ZIERIKZEESCHE No. 5177. 42sle Jaarg. Dingsdag 5 Januari/' 1885. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60 ADVERTENTIËN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De lessen op de Meisjesschool, zullen aanvangen op Woensdag den 6Januarij 188 6. Het hoofd der school, T. VISSER. Nieuwstijdingen. JlmctiRa. Een vreeselijke toepassing van de „lynchwet" had dezer dagen te Alabama plaats. Daar heeft men een neger, die een blank meisje te Gainstown ergerlijk mis handeld had, aan een boom geketend en levend ge roosterd. Vijfhonderd personen, blanken en negers, waren toeschouwers bjj de strafoefening. Te Newton Ablot, in het Engelsche graafschap Devon, is een dienstmeisje verstikt door den walm van een petroleumlamp, welke zij 's nachts in haar dicht gesloten kamertje had laten branden. Een ander meisje, dat bij haar sliep, was slechts bedwelmd. In Schotland is een oude vrouw overleden, die algemeen geacht werd in hoogst armoedige omstandig heden te hebben verkeerd. Na haar begrafenis vond men echter voor 2340 p. s. aan geldswaarde bij haar, 400 p. s. in het bed en een aantal bankbiljetten onder het vloerkleed genaaid. In het huis dezer zonderlinge dame werd sedert jaren niemand toegelaten dan een schoonmaakster, die wekelijks vjjftien centen voor haar arbeid ontving. M wslawfc, Te St. Petersburg is men waarschijnlijk een treurige misdaad op het spoor gekomen. Een 16 A 17-jarig jonkman, de voorzoon van een zeer rijken man, wiens tweede vrouw kort na zijn dood met een ander huwde, is vermoedelijk vergiftigd door zijn stiefmoeder, die, krachtens het testament van 's jonkmans vader, diens vermogen zou erven, als de knaap mogt overljjden. De dokterB waren het er niet over eens, of die jonk man aan cholerine, aan maagaandoening of aan het gebruik van schadelijk voedsel was overleden. Maar verscheidene verdachte omstandigheden, o. a. de spoed- waarmede men het testament had doen uitvoeren, en het feit, dat de stiefmoeder altijd zelve de lievelings kostjes voor haar stiefzoon gereed maakte en het over schot daarvan weggooide, deden het vermoeden van vergiftiging rijzen. Het stoffeljjk. overschot van den jonkman zal nu op gegraven en scheikundig onderzocht worden. De regentes heeft voor het Congres den eed afgelegd. Zij begaf zich naar het Parlementsgebouw met de kleine prinsessen, die evenals zij, in zwaren rouw gekleed waren, en wier tegenwoordigheid veel belangstelling wekte. Langs den geheelen weg dien de koninklijke familie passeerde, stond eene groote menigte geschaard. De balkons der huizen waren met vlaggen en tapisseriën versierd. De koningin werd aan de deur van het parlements gebouw ontvangen door 29 senatoren en afgevaardig den. In de zaal nam zij plaats onder een hemel, die op eene estrade boven het bureau van den president was opgerigt, en, de hand leggende op den By bel, die de secretarissen vasthielden, sprak de koningin de volgende eed-formule uit: „Ik zweer bp God en het heilige Evangelie getrouw te zullen zijn aan den erfge naam van de kroon gedurende zijne minderjarigheid en de Grondwet en de wetten te zullen eerbiedigen." Al de leden vau het Congres en de grootwaardigheid- bekleeders van den Staat hoorden het afleggen van den eed staande aan. De plegtigheid liep zonder incident af. JFrattferijft. Een dertigjarig man meldde zich Zondag jl. by een Parjjschen politiepost aan, zeggende dat hy een zijner vrienden vermoord had. By onderzoek bleek het volgende. "Van beroep pastei bakker, had bij aan den vooravond van het Kerstfeest twee zijner vrienden uitgenoodigd, om de dien dag onverkochte koek op te eten, waarbij een stevig glas gedronken werd. Eindeljjk kwam het gesprek op de handigheid met wapenen, en de pasteibakker beweerde dat hy even