ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 42sle Jaarg. No. 5172. Dingsdag 22 December 1885. BERIGT. Nieuwstijdingen. 2Sitdt<e. 3S«lgU. T E LEGRA M M E N. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60 ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wegens het KERSTFEEST ml de Nieuwsbode op aanstaanden Vrijdagavond niet worden uitgegeven. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 22 De cember e. k., des namiddags te 2 uur, op bet Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 19 December 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAEEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming van leden in de vaste raads-commissiën. Benoeming van leden ten gevolge van ontslag en periodieke aftreding bij verschillende Corporatiën en Commissiën. Verslagen van de Raads-Commissiën belast met het onderzoek van1 o. de ontworpen raadsbesluiten, regelende de heffing en invordering van een vergunningsregt voor het verkoopen van sterken drank in het klein, en 2o. het voorstel van het raadslid, den Heer G. A. de Looze, tot wijziging van het reglement voor het Bestuur van het Burgerweeshuis, enz. Londen, 17 Dec. De „Pall Mall Gazette" meent te weten, dat de denkbeelden van Gladstone met be trekking tot Ierland op het volgende neerkomen: lo Te Dublin zal een Parlement zetelen, met volledige controle op de Iersche zaken2o. het regt van veto zal door de Kroon slechts worden uitgeoefend op het advies van het Iersche ministerie 3o. de Iersche afge vaardigden zullen ook in het vervolg te Westminster zetelen om hun stem uit te brengen in zaken, welke de wetgeving voor het rijk betreffen4o. de Iersche politie zal volkomen onder Iersche controle staan5o. de heer Parnell zal voldoende waarborgen moeten geven voor de bescherming der minderheid en voor de behartiging van de wettige belangen der grondeige- Een Noorweegsch blad van 4 dezer bevat de volgende uitdaging van Axel Paulsen aan de_ schaat senrijders„Ik daag bij deze eiken schaatsenrijder,die mij het regt op den naam van „den snelsten schaatsen rijder der wereld" mogt betwisten, uit in het midden der maand Februarij 1886 te Christiania tegen mij te rijden over een afstand van 3 tot 50 Eng. mijlen. Inzet van weerszijden 100 Lst. Ik neem op mij, de baan van ^hzijn minst een halve mijl in omtrek beschikbaar te Verder bied ik aan, mijnen eventueelen tegen- flEKs 25 Lst. voor reiskosten te vergoeden. - ^Èen ieder, die deze uitdaging aanneemt, wordt ver zocht hiervan vóór den 31 Jan. 1886 berigt te geven aan de redactie van „Nordisk Idraetsblad," aan welke tegelijkertijd voldoende zekerheid voor den inzet zal gegeven worden. „Wordt deze mijne uitdaging niet aangenomen, dan zal ik het er voor houden, dat niemand mij het regt op den titel van „den snelsten schaatsenrijder der wereld" betwist. Te Seret (Bukowina) is een oude man gestorven, die al zijne kinderen overleefd heeft, een vermogen van 800,000 en een zonderling testament nalatende. De erflater geeft in het testament zijn vaste geloof in de vleeschelijke opstanding te kennen en daar hij bang is dat hij, wanneer hij zijne kinderen weder ontmoeten zal, niet vriendelijk ontvangen zal worden wanneer hij met ledige handen aankomt, heeft hij in zijn testa ment bepaald, dat zijn gansche vermogen op rente gezet moet worden, opdat het hem op den jongsten dag weder overhandigd kan worden. Van de rente moet om de 25 jaren het vierde gedeelte onder de armen van het district verdeeld wordende overige drie vierden moeten ook rentegevend uitgezet worden. De bloedverwanten van den overledene, die in Oosten- rijksch Silezië wonen, zijn voornemens dit zonderlinge