ZIERIKZËESCHK NIEUWSBODE. i No. 5204. Din ijs fiat/ 9 Blaart 1886. 42ste Jaargr. STOOMSCHIP „ZEELAND". Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,-30, franco per post f 1,80. ADVERT ENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. fSngelanfc. Louden, 5 Maart. Acht personen werden heden door het Hof van Assises schuldig bevonden aandeel- neming aan het oproer op 8 February. Een hunner werd tot vijf jaren, drie werden tot achttien maanden, de overigen tot termijnen tusschen twaalf en drie maanden tuchthuisstraf veroordeeld. De sociaal-democratische vereenigingen te Manchester en Sal ford hebben tegeD Zondag eene bijeenkomst uit geschreven van werkeloozen, tot welke ook arbeiders mèt werk uitgenoodigd zijn. Het doel dezer bijeenkomst is, aan de Regering te verzoeken werk te verschaffen voor hen, die feitelijk van honger omkomen, en wel door het aanleggen van nuttige openbare werken met betaling van een billijk loon aan hen die daaraan werken. Ongeveer vijf jaar geleden verdwenen op het goed van lord Trevor, in Derbyshire, familiejuweelen, ter waarde van 50,000 pd. st. Eerst dezer dagen zijn ze door een knecht in een kelder, die niet gebruikt werd, teruggevonden. Dat op diezelfde plaats een stuk van de „Standard" van 18 Oct. 1885 gevonden werd, doet vermoeden, dat die juweelen daar later neergelegd zijn. In het westen van Ierland neemt de ellende ten platten lande steeds toe. Bij Newport (Tipperary) zijn in deze week drie menschen van honger gestorven. Vele boeren eten, bij gebrek aan ander voedsel, de groene aardappelvruchten (in het sticht „enkappels genoemd). De handelaren weigeren den boeren op crediet te leve ren. Vele koopliedenzijnophetpuntvanbankroettegaan. Men hoopt er vurig op de door Gladstone beloofde hervormingen, waardoor de toestand verbeteren zou. üuelaiifc, De „Odessky Westnik" bevat het volgende ver haal omtrent een geheimzinnig voorval, dat op het •oogenblik politie en justitie te Odessa zeer bezig houdt. Eeuigen tijd geleden kwam een onbekend man des nachts bij een metselaar in de stad Nowotscher kaak en noodigde hem uit mede te gaan, ten einde een arbeid te verrigten, waar hij goed voor betaald zou worden. De metselaar volgde den nachtelyken bezoeker en beiden stegen in een gesloten ry tuig, dat na een poos rijdens stilhield; de metselaar moest uitstappen en werd door vier gemaskerde personen in ontvangst ge nomen, die hem een zak over het hoofd bonden en dwongen mee te gaan. Aanvankelijk volgde men een gelijken weg, maar later moest de doodelijk ontstelde metselaar verschei dene trappen afdalen. Eindelyk hield men stil, de zak werd verwijderd en de metselaar zag dat hjj zich in een half-duister, onderaardsch gewelf bevond, terwijl naast hem een doodkist stond, waarin het lijk van een in 't zwart gekleed meisje lag. De vijf mannen, die hij geen van allen kende, gaven hem bevel de kist in een der muren intemetselen, terwijl zij hem, in geval hjj zich poogde te verzetten, met den dood bedreigden. De metselaar volgde het hevel op, men betaalde hem een aanzienlijk bedrag nit en werd toen, nadat men hem had laten zweren dat hij nooit over het gebeurde zou spreken, met het zelfde rijtuig geruimen tijd door de stad rondgereden, waarna men hem buiten de stad afzette. De man kon zijn eed niet houden en deed aangifte bij de politieeen uitgebreid onderzoek werd naar het geheimzinnig voorval ingesteld, maar tot heden ver kreeg men geen enkel resultaat. Men vermoedt dat men met een misdrijf van nihi listen te doen heeft. 