ZIERIkZEESCHË MEËWSItODE. No. 5215. Dinifsdnq 5') Mn art 1880. sTo^WlEELAirr „TOT NUT EN GENOEGEN" ADVERTENTIËN, van 1—3 Verschijnt DING-SDA.QDONDERDA. Gr ea ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. 4<2sle Jaarnr Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. AANBESTEDING. Op Woensdag den 14 April 1880, des namiddags te half een uur, zullen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, ten Raadhuize dier gemeente, in twee perceelen aanbesteden Het Maken van eene nieuwe vaste Brug over de Oude Haven, ter vervanging van de houten dub bele Valbrug bij het Kraan plein. Aanwyzing \V oensdag 'T' en Dinsdag; 13 April e. k., telkens des voormiddags te 10 uur, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten Kan tore van den Gemeente-bouwmeester; bjj wen ook de teekening ter inzage ligt, en nadere inlichtingen te bekomen zjjn. Bestekken zjjn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en by den Gemeente-bouwmeester ad ÏO ceut. Nieuwstijdingen. JlmcriBtt. Bij de publieke verkooping der paarden van den onlangs overleden Amerikaanscben sportsman mr. George Lorillard, werd voor 27 paarden 29,800 pond sterling betaald, dus gemiddeld 1104 pond per paard. Den hoogsten prijs bragt de driejarige Dewdross op, namelijk de kapitale som van 5800 pond 69,600). Lesseps heeft bij zijn aankomst te Saint-Nazaire verklaard, dat de werken van het Panama-kanaal goed vooruitgaan en dat het kanaal in 1889 zal zjjn voltooid. €üngtl«nb. Voor de werkeloozen te Londen is 75009 pd. st. bjjeengebragtop 8000 pd. st. na is alles reeds verdeeld. ïOuttsclilaniiu De oudste lindeboom in Duitscbland staat te Neustadt (Wurtenburg). Hy is 700 jaar oud en werd in 1448 reeds door 65 zuilen gestut; de stam, 12'/j voet in doorsnede, verdeelt zich ter hoogte van 7 voet in 6 horizontale takken, die nu door 94 steenen en 17 houte zuilen gestut worden. ©rietewltmb Athene, 26 Maart. Een Koninklijk besluit roept alle manschappen, beboorende tot de reserve en ge boren in 1857 en 1858, uiterlijk vóór 7 April onder de wapenen. Hongarije. Uit Pest wordt gemeld, dat eene scboone jonge vrouw Irene B. genaamdzonder toestemming van baar echtgenoot naar een bal wasjgeweest. Na middernacht aan bare woning teruggekeerd, vond zjj de deur ge sloten. Zjj schelde tevergeefs, want de echtgenoot Het zjjne vermaakzuchtige vrouw niet binnen. Met den eersten trein vertrok de jonge vrouw naar hare ouders, die in de provincie woonden, maar overleed onderweg, tengevolge van een koude, die zij zich bij bet wachten voor het buis op den bals bad gebaald. It* Het tooneel der verwoestingen is thans naar Char leroi en in de omliggende fabrieksplaatsen overgebragt en naar de berigten luiden, hebben de werkstakers aldaar nog slimmer buisgehouden, dan in de provincie Luik. Eensklaps werd bekend, dat bjjna al de werk lieden der mijnen en fabrieken eenparig geweigerd hadden bet werk voort te zetten. In groote getallen trokken de werkstakers naar de verschillende fabrieken om ben, die aan de werkstaking niet wilden deel nemen, bet werken te beletten. Zij trokken de plette- rijen, glasblazeryen en smeltovens binnen en vernielden alles wat zij op hun weg tegenkwamen. Te Chatelet werd bet telefoonkantoor overweldigd en de draden werden doorgesneden. Op de kreten der personen, die in het gebouw waren, is de gendarmerie te hulp ge komen en beeft bet kantoor door de grevisten doen ontruimen. Te Lodelinsart is alles kort en klein ge slagen. In de glasblazerij van den beer Mondron is alles vernield, zoodat bet werken onmogelijk is ge maakt. Ook in de glasblazerij van de firma Dorlodet is niets gespaard gebleven. Een later telegram, aan de „Indépendance", deelt mede, dat de woede der werkstakers geene grenzen kent. De minste tegenstand wordt door de uiterste daden van geweld beantwoord. In den loop van den middag hebben de grevisten al de glasblazerijen van