Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5182. Zaturdag 16 Januari) 1886. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. AI^KTON D I G I N G. BE K E N D MAKING^ Nieuwstijdingen. Slwertfta. Fvrrnnnnnnnn Haagsche Brieven. Middelburg en Zierikzee. 42s,e Jaarg-. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZA.TURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. A. D V BRÏENTIÈN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De JONGELINGEN geboren in 1867 worden herinnerd aan hunne ver- pligfcing orn zich vóór 31 dezer maand ter inschrijving voor de Nationale Militie ter Gemeente-Secretarie aan te melden. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat op een of meer dagen in het tijdvak van den IS tot den 30 Januari) a. s. van Zonsop- tot Zonsondergang, schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op het fort aan den Nieuwen Maasmond (Hoek van Holland aan den Noordwal),'in de rigting van de Noordzee. Zierikzee, den 14 Januarij 1886. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kobier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer ge meente, over het dienstjaar 1886, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 15 Januarij 1886. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeente in zijne Vergadering van den ,22 December 1885 vastgestelde Verordening tot wijziging van die op de havens, in de gemeente Zierikzee. Zierikzee, den 15 Januarij 1886. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De bladen zijn vol berigten over zware sneeuwstor men en felle koude in alle deelen der Vereenigde Staten. In het westen is de thermometer 40° onder het vriespunt gedaald, ook zuidwaarts naar de Golf van Mexico toe. Zelfs uit Tompa en Florida komen berigten van strenge vorst. Te Cordus Christi, in Texas, daalde de thermometer in 12 uren tjjda 64 graden. Veel vee is verloren gegaan en de stremming van het spoorweg verkeer veroorzaakt grooten nood. Te Louisville brak te midden van een storm brand uit en kwamen 3 personen onder de instortende muren om. Aan de kust van Jersey en Long Island zjjn drie schoeners met man en muis vergaan. Iu geen jaren had men zoo een hevigen storm bijgewoond. Te Boston bad verleden Vrijdag de Noord-Oostenwind een snelheid van 64 mijlen in het uur. Van Hatteras strekte zich deze wervelstorm, waarvan Boston het middenpunt was, Noordwaarts naar Kaap Breton uit. Op verscheidene plaatsen ging hij met onweders gepaard bij Long Branch, New-Jersey, werd een schoener door den bliksem getroffen, zoodat er brand ontstond en alle opvarenden omkwamen. Langs de kust ten oosten Van Sandy Hook vooral zijn schepen vergaan. Meer dan 60 moeten er in het geheel schipbreuk hebben geleden. Het lijdt thans geen den minsten twijfel meer, of een passagiersschip moet, gedurende het laatste slechte weer, in het Kanaal vergaan zjjn. Tot hiertoe is men den naam van het schip nog niet te weten gekomen. Verleden Donderdag is op bet eiland Jersey eene deur aan wal gespoeld, zeker van de bakkerskajuit afkomstig, op welke het volgende geschilderd stond; „Verboden te rooken in deze kajuit." Kapitein Doulton, van de stoomboot „Walter Thomas," die ook Donderdag te Cardiff binnenzeilde, deelt mede dat hij een reddings bootje opgevischt beeft, wit geschilderd, zonder naam, en dat den schijn had nog niet lang in het water ge legen te hebben. Een jong zijdeiabrikant te ParijsBarnard ge- laamd, ging op den dag van zijn huwelijk met zijn 18-jarig vrouwtje zijn vader bezoeken, die tien jaren lang in een krankzinnigengesticht was opgesloten. De oppasser zeide bun, dat de krankzinnige juist zeer kalm was en dat het hem zeker genoegen zou doen de jonggehuwden te zien, van wie hij veelgesproken had. Maar naauwelijks was bet jonge paar de cel binnen getreden of de oude Barnard vloog op zijn schoon dochter toe, die juist eenige lekkernijen voor hem te voorschijn haalde, greep haar bij de keel, met den uit roep; „Gij zjji de booze heks, die mij hierheen ver bannen hebten trachtte haar te worgen. Het arme vrouwtje werd met moeite uit de magt van den razende bevqjd, maar weinige uren later stierf zij tengevolge van den hevigen schrik. jïlr'btrfttr.'