50encwfttfe«n, De winter is ditmaal in het Noorden, namelijk even als bij ons te lande ook in Zweden en Noorwegen, niet zeer koud, maar eentonig, ofschoon goed voor de schaatsenrijders. Op de ijsbanen der Scandinavische hoofdsteden zijn dan ook de matadors druk in de weer. Een groot genoegen vooral voor de Nooren, die er zich op beroemen, dat onder ben thans „wereld-cele- briteiten" in het schaatsenrijden worden gevonden. De scheepvaart had tot na kort geleden betrekkelijk weinig belemmering gehaddoch in de laatste dagen is het ijs begonnen met eenige vaarwaters te versper ren, o. a. tusschen Frederikshaven (het .eindpunt van den Deenschen spoorweg in Jutland) en Göteberg (in Zweden,) doordien het Kattegat vol ijs zit. De andere hoofdroutes loopen nog geen gevaar. JFtanhrijfi. Parys, 5 Maart. Bij het afloopen der Beurs be gon een persoon in do henedengalerij revolverschoten te lossen op het publiek. Eén beursbezoeker werd ligt gekwetst. Het schietende individu verklaarde anarchist te zijn, die de kapitalisten wilde straffen wegens hun uitzuigen van het volk. Hij weigerde zijnen naam te zeggen. Te Bordeaux is een inbraak gepleegd inhet paleis van justitie. Eeqige onbeschaamde dieven hebben zich daar vermoedelijk, in een hoek verborgen, laten insluiten en zich 's nachts, door het zagen van gaten in een beschot en een zoldering, toegang verschaft tot het bureel der griffie, waar zij voor ongeveer 8000 francs aan geld en kostbaarheden stalen. Vervolgens moeten zij door een venster uit het geheel gesloten gebouw zijn gevlucht. Zij zijn bij het een en ander zoo büI te werk gegaan, dat geeu der wachters er iets van bemerkt heeft. Eerst den volgenden morgen werd de diefstal ont dekt. Men heeft nog geen spoor van de inbrekers gevonden. Onder eene talrijke bende dieven welke de Parijsche politie onlangs in handen heeft gekregen (alleen te St. Ouon werden er 19 gevat) is er ook een, die een zeer voorname rol speelde. Hij gaf zich uit voor een Graaf, huurde een fraaije woning en deed, met een medeplig- tige, die als een deftig livreiknecht was gekleed, groote Als het gekochte bezorgd werd, was mijnheer de Graaf niet thuis; maar de knecht nam het goed in ontvangst met de verzekering, dat hij het den vol genden morgen zou komen betalen. Den volgenden dag waren echter de Graaf enzyn knecht met het geleverde verdwenen. Do oplichters der bende wisten ook voor goede in formation te zorgen. Toen te St. Quen de commissaris van politie een zekeren Barthé in hechtenis kwam nemen, en aan diens woning de portierster naar hem vroeg, alsof hij een leverancier was, antwoordde de vrouw, dat hij de achtenswaardigste huurder was, dien zij ooit gekend had. Maar zoodra hij zich hekend maakte, verklaarde zij hem, dat Barthé de grootste schurk was, dien zij ooit had gezien. Het aantal broodeloozen bedraagt te Parijs, vol- §ens den „Cri du Peuple", niet minder dan 230,000. p de onlangs openbaar gemaakte ambtelijke armen- lysten staan er 180,000, en men kan daarbi) gerust nog 50,000 armen voegen, die zich niet lieten inschrijven. Iemand die in twaalf jaar zeventien en een half millioen francs verkwist, behoort voorzeker niet tot de alledaagsche personen. Op deze onderscheiding mag Raymond Seiliére, oud 39 jaar, wonende te Patys, alle aanspraak maken. Hij en zijn broeder Francois zjjn de zonen van den bankier Seiliére, bij de groote Europeesche kapitalisten bekend. Raymond veroorloofde zich de vrijheid jaarlyk9 ongeveer anderhalf millioen te verteren en daarenboven in twaalf jaar schulden te maken, ten bedrage van vijf millioen. Zijn broeder Francois is van meening, dat het nu tijd is die ver kwisting te doen ophouden en heeft te dien einde de ouder curateelestelling van Raymond gevraagd; doch hiertegen kwam de heer Marcaud, te Chalon-Sur-Saone in verzet, omdat Raymond Seiliére hem zeer veel geld schuldig is. Hij beweert dat iemand, zoo schatryk als de heer Seiliére, niet verkwist als hij anderhalf millioen 'sjaars verteert; een man met zulk een kolossaal vermogen kan zelfs nog veel meer verteren. Zoo oor deelt de heer Marcaud, als leverancier en schuldeischer van Raymond Seiliéremaar geheel anders is het oordeel van hem, die eens van Raymond Seiliére erven moet. De regtbank was het met Francois eens, stelde Marcaud, die beweerd had, dat de eischer geen ander doel had dan hem te onthouden wat hem wettig toe kwam, in het ongelijk, en veroordeelde hem bovendien tot betaling van de proceskosten. De verkwister is dus