Charleroi, Dompremy, Jumet en Ransart doorloopen ea aldaar de grootste verwoestingen aangerigt. Het etablissement van den beer Baudoux heeft bet meest moeten ontgelden. De geheele inrigtingfabrieken, bureaux en woonhuizen, zijn in brand gestoken. De werkstakers hebben de kas geplunderd en zij spreken er van met dynamiet te gaan werken, ten einde de vernieling te bespoedigen. Zij waren niet minder dan 6000 in getal, die bet vernielingswerk stonden aan te zien, met de roode vlag in bun midden. Het zelfde vernielingswerk is in de fabriek van den beer Sadin voortgezet. Voor meer dan 200000 francs aan koopwaren is vernield. De schade die in den loop van den dag is aangerigt, wordt op millioenen francs geschat. "Van alle kanten worden troepen gezonden, om de benden uiteen te dryven, doch deze troepen moeten zeer talrijk zijn, daar zij anders niets kunnen uitrigten. Een dertigtal lanciers, die een bende uiteen wilden jagen, werden met stokslagen door de oproerlingen teruggedreven. Men vreest thans ook dat in de Borinage de mijn werkers bet voorbeeld van hunne makkers te Luik en te Charleroi zullen volgen. De commissarissen van politie der verschillende gemeenten van de Borinage waren bij den procureur des konings ontboden om te beraadslagen over de te nemen maatregelen. Oliai-loroi27 Maart. (9 uur 's morgens.) De ongeregeldheden en bet vernielingswerk werden den geheelen nacht voortgezet. Te Roux vuurden de troepen op de opstandelingen en doodden vijf werkstakers, terwjjl er een groot aantal gekwetst werden. Vele buitenverblijven en kasteeleu in den omtrek zbn m brand gestoken, men reclameert troepen te Marchiennes en te Roux. Eeu groot aantal personen zijn in hechtenis genomen, waaronder vele vreemdelingen. Werkstakers, gewapend met bijlen en knuppels, vallen de soldaten aan en bedreigen de stad, die door de burgerwacht wordt verdedigd. De schade is ont- zaggelyk groot, de werkstakers begieten alles wat zij in brand steken, vooraf met petroleum. (nam 4,30.) Er heeft eene nieuwe bloedige botsing te Roux plaats gehad tusschen de werkstakers en het tweede regiment jagers, die tweemaal vuur gaven. Tien personen zijn gedood en velen gekwetst. Een klooster ja de omstreken ia verbrand. Te Charleroi neemt de paniek toe. Er is eene versterking van 4000 man troepen aangekomen. (nam. 5 ure.) Tijdens de plundering var, de glasblazerijen te Banaoux, deden 32 lanciers eene charge, maar werden door de grè risten op de vlucht gejaagd. Een luitenant en eenige soldaten werden gewond. De benden gingen voort met rond te trekken, overal dwingende tot staking van den arbeid. De plunderingen duren voort. De etabUsaementen van Pirmez en Moudron zyn door de werkstakers omsingeld. Men zegt dat de kolen mijn te Mariemond in brabd staat. (6 ure des avonds.) De genomen militaire maat regelen zijn van dien aard, dat men zeggen kan dat de stad in werkelykeid in staat van beleg is verklaard. (8 ure 's avonds.) De grèvisten wilden de muren der yzersmeltery Couillet beklimmen. Zy werden ge sommeerd zich terug te trekken, maar weigerden. De troepen gaven daarop by herhaling vuur. De werk stakers namen de vlucht, maar beloofden dat zij later versterkt zouden terugkomen. 28 Maart. (11 u. 15 m.)' Benden werkstakers be geven zich naar Louvières, waar heden avond eene meeting gehouden wordt. Er wordt dringend van daar om hulp gevraagd, doch men kan te Charleroi geen soldaten missen. Op sommige plaatsen wordt geplun derd onder bedreiging met geweld, ondanks de aan wezigheid der troepen. Eenige vleeBchhouwerijen zyn geplunderd. Men verwacht dat bet werk morgen overal gestaakt zal worden. Brussel, 27 Maart. Onafhankelijk van het heden verschenen besluit, waar by drie ligtingen der militie worden opgeroepen, zal morgen of overmorgen bet besluit verschijnen, waarbij de rustende schutterij in geheel het Belgische rijk onder de wapens wordt ge roepen. Brussel, 28 Maart. (3 u. 20 m.) Alhier heerscht volkomen kalmte. Yoor van avond is geen enkele bij zondere politie-maatregel genomen. Aan het spoorweg station is een groote kist in beslag genomen, die aan gegeven was als glaswerk, doch waarin zich revolvers en patronen bevonden, met een grooten voorraad doppen, gevuld met eene ontplofbare stof. De Justitie is van de vondst verwittigd. 