ZIEBIKZEESCHE MEEWSBOÜE. No. 1671. Zaturday 19 December 1885. 42sle Jaarg. ADYERTENTIËN, van 1-3 Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsrubnte berekend. KENNISGEVING. Sluiting dei* Jacht op klein wild. De COMMISSARIS des KONINGS in ZEELAND, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 11 December 1885 no. 108; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87) maakt bekend, dat de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer, in de provincie is bepaald op Don derdag 31 December 1885, met zons-ondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Middelburg, 12 December 1885. De Commissaris des Konings voornoemd, de BRAUW. Algemeen Overzicht. Het was een waar woord, door een oud-Minister in Engeland dezer dagen gesproken, als hij zeide »het is nu een tijd dat de belangen van het land boven die der partij moeten gaan". Indien die waarheid meer in toepassing werd gebracht en de belangen van land en volk boven de wenschen en eischen der staatkun dige partijen gesteld werden, er zou meer rust en vrede, meer eenheid en welvaren zijn. Waarom echter legde de Engelsche staatsman nadruk op de woorden dat het nu een tijd daarvoor is Immers door alle eeuwen heeft die waarheid gegolden. Zeker dacht hij er aan, dat, waarin wij ook zijn vooruit gegaan, in dit opzicht eerder teruggang is te bespeuren. En hij boude het ons ten goede, wanneer wij, bij alle hulde aan zijn uitnemend beginsel, ook op hem zeiven wijzen als op eenen bij wien woord en daad niet altijd in samen- stemming zijn. Gaarne stemmen wij toe, dat het bij de scherpe afscheiding der partijen niet zoo gemakkelijk is zich boven dezen te stellen, maar zoo ergens dan zeker in Engeland kan men het dagelijks zien, dat de partijzucht het waarachtig landsbelang achter stelt. Al spoedig zal het blijken ot sir Charles Dilke uit het hart zijner partijgenooten gesproken heeft en of hijzelf getrouw is aan de schoone leer, door hem in de oogenblikken van den verkiezingsstrijd verkondigd. In het nieuwe Parlement zullen de partijen al vrij wel gelijk staan, wanneer ten minste de Ieren de zijde der conservatieven kiezen. Oppervlakkig zou men zeggen er is voor dit Kabinet weinig kans om met eene noodige meerderheid te blijven regeeren, maar men zegt, en de Whigs zeggen dat vrij onbewimpeld, dat er geen plan bestaat het Ministerie te bestrijden zoolang het den weg bewandelt, waarop de ^tegenstanders kunnen medegaan en er wordt zelfs bijgevoegd, dat het Ka binet Salisbury zwanger gaat van hervormingen in zoo radicalen zin, dat er eerder- kans is, dat het door zijne beste vrienden zou verlaten worden. Wat daarvan is zal de tijd moeten leeren; voor het oogenblik kunnen wij alleen zeggen, dat de verhouding der partijen in het Parlement eene zoodanige is, dat noch de eene noch de andere op duurzaam en beslissend overwicht kan hopen. Alles samen genomen zou het best kunnen zijn, dat het tegenwoordige Ministerie veel langer leefde, dan het zelf gedacht heeft. Is het waar dat men het den tijd laten wil om met een programma voor den dag te komen en is dit werkelijk zoo, dat de liberalen in hoofdzaak kunnen medegaan, dan zou het waarheid kunnen wordendat 's lands belangen nu eens op den voorgrond traden Doch wij weten, dat men in de politieke wereld op niets rekenen kan, _dat de wind daar soms gansch ongedacht keert en wij zullen ons dus maar geene illusiën maken en rustig afwachten wat de nieuwe jaarkring brengt. Servië en Bulgarije hebben nog geen vredes- tractaat geteekend en het is de vraag of het vooreerst daartoe komen zal. Men onderhandelt. Dat is alles wat wij zeggen kunnen, schoon wij er dadelijk bij voegen dat er heldere stippen aan den horizon zijn, die