ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE. No. 5221. Zaturdag 17 April 1886. 42ste Jaarg. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. @ugtlanï». iPuüstlvtitnïr. sSlefcetrlatiïr. T E L E G R A M M E .\7 Middelburg en Zierikzee. Schipper A. v. d. HUCHT £l&vert«nti«w. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËNran 13 regels SO Gts., meerdere regels 10 Gts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zyn gedurende de 2de helft der maand February 1886 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren Van het Hulpkantoor Brouwershaven1. B. Meer man, te Rotterdam. Ellemeet2 Susanna Wondergem Middelburg. Ouwerkerk: 3 B. van de Slikke, Poortvliet. BELASTING OP DE HONDEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend: dat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1886, op heden door hen is opgemaakt en van den 16den tot den 30sten dezer maand ter Secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zyn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 14 April 1886. De Burgemeester en Wethouders. J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Verkiezing van leden der Provinciale Staten. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS ran Zn- bikzee, brengen ter openbare kennis dat de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Zeeland voor het Hoofdkiesdistict Zierikzee, ter vervulling van de plaatsen der leden, die met den eersten Dingsdag van «Xulïj aanstaande moeten af treden, zal plaats hebben te Zierikzee in de bovenzaal op het Raadhuis, op Dingsdag den 11 Mei e.li., van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur, bij ongeteekende stembriefjes; dat de aftredende leden zijn de Heeren Mr. C. J. FOKKER, C. VAN DER VLIET Dz. en B. G. VAN DER HAVE; en dat minstens acht dagen vóór de verkiezing bij iederen kiezer een gesloten brief van oproeping, een stembriefje bevattende, zal worden te huis bezorgd. Zierikzee, den 16 April 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Londen, 13 April. In het Hoogerhuis heeft Lord Rosebery, minister van buitenlandsche zaken, verklaard, dat Vorst Alexander van Bulgarye, ofschoon zijn be denkingen handhaven tegen de bepaling, dat zyn benoeming tot gouverneur-generaal van Rumelie na vijf jaren moet hernieuwd worden, toch ter kennis van den Turkschen grootvizier heeft gebragt, dat hy, tegenover het eenparig besluit der mogendheden, bereid is zich- te voegen naar de door haar vertegenwoor digers onderteekende internationale akte en onmid- delijk de volmagt zal hernieuwen der Bulgaarsche leden van de verschillende in de schikking genoemde commissiën. Uit Londen berigt men het volgende zeldzame voorvalDe jonge baron Harrie,Landon bezocht korten tyd geleden in een Londensch rariteiten-kabinet de acht-en-twintig-jarige Eveline Roncetti, bekend onder den naam van »de vrouw zonder armen". Eveline brengt alles door middel van hare tanden en voeten ten uitvoer, wat wij met onze handen doenzij speelt piano, schildert, schrijft enz. De jeudige baron geraakte verliefd op de aanvallige blondine en bood haar zijn hart en hand aan. Beide werden bereidwillig in ontvangst genomen. Op den dag van het huwelijk droeg de bruid voorde eerste maal een paar uitstekend vervaardigde kunst armen, het huwelijksgeschenk van den bruidegom, dat deze voor den prijs van ƒ4000 bij een Londensch werk-r tuigkundige gekocht had. Londen, 15 April. In eene zeer talryk bezochte en opgewonden vergadering in het Opera-gebouw werden redevoeringen van Hartington en Salisbury, strekkende tot veroordeeling van Gladstone's Homer ule-plan uit bundig toegejuicht. Salisbury bestempelde het ontwerp als eene smadelijke overgave, die, indien zij door het Parlement mogt worden goedgekeurd, het geheele Rijk verzwakken en rampen na zich slepen zal, ongeëvenaard in Engeland's geschiedenis. De werktuigen, welke bij het graven van het Panama-kanaal gebruikt worden, vertegenwoordigen, naar