ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. J\o. 5205, Zaturriay 6 Ma art 1886. 4-2sle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de lste helft der maand January 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend ■waren Yan het hulpkantoor Nieuwerkerk. 1. W. den Toom, Kralingen. en Kerkhof?, Rotterdam. KENNISGEVING. De COMMISSARIS DES KONINGS in Zeeland, ge zien het besluit der Gedeputeerde Staten van 26 Fe bruary 1886, No. 105 gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857, Staatsblad No. 87maakt bekend dat lo. de jagt op houtsnippen en waterwild op 13 Maart en die op watersnippen op 15 April zal gesloten zijn; 2o. bet weispel van Icwartelen alleen van 3 Mei tot en met 14 Julij zal geoorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 31 Maart tot en met 1 Mei en van 5 July tot de opening der jagt op waterwild 4o. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet; 5o. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 14 April tot en met 14 Mei; 6o. gedurende den gesloten vischtyd, sub 5 vermeld in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alléén met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Middelburg, 1 Maart 1886. De Commissaris des Konings voornoemd, de BRAUW. ÜBAN KW E T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee herinneren de belanghebbenden die wenschen, dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein na den 30 April a.s. zal worden geacht wederom voor een jaar te zijn verlengd, dat zij vóór den 1 sten April a s. daarvan aan Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven. Zierikzee, den 4 Maart 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. Yerslaggevers, Correspondenten en wie er meer tot •dat gilde behooren, zouden eigenlijk moeten wenschen, ■dat er maar steeds onrustige tjjden waren, die als van zelf veel stof geven om het couranten publiek bezig te houden. Wij mogen den wensch uiten, dat demen- schen in vrede leven, dat geene politieke beroeringen de volken schokken, maar hoe kalmer het in de wereld is, hoe korter en saaier ook de berichten worden, die eindelijk op niets uitloopen. Als er dagen worden be leefd vau vele akeligheden, dan hebben de dagbladen geen ruimte genoeg en dan zyn de lezers niet te ver zadigen. En hoe gelukkig men ook zegge te zyn, waar de stilte op den storm volgt, als de meesten hun hart recht uitspraken, dan zouden ze erkennen, dat zoowat akeligs hen het meest aantrekt, wel te verstaan als zij zei ven maar buiten schot blyven. Wij kunnen niet klagen, dat er in onzen tijd niet heel wat gebeuren zou, dat rijke stof voor overzichten en verslagen levert, maar er zijn zoo enkele weken, •die byzonder rustig voorbygaan en waarvan men hoog- Bfcens zeggen kan, zij zijn de voorbereiding van ge wichtige gebeurtenissen en indien wy dan heden niet veel te zeggen hebben, men kan er zich op voorbereiden, dat een volgend verslag des te rijker zal zijn. Wij werden tot deze welgemeende ontboezeming ge bracht, toen wij nog eens overdachten wat de afge- loopen week heeft opgeleverd en wy erkennen moesten, dat er meer verwacht dan ondervonden werd. Toch willen wij onze lezers gaarne op de hoogte houden van de jongste gebeurtenissen en achten ons, ondanks veler teleurstelling, gelukkig, dat wy beginnen kunnen met de verzekering, dat voor het oogenblik alles nog al kalm is. Er is in de laatste dagen veel naar Engeland het oog gericht, minder nog om te weten wat het nieuwe Kabinet deed, dat nog niets gedaan heeft, dan wel omdat men belang stelde in de zaak der werke- loozen en werkzoekenden, die zooveel van zich deden spreken. Gelukkig is dat alles nog al wel geschikt en zijn er geene nieuwe bezwaren opgekomen. Dat