ZIËRIKZËËSUBË NIEUWSBODE. No. 5191. Zatnniaij 6 Februari/ 1880. 42ste Jaarg. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. aSle&erlitinb. Verschijnt DINGSDAG, DONPERDAG en ZA.TCJRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV SRTENTIËN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland, gezien art. 73, 2de lid, van de wet regelende het "kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) noodigen de inwoners der provincie uit, zoo zij in de grondbelasting, de personeele belasting ot het patent- regt, op de kohieren tot den loopende dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren, en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten aiasonaerlijli wordt betaald) vóór of uiterlijk op 1 April aanstaande aan hen te doen bljjken. Middelburg, 29 Januari 1886. Gedeputeerde Staten, de brauw, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te zlerikzee Gezien art. 73, 2de lid van de wet, regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) Noodigt de inwoners der gemeente uit, zoo zjj in de Grondbelasting, de Personeele belasting of het Patent- regt, op de kohieren tot den loopenden dienst behoo rende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uit treksels uit de Kohieren) vóór den 15 Februari] a.s. ter Gemeente-Secretarie te doen blijken. Zierikzee den 4 Februarij 1886. J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Wat wij nog in de toekomst wanen is dikwijls nabij eer wij het weten. Zeker is niemand verrast door het bericht, dat het Engelsclio Kabinet zijn ontslag aan de Koningin heeft aangeboden, want de moge lijkheid, ja de waarschijnlijkheid nam als inet elkeo dag toe. Maar toch men kon niet vermoeden, dat de slag vallen zou, nog voor het Lagerhuis met zijn adres van antwoord gereed was. Die snelle ontwikkeling bewijst wel, dat alles er op gericht was, die te bereiken en zoo is dan de toeleg van Gladstone gelukt en de wensch van velen vervuld, die, zoo ze hem al niet terug verlangden, dan toch van het Ministerie Salis bury wilden verlost worden, 't Is eene korte vreugde geweest voor de nu weder heengaanden en zij kunnen gerust zeggen, dat hun kort bestuur geene gewichtige bladzijden in Engelands staatkundige geschiedenis vullen zal en dat men het meest daarover zal treuren, dat men weder in een toestand van onzekerheid en vertraging is gebracht. Onwillekeurig vragen wij wat zal net nu zijn? Naar het schijnt is H. M. de Ko ningin weinig met het aftreden van Salisbury inge nomen en is bet baar vooral niet welkom, dat Gladstone weder voor baar verschijnen moet als de man, aan wien zij wel genoodzaakt is de teugels van bet bestuur in handen te geven. Die persoonlijke weer zin is te betreuren, al leent de vorstin ook slechts baren naam. Reeds wat wij in ons vorig overzicht opmerkten, dat de Koningin nu weder als haar wil moet laten verkondigen, wat zij eigenlijk niet wil, reeds dat moet een gespannen toestand verwekken, die te betreuren is. Maar voor het volk is dat, in zekeren zin het minste. Van meer gewicht is de vraag,-zal Gladstone, als hij weder op het kussen is, de uitzichten vervullen, die hi) omtrent Ierland opende. Ook andere zaken zijn zeker gewichtig en zijne houding tegenover Birmah en Egypte, in het Rumeliscbe geschil en der- geljjken meer zal niet zonder invloed op zijn langer of korter Ministerieel leven zijn. Maar de hoofdzaak is thans Ierland, dat, moge het ook al niet tevreden zijn met de beloften van den oud-nieuwen Premier, toch op eene verbetering in zijn toestand hoopt, en dat zich zeker van hem afkeert, zoo hij niet bereid bevonden wordt om minstens de reeds genoemde con- cessiën te bandhaven. Kan men met waarheid zeggen, dat zelden een nieuw Kabinet voor zulk een brandende quaestie werd geplaatst, men moet ook met reden duchten, dat de oorzaak van bet terugkeeren wel eens die van een nieuw beengaan zoit kunnen worden. Maar wij verdiepen ons daarin niet en zullen allereerst ons verblijden als er maar weder een Kabinet is, dat de vrijzinnige vaan voert en een open oog beeft voor de krankheid waaraan het land lijden blijft, zoolang de innerlijke verdeeldheid blijft voortduren. Men zegt, dat Gladstone reeds gereed is met een stel Ministers,- dat hij de Koningin kan aanbieden. De crisis is dan spoedig opgelost en wij verwachten