de Fransche dagbladschrijver Molinari, die zich thans in Panama bevindt, in zyn blad, dat „Journ. des Débats", meedeelt, 57,400 paardekrachten. Naar de gewone berekening, staat dat gelyk met de werkkracht van 574,000 menschen. Dat gaat ver boven de reuzenwerken der oudheid, b. v. ten tijde van den Pharao Cheops, aan wiens groote pyramide 30,000 menschen 30 jaren lang gewerkt hebben. Bex*iy ti, 13 April. Het Heerenhuis heeft, na be handeling der artikelen, het kerkelyk-politiek wets ontwerp aangenomen, zooals het door de commissie van rapporteurs was gewijzigd, met bijvoeging der amen dementen van bisschop Kopp, benevens een voorstel van den heer Dietze, inhoudende de bepaling, dat als onderwyzers in kerkelijke seminariën alleen Duitschers werkzaam mogen zijn. Bij de hoofdelijke omvrage heeft prins Bismarck onder anderen gestemd voor het amendement van bisschop Kopp, om de bepaling te doen vervallen, volgens welke tot onderwijzer in een seminarium of convict niemand mogt worden aange steld die van staatswege „minder gewenscht" werd geachtwelk amendement mede is aangenomen. Een aantal fabrikanten van geweven stoffen, te Berlyn, zijn van plan twee groote stoomschepen als dryvende winkels van mode-goederen in te rigten en de wijde wereld in te zenden. Aan boord der schepen zullen zich jonge kooplieden bevinden, die met den ver koop zyn belast en tegelijk den overzeeschen handel uit eigen aanschouwen zullen leeren De operatie, door welke het doodsgevaar weder tijdelijk van mevrouw van der Smissen is afgewend, bestaat in eene punctuur van bet borst vlies, waardoor de opgehoopte stoffen zich ontlasten en de long vrij gemaakt wordt. Tweemaal is deze pijnlijke bewerking reeds verrigt. Het krachtig gestel der jonge vrouw houdt haar staande. In de Belgische Lens-Saint Remy zyn drie personen door arsenicum vergiftigd. De vrouw des huizes had in plaats van meel tot bereiding der soep arsenicum genomen, waarvan een hoeveelheid "in een zakje op den schoorsteen lag. Zy had vooraf het vergif aan de lippen gebragt en zij meende meel te proeven. Een half uur na het gebruik der soep, werden de vrouw en twee zoons ongesteld; des avonds was de moeder reeds overleden. Aan den pastoor vertelde de vrouw dat haar man de gewoonte had van tyd tot tijd poeder te koopen tot verdrijving der ratten en dat zy waarschijnlijk een dier poeders genomen had om in de soep te mengen. Wat de beide zoons betreft, er blijft weinig hoop over, dat zy in 't leven zullen blyven. Amsterdam, 14 April. In de kas van den Gemeente-ambtenaar W., belast met ontvangst van de straat-, honden en beursbelasting en van het havengeld, is dezer dagen een zeer belangryk tekort ontdekt. Zondag heeft men zich den ganschen dag onledig ge houden met 's mans boeken na te zien, waaruit moet gebleken zyn dat het misdrijf, 't welk reeds over een groot tjjdvak loopt, door valsche boeking werd ge pleegd en alzoo aan de controle onttrokken. Bovendien was het een ambtenaar, die reeds een dertigtal jaren by de gemeente-administratie werkzaam was, zeer goed stond aangeschreven en het volste vertrouwen genoot. De genoemde W. werd Maandagavond in zijn huis op de Nassaukade gearresteerd en naar de cel over- gebragt. Hy is gehuwd en vader van twee kinderen. Het geval heeft onder de Gemeente-ambtenaren groote verslagenheid te weeg gebragt. Bij een faillissement te Amsterdam dat reeds eenigen tyd geleden plaats had, maar waarover nu druk gesproken wordt, omdat deze week het meubilair wordt verkocht, bleek dat de hoedenmaker 500, de kapper 700, de slager 1400 en de banketbakker ook eenige honderden hebben moet. Nu kan men na gaan, wat de rekeningen van modistes, couturières en manafacturiers zullen bedragen. Voor dezen besten klant hebben baas en knechts gevlogen en was er niets te, goed in winkel of magazyn. Dat het. zeer lastig ie om een zaakje te drijven, zonder bedrijfskapitaal te bezitten, dit ondervond ook een eerlijk en werkzaam, maar