Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. JXo. 5187. fonderdag 28 Januarij 1886. 42sle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60 ADVERTENTIËN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Gt., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeen Overzicht. Troonredenen zijn zelden modellen van welsprekend heid. Gewoonlijk behoeft de persoon die ze voordraagt zich dat niet aan te trekken, want hij is zelden de steller van wat hem in den mond gelegd wordt. Eigenljjk is dat voor de con6titutioneele Vorsten niet heel pleizierig. De heeren Ministers bepalen wat er over een en ander gezegd worden moet en de Vorst of Vorstin, die dan als de hoofdpersoon optreedt, spreekt over hetgeen vrij of onze Regeering goed en nuttig achten, als of het uit den diepsten grond des harten kwam, terwijl ze voor zich misschien gausch andere inzichten hebben. Het ergste is, dat als de zaken verkeerd gaan juist die hoofdpersonen daardoor soms den meesten last lijden. De Ministers gaan henen, om anderen, soms van eene tegengestelde zienswijze, in hunne plaats te laten optreden en de Vorstelijke mond komt dan met even veel zalving verkondigen dat ten nutte des lands geschied of geschieden zal, wat in eene vorige Troonrede juist omgekeerd werd gezegd. De Koningin van Engeland kon zich overtuigd houden, dat zij een aandachtig gehoor hebben zou, of liever dat bare uit te spreken rede in groote spanning werd verwacht. Misschien was bet, omdat men in langen tjjd die vertooning niet zag, maar men meende dat ze ditmaal bijzonder schitterend was, ofschoon de Vorstin eigenlijk maar op het tooneel figureerde, daar de Lord Kanselier de Troonrede voorlas en hare Maje steit met hare hofhouding slechts het decoratief bij deze plechtigheid uitmaakte, 't Was te berekenen welke onderwerpen in de eerste plaats zouden behan deld worden. Egypte, de Afghaansche grenzen, de Carolientjes, Birma lagen aan de eerste beurt om de revue te passeeren, waarna Rumelië aan de orde kwam. Over alle deze onderwerpen ging echter niet veel licht op en zooals gewoonlijk bestonden de mededeelingen meest in herhaling van wat en gebeurd en gedaan is, dat trouwens reeds algemeen bekend was. De hoofd schotel waarop alle de gasten zich gespitst hadden was natuurlijk Ierland. Vermoedelijk heeft deze aan een groot deel van het Parlement slecht gesmaakt, omdat die anders toebereid was, dan men in de laatste dagen gemeend had. De Ieren zullen wei in de eerste plaats een zuur gezicht getoond hebben, waar bun de bittere pil werd voorgezet, toen de Koningin verklaren liet, dat zij of liever hare Regeering zich tegen elke wijziging in de wetgeving der Ieren verzetten zal. Zoo verdwenen door enkele woorden vele uitzichten in rook, ten ware men gelooven kan, dat de teleurge- stelden zich getroost hebben met het voornemen, om in de zitting van het Parlement dit punt op den voor grond te stellen en desnoods een Kabinet, dat niet mede wil, door een ander te vervangen. Wel verze kerde de Troonrede dat H. M. op de medewerking van het Parlement rekende, als zjj tot krachtige maat regelen tegen over dat gedeelte van haar volk moet overgaan, maar dat zijn van die phrasen, waarvan men de beteekenis en waarde kent en die men niet hooren kan zonder medelijden te gevoelen niet hen, die zich alzoo eene bittere teleurstelling bereiden. De edele Lords zijn door de Troonrede zoo getroffen ge weest, dat het adres van antwoord onmiddelijk gereed was en met algemeene stemmen aangenomen werd. Zoo vlot ging het niet in het Lagerhuis. Daar was het de oude comedie van Jan fopt Piet. Gladstone toonde zich ontevreden over het gezegde betreffende Ier land en wilde dat de Regeering maar aanstonds met hare plannen voor den dag komen zou. De Minister Beack vond zjjne rede heel mooi, maar meende dat de op positie maar terstond hare voorstellen kenbaar maken moest en bij liet daarbjj doorschemeren, dat zoo