ZIËRIk/EËS€ME NIEUWSBODE. No. 5195. 42sle Jaarg. Dinysrfaif 16 Februurij 1886. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. Slmvtibu. iPuttsrfolftwft. fHeïxriitnfr. Middelburg en Zierikzee. Sbvttrtentien. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZVTURDAG. De prijs per 3 maanden is J 1,30, franco per post 1,60. ADV SRTENTIÊN, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot «los Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Loting voor de Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente ZiEBIKZBE Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in bet vorige jaar voor de militie ingeschrevenen, zal plaats hebben te Zierikzee op het gemeentehuis Maandag den 22 February e.k., te be ginnen des voormiddags ten 9 uur dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, by Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lote- lingen, of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de0 - verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebragt,- tegen bewijs van ontvang; dat op Woensdag den 24 February 1886, des vóór middags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet; dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten verschynen, vergezeld van twee bjj den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broeder- dienst reclameerende, zij zullen moeten medebrengen de bewyzen van geboorte van heuzelve en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wieha of wier dienst zij hnnne reclame gronden. Zierikzee, den 15 February 1886. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. G. MÜLOCK HOUWER, Weth. lo.B. De Secretaris, J. F. vax der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 17 Fe bruary e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 15 February 1886. De Burgemeester, H. G. MULOCK HOUWER, Weth. l.B. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Beëediging en installatie van het gekozen raadslid, den heer Jhr. C. C. Th. Six enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat bet 2de Suppletoir kohier van den Hoofdeljjken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1885, op den 12e dezer maand door de Ge deputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vjjf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking kunnen de aangesla gen en tegen hun aanslag by den Raad bezwaren inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, 15 February 1886. De Burgemeester en Wethouders, H. G. MÜLOCK HOUWER, Weth. l.B. De Secretaris, J. F. van der LEK dr CLERCQ. In de prairie, nabij Oberlin, Staat Kansas, is eene geheel e familie, acht man sterk, doodge vroren gevon den. De ongelukkigen waren landverhuizers, die door den jongsten sneeuwstorm overvallen werden. Te Washington zijn in den nacht van jl. Donderdag insgelijks twee personen doodgevroren. Een naar naam en daad heldhaftige Amerikaan- aclie dame, Mevrouw Held, te New-York Mils (Minne sota) een knappe 28-jarige vrouw, was door een zekeren Kimberlain belasterd. Zoodra zij dat vernam ging zij met een revolver gewapend, den lasteraar opzoeken. Zij ontmoette hem op straat, legde haar vuur wapen op hem aan, en riep hem toe, „trek uw laster taal in, of ik dood u." Bevend beloofde Kimberlain aan haar wensch te voldoen, Mevrouw Held liet hem, altjjd met de revolver op hem aangelegd, in een winkel gaan, welke vol menachen was, en daar moest hij, geknield, alles her roepen wat hij van haar gezegd had. Daarop joeg mevrouw Held hem de deur uit, en verklaarde zij met luider stem aan de talrjjke omstanders, dat zij ieder die iets kwaads van haar zou durven zeggen, als een hond zou doodschieten. De politie vond in het gebenrde aanleiding, om de manhaftige dame in hechtenis te nemen, wegens ver storing van de openbare ordemaar men maakt zich eenigzins ongerust over haar wraak, als zjj weer op vrije