/lllllk/IISIIII NIEUWSBODE. No. 5175, Donderdag 51 December 1885. 1 I r~ \f 42ste Jaai'ff. Verschijnt DINGS DAGDONDERD A.G en Z ATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60, ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. In het volgend Nummerdat Vrijdagmorgen 1 Januarij 1886 ml verschijnen, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van tegen den prfjs van 30 Ot. it contant. Be inzending dier Advertentiën kan ge schieden uiterlijk tot Donderdag 31 De cember a.s.des namiddags ten 2 ure. DE UITGEVERS. Algemeen Overzicht. Er zijn ten allen tijde volken geweest, die zich niet in hunnen toestand schikken konden en immer door ontevredenheid gedreven naar wat anders zochten. Zij waren ook doorgaans niet met weinig tevreden en ver gaten, dat hoe billgk" 8oms~~de~éisch~én rijn, men slechts zijn toestand slechter maakt, wanneer men die ontijdig of zonder eenige matiging wil laten gelden. Een blik op het tegenwoordig Europa kan ons daarvoor de be wijzen leveren en het ware te wenschen voor velen, dat de lessen der geschiedenis niet vergeefs voor hen waren, zij zouden wel hun zin niet krijgen, maar het zichzelven gemakkelijk maken. Wie denkt hier niet aan de arme Polen, die door den ijzeren vuist van Rusland beheerscht worden, maar die het knellende daarvan des te meer gevoelen, naarmate zij meer kracht aanwenden om zich vrij te maken. Men kan wel de Ieren op een lijn met hen stellen, hoe ook de omstandigheden overigens verschillen, wanneer men hun onophoudelijk worstelen ziet, om onafhankelijk van Engeland te zijn. Hoevele jaren reeds hebben zij de regeering den voet dwars gezet omdat zij van geene schikking willen hooren. Welke treurige blad zijden zijn nog in de laatste jaren in de geschiedboeken van dat land gevuld, ten gevolge van den woedenden tegenstand, die de Ieren ontwikkelden. Wel hebben wij in den laatsten tijd niet van zoovele moorden en brandstichtingen gehoord, maar het was zeker niet, omdat men tot vreedzamer gedachten was gekomen. En ziet, terwijl zij nog altijd woelen en eischen, daar schijnt plotseling een lichtstraal voor hen op te gaan, die zij zeker van die zijde niet verwacht hadden. En moge het nog verre van de verwezenlijking zijn, wat nu in E ugeland als wenschelijk verkondigd wordt, wij meenen toch in de door Gladstone ontwikkelde denk beelden, den aanvang te zien van een nieuw tijdperk voor Ierland, dat hen nader aan hunne wenschen zal brengen. Zoo zou de partijzucht en de lust om te regeeren van eenen enkelen een geheet volk ten goede kunnen komen. Gladstone toch, zoo verzekert men, wil een Iersch Parlement en een Iersch ministerie. Hij wil wel den band met de andere deelen van het Vereenigde Koningrijk niet losmaken en Ierland in het Parlement te Londen laten vertegenwoordigen, maar zijne plannen ook voor eene Iersch e politie wijzen duidelijk aau, dat hij meerdere onafhankelijkheid en zelfstandigheid waarborgen wil. Nu moge het waar zijn, dat de ge wezen Premier, zich langs dien weg de medewerking der Ieren verwerven wil, om het tegenwoordige Kabinet nmw fA wemen en zelf weder met de zijnen op te treden, in ieder geval schijnt aé aöo* n&i stap voor het zoogenaamd verdrukte volk voordeelig te kunnen zijn. Want reeds spreekt men er van, dat Lord Salisbury in denzelfden geest zou willen handelen, in welk geval Gladstone verplicht zou zijn hem te steunen. Maar wij vreezen, dat dan het doel zeker niet bereikt worden zal, want moet men aannemen, dat Gladstone's voorstellen den Ieren niet ver genoeg gaan, dan zullen de meer gematigde denkbeelden van den tegenwoordigen Premier nog minder in den smaak van de Ieren vallen. Hoe het zij, er is reden om met belang stelling te vragen, wat zullen de eerstvolgende dagen opleveren Wjj moeten het geduldig afwachten, doch kunnen wel als zeker aannemen, dat Engeland zich thans geneigd gevoelen zal tot datgene, wat het altijd verworpen heeft. Tot de oplossing van deze quaestie kan ook bijdragen de omstandigheid, dat de arbeidende stand in het nieuwe Parlement veel breeder dan vroeger zal vertegenwoordigd zijn. Indien hunne stemming eenig gewicht in de schaal leggen kan, dan zal dit wel ten