testament nietig te doen verklaren, hetgeen hun welligt niet moeijelijk zal vallen. De Vesuvius is met sneeuw bedekt. De thermo meter is van 23 tot 3 graden boven nul gedaald. Parma is wit van de sneeuw en de koude is vinnig. Te Florence is ook sneeuw gevallen. In Italië is het vreeselijk winterweer geweest. Woensdag was alle verkeer in de provincie Campo- basso gestremd. Elf reizigers en alle beambten zijn in het station van de stad Campobasso ingesneeuwd, en daar zij volkomen gebrek aan voedsel hebben, spant men alle krachten in hen te bereiken. Dingsdag was te Rome de thermometer 6 gr. Celsius beneden het vriespunt. Te Stuttgart heeft een ontaard vader zijn beide kinderen, van 15 maanden en 4 weken, terwijl zijne vrouwen 13jarigdochtertje afwezig waren geworgd. Wat de wreedaard tot deze daad heeft aangezet, is onbekend. De moordenaar is gevlugt en in een bosch nabij de stad is zijn lijk de9 avonds, hangende aan een boom, gevonden. Hij zal zich uit vrees voor de straf van het leven beroofd hebben. Een keukenmeid te Brussel had haar meester eenige loten in bewaring gegeven met verzoek de trekkingen na te gaan. De heer, die genoegen schepte in de spaar zaamheid van zijne dienstbode, deed dit met de grootste zorg. Toen er op een der loten een prijs viel, ver zweeg hij het echter, daar het meisje op trouwen stond met een jongmensch, op wiens gedrag nog al iets aan te merken viel. Op den raad kaars meester knoopte zij andere betrekkingen aan en deelde zij nu eenige dagen geleden haar aanstaand huwelijk met een knap en ijverig werkman mede. Toen kwam de heer met het nieuws voor den dag, dat op een harer loten een prijs van 50,000 francs was gevallen. Nu het in België met het invoerregt op granen, peulvruchten, zuivelartikelen, levend en geslacht vee, enz. niet vlotten wil, men herinnert zich, dat de centrale sectie het voorstel der Nijvelsche afgevaar digden achter de bank geschoven heeft door hare con clusie om aan de beslissing eene enquête omtrent den algemeenen toestand van den landbouw te laten voor afgaan, nu wil een der afgevaardigden, de heer Dumont, beproeven, of hij niet spoediger althans een deel zijner wenschen bevredigd zou kunnen krijgen. Vrijdag is door hem in de Kamer een wets-voorstel ingediend, strekkende tot het heffen van een invoer regt alleen op vee en vleesch. Die regten zouden, naar zijn voorstel, bedragenvoor een paard 25 fr.voor een nog niet volwassen paard 10 fr.voor een os 30 fr.voor een koe of een stier 12 fr.voor een jonge stier, een jonge os ot eene vaars 6 fr.voor een kalf 3 fr.voor een schaap 2,50 fr.voor een lam 1 fr. voor een varken 6 fr., en voor een speenvarken van minstens 10 Kilo zwaarte 1 fr. Verder zou het invoer regt op verscli geslacht vleesch 6 fr., en op gerookt en gedroogd vleesch, met uitzondering van spek, 8fr. per 100 Kilo bedragen. Den 13den January zal de heer Dumont zijn voor stel mondeling toelichten, waarna de Kamer beslis sen zal, of zij het al dan niet in behandeling nemen zal. Arnhem, 19 Dec. De zaak der poging tot weg voering van de kinderen van den heer Hoek zal waar schijnlijk den I5den January voor onze regtbank in behandeling komen. Kloppers is naar de gevangenis alhier overgebragt. 's Gravenhage, 19 Dec. De leden der Eerste Kamer zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Maandag 28 dezer, des namiddags ten twee ure. "s Gravenhage, 19 Dec. Wij vernemen dat een voordracht van den Minister van Marine, inhoudende een nieuwe regeling der arbeidsloonen van de mindere geëmployeerden en werklieden van 's Rijks werven door Z. M. den Koning is goedgekeurd. Hierdoor wordt aan de mindere geëmployeerden de gelegenheid gegeven om van een vaste aanstellin g voorzien te kunnen worden, waardoor zij aanspraak op pensioen bekomen. 