met aardsche middelen niet ruim gezegend echtpaar te Amsterdam. Man en vrouw hadden, om in hun onderhoud te voorzien, een net kruidenierszaakje opgerigt, dat echter hoofd zakelijk door gebrek aan het noodige geld om ruime inkoopen te doen niet wilde vlotten. Wat men ook deed, de zaken gingen achteruit in plaats van vooruit de buren deden hunne inkoopen bij de beter voorziene concurrenten, en het duurde niet lang, of men kwam tot de droevige ontdekking, dat er op die wijze niet voortgegaan kon worden, daar de crediteuren het zeer lastig maakten. Publieke verkoop van inboedel, ge volgd door volslagen armoede stoDd het echtpaar voor de deur, en zjj waren teu einde raad Op zekeren dag had de man een besluit genomen, dat hij zonder aarzelenden uitvoer bragt. Toen hij thuis kwam, kon hy zyn vrouw de zorgen veel ver minderen, want het hooge woord moest er uit hij had dienst genomen voor de Oost, en het handgeld dat hij daarvoor kreeg, kon hy thans zyn vrouw ter hand stellen alsbedrijfskapitaal in haar zaakje Dat-de uitvoering van dat besluit eerst nog heel wat „voeten in de aard" had, en er wat traantjes werden geschreid eer dat manlief vertrok, laat zich denken maar toen eindelyk het gewigtige en met angstige spanning verwachte oogenblik van vertrek daar was, hield men zich toch goed en sprak elkander weder- keerig moed in, terwijl de man aan zijn vrouw be loofde, zoo Bpoedig mogelijk te zullen terugkeeren. Hij kwam ook terug en zelfs spoediger dan hij verwacht had, daar hem het ongeluk trof van een kogel in de borst te krjjgen, waardoor hy voor den dienst ongeschikt werd verklaard. Gelukkig was de wonde niet gevaarlijk, en nadat hij er voor het grootste gedeelte van genezen was, keerde hij (met een klein pensioentje) naar het vader land terug. Doch hoe vond hij het hier veranderd f Zyn edele en opofferende daad had goede vruchten gedragen. Zyn vrouw had het geld goed besteed en de buren, die van het geval kennis hadden gekregen, hadden zich gehaast de vrouw iu haar pogingen te onder steunen, en waren thans niet alleen de trouwste klanten geworden, maar recommandeerden de zaak bij al hunne vrienden en kennissen. Toen de man dan ook in zijn oude woning terug keerde, floreerde de zaak buitengewoon en liep alles voor den wind. Hij kan thans met zelfvoldoening op zijn goede en flinke daad terugzien, en daar de ge volgen van zijn wond niet van ernstigen aard zijn, zoo is hij dagelyks zyn vrouw ijverig behulpzaam in den winkel. De zaak breidt zich langzamerhand uit en het echtpaar dat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat steeds druk in de weer is, staat in de buurt hoog aangeschreven en geniet aller achting, Door de politie te Haarlem is proce3-verbaal opgemaakt tegen een 13-jarigen knaap, die een 56- jarigen werkman, die een woordentwist had met zijn moeder, een vrij belangrijke steek met een mes inden rug heeft toegebragt. 'sGravenhage, 14 April. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren heeft de Min. van Bin- nenlandsche Zaken het ontslag van het Ministerie aldus aangekondigd „M ij n e Heeren! „De Regering heeft de volgende mededeeling aan de Kamer te doen „Den 17n Maart jl. werd door den geachten.afgevaar digde van Leiden (de heer Van Wassenaer) ook namens zijne staatkundige vrienden verklaard, dat indien niet aan hun eischen met betrekking tot de verandering van Hoofdstuk X der Grondwet werd voldaan, zij een non possumu8 zoude betrachten, ten aanzien van al de andere voorstellen tot herziening der Grondwet, zonder zelfs den inhoud van die vooratellen in aan merking te nemen. „Die verklaring werd door niemand van die zyde der Kamer tegengesproken en nu zich in de zitting van 9 April het bedoelde feit heeft voorgedaan en de Kamer geen der voorstellen tot wijziging van Hoofdstuk X der Grondwet heeft aangenomen, meent de Reg. dat de grondwetsherziening ernstig gevaar loopt op den tegen stand van de helft der Kamer af te stuiten. „Om deze