ZIEKlkZEESEHË NIEUWSBODE. No. 5212. Zaturtiufj 27 Maart 1880. 42ste Jaarg. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURD.AG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADVERT ENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zyn gedurende de lste helft der maand February 1886 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend 1. G. ij os, Botterdam. Nieuwstijdingen, "puitafklanb. Een ontzettende daad heeft te Berlijn een 37jarige vrouw, Anna Grieger, in een aanval van razernij ge pleegd. Zij heeft namelyk hare twee jongste kinderen vergiftigd, hen daarna de keel doorgesneden en ver volgens door vergiftiging en het toebrengen van een messteek aan den hals een einde aan haar leven ge maakt. Het gezin bestond uit man, vrouw en vijf kinderen, de man was kleedermaker en daar hjj steeds genoeg werk had, drukten het echtpaar geene groote zorgen. Gedurende de 12 jaren dat het huwelijk bestond hadden man en vrouw gelukkig met elkander geleefd. Sedert eenigen tijd was de vrouw erg zenuwachtig en maakte zich dan meermalen hoogst driftig. In zulke buien had zij meermalen gedreigd zich het leven te benemen, en had zelfs eenmaal voor dit doel naar het keukenmes gegrepen. Dingsdagmorgen om 8 uur ging de man evenals gewoonlijk naar zijn atelier, nadat hij zijne vrouw, die een aanval van duizeligheid bekomen had, te bed had gelegd. De twee jongste kinderen, een halfjarig meisje en een jongetje van anderhalt jaar, had hij bij de moeder op bed gelegd. Een driejarige knaap lag in zyn ledikantje en de oudste zoon was naar school gegaanhet vijfde kind, een zevenjarig meisje speelde in de keuken. Om tien uur werd vrouw Grieger nog door de andere bewoners gezien, en on- middelijk daarop moet zij de verschrikkelijke daad gepleegd hebben. Zooals de kinderen verteld hebben, sloot zjj het oudste meisje in de keuken op en gaf daarna den jongsten kinderen vergif in toen de kinderen niet snel genoeg stierven doorboorde zij hunne keel met een keukenmesje. Daarna trachtte zij het driejarig knaapje, dat in het ledikantje lag te spelen, vergit in te geven, doch deze wilde met slikken en toen de moeder naar het mes greep begon het kind zoo hard te schreeuwen, dat de vrouw van haar voornemen afzag. Het restje vergif, dat in de flesch overgebleven was, nam zij zelf in, legde zich in bed naast hare kinderen en boorde met één stoot het mes in haar keel. Om één uur keerde het oudste zoontje uit de school terug. Op zijn kloppen openden de nog twee levende kinderen de deur. Het knaapje had vooraf zijn zuster bevrijd, in de meening dat zijne moeder was ingeslapen. De oudste zoon zag, toen hij aan het bed kwam, met één blik, wat zijne moeder gedaan had. Hij riep de hulp der buren in, die de politie en een geneesheer haalden, ging daarna naar zijn vader en deelde dezen mede hetgeen hij gezien had. 'te Brussel, 25 Maart. Een rood biljet is op ver schillende plaatsen aangeplakt, waarin het „Brusselsch verbond der arbeids-partij" de werklieden oproept tot eene groote vergadering op heden avond 9,/j uur, teneinde zich te verklaren tegen de houding der Re- §ering ten opzichte van de werkstakingen in en rondom eraing en tegen het gedrag der overheden tegenover de werkliedenbeweging. Buik, 24 Maart. (10 uur 's avonds.) Op bevel van generaal Delooz is de geheele „garde civique" zonder verwijl opgeroepen. Er doen tegenstrijdige geruchten de ronde. Iu de kolenmyn Bonne Fin weigerde de avond-ploeg in de myn af te dalen. De „garde civique heeft daarop de mijn afgezet, voor welke tal van lieden zamenschoolden. Te Lahaie werden drie lieden, die met steenen naar de schildwachten wierpen, zwaar gekwetst weggevoerd. Er zijn tegen Zondag bijeen komsten aangekondigd te Gent, La Louvière, Verviers, Leuven en Andenne. Buik, 25 Maart. Gisteren avond had nog eene hotsing plaats tusschen de militairen en de werkstakers, waarbij twee der laatsten zwaar gewond werden. Een dezer is stervende. De