bewijst nu wel niet, dat de menigte tot betere gedachten zou gekomen zijn, maar 't is al wel als er maar geene nieuwe pogingen gedaan zyn, om de rust te verstoren. Zeer verstandig hebben de nieuwe ministers begrepen dat zoo zy ooit populair zouden worden, met geene groote gestrengheid moest gehandeld worden en dat men de billijk ontevredenen cenigszins te gemoet komen moest. Vandaar de aankondiging, dat er eene wet in aantocht is, die vergoeding geven wil aan hen, die bij de jongste ongeregeldheden te Londen schade leden. En nog verstandiger misschien mag men het besluit van bet Kabinet noemen om de openbare samenkomsten en optochten niet voor onwettig te ver klaren. Dat toch zou eene reden te meer geweest zyn voor de leiders dier bewegingen om ze te vermenig vuldigen en nu is er alle kans, dat men er van terug komen zal, vooral omdat de regeering met daden toont, dat zy de in nood verkeerenden wil ter bulpe komen. Jammer dat men de erkentenis niet terug houden kan, dat de politie te Londen veel te wenschen overlaat, wat dan ook wel de oorzaak schijnt geweest te zyn, dat de ongeregeldheden te Londen zulk eenen omvang kregen. Het is gebleken dat zelfs de hoofden der politie veel te kort gekomen zyn en dat gaf natuurlijk aan de oproerigen de handen ruim. Voor het vervolg zal men nu wel bedachtzamer zijn, maar wie denkt hier niet aan het oude spreekwoord van de put. Het ontbreekt intusachen niet aan de aankondiging van nieuwe wetten, die in de maak zynalleen blyven de inlichtingen nog achter over de vooratellen, waarvan men het liefst iets vernemen zou. Terwyl wy dit schrijven kwam het bericht, dat andermaal, nu te Birmingham ongeregeldheden hebben plaats gehad en wel van ernstigen aard. Het schijnt echter, dat deze het gevolg waren van eene misleidende advertentie. Ofschoon daardoor groote schade werd aangericht en er zelfs enkele personen gewond werden, is de zaak gelukkig daarmede afgeloopen. Van de voorgenomen optochten in Pai'ijs hebben wij tot nog toe niets vernomen. Waarschijnlijk hebben de hoofden begrepen, dat het oogenblik niet gunstig was en daarom de uitvoering van het voornemen ont raden. Wij kunnen ons ten minste niet vleien, dat men tot betere gedachten gekomen is en zoolang personen als Louise Michel en anderen van dien stempel voort gaan met het volk te bewerken, is het niet denkelijke dat er rust zal komen ouder de arbeidende klasse, die nog stee ds ge sterkt wordt in de hoop, dat het kapi taal der werkgevers tot hen komen zal. Omtrent het voorstel tot verbanning van de vorsten en vorsten kinderen uit Frankrjjk is nog geen besluit genomen. Prins Jerome Napoleon heeftin eene door hem gesteld, proclamatie ernstig daartegen geprotesteerd. Hy ver klaart daarin de Republiek te erkennen en grondt daarop de verzekering, dat hy dus geen gevaarlijk burger voor den Staat is. In hoeverre dat wel gemeend is en of hy er zoo afkeerig van zijn zou om nog eenB den troon van Frankryk te beklimmen, moet men maar niet onderzoeken. De zaak zal evenwel geene groote gevolgen hebben en de prinsen zullen wel rustig kunnen blyven waar zy zyn, daar de commissie, die het voor stel onderzoeken moest, zooals wy reeds meldden, de aanneming ontraadt. De geschiedenis van den Bulga!u*.sehSer- -vlschen twist zal nu welhaast ten einde komen. Algemeen is de gedachte, dat men den vrede verzekerd kan houden, maar natuurlyk wordt er nog veel onder handeld en worden nota's gewisseld met de mogend heden, daar de zaak toch eenigzins fatsoenlijk eindigen moet. De Serviërs komen er net slechtst af, daar zy hun kruit en lood voor niets verschoten hebben, terwijl de Vorst van Bulgarije in hoofdzaak zyn zin krijgt. Hij heeft al vast in Oost-Rnmelië verkiezingen uit