reden hebben mijn ambtgenooten en ik besloten Z. M. den Koning eerbiedig te verzoeken ons uit onze tegenwoordige betrekkingen te willen ontslaan. „Wij verbeiden daarop thans Zr. Ms. hooge be slissing". Uit de scheiding tusschen de leden van den Sociaal-Democratischen Bond, ten gevolge van do uit werping van Van Raay, is een Sociaal-Democratische Arbeidersvereniging ontstaan, die a.s. Maandag voor de eerste maal een openbare vergadering zal houden. Daarin zal G. J. van Raay als spreker optreden. Als vergaderzaal is aangewezen het logementGelderland" in de Nieuwe Molstraat, Onder den titel„Vijf-en-dertig leugens in een 5 cents Brochure", heeft „de centrale raad van de sociaal democraten", alias Domela Nieuwenhuis, geantwoord op den aanval van den als „verrader" uitgeworpen socialist Van Raay. Vooreerst Van Raay heeft beweerd, dat de directeur van „Excelsior", waar „Regt voor Allenwordt gedrukt, „burger" Lenz, wegens zyn slordigheid op aandrang van den centralen raad was ontslagen. Niet waar, zegt „de centrale raad" aan leiding daartoe was, dat de gezellen der zettery choco lade dronken, tegen den wil van den directeur, en aldus diens positie ondermijnden. Die chocolade-quaestie kwam voor de commissie, en deze stelde, de chocolade democraten gehoord hebbende, hen in het gelijk, niet tegenstaande ze de positie van den directeur onder mijnden. Hiermede scheen de commissie dus genoegen te nemen. Is dit laatste niet zeer begrijpelijk, even weinig begrijpelijk is het, dat de chocolade drinkende democraten door hen die hun gelyk gaven bespottelijk worden gemaakt door den titel „chocolade-democraten". 'tZal hoogstwaarschijnlijk wel dit moeten betee- kenen, dat men eigenlijk den directeur gelyk had willen geven, doch berekende, dat het verlies vanéén man voor de partij minder zwaar zou wezen dan het uittreden van de geheele chncolade-fractie. Voorts releveert Domela Nieuwenhuis de door Van Raay uitgekraamde leugen als zou hy gezegd hebben, „dat alle werklieden der drukkerij genadebrood eten". D&t heeft hy niet gezegd wel echter dat zij uit genade waren opgenomen". Te regt doet het „Hdbl." opmerken, dat dit treffend verschil even groot is als het onderscheid tusschen zes en een half dozijn. Derde lengen van Van Raay. Die aterling, dat monster, heeft beweerd, „dat de winst (van „Excel- cior") is gemaakt door het personeel, want de arbeid is de bron van allen rykdom". Domela Nieuwenhuis, aan wien het te wijten is, dat Van Raay en consorten er zoo scheef over denken, roept wee en ach over de groote onkunde van Van Raay nota bene een van zijn vroegere vleugel-adjudanten, die overal, zoo niet met instemming, dan toch zonder afkeuring van zijne zyde, allerlei misdadigen onzin den volke verkondigen. Achteraan in de brochure bevindt zich een lijstje, waarop het weekloon staat uitgetrokken, dat Van Raay geruimen tijd heeft genoten, en 'twelk varieerde tus schen ruim vier en ruim zeven gulden. Ofschoon zelfs liet maximum niet buitensporig hoog mag heeten, en in de meening versterkt, dat Domela Nieuwenhuis zyn werklieden inderdaad behandelde alsof zij genadebrood aten, was het evenwel een leugen van Van Raay, dat men hem en zyn gezin schier heeft laten ver hongeren. Summa summarum heeft de onverkwikkelijke strijd de nuttige zijde, dat zij de oogen van het publiek, waar de sociaal-democraten propaganda trachten te maken, meer en meer zullen openen èn voor de wijs heid der leer door onkundigen verkondigd, èn voor de broederlijkheid der verkondigers, die den mond vol hebben van „hongerdood" en zich niet eens de weelde van chocolade drinken kunnen ontzeggen. „De Gelderlander", een Roomsch-katholiek blad, keurt het af, dat de Tweede Kamer het voorstel der Regering, betreffende de wijziging van Hoofdstuk X, verwierp en meent, dat na de indiening van dat voorstel het amendement-Mackay zijn reden van bestaan verloren had. Dat voorstel hetwelk schoolgeldheffing voorschreef, subsidie in