ons met goede hoop vervullen. Wel is waar verklaren de beide Staten van elkanders voorslagen dat die onaan nemelijk zijn, maar dat is een gewoon en natuurlijk verschijnsel. Ieder zoekt voor zich het leeuwendeel en niemand is aanstonds tot toegeven geneigd, als het met opoffering gepaard gaat. Misschien ia het daarom ge lukkig, dat deze kleinere Staten eenigszins onder de voogdij der groote staan. Deze beslissen en de andere volgen. Naar men zegt, en dit zou voor eene spoedige oplossing zeer wenschelijk zijn, is er groote kans dat de Russische Keizer zich met den Bulgaarscben "V orst zal verzoenen. Dat zou helpen en wij zijn geneigd er eenig geloof aan te slaan, omdat een nader bericht zegt, dat Rusland en Oostenrijk het verzoek der Bulgaarsche regeering om bemiddelend tusschen beiden te treden, bij de Porte hebben aangenomen. Vermoedelijk zal eene internationale commissie benoemd worden, ten einde beide partyen de haar toekomende stellingen aan te wijzen, zoolang over den vrede onderhandeld wordt. De drie Keizers moeten ook reeds den eisch tot herstel van het states quo hebben opgegeven en de Sultan zou het dan maar met de Bulgaren moeten zien te schipperen. De Rumeliërs zullen dan ten slotte hun zin nog krijgen en zoodoende zou de strijd niet geheel zonder goede vrucht zijn geweest. De Duitsche Rijksdag houdt zich nog altijd met de begrooting bezig, maar zet den arbeid ijverig voort. Verschillende onderwerpen komen natuurlijk daarbij ter sprake, zooals nog in de laatste dagen de zeevisscherij, ter bevordering waarvan zonder verzet 100,000 Mark werd toegestaan. Voor ons land was vooral de discussie belangrijk over de vraag, of de nieuwe stoomvaartlijn haar station te Vlissingen of elders zal hebben. Tot ons groot leedwezen heeft men thans Antwerpen daarvoor gekozen, niettegenstaande eerst aan de Nederlandsche haven de voorkeur was gegeven. Allerlei invloeden schijnen samengewerkt te hebben om deze uitkomst te verkrijgen en zelfs brengt men er mede in verband den inhoud van andere tractaten, die minder voordeelig voor Duitschland zouden zijn. Liever willen wij gelooven, dat van de zyde van België eene soort pressie is uitgeoefend, wat te waarschijn lijker is, omdat het Duitsche element zoo slecht te Antwerpen vertegenwoordigd is. Voor ons Vlissingen is het zeker een groot gemis. Doch wie weet of ook daar de tegenspoed niet weldadig zal werken, 't Is wel waar, dat men in vele zaken de hulp van anderen behoeft, maar wie daarop zoo alles bouwt, verzuimt wel eens te beproeven wat eigen kracht vermag. In de Fransche Kamer heeft het Kabinet eene kleine overwinning behaalt, bij gelegenheid der inter pellatie over het afzetten van burgemeesters die bij de jongste verkiezingen in anti-republikeinschen geest gehandeld hebben. De Minister trad wederleggend op en het einde van de zaak was, dat de Kamer over eenkomstig des Ministers wensch, overging tot de orde van den dag met 329 tegen 190 stemmen, De Tonkin commissie heeft wel hare beraadslagingen geëindigd, maar is het ten slotte niet eens geweest. Sommige leden willen nog verdere credieten toestaan, andere verklaarden zich slellig daartegen. Enkelen willen Tonkin dadelijk ontruimen, anderen zouden het voort durend bezet willen houden. De Kamer zal er nu ook wat over moeten praten en dan eerst zal blijken of de regeering gesteund wordt in haar plan om ondanks vele finantieële opofferingen op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. De H. Vader te Rome is aan het sukkelen, wat bij den 76jarigen grijsaard geene groote verwondering baren kan. Volgens particuliere berichten, lijdt zijne Heiligheid aan de maag en is zijn toestand in den laatsten tijd zoodanig verergerd, dat