gunste van Ierland wezen. Bij al die inwendige woe lingen wordt er weinig aan den oorlog met Birmah gedacht. Intusschen zijn de berichten van daar alles behalve rooskleurig. De Engelsche troepen vinden daar werk genoeg in het vervolgen van oproermakers en roo verbenden en alles doet zien, dat men daar maar niet aanstonds voor Engeland bukt. De Bul^aarseliServische oorlog is nog wel niet geëindigd, maar wij mogen ons tocb vleien, dat het niet andermaal tot een bloedig strijden komen zal. Geene der partijen is met den gesloten wapen stilstand tevreden en dat geeft aanleiding tot gemor, maar daar beiden zich verongelijkt achten is er meer reden tot gemeenschappelijke verbittering tegen de Mogendheden dan tot een onderling verschil, dat weder met het zwaard zou moeten worden beslist. Wat overigens door de groote heeren in hunne conferentie behandeld wordt, blijft tot hiertoe een raadsel. Het eenige wat meer en meer zeker wordt, is, dat wel waarschijnlijk de Russische Vorst de hand der ver zoening zal aannemen, die hem door Vorst Alexander wordt aangebodon. Waarschijnlijk zal d^ze laatste spoedig naar Petersburg reizen om in persoon zijne zaak te bepleiten, doch lig beeft de voorzichtigheid gehad een onderhandelaar vooruit te zenden, die den weg voor hem bereiden moet. De Fransehe Kamer heeft zich gehaast om de Tonkin-quaestie ten einde te brengen. De jjrootste be strijding der Regeeringsvoorstellen en der aangevraagde credieten ging minder uit van de zaak zei ve, dan wel van de partijzucht, die dit onderwerp veder gretig aangreep, om het de Regeering lastig te maken en ware het mogelijk het Kabinet weder te doen vallen. Nadat echter het Kabinet deze zaak tot eene quaestie van vertrouwen gemaakt had, heeft de meerderheid begrepen, dat het nu geen oogenblik js om eene ministeriëele crisis in het leven te roeden. Heden (28 Dec.) moet het Congres bijeenkomen voor de rresidenfcskeuze en ofschoon men meent omtrent den uitslag vrij gerust te kunnen zijn, en de vrienden van Grévy op zijne herkiezing rekenen, zoo is toch de onzekerheid die daaromtrent bestaat eene afdoende reden om voorloopig de zaken te laten zooals ze zijn. (Zie bericht uit Versailles). Er worden kwade noten gekraakt ten aanzien van den gezondheidstoestand van den Keizer van Duitsch- land. 't Zou voorzeker geen wonder zijn, als einde lijk de krachten hem gingen begeven. Een Keizerlijk lichaam moge sterker dan een ander zijn, het zal toch wel met den ouderdom slijten. De Monarch zou geen klagen hebben als hij nu nog eens wat rust mocht nemen of geheel van het tooneel afstapte, maar het schijnt wel, dat hij zoolang hem nog maar eenige kracht overblijft, vast besloten is om vol te houden en op bet veld van eer in 't harnas te sterven. De Carolinen-quaestie is nu definitief opgeruimd en men beeft zelfs te Rome waarschijnlijk een toast daarop gedronken, daar men berichtte dat na de ondertee- kening der overeenkomst, de Kardinaal Jacobini een diner heeft gegeven, dat zeer luisterrijk was. Het blijft gelukkig in Spanje nog al rustig. Wel schreef men in de vorige week, dat er eene repu- blikeinsche samenzwering te Facie ontdekt was, maar dat zij niet veel te beteekenen had en de algemeene opinie haar onbepaald afkeurde. Te Madrid is eene pokken-epidemie uitgebroken, die vrij ernstig schijnt, maar alle middelen worden aangewend om die tegen te gaan en men zal daarin vermoedelijk beter slagen dan in het uitvoeren der socialistische denkbeelden, die ook daar te lande gretig verspreid worden en hier en daar nog al bijval vinden. Don Carlos zou, zegt men, wel eene leening willen sluiten ten einde een leger bijeen te brengen, waarmede hij den Spaanschen troon zou willen overweldigen, maar vermoedelijk is het een gerucht, dat zich zeer gemakkelijk verklaren laat, terwijl wij er gerust bij kunnen voegen, dat hij bij het meerendeel der bevolking weinig bijval vinden zou en dus eene hopelooze poging zou wagen. Spanje is niet liberaal, maar het is toch van Carlistische in vloeden afkeerig. Nieuwstijdingen. Ünïüic. Batavia,, 24 Nov. Het volgend staaltje van geldverspilling bij de Marine lezen wij in de „Soer. Ct." „Het schoone