Ö. Arnhem, 13 Jan. Gisteren ving voor de Regt- bank alhier de behandeling aan van het proces tegen mevrouw Bulkley en hare medebeklaagden, beschuldigd van poging tot ontvoering van minderjarigen van onder de magt waaraan zij onderhevig zijn. Gedagvaard waren 29 getuigen a charge en 11 k décharge. Door den Officier van Justitie werd een overzicht der feiten gegeven, nadat het arrest van verwijzing van het Hof te Arnhem naar deze regfcbank is voor- Een zeer uitvoerig voorloopig verhoor der beklaag den had plaats. De poging tot ontvoering werd door geen der beklaagden ontkend. Mevrouw Bulkley en mejuffrouw Schlingeman merkten echter op, dat het plan is ont worpen door een onbekenden vrienddie zij niet willen noemen. Overigens geeft bet verhoor weinig nieuws. Kloppers alleen verkaard dat hij niets van mevr. Bulkley heeft ontvangen, maar bet blijkt later dat hij op 18 September voor ruim 4000 aan effecten had gekocht, welk geld hij van zijn vrouw had. Alle drie beklaag den verklaarden, dat de rijksveldwachter Noordhoff bij de uitvoering van het plan de verklaring had ontlokt dat het om de ontvoering van kinderen was te doen, en de toestemming had gevraagd, geweld te gebruiken, waarbjj hem alleen het gebruik van peper werd toegestaau. Dit wisten mejuffrouw Schlin- gemann en Kloppers in de instructie nog niet. De on bekende vriend had, volgens mevr. Bulkley, ook bet eerst de mislukking gemeld, hetgeen mejufirouw Schlin- geniann thans ook verklaart. Gebleken is, dat het plan eerst is geweest, de kinderen via Ostende te ontvoeren. Later is dit jacht naar Amsterdam gebragt. Anilxem, 14 Jan. Het O. M. eischte tegen Mevr. Bulkley en Kloppers elk twee jaar celstraf en tegen mej. Schlingeman vier maanden celstraf. 's Grarenhase, 13 Jan. Bij de regtbank alhier is een strafregterlijke vervolging loopende, tegen den socialist Fortuijn, uit Amsterdam, ter zake van een lasterlijk artikel van zijn hand in het orgaan „Regt voor Allen Heenvliet, 13 Jan. Heden ochtend omstreeks 11 uur werd het stoffelijk overschot van de vermoorde vrouw van S. Kwak, onder een toevloed van honderden belangstellenden, ten grave gebragt. Na de begrafenis werd in het raadhuis door den predikant eene toespraak gehouden. Terneuzen, 12 Jan. Toen gisteren avond om streeks 9 uur de bakkersknecht de N. van Zaamslag naar hier, van een bezoek bij zijne ouders terugkeerde, werd hij onderweg aangevallen door een onbekend manspersoon, die zich achter de boomen verscholen had, en hem zijn -geld vroeg, hem dreigende anders het leven te benemen. De N. wist gelukkig te ontvluchten en Zaamslag weder te bereiken, vanwaar hij vergezeld van een paar vrienden per rijtuig naar hier retourneerde. Onder weg werd thans niets meer verdachts opgemerkt. Bij de heden alhier door het Bestuur der Nieuwe Neuzenpolder gehouden aanbesteding van lo. zinkwerk en steenbestorting, raming 4030,76 en 2o. steenbe- storting, raming 12716,55bleek voor perceel 1 de laagste inschrijver te zijn de heer J. Tollenaar alhier, voor ƒ3197 en voor perceel 2, de heer Arie de Jong Dz. alhier, voor 10478. Yex-selte, 13 Jan. Gisteren avond vergaderden wederom dertien belangstellenden in de oprigting eener wissel- en kassierszaak alhier, daartoe door den Bur gemeester opgeroepen. Deze wilde hun voorlezing doen van de telegrammen en brieven door hem ontvangen, naar aanleiding der bewuste advertentie in het „Nieuws van den Dag," tot welker plaatsing in de vorige bijeenkomst besloten was en den uitslag mede- deelen van zijne bemoeijingen tot de oprigting van eene filiaal alhier. In 't geheel had de Burgemeester ontvangen vijftien brieven en twee telegrammen. Een der laatste had aanleiding gegeven tot eene samenkomst van den Burgemeester en een lid der firma „De Yogel, Waal en Co., credietdeposito- en effectenbank" te Arnhem, welke zich bereid verklaarde tot de oprigting eener filiaal te Yerseke en bet doen van voorschotten aan