's» Gravenliage, 19 Dec. Bij het heden voort gezet debat in de Tweede Kamer over Hoofdstuk Oorlog, is na eenige discussie aangenomen met 47 tegen 5 st. het eerste amendement der Commissie van Rapporteurs, om te doen vervallen de uitgaven door den Minister voorgesteld voor toezigt door speciaal aan te wijzen hoofdofficieren op de schutterijoefeningen. De Minister nam de overige amendementen over. Aan den heer Seret beloofde de Minister te zullen letten op de Zondagsrust bij herziening van het regle ment op den inwendigen dienst der cavalerie. Aan de H.H. Viruly, Kielstra en Seret verklaarde hij te zullen overwegen de mogelijkheid van de afschaffing van het groot-tenue. IJzendyke, 18 Dec. Gisteren avond omstreeks 8 uur stond op eens de landbouwschuur van A. Dierix, vooraan in de kom der gemeente, in lichte laaye. De brandspuit die, niettegenstaande herhaalde repa ratie, geen felle stralen schoot, was niet bij magte het vuur meester te worden men moest zich hoofdzakelijk bepalen de nabijzijnde woningen te beschermen, hetgeen dan ook gelukt is. Tal van viervoetige bewoners der schuur (ratten) namen langs alle kanten de vlucht. Verbrand zijn een phaeton, paardentuig, voeder en ongedorschen graan. De oorzaak van den brand is onbekendalles schijnt te zijn verzekerd. Terneuzen, 17 Dec. 't Was een weinig betee- kenende Raadszitting heden. We begonnen met onzen Wethouder Mr. Dronkers in erfpacht af te staan een strook gronds ter zijde van zijne woning; keurden vervolgens de supletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en der hondenbelasting goed en gingen toen over tot het doen van eenige benoemingen. Het lid der plaatselijke schoolcommissie, de heer Schuylenberg, moest aftreden, doch werd bij acclamatie herbenoemd. De voordragt bestond uit het aftredende lid en Dr van Nes. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werden herkozen de heeren E. van der Bent en H. Wolfert, doch met de benoeming van een lid uit den Gemeen teraad tot het zamenstellen eener Nieuwjaarscommissie vlotte het zoo vlug niet. De heer Grenu, die deze taak 6 jaar had vervuld, bedankte voor de eer om er voor de 7de maal mede te worden belast en de heeren schenen het een zoo weinig benijdenswaardig baantje te vinden, dat zij zich ook hier eendrachtelijk begonnen te verontschuldigen en ten slotte de Voorzitter die taak op zich nemen moest. De aannemer van het verbreeden der haven en het maken van eene loskade alhier, de heer A. Bolier, krijgt voor geleden schade, door tegenspoed in het werk, eene tegemoetkoming van j 60. Omdat de heer A. H. Donze het straatje tusscken de woningen van de Weduwe Klaassen en den heer D. Scheele voortaan met handkar of kruiwagen zou kunnen berijden, zullen we de verordening op het beryden der zijwegen zoodanig wijzigen en op verlangen van Gedep. Staten in de ge wijzigde verordening der plaatselijke politie eene re dactiewijziging aanbrengen. De Wed. Klaassen wil ten einde den toegang tot de loshaven te verbreeden, de muur by hare woning doen afbreken en de vrij komende grond aan de gemeente afstaan, doch eischt en krijgt hiervoor 150 voor aan te brengen regen put en privaat en de grond achter haar woning in erfpacht, altemaal zeer eenvoudige dingen. Minder eenvoudig en van meer ingrijpenden aard was .het voorstel van den heer Moes, om de klassen waarin de ingezetenen thans met het oog op den op te brengen hoofdelijken omslag worden verdeeld, te wijzigen. Ofschoon tegen die wijzigingen de Voorzitter en de heer Grenu hunne stem verhieven, waren de overige