stoomschip „de Ruiter," dezer dagen hier gekomen om te repareeren, is alweder een treurig voorbeeld, hoe het bij onze Marine maar al te dikwjjls toegaat. „Dat schipongeveer gelijk „de Emma," is spik splinternieuw, en kwam voor een paar weken uit Holland. Dat het een schat van geld gekost hebben moet begrijpt ieder de machine alleen, te Feijenoord gemaakt, kost de kleinigheid van Vj millioen. „Nu, die schuit zal hier thans ongeveer zes maanden moeten repareeren „De machine is zoo deugdzaam, dat op de groote reis niet minder dan drie zuigerstangen braken en men slechts met kunst- en vliegwerk het schip tot Batavia heeft kunnen brengen. „Zóó gaat het bij onze Marine toe, schijnt het. „Althans 'tis niet voor de eerste maal, dat men van zulke feiten hoort." jp&Uectimti, Te Jericho, of liever op de plaats waar die stad eenmaal stond, is thans een gezondheidsoord voorwinter- verblijf tot stand gekomen. Een groot getal nieuwe huizen is er gebouwd, en vele zieken brengen er het kwade jaargetijde door. De ligging is prachtig en de luchtstreek in den winter even aangenaam als gezond. In den zomer is er de hitte onuitstaanbaar. Te Jeruzalem wonen thans 18 duizend Joden, het grootste getal, sinds de stad door Titus verwoest werd. €lngclanb. Londen, 29 Dec. Blijkens telegrafische berigten uit Belgrado neemt de oorlogszuchtige gisting aldaar toe. Vooral in de hoofdstad klaagt de Servische bevolking luide over de onbillijke voorwaarden van den wapen stilstand, alsook over de handelingen der Bulgaren, die, alvorens af te marebeeren, Pirot hebben geplunderd. De Servische Regering durft uit vrees voor onlusten ic'. l-cgcr-nict ^ontbinden. - stvije, Dat vorst Alexander met geestdrift in de Bulgaarsche hoofdstad ontvangen zou worden, was te vermoeden, doch blijkens de telegrammen, die omtrent zijne intrede te Sofia zijn aangekomen, moet de verwachting over troffen zijn. Voorafgegaan door een aantal veréenigingen met ontplooide banieren, kwam er als het ware geen einde aan de bloemen, die voor den vorst werden uit gestrooid toen hij de stad naderde. Na onder luide toejuichingen een paar straten te zijn gepasseerd, kwam de stoet voor de Kathedraal, waar de vorst door de leden van het kabinet, de geestelijkheid en den metro- pilitaan Clement ontvangen werd. Eerst werd een Te-Deum gezongen, waarna de metropilitaan een toe spraak hield. Hij bragt in berinnering boe bij het uitbreken van den oorlog het Bulgaarsche volk in den zelfden tempel vereenigd was om de bescherming van den Almachtige in te roepen. Een diepen indruk maakte deze toespraak. Na afloop dezer plegtigheid begaf vorst Alexander zich, door zijn staf vergezeld, naar het paleis, voor welk gebouw het corps diplomatique, de hooggeplaatste personen en eene talrijke menigte hem opwachtten. Met daverende toejuichingen werd de vorst bij zijn aankomst begroet. Vier regimenten infanterie, een half regiment artiüerie en cavallerie defileerden voor den vorst, die hun dankte met de woorden Ik groet u, ik dank u, overwinnaars van Slivnitza, over winnaars van Pirot, broeders van Thracië! De troepen zagen er goed uit, in het bijzonder het 5e regiment van den Douau en het 3e regiment van Widdin. In een dagorder aan het leger dankt vorst Alexander de troepen voor het bevrijden van het nationaal grond gebied. „Zij hebben hierdoor bewezen, dat zij afstam melingen zijn der dappere Bulgaren, die voor Byzantium niet gebeefd hebben." Des avonds was de stad allerwege geïllumineerd en ondanks de strenge koude was een onbeschrijfelijke groote menigte op de been. In de geheele stad waren de officiereu en de soldaten omringd door toeschouwers en vrienden, die zich om hen verdrongen om de ver halen over den veldtogt te hooren. De Servische en Bulgaarsche troepen hebben zooals reeds gemeld werd, te Pirot en in den omtrek van die stad veel te lijden gehad van de strenge koude. De thermometer stond daar op 20 a 30° onder 0. Niet alleen zijn er verscheidene schildwachts op hun post van koude omgekomen, maar ook de stevige trekdieren be zweken in grooten getale. Verleden week zjjn er in één nacht 80 ossen doodgevroren. ütalic. Dr. Metzger heeft op 25 Dec. zijn