Z1ERIKZËESCHE NIEUWSBODE. No. 5175, t Ponderdag 24 December 1885. 42sle Jaarg. BERIGT. Nieuwstijdingen. KENNISG E V I N*G. TELEGRAMMEN. Schipper A. v. d. HUCHT Verschijnt DINGSDAGr, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Ots.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10'ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. et KEEST F EEST zal de Nieuwsbode op aanstaanden Vrijdagavond niet worden uitgegeven. In het Nummer dat op den morgen van 1 Januarij 1886 zal verschijnenbestaat wederom gelegenheid tot het plaatsen van tegen denpx*ys van 30 et. contant. De inzending dier Advertentiën lean ge schieden uiterlijk tot Donderdag 31 De cember a.s., des namiddags ten 2 ure. DE UITGEVERS. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- eikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie MAKEN BEKEND dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den laten Januarij aanstaande bun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1867 zijn geboren, zal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den 31sten Januarij 1886, van des voormiddags 10 tot des namid dags 1 uur dat voor ingezeten wordt gehouden lo. bij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetenis volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staats blad no 44) 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verpligten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad no 72) dat bij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verpligt is zich zoodra dit plaats beeft, ter in schrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd inge zeten (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschied lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont 3o. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar bp woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar ziju vader of voogd bet laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat ieder, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich daartoe by Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat by diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden, zyn moeder, of, zyn beiden over leden, zyn voogd tot het doen van die aangifte ver pligt is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat by bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van 25 tot ƒ100 wordt gestraft de overtreding van art 18 en dat by elke veroordeeling tot boete tevens door den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maan den zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art, 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelyk is. Zierikzee, den 21 December 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Benoeming van Leden der vaste Raads-Commissiën. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zn- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente, in zyne op den 22sten dezer gehouden Vergadering zyn benoemd tot Leden der vaste Commissiën, bedoeld by art. 54- der Gemeente wet, te weten Voor de Strafverordeningen: de Heeren Mr. Moolen- burgh en Mr. Van Manen; Voor de Fabricage: de Heeren W. A. Ochtman, De Looze en De Crane Voor de Gasfabriek en de Straatverlichtingde Heeren W. A. Ochtman, Dr. Goemans en De Looze Voor de uitgraving en aflevering der Zclkasclide Heeren W. A. Ochtman en Zuurdeeg en tot Commissarissen der Vischmarkl: de Heeren Mulock Houwer en Jkr. Mr. van Kinschot. Zullende de Commissie voor de Strafverordeningen wor den gepresideerd door der. Burgemeester, ingevolge de wetde Commissie van Fabricage en de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting door den Wethouder Mulock