geschreven, die eene vergadering uit zoogenaamd Noord- en Zuid-Bulgarye moet in het leven roepen eene daad, waartoe hy zeker niet zou zijn overgegaan, als hij geene gegronde hoop had gehad, dat de Ru- melieërs hem zouden toegevoegd worden. Zie Turkije). De Griekeu toonen zich vrij onhandelbaar. Zij willen nog altijd den schijn hebben van eene macht, waarvan zy zelfs de schaduw niet bezittendoch ten slotte zullen zij wel moeten toegeven, by de zekerheid, dat zy toch het onderspit zouden moeten delven. Men meent reeds sporen te zien van toegeeflijkheid aan den eisch der mogendheden en zeker is, dat, als het er op aankwam, de nood wel dwingen zou, om alle ver zet te staken. De Duitsche Ryksdaa; laat minder van zich spreken als het Pruisiselve Huis van Afge vaardigden, waar men druk in dè weer ia met wets bepalingen tot onderdrukking van het Poolsche element in de Oostelijke provinciën. De Minister van Onderwija heeft al zijne welsprekendheid aangewend om de daartoe voorgedragen wetsontwerpen te doen aannemen, maar zoo als gewoonlijk is de zaak naar eene commmissie- verzonden, die de ontwerpen onderzoeken-en dan rapport uitbrengen moet. Dit is de bekende weg om alles op de lange baan te schuiven, gelukkig indien geene drin gende volksbelangen daarvan afhankelijk zyn. Nieuwstijdingen. Het Noorden van Engeland en Ierland' werd 1 en 2 Maart door verschrikkelijke sneeuwstormen-geteisterd, die vele ongelukken en groote schade hebben veroor zaakt. Verscheidene spoortreinen bleven in de sneeuw steken of werden byna er onder bedolven. Alle posten komen te laat aan, en op menig punt is het verkeer gestremd. De aanhoudende felle koude verergert de ellende van de werkeloozen, wier aantal steeds-toeneemt. De vrede tusschen Servië en Bulgarjje is Woensdag 11. te Bucharest geteekend. De vertegenwoordiger van Servië heeft volgens h#t advies van den Minister Gara- schanine de redactie van het eenige artikel, waaruit? het vredesverdrag bestaat, welke door den vertegen woordiger van Turkye was voorgesteld, goedgekeurd. Het verdrag luidt aldus „De vrede tusschen Servië en Bulgarije is te be ginnen op den dag, waarop dit verdrag geteekend wordt, hersteld. „De ratificatie van het verdrag zal te- Bucharest binnen veertien dagen, zoo spoedig mogelyk, plaats hebben." ©uUsdtlitui». Berlijn, 2 Maart. Sedert eenige dagen is het hier zóó koud, dat in den nacht een koetsier op den bok zijner droschke en des daags eene zieke vrouw bij het vervoerd worden naar het hospitaal doodgevroren is. Een dame, die haar dienstmeisjes- bestal, stond dezer dagen te Berlijn teregt. Zij had geruimen tijd telkens een andere meid moeten hebben (een lot,e dat ook eerlijke dameB wel eens te beurt valten geen van allen bleef langer dan een paar weken. Een meisje dat ook alweer den dienst der dame verlaten had, en den dag na haar vertrek, haar kofFer liet halen, ver miste daaruit eenige kleedingstukken.. Zy diende haar beklag in bij de politie. Deze deed onderzoek, en het bleek, dat de dame niet alleen haar laatste dienst bode, maar ook verscheidene voorgangsters van dfeae bestolen had. Zy werd eerst door de regtbank wegens „verduiste ring" van goederen tot een boete van 300 Mark of 30 dagen gevangenisstraf veroordeeld^ maar het Openbaar Ministerie kwam in hooger beroep en het vonnis werd nu een week gevangenisstraf, wegens diefstal. Andel, 3 Maart. Een brutale diefstal met inbraak heeft alhier by den gemeente-ontvanger plaats gehad. De dieven hebben vermoedelyk 's nachts tusschen 11 en 12 uren door middel van eenen beitel of breek ijzer de sluiting van een venster vernield, hetwelk diende tot afsluiting van een raam, bestaande uit drie ruiten, en zyn vervolgens door dat raam in de kamer