cliënten, enz. -Hoewel hij wenschte, dat de Bur gemeester als deelgenoot en commissaris en eenige groothandelaren als deelgenooten zouden optreden, was dit evenwel volstrekt geen vereischte. De Burgemeester waarschuwde hem de verwachting vooral in 't begin niet te hoog te spannen, doch het bedoelde lid, de heer Waal, verklaarde genoeg zaken- en menschen- kennis te hebben, om te begrijpen, dat niet alle Yerseke- naren, hunne verbintenis met andere kantoren te geljjk zonden afbreken. Ten slotte _ward_^ afgesproken dat a.s. Vrijdagnamiddag in de „Ooesterbeurs" eene ver gadering, of liever eene meeting zou gehouden worden en dat dan de heer Waal persoonlijk zou komen om deze zaak nader te bespreken. Hierna las de Burge meester de ingekomen brieven voor (behalve een paar confidentieelewaaronder een achttal aanbiedingen, die wel overweging verdienden, docb natuurlijk niet, dan tenzij de onderhandelingen met de Arnhemscbe firma moo.ten mislukken. Naar aanlejJ;og van een voorstel van den heer van den Broeke, antwoordt de heer Koeleman, dat hij bij zijne pogingen om hier eene bankierszaak of een filiaal te vestigen, niet gedreven wordt door antipatiën tegen de eene of andere bestaande firma, maar dat hij in 't belang van Yerseke concurrentie in 't leven wil roepen (er wordt bijv. wel eens te hooge provisie voor het verhandelen van effecten gevraagd) en vooral iemand gevestigd wil zien, die zelf niet in oesterzaken doet. Maar dit hoopt hij dan ook (hij zeide dat met nadruk) dat, als hjj eenmaal zijn doel bereikt, ook iedereen zijn eigenbelang zou betrachten en niet ter wille van oude relatiën, ten koste van grootere uitgave, de goed- koopere gelegenheid in eigen woonplaats, ongebruikt zou laten. Als er iets van de zaak komt, zal ar waarschijnlijk een geschikt lokaal zijn om er een kantoor te vestigen. De aanhangers van het spiritisme nemen hier in deze gemeente ook toe. In besloten kriDg worden door middel van een medium geesten opgeroepen, die soms spoedig, maar soms ook na lang bidden en smeeken eerst verschijnen. Tot heden kwam er altijd een medium uit Goes, doch plotseling is Zondagmorgen gebleken, dat deze gemeente ook een medium rijk is. Tot opheldering diene, dat het medium de persoon is, die de geesten oproept en die de gedaante aanneemt van den persoon, wiens geest hij verlangt. Hoor dan wat er gebeurd is. In het kerkje op den Dam voer Zondagmorgen eensklaps ongevraagd een geest in den oefenaar, toen hij voor zijn lessenaar stond. De man kréég zulke stuiptrekkingen en gezichts verwringingen, dat de aanwezige kinderen uit het kerkje vluchtten en de groote menBchen niet weinig verschrikten. De geest, welke die van den bekende ds. Budding bleek te zijn, bleef zeer lang en schreef door middel van het medium„Dankt God voor 't geen gij hoort en ziet," „God is liefde" enz. Het medium trommelde zoo hevig op den lessenaar, dat later zijne knokkels hem veel pijn veroorzaakten. Drie kwartier uurs was de man in dien bovenzinnelijke toestand Bij de restauratie van de burgemeesterskamer ten raadhuize te Goes is op eene ruwe plank achter het paneel van den schoorsteen het volgende opschrift (met rood krijt of roodaard) gevonden„Dit werk is ge maakt van Willem De Fouw, Cornells Dekker, Jaco bus Pieters en Hendrik Welle als timmerlieden in het jaar 1775 den 15 February te zamen fidele jongens." Voor de betrekking van jachtopziener onder Ovezand c. a. waaraan eene vaste bezoldiging van 312 's jaars is verbonden, hebben zich 72 sollicitanten aangemeld. WemeUlinge. Woensdagavond brak hier een felle brand uit in den winkel van scheepsbenoodigdheden, staande aan den kanaaldijk en bewoond door Visser. In enkele uren was de geheele winkel uitgebrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Het was juist Nutsavond, doch door het geroep van brand viel de bijeenkomst in het water. St. J>Iaax*toi»sciyic. Even als in vorigejaren zijn wij weder in staat eene opgave te leveren van het aantal H.L. ajuin, 't welk van de teelt van 1885 in de haven alhier geseheept is, en van bet kapitaal, dat in de