Houwer en by diens verhindering door den Burgemeester; en de Commissie van de uitgraving en aflevering der Zelkasch door den Burgemeester, en by diens verhindering door den Wethouder Mulock Houwer. Zierikzee, den 23 December 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Weenen, 22 Dec. Officieel wordt dat gisterenavond de wapenstilstand tot 1 Maart tus- scben Servië en Bulgarije is geteekend. IFranferijk. In het dorp Martinière by Nantes heeft de op- zigter over de werken van het kanaal aan een mis- dadigen aanval bloot gestaan. In 't midden van den nacht werden de opzigter, Bayard genaamd, en zyne vrouw wakker door het blaffen van den hond en hoorden vervolgens buiten een ongewoon geluid. Eensklaps werd het stil. Bayard stond op, stak de lamp aan en maakte zich gereed om naar buiten te gaan, toen een hevige ontploffing onder zyn voeten plaats had. Het bed, waarin de vrouw van Bayard zich nog bevond, werd opgeligt en 30 centimeter verder geplaatst, filanken vlogen in stukken, stoelen, tafels, glaswerk, amp en nog tal van voorwerpen werden door elkander geworpen. Een dikke rookwolk volgde op de ontploffing. Bayard en zyne vrouw waren er gelukkig met den schrik afgekomen. Bij onderzoèk bleek, dat onder bet bed een loopgraaf was gemaakt, waarin twee flesscben met buskruit waren gelegd, die door misdadigers in brand waren gestoken. Kort geleden overleed te Parijs de vroeger zeer beroemde danseuse Natalie van de groote opera, en de bladen vermeldden uitdrukkelijk dat zij ditmaal wer kelijk dood was. Die verzekering vond daarom plaats, omdat de danseuse in het jaar 1866 by na levend begraven is geworden. Zy had toen twee etmalen in haar doodkist gelegen, toen zy, juist op het oogenblik dat men de kist wilde sluiten en de rouwstoet, die haar begraven zoude, reeds geheel bijeen was, uit haar schijndood ontwaakte. Ditmaal is het sterven door lijkschouwing geconsta teerd, die de dame uitdrukkelijk in haar testament had voorgeschrevenoorzaak van het overlijden was water zucht vau het hartzakje. Bij gelegenheid van het diner bij den Duitschen Kroonprins op den eersten Kerstdag zal de hoofdschotel gevormd worden door een ossenrib van 150 a 180 pond. Daartoe wordt de geheelde rug genomen van een voor deze gelegenheid speciaal gemesten os. Dit stuk vleesch wordt in zyn geheel aan een spit gebraden, van welke bewerking men in de keuken van den Kroonprins bijzonder veel slag moet hebben. Een merkwaardig voorbeeld van de liefde die tusscben den Duitschen keizer en zijn volk bestaat wordt uit Duisburg gemeld. Onlangs stierf daar een man die een weduwe en twee meisjes in behoeftige omstandigheden achterliet. De kleinen wilden gaarne het graf van hun vader met een grafsteen versieren, maar waar het geld vandaan te halen De oudste besloot aan den Keizer te schrijven en om 20 Mark te vragen, teneinde een grafsteen te koopen. Dat het verzoek goed opgenomen werd, bleek daaruit dat wel dra 30 Mark uit naam des keizers aan de kinderen werd overhandigd. Daarmede gingen, de meisjes naar een steenhouwer, die ben den steen zelfs onder do waarde gaf, zoodat zij niet alleen het graf van hun vader met den steen en met bloemen versieren konden, maar ook nog wat overhielden, om de arme zieke moeder iets versterkends te verschaffen. u* De beruchte kassier van de „Banque deBelgique," Eugène 't Kint de Roodenbeeke, heeft de gevangenis te Leuven verlaten. Hij is echter nog niet op vrije voeten gesteld, maar naar het huis van arrest over- gebragt, om de 6 maanden straf te ondergaan, wegens niet-betaling der 45000 francs proceskosten en boeten, die hem zyn opgelegd. De aangekondigde „gedenkschriften," door