met geduld de dingen die kouien zullen. Sommigen geloofden dat Parnel eene plaats in het Kabinet zou willen innemen, maar wjj gelooven dat zij nader aan de waarheid zijn, die meenen dat lig dit in geen geval zou doen, omdat Rij wel zeker dan den invloed verliezen zou, dien hg nu op de Ieren uitoefent. Meer waarschijnlijk is, dat Hartington daarin optreden zal, ofschoon men reeds gezegd had, dat dit onmogelijk geschieden kon, omdat hg bij de beslissende motie met de minderheid stemde. Is vergeven en vergeten altijd en voor allen eene moeilijke zaak, ook eene Regeering komt er niet ge- maklijk toe kwijtschelding te verleenen van die tegen haar misdeden. Dat bljjkt nu wedei'in JF'raaIcz*4jlc waar bet voorstel van Rochefort, om de onlangs ver leende amnestie uit te breiden, bij de Regeering grooten tegenstand vindt. Men kan bet haar niet ten kwade duiden, wanneer men in aanmerking neemt, dat zjj Jiier door geene persoonlijke consideratiën wordt ge leid, maar in het belang des lands moet beslissen. Leed zjj eene nederlaag door het aannemen van de motie, die de behandeling der zaak urgent verklaarde, de zaak staat thans voor haar een weinig gunstiger, nu de commissie, die het voorstel onderzoeken moest besloten beeft, een ontradend rapport uit te brengen. Men verwacht dat spoedig de zaak in de Kamer zal behandeld worden. Het zal goed zjjn als zij maar af gedaan wordt, omdat zij de gemoederen nog al in be weging houdt en men moet erkennen, dat bet voor de belanghebbenden, voor de veroordeelden, ook wensche- lijk is, want hoe korter zjj zich vleien met eene goede hoop, hoe dragelijker voor hen de teleurstelling zal wezen. De Duitscho Rijksdag is met en over de Polen aan het vechten. Reeds in een vroeger overzicht spraken wij er van dat een aantal Polen uit Pruisen verwij derd werden en dat deze maatregel tegenstand had uitgelokt. Nu is de zaak in den Rijksdag ter sprake r' racht en hebben de Ministers, ook Bismarck, zich rover kunnen verklaren. De laatste liet zich vrij sterk uit, dat een herstel van Polen als zelfstandige Staat lang9 wettelijken weg eene onmogelijkheid is en bij wees op het onophoudelijk woelen van dit volk, waardoor een krachtig bandelen onvermijdelijk is, zal men het land niet aan gevaren blootstellen. Hij noemde een Minister, die niet alles wilde opofferen om het vaderland voor gevaren te bewaren, een lafaard. Bij deze gelegenheid wierp de Rijkskanselier de beschul diging verre van zich, dat lijj een coup d' état in den zin hebben zou, wanneer de Rijksdag de wet op het brandewijn-monopolie mocht verwerpen. Zeer duideljjk deed hij uitkomen, dat hem, zoo het noodig werd, wel andere middelen ten dienste zouden staan om zijn doel te bereiken. De heeren in het Noorden kunnen het maar niet eens worden, 'tls een treurig conflict, dat nu reeds lang in Denemarken tusschen 's Konings raad gevers en de wetgevende macht bestaat en er schijnt bij geen der partijen aan toegeven gedacht te worden. Dat is dezer dagen weder gebleken, toen bij Koninklijk besluit buiten de Kamers om de Regeering gemachtigd werd de loopende Staatsuitgaven te bestrijden. Nauw- lijks was' dit besluit uitgevaardigd of de linkerzijde in de Tweede Kamer kwam met een voorstel, waarbij tegen dit besluit verzet aangeteekend wordt, omdat het als in strijd met de grondwet wordt beschouwd. In Italië begint bet ook onrustiger te worden. De anarchisten steken er bet hoofd op. Onlangs is te Milaan eene geheime drukkerij ontdekt, waar allerlei opruiende geschriften voorhanden waren. Ook op andere plaatsen werden dezelfde woelingen waargenomen en meer dan eens reeds werden er gevechten geleverd vooral tusschen boerenarbeiders en de gewapende macht. Men verklaart dit daaruit, dat de loouèn der arbeiders zeer laag zijn. Karakteristiek was dezer dagen de mededeeling, dat op de Italiaansche begrooting 30 millioen lires voor gevangenissen worden gevraagd en 23 millioen voor scholen. Een huiveringwekkend verhaal vindt men in de Engelsche bladen. Eene oude, ziekelijke vrouw, was de eenige passagier iu een smak, die Zaturdagochtend van GrutneBB naar Lerwick vertrok. De equipage be stond uit den kapitein en twee matrozen. Vier mijlen van de kust sloeg de kapitein over boordde boot werd neergelaten en de twee mannen gingen er in over om den drenkeling