IEK1 kZËESCHE iVIMWSItODE. No. 5197. Jaarg. Zaturday 20 Februari/ 1885. JAGT VERPACHTING. Nieuwstijdingen. StmettS». Middelburg en Zierikzee. 4$sle. AD V B RTBNTIÉN, van 1— Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden' is f 1,30, franco per post f 1,60. 3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, zija voornemens op Maandag den 1 Maart e.k., des namiddags te I2l/i uur, op bet Raadhuis, in het openbaar, aan den hoogstbiedende, voor den tjjd van 7 jaren te verpachten lo. de jagt der gemeente Zieb.ik.zee, zich uitstrek kende over eene oppervlakte van ongeveer 1700 Hectaren; èn 2o. de jagt op de gronden en wateren, behoorende tot het gebied van de voormalige heerlijkheden Rengerskerke en Zuidland. De voorwaarden liggen van heden af ter lezing op de Gemeente-Secretarie en zyo aldaar verkrijgbaar tegen ÏO cent. Zierikzee, den 16 February 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. vam der LEK de CLERCQ. HERIJK 1886. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- nnczEE maken bekend: dat de Herijk in het loopende jaar voor deze f;emeente zal plaats hebben te Zierikzee in het gewone Jklokaal op bet Raadhuis, den 23, 24, 25, 26, 27 Fe bruary, en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Maart, telkens van 9 tot 12 en 1 tot 4 uurden 23 February voor den her pk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewigten. Zij verwittigen voorts de jjkpligtigen 1.® dat de herijk van ten verkoop bestemde, in maga zijnen en winkels voorhanden voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevinden zooals voor nieuwe maten en gewigten betaamt en geschikt te zijn om te geverifieerd en mitsdien zonder deuken, roest, vuil, beschadiging van verf, enz. 2.° dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewigten kunnen worden onderzocht, en belanghebbenden worden aangemaand by de terugontvangst hunner voorwerpen toe te zien, of deze de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mogten zijn be gaan, later niet zal ontslaan van regtsver volging; 3.° dat lengtematen, voorzien van merkteekenea of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten moeten worden afgekeurd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden; 4.° dat ae onderdeelen van het Gram, (Milligram- gerjigtenuit hoofde de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het iikkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd 5.° dat de yk van weegwerktuigen bij de wet van 11 July 1882 (Staatsblad no. 91) is afgeschaft en die voorwerpen voortaan van het toezigt op den ijk zijn vrijgesteld 6°. dat na het einde van den termijn van den herijk (1 October a. s.), het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewigten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57). Zierikzee, den 17 February 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. 1ST. EKMERINS. De Secretaris, J. F. vam der LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. Het geluk ia in dit ondermaansche niet onvermengd. Dat ondervinden de kinderen der fortuin het best, die ligt om hun geluk worden benjjd, en toch dikwijls met vele moeilijkheden te kampen hebben. Hoogge plaatst te zijn, schijnt zoo begeerlijk, maar men moet eerst boven op den ladder staan, alvorens men de ge varen van het hooge standpunt kan begrijpen. Wy denken daaraan, als wy van de oproerigheden te Londen lezen, die juist plaats grijpen in de geboorte-ure van het nieuwe Kabinet. Wie in de gebeurtenissen van den dag voorteekenen ziet van de dingen, die komen zullen en zich daardoor beangstigen laat, die zal zeker niet verruimd de toekomst van Gladstone en zijne collega's inzien. Eu inderdaad, het is wel jammer, dat juist nu dat lang smeulende vuur uitgebarsten is, want hoe weinig de Ministers, als zoodanig, doen kunnen om aan de wenschen en eisschen der werkelooze be volking te gemoet te komen, wanneer men er niet in slaagt haar in vrede te houden, dan zal natuurlijk door de tegenpartij, daaruit een wapen worden ge smeed om het pas opgetreden bewind te bestrijden. Het was te verwachten