Als afgevaardigden ter centrale vergadering werden gekozen de HH. T. Gast, J. de Kater, J. A. Bolle, J. Lopse Hocke en D. Hocke Dz. Voor het lidmaatschap der Prov. Staten werden met bjjna algemeene stemmen op nieuw tot candidaat ge steld de HH. Mr. C. J. Fokker, C. v. d. Vliet Dz. en B. G. v. d. Have. Door den heer J. Lopse Hocke werd voorgesteld, om bjj genoemde heeren aan te dringen om te ver krijgen eene subsidie-garantie voor een tram Brouwers haven - Brabant, nl. indien weder eene concessie mogt worden aangevraagd. Hierna begon eene uitgebreide discussie over het tarief en de diensturen der Spoorboot, daarbij werd gezegd, dat deze boot bjj wintertijd, niettegenstaande hare hooge subsidie, steeds zeer vlug een jjstarief invoerde, terwijl de diensturen weinig correspondeerden met de treinen te Goes. De boven genoemde Commissie nam op zich dit pant bjj de centrale vergadering ter sprake te brengen. De Woensdagavond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging te Zierikzee, werd bijgewoond door 49 leden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering der „Liberale Unie" werden benoemd de heeren mr. A. J. F. Fokker en mr. J. P. Cau. Tot bestuurslid werd, ter vervanging van het af tredend lid, de heer H. G. Mulock Houwer, gekozen de heer J. H. C. Heijse. Na beraadslaging over het kiezen van drie candidaten voor het lidmaatschap der provinciale staten werden als zoodanig de drie aftredende leden, de heeren mr. C. J. Fokker, C. van der Vliet Dz. en B. G. van der Have door de vergadering als candidaten voorgedragen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering der centrale vereeniging, waar de definitieve keuze zal geschieden, werden gekozen de heeren R. Koole, D. B. P. Zuurdeeg, G. A. de Looze, mr. D. N. Hojjtema, H. G. Mulock Houwer, mr. J. P. Cau, jhr. mr. A. R. P. van Kinschot en mr. J. F. van de Lek de Clercq. Hierna kwam in behandeling de inleiding van het bestuur der „Liberale Unie" tot de behandeling van eenige vraagstukken van sociale wetgeving. De heer J. H. C. Heijse had op zich genomen de behandeling in te leiden. Door het reeds vergevorderde uur kon de geachte spreker uit den grooten voorraad punten slechts eenige losse grepen doen, doch niettemin werd zjjne rede door de vergadering tot den einde toe met groote belangstelling gevolgd en was een welverdiend applaua zijne belooning. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Dat op de vergadering der Centrale Liberale Kies vereeniging de aftredende leden der provinciale staten weer candidaat gesteld zullen worden is zeker buiten twijfel. KERKNIEUWS. Beroepen te Wilhelminadorp ds. A. W. Holle te Oostburg. Ds. R. J. W. Klaarhamer, pred. te Hilversum, heeft het beroep naar de Herv. Gem. te Middelburg aan- Benoemd door den Gemeenteraad van Kampen tot predikant op Kampereiland, ds. G. van Kempen te Bruinisse. Bedankt voor het beroep naar Ovezande, door ds. Ossenwaarde te Doeveren.. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Stavenisse heeft van het classikaal bestuur voor 3 maanden dis pensatie gekregen in zake het beroepen van een pre dikant, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. Scholte naar Hontenisse. Op de door den kerkeraad geplaatste oproeping voor een predikant hadden zich drie sollicitanten aangemeld op geen dezer is evenwel een beroep uitgebragt. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 25 A-px-il 1886. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cath. Zond. 51 TWEEDE PAASCHDAG. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Gemengde Berig-teu. De ex-Keizerin Eugenie wordt wederom een proces aangedaan door eene vrouw, die voorgeeft hare dochter te zjjn. Haar aangenomen vader, een Corsicaan, voert het proces m haar naam. Zjj, die haar hebben gezien, beweren da't zjj sprekend op de Keizerin gelijKt. Een Amsterdamsch heer ontving op de Hooge Sluis aldaar van den galant zjjner dienstbode een pak slaag. Het „waarom" wilde de vrijer niet zeggen. Eerst nu is ontdekt eene belangrjjke diefstal, waaraan de heer Plate, lid der firma Lens en Bergsma, zich heeft schuldig gemaakt. Er is een bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigd, maar men wist niet dat de vogel reeds gevlogen en zich te Buenos-Ayres, dat „goede lucht' beteekent, aangekomen was? En dat 't er een goede lucht is, bewjjst het voortdurend ver blijf aldaar van andere grootheden uit de Amater- damsche wereld, genaamd Engels en Tobias. Dieven van eenige kippen of dergelijke, beschuldigd van diefstal bij nacht, worden in voorloopige bewaring gesteld. Hoe de concurrentie in alle takken van njjverheid sterker wordt, blijkt ook op Flakkee. De Middelharnische Stoomboot-Maatschappij in plaats van 30 40 pCt. te deelen, kon