ZIËRIKZEËSCHE NIEUWSBODE. No. 5207. Dinysdutf 16 Niuart 1886. 42ste Jaarg. STOOMSCHIP „ZEELAND". Verschijnt PINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. A D V E RT E N TIN van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee herinneren de belanghebbenden die wen3chen, dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van eterken drank in het klein, na den 30 April a.s. zal worden geacht wederom voor één jaar te zijn ver lengd, dat zij vóór den lsfen April a.s. daarvan aan Burgemeester en Wethouders hehooren kennis te geven. Zierikzee, den 4 Maart 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Herziening en vaststelling der Kiezerslijsten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Lysten der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-G ener aal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, naar aanleiding van artt. 10, 34 en 35 der wet van den 4 July 1850 (Staatsblad no. 37), door hen zijn herzien en vastgesteld onder dagteekening van heden dat die lysten zjjn aangeplakt in den benedengang van het Raadhuis, tegelijk met de namen van hen, die bij de herziening daarvan zijn geschrapt en voorts gedurende veertien dagen ter Gemeente-Seretarie voor een ieder ter inzage zullen nederliggen. Zierikzee, den 12 Maart 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. tan der LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen, ditterttta. Zekere jufvrouw Roehrde weduwe van een juwelier te St.-Louis, heeft een proces aanhangig ge maakt tegen een kaartlegster, jufvrouw Schardt, die haar in korten tjjd 1500 dollars had afhandig weten te maken. Voor zijn dood had haar man haar aange raden zoo mogelgk te hertrouwen, en om aan dien wensch van haar overleden echtvriend te voldoen, had zij de kaartlegster geraadpleegd en deze had haar een aanstaand aanzoek van een blond minnaar en een ge lukkige echtvereeniging aangekondigd. Daar de blonde man (zjj zag er reeds een vroeger vriend haars mans op aan) niet spoedig genoeg kwam, ging zij steeds naar jufvrouw Schardt en deze gaf allerlei middeltjes een liefdespoeder voor 50 dollars, dat zy door 't sleu telgat van den echtgenoot in spe moest blazen en der gelijke recepten meer een en ander ten bedrage van bjjna 't geheele vermogen der weduwe en haar kinderen, zoodat zy met werken 't brood moet verdienen. @itgel«nb. Londen, 12 Maart. Men verneemt, dat wanneer de mogendheden genoodzaakt worden nieuwe maat regelen tegen de Grieken te nemen, het waarschijnlijk is, dat het ultimatum aan de Grieksche regering den vorm zal aannemen van een besluit van wege de mogendheden om hare vertegenwoordigers uit Athene terug te roepen, ten einde blijk te geven van hare verontwaardiging over het gebrek aan eerbied, door Griekenland betoond met opzigt tot hare aanbevelingen. De mogendheden hopen echter, dat Griekenland nog zal toegeven, alvorens dergelyke Btap noodzakelijk wordt, en in afwachting ondersteunen zij krachtig de jongste Turksche nota, te Athene aangeboden, waarin de ontwapening van Griekenland wordt gevraagd. In het jaar 1867, dus wordt aan een Duitscb blad uit Londen geschreven, ging de fabrikant Lint- burst te Wol verton bankroet en de ongelukkige man trok zich dat zóózeer aan, dat hij zelfmoord beging .zyn eenige zoon George trok naar bloedverwanten zyner moeder te Connenticut. Door vlijt en spaarzaamheid wist de jonge man een groot vermogen te verwerven en hjj keerde daarmee in het begin van dit jaar, naar zijn vaderland terug. Zijn eerste werk was dat hij alle wissels en schuld bekentenissen van zijn vader, met inbegrip van de in middels opgeloopen rente, inloste. Den eersten dezer maand werd, op verzoek van den zoon en in tegenwoordigheid van den Coroner en ver scheidene geneesheeren, de doodkist van den getail- leerden koopman opgegraven en geopend em men legde eene portefeuille, die de ingeloste papieren bevatte, by de nog overgebleven beenderen. Bij deze plegtigheid waren, vry willig, allen versche nen die, door de eerlijkheid van den zoon, de reeds lang verloren gewaande kapitalen hadden terug erlangd en de tweede teraardebestelling van Linthurst werd een zeer indrukwekkende plegtigheid. In de hofkringen te St.