vlug als de Spanjaarden en Japanners in het werpen met den dolk was. De beide vrienden schynen dit betwjjfeld te hebben, waarop de ander een van hen uitnoodigde een proef te nemen. Deze ging tegen den muur staan, de pasteibakker nam een dolk en wierp dien met alle kracht naar zjjn vriend. Deze gaf een gil en zakte ineen; de dolk was hem door het hart Eene vreeselijke gebeurtenis heeft plaats gehad in het dorp Kulakowitz. Daar werd een varken ge beten door een dollen hond. De eigenaar van het varken doodde het dier niet, maar bond het aan een boom in het bosch, om te zien hoe de zaak zou afloopen. Het varken werd daar door een wolf aangevallen en verscheurd. Waarschijnljjk heeft het varken zich ver weerd en den wolf gekwetst. De wolf toch werd op zyne beurt dol en verwondde tien menschen en een groot aantal huisdieren. Eerst had men moeite de gebeten menschen in isoleercellen onder te brengen. Men vroeg Pasteur te Parjjs om raad. Deze berigtte, dat men de ljjders naar Parys moest zenden. Voor de onbemiddelden nam hy alle kosten voor zyne rekening. Voordat de formaliteiten der reis in orde waren, is reeds een 8jarige jongen aan dolheid bezweken. Of de reis voor de andere gebetenen nog doorgaat, wordt niet gemeld. StiüstWttwb. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" bevat, op eene bijzonder in 't oog loopende plaats, het volgende entrefilet, dat „Uit Nederland" gedateerd en blijkbaar aan een consulair berigt ontleend is - „In Duitschland houdt men zich thans ernstig bezig mét bet vraagstukhoe een einde te maken aan mis bruiken in den boterhandel. Uit zekere feiten in Ne derland zouden de Duitsche belanghebbenden kunnen zien hoe het gaat, wanneer er tusachen natuurboter en kunstboter geen vaBte grens getrokken blijft. Wan neer Duitschland zijn boterhandel op prima hoogte weet te houden, zal het zelfs in staat zijn, op te treden op allerlei plaatsen van debiet, alwaar de Hollandsche boter in den laatsten tjjd naar den achtergrond is verdrongen. Nederland heeft naar evenredigheid van alle andere landen den meesten uitvoer van boter. Bij eene gezamentlyke productie, geschat op ongeveer 47 millioen kilo's jaars, bedraagt de uitvoer nagenoeg 37 jnillioen kilo. De voornaamste kooper daarvan is Engeland, die nagenoeg 80 percent van dien uitvoer neemt. Sommige provinciën als bijv. Friesland, trekken uit dien handel jaarlyks een bedrag van 15 millioen gulden, en met de reputatie, welke de Nederlandsche boter zich mettertijd heeft verworven, zijn er schitte rende zaken gedaan, naardien die boter hooger dan elke andere werd genoteerd. Langzamerhand is men echter begonnen, zich te verwonderen dat die uitvoer voortdurend in zoo hooge mate bleef stijgen zonder dat de veestapel aanmerkelijk was uitgebreid, of ook zonder dat de kaasproductie door boterproductie was vervan gen. Men kwam daarby tot de belangwekkende ont dekking, dat die buitengewone vermeerdering in den uitvoer van Nederlandsche boter was teweeggebragt door kunstboter. De margarine is op de Nederlandsche markt een zeer begeerd artikel geworden. De oinzet daarin is zoo groot, dat zoowel voor Rotterdam als voor Amsterdam de vestiging van bijzondere markten voor het artikel voordeelen afwerpt. In het jaar 1884 werden er uit Amerika 105,000 tierces en wit Europa 30,000,000 kilogram van dit vet in Nederland inge voerd. De voornaamste kooper, Engeland, is echter ten slotte insgelijks het ware van de zaak te weten geko men. Sinds jaar en dag werd er, nu eens uit Newcastle, dan eens uit Londen, dan weder uit de Oost, over de ge steldheid der Nederlandsche boter geklaagd. Die klachten bebben vooreerst eene zeer gevoelige omkeering in de prijsverhoudingen teweeggebragt, naardien de prjja van Nederlandsche