ZIGRlkZMSCHE NIEUWSBODE. 42ste Jaarg. a No. 5185. Zaturdag 25 Jan narij 188(>. tt. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. ÊlmertÖtt. Te Gainestown (Alabama) is de neger Reed, die een blank meisje bad onteerd en daarna gedood, levend door de bevolking verbrand. Reed werd gebonden op een stapel bout gelegd, die met petroleum was gedrenkt. Het hout werd daarna aangestoken. Toen de stapel was opgebrand was Reed nog niet dood, en er werd een nieuwe stapel aangestoken. Eerst toen de onge lukkige geheel verkoold was, ging de menigte, die getuige was van den gruwel, uiteen. JFtairftrijti. Onder de moordverhalenwaarvan de Franscbe bladen vol zijn, is er een van een 15-jarigen knaap te Chateau Gontier, die een moordaanslag op zijn groot moeder en eene dienstbode pleegde, welke mislukte, maar waarbij de oude vrouw ernstig gewond werd. Hij stood dezer dagen voor het bof van Mayennë te- regt, en vond daar een welsprekende verdedigster in zijne grootmoeder, die de gezworenen smeekte den knaap vrij te spreken, „van wien zij, ondanks alles, toch nog zoo veel hield." Haar wenscb werd echter niet vervuld. De jeugdige booswicht die de daad pleegde om geld magtig te worden, en die verleden jaar ook reeds 500 fr. aan zijn familie ontstolen bad werd tot een welverdiende gevangenisstraf van vier jaren veroordeeld. Het geregtsbof van Meuse heeft een daglooner wegens moord en diefstal ter dood veroordeeld, en op denzelf den dag velde ook het hof van Doubs het doodvonnis over een arbeider, wegens een dergelijke misdaad. ÏPuitscKlnnb. Het gevaarlijke van postzegels met den mond te bevochtigen, of de gegomde strooken als pleisters te gebruiken waartegen reeds zoo vele malen gewaar schuwd is - bleek dezer dagen op nieuw uit een af schrikkend voorbeeld te Neustadt by Leipzig. Daar is een werkman, die een klein schrampje aan het been had en een stukje postzegelpapier daarop plakte, over leden aan een bloedvergiftiging, veroorzaakt door de gom op dat papier. Hamburg, 21 Jan De internationale schaatsen- wedstrijd is door het slechte weder feitelijk in het water gevallen. Reeds gisteren kon men niet meer van een ijsfeest, maar wel van een zwemfeest spreken. De hardrijderij is weder tot morgen uitgesteld. Een ergerlijk geval van „geregtelijke dwaling" en nog veel ergerlijker menschelijke koppigheid is te Schaerbeek, bij Brussel, ontdekt. Verleden jaar werd een der knechts van een leder fabrikant aldaar beschuldigd van een diefstal van 12 buiden, en door de regtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van 50 francs. Maar drie dagen na de uitspraak van dat vonnis kwamen de vermiste huiden teregt, en bleek dus zonne klaar dat de knecht onschuldig was. In plaats van nu deu veroordeelde terstond in zijn eer te doen herstellen, beval de fabrikant zjjn bediendeu, die van de zaak wisten, stipte geheimhouding. Hij liet den knecht zijn straf uitzitten en zag niet om naar diens vrouw en kinderen, die ondertusschen ge brek leden. De arme werkman kwam uit de gevangenis, maar- was voor goed geschandvlekt. Hjj zou dat ook gebleven zijn, als niet onlangs een ontslagen bediende van de fabriek de zaak ruchtbaar gemaakt had. Er werd nu een geregtelyk onderzoek ingesteld, dat de juistheid van de vermelde feiten aantoonde, 'tls te hopen dat er termen gevonden worden, om het slechte gedrag van den fabrikant streng te straften. Brnssol, 20 Jan. In de secties van de Kamer stemden 45 leden voor en 27 tegen, terwijl 8 zich ont hielden, bij de beraadslagingen over het wetsontwerp tot heffing van een invoerregt op vreemd vee en granen. Voor eenige dagon werd door een heer aan het kantoor der „Sociéte générale" te Brussel een wissel geïncasseerd, ten bedrage van fr. 10,000, welke som door hem ip eene portefeuille gestoken werd, die hij onder den arm had. Bij het verlaten van het gebouw- kwamen drie heeren in haast de trappen af en liepen hem omvei-, van de verwarring natuurlijk gebruik makende, om hem de portefeuille te ontrukken. Op zijn hulpgeroep kwamen er van alle kanten personen