dat de menigte, die te Londen vergeefs werk zoekt en dus gebrek lijdt, tot een of ander onvruchtbaar redmiddel de toevlucht zou nemen. De volksmenigte kiest doorgaans juist dat, wat diende vermeden te worden, om de eenvoudige reden, dat zij zich leiden en opstoken laat door degenen, die niets te verliezen hebben. Dat bleek nu weder by het oproer te Londen. Vernieling van het eigendom der onschul- digen, mishandeling van hen, die geheel vreemd aan de zaken zijn, waren aan de orde. Gelukkig heeft de politie, die van dé bestaande plannen geen kennis scheen te dragen, het oproer tijdelijk kunnen onder drukken. Maar waar de nood blijft dringen, is het natuurlijk, dat de pogingen om deze te doen ophouden, zullen voortgezet worden en hoe offervaardig de rjjke Engelschen mogen zyn, om zoovele broodeloozen aan brood te helpen en voor goed uit den nood te redden, daarvoor is geen kapitaal bijeen te brengen. Toch is het verstandig, dat men doet wat mogeljjk is. Zoo heeft de Lord Mayor aan eene deputatie uit de werke- loozen te kennen gegeven, dat ieder zijn nood zou kenbaar maken, dat elk op zich zelf staand geval zou worden onderzocht en dat men dan, zooveel de fondsen het toelieten, hulp zou verleenen. Voor die fondsen schijnt van alle kanten veel gegeven te worden. Giften van 1000 pd. st. zijn niet zeldzaam. Maar hoe ook de liefdadigheid, hier misschien door vrees gedreven, moge werkzaam zijn, waar zoovele duizenden behoeftigen zijn, zal men maar bezwaarlijk allen kunnen helpen. In verhouding tot den omvang der oproerige menigte is het aantal gevangenen niet groot, maar 't is toch gelukkig, dat men eenige dier heethoofden heeft kannen vatten, die meer invloed hadden op de volksmenigte dan de tijdelijke nood. Ook de leden van het Parlement willen het hunne bjjdragen om de arme bevolking te hulp te komen en daartoe zullen zij deze week eene samenkomst houden, waarbij geene vraag zijn zal naar staatkundige partij, maar alle partgen willen samen werken. Zooals te begrijpen is, viel er op politiek ge bied niets byzonders voor. De aandacht was op andere zaken gevestigd eu aan het Ministerie moet tyd gelaten worden om met de zaken voort te gaan. Het eenige belangryke, dat wij nog zouden kunnen melden is, dat de meeste Ministers zonder tegenstand als Parlements leden herkozen zyn, in Bpjjt van den raad van de „Times", die zoo gaarne gezien had, dat de kiezers een ander geloof hadden beleden, dan het groote blad toegedaan is. Reeds in ons vorig overzicht konden wij melden, dat de beruchte Rocheiort in de Fransclie Kamer echec leed met zijn amnestie-voorstel. Hij heeft zich dit zoo aangetrokken, dat -hjj zijn ontslag genomen heeft als lid der Kamer en of dit nu uit wrevel of uit smartgevoel is, in ieder geval zal men moeten er kennen, dat de man, die gaarne als voorvechter optrad, thans uit het vaandel loopt en zich den pas afsnijdt om voor zijne partygenooten werkzaam te zyn Mis schien echter is het juist nu meer onbewimpeld van asjjne gevoelen» te doen blijken en op andere wijze handelend op te treden. Zulke naturen, die steeds ge prikkeld worden om verder te gaan en die er zich moeilyk naar schikken de parlementaire vormen te eerbiedigen, zyn buiten de Kamer zeker beter op hunne Elaats. Wy kunnen het ten minste wel voor zeker ouden, dat wy eerlang weder van Rochefort zullen hooren en dat zyn jjver voor hetgeen hjj de volkszaak acht, niet is verkoeld. Het Ministerie heeft in de laatste Kamerzittingen weder een votum van vertrouwen verkregen ën wel met eene groote meerderheid, bij gelegenheid eener interpellatie over den onlangs ge- pleegden moord te Deconeville. Het is by die gelegen heid weder zeer warm toegegaan, zoodat de interpellanfc bethaaldelyk tot de orde moest geroepen worden. Werd de moord ook als een daad van volksgerechtig- heid voorgesteld en geprezen, met genoegen moest men opmerken,, dat slechts een..enkele daarmede in- Vry wel in strjjd met den geest des tjjds, wordt in onderscheiden landen weder veel aan beschermende rechten gedacht. In Frankryk wil men het ge bruik