garde civique heeft het stadhuis sedert heden ochtend vroeg bezet. De werkstakingen breiden zich steeds verder uit. In grooten getale loopen de deelnemers daaraan het land af, bedelende en de rusitige landbevolking bedreigende. Naar een gerucht, zouden er te Ougrée ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken. Onder de Ylaamsche bevolking in de omstreken van Gent worden in het Vlaamsch vertaalde socialis tische brochures verpreid, waaronder dat van Defuissaux, getiteld „De catechismus van het volk," en een brochure van prins Krapotkin, waarin openlijk tot verzet wordt aangespoord. Een bakker te Brussel heeft den telephoon een eigenaardige concurrentie aangedaan. Doordien hij behalve het hoofddepót nog vijftien filialen in de Btad bezit, was 't hem veel waard door middel van den telephoon verbonden te worden. De prijzen waren hem evenwel te hoog, waarom hij het volgende bedacht. Hij kocht een vijftigtal postduiven van het beste ras. Ieder filiaal ontvangt des morgens drie duiven, die, naar gelang de omstandigheden zulks noodzakelijk maken, worden losgelaten. Komen de duiven in haar hok terug, dan brengen zij een electrische schel in beweging, waardoor een bediende gewaarschuwd wordt, dat een nieuw berigt is ontvangen. De nieuwe post dienst moet zeer geregeld in zyn werk gaan. Te Antwerpen kwam een heer Zondagnacht met zijne vrouw van een feest aan zyne woning terug. De dienstmeid was thuis gebleven om op het huis te passen. Toen de heer des huizes de deur meende te openen, hoorde hij tot zijne verbazing, dat aan de binnenzijde de ketting op de deur geschoven werd. Hij (kon dus de deur niet voldoende openen om er door te kunnen. Luidkeels begon de man aan de meid te roepen en tevens te schellen, zoodat een buurman aan het raam kwam om te zien wat er aan de hand was. Onmiddeljjk werd een plan beraamd. De bewoner van hek huis zou uit de woning van zijn buurman, door een raam binnen zien te komen. De nachtwaker, die juist voorby ging, raadde echter den heer aan om voor de deur post te vatten, dan zou hij wel in huis zien ie komen. De vrouw des huizes, die reeds de meid vermoord waande, viel intusschen in onmagt. Nauwe- ljjks was de nachtwaker door een raam binnengeklommen of een man kwam hals over kop de trap af om door de buitendeur de vlucht te nemenHier werd hij door twee agenten gegrepen, waarna hy naar het politie bureau gebragt werd. Aan den commissaris van politie verklaarde de man niemand anders dan de vrjjer van de meid te zyn, die den avond bij haar had doorgebragt, toaeinde haar tegen mogelyke aanvallen te beschermen. ilchcvlatcb. Nyimegen, 25 Maart. Dingsdagavond ontmoette zekere M. J. v. E., gewezen huzaar, vroeger molenaars knecht, zekeren P. D., met wien hij een gesprek aan knoopte en dien hij vervolgens uitnoodigde een tapperij te bezoeken. Nadat men dfULr eenigen drank genuttigd Ihad, vroeg v. E., die zich voor graankooper uitgaf, laan P. D. diens overjas, onderjas, fantasiehoed en ïilveren horloge met gouden ketting voor eenige ^ogenblikken ter leen, omdat hij zijne familie moest bezoeken en zjjne eigene kleeding daartoe minder ge schikt achtte. Aan dit verzoek werd door P. D., die door den genuttigden drank eenigzins beneveld was geraakt, bereidwillig voldaan. Van E. verliet daarop gekleed met de geleende stukken en met het horloge op zak, de tapperjj, waar P. D. in de plunje van v. E. zoolang zou bljjven wachten. Tot heden wacht P. D. echter te vergeefs op de terugkomst van zyn nieuwen vriend. Bij onderzoek is gebleken, dat v. E. zich reeds meermalen aan dergelijke oplichteryen heeft schuldig gemaakt en daarvoor reeds met de Bredasche en 's-Boache justitie heeft keunis gemaakt. .A.r»nlxem, 24 Maart. Op het einde der zitting op gisteren van het Hof eischte de Proc.