eerste bezoek aan den Paus gebragi. Hij verklaarde den toestand als niet verontrustend, maar beval den Paus rust aan. Te Bazel is door het kerkbestuur geëxamineerd en tot den predikdienst toegelaten een kandidaat, met name Eduard Riggenbach, die op hoogst merkwaardige wijs zijn studiën heeft volbragt en met zeer goeden uitslag den Zondag na zijn examen in een der kerken van Bazel is opgetreden. Hij is al jaren lang blind geweest tengevolge van een smartelyke ziekte. Eerst heeft hij, voor de noodzakelijk aan zjjne studie voorafgaande kundigheden, privaat-onderwijs gehad, maar vervolgens heeft hij getrouw de openbare lessen in de theologie gevolgd. Geen wonder, dat de noeste vlijt en de stale volharding van den blinde hem tot het voorwerp maken van eene algemeene sympathie. jSFranferijfe. "Versailles, 28 Dec. Slechts vjjt leden van de regterzijde hebben deelgenomen aan de verkiezing van den President der Republiek. De heer Jules_ Grévy is als zoodanig herkozen met 457 van de 592 uit] 1 L~ stemmen. ©uitscklanïï. Berlijn., 27 Dec. Gedurende den eersten Kerstdag had er alhier eene jammerlijke gebeurtenis plaats, die vooral in de tooneelwereld eea hoogst pijnlijken indruk heeft gemaakt. In het „Belle Alliance Théatre" had namelijk de repetitie plaats van „Lucine am Theater." Een meisje, aan het tooneel verbonden, kwam, terwijl zij zich kleedde, te digt bjj een gaspit, zoodat hare kleederen vuur vatten en in een ommezien in vlam stonden. Waanzinnig van angst vloog zij in de klee derkamer van de jeugdige talentvolle tooneelspeelster Frl. Boehm. De kleederen van deze vatten daardoor ook vuur. Nu vlugtten de beide meisjes, in vlammen, de trappen af. Daar ontmoetten zij den régisseur, die beiden op den grond wierp en het vuur uitdoofde door zijn rok over de beide meisjes te werpen en haar daarin te wikkelen. Doch het was te laat. Gisteren overleed Frl. Boehm aan hare vreeselijke brandwonden, en het andere verkeert op dit oogenblik nog in levensgevaar. Hoewel Patti, zegt de „Köln. Zeit.", naar het beweren van personen c£e haar in de laatste jaren hoorden, in geenen deele meer als chanteuse is wat ze eenmaal was, worden de eischen van de verwende dame van jaar tot jaar hooger, en thans nu zij, naar beweerd wordt, van de Europeesche kunstwereld afscheid gaat nemen, worden die eischen zelfs buitensporig hoog. Het schijnt dat Patti, alvorens zij hare laatste kunst reis begint, het voornemen heeft opgevat het publiek nog eens terdeeg te plunderen. Zij vroeg toch voor eene serie van vijftig avonden een honorarium van vijfhon derd duizend francs in goud, of tien duizend francs per avond. De helft van die som ontvangt de kunstenares bij het begin der reis en de andere helft moet op den laatsten avond worden betaald. Aangezien de reis te Pesth begint, wordt daar de eerste helft uitgekeerd. De prima-donna heeft bovendien van haren impre sario vrij logies en vrij spoorwegtraject (vier biljetten eerste en twee biljetten tweede klasse) bedongenhare bagage bestaat uit meer dan dertig collis tot een gezamenlijk bedrag van vijftienhonderd kilogram; de tooneelcostumes leggen ongelooflijk veel gewicht in de schaal. Niettegenstaande dit alles is de zangeres naar personen uit hare omgeving verzekeren niet van de overtuiging af te brengen dat zij in Europa half voor niemendal zingt, daar zij in dit werelddeel slechts tien duizend francs per avond ontvangt, terwijl zij in Amerika vijt-en-twintig duizend francs kreeg. Europa bespaart dus iederen avond vijftien duizend francs. w* Een voorzigtig rentenier te Charleroidie zijn bezit tegen dieven wilde beschermen, liet aan de achterzijde van zijn huis de blinden aan den binnen kant met ijzer beslaan. Terwijl de werklieden hiermede bezig waren, is door de openstaande straatdeur een dief binnengekomen, die in de voorkamer eene secre taire met geweld geopend en daaruit 3000 fr. in zilver en goud genomen heeft. Een doofstom bruidspaar is dezer dagen te Gent getrouwd. De ambtenaar van den burgerlijken stand moest bij de voltrekking van het huwelijk ter zijde gestaan worden door iemand die de vingerspraak verstond. .criant. 's Grravonliag-e, 28 Dec. Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap over het waarborgfonds van het Nederl. Werkliedenfonds aanvaard. De Minister van Financiën is als eerelid van genoemd waarborgfonds opgetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren baron Schimmel- penninck van der Oye van Nijenbeek, jhr. Humalda van Eysinga, baron Michiels van Yerduynen, jhr. De Bosch Kemper en mr. Heijligers. 28 Dec. De Eerste Kamer heeft in een heden middag gehouden zitting besloten vóór nieuwjaar alleen de spoedeischende ontwerpen te onderzoeken en in openbare behandeling te nemen. Het sectie-onderzoek der begrooting, zoomede de openbare behandeling der in staat van wijzen verkeerende regterlijke ontwerpen is tot later uitgesteld. Men zegt, dat de Tweede Kamer 22 Febr. of 1 Maart weder bijeen zal komen. Naar aanleiding van zijn redevoering in de Kamerzitting van 23 December jl. over de verwarming der derde klasse-rij tuigen, heeft de heer Heldt een schrijven ontvangen van den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, waarin hem wordt medegedeeld, dat die Maatschappij besloten heeft tot de verwarming der derde klasse rijtuigen met waterstoven over te gaan, naarmate de daartoe benoodigde vergrooting der ketelgebouwen op Staatskosten en de levering der benoodigde stoven zullen plaats vinden. Bij de acte-examens voor Middelbaar Onderwijs Fransch, Acte B. is geslaagd de heer F. P. Visser van Zierikzee. 's Gravenhage, 29 Dec. Blijkens het thans verschenen voorloopig verslag over het voorstel tot herziening van hoofdstuk 10 der Grondwet, achten vele leden de indiening geregtvaardigd. De tegenstanders dér Schoolwet beschouwden het hoogstens als een uitgangspunt tot nader overleg, maar niet als eene poging tot beëindiging vau den schoolstrijd. De meeste leden oordeelden het voorstel der regering onbevredigend om tot oplossing van den schoolstrijd te geraken. Terwijl de meerderheid der leden het onderwijs in de grondwet wilde zien geregeld, waren verscheidene leden voor onveranderd behoud van art. 194. Anderen gaven de hoop op een compromis niet op. De tegenstanders der schoolwet bleven voor de vergadering van art. 194 in dezen geest: het vrije onderwijs is regel, staatsonderwijs aanvulling. Velen drongen er op aan hoofdstuk 10 voor alle anderen te behandelen. De Eerste Kamer zal morgen te 11 uur de mid delenwet en de belastingwetten behandelen. Yersekc, 27 Dec. Dezer dagen is in onze ge meente eene vereeniging opgerigt met het voornemen zich als Departement Yerseke hij de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" aan te sluiten. Het gekozen bestuur zal de reeds gemaakte Statuten aan de goed keuring van het Hoofdbestuur der Maatschappij onder werpen. Aan circa 100 ingezetenen is eene circulaire gezonden, waarin allen beleefd en dringend uitgenoo- digd worden tot de vereeniging toe te treden. De jaarlijksche contributie van leden zal ƒ3, en voor donateurs en donatrices 3 of meer bedragen. Wij hopen dat de pogingen van het Bestuur en vooral van den president der Vereeniging, den heer J. A. C. Nonhebei, met een' gunstigen uitslag zullen bekroond worden. 28 Dec. Vrijdagavond was het dp straat zoo donker, dat een persoon, die langs de Damsche straat ging, liet ongeluk had in dé sloot bij het telegraaf kantoor teregt te komen. Gelukkig is de sloot niet diep, zoodat hij met een paar natte beenen er afkwam. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat een hondje van ongeveer een half jaar oud, dat van hier vervoerd werd naar Hoedekenskerke twee dagen later weêr bjj zijn vorigen meester voor het huis stond te blaffen. De afstand van hier naar Hoedekenskerke bedraagt ongeveer 2'/a uur. Heden morgen is hier met gunstigen afloop het eerste vaartuig op de werf der heereu Mak en Co. gesleept, en iB deze daardoor feitelijk geopend. 