ZIËRIKZËËSCHË j\IËUWSItOKË. No. 5190. f 'onderdutj 4 Febr narij 1880. 42ste Jaarff. NATIONALE MILITIE, BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. KMiilmpAsm K^IOTSI^VTng^ Nieuwstijdingen. €£ngtlanb. ilJe&crlRnï*. ADVSRTENTIËN, van 1—3 Verschijnt PINGSDAG, DONDERDAG en Z.VÏURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. i 30 Cts.meerdere rebels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure öezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zie rikzee, lettende op het bepaalde bij Art. 9 van het Kon. besluit van 17 December 1861 (Staatsblad no 127) roepen de ingezetenen, die verlangen als Vrij williger bij de Militie op te treden, op, zich tot dat einde op Yrjjdnfi: don IS Februari) o.lc. des voor- middags van 10—12 ure ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden, onder kennisgeving, dat, om als vrij williger te worden toegelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar, ingezeten, ligchamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 156 centimeters lang, op den 1 Jan. jl. zijn 20ste levensjaar zijn ingetreden en zijn 25ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingeD ten aanzien van de Militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten, met uitzondering van de ligchameljjke gesteldheid en de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, welk getuigschrift op Maaudag l-"> February e. k. des voormiddags van 1012 ure ter Gemeente-Secretarie aan de daartoe geregtig- den zal worden afgegeven, terwijl hij, die bi) de Zee- magfc, bij het leger hier te lande of bij het Krijgsvolk in s Rjjks overzeesche bezittingen beeft gediend, moet overleggen een bewjjs van ontslag en getuigschrift van den bevelhebber onder wien lijj laatstelijk heeft gediend, inhoudende, dat hy zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder, die bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ontvangen, kan, tot dat zijn 40ste jaar volbragt is, als vrij williger bij de Militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal, deze worden afgekondigd en in de Zierikzeesche Nieuwsbode geplaatst. Zierikzee 1 February 1886. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van dee LEK dr CLERCQ. KADASTER. OPMETm<TvJiBANOÊBIN6EN. De BURGEMEESTER van Ziebikzee brengt ter ken nis van de ingezetenen, dat de landmeter van het Kadaster, in den loop dezer week, zijne eerste rondreis in deze gemeente zal aanvangen, tot het opnemen van alle terreinsveranderingen, die eene wijziging in de Kadastrale stukken tengevolge hebben. Zierikzee den 1 February 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den raad dier gemeente in zijne Vergadering van den 22 December 1885 vastgestelde besluit tot heffing van een Vergunningsregt voor het verkoopen van sterken drank in het klein binnen de gemeente Zierikzee, met de Verordening op de invordering dier belasting. Zierikzee, den 2 February 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat em, ingevolge art. 15 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), door den heer Bewaarder der hy potheken en van het Kadaster in deze gemeente zijn toegezonden vier Staten, aanwijzende de uitkomsten lo. der meting, naar de artikelen 9 en 10 2o. der schatting, naar de artikelen 11—13; 3o. der afschrijving van belastbare opbrengst naar artikel 6; 4o. der verbeteringen, naar art. 23, en 5o. der regeling van den aanvang der termijnen naar art. 42 der aangehaalde wet; dat die Staten, te rekenen van heden af, gedurende dertig dagen, voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente' ter inzage zijn nedergelegd, met aanbeveling om, indien daarvan inzage mogt worden genomen, die met zorg te doen; en herinnert aan art. 16 der zelfde wet, waarbij ia beprald, dat de belanghebbende, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzoek schrift (op ongezegeld papier), hermeting of herschai- ting kan vorderen, binnen den tijd, voor het ter inzage liggen bepaald. Zierikzee, den 3 February 1886. De Burgemeester, J. P.-N. ERMERINS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 5 Fe bruary e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 3 February 1886. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Onderzoek van de geloofsbrieven van bet verkozen raadslid, de heer Jhr. C. C. Th. SIX. Voorstellen en mededeelingen. Verslagen van Raads-commissiën, Behandeling van het voorstel van het raadslid, den heer De Looze, tot wij ziging van het reglement voor het Bestuur van het Burger-Weeshuis, enz. loonden, 31 Jan. Men verzekert dat de Grieksche regering besloten heeft, den raad des heeren Gladstone te volgen, en geene vijandelijkheden tegen Turkjje te beginnen. De Europeesche vloot zal, gelyk bepaald was, bij Creta byeenkomen, doch de demonstratie zal van vredelievenden aard zyn. Welke afschuwelijke gevolgen langdurige eenzame opsluiting ten gevolge heeft, wordt het best door het volgend voorval bewezen. Verscheidene rebellen die in het jaar 1875 te Londen een opstand in de straten wisten të verwekken, werden tot eenzame opsluiting gedurende verscheidene jaren veroordeeld een hunner, de Belg Ley, die met zyn broeder aan den opstand had deelgenomeu, werd uit geleverd en in de gevangenis opgesloten. De man, die nu zes en dertig jaren telt, heeft thans zijn straftjjd ondergaan, maar het is niet mogelijk hem op vrije voeten te laten; Ley is door de langdurige eenzaamheid zoozeer aan de samenleving met zjjne medemenschen ontwend, dat hij aanvallen van razernij krijgt, wanneer hij maar de stem van eeG mensch hoort. De ongelukkige man is voorloopig onder geneeskun dige behandeling. JFrttnËrijft. Te Saint-Vaast isdoor de ontdooijing van de sneeuw, een huis ingestort en werd een 22-jarig meisje er onder bedolven. Een '2-jarig kind, dat naast haar sliep, is, als door een wonder in 't leven geblesen. •Duiloc'ifanïs. „Die Gegenwart" geeft een kijkje in het land der protectie bij uitnemendheidDuitschland. Hoe het daar in 1885 met de ny verheid was gesteld leert het volgende In de eerste helft des jaars stonden de twee groote mijnwerken Handringson in Westfalen stil waar voorheen 400 man werk vonden. In September werden 300 werklieden der Grafenberger gietstaalfabriek ont slagen. Te Hochdal werden van drie hoogovens twee geblusckt; de overgebleven werklieden kregen gemid deld 45 cent 's weeks minder loon. Te Oberhausen ia in 'teind des jaars de werktijd ingekrompen en tal van arbeiders ontslagen, daaronder met 20 25 dienst jaren. In Silezië werden eveneens verscheidene fabrie ken en mijnen gesloten. Sinds 1880 zijn daar van 48 kooks-hoogoovens 17 overgebleven, die wel nog 30 pet. ruw ijzer meer produceeren, maar tegen een prijs van 4,30 mark (in 1880 7 inark) geen afzet vinden. De oude machinefabriek te Bukau bij Maagdenburg heeft van 2000 werklieden nog geen 200 over, die maar den halven dag werken. Van Krupp is niets bekend, maar van Börsig te Berlijn weet men dat er reeds lang maar half werk is en dat het locomotievennummer, dat vol gens gewone jaren boven no. 4200 moest zijn gestegen, maar tot 4176 is gekomen. Met de weverijen en spinnerijen in Saksen, Thurin- gen en aan den Rijn is het niet beter gesteld. In Plauen stonden in Mei 700 machines stil en waren 1400 menachen zonder werkwie nog aan den arbeid bleven, moesten zich tevreden stellen met een loon zoo laag als men zich niet herinneren kon van vroeger dagen. Gelijke oerigten komen uit andere deelen iu Saksen. De wolindustrie te Gera en Greiz heeft 20 millioen mark verloren. Te Apolda is een groot deel der werklieden reeds maanden lang zonder werk. In het Akensche gingen de lakenfabrieken, vooral bij gemis aan bestellingen uit Amerika, achteruit; te Crefeld Btonden der weefstoelen stil, en in de overige werd meestal slecht 3/< van den dag gewerkt. De spiegelglasfabrikanten in Beieren hebben moeten besluiten de productie tot de helft te verminderen. In Elzas-Lotharingen klaagden bijna alle fabrikanten. Hoe laag in vele streken de Ioouen zijn gedaald wordt in hetzelfde artikel aangetoond. Bij de toepas sing der wet op de verzekering tegen ziekte bleek dat bij de handweveryen in het district Zittau het loon was gedaald tot 75 cent daags voor de mannen eu 50 cent voor de vrouwengemiddeld