's Gravenhage, 27 Maart. De heer Keuche- nius heeft als amendement voorgesteld om art. 194 der Grondwet te lezen als volgt „Het onderwijs, in overeenstemming met de liefde tot God en den naaste en bevorderlijk aan kennis en wetenschap, is volksbelang. Het geven van onderwys is vrij. Het toezicht, daar over van overheidswege uitgeoefend, wordt geregeld bij de wet. De wet regelt de inrigting van bet openbaar onder wijs. Zij bepaalt in welke mate ieder, die van dat onderwijs gebruik maakt met uitzoudering van de onvermogenden, in de kosten daarvan bydraagt. De vrije inrigtingen van onderwys kunnen, naar regelen bij de wet gesteld, slechts in zoover door rjjk, gewest of gemeente worden ondersteund als tot op heffing van onbillijke belemmering of tot vermijding van alle bevoorregting der openbare lagere scholen noodig is. De Koning doet jaarlyks van den Staat van bet onderwys aan de Staten-Generaal verslag geven." De directeur van de drukkerij „Excelsior" der So ciaal-democraten te 's Gravenhage, de beer Liebers, was door Commissarissen der maatschappij geschorst. Over eenkomstig de Statuten moest alsnu eene vergadering worden belegd van aandeelhouders om die schorsing te bekrachtigen. Daar was Domela Nieuwenhuys echter op bedacht geweestin de schorsing een poging ziende om het drukken van „Regt voor allen" te verijdelen, bad hij alle vrienden opgeklopt en eene onstuimige vergadering volgde. De heeren hadden het nu eens onder elkaar te kwaadmaar 't resultaat was »dat ue directeur in zijne waardigheid werd hersteld. Het bleek ter vergadering dat Domela Nieuwenhuys zich ver heugde in 't „bezit" een verdacht woord onder Socialisten van de meeste aandeelen der drukkerij. Torji euzen, 27 Maart. Het beheer van het kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande regten alhier, vacant geworden door de benoeming van den heer D. A. van Wolfransdorff tot ontvanger dier- zelfde middelen te Ginneken, wordt tijdelijk waarge- genomen door den surnumerair T. A. Lambrechtsen van Rithem uit Middelburg. Door de commissie van toezigt op bet lager onderwijs alhier is collectief ontslag aangeboden aan den Gemeenteraadzijn wij goed ingelicht, dan zou de oorzaak biervan moeten gezocht worden in de weinige sympathie die hare voorstellen by den Raad ondervonden, blijkens de verschillende besluiten in zake onderwys in deze laatsten tjjd genomen. Werden reeds eenigen tijd geleden door eenige particulieren alhier stappen gedaan tot het oprigten van eene christelyke bewaarschool, thans is men daarin zooverre geslaagd, dat de bouw van een school met onderwijzers woning verzekerd is, mits de commissie in staat gesteld word, zich bet noodige ameublement aan te schaffen en een voldoend bedrag aan jaarljjksche contributiën byeen te brengen, waaruit de schoolgelden voor on- ea minvermogende ouders kunnen worden betaald. Een buisgezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, waarvan het jongste vier maanden is, is reeds sedert Dingsdag zonder woning, 's Daags wordt bun toegestaan onder de zoogenaamde „Beurs" schut tegen regen en koude te zoeken, terwijl een paarden stal bun des nachts herbergt. Men verbaalt dat de paardenkrib drie der kleinen tot bedstede dient. Het burgerlij k armbestuur schijnt geen termen -aanwezig te vinden om zich bet lot dezer menschen aan te trekken. Door de commiezen Brouwer en Moerdijk te Koewacht, werden dezer dagen twee smokkelaars betrapt, die 265 K.G. zout bij zich hadden. De vracht werd spoedig afgeworpen en de