29 Dec. Ter vervanging van wijlen den heer I. Sirikeis door 's Konings commissaris in Zeeland benoemd tot zetter voor 's Rijks Directe belastingen in deze gemeente, de heer L. Laban. ,-j Goos, 29 Dec. De landbouwers op 7-uid-Beveland beginnen zich de oude spreuk te herinneren, dat een- dragt magt maaktdat velen te zamen meer vermogen dan enkelen afzonderlijk. De fabrikanten van beetwortelsniker hebben, zooals bekend is, eene onderlinge overeenkomst aangegaan om de landbouwers in der contractanten voordeel te exploiteeren. Nu zou het evenwel zeer goed kun» en gebeuren, dat de met zoo veel zorg aangelegde mijn verkeerd sprong. Daartoe is evenwel nog meer aan sluiting bij de landbouwers noodig dan die van elke gemeente afzonderlijk. Het geheele eiland, desnoods de geheele provincie moet frout maken tegen den alge- meenen vijand. Laten de boeren coalitie tegenover coalitie stellen, en de ondervinding zal leeren, dat zij de sterksten zijn. De fabrikant is immers geheel van den boer afhankelijk; laat de laatste dan van dat voordeel gebruik maken om zijn artikel op prijs te houden. Vele landbouwers hebben aangedrongen op beschermende regten op graanwelnu laten zij zich aaneensluiten tot onderlinge bescherming. De Burgemeester van Hoedekenskerke heeft in deze zaak een navolgenswaardig voorbeeld gegeven. Hij had een bijeenkomst uitgeschreven natuurlijk niet als burgemeester, maar als de heer Welleman o— maatregelen te beramen tegen den bond van suiker fabrikanten. De meeste landbouwers uit Hoedekenskerke en enkele uit 's Gravenpolder en Baarland hadden aan die uit- noodiging voldaan. Met algemeene stemmen werd be sloten zich onderling te verbinden geen contract te sluiten voor minder dan 10,50 per 1000 kilo netto. Nog verbonden ze zich geen peën af te leveren, welke anders dan met de Fairbank gewogen moeten wordea. Het wegen met manden vond men veel te tijdroo- vend, in het nadeel van den boer, en met het oog op het jaargetijde geschikt om menschen en paarden ziek te maken. Beide overeenkomsten werden op schrift gebragt en geteekend. Bovendien werd de bepaling er in opge nomen, dat de namen van de contractanten, die han delen mogfcen in strijd met de overeenkomst, publiek zouden gemaakt worden De heeren Welleman, Van Dijke, Raven, Verbeek en Rijk, werden als bestuui'ders gekozen, met opdragt om al zulke maatregelen te nemen als in het belang van den bond zouden kannen zijn. Ook in het oosten van het eiland hebben de boeren de handen ineengesloten. Zij zullen daar gezamenljk 125 gemeten suikerpeën zaaijen, en de fabrikant, die deze mogt willen koopen, kan zich bij een hunner vervoegen. Grootelijks zouden wij ons verheugen als alle suiker- peën-verbouwende boeren doordrongen werden van de magt die uit eendragtige zamenwerkiug kan geboren worden. Benoemd tot dir. van het Rijkstelegraafkantoor te Leerdam, M. J. Coster, thans id. te Hansweerttot id. te Hansweert G. E. van Krieken, thans dir. van een der Rijkstelegraafkantoren. "Wolfaartsdïjk29 Dec. Aan de leden der landbouwvereeniging alhier, is gisteren door het Bestuur en bij vrijen toegangtevens aan een belangstellend publiek, ook vau elders daartoe opgekomen, een genot rijken avond verschaft. De heer G. A. Vorsterman v. Ojjen uit Aavdenburg, als daartoe uitgenoodigd, trad op het gestelde uur in de goed gevulde vergader zaal opom te spreken 'over de zuivelbereidingwat daartoe vereischt wordt, en wat daarbij vooral in het oog behoort gehouden te worden, om het meest voor deel te behalen, en tevens boter en kaas te produceeren, welke den toets van goed kan doorstaan. Als naar gewoonte, werd de gevierde spreker in zijne duidelijke, leerzame en tevens boeijende voordracht, met de hoogste belangstelling gevolgd, op het bord door figuren en becijferingen, voor zooveel noodig, alles ophelderende. Dat hij in de pauze, zoowel als bij het eindigen van zijne voordracht nog tal van practische wenken en ophelderingen bereidwillig ten beste gaf, niet alleen omtrent de behandelde zaakals inzonderheid hoe de landbouwers in den gedrukten toestand, welke thans doorleefd wordt, gemeenschappelijk behooren te han delen, tot bevordering van hun belang en voordeel, was oorzaak, dat het scheidingsuur vroeger daar was dan men algemeen wenschte. Bij den dank, hem door den secretaris der vereeniging, uit aller naamtoege- bragt, werd dan ook de hoop uitgesproken, dat men hem ter gelegener tijd op nieuw hier mogt zien op treden, om het thans gesprokene door daadwerkelijke proeven nog te meer te verduidelijken. Tlioion. Maandagavond werd de vrachtrijders- kar van D. uit Bergen op Zoom door den stoomtram dicht bij het Thoolsche veer aangereden en voor een groot deel verbrijzeld. De voerman geraakte onder het paard en bekwam eenige kwetsuren, doch van dien aard dat hij eenige oogenblikken daarna per rijtuig naar zijne woning vervoerd kon worden. De stoomtram kon onmiddelijk zijn reis vervolgen en schijnt weinig geleden te hebben. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier 62,15 op- gebragt. Tot burgemeester te Nieuw-Vosmeer (N. Br.) is benoemd de heer J. A. Martelans. Een eigenaardig oud gebruik in de provincie Noord-Braband is het vieren van „Onnoozele kinderen" (28 Dec.) De jongens krijgen een vest of jas van vader aan, de meisjes een jurk of boezelaar van moeder, en dan gaan de kinderen aldus opgeschikt, aan hunne familie een bezoek brengen, waar zij als „münheer en mevrouw" ontvangen worden en thee of koffij blijven drinken. Ook wordt op dien dag hun lievelingskost St. Maartensdijk, 28 Dec. Is het op vele plaatsen 's winters treurig gesteld met de gelegenheid voor den arbeider om in de behoeften van zijn gezin te voorzien, in onze gemeente hebben wij daaromtrent geen reden tot klagen. Het vlas, dat gelukkig op het oogenblik nog niet tot de kwijnende artikels behoort, verschaft hier op 't oogenblik werk aan ruim 200 per sonen, waaraan gedurende 15 of 16 weken gemiddeld ƒ1000 's weeks aan arbeidsloon uitbetaald wordt, het welk een kapitaal vertegenwoordigt van ongev. ƒ16000. Voegt men hierbij nog een kapitaal van ongev. 20000, hetwelk over een tijdsverloop van ruim 3 maandeu in den zomer aan arbeidsloon voor het vlas uitbetaald woi'd,t, dan kan men er zich eenig denkbeeld van vormen van hoe groot belang den verbouw van dit product voor onze gemeente is. Zierikzee, 29 Dec. De vergadering van het Departement van Nijverheid werd Woensdag vrij druk bezocht. Dr. Diehl hield eene voordragt over „het water." Uit wetenschappelijk en practisch standpunt leverde Spr. eene boeijende verhandeling, toegelicht door proeven, die uitnemend slaagden, en waarvan enkele met regt schitterend genoemd mogten worden. Op dezelfde bijeenkomst werd voorzien in de perio- dlD? Voorzitter Dr. J. K. de Bruijne en de Secretaris de heer P. O. Olivier, die mede aan de beurt van af treding waren, doch verzocht hadden niet meer in aanmerking te komen, werdeff vervangen door den heer Mr. J. P. N. Ermerins, als Voorzitter en den heer J. A. de Bruijne als Secretaris. De verdienstelijke aftredende Voorzitter werd ala gewoon Bestuurslid benoemd en de aftredende Com missieleden, de HH. G. A. de Looze, P. Labrijn Dz. en H. G. Mulock Houwer werden alle herkozen. Jhr. W. M. H. de Jonge zend ons het navolgend artikeltje ter plaatsing Geen freetrade. Nederland moet geen inkomende regten heffen, be weren velen, want daardoor worden de prijzen der artikelen verhoogd. Aangenomen dat dit het geval is, dan kan toch niet volgehouden worden, dat dit in het nadeel zou zijn vaa den consument. Heft Nederland geen^nkciaende regten en het bui tenland wel, dan kuipten de artikelen hier wat goed- kooper verkocht worden maar het volk zal koopkracht verliezen, omdat da'meeste arbeid naar het buitenland gaat. Een volk, dat wel invoert, maar niet uitvoert, mist de gelegenheid om tot rijkdom te komenhet wordt van jaar tot jaar armer. Bovendien is het nadeel, dat de individuen zouden lijden door de met inkomend regt verhoogde prijzen, geen nadeel; want die regten komen in de schatkist en de uitgaven, welke met die gelden bestreden worden, zou het volk anders toch moeten opbrengen. Nu andere Staten inkomende regten heffen, is er alles vóór, dat Nederland het ook doet, en niets is er tegen. (Ons Noorden.) In het Noorden van ons land staat de veehandel thans weer geheel stil ea de prijzen zijn zeer aan het dalen. De prijzen der boter zijn mede laag, evenals die van het graan. In het artikel spek, uitvoer naar Duitschland, is tegenwoordig veel bedrijvigheid. De militaire commissie, die thans in Groningen de stallen der paardenhouders bezoekt, heeft reeds 25 remonte-paarden aangekocht. Het bezoeken van de stal len levert betere resultaten op dan het markten. In de „Werkmansbode" wordt het denkbeeld op geworpen om een nieuwe democratische partij „een reform-partij" tot stand te brengen. Als schets van een programma voor zulk een party wordt het volgende gegeven 1. Stemregt voor alle meerderjarige mannelijke Ne derlanders, in het volle genot der burger- en burger- 8chapsregten, behoudens uitzonderingen bij de wet te 2. Afschaffing der accijnsen, behalve die op wijn en gedistilleerdinvoering van een inkomstenbelasting, zonder of met een geringe progressiewijziging der personele belasting. 