verdienen de werk lieden niet meer dan J 180 over een geheel jaar. In het Ertsgebergte daalde het loon voor kantwerk tot de helft, in de wolfabrieken in Voigtland was het in 1883 nog 8 a 16 mark, in 1885 6 a 11 mark 's weeks. Kralen- en garnituurnaaisters, die in 1883 7 a 8 mark 's weeks verdienden, ontvingen in den zomer van 1885 voor 84 a 90 uren wekelijkschen arbeid slechts 4 mark. In de groote steenkolenmijnen te Saarbrüken is het gemiddelde loon van 979 mark in 1883, gedaald tot 983 in 1884 en tot 938 in 1885, en telkens hoort men van het ontslag van werkvolk. U. Onlangs werden verscheidene ligtgeloovige Ant- werpsche burgers blijde gemaakt met het vooruitzicht van verminderde belasting. Er kwam een heer bij hen, die zich voor een ontvanger der belastingen uitgaf, en die bun meedeelde, dat de Staat oogenblikkeljjk geld noodig had, en hun daarom fr. 2,50 verzocht, op af korting hunner belasting. Aan degenen, 'die vrijwillig dat voorschot gaven, zou een bedrag van 20 fr. in mindering gebragfc worden bij het betalen van hunne Velen voldeden met blydschap aan het verzoek. Zij betaalden de fr. 2,50 en ontvingen eene quitantie, geteekend Dubois, welke zy later voor 20 francs in betaling konden geven. Een oude juffrouw was zóó ingenomen met de ver mindering van hare belasting, dat zij onverwijld het geheele bedrag ging voldoen. Maar toen zij de quitan tie van Dubois in betaling gaf, bleek het, dat zij het slagtoffer van een opligter was geweest. De politie had nu spoedig, op hare aanwyzing, den valscben ontvanger gevat, terwijl hij bezig was elders de ronde te doen. Hy had reed9 een vrij aanzienlijke som ontvangen, waarmee bij zich weldra uit de voeten dacht te maken. Maastricht, 1 Febi\ Omstreeks half acht brak een hevige brand uit ten huize van den heer Hamoir, in de Munsfcstraat. Naar men verneemt, is de brand ontstaan door het aanmaken van een kagchel met pe troleum, waar'oy de vlam zich aan de daar aanwezige kleedingstukken mededeelde. De heer Hamoir, die be neden in den winkel was, kon zich gemakkelijk redden. Niet alzoo de meid, twee kinderen en een bejaarde vrouw, die zich op de eerste verdieping bevonden. De laatste is door een dakgoot naar een ander huis ge- vlugt, terwijl de meid met twee kinderen langs een smalle kroonlijst naar datzelfde hui9 ontkwam. Op dezen gevaarlijken togt moest zy een der kinderen loslaten, dat door de omstanders werd opgevangen. Ongelukkig bevond zich de vrouw van den heer Hamoir, met nog twee andere kinderen, waarvan het eene 3 en het andere 6 jaar oud was, op de tweede verdieping. Aan redden viel niet te denken, daar de vlam en de rook elke poging tot redding onmogelyk maakte. Men heeft dan ook de verkoolde lijken van deze drie ongelukkigen gevonden. De geheele stad is nog onder den indruk van dit voorval, dat te meer is te betreuren, omdat het in 't midden der stad, onder veler oogen, heeft plaats gehad. De brand heeft zioh alleen bepaald tot het huis Hamoir, dat geheel is uitgebrand. Ternenzen, 1 Febr. Met ingang van heden wordt het detachement infanterie onder bevel van den len Luitenant Jonker, vervangen door een detachement infanterie onder bevel van den 2den Luitenant R. A. Cornelissen. Terselte, 2 Febr. De prjjzen der oesters zyn iets booger geworden. Op de laatst gehouden Oester- beurs zyn er nog verkocht voor ƒ50, wel een bewjjs, dat er op andere plaatsen meer besteed wordt. Door de geringe warmte van den vorigen zomer zyn de 2e soort oesters niet veel gegroeid, zoodat er dezen winter niet zooveel groote kunnen afgezonden worden dan anders. Bij sommigen is dan ook de voorraad al ver kocht; om hunne klanten nu te blijven bedienen, moeten zij van anderen de oesters opkoopen. Men gelooft dan ook algemeen, dat bij den grooteren aftrek met 1 April de le soort zal uitverkocht zijn in dit geval zal men aan de 2e soort moeten beginnen. Zierikzee, 3 Febr. Op de Maandag 11. gehouden vergadering van het departement Zierikzee der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, deelde de Voorzitter, Mr. J. P. N. Ermerins, uit oude rekeningen van 1248 en 1317 een en ander mede over de