gekomen, waar zich de brandkast der gemeente be vindt. Eene in dat vertrek staande secretaire is zonder verbreking geopend en van al het zich daarin bevin dende geld beroofd. Met een der in die secretaire geborgen sleutel der brandkast is deze daarop ge opend en leeggeplunderd. Men begroot het gestolen bedrag op 10,000. Door het geopende raam hebben de dieven zich verwyderd, en by hunne vlugt een zakje met omtrent f 150 voor dat raam verloren, hetwelk des morgens onder de sneeuw, welke eerst 'a nachts tusschen 12 en 1 uur was gevallen, is teruggevonden. Do ontvanger, de heer Noorloos, die in eene aan grenzende kamer te bed lag, schijnt op het gerucht der dieven ontwaakt te zyn, opende eene in de gang uitkomende deur, en ontving toen met een stomp voorwerp een slag of slagen, welke hem bewusteloos in den gang deden neerstorten. Des morgens werd hy door een zyner kinderen aldaar gevonden. Daar de man nog bewusteloos ia en de dieven niets, wat eenige aanwijzingen kan geven, hebben achter gelaten, zal het de justitie, welke gisteren een onder zoek heeft ingesteld, niet gemakkelijk vallen de daders op te sporen. 'sHage, 2 Maart. Aan het Departement van Waterstaat werd heden aanbesteed het maken van een woongebouw voor den dienst der verlichting te West- kappelle. Minste inschrijver was de heer F. M. De Rooij, te Dinteloord, voor J 6690. De hoofdcommissaris van politie alhier maakt nogmaals bekend de nummers van de effecten in het begin van 1884 hier vermist. De waarde van het geheel wordt op 100,000 geschat. Eene premie van 5 pCt. is uitgeloofd van alles wat door aanwijzingen teregtkomt. Voor de betrekking van surnumerair der poste rijen hebben zich 67 kandidaten aangemeld. Er zyn 15 plaatsen opengesteld. Het examen wordt in April gehouden. 's Gravenliago4 Maart. De heden by de Tweede Kamer ingediende con versiewet is geschoeid op die van 1852. De regering stelt voor, gedurende zekeren termyn, do houders van 4 pet. schuldbrieven in de gelegenheid te stéllen hun 4 pet. tegen 3Vs in te ruilen, en vraagt magtiging om, na verstrijken van dien termyn, de 4 pet. af te lossen en daartegenover 3'/, uit te geven, tegen minstens 97 percent, terwijl percent provisie zal worden betaald. Feitelijk zal de nieuwe Bchuld dus k 963/4 worden uitgegeven. De nieuwe schuld zal worden uitgegeven onder dezelfde bepalingen als voor de geldleemngen van 1878, 1883 en 1884 gelden. De magtiging tot conversie eindigt op 31 December 1887. De besparing voor den Staat wordt geschat op 13 ton. De conversie zal niet geschieden in series, maar in eens. De heer iE. Mackay heeft voorgesteld art. 8 van het ontwerp omtrent het gevangeniswezen te lezen „By hechtenis van drie dagen of minder ontvangen de veroordeelden gedurende de- twee eerste etmalen van hun straftijd niet anders dan water en brood." Hiervan zijn uitgezonderd de veroordeelden 1°. die daarvoor na geneeskundig onderzoek onge schikt blyken te zyn 2°. die, ingevolge art. 25 van het Wetboek van straf- regi, de hechtenis ondergaan in een gesticht, bestemd tot die uitvoering van gevangenisstraf. Maasland, 3 Maart. Onze burgemeester, de heer J. B. Nederveen, maakte heden in de Raadsvergadering bekend, dat hy tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag ge vraagd! had uit zyne betrekking, wegens zyn minder gunstige gezondheidstoestand. Byna 25 jaren was hy in deze betrekking werkzaam te Bruinisse, Zevenhuizen, Strijen en Maasland. Middelbui'g, 4 Maart. De Vereeniging tot be vordering van Fabrieks- en Handwerksnij verheid zal op a.s. Maandag, 8 Maart, eene vergadering houden tot bespreking van een voorstel, naar aanleiding van een adre» der Middelburgacbe Kamer van Koophandel en Fabrieken tot wijziging der Patentwet. Met