ZIERIKZEESCHË jVIEUUMIOIII. No. 5192. 4L2s,e Jaarg, Dingsdag 9 Februarij I88(>. BEKENDMAKING. A FKONDIGING. BEKENDMAKING. POLITIE-DIENAAR. Nieuwstijdingen. Verschijnt DING-SDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADV SRTENTIËN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. SCHOOLVERZUIM. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee ruaken bekend, dat door hen, ter voldoening aan art. 81 der wet op het lager onderwijs, is opge maakt en ter Secretarie voor een ieder ter lezing neder- gelegd, een staat van kinderen, boven de zes en be neden de twaalf jaren, die zich op den le Januarij 11. in. de gemeente bevonden, en die niet gevonden zijn geworden op de lijsten van schoolgaande kinderen, ingezonden door de hoofden der openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs, noch op de lijsten der kinderen, die huisonderwijs ontvangen. Zij vestigen voorts de aandacht van belanghebbenden op de wetsbepaling, »dat ouders of verzorgers van op >dien staat voorkomende kinderen,geene ondersteuning >van wege de gemeente verkrijgen (geneeskundige »hulp uitgezonderd), tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onregte op dien staat zijn gebragt, of het >niet schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten" Zierikzee, den 5 Februarij 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. BELASTING OP DE HONDEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1885 op 5 dezer door den Gemeenteraad is vastgesteld en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering gezonden. Zierikzee, den 6 Februarij 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Loting voor de Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Zierikzee Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Brengen by deze ter kennis van belanghebbenden: dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen, zal plaats hebben te Zierikzee op het gemeentehuis Maandag den 22 Februarij e.k., te be ginnen des voormiddags ten 9 uur dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lote- lingen, of door hun vader of voogd; dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebragt, tegen bewijs van ontvang; dat op Woensdag den 24 Februarij 1886, des vóór middags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet; dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broeder- dienst reclameerende, zij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van heuzelve en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelyke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee, den 8 Februarij 1886. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat de agent van politie in deze gemeente C. WEST- STRATE, op zijn verzoek eervol is ontslagen, en dat in zijne plaats is benoemd, JACOBUS BLA-AJN, die als zoodanig op heden in dienst is getreden. Zierikzee, den 8 Februarij 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. EEN GELEGENHEIDSPREEK. We willen ditmaal een sermoen houden over een onderwerp dat even goed past in de lijst van dezen tijd, als een beschouwing over volksvermaken doen zou in de eerste week van de Rotterdamsche kermis. En gelijk ieder, die zich opmaakt tot het vervullen van zulk een taak, zeer wijs handelt alB hjj het aantal be keerlingen welke hij winnen zal, niet te hoog taxeert, zullen we geen illusies scheppen over den invloed van het eenvoudig woord, dat we spreken gaan, op de toekomstige gedragslijn van hoorders of lezers. In 't voorbijgaan gezegdmen beweert dat zij, die den vinger leggen op een bepaald aangewezen maat schappelijk gebrek, meer nut stichten dan wie zoo maar in het algemeen de maatschappij slecht of bedorven noemenvooral als zjj zich beijveren, om van het be sproken kwaad de vermoedelijke oorzaken en gevolgen op te sporen. Nu ja, nut stichten willen we gaarne doch daaraan is een voorwaarde verbonden, welker vervulling buiten onze magt ligt. •Men zal onze meening onmiddeljjk begrijpen, als wij zeggen dat we te spreken hebben over beren. Hoe komt het dat zoo menig huisvader, en ook zoo menig „éénloopend gezel" de eerste maauden des nieuwen jaars met zekere