smokkelaars, achtervolgd door de commiezen, zetten bet op een loopen. Toen de commiezen na eene vergeefsche jagt terugkeerden, was van Brouwer een nacbtmantel en van Moerdyk een schapenzak gestolen. Mïddelbui-», 27 Maart. In de alhier gehouden algemeene vergadering van de Export-Maatschappij voor Zeeland, werd door commissarissen en den direc teur het zesde jaarverslag uitgebragt. Daaruit bleek dat de uitkomsten, door de Maatschappij in het vorige jaar verkregen, veel gunstiger waren dan in vooraf gaande jaren, niettegenstaande de minder gewenschte toestand van land- en tuinbouw steeds belemmerend op de bereiking van bet doel harer oprigting blijft werken en de oogst van verscheidene voor export bestemde artikelen mislukte. De toenemende gebruik making van hare diensten door andere provinciën van ons land, en de uitbreiding van den oesterhandel geeft hoop dat de Export-Maatschappy ook in het loopende jaar weder een stap tot betere finantieele resultaten zal doen. Gunstiger toestanden van land- en tuinbouw dan die de Maatschappij sedert bare oprigting mocht ondervinden, zouden ook bare pogingen betere uit komsten verzekeren. Met ingenomenheid vermelden commissarissen de vele bemoeiingen van den directeur, vooral door uitbreiding van relatiën, en danken aan diens voorzichtig beleid dat de Maatschappij voor verliezen werd behoed. 28 Maart. Sedert eenige dagen zijn onze stadgenooten dronken van duinwater en op gewondenheid over 't paardenspel. De duinwaterleiding zal er wel komen, maar trouw aan de traditiën zal er eerst nog heel wat over gesproken ea geschreven moeten worden en veel tjjd verloren gaan. De leeuw is moe van 't zwemmen 1 De circus voldoet zeer goed eu is dan ook steeds ruim bezet. De loskade trok nooit zooveel bezoekers dan thans. De gewone optogt werd gisteren, als gevolg van het regenachtige weder, ingekort tot een der bont ge kleurde wagens, ruim met spiegelglas en goud versierd, waarop de muziekanten waren gezeten met en benevens twee agenten van politie. Ging anders de stoet stap voets, nu was vaak bet met paarden bespannen rjjtuig in ren, en we meenen dat hieraan welligt moet worden toegeschreven, dat een jongen, die haastig wilde uit wijken, onder een vigelante teregt kwam. Hij is er tameljjkgoedafgekomen.maar't bad anders kunnen zjjn. Hoe gaarne wc der pi li tic een hoog standpunt gunnen, gelooven we toch dat ze bier niet te boog moet klimmen, en zeker is bet, dat ze bjj de groote men8cbenma8sa, die op de been was, meer nut kon doen vóór dan op de koets. Domburg;, 28 Maart. Oogewoon vroeg zijn, voor het aanstaande badsaisoen, reeds verschillende panden verhuurd, zoodat men algemeen met opgewektheid den zomer te gemoet gaat. Voor waarlijk zieken of voor hen die bet werkelijk om 't baden te doen is, is bet heerljjk gelegen, doch rustige Domburg, dan ook een uitstekende badplaats, die meer en meer, al gaat het wat langzaam, tot haar regt komt. Yerseke, 28 Maart. Naar aanleiding van een request van de heeren Ten Houten en De Raadt c. s. oesterhandelaars alhier is door Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Njj verheid bepaald, dat de doorloopende dagdienst op werkdagen op bet Rjjks- telegraafkantoor voortaan blijvend zal zjjn. Vroeger was beslist dat met 1 April weder de beperkte dag dienst in werking zou treden. Vrijdag is door Burgemeester en Wethouders bet bovenbeloop van den zeedijk aan de haven verpacht in 26 perceelen, zamen beslaande eene oppervlakte van 2552,2 M3. voor 648. De opbrengst in 't vorige jaar van 23 perceelen, zamen groot 2655 M3., bedroe3/ 2450. Deze perceelen worden gebruikt tot bet klaarmaken van pannen voor de oestercultuur. De vermindering in opbrengst is niet toe te schrjj ven aan achteruitgang, maar eenvoudig daaraan, dat er dit jaar minder pannen zullen gelegd worden, dan bet vorige. Door de groote hoeveelheid pannen, die bet vorige jaar gelegd zjjn en