van vreemde arbeiders verbieden en eene verblijfsbelasting van vreemdelingen heffen. Im Oos tenrijk denkt men aan eene hontbelasting, ten einde de Duitsche mededinging te verminderen. Of men langs dien weg den handel zal opheffen en het wel varen doen toenemen is eene vraag, die door vele des kundigen ontkennend beantwoord wordt. De regeling der zaken tusBchen Bulgarije en Rinnelie of eigenljjk met Servië en Turkije schjjnt nog niet zoo voorspoedig voort te gaan als voor eenige dagen werd verwacht. Het is voornamelijk Rusland, dat in dezen bezwaren opwerpt. Met de wijze van be moeiing van Vórst Alexander als Gouverneur van Oost-Rumelië, kan het zich niet vereenigen en het wil ook geen nauwere aansluiting tusachen Bulgarije en Turkjje. Wel vleit men zich dat Rusland zal eindigen met toegeven, maar er zullen eerst nog lange onder handelingen moeten gevoerd worden. De Duitsche Rijksdag heeft de begrooting aan genomen zonder daarin veel verandering te brengen. Met de kolonisatiepogingen ging het in den laatsten tjjd niet zoo voorspoedig. Volgens ontvangen berichten had de Oost-Afrikaansche onderneming onlangs de Duitsche vlag geheschen te Monbah, maar de'Sultan van Zanzebar zond dadelijk soldaten, die de vlag weder deden verdwijnen. De groote voorspoed op andere plaatsen maakt misschien wel wat overmoedig en kan nog wel eens aanleiding tot allerlei moeielykheden geven. Ook met de Egyptische zaken is het nog lang niet pluis. De Soudaneezen hebben weder een aanval op Suakin beproefd, maar werden met groote verliezen teruggeslagen. Nieuwe aanvallen worden nu verwacht en het bljjkt, dat de gewenschte onder werping nog verre is. In verscheidene deelen der Vereenigde Staten maar vooral in den omtrek van Boston, hebben groote overstroomingen plaats gehad. Al de spoorwegen by genoemde stad staan onder water, en zjj is geheel van gemeenschap met het omliggende land buitengesloten. Men vreest ook voor zware overstroomingen in de steden aan de groote westelijke rivieren, waar het ijs los begint te raken. De „New-Vork Herald" van Zaterdag behelst een zeer uitvoering artikel, waarin na een bijzonder onder zoek bevestigd wordt, dat de Amerikaansche socialisten in verschillende hoofdsteden zich geregeld in den wapenhandel oefenen, terwjjl de aanvoerders verklaren, dat een bloedige revolutie ophanden is. D& „Herald" deelt uittreksels mede uit een opruiend socialistisch vlugschrift, waarvan 500,000 exemplaren verspreid zyn, en voegt er bjj dat de socialisten op frauduleuze wijze een groote massa dynamiet verkregen hebben. De socialisten te New-York verklaren, dat zy in getal sterkte de plaatselijke militie overtreffen. De „Herald" oordeelt den toestand ernstig, maar zegt, dat de anar chisten in Noord-Amerika, behalve de politie, de ge- keele burgerjj zullen moeten overwinnen. De Bond der Rociaal-democraten te Londen heeft Dingsdag een manifest uitgevaardigd, waarbjj het volk uitgenoodigd wordt aan de monster-meeting, welke tegen aanstaanden Zondag in Hyde-Park wordt voor bereid, deel te nemen. Het doel is, gelijk reeds schrif telijk aan den heer Gladstone werd medegedeeld, om bjj de regering aan te dringen op het uitschrijven van groote openbare werken, ten einde aan de werkeloozen arbeid te verschaffen tegen een loon, toereikend voor het onderhoud van hen en hunne gezinnen. De leden van den Bond doen het voorkomen, als waren zy tegen wanordelijkheden zjj noodigen zelfs de werklieden uit om hen te helpen in het bewaren der orde. Het stuk eindigt met eene ontvouwing van het programma der sociaal democraten. Het fonds voor de werkeloozen te Londen was Woensdag tot 37,000 pd. st. geklommen. u* Een vreeselijke moord is te Brussel het St.