-Petersburgzegt de „Frankf. Zeik," wordt het volgend geheimzinnig voor val druk besproken. Eenige dagen geleden kwam aan het adres der Kei zerin uit Parijs een reusachtige kist aan, die het opschrift „toilet-artikelen" droeg en uit eerbied voor de hooggeplaatste geadresseerde niet aan de grenzen was geopend. De Keizerin herinnerde zich wel niet te Parijs eene bestelling te hebben gedaan, maar gaf haar onderge schikten toch bevel de kist te openen en haar te komen melden wat die bevatte. Eensklaps hoorde zy in een nevenvertrek luide kreten van afgrijzen en een val; zy sloeg de portières open en zag haar kamenier bewusteloos naast de kist liggen, terwijl de overige aanwezigen met afschuw in de ge maakte opening keken. De Keizerin kwam naderbij en aanschouwde in de kist, half verborgen onder tulle en kanten, het in staat van ontbinding verkeerende lyk eener jonge, blonde vrouw. Onmiddelijk werd naar Parijs getelegrapheerd, maar tot nog toe is het niet gelukt den afzender op te sporen. JFranfirijÈ. De onlangs op vrije voeten gestelde prins Krapot- kine geeft in de „Nineteenth Century" verslag van zijne bevindingen in de Franache gevangenissen. De cellen te Lyon, zegt hij, zijn buitengemeen onzindelyk, klein, vol ongedierte, met slechte luchtverversching en onvoldoend verwarmd. Het voedsel, door een aannemer geleverd, is ellendig, het brood slecht, rijst en boonen oneetbaar. Aan de cantine alles even slecht en buiten sporig duur. Te Clairvaux is in dit opzicht alle3 veel beter. De directeur te Lyon beloofde herhaaldelijk geen enkelen brief te zulien aanhouden zonder te waar schuwen. Toch deed hy zulks en van een der buiten voorkennis des schrijvers, wiens zieke vrouw vruchte loos naar tijding uitzag, aldus onderschepte brieven, 1 maakte later de officier van justitie voor het Hof ge bruik. Uit een zedelijk oogpunt noemde de prins den toestand der gevangenen verfoeijeljjk. Niemand laat zich aan hen gelegen liggen en jonge gevangenen zijn als voorbestemd om recidivisten te worden. Om de toeneming der recidivisten te beatryden moet men met verbetering van hun lot beginnen, meent de schryver. De cachotten van het paleis van justitie te Lyon noemt hij de walgelijkste, die hij ooit gezien heeft en men weet dat de prins op het punt van gevangenissen een man van ondervinding is. Te Clair vaux kreeg hij goed voedsel, maar in onvoldoende hoe veelheid bladen en boeken werden den politieken gevangenen geheel ontzegd en op hunne brieven strenge censuur geoefend. Onder tal van misbruiken, waarop hy nog de aandacht vestigt, behoort ook dit, dat de gevangenen gestraft worden met gedurende, telkens 20 minuten, met 20 minuten rust, den pas markeerende achter elkander, een ronde binnenplaats om te mar- cheeren, een ware marteling welke de gevangenen zoo verbittert, dat zjj in opstand komen en weer gestraft worden, op dezelfde wijs, zoodat de marteling soms maanden en jaren duurt. Jules Veme, de welbekende achry ver, is te Amiens zijne woonplaats door een neef van hem in het been geschoten De jonkman ia niet wel bij 't hoofd, en staat gewoonljjk onder streng toezigt. Maar hy had nu zijne bewakers weten te ontkomen en was naar Amiens gegaan, om, met een revolver gewapend, zijn oom op te wachten, door wien hij zich beleedigd achtte. Verne's wond is niet gevaarlijk. 13clgte. Antwerpen, 12 Maart. De uitgelatene vreugde, welke bij velen de dagen der loting kenmerken, werd dit jaar in onze stad gestoord, door den moord op den jongen Bernard Uitterhoeven. Ook de karnavalsdagen, vonden hier in een moord hunne ontknooping. In den nacht van Maandag tot Dingsdag, ten 3 ore 's morgens, verliet eene troep maskeraden, jongens en meisjes, het lokaal El Bardo, St.