plaats hiervoor iu de beurzen der landbou wers gekomen is. Doch evenals in het afgeloopen jaar nog wel meer het geval is geweest met andere zaken, bleef men ook bierbjj ver beneden de raming. Men had ook nog al hoop op de laatste maand, maar die beantwoordde ook op verre na niet aan de verwachting. Er zijn dan ook nog al enkelen, die niet konden be sluiten hun aanwezigen voorraad ajuin van de hand te doen, om de naar hunne wijze van zeggen eenvou dige reden, dat men van zoo een prijs toch niet be talen kan. Van de ongeveer 42000 H.L., die gerekend worden hier in den omtrek voorhanden te zijn geweest, zijn dan ook nog ongev. 17000 H.L. onverkocht. De ruim 25000 H.L., die alhier gescheept zijn, bragten een kapitaal op van J 24830, 't welk gemiddeld ongeveer 98 cent per H.L. bedraagt, leder, die eenigszins bekend is met de uitgaven, die de teelt van uijen vordert, en met de gemiddelde opbrengst per gemet of per hectare, zal ligtelijk kunnen nagaan, dat het voor de landbou wers in deze streek, waar ajuin een hootdprodukt is, volstrekt alles geen couleur de rose is Meer bevredigend zijn de uitkomsten, die de aard appelteelt opgeleverd heeft, hetgeen evenwel niet zoo zeer aan de hooge prijzen toe te schrijven is, als wel aan het goede schot en de kwaliteit. De 14753 H.L., die alhier gescheept zjjn, bragten op 22680't welk gemiddeld nog 1,54 per H.L. bedraagt. Zieviksc©© 15 Jan. Naar wij vernemen moet het Concert, te geven dcor den heer N. A, Bouwman op 21 dezer, worden uitgesteld, door ongesteldheid van 2 3 zijner ovchestleden. Uitstel zal echter geen afstel zjjn. Benoemdtot onderwijzeres te Vlaardingen, Mej. E. J. Moujé, te Brouwershaven. Door Z. M. zijn met ingang van 1 April a.s. benoemd A. D. Brinkerink, thans Rjjkshavénmeester op het kanaal door Voorne, tot havenmeester van het kanaal en de havenwerken door Walcheren en het zijkauaal naar Arnemuiden en Nieuwland; W. H. Hofstee en N. Van der Made, thans sluismeester te Nieuwesluis en Hellevoetsluis, tot sluis-havenmeeater op het kanaal door Voorne. Zaturdagavond bevond zich in den trein, die pl. m. half zeven van Zutphen te Zwolle aankomt, een passagier 3e kl., die, bij dit gure winterweder, een kind van slechts enkele weken in een zoogenaamde klapmand met zich voerde Aan zijn medereizigers deelde de man mede, dat hij het kind voor de moeder, die te Leeuwarden woont, naar haar ouders te Olden- zaal had moeten brengen. Wijl deze 't niet hadden willen ontvangen, was de man genoodzaakt de kleine weer naar Leeuwarden mee te nemen. Dezer dagen vond een geneesheer, die 's avonds van Maastricht naar zijne woonplaats Bilsen per rjjtuig terugkeerde, onderweg eene vrouw, die zeer vermoeid scheen te zijn. De doctor wilde haar in zijn rijtuig opnemenhij nam eerst het mandje aan, dat zij bij zich had, en reikte haar toen de hand om in te stappen. Hij vond echter, dat de hand dezer vrouw wat grof en mannelijk voelde, hetgeen hem op de gedachte bragt dat hier een list in het spel koD zjjn. Hjj liet de hand los en reed spoorslag verder. Bjj zijn thuiskomst vond hij zijn vermoeden door den inhoud van het mandje bevestigdhet bevatte twee moordtuigen, een dolk en een revolver. Nadere onderzoekingen naar de gewaande vrouw hebben nog tot geen gevolg geleid. Een werkman te Sliedrecht, voornemens zijnde zich in den echt te begeven met eene te Rotterdam wonende weduwe, meldde zich Zaterdag ter secretarie te Sliedrecht aan, om aangeteekend te worden. Aan 's mans verzoek kon echter niet worden voldaan, om dat hjj den naam zjjner aangebedene niet kende In de herberg van den Heer H. Tackx te Etten (N.