te redden. Hun pogen was vruchteloos, en toen zij de redding moesten opgeven, bleek het dat de smak zoo ver was afgedreven, dat zij zich, wegens de hooge zee, niet in de mogelijkheid zagen om het vaartuig te bereiken, Zelfs hadden zij veel moeite om aan den wal te komen. Daar vertelden zjj hun wedervaren. Dit gebeurde Zaturdagochtend en tot Maandagavond had men nog geen berigt van de smak en haar ongelukkige passagier. De arme vrouw zal wel spoedig bezweken moeten zijn, daar zij in zeer ljjdenden toestand verkeerde en naar Lerwick was gereisd om een dokter te raadplegen. Er was voor acht dagen voedsel aan boord. De krijgsraad te Warschau heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak der 29 personen, beschuldigd van hoofdaanleggers te zijn van de geheime revolutionair- socialistische comités, die de Russische Regering op het spoor is gekomen. De krijgsraad zag in die comités eene vertakking van bet nihilistisch bondgenootschap, de „Narodnaja Wolia" (de wil des volks), vooral ook omdat deze comités een reeks van moorden of pogingen tot moord lieten uitvoeren. De èdelman Kunitsky werd, als de hoofdleider, met vijf anderen (een gewezen vrede rechter, een kapitein der genie en drie burgers) ter dood veroordeeld. Twee van dezen ontvingen van den Czaar gratie; do vier overigen zijn kei dood gebragt. De twee van de doodstraf vrijgestelden zijn tot 20 jaren, negentien anderen tot 16 jaren dwangarbeid veroordeeld, één tot 10 en één tot 8 jaren. Twee, van wie één 2de luitenant was, zijn naar Siberië gezonden. De Czaar echter heeft den straftijd van verscheidene ver oordeelden verkort. De vrouw van den ongeveer drie jaren geleden spoorloos verdwenen eigenaar van kleine huisjes, zekeren Jozef Standinger te Wagram, nabij Linz, heeft voor eenige dagen op haar sterfbed aan den predikant be kend, dat zij destijds haar man vermoord en hem in den kelder begraven beeft. Haar zoon wist echter alles van de zaak af. Deze werd dan ook reeds gearresteerd. De moordenares stierf den volgenden dag. ït. Een inwoner van Hoey bemerkte, dat een rat in zijn kelder verscholen zat, die de zich daarin bevin dende eetwaren plunderde. Om van dezen ouaangenamen logeergast af te komen bedacht hij het volgende middel. Na de schuilplaats van mijnheer rat ontdekt te hebben, nam hij een kagclielpijp, waarvan hjj het eene einde in het gat plaatste, terwijl het andere in een zak uitliep. Vrouwlief was intusschen met een lamp en een ketel heet water komen aandragen en nu begon de operatie. Naauwelijks bad de rat met het kokend water kennis gemaakt; of hij sprong de pijp door en kwam in den zak teregt die omniddeljjk gesloten werd. En nu was hetsla je niet dan raak je niet van de zijde van den vernuftigen rattenvanger, en met een dikken knuppel ranselde hij de in den zak gillende en springende rat af. Toen niets zich in den zak meer bewoog, besloot men deze met groote voorzichtigheid te openen. Maar hier werd de zaak eerst kritiekwant de rat was niet dood. In het uiterste gevaar en van den eersten schrik bekomen, zal hij gedacht hebbenlist tegen list, en had hij zich voor dood gehouden. Naauwelijks zag bij dan ook de zak half open, of hjj sprong er uit en koos het hazenpad. De vrouw ontstelde daardoor zoo zeer, dat zij den ketel met kokend water liet vallen, dat haar echtgenoot over de beenen kreeg. Nu was de beurt aan deze om te gillen en te springen en de ont steltenis werd nog vergroot doordat hij verschrikt de lamp op den grond had laten vallen. De vat was echter niet meer te vinden. Een vijfdubbele moord is te Maxenzele, bij Brussel gepleegd. Daar is een kuiper, Buys genaamd, gevangen genomen, onder verdenking van zijne vrouw, twee jonge kindereD, zijne schoonzuster en zijn schoonbroeder om het leven gebragt te hebben. Buys bljjft alle schuld ontkennen. Hij verklaart, dat hjj, thuis komende, bet gezin vermoord vond, en de daders zag vlugten. Men houdt hem echter algemeen voor den moorde naar. Onder een sterk geleide van gendarmes te paard, om hem tegen de heftige volkswoede te beschermen, is hij naar de gevangenis te St. Gilles overgebragt. Amsterdam, 3 Febr. Thans kan vermeld wor den dat de geldswaardige papieren, waarop de kerkeraad een prolongatie sloot van J 6500, en die wegens den onwil van een der geschorste