Leon Peltzer begonnen en door zijn broeder James voltooid, waarin getracht wordt de onschuld van Armand Peltzer te bewijzen, verschenen heden, 22 Dec., den verjaardag van de veroordeeling der gebroeders Peltzer. Koning Leopold van België moet een eigenhandig schrijven aan Vorst Bismarck gezonden hebben, om hem zijn dank te betuigen voor de keuze van Ant werpen tot aanleghaven voor de nieuwe Duitsche stoomvaartlijnen. Amsterdam, 21 Dec. Gisteren zou in het Volks park alhier een openbare vergadering van socialisten plaats hebben; de politie was er weder in ruimen getale vertegenwoordigd. De heer Fortuyn opende de vergadering en sprak toen volgens bet „D. v. N." o. a. het volgende: „Thans, nu de politie wederom een buitengewoon magtvertoon maakt, nu zij zich zelfs niet ontziet het niet openbaar terrein van deze localiteit te bezetten, waaromtrent wij advies zullen inwinnen in hoeverre zy daaromtrent het regt heeft komt het het bestuur der afdeeling wenschelijk voor, nu het geheel afhangt aan de opvatting van een of ander politiedienaar, wat „verstoring der openbare orde" is, nu elke uiting van zeer verklaarbare verontwaardiging als zoodanig kan worden beschouwd, de hier vergaderde burgerij niet weder bloot te stellen aan een behandeling, zooals zij ondervonden beeft, en waarover een klacht bij de justitie is ingediend. „Om de politie geen kans te geven, zal ik die ge legenheid niet nader omschrijvenmaar het bestuur geeft in bet belang der burgerij te kennen, dat de vergadering niet zal doorgaande bijeenkomst is dus gesloten. „Zij die hun entrée van 5 centen terug verlangen, kunnen zich daartoe in geregelde orde bij den penning meester aanmelden, terwijl het niet opgevraagde in de kas voor een eigen gebouw zal worden gestortiedereen wordt dus verzocht zich te verwijderen. Als het lokaal is ontruimd, zal na verloop van een halfuur een huis houdelijke vergadering worden gehouden, waartoe alleen leden op vertoon van diploma toegang hebben". Het publiek verwijderde zich daarop langzaam en rustig. Te halftwee werd door een paar bestuursleden aan de menigte toegeroepen, dat ook de huishoudelijke vergadering der leden niet zou doorgaan. Zooals wij vernomen hebben nam bet bestuur der afdeeling dit besluit, omdat de commissaris weigerde, ook toen bet publiek zich verwijderd had, met zijn manschappen bet terrein te ontruimen. Naar wij vernemen zal den eersten Kerstdag in bet- zelfde lokaal een vergadering van leden plaats hebben, met regt van introductie. Voor eenigen tijd hebben de sociaal-democraten te Amsterdam, naar bet „Hbl." verneemt, getracht zich in het bierbuis „De Leeuw van Waterloo" op het Waterloopleiu te oefenen in het schieten met revolvers. Daartoe was in het bovengenoemd bierbuis, zonder verlof van de politie, een schietbaan opgerigt. Toen de politie dit vernam, beeft zij de oefeningen ver boden. Yan zekere dame te Amsterdam kan men niet beweren, dat niemand met haar „overweg kan." Zij wordt door haren slager sedert 50, door haren bakker sedert 48, door haren melkboer en hare vischvrouw sedert 40, door hare schoonmaakster sedert 40 jaren bediend. Hare beide dienstboden hebben bet nog niet verder dan 34 en 30 en haar loopknecht dan tot 30 jaar kunnen brengen. Vlissïiig-en, 21 Dec. In eene der binnenhavens liggen gereed, urn de reis van hier uit over zee spoedig naar Bordeaux te aanvaarden, eene andere stoombag germachine, „Cantenac" genaamd, alsmede vier mod derpramen no. 12, 3 en 4, om door de twee sleepbooten te worden overgebragt. De genoemde baggermachine is gelijk aan de verongelukte „Margaux." Yersoke23 Dec. De gemeemteraad heeft in zijne vergadering