-Gen. dat Merr. Bulkley, die zich thans slechts onder politie- toezigt bevind, in hechtenis zou worden genomen, daar zy fortuin genoeg bezit om aan de verwachtte straf te ontkomen en het gelijk regt voor allen eischt de wen- schelijkheid, dat niemand zich aan zyn straf kunne onttrekken. Haar verdediger Mr. van CappeUen verklaart daarop Zij zal, welke de beslissing ook zij, haar lot met fermiteit, met moed dragen, maar zou het billyk zyn haar nu in hechtenis te stellen Zij had sedert De cember kannen vluchten, zjj kon zich als weduwe van een Engelschman, in Den Haag onder bescherming van de Engelsche wet stellen. Maar zy bleef te Arnhem, eenige huizen van den Proc.-Gen. verwijderd en zy zal daar haar lot afwachten. PI. beroept zich daaren boven op een verklaring van dr. Thijssen, dat mevr. Bulkley in een precairen toestand verkeert en een van dr. De Jong (van 1 Maart) dat de gevangenhouding hoogst nadeelige gevolgen voor haar hebben kon. Is het dus noodzakelijk terug te komen op de beslissing van dit Hof? Mevr. Bulkley zou in den vreemde niet gelukkig zijnvoor haar is geld niets, liefde alles, en als zij dan wordt veroordeeld of niet, maar afziet van de te goeder trouw, maar verkeerdelijk aangewende misdadige middelen, dan zeker zal zy de achting van hen, die haar kennen, behouden en winnen van hen die haar niet kennen. Na de pleidooien spreekt mevr. Bulkley nog eenige woorden. Ik heb, zoo zegt zij ongeveer, vier jaar lang nu reeds geleden, eindeloos veel. Ik deed het omdat ik meende dat mijn pligt het voorschreef. Nn kan ik niet verder gaan. Het is waar dat ik tot dwaze af te keuren middelen mijn toevlucht heb genomen; ik be treur dat opregt. Maar te midden van al myngrenze- looze smart heb ik een groote troost ontvangen, voor den regter heelt mijn schoonzoon verklaard, dat Hampje een leugenaar werd en een veinzer. Gelukkig is nu hier gisteren de eenvoudige onderwijzer uit Apeldoorn dit komen tegenspreken. Hij verklaarde dat de lieve kleine jongen een eerlyke loyale jongen was. Dat ver heugt mij en ik ben gelukkig daarmee en wilde toonen dat ik dit althans uit dit proces niets zal vergeten. Het Hof verklaart daarna het onderzoek gesloten en zal aanst. Dingsdag te halftien op de hoofdzaak en het incidentiëel requisitoir uitspraak doen. Een aantal aanwezigen begeven zich na de sluiting der zitting naar mevr. Bulkley en drukken haar de hand. Het publiek, buiten haar rijtuig opwachtende, juicht haar toe. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrigting te Neerbosch, vierde Woensdag 1.1. onder talrijke bewyzen van belangstelling zijn 25-jarig hu welijksfeest. By die gelegenheid stroomden hem uit alle deelen des lands giften toe voor de weezen. Zoo ontving hy 0. a. een gift van 400 uit 's Hage, om de weezen te onthalen, van 2 vrienden elk f 100, van een weezenvriendin f 200, uit Weesp 90, uit Arnhem 3 vaten gedroogde appelen, van T. K. 8 zoetemelksche kazen, uit Hees 1000 broodjes, uit Nijmegen eenige matten vijgen. In het tijdsverloop van 25 jaren, hebben circa 1600 weezen verkeerd onder de zorg van den heer van 't Lindenhout en zijue echtgenoote. Den len Nov. 1863 werd de weezenarbeid aangevangen door de op name van 2 arme weezen. Amsterdam, 24 Maart. Tegenover de bewe ringen van Fortuyn c. s. alsof er in den, gelukkig nu geëindigden, langen, ban gen winter in Amsterdam maar weinig of niets gedaan werd tot leniging van kommer en ellende, is het zeker aangenaam te ver nemen, dat, behalve de gewone verzorging door „Lief dadigheid naar Vermogen," de vereeniging tot Heil des Volks, het weldadigheidslonds, de vereeniging van den H. Vincentius h Paulo en tal van andere liefdadige instellingen, om van gemeentelijke en kerkelijke be deelingen niet te gewagen, een aantal kloeke mannen, door werkgevers en werkliedenverenigingen onderrigt en voorgelicht, dezen langen winter ruim 4000 huis gezinnen hebben ondersteund. Dat die ondersteuning, waarmede nog wordt voortgegaan, voor zooverre de bevoorregten nog zonder werk zijn, schatten gelds vereischt, behoeft ternauwernood vermeld. Doch dat die groote sommen, zoo