daarbij den overtolligen aanslag is bet broed zeer goedkoop geworden. Velen hebben dan ook nog hunne aangeslagen pannen van verleden jaar overgehouden, omdat zy nog niet in de gelegenheid geweest zjjn ze met voordeel te verkoopen. Het is te begrijpen dat zulke menschen dit jaar weinig of geen pannen leggen en daarom ook geen stukje grond gepacht hebben om hunne pannen klaar te maken. Goes, 28 Maart. Toegelaten tot de normaallessen C. de Dreu en N. v. d. Hoef te Goes, C. van Oosten en C. de Jonge (voorw.) te Yerseke, M. A. Snjjder, en A. Arnoldi te Wilbelminadorp, W. H. Bakker te Rilland, J. A. Coomans te Coljjnsplaat, J. W. Looyéte Hansweerd, F. D. Chamuleau te Kwadendamme tot de 2e klasse. Een candidaat werd afgewezen en één trok zich terug. Donderdag herdacht de sociëteit „Van Onge- nucbten Vrjj" haar 80-jarig bestaan. In niet zeer grooten getale waren de leden opgekomen, en dat was jammer. De feestavond was een trouwer opkomst waard geweest. De voorzitter van bet bestuur, de beer L. M. van Campen, hield eene zeer gepaste rede, waarin hy het volstaan en de geschiedenis der socië teit schetste. Misschien is in geen enkele kleine plaats als Goes een societeits-gebouw te vinden als dat van V. O. V. Het muzikale gedeelte van den avond bestond in een concert door het strijkorkest van het 6e reg. infanterie uit Bergen onder directie van den heer Stenz, en eene voordracht op piano door den beer J. Kooiman vau Goes. Eenige tableauVvivanta voorstellende. „De jaar dag van den houtvester," „Asscbepoetser" en „Een tafreel uit een herberg in Tyrol" maakten een uitste kend effect. Vooral „Asscbepoetser" verwierf luide bjj valsbetuigingen. De feestavond werd met een bal besloten. Vrijdagavond gaf de zangvereeniging „Exelsior", directeur de beer P. de Jonge, haar laatste winter- concert. Dat men een gedeelte van „De Scböpfung" aandurlt en wat meer zegtgoed uitvoèrt, is een bewjjs voor de degelijke krachten, die aan deze ver- eeniging verbonden zyn. Natuurljjk werd niet alles even onberispelijk gezongen, maar het geheel was van dien aard dat men deze jeugdige vereeniging met de beste van bare soort op ééne lyn mag stellen. In de laatste zitting van bet kantongeregt nam de ambtenaar van bet O. M., jhr. mr. J. F. Scbuur- beque Boeije, benoemd tot substituut officier van jus titie te Middelburg afscheid. Hjj betuigde zjjn' harteljjken dank voor de ondervonden medewerking. De kantonregter, mr. W. L. van Voorst Vader, zeide daarop, dat bij steeds de aangenaamste berinneringen zou bewaren aan het tjjdvak, waarin de heeren inrs. de Jonge van Ellemeet en Scbuurbeque Boeije aan bet kantongeregt verbonden waren. Zijnerzijds had de kantonregter de beste wenschen voor het voortdurend welzjjn dezer beide heeren. Benoemd tot commies der dir. belinvoerregten en accjjnsen te Hansweert de beer N. de Nooijer, commies dier zelfde middelen te Veere. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Valkenburg dhr. J. H. Roggenkamp, thans te 's-Gravenpolder. IVieuwerkerk, 25 Maart. Heden hield de af- deeling „Zierikzee" der Zeeuwscbe maatscbappjj van landbouw hare gewone voorjaarsvergaderingna voor lezing der notulen, welke goedgekeurd werden, deelde de voorzitter, de beer B. G. van der Have, mede, dat de tentoonstelling door de maatschappij in deze af- deeling zal gehouden worden in de week van 20 Junij a. s., dat in overleg met bet hoofdbestuur, naar aan leiding van eeu in de vorige vergadering gedaan voorstel, een wedstrjjd zal gehouden worden van ver schillende ploegen voor Hcbten en zwaren gronddat de tentoonstelling gehouden zal worden op een perceel weiland van den heer Gast, en de ploegwedstrijd op een perceel bouwland van den heer D. Bevelander. Beide perceelen liggen aan den Platteweg bjj Zierikzee. Voorts werd den eventueelen inzenders van schapen medegedeeld, dat het verpligtond is, dat alle geschoren zjjn, doch dat op een