schrik ziet naderen, waar door zelfs zijn Nieuwej aars vreugde een bedenkelijke schaduwzijde verkrijgt, ofschoon hij natuurlijk zorg draagt die zooveel mogelijk voor het oog van anderen te verbergen De oorzaak ligt bij die kleine papieren kweldui- veltjes, met die bekende roode lijntjesuitgewerkte voorbeelden van vermenigvuldiging en zamentelling waarvan de „som" of het to,taal meest altijd tegenvalt, en die, bijeengevoegd, niet zelden een bedrag vertegen woordigen, groot genoeg om iemand met bezorgdheid de vraag te doen stellenHoe krjjgen we 't nog betaald O, zeker, daar zijn menschen die met de ernstigste dingen den spot drijven, voor wie het vreeselijkstenog lachwekkend is. Ontelbaar zijn de verhalen welke men elkander opdischt van schuldeischers, alias beren, die op een oolijke manier werden beetgenomen; en merk waardig is het, dat de sympathie van den toehoorder altjjd neigt naar de zijde van den man die zijn onge- wenschten, met een nota gewapenden bezoeker, zonder geld de trappen af deed kuijeren. Of dit verschijnsel naar een behoorlijk ontwikkeld gevoel van zedelijkheid wijst, zullen we maar daarlaten. Misschien is het spot ten met spoken wel een teeken, dat men er doodsbang voor is. Spoken zijn het, inderdaad, die roodgelijnde briefjes in nette enveloppe. Althans wie slechts over beperkte middelen kan beschikken, en er prijs op stelt ieder 't zjjne te geven, heeft alligt de ervaring opgedaan, dat ze hem slapelooze nachten bezorgen, of ten minste hem een groot deel van zijne opgewektheid ontnemen. Maar nu vinden we de laatste zulk een kostbaar goed, dat het wezenljjk jammer is er het geringste gedeelte van kwijt te raken. Als men dus eenmaal de proef heeft gehad hoeveel gedruktheid een stapeltje onbetaalde rekeningen wel kan veroorzaken, dan zou men er prjjs op stellen het voorbeeld te volgen van den hoogst verstandigen ezel, die oppaste by zekere gelegenheid het „da capo" te vermijden. Ongelukkigerwijze Bchjjnt dat niet zoo heel gemak kelijk te zijn. Jaar in jaar uit ondergaan dezelfde men schen dezelfde kwellingen, zonder dat zjj de hoop zelfs durven koesteren, er vóór hun levenseinde nog van verlost te worden. Wel stellig. Beperk uwe uitgaven tot het strikt noodige, en betaal dat noodige zoo lang mogelijk con tant. Dat is heel eenvoudig. Reden waarom het recept niet wordt toegepast. Konden we een doeltreffend middel opgeven dat een grooten omhaal vereischt, er bestond meer kans op succes, evenals kwakzal yera-vooraetiriften door de menigte veel trouwer worden opgevolgd dan de voor de hand liggende wenken van den arts. Ook deze zijn dikwijls, vooral wanneer het de gezondheids leer geldt, bijzonder eenvoudig. 'tis niet onwaarschijnlijk dat velen, die het met ons recept eens beproefden, niet reeds dadelijk, het eerste jaar, van de rekeningenstroom bevryd zouden raken; maar toch zou deze minder mild vloeyen. Een volgend jaar weer wat gewonnen, en na verloop van eenigen tijd is de intermiteerende koorts geweken. We hebben weieens hooren beweren dat ifi geen land der wereld het misbruik van het gewone winkel- crediet in zoo sterken graad heerscht als bij ons. Of 't waar is kunnen we niet nagaan het onderwerp ontsnapt aan de waarnemingen der statistiek. Alleen kunnen wij de getuigenis inroepen van alle nering doenden, en deze zullen bevestigen dat het inderdaad heel erg is. De gevolgen zijn wel waarneembaar. Er zijn huis gezinnen met redelijke inkomsten, en die toch den indruk geven dat zij in armoedige omstandigheden verkeeren. Zoodra er iets ontvangen wordt, heeft men de rekening voor 't grjjpen, die er mee betaald moet wordenmen heeft, als 't ware, altijd maar geleefd ten koste van de toekomst, een toekomst die niemand onzer in zijn hand heeft. Vele van die Nederlandsche Micawbers zitten misschien ook te vlassen op een bui tenkansje, dat hen in staat zal stellen aan al hun ver- pligtingen te voldoen, en dat maar één onaange name eigenschap heeft, die nameljjk, dat het steeds uitblijft. Vooral aan jonge menschen, die pas hun zelfstandige levensreis beginnen, kan het nooit genoeg op het ge moed worden gedruktvermydt