boter, die vroeger boven de Deenscbe en Normandissche had gestaan, beneden die van beide laastgenoemde soorten is gedaald. Een tweede gevolg is geweest, dat de eene plaats van debiet na de andere, voor de in hare reputatie zoozeer geschokte Nederlandsche koopwaar gesloten is geworden. De gevolgen van dit een en ander hebben zich, wegens de gewichtige betee- kenis die de boteruitvoer voor het land heeft, in de daarbij betrokken kringen in hooge mate doen ge voelen. Men heeft toen alarm geslagen, en daarbij is gebleken, dat niet alleen wat betreft de voor uitvoer, maar ook de voor binnenlandscb verbruik bestemde boter, het kwaad reeds een grooten omvang had ver kregen dat de verkoop van kunstboter onder den naam van natuurboter algemeen gebruikelijk is ge worden dat periodieke onderzoekingen van levens middelen voortdurend de bewyzen opleveren in welk een omvang de verbruikers tegen den pry's van natuur boter een fabriekaat betalen, hetwelk óf in 't geheel f^een, óf slechts eene onbeduidende hoeveelheid werke- ijke boter bevatdat de margarine niet enkel haren weg weet te vinden naar de ooterfabrieken, waarvan er bier te lande ongeveer 40 bestaan, maar zelfs ook reeds tot in den koejjecstal. Men tracht nu onder de belanghebbende landbouwers vereenigingen te vormen, om aan dat dry ven voor het vervolg een einde te maken. Men wil groote maatschappijen in het leven roepen, ten einde haar den buitenlandschen boterhandel in handen te doen nemen, den buitenlandschen kooper de zekerheid eener onberispelijk reëele bediening te verschaffen, en de Nederlandsche handelsmarkt in hare vroegere eere te herstellen. De regering zou door uit vaardiging van wetten en besluiten het overige kunnen doen, om aan kunstboter het regt te ontnemen dan onder een anderen dan haren waren naam ter markt te komen. Deze verschillende bewegingen schynen echter nog geene practische gevolgen aan het licht te hebben gebragt. Duitschland zal, wanneer het thans krachtig met goede waar voor den dag komt, op de Engelsche markt ongetwijfeld het eene of andere veld van debiet kunnen winnen". ISclgU» Een 19jarige weesjongen te Brugge heeft den prijs van 25000 francB der Brusselsche leening getrokken. £!c<j«ïliuiïï. Amsterdam, 2 Jan. Dr. Mezger is reeds van zijne reis naar Rome alhier teruggekeerd. De berigten over de vorderingen der werkzaam heden voor de doorgraving der landengte van Panama luiden voortdurend gunstig. Eenigen tijd geleden was de heer Moet, die reeds verscheidene maanden als uit voerder der werken in Panama doorbragt, met verlof in ons land en nadat hy den 23n December op zijn post was teruggekeerd, heeft de heer Van SeterB, hoofd uitvoerder, verlof gekregen om zijne familie te bezoeken. De heer Moet bragt niet alleen gunstige berigten mee over het werk, maar ook over den gezondheidstoestand onzer Hollandsche arbeiders. Er is nog steeds behoefte aan materieel, vooral aan excavateurs. By de firma Smulders te Utrecht is eene belangrijke bestelling ge daan en is deze gereed, dan kan het werk met ver dubbelde kracht worden voortgezet. Volgens het eenparig getuigenis der uitvoerders en van den ontwerper, den heer De Lesseps, behoeft aan het succes van dit grootsche werk niet langer getwijfeld te worden. Eerlyk door het toeval. Onlangs moest een be diende van een kassier eene belangryke som gaan incasseeren, by eene andere firma. Het eene uur na het andere verliep en de man kwam maar niet bij zijn patroon terug. Deze maakte zich ongerust en stond op het punt de politie in de zaak te betrekkeu toen de bediende terugkwam en het geld behoorlijk af leverde. Toen hij over zyn lang wegblijven onderhouden werd, antwoordde hy „Toen ik het geld ontvangen had, dacht ik er over er mede van door te gaan. Mjjn