der voorbouten een vlok wol moet bljjven staan, om de kwaliteit te kunnen constateeren. Zierilczee, 27 Maart De onderwijzers uit Schou wen en Duiveland hielden beden hunne gewone, driemaandelijkscbe vergadering ten huize van den heer W. Kanaar. De opkomst was weer gering. Het is wel een droevig verscbjjnsel dat, in een tyd, waarin eene naauwe aaneensluiting, een optreden, krachtig door vereeniging, eene onderlinge bespreking der belangen, zoo gewensebt, zoo boog noodig is, door de onder wijzers zoo weinig deelneming getoond wordt in de belangen van bun vak. Misschien was het minder gunstige weer de reden dat de leden van buiten in zoo geringen getale waren opgekomen. Bjj de opening geeft de Heer Voorzitter dan daar over ook zyn leedwezen te kennen en hoopt dat in den loop der vergadering nog eenige opgehouden leden zullen verschijnen. Na het lezen der notulen van de vorige vergadering, deelt de secretaris mede een schrjj ven van hetZeeuwscb Uitkeeringscontract, gevestigd te Middelburg, waarin fen. Secretaris den contributanten voorstelt dit fonds oor onvoldoende deelneming op te heffen of over te dragen aan een nieuw bestuur, te kiezen uit leden in dit arrondissement, daar deze het meerendeel der contribuanten uitmaken. Er wordt tot eene voorloopige overname besloten. Vervolgens doet de Penni"gmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De Voorzitter deelt mede een verzoek van deu Hr. Letzer om een crediel van f 15 te verleenen, tot be strijding der onkosten loopende op het houden van oefeningen tot het geven van eenige zangstukken door eenige onderwijzers-dillettanten op de Alg. Vergadering. Het verzoek wordt zonder eenige discussie ingewilligd. De volgende gewone vergadering wordt bepaald in September te zullen plaats hebben, terwjjl Zaturdag 3 April bestuursvergadering zal hdegd ten huize' van den Voorzitter ter bepaling en regeUng van de Alf»em. Vergadering. Eindelijk vergastte de Hr. Bast- meyer de vergadering nog op eene tentoonstelling der „Sprekende letterbeelden'van den Hr. Joh. v. Wul- fen, die in den laatsten tijd veel opgang maken in de onderwijzerswereld en door tal van beoordeelingen van vertrouwbare beoordeelaars, als de beste hulpmiddelen bij het aanschouwelijk leesonderwijs worden gehuldigd. De Hr. Bastmeijer beveelt deze platen, vooral afgaande op de goede rencensies, zeer ter proefneming aan. Nadat de Hr. Van der Have een elftal uitstekend af gewerkte platen, schilderstukken zouden we haast zeggen, ten gebruike bjj bet onderwijs in de Aardrijks kunde door de firma Wolters uitgegeven, zijnen col lega's als een smakelijk nagerecht voorzette, werd de vergadering gesloten. Door Z. M. is benoemd tot Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bjj de Kantongeregten in bet Arrondissement Zierikzee, ter standplaats Zierikzee, Mr. P. L. van Eeten, thans Griffier bij bet Kanton geregt te Oostburg. Met ingang van 1 April a. s. kunnen er post pakketten tusschen Nederland en Groot Brittanië en Ierland en sommige Britsche koloniën worden gewisseld. Het in Nederland te heffen port wegens pakketten naar Groot Brittanië en Ierland tot 1 kilogram be draagt 60 cent en voor pakketten van 1—3 kilogram 1 gulden. Omtrent bet port wegens de verzending van pak ketten naar de Britsche koloniën zyn inlichtingen te verkrjjgen aan de postkantoren. Op de van wege het Genootschap van Nijverheid in Groningen, te Oldehove gehouden zeer groote ten toonstelling van landbouw-, gras- en tuinzaden, is o. a. bekroond de beer D. J. v. d. Have te Kapelle bij GoeB voor Ital. en Engelscb graszaad. Zierilceee. Wij vestigen de aandacht van de belanghebbenden verkoopers van sterken drank in het kleinin deze gemeente, op hunne verpligtirg om wanneer zij wenschen, dat de bun verleende vergun ning nè, den 30 April a.s. zal worden geacht wederom vóór één jaar te zijn verlengd, dat zjj alsdan vóór den 1 April a.s. daarvan