voeten gesteld wordt. Londen, 12 Febr. Sedert gisteren Ioopen de werkstakers uit de kousenweverjjen en kantfabrieken te Leicester door de straten dier stad, onder het plegen van baldadigheden. De beweging nam heden in he vigheid toe. De werkstakers verbrijzelden de vensters der werkplaatsen, vernielden de machines en werden steeds stouter, omdat de politie niet sterk genoeg was om de ongeregeldheden te onderdrukken. De overheid heeft in de naburige steden hulp gevraagd. De wanordelijkheden te Leicester hebben zich heden, op ernstiger wijze dan den avond te voren, herhaald. De muiters verbrijzelden de vensters van verscheidene winkeis en wierpen de politie met steenen. Te half twee was nog geen einde aan de baldadigheden, zoodat de overheid alle burgers heeft opgeroepen om tot herstel der orde mede te werken. De Ou geregeldheden te Leicester hebben den ge- beelen avond voortgeduurd. De politie ia uit naburige steden versterkt, doch de toestand is zóó ernstig, dat de overheid besloot het zenden van troepen te vragen. '3 Febr. Op last van den Minister van Binnen- landsche Zaken zal een commissie worden benoemd, die over den oorsprong en den aard der gebeurtenissen van jl. Maandag, zoowel ala over de houding, daarbij door de politie aangenomen, een onderzoek zal instelleD. Childers zal deze enquête commissie presideeren. Voorts wordt gemeld, dat de Regering besloten heeft geen maatregelen tegen de leiders der socialisten te nemen. Londen, 12 Febr. Gisteren hebben in de provin cies talrijke demonstraties van werklieden zonder werk plaats gehad Te Leicester deed het gepeupel een aan val op verscheidene kousenfabrieken, die wegens werk staking der werklieden stilstonden de ruiten werden ingeslagen en de machines vernield. Met moeite werd de politie het oproer meester. Te Londen staat nu een 21-jarige vrouw teregt, onder beschuldiging van twee meisjes, 12 en 13 jaren oud, „geleverd" te hebben voor onzedelijke doeleinden, Zij moet een dergenen zijn, waarvan de "„Pali Mali Gazette" in hare „onthullingen" melding maakte. De Londensche correspondent der „Haarl. Cfc." meldt, dat aan de onlangs medegedeelde bezwaren der Nederlandsche palingvisschera is tegemoetgekomen. De Engelsche Regering zal bij bet Parlement een wets voorstel indienen om het verbod van verkoop van paling van 15 Maart tot 15 Junij in te trekken en zij zal trachten, dit wetsvoorstel nog voor 15 Maart a.s. van kracht te doen worden. De speurhonden, die somwjjlen door de politie gebruikt worden, zijn weder eens gebleken, veel waard te zijn, en er is besloten te zorgen dat er steeds exem plaren van de beste soort voorhanden zijn. Zeer merk waardig was de wijze, waarop de politie tot de ontdekking kwam, waar zich het lijkje bevond van het kind, dat onlangs door Witty en zijn vrouw, de ouders van het kind, vermoord wa3 geworden. Weken lang had men huis en tuin vergeefs doorzocht, tot eindelijk de inspecteur Moore twee honden binnen bragt. De honden snuffelden eerst een oogenblik rond en begaven zich toen onder verschrikkelijk gehuil naar een rommelkamertje, waar zjj trachten den grond open te krabben. De politie liet de planken wegbreken en men vond werkelijk twee voet onder den grond het ljjk van het arme knaapje. Een zeldzaam schouwapel had in de menagerie van den bekenden dierenhandelaar Hagenbeek te Hamburg plaats. Sedert eenigen tijd had een der reus achtige olifanten, die door de singhaleezen waren medegebragt, teekenen van dolheid gegeven en men moest besluiten het schoone dier, dat op een waarde van 12000 Mark geschat werd, te dooden. Een Engelsch- inan bad vroeger eens bet aanbod gedaan, dat, wanneer de gelegenheid zich voordeed dat een zieke olifant doodgeschoten moest worden, hy gaarne 1000 Mark zou geven om dit te mogen doen. De Engelschman werd per telegraaf ontboden, doch wegens de wildheid van het dier