-JanBgasthuis. Een man, die daar zijn maanden lang ziek liggende vrouw kwam bezoeken, drong heftig bjj haar aan op terugkeer naar de echtelijke woning en toen de arme zieke weigerde, omdat zy nog niet genoegzaam hersteld was, schoot hy baar en daarna zichzelven dood. Men kan zich voorstellen welk een ontroering dit ontzettend tooneel verwekte onder de andere zieke vrouwen in de zaal waar het voorviel. Voor verse hei denen van haar kan het de ernstigste gevolgen hebben. fflefcerlttttk. Ai-nhom, 18 Fèbr. De zaak Bulkley zal, naar wy vernemen, 15 Maart e.k. voor het Geregtshof alhier in behandeling komen. Een koopman te Arnhem, verloor te Zevenaar een portefeuille waarin 800 aan papieren geld. De vinder, een eerljjk barbier, ontving niet eens een bedankje. Utrecht, 18 Fobr. Gisteren avond heeft een barbiersknecht alhier, nit wraak dat zjjn meisje de verkering met hem had afgebroken, op straat plotse ling drie revolverschoten op haar gelost, waardoor zij aan hoofd en armen ernstig verwond werd. Zij ver keert thans in levensgevaar. De dader is in handen der politie. Amsterdam, 18k Febr. Gisteren namiddag waagden zich drie jongens op het brooze ijs in de Da Costakade alhier. Naauwelijks waren zjj een eind weg, of zij zakten er door en riepen om hulp. Vijfmannen snelden toe om pogingen tot redding'aan te wenden, maar mogten er niet in slagen. Intusschen waren brand weermannen komen opdagen, om te beproeven ben te redden. Zjj slaagden er in, de mannen op het drooge te brengen, maar twee jongens werden dood opgehaald. De zaak van Ja^r% de Zwart, rondventer van „Regt voor Allen" te Amsterdam, die door de Regt- bank aldaar tweemaal veroordeeld werd tot 3 maanden celstraf, wegens moedwillige verwonding en verzet tegen de politie, zal op Maandag 22 dezer voor het Hof aldaar in appél worden behandeld. 's Gravenhnge, 18 Febr. Heden oebtend is juffrouw v. d. H., de in do laatste dagen veelbesproken vronw, die zonder voorkennis van haren man met haar 22-jarigen zoon en twee kinderen een reisje naar Monte video ondernomen had, en naar beweerd wordt, daarbij tevens een aanzienlijke geldsom mede zou hebben ge nomen, waardoor andere fr*nilieleden benadeeld zouden zyn, alhier teruggekeerd. 5y wevd vergezeld door den inspecteur-rechercheur van politie, den heer W. H. Olivier. Deze had in last de familie te Plymouth uit te noo digen naar den huiselyken haard terug te keeren, doch bij zjjne aankomst in die havenplaats vernam hy, dat de familie, die, gelyk men weet, te Madera in het voornemen om haar reis te vervolgen belet werd, reeds naar Londen was doorgereisd, zonder adres achter te laten. Dienzelfden -nacht begaf hij zich naar de En- gelsche hoofdstad, en 't mogt hem gelukken, op aan wijzing van een commissionair aan het station, de reizigers aan te treffen in het „Hotel de Paris et de 1' Europe," Op zijne uitnoodiging zijn zjj met hem via Vlissingen naar 'a Gravenhage medegegaan. Aldaar werden zjj en hun bagage per rjjtuig voorloopig naar het hoofdcom- missariaafc van politie geleid. Dirksland, 16 Febr. De mazelen-epidemie woedt hier nog in hevige matede gezinnen zijn haast te tellen, waar geen kinderen zijn aangetast. Over het algemeen is de ziekte niet goedaardig; de meesten worden hard aangetast en in de vorige week overleden er drie aan de gevolgen. Bjj zulk een epidemie, in dit jaargetijde, kan men zich voorstellen, dat er veel ellende heerscht. Geluk kig, dat daarin nu voor een groot deel wordt voorzien. In de vorige week hebben de Heeren J. C. Roodzant, C. Both Cz. en K. P. Roodzant zich tot de ingezetenen gewend, met verzoek om giften tot leeniging van den nood. Hunne pogingen zjjn met den gunstigsten uitslag bekroond, want binnen enkele dagen hadden zij ruim f 500 bijeengezameld, die nu voor de behoeftige ge zinnen worden besteed. Bovendien is door iemand, die onbekend wenscht te blyven, voor hetzelfde deel aan de Diaconie eene som van 300 ter hand gesteld. Men verneemt, dat ook deze gift door de Commissie zal worden besteed en dat nu onze predikant Ds. De Klerk als Jid in de Commissie Yerseke, 18 Febr. Woensdagavond hield het kortelings opgerichte departement Yerseke der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zjjn eerste algemeene vergadering. De president, de heer J. A. C. Nonhebei, riep in het algemeen al de aanwezigen een hartelijk welkom toe als leden van het departement Yerseke en in 'tbjjzonder aan de afgevaardigden