niettegenstaande lagere afschrjjvingen, slechts4 a 5 pCt. halen. In plaats van broodjes met zalm, moest men zich op de vergadering met beschuit en een stukje kaas vergenoegen. Men beeft altijd gezegd, dat de Koekkoek een trekvogel ia. De Zuid-Bevelanders weten wel beter, zjj kennen een koekkoek, die zomer en winter voortgaat zjjn ejjeren in een vreemd nest te leggen. Een wonder- predikant te Meliswordt ten beste aangeraden zóó niet te profiteren van de dubbele M., anders zullen zjjne veel geliefde discipeltjes achterdocht krjjgen. Zjj vragen Wie zjjt ge, die alleen in 't duister, Als dreigend monster ommevaart? Wie maakt u los van uwen kluister En zond ten gruwel u op aard? Wie zijt ge, die, zoo diep verbasterd. Dat g' al wat heilig is, miskent, De vuigste tale spant en lastert En deugd en eer er mede schendt? Wie zjjt ge, met uw jjskoud harte, Wie met een dubbel aangezigt, Die menige eindelooze smarte, Bij velen lotsverwoesting sticht? Wie zijt ge, die als snoode zend'ling Het menschdom tot een plaag verstrekt, Gelijk een slang, die in heur went'ling Den grond met doodend gif bevlekt? Gelukkig wien het is gegeven, Als diep gevaarlijk, u te ontvliên. In de Ravenstraat zegt men, dat Neeltje, de bruine dame, geen valsche praatjes van een ander moet uit- strooijen, want vooreerst bederft zjj haar eigen win keltje en ten andere heeft zjj meer dan genoeg als zjj op zich zeiven ziet. Wel, wel, wat zal er met Paschen toch een drukte zjjn op Nissestave ten tweeden male zal er worden ten tooneele gevoerdeen tooneel- spel in 4 bedrjjven1ste bedrijf, de graauwe dame met roode japon en lioogen hoed 2de bedrjjf, de geele Mina, verliefd op een heer3de bedrijf, de verleide- del jjke kaasverkooper4de bedrjjf, de kale dame in haar morgen-co8tuumzich vertoonende aan haar bezeten boomkweekertje. Prijzen <ler Boter en Ejjeren. Zierikzee, 22 April 1886. Boter hoogste koers 0,45 en laagste koers 0,40 per 5 Hectogram. Kip-Ejjeren hoogste koers 0,90 en laagste koers 0,70. Eend-ejjeren hoogste koers 0.95, laagste koers 0.90. Yerseke, 23 April. Oesterbours. Verkocht Twijfelaars 45, lste soort Zaaigoed 20, 2de idem ƒ11 a 13, 3de idem 6 8. Gevraagd voor Afateeksel 2. Van 25—30 APRIL. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Zondag 25 'smorg. 7,uJzaterd. 24 'smorg. 10,30 u. Woensd. 28 7,30 (oinsd. 27 10,30 Vrijdag 30 II,„,Donderd. 29 9,30 STOOMBOOTDIENST APRIL 1880. Van MIDDELBURGVan ZIERIKZEE Zondag 25 'b midd. 3,u. Maand. Dingsd. 27 Dond. 29 Vrjjdag 30 3.- 3,-» 3,- i Zondag 25 'a moig. 7,30 u Maand. 26 Dingsd. 27 Woens. 28 Dond. 29 7,30» 7,3f 7,3( 3,— Vrjjdag 30 Ondertrouwd t i. van de PANNE P. van SPLUNTER. Alkemade, Ellemeet, 21 April 1886. Ondertrouwd JACOBUS GERARDUS VAAL en JACOBA STOFFELINA de JONGE Cd. Brouwershaven, 21 April 1886. Ondertrouwd JOH. THEOD. VERMUNT en ANNA RODOE. Zierikzee, 22 April 1886. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd HENDRIK van der BAAN en JACOMINA BUIJSE. JACOB ORNEÉ Dz. en HENDRIKA MARTINA van der BAAN. Zierikzee, 22 April 1886. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd J. M. BAZEN Az. en J. GELOK Md. St.-Maartensdijk, 22 April 1886. Ondertrouwd S. MUSTE PIETERNELLA TOONTJE ZOMER. Burgh, - 22 April 1886. Ondertrouwd JAKOB SLAGER FREDRIKA LOUIZA FRANCINA GOOSSEN. Brouwershaven, Goes, 5 April Ondertrouwd NICOLAAS BRUIJNZEEL Wz. en WILLEMINA GAAKEER Ad. St.-Ann aland, April 1886. St.-Maartensdijk, Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd JOHANNES JOB VIJVERBERG en JOHANNA JACOBA BROUWER Cd., die ook namens wederzijdsche betrekkingen harte lijk dank betuigen, voor de talrijke bljjken van belangstelling bjj hun Huweljjk ontvangen. Oosterland, 23 April 1886. Bevallen van een Meisje, N. E. GELUK, geb. van Liere. Ellesieet, 20 April 1886. Voorspoedig bevallen van een Zoon, T. C. VLAANDER—de Graaff. Axel, 23 April 1886. Tot diepe droefheid overleed heden na een langdurig lyden, voorzien van de HH. Sacramenten der Kerk, in den ouderdom van ruim 63 jaren, onzen geliefden Echtgenoot en Vader ADRIAAN VERSEPUT. Zierikzee, Mede namens Familie, 23 April 1886. Wed. VERSEPUT—van Erf. Mevrouw de JONGE—Badon Ghijben betuigt haren dank voor de vele bewjjzen van belangstel ling op 22 dezer ondervonden. Zierikzee, 24 April 1886. Voor de vele bewijzen van deelneming bjj het overljjden van onzen Vader, den Heer W. C. van der LAAN, betuigen wjj onzen oprechten dank. Zierikzee, den 24 April 1886. W. C. SEIJL. E. C. SEIJL—van der Laan. op de WEGEN en VOETPADEN met de KUNST WERKEN in de gemeente KEKKWERVE, te beginnen op Dingsdag den 4 Mei 1886. Kerkwerve, 22 April 1886. Burgemeester en Wethouders, L. C. BOOGERD, Burgemeester. J. G. BETHE, Secretaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1