van Maandagavond benoemd tofc Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de beer D. Koeleman, burgemeester dezer gemeente, in plaats vau den heer W. van Oeveren Sr., die tegen 1 January ontslag had aangevraagd, en tot lid van het Armbe stuur, de heer J. C. van der Burght. Goes, 22 Dec. Dat de rechte weg niet altijd de beste is, ondervond iemand, die wat diep in het glas had gekeken, en uit de kroeg regelrecht in het water liep. Hij was vergeten dat de brug over dat water eenigszins rechts van de herberg ligt. Zoo'n onver wacht bad is een best middel om de memorie wat op te frisschen. Een binnenbrand ten huize van v. d: R., werd door tusschenkomst van den heer Massee, met de bij hem in depót zijnde handbluschgranaten in korten tijd gebluscht. By Koninkl. besluit van 10 dezer is den beer H. C. Sauer als oud-brievengaarder te Wemeldinge, een wachtgeld van 100 'sjaars toegekend. Bij Kon. besluit van 16 Dec. is te rekenen van 1 Oct. 1885, aan J. P. Molhelm, eervol ontslagen brug wachter aan het kanaal vau Z. Bev. te Wemeldinge; een pensioen toegekend van 210 'sjaars. Zierikzee, 23 Dec. Naar wij vernemen zijn tegen 5 Januarij 1886 voor het Geregtshof te 's Graven- hage gedagvaard lo. J. S. arbeider te Dreiscbor, appellaat van een vonnis der regtbank alhier, waarbij hij in zake het rijtuigongeluk te Looperskappelle, is veroordeeld tot 3 maanden celstraf en 2 geldboeten elk van f 25 De beklaagde zal worden verdedigd door Mr. Yan Gigch. 2o. H. van den E., lijkdienaar te Zierikzee, eveneens appellant van een vonnis der zelfde regtbank,- wegens mishandeling en laster veroordeeld tot 2 geldboeten elk van 12 en 3o. J. P., landbouwer te Bruinisse, mede appellant van een vonnis van genoemde regtbank, wegens mis handeling veroordeeld tot 1 maand celstraf. Yoor laatstgenoemde zal als verdediger optreden Mr. G. Belinfante, advocaat te 's Hage. De uitspraak in deze zaken deelen wij later mede. Door Z. M. is aan mr. E. De Vries, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Zierikzee, en is benoemd tot griffier bij bet kantongeregt te Zierikzee, mr. C. Van Booven, than3 griffier bij het kantongeregt te Eind hoven, een en ander in te gaan den ln Januarij 1886. Door Z. M. is, met ingang van 1 January 1886, benoemd tot hoofdcommies ter directie der Rijkspost spaarbank te Amsterdam F. J. F. Du Bois, thans directeur by de Rijkstelegraaf, werkzaam bij liet De partement van Waterstaat. Benoemd met ingang van den 1 February 1886 tot Commies-Ontvanger te Overslag, H. C. J. de Haan, thans commies 2de klasse te Arnhem. Zierikzee, 23 Dec. In de gisteren avond ge houden vergadering van ons Nuts-Departement, trad als Spreker op de beer W. Bax van Zaandam, die de verschillende hartstogten besprak en de comische zijde daarvan trachtte aan te toonen. Na de pauze gaf de Spreker ten beste de eerste Zang van ten Kate's Nieuwe Kerk, de Ode op Vondel eu de Stoomwagen van Jan van Beers. Een talrijk publiek was aanwezig. De Minister van Justitie heeft, 1° op verzoek met 31 dezer eervol ontslagen als rijksveldwachters 3e klasse J. S. Schaars Prins (brigadier-titulair) te Aalten, en P. W. Ekkelboom te Kruiningen2° aangesteld tot rijksveldwachter 3e klasse J. H. Prins, onbezoldigd rijksveldwachter, te Aalten (standplaats Aalten) en J. W. van Loon, rijks veldwachter 3e klasse (jachtopziener) te Sluiskil (Terneuzen), en tot rijksveldwachter 3e klasse (jachtopziener) P. Goossen, onbezoldigd rijks veldwachter te Ovezande (standplaats Sluiskil)3° verplaatst met 7 Jan. a.s., de rijksveldwachters 3e klasse J. W. van Loon voornoemd, van Sluiskil naar Veere, en J. C. Adriaansen, van Veere naar