op dagen, die de vluchtende gauwdieven achternazetten twee hunner ontkwamen, maar de derde werd door een bediende der Bank gegrepen, die met hem aan het worstelen geraakte, maar de gauwdief niet losliet. Plotseling schoot deze zijn overjas uit, die in handen van den bankbediende bleef, terwijl de eigenaar der jas zich uit de voeten maakte. Teleurgesteld keerde deze naar den bestolene terug, die, hopende in het kleedingstuk eene aanduiding der dieven te vinden, uit eene der zakken bet pakje bankpapier, kort te voren door hem aan het loket ontvangen, onder luide vreugdekreten te voorschijn haalde. Niet slechts had hij zijn geld terug, maar bovendien was bij nog in bet bezit gekomen van eene bijna nieuwe jas Voor de Spaansche infante Eulalie, die met den zoon van den hertog van Montper.sier in het huwelijk zal treden, is door de firma P. Baert, te Brussel, een kanten sluier met tabier en waaier vervaardigd, die den gouden tijd der Brusaelsche kantnij verbeid in de heriunering terugroept. De vervaardiging kost 15,900 fr., den len December werd den sluier besteld, en een maand later was bij gereed. Er werden 700 werksters bezig gehouden met dat kunstwerk, hetwelk te Brussel wordt tentoongesteld- sflcturlanS». 's Gravenhage, 21 Jan. In antwoord op de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting van de Eerste Kamer heeft de Regering verklaard het be ginsel van vrijen handel als grondslag onzer tarief wetgeving te handhaven. De omstandigheden, waarin Nederland verkeert, brengen het blijven volgen van dat stelsel als van zeiven mee, al moge het voor sommige takken van volksnijverheid oogenblikkelijk moejjeljjkheden doen ontstaan. 21 Jan. Het Geregtshof bevestigde heden het vonnis der Regtbank te Zierikzee, waarbij A. L., ter zake van mishandeling op den openbaren weg onder Noordwelle gepleegd, tot eene maand celstraf is ver oordeeld. "Vlissiug-oix, 2l Jan. Alhier heeft heden morgen vroeg op de Dokkade in den kelder van den winkelier Ovaa een brutale inbraak met diefstal plaats gehad. De nachtwakers zagen op hunne ronde langs de Dok kade in de verte iemand, die, toen hij hen gewaar werd op zijn schreden terugkeerde. Bij den kelder ge komen ontdekten zij de gepleegde inbraakzij gingen den vermoedelijken dader achterna en hadden hem spoedig beet. Het is zekere v. D., een persoon, die reeds vroeger wegens diefstal met de justitie had kennis gemaakt. Zij vonden hem in het kreupelhout verborgen en op eenigen afstand een met jenever gevulde kruik die ledig in den kelder had gestaan, en door hem uit een fust was gevuld. Bij verder onderzoek bleek dat hij nog eenige fleschjes drank bij zich had, die ook den genoemden winkelier toebehooren. De dader werd onmiddcljjk in hechtenis genomen en naar Middelburg overgebragt. Yerseke, 21 Jan. Toen Maandagavond een werk man bezig was een paar H. L. kolen uit een kar, bespannen met een hit, in een hui» te dragen, liep de hit eensklaps met de ledige kar een paar straatjes door naar den stal, na onder weg een kind overreden te hebben, dat op de straat liep te spelen. Het kind heeft weinig letsel bekomen. Goos, 21 Jan. De beer G. J. v. d. Bosch, burge meester van Kattendjjke c. a. en directeur vau den Wilhelmiuapolder, heeft de benoeming tot bestuurslid van de vereeniging voor Weezenverpleging aangenomen. Met dit besluit kan men de vereeniging feliciteeren. De vroeger van hier vermelde kortingen op den prijs van bet gas zijn nu weder ingetrokken. De directie van de fabriek geeft voortaan 15 procent korting aan allen die per maand 100 kubieke Meters of meer ge bruiken. Die korting wordt slechts per maand toege staan, zoodat in maanden, waarin het verbruik minder is, de prijs ook !4 cent bedraagt, welke prijs door ieder moet blijven betaald worden, die minder dan 100 M3. verbruiken. Gemeente- en Rijksgebouwen deelen niet in die reductie. Dingsdag 2 Febr. zal de beer Justus van Maurik bier met een zijner nieuwste novellen optreden. Niet zeer merkbaar is de werking van bet stoom gemaal op den toestand van dat