de paden van het crediet. Laat aïtyd het bedrag der reeds ontvangen inkomsten de uiterste grens zyn, tot welke de uitgaven mogen worden uitgestrekt; behelpt u liever met het bescheidenst deel, dan op hetgeen nog komen moet een wissel te trekken, die slechts tot uw schade wordt gehonoreerd. In dit geval is het disconto een belang rijk deel van uw levensgeluk. Is het koopen of laten werken op crediet verderfelijk voor de welvaart der individuen, ook handel en nijver heid ondervinden er groote nadeelen van. De koopman heeft, om zijne zaken aan den gang te houden een be langrijk bedrijfskapitaal noodig en evenzoo de werk gever, die toch alle weken zijn arbeiders moet uitbetalen, en voor den aankoop van materieel dikwijls, hij gebrek aan contanten die hem toch eerlyk toekomen, buiten de mogelijkheid geraakt de goedkoopste mark ten of de beste qualiteiten te zoeken. Zoo diep is het misbruik doorgedrongen, en zulk een omvang heeft het verkregen, dat personen, wien het aan middelen volstrekt niet ontbreekt, het jaar by welks aanvang de nota's inkomen, een heel eind laten voorbijgaan, alvorens aan betaling te denken. Men schijnt zich wel te verbeelden, dat zulks voornaam staat. En laat nu eens een koopman, die zelf door het uitblijven van 'tgeen zijn wettig eigendom is, in ver legenheid geraakt, op de meest bescheiden wijze vragen, „of mynheer niet zoo vriendelijk zou willen zijn, de nota over het voorgaande jaar te betalen?" In het gunstigste geval wy fantaseeren niet doch verzoeken de neringdoenden ons tegen te spreken als hun ervaring anders vertelt, in het gunstigste ge val zal aan zijn nederig verzoek dadelijk voldaan wordenmaar de klandizie van dien man is hjj kwijt. Een zeer natuurlijk gevolg van de noodzakelijkheid van een groot bedrijfskapitaal en van de veelvuldig voorkomende „oninbare posten" wie lang zaken heeft gedaan weet ten naaste bij wel hoe hoog hy dat verlies gemiddeld moet schatten, is dat de prijs der goe deren met de rente van het eene, met het bedrag van de laatste, moet verhoogd worden. Concurrentie waar borgt daartegen niet, want alle handelaars verkeeren in 't zelfde geval. Doch die verhooging wordt natuurlyk ook gedrageu door de goede betalers't ia niet mogelijk er verschillende prijzen op na te houden. Deze laatste bijzonderheid moest ons doen zamen- spannen om het kwaad ter helpen bestrijden. -(R- N.) Te St. Petersburg heeft men een dievenbende gevat, welke zich toelegde op het vergiftigen en be- rooven van huurkoetsiers. Zij gingen daarbjj aldus te werk: Een der leden van de bende huurde een rijtuig, dat er net uitzag, met een goed paard, en liet zich naar de eene of andere stille buurt brengen. Daar stapte hij af bij een kroeg en gaf er den koetsier een glaasje brandewijn, waarin hy ongemerkt een bedwel mend middel deed. Men reed daarop weer door, en vijf minuten later viel de koetsier bewusteloos neer. Dan nam de dief hem zijn kleederen af, trok die zelf aan, reed als koetsier vermomd, met paard en rytuig heen, en liet den koetsier, wien hy ook nog zijn geld afnam, aan zjjn lot over. Het bedwelmingsmiddel werd geleverd door een heelmeesters-assistent, die lid der bende was. €Bng«lanï>. Lowtleii, 5 Febr. Graaf Aberdeen is tot onder koning van Ierland benoemd Hij is jong, verstandig en populair, maar als een protestantsch ijveraar bekend. John C. Hamilton Gordon, graaf van Aberdeen, ge- horen 1847, behoort tot de Schot sche pairs. Hij he kleedde tot nu toe de waardigheid van Lord High Comissioner voor de Schotsche kerk, d. i. vertegen woordiger der regering in dit kerkelijk beheer. De Ieren zyn zeer ontevreden met de benoeming van den Onder-Koning, daar deze heftig anti-katholiek is. Te St. Helena is een boot aangekomen, waarin 14 personen der bemanning van het Amerikaansche schip „Frank Y Thayer," van Manilla naar New-York, alsmede de kapitein met vrouw en kind zich bevonden. De kapitein Clarck heeft medegedeeld, dat in den nacht van 2 January twee matrozen, van Manilla afkomstig, tot muiterjj oversloegen, de twee stuurlieden, den tim merman en twee matrozen doodden, den kapitein en anderen wondden, en