zag hij van de poging om het dood te schieten af. Men besloot toen den olifant te worgen. Het gebonden dier werd twee kettingen om den hals gedaan, die van beide zijden door middel van een katrol digtgehaald werden. Na tien minuten was het dier dood. its By de loting te Antwerpen heeft zich het zeldzme geval voorgedaan, dat een nummer te weinig in de bus is gevonden. Toen de laatste loteling zijn hand in de bus stak, was er voor hem geen lot meer in. Is deze loteling thans vrij of niet? Een man te Brussel, die eenige dagen geleden een poging tot moord deed op zjjn vrouw en daarna de hand aan zich zelf sloeg, werd Woensdag uit het ziekenhuis, waarin hij wegens zjjne verwonding was opgenomen, naar de gevangenis van St Gilles gebragt. Op dat uur was hy uitgenoodigd om zijn examen te komen afleggen voor de plaats van gevangenbewaarder, waarnaar hij in de gevangenis des Petits Carmes solli citeerde. De man zal eehter wel van gevangenbewaarder tot gevangene gedegradeerd worden. Amsterdam, 13 Febr. De werkzaamheden aan de ijzeren bekapping van het nieuwe centraal-station zijn nagenoeg geheel gestaakt wegens waargenomen verzakkingen welligt zijn groote wijzigingen in het werk noodig. Voor een paar jaren werd berigt dat achter den omslag van een oud boek ten bureele van het Groot boek te Amsterdam 22 bankbiljetten van 1000 waren gevonden. Niemand wist van waar die konden ge komen zijn en gekscherende maakte een der bladen zelfs de opmerking, dat het vermoedelijk van een be ambte van 'fc Grootboek was, die zich niet herinnerde waar hij die „kleinigheid" had gelaten. Inderdaad blijkt deze gissing juist geweest te zijn. In 1876 overleed hier ter stede de heer J. C. de B., boekhouder aan het Grootboek der Nationale Schuld. Hij was bekend als een solied, welgesteld man, die met zijn gezin onbekrompen leefde, wat hij niet doen kon van zijn bezoldiging, die eerst 1200, later ƒ2000 bedroeg. Vóór zjjn overlijden had hij zijne vrouw ver zekerd, dat ze op denzelfden voet kon doorleven en haar doen beloven aan behoeftige verwanten een uit- kéering te doen. Groot was daarom de verwondering van zjjn verwanten, toen na het overlijden weinig vermogen gevonden werd. Er werd overal gezocht en o. a. werden eenige effecten en gelden aangetroffen, niet enkel in zjjn huis achter boeken als anderzins verscholen, maar ook in zjjn lessenaar aan het Groot boek. Toch werd aan contanten slechts 2000 gevonden, ofschoon er volgens een door den erflater kort voor zjjn dood geschreven lijstje ƒ24,000 aanwezig moest zijn. De commissionnair, die voor den heer B. steeds werkzaam was geweest en vaak hem aan het Grootboek kwam opzoeken, had in 1867 ƒ19.000 afgedragen, welke som echter sedert niet door zjjn tusschenkomst belegd was. Dit alles leidde tot het vermoeden, dat de heer B. de ontbrekende ƒ22,000 ergens moest hebben verbor gen, en dit vermoeden werd bevestigd door zjjn karakter. B. was volgens algemeene getuigenis een accuraat, oppassend, eenvoudig en braaf man, die niet speculeerde, maar tevens vreemd, gedrukt en melancholisch. Hjj was bjjzonder gedrukt en geheimzinnig juist kort vóór zijn overlijden, dat in 1876 onverwachts, tjjdens het kermisoproer, voorviel. IntuBschen, het vermiste bedrag bleef vermist, en men kon er geen spoor van ontdekken, totdat in 1882 een pakje van 22 bankbiljetten elk van ƒ1000 werd ge vonden binnen den omslag van een volgeschreven saldo- of charterboekje, toen dat uit den lessenaar, dien B. gebruikt bad, naar de charterkamer van het Grootboek was overgebragt. Toen die vondst aan den voogd der minderjarige kinderen van B. bekend werd, achtte hjj het boven twjjfel dat de gevonden som niet anders konde zijn dan wat uit de nalatenschap gemist werd. De zaak kreeg ruchtbaarheid, maar niemand anders kwam zich als regthebbende aanmelden. Toch maakte de minister van financiën bezwaar