die aanleiding 'tot ernstige ongerustheid geeft. De Koningin-Regentes van Spanje heeft werke lijk kwijtschelding van straf verleend voor alle druk- persmisdrijven en aan alle staatsmisdadigers, die niet in de termen der krijgswetten vallen. Spanje zal dus weldra weder bevolkt worden metonruststokers. Nieuwstijdingen, merit». Vanderbilt heeft, blijkens zijn Vrijdag j.l. geopend testament aan ieder zijner acht kinderen 10 millioen dollars vermaakt, en aan zijnen oudsten zoon, Cornelius, bovendien nog twee millioen. Zijne weduwe heeft een jaarlijksche rente <van 200,000 pd. st., alsmede een legaat van 500,000 pd. st. gekregen. Voor weldadig heidsdoeleinden heeft de overledene 1 millioen pd. st. Hij heeft den verkoop van de zich in zijnen boedel bevindende .spoorwegaandeeler. verbodentenzij al zijne kinderen daarvoor hunne toestemming geven. De gebroeders Paulsen, te Christiania, gaven den 6den dezer des avonds, bij electrisch licht, hun aan gekondigde voorstelling op het ijs. Zij voerden op hun schaatsen de meest verschillende kunststukken uit, die den levendigsten bijval der vele toeschouwers uitlokten. Zoo ging Axel Paulsen o.a. op zijn hurken zitten en snorde in de ronde op één been, terwijl hij met de handen de punt der schaats van het opgeheven been vasthield: het was de zoogenaamde kurketrekker. De grootste geestdrift verwekte echter zijn krachtige sprong. Terwijl hij in volle vaart reed, sprong hij eensklaps van de baan opwaarts, keerde zich onder den sprong om, kwam weer op het ijs terug en zette zijn rit achteruit voort. Men beweert, dat hij de eenige schaatsenrijder is, die tot heden dit kunststuk heeft uitgevoerd. In het groote Nihilistengeding te Warschau zal, naar men verwacht, Zaturdag uitspraak worden gedaan. Er zijn 29 beschuldigden, waaronder verscheidene offi cieren en ambtenaren. Vermoedelijk wordt over 20 van hen het doodvonnis geveld. De verhandelingen worden met gesloten deuren gevoerd. Maar men weet toch te vertellen, dat er groote „onregelmatigheden" geschieden. Omtrent den brand te Plymouth blijkt nader het volgende. Het huis waar het vuur uitbrak was gelegen in de Lovestraat, en bewoond door één en dertig per sonen. Het was een der oudste gebouwen van Plymouth en zeer bouwvallig. Vooral daar het betimmerd was met hout vond de vlam veel voedsel. De brand werd om 1 uur '8 nachts ontdekt in een kruidenierswinkel, gelijkvloers gelegen en van daaruit breidde hij zich verwonderlijk snel uit. Het eerste werk der spoedig aanrukkende brandweer was natuurlijk te beproeven om de bewoners te redden. De trap was reeds verbrand, zoodat zij met een ladder de bovenverdiepingen be reikten. Reeds dadelijk in de eerste kamer wachte hem een vreeselijk schouwspel, daar vonden zij het lijk eener vrouw. Zoo in ieder der kamers, op de eerste verdieping vond men lijken. Met moeite beklom men de tweede verdiepingwaar twee gezinnen woonden, wier leden, behalve een der echtgenooten, allen door den rook gestikt waren, terwijl ook enkelen geheel onkenbaar waren door de brandwonden. De man die niet ver brandde beproefde zijn leven te redden door uit het raam te springenhij werd van de 30 voet lager lig gende straat opgenomen met gebroken beenen, armen en ribben. Waarschijnlijk zal ook hp sterven. Een bewoner slaagde er met moeite in zich zelf en een meisje te redden, het laatste echter brak een been en hijzelf werd ook ernstig gewond. Achttien bewoners waren zoo gelukkig zich met behulp van een ladder te kunnen redden, maar de rest, 13 in getal, kwamen in de vlammen om. Na tien uren was men den brand meester. Er zijn reeds dadelijk inschrijvingen geopend om de overgeblevenen, die zonder woning en have zijn, te helpen. JFranferijfi. Dezer