men deze Regeering behouden wilde, zij ook moest worden gesteund in hare plannen met betrekking t ot de Iersche quaestiën. De tijd zal leeren of de Engelsche Ministers hare meesteres ten goede raden en of de heerschzucht van enkelen hier niet weder het struikelblok is voor hetgeen in het belang van een geheel volk zou moeten geschieden. Het nieuwe Fransclie Kabinet is al aanstonds niet gelukkig geweest bjj zijne eerste ontmoeting met de Kamer. De bekende Rochefort kwam met het voor stel om nu ook nog gratie te verleenen aan de overige staatkundige veroordeelden, die van de onlangs uitge vaardigde amnestie werden buiten gesloten. En alsof deze diep ingrijpende eisch nog niet genoeg ware, verlangde hij dat zijn voorstel urgent zou worden ver klaard en terstond in behandeling genomen. De Mi nister Goblet verzette zich daartegen, vooral opgrond dat zjj die nu nog gevangen waren, zich vergrepen hadden legen het gemeene recht. De Kamer scheen echter liever met den voorsteller te willen medegaan en besliste, schoon slechts met eeue meerderheid van drie stemmen, dat men aanstonds het voorstel in be handeling nemen zou. Of dit nu een voorteeken is, dat Rocheforts wensch door de meerderheid gedeeld wordt, dan wel of men terstond in tegengestelden zin beslissen wil, laat zich moeilijk gissen. Zooveel is in- tusschen zeker, dat het Ministerie begon met eene nederlaag te lijden, die niet veel goeds voor deszelfs levensduur verwachten doet. 't Zou ook wel wonder zijn, wanneer eene Fransclie Kamer medewerkte om eene bestendige regeering te hebben. Intusschen zien de achtbare Kamerleden voorbij, dat er zoodoende niet veel tot stand komen kan en dat toch eindeljjk ge- Bchieden moet, wat men lichtvaardig eerst verwerpt. Het schjjnt in K,usslti«a ook nog geen vrede te zijn en men verhaalt zelfs, dat de nihilistische richting weder meer bij het leger veld wint, zoodat nog onlangs een vrjj groot getal officieren werd gevangen gezet. Ook de boeren komen weder tegen de grondeigenaren op en het is tusschen hen reeds tot gevechten gekomen. Zou men door deze berichten weder medelijden krjjgen met den vorst, voor wien het wel het ergste is, als hjj op zjjn leger geen staat kan makeD, men meene niet, dat de Keizer het zich zoo zou aantrekken, dat hij daardoor vermagert. Integendeel, men schrjjit dat zich eenigen aanleg toont tot zwaarlijvigheid en dat de geneesheer, die vorst Bismarck daarvoor wist te bewaren, naar St. Petersburg ontboden is om den Czaar een gelijke kuur te laten ondergaan. Z. M. is andere niet bijster gesteld op Pruisische onderdanen, want bij beeft nog dezer dagen aan eenige grondeige naars, die de grenzen bewonen, laten aanzeggen, dat zij vertrekken moeten. Sommigen meencn dat bet een maatregel van represaille is, omdat zoovele Russisch Poolsche onderdanen uit Pruisen verdreven zijn. Sedert de beslissing omtrent de Carolina-eilanden, gchjjnt de ütiitsselie regeering op bijzonder goeden voet met den Heiligen Stoel te zijn. Als een bewjjs daarvoor verbaalt men, dat dezer dagen een tooneel- etuk, waarin de strijd tegen bet Pauselijk gezag be handeld wordt, door de regeering, men zegt door den Keizer zeiven, verboden is. Kennelijk wil men dus den H. Vader of liever zjj 11 aanhangelingen te vriend houden, iets wat op zich zelf misschien zeer te prijzen is, maar overigens weinig strookt met de denkbeelden, die voor eenige jaren door de regeering van Bismarck op den voorgrond gezet werden. ïn den nieuwen Congo-staat begint men ook aan mogelyken oorlog te denken. Er is althans besloten een leger te scheppen en een luitenant van het Bel gische leger zal derwaarts vertrekken, om bjj de samen stelling daarvan behulpzaam te zjjn. .Nieuwstijdingen. (öngclnnïi. Den 22sten 's avonds liepen te Londen geruchten omtrent de ontdekking van een voorgenomen aanslag op het leven van den Prins van Wales. Op zijn tocht van Londen naar Eaton-Hall, een kasteel van