-B.) werd dezer dagen een tooneelstuk vertoond, getiteld: „De Verrassing of een uurtje Wonderdokter". Terwijl men hiermede bezig was, hebben eenige dieven in het achterhuis ingebroken en den rijken voorraad spek, worst, hammen enz. uit iet rookmagazün mede genomen. Toen na afloop der voorstelling de dilettan ten op een hartig brokje zouden onthaald worden, bleek, dat geen stuk meer in bet magazijn aanwezig was. Tot nu zijn de daders van deze „verrassing" nog niet ontdekt. Wij hebben reeds met een enkel woord melding gemaakt van de zaak van V. B. en de weduwe N. uit Rotterdam welke den 28en Januarij voor het Geregtshof te '8 Gravenhage zal worden behandeld. Wij vernemen daaromtrent nog de volgende bijzonderheden. De over ledene V. P., die overigens zeer goed met vrouw en zoon leefde, heeft in de kermisweek ten gevolge van eenig huiselijk ongenoegen zijne woning te Rotterdam verlaten, al het geld dat hij toen had en op ongeveer ƒ1200 wordt geschat, medenemende. Zijne huisgenooten vermoedden dat hij zich hetzij naar Noord-Brabant hetzij naar België had begeven om leder in te koopen. Dit was evenwel niet het geval. Hij heeft zich een dag in een paar kroegen of koffiehuizen te Rotterdam ver toond en daar meer dan gewoonlijk gedronken, zoodat de eigenares, door anderen er op opmerkzaam gemaakt dat hij bankpapier en goud geld bij zich had, hem niet heeft laten vertrekken voordat hij in hare woning zijn roes had uitgeslapen. Den volgenden dag gelyke levenswijze. Toen ontmoette hij in eene herberg den beschuldigde V. B., die met hem dat huis verliet, ter- wjjl hij in beschonken toestand verkeerde en daarna allerlei vreemdsoortige rijtoeren met hem maakte. Eindelyk wilde men hem onder de Viaduct zetten, hetgeen evenwel de verontwaardiging van enkele toe schouwers opwekte, zoodat de beBch. V. B. hem iu de kroeg of het bordeel van de tweede besoh. de wed. N. binnenhragt, waar hij op een bovenkamer werd gelegd, gehuurd door de daarin wonende publieke vrouw M. K. Of hij toen reeds overleden was schijnt niette blijken. Hij werd daarna weder naar beneden gebragt in de gelagkamer, daar ontnam hem de eerste besch. een bankbiljet van ƒ300, dat hij ter inwisseling gaf aan de reeds genoemde M. K. Deze kwam met bankbiljetten en geld terug, gaf die aan den eersten besch. die ze vervolgens op de toonbank voor de 2e besch. neder- legde. Daarby waren tegenwoordig de mede aldaar inwonende publieke vrouw B. en de twee koetsiers V. A. en V. die om het geld voor de rytoertjes kwamen vragen. Daarop heeft de eerste besch. met de twee vrouwen B. en K. een geruimen tijd door de stad rond gereden. Bij die gelegenheid hebben zij onderscheidene kroegen en publieke huizen bezocht waar de verteringen door den eersten besch. zijn betaald en o. a. twee tienguldenstukken zijn gewisseld. Vervolgens hebben op zijn verlangen de twee vrouwen alleen nog eenigen tyd het rij toertje voortgezet. Kort daarop werd door de nachtpolitie het ljjk van V. P onder de viaduct gevonden, zonder dat eenige noemenswaardige gelds waarde op hem werd aangetroffen. Ook zijn gouden horloge met ketting en ring waren verdwenen. Het lijk is vervolgens in- en uitwendig geschouwd en de deskundigen hebben geconstateerd een natuurlijken dood. In denzelfden nacht zou de tweede besch. op de kamer gekomen zijn waar de vrouw M. K sliep en aldaar uit een bloempot hebben weggehaald de inmid dels daar verstopte bankbiljetten, welke zjj daarna op eene andere plaats in hare woning verborg, waar zy echter, bij huiszoeking, door de politie niet zjjn ge vonden. Ook zou uit sommige gesprekken en uitlatingen der tweede besch. gebleken zjjn dat zjj dé medepligtige van den eersten iB geweest. Op die gronden worden zy beschuldigd, de eerste van diefstal gepleegd bij nacht, in een bewoond huis en de tweede van mede- pligtigheid aan dien diefstal. Naar men verneemt is aan de beide besch. als ver dediger toegevoegd mr. T. J. J. Van Ujje Pieterse. TELEGRAMMEN. Amsterdam, 15 January. Bij de heden gehouden trekking der 3 pCt. Am- sterdatBBche Premieleening van 1827 zijn de volgende vier Seriën uitgeloot 1176, 604S, 10898 en 18796. De 25 premien vielen ten deel als volgtSerie 6048 No. 9 ƒ315000; Serie 18796 No. 8 /ÏOOO; Serie 1176 No. 1 en Serie 6048 No. 6 elk ƒ500 Serie 1176 No. 5, S. 1176 No. 7, S. 1176 No. 8, S. 6048 No. 1, S. 6048 No. 4, S. 6048 No. 10, S. 10898 No. 4, S. 10898 No. 9 en S. 10898 No. 10, ieder ƒ300; S. U76 No. 2, S. 1176 No. 4, S. 1176 No. 6, S. 6048 No. 7, S. 6048 No. S. 10898 No. 