de gelden zonder regterlijk vonnis af te geven. Vandaar een vordering tegen den Staat der Nederlanden tot aigitte van de 22 bankbiljetten met de rente. De Hooge Raad heeft, volgens de conclusie van den procureur generaal bij arrest van 4 Dec jl., (geheel te vinden in het „Weekbl. v. h. Regt" no. 5245) de vor dering behalve wat de reote betreft toegewezen. Bjj dat arrest is op grond der bovenvermelde feiten, die uit een getuigenverhoor gebleken waren, als regts- vermoeden aangenomen, dat de bedoelde biljetten het eigendom waren van den erflater. Dat vermoeden was nog bevestigd door de omstandigheid, dat het boekje waarbij de biljetten waren gevonden, het eenige was dat een omslag had, en daarin niet was gewikkeld ge weest, zoolang er door den assistent van B. onder diens toezicht in werd geschreven. Verder was gebleken, dat die afdeeling eiken dag werd verzegeld en ontzegeld en niemand dan de ambtenaren toegang tot de charter kamer had. Eindelijk dat B. niet dan na lang aarzelen, tijdens zijn laatste ziekte, den sleutel van zijn lessenaar, waarin ook andere hem toebehoorende papieren en gelden werden gevonden, aan zjjn adsistent had willen afgeven. De Hooge Raad nam aan dat het gedurende eenige jaren onbelegd laten van zulk een bedrag wel uit het karakter van den erflater was te verklaren. Gravenhuge, 13 Febr. Nog een paar bij zonderheden omtrent de vortvlugtige familie v. d. H j te Madera aangehouden. De moeder ging met haar kinderen scheep onder den naam van „Davister." De bedrogen echtgenoot en vader zette zjjn vrouw en kinderen, na ontdekking van hun vlugt, terstond na. Te Rotterdam vernam hij dat zjj naar Antwerpen waren gespoord. Hij ging daarheen en vond het spoor zijner familie, die aan boord van 't stoomschip „Leibnita" passage had genomen naar Montevideo. Het schip"lag gereed om te vertrekken en v. d. H. spoedde zich naar de haven. Toen hij daar aankwam, had de „Leibnitz" juist 'tanker geligt en vóór zjjn oogen stoomde het zeekasteel statig voort, al de zjjnen meevoerende. V. d. H. miste de middelen om het schip na te stoomen en had verzuimd maatregelen te beramen om dit zoo noodig en mogelijk vanwege de politie te laten doen. Bij tjjdige voorzorgen ware het misschien nog mogelijk geweest de „Leibnitz" óp de reede van Vlissingen te naderen en de vlugtelingen aan wal te brengen. De Regering, antwoordende op het Verslag der Tweede Kamer over de Grondwetsherziening nopens het onderwijs, handhaaft haar in dit opzicht ingeno men standpunt, zonder mede te werken tot een regeling in bjjzonderheden. De Grondwet moet alleen hoofdbe ginselen omtrent het onderwijs bevatten. Art. 194 kan niet onveranderd blijven wegens de gebrekkige redac tie. In de openbare school ziet zjj geen kweekplaats van rationalisme en atheïsme. De Regering blijft haar voorstel beschouwen als een formule waarbjj de meer derheid zich kan nederleggen. De eenige wijziging in het voorstel der Regering omtrent art. 194 gebragt, is, dat zjj opneemt de bepa ling dat voor anderen dan onvermogen den het onder wijs van overheidswege in openbare scholen wordt verstrekt tegen betaling van een billjjk schoolgeld. De Regering bestrijdt het denkbeeld om het onderwijs vraagstuk het eerst te beslissen. Door Z. M. den Koning is de correctioneele ge vangenisstraf van 4 jaar, bij arrest van het geregtshof te 's Graven'nage, den 31 Dec. jl. wegens moedwilligen doodslag opgelegd aan den officiersbediende van een der stoomschepen van de Maatschappjj „Zeeland" ver anderd in 2 jaar celstraf. 