-Jacobsmarkt. Deze verkleede groep kwam zingend en dansend buiten. Aan het hoofd ging zekere John Buylen, een jongeling van 23 jaar, diamantslijper. Deze achynt voor taak to hebben gehad het gezel schap te verlustigen. Hij had een horentje waarop hy nu en dan blies. Toen de groep aan de Gemeentestraat was gekomen, ontmoette zy vier ongemaskerde personen. Een dezer werd door de drie overigen mishandeld. De gemaskerde groep schaarde zich rond het viertal en noodigde hen uit, zooals zij, meê te dansen en te zingen en pleizier te maken. „Er mag nu aan geen vechten worden gedacht" deed Buylen aanmerken en als wilde hy ook de vier onbe kenden tot feestvieren en vrolijkheid aanzetten, bragt hy zijn horentje aan 't oor van een dezer onbekenden en blaasde er op. Drie van deze personen hadden hunnen weg vervolgd; een enkele, die naar zjjnen hoed zocht, was achterge bleven en het was deze, die de muzikale tonen van Buylen's hoorn van dichtbij mogt opvangen. De onbekende, nog gansch buiten zichzelven door de worsteling, die hij voor de aankomst der groep had aangegaan, ontvlamde in woede, sprong op Buylen toe en stootte een groot mes in zynen buik. Hiermee niet tevreden, wondde hy hem vervolgens aan den hals. De gekwetste liet een pijnlijken kreet hooren en werd door zyne gezellen opgenomen en naar het hotel Venoa, Gemeentestraat, gedragen. Intusschen was de dader van dien yselyken moord verdwenen. Doktor Stradling werd in aller haast ontboden. Hy bevond dat de wonde doodelijk was. De darmen hin gen uit het ligchaam van den ongelukkige. Deze werd naar het gasthuis van Stuyvenberg ge- bragt, waar hy gisteren morgen overleed. Een der vier personen, en wel degene, die eerst werd mishandeld is gekend, doch ongelukkig kan hij geene inlichtingen geven over de drie anderen, die hem aanrandden. Deze drie personen, waaronder de dader van den moord, zijn onbekend. Het zyn Walen of Italianen. Ten einde tot de ontdekking van den moordenaar te komen, heeft de politie in den nacht der misdaad, de gemaskerde personen, die uit de danszalen kwamen, verzocht het masker af te leggen. Velen onder hen, die liefst ongekend waren gebleven, bevonden zich alzoo in groote verlegenheid, doch werden gedwongen zich aan het onaangenaam consigne te onderwerpen. Voor de bezitters van loten in de Antwerpsche tentoonstelling kan het van belang zyn te weten dat volgens aankondiging in de „Moniteur Beige," de prjj- zen, die vóór den 15n Maart niet zijn afgehaald op het daarvoor aangewezen tijdstip, na dien termjjn alsnog zullen te verkrijgen zijn tot 27 April aan het Paleis der Schoone Kunsten, rue de la Régence en welvan 16 tot 31 Maart, eiken Maandag, Woensdag en Yrjjdag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur; en van 1 tot 27 April, des Dingsdags van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Na den 27n April zullen de niet-afgehaalde prijs- voorwerpen worden verkocht en blijft de opbrengst na aftrek der kosten, gedurende een jaar ter beschikking van de bezitters der prijsloten. JÜleïrcrittnb. Amsterdam, 12 Maart. Alweder waren 500 personen waaronder nu vele nieuwsgierige schippers in het „Volkspark," waar Van der Stadt weer over het heerschende gebrek_ sprak en daarbjj tegen sommige dagbladen uitvoer. Hy spoorde de menigte aan om dagelijks terug te komen, zij zouden dagelijks woord voerders aantreffen om hen moed in te spreken25 brooden werden de zaal binnengebragt, welke1 eerst geen doch by het uiteengaan wel aftrek vonden indien zin, dat er naar gegrabbeld werd, ongehinderd ging men stadwaarts langs de Keizersgracht tot in de Har tenstraat en de Paleisstraat, kleine onbeduidende bot singen met de politie ontstonden, waarbij een persoon gearresteerd werd. Inmiddels waren Bosj Geel, Jonk mans en vrouw Eshuis van 1 uur tot 1,30 ure by deu burgemeester op audiëntie, waar zij ernstige waarschu wingen ontvingen, om door optochten of meetings de rust niet te verstoren, want dat de orde streng zou worden gehandhaafd. Groote werken konden zoo maar niet op verlangen worden uitgevoerd. Zjj die in nood verkeerden, konden op bekende wijze hulp verkrijgen. Op de aan vrouw Eshuis gerigte vraag om bepaalde voorbeelden van geleden ellende te noemen bleef zij in gebreke te ant woorden, zelf had zij het goed. De burgemeester deed voornamelijk uitkomen, dat hy hun niet als commissie of afgevaardigden van eene vereeniging beschouwde, doch als particulieren hen ontving en liet spreken. Morgen zal weer eene monstermeeting plaats hebben. De heer F., op de Korte Prinsengracht te Amster dam, ging uit nieuwsgierigheid kijken naar de meeting der werkeloozen in het Volkspark, en heeft