1, S. 10898 No. 3, S. 10398 No. 5, S. 18796 No. 2, S. 18796 No. 3, S. 18796 No. 6 en S. 18796 No. 7, ieder ƒ1550. De overige in bovenstaande Seriën begrepen Nummers zjjn aflosbaar met luO. De aflossing geschiedt te Amsterdam bjj de Nederlandsche Bank van af 1 Julij a.s. '.s Gravenhage, 15 January. Benoemd tot Ontv. der Dir. Bel. enz. te Hazerswoude, de heer F. P. Krijger, thans te Nieuwerkerk (Duive- land); te Aardenburg de heer H. H. Houwink, thans te Eysden (land.) Yerseke, 15 Januarjj. Oesterbeurs. Eerste soort consumable geboden 50 gld., Twijfelaars 30 gld., klein Zaaigoed 2 gld., niets verkocht. Weenen, 15 Januarij. De meeste mogendheden hebben de Bulgaarsche Unie KERKNIEUWS. bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zondag IV January 1880. ki Morgens 10 nre, ds. J, A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 40. Dondei-dag 31 Januai-jj. 'b Avonds 7 ure, BIJBELLEZING. den Haa.g, 13 Januari. Nauwelijks is het nieuwe jaar ingetreden (de wereld gebeurtenissen volgen elkander regelmatig op), of heel het land is wederom vervuld van twee gebeurtenissen, die inderdaad even zeldzaam zjjn en waarvan ik niet weet, welke nog het meest ia te betreuren. Toen eenige jaren geleden de beroemde Nederlandsche letterkundige Busken Huet, de Blauwbaard van alle Ne derlandsche letterkundigen, slechts enkele uitverkorenen uitgezonderd, als hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad van Nederlandsch India (dat in de dagen van den Minister Hasselman juist was opgericht om aan de Indische dagbladpers betere manieren te leeren) was afgetreden, omdat het leven in de wufte en woelige hoofdstad van Frankrijk hem meer aantrok dan het brandend klimaat onder de keerkringen, besloot bjj het bevelhebberschap over te dragen aan zjjn neefdr. l'Ange Huet, destijds een der onder-redacteuren van het Vaderland. Ook te Parijs zou de letterkundige Heros de Nederlandsche en Indische staat- en letterkunde met nauwlettendheid kunnen gadeslaan, en zich boven dien iu de hooge kringen en gedistingueerde salons der geletterde wereld in Frankrijk kunnen bewegen. Had hjj alle betrekkingen met het Algemeen Dagblad afge sneden Velen betwijfelen dit en meenden in de voortdurende Nederlandsche correspondentiè'n, welke dit blad bevatte en die ter voldoening aan den Indischen smaak, vooral gepeperd moesten zijn (want het Indische publiek mint niets zoozeer als specerijen) den stijl, den geestigen, vaak kwetsenden zinbouw van den heer Busken Huet te herkennen. Onder de leiding van den heer l'Ange Huet, een zeer zachtzinnig man, maar als letterkundige middelmatig, mocht het blad zich in een groot aantal geabouneerden verheugen, doch op de brieven van den neef, hield de redactie zich ook in rumoerige tijden buitengewoon voorzichtig en is dus nooit van hooger hand lastig gevallen. Zelfs werd het om die houding door andere bladen verdacht van in nadere betrekking tot de regeering te staan, hetgeen evenwel niet het geval is geweest. Hoe steeg aller verbazing, eerst van het Indisch, daarna van het Ne derlandsch publiek ten top, toen het vernam, dat tegen dat dagblad, opgericht om deu goeden toon onder de Indische journalistiek ën den goeden smaak onder het publiek te herstellen, eene drukpersvervolging was ingesteld. Omdat het de politiek der Indische regeering was aangevallen? Omdat het, zoo als de heeren Van Gennep en W. K. van Dedem in de Tweede Kamer, den Gouv. Gen. Van Rees ontrouw aan zijne beginselen had verweten Neen om veel treuriger reden omdat „Fan- tasio" zich zoo diep had vergeten, ter wille van de zucht om geestig te schrijven, den dusver opbezoedelden naam van Koningin Emma met slijk te beapatten. „Fantasio" sprak geen kwaad over Nederlandsch inha ligheid, hitste het Indisch publiek niet op door ver dichte verhalen omtrent den aanstaanden heiligen oorlog, maar verlaagde zijn pen als voertuig en zjjn woord als echo van praatjes, die ontslagen stalknechten plegen op te disschen, om hun wrevel lucht te geven. Zijne onkiesche, Iogenachtige openbaringen hadden eene drukpersvervolging