kerkeraadsleden, Seefat, niet konden worden teruggegeven, aan de betrokken firma in effecten alhier zijn ter hand gesteld, zoodat de aflossing in der minne geschiedde, evenwel met bij betaling van een maand rente en vergoeding der kosten van insinuatie. Gisteren werden te Amsterdam twee moederlooze meisjes, van 6 en 8 jaren, bij de politie gebragt, daar hun vader tijdens hunne afwezigheid den gebeelen in boedel had verkocht. De kinderen werden naar de grootmoeder gebragt, die ze ook wegzond, en nu zoekt de politie naar den vader. Woensdagmorgen ontstond voor 't Stadhuis te Amsterdam een volksoploop. Een pas door den „rozen band" omstrengeld paar zou zich, als man en vrouw, naar huis laten rijden. Bjj 't instappen van de vigilante, werd daarin tevens eeu ongenoode gast geplaatst, in den vorm van een klein kind. Dit geschiedde door de moeder van het schaapje, onder het uiten der woorden: „Hier, neem je kind ook mee.'" natuurlijk gevolgd door eenige scheldwoorden. Ook eene andere vrouw, die onder het volk stond, beweerde nog twee derge lijke cadeautjes voor den pas getrouwden man te hebben. De verontwaardiging, zoo ligt bjj de volksklasse op te wekken, werd nu algemeen. De jonggehuwden waren bang voor handtastelijkheden en verlieten het stadhuis, in de plaats van langs den gewonen weg, door een achterdeurtje. Toen men dit te weten kwam, begaf de kinderenschenkster zich gevolgd door een aantal niet op hunne mondjes gevallen vrouwen, naar de woning van het jonge paar in de Leliestraat. Amsterdam, 4 Febr. Voor de regtbank alhier werd heden behandeld de zaak tegen J. A. Fortuin, oud 30 jaar, van bero#p winkelbediende. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op Dingsdag 24 November 1885, als spreker optredende in eene vergadering der sociaal-democraten (in het café „Westerhoofd"),' op de door hem gestelde vraagWie zjjn de moordenaars zoude geantwoord hebben: „niet de sociaal-democraten maar de regering en de regerende klassen zijn de moordenaren". Bekl. erkent, des gevraagd, die feiten. Na afloop der getuigenverhooren nam de subst.-off. van just., mr. baron De Koek, zijn requisitoir. Spreker deed opmerken, dat, de feiten bewezen zijnde, de be- leedigende bedoeling der gebezigde woorden niet min der vaststond bekl. had het woord moordenaars in den eigenlijken zin gebruikt. Waar iemand zich in op gewondenheid eenige scherpe woorden Iaat ontvallen, kan men nog iets door de vingers zienhier echter vond spr. dat onmogelijk, daar de bekl. de beleediging jegens de openbare autoriteiten met voorbedachten rade en niet iu eene vluchtige gemoedsuiting had gebezigd. Eene strenge straf achtte spr. gewenscht, t. w. f 250 boete, subs. 2 maanden cel. Beklaagde Fortuin verdedigde zichzelf in eene uit voerige rede, waarin echter meermalen hetzelfde gezegd werdspr. verviel nl. wel wat al te veel in herhalin gen. Hij deed l opmerken,; dat hij de geïncrimineerde woorden niet in hun eigenlijken zin had gebruikt, doch in eene redevoering van politiek-oeconomische strekking en zonder de beleedigende bedoeling die de wet wraakt. Hij had dus niet de bedoeling om te be- leedigen. Hjj vond strijd in de beweringen van het O. M., eenerzijds, dat liij in voorbijgaande opgewon denheid zou gesproken hebben, (dit heeft het O. M., juist ontkend), anderzijds dat hp met voorbedachten rade zou beleedigd hebben. Die twee sluiten elkaar uit. Maar daar bjj, bekl. heeft gesproken van de regering, niet van de Nederl. regering alleen. Maar ook juridiek achtte bekl. de ten laste legging onjuistmen beschuldigd hem van hoon jegens de openbare autoriteiten, maar nergens in de wet wordt eene definitie van regering gegeven, nergens gezegd, dat de regering eene openbare autoriteit is. Hij heeft alleen een scherpe critiek uitgeoefend, iets dat hij volgens art. 4 der wet van 1829 mogt doen. Daarbij, die wet ziet blijkens art. 5 alleen op delicten door middel der drukpers begaan, niet op mondelingen hoon. Eu al had hij gehoond, bewijs dan dat bij onwaar heid sprak; beklhoudt vol de waarheid gezegd te hebben, dewijl de regering niéts doet om de ellende van het volk te verzachtenais hij sprak van de regering en de regerende klassen, dan bedoelde hij daarmede de regering en de regerende klassen in alle beschaafde landen, want overal doen zich dezelfde ver schijnselen