den hertog van Westminster, zou de Prins dien avond Chester hebben moeten doortrekken Chester was geïl lumineerd en andere toebereidselen waren gemaakt voor een schitterende ontvangstdoch op raad der politie hield de trein te Waverton-Station, vóór Chester, halt en begaf de Prins zich per gewoon rijtuig van Waver- ton naar Eaton-Hall. De „Daily News" zegt, dat den hertog van West minster verontrustende geruchten ter oore gekomen waren, zonder meer. De „Pall Mali" bevat een brjef uit Chester, welke ook niet veel licht verspreidt. Volgens dezen correspondent, had de politie van Chester den hertog van Westminster gewaarschuwd, om den trein te Waverton te laten stoppen, daar zij niet kon instaan voor de veiligheid des prinsen, als deze Chester voor bijreed. Er vielen dien dag twee dingen voor, welke haar tot deze conclusie leidden. Het eerste was iets, dat een bediende van den spoorweg opmerkte bij of in bet station, en dat dadelijk door de politie onderzocht werd. Het tweede was een telegram uit Ierland. Bij het vertrek vau de boot van Dublin naar Holyhead zag de politie, dat een man, dieD zjj steeds in 'toog houdt, ook vertrokdientengevolge waarschuwde zjj de politie te Chester. Deze zond twee agenten naar den trein, en naar men zegt, werd de persoon herkend, maar verdween hij onder de menigte. Of hjj te Chester gebleven is, dan wel naar Liverpool of Manchester vertrok, weet men niet. Men denkt dat de heftige taal, onlangs door den hertog van Westminster over „Home Rule" gevoerd, niet vreemd is aan den aanslag. loonden, 25 Jan. De „Times" hoopt, dat de tot Griekenland gerigte waarschuwing, in weerwil van het hoogmoedig Grieksch antwoord, voldoende zal bljjken en het behoud van den vrede verzekeren. Zoo dit niet het geval is, zal aan de Grieksche Regering spoedig worden duidelijk gemaakt, dat de groote mogendheden van Europa niet met zich laten spotten. Aan de „Standard" wordt uit Athene gemeld, dat de Engelsche gezant tot den Griekschen Minister- President eene taal heeft gebezigd, die de voortduring der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Griekenland onmogeljjk maakt. Het overhandigen van het Engelsche ultimatum is Zaturdag voorafgegaan aan de overreiking van de collectieve nota der mogend heden. JFïantrtjli, Dat de openbare veiligheid te Parjjs veel te wen- schen overlaat, blijkt uit een paar cjjfers door een Parijsch dagblad medegedeeld. Er zijn namelijk van Maandag 11 tot Zaturdag 16 dezer in zes dagen tien moorden en vijf pogingen tot moord gepleegd. Een rijk Parjjsck fabrikant, zoo luidt een ro mantische geschiedenis, door Pransche bladen verhaald, had sedert twee jaren een jong bediende, Ernest Lamotte, met wien hij zeer ingenomen was, en dien hij ook in zijn huiselijken kring bragt. In het begin dezer maand nu, liet hij den jonkman bij zich komen, en bood hem de hand zijner 17 jarige dochter Mimi aan, die een bruidschat van 100,000 francs (haar moeder lijk erfdeel) mee zon brengen. Ernest verbleekte bjj dat aanbod, en bekende, na eenig aarzelen, zijn patroon in vertrouwen, dat hjj niet Ernest, maar Ernestine heette, en een meisje was. Zij had zich als man vermomd, omdat zjj zoo veel beter den kost kon verdienen. De fabrikant was zeer verrast door deze mededeeling. Maar zoodra hjj van zjjn verbazing bekomen was, stak hij zjjn bediende de hand toe, en vroeg of zij Mimi's tweede moeder wilde worden, nu zij haar man niet kon zjjn. 3S)tut0dil»m5ï. Te Frankfort a/M. is dezer dagen een jonkman wegens verbreken van trouwbelofte, veroordeeld tot een schadevergoeding van 20,000 Mark 12,000), als hjj niet binnen twee maanden huwt met het meisje dat hem deswege vervolgde. In de spinnerij van Warp nabij Oldenburg, brak den 1911 dezer een brand \iit, die zulk een snellen voortgang had, dat aan geen blusschen kon gedacht worden. Des morgens tegen negen uur braken de vlammen uit, waarschjjuljjk in de kamer waar de katoen