ten gevolge, en niemand, die dit den heer Van Rees euvel zal duiden. Men ban wel zeggen, dat de Indische maatschappij zich met veront waardiging van die lasterlijke geruchten zou hebben afgeworpen, en dat eene drukpersvervolging geen nut hoegenaamd heeft: hier zal zij dan althans dit nut hebben, dat dagblad-correspondenten zullen weten, dat men niet straffeloos de eer eener vrouw mag aanranden en allerminst den onbezoedelden naam eener Koningin mag bekladden, al is die ook niet van zijne Koningin, want- de heer Busken Huet is immers geen Nederlander meer, maar heeft zich als Franschmau laten natu- Was ook in Nederland de afkeuring van de handel wijze van den heer Busken Huet algemeen, van al de dagbladen heeft de Amsterdammer zich aan dien scbrjjver het vjjandigst betoond. „Daar ligt" zeide dit blad„op den bodem der 2iel van dezen talentvollen schrijver een vuile droesem, die een stroom van levend water uit kunst en literatuur geweld, nog niet heeft kunnen uitwisschen. Daar is voor „Fantasio" nog eene geheel andere Augias-stal te reinigen dan die welken het hem lust met meer dan ongewasschen handen te redderen. De letterkundige criticus, op politiek gebied verzeild geraakt, van wrevel, eigenwaan en minachting vervuld, daalt verre beneden peil, gaat in -brutale platheid onder. Onridderlijke geest die hjj is dat hij zwjjge." Hoeveel waarheid in deze woorden ligt, men late zich niet door zjjne ergernis zóóverre medeslepen, dat men ophoudt strikt rechtvaardig te zijn. De heer Buaken Huet behoefde niet op politiek gebied verzeild te ge raken en van wrevel, eigenwaan en minachting vervuld te worden, om dwaze dingen te doen. In den heer BuBken Huet hebben, van jongs af aan, twee heterogene geesten post gevat. De Heer Huet is een uitstekend I Btylist, die onze letterkunde met kostbare schatten heeft verrijkt, die de letterkundige critiek tot eene hoogte heeft opgevoerd als niemand vóór hem in Nederland, die door zjjne scherpe satyre niet alleen goden van den minderen raDg, maar zelfs van den eersten rang als Bilderdijk zocht af te breken. De heer Hnet is een sieraad onzer letterkunde en zal altijd onder onze prozaschrjjvers een eerste plaats bekleeden. Maar on gelukkig is hij al te broederlijk met den heer Busken vermaagschapt. Van den heer Huet is de heer Busken de kwade geest, die alles bederft. De heer Huet heeft het Vorstenhuis lief, maar de heer Busken geeft aan de Republiek de voorkeur. De heer Huet maalt de geest van Rembrandt in de keurigste tafereelen, de heer BuBken geraakte nu reeds bijna twintig jaren geleden in onmin met de mede-redacteuren van de Gids, omdat hij bij de verdichting van een gesprek tusschen Koningin Sophie en eenige hofdames onkieschheden neerschrijft. De heer Huet wijst aan achryvers en schrijfsters de plaats aan, welke hun in de letterkunde toekomtde heer Busken schept Lidewijde, als roman algemeen veroordeeld wegens hareu onzedelijken in houd. ha haai Eusken zal er nooit in vlagen, den heer Huet geheel te doen ten ondergaan, maar mag er zich over voldaan betoonen, hem als publicist reeds zóóver in de acbting van het gansche Nederlandsche publiek te hebben doen dalen, dat voortaan alleen het scheppen van meesterwerken, den heer Huet de sym pathie zal kunnen doen teruggeven, welke hij wegens zjjne ondoordachte, hoogst onbetamelijke dagblad-cor- respondentiën heeft verloren. Zal bjj amende honorable doen Of zal hij zich op gekunstelde wijze trachten te verdedigen met de bewering, dat hy slechts de „men zegt,1 heeft teruggegeven En nu dr. Kuyper en het beleg van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De heer Beelaerts van Blokland, lid der Tweede Kamer, heeft aan het Handelsblad ge schreven, dat hij die belegering der Nieuwe Kerk afkeurt, maar dat men voor kerkeljjke kwestiën de anti-revolutionaire party niet mag verantwoordelijk stellen. Gaat dit echter wel geheel op? Is het niet een feit, dat deze kerkelijke overrompeling uitging vooral van twee mannen, dr. Kuyper en den afgevaardigde uit Goes, Jhr. Mr. de Savornin