onder curateele gesteld. ©Uttutlllttttl). Berlïj n, 6 Maart. Van goederhand verzekert men heden, dat bisschop Kopp van Fulda door den Paus als eene soort van „nuntius in partibus" te Berljjn gevestigd is. Een werkelijken officieelen nuntius alhier te benoemen, zooals Bismarck wenschte, moet niet in het Vatikaan, maar te Berlijn ter allerhoogste plaatse mislukt zijn. Daarom werd een uitweg gevonden door de benoeming van bisschop Kopp, die als vertrouwde van den Paus hiermede overeenstemmende geheime volmagten ontving en door den Keizer als medelid voor het leven „door allerhoogst vertrouwen" in het Heerenhuis geroepen werd. Kopp heeft reeds de ver anderingen geformuleerd, welke de curie in het nieuwe Pruisische kerkelyk voorstel verlangt: beperking van het staatstoezigt op de geestelijke seminariëa tot een zuiver uitwendig administratief, sanitair en politie- oppertoezigt, alsmede een volledig afzien door de regering van het regt om een katholiek geestelijke ongeschikt te verklaren voor zijn ambt. In een jeneverstokerij te Brussel heeft een werk man die ontslagen was, de fabriek in brand gestoken daarna wierp hij zich in een kuip, die ongeveer 100,000 liters jenever inhield. Zooveel jenever te gelyk zal wel zelden ingeslurpt zjjn. De brand werd spoedig gebluscht en de brandstichter uit de kuip opgevischt. Amsterdam7 Maart. Alhier worden weer strooibiljetten op straat rondgedeeld, waarin de be sturen van eenige werklieden-vereenigingcn en van den Soc.-democratischen bond de „werkeloozen" op roepen tot een „monster-meeting" op Maandag 8 dezer, '8 morgens te 11 uur in het „Volkspark" over de Raambarrière. De bekende sociaal-democratische leiders zullen als sprekers optreden. De echtgenoote van Louis Bouwmeester is over leden. Naar de „Zw. Ct." verneemt is door den heer L. Cohen, boterliandelaar te Haarlem, tevens lid van de aldaar gevestigde vennootschap Cohen en Van der Laan, fabrikant van margerineboter, eene actie inge steld wegens laster tegen de lih, Weydom Claterbos te Kampen, dr. L. Mulder te Den Haag en de firma W. E. J. Tjeenk Willink, uitgever van de „Landbouw courant", wegens het opnemen in genoemd blad van een artikel door eerstgenoemde ingezonden, waarbij de tweede eenige aanteekeningen gevoegd heeft, ter wijl hij in een volgend nummer daaraan eenige nadere beschouwingen heeft gewijd, welk een en ander com- promitteerend zoude zijn voor voornoemden heer Cohen, daar zijne handelingen by de naleving van het door hem gesloten contract tot levering van boter aan het krankzinnigengesticht te Meerenberg, in een ongunstig daglicht gesteld worden. De heer Cohen stelt nu een actie in tot betering van geleden nadeel in eer en goeden naam en eischt daarvoor een bedrag van 10,000, of zooveel als de regter hem meent te moeten toewijzen. Woensdagavond te 11 uren heeft op het terrein voor de cavalerie-kazerne te Haarlem een huzaar een kameraad met een revolver doodgeschoten, en daarna met datzelfde wapen zichzelven het leven benomen. 's Gvavenliage, 6 Maart. Op een kantoor in het Hof van Delft heeft verleden zomer bij nacht een inbraak en diefstal plaats gehad, waarvan de dader onbekend bleef. Thans heeft hij zich vrijwillig bij de justitie alhier aangemeld. Het is een behoeftige hout- draayer, die toen te Delft woonde en na den diefstal in België vertoefde. Nu de gestolen gelden, omstreeks 1000 bedragende, op waren, heeft hij zichzelf aan gegeven om een onderkomen te vinden. De Koningin schonk den burgemeester van 's Hage 1000 voor werkverschaffing. *s Gi'avenhage, 6 Maart. De agenda van de Sectievergadering der Tweede Kamer a. s. Maandag, is thans vermeerderd met het conversievoorstel, dat alzoo overeenkomstig het verzoek des ministers van Financiën als spoedeischend wordt behandeld, Mogt het afdeelings onderzoek Maandag niet afloopen, dan zal het worden voortgezet Dingsdag 10 uur voor de openbare zitting. Aan den directeur der Staatsloterij is vrydorn van port verleend voor de briefwisseling met gemeen tebesturen en