daarna het schip in brand staken, na de bemanning, die in de kajuit was gevlugt, opge sloten te hebben. Den 4den January slaagden de kapitein en de matrozen er in zich vrij te maken en stelden zij alle pogingen in 't werk om den brand te hlusschen, doch te vergeefs. Jntusschen had men de muitelingen in handen gekregen en zonder pligtplegingen over boord geworpen. Daarna werd de boot te water gelaten, met proviand gevuld en het schip verlaten. Na dertien dagen op zee rondgezwalkt te hebben kwa men allen behouden te St. Helena aan. JFranltrijft, Moordaanslagen zyn te Parijs aan de orde van den dag. In de maand Januarij zyn te Parijs en in de omgeving niet minder dan 34 moorden en pogingen tot moord gepleegd en thans is er weder een in het Hótel de Louvre geschied, 's Morgens werd een zeer vermogend heer De Montauzan door iemand, die zich graaf Tédernes noemde, en met wien eerstgenoemde sedert eenige weken in kennis was, onverwachts ge wond door dat de graaf hem met een pendule op het hoofd sloeg. Toen graaf Tédernes in hechtenis was genomen, bekende hij baron Artaud-Haussmann te zijn, zoon van den voormaligen prefect der Seine Haussmann. Bij het verhoor bleek, dat de man volslagen krank zinnig was. Op de vraag welk zijn beroep was, gaf hij op bisschop te zijn, geheim kamerheer van den Paus, apostolische zendeling te Jeruzalem enz. Hij beweerde dat hij door Leo XIII naar Parjjs gezonden was om de leden der familie Montauzan, die hier en daar ver spreid zyn, bijeen te brengen. Op de vraag, welke drijf veer hem tot het plegen der misdaad had aangezet, antwoordde hij lagchende, dat hij zulks uit de grap had gedaan. De confrontatie van den moordenaar met Aet slagtoffer leverde niets bijzonders op. Weenen, 6 Febr. Alle mannen tusschen de 20 en 50 jaar, zijn in Servië onder de wapens geroepen. jpuitstiiltmb. Het toppunt van gierigheid heeft een man te Berlyn, die dezer dagen stierf, aan den dag gelegd. Eenige dagen voor zijn dood, toen hij zijn einde voelde naderen, zeide hij reeds de huur van zijn huis op, opdat de erfgenamen geen kwartaal huur meer zouden be talen dan noodig was. Wanneer men om zulke zaken denkt is het geen wonder, wanneer men het van huis knecht tot rentenier brengt met een vermogen van een half millioen, evenals hy. Slcberlanb. Amsterdam, 6 Febr. Lieze, de vroegere eigenaar van het bekende Heidelberger Vat te Zandvoort, heeft bekend L'Amblé met medepligtigen vermoord te hebben. Het horloge met ketting, de portemonnaie en de por tefeuille van L'Amblé heeft hij in het water geworpen aan de Prins Hendrikkade tegenover het Schipper - straatje. Hiernaar is den ganschen dag onder toeloop van honderden nieuwsgierigen gevischt. Op de kamer van Lieze zijn een fantasie- en een zwart vest van L'Amblé gevonden. Jochema is ontslagen. De politie zet haar onderzoek voort. Sedert eenigen tijd hebben de appelen uit Italië, Spanje, Portugal enz., in de wandeling Sinaasappelen genoemd, een geduchten concurrent gekregen in die van Palestina. De Duitsche, maar vooral de Engelsche commissiën tot onderstand van behoeftige Israëlieten aldaar, hebben op groote schaal gaarden en velden in de omstreken van Zephat, Tiberias en Jeruzalem doen aankoopen, om er die vrucht in cultuur te brengen. De onderneming is uitstekend geslaagd en honderden arme gezinnen zijn er door aan den kost gekomen. De Palestjjusclie appel onderscheidt zich door zoeteren smaak, fijner zamenstel, gering aantal en kleinere pitten en voorts door meer ovalen vorm bij dunner schil. De aftrek, ook in ons land, is reeds aanzienljjk en voor het Heilige Land belooft die cultuur een goede bron ran bestaan en ontvangst te worden Amsterdam, 7 Febr. Toen eergisterenavond de lezing van prof. Yan Hamel in de „Vrije Gemeente" alhier was afgeloopen, trok een troepje socialisten, die deze zamenkomst hadden bygewoond, onder het zingen van het zoogenaamde „vrijheidslied" van daar door de Leidschestraat tot op den Heiligenweg, waar zij eenige politieagenten ontmoetten die hun het zingen verboden. Men maakte regtsomkeerd en trok langs den Singel verder de Btad in. In de Kalverstraat