als in Nederland voor. Door eene veroordeeling, zeide bekl. eindelijk, zou het vrije woord aan banden gelegd worden. Als men hem in café „Zincken" had laten voortgaan, zou hij hetzelfde als thans voor de regtbank gezegd hebben, maar door den niet te qualificeeren maatregel der politie werd hij daarin verhinderd. De voorzitter maant bekl. aan, zich uitsluitend tot zijne verdediging te beperken en geen uitdrukkingen te gebruiken, die onaangenaam zijn voor den heer Stork. Bekl. ging daarop voort en betoogde nog eens, dat bp niet de bedoeling heeft gehad om te beleedigen. Het O. M. repliceerde niet. Uitspraak over 8 dagen. "Vaaswsen, 3 Febr. Als een treurig bewijs van het nog heerschende bpgeloof, dat geen drenkeling mag worden geholpen, alvorens de politie aanwezig is, maar tevens van groote onverschilligheid, kan gemeld worden, dat Maandag een landbouwer, wonende onder Apeldoorn, die alhier eene vronw of een meisje voor over in een slootje vond liggen, zonder haar te redden of althans uit bet water te halen, met zijn wagen verder reed. Wel schjjnt hij tot het werkvolk van een boer in de buurt gezegd te hebben, „dat daar ginds een mensch in de sloot lag". In groote haast werd door dezen de veldwachter uit het dorp ontboden. Toen deze eidelijk verscheen, was de vader van de verdron kene reeds bezig zijne dochter zij ljjdt aan toevallen uit het water te halen. De eenig opgekomen buur was zeker nog angst vallig om de handen uit de mouw te steken hij liet althans toe, dat de vader, die zelf ongesteld was, zijne dochter, zijne eenige en de eenige betrekking, die hij nog op de wereld bezat, per kruiwagen huiswaarts voerde I 's Grave«hage. 4 Febr. Het geregtshof alhier deed heden uitspraak in de 11. Donderdag behandelde zaak van D. v. B. en de wed A. N. te Rotterdam, beschuldigd: de eerste van diefstal van een bankbiljet van ƒ3000, een nadeele van J. C. v. G., wiens lijk later tegen een der pijlers van de Viaduct in de Zwarte Hondstraat werd gevonden, de tweede van medeplig- tigheid aan dien diefstal. Het Hof heeft het aan beide beschuldigden ten laste gelegde wettig onovertuigend bewezen geoordeeld en elk eene tuchthuisstraf van 5 jaren opgelegd. Z. M. de Koning heeft de gouden medaille van verdienste toegekend aan mevrouw Frenkel-Bouwmees- ter. Dit verrassend besluit moet te danken zijn aan den indruk der laatste voorstelling van „Deborah" te '8 Gravenhage. De medaille werd gisteravond in de pauze der voorstelling aan mevrouw Frenkel over handigd door den voorzitter van den Raad van Beheer van het „Ned. Tooneel," den heer Schimmel. Dii-ksland, 3 Febr. De mazelen heerschen hier sedert eenige weken en hebben zulk eene uitbreiding genomen dat zij door het geneeskundig toezicht epide misch verklaard zjjn. Van af het begin, tot heden zijn ruim 160 gezinnen aangetast, waaronder verscheidene wel van 5,6 of 7 kinderen. Énkele gevallen komen ook voor bp meer bejaarden, o.a. ook een bp een meisje dat ze voor de 3de maal heeft en 17 jaren telt. Alge meen zijn zjj in ligten graad en is tot heden slechts één meisje van 11 jaren aan de ziekte overleden. On gelukkig echter een meisje uit een arm gezin waarvan ■weldra bij de geringe verdienste des vaders eenige steun of hulp te wachten was. Mogelpk toch ware zoo'n kind te redden geweest indien in tijds voor goed deksel en voedsel gezorgd ware, doch dit daargelaten, de dooden spreken niet. In vele huisgezinnen echter heerscht bittere armoede en zjjn gezinnen waar 5 en 6 kinderen lpdende zpn en niets verdiend wordt. Van verschillende ingezetenen wordt veel gedaan om het leed zooveel mogelpk te verzachten, toch is niet alle armoede bekend. Van de zijde waar men echter by zulk een ramp hulp van zou verwachten hoort men mets of kan wel met zekerheid gezegd worden, wordt niets gedaan. Men hoort hier niet dat predikant of diakenen een door de ramp geteis terd arm huisgezin bezocht hebben, doch nog veel minder dat er door hen aan armen die hun nood niet klaagden eenige onderstand verstrekt is. Toch is de diaconie bij machte zulks te doen. Elke Zoudag wordt er in de kerk niet met één doch liefst met 2 zakjes voor gebedeld en daarbij nog al den naam des Heeren aangeroepen dat die de harten zal openen enz. (zeker alles om op rente te zetten). Waarom nu er een algemeene ramp heerscht geen