daarvan eene herinnering opgedaan, die, volgens de „A. Ct", hem lang zal heugen. In het gedrang geraakte zijn overjas los, toen hij moeite deed om in de ruimte te komen. Toe® hjj eindelijk uit het gewoel was, zag hy dat men hem had beroofd van zyne portefeuille met twee twintigjes in de Staatsloterij en een muntbiljet van tien gulden. Amsterdam, 13 Maart. Bij het binnentreden van het Volkspark voor de aldaar tegen heden aan gekondigde monster-meeting", werd aan ieder een gedrukt berigt overhandigd, behelzende verslag van de ontvangst der commissie voor de werkeloozen gis teren bij den Burgemeester. De opkomst was thans veel grooter dan gisteren man aan man staande vulden de aanwezigen het grootste vergaderlokaal geheel. Op het terrein ontmoette de hoofdcommissaris Van Doesburgh, den spreker van den vorigen dag, die ook nu weder zou optredende heer P. van der Stadt. Hy raadde dezen aan, naar aanleiding van hetgeen de wet voorschrijft, de menigte te waarschuwen voor de gevolgen van het houden ;van vergaderingen in de open lucht en van het doen ontstaan van volksver zamelingen. De Burgemeester had hem opgedragen dit te doen, daar hy de orde ten 'strengste zou doen handhaven. Hy verzocht Van dér Stadt dé menigte dus eerder tot kalmte aan te manen eö van het houden van optogten te doen afzien. Van der Stadt antwoordde aan het einde van dit onderhoud, dat hij tot kalmte zou aaumanen, maar dat, welke ook de gevolgen voor hem persoonlijk moeten zyn, hjj de werkeloozen toch tegelyk zou aanraden om morgen, Zondag, langs Heeren- en Keizersgrachten te gaan, opdat aan de rijken zou getoond worden hoe het volk te Amster dam honger lijdt. De vergadering werd geopend door den Heer Pen ning, die van het antwoord van den Burgemeester verklaarde, dat 't wel niet anders verwacht was. Daarop volgde de meergenoemde P. van der Stadt, die, naar aanleiding van het ontvangen antwoord, niet tot be delen of stelen aanmaande, maar allen toeriep „vraagt arbeid 1" En ook „vertoont u in uwe lompen, opdat de ryke dieven kunnen zien hoeveel zjj ons hebben bestolen," Nog eenige sprekers voerden het woord, o. a. de heer Schröder, die den werkeloozen den raad gaf: .vertoon u aan de beursgangerszjj zijn het die u werk kunnen geven." Ten slotte riep hij allen toe „Laat u niet ontmoedigen uitte den wensch, dat de politie zich bezadigd zou tooneD, en verder, dat de gemeenteraad in de werkeloosheid zou trachten te voorzien. Ten opzichte van eenige woorden, ook door den heer Schröder geuit over de Engelsche werklieden hier ter stede arbeidend, lichte de heer Van der Stadt dit eenigzins toedat dit het geval was, moeBt niet tot verwjjt aan hen gemaakt worden. Aan het hek werden door een zestal leden van den Bond brooden uitgedeeld. Deze waren ten getale van 2000 gegeven door niet-werkelooze arbeiders en 500 door de sociaal-democraten. De brug by de Raampoort was, toen de menigte te kwart vóór twaalven het Volkspark verliet, door de. politie afgezet, en slechts bjj honderdtallen werden personen doorgelaten. Nadat eerst een groot aantal personen de Stadhou derskade, naar den kant der Leidache Poort duB, waren opgegaan, werd door dezen maatregel de menigte verdeeld. Van het houden van optogten is heden niets gebleken. Amsterdam, 14 Maart. In en om het Volks park ia het heden rustig. Volgens een geschreven aanplakbiljet aan den ingang wordt binnen een congres gehouden, waaraan 23 personen deelnemen, vermoedelijk om te beraadslagen wat nu te doen is. Het resultaat zal morgen wel bekend worden. Tegen den persoon die gisteren opruijende woorden bezigde en tegen 5 anderen, die Donderdag telhouten uitdeelden, is proces-verbaal opgemaakt. Onder de particuliere nachtwakers te Amsterdam zyn er, die doen als de naohtwachts in de tjjden van Olim. Zy zitten zich te warmen in plaats van te waken. Ten minste in den afgeloopen nacht zyn een paar be dwelmd gevonden in een pothuis, waar doovekolen aan 't branden waren. 