aan Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven. Deze bepaling geldt voor alle verkoopers van sterken drank in bet klein, die met dien verkoop na den 30 April a.s. wenschen voort te gaan. Zoowel dus voor ben, aan wie de vergunning is verleend van 1 Mei 1885 af, als voor hen, aan wie në die dagteekening vergunning is verleend. De bevolking der provincie Zeeland bedroeg op 1 Jan. 1886mannen 96,943, vrouwen 99,430, totaal 196,373. De bekende woordvoerder der socialistische partjj, Van Raaij, is als lid van den Soc. Bond geroyeerd. Naar aanleiding daarvan beeft bij een brochure uitge geven: Mijn afscheid aan den Soe.-Dem. Bond." Cbineescbe wetten Volgens deze moet de han del uitsluitend dienen als middelaar tusschen den voortbrenger en den verbruiker. Wel verre van, als in Europa, de meest volkomen vrijheid te laten aan de verrigtingen van den handel bepalen de wetten van China de pryzen waarvoor de voorbrengers hunne pro ducten moeten verkoopen. Door de regering benoemde inspecteurs moeten er voor waken dat de pryzen door de verkoopers niet verhoogd worden, die alzoo nooit in de gelegenheid zyn om zich voor eenig artikel on derling te verstaan, nog om groote prijzen te maken. Hjj die eenige koopwaar vervalscht, wordt in China beschouwd en behandeld als een dief. Tachtig stok slagen is de zachtste strat die voor een eerste vergrjjp van deze soort wordt opgelegd; bjj herhaling wordt deze straf naar evenredigheid verzwaard. Gaat een handelsbuis failliet dan vervolgt de Staat zelf bet hoofd van dat huis, wiens verantwoordelijkheid door zjjn geheele familie, dikwerf zelfs door de ge meente, waar bjj geboren is, wordt gedeeld. Zulk een strengheid is zeker overdreven, maar men moet erken nen dat de heilzame yrees, die zij inboezemt, uitnemend werkt. De Chineesche bankiers en kooplieden, wetende dat een failliet zjju schulden tot den laatsten penning betalen moet, wagen het geld, dat aan hunne eer werd toevertrouwd, niet ligt. Slaagt een failliet er al in, zich uit de voeten te maken, zoo moet zijn familie voor hem betalen, en nooit laat de Chineesche wet toe dat een gefailleerde zich jegens zjj ne scbuldeiscbers ontslagen beschouwen kan wanneer hjj bun al wat hjj bezit beeft afgestaan, bij moet bet ontbrekende vol doen zoodra hjj daartoe in staat zal zjjn, en opdat hem die heilige verpligting niet uit het hoofd ga, wordenhem iedere maand 10 tot 30 stokslagen toege diend (naar gelang van het bedrag der schuld) tot de geheele kwijting; dikwijls zelf word het aautal stok slagen bij elke herhaling met tien vermeerderd, maar zelden wordt bet aantal van de 60 overschreden. Men meldt uit Brandwjjk Als eene bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat de vrouw van een landbouwer alhier gisteren voor de 4de maal is bevallen van een tweeling, en bovendien haren echtgenoot nog verheugde met een kind. Het oudste van bet negental wordt in Mei a. s. 5 jaren. Negen spruiten in 5 jaar, en dan nog klagen dat bet den landbouwenden stand slecht gaat 1 De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft be sloten een geldleening aan te gaan, groot f 54,000, tot dekking der kosten voor aanleg van een kunstweg. KERKNIEUWS. Ook te Tholen worden pogingen in het werk gesteld tot uittreding uit het synodaal verband en invoering van het vrjj beheer. Eene circulaire, onderteekend door de heeren P. Kuyper en dr. C. C. schot (den predikant), res p. president en secretaris van het college van kerk- A. voogden en notabelen, is aan de leden der Ned. Herv. gem. rondgezonden waarin antwoord wordt verzocht op de vraagVrjj beheer of niet Beroepen te Kooten (cl. Wjjk-bjj-Duuratede) Ds. A. Steehouwer te Coljjnsplaat. Drie-en-dertig leerlingen van den predikant ds. Sib- macher Zjjnen, te Middelburg, hebben aan den kerke- raad der Ned. herv. gem. te Veere verzocht, den 2den April a. s. door hem te worden aangenomen en be vestigd. Genoemde kerkeraad beeft dientengevolge bjj dien der Ned. herv. gem. te Middelburg de noodige getuigschriften van goed zedelijk gedrag ongevraagd, welke echter tot beden nog niet bij hem zjjn ingekomen, Zierikzee en Rotterdam EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Maart-April 1886. Van ZIERIKZEE: Woensd. 