van. het de partement Kruininge, die door hunne tegenwoordigheid blijken vun belangstelling toonden in de oprichting van ons departement. De president herinnerde de vergadering er aan, hoe op de vorige vergadering hun de geschiedenis der Maatschappij was medegedeeld hjj achtte het daarom onnoodig nu in herhalingen te treden. Alleen dit merkte hjj nog op, dat het Hoofd bestuur Bteeds zich had toegelegd op de verbetering van het onderwijs, dien machtigen factor tot ontwik keling en beschaving der menschheidhjj meende dan ook, dat het gemakkelijk te verklaren is dat de onder wijzers de2er gemeente zich meer dan anderen geroepen gevoelden, deel uit te maken van eene Maatschappij, met een zoo schoon verleden op het gebied van onder wijs. Hjj noemde die heeren medeoprichters, allen uit onderwijzers bestaande, dan ook „de versche bloemen" in den inmortellenkrana ter nagedachtenis van de edele oprichters der Maatschappij tot Nut van 'fc Al gemeen. In het vervolg zijner rede wees hy er voor- namenljjk op, dat ieder, zonder onderscheid zal medewerken tot veraangenaming der algemeene ver gaderingen, en vooral ook tot de verwezenljj king van ae edele beginselen der Maatschappij. Het ideaal des stichters was„nuttig te zjjn voor het volk." Er was ook te Yerseke nog genoeg in die richting te doen en om daarin steun te vinden, had men zich bij de Maat schappij aangesloten. „Wanneer," zoo besloot hij zjjne rede, „wanneer wjj werkelijk met ernst streven om onze afdeeling nuttig te maken voor het volk, dan zal ook de groote vraag „te bestaan" of „niet te bestaan" voor ons departement beslist zyn. Dan zal zij in bloei toenemen, en dan zullen wij ook verzekerd zijn te hebben gehandeld in den geest van den edelen stichter Jan meuwenhuizen en het departemont zal met eere zijn naam dragen, „tot Nut ran 't Algemeen." Yerseke, 18 Febr. Aanstaanden Zaturdag zal het fanfarengezelschap „Eendracht maakt Macht" en de Rederijkersvereeniging „Streven naar Ontwikkeling" van Kortgene eene openbare uitvoering geven in de zaal van J. Harthoorn alhier. Te rekenen naar het programma, belooft de avond veel. Zeker'zal er hier veel gebruik van gemaakt worden, want zelden ge beurt liet, dat we in onze gemeente iets van dien aard kunnen genieten. Goes, 18 Febr. Prachtig, ziedaar den algemeenen indruk der uitvoering van de klokkenspelers onder leiding van den heer Duncar S. Millerzonder ze ge hoord te hebben ia het onmogelijk zich een denkbeeld te maken van de heerlyke tauziek welke zjj met hunne instrumenten weten voort te brengen. De zachtste pia- nissemo's, even goedjals het volledig klokkenspel worden op onovertrefbare wjjze gevoerd. Wat eene oefening is er voor noodig geweest om het zoover te brengen. De vlugheid en vaardigheid der spelers is bewonde renswaardig. Niet te verwonderen is het dan ook, dat het klokkenspel meer dan eenig ander No. van het programma werd toegejuicht. Een aantal personen, die anders gruwen van open bare vermakelijkheden, woonden de uitvoering by. De heer van Eek, leeraar in het Engelsch en Duitsch aan onze H. B. S. heeft eervol ontslag gevraagd. Voor de duizendste maal worden de huismoeders aangespoord om toch voorzichtig te zyn met vuur en water. Jl. Dingsdag is te Hoedekenskerke door onvoorzich tigheid in dit opzicht weêr een ernstig ongeluk ge beurd. Bjj gelegenheid der slacht was bij een landbouwer aldaar inderhaast een ketel kokend water neergezet, een der oudere kinderen uit het gezin wierp in 't voor bijgaan den ketel omver, met het gevolg dat beide voetjes van een 2-jarig meisje, dat daar bjj stond, geheel verbrand zijn. St. Maartensdijk, 18 Febr. Heden avond werd alhier de jaarlyksche vergadering gehouden van aandeelhouders in de roor 2 jaren alhier geplaatste weegmachine (Fairbank). Uit de administratie bleek, dat er in het vorige jaar op gewogen waren ongeveer 2 millioen kilogr. suikerbieten, benevens 1800 wagen- en karrevrachten ajuin, aardappels, enz. De geheele opbrengst bedroeg 373, waarvan na aftrek van 25°/0 voor den weger eene zuivere winst van ongeveer 30% voor de