Kruiningen. Uit Bussum wordt gemelddat door de genees kundigen een revolverkogeltje verwijderd is uit het been van den heer P. Langerbuizen, op den huize „Zuid- Crailo". De inbrekers hadden twee keer geschoten. Het eene schot, dat op het hoofd schijnt gemikt te zijn, miste; de kogel werd den volgenden dag gevonden. Het tweede en lager gemikte schot trof het been. De kogels blyken gemakkelijker te vinden te zijn dan de misdadigers. Te Amersfoort is eene dienstbode, die bezig was met bet wasschen van glasruiten, uit de tweede ver dieping eener woning gevallenzij heeft twee ribben gebroken en kort daarna eene bloedspuwing gekregen. Zierikzee, 22 Dec. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is een adres van den heer W. C. Seijl om verlenging met 1 jaar van den hem gestelden termijn tot het verkrijgen der volledige bevoegdheid voor Nederl. taal, gesteld in handen van Burgem. en Weth. Aan Mej. E. B. E. Rappard wordt eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Meisjesschool, wegens hare benoeming te Vianen. De Begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1886 werd gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de H.H. Boeije, de Looze en Schneiderseen voorstel tot wijziging der Begr. van het Burgerl. Armbest. voor 1885, in banden eener Commissie, zijnde de H.H. Boeije, W. A. Ochtman en Schneiders. Daarna werden benoemd de leden der vaste Com missiën, waartoe wij verwijzen naar de officiëele be kendmaking. Tot leden der Plaatsel. Schoolcommissie werden be noemd: in plaats van Jhr. Mr. W. A. de Jonge (ver trokken) Jbr. C. C. Th. Six in plaats van Mr. J. P. N. Ermerins (die bedankt heeft) Mr. D. N. vanHoytema, terwijl tot Secretaris dier Commissie is benoemd Mr. J. F. van der Lek de Clercq. Herbenoemd werden tot lid der Comm. van Toezicht op bet Middelb. Ouderw. de beer J. Borghstijn, tot Regent van het Burgerl. Armbest. de beer Mr. J. M. Isebree Moens en tot Regent van het Burger-Weeshuis Mr. C.'J. Fokker. Remissie van Hoofdei. Omsl. werd verleend aan Wed. P. Tuijtel ad 4,20 en aan de Wed. G. J. v. d. Graaf ad f 1,54. Een verzoek der elders woneude erfgenamen van Mevr. de Wed. P. Sobillemane om remissie ad /89,58V3, is aangehouden. Het ontworpen besluit tot wijziging van het bedrag van liet vergunningsregt, tot den verkoop van sterken drank in het klein wordt door den raad aangenomen. Het vergunningsregt is daarbij bepaald op 10 voor elke f 50 huurwaarde of gedeelte daarvan, met dien verstande, dat het regt voor eene vergunning tot 30 April 1890 uiet lager dan ƒ15 van I Mei 1890 tot 30 April 1895 niet lager dan 20 en daarna niet lager dan ƒ25 zijn mag. Art. 4 der verordening op de havens wordt aldus gewijzigd: het is verboden den afstand tusschen den muur van het bolwerk en den ingang der haven met 8toomboocen in minder dan 20 min. af te leggen. Alsnu komt in behandeling het voorstel van den heer G. A. de Looze, om Art. 8 van het Reglement voor bet Bestuur van het Burger-Weeshuis aldus te lezen „In het Weeshuis zullen worden opgenomen alle weezen, wettige kinderen van ouders, ingezetenen dezer gemeente, waarvan de laatst overgeblevene bij het overlijden minstens 4 jaren onafgebroken alhier woon plaats had en die geen onderstand van eenig Armbe stuur genoten hebben. „Kinderen boven de 17 jaren worden niet opger omen. „In buitengewone omstandigheden mogen Regenten weezen boven de 17 jaren toelaten en kinderen opne men van ouders die onderstand van eenig Armbestuur genoten hebben. „Regenten zijn bevoegd weezen beneden de zes jaren buiten het gesticht te doen verplegen." De heer Schneiders brengt namens de Commissie, belast geweest met het