ambachtsnijverheid te Zierikzee gedurende de mid deleeuwen. In de laatste rekening van herstellingen aan een gebouw vindt men merkwaardige opgaven met prijzen van timmermans-, metselaars- en smidswerk, zeer wetenswaardig voor de kennis van het bedrijf in die dagen.De heer B. W. Mondt leverde eene bydrage over de werking van magneten op het electrisch licht, toegelicht door uitstekend gea1 vagde preïven. Eindelijk werden eenige mededeelingen gedaan over de toepas sing van bet insilge- of groenvoederstelsel. Gedurende de pauze werden ter bezichtiging gesteld I. Een nieuw uitgevouden draagbaar petroleum kook- toestel, tevens lamp en lantaarn, genaamd „Vigil," ingezonden door den heer J. J. Rombouts. Dit toestel verwarmt met gewone petroleum in 10 minuten eene groote hoeveelheid water en geeft tegelijk een schitte rend licht. Het wordt aanbevolen als nieuw, sterk, praktisch, duurzaam, sierlijk en reukeloos. II. Een monster petroleum, nieuw in den handel gebragt onder den naam van universeel-olie, die de eigenschap bezit van onontplofbaar en in eene hooge mate zuiver te zyn. Inzender de heer M. F. de Vos Cz. Met ingang van den 15 February 1886 is benoemd tot Commies-Ontvanger te Clioge, de heer J. P. Ver- venne, thans te Roodesluis. Met ingang van den 1 Maart 1886' zijn verplaatst de heeren: G. L. Versluis, commies der 3de kl., van Walsoorden naar SluisJ. Bazen Az., commies der 3de kl., van Sas van Gent naar Walsoorden; J. Willemsen, commies der 4de kl., van St. Jansteen naar Sas van GentJ. Boslooper, commies der 4de kl., van St. Jansteen (tijd.) naar St. Jansteen. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, heeft J. G. de Hoogh, te Amsterdam, vroeger bewaarder in het huis van arrest en verzekering te Haarlem, die wegens de ontsnapping van G. Visser in hooger beroep veroordeld was tot eene celstraf van 15 dagen, bij Kon. besluit van 23 Jan. 11. daarvan kwijtschelding ontvangen. Door de veroordeelden Weduwe Bulkley en Klop pers is appel aangeteekend tegen het vounis der Arn- Wij lezen in het „Politieblad" De bijzondere aandacht van de ambtenaren en be ambten van politie wordt gevestigd op een by den boekhandelaar, den heer J. Veerman te Heusden uitge geven werkje getiteld„De vischtuigen in Nederland, zooals die by de algemeene wet en by de prov. verorde ningen zyn verboden of toegestaanmet aanschouwelijke voorstelling en verklaring omtrent zamenstelling en gebruik." De bruikbaarheid van het praktische werkje wordt verhoogd door de opgave van de verschillende provin ciale reglementen. De heer C. A. Daverveldt te Wouw heeft de voorwaarden aangenomen, waaronder hem door Ged. Staten vergunning is verleehd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Bergen-op-Zoom naar Putten. Bij beschikking van Z. E. den Minister van Jus titie is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter A. Vermast, gepasporteerd wachtmeester der huzareD, wonende te Kwadendamme, om bij het aanstaande ver trek van A. Den Otter te Nisse diens plaats te vervullen. Met het bouwen van het badhotel te Vlissingen, het „Grand Hotel", gaat het goed vooruit, ofschoon men door de vorst dikwijls genoodzaakt was de werk zaamheden te staken. Met 1 Julij hoopt men het voor het publiek te kunnen openstellen. Het strand-terras zal in dit jaar niet meer gereed gemaakt worden, maar eerst in 1887. De proefneming met den kunstmisthoorn van den heer Lefèbre, onlangs te Vlissingen gehouden, schijnt niet zoo voldaan te hebben als men meende te moeten verwachten, men kon het geluid niet verder hooren dan 2100 meter. Omtrent een brutale inbraak, die te Rotterdam heeft plaats gehad in den winkel van de firma Con- radts Co. aan de Hoogstraat, deelt de „Maasbode" de volgende bijzonderheden mede De inbrekers waren ten getale van vier met hun boevenwerk bezig. Allen behoorden tot een georgani seerde bende, welker leden dagelyks vergaderen op een kamer daar ter stede, waar zij elkaar mededeelen welke gunstige kansen zij overdag tot diefstal of inbraak hebben opgemerkt. Nadat de zaak genoeg besproken is, worden eenige leden uit de bende aan gewezen om de gunstig geachte kans