Z1ERIKZËESGHE NIEUWSBODE. So. 5194. Zat nrdag 15 Februarij 188 4-2 «laarg. s(e Verschijnt DINGSDA.GDONDERDA.G en ZA.TURDA.G. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADVSRÏBNTIËN, van 13 regels 30 Gts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voonniddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt- naar plaatsruimte berekend. JONGELIEDEN, die op 1 April a. s. tot de lessen wenschen te worden toegelaten, en op dat tijd stip den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben, worden uitgenoodigd zich vóór of uiterlijk op 1 Maart a. s., bij den ondergeteekende aan te melden en daarby over te leggen lo. hun geboorte-acte 2o. een of meer getuigschriften, waaronder, zoo zij bij een lagere school werkzaam zijn geweest, een getuigschrift van het hoofd der school; 3o. een verklaring van oudera of voogden, dat deze voornemens zijn hem of haar voor het onder wijs te bestemmen. Tijd en plaats van het examen zullen nader aan de belanghebbenden worden medegedeeld. Zierikzee, 11 Februari 1886. De Directeur, J. TH. OOSTERMAN. RIJKS-NORM,Ulllïmfl TE GOES. De ondergeteekende, directeur der Rijksnormaallessen te Goes, brengt ter algemeene kennis, dat op 1 -A-pril o. k. aan genoemde normaallessen kweekelingen ge plaatst kunnen worden. Zij die aan het toelatings-examen wenschen deel te nemen, moeten zich by den ondergeteekende aanmelden vóór 1 Maart a. s. Zjj leggen daarbij over: hunne geboorte-acte, een of meer getuigschriften, waaronder, zoo zjj bij eene lagere school werkzaam zijn geweest, een getuigschrift van het hoofd dier school; eene verklaring van ouders of voogden, dat zij voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. Zij moeten op 1 April e. k. hun 14 jaar hebben bereikt. Yan den tjjd en de plaats voor genoemd examen zal tijdig aan de aspiranten kennis worden gegeven. Goes, 10 Februari 1886. D. H. C. ITTMANN. Nieuwstijdingen. Slmcrifttt. Een hevige sneeuwstorm heeft weder over het ge- heele Amerikaanache vasteland gewoed. De sneeuw val was grooter dan in jaren het geval was. De storm begon Maandag en Dingsdag in de Rocky Mountains en breidde zich Donderdag tot aan de Oostkust uit. Zuidwaarts ging hij zelfs tot de stad Mexico, waar nu voor het eerst sedert 30 jaren sneeuw gevallen is. Op verschillende apoorweghjnen is het verkeer gestremd. (Bngclitntl. Londen, 11 Febr. De berigten nopens de onge regeldheden in Engeland, hebben groote vreugde veroor zaakt onder de socialisten in Amerika. Most en andere aanvoerders verklaren dat de Amerikaansche socialisten gereed staan om het te Londen gegeven voorbeeld te volgen. De aanvoerders beweren dat de socialisten te New-York zich dagelijks oefenen, en slechts van hunne leiders het sein tot den opstand afwachten. Te Liverpool koesteren de Engelsche matrozen tegenwoordig haat tegen de vreemde matrozen, die in het tehuis voor matrozen hunne diensten aanbieden. In deze havenstad zijn thans vele matrozen zonder werk, er bieden zich veel meer matrozen aan, dan er aangenomen kunnen worden. In vele gevallen geven de kapiteins van Engelsche schepen de voorkeur aan vreemde matrozen, daar deze zooala zij zeggen, volg zamer en ijveriger dan hunne Engelsche collega's zyn. Een meisje van negen jaar is verleden week te Liverpool overleden tengevolge van den schok, door een sneeuwbal veroorzaakt, die haar aau het achter hoofd getroffen had. Londen 9 Febr, Verscheidene honderden per sonen kwamen heden opnieuw op Trafalgalsquare bijeen, en daar tegen den namiddag de bijeenscholingen steeds aangroeiden, werden de winkels in de nabuurschap gesloten, uit vree3 voor mogelijke nieuwe onlusten. Een groot aantal politieagenten heeft aan de toegangen van den square post gevat. De politie heeft het plein doen ontruimen en de toe gangen afgezet. Zij is thans den toestand meester en er bestaat voor die wijk geen gevaar meer. üfiattj*. Markies De Campo, een der rijkste reeders in Spanje, heeft de Regering aangeboden, op zijn kosten met een zijner schoonste stoombooten een officieele commissie, bestaande