dagen stond te Parys iemand o en landlooperij teregt. Hij verklaarde, niet anders te kunnen leven tenzij in de gevangenis. Hij werd tot twee maanden veroordeeld. „Dat is niet genoeg riep de beklaagde uit„Ik verlang nog wat hooi voor den ezel, die tegen mij aan het balken is geweestEn hij wees met den vinger naar den officier van justitie. Nu werd de man tot vijf jaar veroordeeld. Hij bedankte het Hof met veel strijkages. „Nu zal ik in geen vijf jaar bedelen zeide hij. Amsterdam, 16 Nov. By een onzer vier Kan- tonregters vervoegde zich enkele weken geleden een 19-jarige schoone, met het verzoek haar behulpzaam te willen zijn in haar voornemen, om hart en hand door het huwelijk weg te schenken aan den jonkman barer keuze, met wien ze geruimen tijd was geënga geerd, en die nu door een verbeterde lotsbedeeling niets liever wenschte dan door het huwelijk verbonden met haar te leven en lief en leed met haar te deelen, doch dat haar tweede vader onoverkomelijke beletselen aan dat huwelijk in den weg legde. „Maar waarom dan is uw vader tegen dat huwelyk," was de eerste en natuurlyke vraag des regters, en daarop werd een omstandig verhaal als antwoord, ge geven, dat op het volgende neerkwam. „Vader was voor zijn huwelijk met moeder, nog maar kort geleden commensaal bij ons aan huis, en had toen een vurige liefde voor de verzoekster, de dochter, opgevat, welke liefde zeer natuurlijk, onbe antwoord bleef, omdat een andere, haar W., haar had bekoord en haar gewonnen had. Als commensaal hield vader niet op mij steeds met liefdesbetuigingen te achtervolgen, en toen teleurstelling op teleurstelling volgde, begon hij mij met den dood te dreigen. Doch ook dezen vreesde zij minder dan aan W. ontrouw te worden, aan wien zij in leven en in sterven zou willen toebehooren. „Myn pertinente weigering" aldus vervolgde het meisje „bragt vader op een onzinnig denkbeeld." „Wanneer ge me niet neemt," had hy verklaard, „een ander zult ge niet toebehooren, voor de wet u daartoe de vryheid geeft, voor ge meerder jarig zijt" en om dien eed te kunnen houden, begon hij liefdes onderhandelingen met mijn 55-jarige moeder aan te knoopen, wat helaas, tot een overijld huwelijk aanleiding gaf, en waarin moeder des te eerder toestemde, omdat ze alsnu den voordeeligen commen saal nimmer zou verliezen." Dat was een casus criticus, meende de regter. „Maar is uw moeder niet tegen uw huwelijk „O neen," was het volmondig antwoord, „moeder vindt W. een goede party voor mij, maar behalve dat hebben wy elkander ook zielslief." „Nu ga maar heen juffrouw, ik zal trachten uw vader gunstig voor uw voornemen te stemmen," en daarmede was het onderhoud afgeloopen. Eenige dagen daarna komt een voormalig vriend van den huize de moeder van het trouwlustige juffertje zonder veel getuigen spreken, en is het toeval of bestiering verhaalde laatste omstandig aan den vriend de moeijelijke positie, waarin zij verkeert, en de hoop, waarin zij leeft na haar bezoek bij den man der wet. De vriend zet, als een diepzinnig denker, de wysvinger der regterhand aan zijn regter neusvleugel, en zegt dan doodsbedaardEuréka. Ik heb het middel ge vonden, wat de Kantonregter met al zijn wijsheid niet ten uitvoer kon brengen; het eenige radicale en af doende middel nl. om aan uw aller vurige wenschen voldoening te geven. Luister. De kantonregter zal uw man dagvaardenzorg nu echter dat hy die dagvaar ding niet in handen krijgt. Onkundig van de zaak blijft hij weg, en wordt hij by verstek geoordeeld tegen het huwelyk geen bezwaren meer te hebben. Gij gaat dan in alle stilte en weder zonder voorkennis van papa met W. naar 't stadhuis, geeft aldaar uw voornemen te kennen en wordt geplaatst op de rol van