het oog op d'e belangrijkheid der zaak voor alle handel- dry venden en industriè'elen, is voor deze bijeenkomst aan de l'edfen regt van introductie verleend. Yei-selce, 4 Maart. In de maand February zijn door het Telegraafkantoor 1078 telegrammen behandeld, nl. 250- verzond'en, 826 ontvangen en 2 doorgezonden. Goes, 3'- Maart. De coöperatieve voorschotveree- niging gaat onverzwakt voort haren goeden naam te handhaven. De zeventienjarige mag zich in veler sympathie verheugen, en ziji verdient het. Het aantal leden bedroeg op het einde van het dienstjaar 148, wier gezamenlijke aandeelen 10690 bedroegen. Het reser vefonds klom, tot 3664'.. In den loop van het jaar werd- aan spaargeld ingebragt ruim 26500 en terug betaald 26200;. waardoor het totaal van het ingebragte geld met de rente ruim ƒ311000 bedraagt. 201 voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van 167-141 werden verleend1, waarvoor ƒ4550 interest werd- betaald: De netto winst der bank over 1885 be draagt 2027L10; waaruit aan de leden 6% rente van hunne aandeelön kan worden uitgekeerd. De geheele kapitaalsomzet der bank beloopt ruim J 544000. De aftredendie bestuursleden C. E. Massee en M. Nu het door sommigen is uitgemaakt, dat het spiritisme geen krankzinnigen kweekt, dat het zelfs een onfeilbaar middel geacht wordt tegen krank zinnigheid, heeft men van het plan afgezien om van de ziekenbarak een voorloopig krankzinnigengesticht te maken. Het zal nu ingerigt worden om hen op te duiten, die aan het zaligmakende van deze geestdrij verij twijfelen. De inrigting zal zoodanig zijn, dat de afgezonderden- een voorproefje krijgen van al het schoone, dat het deel is der „geesten." (Men zie daarover een dier brochures van Ds. Huet.) Gelijk bekend is, zyn in ons eiland een aantal Sredikantsplaatsen onbezet. Nu wordt zooveel mogelyk oor de ringpredikanten in de bestaande behoefte voorzien, maar eenmaal „kerk" per Zondag is den echten Zuid-Bevelander te weinig. Daarom houdt men op vele dorpen in allerlei lokaliteit bijeenkomsten, waar dan de eene of andere preek wordt voorgelezen, afgewisseld door psalmgezang. Deze preeken zijn zonder uitzondering afkomstig van ds. Bernardes Smytegelt (16651739), en daar genoemde predikant althans uit zyne preekén op het geheele eiland bekend is, zijn eenige bijzonderheden uit diens leven misschien aan zyne vereerders welkom. Gedurende veertig jaren werd hy zonderling hooggeaoht en teederlyk bemind. De forsche, knappe man wist met eene stem als eene klok in altijd voor de vuist uitgesproken leerredenen zijne hoorders uren lang te boeien, maar by al het goede dat zyne leerredenen inhielden, waren ze soms aan- stootelijk personeel. Daarentegen kon hij ook de ge meente harde waarheden te slikken geven. Men verhaalt van hem, dat hy na de godsdienstoefening den zegen weigerde uit te spreken over eene gemeente die tegen de overheid in verzet was gekomen en hoe hij daardoor de. onrust tot bedaren bragt. Hieruit moet weer niet afgeleid worden, dat hy een oogendienaar der regering was. Zooals men uit bovenstaande jaartallen ziet leefde hij tydens de veelbewogen jaren 1702 en 1703. Smy tegelt werd toen namens den raad verzocht aan de gemeente mede te deelen, dat de oude regenten het land wel voor 70 ton gouds hadden bestolen. De gevierde prediker wilde dit wel doen als men den diefstal kon bewijzen, kon men dit niet, dan zou hij zijn meening rondweg mededeelen. Toen het bleek, dat men gelasterd had, sprak hij van den kansel „zyn de oude regenten landsdieven geweest, bewijst het, straft ze, zoo niet, staat op en ruimt hun uwe plaats in." Voor den ter dood veroordeelden Goeschen burge meester Adolf Westerwjjk, hoewel geen geestverwant van den