goede geest spoorde my aan om eerlyk te zyn en de Blechte raadde mij aan om met het geld over de zee te gaan. Ik besloot daarop het toeval te laten beslissen. Ik stak myn stok in den grond en wanneer bij naar regts viel nam ik my voor eerlyk te bljjven, viel by naar links dan zou ik my het geld toeëigenen. De stok viel naar regts en zoo ben ik een eerlyk man gebleven." „Dat doet mij genoegen," antwoordde do patroon, „maar ik moet je mededeelen dat je van nu af uit mijn dienst ontslagen zyt, want ik ben bang dat een volgende keer de stok naar links zou vallen. Vrijdagnacht was het te Amsterdam tamelyk ru moerig. Er werd gevochten en verwond, zoodat een 20-tal wegens dronkenschap gearresteerd en een 10-tal personen in het gasthuis werden opgenomen. In den Parkschouwburg viel een flesch neer op een militair- student, die daardoor aan het hoofd erg verwond werd. Terneuzen, 1 Jan. By Kon. besl. is de plaats vervangende districts-veearts J. Bauwena te Aksel, be last geworden met de visitatie van vee alhier, voor de inlading in een vaartuig naar het buitenland be stemd en hem den titel van gouvernements-keurmeester Bij de te Aksel plaats gehad hebbende inschrij ving voor de levering van 65000 KG. superphospbaat met 207o phoBphorzuur, bleek- de hoogste inschrijver te zyn, de heeren Joh. Otten Zn. te Rotterdam a ƒ6,75 de 100 KG. en do laagste, de heer H. J. Vlae- minch te St. Jansteen voor 5,84 de 100 KG. Vlissingen, 2 Jan. De gezamenlijke bemanning van 's rijks lichtschepen „Noord-Hinder" en „Schonwen- bank" en van den stoomtransportschoener „Evertzen", alhier, boden gisteren den heer P. K. J. Pabst, officier van gezondheid le klasse, by zyn aanstaand vertrek naar Harderwyk, een geschenk aan, bestaande uit een sier lijke, met kunstbloemen gevulde jardinière en bijbe- hoorende vazen van Cuivre poli, vergezeld van een prachtig gebonden album, waarin in kunstige chro- molithographische letters de navolgende opdragt was geplaatst «Den WelEd. Gestr. heer P. K. J. Pabst, officier van gezondheid le klasse, belast geweest met den genees kundigen dienst der Kon. Ned. Marine te Ylissingen. Moge het hierbij gaande geschenk door u aanvaard worden als een bewijs van de opregte dankbaarheid voor alles wat door u, van 1 Mei 1880 tot ultimo Dec. 1885, als Geneesheer voor hen en hunne gezinnen ge daan is, en zjjt overtuigd dat uw naam door hen steeds zal geëerd blyven als die van een zorgvol geneesheer en weldoend inensch. De ondevgeteekenden, dienende aan boord der RijkB lichterschepen, „Noord-Hinder" en „Schouwenbank" en den Stoomtransportschoener „Evertzen." Hierna volgen op ieder blad van het album eender namen van hen die aan het geschenk bijdroegen. Eenige dagen geleden passeerde op reis van New- York naar Antwerpen het grootste petroleum vervoe rende zeilschip der wereld Vlissingen, nl. het Duitsche fregatschip „J. W. Wendt," behoorende aan de firma Siedenburg, Wendt en Co., te Bremen. Dit schip kan 14,700 vaten petroleum laden zijn vroegere rnede- diuger, nu als kolenhulk dienstdoende, de „Donald Mac Kay," had gewoonlijk 15,000 vaten petroleum geladen. Naar men ons meld is de sleepboot „Washington" met de modderponten behouden te Bordeaux aange komen. De li.h. Arie Smit, president-commissaris der Maatschappij „de Schelde," te Ylissingen, Jos. v. Raalte en Martij n, directeur en ingenieur der Maatschappij, bevinden zich op het oogenblik te Havre. Het voor uitzicht schynt te bestaan dat aan genoemde Maat schappij den bouw van een stoomschip vaD ongeveer 1700 ton voor Franscbe rekening opgedragen wordt. Het schip zal 18 mijlen moeten loopen. Ook voor Spaansche rekening hoopt men een order te verkrijgen. Het Geregtshof te 's Gravenhage heeft den officiers- bediende van het