uit ingenieurs en hoofdofficieren der marine, naar Panama ©ver te voeren, om tegenwoordig te zijn bij het bezoek en de inspectie der werkzaamheden van het kanaal door den heer De Lesseps. ©uitstWftwt». Een roman uit het leven. Een paar weken geleden bevatte een Berlijnsch politieberigt met dorre woorden de mededeeling, dat een modiste zich in hare woning had opgehangen. Van deze nootlottige daad is de volgende geschiedenis de oorzaak. De student in de rechten St. had het eerste examen achter den rug. Hij bevond zich echter in een beklagenswaardige positie, want het ontbrak bem aan de noodige middelen om zijne studiën voort te zetten. Zijne reddende engel werd de modiste Sophie S., met wie hij eerst wegens een zeer verwijderden graad van bloedverwantschap in aanraking kwam, en tot wie hij later zich door wederkeerige neiging des harten aangetrokken gevoelde. Sophie was een flink, levenslustig en ervaren meisje, onbesproken van gedrag en baar werk werd zeer ge waardeerd. Zij verdiende dientengevolge zoo veel, dat zij bare familie voldoende geldelijk kon steunen en ook den radeloozen jongen student bood zij voldoende middelen aan om zijne carrière voort te zetten. Sophie had een atelier opgerigt, waar 20 arbeidsters werkzaam waren. Geen wonder dat zij het haar bruidegom niet aan het noodige geld liet ontbreken en dat zjj een aardig sommetje voor haar aanstaande huishouden be spaarde. Zij meende reeds haar doel bereikt te hebben, toen de geliefde volgeling van Themis gelukkig de klip pen van het staatsexamen had overwonnen en zich als advocaat gevestigd had. Wie kan zich voorstellen door welke smart en welke vertwijfeling het meisje aange grepen werd, toen de advocaat haar schriftelijk mede deelde, dat aij haar niet tot zyn vrouw kou makeo, daar by met een rijke dame in het huwelijk moest tredenSophia las het schrijven onder de verschrikke lijkste gewaarwordingen. Het bij het schrijven gevoegde geld, „de voorschotten, die de goede Sophie gegeven had," zond zij onmiddelijk aan hare familie. Den vol genden dag werd in de Berlijnsche bladen de verloving aangekondigd van mejuffrouw H. W. met den advocaat St. Sloeg men het blad om, dan viel het oog op het politieberigt, dat o. m. de mededeeling bevatte van den vrij willigen dood der modiste. In Duitschland wordt tegen de vervalschers van levensmiddelen zeer streng te werk gegaan. Zoo heeft de regtbank te Mülhausen dezer dagen den wijnhan delaar Sithart aldaar, wegens het vervalschen van wijn, tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden en tot eene geldboete van 60,000 M. (ƒ36,000) of, bij niet- hetaling tot eene verdere gevangenisstraf van 2 jaar veroordeeld. De kosten van het geding zijn grooten- deels ook ten zijnen laste, evenals mede de openbaar making van het vonnis in 12 Duitsche, door de regtbank aangewezen couranten. Eerst thans is een quaestie die tusschen België en Duitschland sedert 1870 bestond, opgelost. België had van het Duitsche rijk eene schadevergoeding ge- eischt voor het terughouden van een groot aantal spoorwegwaggons gedurende den Fransch-Duitschen oorlog. Thans zijn partijen overeengekomen, dat Duitschland 900,000 frs. schadevergoeding zal betalen. Amsterdam, 11 Febr. Overeenkomstig den eisch van het Openb. Min., veroordeelde heden de Regtbank de bekende socialist Fortnyn tot 250 boete, subs. 2 maanden celstraf. Twee agenten van politie houden de wacht voor den hoofdingang van de Nieuwe Kerk op de Nieuwe- zijds-Voor burg wal te Amsterdam. Zij waarschuwen de voorbijgangers, niet langs het gebouw te loopen, omdat het pleisterwerk loslaat en van aanzienlijke hoogte naar beneden stort. 