gewasschen wordt een begin nemende en zoo spoedig grepen zij om zich heen, dat de fabriek reeds om elf uur in lichtelaaie stond. Het aantal arbeiders, dat, op het oogenblik dat de brand uitbrak, zich in het gebouw bevond, was ongeveer vierhonderd. Iedereen zocht zoo spoedig mogeljjk een goed heenkomen door de uitgangen en langs de ladders, waardoor een groot gedrang ontstond. Toch zjjn geen ongelukken te be treuren, behalve dat van een brandweerman, welke van de derde verdieping viel, echter zonder zich ge vaarlijk te verwonden. De Groothertog, de troon opvolger en ook Hertog George waren reeds in den aanvang op de plaats des onheils en bleven, totdat het gevaar voor de belendende huizen voorbjj was. Door het ongeluk zijn plotseling vierhouderd arbeiders broodeloos geworden. De afgebrande gebouwen, waar van alleen de naakte muren zjjn bljjven staan, waren voor 145,800 mark verzekerd. SJetgic. In het Belgische dorp Rolyprovincie Namen, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De volkswoede was daar ontbrand tegen een boschwachter, Noêl genaamd, die naar men zegt, in koelen bloede en zonder noodzaak, op twee houtdieven geschoten heeft, waarvan hij den een doodde en den anderen verwondde. Toen Noêl, die gevangen genomen is, in tegenwoordigheid van den gewonde, door de geregle- ljjke overheid van Luik verhoord zou worden, overviel een volksmenigte den gevangenwageu waarin hjj werd overgebragt, en haalde hem er uit. Slechts met groote moeite kon men den gevangene aan het woedende volk ontrukken, en in het huis van den gewonde brengen. Een dreigende menigte bleef daar zamenge- schoold en bet scheelde weinig, of men had het huis in brand gestoken. Men liet troepen uit Mariebourg komen, om de orde te handhaven; maar ook dezen hadden daarmeê moeite genoeg, en bij het overbrengen van -Noêl naar bet naastbijgelegen spoorwegstation, deed het volk nog telkens pogingen, om het voorwerp van hun haat in handen te krijgen. De soldaten, die met stukken hout, steenen enz. gegooid werden, moesten zelfs eens op de menigte schieten. Er werden eenige personen gewond. Ook in de om gelegen plaatsen heerschte een opgewonden stemming. Leeuwarden24 Jan. Heden avond arri veerden hier per trein van ongeveer 8 uur de heer Mr. S. Salverda, vice-president van den Nederlandschen Schaat9enrijdersbond, met de rjjders Bruinsma, Kingma en Zijlstra, terwijl De Vries en Veninga onderweg waren uitgestapt te Tietjerk om hunne familiën op te zoeken. Ook Zijlstra ging onmiddeljjk door naar zijn woonplaats, terwjjl Kingma hier dezen nacht logeert en Bruinsma's stoomboot te Leeuwarden overwintert. Zjjn vrouw en zijn moeder haalden hem van het sta tion af. Daar waren eenige belangstellenden tegenwoordig, door wie den terugkeerenden strijders in de wacht kamer le klasse een glas champagne werd aangeboden als welkomstgroet. Daarna vereenigde men zich in een der zalen van de „Harmonie," waar hun door den heer Mr. Salverda een enkel woord van hulde werd gebragt. Met de familie van Bruinsma bleef men daar een paar uren gezellig bjjeen, ook om van hunne avonturen iets te vernemen. De sympathie voor de strijdende Nederlanders was zeer groot. Bij de karapritten op Zaturdag te Hamburg, is zooals reeds gemeld is, Axel Pauleen overwinnaar ge bleven op de baan van 1600 meter. Ziehier de uitslag: Paulsen 3 min. 53/s sec., De Vries 3 min. 6 sec., Bruinsma 3 min. 6'/s sec., Van den Berg 3 min. 7 sec., Veninga 3 min. 173/s sec. Op de baan van 3600 meter was de uitslag aldus Pauken 7 min. 14% sec., Kingma 7 min. 49 sec., Werner 7 min. 323/s sec., en Veninga 7 min. 30 sec. Bij den laatsten lit was Werner een oogenblik voor. De snelste rit die, zoover bekend, ooit gedaan werd, was 1600 meter (met één draai) in 3 min. 8 sec. Thans heeft de Championrijder Pauken dien afstand (met 9 draaien), in 3 min. 5- s sec. afgelegd. Onze rijders heb ben zich trouwens kranig gehouden. Op de baan van 1800 meter verloor Zaturdag de Deen Groth het tegen Veninga en moest deDuitscher Hansen het onderspit delven voor Kingma. Bruinsma verloor toen tegen Pauken eD Zjjktra tegen De Vries. Op de baan van 3600 meter overwon Kingma weer zijn vorigen tegenstander te Christiania, Werner; Bruinsma verloor tegen Pauken en Zijlstra werd afge reden door Veninga. De Deen Groth werd geslagen door Van den Berg, die in den later gehouden wcdstrjjd met hindernissen tegen vier Duitsche rijders den vlugsten van hen bijna een minuut voorbleef. 