in alle stilte werden bijeen- gebragt, pleit zoowel voor de talrijke, milde gevers als voor de wijze waarop de steun werd verleend. Aan de commissariaten van politie zyn daarenboven voor ƒ15.000, aan bons voor de noodigste levensbehoeften uitgereikt, mede door enkele mildadige stadgenooten verstrekt, wier namen echter niet onbekend zijn ge bleven, doch welker vermelding door henzelven niet wordt gewenscht. Socialisten-taktiek. Wanneer uit de benden, waaruit gewoonlijk de volgelingen der Socialistische woordvoerders zijn zamengesteld, de een of ander wat nog al eens voorkomt gesnapt wordt wegens een gepleegd misdrijf, dan heet het terstond: Dat is er geen der onzenNu 't niet te ontkennen valt, dat de befaamde de Zwart, die wegens diefstal van lood in hechtenis is genomen, een haantje de voorste onder de Socialisten is, nu komt Fortujjn op met de bewering dat Zwart niet wel by 't hoofd is. Volslagen krank zinnig moet Zwart echter toch niet zyn en dus geldt nu de vraagWanneer heeft Zwart krankzinnige buienAls hij lood steelt of als hij Socialistische redevoeringen houdt? Wy zyn benieuwd naar 't antwoord. Dezer dagen tikte een vreemdeling op de ruiten der woning van den heer H. A. te Haarlemmermeer, niet ver van Halfweg. Op de vraag der vrouw„wie daar dacht de indringer onder het parool „goed volk" binnen te zeilen. De huisvrouw wilde echter de lading niet inklaren, voordat de vlag werd vertoond. Hevige bedreigingen volgden„Indien ge uw leven en dat van uw kroost lief hebt, laat mij binnen of het kost uw leven of het inyneDe rooverkapitein had echter niet gerekend op tegenwoordigheid van baas en knecht, die naar buiten stormend, den kerel onthaalden op een flink pak slaag, hem ten slotte beetpakten en aan den burgemeester te Hoofddorp overleverden. Op die reis toonde de indringer zich zeer brutaal en noemde zich zelfs „de Keizer van Rusland" hoewel zjjne financiëele aangelegenheden niet daarvoor pleitten, naardien hjj in het geheel elf en een halve cent rijk was. Aan den burgemeester deelde hij mede, dat Rotterdam zjjne woonplaats was, Amsteiulani, '20 Maart. De Gemeenteraad heeft heden de bekende motie door de socialisten op een verg. op 9 Maart in het Volkspark aangenomen en bij den Raad ingediend, als zjjnde op ongezegeld papier en ongeteekend, ter zjjde gelegd. In een schrijven uit Amsterdam aan het „Wag. Wblad" wordt gemeld „Ik hoorde dat de diaconie dit voorjaar 20,000 gul den gekregen heeft uit de Stadskas der Algemeene Ar men, terwijl het bedrag in andere jaren slechts 3, 4 of 5 duizend gulden was. Ja, hoe wonderljjk, ons Bes jeshuis is erfgenaam geworden van de nalatenschap eener Jodin, maar die het Christendom scheen lief te hebben. Na aftrek van een menigte legaten zal er, zegt men, nog wel een tonne gouds overblijven. De president der anti-revolutionaire kiezers- vereeniging te Nieuwer-Amstel, Datema die eene klacht wegens laster heeft ingediend tegen een paar dagbladen, welke vermeld hadden dat hjj oplichterij gepleegd had is door zjjae vereeniging geschranfc als voorzitter en lid. Een der leden, de heer van Slegde hem openljjk bedriegeljjke en strafbare handelingen ten laste, welke hij zeide te kunnen bewjjzen, onder anderen verduistering van ƒ200 ten nadeele der ker kelijke kas. 'is öfaveiil»a«»e, 25 Maart. Het amendement van de heeren Bahlmann c. s tot invoering vandifte- rentieele uitvoerregten in Indië, is heden verworpen met 47 tegen 28 stemmen. Het amendement van de heeren Verniers van der Loeff c. s. tot afschaffing van alle Indische uitvoer regten is mede verworpen met 39 tegen 37 Btemmen. Daarentegen is het regeringsontwerp tot verlaging der uitvoerregten tegenover de verhooging der invoer- regten aangenomen met 43 tegen 34 stemmen. De discussie- over de CouYeraiewet is aangevangen. Bergen op Zoom22 Maart. Naar men verneemt, is thans met de concessionarissen van den stoomtram Bergen op Zoom-Antwerpen en de Belgische Nationale Maatschappij van buurt-spoorwegen te Brussel eene definitieve overeenkomst gesloten, en zal nu spoedig een begin met den aanleg worden gemaakt. Admini strateurs zijn de hh. W. Laane, bankier te Rozendaal, C. A. Daverveldt, burgemeester te Wouw en jhr. R. Geelhard, grondeigenaar te Kapelle by Antwerpen. 