's Graveuhage, 11 Febr. Het verhaal van 't verdwijnen van zekere juffr. v. d. H. met haar vier kinderen, heeft niet weinig de nieuwsgierigheid van het publiek gaande gemaakt. No zij te Madera aange houden en op last der justitie naar Nederland terug- gebragt zal worden, meenen wij dat het niet ongepast kan worden geacht de geheele historie zjj 't ook een histoire de familie mede te deelen. Ziehier de gansche toedragt der zaak, gelijk ons die uit de best ingelichte bronnen is verhaald. In het Huygenspark alhier woonde voor een paar jaren een gefortuneerde burgervrouw, de wed. R., boven haar schoonzoon, den gewezen stalhouder v. d. H. Op den 1 April 1884 ging deze weduwe verhuizen en daarbij waren de 18-jarige kleinzoon L. v. d. H. en zijn moeder, de eenige dochter van de weduwe, behulpzaam. Zeer spoedig na de overbrenging van 't huisraad werd ontdekt dat uit een kist een pakket effecten, ter waarde van pl. m. 100,000, benevens f 2800 aan bankpapier en 100 aan goudgeld in een koralen beurs waren gestolen. Al dadel yk viel de verdenking op v. d. H., den schoonzoon der weduwe, die zich nogal aan misbruik van sterken drank schuldig maakte. Toch bleek deze weldra geheel onschuldig te zjjn en ofschoon men telkens meer gronden meende te verkrjjgen om de vrouw van v. d. H.dus de dochter van de rijke weduwe en haar zoon die bij de verhuizing hadden geholpen te wantrouwen, alle indertijd gedane nasporingen, de publiekmaking van de nummers der grootendeels Hongaarsche en Rnssische effecten, de pogingen van de politie om bet geheim te ontdekken, niets baatte. Wel is waar duurde het dagen lang, voordat de toen malige commissaris van politie W., wegens de nauwe familiebetrekkingen tusschen bestolene en verdachten ,- proce9-verbaal meende te mogen opmaken, doch toen dit eenmaal geschied was, werd blijkbaar alles gedaan I wat mogelijk scheen om, door den destjjds nog in functie zijnden rechercheur de Fioux de noodige nasporingen te doen verrichten. Alles te vergeefs. Men hoorde van den diefstal niets meer en vond geen aanwijzing hoegenaamd van den weg dien de effecten hadden genomen. De wed. R. stierf niet lang daarna en liet nog een klein burgerfortuin na, hetwelk ten deele aan de familie v. d. H. kwam, ten deele aan drie andere groepen van kleinkinderen der overledenedaar juffr. v. d. H. met huwelijks-voorwaarden was gehuwd, bleef zij 't beheer voeren over het betrekkelijk geringe kapitaal der erfe nis, het eenige waarvan zij heette te leven, daar haar man, steeds aan den drank offerende, van wat hij als stationeerend koetsier verdiende, het huishouden niet behoorlijk onderhield. Zoo leefde de familie intusschen stil voort, steeds vol wantrouwen in de verdachte juffr. v. d. H., maar in schijn toch in goede harmonie. Op Zatnrdag 30 January werden de zeer sterke ver moedens, die men steeds ten opzichte van de dochter van de weduwe R. had gekoesterd, opnieuw gewekt en aangewakkerd, door de geheel onverwachte ver dwijning van juffr. v. d. H. met haar vier kinderen, den meerbedoelden zoon, thans 20 jaren oud en nog drie kfnderen, van 4 tot 6 jaren tellende. Ook twee honden waren, als trouwe gezellen der familie meegenomen. De echtgenoot der gevluchte vrouw wist van niets. Op een slinksche wijze was hij door eeD kennis zijner vrouw aangezocht hem naar Leiden te rijden, om daar voor een liefdesavontuur in den trein te gaan, wat hij, gehuwd zijnde, hier niet wilde wagen. En ter wijl de man met zijn galanten ridder naar Leiden trok, verkocht zijn vrouw het niet al te weelderig inboedeltje en zette koers naar Antwerpen, waar zij zich daag3 daarna met de kinderen en honden inscheepte naar Montevideo. De verontwaardigde, van alles beroofde en in zijn dierbaarste gevoelens gekrenkte echtgenoot, gesterkt door de zich materiè'el zoozeer benadeeld achtende kleinkinderen van de wed. R., deed terstond alles in 't werk stellen om vrouw en kinderen, honden en kapitaal, weer binnen de grenzen zjjner macht te brengen. Justitie en diplomatie togen aan'twerk. Uit Nederland en België werd onophoudelyk getelegrafeerd en het gevolg was dan ook dat bjj de aankomst van de stoomboot die de vluchtelingen herbergde, de bevoegde consulaire agenten te Madera vrouw en kinderen met of zonder de honden en 't kapitaal, dit weten we nog niet zeker aanhielden. Met belangstelling zal men zeker den verderen loop van deze treurige geschiedenis volgen, waarschynlyk in de r< de