ontstond weder een botsing. De agent van politie der le sectie, Bolle, vermaande de menigte uiteen te gaan, aan welke ver maning echter niet werd voldaan, zoodat de agent een der aanvoerders trachtte te arresteeren. Hij ontving hierbij echter een hevigen slag met den stok in het gelaat, waardoor zjjn neusbeen zoo goed als verbrijzeld werd. De man moest van de vervulling van zijn dienst afzien en onmiddelijk naar het gasthuis worden vervoerd. De commissaris van politie der le sectie, mr. E. Van Raalte, stelde onmiddelijk een gestreng onderzoek in en naar aanleiding daarvan werden gisterenmorgen twee personen in hechtenis genomen en verhoord. Onder hen is de bekende colporteur van „Regt voor Allen," De Zwart, die op de Prinsengracht door drie rechercheurs van het hoofdbureau werd aangehouden en onmiddelijk wegens verzet geboeid naar het bureau werd gebragt. Beide gearresteerden ontkennen hun schuld en zjjn voorloopig op vrije voeten gelaten. 'sGravenhage, 6 Febr. Alhier stond gisteren teregt een Duit9cher, W. S., kleermaker van beroep, die te Brussel leefde met eene voormalige dienstbode van mevr. H. Deze wist hem over te halen in te breken in de woning op den Westersingel, te Rotterdam, van hare vroegere meesteres, die, naar zij meende, uit de stad was. Hjj ging naar Rotterdam met breekwer- ktuigen en een grooten zak. Op den avond van Zondag 16 Augustus, tusschen 10 en 11 uren, kwam hij aan de woning van mevr. H., die naar zijne meening uit de stad was, maar die met huishoudster en dienstbode naar den schouwburg was gegaan. Hjj wist door het wegbreken van een ijzeren vlechtwerk voor een raam van het souterrain toegang tot de verschillende vertrekken der woning te verkrjjgen. In de slaapkamer van mevrouw gekomen, ontstak hjj eene kaars en nam uit eene openstaande spiegelkast een kistje, waaruit hjj, na het te hebben opengebroken, zich een groot 3 aantal byouterieën en kostbaarheden toeeigende, terwijl hij den medegebrag- ten zak volstopte met kleediugstukken, welke hjj uit eene kleerkast had gehaald. Hiermede bezig zjjnde, doch nog niet voldaan/ daar hij ook de geldswaarden dacht te stelen, werd hjj opgeschrikt door gerucht in huis. Mevrouw en hare huisgenooten waren terugge komen. De huishoudster die, boven komende, lucht van kaarsvet en verbrande lucifers rook, keek eens goed rond en ontdekte den beschuldigde, die zich achter de gordjjnen van een ledikant had verborgen. Hevig verschrikt liep de juffrouw gillende de kamer uit, maar had de tegenwoordigheid van geest, de kamer af te sluiten. De inbreker, die zich daardoor in de val zag, sprong uit het openstaande raam dat op den achtertuin uitzag, en kwam daardoor met achterlating van den gevulden zak op het balkon van de bel-étage, terwjjl hij door een tweeden sprong van eene aanmer kelijke hoogte in den tuin belandde, doch tevens een been brak, waarom hjj, nadat hij zich nog vier tuinen ver, tot in dien van den heer R., had voortgesleept, eindeljjk niet verder kon. De voorwerpen die hjj in zjjne zakken bjj zich had geborgen, begroef hij daar onder een boom, met de bedoeling, om, wanneer alles goed afliep, ze later weg te halen. Daarna kon hjj zich nog op weg begeven, maar zjjn been was hem zoo hinderlijk geworden, dat hjj ten slotte moest bljjven liggen. De politie, die hem 's morgens zonder iets bjj zich, maar met een gebroken been vond liggen, droeg hem naar het bureau, waar het bleek, dat hij de dader was van den reeds bekend geworden diefstal. Tegen den dief, die alles bekende, werd 5 jaar tucht huisstraf geëischt. Ook geen vooruitgangIn 1885 stonden in de residentie 1190 perceelen leeg. Jhr. Siccama heeft van den Koning de vereerende opdragt ontvangen, om Z. M. van advies te dienen op een plan tot het maken van een kanaal van Scheve- ningen naar Vlaardingen, teneinde het Westland met Scheveningen eene goede watergemeenschap te bezorgen. De heer Siccama heeft zich dadelijk onledig gehouden met het doen van opmetingen te Schipluiden. Eene bespanning van vier paarden met twee manschappen, gecommandeerd door een wachtmeester van „de veld", van Den Haag afgezonden naar het