aandeelhouders overbleef. Dat het bedrag van het aantal kilogr. suikerbieten niet dat der campagne van '84 bereikt heeft, moet voornamelijk gezocht wor den in den minderen verbouw van dat product in het atgeloopen jaar, en mogelyk ook wel voor een deel in de strengere contróle, die by weging op de Fairbank uitgoefend wordt in vergeljjking met de gewichtsbe paling door eene gewone kleine bascule. Zierïlxjeee. Het verbod van het berjjden der Kunstwegen in deze provincie, met voertuigen, boven het bepaalde gewigt beladen, is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten gemaakte bepaling, buiten werking getreden, met middernacht tusschen 18 en 19 dezer. De molenaar A. Aalbregtse te Borselen, die onlangs voor de regtbank te Middelburg verscheen wegens mishandeling, is, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot twee jaren celstraf, ƒ25 boete en de kosten. Door Z. M. is o. a. pensioen verleend aan J.Th. v. d. Horst, gewezen conducteur dér brievenmalen van de lste klasse te Bergen op Zoom ad ƒ470 's jaara, en aan L. Platfceeuw, gewezen postbode van Wilhelmina- dorp naar Goes, ad 108 'sjaars. Z. M. heeft gunstig beschikt op het verzoek der pachters van het kroondomein in het rentambt Hulst, om de op 1 December vervallende pacht te splitsen in twee termijnen, de helft op 1 December en de andere helft op 1 Mei d. a. v. Tot lid van den gemeenteraad te Westkapelle, in plaats van den heer W. Roelse Wz., naar elders vertrokken, is bij herstemming gekozen de heer J. de Trojje met 53 van de 101 uitgebragte geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 107, er is dus zeer druk gestemd. Een 93-jarig man liet zich per rjjtuig naar het stembureau brengen. Tot adjunct-commies by het polderbestuur van Walcheren is benoemd de heer J. Pelle Wz. De heer Van Wolframsdorff, ontvanger der be lastingen te Terneuzen, is overgeplaatst naar het Ginneken. Zierikzee, 19 Febr. Door de arrondissements- regtbank zjjn heden veroordeeld lo. J. van A., arbeider te Zonnemaire, wegens dron kenschap bjj tweede herhaling, bjj verstek, tot 6 dagen celstraf 2o. J. J. S., sjouwerman te Goes, wegens gelijk ieit, bjj verstek tot 7 dagen celstraf; 3o. D. R. F., blikslager te Zierikzee, wegens lo. mis handeling; 2o. feiteljjken en geweldadigen wederstand tegen een bedienend, beambte en 3o. verbreking van afsluiting, tot 1 maand celstraf en 25 boete, subs. 3 dagen celstraf, terwjjl J. K., arbeider te Zierikzee, van het hem ten laste gelegde feit werd vrijgesproken. Hoe onbeschaamd de zoutsmokkelaars in Noord- Brabant zjjn, kan blijken uit de volgende advertentie, voorkomende in de „N. Bred. Ct. „In deze courant van 21 Jan. 11. is door de rijks politie te Zundert berigt, dat zjj 14 smokkelaars in handen had gekregen. Dit is bezjjden de waarheid, want bedoelde 14 personen, die deel uitmaakten van een komplot van dertig personeD, waren verraden door zekeren P. v. Z en bleven op minstens 1000 Meter afstanda van den maréchaussée Verhagen, zoodat deze hen niet kon herkennen. De 14 ZowsmokkelaarsF Een zonderling geval van gelijktijdig sterven deed zich Vrijdag jl. te Epen (Limburg) voordo echte lieden Dekkers, welke voor eenigen tjjd hun gouden bruiloft hebben gevierd, zijn na een kleine ongesteld heid bjjna geljjktydig overledenhet eerst stierf de man, en een uur later zjjn echtgenoote. Men meldt uit Limburg: Het geheimzinnige verdwjjnen van het dertienjarige meisje Anna Gertrud Allée houdt hier de gemoederen nog voortdurend in beweging. Reeds tien weken heet het, dat de justitie en politie onderzoek doen, maar nog altijd zonder eenig gevolg. Het kind is, zooals reeds vroeger werd medegedeeld, de dochter van eene in Duitschland wonende weduwe, die aan haren zwager en diens vrouw het meisje toe vertrouwde, onder voorwaarde er goed voor te zorgen en het in den hervormden godsdienst op te leiden. Deze menschen dreven negotie in de dorpen van Zui delijk Limburg en verdienden op die wjjze goed hun brood. In July van het vorige jaar kwam de man te Wylré te sterven, en de weduwe zeide toen, dat zij het