te slaan. Zoo waren ook de vier dieven Vrij dagnacht geheel verslonden in hun arbeid, nl. om met een ijzeren koevoet de deur van genoemden winkel uit te wringen, toen eene daar passeerende publieke vrouw, die het schelmstuk bemerkte, haastig de politie op de Kaas markt ging waarschuwen. Oogenblikkelyk trokken een twintigtal agenten naar het aangewezen huis en omsingelden de inbrekers, die reeds in de woning waren binnengedrongen deze werd des nachts alleen bewoond door eene jufvrouw. Een hunner echter slaagde er in, door uit een raam te springen, te ontvlugten. Een tweede, die bet eveneens wilde beproeven, sprong in de handen der politie-agen- ten, die hem stevig boeiden. Daarop trokken de agenten, van licht voorzien, het huisin, waar zij de twee andere boeven uit hunne schuilplaataeu haalden en eveneens arresteerden. In een lessenaar, die de dieven hadden opengebroken, hadden zy ongeveer zes gulden gevonden, welke zy in een hoek hadden geworpen; die som was den heeren te min. Van de drie gearresteerden zijn er des anderen daags twee naar de cel gebragt en is er een voorloopig op vrye voeten gesteld. Een groot ongeluk werd Vrijdagavond voorkomen door de oplettendheid van een spoorwegwachter en het locomotiefpersoneei van een trein. Tusschen Bunde en Maastricht heeft men nameljjk een trein willen doen ontsporen. Moedwilligen hadden eenige schroef bouten uit de spoorstaven genomen en een groot stuk bout dwars over den weg gelegd. Toen de wachter den toestand van den weg bemerkte, kon hy nog tijdig het sein van gevaar geven, zoodat de trein nog vóór het gevaarlijke punt tot stilstand werd gebragt en het personeel in staat was den weg te herstellen. Onmid dellijk werd van het voorgevallene kennis gegeven aan den Officier van Justitie. Totnogtoe heeft men echter de daders niet kunnen ontdekken. Te Oostvoorne (Z.-H.) is een zonderlinge diefstal gepleegd. Een 81-jarig grysaard, die vanwege de ge meente bedeeld werd cn een afzonderlijk vertrek be woonde, kwam dezer dagen te sterven. De kist met het ljjk werd in zijn vroegere woning bewaard om den volgenden dag begraven te worden. Den volgenden morgen echter was de kist spoorloos verdwenen, en eerst na lang zoeken vond men die terng in een niet meer gebruikt gebouw der Gemeenteschool. Het Geregtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep het vounis bevestigd van de regtbank aldaar, waarbij H. B., laatstelijk vader in het Claerkampster weeshuis te Franeker, wegens onzedelijke handelingen, is veroordeeld tor 2 jaren celstraf, ƒ150 boete en ontzegging van het regt van voogd of curator te zyn gedurende twintig jaren. De eisch van den proc.-geo. was vijf jaren gevangenisstraf. De veroordeelde is voortvlugtignaar men zegt, is hy naar Amerika vertrokken. Een fabrikant te Burnley heeft aan de in zyn zaak werkzame meisjes, op straffe van ontslag, het dragen van zoogenaamd ponnyhaar verboden. Te Neupest, een voorstad van Pest, is Vrijdag middag ten gevolge van den weeken bodem door de vele sneeuw, die aan het smelten gegaan i9, ontstaan, een schoolgebouw ingestort. Van de 82 leerlingen werden een doodeljjk, tien zwaar en de overigen aan handen en voeten ligt gewond. In Denemarken as in verschillende streken het spoorwegverkeer wegens de sneeuw verbroken. De trein, die Zaterdagmorgen van Kopenhagen naar Slees- wijk vertrok, is onderweg blyven steken. KERKNIEUWS. De heer R. 0. C. Aitton, predikant te Melissant, hoopt '21 Febr. a s. des namiddags zijne intrede te Baarland te doen; terwijl de consulent, de heer W. Te Gempt, pred. te Hoedekenskerke, zyn Eerw. des voor middags zal bevestigen. Kapolle. Aangenomen het beroep naar de vrye Evangel, gemeente te Franeker door da. P. van Paas- sen te Kapelle. Tot predikant bij de Herv. gem. te Dreischor is be roepen de heer dr. L. van Langeraad te Nieuwveen. Met belangstelling wordt de komst van <len heer J. H. Houtzagers, by de Herv. gem. te Kootwijk te gemoet gezien, niet slechts omdat die gemeente sedert 15 Nov. 1868 vacant is, maar vooral omdat men ver wacht, dat deze eersteling van de Vrije Universiteit hier nog heel wat te doen kan maken. Het