fort aan den Hoek van Holland, om van daar een ledigen munitiewagen af te halen, geraakte Woensdagmiddag te 2 ure, op den terugweg, wegenB de onbekendheid in loco van den commandant, verdwaald op een duin- slag achter Terheyde, bij Monstereen zeer smal, eerst sedert kort opgezet dijkjeeen der achterwielen ge raakte kort op den kant, het zand liep weg, en daar tuimelden wagen, paarden en krijgslieden hals over kop van den muilen zandhoop af, circa vier voet diep, en kwamen eenigzins onzacht in het aangrenzend koolland neder. Een der manschappen kwam met een heen onder zjjn paard te liggen eu bezeerde zich een weinig; maar verder had er gelukkig vohtrekt geen ongeval plaats. Een 30-tal in de nabijheid werkende arbeiders van het hoogheemraadschap Delfland waren dadeljjk bereid de behulpzame hand te bieden, en wagen, paarden en manschappen stonden nu spoedig weder overeind. Men schrijft uit 's Hage aan de „Amst. Ct. „Dezer dagen heeft de lief hebbende echtgenoote van den heer v. d. H. de echtelijke woning verlaten, met zich voerende vier minderjarige kinderen, en naar men met zekerheid meent te weten een bedrag van honderd duizend gulden. Zjj zou zich via Antwerpen en Liverpool naar een der Zuid-Amerikaansche Staten hebben begeven. Alle pogingen worden door de achter- blij venden in het werk gesteld, om haar spoor te ont dekken. Naar men wil zou een commissaris van politie hier ter stede zich naar een der Engelsche havens hebben begeven." Bestekkenstijl van het Ministerie van Binnenl. Zaken In het bestek van het dezer dagen aanbestede onder houd enz. van de gebouwen der Polytechnische School te Delft, komt op blz. 9 onder d. het volgende voor „De panlatten op nieuw te spijkeren met bijlevering van niet bruikbare" Begrijpe wie het begrijpen kan, schrjjft de „Delft- sche opmerker." Rozenclaal, 6 Febr. In de heden alhier gehou den vergadering van den Beetwortelsuikerfabrikanton- Bond in Nederland is besloten, dat de prijs der beetwortelen tot 20 Febr. in stand wordt gehouden, en na dien tjjd met een gulden zal worden verminderd. Terneuzen, 5 Febr. In de heden gehouden raadsvergadering is wederom den slechten toestand van den stationsweg ter sprake gebragt. Dit is niet de eerste maal. Reeds in December van het vorige jaar werd op voorstel van den heer Fercken besloten in onderhandeling te treden met het Rijk en de betrokken Spoorwegmaatschappij ten einde spoedige verbetering in den onhoudbaren toestand van dien weg te brengen en stelde genoemde heer voor, dat de gemeente in de kosten dier verbetering het l/3 gedeelte zou bijdragen. Tot heden zijn we echter nog even ver als toen, en telkens wanneer men gedoemd wordt om die „hrjj» moeras" te doorwaden, slaakt men met de Genestet de zucht: „Trek overschoenen aan gewijde gr^nd der vaderenKlauterend langs den slootkant, springend van het eene begaanbare plekje op heb andere, leggen telkendage van 's morgens 6 tot 's avonds 10 ure, tal van inwoners en vreemdelingen dien „goeden" weg af; en overbodig mag het dus niet heeten, dat de Raad, thans voor de derde maal dien slechten toestand besprekende, besloot den knoop door te hakken en zich met het Rijk en de Spoorwegmaatschappij te ver staan, ten einde aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken, door het aanleggen van een kei- en klinkerweg, de kosten te dragen door de Maatschappij en de Gemeente, terwijl het onderhoud van dien weg aan de Gemeente en het Rijk zou komen. Gering is de opoffering, die de Gemeente zich getroost, voorzeker niet, maar is de weg eenmaal daar, dan zal men ook de voldoening smaken een billijk verlangen der inge zetenen te hebben vervuld en indirect den bloei der Gemeente te hebben bevorderd. En dat Terneuzen bloeit, daarvan leverde ook deze vergadering wederom een bewijs te meer. Immers niet alleen dat in tegen stelling met vele andere plaatsen hier geen gebrek aan werk heerscht, maar pas is er door den Gemeenteraad bepaald, dat er op zekere voorwaarden aan den Oos- telyken kanaalarm in de rooilijn met den voorgevel van het huis van den wethouder Dronckers, bouwgrond was te verkrjjgen, of een vijftal