predikant, betoonde Smytegelt zich een waar vriend hij begaf zich zelfe naar den stadhouder Willem III om ten voordeele van den veroordeelde te spreken. Het vonnis werd gewyzigd en later volgde geheele kwijtschelding. Onder het volk was hy bekend onder den naam van „oude van den Singelhy is ongehuwd geweest en leed in zijne laatste levensjaren onduldbare pijnen, maar hy bevond zich nooit eenzaam, want hy had „den levenden God tot gezelschap." In zyn testament had hy bepaald, dat zyne hand schriften nooit mogten worden afgeschreven of gedrukt. De preeken die er van hem bestaan, zijn aanteekeningen tijdens de leerredenen gemaakt. Mejufvrouw Maria Boter, eene zijner ijverigste volgelingen, vulde daar mede niet minder dan 15 kwarto deelen. Eenige jaren vóór Smytegelt overleed (1731) de Rotterdamsche predikant Abraham Hellebroek, die als schryver van een nog op sommige plaatsen in Zuid- Beveland gebruikt „vrageboek" weinig minder bekend is dan Smytegelt. Twee weesmeisjes van hier slaagden te Breda in het examen voor nuttige handwerken. Tholen, 4 Maart. Heden was het 25 jaar geleden dat Mejufvr. de Looze als hoofd der bewaarschool was aangesteld. Tot aandenken ontving zy van de gemeen tenaren een prachtige stoel en een werktafeltje benevens een album, waarin afphabetischgewijze de namen der gevers vermeld stonden. Van hare hulponderwyzeressen ontving zij een prachtig advokaatstel en van eenige kinderen tal van kleine geschenken. Zoodra zy heden morgen het schoolgebouw binnentrad liet Mejufvr. A. Lindhout de kinderen het volgende versje zingen: Het zal ons kinderen nooit ontgaan, Wat gij steeds voor ons hebt gedaan, Dat gij uw geest en ligchaamskracht, Gewijd hebt aan ons jong geslacht. Heb dank daarvoor in dezen stond, En hoor den wensch uit hart en mond, God schenk' u jaren 't heilrykst lot, Vervul uw geest met 't reinst genot. In de school bevonden zich de meeste leden van den gemeenteraad, het hoofd der openbare school, de heer Mr. T. A. Wagtho en de heer A. J. Croïn. Door den burgemeester werd de jubilaris geluk gewenscht en in hartelijke bewoordingen hulde gebragt voor hetgeen zy in die 25 jaren voor de jeugd gedaan heeft, tevens den wensch uitende dat zij nog vele jaren aan de open bare bewaarsohool werkzaam mag zyn, waarop de jubilaris den burgemeester haren dank betuigde. Vervolgens werd door den heer Mr. T. A. Wagtho uit naam van de gemeentenaren haar de verschillende geschenken aangeboden. De kinderen werden door de jubilaris onthaald, waarmede onze kleinen zeer in hun schik waren er heerachte dan ook in- de school eene algemeene feest vreugde. Ter eere van de ju-bilaris hing uit vele woningen de hollandsche driekleur en werd haar des avonds in tegenwoordigheid van vele belangstellenden eene sere nade gebragt door het alhier bestaande fanfarengezel- schap „Concordia." Het herstellen deir binnenzijde van de contr'es- carpe (haven) is by publieke aanbesteding gegund aan P. v. Dullemen Lindhout voor de som van ƒ593,77. Het leveren van 50 bandjes voor het teekenondërwys aan W. Walpot voor/36j80. Volgens de kiezerslyst bedraagt het aantal kiezers voor den gemeenteraad 167 en voor de Provinciale Zierikzee, 5 Maart.. Gisteren werd op de boven zaal van heft „Huis van Nassau" alhier geëxposeerd de op de door de Dorpsvereeniging „Eendracht bindt" bekroonde Zaaigranen, Peulvruchten, Zaden, Pootaard- appels, gedroogde Grassen en Landbouwgewassen. Is het voor ons als leek in- diat vak ondoenlyk een oordeel te vellen over het tentoongestelde, toch kunnen wy verklaren, dat het ons; aangenaam was de nette regeling te zien en tevens te vernemen, dat de inzenders veel van het aangevoerde hadden verkocht. Voor het eerste verdient de Commissie dank en het laatste