hen, die na verloop van den bij de wet gestelden termijn, in 't huwelijksgareel zullen worden gebonden. Op den trouwdag zelve bedenkt gij een middel, om met mama, Willem en verdere getuigen voor den ambte naar van den burgerlijken stand te verschijnen, en in plaats van papa's toestemming reikt gij Z. E. acktb. een akte uit, u door den kantonregter verstrekt, waar op gij zonder bezwaar of verzet op moeders toestem ming kort en deugdelijk door de wet wordt verbonden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Met de uiterste behoedzaamheid gaan moeder, doch ter, vriend en trouwe maagd die in 't geheim was genomen te werk. Een deurwaarder komt den onwilligen vader voor den kantonregter dagen. „Meheer is niet thuis," ver zekert de dienstmaagd, en na het traditionele: „spre kende met de dienstmaagd" op den cedul geschreven te hebben, overhandigt de man der wet het libel en vertrekt met' een schalk gezigt, alsof hij te kennen wilde geven, dat hij bij lange zoo dom niet was als het meisje hem welligt hield. Alles verliep zooals de oude vriend gezegd en voor speld had. Doch toen op den avond van den huwelijks dag, op een vraag van papa, waar Marie toch den ganschen dag was, hij ten antwoord kreeg, dat zij door haar man in een huwelijksbootje uit het huis was gehaald, toen balde de man zijn vuist en sloeg zich tegen het hoofd, alsof hij een domme daad had verrigt. De schellen vielen hem opeens van de oogen. De verzekering dat men vergeten had hem de dag vaarding te geven, nam hij natuurlijk niet aan, maar wel dat hij de dupe van een complot in zijn eigen huis was geworden. Den volgenden ochtend ijlde hy naar den kanton regter, om te beproeven het huwelijk ongeldig te doen verklarendoch wat hij daarvoor ook aanvoerde„de onverbiddelijke wet had haar eisch gehad. Gij zijt op de dagvaarding niet verschenen," luidde het strenge, ietwat ironische antwoord, „gij komt te laat, en moet u nu maar zien te schikken." „Welnu," liet de on zinnige hierop volgen, „kan ik dan niet langer in de nabijheid verkeeren van haar die ik bemin, dan wensch ik ook de nabijheid harer moeder niet langer." En men zegt, dat de man, woord houdende, de huwelijks koets heeft verlaten. (Historisch.) De Amsterdam8che socialisten hebben voor hun vergaderingen het Volkspark aldaar voor vast in huur genomen. Dezer dagen werd als eene merkwaardigheid ver meld, dat te Zaandam een dominé voor den kanton regter eene pleitrede hield voor een ander. Uit Zalt-Bommel wordt nu medegedeeld, dat een dominé voor bet kantongeregt aldaar reeds tweemalen als advokaat is opgetreden, en dat wel niet in eene kerkelijke of godsdienstige, maar geheel particuliere zaak, nl. betreffende eene vordering ingesteld door een notaris tegen een landpachter. Een 20 jaar geleden vertrok een jongmensch van Amsterdam naar Zuid-Amerika. Daar was de fortuin hem zoo gunstig, dat hy weldra genoegzame middelen aan zijne behoeftige ouders kon toezenden, om ruim te leven. Dezer dagen is hij teruggekeerd. Zijn vroe- geren patroon te Amsterdam niet vindende, is hij dien gaan opzoeken en heeft hem in Den Haag in armoedige omstandigheden aangetroffen. Hem heeft hij geheel uit den nood geholpen, en eerlang neemt hij hem naar Zuid-Amerika mede, om hem een rijk bestaan te verschaffen. De socialist Belderok is tegen Zaturdag a. s. op geroepen, tot het ondèrgaan van 3 maanden celstraf, wegens het bekende verzet tegen de politie op het Rokin, op 28 September 11. Bergen op Zoom, 16 Dec. De benoeming van den heer A. J. L. de Roock tot Burgemeester dezer gemeente, heeft hier algemeen een zeer gunstigen in druk gemaakt. Buitengewoon groot zijn dan ook de toebereidselen die van alle zijden en door alle standen gemaakt