Predikants- tractement bedraagt aldaar 800 gld., waaronder 666 gld. van 'tRijk. En nu bljjffc de vraag, hoe groot Houtzagers tractement zal zijn. Gemengde lierigteu. Met het geneesmiddel komen dikwijls de zieken. Zóó gaat het ook met de hondsdolheid. Sedert Pasteur zjjne inenting daartegen heeft uitgevonden, komen uit alle oorden der wereld lijders die door dolle honden gebeten zijn, en niet minder dan 125 personen worden gemiddeld per dag door hem ingeënt. Volgens een Amerikaanseh blad is het zekerste middel, om eiken hond voor dolheid te bewaren, dat men hem den staart >vlak achter de ooren" afsnijdt. Een vreemdeling bezocht eens een Goudsche pypenfabriek en vond er alleen een knaap. »Ik geef u een gulden als gij mij eens laat zien hoe gij die pijpen fabriceert" zeide bij. »Ik kan alleen maar neuswarmertje3 maken, mijnbeer," antwoordde de knaap. Wat zyn dat neuswarmertjes?" >"Wel, korte pijpjes." »Nu goed, ik geef je een gulden, maak er eens een." »Eerst de gulden" was het antwoord. De vreemdeling gaf het geldstuk, en toen nam de jongen een laDge pijp, brak een stuk van de steel af en zeide »Kijk, dat is nu een neuswarmertje." In de vorige eeuw was het onder de studenten te Leipzig de ge woonte in eindelooze herhaling voor de herb erg waar slecht bier getapt werd te zingen Als het bier maar beter was, Dronken wij hier graag een glas, Laat het loopen in de goot Wie bet drinkt gaat zeker dood Te Wormerveer heeraent groote bedrijvigheid, door de chocolade-fiibrikatie en te Schiedam, waar de jene ver gebrouwen wordt, staan verscheidene fabrieken stil. Dat is een goed teeken l Cornelius, de hoofd man van de keurbende der Gemeentebelangzoekers, stelt zich tegenwoordig zoo dapper te weer, dat hij er armen en beenen aan waagtEen Waarde-school- monarch moest zyn fatsoen wat beter kennen en zich niet bemoeyen met een meisje van 15 jaar, dat pas zjjne school heeft verlaten Laat Jaantje er zich voor wachtenTe Ba. zal eerstdaags in den poppenwinkel worden opgevoerd een blijspel in 8 bedrijven; 1ste bedrijf, Kees in den gemeenteraad, 2de, de vliegende Hollander3de, de twee spektakels, 4de, de overwin tering op Nova Zembla; 5de, eene dorpsgeschiedenis; 6de, de karhonkelsteeuen7de, de glorierjjke tocht naar Chattham8ste, de helden van Doggersbank. Bewijzen van toegang zijn h 15 Cts. te bekomen bij bet leepe Mientjena afloop muziek voor den dans. Te Poortvliet wordt iemand aangeraden zooveel praats niet te hebben vun een andere jongen, waarvan niets te zeggen valt. Het zou beter zijn dat hy niet zoo op zijns vaders hielen zat, want al was die man ook koster, dan zou hij Jannetje misschien wel in de fuik maar nog niet in de kuip hebben. De schrijver of schrijfster over Maria te Br. moest niet zóó bezorgd zyn voor een ander en liever op eigen zaken en belangen letten. Tot geruststelling echter kan gemeld worden dat een stuurman bij de Kon. Ned. Marine steeds zyn zaken zelf weet te besturen en daartoe geen gedienstige helpers of helpsters noodig heeft. De tijd zal leeren, dat deze huwelykskwestie zeer tot genoegen van hen die nooit om Maria's hand gedongen hebben, zal afloopen. Ing-ezontleu Stukken. Geboorte, opkomst, verval ou -v*redei*K,eï>oot*to van „ONS HEIL." Mijnheer de Redacteur Hier in Zeedorp hebben we tegenwoordig eene af- deeling van „Het Heil." Dat heet „Ons Heil." Laat ik U even de geschiedenis daarvan verhalen. In het jaar 1884 (na Chr.) werd door 4 jongelui van Zeedorp een oratori-kamertje opgericht. In stilte werden de grootste stukken opgevoerd. Al wat van dat kamertje tot de bewoners van Zeedorp doordrong, waren de harmonische klanken van een Seraphineorgel en een Cornet a piston. Misschien was 'took een dwarsfluit. Al9 men zoo geheel in aandacht verzonken is, luistert men minder naar de afzonderlijke instru menten dan naar het harmonisch geheel. Op sommige avonden zou men zich werkelijk verbeelden kunnen, ergens in eene groote stad te zijn verzeild; zoo wel luidend klonk die dansmuziek. Op den duur echter, toen het kamertje bewustheid kreeg van zijn kracht, gevoelde het behoefte meer naar buiten te werken en werd besloten