aanvragen zjjn reeds ingekomen en toegestaan, wel een bewjjs dat die maat regel algemeen wordt beschouwd als een middel om te kunnen voorzien in den hier heer-schenden wonings- nood. Een gunstig teeken vooral, wanneer men daarbij den toestand vau Middelburg en elders vergelijkt waai de huurwaarde der huizen in de laatste jaren met 10 °/0 is verlaagd. De ontworpen huizen moeten ingevolge raadsbesluit een hoogte hebben van minstens tot aan de dakgoot van 'thuis van Mr. Dronckers, en daar mede is Terneuzen weder met een rij flinke huizen aan 't kanaal verzekerd. In dezelfde zitting van den Gemeenteraad werd be noemd de heer A. Weiaselt te Oostburg, tot onderwjjzer aan school B. Met den benoemde stonden op de voordragt, de heeren L. Jonksma te Dokkum en J. M. Meerman te Tholen. Zeer te hopen is het, dat de vacature, die, ontstaan door het vertrek van den heer van Bakergem naar Yerseke, thans reeds bjjna drie maanden duurt, spoedig door het in functie treden van den benoemde zal worden vervuld. Een verzoek van den onderwijzer Schiphorst tot verhooging zijner jaar wedde, werd afgewezen. Yei-selie, 7 Febr. Vrijdag avond omstreeks 7 uur is de tjalk van den schipper W. Mulder, geladen I met steen, tusschen de peilschaal en Zjjpe tegen het strand op de kant van 't vaarwater geraakthet schip begon spoedig zoo scheef te zakken, dat niemand aan boord kon bljjven. Gelukkig is de schipper J. Verspoor, varende voor den heer P. Poeleman alhier, met zijn vaartuig op zij gekomen en heeft schipper, vrouw, knecht en drie kinderen bjj zich aan boord genomen. Omstreeks 3 uur is de tjalk weder vlot ge komen en heeft de reis kunnen voortzetten. Ook een ijzeren aak, die met steenkolen geladen en voor Antwerpen bestemd was, geraakte op dezelfde hoogte op eene Btrekberm. Het schip was spoedig zoo lek, dat men den geheelen nacht heeft moeten pompen, om het boven water te houden. Des morgens heeft men per telegram een sleepboot aangevraagd aan Hansweert. Yerseke, 7 Febr. Naar men verneemt is de aanvrage der Heeren Filet en Hartogh om consessie tot den aanleg van een stoomtramweg van Yerseken dam naar 't spoorwegstation Kruiningen toegestaan, en zou die aanleg verzekerd zjjn, indien door de Yerseke- naren voor minstens f 15000 aandeel in de exploitatie genomen wordt. West-Kapelle, 6 Febr. Voor een lid van den gemeenteraad alhier moet herstemming plaats heb ben tusschen de heeren J. de Troije en A. Verhulst. Domb uvgf6 Febr. Terwjjl Vlissingen zich welhaast in een flink badhuis zal verheugen, zjjn, naar we met leedwezen vernemen, de grootsche plannen tot bevordering van den bloei van Domburg voorloopig op den achtergrond getreden en zeker is daarvan voor dit jaar niets te verwachten. Inmiddels gaat onze bad plaats jaar op jaar vooruit, en reeds thans moeten door eenige familiën afspraken zyn gemaakt voor het aan staande badseizoen. Goes, 6 Febr. Door ds. Laan werd in de z. g. bjjbellezing gesproken over Sauls gang naar de tooveres te Endor. ZWEerwaarde kwam tot de conclusie dat het stellen van vragen aan dooden, zooals door de spiritisten geschiedt, niet door een waar christen ge daan wordt. Het omgekeerde der stelling n.L, dat hjj een waar christen is, die geene vragen aan overlede nen doet, liet ds. Laan onbesproken. In eene volgende bjjeenkomst zal ds. Huet terzelfder plaatse zjjn gevoelen omtrent deze veelbesproken zaak mededeelen en hoogst waarschijnlijk tot eene tegenovergestelde conclusie komen. Reeds meermalen is er op gewezen hoe gevaar lijk kleine wonden soms in hunne gevolgen kunnen zijn. Op het nabjj gelegen Kapelle heeft men daarvan weder een voorbeeld. Een dienstmeid had zich wat diep met eene speld in den vinger geprikt. Zij had daarop even wel geen acht geslagen, aoch door het wasschen van rood flanel is er bloedvergiftiging ontstaan, die koud vuur ten gevolge had. Gelukkig is door tijdige afzetting van den vinger verder kwaad voorkomen. Zierikzee, 5 Febr. Eindelijk is de heer Justus van Maurik ook alhier opgetreden en dat het publiek dit op hoogen prijs stelde, bewees de volle Concertzaal op gisteren avond. In het eerste gedeelte zjjner