gedeelte van ons eiland, waarvoor dat stoomwerktuig meer bijzonder is gebouwd, de z. g. Poel. Al is 't niet zoo erg als vroeger, toch vindt men nog groote streken, die geheel onder water staan. Nu zegt men dat dit minder aan het stoomge maal ligt, dan aan de waterleidingen, die nog niet voldoende diep zijn. Wij weten wel, dat Keulen en Aken niet op een dag gebouwd zijn, maar de bouw van Keulen is reeds sedert zoo geruimen tijd afgeloo- pen, dat het hoog tijd wordt om met het bouwen van Aken een aanvang te maken. De werkliedenvereeniging „Help u zeiven" heeft in het afgeloopen jaar een kapitaal omzet gehad van 6842,307a in ontvang en f 6306,20 y3 in uitgaaf. Aan de leden werd 5 procent winst over hunne gestorte aandeelen uitgedeeld. Zierikzee, 22 Jan. Z. M. heeft herbenoemd tot Burgemeester van Ellemeet, de beer J. M. de Glopper en als zoodanig te Kloetinge de beer C. Caboort Gedurende bet jaar 1885, is bet navolgende aan bet Hulppostkantoor te St. Pliilipsland behandeld Verzonden, 7851 brieven, 1227 briefkaarten, 1839 drukwerken, 876 dienstbrieven, 16 monsters, 142 aan- geteekende brieven waarvan 42 met een aangegeven waarde tot een bedrag van ƒ20821,60, 244 postpak ketten, totaal 12195 stuks. Ontvangen, 8108 brieven, 1463 briefkaarten, 19657 drukwerken, 929 dienstbrieven, 53 monsters, 137 aan- geteekende brieven waarvan 30 met aangegeven waarde tot een bedrag van 7831,80, 329 uitbetaalde post wissels, 199 kwitantiën, 897 postpakkettentotaal ontvangen 31772 stuks, totaal behandeld 43967 stuks. 153 inlagen in de Rijkspostspaarbank, 15 terugbe- De regtbank te Dordrecht heeft regtsingang ver leend met bevel tot gevangenneming tegen den deur waarder bij die regtbank W. Goossen&, ter zake van misbruik van vertrouwen. Bedoelde persoon beeft zich Zaturdag jl. zonder kennisgeving of verlof uit zijn woonplaats verwijderd. Hij is te Rotterdam door de politie aangehouden. Bij een verkooping van vaste goederen te Har- lingen werd ook geveild een stuk paralelweg in Fra- nekeradeel, op besten grond gelegenhet laagste bod was f 25 toe hebben, bet daarop volgendef 15 toe hebben, bet hoogste bod: 1. Voor deze inschrijving genoot de bieder de gebruikelijke flesch wijnen f 2,50 strijkgeld. Later is bet perceel verhoogd met/10. Men ziet uit dit geval, hoe lusteloos ook daar de stemming bij verkoopingen is. Aan Berfchold Auerback is het volgende door de „Zw. Ct." ontleend „Wacht maar; tot dat de tijd komt dat wjj je het wandelen met een rotting met gouden knop wel zullen Van een sociaal-democratisch straatslijper kwam deze broederlijke groetenis tot een oud beer, die in een der hoofdstraten vanFrankfortlangsdewinkelsflaneerde. „Broertje" hernam de geduldige oude heer „mijn stok bevestigd het oude spreekwoordbet is al geen goud wat er blinktwant dat blinkend honde kopje aan mjjn stok is niet van goud -, het is maar verguldik heb betrekking op den rotting, want hij is een gedachtenis van een mijner vriendenedoch, indien wij er door kwamen waar wy wezen moeten, zou ik hem gaarne offeren op bet altaar des vader lands, en ik zou zeggenvriend, bier is mijn stok. Maar, wat zoudt gij er mee uitvoeren opeten kunt gij hem niet; opdrinken ook niet; er op wonen ook nieter een jas van laten maken ook nietderhalve, gij zoudt hem te gelde moeten maken gij zoudt aan Piet of Klaas moeten vragen of bij den stok van u wil koopenmaar die koopt hem niet als bij er niet mee wandelen mag, en koopt bij hem wel, ach, lieve tijddan loopt er weer een ander langs de straat met den mooien rottingmisschien geeft die u er een pak slaag mee". Te Bergen-op-Zoom is Vrijdagnacht in de lokalen der Beiersch-bierbrouwerjj van de firma Asselbergs van Hejjst en C°. ingebroken. Een klein bedrag aan geld, ongeveer f 16, is ontvreemd geworden, terwijl, gelukkig zonder gevolg, pogingen beproefd zijn om de brandkast met den sleutel, die in eene Iade der schrijftafel ge borgen scheen te zijn, te openen. Het dadelijk ingesteld onderzoek der politie mogt tot heden niet tot eenig resultaat leiden. Te Arkel viel dezer