eene afdeeling van „Het Heil" te stichten. Het zou voortaan den roem „en gros" niet meer en „détail" slijten. Zeven heeren van één vak en nog twee andere heeren maakten een reglement, kozen onder elkander een Bestuur en de boel was klaar. Nu nog leden te werven Eenige dagen aa St. Nicolaas ('t was dan ook een surprise) werd Zeedorp overstroomd door een regen van circulaires, die de goede gemeente uit- noodigden zich achteraan aan te sluiten. Alles was klaar. Bestuur en reglement stonden gereed om in functie te treden. Alleen waren er nog maar leden noodig. Maar achHet Bestuur zon ras ondervinden dat de weg van den roem met doornen is bezaaid. Een spotter (Mijnheer de Redacteur, er zijn menschen die zelfs met het heiligste spotten) schrijft een stukkie in de courant en blykt heelemaal niet het streven van „Ons Heil" te waardeeren. Wat nu! Fluks wordt besloten dien spotter eens flink uit te schelden en maar dadelijk eene vergadering met dames te beleggen, en om nu ook den spotters genoegen te geven, zal op die vergadering tevens het reglement worden herzien en een nieuw Bestuur gekozen. De 9 heeren der af deeling zullen dan wel zorgen, dat alles terecht komt. De dames kunr.en en passant den Voorzitter in functie bewonderen. Maar 0 weeAl weêr doornen op den weg des roems. In den vollen glans der glorie, die het Bestuur omstraalt, wordt plotseling van bevoegde zijde naast een bord met honing eene roede op tafel gelegd en het Bpelletje was verbrokenNu zal binnen korten tijd nog eens vergaderd worden, met kennisgeving van het doel en de beeren van „Ons Heil" kunnen dan ondervinden dat er onderscheid is, tusschen timmeren binnenskamers en timmeren aan den weg. Die vergadering, zij de wedergeboorte van „Ons Heil" in Zeedorp. Dat het bloeie en zich ontwikkele Zeedorp, 30 Januari 1886. NOG EEN DWAZE SCHRIJVER. Den Heer Redacteur van den Zierikz. Nieuwsbode. Amiue Uw Nieuwsbode, die ik, gelijk ge weet, trouw lees, heeft mij sints lang niet zoo'n blijde tijding gebracht als het in zyn laatste nummer voorkomende bericht, dat op aanstaanden Vrijdag te Zierikzee zal optreden de zoo terecht gevierde Justus van Maurik. Natuurlijk. Ik gun toch van harte aan de bewoners uwer goede stad. een rijk genot en dat smaakt men zeer zeker, wanneer men zich onder het gehoor van Van Maurik nederzet. Laat het zijn, dat in zijn novellen, waarvan hij er zonder twijfel ook by u wel een zal voordragen, overbekende thema's worden behandeld, de wijze waarop zulks geschiedt, schijnt mij toe even verdienstelijk te zyn als zijn voordracht en dat zegt niet weinig. En zyn meesterlijke voordracht komt zeker niet het minst uit by het ten gehoore brengen van een stukje, dat tot titel heeft„De kunst van voordragen." Zoo ge u dus bij uw medeburgers verdienstelijk wilt maken, moet ge hem opwekken, ook die letterkundige bydrage op zyn programma te plaatsen. Zelfs de onverbeterlijkste brompot kan het hem niet hooren voordragen, zonder te schudden van het lachen. Dezer dagen heb ik hier ook een flinke lezing ge noten, al behoorde de lezer dan ook tot een ander genre dan tot dat van Van Maurik. En gerust durf ik voor haar een oogenblik de aandacht vragen L.l. Woensdagavond namelijk trad hier op de Heer J.Duy- vis, lid der Tweede Kamer, om te spreken over de hedendaagsche crisis op het gebied van handel en nijverheid. De gedrukte toestand in den handel en bet fabriekswezen, aldus begon hij, is geen verschijnsel, dat uitsluitend eigen is aan onze dagen. Steeds hebben goede en slechte tijden als eb en vloed elkander afge wisseld. Toch is het waar, dat in den jongsten tyd door de snellere middelen van gemeenschap een stoor nis op het gebied van handel of njj verheid in één land veel krachtiger dan vroeger in alle beschaafde landen in meerdere of mindere mate wordt gevoeld. Zulks treedt het duidelijkst aan het licht bij het woeden van een krijg. De Krimoorlog bijv. was oorzaak, dat de Nederlanders brood moesten eten van tarwe, die 600 gulden bet last kostte. Doch de oorlogen werken niet alleen nadeelig in den tyd, waarin ze worden gevoerd, maar ook nog lang daarna. De door den