raadsleden zoozeer er mede ingenomen, dat het voor stel met 9 tegen 1 stem, die van den heer Grenu, werd aangenomen. Nog stelde de Voorzitter den Raad in kennis met twee brieven van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarbij in de eene geklaagd wordt o vel den ellendigen toestand waarin de weg naar het station alhier verkeert en 's Ministers medewerking tot ver betering van dien weg wordt verzocht en waarbij in den anderen gewezen wordt op het groote nadeel dat onze haven zou lijden door eene overname door de Belgische Staat van den spoorweg Mechelen—Terneuzen en waarbij 's Ministers tusschenkomst wordt verzocht, ten einde die overname zoo mogelijk te beletten. Bjj het lossen van balen gevuld met turfstroo, had een werkman het ongeluk dat een daarvan op zijn been viel, met het ongelukkige gevolg, dat het brak. Gedurende eenige weken zullen van uit Duitsch- land per spoor elke week ongeveer 1000 schapen worden aangevoerd, ten einde alhier naar Engeland te worden ingescheept. Zekere R. C. B., naaister te Zuiddorpe, wordt ver dacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van eenige gouden voorwerpen, benevens ongeveer 700 ten nadeele van 2 personen te Zuiddorpe en van 1 te Axel. Ofschoon door de maréekaussées het grootste deel der goederen is opgespoord, blijft zij halstarrig alle schuld ontkennen. De verdachte is gevankelijk weggevoerd. Door Z. M. is, te rekenen van 1 Oct. jl., aan J. J. Dootjes, eervol ontslagen sluisknecht aan het kanaal van Terneuzen te Sas van Gent, toegekend een pensioen van 249 's jaars. Goes, 20 Dec. Ds. Laan hield eene lezing voor de leden der werkliedenvereeniging Patrimonium over het socialisme en het huisgezin. Naar gewoonte werd de bijeenkomst met gebed en psalmgezang geopend. Spreker verklaarde daarop, dat ook predikanten het sociale vraag stukniet langer konden of mogten negeeren. Spreker 9telde in het licht, dat er niets nieuws onder de zon is, ook niet ten aanzien van het arbeiders vraagstuk. Immers ongeveer 500 jaren voor Christus geboorte trokken 18000 ontevredene en misnoegde plebeters uit Rome naar den z. g. Heiligen berg, ontevreden als zij waren over schending van beloften door de meer gegoeden, en over onthouding van regt en verlichting van de lasten der volksklasse. In den loop der tijden treed het vraagstuk telkens op den voorgrond, de middeleeuwen, de nieuwe en nieuwste geschiedenis leveren bewijzen te over, dat de arbeiders-kwestie altijd door aan de orde is gebleven. De tegenwoordige socialisten trachten door vernieling hun doel te bereiken en aarzelen niet naar de wapens te grijpen. Ook de werklieden van Patrimonium zijn gewapend maar met het zwaard Gods. Ook zij trachten naar verbetering van hun toestand en eischen meerdere regten, maar binnen de perken der trouw en onderdanigheid. Geen algemeen stemregt als de socia listen, slechts voor de gehuwden eischen zij kiesbe voegdheid, want het huisgezin is de grondslag van den staat. Zedelijke hervorming van het huisgezin is de allereerste oplossing van het sociale vraagstuk. De nieuwjaarscollecte heeft ƒ270 opgebragt of f 60 minder dan het voorgaande jaar. De heer J. C. D. v. d. Bussche heeft aan den gemeenteraad pensioen aangevraagd. Wordt hem dit, op 70-jarigen leeftijd en na 30 dienstjaren verleend, dan zal hij aan Z. M. den Koning eervol ontslag vragen als commissaris van politie. De Middelburgers schynen ons voor „vol" aan te zien. Niet alleen heeft een hunner een winkel, een z. g. bazar, geopend, maar krijgen we af en toe ook nog bezoek van een grooten winkel op wielen, een verplaatsbaar verkoophuis, dat meteen ook de dorpen bezoekt. Waarlyk, we hebben