kind naar de moeder terug zou zenden. Toen zjj eenige weken later zich in Gulpen vestigde, hoorde men dat zjj het kind te Wylré had achtergelaten, en al spoedig daarop vernam men ook, dat de man, bjj wien de lieden vroeger hadden ingewoond,^het kind naar het klooster te Valkenburg had gebragt, op raad van Mr. van Oppen, notaris te Gulpen. De moeder, van het gebeurde in kennis gesteld, was troosteloos, eischte haar kind terug en gaf den predikant te Gulpon volmacht om, in haren naam, de noodige stappen te doen bjj de justitie. Aan minnelijke schikking viel niet te denken de overste van het klooster wilde zelfs de volmacht niet inzien. Door den Officier van Justitie ontving nu de Kantonregter te Valkenburg den last om het kind op te eischen maar in het klooster had men op die mogelijkheid gerekend. De overste liet de man komen, van wien zjj het kind ontvangen had, en gaf hem de kleine medemaar het meisje, zoo beweerde de man, was op eenigen afstand van het klooster van hem weggeloopen en hij had geen roeping het achterna te loopen. Toen dus de brigadier der maréchausséeB kwam om onderzoek te doen, kon de overste naar waarheid verklaren, dat zjj het meisje ontslagen had. Hiermede scbjjnt de justitie te ineeneu hare taak te hebben volbragt, behoudens de gebruikelijke ver klaring, dat de zaak verder in onderzoek is. Voor een eenvoudig burger zou dat onderzoek anders vrjj eenvoudig schjjnen. Het ligt toch voor de hand te vermoeden, dat het meisje naar het klooster is terug gekeerd, of in eene der andere instellingen van dien aard, waarvan het hier wemelt, geborgen is. Waarom dan niet daar onderzoek gedaan en de betrokken per sonen ernstig ter verantwoording geroepen. Zierikzee, 19 Febr. De 69ste geboortedag van Z. M. den Konidg werd heden alhier op de gebruike lijke wjjze gevierdvan alle openbare en vele parti culiere gebouwen wapperde de nationale vlag, terwyl het carillon zich éénmaal deed hooren. De dd. Schntterjj hield ten 12 ure parade, waarbjj de onlang9 benoemde 2de luit. de heer R. D. Nauta als zoodanig werd ge ïnstalleerd. Des namiddags werd ZEd. door het Muzyk- korps eene serenade gebragt, Heden avond houdt de Scbutters-Societeit „Ter Eere van den Koning" hare gewone jaarlyksche feestviering. De jaarlyksche belooning van het vacante kan toor der directe belastingen en accjjnsen te Nieuwer- kerk c. a. kan op /1916 gesteld worden, terwyl de kosten van beheer (waaronder de bezoldiging van een sub-ontvanger te Bruinisse) op ƒ300 'sjaars worden geraamd. Krachtens kon. heslnit van 20 Mei 1869 ho. 30 (Verzameling no. 79) is genoemd kantoor dus gerang schikt in de zevende klasse. Naar men verneemt, i» de celstraf van één dag waartoe de cipier en twee bewaarders van het huis van arrest te Assen, wegens de ontvlugtiug van een tevangene, onlangs veroordeeld zijn, door Z. M. den bning veranderd voor elk in eene boete van ƒ5. —r De „Staatscourant" van 18 dezer behelst de statuten der uaamlooze vennootschap: „Maatschappij voor Oesterteelt te Zierikzee," te Zierikzee. Een brandstichter, Eduard Hornickel, «it Usfcrun- gen, door de gezworenen te Nordhausen dezer dagen tot 14 jaren tuchthuisstraf veroordeeld uit wraak zucht had hij een hois in brand gestoken en daardoor 102 gêbouweh in de asch gelegd heeft zich in zijn cel opgehangen. Men vond hem, geheel naakt, aan zijn venster opgehangen aan een handdoek. Van de straatzjjde kon men zyn lijk zien. Voor de eerste maal sedert 25 jaren is den 8sten dezer in het noorden van Marokko sneeuw gevallen Op de hooge bergen in den omtrek van Tanger bleef de sneeuw tot 's avonds liggen. De thermometer was tot ll/3 graad Reaumur gedaald. KERKNIEUWS. De Heer W. Bax, pred. te Zaandam, zal eerlang zjjne 25 jarige Evangeliebediening vieren. 