worden met het oog op de intrede tegen Zaturdag a.s. Schutterij en garnizoen zullen bij die gelegenheid mede van hunne [ingenomenheid doen blijken. Door den Minister van Binnenl. Zaken is afwijzend beschikt op het adres om den driejarigen cursus aan de R. H. B. School te Bergen op Zoom in eenen vijf jarigen te veranderen. Onlangs kreeg een veld-artillerist te Bergen-op Zoom 's nachts plotseling een hevigen aanval van razernij. Met een groot aantal sabels heeft hij 120 ruiten en een 7tal ramen en kozijnen kort en klein geslagen, ook de sabels zijn onbruikbaar geworden. Niemand durfde den razende genaken en de verwoes ting stuiten. Hy kalmeerde langzamerhand, en nu zit hij -doodkalm in de arrestanten-kamer na te denken hoe de 160 te verkrijgen, die als schadevergoeding zal moeten worden betaald. Yerseke, 17 Dec. Door den heer Jan Bom, oesterkweeker alhier, is eene groote verbetering gebragt in de zamenstelling der duikers. In het schoft is een groote jjzeren klep gemaakt, die zich alleen naar de binnenzijde der put kan openen. Al is het schoft dus ;n, dan kan men toch water in de put doen vloeyen; houdt de strooming op en dat zal het geval zijn, wanneer het water buiten de put even hoog is als binnen, dan sluit de klep zich en het water blijft in de put staan. In plaats van twee a drie personen die men bij gewone duikers noodig heeft om het schoft op te halen, kan nu één persoon, door slechts een weinig aan een kruk te draayen, met gemak die werk zaamheid verrigten. De heer Kerpestein, Mr. Smid alhier, heeft in enkele putten, die verbetering op aan wijzing van den heer Bom, aangebragt en tevens voor eene nette uitvoering zorg gedragen. We kunnen hem dus gerust voor dat werk aanbevelen. Te Wissenkerke werd Zondag in de Christelijke Gereformeerde kerk een bankbiljet van 25 gecollec teerd, bestemd ter ondersteuning van de bijzondere school aldaar. Wijl het een gedeelte bleek te zijn van een prijs, getrokken uit de Staatsloterij, werd door het bestuur dit geld echt-er geweigerd, en is de gever uit- genoodigd, het terug te halen. De vereeniging voor Christelijk Gereformeerd schoolonderwijs heeft in hare vergadering van Dingsdag- avond besloten een hoofdonderwijzer te benoemen met acten voor de Fransche en Engelsche taal. Nog deze week zal waarschijnlijk overgegaan worden tot een beroep. De kerkeraad heeft in zijne vergadering van Vrijdagavond tot ouderling benoemd de heer Chr. Oostdijk en tot diaken de heer C. van der Endt, beiden aftredende leden. Naar wij vernemen heeft men Maandagnacht beproefd in te breken in een bewoond huis aan de Damsche straat. De dader of daders zijn onbekend. Heden avond had hier een droevig ongeluk plaats. Een persoon uit Wemeldinge, S. S., die eene vergauering op de bovenzaal van J. Harthoorn had bijgewoond, deed een raam open, vermoedelijk om naar buiten te zien en viel toen eensklaps naar beneden. De onge lukkige kwam op de stoep teregt. De heer A. van Selms heeft hem de eerste geneeskundige hulp verleend. Bij de examens voor Middelb. Onderw. is geslaagd voor Aardrijkskunde, Mej. S. M. M. Kooman te Goes. Benoemd tot onderwijzer te Westkapelle, de heer A. Minderhout, thans te 'sHeer Arendskerke. Door het vlam vatten der kleertjes bekwam het kind van den landbouwer v. d. V. te Wissenkerke ernstige brandwonden, tengevolge waarvan het is over leden. Zieriltze© ,18 Dec. Ter correctionele teregtz. der arr.