onderzoek van dit voorstel, rapport uit. De Commissie acht de aanname van het voorstel niet wenschelijk en onnoodig; zij stelt voor bedoeld Art. aldus te lezen „In het Weeshuis zullen worden opgenomen alle weezen, wettige kindeven van ouders, ingezetenen dezer gemeente, waarvan de laatst overgeblevene bij het overlijden minstens 4 jaren onafgebroken alhier woon plaats had en die geen onderstand van eenig Armbe stuur genoten hebben. „Kinderen boven de 17 jaren worden niet opgenomen. „Regenten ziju bevoegd weezen buiten het gesticht te doen verplegen. „Het blijft aan Regenten onverlet om in buitengewone omstandigheden van de bovenstaande bepalingen af te wijken." De heer Moolenburgh kan zich noch met het eeue, noch met het andere vereenigen en stelt als amendement op het voorstel—de Looze het volgende Art. 8 van genoemd Reglement voor „In het Weeshuis worden opgenomen alle weezen be neden den 17jarigen leeftijd, wettige kinderen zijnde van ouders, van welke de laatst overgeblevene, tijdens zijn overlijden, 4 jaren onafgebroken in de gemeente heeft gewoond, zonder tijdens of na het huwelijk van eenig Armbestuur onderstand te hebben genoten. „Regenten zijn bevoegd a. weezen te doen verplegen buiten bet Weesbuis; b. op te nemen of te doen verplegen weezen boven den leeftijd van 17 jaar en dezulken wier ouders niet 4 jaren in de gemeente hebben gewoond of onderstand van eenig Armbestuur hebben genoten." De heer de Looz^e verklaart het amendement van den heer Moolenburgh over te nemen. De heer Zuurdeeg stelt voor de stukken betreffende deze zaak nogmaals ter visie voor de leden te leggen. Hierover staakten de stemmenvóór stemden de HH. Houwer, Schneiders, Zuurdeeg, Moolenburgh en Boeije. De Voorzitter deelt mede dat de nieuwe Meisjes school met 1 Jan. a.s. in werking kan treden, en stelt voor Mej. Nardten voorloopig aan te stellen voor den loopenden cursus. Aldus besloten. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten eenige opgaande boomen te roeijen en te verkoopen en aan M. P. de Bie remissie van pacht ad f 10 te verleen en wegens gemis van grasetting. Hierna werd de vergadering gesloten. De vergadering tot beraadslaging over het droog maken der Zuiderzee is thans op 4 Januarij bepaald. Beproefd zal worden eene Vereeniging op te rigten, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid der droogmaking, van welk onderzoek de Vereeniging de kosten zal hebben te dragen. Door de Dortscbe politie is proces-verbaal opge maakt tegen een vrouw in den Dwarsgang, wegens overtreding van art. 8 der wet op de besmettelijke ziekten. Deze vrouw, gehuwd met een varensgezel, vreesde door roodvonk te zullen worden aangetast, en had zich, daar zij slechts alleen in haar woning was, ter betere verzorging naar baar moeder in de Krom- medelleboog begeven. Werkelijk vertoonde zich die ziekte bij haar, en werd door de moeder aangifte bij de politie gedaan. Onverwacht kwam evenwel de echt genoot der aangetaste vrouw thuis. Zij kon aan den wenscb om hem te zien geen weerstand bieden, wik kelde zich goed in doeken en dekens en trok naar haar eigen woning. De politie liet zich echter door dit bewijs van liefde niet vermurwen, maar meende bet feit te moeten c-onstateeren bij proces-verbaal, evenzeer geleid door liefde, volgens de >-D. Ct." maar van een andere soort: die tot pligtsbetraebting. Weenen, 23 December. De Vorst van Bulgarije heeft eene proclamatie uit gevaardigd aan het volk, waarin hij de schitterende houding van het leger dankbaar toeschrijft aan de zorgen van den Czaar van Rusland en de/degelijke op leiding door de Russische officieren. Men ziet hierin een bewijs, dat de Vorst met den Czaar is verzoend. 