's Gravenhage, 12 Maart. Wjj vernemen, dat de aanvrage om concessie voor een zeehaven te Scheve- ningen door den heer Siccama is teruggenomen. In het „U. D." wordt door den Heer P. Janso- nius onder het noodige voorbehoud het volgende mee gedeeld „Er loopt nl. in Nieuwediep een gerucht, dat de schipbreukelingen van het stoomschip „Koning der Nederlanden", vier jaren geleden vergaan, op de Oost kust van Afrika te regt zyn gekomen, en daar door de negers als slaven worden gevangen gehouden. Men verhaalt verder, dat één persoon ontsnapt en op do terugreis naar Nederland is. Bij de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" is echter nog niets officiéél bekend. Middelburg, 14 Maart. Nu de duinwaterlei ding op goeden voet staat, en het telephoonnet weldra zal worden daargesteld, wenschen wij, gedachtig aan het spreekwoord „alle goede dingen bestaan in drieën," de aandacht te vestigen op een coöperatieve-apotheek. Ongetwyfeld zou zoodanige onderneming toekomst hebben, terwyl zjj door de hooge, vaak bespottelijk hooge, apothekerB-rekeningen ten volle geregtvaardigd zou zyn. Wy wenschen op deze zaak terug te komen. Met het oog op den immer voortdurenden winter, waardoor, nu de gewone bedeelings-kassen raken uit geput, veel armoede wordt geleden, bestaat onder eenige oud-rederykers het plan eene opvoering te organiseeren, ten behoeve der armen van alle gezindten. We hopen, dat niets de uitvoering van dit goede doel zal in den weg treden. Gisteren zakten hier twee volwassen personen op de vest door het ijs. Zij kwamen met den schrik en een nat pak vry. Zou ook deze les weer onopgemerkt blijven en men dagelijks de grootste waaghalzen moeten blijven zien. Dat kinderen hun leven wagen voor het genot van een gleibaantje is treurig, maar dat vol wassen personen hun daarin voorgaan is onverant woordelijk, zoo niet misdadig. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. J. van Doorn, op ver zoek, eervol ontslag verleend als Subst-Officier van Justitie by de Arrond.-Regtbank te Middelburg en benoemd tot Subst.-Officier vau Justitie by die Regtbank Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boejje, thans Ambtenaar van het Openb. Ministerie bij de Kantongeregten in het Arrond. Middelburg, voor de kantons Middelburg en Goes, ter standplaats Middelburg. Nieuw-Vosmeer 12 Maart. Omtrent den moord te Nieuwvosmeer wordt aan de „N. R. Ct."het volgende gemeld In den avond van 9 dezer ontstond in een herberg een geringe twist tusschen eenige personen, met het gevolg, dat M. N. D., arbeider, oud 24 jaren, tot twee maal toe aan de deur werd gezet en eindelyk huis waarts ging. Reeds byna tot aan zijn woning genaderd, keert kjj naar de herberg terug. Hy ontmoet daar aan de deur den jongeling V. R. en brengt hem een doo- deljjken steek toe; byna op hetzelfde oogenblik ver wondde hy nog drie andere personen op gevaarlyke wjjze. V. R. is denzelfden avond aan zyn wonden overleden, terwyl een tweede verwonde nog tusschen leven en dood zweeft. De beide overigen zyn minder gevaarlijk, hoewel ook ernstig gekwetst. Yerselre, 14 Maart. In de Vrjjdag gehouden raadsvergadering werd na voorlezing en goedkeuring der notulen het volgende behandeld Ingekomen een verzoek van C. Siereveld, scheeps timmerman alhier, om een stuk grond aan de kade in huur af te staan tot het bouwen eener loods, groot 10 bjj 6 M. Met algemeene stemmen wordt dit verzoek van de hand gewezen. De Voorzitter maakt aan de vergadering bekend dat de le Wethouder geweigerd heeft, voortaan, bij ont stentenis van den tweeden, met hem te vergaderen. De ingekomen stukken zyn dan ook niet door het college van Burgemeester en Wethouders behandeld, maar liggen nu alle ter beslissing van den Raad. De Wethouder grondt zyne weigering daarop, dat in de vergadering van Burgemeester en Wethouders, bestaande uit den Burgemeester en één Wethouder, de Burge meester toch altijd met de zaken doorgaat, omdat hij een beslissende stem heeft. Om in het vervolg dit te voorkomen, wil hy benoeming van een plaatsvervangend Wethouder. De heer G. Schippers wordt met 4 van de 6 stemmen gekozen. De Voorzitter maakt bekend dat Kerkvoogden en Notabelen hebben toegestaan tweemaal per dag de klok te doen luiden. Ingekomen een verzoek van de Zondagschoolveree- niging „Ebenhaëzer" om tijdeljjk een der lokalen der dorpsschool voor het houden van Zondagschool te mogen gebruiken. Met algemeene stemmen wordt op dit