extra bedeeling gehouden. Waarom nu bij lidmaat of geen lidmaat, geen onder zoek ingesteld of er nood was en die nood 2ooveel mogelpk geleenigd. Waarom nu niet gedacht aan den barmhartigen Samaritaan en door daden getoond dat uw Godsdienst meer is dan woorden. Waarom nu niet gedacht aan die armen die den stichter onzer Gods dienst in zijn plaats heeft achtergelaten, doch 't valt niet vreemd. Die menschen die arm zijn dienen mogelpk God niet volgens uw zienswijze, ze zijn niet van 't ware zaad. Weg met hen! Wordt er iu de Dirkslandache kerk eene extra collecte gehouden, het is dan voor een Christelijk Weeshuis te Dordt of voor Vrije Universi teit of liever Amsterdarasche Paneelzagers. Gelukkig echter dat wij hooren dat meer en meer ingezetenen hun best doen om den nood te leenigen en wel het meest hen, die op geen vergoeding hopen en die veel nadenken over Jacobus 1 vers 27. Midilolburg, 4 Febr. Maandag kwam in een hotel te dezer stede een Duitscher, van beroep hout snijder en van veertigjarigen leeftijd. Hij zeide van Darmstadt te komen en voornemens te wezen naar Londen te gaan. Dingsdag verklaarde hij onwel te zijn, wat ook uit zijn doen en laten bleek. Gisteren na middag maakte hij door een revolverschot een einde aan zijn leven. Men zegt dat hij aan zwaarmoedigheid leed. Het lijk is naar het gasthuis vervoerd. Yerseke, 5 Febr. Zooals ik u vroeger gemeld heb is in de Raadsvergadering van 21 Januari) besloten een toren naast de kerk te bouwen, wanneer de kerk eene som van ƒ1500 in eens aan de gemeente betaalt ter tegemoetkoming in de kosten van den bouw, kos teloos de grond afstaat, waarop de toren zal gebouwd worden, en ook een toegangsweg verleent om den toren te naderen. Naar wij uit goede bron vernemen is in de vergadering van kerkvoogden en notabelen Dingsdag besloten om aan de voorwaarden, door de gemeende gesteld, te voldoen. Het Bestuur der Ned. Herv. Kerk heeft verleden week een stuk grond, groot 71 Blooisehe roeden van de heeren Joost Saudee en W. van Oeveren Jr. aan gekocht met het doel om een nieuwe pastorie te bouwen. De aankoop is reeds door het Provinciaal College van Toezigt goedgekeurd. Op het telegraafkantoor alhier zijn in de afge- loopen maand behandeld 1012 telegrammen, waarvan verzonden 224 en ontvangen 788. 4 Febr. Heden avond werd eene huishoudelijke vergadering gehouden van het departement „Yerseke" van de Maatschappij tot „Nut van 't Algemeen". De notulen werden door den secretaris voorgelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Van de 7 voorge stelde leden werden er slechts 2 aangenomen, te weten: de heeren A. Pikaar en M. van Damme. Verder was aan de orde de verkiezing van eeu nieuw bestuur. Zooals we vroeger gemeld hebben is de vereeniging opgerigt door 9 personen, uit welke toen een bestuur gekozen is. Daar het aantal leden door verspreiding van circulaires nu tot omstreeks dertig is geklommen, heeft het bestuur eenparig het besluit genomen om in deze vergadering af te treden, teneiude de leden in de gelegenheid te stellen een nieuw bestuur te kiezen of het bestaande te herbenoemen. Tot president werd met bijna algemeene stemmen herkozen de heer J. A. C. Nonhebel. Da vice-president, de heer Z. Bouwens maakte de vergadering bekend, dat hij voor eene her benoeming niet in aanmerking wenscht te komen, zijne werkzaamheden namen zooveel tijd in beslag, dat hij slechts zelden de vergadering zal kunnen bijwonen. Na een paar stemmingen werd besloten de betrekkin gen van vise-president en régisseur in een persoon te vereenigen. Daar de heer De Korte laatstgenoemde betrekking vervuld heeft, werd hij voor beide bp acclamatie benoemd. Hetzelfde had plaats met den secretaris en penningmeester, respectievelijk de heeren I. van Dijke en A. Th. van Bakergem. Omdat nu het aantal bestuursleden even was en men dus bij stem mingen somtijds in tnoeLjelijkheid kon geraken, werd besloten een vijfde bestuurslid te benoemen, die alleen dan een functie te vervullen heeft, wanneer één der bestuursleden afwezig is. Voor die betrekking werd de heer J. Polderman benoemd. Naar alle waarschijnlijk heid zal de eerste algemeene vergadering gehouden worden op 17 Februarij a.s. De voorzitter dankte den heer Bouwens nog voor de pogingen, die hij tot hiertoe ia het werk had gesteld om de vereeniging