stoomschip „Prinses Elizabeth" der Maatsch. „Zeeland", wegens moedwilligen manslag, gepleegd jegens den kwartiermeester S„ veroordeeld tot 4 jaren correctioneele gevangenisstraf. Yerseke, 3 Jan. Naar wy vernemen worden pogingen aangewend om in deze gemeente een wissel en kassierszaak op te rigten. De belangstellenden zyn uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering in bet lokaal van den heer Harthoorn op heden Maandag 4 January. GJoes, 3 Jan. Niet als een gewoon mensch heeft do onverbasterde Zuid-Bevelander aan één dag genoeg om zijnen vrienden en bekenden „al wat ze noodig hebben naar ziel en ligchaam" toe te wenschen de gebeele maand January is voor hem „de nieuwjaars- maand." Op eiken dag dezer maand loopt men gevaar om met een stortvloed van zoodanige wenschen over stelpt te worden. Meer bijzonder evenwel is dit het geval op den eersten Dingsdag in January. Dan stroomen vooral de boerinnen naar de stad om bij de winkeliers nieuwjaarskoeken in ontvangst te nemen, zijnde koeken van een twyfelachtig deeg, pry kende met het jaartal van den nieuwen jaarkring in cijfers van stijfsel. Karrevrachten van dergel j]ke koeken verlaten op dien dag de stad, ofschoon ook hierin achteruitgang is te bespeuren. Boerinnen die anders contant betalen, maken in December meestal eene rekening ten einde in Janu ari) eene koek te kunnen requireeren. Men verhaalt zelfs van een rijken boer, die, toen bij op den eersten Dingsdag der nieuwjaarsmaand in een winkel 35 cent betaalde, vroeg of er geen koek op overschieten kon De heer A. E. Janssen te Goes is benoemd tot collecteur der Staatslotery. Zierikzee, 4 January. Met ingang van 1 April 1886 is de opzichter van den waterstaat C. J. van Slugs te Hansweert aange wezen om dienst te doen in het 9de district van den waterstaat (Noord-Holland) en wordt te Hansweert geplaatst de opzichter P. J. M. van der Ven, thans te Zierikzee, terwyl te Zierikzee wordt geplaatst de op zichter H. Boeree, thans te Wageningen. Te Zonnemaire, eene gemeente van ongeveer dui zend zielen, overleed in de laatste dertien maanden niet een volwassene. Er stierven in dat tjjdsverloop alleen zeven jonge kinderen, van welke het oudste vjjftien maanden telde. Daarentegen was het aantal geboorten, dat in andere jaren ruim dertig bedraagt, in het nu geëindigde jaar niet minder dan drie en veertig. Men schrijft uit den Bommelerwaard, dat in vele dorpen de landbouwers niet genegen zijn de beet wortelen voor den vastgestelden prijs van 9,per 1000 Kilo te verkoopenwel worden eenige bunders, uitgelokt door de 70 voorschotten verkocht, maar land zal er, als de prjjs niet wordt verhoogd, weinig mede worden beteeld. Een zekere heer G„ vermoedelijk tabakshandelaar uit Den Bosch, is te Venloo in een logement met afge sneden hals dood gevonden. Op het lyk was onge veer f 600. De hr. J. Van 't Lindenhouc ontving in de afgeloopen week weer tal van geschenken voor zijn weeBinrigting te Neerbosch. Zoo o. a. uit Nijmegen 8 banden stok- visch, 800 sinaasappelen, een hectoliter noten, 190 metworsten, 2 matten vjjgen en 300 waskaarsen. Uit Rotterdam o. a. een doos met 54 bouffantes, enz. van de vereeniging „Rhodé" aldaarverder van freule A. P. M. te Arnhem 144 stuks groote wollen oraknoop- doeken voor de weesmeisjesuit Zutphen (van het kou8enverbond) 160 paar kousenuit Neerbosch en Nymegen 1200 broodjes en 2000 krentebroodjes ter gedachtenis aan een overleden weezenvriendin. Aan elk van de 754 weezen der inrigting werden gedurende de feestdagen passende geschenken uitgereikt, die aan allen veel genoegen hebben verschaft. Geen enkele van de weezen was door ongesteldheid verhinderd het feest bij te wonen. Zierikzee, 4 Jan. Gedachtig aan het „Audi et aeteram partem," verzoekt