-regtb. van 11 Dec. 11. stonden teregt lo. O. v. N., slagter te Brouwershaven, ter zake dat hij in den avond van den 17 Oct. 1885 te Brouwers haven aan G. J. K. aldaar moedwillig eenige slagen heeft toegebragt. Voor bekl. trad als verdediger op Jhr. Mr. J. W.D. Schuurbeque Boeije. De Ambt. van het O. M., Mr. van Hoytema, requi- reerde schuldigverklaring en veroordeeling van bekl. tot eene gevangenisstraf van 14 dagen, De regtb. veroordeelde heden bekl. tot f 5 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf; 2o. G. H. de G., koopman te Zierikzee, ter zake dat hij op 29 October 11. te Zierikzee, met A. S. overeen gekomen zijnde, dat hij aan dezen voor f 1,60 een haas zou leveren en verkoopen, te bezorgen bij diens zuster E. S. aldaar, van wien hy tevens namens S. betaling zou ontvangen, op denzelfden dag bedriegelijk en tegen beter weten in aan genoemde vrouw, in hare woning ten behoeve van A. S. in plaats van een haas een konijn heeft geleverd en de bedongen som van ƒ1,60, van haar heeft ontvangen, hebbende hij op die wijze den kooper bedrogen. Als verdediger trad op Mr. A. J. F. Fokker. Na het hooren van elf getuigen, waaronder 2 des kundigen, requireerde de Ambt. van het O. M., dat de regtb. bekl. zou vrijspreken van het hem ten laste ge legde feit, de kosten daarop gevallen te dragen door den staat. Heden deed de regtb. uitspraak, verklaarde het ten laste gelegde feit niet bewezen, sprak derhalve den bekl. vrij, met veroordeeling van den staat in de kosten en met last tot teruggave van het overtuigingstuk. Voorts zijn nog veroordeeld lo. J. D. en I. D., te Zierikzee, no. 1 bij verstek, wegens mishandeling, elk tot 8 dagen gevangenisstraf 2o. W. C. B. en M. S., schippersknechts te Tholen, wegens mishandeling, by verstek, ieder tot 5 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf; 3o. P. v. d. V., arbeider te Brouwershaven, wegens feitelijken en gewelddadigen wederstand tegen en beleedigen van een bedienend beambte tot 6 dagen gevangenisstraf en 8 boete, subs 3 dagen gev.sttaf 4o. H. P., arbeidster te St. Annaland, wegens hoon, tot 1 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf; 5o. W. S., arbeider te Oosterland, wegens mishan deling, tot 2 boeten elk van 3, subs. 3 dagen ge vangenisstraf voor elke boete. Tot lid van den geneeskundigen raad voor Zee land is benoemd de heer dr. H. Goemans Jr. te Zierikzee en tot plaatsvervangend lid de heer dr. N. J. F. Ver schoor te Goes. Door Z. M. is Mr. C. J. Pické, met ingang van 1 Jan. e. k. herbenoemd tot burgemeester der gemeente Middelburg. Bij Z. M. besluit van 9 dezer No. 18 is aan den heer C. M. de Blinde, Rijks Ontvanger van Tholen c.a. op zijn verzoek, met ingang van den 1 Januarij a.s. eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Men meldt ons dat zijn heen gaan een verlies is voor het stadje en de omstreken, want hij wist op zeldzame wijze te vereenigen, de moeijelijke pligten aan zijne betrekking verbonden met gemoedelijkheid, hartelijkheid en minzaamheid jegens de ingezetenen. De Haarlemsche makelaar Visser, die uit de ge vangenis wist te ontkomen, maar in Parijs werd ge arresteerd, stond gisteren te Amsterdam teregt. Omtrent de wijze waarop hy ontvlugt is kwamen geene bij zonderheden aan het licht. Tegen hem werd wegens bedriegelijke bankbreuk één jaar celstraf geëischt. Eenige jongelieden te Hoornaar maakten van de veel gevallen sneeuw gebruik; om een hut van sneeuw te bonwen, waarin een 25-tal personen gemakkelijk konden staanmen heeft deze hut versierd met een wijzerplaat en met groen en vlaggetjesdes avonds wordt de hut verlicht en door de jongelui betrokken, die dan lustig er in zingen en pret makenniettegen staande dooi weder staat de hut nog van boven met planken bedekt, in volle tenue. Naar wij vernemen, heeft de Erfprins van Monaco besloten nadere onderzoekingen in te stellen naar het voor de scheepvaart, en niet minder voor de weten schap belangrijke vraagstuk omtrent de onderzeesche stroomen. Hij zal daartoe, op eigen