24 Maart. In de raadsvergadering is met al gemeene stemmen besloten, het benedenlokaal der voormalige muziekschool in te rigten tot eene markt van boter, ejjeren, gevogelte enz. De sedert jaren toenemende bloei dezer gemeente zal niet weinig verhoogd worden door den aanleg van een park, ongeveer ter hoogte van de voormalige Steenbergsche poort. Binnen enkele dagen zullen de werkzaamheden reeds een aanvang nemen. Te Steenbergen is een geval van hondsdol heid voorgekomen. Twintig andere honden werden gebeten, doch allen zjjn op last van den districts veearts afgemaakt. Goes 25 Maart. Als een voorbeeld van buiten gewone vlugheid diene het volgende. Dingsdagavond om half elf was de laatste voorstelling in het circus Pinder afgeloopen, en een uur later lag net geheele personeel te rusten in de bijbehoorende wagens. In drie kwartier was de kollossale tent, die tusschen de en 4000 personen kan bevatten, afgebroken en Woensdag morgen nam men over den straatweg de reis aan naar Middelburg, waar te circa 2 uur de tent weer in orde was en men 's namiddags om 3 uur een gecoBtumeerde optocht hield. Bij beschikking van Z. E. den Minister van Ju stitie is aangesteld tot onbezoldigd Rijksveldwachter A. Rottier te Nieuwdorp (gem. 's-Heer Arendskerke) ter standplaats Ovezand. Naar wij vernemen zal de nieuwe kerk der Chr. Ger. Gem. te Yerseke a.s. Zondag ingewijd worden. Zierikzee, 26 Maart. Bjj de op gisteren door het Dageljjksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding a. van het leveren en verwer ken van 4580 scheepston stortsteen, in 2 perceelen, bjj enkele inschrijving, is aannemer geworden, de minste inschrijver Teunis Johannes Smits Jz. te Dordrecht, en wel perceel 1 voor 4543, en perceel 2 voor 4998. b. Van het leveren van 1250 M3. grint voor onder houd der rijbanen over de zee- en inlaagdijken aan de Districten Borrendamme, Flaauwers, Koudekerke, Scha- rendjjke, Langendijk en Brouwershaven en voor den weg tusschen den Schelphoek en Repard, bij enkele inschrijving, is aannemer geworden de minste inschrijver H. C. van den Ende te Zierikzee, voor 1,48 per M3. Bjj de op dienzelfden dag door de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen gehouden aanbesteding van het leveren van 1240 M3. grint voor het onderhoud dier wegen, bij enkele inschrijving, is aannemer ge worden de minste inschryver Jan van den Berg te Vianen bij Ouwerkerk voor 1,41 per M'. Benoemd tot Gemeente-Veldwachter te Duiven- djjke, C. Krijger van Haamstede. Dezer dagen beviel de vrouw van zekeren Hertogs, te Wuest Wezel bij Zundert, van een drieling, na in Januarjj 1885 een tweeling ter wereld gebragt te hebben. Naar de ,,Std." verneemt, heeft het antirevolutio nair centraal comité op grond van de ingekomen be- rigten geoordeeld, den heer mr. Smeenge aan de Drentsche kiezers te moeten aanbevelen. Men schrijft uit Noord-Beveland In het vorige jaar ontstond er door sterfgeval een vacature in den dijkraad van den calamiteusen Vliete- polder, waarin door de ingelanden moest worden voor zien. In plaats van den vader werd toen de zoon he in de vergadering van den 11 Januarij jl. werd het nieuwbenoemde lid opgeroepen, om, alvorens zyn be trekking te aanvaarden, deB bij de wet voorgeschreven eed af te leggen. Op de vraag, door den voorzitter gedaan, of dat lid daartoe bereid was, volgde wel een bevestigend ant woord, maar dit ging gepaard met de vraag, in wiens handen die eed moest worden afgelegd. Het antwoord luidde natuurljjk in handen des voorzitters. Het nieuwe lid verklaarde daartoe niet bereid te zjjn. Algemeene verwondering. Nadat men van den eersten schrik wat bekomen was, werd