Jhr. W. M. H. de Jonge ons de plaatsing van onderstaande refucatie: Zonderlinge logica. De heer Duyvis sprak in de Tweede Kamer den 2In December 11. tegen een mogelijke beffing van inkomend regt op het graan. Honderdmaal, zeide hij, kon men het zeggen, dat bescherming den landbouwer niet zal baten, omdat de pacht zich toch altijd regelt naar de opbrengst van het land. De heer Duyvis kent blykbaar geen andere land bouwers dan pachters de op eigen grond landbouwende zal by hoogere opbrengst van het land geen hoogere pacht betalen, omdat hij volstrekt geen pacht betaalt om het even of het land meer of minder opbrengt. Bjj hoogere opbrengst zal hij echter welvarender worden. Het grootste gedeelte graantelende boeren in ons land is eigengeërfd. Zij, die pachten, zullen mogeljjk bij voordeelige op brengst meer pacht moeten betalen; maar zjj zullen dat gemakkelijker kunnen dan lagere pacht bij geringe opbrengstgrooter opbrengt is dus ook voor den pachter voordeelig. Overigens is het meerdere geld, dat de landheer aan pacht verkrijgt, niet in de zee geworpen. Zonderling slaat daarop de aanhaling van een artikel van prof. Beaujon, dat „niettegenstaande de daling der graanprijzen in Duitschland, de pacht steeds is verhoogd-" De hooggeleerde heer schijnt ook al niet in rekening te brengen, dat landeigenaar en producent in denzelfden persoon (hier te lande) zeer dikwijls vereenigd zyn. Die verhooging (in Duitschland) van de pachten zou 't gevolg zijn geweest van verwachte rjjzing der graan prijzen ten gevolge van het heffen van inkomend regt maar alweer zonderling is de daarop volgende rede neering, dat de prijs van het graan niet in evenredigheid (in Duitschland) is verhoogd van het hooge regt van 3 Mark. De heer Duyvis ontkent voorts niet, dat het regt in enkele gevallen door den producent be taald wordt. Men heeft hier alzoo by elkander een mengelmoes van redenen, die voor en tegen graanregten kunnen worden aangevoerd. Allemoeten echter dezelfde strekking hebben, namenlijk om te betoogen, dat de pachters er geen voordeel by zullen hebben. Ook niet wanneer het geld, 'twelk door zulk een belasting in de schatkist vloeit, gebruikt wordt om den pachter van drukkende lasten te ontheffen De mogelykheid van zoo iets schynt den heer Duyvis ontsnapt te zyn. Naar men ons mededeelt zou, volgens gerucht, een predikant op een der Flakkeesche dorpen een jong- mensch in zyn gemeente, die aan vallende ziekte leed, medicijnen hebben verstrekt, na welker gebruik de patient binnen weinig tjjds overleed. In het restant dier medicijnen moet een groote dosis vergift gevonden zyn. De predikant is reeds tweemaal door den officier van Justitie te Rotterdam in verhoor genomen. Over "de vraag of eene verplaatsing van 's Graven hage naar Scheveningen eene reis is, zyn tien missives gewisseld tusschen de Rekenkamer en het dep. van Binnenl. Zaken. Het betrof de verevening van 2,25 aan verblijfkosten, gedeclareerd door een opziener, die voor dienstzaken te Scheveningen moest zijn. Destryd is niet tot eene beslissing gekomende Rekenkamer beweert, dat eene reis alleen kan zyn eene verplaatsing buiten de gemeente, de Minister dat er eene reis is overal waar 't spraakgebruik spreekt van eene reis. Practisch is de zaak wel beslist, want de opziener heeft zijn f 2,25 niet gekregen. De eisch tegen R. Lobbes, J. A. Fortuyn en K. A. Bos, die te Haarlem teregt stonden wegens het dragen van vuurwapenen, in hun bezit gevonden vóór het begin der vergadering van sociaal-democraten te IJmuiden, is voor ieder 10 boete of 3 dagen subs, gevangenisstraf. KERHNIKUWS. Grand Rapids17 Dec. Zondag hield Ds. Hugenholtz zijn intree predikatie over Exodus 17 vs. 8—16. De Universalisten Kerk was bij deze gelegen heid propvol met belangstellenden, die met aandacht deze boeijende rede aanhoorden. ZEerw. deelde ook mede, dat hij na Nieuwjaar wekeljjksche bijeenkomsten wenscht te houden, zoowel als met de kinderen te cate- chizeeren. Gemengde Berigten. De Groningers heeft men met de feestdagen eens op een bartigen beet willen tracteeren. Daar werd van 10 ure 's morgens tot 6 ure 's nam. afslag van schel- visch gehouden. De afslager moest een uur pauze nemen om by stem te blijven. 