dieven Lun doel om binnen te komen meenden te hebben bereikt. Begrijpende, dat de verraderlijke bel de bewoners zou waarschuwen, kozen de inbrekers het hazenpad. Yerseke, 11 Febr. Heden middag is door den heer C. Poelman aanbesteed het bouwen van een woon huis. De uitslag is als volgt C. Ridderhof, te Yerseke, voorf 4410. L. Molhoek, te Krabbendijke, voor - 4250. F. van der Bliek, te Kapelle, voor - 4150 Jacs. du Bois, te Hansweert, voor - 3875. J. M. Lammeree, te Hansweert, voor - 8775. A. Marteyn, te Kruininge, voor- 3700. J. G. Essenberg, te Yersekè, voor 3503. Het werk is nog niet gegund. Goes, 11 Febr. Gisterenavond hield de heer P. Huet, pred. alhier, in het lokaal Wijngaardstraat de aangekondigde bijbellezing over hetzelfde thema, waarover zijn ambtsbroeder de vorige week sprak, nl.Sauls gang naar de tooveres te Endor. Uit dit verhaal leidde de heer Huet op zjjn beurt af, dat het Bpiritisme bestn.'.t, en. met een beroep op den bybel, bewees hy, dat het door een waar christen mag aangewend worden tot openbaring der toekomst. Saul was, toen hy naar de tooveres ging, van God afgewekendoch God had Saul nog niet verlaten en gebruikte zijn gang naar de tooveres als een middel om hem tot inkeer te brengen. Derhalve mogten ook wy de geesten gerust raadplegen. Het lokaal, dat 150 personen kan bevatten, was meer dan vol Men schat het aantal aanwezigen op 250, die met belangstelling den spreker volgden. Velen moesten bovendien terugkeeren daar zij geen plaats konden vinden. St. MaartenssdLjjlc. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een notabele bij de Ned. Herv. kerk tusschen de heeren M. P. Groenewege en Johs. Stoutjes- dyk, werd laatstgenoemde gekozen met 98 van de 182 uitgebragte geldige stemmen. De heer M. P. Groene- dus 84 stemmen. Hoe men soms op een zeer gevoelige wijze er aan herinnerd kan worden, tol te moeten betalen, werd Zaturdagmiddag op den weg naar Monster be wezen. Een koopman was in zijn, met twee honden bespannen wagen gaan zitten, doch om zich voor den wind te beschermen, reed hij, diep in zyn jas gedoken, achteruit. Aan den tol gekomen, gingen zijn hard dravers met het lage karretje doodleuk eronderdoor, zoodat hij den sluitboom in zyn rug kreeg en op een onzachte manier uit zyn voertuig rolde De honden, hun vracht aanmerkelijk verlicht voelende, gingen aan den haal en werden eerst naby Looaduinen tot staan gebragt. Rotterdam, 10 Febr. De inbrekers geven hier 'aan de politie veel werk. Nadat dezer dagen een paar verdachten waren in hechtenis genomen, meende men op het spoor te zijn van eene bende, die aan verschei den diefstallen van de laatste dagen schuldig was, maar het i9 gebleken, dat er buitendien nog anderen zyn, die hnn dievenambacht geregeld uitoefenen. Een paar dagen geleden is men des nachts aan het breken geweest aan de winkelsluiting van het magazyn van Allen en Go. (meubelen en behangersartikelen) aan het Westnieuwland. Gelukkig was dóar een alarmbel aaugebragt, die begon te luiden, op het oogenblik dat Schorpeuisse. Naar wij vernemen ia door den heer G. Bolier vergunning gevraagd aan het gemeente bestuur alhier, voor het plaatsen eener weegmachine (Fair-bank). De goede uitkomsten van dit werktuig in het naburige St. Maartensdijk verkregen, hebben zeker het hunne bjjgedragen tot een zoo spoedig volgen in deze gemeente. Poortvliet. Als eene zeldzaamheid kan van hier gemeld worden, dat dezer dagen door een landbouwer op één dag 2 varkens geslagt werden, die op eenzelfden dag door eenzelfde varken ter wereld gebragt waren, en by hun dood juist ieder een gewigt hadden van 546 halve kilogrammen. Tholen. Donderdagmiddag vielen 3 personen door het ys, doch konden gelukkig gered worden. Vlissingen11 Febr. Door eene alhier geves tigde expediteurs-firma, die zich ook met den verkoop in commissie o. a. van versche visch enz, belast, worden in den laatsten tijd zendingen zoogenaamde kokhanen (cokcles) by steeds grootere hoeveelheden naar Enge land uitgevoerd. Het schynt dat deze soort schelpvisch aldaar goeden