in het leven te roepen en sloot daarop de vergadering. Goes, 2 Febr. Voor eene stampvolle zaal trad de heer Justus van Maurik hier als spreker op het initia tief daarvoor was genomen door de hier bestaande afdeeliug van het Nederlandsche tooneel. „De Knorrepot" was de titel eener vertelling, die wel in den smaak viel, maar toch niet op een Ijjn gesteld kan worden met de vroegere producten van des heeren Vau Mau- riks vruchtbare pen. „Hoe men niet moet voordragen" voldeed beter, mis schien wel omdat zij aanleiding geeft tot het maken van toepassingen o(5 de wijze van voordragen of spreken van A of B of C (zoo als men weet eene menschelijke liefhebberij). Hoe men wel moet voordragen liet de heer Van Maurik in het midden, maar men mag veilig aanuemen, dat hij een meester is in die kunst. Ten slotte werd de heer Van Manrik dank gezegd door den heer La Motthe voor den genotvollen avond. 4 Febr. De Zuid Bevelandsche boeren zpn gewoon ieder jaar rondom hunne boomen langs dijken en in boomgaarden den grond ter oppervlakte van ongeveer een vierkanten meter open te leggen, door namelijk de graszode (de vazze heet het hier) omtekeeren. Zjj meenen, dat daardoor de lucht beter toegang tot de wortels krjjgt, hetgeen bevorderljjk zijn zou aan den groei. Een bekend landbouw-leeraar, naar het nut van dat openleggen gevraagd, gaf als zijne meening te kennen, dat de boom daarvan evenveel nut beeft, als een hon gerig mensch van een gebraden biefstuk, dat voor hem staat, doch waaraan hjj niet komen mag. Het omspit ten van den grond, onmiddeljjk aan den stam, geeft niets. Wil men den boom er voordeel van doen hebben, dan dient men eenige meters van den stam te begin nen en vervolgens den grond in wjjden omvang open te leggen. De Christelijke jongelingsvereeniging „Ken den Heere in al uwe wegen" te Goes heeft het besluit ge nomen oin Zaturdag 27 Febr. en Maandag 1 Maart, de vastgestelde lotingsdagen voor Goes en enkele omlig gende gemeenten, voor die jongelieden, welke aan die loting moeten deelnemen haar lokaal in de Wijn gaardstraat beschikbaar te stellen. Op kosten der vereeniging zullen zjj worden onthaald, terwijl het verder hun zoo aangenaam mogelpk gemaakt zal worden, 't Is haar natuurlijk te doen om misbruik van sterken drank tegen te gaan, wat op zulke dagen veelal plaats heeft. Zp zal verder bij de burgemeesters der betrokken gemeenten circulaires zenden met verzoek haar doel zooveel mogelpk in de hand te werken. Zierikzee, 5 Febr. In de beden gehouden zit ting vau den gemeenteraad deelde de Voorzitter o.a, mede, dat het vergunningsregt op den kleinhandel in sterken drank in 1885 heeft opgebragt 1610. Besloten isaan de Vereeniging voor het waarborg fonds voor arbeiders en werklieden voor 1886 te ver leenen eene toelage van J108., afschrijving van Hoofdei. Omslag te verleeuen aan: E. Boot, Wed. G. J. v. d. Graaf ad J 1,54, I. Roozemond ad ƒ1,80 en Jhr. Mr. W. A. de Jonge ad ƒ14. Een voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van afsehr. Hoofdei. Omslag ad f 89,10 aan de Erfgenamen van wijlen Mevr. de Wed. P Schillemans is met 10 tegen 1 sfc. (die vaa den heer Boeije) verworpenaan het politie-perso- neel vaD elders dat tijdens de jongste ongeregeldheden alhier dienst heeft gedaan, te verleenen eene gratifi catie van 23aan H. O. Keidel, voor het houden van toezicht op de ter markt verkochte koopwaren eene toelage van f 20tot definitieve benoeming van den leeraar in de Frausche taal aan de H. B. S. de heer F. P. Visser, en voorts den heer W. C. Seijl te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Aardrijkskunde aan de H. B. S. en als zoodanig in de Ned. taal en letterkunde op de Burger-avondschool op eene jaar wedde van ƒ900, terwijl Burg, en Weth. gemagtigd zjjn sollicitanten op te roepen voor de betrekking van tijdelijk leeraar ia de Ned. taal aan de H. B. S. op eene jaarwedde vau 1400, en zulks tot het einde van den Cursus 1886/87. Het door den heer Moolenburgh geamendeerde voor stel vau den heer De Looze tot wjjziging van art. 8 van het Reglement van het Burger-Weeshuis is aan- §enomen met 7 tegen 4 st. Tegen stemden de HH. J. Ochtman, Schneiders v Gr., Van Kinschot en Schuurh. Boeije. Zierikzee, 5 Febr. Door de arrondissements- regtbank zjjn heden veroordeeld lo. F. N., arbeider, wonende te