winkeliers genoeg, en hoe meer varkens hoe minder de kwaliteit der spoeling wordt. Sint Elooi, de bekende evangelieprediker en patroon der smeden, meer bijzonder die der zilver smeden, werd tot voor korten tijd door onze dorps smeden in hooge eere gehouden. Bij het uitschrijven hunner rekeningen aan hunne klanten n.l., natuurlijk meest landbouwers, werd een datum ingevuld, waarop zij „zitdag" hielden, m. a. w. wanneer de boeren moesten komen betalen. Die dag was Sint Elooi. Dan werd er in de smidse niet gewerkt, en de boeren kwamen meestal trouw op den opgegeven dag betalen. Zoo was het geen zeldzaamheid, als de smid van de ƒ1000, die hij uitgeschreven had, op Sint Elooi ruim 900 ontving. Natuurlijk werd er een stevig glas gedronken op kosten en ten huize van den smid. Dat daarvan wel eens misbruik gemaakt werd, en dat dikwijls door hen, die het kleinste bedrag te betalen hadden, het meeste gedronken werd, is niet te ontkennen. Maar tegenwoordig is Sint Elooi van zijn ambt ont slagen. Zitdagen mag de smid wel uitschrijven, maar vele boeren storen er zich niet aan, zij zijn ook al aangetast door de thans algemeen heerBchende kwaal, die der slechte betaling. Eene dame, die door aanhoudend zenuwljjden reeds sedert een paar jaar het vermogen miste om te spreken, heeft dit plotseling terwijl zij aan hevige benauwdheden met braking leed, teruggekregen. Bij de heden gehouden aanbesteding der onder houdswerken ten behoeve der gemeente over 1886 zyn aannemers geworden van timmerwerk A. de Beste voor 3%, voor metsel- en stukadoorswerk L. Hootsmans 3°/0, leidekkers-, lood- en zinkwerk v. d. Heil 8°/0, smids- werk A. Nonnches 2schilder- en behangwerk W. Gengnagel 7"/0, aarde-, rijs- en kramwerk A. Fou- draine malj en ierswaren wed. Massée en Zoon 10°/OJ grint G. v. d. Berge 26%> borstel- en mandenwerk J. Kooman 10°/o beneden het vastgestelde tarief. Als eene hoogst zeldzaam voorkomende bijzon derheid mag zeker vermeld worden, dat C. Pauwe gedurende 50 jaren zijn schoenmakersaffaire te Wemel- dinge heeft bestuurd, en dat het oude heertje zich op zoo gevorderden leeftyd nog aanbeveelt in de gunst van het publiek. Ylissiugen, 19 Dec. Op de werf van de Maat schappij „de Schelde" alhier, is men begonnen de kiel te leggen v oor de rivier-zee-stoomboot van de „Schroef stoomboot-Maatschappij te Mannheim," bestemd voor den dienst Keulen—Londen. Het schip zal de volgende afmetingen verkrijgen: lengte 156, breedte 24'/, en diepte 11 voet, Engelsche maat; het zal in staat zijn ongeveer 750 tons van 1000 kilo zwaar goed te laden. Behalve met dit werk, is men er bezig de machine en ketels te nemen uit het van Antwerpen gekomen stoomschip „Telegraaf," behoorende aan de firma Van Maenen^ Co., te Antwerpendeze boot zal verder belangrijke reparaties ondergaan. In het droogdok zit de vroeger Duitsche, nu in Ne- derlandsche handen overgegane sleepboot „Nordsee," die ook nagezien wordt en reparaties aan machine enz. verkrijgt. Dit alles houdt vele handen bezig, doch ofschoon ook bij het lossen van de materialen voor het nieuwe badhuis, die men met tjalken aanvoert, werklieden gebruikt worden, ziet men toch nog genoeg werkeloozen aan de straathoeken staan. DaaronderJ zijn echter velen die liefst niets doen en de vrouwen laten werken deze hebben dan ook nog het middagmaal voor hunne dierbare echtgenooten uit spijshuizen te halen en zijn genoodzaakt hun eenige stuivers voor een verwarmend borreltje te geven. Deze soort van lieden hebben hun vaste standplaats van 's morgens tot 's avonds in de onmiddelijke nabijheid van eene kroeg, en sommigen hunner schijnen al sedert jaren niets anders te doen, dan de muren van