aftrek vindt; althans, bij tamelijk veel vraag moet de pry's ook nog at bevredigend zyn. De verzending van kokhanen geschiedt in zakken (balen) van ongeveer 50 kilogram, terwyl de netto opbrengst varieert naar gelang van omstandigheden en vooral van qualiteit van f 0,90 tot f 2,50 per baal. Daar de kokhanen op verschillende plaatsen in onze provincie bij vry groote hoeveelheden worden gevonden, kan deze mededeeling welligt van nut zijn. Zierikzee, 12 Febr. De Natuur spreekt op dui delijke wijze en alzoo moeten wy daarin berusten. Het is jammer voor het ijverige bestuur der „IJsclub" dat het aangekondigde „IJsfeest" niet kan doorgaan. Moeder „Natuur" heeft de rollen verwisseld, en in E laats van ys, ziet men water op de Gracht, die voor et IJa-feeafc was bestemd. Intusschen hulde aan het bestuur, dat gezorgd had voor eene goede haan, en wij hopen dat het spoedig moge slagen om aan het doel der Vereeniging te be antwoorden. Dezer dagen overleed te Dinteloord eene weduwe die gedurende haar geheele leven gestotterd had. In de laatste oogenblikken van haar leven bragt zij met moeite uit: „K-kk-oo-oo-oo-kÓ-le." De omstanders om het sterfbed verdiepten zich in gissingen wat dit mogt beduiden. Spoedig echter begrepen zij dat er in dat woordje „kolen" iets moest schuilen. Zy gingen daarop aan het zoeken en vonden onder de zuurkoolton in den kelder 600 opgespaarde guldens. Alles wat kool is wordt nu door de erven met vlijt doorzocht. fELEGRA M. Yerselre, 12 February. Oesterheui'S. Gevraagd voor groote f 55, en eerste soort Zaaigoed ƒ17, doch niet verkocht derde soort Zaaigoed ad 7 en Afstekselad2 verkocht. KERKNIEUWS. Beroepen naar Harderwijk, dr. C. C. Schot Cz. te Tholen. Bedankt voor het beroep bij Ned. Herv. gemeente te Rilland—Bath door Da. Van den Berg te Cortgene. De ketkeraad van Noordgouwe heeft aan den heer Hoedemaker doen weten, dat hij, verre van sympathie zich gedrongen gevoelde van antipathie te getuigen, in de stellige overtuiging dat Gods woord, onbevoor oordeeld en met getrouwheid beluisterd, andere en hetere dingen aanprijst en voorschrijft dan door den Amsterdamschen kerkeraad worden begeerd en verrigt. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeding Sint-Domusstraat. Zondag 14 February 1886. '8 Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 'a Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 43. Collecte voor emer. pred., pred.-tved. en weezen. Donderdag; IS February, 's Avonds 7 ure, BIJBELLEZING. Gemengde Berigten. Als de Chinezen dit voorjaar wegens gebrek aan kleeding de deur niet uit kunnen, ligt dit niet aan hunne dames, maar aan het vergaan van het schip „Feronin" op de kust van Terschelling, dat vjjf duizend millioen naalden voor China aan boord had, die alle ver loren zyn gegaan.Eene mevrouw, bemerkende den al te vertrouwelijken omgang tusschen een Franschen kok en hare keukenmeid, zeide: >Maar, Mina, schaamje je niet, je door dien vreemden kok te laten kussen." >Ja, mevrouw!" antwoordde het meisje, »dat gaat nu al drie weken zoo. Ik heb 't hem van den eersten dag aan verboden, maar hij verstaat geen woord Hollandsch." Een slagersjongen te Amsterdam is op één morgen niet minder dan 6 maal door de politie bekeurd, lo. ter zake het vervoer van een kalf op een kar zonder hooi of stroo2o. idem omdat die kar geen zyblaren had; 3o. omdat de jongen beneden den bij de wet gestelden leettyd was4o. wegens brutaliteit tegen de politie5o. wegens het rijden op de kleine steentjes 6o. wegens het in verkeerde rigting inrijden van de Kalversfcraat. Wegens het overlyden van Kloetings burgervader is tot waarnemend burgemeester benoemd Alexander Legrand. Kees veelpraat te W. wordt aangeraden zich niet te veel met zaken van een ander te bemoeijenhet was beter dat hij oude rekeningen aan de ambachtslieden voldeeddie menschen moeten ook leven. Aldaar moet een secretaris zich wat fatsoenlijker gedragen tegenover de jongste leden laat hij bedenken dat hij aan een zijden draad hangt even als zijn lijfknecht. De paardeboonen komen