verzoek gunstig beschikt. Ingekomen een verzoek van W. Elenhaas om zyne woning naast het gemeentehuis te mogen verbouwen, daartoe een rij pannen van het gemeentehuis weg te breken en eene stelling er op te plaatsen. De Raad benoemd eene commissie van twee leden, om te onder zoeken of er ook technische bezwaren zijn. Ingekomen een verzoek van het hoofd der dorpsschool om een klein gedeelte zijner woning tijdelijk af te staan aan de firma Vogel en de Waal. Dit verzoek wordt buiteD behandeling gelaten. Voorts werd besloten om sollicitanten op te roepen voor gemeente-architect op een salaris van f 300 plus 2°/o van de nieuw te maken werken, uitgezonderd de bestratingen, waarvan slechts l°/0 wordt uitgekeerd. Het uitschrijven eener geldleening groot 9000 wordt voorloopig uitgesteld. Benoemd tot gemeente-veldwachter alhier J. M. Bles te IJzendyke. De benoemde moet Dingsdag in functie treden. Te Ellewoutsdyk is een sloep ondersteboven komen aandrijven. Men vermoedt dat een ongeluk der sloep zeilende overkomen is. Scherpenisso. Door het gemeentebestuur alhier is afwyzend beschikt op twee verzoekschriften, beide inhoudende een aanvraag tot het verkrijgen van vergunning "voor het plaatsen eener weegmachine (Fairbank). Als motief voor het weigeren dier vergun ning nam het gemeentebestuur aan, dat de tot plaatsing gekozen terreinen, wegens den beperkten afstand van elkander, oorzaak zouden kunnen wezen, datzy elkanders vrije beweging belemmeren. Uit St. Annaland ia, op initiatief der Vereeniging „Nut en Genoegen" aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een verzoekschrift gezonden tot het heffen van eene belasting op het inkomen uit effecten, enz. Dit adres i3 onderteekend door 92 personen, meest allen kiezers voor leden der Tweede Kamer en van den Gemeenteraad en allen belanghebbenden by land bouw, handel en scheepvaart. Zieribzee, 15 Maart. Tot gewone leden van het Historisch Genootschap te Utrecht zijn o. a. be noemd Mr. J. P. N. Ermerins alhier en Dr. L. M. van Langeraad te Nieuwveen. Uit alle deelen van Europa bljjven de berigten van strenge koude en hevige sneeuwstormen aanhou den. De Eastern Telegraph-kabel in de Middellandsche zee is by Valetta gebroken en de Alexandria- en Can- dia-kabel by Alexandrië zwaar beschadigd. In het Zuiden van Rusland en de Krim zyn ontzaglijke hoe veelheden Bneeuw gevallen. Wegen zjjn onbegaanbaar. De schepen in de Zwarte zee moesten de noodhavens binnenloopen. Groote vrees bestaat voor de veiligheid der kustvaarders. Te Weenen is het ondragelijk koud. Een man vroor er dood. In de noordelijke provinciën is het nog erger. In Bohemen en Gallicie daalde de thermometer tot 24 graden beneden het vriespunt. Het verkeer is op de meeBte spoorwegljjnen gestremd en evenzoo door geheel Rumenië en Moldavië. De poBtbooten tusschen Kielen Koreör hebben de vaart moeten staken. Te Parijs zijn ten gevolge van den langdurigen, strengen winter een zoo groot aantal menschen ziek geworden, dat men er, evenals tydens de cholera-epi- demie, tijdelijke hospitalen is gaan oprigten, en te Londen is het evenzoo. Ouden van dagen, kinderen en gebrekkigen sterven er in grooten getale, terwyl de vreeselijkste verhalen van armoede en ellende, veroor zaakt door de bittere koude en aanhoudende sneeuw stormen, uit het platteland van Engeland en Wales berigt worden. In onze eeuw was het bljjkbaar niet veel anders dan vroeger, in weerwil, naar verzekerd wordt, de ouderwetsche winters niet meer voorkomen. In Juny van het jaar 1837 was er byna nog geen blad aan de boomen en de menschen bibberden, die langs de straat gingen. Op Zaturdag 8 February 1845 begon het streng te vriezen, nadat het reeds in December en January gewinterd had. Onverpoosd, soms met sneeuw ia Febr., hield de winter aanvooral in Maart met Oostenwind en heldere lucht vroor het buitengewoon. Met Paachen (23 Maart) begon het te dooijen. Het was kermis op de Maas te Rotterdam geweest, men zeulde heele scheeps ladingen over de ijsvlakten van meeren en vaarten, de Zuiderzee werd nog bereden met kar en paard en druk met ysschuitjes bezocht; men gebruikte Paasch- eijeren en men kuipte vaatwerk, om het buitengewone geval en ter