dagen een knaapje van elf jaren in het waterzijn broertje van zeven jaar had de tegenwoordigheid van geest een stok te halen om hem daarmede te redden; maar ongelukkig was de stok te kort en verdween de kleine redder ook in de diepte. Eerst na eenige minuten werden beiden leven loos opgehaald. Door den beer Backer, stationschef, werden echter dadelijk de voorschriften der „Maat schappij tot redding van Drenkelingen" toegepast, en hij mogt de voldoening smaken, de levensgeesten by beiden weder op te wekken. Bij den jongste werden genoemde voorschriften een half uur, bij den oudste een geheel uur toegepast, vóór men teekenen van leven bespeurde. Een vrouw van 1Ó6 jaren is dezer dagen te Sao Joap Babtista de Camaquam, in Brazilië overleden. Zij laat 14 kinderen, 90 kleinkinderen, 172 achter kleinkinderen en 11 achter-achterkleinkinderen na. Dat waren dus niet minder dan 287 personen als naast- bestaandeu bij de begrafenis. Een aantal werklieden in steengroeven by Valken burg zijn Dingsdagavond aan een ontzettend gevaar ontsnapt. Een twintigtal hunner waren werkzaam met bet uitkappen van mergelblokken iu de groeve, die aan de gemeente Oud Valkenburg (dorp Sibbe) toebe hoort. Naar het schijnt, is men op eigen gezag verder gegaan dan op aanwijzing van den ingenieur der mijnen mogt geschieden en zijn er steunpilaren weggenomen, die bestaan moesten blijven althans Dingsdagavond omstreeks zeven ure, boorden eenige werklieden een ongewoon geraas en gekraak in den berg. Met achter lating van hunne gereedschappen vlugtten zij zoo spoe dig mogelijk en vlak achter hen stortte de berg met donderend geweld in. De aardmassa, waaronder de gang bedolven is, is niet te berekenen men schat den inge vallen grond op meer dan 3000 karren. Behalve hunne gereedschappen, hebben de bergwerkers een groot ver lies geleden aan uitgekapte blokken, die iu den berg waren, enkele hunner hebben voor eenige bonderden guldens schade. Toen de tijding te Valkenburg bekend werd, bemerkte men dat nog een drietal mannen in den berg waren, die van het gevaar onbewust schenen. Op het flink initiatief van den beer E., hotelhouder te Valkenburg, die niet ruste voordat de bergopzigter K. verklaard had, dat bij die werklieden zou gaan waarschuwen, en besloten bad bet gevaarvolle werk zelf te ondernemen, indien de opzigter weigerde te gaan, werden ook die drie arbeiders nog tijdig gewaarschuwd; maar het was ook de hoogste tjjd, want kort na hun vertrek had ook daar een aardstorting plaats. De inge nieur der mijnen werd Woensdag te Valkenburg ver- wacht. T E L ETG K A VI M h) N. 22 January. Heden werd door de arrond.-regtb. alhier in hooger beroep behandeld de zaak van den gezagvoerder der Stoomboot Zierikzee, No. 1, beschuldigd van overtre ding van het Kon. Besl. van 13 Junij 1875 (Staatsbl. No. II9) en deswegens door het Kantongeregt te Zie rikzee veroordeeld tot twee geldboeten, elk van ƒ50. Het Openb. Min. eischte bevestiging van het eerste vonnis. Yerseke, 22 Januarij. Oesterbeurs. Enkele monsters, Twijfelaars en Zaaigoed aangeboden. Geen handel, Ai'nhem, 22 January, De Regtbank alhier veroordeelde heden Mevr. Bulkley tot 18 maanden, Kloppers tot 1 jaar en Mej. Schlin- gemann tot 45 dagen celstraf Hamburg;22 Januarij. Alex. Paulsen heeft Pieter Bruinama afgereden. Morgen voortzetting. Madrid, 22 Januarij. De Regering heeft besloten sterke garnizoenen te leggen op de voornaamste der Carolina-eilanden en door kruisers alle Spaansche Koloniën te doen bewaken. KERKNIEUWS. Beroepen te Rilland-Bath ds. Van den Berg te Kortgene. Aangenomen het beroep naar Baarland door ds. R. O. C. Aitton, te Melissant. Deze gemeente was reeds sedert 2 Mei 1880 vacant. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zondag 234 Januarij 1886. '8 Morgens 10 ure, ds. J. W. GUNST, v. Brouwershaven, 's Avonds 6 ure, ds. J. W. GUNST, v. Brouwershaven. Donderdag 88 January. 'b Avonds 7 ure, BIJBELLEZING. Goincïigde Bei-igten. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. Gevallen regen by 's Rjjkskustverlichting op de Westpunt van liet; eiland Schouwen Westerban der Gemeente Haamstede), gedurende 1885. maanden. m.M. M3. PER H.A. GLOBAAL IN M3. OP DEN Westee en OoSTERBAN GEVALLEN water. BIJZONDERE OPMERKINGEN. 29.3 54,1 20,0 25,5 60,5 40.4 1,7 39.5 81.7 130,0 47.8 34,0 293 541 200 255 605 404 17 395 817 1300 478 340 544980 1006260 372000 474300 1125300 751440 31620 734700 1519620 2418000 889080 632400 5 14 9 8 19 10 2 12 19 25 10 13 Gemiddeld viel er dit jaar per regendag 3,9 m.M., tegen 3,5 in 1884, zoodat op 0,2 m.M. het gemiddelde cjjfer wordt bereikt. Ook dit jaar viel de grootste hoeveelheid gedurende October, en waren er op de 31 dagen dier maand, slechts 6 drooge. Juni daarentegen leverde bjjna geen water op. Bijzonder groote boeveelheden werden niet afgetapt; het hoogste bedrag in 24 uren bedroeg 18,5 m.M. en wel op 17 September en 7 October. Van Jan. tot en met Aug., zakte het water door door- zjjging en verdamping 0,89 M.; daarna rees het tijdens Sept. tot en met Nov. 0,985 M.; waarvan in Dec. weder 0,11 verdampte en doorzeeg. Beneden het gemiddeld bedrag. Boven Beneden Februari. Augustus. September October November December Totaal 1885. 1884. 1883. 1882. 1881. 1880. 564,5 549.4 709.5 733.6 756,9 706,8 5645 5494 7095 7336 7569 7068 10499700 10218840 13196700 13644960 14078340 13146486 146 158 184 172 178 142 Tot. in 6 jaren. 4020,7 40207 74785026 980 Gemiddeld. 671,1 6711 12464171 163 't Is in de modeTe Groningen zijn wederom eene kassiers- en eene graanhandelaars-firma failliet. Het tekort zal later bljjken. In Denemarken zijn op één dag 6 firma's gefailleerd. Ook een poesje! Te Maastricht is eene getrouwde vrouw aangehouden, die 19 maal veroordeeld is wegens diefstal. Men moet vragenhoe heeft dat lievertje nog tijd en gelegenheid kuunen vinden om een huwelijk te sluiten. Of zou ze den man, althans zijn hart, ook „gestolen" hebben. Nu het met de Kriekenmarkt in den Haag ook maar slecht is afgeloopen, giug vriend Hubertus het in „drooge waren" zoekenhet was een treffend gezigt hem voor het Kantongeregt te zien staan met eene eerzame weduwe aan zijne groene zijdedoch de Kan- tonregter scheen niet getroffen te zijn door de „blanke onschuld" en zou vriend op nieuw veroordeeld hebben wegens „scheldwoorden." Hoe is het mogeljjk Maar teRenesse zegt men ook: lasteraars en leugensprekers overziet eerst uw eigen gebrekeu, eer ge u met een ander bemoeit. Met vuile Mie op de botermarkt is het ook al zóó gesteldzij moest geen kwaad spreken uit eens andere huisgezin, liever minder genieten van de sneeuw en het ijs en hare eigen zaken beter nagaan, dan zal zjj misschien op het hoekje kunnen blijven. Een vrouw te Z. wordt aangeraden, zooveel menschen niet in huis te nemen, vooral die met een zwarten baard. Dus Vrouwtjemet uw vuil gezigt, Houdt toch vooral uw mondje digt, Want ieder die u kent en ziet, Zegt: vrouwtje, ik begeer u niet. Daantje te Oude. wordt aangeraden zooveel praatjes niet te' hebben v.in een"zeker iemand, waarvan niets, te zeggen valthet was beter dat hij zijn werk deed, want als hij op de beesten ziet, dan heeft hjj meer dan genoeg. Nu zegt men Wel, Daantje! met uw valsche streken, Wil geen kwaad van and'ren spreken, Bemoei u met uw eigen zaken, Anders zult ge in moeite raken. „Wel, wel" zegt een meisje van de kaai, .,wat ben ik bljjdatJozua met Mei wêer naar hier komt, als bij dan maar iets meer van mij wil weten dan tegenwoordig". „Wat heb ik toch spijt" zegt een meisje uit de Damstraat te Yerseke, „dat mijn kameraad een jongen heeft en ik niet; bon ik nu Laauw van Kruiningen maar weêr krijgen, dan was ik ingespannen, maar het schijnt dat hij mij niet wil." „Bij het laatste erfdeel van mijn zoon, zal ik eene veiling houden," zegt de oude roos te Klein-Londende hoofdzaak bestaat in scheermessen en oude hoeden. De dag der veiling zal nader worden bekend gemaakt. Een zekere boeren knecht in de Wilhelminastad moest zich zoo veel niet verbeelden, daar hij denkt dat hij de dochter van baas Pincoffs al vast heeft. Doch als hij maar eens