aan den nieuwbenoemde de vraag gedaan, of hjj gemoeds- of andere bezwaren had, en hierop volgde het curieuse antwoord dat hy in handen van den voorzitter geen eed wilde afleggen, omdat, de voorzitter zooals hij het minder fraai uitdrukte, niets anders is dan een lap, die bij het bestuur neer hangt; dat deze te veel water in den polder houdt, de schelpen voor de voetpaden, in den polder benoo- digd, voor het eene gedeelte des polders op kosten van den geheelen polder laat brengen, terwijl hij zelf, de nieuwgekozene, voor het gedeelte pad, dat hij ge bruikt, dit altijd met zjjn wagen heeft moeten doen. Zoolang hjj pachter was, deed hij dit gewillig, nu hij echter een soort eigenaar is geworden heeft hjj daarop geen plan meer. Dit vermakelijk protest werd geuit op een toon, die niet vrjj van bitterheid was. Door enkele leden werd het nieuwe lid beduid dat dit alles niets met het lidmaatschap van den djjkraad te maken bad; dat al de genoemde bezwaren, indien het bezwaren zijn, behoorden tot het binnenbeheer des polders, maar niet in deze vergadering, die uitsluitend het buitenbeheer daarvan te behartigen heeft. Niets baatte echter. Daarop verzocht het bostuur nu het bedoelde lid om, indien bij pertinent bjj zjjn verzet om den eed at te leggen, bleef, de vergadering te verlaten, waaraan hij voldeed, evenwel onder opmerking dat hjj regt zoeken zou bjj Ged. Staten, en, zoo hem dit ook daar niet gelukte, hy liever maar geheel zou bedanken. Om een betrekking, welke drie rijksdaalders per jaar opbrengt en waar men bovendien nog zijn eigen kost moet doen was hij niet verlegen. En na dit wijsgeerig betoog en die plegtige verzekering verliet het achtbaar lid met statie de vergadering. Dat door dit incident de hilariteit in de vergadering opgewekt was, zal wel niemand verwonderen. Het bestuur heeft gemeend dat werkatakende lid voor de vergadering van 22 Maart niet te moeten op roepen, omdat hjj bovendien eiken dag in de gelegen heid was, in handen van den voorzitter den eed af te leggen. Deze meening werd echter niet door al de leden van den djjkraad gedeeld. Een hunner meende, op grond van art. 25 van het reglement op de calamiteuse pol ders in Zeeland, dat het bestuur het werkstakend lid wel had moeten oproepen, teneinde hém in de gelegen heid te stellen, den bjj de wet gevorderden eed af te leggen, daar nu de opmerking zou gemaakt kunnen worden, dat de door den dijkraad genomen of nog te nemen besluiten onwettig zouden zyn. Dat lid Btelde mitsdien voor, om die kwestie door stemming te doen uitmaken. Een ander lid stelde voorhet advies aan hh Ged. Btaten te vragen. Daartoe werd besloten en zoo liep ook deze vergadering, die lang zoo vermakelijk niet was als de vorige, af. Zierikzee, 26 Maart. Door de Arrondissements- Regtbank zijn heden veroordeeld lo. G. A. J., arbeider te Zierikzee, wegens mis handeling, bij verstek, tot 8 dagen gevangenisstraf 2o. H. D., werkman te Tholen, wegens laster, tot 5 boete, Bubs. 3 dagen gevangenisstraf; 3o. J. H., arbeider te St. Maartensdijk, wegens mis handeling, tot 3 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf 4o. W. S. C.Jz. en J. M. S. C Mz., visschers te Tholen, wegens feitelijken en geweldadigen wederstand tegen bedienende beambten, no. 1 tot 1 maand celstraf, no. 2 tot 15 dagen celstraf 5o. S. M. O., arbeider te Poortvliet, wegens het zonder de vereisebte vergunning verkoopen van sterken drank in het klein, tot 5 boete, subs. 3 dagen ge vangenisstraf. Naar men verneemt, zal de lichting 1886 althans één „vrijwilliger voor de militie" telleneen onge woon feit KERKNIEUWS. De algemeen synode der Nederl. Herv. Kerk zal wederom, na op recès gescheiden geweest te zjjn, aanstaanden Dinsdag zamenkomen ter behandeling van de aan de orde gestelde onderwerpen, waaronder in de eerste plaats de aangelegenheden der gemeenten Reit- zum, Voorthuizen, Kootwijken Amsterdan^en het vast stellen van het tijdstip, waarop het ontwerp van de modus vivendi in beraadslaging zal komen PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zlebikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 28 Maart 1880. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 49. Gemengde lJerigten. De goede zaken zjjn de wereld nog niet uit! De Deli-Maatschappjj zal over 1884 107l/a pCt. divi dend uitkeereu. De eerste kievits-ejjeren zijn Maandag te Kampen aangevoerd en tegen 30 k 40 Cts. per stuk verkocht. De Schouwache botermarkt is met de Lente wederom naar de aloude standplaats teruggekeerd. Enfin! men heeft een gezelligen winter doorgebragt. Nu moet het voornemen bestaan de markt voortaan in drie afdeelingen te splitsen, lo. voor zuivere natuurboter, 2o. voor gemengde dito en 3o. voor echte margarine-boter. Men zegt dat Kwaak als opzigter zal worden aangesteld, daar men meent dat hij nog al goed boter kan proeven, en wee dan het kalf dat in eene verkeerde afdeeling is teregt gekomen. Een vrouwtje te den Bommel moest zooveel nieuwtjes niet aanbren gen bij den nieuwen predikant. Dus vrouwtje met uw fijn gezicht, Houdt voortaan uw mondje digt. Want met al uw veel gepraat, Brengt g'u bij elkeen in haat. Janna te St. Anna. moest zich niet met drie jongens ophouden, want dan kan toch ieder wel begrjjpen van welk allooi zij is. De roode verduin te Sch. wordt in haar eigen belang aangeraden zooveel lasterpraatjes niet uit te strooijen van iemand, want zij zal hem toch niet krijgen, vooral als zjj zoo dikwijls naar het scheepje loopt. Men zegt dan ook Zie eerst uw eigen gebreken, Eer dat ge van een ander gaat spreken. Vuile Koba aldaar moest haar venijnig tongetje wat in toom houden, vooral over de knechts, waarvan niets te zeggen valt. Het was beter dat zjj op zich zei ven keek, dan had zij meer dan genoeg. De witte Wouter te Br. wordt aangeraden zich niet te verbeelden, nu hjj aldaar niets krijgen kon, zich te OoBterland er in te zullen zetten, want dat zal toch nooit gelukken. Hy moet eerst zjjn oude schoenen maar versljjten vóór hjj zjjn nieuwe aantrekt. Men zegt dan ook: Allen houden u voor de zot, En drjjven erg met u den spot. Een bleeke man dat is geen vent, Want overal zijt gij hekend. Een kleêr-verknoejjer te N. moest wat minder praats hebben en zijn knecht wat beter betalen, dan zou de politie er niet aan te pas behoeven te komen. Ingezonden Stukken. Mijnheer Redacteur! Niet lang geleden heb ik op den kansel in eene hervormde kerk hooren waarschuwen tegen het Spiri tisme, maar let wel, niet tegen het gelooven er aan, maar tegen het beoefenen er van, waaruit volgt, dat de leeraar, die de waarschuwing gaf, zelf aan de feiten gelooft. Tot op dien tijd had ik alle geruchten en be richten aan bijgeloof en onkunde toegeschreven, doch nu ernstige mannen de waarheid der zaak erkenden, begon ik er ook ernstiger over te denken. Sedert ben ik verschillende tijdschriften gaan lezen betreffende het Spiritisme en is my veel opgeklaard, wat vroeger belachelijk scheen te zijn. Op verzoek van bovenbedoelden leeraar heb ik ook het welbekend Deut. 18 opengeslagen en daar het verbod van dooden vragen gezien, maar in datzelfde boek wordt ook verboden spek te eten, geboden den akker braak te leggen en nog veel meer, welke laatste door geen enkel Christen wordt toegepast, geloovende, dat deze alleen voor Israël golden hoe is het nu, moet nu één uit dat groot aantal geboden gehandhaafd worden en de andere verwaarloosd Kan het ook, dat God het dooden vragen aan Israël zoo streng verbood om zijn uitverkoren volk tot Hem terug te brengen, daar het door den heidenschen invloed der Egyptenareu van den waren God zoo zeer was afgeweken, dat het van zjjn gestorven helden alle hoop schier verwachtte in plaats van Jehova te bidden Hebben we hier niet met één verbod te doen, zooals er een voorkomt in het Nieuwe Testament: Gjj zult ganschelijk niet zweeren, noch bjj uw hoofd enz., mnar uw ja zjj ja, en uw neen zij