de ontvangers der reg. en dom., der successie en van het buitengew. zegel. Graronhage6 Maart. By tot standkoming der voorgestelde conversie van de 4 pCts. N. W. Schuld in een 37a pCts. fonds, ligt het in de bedoeling van denMinisfcer van Financiën eene overeenkomst te sluiten, waarbij de 37s pCts. schuld wordt overgedaan aan een syndicaat van bankiers, onder voorbehoud dat de houders van 4 pCt. schuld in de gelegenheid worden gesteld tot vrijwillige conversie hunner vorderingen tegen 37a pCts. Nationale Schuld. De Minister verwacht van dien maatregel den geheelen afloop van conversie der geheele 4 pCt. schuld binnen een betrekkelijk korten dunr. Rotterdam, 6 Maart. Geruimen tijd geleden werdt gemeld, dat eenige heeren voornemens waren voor gezamenlijke rekening alhier een groot hötel te bouwen. Verschillende omstandigheden verhinderden toenmaals de uitvoering van het plan. Thans echter zou dergelijk plan, naar men meldt, niet alleen weder opgevat, maar zelfs de ouderneming een feit zijn. Het benoodigde, zeer groote kapitaal zou reeds gevonden en de teeke- ningen reeds gereed zijn van het gebouw, dat in de nabijheid van het voormalig Zeekantoor verryzen zal. Geen inrigting in Nederland, verhaalt men, zou met de nieuwe inrigting in uitgestrektheid en kostbaar heid kunnen vergeleken worden, 't Zal een vierkant gebouw zijn met een toren op iederen hoek. Zevenbergen, 5 Maart. Door den heer^A. Hartog Azn., bouwkundige te Rotterdam, is concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van het station der Staatsspoorwegen te Zevenbergen tot piket 60, zijnde het begin der kom in de gemeente Klundert. 5 Maart. Door het O. M. bij de arr.-regtbank alhier, waargenomen door den heer mr. E. P. Schorer, werd conclusie genomen in de zaak tusschen de Coöperatieve voorschot vereeniging te Goes, opposant, en M. E. de Wolff, te Harderwijk, eischer. Na een resumé der feiten te hebben gegeven en na gewezen te hebben op de vreemde verhouding, die partijen in deze procedure innemen, ging de heer Schorer de vereischten na van de actio pauliana en de verschillende vermoedens, die de Coöperatieve voorschot- vereeniging hadden geleid tot die actie. Op grond daarvan staat het echter z. i. niet vast dat De Wolff niet in de mogelijkheid verkeerd heeft de bewuste ƒ7000 aan Bannet te leenen, is niet aan getoond dat de geldleening fictief ia geweest en kan op dien grond dus de in het geding gebragte hypothe caire schuldbekentenis niet worden vernietigd. Eindelijk kan die akte ook uiet vernietigd worden, op grond dat De Wolff bekend was met den insol- vabelen toestand van Bannet en dus door zich te dekken bedriegelijk de regten van de andere schuld- eischers zou hebben verkort. Waar de bewijzen noch voor het een noch voor het ander geleverd zijn, concludeerde de heer mr. Schorer dat de regtbank de eischer (De Wolff) zijne vordering zal toewijzen met veroordeeling van den len gedaagde in de kosten ook aan de zijde van den tweeden ge daagde te vallen of nog te vallen. Over 4 weken zal de regtbank uitspraak doen. De stoomboot „Richard Young" passeerde Vlis- singen Vrijdagmorgen, op de reis van Harwich naar Antwerpen, twee uur later dan gewoonlijk. Volgens berigten uit zee drijven verscheidene wrakken in den omtrek van den West Hinder, zeer gevaarlyk voorde scheepvaart. De „Utrechtsche Kunstkring" wil, volgens de „Midd. Ct." op den honderdjarigen gedenkdag van het overlijden van den Zeeuwschen dichter Jacobus Bellamy eene tentoonstelling houden van werken,'por tretten, souvenirs enz. van hem en van geschriften over hem of betrekking op hem hebbende. Deze ten toonstelling, voornamenlyk door de heeren prof. Gallee en J. W. Leeflang tot stand gebragt, zal geopend worden met eene rede van jhr. mr. W. A. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer, en later zullen eenige liederen van Bellamy op de oude zangwijzen ten gehoore worden gebragt. Als een bewys van de uitgebreidheid der Nederl. kunstboter-industrie mag dienen, dat gedurende 1885 alleen over Vlissingen nagenoeg 5500 tons a 1000 kilo kunstboter naar Engeland voornamelijk Londen werden verscheept. Ook worden groote hoeveelheden over Rot terdam en Amsterdam verzonden. Goes, 7 Maart. In den ouderdom van 71 jaren overleed hier Adrianus Blonkert, een eenvoudig werk man, maar die het in zijn vak, schrijnwerker, tot eene voor velen onbereikbare hoogte had gebragt. By den provincialen wedstrijd van nijverheid, eenige jaren geleden hier gehouden, verwierf hij dan ook de hoogste onderscheiding. Tot sluiting van het seizoen werd hier door de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten opgevoerd: „Mejonkvrouw de La Seylière." In den loop dezer maand krijgen we een bezoek van het gerenommeerde paardenspel van Pinder, en zal de heer Stoete hier gedurende eenigen tijd zijne tent opslaan. De onder nemers zijn nog al optimistisch gestemd wat betreft de slechte tijden. Alle respect voor de homocopathieEene vrouw, lijdende aan waterzucht, was door ik weet niet hoeveel doctoren behandeld, maar zy vond geen baat. In weerwil van ontelbare consulten bleef haar ligchaam in omvang toenemen. Doch daar verschijnt als een red dende engel een winkelier-esculaap, die de arme zieke eene homocopatische geneeswijze aan de hand doet. En, ongeloofelijk succes, de patient vond dadelijk baat, hetgeen aan den verminderden omvang van het ligchaam duidelijk te bespeuren was. Voor wie het niet mogt willen gelooven, vertoont de vrouw een band, die den omvang van haar ligchaam aanwijst, tijdens zij door medici werd behandelu, en welke band nu, ik weet niet hoeveel voet te wijd is geworden In den gemeenteraad hield de voorzitter eene hartelijke toespraak tot het vertrekkende lid jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet. Spreker liet uitkomen hoe ieder hem in de gemeente heeft leeren hoogachten, en hoe hij, in welke betrekking ook, steeds ten alge- meenen nutte is werkzaam geweest. De voorzitter be treurde dit vertrek ten zeerste en hoopte, dat het den heer Yan Ellemeet in alle opzigten moge welgaan. Een luid applaus der leden overtuigde den burgemeester dat allen dit met hem eens waren. Naar aanleiding van onderscheidene vragen in meer dan eene raadsvergadering gedaan naar eene inschrij ving ten voordeele der gemeente op het Grootboek der Nationale Schuld, doen Burgemeester en Wethou ders het voorstel deze inschrijving, groot nominaal ƒ600, te verkoopen. Tegen den koers 70, zou de op brengst 420 zijn, die dan aangewend zou worden tot schulddelging. Daardoor zou de gemeente ƒ21 rente minder moeten betalen, terwijl ze nu slechts ƒ14,25 rente trekt. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Zooals we voor eenige weken meldden heeft de ijverige en bekwame archivaris dezer gemeente, dr. R. A. Soetbroodt Piecardt, gedurende geruimen tijd ge werkt aan de zamenstelling van den catalogus van het oud-arekief van Goes, een archief, dat ruim 300 jaren omvat. Ten blijke van waardering van dien omvang rijken arbeid besloot de gemeenteraad eenparig den archivaris eene gratificatie van f 50 toe te kennen. Het kohier voor den hoofdelyken omslag voor 1886 telt 1137 aangeslagene»dat voor de belasting op de bonden 163 contribuabelen, tot een bedrag van ƒ652. De heer Van Dijck, inspecteur van politie te Kampen, is benoemd tot commissaris van politie alhier. De vorige titularis, de heer J. C. D. v. d. Bussche, heeft van de gemeente een jaarlijksch pensioen van ƒ500. Zatuvdag is te Hansweerd het lijk opgevischt van een schippersknecht, in December jl. in de haven aldaar verdronken. De man behoorde in België thuis. Tliolen. Bij de eerste veiling, gehouden op 6 Maart van de helft in den onverdeelden eigendom van de Erven J. L. Christiaanse, groot 4 hectares 52 ares en 50 centiares weiland, gelegen onder Tholen en Schakerloo, kad. sectie I No. 379, 379bis, 380, 381 en 381bi8, is ingezet voor 100 per 39,24 ares door den heer W. van Gorsel. Het huis enz. voor 100 door D. van Hiele. De schuur voor 100 door Chr. Christiaanse. De grond waarop huis, schuur enz ge bouwd is voor 145 per 26,16 ares door Chr. de Wit. Voor de ryks-normaallessen te Tholen hebben zich aangemeld 4 mannelijke leerlingen (allen uit St. Maartensdijk), waarvan 2 voor de lste klasse en 2 voor de 2e klasse. Tot lid van den gemeenteraad van Poortvliet is 13 heer J. A. van Nieawenhuyzen Mzn. Zierikzee, 8 Maart. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is benoemd tot tijdelijk leeraar in de Nederl. taal en letterkunde, aan de H. B. S. alhier de heer A. de Weerd van Groningen, die 10 stemmen verkreeg; 1 stem was uitgebragt op den heer B. S. van Kloosterhuis te 's Gravenhage. Op een verzoek van den kapt.-kommandant der dd. Schutterij, om het terrein der bootnkweekerij achter de Kleine Kerk te mogen gebruiken voor de Oefeningen der Schutterjj, is op voorstel van Burg. en Weth., met algemeene stemmen gunstig beschikt. De Voorzitter deelde mede, dat dit terrein met weinig kosten voor het beoogde doel in orde te brengen was en alsnu de boomkweekerij zal worden overgebragt naar het terrein achter het Ziekenhuis. Namens Burg. en Weth. werd medegedeeld dat de E achter van de Visschery in Flaauwers steeds in ge- reke blijft zjjn pachtsom te voldoen, waarom zjj den Raad verzoeken hen te magtigen tot het instellen eener regtsvordering tegen hem, na alvorens de Comm. v/d. Strafverordeningen daarover te hebben geraad pleegd. Alzoo besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de versterking van de West- en Oost-Havendijken heeft gekost 2836,57 terwjjl aan buitengewone werken is verrigt 559,537j> Burg. en Weth. stellen voor dc eerste post te verdeelen over de posten buitengewone- en onvoorziene uitgaven, en de tweede te brengen op de begrooting voor 1886, daar dit behoort tot datgene wat toch in dat jaar had moeten geschieden. Alzoo besloten. Voor de vaceorende betrekking van hoofd der openbare school te Kerkwerve hebben zich elf sollicitan ten aangemeld. Het vergelijkend examen zal plaats hebben op 12 en 13 dezer maand. De „Tijd" schetst in enkele trekken den stry'd tusschen arbeid en kapitaal. De nood der arbeidende klassen, de gevolgen van de groote industrie van den werkman, de werking van het laisser-faire, worden uit vogelvlucht aanschouwd en ten slotte haalt „De Tijd" deze woorden aan, door den heer NujjeDs geschreven in het dezer dagen uitgekomen laatste deel van zjjne Geschiedenis van het Nederlandsche Volk, (bl. 75 en 76). „De groote geldmannen en de groote industrieëlen hebben eene nieuwe aristocratie gevormd, die minstens even zwaar drukt op de geringeren als ooit de ba ronnen der middeleeuwen, toen het leenstelsel in volle raagt was, op het volk hebben gedrukt. En zeker zijn de trots, hoogmoed en zelfzucht der financieële en industrieële leenheeren niet geringer dan die hunner voorgangers, de aristrocratie der feodaliteit. De haat en verbittering van de talrijkste klasse, de volksklasse, tegen de mannen van het kapitaal zijn dan ook in de laatste jaren in geen geringe mate gestegen; de inblazingen van het socialisme hebben onder de menigte maar al te gereede ooren gevonden, omdat zij konden wijzen op de verkeerdheden der Beursverkeerdheden zoowel van de menschen als van de inrigting. Zeker is het, dat de plotselinge rijkdommen, zonder arbeid door eenige weinigen gewonnen, de paruenu's-geest, de genotzucht, de overdadige weelde, de geringschatting van de wezenlijke onvergankelijke belangen der volks klasse, die bij de bourgeoisie van het kapitaal maar al te veel heerschen, een allerverderfelyksten invloed op onze hedendaagsche maatschappij, vooral in het moreele, uitoefenen, zoowel als de verbittering van de duizendtallen, die door speculatiën tot armoede of al thans tot een zorgvol leven zijn gedoemd, terwijl tegen over die duizendtallen menschen eenige tientallen zich in weelde kunnen baden. De opstand der proletariërs tegenover de geld-aristocratie, hoewel niet te vergoeije- ljjken, is daardoor toch zeer wel te begrijpen." Goddank zegt „De