3. Afschaffing der loting een klein staand leger van vrij willigersverpligte oefening in den wapenhandel van alle weerbare burgers. 4. Handhaving van art. 194 zoolang door de tegen partij geen aannemelijk voorstel wordt gedaan. Geen wijziging, welke nadeelig zoude kunnen worden voor het onderwijs in het algemeen. Kosteloos lager onder wijs voor min- en onvermogenden. 5. Invoering van professioneel en kunstnijverheids onderwijs, binnen zekere grenzen. Verpligt teeken- onderwijs op de lagere scholen. 6. Invoering van wetten tot bescherming van den arbeidwettelijke (doch practische) regeling van den arbeid van vrouwen en meisjes in werkplaatsen, op het veld of als dienstbaren; idem van jongens beneden 16 jaarverzekering van den arbeider tegen ongelukken, en pensioenfonds, onder toezigt van den Staat. 7. Oprigting van Kamers voor geschillen. 8. Plaatselijke commissiën van armbestuur en onder stand, waarin ook de werklieden vertegenwoordigd worden. 9. Betere bescherming van minderjarigen tegen aanranding harer eerbaarheid. Verbod minderjarige met of zonder hare toestemming en die van ouders, of voogden, ontucht te doen plegen. Onderzoek naar het vaderschap in zekere gevallen geoorloofdver- pligting van den vader om te zorgen voor moeder en kind. 10. Afschaffing der uitvoerregten in Nederl. Indië. Beperkt zelfbestuur der Nederl. Koloniën, met ver tegenwoordiging in de Staten-Generaal. Uit Vlissingen wordt borigt dat de directeur der Maatschappij ,,De Schelde" aldaar, dezer dagen naar Spanje is vertrokken ten einde van de Spaansche regering eenige werken ter uitvoering te verkrijgen. Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan J. J. I. Sprenger, als raad in het bestuur van het waterschap Walcheren. Als een eigenaardig gebruik in Limburg vermeldt de „Limburger Courrier" het volgendeWanneer een jong meisje heirathsfabig is, blijft zij des Zondags-na middags thuis. De jongelieden, die een goed oog op haar hebben, verzamelen zich in de herberg, die het digst bij, liefst tegenover haar woning ligt. Wie 't eerst komt, mag 't eerst het aanzoek wagen. Hij begeeft zich naar haar huis en kan zeker wezen dat de moeder de deur opent. „Mag ich de partie hebbe moet hij vragen. De moeder gaat naar binnen en vraagt haar dochter, of zij den sollicitant wil ont vangen. Wordt hij toegelaten, dan praat hij over het weder, over de bezittingen der ouders, de paarden, de koeijen enz. Brengt hij het zoo ver, dat hij met het meisje een wandeling door het dorp mag maken, dan is het huwelijk beklonken. Wordt hij afgewezen, dan keert hij terug naar de herberg en is de beurt aan nummer twee. De vraag blijft openop weikeu leeftijd verklaart een meisje zich, door Zondags thuis te blijven, heir athsfabig en wanneer verklaart zij zelve niet meer tot dien gelukkigen leeftijd te behooren door Zondags middags hare wandelingen te hervatten Dit laatste moet voor velen een moeijelijk besluit zijn. In elk geval zal die gewoonte in Limburg wel ten gevolge hebben, dan men er Zondags niet dan zéér jonge of zéér oude ongetrouwde dames op straat ziet. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar Nieuw-Vennep door ds. C. J. L. Rujjsch van Dugteren te Wemeldinge. PREDIKBEURTEN BIJ DE CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE XE ZlEEIKZEE, Af deeling Sint-Domusstraat. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. N ieuwj aarsmorgen. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. Zondag 3 January 1886. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 39

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1