voor dragt vergastte de Spreker zjjn gehoor op een zijner Novellen, getiteld „de Knorrepot". Een uittreksel daarvan te geven, zou overbodig zyn voor degenen die hem hebben gehoord, en voor de overigen weinig be- teekenen. Genoeg zjj het, indien wij melden, dat de heer van Maurik in deze novelle heeft trachten aan te toonen hoe door de „liefde", ook die van kinderen, een „knorrepot" kan worden herschapen in een „kin dervriend". Mogen enkele tafereelen, naar ons inzien, wat te sterk zijn gekleurd (misschien door jagt op effect) het geheel was doorweven met fijne opmerkin gen uit het dagelij ksch leven, die op echt humoristische wjjze tot het verstand eu het hart werden gebragt. Na de pauze gaf de Spreker ten beste zijn bekende „voordragt over de voordragt", waarin hij op zeer duideljjke wijze uiteenzette hoe men niet moet voor dragen, en hoe verschillende oorzaken, zooals spraak gebreken, tooneeltooc, verwaandheid, lummelachtigheid, enz. enz. het beste stuk, de schoonste poëzie, kan worden onverstaanbaar gemaakt en alzoo bedorven. Dit alles werd door den Spreker op zeer Datuurljjko wijze voorgesteld en ieder zal begrjjpen dat dit niet weinig de lachlust van het publiek opwekte. —Hoe toèl voorgedrageu moet worden, dit liet Spreker, door het vergevorderde uur onbeantwoord, doch wij hopen dat hij nog wel eens hier op nieuw zal toonen dat hjj die kunst verstaat. Ten slotte een woord van dank aan die heeren, die het initiatief genomen hebben om den heer Van Maurik hier uit te noodigen. Zij toch hebben de ingezetenen van Zierikzee en omstreken in staat gesteld dit genot te smaken. Voor jongere en oudere Rederijkers zeer aanbevelenswaardig ter overweging. Z. M. heeft benoemd tot 2de luit. bij de dd. Schut- terjj alhier de heer R. D. Nauta, thans schutter. Naar wij uit goede bron vernemen zullen de heeren L. van Breen en G. Geerling, commissarissen der loodsen, respectieveljjk te Vlissingen en te Zierik zee, wegens zwakke gezondheidstoestand met 1 April a. s. met pensioen den dienst verlaten. Tot rijksveldwachter zjjn aangesteldJ. de Die, gepasporteerd marechaussee te Schoondjjke, en C. West- strate, agent van politie te Zierikzee, beiden ter stand plaats Amsterdam. Naar de „Amst." verneemt, is de Nederlandsche concessie voor den stoomtramweg Breskens—Maldeghem, die aanvankelijk voor 30 jaren wa3 gegeven, thans tot 50 jaren uitgebreid. Wij vestigen de aandacht van onze lezers, die iu den vorigen zomer de internationale tentoonstelling te Antwerpen bezochten, op de mededeeling in het Bel gische officieele blad, dat de trekking van de loterjj dier tentoonstelling zal aanvangen op den 22sten Fe bruari 1886. De prijzen zullen, op straffe van verbeurd verklaring, vóór 27 April 1886 moeten afgehaald zjjn aan het „Paleis voor schoone kunsten," aldaar. Nadat de Raad der gemeente Kerkwerve op Vrijdag den 29 Januarij jl. eeu voorstel van den Dis- tricts-schoolopziener om het Hoofd der openbare school aldaar niet eervol te ontslaan, verworpen had met 4 tegen 3 stemmen, heeft genoemde Raad in zijne ver gadering van Woensdag jl. op een nader schrjj ven van den Districts-schoolopziener besloten, het Hoofd der school niet eervol te ontslaan met 5 tegen 2 stemmen. De heer P. Kwekkeboom, te Arnemuiden, heeft na 44-jarigen dienst als hoofd der openbare school aldaar, zjjn eervol ontslag aangevraagd. Naar „De Wekker" vernoemt zullen de examens voor de onderwjjzers-akte aanvangen Maandag 5 April e. k. Er bevind zich op het oogenblik in Drente een Amerikaan (geboren Nederlander), gekomen, om op last van een der Amerikaansche staten laud ten verkoop aan te bieden. De voordeelige voorwaarden doen. me nigeen tot vertrek naar de nieuwe wereld hesluiten. Een landbouwer o. m. heeft het voornemen, zjjne vaste goederen, ter waarde van ongeveer J 100,000 te gelde te maken, om daarna het land te verlaten. Te Bergen op Zoom heeft de politie drukke tjjden. Nu heeft men weder beproefd in te brekenditmaal in de yzergieterjj der firma Rogier, Nerincx en Richter. Door uitsnijding van eene ruit heeft men zich toe- I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1