Tijd" is het in Nederland nog zoover niet gekomen. Maar wie kan ontkennen, dat hetgeen de heer Nuijens zegt op den algemeenen toestand in Europa volkomen van toepassing is. De heer Schimmolpenninck van der Oye van de Poll, te Voorst, heeft met het oog op den nood der tijden, aan velen zijner pachtboeren dezer dagen 20 pCt. van de door hem verschuldigde pacht kwijtge scholden. Een afschuwelijk wanbedryf moet dezer dagen te Oude-Tonge op Flakkee plaats gehad hebben. Een 23-jarig meisje werd bij een der ingezetenen in huis gelokt en door den bewoner geboeid om zijne lage lusten hot te vieren. De verdachte is dezer dagen in boeijen geklonken gevankelijk naar Rotterdam gevoerd, waar hij een paar malen een verhoor met gesloten deuren onderging. Het meisje, dat zich met kracht tegen den snooden aanval verdedigde, bekwam eenige ligte kwetsuren. Het geldelijke bedrag, bij den diefstal te Andel ontvreemd, is lang zoo groot niet als men aanvankelijk vermoedde. Eene som van ruim ƒ3000, in eene porte feuille, die verder rekeningen bevatte, is aan het oog der dieven ontsnapt. Het geheele bedrag dat gestolen is, bedraagt omtrent ƒ3800. De toestand van den heer Noorloos is gelukkig veel beter: zyn herinnerings vermogen is geheel teruggekeerd doch hij is niet in staat eenige aanwijzing te doen, daar hij onmiddelijk by het openen der deur bewusteloos was door de ontvangen slagen. Tot heden verkeert dus de geheele zaak nog in het duister. Volgens de „Leeuw. Ct." wordt als opvolger van den heer Hinst in de Tweede Kamer genoemd dr. J. Zaaijer Az. - De landbouwer H. S., te Ambt Hardenberg woon achtig, liet dezer dagen door zijne dienstbode (eene nicht) bij den winkelier J. v, Z., mede in die gemeente verbljjf houdende, eene hoeveelheid boter verkoopen, waarvan het binnenste bestond uit fijngemaakte, ge kookte varkensaardappelen met wagensmeer vermengd, waaromheen, zeer voorzichtig, eene dunne laag boter was gelegd. De dochter van den winkelier, die de schelmstreek niet ontdekte, liet de boter in den kelder plaatsen, die eenige dagen later weder te voor schijn kwam om te worden verkocht, en alstoen werd het bedrog ontdekt. Tegen don dader, diens vrouw, alsmede de helpster en de dienstbode is proces-verbaal TJit Ouddorp zyn Zatuvdag 23 personen naar Noord-Amerika vertrokken, in de hoop daar een ruimer bestaan te vinden. By het examen in vrouwelyke handwerken te Utrecht gehouden, is o.a. geëxamineerd Mej. J. Raap van Dirksland. KERKNIEUWS. Do heeren mrs. A. M. van Stipriaan Luisijius en W. Thorbecke, door de Synode tot regtsgeleerde raads lieden gekozen, om haar te dienen van advies over regtsvragen met het oog op de verwikkelingen te Amsterdam, Kootwyk, Voorthuizen enz.hebben ge- a8sumeerd als derden raadsman de heer mr. G. H. van Bolhuis te Utrecht. Gemengde Berigten. Wederom is een bediende der Crediet vereeniging te Amsterdam op den loop met 2000. Het moet in Groningen al bijzonder hard gevroren hebben. Volgens een berigt in de „Provinciale Groninger" vond men nabij Appingadam een paard met een wagen onbe heerd stilstaan, terwijl de teugels van het paard in den bek waren vastgevroren. Toen Maandag jl. de vyf lotelingen voor de gemeente Driewegen aan de beur kwamen, trok de eerste nummer vijf, de tweede vier de derde drie, de vierde twee, en de vijfde een. De schoenmakersknechts in de Langstraat hebben tegen woordig volop werk, er zijn bazen die van 20 tot 60 knechts aan den gang houden. Te Luik hebben twee personen 22 bankbiljetten van 1000 francs ontvreemd. Terwijl in Nederland een van hen, die voor de werkeloozen het woord voeren, den naam van Fortuyn draagt, staat in Engeland aan het hoofd der Holland- sche socialisten zekere Miljoen, een geboren Rotter dammer. Een ex-zeilmaker-steekwagen-directeur- dansmeester te Z. maakte in den laatsten tijd zulke gemeene passen, dat men hem één, twee, drie, vier als een vuil man de deur uit zou werpen, indien hy althans onder fatsoenlijke lui kwam. Abel Tasman was één der eerste Oost-Indië-vaardersEen