kon zwijgen, Zou hij denk'lijk haar wel krijgen. Maar met al zijn gek gepraat, Wordt hij van iedereen gehaat. Maar zooals het veeltijds gaat, Hij hoort naar geen goeden raad, En dat zal zoolang mooi gaan Tot hjj eens alleen zal staan. Ofschoon te Y. drie nieuwe kerken worden gebouwd of verbouwd, zal weldra de zoogenaamde broodkerk gebruikt worden voor pakhuis. Moge dit schoone voor beeld, ingevolge het spiritisme (dat hier zijn zetel heeft gesticht) navolging vinden, om de verlichte 19de eeuw aan zijn doel fce doen beantwoorden. Injfezondeu Stukken. De in ons land welbekende goochelaar en acrobaat Bonefang bezit in hooge mate de gave om geheel alleen een gansch publiek den geheelen avond aangenaam bezig te houden. Hjj tradt gisteren avond op in het Logement van den Heer Pols te Zohnemaire en in zjjn programma vol afwisseling vertoonde hjj ook de kunst door Cumberland hier ingevoerd om een verborgen doekspeld geblinddoekt te vinden, welke hjj uitstekend opzocht, ook het zoogenaamde geestenkamertje was buitengewoon. Zjjne acrobatische toeren en andere werken verwierven veel bijval. Zonnemaire, 20 Jan. '86. EENIGE KUNSTVRIENDEN van zonnemaire. Hangsche Brieven. den Haag, 20 Januari. In één dag tijds heeft de Eerste Kamer het geheele nieuwe Wetboek van Strafvordering afgehandeld: de Tweede Kamer had er drie weken aan besteed. Maai de Eerste Kamer had geen reden met die nieuwe wetten veel tjjd te verbeuzelen. Zij had de „novella" ver langd, ten einde de landlooperij wederom tot delict te verheffen. Aan haren wensch is voldaan. Landlooperij blijft strafbaar naar het nieuwe Wetboek. Tot groot verdriet van den heer Pjjnappel, die, altjjd zeer scherp zinnig in zjjne redeneeringen, het ook ditmaal was. Wanneer men redeneerde hjj het rondzwieren zonder middelen van bestaan strafbaar 6telde, dan kon men er even goed een wetsdelict van maken, wanneer iemand met middelen van bestaan rondzwierf. Dit is nu al te pittiel geredeneerd. Iemand die met middelen van bestaan rondzwerft, levert voor de maatscbappeljjke orde oneindig minder gevaar op dan iemand die zonder middelen van bestaan rondzwerft, om deze eenvoudige reden, dat bjj hen, die middelen van bestaan hebben minder behoefte, en dus ook minder neiging aanwezig is zich van eens andei-s goed meester te maken. Wat moet men denken van eene scherpzinnigheid, die niet weet te onderscheiden tusschen landloopers en touristen? Eene strafwet mag niet preventief werken zeide de heer Pjjnappel. Men mag niemand straffen om een feit, dat hij zat, plegenAlsof de landlooperij op zich zelve niet reeds een gevaar opleverde! En is de ge neeskundige wetdie het verkoopen van ver giften verbiedt en het tegenwoordige strafwetboek dat het dragen van verbodene wapenen verbiedt, niet ook preventief? Eindeljjk leerde ons den beer Pjjnappel, dat, wanneer de landlooper tot het plegen van straf bare daden overgaat, de straf toch niet zal uitblyven. Eene fraaie leerMoet men dan eerst afwachten, tot dat de landlooper diefstal, brandstichting, moord heeft gepleegd? Zeker is men niet stralbaar, wanneer men een beroep uitoefent, dat tot het plegen van eene straf bare handeling bekwaam maakt. Zoo zal een lithograaf meerdere geschiktheid dan een koekbakker hebben om valsche bankbiljetten te vervaardigenmaar men straft een landlooper niet, omdat hjj een beroep uitoefent, dat tot het plegen van eene strafbare handeling bekwaam maakt, maar omdathijin het geheel geen beroep uitoefent en juist zjj, die geen beroep uitoefenen, de natuurljjke kandidaten zjjn voor alle misdrijven. In scherpzinnigheid van deze soort moest de beer Elout van Soeterwoude bjj den beer Pjjnappel achter staan. Welk eene merkwaardige figuurDe jaren hebben natuurlijk hun stempel gedrukt op de fijne gelaatstrekken van dezen anti-revolutionairen redenaar, het nooit krachtige stemorgaan van den heer Elout is door den ouderdom er niet sterker op geworden. Maar de figuur is even eerbiedwaardig, het karakter even rondborstig en vooral de toon eveu waardig gebleven. Ik wenschte