zal ieder aansporen tot het verkrygen van goede Zaden, Grassen en Gewassendan zal „door Eendracht gebonden" deze zaak medewerken zoowel in bet belang van den handelaar als in dat van den verbouwer. De lust om- by het onderwijs te komen schynt ook in het arrondissement Zierikzee te minderen. Er hebben zich althans slechts 3- candidaten tot toelating bij de normaallessen aangemeldy nl. 1 mannel. en 1 vrouwel. nit Zierikzee en 1 mann. nit Nieuwerkerk. Programma van het Cöncert, te geven door het Muziekc-prps der D.'D. Schutterij,- te Zierikzee, onder directie van den Kapelmeester D. H. Ezerman, op Dingsdag 9 Maart a.s., 'savondfe om half acht precies, in de Concertzaal. 1. Les Monténégrins. Pas-redbu-blé Steenebrugen. 2. Cavatine de Tancrède. Voor Trom bone met Piano-begeleidingRossini. 3. Fantaiaie „les Hugenots" Meyerbeer. 4. Andante con mote et Rondo: Voor Fluit en PianoICuhlau. 5. 14e Air varié. Voor Tuba Christophe. 6. Marche TurqueGuillaume. 7. Bouton d'or. M&zurka de concert. Briffaux. 8. Concertino. Voor Clarinet en Piano. v. d.Bogaerde. 9. Fantaisie HongroiseSteenebrugen. 10. Deux Meditations. Voor Saxophone met Piano-begeleidingBeeckman. 11. Les Myrthes. ValseJoh. Straus. Zierikzee, 5 Maart. By do op gisteren door het Dagelyksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehoudene aanbesteding van het herbedelven der water leiding langs den Ringdijk, tusschen de vaart van Noordwelle bij de meestoof Schouwen en den Elle- meetschen weg en tusschen den weg over KappePe en Brijdorpe, in drie perceelen bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden van perceel 1. Johannes Scher- penis8e te Renesse, voor 158,40. Perceel 2. Jan Bos- looper te Scfiarendijke> voor 114,50. Perceel 3. F. van den Bout te Scharendyke voor 108,—. Op het ys aan dien Kwakersdijk by Amsterdam is het bevroren ljjk gevonden van een twintigjarigen oppassenden jongeling, die Zaturdag de ouderlijke woniug aan de Looiersgracht verliet. Vermoedelyk heeft hij door de koude bevangen, zyn bewustzijn ver loren, en toen hij neerviel, was er niemand om hem hulp te verleenen. Het gerucht liep, dat de jongeling was vermoord, maar dit is niet aan te nemen. Er zyn geen kenteekenen van geweld, en de voorwerpen van waarde, die hy; bij aich had zyn op het lijk gevonden. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis veroordeelde de regtbank te Amsterdam den ingenieur Alexander Casimir Iswan Tolstoi, wegem diefstal van een effect in 1882 in „De Oude Graaf" aldaar, tot een jaar celstraf. De eisch wa9 twee maanden. Als een curiositeit deelt men mede, dat Dingsdag te Maastricht een huwelijk voltrokken is tusschen den heer De Winter en mejuffrouw Zomer. De notaris die het huwelijkscontract had opgesteld, heette Herfst. Waarschynlijk is het ook slechts toeval, dat dit huwe lijk gesloten werd in de Lentemaand. Woensdag is te Amersfoort een paartje gehuwd, waarvan de bruidegom 79 en de bruid 74 jaren telt. Omtrent de bewoners van het thans zooveel be sproken Kootwyk, deelt het „N. v. d, D." mede, dat ze van oudsher als uitmuntende stroopers bekend zyn. Circa 40 jaar geleden werd in de zandduinen „ge strikt" de burgemeester van Barneveld. De veld wachter, die den burgemeester vergezelde, deed onderzoek en rapporteerde „dat des burgemeesters edelachtbaar linkerkeen in een koperen hazenstrik vastzat." Zaturdag, Zondag en Maandag is er in de pro vincie Groningen zooveel sneeuw gevallen, dat alleen te Veendam een honderdtal arbeiders twee dagen bezig geweest zyn de massa in de nu met ijs bedekte vaarten te brengen. Tot dusver heeft echter dit wegruimen weinig gebaat want gisternacht was er weêr een voet ongeveer bijgevallen. Uit Groningen wordt aan het „Dagblad" gemeld, dat