onderzoeker. De twee fijne knipsters te Ou. moesten zooveel praats niet hebben van een meisje, waarvan niets te zeggen valt; het was beter dat zij op zich zei ven neerzagen. Dus, Jannetjesdenkt nu eerst toch na, Eer dat men aan 't vertellen ga, Want zelf bezit gij veel gebreken Die var. u beiden zijn gebleken. Do dienstmeid van een vos te Sch. wordt aange raden niet meer met een ander naar de uitvoering te Sint te gaan, tenminste indien zij haar eigen vrijer wil behouden. Jantje van 't Oostende moet geen brie ven schrijveD, waarin hij anderen belastert, want dat wacht men niet van een fatsoenlijk man. „Wel, wel" zegt Truitje te Ou., „wat ben ik blij dat onze oude knecht wêer teruggekomen is." En nu zingt men Truitje nu goed uitgekeken, En geen kivaad van and'ren spreken, Gebruik heter uw verstand, Of ge rijdt door 'tgansche land. Twee jongens te Wemeldinge worden aangeraden zich wat fatsoenlyker te gedragen jegens jonge meisjes zij moeten zich met te veel verbeelden, want niemand wil hen hebben. Dus jongens met uw leep gezicht. Loopt voortaan niet meer in 't licht, Want een ieder die u ziet. Zegtjongens ik begeer u niet. Te KI. en andere dorpen zegt men Die vent trok toen naar Zeeland heen, Wie was zoo blij, wyl hij verdween Zijn lieve zuster, 't hart vol wee, Zy ging heel gaarne met hem mee. Die vent ging toen aan 't scharrelen, Die vent. ging toen aan 't dwarrelen. Hoort maar, Hoe naar. Praatjes praten; o zoo leuterig! Touwtjes spanneno zoo peuterig Kluifjes werpen o zoo kneuterig Reisjes maken 't is bekend. Dameskleerentoch een vent! Achter boomen soms op wacht. En soms schreeuwen in den nacht. Groote woordeno zoo futterig Tegen komen; o zoo knutterig! En dan draaien keer op keer En steeds zwaaien heen en weer De wandelaar dacht: „Turk loopt mij tegen 'fc lijf Én gaat geen stroobreed wijken. Met Turk wil 'k geen gekijf: 'k Ga voor dien hond maar stryken.11 En verder deed die vent Zich verbergen onverdroten, In de boschjes, droge slooten, En dan roepenwat een dol Ook wel lachenwat een lol Ook wel schietenpief, paf, poef Hekken sluiten trief, traf, troef! Altijd jokken wel wat erg 't Is een draaier tot in 't merg Zwerven, dolen als een Kaïn En steeds denken aan de boerin; Steeds ontkennen liefde en min. En niet kwaad zijnmaar wat dan Toch kwaad houden wat een pan Schijnvertooniugwat een man Opgehitst door baas de Jager Voor de tranen van diens zwager. Plannen makenwat een baasje En niets winnen wat een dwaasje En soms bang zynwat een haasje Hulpe vragenwat een stakker Geld uitdeelenwat een kakker Zierikzee en Rotterdam EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. MAART 1886. Van ZIERIKZEE: j Van ROTTERDAM: Woensd. 10 'smorg. 7.45 u. Dinsd. 9 'smorg. 9.30 n. Vrijdag 12 7.45Dond. 11 9.30» Zondag 14 8.30[Zaterd. 13 9.30 De Directeur, A. van GASTEL. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder lijirtolylre dankbetuigfing; kennis 1°. dat zij hebben ontvangen eene gift, tot het houden cener bedeeling van brandstoffen aan de armen van alle gezindten, welke bedeeling heeft plaats gehad Maandag 1 Maart j.l. 2°. eene gift van 40, tot het houden van eene extra-bedeeling aan de armen vau alle gezindten, welke bedeeling zal plaats hebben op a.s. Zondag 14 Maart, des middags 12 ure, aan het Verplegingshuis 3°. dat door hen in de voormiddag-godsdienstoefening in de Kleine Kerk van Zondag 7 Maart, is gecollecteerd een banklnl jet van tot het houden van extra-bedeeling aan hunne armen 4°. dat zij hebben ontvangen eene gift, tot het houden eener bedeeling van brandstoffen aan hunne j°. eene gift van ƒ95, tothet houden eener bedeeling van brandstoffen aan de armen van alle gezindten, welke laatste bedeeling heden middag heeft plaats gehad. Zierixzee, 8 Maart 1886. Diakenen voornoemd VAN KINSCHOT, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. H^vcrtcnticn. Ondertrouwd ARJAAN QÜIST Azoon. en MAATJE BOLIER Adochter. Sta.venlsse6 Maart 1886.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1