's G raveuliage, 25 Jan. Het Geregtshof alhier heeft bij een heden gewe en arrest in de door ons vroeger gemelde zaak van B., appellant, tegen v. d. B., geïntimeerde, het vonnis der Regtbank te Zierikzee bevestigd. Het plan der 32l9te Nederlandschc Staatsloterij de eerste gehouden overeenkomstig der nieuwe wette lijke bepalingen is thans vastgesteld. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten en 10,500 prjjzen en 2 premiën. De eerste helft van 't geheel aantal loten wordt voor alle klassen, 'de tweede helft van klasse tot klasse uitgegeven. In de vier eerste klassen worden 1600 num mers en even zooveel prijza/i getrokken, in de vijfde klasse 4100 prjjzen, en twee premiën en 10,500 nieten. De collecte wordt geopend den 3den Maart 1886. De trekking der 1ste klasse beeft plaats op 29, 30, 31 Maart en 1 April en de trekking der vier volgende klassen telkens veertien dagen de eene na de andere, terwijl de laatste 100 nummers op Zaturdag 19 Junij 1886 zullen getrokken worden. Doi-cïx*eclit26 Jan. S. K., dienstbode in de sociëteit de Harmonie alhier, meende een middel ge vonden te hebben om in deze dure tjjden op goedkoope wijze een uitzet by elkander te krijgen en daarna met den uitverkorene baars harten in het huwelijksbootje te stappen Tjjdens zij nl. van 1 Mei tot November in dienst was van den kastelein J., ging zij op ver schillende tijdstippen de zakken van kleedingstukken van haren meester, van diens dochter, ja zelfs van hare medebedienden onderzoeken, en kwam zoodoende in het bezit van behalve wat nog in het duister ver scholen is gebleven 5 muntbiljetten van 10, van 6 gouden tienguldenstukken en van 2 guldenstukken, voor welk geld zij verschillende goederen aanschafte, als kast, fornuis met toebehooren, ondergoed, muts en mantel, gouden en zilveren sieraden, enz., al welke goederen ter teregtzitting aanwezig warenja zelfs had zij aan haren aanstaande ƒ10 gegeven om dehu- weljjkspapieren te bekostigen. Doch helaas die zouden vooreerst nog niet gebruikt behoeven te worden, want de arm der justitie had baar vóór dien tjjd omvat en als diefegge, in loondienstbaarheid, stond het dienst meisje jl. Vrijdag voor de Dordtsche regtbank teregt. Volledige bekentenis werd door baar afgelegd. De substituut-officier requireerde 3 maanden celstraf. Rozendaal, 25 Jan. Het beetwortelsuikerfabri- kantenbond (1ste district Zeeland) beeft besloten den prijs der beetwortelen van 0 tot /"9 terug te brengen, echter met dien verstande, dat de leden van het bond, welke nog onderhandelingen voeren, eerst 28 Januarij a. a. verplicht zijn dit besluit in toepassing te brengen. De prijsverhooging tot ƒ10 heeft dus slechts voor korten tijd gegolden. Het zal nu aau de landbouwers, die besloten hebben niet beneden dien prijs te zullen contracteeren, zjjn om te toonen, dat hun besluit on wankelbaar vast staat, en dat de verschillende verga deringen op de dorpen gehouden geen comediespel zijn geweest. Tliolei», 26 Jan. In de op Maandag gehoudene gemeenteraadsvergadering werden tot onderwijzers in het teekenen benoemd de heeren L. K. van Dijk en A. A ré en tjjdeljjk aangesteld tot onderwjjzers in de Gymnastie de heeren W. J. Frjjling en M. Lindhout. Vervolgens werd aan C. Verpoorten, rijksveldwachter alhier, eene gratificatie van 50 toegekend. Op het request van P. Sakko, inhoudende om ge meentegrond aan te koopen bij de Oud-Vosmeerscbe