het gebouw te steunen. Sedert eenige dagen is te Ylissingen gestationheerd de Duitsche zee-sleepboot „Assecuradeur" van de te Bremen gevestigde „Bugsir-Gesellschaft Union", welke boot door genoemde reederjj herwaarts is gezonden met het doel om, in coucurrentie met de bestaande Belgische sleepboot-ondernemingen, sleepdienst uit te oefenen op de Schelde en de Noordzee. Waarschijnlijk zullen eerlang door dezelfde maat schappij nog twee sleepbooten met een gelijk doel hier worden gestationeerd. Yorseke, 20 Dec. De persoon uit Wemeldinge, die het ongeluk had uit een balkonraam te vallen, is Vrijdagmiddag overleden. Zici'iliseee, 10 Dec. De arrond.-Onderw.-vereeni- ging Zierikzee, hield ten huize van den heer Kanaar eene vergadering. Deze was slecht bezocht. Slechts een 13tal leden was opgekomen. Nadat de Voorzitter, Mr. Schneiders van Greiffenswerth, de opgekomenen had welkom geheeten en de Secretaris de notulen der vorige vergadering had gelezen, die daarop werden goedgekeurd, leidde de heer van .de Garde van Noord- gouwe een onderwerp inNieuw-Duitschland. Kon men vroeger van de Duitschers zeggen, dat ze waren „een koloniseerend volk zonder kolonisatie", (omdat de Duitschers zoo wat overal worden aangetroffen, een bewijs hunner energie,) thans kon dit niet meer gezegd worden. Door den inleider was eene duidelijk ge- teekende kaart van Afrika medegebragt, waarop de landen werden aangewezen, waar de Duitschers zich in de laatste tijden hadden neergezet. Van ieder land en volk werd door hem eene duidelijke beschrijving gegeven. Hij maakte zyn auditorium bekend met de eigenaardigheden der bevolking en met de voortbreng selen der landen, waarmede handelsbetrekkingen waren aangeknoopt of die door deze mogendheid waren in bezit genomen. De Voorzitter was de tolk der verga dering, toen hy den heer van de Garde dank zeide, voor zijne belangrijke inleiding. Andere vraagpunten werden aangehouden tot de volgende vergadering, die bepaald werd op 27 Maart 1886. Te hopen is het, dat dan een grooter ledental zal aanwezig zijn. Bij Kon. besluit van 15 dezer is herbenoemd tot burgemeester van Brouwershaven de heer J. M. Locker de Bruijne. Tot de 7e jaarlijksche collecte voor de scholen met den by bel, is uit 13 gemeenten in Schouwen en Duiveland, Tholen en Sint Philipsland bygedragen ƒ432,90 '/j. Uit diezelfde gemeenten werd in 1884 tot dat einde gecontribueerd f 538,03'/2- Die collecte heeft in 1885 uit 73 gemeenten onzer provincie opgebragt ƒ4263,20 en in geheel ons vaderland 111096,87. Eervol ontslagen mej. V. Lodensteijn, als onder wijzeres in de handw. te Middelburg. Door Z. M. is aan den gewezen lichtwachter by 's Rijks kustverlichting nabij West-Kapelle, A. van de Velde, uihoofde van meer dan 65-jarigen ouderdom, met ingang van 16 Oct. 11. een pensioen toegekend, ten laste van den Staat, van 284 's jaars. Door de politie te Deutichem is opgespoord en door die eener naburige gemeente aangehouden een vermoedelijk uit Pruisen gevluchten moordenaar van eene moeder met dochter. Zijne uitlevering moet reeds zijn aangevraagd en voor zijne aanhouding moet 1200 mark zijn uitgeloofd; hy is geboeid naar Arnhem overgebragt. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is met ingang van 1 Jan. a. s. bevorderd, tot opzichter van den waterstaat 3e kl., L. Kooreman, thans opzichter 4e kl. Nog een derde slagtoffer van de gas-ontsnapping op Voorburg te Vucht is overleden. De gewezen vader in het Claerkampster weeshuis te Franeker is wegens het plegen van onzedelijke han delingen, door de regtbank te Leeuwarden, overeen komstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot twee jaar celstraf en 150 boete. Te Haarlem kreeg op een party tje van jongelieden waarop het nogal luidruchtig toeging, een meisje van 17 jaar een duw tegen de borst, welke zoo hevig aan kwam, dat zij een paar dagen daarna aan de gevolgen is overleden. Louden, 21 December. De Regering heeft besloten vóór het adres-debat aan het Parlement een votum van vertrouwen te vragen. Weenen, 21 December. Men verwacht morgen eene beslissing der Militaire Commissie tusschen Servië en Bulgarije. KERKNIEUWS. Beroepen by de Herv. Gem. te Schoondyke, ds. H.L. Krom te Ouwerkerk (Duiveland.) Grra,ncl-Il,api<ls3 December. Zaturdag is de door de Vrije gemeente alhier be roepen Ds. F. W. N. Hugenholtz met zijn gezin in welstand te New-York gearriveerd, en woonde Zondag, met de afgevaardigden van hier, de godsdienstoefening by in de kerk van Ds. Beecher. Heden (Donderdag) zal ZEerw. in deze stad arriveeren, alsdan door eene daartoe aangestelde commissie in ontvangst genomen en naar de voor hem in gereedheid gebragte woning geleid worden. De bevestiging en de intrede zullen a. s. Zondag avond in de Universalisten kerk aan Pearl straat plaats hebben, en, naar men zegt, zullen Ds. Charles Fluhrer en Hon, C. W. Garfield hieraan deel nemen. Gemengde Berigten. De studenten der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben ten geschenke gekregen van eene dame te Leiderdorp, een mandje fruit en daarbij twee tafellakens. Hoe lief! Eene zekere mevrouw heett sedert November van dit jaar hare vijfde meid versleten. Thans biedt zich no. 6 aan. Deze wacht evenwel niet tot mevrouw hare voorwaarden heeft bekend gemaakt; zij begint met hare eischenwasch buitenshuis, 12 pond, 2 huur penningen en verval, Zondags om de 14 dagen geheel vrij om naar hare ouders op een dorp te gaan, den anderen Zondag naar de kerk. Woensdag naar de „vraag" Dingsdag- en Zaturdagavond uit, Woensdag en Vrijdagavond hare kameraad in de keuken. Anders nietVervolg van de spook-voorstellingen te Drei- schor't tweede stukje, getiteldin de herberg of de eet- en de drinkzaal. lste bedrijf, de gezellige bijeen komst, 2de bedryf, het herhaaldelijk ledigen der glazen, vooral door Joost; 3de bedryf, het opkloppen van een spekslager4de bedrijf, de gebakken worst5de be dryf, het verslag van den hemdkooper uit de ring vau het dorpderde stukje, getiteldJan Os of de naam van een boom, die men in de bosschen vindt; lste bedrijf, de nachtwandelaar op den straatweg; 2de bedrijf, een dag later of het visschen naar een hemd 3de bedrijf, de boom met zijn zwarte kruin en hoepel- vormige wortels, vertelt alles doch zyn eigen kwaad niet. Twee meisjes te 's Gravendorp moesten Zon dagsavonds zoo laat niet over de straat loopen, want ze kunnen toch geen jongens krijgen, vooral niet als ze hen met een leugen uit de deur zien te krjjgen. Het zyn Dingeua en Cornelia, twee poppen, Die de jongens niet zoo moesten foppen, Dus meisjes houdt u nu maar stil, Er is geen jongen meer, die naar u kijken wil. Met de Kerstdagen zal er te Ha. een tooneelvoor- stellipg gegeven worden, nl. een kluchtspel in drie bedrijven lste bedryf, de molenaar met de lykkoets; 2de bedryf, het buurmeisje met hare familie t' huis zijnde uit het naburige R.; 3de bedrijf, de vriendelyke zaadhandelaar in de machinekamer. Kaarten zijn ver krijgbaar in de meestoof. Janna te Br. moest zulken lastertaal niet spreken van jongens en meisjes, waar van niets te zeggen valthet was beter dat zij met Mathëus zoo niet in hoeken en kanten liep. Een slagersbaasje te T. N. moest zooveel Heemskerkjes niet drinken als hij de rondte doet, anders raakt hij nog geheel op straat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1