's Gravenhage, 16 Febr. Heden hield de synodus contracta in zake Kootwyk haar eerste zamen- komBt. Na afloop daarvan vergaderde de volle Synode. De contracta in zake de geschorste kerkeraadsleden van Amsterdam is op reces gescheiden voor een week, binnen welk tijdsverloop die heeren uitgenoodigd zijn schriftelijk te antwoorden op de tegen hen ingebragte en ieder in het bijzonder, in een ljjvige memorie me degedeelde bezwaren. De Syode heeft besloten de hh. prof. Boneval Faure te Leiden, mr. Star Numan en mr. Thorbecke te 's Gra venhage uit te noodigen haar van gemeenschappelijk regtskundig advies te dienen, omtrent de verwikke lingen die in de NederL Herv. Kerk zijn ontstaan. P R E 1) 1 K. B E U l\ T K N bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 21 February 1886. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 44. Donderdag 25 February, 's Avonds 7 ure, BIJBELLEZING. Gemengde Berigten. De Koningin van Engeland heeft/12000 geschonken aan de werkeloozen in Londen. In Zwitserland moeten zelfs de schoolbanken veranderd worden om plaats te geven aan de tournures der dames-scholieren. In vele steden worden de plakkaten op de muren en borden gesteld, zonder dat men do oude afscheurt, en daar men met dit aanplakken niet altjjd zeer naauw- keurig te werk gaat, staat het ééne biljet somtijds lager dan het andere. Leest men nu in de volgorde, dan krijgt men somtjjds het zonderlingste zamenraap- sel. Wi) gaven er reeds vroeger een voorbeeld van, thans zendt men ons het volgende bewjjs: Al degenen, die iets te vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan een varken met drie poofcen en een oog in de borat gelieven hunne pretention in te zenden, bjj gedresseerde honden en apen, die op een wenk huns meesters, zitting sullen nemen tot het verkiezen van twee nieuwe leden van de Staten Generaal en te eindigen met loopen in zakken ter gelegenheid van het inleggen en zouten van twee gepensioneerde majoors die hun opbod en afslag van een huisknecht - met groen trjjp en springveeren, te bezichtigen in den Haarlemmer bjj een bediende, die eenige vrije uren heeft en ze wenscht te besteden met het verslinden der ge kwetsten van Waterloo die zjjn te koop voor ƒ13.000, terwjjl men '/4 der kooppenningen, in de vlam eener kaars zal houden en verbranden terwjjl de heer Bamberg onmiddelljjk overgaat tot de be goocheling van een driejarige ezel die door ziekelijke omstandigheden tracht zich te ontdoen van zyn oliekoeken, beignets, Friesche wafelen op 12 canapés Renaissance stijl en overtrokken met schilderijen op linnen met gezichten van twee oude keukenmeiden kunnende door een hoepel springen óm eindelijk over te gaan tot de verkooping eener partij manilla sigaren enz. „Wel, wel" zegt Adriaan te St. Anna. „wat hen ik toch goed van onze meid afgekomen; wjj hebben ze maar naar huis ge stuurd als wjj nu maar gauw een andere hebben, dan kan ik er mjjn scherpe neus weer tegen stooten." Een trotsch meisje onder P. moest haar mondje wat digt houden over een ander meisje, want als zij naar hare moeder kjjkt, heeft zy meer dan genoeg. Eeu schoenmaker te Y. zegt: Jac-obus Krent zou ook wat wezen! De zaakjes doen als Oom en Co. Hij zou zoo waar het volk genezen 1 Maar achwat is 't een rommelzoo 3 Mjjn moei, mjjn moe Mijn allerliefste tante Die weet van wante Bestuurt de zaken die ik doe. Een timmerman te W. wordt in zyn eigen belang geraden, eeu ander zoo niet te belastereu, andera worden misschien andere eigenaars ook nog aange spoord om het werk van verleden jaar te laten onder zoeken en dan komen er zeker nog wel meer aardig heidjes voor den dag. Yerseke, 19 February. Oostei-beurs. Gevraagd voor eerste soort Zaai goed 15,—, tweede soort f 12,—. Afsteksel 2,50. Aangeslagen pannen 35,Niets verkocht. Pi-yzen der Boter en Eyereu. Zierikzee, 18 February 1886. Boter hoogste koers 0,55 en laagste koers 0,50 per 5 Hectogram. Kip-Eyeren hoogste koers f 1, en laagste koers 0,75. STOOMBOOTDIEN ST FEBR. 1880. Van MIDDELBURG Zafcerd. 20 's midd. 2, Maand. 22 's morg. 11,— Dingsd. 23 Woens. 24 Dond. 25 Yrydag 26 8,-« Van ZIERIKZEE Zaterd. 20 'smorg. 7,30 u. Maand. 22 7,— Maand. 22 's midd. 2,30 Dingsd. 23 2, Woens. 24 12,— Dond. 25 2,30 Vrjjdag 26 2,— Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE. naar MID DELBURG en des Vrydag-iuimi'lda^s vau MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1