barrière, werd afwjjzend beschikt. -- Maandagavond werd in de vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Departement Tholen, roet algemeene stemmen besloten de teekenschool op te heffen en datgene wat aan die school behoorde het gemeentebestuur cadeau te geven. Vervolgens werden de verslagen en rekeningen van de Volks zangschool, Bibliotheek en Floralia behandeld. De ontvangsten en uitgaven van de Volkszangschool be droegen 95,82l/., en 94,73Va, van de Bibliotheek 78 en ƒ31,96 en van Floralia ƒ133,66 en 103,56 De ontvangsten en uitgaven van het Departement waren 461,90 en 227,46. Aan het fanfarengezelschap „Concordia" werd eene subsidie van f 50 voor dit jaar toegekend. Hierna werd het kuishoudeljjke Reglement, alsmede dat der Spaarbank, herzien en vastgesteld. De Regle menten der Bibliotheek en Volkszangscbool waren door de commissie geheel vernieuwd ingezonden en konden wegens het vergevorderde uur niet meer be handeld worden. Ziex-iliicee, 27 Jan. Benoemd met ingang van den Maart a. s. tot Deurwaarder der directe belas tingen voor het district Katwjjk c. a. de heer M. Eikenboom, (voorheen te Zierikzee) thans te Schageu. Bjj Ministeriëele Resolutie van den 22n Januarij jl. no. 38 (Pers) is met ingang van 1 Maart a.s. naar Zierikzee geplaatst de heer F. B. van der Schaaf, thans commies der 3e klasse te Sluis. Bjj Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Breskens c. a. J. Noë, thans te Amstenrade c. a. De beer J. C. Dom. van den Bussche is, op ver zoek, eervol ontslagen als commissaris van politie te Goes. De uitgever van de „Asmodée" te Amsterdam, Wegener, is de vorige week door de arrondissements- regtbank aldaar veroordeeld tot eene geldboete van 100, of 15 dagen subsidiare gevangenisstraf, wegens het opnemen van een artikel in dat blad, beleedigend voor een inspecteur van politie te Haarlem, en waar van de inzender niet bjj den uitgever bekend was. Te Baarland is een kind geboren met 6 vingers aan iedere hand en even zooveel teenen aan elke voet. In den nacht van Zaturdag op Zondag is onder Zaamslag, op de hofstede van den landman Daniël j Wolfert, een vrijend paar, dat zich bevond in een kamertje zonder schoorsteen, hetwelk verwarmd werd met briquetten, gestikt gevonden. Bjj de ontdekking gaf de jongen nog teekenen van leven. Geneeskundige 1 hulp werd dadelijk ingeroepen, doch bij de komst van den dokter was ook hjj reeds overleden. Alle pogingen om zoowel bjj hem als bij het meisje de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. De jongen heette Gelein de Bokxhij woonde op het gehucht Spui en was dienstknecht bjj J. van Hoevehet meisje Pieternella I Rooze, was afkomstig van Sluiskil. In handen van de politie te Kralingen is gevallen i zekere J. G. 't H., die bij advertentie nette personen opriep, die genegen waren f 7 per week te verdienen, mits zjj over 100 konden beschikken. Niet minder dan 80 personen hebben op die advertentie geschreven, j verklarende dat zij aan de gestelde eischen konden voldoen. Bjj een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat J. G. 't H. zich directeur noemde van eene compagnie en in die hoedanigheid door de aandeel houders in hunne vergadering met algemeene stemmen was benoemd. Het bleek der politie echter dat hij noch directeur, noch dat er een compagnie, waarvan hij aan het hoofd was geplaatst, bestond, zoodat zij hem op grond van bedriegerij ke handelwijze in bewaring stelde. Thans is hjj ter beschikking van den officier van jus titie te Rotterdam gesteld. Te Opijnen, bjj Zalt Bommel, kwam dezer dagen een pseudo-aardappelkoopman van Rozendaal in eene herberg, voorgevende 1000 HL. aardappelen te willen koopen, waarvoor hjj ruim 2 gulden per HL. kon besteden. In het gezelschap was al spoedig iemand gevonden, die den vreemdeling tot het verkrijgen der verlangde koopwaar den weg zou wijzen, en het kostte weinig moeite verkoopers aan te treffen, die tot zulk