uitzicht stelde en constitu tioneel vermeldde, aan de openbare school slechts de plaats latende, waaruit toch niemand ze kan verwijderen, had behooren aangenomen te worden. „De Roeper", een orgaan van de Gereformeerde party, gispt zijne tegenstanders over hun aandrang op subsidie en eindigt met de woorden: „het Christelyk-historisch beginsel is verdronken in de wateren der Roomsche slimheid." De beroemde Nederlandsche schrijfster Mevr. Bosboom Toussaint is overleden in den ouderdom van by na 74 jaren. Een wetsontwerp tot regeling der gemeenschap door electrische telephonen is bij de Tweede Kamer ingekomen. Bergen op Zo om, 14 April. De bijdragen der gemeenten, waarlangs de tram Bergen op Zoom— Antwerpen zal loopen, zijn met 53,400 fr. verhoogd en bedragen thans 311,400 fr. Terneuzen, 14 April. Naai- wij vernemen heb ben de HH. Dr. H. B. van Nes, J. Dieleman en Mr. C. Jentinck hunne benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie aangenomen. De heer H. J. v. d. Oord, Commies-Verificateur 3e categorie, is met ingang vac 1 Mei benoemd tot Commies-Verificateur 2e categorie. Goes, 14 April. De directie der stoommeelfabriek alhier heeft besloten de gesprongen machine niet te doen herstellen, maar een nieuwejvan grooter paarden kracht aan te schaffen. Ze (de directie) zal trachten er een in Engeland te bekomen, waardoor men hoopt de werkzaamheden binnen 2 maanden te kunnen her vatten, daar bij bestelling het oponthoud der werk zaamheden ongeveer 6 maanden zal aanhouden. De firma stelt de vaste arbeiders (een 30-tal), waarvan nog niemand is ontslagen, in de gelegenheid om op de oesterbanken te Yerseke werkzaam te zijn. Goes, 15 April. De 5de of laatste lezing» van wege de Jongelings-vereeniging werd hedenavond door Ds. I. C. van Reese van Vlissingcn gehouden. Tot onderwerp had hy gekozen Jodocus van Loden- stein, die in de 17de eeuw leefde en steeds gestreden heeft tegen de bestaande gebreken. Om die gebreken aan te wijzen schetste spreker het toen heerschend verschil op hervormd kerkeljjk gebied. Hij noemde o. a. de onzedelijke of losbandige levens wijze van vele leeraars uit dien tijd. Maakte men hierop (op de levenswijs) aanmerking, de strekking van het antwoord was steeds't is van minder belang want zij zijn tegen zich zeiven, maar niet tegen deleer. Verder noemde spreker de Zondag ontheiliging en haalde nog een requaest aan van het kerkbestuur te Sluis gerigt aan het bestuur. Hierin werd verzocht te verbieden om op Zondag, (door som migen genoemd: werkdag, ezeledag, hondendag, zwij- nendag, goddeloozendag enz.) te rijden, op de stoepte zitten, 't orgel der kerk te bespelen enz. enz. Anderen daarentegen namen de breikous mee naar de kerk om onder 't luisteren naar de preek te breien. J. van Lodenstein, in 1620 geboren, had reeds van jongs af genegenheid voor het ambt van herder en leeraar, wat ieder hem afried, daar hij slecht ter sprake was. Hy heeft zijn zin echter doorgezet; de moeilijk heid in zijn spraak overwonnen en is een goed spreker geworden, die met juiste woorden wist te schilderen en de gebreken in de kerk trachtte te herstellen door reformatie des levens. Spreker schetste zyn leven en deed de vraag verrijzen vanwaar vondt hy steeds zooveel tyd voor zijne werk zaamheden Vermoedelijk zal dit gelegen zyn in de omstandigheid dat de predikanten zich toen niet hadden in te laten met het ondankbaar en geestdoodend werk van onderwys te geven. Dit geschiede toen 6f door de ouders óf door de onderwyzers of godsdienstonderwijzers. Na hem op zyn verschillende standplaatsen (Zoeter- meer, Sluis en Utrecht) als leeraar gevolgd te hebben, beschouwt hij hem als dichter; noemt hem wel geen primus maar erkent hem in zyn waarde vooral in den puntdichter. Jaeobus Tan Lodenstein is op 57-jarigen leeftjjd den 6 Augustus 1677 overleden. Door een onbekende oorzaak sloeg het paard van den vrachtrijder F. B. te Biezelinge heden morgen op hol. Bij Kapelle gekomen «tortte de wagen in een, waardoor voerman en zoon op den grond teregt kwamen en de eerste onder de wielen geraakte, die hem over het lichaam gingen, zoodat hij erg gekneusd werd opgenomen. .