al gauw uit de week. Iemand te Ou. moest zoo dikwijls niet naar de kasteleinsdochter loopen, over den achter weg, wa.nt er kan daar niet getelefonneerd worden. Een lastertong te Z. wordt aangeraden, geene on waarheden te vertellen van een meisje, waarvan niets te zeggen valt, anders zullen hare daden aan het licht worden gebragt. Te Noord, zal een too neelepel in 4 bedrijven worden opgevoerdlste bedrijf, de arm vader als tuinman2de bedryf, de overgeschoten boonen; 3de bedryf, Mina, een man zoekende4de bedrijf, een jong meisje ten huwelijk gevraagd, doch mislukt. Daarna zal gezongen worden, wijzeniet te vet Mina met haar dikke wangen, Staat te kijken naar baas Piet, Want zij is vol verlangen Omdat niemand haar meer ziet, En haar broeder doet zyn besten, Om haar te krijgen aan een man, Maar zij zal wel zijn de lesten, Daar weten wy alles van. Het praatzieke naaistertje te Dreischor moest haar babbeltong wat in toom houden, en niet zooveel praten van een ander, daar zy zelf zoo vol gebreken is. Haagsche Brieven. den Haag, 11 Februari. Nu het Koninklyk echtpaar met de wintermaanden in de hofstad is teruggekeerd, is er eenige meerdere levendigheid in de nijverheid gekomen. De winter- partijen, de groote bron van welvaart voor deze ge meente, hebben een aanvang genomen. De Koning is voorgegaanachtereenvolgens zijn de Ministers van binnen- en huitenlandsche zaken, de hier woonachtige leden der Tweede Kamer gevolgd. Byzonder luisteryk was de partij, die door den anti-revolutionairen afge vaardigde Van WasBenaer van Catwyck werd gegeven, maar nog meer gedistingueerd was de muzikale soirée by den heer Van Eysinga, lid van den Raad van State, afstammeling van de oud-Friesche adeljjke geslachten, die, behalve over eene zeer fijne beschaving, over een zeer uitgebreid vermogen kan beschikken. Dit geeft eene verbetering in den achteruitgang der Haagsche industrie, die in de laatste jaren een dreigend aanzien begon te nemen. De faillissementen vermeerderden hier in geometrische evenredigheid, gezwegen van de veel vuldige accoorden, die door de groote winkeliers met hunne schuldeischera worden getroffen, en waarvan niets uitlekt. Zyn die faillissementen dikwjjls het ge volg van den weelderigen voet waarop de industrieelen hier leven, niet zelden spruiten zij juist voort uit gemis aan genoegzame weelde in de hooge kringen. De groote en de kleine mode-magazijnen leven van de hofbals, die in de laatste jaren op zeer beperkte schaal werden gegeven. De gezondheid van den Koning laat weinig te wenschen over. In de felste koude wandelde hy eiken dag een uur in de tuinen van Zorgvliet, terwyl hij als een voorbeeldig huisvader aan het jonge prinsesje al zijne zorgen wijdt. Spelenderwijze moet het de talen leeren, en reeds op vroegen leeftijd met alle mogelyke kennis worden doorvoed. De Koning stelt er ook veel prijs op, tot het volk af te dalen. Indien hij bestellingen heeft te doen, ontbiedt hij de leveranciers en onderhoudt zich met hen zeer minzaam. By die gelegenheid worden de kooplieden zóó onthutst en verlegen, dat zy met de vreemdeoortigste bena mingen den Koning aanspreken. Zoo noemde hem de knecht van een vogelenkoopman „WelEerwaarde", waaruit zou volgen, dat die knecht druk ter kerke gaat. De meeste vraagstukken, die de openbare meening in Nederland beroeren, maken den Koning niet byzonder warm. Zijne Majesteit heeft zich nooit byzonder inge nomen betoond met de plannen tot grondwetsherzie ning, terwijl hij zeker overtuigd is, dat de bewegingen der sociaal-democraten afstuiten op de liefde, die het volk den Koning toedraagt en er zijn niet weinigen, die meenen dat wanneer hij zich te midden van eene bende sociaal-democraten in een open rijtuig zou ver- toonen, die verschijning in staat zou zijn, al den indruk van de oproerige taal der volksredenaren weg te nemen. De zaak, die Zijne Majesteit thans vooral bezig houdt, is de haven van Scheveningen. Hoe de zaken zijn ver anderd Dertig jaren geleden werd de vaststelling van dit plan het felst door de hofpartij