neen, zooals de Mennonieten dat toe passen, die geen eed afleggen Toch wil ieder Neder - landsch Hervormde een eed doen, wanneer die gevraagd •wordt, niettegenstaande het in het Nieuwe Testa ment duidelijk verboden wordt, daar teregt geloofd wordt, dat dit gebod gegeven werd om een misbruik van het zweeren yan een eed uit te roeien; de Fari- zeën namelijk deden voor elke kleine zaak dagelyks een eed. Hopende, dat iemand mjj antwoord zal willen geven op bovengenoemde vragen, heb ik, onder dank zegging voor de verleende ruimte in uw blad, Mjjn- heer de Redacteur, de eer te zjjn, Uw Dienaar, P. Pryzen cler Boter en Ejjeren. Zierikzee, 25 Maart 1886. Boter hoogste koers 0,50 en laagste koers 0,45 per 5 Hectogram. Kip-Eyeren hoogste koers 0,90 en laagste koers 0,70. Eend-eyeren hoogste koers 0.95, laagste koers f 0.90. Yerseke, 26 Maart. Oesterbeurs. Twijfelaars ad f 34, tweede soort Zaaigoed 8, derde soort 5. Gevraagd voor aangeslagen Pannen 45. Afsteksel 2,25. STOOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. MAART- APRIL 1880. Van MIDDELBURG Van ZIERIKZEE Zaterd. 27 's morg. 8,— u. Zaterd. 27 'amidd. 12,n Zondag 28 8,-» Zondag 28 3,— Maand. 29 7,— Maand. 29 'smorg. 11, Maand. 29 's midd. 3,- Dingsd. 30 3 Dingsd. 30 7,30 Woens. 31 3,— Woens. 31 7,30 Dond. 1 3,— Dond. 1 6,— Vrjjdag 2 3, Vrjjdag 2 6, Sehipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdagrs van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrjj «lag-naini'lda^s van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. !3hv«rtcntien. I Op Maandag den 29sten dezer hopen j CORNELIS den BOER Jz. en WILLEMINA BOOT, hunne 25-jarige Echtvereeniging: 8 te herdenken, g Kerkwerve. Psalm 103, vera 1. Ondertrouwd G. J. HALMÊ van Rotterdam ADRIAN A CORNELIA ANKER van Zierikzee. Zierikzee, 26 Maart 1886. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, Vrouwe W. N. de JONGE—van Raepard. Dobdreciit, 23 Maart 1886. Heden overleed zacht en kalm, in den ouder dom van 64 jaren en 40 dagen, mijne geliefde Echt genoote en der Kinderen zorgdragende Moeder HELENA WAGENMAKER. Dat haar heen gaan in vrede is, lenigt onze smart. Rilland Bath, Namens de Familie, den 17 Maart 1886. A. .C. MOERLAND. MARs. v. d. VLIET Az. Heden overleed zacht en kalm, in den ouder dom van 53 jaren en eenige dagen, onze geliefde Echt genoote en Moeder SARA CORNELIA LABANSE. Uit aller naam, JAC. DEÜRLOO en Kinderen. Poortvliet, 20 Maart 1886. Heden overleed tot onze diepe droefheid mijn geliefde Echtgenoot DAVID ELSCOT, in den gezegenden ouderdom van ruim 78 jaren, waarvan ik 54 jaren met hem in den echt mocht vereenigd zjjn. Wed. D. ELSCOTvan Beek, Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen. Zierikzee, 23 Maart 1886. Heden overleed ten mijne huize, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder NEELTJE BAKKER, Wed. van J. de Kok, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Zandberg, gem. Teteringen, Namens de Familie, 24 Maart 1886. E. de KOK. t Heden overleed plotseling, doch kalm en zacht, mijne geliefde Echtgenoote JOHANNA LEEÜWE, in den ouderdom van byna 60 jaren. Ook namens Kinderen en Behuwd-Zoon, C. BAL. Rotterdam, 23 Maart 1886. De Heer en Mevrouw de GRAAFKrantz be tuigen hunnen «lanlc voor de belangstelling bjj de geboorte hunner Dochter betoond. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ge durende mijne ziekte ontvangen, betuig ik mjjnen hartelvjken dank. A. de GRAAFF Gz. Oud-Vosmeer, 24 Maart 1886. Voor de ondervonden belangstelling op den 20 dezer betuigen wij onzen har tolij leen dank. L. der WEDUWEN en Vrouw. Dreischor. Harteljjlfim dank aan allen, die ons bljjken van deelneming betoonden, bij het overljjden van onze geliefde Echtgenoote en Moeder. P. KESTELOO, Kinderen en Familie. Kerk wer ve. DANKBETUIGING. P1ETER REGOORT en WILHELMINA VOOREN. Zierikzem 26 Maart 1886. Opzichter VAN DER VEN en Familie. p. p. c.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1