--r% De zoon bekwam eenige kwetsuren aan het hoofd. Dr. Snoep verleende spoedig geneeskundige hulp. Colons plaat. In de gemeenteraadszitting van Dingsdag 11. is de hoofdelijke omslag vastgesteld op 4120. Voorts werd besloten den Westeljjken achter weg te begrinten en de boomen aldaar te rooijen. Mej. J. J. van der Weel werd met algemeene stemmen als tweede helpster by het onderwys in de handwerken aan de openbare lagere school alhier benoemd. EZt-uiuiug-e. Gisteren avond had hier een treurig ongeluk plaats. Een jongetje van 6 jaar ging circa half zeven het huis uit en kwam des avonds niet in de ouderlijke woning terug. De ouders, daarover on gerust geworden, gingen overal zoeken on vonden het eindelyk in een put, die digt by het huis was. Het kind was n&tuurljjk verdronken. Yerseke, 15 April. Gisteren viel een kind van ongeveer twee jaar, dat aan de Damsche straat liep te spelen, in eene Bloot. Gelukkig was de persoon D. W. in de nabijheid, die het kind er uithaalde, anders was het zeker in den modder gesmoord. Met het voorjaar is ook weêr de drukte van het bouwen in onze gemeente begonnen. In vorige jaren was vooral de Damsche straat de plaats, waar de netste en fraaiste huizen gebouwd werden, doch toen deze straat nagenoeg vol was, heeft men de Zuidzijde der gemeente, den Molenweg tot bouwterrein uitgekozen. Verleden jaar is men begonnen met daar eenige nette woningen te bouwèn en thans zyn weêr vier vyf huizen in aanbouw, die in schoonheid en fraaiheid met die van de Damsche straat kunnen wedijveren. Welke verandering in een paar jaarWanneer een reiziger toen onze gemeente binnen kwam wandelen, was hij genoodzaakt by de aankomst zyn reukorgaan af te sluiten voor de Btinkende sloot, die tegenover de bewoners der Langevielle lag, en nu een fraaie ry huizen, waaronder zelfs een met een prachtigen bloe mentuin. Ook in het dorp is men bezig hier en daar een nieuw huis te bouwen. De woning van den onder wijzer der Christelijke school is al onder dak en op den Noordelijken hoek der Zandstraat verrijst een prachtige winkel. Voor de Christelijke school hebben zich 97 leer lingen aangegeven. Op 3 Mei zal de school geopend worden. OudeTonge, 14 April. Na langdurige onge steldheid overleed hedenmorgen in den ouderdom van ruim 56 jaren Mr. D. Van Weel, sedert 30 jaren Burgemeester van Ooltgensplaat. De overledene was lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Oud Vosmeer, 15 April. Ter vervulling der vacature, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer W. H, van Gorsel als dijkgraaf van het Waterschap Oud-Vosmeer, is door ingelanden van dat Waterschap in hunne vergadering van gisteren, de volgende voordragt opgemaakt: lste candidaat W. H. van Gorsel, 2de cand. Fr. Tholenaar, 3de cand. J. Rijstenbil Abrz. Zierikzee, 15 April. De door de Algemeene Vergadering van het Waterschap Schouwen ia April van ieder jaar verpligte vergadering had Dingsdag jl. plaats. Daarin werd de door het Dagelijkach Bestuur ingediende Begrooting over het jaar 1836 behandeld en vastgesteld in ontvang op f202443,66, en in uitgaaf op ƒ202443,66. In deze vergadering werd besloten om jaarlijks, ge durende 20 jaar, aan te vangen met 1887, aan de Commissie van beheer der Grintwegen in Schouwen, ten behoeve van het onderhoud der iu 1864/66 gelegde wegen, uit te keeren een som van 3242. Woensdag 14 April 11., had in het Societeits-lo- kaal van den heer Kanaar een eenvoudige, doch voor den ambachtsstaad in deze gemeente niet onbelangrijke plegtigheid plaats. Het derde schooljaar der Zierik- zeesche Ambachtsschool was met 1 April 1886 ten einde, en thans kon dus voor het eerst aan twee leerlingen dier inrigting J. H. Brandenburg en J. Enzlin, beiden reeds in het bezit van het getuigschrift der Burger