's Hertogenbosch, 13 Febr. In de omstreken dezer stad heeft het ijs drie slagtoffers geëischt. In den polder de Vliert is een knaapje van 9 jaar, zoontje van den machinist van het stoomgemaal van dien polder, tevens machinist van de watermachine in die stad, door het ys gevallen en verdronken, niettegen staande alle pogingen, zelfs met levensgevaar, om hem te redden. Een infanterist moet bjj die gelegenheid zich bijzonder hebben onderscheiden. In den polder Boschveld en May, regts van den weg naar Vlijmen nabjj het stoomgemaal, zijn twee achaat- senrjjders verdronken, die zich onbezonnen waagden buiten de baan. De een is de 12-jarige zoon van den heer Van der Vliet, postdirecteur te 's-Hertogenbosch, de andere het 11-jarig zoontje van Janssens van Sas, koopman in koek en suikerwerken. B«;rgeu op Zoom, 14 Febr. Wanneer de onteigening van de enkele strooken lands langs den openbaren weg niet te veel tegenkanting ondervindt, zal reeds dezer dagen met den aanleg van de stoom tram op Antwerpen een aanvang worden gemaakt, waardoor de lijn reeds in Augustus a.s. voor het publiek verkeer zal opengesteld kunnen zijn. De lijn van hier op Tholen wordt in het traject opgenomen. Terneuzen, 13 Febr. In de afgeloopen week werd onze stad weder eene vereeniging rijker. In na volging van Goes en Middelburg werd alhier opgerigt eene afdeeling van het algemeen Nederlandsch Werk- liedenboud „Patrimonium". De belangstelling in deze zaak scheen zeer groot, daar de vergaderplaats, de con sistoriekamer der Ned. Herv. Gemeente, te klein bleek om alle belangstellenden te bevatten. Nadat Ds. A. van Veen, predikant bjj de Herv. Gemeente alhier, het doel van „Patrimonium" had uiteengezet, traden een 70-tal aanwezigen toe. Enkele leden van het bestuur, waar onder Ds. Van Veen tot voorzitter, werden gekozen. Naar wjj vernemen zal de tweede vergadering plaats hebben op Vrijdag 26 dezer in het nieuw gebouwde armhuis, ter completeering van het bestuur en het vaststellen van een huishoudeljjk reglement. De heer Mr. F. C. Barbas, benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bjj bet Kantongeregt alhier, werd in de buitengewone civiele teregtzitting van het kantongeregt Vrijdag jl. geïnstalleerd. Heden morgen omstreeks 10 uur raakte het En gelsche driemastschip „Karoo", geladen met petroleum, komende van New-York en bestemd naar Antwerpen, bij Baarland aan den grond. Nadat de kapitein hier aan walwas gekomen, ten einde adsistentie te ver zoeken, vertrokken er sleepbooten heen. Heden avond 8 uur is het schip bjj boog water weder vlot gekomen en beeft de reis voortgezet. Ierseke11 Febr. Maandagavond 11. tusschen half zeB en zes ure, werden in den St.-Pieterspolder, nabjj Yerseke, twee met een geweer gewapende stroo- pers en twee drjjvers opgemerkt door den onbezol- digden rjjks veld wacht er A. Bosschaart van Kruininge, die een particulier persoon M. Nieuwenbuize mede van Kruininge, bjj zich had, die hem adsistentie verleende. Dadeljjk werden de 4 stroopers achtervolgd en toen zjj hen tot op ongeveer 70 passen genaderd waren, riepen zjj hun toe te bljjven staan. Daarop loste een der gewapenden een schot op Nieuwenhuize, waar schijnlijk meer om hem schrik aan te jagen, maar de ander schreeuwde hem toe>Schiet hem in zjjn verdEen tweede schot volgde dan ook, waar van eenige hagelkorrels N., die zich omgekeerd had, in den jas bleven zitten. Bovendien werd hij gewond aan de pink van de linkerhand. De andere gewapende loste een schot op Bosschaart een paar hagelkorrels troffen hem in den wijsvinger van de regterhand, eenige andere doorboorden zjjn jas. Evenwel werden de 4 opnieuw vervolgd en door den schijn aan te nemen alsof er nog meer politie in de nabijheid was ook op de vlagt gedreven. Zjj redden zich door een waterleiding te doorwaden. Een der ge- wapenden J. Kloosterman van Biezelinge, die op N. geschoten had, werd aan zijne stem herkend en dit gaf aanleiding dat men ook al spoedig wist wie de anderen waren, n.l. J. Mejjer van Schore de 2e ge wapende en P. Bal van Schore en S. Jacobse van Biezelinge. Bal is reeds tot volkomen bekentenis Naar men verneemt is de beer Filet te Venloo (vroeger Burgemeester van Yerseke) niet meer