nagedachtenis aan zulk een winter, in de Paasehweek, op het ys. Tegen het laatst van April was in de Haarlemmermeer het ys nog niet gesmolten en in Julij vonden de tuinlieden bij het omdelven van den grond nog heele kluiten hal, dat is bevroren aarde. Op zulk een beruchten winter volgde er een zóó zacht, dat half February de koeyen in de weide konden ge daan worden. In 1855 daarentegen was het weer raak. Eerst den 16en Maart begon het te dooijen en menig maal was op den thermometer 's ochtends te 10 uren 8° Fahr., dat is 24 gr. vorst gelezen. Men had toen nog geen koninklijke meterologen, weerkaartjes, ge bied van hooge en lage drukking of «depressie"; men deed toen ook nog zoo niet aan weervoorspellingen, die dikwijls scheef uitkomen. Maar men teekende dan ter loops de een of andere weersbijzonderheid aan, en als men »een bank" in het Zuiden ontwaarde, zou het weer wel omslaan. De geheele winter van 1871 op 1872 was weer bijzonder zacht. In February kon men reeds bonte kapellen, zg. schoenlappers, vangen, die door het geopende raam de woning binnenkwamen. De spreeuwen zaten op het dak naar hartelust te zingen, het gevogelte kon het niet inloopen met het houwen van nesten, en den kikvorschen begon het te vervelen, nog langer hun winterslaap voort te zetten. Zij ont waakten nog lang voordat de zg. kikkerbloem, Car- damine pratensis, aan de slootkanten was in bloei ge komen. Zierik/ee, 15 Maart. Het Geregtshof te 's Gra- venhage heeft kort geleden in hooger beroep bevestigd het vonnis, door de Regtbank te Zierikzee gewezen tusschen de firma de wed. J. H. C. Kakebeeke te Goes en J. C. de Vlieger te Zierikzee. De kwestie was in het kort dezeDe genoemde firma had aan de Vlieger verkocht 1000 baaltjes puike Poolsche tarwebloem No. 0, te leveren ran July tot en met December elke 14 daag 75 baaltjesNadat er een paar partijen geleverd waren, ontstond er verschil over de qualiteit en weigerde de Vlieger zulken bloem meer te accepteren; tot 31 December waren er 330 baaltjes geleverdop den 31 December werden de resterende 670s baaltjes door de firma aangevoerd en bij deurwaardereexploit aan de Vlieger aangeboden; op de weigering van dezen om ze te accepteren, werden ze na bekomen verlof van den Regter in een pakhuis opgeslagen en later publiek verkocht; de zuivere op brengst van dien verkoop was 1013,33'/j beneden den tusschen partyen bedongen verkoopprys. Daarop volgde nu een procedure, waarby de firma, bjjgestaan door Mr. C. J. Fokker, vorderde dat de Vlieger zou worden veroordeeld tot betaling der boven gemelde 1013,33'/jde Vlieger, bijgestaan door Jhr. Mr. J. W D. Schuurbeque Boeye, beweerde echter, dat de vordering van de eischeres ongegrond was en vorderde van zijn kant de ontbinding van de overeen komst, op grond, dat de firma zelve in gebreke was geweest hare verpligtingen na te komen. Bjj vonnis der Regtbank is de vordering van de eischeres ontzegd en die van den gedaagde tot ont binding der overeenkomst toegewezen. Met 1 Aoril zal men van hier ook postpakketten naar Engeland kunnen verzenden; pakketten tot één kilo voor 60 cent en die van zwaarder dan één tot drie kilo voor een gulden (van Engeland naar hier tot 3 Eng. ponden voor 1 sh. en van 3 tot 7 Eng. ponden voor 1 sh. 8 p. Vrijdag en Zaturdag j.l. is te Kerkwerve gehou den het vergelijkend examen voor de betrekking van Hoofd der School aldaar. Op de voordracht zijn ge- laatst de HH. H. Bongaards te Delft, P. Klok te lijswijk, J. de Keyzer te Heenvliet en G. Verhoog te 's Gravenzande. Van een zijde, die wèl vertrouwen verdient, ver neemt de „N. Bred, en Oosterh. Ct." dat het geheele kapitaal voor een Btoomtram BredaAntwerpen nog niet bijeen isdat derhalve nog niet met de werk zaamheden althans zeker niet met den aanleg zal kunnen worden aangevangen en eindelijk dat het consortium niet in Den Haag, maar te Londen zal gevestigd zijn. Het valt evenwel niet te betwijfelen, of spoedig zal het geheele kapitaal bij'een zijn, en wanneer dan de Raad van Breda een besluit zal hebben genomen met betrekking tot de brug over de rivier de Mark, zal waarschijnlijk ook spoedig met den aanleg kunnen worden begonnen. Te Akkerwoude zijn drie kinderen