oorlog ge maakte kosten moeten toch worden gedekt door lee rlingen, waarvan rente en aflossing slechts kunnen worden gevonden uit belastingen en den druk der be lastingen vermindert het koopvermogen der belasting schuldigen. Ook de gewapende vrede verslindt in onze dagen kolossale schatten. Alleen aan de wijf groote mogendheden van Europa kost hy jaarlijks meer dan 2000 millioen gulden. Ons budget van Oorlog en Marine klom van 20 millioen in 1869 tot 33 millioen in 1884. En ook tot bestrjjding van die uitgaven worden allerlei belastingen geheven, die belemmerend weeken op handel en njjverheid. Niet minder dan het genoemde hebben de slechte oogsten der laatste jaren, gevoegd by de lage prijzen der landbouwproducten, nadeelig gewerkt. De landbouwende stand, die vroeger groote verteringen maakte, moet zich iu zjjo uitgaven bekrimpen. Niet slechts in Europa, ook in vele Staten van Amerika, steekt menig landbouwer zich in schulden, omdat de lage prijzen, die hij voor zyn producten maakt, hem geen bestaan verschaffen. Een zeer voorname oorzaak van den treurigen toestand onzer dagen is de over productie van byna alle artikelen. Want ten gevolge daarvan verminderde de vraag naar grondstoffen, werd de scheepsruimte overvloediger, daalden de vrachten, gingen niet weinig fabrieken stilstaan, geraakten veel handwerkslieden buiten wevk. Ook de werkstakingen droegen krachtig bij tot de hedendaagsche kwijning van handel en nijverheid. Door die werkstakingen toch werd het aannemen van orders bemoeilykten voor vreemde mededingers de weg gebaand, terwijl zich tevens het kapitaal terugtrok en de productie ophield of vermin derde. Eindelijk noemde de spreker nog als een oorzaak der bestaande crisis het gemakkelijk verkrijgen van crediet en het lichtvaardig gebruik maken daarvan. Dit toch werkt de overproductie in de hand en zoodra de gevolgen daarvan zich doen gevoelen, zijn zy, die een te ruim gebruik hebben gemaakt van de gelegen heid, om geld op te nemen, verplicht om het grooten- deels met geleend geld geproduceerde te verkoopen en vooral gedwongen verkoopen van met hypotheek be zwaarde vaste goederen werken, in tijden als deze, zeer drukkend op de prjjzen van alle eigendommen, waarmee dan al weer in nauw verband staat het lager worden der huren en pachten en het geringer worden van den lust om vast goed te bezitten. Ziehier de belangrijkste hoofdzaken, die de spreker in het eerste deel zijner voordracht ontvouwde. In het tweede deel trachtte hij de middelen aan te wijzen, door de aanwending waarvan de nadeelige gevolgen der crisis zoo al niet verdwijnen, dan toch zeker zullen verminderen. Aangezien goede en slechte tjjden elkander afwisselen, zou er reeds iets gewonnen zyn, indien in de goede tyden werd gespaard, om den minder goeden of slechten tjjden des te gemakkelijker het hoofd te kunnen bieden. Inkomsten, uit handel en nyverheid geput, zyn steeds zeer onzeker en tegen die onzekerheid zich te wapenen, is plicht tegenover zichzelf en de maat schappij. Uitbreiding en verheldering onzer kennis van de wetten waaraan handel en nyverheid onderworpen zyn en van de wetten op sociaal gebied is mede vat. het hoogste belang. Voor de aanstaande kooplieden en fabrikanten verlangde de spreker dus minder exacte wetenschap eu meer kennis van de sociale wetten. Daar de oorlog en de gewapende vrede den allerna- deeligaten invloed hebben op handel en nijverheid, zoo moeten de pogingen der Vredebonden worden ondersteund en de stemmen krachtiger wordeu, die zich verklaren tegen ie steeds toenemende militaire uitgaven. Van beschermende rechten kan geen heil worden verwacht. Zij kunnen een crisis als de tbaos bestaande wel bevorderen, maar niet voorkomen. Indien ze zulk een crisis konden voorkomen, dan zouden Amerika, Franktjjk, Duitschland, Rusland, Oos tenrijk en meer andere Staten than9 vrjj moeten zijn van de malaise onzer dagen en dat zyn ze niet. Tegen slechte oogsten kunnen natuurlijk geen maatregelen worden genomen. De nadeelen daarvan zijn niet te ontgaan. De druk der prjjzen, veroorzaakt door den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1