betrok ken in de onderneming tot aanleg van een stoomtram weg van Yersekendam naar 't station Kruiningen. Aan de concessie ontbreekt nog de schrifteljjke overeenkomst tot afstand van een .gedeelte van den dijk, waarover den tram zal loopen. Die overeenkomst zal hoogstwaarschjjk volgen. Met zekerheid is ook te melden, dat de heer B. D. Filet, vroeger burgemeester dezer gemeente, zjjn aandeel in «Ie concessie overgedaan heeft aan den heer De Jong te Rotterdam. Verder wordt niet 15000 maar slechts 12000 door de onder nemers van de Yersekenaren gevraagd ter ondersteuning. Goes, 14 Febr. Tot tweemaal toe heeft de ver eeniging „Ijsvermaak" zich in haar voornemen ten nutte van minder-bedeelden gedwarsboomd gezien, „'t Is of natuur verbood den toeleg door te dry ven." Is dit nu eene teleurstelling voor de jjverige bestuurs leden, ongetwijfeld ia het voor de armen meer dan eene teleurstelling, liet is voor hen eene belangrijke schadepost. Zou ernu, ook zonder ijs, geen middel op te vinden .zjjn, om de armen te doen toekomen, wat zjj xnet jjs zouden ontvangen hebben. Want met of zonder ijs, de nood der armen blijft even groot, en al is de winter niet streng, langdurig mag men hem wel noemen, 't Overoude rjjmpje. „Gaat er iets niet naar uw zin, „Laat uw zin er dan naar gaan," zou misschien voor het bestuur van Ijsvermaak een motief kunnen zjjn om voor de armen te doen wat zijne hand vindt om te doen. Overigens heeft het ijs niet alleen teleurstelling opgeleverd maar ook levensgevaar voor meer dan een persoon. Zoo was een gehuwd man, vader van een aantal kinderen, in groot gevaar van te verdrinken. Hij wou eens probeeren of 't ijs sterk genoeg was en zakte plotseling tot aan den bals er door. Een nat pak was den lummel van harte gegund, want waar dezulken voorgaan, met welk regt kan men dan kin deren verbieden op het ijs te gaan. Ook een twaalfjarige jongen was op het punt kennis te maken met „mageren Hein." Met heel veel inspan ning mocht men er in slagen hem uit het water te halen. Ter wjj 1 een der redders, om zich beter te kunnen reppen zjjne schaatsen even uit de hand legde, heeft een derde vrjjheid genomen zich met die schaatsen te verwijderen en voor zich te behoudeu. Om meerdere ongelukken te voorkomen, heeft daarop de Burgemeester overal in de stadsgrachten op vol doende breedte het ijs langs de kanten doen stuk maken, een maatregel die overal navolging verdient. De heer C. Prins, candidaaó-notaria te Tiel, is benoemd tot notaris te Kruiningen. Bruinisso, 12 Febr. Heden namiddag zakte in den omstreek van deze gemeente, in het zoogenaamde vrije diepe Bakkersgat, de 12jarige Arie van Essendelft door het ijs, en zou hoogst zeker zijn verdronken, ware niet de löjarige Jan Olree tot zjjne hulp toege schoten, daar onder de talrjjke toeschouwers niemand zich op het zwakke ijs durfde wagen. Tot tweemalen toe zakte genoemden Jan Olree door het ijs, wist zich er echter telkens weder op te werken en had eindelijk het geluk den drenkeling met behulp van een hem toegeworpen touw van een wissen dood te redden. Duivendijke, 15 Febr. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter alhier, hebben zich 60 sol licitanten aangemeld. Brouwersharen. Vrijdagavond werd de geannonceerde Soirée Musicale et Declamatoire ten voordeele der armen alhier gegeven, bewees do intee- keningslijst reeds dat men het doel der te geven soirée waardeerde, de verwachting werd overtroffen door de opkomst. Onder de opgekomenen bemerkte men velen ook uit andere gemeenten. De uitvoering van het programma liet niets te wenschen overmeer dan één werd onder daverend applaus teruggeroepen. Na afloop werd door onzen Burgemeester een hartelijk woord van dank ge sproken tot den voorzitter, zoowel om het doel als om den waarlijk genotvollen avond het publiek bezorgd. De voorzitter bragt dien dank over aan de dames en heeren, die hem zoo welwillend ter zjjde hadden gestaan. Inzonderheid bragt hij hulde aan de heeren Ezerman en H., welke heereD uit Zierikzee, zoo geheel belangeloos krachtig hadden medegewerkt tot het welslagen der soirée. Zierikzee. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, is bjj het thans ingevallen dooiweder, ver boden het met voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie, ter openbare dienst bestemd, en in onderhoud bij de provincie, gemeenten, waterschappen of bijzondere ligchamen en personen, behoudens de be kende uitzonderingen, met ingang middernacht tusschen 14 en 15 dezer. Zierikzee, 14 Febr. De oproeping van kwee- kelingen ter opleiding tot onderwjjzer is aan de meeste normaallessen geschied. Het aantal liefhebbers zal, naar we verwachten, beduidend minder zijn dan in vorige jaren. Algemeen toch houdt men de toekomst van den onderwijzersstand voor het tegendeel van rooskleurig, en daardoor wordt menigeen weerhouden zjjn dochter of zoon voor het onderwys te bestemmen. Toch zou men daarvoor niet behoeven te scbroomen, indien slechts de wet behoorlijk werd uitgevoerd. Die wet schrjjft zooals men weet voor, dat voor 45 leer lingen meer dan een onderwjjzer noodig is. Werd nu aan die bepaling de hand gehouden, dan was er gebrek in plaats van overvloed van onderwijzers. Maar de Minister Heemskerk i9 oorzaak, dat men tot 1890 tyd beeft om die bepaling uit te voeren. Het heeft zeker de aandacht getrokken, dat voor geene enkele normaalschool in Zeeland sollicitanten worden opgeroepen voor beurzen van 300, terwjjl er toch verscheidene beurzen met 1 April a. s. komen te vervallen. Zijn wjj goed ingelicht, dan is dit eene maatregel van bezuiniging, die van het schooltoezicht uitgaat en die niet tot Zeeland beperkt zal bljjven. Nu de regering de normaallessen alle laat voortbe staan, zal waarschijnlijk door het schooltoezicht de opheffing van een aantal dergeljjke inrigtingen worden voorgesteld. De kweekscholen en de normaallessen, die niet „opgedoekt" zullen worden, kunnen ruim schoots in de behoefte aan onderwjjzend personeel voorzien. Zooals men weet wordt aan den Kinderdjjk een fabriek gebouwd door de heeren Willem Smit en Co. te Slikkerveer, tot het leveren van electrisch licht aan particulieren. Dat werk vordert goed, de geleidingen in de huizen zjjn gereed en zoodra de vorst het werken in den grond niet meer belet, worden de verbindingen gemaakt. Verrassend is het berigt, dat dit electrisch licht, op eene, al nemen ook de meeste ingezetenen deel toch betrekkelijk kleine schaal geleverd, ver krijgbaar kan worden gesteld voor 90 ct. of ƒ1 per maand en per lamp van 16 kaarsen lichtsterkte. Men schrijft aan de „L. Ct."Als het weer om slaat, is het afwisselend zevenmaal winter geweest, waarvan de eerste omstreeks half November begoii. Landlieden en warmoeziera verlangen nu naar het einde om veldarbeid te gaan doen, waarbjj nog komt dat deze zoo Blepende winter niemand voordeel of ver maak heeft aangebragt. Het heeft genoeg gesneeuwd om telkens door een modderpoel te waden, maar te weinig om te kunnen arren. Het heeft genoeg gevroren om telkens de schipperjj veel last te veroorzaken, 2onder dat dit sterk genoeg is geworden voor de schaatsen rijders. Men heeft overal gezocht, maar geen draaglijk jjs gevonden dan op poldersloten, juist geschikt voor de jengd om zich te oefenen, geenzins gezocht door eenig knap schaatsenrjjder. Zonnige dagen kwamen er weinig voor, gelijk de bloemkweekors bij het verbruik van veel brandstof voor de broeikassen ondervonden hebben. Het was een onaanzienlijke, vuile winter, zonder karakter, van veel beloven en weinig geven geen zilverglans van donzig rijp en geen tintelend jjs geschikt voor den gewiekten voet. Ging zulk een winter nu maar voorbij, hij verveelt reeds zoo lang en keerde dan het weer maar binnen