ernstig onge steld geworden door het gebruik van voedsel, bereid in een niet vertinden koperen ketel. Nog tijdig ingeroepen geneeskundige hulp heeft hen mogen behouden. Men schrjjft ons Terwyl men zich méér en meer toelegt op een betere teelt van vruchten en groenten, geniet de verbouw van z. g. Brusselsche-spruitkool in den regel niet de verdiende aandacht. Op aardappelland is deze teelt nogtans zeer winstgevend, omdat zy eerst na het aardappelgewas aanvangtmen zaait in April en verplant in Augustus. In den winter levert deze kool soort de bekende zeer gewilde groente op. De verbouw kost alleen aankoop van zaad; de bemesting, noodig voor de aardappelteelt, is voldoende ook voor de kool. In February of Maart worden de laatste kooltjeB ge plukt, en de grond kan weer worden toebereid voor aardappelen of een ander gewas. In een gezin te Harlingen, dat zich met één bedstede behelpt, als slaapplaats voor de beide ouders en vijf kinderen, werd dezer 'dagen het jongste kind, een zuigeling, dood gevonden, vermoedelijk gedrukt en daardoor gestikt. Een DrentBch poëet uit Diever geeft in de »N. Asser Ct." op de volgende wyze lucht aan zijn politieke 'kVoel heete tranen langs mijn bleeke wangen big gelen Als men in Drenthe kiest den Zwollenaar Van Diggelen. Geen ware Drenth kiest hem, neen Drenthenaren, neen, ge Zult stemmen als één man den Drenth'naar Harmen Door de voordurende vorst is het eiland Schier monnikoog sinds de laatste twee weken volkomen van de gemeenschap met den vasten wal afgesloten. Brieven en couranten liggen te Oostmahorn op open water te wachten. Het groote nut van den telefoon wordt al daar thans in dubbele mate gevoeld. De gemeenteraad van Yenloo heeft in zyn ver gadering met 6 tegen 4 stemmen de volgende motie aangenomen „De Raad ontevreden over handelingen van het Dagelyksch Bestuur, die het in strijd acht met de belangen der gemeente gaat over tot de orde van den dag.1 Dit geschiedde nadat toen bewezen had, dat het bij aanbestedingen en leveranciën niet toegaat, zooals de Raad dit wel wenscht. Twee jaren geleden kwam in 't stadje Teschcn een tooneelgezelschap, waaraan een jong, beeldschoon meisje, van fatsoenlijke familie, uit Budapesth, ver bonden was. De zoon van een bekend Weener bankier raakte verliefd op haar en binnen zeer korten tijd zouden ze trouwen. Yoor enkele dagen kwam echter een zwager van den bruidegom mej. B., de actrice, meedeelen dat de ouders van haar aanstaanden man onder geen voorwaarde ooit hun toestemming zouden geven. Hij bood haar echter een belangrijke schade loosstelling in geld aan. Doch 't meisje wees die fier af, nam een oplossing van phosphorus in en maakte een einde aan haar leven. Zij gelastte dat men haar in 't gereedliggend bruidskleed waarmee zjj naar het altaar had willen gaan, begraven zou. „Bedrag ontvangen." In Dessau wordt de volgende anecdote als historisch medegedeeld. Een eerzaam werkbaasje, die 't echter nooit tot schrjjveu had weten te brengen, had zich een stempel van caout chouc laten vervaardigen om zyn quitantiën te kunnen teekenen, met nog een tweede exemplaar waarop alleen stond„Bedrag ontvangen". Onlangs lag aan 't her togelijk slot het condoleanseboek wegens het overljjden vau een der leden van de Hertogelijke familie ter teekening en ons baasje wilde, als trouw onderdaan, van zyn deelneming doen bljjken. Eenigzins smokke lenderwij ze moest hij 't echter aanleggen, wjjl hij niet voor iedereen wilde toonen dat hij niet schrijven, maar slechts zjjn naam stempelen kon. Hy wachtte dus tot hij één oogenblik alléén voor 'tboek stond, haalde fluks zijn stembeltje te voorschijn, drukte enging heen. Men riep hem echter terug, om hem te berispen over zjjn ongepaste aardigheidHij had zich ver gist en het verkeerde stempeltje afgedrukt. Daar stond nu „Bedrag ontvangen" onder de namen van al de rouwbeklag uitende groote heeren. Zierikzee en Rotterdam EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. MAART 1886. Van ROTTERDAM: Dinsd. 16 'smorg. 9.30 u. Dond. 18 9.30 Zaterd. 20 9.30 De Directeur, A. van GASTEI^ Van Zierikzee Woensd. 17 'smorg. 7.45 u. Vrijdag 19 7.45» Zondag 21 8.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1