Lohnian, die beiden als leiders der anti-revolutionaire party aan den weg staan Diezelfde mannen, die nu een jaar geleden de heer Levy, die met zijn Liberale Unie 'een feitelijk, maar geen gewelddadig verzet beoogde, plomp aanvielen, om dat hij geweld predikte, ontzien zich niet op geweld dadige wijze de kerk open te breken en zich meester te maken van het terrein, terwijl zij hun recht niet zouden hebben verbeurd door protesten en exploiten, waarbij zjj tegen de handelingen van het classicaal bestuur hadden kunnen opkomen. Het „te keer gaan van geweld door geweld" is een fraaie regel voor on beschaamde horden, en in streeken, waar geeue recht spraak bestaat, maar in een land als Nederland, waar men zich in eeue goed geregelde en onafhankelijke rechtspraak mag verheugen, behoort men tot geweld dadige handelingen niet zijn toevlucht te nemen, en, als men dit doet, gehft men bljjk, dat men zich meer door heerschzucht dan door zijne beginselen laat leiden, dat men er niet tegen opziet om gelijk te krijgen, tot zelfs binnen het kerkgebouw, alwaar alleen liefde en vrede dienen gepredikt te worden, de kerkelijke twisten aan te blazen. En, waar men dit aanschouwt, waar men tot zijne verbazing gadeslaat dat zich noe mende orthodoxen, dat is vrome mannen, die niet terug deinzen voor daden van ruw geweld om hun zin door te drjjven en hun haan koning te doen kraaien, moet men ook op alles voorbereid zijn, indien aan dergelijke mannen het roer van staat in handen werd gegeven. Ia hunne handen zou de staatkunde, even als de staatsschool, slechts het middel zjjn om kerkeljjke doeleinden te bevorderen. V. Gemengde Berigten. 't Is in de mode Een kassiersbediende te 's Hage die met 6000 gld. op de loop was gegaan, is terugge keerd en heett zich bij de politie aangemeldeen bediende van de Amsterdamsche Bank, die zich 4000 gld, aan coupons had toegeëigend, heeft te 's Bosch getracht zich van het leven te berooven, doch dat mislukte en de man is gearresteerdeen Amsterdamsch bankier Plate heeft zich „verwjjderd", nalatende een groot tekortte 's Bosch heeft eene groote kassiers firma zijne betalingen gestaakt, een der leden van de firma heeft zich waarschijnlijk „per ongeluk" gedood, en eindeljjk heeft de penningmeester eener te 's Her togenbosch gevestigde typografische veveeuiging ƒ700 zoek gemaakt, bjjeeugebragt om de leden gedurende ziekte te ondersteunen. Een venter bood dezer dagen een handelsreiziger pjjpedoppen te koop aan. Daar hjj bleef aanhouden, na reeds een paar malen wrevelig te zijn afgesnauwd, riep eindeljjk het heertje wrevelig: „PijpedoppenOch vent, die maak ik zelf!" Op dit gezegde knipt de venter vertrouwelijk met de oogen en vraagt„Hebt u dan ook in 't spinhuis gezeten, mijn heer Jane de bitterproefster te Oud. moest geen nieuwtjes bij mynheer W. aanbrengen, want die man weet al genoeg 't was beter dat die vrouw haar schuld betaalde, dan jonge menschen te belasteren, of past dat voor eene onderwijzeres der Zondagschool? „Wel, wel" zegt Arie te Wissendorp, „eiken avond loop ik naar Maria, maar ik zie haar nietik zal echter maar aanhouden, want anders gaat Lieven er mede door of naar de komedie." Maar die zegt Van zulk een komediespel, Komt somtij ds meer, versta mij wel Ik stond zooveel niet op het plein, Dat kan voor Arie beter zijn. „Ja," zegt Klazina te Sta. „als ik goed naar het gezigt van Adriaan kijk, dan moet ik zeggen Rat hij veel gelijkt op een aap." Prjjzen rter Boter ©xi Eyeren. Zierikzee, 14 January 1886. Boter hoogste koers 0,55 en laagste koers 0,45 per 5 Hectogram. Kip-Ejjeren hoogste koers 1,25 koers l. STOOMBOOTDIEN ST JANUARI 1886. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE Zaterd. 16 's morg. 8,u. Zaterd. 16 'smidd. 12,u. Zondag 17 Maand. 18 's midd. 1,— i Dingad. 19 Woens. 20 Dond. 21 Vrijdag 22 1,— 1,— 1,— 1,-» Maand. 18 's morg. 7,30 Dinged. 19 7,30 ens. 20 7,30 Dond. 21 6,30 Vrijdag 22 6,30 Ondertrouwd OLIVIER van NIEUWENHUIZE Oz. en TANNETJE de LEGE Jd. Brouwershaven, 14 Januari 1886.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1