een prijs de aardappelen wilden verkoopen en op te zakken. Men verbeelde zich echter de teleurstelling, toen er na drie dagen geen spoor van den koopman meer was te vinden, waaruit men begreep, door een bedrieger te zijn beet genomen, tot ergernis tevens van den schipper, die het gekochte a 10 cts. per HL. naar 's Hage zou vervoeren, en van den trouwen gids, die tevens de eer had genoten, tegenover den bedrieger de rol van gastheer te mogen vervullen. Uit Groningen wordt aan het „Dgbl." geschreven elk oogenblik kunnen de faillissementen van acht der grootste firma's te Groningen tegemoet gezien worden, terwjjl men beeft voor nog vier andereu. De Regtbank heeft handen vol werk, de regtsgeleerden zjjn over- stelpt met bezigheden. Algemeen beweert men, dat I er niet meer dan 10 pCt. zal teregt komen. Mogt dit 1 zoo zijn, dan zullen ook vele neringdoenden hunne betalingen moeten staken of schikkingen aanbieden. Van Russische zjjde worden in Jerusalem groote opgravingen gedaan. Het is 0. a. gelukt de poort van Golgotha bloot te leggen. '1' E L K G tt A M Al E N. Athene, 26 Januarjj. Ook op het ultimatum der overige Mogendheden heeft de Grieksche Regering beslist weigerend ge antwoord. Londen, 27 Januarjj. Nu het Lagerhuis aannam met 327 tegen 250 st. de Motie—Collens, die door de Regering als eene motie van wantrouwen was aangemerkt, ondanks de waar schuwing aan de Regering voor de gevolgen, is de beslissing van het Lagerhuis tot Donderdag verdaagd. De „Morning-post" meldt, dat het Ministerie het Lagerhuis niet zal ontbinden, maar terstond aftreden. KERKNIEUWS. Beroepen naar Jutrjjp en Hommers, dr. C. C. Schot Cz. te Tholen. Aangenomen het beroep naar Nuenen (cl. Eindhoven) door ds. C. E. Crull, te Tholen. Het kiescollege der Herv. gemeente te Zierikzee heeft Maandag, tengevolge van het bedanken van den heer Roesingh, het grostal aangevuld, en daaruit een zestal opgemaakt, bestaande uit de heeren: J. F. L. Muller te Gorredjjk, A. C. J. van der Kemp te Span- keren, J. C. Boon te Beverwjjk, dr. H. van Veen te Wadenojen, dr. J. Herderschee te Borculo en L. Slote- maker te Kedichem. By de Christel. Geref. Kerk in Nederland zijn, volgenB het thans verschenen verslag over 1885, van de 379 gemeenten 80 vacant; er zjjn 203 gevestigde predikanten en 14 emeritus-predikanten. Het grootste aantal leden heeft Amsterdam met 4720, Rotterdam 4495, Hooge- veen 2300, Leiden 1900, Urk 1739, Kampen 1700 en Den Haag 1600 leden. Het aantal chr. geref. scholen bedraagt 78. Aan de theologische school te Kampen zjjn 74 studenten geplaatst, waarvan 13 in het laatste studiejaar. Gemengde Berigteii. Wat een mensch toch veranderen kanJeanne Lo- rette speelde te Rotterdam met een revolver, in de gevangenis te 's Gravenhage vermaakte zjj zich met een tamgemaakte muis, en in die te Arnhem is haar eenigste vermaak een lief poesjeHoe men zich verspreken kan. Een heer betrapt zjjn knecht, die bezig is met de meid te stoejjen. Vol gramschap voegt bij den knecht toe „Als er gekheid met de meid gemaakt moet worden, dan zal ik zelf dat wel doen." De knecht dacht het zjjne van die onvoorzigtige uitdrukking. 't Gaat tegenwoordig alles failliet! Bjj eene wasch- vrouw-firnia te Zierikzee is alles in beslag genomen, wat in huis was, behalve de groote en kleine bolletjes. De laatste marktberigten zjjn Koffie slapThee wil niet trekkenRaapolie vloejjende, doch slecht van de handPetroleum loopende Witte suiker gedrukt IJzer iets vasterRijst onveranderd Spiritus vliegend en Uijen zjjn luchtig. Herhaaldelijk hoort men van valsche kwartjes en valsche guldens die in beslag ge nomen worden. Waarom, als men toch valsche munt wil maken, brengt men geen valsche tientjes in omloop. ,,'t Maakloon is 't zelfde", zou de kleermaker zeggen. In de middeleeuwen werd in Frankrijk iomand die I van laster overtuigd was, veroordeeld, om een kwajr-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1