'S Gravenliage, 23 December. Tweede Kamer. De Spoorweg-begrooting is aangeno men, nadat de Minister den beer Heldt had beloofd een speciaal onderzoek te zullen doen instellen naar de verwarming in de derde-klasse-wagons. Ingekomen is een wets-ontwerp tot wijziging van het tarief der invoerregten, strekkende tot heffing van regten op petroleum, gezaagd hout eu zuid-vruchten en verhooging der regten op thee, benevens een wets ontwerp tot uitbreiding der vrijstellingen op het Patentregt. Hoofdst. Waterstaat is aangenomen. KERKNIEUWS. Colynsplaat. Door het kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier zijn tot kerkvoogden herkozen de heeren J. Nieuwdorp en G. Versluis. 3 Op het dietal te Nunen (cl. Eindhoven) staat ds. C. E. Crull te Tholen. Beroepen te Dreischor Ds. v. d. Meulen te Briels- nieuwland. Bedankt voor het beroep naar Horssen door ds. Van Kempen pred. te Bruinisse. Het aantal predikanten by de Chr. Geref. Kerk bedraagt thans 302, terwijl er 14 emeritus zijn. Niet minder dan 80 vacatures zijn er bij de 379 gemeenten. Het grootst aantal leden heeft Amsterdam met 4720, dan volgen Rotterdam met 4495, Hoogeveen met 2300, Leiden met 1900, Urk met 1739, Kampen met 1700 en 'sGravenhage met 1600 leden. Het aantal Chr. Ger. gemeente scholen bedraagt 78. De Tkeol. School te Kampen telt 74 studenten, waarvan 13 in het laatste predikbeurten bij be CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Vrijdag 35 December 1885. lste KERSTDAG. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. Zaterdag 36 December 1885. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. Zondag 37 December 1885. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. Dankzegging. De feestviering met de kinderen der Zondagschool „Bezabeel" zal plaats hebben op Maandag den 3S December in het Kerkgebouw der Chr. Ger. Gem. afd. St.-Domusstraat, des namiddags te 4 ure voor de kinderen met gele kaart, en des avonds te TZ ure voor de kinderen met roode kaart. Ouders en belangstellenden worden tot bijwoning uitgenoodigd. Gemengde Berlgten. Te Z. zegt men en waarschijnlijk is het elders ook wel van pas A, die een schraper is, veroordeelt ied'ren drinker, B, die een drinker is, veroordeelt ied'ren vrek C, die een pronker is, vindt slordigheid ondragelijk En D, die slordig is, vindt alle pronkzucht Zoo is dus ieder mensch afkeerig van Alleenlijk niet van zij n gebrek. Te Wo. zal een kluchtspel opgevoerd worden in 6 bedrijven; le bedrijf, de schraapzuchtige Johannes of de domheid op den troon; 2e bedrijf, Michiel als waterverkooperof iedere cent kort in op de verloren effecten; 3e bedrijf, de dikke Abraham, of hoe de knechts en meiden wegloopen van den honger4e bedrijfde lijfknecht Ko, die onverwachts in de gelegenheid wordt gesteld om zijn kameraadschap wat langer uit te oefenen; 5e bedrijf, het bijstere Adriaantje, die Keesjes bril wel in het oog mag houden; 6e bedrijf, achter de schermen zit de visscber in troebel water te lageben in zyn vuistje, en zegt: de vette vogel komt zachtjes terug. Loten 5 cent te bekomen bij Maria. „Daar zou ik ook gaarne mêe doen" zegt de gierige Janus, „want nu zij alles publiek besteden, is er voor mij ook niets te schrapen." Het komt ons voordat er te O. T. steeds Biliams-ezels zijn, die spreken vóór ze iets gevraagd of gelast worden; of meent ge (vriend of vriendin) dat de door u bedoelde vier burgerjongens niet zelf hun dank durven brengen aan hen dien zij die schuldig ziju. Een kindermeid te Renesse moest nu toch zoo niet voor spot loopen als zij van Hkomt uit de kerk, en bet is toch niet fatsoenlijk om twee jongens