bestreden, van oordeel, dat den Haag een stad van weelde en nooit een stad van handel en nijverheid mocht zijn. De toe nemende achteruitgang der Haagsche nyverheid heeft evenwel de oogen van de meesten doen opengaan en de overtuiging doen wortel vatten, dat men naar nieuwe bronnen van inkomst moest uitzien tegenover den klimmenden aanwas der bevolking. De Kamer van Koophandel, die nu juist niet uit de eerste handels- sterren der residentie bestaat, heeft eerst verleden jaar begonnen te doen, wat zij reeds vele jaren geleden had moeten doende zaak van de haven van Scheve ningen aan de orde te stellen. Door de onvermoeide mede werking van den heer Parser, reeder te Scheveningen, is eeue ernstige concessie op touw gezet. De groote moeieljjkheid ligt in het finantieele. Tot aanleg dezer haven zyn ontzaggelijke kapitalen noodig, omdat zjj het daarstellen van groote werken van defensie onver mijdelijk maakt. De medewerking der Wetgevende Macht is daartoe een vereischte en nu is het zeer de vraag, of in deze benarde finantieele tijden deStaten- Generaal bereid zullen worden bevonden den aanleg van een werk te ondersteunen, dat oppervlakkig een werk van locaal belang Bchijnt te zyn. Toch is dit laatste het geval niet. Wanneer men eene statistiek bezat van de rampen die in deze eeuw het gemis van een haven te Scheveningen jaarlijks aan de visscherjj- vloot veroorzaakt, dan zou men de vraag mogen doen, aan welk koud eigenbelang en onverantwoordelij ke traag heid het te wijten is, dat men zich gedurende zoovele jaren over het algemeen belang der openbare veiligheid zich zoo weinig heeft bekommerd Want vele visschers vinden hnn dood in de golven in de onmiddelijke nabijheid der kust, terwyl zij geene plaats hebben om hunne vaartuigen in veiligheid te brengen. Het pleit dus zoowel voor het goed hart des Konings als voor zijne warme belangstelling in de Haagsche nyverheid en Scheveningsche visscheryen, dat hy deze zaak op de ernstigste wijze doorzet. Terwijl de dag, waarop de Tweede Kamer op nieuw zal bijeen komen is bepaald op 1 Maart a.s. regent het brochures over den kerkdijken strijd in allerlei vor men, zelfs in den novelle vorm. Van die brochure is misschien de laatst verschenene de belangrijkste, omdat dr. Kuyper in zijn Het conflict gekomen, niet enkel aan zijne orthodoxe tegenstanders den handschoeu toewerpt maar eindigt met het aanbieden van den olijftak. Na eerst zyn geloofsbroeders voor „zwarte vlaggen" te hebben uitgejouwd, waarmee de rooverbenden in Tonkin plegen te worden verstaan (fraaie beeldspraak voor de bedienaren des Woords in de hoofdstad), biedt hy hnn een „accoord" aan, dat zoo wat gelijk staat met vijftig percent. Dr. Kuyper stelt voor „eerljjk deelen," want al te veel is ook niet goed „en de historie leerde ons, hoe overmaat van kerkelijk goed den geest ver stikt en altoos weer ongeloof doet insluipen." Het voorgesteld accoord luidt aldus„Iaat de synode er buiten. Raak niet aan het kerkbegrip. Deel enkel het gebruik van goederen. Ge hebt te Amsterdam één kathedraal en tien kerken. Gebruik die kathedraal (de Nederl. Kerk) by beurte, en verdeel die kerken voor het gebruik in drie of vier groepen. Veel liever dan naar den rechter te gaan, schik zelve, o gemeente, uw rechtzaak bjj minzaam, eerlijk accoord." Wordt echter de kans op een minzaam accoord veel beter door die beleedigende taal'? En als dr. Kuyper en de zijnen vijftig percent ontvangen, hoeveel winnen zy dan nog? Wil dr. Kuyper nog van schikken weten, onver zoenbaar is de heer Domela Nieuwenhuis, blijkens zijne opruiende rede, Zondagavond in het Volkspark te Amsterdam uitgesproken. Vele vrouwen zaten op de voorste rijen, sommige met zuigelingen op den schoot, wien dus het „evangelie der ontevredenheid" met den paplepel moest worden ingegeven. Van welken aard die rede was, blijkt o.a. uit de volgende zinsneden „De welvoldane burgerjj, prat op haar welgesteld heid, slaapt in op hare ten koste der arbeiders ver kregen geldzakken en verbaast zich als de arbeiders hun ontevredenheid