wel, dat de anti-revolutionaire leden der Tweede Kamer eens Daar dit model een lesje wilden nemen. Natuurljjk zou ik de denkbeelden, welke in deze rede worden verkondigd, niet kunnen beamen. De beer Elout plaatst zicu, bjj de aanbeveling der doodstraf, op een zuiver anti-revolutionair terrein hij meent, dat geen strafwetboek de straf der wrake kan missen en dat een strafwetboek, waarin de doodstraf niet is opgenomen, reeds daarom met machteloosheid is geslagen. Maar hoe is het alles waardig, wal hjj zegt, hoe zuiver drukt hij zjjne gedachten uit, hoe ge matigd weet bjj zijne gevoelena uit te spreken. Stel daar naast de hartstocht van een de Savornin Lohman of een Fabius in de andere KamerTegenover deze rede van den heer Elout, geljjken zij schoolieren, uit den band gesprongen. Geen politieke hartstochten wil hjj ontketenenhjj geeft op bescheiden wijze zijn advies, al weet hjj, dat dit advies onvruchtbaar zal zjjn. Want wèl zegt bjj„in deze Kamer" (de Eerste) werd de afschaffing der doodstraf aangenomen met 20 tegen 18 stemmen. Dit geeft te denken en te hopen. Maar de heer Elout ziet voorbij, dat die beslissing genomen werd in 1870. Sedert verliepen elf jaren; en toen de Eerste Kamer in 1881 het strafwetboek behandelde, stond in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer (dit heeft de heer .Elout niet herinnerd) te lezen, „dat er nog sommigen zjjn, die aan de doodstraf gehecht blijven."' De velen waren tot sommigen ingekrompen en misschien is de heer Elóut thans' de eenige geworden Want dit staat vast, dat het steunpunt zijner leer zelfs niet is dat van alle zjjne medestanders. Waarom zou de heer Elout de doodstraf weder willen invoeren Laten wjj hem zelve hooren„Aan eene hoogere orde is de maatschappij haar bestaan verschul digd en zal ze voortdurend aan hare bestemming be antwoorden, dan moet zjj daaraan steeds onderworpen blijven. Die hoogere orde wordt on8 in de Schrift dui- deljjk en beslissend kenbaar gemaakt in de uitdrukke lijke woorden uitgesproken vóór dat er weder eenige maatschappij bestond, in het Noachitisch gebodWie des menschen bloed vergiet, diens bloed zal door den mensch vergoten wordenwant God heeft den mensch naar zijn beeld gemaakt. Gebod voor den mensch even stellig als verheffend, en voor mij beslissend om niet mede te werken tot invoering van een strafwetboek, dat daartegen indruiscbt." En wat leerde ons de tegen woordige hoogleeraar de Savornin Lobman (die immers zoo gaarne verlangt in kerkelijke zaken mede te spre ken), toen in 1880 de doodstraf in de Tweede Kamer werd behandeld „De beer van Bemmelen beeft te regt aangetoond, dat wjj de doodstraf niet mogen verdedigen op grond van betgeen voorkomt in Genesis, omdat, indien wjj de doodstraf wilden bedreigen, alleen op grond dat daar staatdegeen, die iemands bloed ver giet, diens bloed zal vergoten worden, wij dan ook geheel andere bepalingen zouden moeten overnemen, waaraan wjj toch niet denken, o. a. dat hij die het bloed van een dier eet, zal uitgeroeid worden. Maar wat wjj wel kunnen overnemen van het Oude Testa ment 'is de voorstellingdat God, Jebovah, een God der wrake is. Hij toornt over de ongeregtigheid. Wjj menschen behooren ook te toornen over de ongeregtig heid Dat gevoelen bestaat bij allen die niet door theorieën verblind zijn.1' Heel liefelijk is die voor stelling van een God der wrake en van den toorn niet Ik meende altjjd, dat de nieuw-testamentarische op vatting zich met die voorstelling niet geheel vereenigt. Tegen doodstraf-loochening en Zondag-ontwjjding, jjverde de grjjze Elout van Soeterwoudeeen ander voormalig lid der Tweede Kamer, de heer Wintgens, heeft ons ook zijne bespiegelingen gegeven in eene lezens waardige brochure: Politieke Nabetrachtingen, een ge schrift, dat van al wat de heer Wintgens dusver in het licht heeft gegeven, hierin afwjjkt, dat het zich door bon digheid, gematigdheid en beknoptheid kenmerkt. Wanneer men alleen den index opslaat die bjj deze brochure is gevoegd, dan bljjkt daaruit, dat alleen de vermelding (met een enkel woord) van de onderwerpen, waarover de heer Wintgens gedurende zjjne langdurige parlementaire loophaan (van 1848 tot 1885) heeft gesproken, (zeer compres gedrukt) zestien bladzjjden beslaat. Ieder, die in de toekomst aandrang gevoelt om eene parlementaire redevoering van den heer Wintgens na te slaan, zal wèl doen te beginnen dien index in handen te nemen. Zeven-en-dertig jaren redenaar Men zou meenen, dat zulk eene langdurige parlementaire loopbaan rjjke vruchten voor de maatschappij moest hebben gedragen. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de heer Wintgens door zjjne bekwaamheid, zjjne veel- geleerde wetenschap, zjjne groote welsprekendheid boven vele zjjner medeleden uitblonk, zou men hebben mogen verwachten dat zjjn invloed en zjjn gezag in de Tweede Kamer zouden geëvenaard zjjn geweest aan zijne talen ten Het tegendeel is het geval. Op bladz. 43 zjjner brochure erkent hjj dat hjj eene betrekking heeft nedergelegd, „waarin ik voorzeker menigmaal eenige zelfvoldoening had gesmaakt, maar nog veel meer grievende teleurstellingen voor mjjne beginselen en mijne opvattingen der nationale belangeu heb onder vonden". Welke was de oorzaak diër onvruchtbaarheid Waarom moest zulk een bekwaam man, die reeds op zjjn dertigste jaar lid der Kamer werd, in de Kamer te gronde gaan? Het antwoord is zeer eenvoudig. Omdat hij wilde op zich zelf blijven staan. Omdat hij (dit erkent hjj zelf) reeds in 1848 geweigerd had zich bij eene staatkundige pavtjj aan te sluiten. Omdat hjj, die geen volgeling van Thorbecke wilde zijn, van liever lede zjjn bestrijder werd. Omdat hij, in 1868 Minister geworden, zich aansloot aan een Ministerie, waarvan ieder kon voorzien, dat de dagen geteld waren. Ouiclat hjj eindeljjk in de laatste jareo door de felheid zjjner oppositie tegen de handelingen en maatregelen der liberale Regeeringen, de achting der liberale partjj en door de hevigheid zjjner aanvallen tegen de wasseride anti-revolutionaire regeering, de vriendschap der rech terzijde verbeurde. En toch kenne men den heer Wintgens dezen lof toe, misschien den grootsten, dien men een volksvertegen woordiger kan toezwaaien, dat hjj eene overtuiging had, en die (al was het dan ook dikwjjls met te veel emphaseuitsprak. Onder de merkwaardige bjjzonder- heden, welke in zjjne Nabetrachting worden gevonden, vindt men ook deze, dat ook hij door den heer Heems kerk in 1883 is uitgenoodigd geworden deel van de raadzaamheid-commissie te worden. Men wist, dat de heer Van Houten dat lidmaatschap heeft afgewezen thans blijkt, dat ook de heer Wintgens voor de onder scheiding bedankt. Wat zal er in het voorjaar van de Grondwetsher ziening komen De heer Wintgens schrjjft (bl. 41) „Zonder aarzeling beaam ik ook nu nog de gronden mijner verklaring, op 26 April 1883, gegeven dat ik de geheele herziening onraadzaam oordeelde. Ik acht de beweging van den laatsten tjjd tot wjjziging der Grondwet onder de gegeven omstandigheden ontjjdig en niet in 's lands belang. Redeljjke verlangen kunnen met de bestaande bepalingen voldoende worden bevre digd. Het denkbeeld zelf vind bij ons volk en vind nog bjj de gematigden, en dat zjjn verreweg de meesten, weinig of geen weerklank en werd alleen opgewekt en levendig gehouden door hen die, blind voor de treurige ondervinding elders in zoo overvloedige mate verkre gen, den cencus uit de Grondwet willen wegnemen, opdat men tot een min of meer algemeen stemregt, met andere woorden tot de toelating der incapaciteiten met al de ellendige gevolgen van dien zou mogen geraken. Hierbij komt nog deze onoverkomelijke moeielijkheid, dat kwam er al van Regeeringswege een voorstel van herziening tot stand, dat van den kant der volgelingen van den heer Kuyper zoodanige voorwaarden zouden worden gesteld, waaraan het zelfs feitelijk onmogeljjk zoude zjjn te voldoen en die de reeds bestaande span ning in den lancle op de meest heillooze manier zouden bestendigen". Heeft de heer Wintgens geheel ongelyk V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1