't Weigeren van één cent kost een Arnhemmer winkelier verscheidene guldens, omdat een weggezonden bedelaar zich wreekte door het inwerpen van een spiegelruit. 't Is maar een nulletje 1 De raad van Moskou gebruikte voor Bengaalsch vuur bij gelegenheid eener feestelijkheid eene som van 240 gld. en bragt 2400 gld. in rekening. Het overige werd broederlyk gedeeld. Te Ober- lahnstein is eene politie-verordening op het te vroeg rooken uitgevaardigd. Volgens deze verordening is het iedereen, die het 18de levensjaar nog niet bereikt heeft, verboden op straat, pleinen of in openbare gebou wen tabak te rooken. Elke overtreding van dit verbod zal gestraft worden met eene boete van 1—9 Mark. In Silesië gebruikt men petroleum-vaten, die bijna niet schoongemaakt zyn, tot het inmaken van zuurkool. Eet smakelijk 1 Te Bruinisse is sedert 5 A 6 weken een hond aangekocht van omstreeks 80 centimeter hoogte, om dienst te doen des nachts als oesterwacht, en tevens te zorgen dat er geen oesters worden gelost, die uit den vreemde zijn aangevoerd of in het Westen gekord. Nu is het dagelyks waar te nemen, dat die hond van zyn post loopt, zeker uit gebrek, want bij den eenen haalt hij wat boter, bij den anderen zoete- koek en by den derden worst, terwyl hy ook vele kinderen en menschen bjjten wil. Zou dat beestje niet geketend of van een muilkorf voorzien moeten worden „Nu," zegt eene meid te P., „dat is me ook tegen gevallen met Kerstmis ik had gedacht met David uit te gaan, doch het viel tegen. Hjj heelt wel kromme beenen, maar enfin, ik heb wel wit haar en die ik hebben wil, bljjft in den Haag. Nu zingt zjj Ach, mijn lieve schilderskwast, Gjj zult voor mjj niet zjjn, Als ik kon, ik hield u vast, Al was 't aan een dubbele lyn. Een meisje uit den alikhoek te Ba. moest zich bjj een fatsoenlijke jongen wat beter aanstellendat zal KeeB ook wel zeggen. Dus, Jaantje! beter opgepast, Want anders raakt ge zeker vast, En geef dat pjjpje maar weêrom, Want anders slaan ze u nog krom. Johanna te St. M. wordt verzocht haar babbeltong wat in toom te houden en niet te vertellen dat Jacob van Scherpenisse zoo verliefd op haar iswant al roept zij zijn meisje nog zoo dikwjjls na, toch zal zij hem niet krijgen. Een luipert te Ter Neuzen, ge plaatst te Nieuwediep, moest zyn fijne rol niet spelen door het geven van brandewijn, spek en een kagchel. Want, vriendje uit het Nieuwediep, Hebt gjj maar één goed oog. Ik heb er twee, die zien zeer schoon, Als gjj er acht op slaat. Want weet toch zeker en gewis Dat dit nu van geen luipert is. Burgerljjke Stand van Zierikzee. geboren: 4 Dec. Een zoon van L. van As en A. van den Houten. 11 dito. Eene dochter van J. Tromper en M. Phernambucq. 15 dito. Een zoon van P. Hanse en J. Verboom. 16 dito. Een zoon van N. Hejjboer en C. Catshoek. gehuwd: 16 Dec. P. F. Dalebout, 25 j„ jm. en N. Berkhoudt, 36 j„ Weduwe W. Bolle. overleden: 4 Dec. B. Goedegebuure, 47 j„ man v.in M. de Ronde. 9 dito. P. Schuurbies, 85 j., Weduwn. van P. van den Boom. A. de Bruin, 80 j„ man van A. van Salen. 14 dito. P. Jongmans, 69 j., Weduwn. C. M. Le Sage ten Broek, 65 j man van J. Kooi man. A. Verse buur, 5'/j el» z. M. Kuipers, 67 j., Weduwn. 16 dito. C. L. Put, bjjna 5 m., z,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1886 | | pagina 1