lucht geven. De arbeiders kunnen en mogen niet tevreden zyn. Hoe zou men tevreden kunnen zijnwanneer men verstooten is van alle goe deren der aarde, die ook voor het volk zijn weggelegd, dat ook recht heeft op de zegeningen der kunst, van de wetenschap, op de zegeningen van zijn arbeid. Het volk kan en mag niet tevreden zijn, zoo lang een handvol menschen stikt in de menigte van waren en de massa daaraan behoefte heeft. Weg met al die tevredenheidspredikers, weg met die slaapdrankjes, die het volk worden ingegeven I Weg met de huichelaars en eerzuchtigen, die vertellen, dat het zoo erg niet is, omdat zij zei ven genoeg hebben!" Wat is dat anders dan de taal der revolutionairen vóór de Franeche om wenteling, dan de taal der nihilisten in Rusland. Kan men zich eene lagere roeping voorstellen (en dat nog wel van een voormalig geestelijke), dan het volk tot ontevredenheid aan te hitsen. Indien het ruw ge meen straks tot baldadigheden overslaat, aan wien de schuld In die rede, die natuurlijk op het daar vergaderde duizendtal hoorders en hoorderessen een overweldigenden indruk maakte, kwam ook eene scherpe afkeuring voor van eene handeling van den heer Heemskerk, die ongetwijfeld verschillend zal worden beoordeeld. Aan een by het Departement van Binnenlandsche Zaken geplaatsten klerk Croll, tevens lid van het Bestuur van het Sociaal-Democratisch Bond, is door den Mi nister de keus gesteld om vóór 1 Maart te kiezen tusschen zijne betrekking by het Ministerie of het lidmaatschap van het Bond; hy koos het laatste en het ontbrak dus niet in deze vergadering aan luide toejuichingen ter eere van den ambtenaar, „die geen verraad wilde plegen aan zijne beginselen." Onder scheidene leden voeren nu heftig uit tegen den Minister van Binnenlandsche Zaken, maar niet zoo smadend, dat zij voor hunne woorden ter verantwoording be hoeven te worden geroepen. De vraa<v doet zich nu evenwel voor, of de Minister van Binnenlandsche Zaken verstandig heeft gehandeld, door aanleiding te geven tot nieuwe ontevredenheid. Ongetwijfeld heeft de Mi nister het recht ambtenaren, die aan socialistische woelingen deelnemen, te ontslaan. Ieder ambtenaar i9 vry in het godsdienstige en staatkundige te denken en te gelooven wat hy wil; maar de ambtenaar, die den staat dient, behoeft niet door handelend op te treden, de werkzaamheid van den Staat te ondermijnen, of door lid te zijn van het bestuur, de tegen den ge- veBtigden toestand en openbare orde gerichte beweging te leiden, of te ondersteunen. Het zou, naar het my althans voorkomt, zwakheid bij de Regeering verraden, indien zy hare eigen ambtenaren vrijelijk liet begaan de maatschappij en den Staat in beroering te brengen. Prijzen der Boter eu Ejjeron. Zierikzee 11 February 1886. Boter hoogste koers ƒ0,57l/a en laagste koers ƒ0,52'/t per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers f 1,12'/, 1J- JjQgjg Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrijdaff-nami'ldags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Slbvcrtentun. Ouders Maandag 15 dezer hopen onze geliefde h CORNELIS HEIJBOER JACOBA VANE, hunne GO-jarige Eehtvereeniging- <8- te vieren. -8» <8- Hunne dankbare Kinderen, <&- Behuwd- en Klein-Kinderen, -b> <8- -3> ■8- Noordgouwe, 12 Februari 1886. -e» Zondag 14 Februari a. 8. hoopt CATHARINA ROTIER, Wed. Chr. IJzelenberg hare 89sto Verjaardag te herdenken; zijnde de oudste van Hare dankbare Kinderen, Bebuwd- en Klein-Kinderen. Geboren Zoon van Sluiskil, 7 Februari 1886. KLAAS JACOB, J. S. ROOSMA en N. P. STEUR. Voorspoedig bevallen van een Zoon, A. A. ten HAAF—van Dussen. 11 Februari 1886. bevallen van een Zoon D. C. MANNI—Verlinde. Zierikzee, 11 Februari 1886. Heden overleed te Eindhoven, na eene kort stondige ziekte, voorzien van de HEL Sacramenten, onze geliefde Tante en Behuwd-Tante, Mejuffrouw JEANNETTE HELENA SCHAMPERS, in den ouderdom van ruim 74 jaren. M. E. ALBADA JELGERSMA—Schampers. A. F. ALBADA JELGERSMA. Bergen-op-Zoom, 8 Februari 1880,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1