31 'smorg. 7.45 u. Yrjjdag 2 7.30 Zondag 4 8.30 Van ROTTERDAM: Dinsd. 30 's morg 9.30 u. Dond. 1 9.30 Zaterd. 3 9.30 De Directeur, A. van GASTEL. Ondertrouwd MARTIENUS LEGEMAAT Jz. Zierikzee, Brouwershaven JOPPA van der WEELLE Nd. 27 Maart 1886. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, Vrouwe W. N. de JONGE—van Rappaod. Dordrecht, 23 Maart 1886. Bevallen van een Zoon P. A. LUTEIJN—Vorstheuvel la Brand. Willemstad, 27 Maart 1886. Bevallen van een Meisje, J. H. van BENDEGOM—Brouwer. Nieuwerkerk, 28 Maaart 1886. Heden overleed ten mijne huize, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder NEELTJE BAKKER, Wed. van J. de Kok, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Zandberg, gem. Teteringen, 24 Maart 1886. Namens de Familie, E. de KOK. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder JACOBA KOOP MAN, Weduwe van Leendert van de Velde, in den ouderdom van 71 jaren en 3 maanden. Mede namens Broeder en Zuster en Behuwd- broeder en Zuster, LEENDERT tan de VELDE. Noordwelle, 25 Maart 1886. Heden overleed ten mijnen huize na een lang durig en smartelijk lijden, mjjne nog eenige Zuster JACOBA de BRUIJNE, Weduwe M. van der Sluijs, in den ouderdom van 55 jaren en 10 maanden. M. de BRUIJNE. B. de BRUIJNE—Elenbaas. Ellemeet, 27 Maart 1886. Algemeene kennisgeving. Tot onze diepe droefheid overleed beden, na een langdurig lijden, voorzien van de HH. Sacramenten der Kerk, in den ouderdom van 55 jaar, mijn geliefde Echtgenoot HERONIMÜS ADRIANUS KOEVOETS. Mede namens de Familie, Zierikzee, Wed. H. A. KOEVOETS, 28 Maart 1886. geb. Kenters. 0 m* Tot myn diep leedwezen overleed beden, in den ouderdom van ruim 55 jaren, HERONIMÜS ADRIANUS KOEVOETS. Bijna 36 jaren was bjj mjj een jjverig en trouw bediende. Zierikzee, 28 Maart 1886. J». OCHTMAN Joh.zn. DANKBETUIGING. De ondergeteekenden betuigen bunnen welge. meenden dank voor de talrijke bewjjzen van belangstelling, hun bjj de herdenking hunner vjjftig- jarige Echtvereeniging geschonken. M. den ENGELSMAN. J. den ENGELSMAN—v. d. Klooster. Oud-Vosmeer, 27 Maart 1886. H Voor de vele blijken van belangstelling op Zaturdag 27 dezer ontvangen, betuigen wjj onzen hartelyken dank. C. BOLIER ECHTGENOOTE. Bruinisse, 29 Maart 1886. De ondergeteekende betuigt, ook namens weder- zjjdscbe Familie, zyn liar-tel ij leen dank voor de menigvuldige blijken van belangstelling, die hjj gedurende de ziekte en "bjj bet overlijden zijner ge liefde Vrouw beeft mogen ondervinden, inzonderheid aan die liefdadige mede-ingezetenen, die haar lang durig ljjdeu in zoo menig opzicht hebben verzacht. Zierikzee, 29 Maart 1886. J. C. SCHULTZ. SOCIËTEIT TE ZIERIKZEE- Algemeene Vergadering op Donderdag 1 April a. s., 's avonds r*/xh uur, ten huize van M. FRANKEN, (Huis van Nassau). U<^=» Zjj die LID wenschen te worden van boven genoemde sociëteit en zich aanmelden vóór* X Mei betalen eene jaarljjkscbe contributie van f 1>50 terwjjl zy die zich na 1 Mei aanmelden eene con tributie betalen ad S,50 voor bet loopende jaar, voor de volgende jaren 1,50. Tevens wordt nog in berinnering gebragt, dat de Maarlkwitantie strekt tot bewijs van toegang bjj het feest of de feesten welke van wege „Nut en Genoegen" in dezen zomer zullen gegeven worden. Namens het bestuur, F. C. van der VLIET, Secretaris. Algemeene Vergadering op Dinsdag 13 A.pr*il 1S^6, 's voormiddags 10 ure, iu het Directie-lokaal te Zierikzee. Zierikzee, 29 Maart 1886. De Voorzitter van bet Waterschap-Bestuur van Schouwen, J. L. D E LJ O N G E.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1