Tholen, wegens mis handeling, tot 10 dagen gevangenisstraf 2o. G. K., varensgezel te Bruinisse, wegens feitelijken wederstand tegen bedienende beambten, tot 8 dagen gevangenisstraf 3o. W. J., sjouwer te Zierikzee, wegens alsvoren, tot 8 dagen gevangenisstraf en 8 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf 4o. D. H., arbeider te St. Maartensdpk, wegens mishandeling tot 3 dagen gevangenisstraf 5o. D. de V., arbeider te Zierikzee, wegens opzette lijke verbreking van afsluiting, (4 glasruiten) tot 10 dagen celstraf; 6o. J. van der L., arbeider te Nieuwerkerk, wegens mishandeling, tot 3 dagen gevangenisstraf 7o. P. V. en C. van E., arbeiders te Halsteren, bij verstek,, wegens vervoer vau zout, elk tot 15 dagen celstraf. De afdeeling Oosteljjk Schouwen van het N. O. G. heeft zich verklaard voor het behoud van art. 194 der grondwet. De gemeenteraad van Hilversum heeft den prijs van het gas verlaagd en van 10 op 8 cent per Mk gebragt. Aan de twee Goereesche schippers, die onlangs met levensgevaar een der schipbreukelingen van de „Olivier Madalaine" gered hebben, is door de Zuid- Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen 40 geschonken. Met zekerheid kan berigt worden, dat voor re kening van de gezamenljjke Buskruitmakers van Noord- Holland, Utrecht en Zeeland, van welke vennootschap de heeren B. J. A. Proncken A. A.Bredius, directeuren zjjn, te Muiden een nieuwe buskruitfabriek gebouwd zal worden. Zij komt te staan op dezelfde plaats, waar de vroegere, die anderhalve eeuw oud was, gestaan heeft. Te Beekbergen woont eene familie, uit 3 broeders eu 2 zusters bestaande, waarvan de oudste ruim 90 en de jongste 79 jaren telt. Gezamenlijk zijn zjj 421 jaren oud. Yier Friesche firma's zijn sedert jaren gewoon Londen voor een deel vau paling te voorzien, voor zoover Ierland daartoe niet in staat is. Veertien Hol- landsche scheepjes varen daartoe steeds op en neer en meu kan er steeds 3 of 4 nabjj het „Customhouse" zien liggen. De Hollandsche handelaren in paling voor Londens verbruik worden thans echter met belemmering van hun bedrijf bedreigd, daar, tengevolge vau een te Birmingham tegen een Iersch koopman ingestelde ver volging, de verkoop van paling van 15 Maart15 Junjj zal worden verboden. Wel is waar ondervindt de visscherjj geen nadeel van 't ontbreken van rusttijd voor de paling vangst, gelijk voor andere visscherijen noodig is, maar de Engelsche wet van 1878 is algemeen, op alle zoetwatervisch toepasselijk en laat dus voor paling geen uitzondering toe. Totkiertoe ging men oogluikend zijn gang, doch nu de aandacht op de zaak is gevestigd zal het spoedig met de vrijheid van de Friesche paling- schuiten op de Theems gedaan zijn. De belanghebbenden hebben nu wijziging der wet of tijdelijke dispensatie van de wet van 1878 gevraagd, maar dit zal hen wel niet veel baten. Ook mej. Schlingemann heeft appèl doen aan- teekenen tegen het voonis der regtbank te Arnhem, waarbij zij werd veroordeeld. De uitgeversfirma J. B. Wolters, te Groningen, heeft aan haar personeel, bestaande uit 80 personen, dezer dagen een aangename verrassing bereid. Aan alle knechts werd verzocht hun ouderdom op te geven, waarna ieder van hen vau den patroon een aantal guldens, gelijkstaande met het getal zijner jaren, als geschenk ontving. Een knaapje van 14 jaar dat voor eenige jaren in dienst was getreden, ontving ƒ14, een bejaarde knecht van 64 jaar f64. Dat allen verrast en verheugd waren, behoeft naauwelijks gezegd te worden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's Rijks Kustverlichting te Westen-Schouwen, gedurende January 1886. In 15 aftappingen werdt 57.1 m.M. water verzameld of 571 Me. per Hectare. De Bannen ontvingen dus 1062060 M1. water. Het water steeg 0.11 M. K E K K N IE U W <3. Naar de „Standaard" verneemt is de geheele kerke raad van Kootwijk door het classicaal bestuur van Harderwjjk geschorst. Beroepen bij de Herv. gem. te Middelburg, Da. C. B. Oortkujjs, pred. te Harderwjjk. PREDIKBEURTEN bij be CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag T Februari) 1886. 'b Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 'a Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 42» Dondei'dag 11 Februarjj. 's Avonds 7 ure, BIJBELLEZING^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1