aldaar in den nacht van Zondag op Maandag twee kinderen doodgèvroren zijn. Op Terschelling waren in de afgeloopen week 25 fevallen van roodvonk aangegeven, waarvan 11 met oodelijken afloop. Op het dorpje West-Terschelling, met 2000 inwoners, stonden 9 lykjes tegelijk boven aarde, en een paar malen kon men 's namiddags ieder half uur een nieuwen lykstoet zich naar het kerkhof zien begeven. De oudste bewoners van het eiland hebben nooit zulk een epidemie bygewoond. KERKNIEUWS. Aan de geschorste leden van den Amsterdamschen kerkeraad is, volgens „de Standaard," een adres van adhaesie gezonden door ruim 30 gemeenteleden uit Middelburg, die, hoewel zelf in treurige omstandig heden verkeerende, toch hun sympathie willen betuigen voor de ljjdende broeders te Amsterdam. Van hun eigen kerk getuigen ze, dat die verwoest en bijna geheel vernietigd ligt door de rampzalige gevolgen, die de synodale organisatie over haar gebragt heeft. Er is honger naar brood der zielen, maar de prediker geeft het niet, en de kerk komt om. Het is eene fraaie schildering en voor de predikers weinig vleiend! Benoemd tot President-Kerkvoogd te Tbolen, de heer P. Kuyper Az. en tot Secretaris de heer Dr. C. C. Schot Cz. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag; 7 Maart 1886. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 46 Woensdag ÏO Maart. BIDDAG. Ts Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Prijzen der Boter en Ejjereu. Zierikzee, 4 February 1886. Boter hoogste koers ƒ0,55 en laagste koers 0,50 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers 0,95 koers 0,70. Yerseke, 5 Maart» Oesterbeurs. Verkocht 3de soort groote ad ƒ25,derde soort Zaaigoed ad ƒ4,—. Gevraagd voor tweede soort Zaaigoed 8 en voor eerste soort af- sèeekael /3. STOOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. MAART 1886. Van MIDDELBURGVan ZEERTKZEE 's morg. 7,u. 7,30» 7,30 's middi. 3, 3,— Zaterd. 6 's morg. 11,— u. Zaterd. 6 Maand. 7 'b midd. 8 's morg. 11,- Dingsd. 9 Woens, 10 Dond. 11 VrijdOg 12 8,— 6,- 8, Zondag 7 Maand. 8 Maand. 8 Dingsd. 9 Woens. 10 Dond. 11 Vrijdag 12 3,— Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrydag-namiddogs van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Rfovertentieir. 40-jarigo Echtvereeniging van ME. LEGERSTEE. Hunne dankbare Kinderen en tBehuwd-Kinderen. Colijnsflaat, 6 Maart 1886. Ondertrouwd A. N. tan LANGERAiAD- L. KLOMPE CD. Dreischor, 5 Maart 1 Ondertrouwd PIETER CORNELIS GAANDERSE KRINA BOUMAN. Nieuwerkerk, 5 Maart 1886. Bevallen van een Meisje, A. v. d. WELLE— van Sluis. Zierikzee, 3 Maart '1886. Geboren WILLEM ALEXANDER KA REL HENDRIK FREDERIK van ORANJE KONSTAND Zoon van J. K. DALEBOUT en S. G. du PLESSIS. Oranje TrijS.'T-Afrika, 24 J™"*1' 1886. Bevallen van een Meisje, C. J. van PUTTE—Labrijn. Zonnemaere, 2 Maart 1886. Tot mijne diepe droefheid overleed heden na eene langdurige ongesteldheid, myne geliefde Dochter NEELTJE, in den ouderdom, van 23 jaren en zes maanden. Mede uit naam mijner Kinderen, L. MATTHIJSSE, Haamstede, 4 Maart 1886. Tot groote droefheid van my en verdere Fa milie, overleed heden na eene kortstondige ziekte, mjin geliefde Echtgenoot JOHANNES van der WEIJDE, in den ouderdom van bijna 71 jaren. Zierikzee, Wed. C. van der WEIJDE 4 Maart 1886. Krijger. Op 4 Maart overleed plotseling mjjn Knecht JOHANNES van der WEIJDE, die mjj ruim 25 jaar trouw en eerlijk diende A. J. CAPPELLE, „Stad- en Landzicht". Heden overleed na een lyden van slechts zeven dagen onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES TUINMAN, in den gezegenden ouderdom van 79 jaren en 7 maanden. Zierikzee, Uit aller naam, 4 Maart 1886. L. BEIJE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1