te vragen om haar terug te komen halenenfinzij mag nu rijden tot haar spijt. Te B. zal met kerstmis eene voordragt gegeven worden, getiteld Simon Muiselman, in 6 afdeelingen lste afd. Simon gaat op reis 2de afd. let op delaar zen 3de afd. de uitkyk naar de slikboek 4de afd. daar komt zijn kleine lieveling 5de afd., de twee kleinen doen zamen een mopje6de afd., de daalder is verteerd. Na afloop versehe koek met gebakken worst. Johannes te Zon. behoeft zich niet voor te doei! als iemand die niet onafhankelijk isal doet hij Zon dags zyn mooiste pak aan, hij staat toch ver beneden al diegenen, waarbij hij zich mede bevriend zou willen maken. Ieder, die hem kent en ziet, Zegtventjeik begeer u niet. Te C. zeggen de ingezetenen, nu zal het licht op de kandelaar geplaatst worden, door den boerenknecht en de jachtopziener, want de regte man zal zijn regt wel zien te zoeken, en dan komt alles uit. Ingezonden Stukken. Een professorale fire or ie. Mijnheer de Redactenr I In de „Arn. Ct." van 17 Dec. jl. vindt men iets overgenomen uit een opstel van den hoogleeraar Beaujon, voorkomende in het „Hbl.", over het heffen van graanregten. Deze professor zegt, dat de ondervinding in Duitschland heeft geleerd, dat de belasting op graan den laudbouwer beeft gebaat, maar dat bet voordeel ten slotte teregt komt in de kas van de grondeigenaren, en deze overweging doet ten slotte den proffessor uitroepen »Nu wil men ontnemen aan den arme, om te geven aan den rijke. Het brood belasten ten bate van de land- heeren. Er is inderdaad iets ergerlijks in." Naar aanleiding van dit beweren, zou men dus moeten aannemen dat in de landen als bv. Duitschland, de wetgevers, in verstand-staathuishoudkundigen zin en barmhartigheid jegens de armen, zoo laag staan, dat zij regten heffen in strijd met het algemeen belang. We willen ons niet beroepen op onze eigen ervaring, sedert meer dan veertig jaren, als koopman en grond eigenaar, noch als landbouwer, ofschoon wij dit mis schien zouden mogen doen, maar wenschen alleen elk practisch man te vragen, of niet het welvaren van den landbouwer en den grondeigenaar de oorzaak is van het algemeen vertier in handel en nijverheid? Zal een land kunnen bloeijen waar boer" en «heer11, een al te schraal inkomen genieten Immers ondenkbaar. De ervaring leert dat de landbouwer en de rijke de motoren zijn van de maatschappelijke welvaart: dat als zy ljjden, alles lyd. Ook is, vinden wij, bet in dezen tijd niet zonder gevaar, oorzaken te bedenken die staven zouden kunnen bet denkbeeld als leefde de rijke enkel op aarde om den arme »uit te zuigen" en dat zich. tot zulk een onzinnigheid de wetgever zou leenen. Handelsbetrekking met andere landen heeft ons ge leerd, dat in Duitschland sedert de heffing van regten het welvaren van den zoogenaamden kleinen burger stand beduidend is toegenomen. Elk koopman en winkelier kan weten, dat in tijden als de landbouwproducten duur zyn, de algemeene wel vaart tot den hoogsten graad van leven wordt gebragt. Men mag zelfs aannemen, dat de duurte vau die voort brengselen eeu maatstaf oplevert tot bet beoordeelen van het vertier in zaken. Dat men tengevolge van afgebroken bespiegelingen tot een meening kan komen als de heer B. te lezen gaf, kunnen wij ons voorstellen, maar dat een kundig man van zaken zulk een ondoordachte meening als juist zou kunnen huldigen, beschouwen wij als een ernstig misverstand. Hoogachtend, Uw dw. A., 18 Dec. 1885. T. V. S. CORRESPONDENTIE. Het gezondene uit St. Maartensdijk kan niet wórden geplaatst. vertrekt aanstaanden Dinsdag naar MID DELBURG en Donderdag terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1