weinige dagen om. Maar het is nog zoo koud in Duitsch- land en het Zuiden. Te Clermont (Puy de Dóme) staat de thermometer nog op 17° Fabr.daarentegen waait de Zuidenwind in het Noorden, o. a. te Stornoway, met een hooge temperatuur. Zulk een weersgesteldheid is bjjna zoo zonderling als de weerberigten, die van de Amstcrdamsche flliaal-inrigting van het Koninkl. Nederl. Meteorol. Instituut verschaft worden. Een der leden van het Bestuur der IJsclub „De Jeugd" te Joure, gaf in eene de vorige week gehouden vergadering het volgende als de reden op, waardoor het dezen winter zulk slecht wêer is, dat wij natuurlijk geheel voor rekening van den Spreker laten Volgens Bpreker was voor eenigen tjjd een man te Parjjs, die veel van avonturen hield, per ballon naar de maan gereisd en had er met ruwe kracht een dikken spjjker ingedreven. Zjjn buurman daarover ver stoord, ondernam, na van dit feit onderrigt te zjjn, denzelfden togt en haalde met behulp van een njjptang er de spjjker weer uit. 'tGevolg hiervan is natuurljjk dat er een gat inde maan is. En telkens als nu bjj de aswenteling der maan dat gat naar onze aarde is gekeerd, regent, stormt of sneeuwt het hier beneden. Vandaar onzen nietswaar- digen winter. KERKNIEUWS. Dr. C. B. Oorthujjs, pred. te Harderwjjk, hééft voor het beroep naar Middelburg bedankt. Bedankt voor Jutrijp en Hommes, Dr. C. C. Schot Cz. te Tholen. De Heeren Mr. J. H. L. van Buren en L. Willemse zijn benoemd tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente te Tholen, in plaats van de Heeren A. Hollestelle en J. Zachariasse die voor hunne benoeming hebben bedankt. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Tholen heeft een achrjjven van broederlijke deelneming en vertroosting gezonden aan de geschorste predikanten, ouderlingen, enz. te Amsserdam. Dr. L A. van Langer aad, pred. te Nieuw veen, is benoemd tot lid van 't Historisch Genootschap te Utrecht. STOOMBOOTDIENST FEBR. 1886. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE Dingsd. 16 's midd. 2,30 u.'Dingsd. 16 's morg. 7,30 tl. Woens. 17 2,30Woens. 17 7,30 Dond. 18 2,30Dond. 18 6,30 Vrjjdag 19 Zaterd. 20 Maand. 22 's morg. 11,— D ingsd. 23 8,— i 19 6,30 Zaterd. 20 7,30 Maand. 22 7,— Maand. 22 's midd. 2,30 Dingsd. 23 2, Ouders Den 18den Februari hopen onze geliefde -j CORNELIS ELENBAAS ELIZABETH DEURLOO, hunne 95-jarige Eehtveroeniglng <8- te herdenken. -» Hunne dankbare Kinderen «- en Behuwd-Kind. Schebpenisse, Februari 1886, Woensdag 17 dezer hopen onze geliefde 'S >1 Ouders: rf PIETER van der WEIJDE en K CORNELIA ALDERLIEFSTE, g hunne 5<>-jarige Eclitvereouiging X S te herdenken.' >j Hunne dankbare Kinderen Behuwd-Kinderen. 5 Zierikzee. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een geduldig ljjden, onze geliefde Echtgenoot en Moe der CORNELIA van POORTVLIET, geb. Bibrbns, in den ouderdom van bjjna 59 jaren. W. van POORTVLIET. M. P. JOPPE—van Poortvliet. J. M. JOPPE. Nieuw-Vosmeer, 11 Februari 1886. DANK aan allen voor de bewjjzen van belangstelling op 12 dezer ontvangen. Noobdgoüwe. G. van REE. Aan allen, die ons bljjken gaven van hunne deelneming in het verlies van onze geliefde Dochter en Zuster, betuigen wij onzen welniecneudca dank. M. L. BROUWER. M. BROUWER—van der Have. W. BROUWER. Oostkrland, 12 Februari 1886. Voor de vele bljjken van deelneming ontvangen, bjj het overlijden van ons Dochtertje CORNELIA, be tuigen wjj onzen dank. zoetebmeeb, M. FLOHIL. 13 Februari 1886. J. C. FLOHIL—von Moubik, De ondergeteekenden betuigen hunnen Jiar- telijlcon «lauk voor de vele bljjken van belang stelling, van hier en elders op den 13 dezer ontvangen. Zierikzeb, J- KOOTJMAN. 15 Februari 1886. T. KOOIJMANPlaating. Harteljjken «lauk voor de belang stelling op den 13 dezer ondervonden. Oüwbrkbrk, W. LEMSON, 16 Februari 1886.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1