avondschool, het diploma der Ambachtsschool worden uitgereikt. Na een terugblik op de geschiedenis dier instelling, die in den beginne vele bezwaren had moeten doorworstelen, maar thans, nu zij dertien leerlingen telt, als voor goed gevestigd kon beschouwd worden, rigtte de Voorzitter, de heer W. A. Ochtman het woord tot zijn medebestuurders, den onderwijzer, den heer Vermunt, en de beide leerlingen die de school gingen verlaten. Hij drukte den laatsten ernstig op het gemoed zich niet door dwaalbegrippen van den tyd te laten verleiden, maar alleen in ijver en oppassendheid voor uitgang en verbetering van hun toestand te zoeken. De beide geslaagde leerlingen hebben dadelijk in deze gemeente werk gevonden en zijn dus thans in de ge legenheid verder practisch hunne opleiding te voltooien. By Kon. besl. is aan den heer C. M. de Blinde, gewezen ontv. der dir. bel. en acc. een pensioen ver leend van 1435. Bij de acte-examens in Zeeland zyn o. a. geslaagd de HH. J. L. Moerdijk van Yerseke, H. J. Okker van Kruiningen en T. Papeveld van Zierikzee. Mejufvrouw Schliageman, die door 't Hof te Arnhem tot 45 dagen celstraf veroordeeld is, wegens deelneming aan de poging tot kinderontvoering, beraamd door mevrouw Bulkley, heeft afgezien van het beroep in cassatie. Een persoon te Vlaardingen heeft zich, terwijl zijne vrouw afwezig was, door een scheermes in den hals gesneden. Toen de vrouw thuis kwam, vond zy haar echtgenoot in een bloedplas liggen. De doctoren constateerden -eene gevaarlijke strotverwonding, die den dood onvermijdelijk tengevolge zal hebben. Is het „Vaderland" wel ingelicht, dan is men in de partij-vergadering der regterzjjde Woensdaga/ond niet tot eenig besluit kunnen komen, betreffende de gedragslijn tegenover de ministerieele crisis te volgen. Blykens een van de Amerikaansche postadmini stratie ontvangen telegram, is één der drie zakken met brieven enz., der met het Btoomschip „Oregon" naar New-York verzonden Nederlandsche brievenmaal opgevischt en gaat men met het duiken naar de ge zonken brievenmalen voort. Omtrent de aangeteekende stukken welke in den opgevischten zak gesloten waren wordt nader berigt gewacht. Zondagmiddag vond een bewoner van Heerde een projectiel in de Olaenbroeksche legerplaats. Terwijl hy het voorwerp onderzocht, ontplofte het en verminkte hem deerlijk. Een paar uur later was hij een lijk. Op het verongelukken van de mailboot „Oregon" is een nieuw licht gevallen, doordien de duikers in den achtersteven een groot gat ontdekt hebben, vol doende om het schip te doen zinken. De Geertruidapolder onder de gemeente Bergen op Zoom, groot 11 hectaren 93 aren en 90 centiaren, is by publieke veiling aangekocht door den heer W. Laane, kassier te Roozendaal (Noord-Br.) voor 20,850. 'm Gravenhage, 16 April. De Eerste Kamer is na aanneming der wyziging der invoeringswet van het Strafwetboek en de onteige ningswet voor het Merwede-Kanaal, op repes gescheiden. De Tweede Kamer is na aanneming van het ontwerp tot bevordering der verdeeling der Markgronden op repes gescheiden. Het onderhouden en herstellen van het Post- en Telegraafgebouw te Zierikzee tot 31 Dec. 1888 is aan genomen door den heer N. Timmerman aldaar voor 1065. Schiedam, 16 ApriL De toestand van den student M., die een zijner voeten is geamputeerd is zeer ernstig. Parys, 16 April. Het is alhier bekend geworden, dat Engeland op het laatste oogenblik weigerde het ultimatum tot Grieken land te rigten. Engeland beschouwt eene laatste telegrafische aanmaning als voldoende. Maastricht, 16 April. De glaswerkers der fabriek—Regout hebben heden het werk gestaakt, wegens loonsvermindering. De overheid neemt maatregelen tegen wanorde. KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag- 18 April 1886. 's Morgens 10 ure, Ü3. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cath. Zond. 51. COLLECTE VOOR DE THEOLOGISCHE SCHOOL. Dingsdag) SO A-prïl. 's Avonds 7 uur. Bidstond in htt kerkgebouw in d Meelstraat. Voorganger Ds. GROENEVELD van Bruinisse. Gemengde Berigten. 't Gaat er tegenwoordig in de dierenwereld ook al aardig naar toeOp Texel is een lam geboren, dat de achterpooten op den rug heeft, terwijl het dier leeft en gezond is, en in de maag van een dezer dagen ge slachte koe, die uit den Wilhelminapolder afkomstig was, zyn gevonden3 spijkers, een dubbeltje, een steentje, twee stukjes ijzer en een stuk doorboord zink. Ziek wezen is ongezond zegt men, maar vechteq ookTwee zieken in het St.-Jans Gasthuis te Brussel kregen verschil over de onlusten in België, die zoo hoog liep, dat ze elkander met messen te lijf gingen. Vijf-en-dertig fijne bierproevers uit' Nederland, België en Frankrijk bezoeken de Zuid-Duitsche en Oostenryksche brouweryen, om er gegevens te verza melen, waardoor ook kunne landgenooten dat extract als eene goedkoope volksdraak kan worden voorgediend. Als men in de effecten-wereld van Amerikanen spreekt, dan denkt men aan een goeden prijs, doch hoort men van Turken dan haalt men de schouders op. Iu de aardappelen-wereld is dit juist anders om. Voor Turken betaalt men ƒ1,10, voor Amerikanen slechts 80 Cts. Men meldt uit Kloetendorp„me.; genoegen hebben wij vernomen, dat onze burgervader benoemd is tot Kamerheer des Koninga in buitengewone dienst." Eene kasteleines te Goes zit in een dotte, nu haar Miertje er van door is. Heintje daarentegea is veel opgeruimder geworden, kan nu gemakkelijker en geruster van huis en neuriet den ganschen dag „wat een geluk, dat muildieren en luipaarden niet voortteelen." Een meisje te 's Gr. wordt aangeraden haar mondje wat digt te houden, want anders zou het wel eens verkeerd uit kunnen komen. Ja, Dingenaal hebt g' een fijn gezicht. Houd maar steeds uw mondje digt, Want ieder die u kent en ziet, Zegt, meisje! ik begeer u niet. Een schoenmakersdochter te Bommelendorp moest des avonds zooveel praatjes niet maken op straat mat een heer. Dus, zoogenaazade school-madam, Houdt voortaan 't oog wat op uw man, Dat hij niet steeds uit wandelen gaat, Als 't uurtje van de naaister slaat. Een notabel timmerman te Nieuwveld moest als hij weêr uit vrijen gaat, dit niet in den avond doen, want dan heeft hij kans dat hij eeD blauwe neus valtlaat hij doen als een ander, die rijdt op dag en laat zijne zoogenaamde blauwe druiven zien; maar het is niet om het gelletje maar om het velletje van Johanna. Vier vrouwen te Bruinisse worden aangeraden hare lastertongen in toom te houden over eene weduwe waarvan nooit iets te zeggen is geweest het ware beter dat zij eerst den balk uit hare eigen oogen haalden. Men zegt dan ook Wat voordeel zal bedrog u baren, Vermetel rot der lasteraren? Wat voordeel zal u in dit leven Uw bittere tong, uw boosheid geven? Gij haalt op u, o, leugensprekers De pijlen van een sterken wreker, En eeu jenever-vollen gloed, Waardoor ge haast verbranden moet. Een loopjongen op een drukkerij te Ter N. moest zooveel praats niet hebben, want anders zou schoppen wel eens troef kunnen worden. Pryzen der Boter eii Ejjeren. Zierikzee, 15 April 1886. Boter hoogste koers 0,47'/i en laagste koers ƒ0,40 per 5 Hectogram. Kip-Ejjeren hoogste koers 0,85 en laagste koers 0,60. Eend-eijeren hoogste koers 0.87 laagste koers 0.75. Yerseke, 16 April. Oesterbeurs. Verkocht derde soort Zaaigoed ƒ5, eerste soort Afsteksel 2, tweede idem ƒ0,75. STOOMBOOTDIENST APRIL 1886. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE Zaterd. 17 's morg. 11,u. Zaterd. 17 's morg. 6,3C 's midd. 3, u. Zondag 18 Maand. 19 8, Maand. 19 3- Dingsd. 20 8, Dingsd. 20 3,— Woens. 21 8,-, Woens. 21 3 Dond. 22 6,- Dond. 22 3,— Vrydag 23 8,- Vrijdag 23 3,— vertrekt W oonsdugs van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrydug-nanü'ldag;» van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. *9* Bevallen van een 3£eisje, A. M. vak den BERGE, Geb. Zwbedb. Middelburg, 14 April 1886.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1