kosten, zoogen. Jlotteurs, voorwerpen dienende voor het meten der snelheid van den stroom, doen plaatsen in den Golf stroom, in verwachting dat allen die hetzij op de open zee, hetzij aan de kusten de bedoelde voorwerpen mogten vinden, ze, met opgaat van plaats en tijd, zullen ter hand stellen aan den strandvonder, of de andere ten dien opzichte bevoegde autoriteit. Wij twijfelen niet, of met het oog op het belang van de hierbedoelde proefneming, ook voor ons eigen vader land, zal iedere vinder van een jlotteur aan het ver langen van den Erfprins willen voldoen* Volgens het „D. v. N." is de Justitie op het spoor van den vermoedelijken moordenaar van den heer Lamblée uit Zaandam, die te Amsterdam in de Zand straat dood op zijn bed werd gevonden, terwijl er brand op de kamer was geweest. In „Het Dompertje" van den Ouden Valentijn lezen wy onder 't opschrift „Onmenschelijke humaniteit „Onze tijd gaat er groot op, de tijd genoemd te worden der humaniteit. Och ja, wij zjjn zoo humaan, zoo net, net overalmaar bovenal toch humaanGeen musch zullen wy kwaad doenwat zeg ik, een musch Ja wij rekenen het ons quasi tot zonde eene mug, eene vloo zelfs maar te dooden. De beestjes, die dan toch aan ons cannibalisme ten offer moeten vallen, zooals ossen, kalveren, varkens, palingen, enz., och, laat ze toch eerst chlorotormiseeren, alvorens ze den doodsteek toe te brengen. Leven de vegetariërsdie niets gebrui ken dan knollen, kool en wat meer dies zij. Ja, wjj zijn humaan. Bezoek het heerenhuis maar eens, waar wij genoodzaakt zijn onze broeders op te sluiten, wier al te grillige natuur het onderscheid tusschen mijn en dijn heeft uit het oog doen verliezen of zoo ietszjj hebben warme bedden, flinken, fermen kost, verwarmde lokalen, plezier tuintjes, eene flinke bibliotheekdam schaak- en kaartspel verkort hun den tjjd; in één woord hebben zij alle mogelijke gemakkenen waarom ook niet Kunnen zij het helpen, dat hun natuur be deeld is met allerlei edele hartstochten, die toch vol daan willen wortjen. „Leiden zij, dat daar gelaten, niet een hoog heilig leven Geven ze niet dikwerf het voorbeeld van allerlei mannelijke en vrouwelijke deugd Nu dan „Ja maar, wie staat daar voor het huis „Die met dat geweer? „Ja, preciesde man, die daar op en neer stapt en, bont en blauw van de kou, met zijn bevroren vingers nauwelijks 't geweer vast kan houden. „O, dat is de schildwacht, de vertegenwoordiger der Maatschappij. „Nu, die zal het dan nog wel beter hebben, denk ik. „Ja, dat kunt ge begrijpen Kom er maar eens om die man heeft nooit iets misdaan, en is de zoon van brave fatsoenlijke luihij heeft altijd braaf opgepast, hij stal nooit, moordde nooit, sakurade nooitwat wil je met zoo'n vent? Hoe zou ons hart zich over zoo'n „boerenlummel", zoo'n „big" (uit het woordenboek van een korperaal) bekommeren Bah, stop hem met zijn gelyken in een bedompt, vochtig, muffig, stinkend hol geef hem ratjetoe en vleesch van 20 centwat ligt er aan, dat hij kou lijdt door gebrek aan dekens en ver warming? moet hij zich ook al baden in heete en koude badkuipen, zooals de heeren gevangenen Moet hij ook al een tuintje hebbenen verwarmde zalen, en electrisch verlichte kamers en vleesch van 40 cent en wittebrood? „Ik vraag u, waar moest dat heen „Laat hem eerst 'n man of wat vermoord, een halve stad in brand gestoken, zijn medeburgers voor duizen den bestolen, zijn maitresse vergeven, valsche munt gemaakt hebben dan, ja, maar ook eerst dan heeft hij regt op al die douceurtjes. Maar nu, waar denkt gij aan? „En die weduwvrouw, die daar rillend en bevend langs de straac strompelt, bleek van honger en kou, met die twee kleine, schamel gekleede bloedjes aan de hand, waarom bekijkt ze met zulk een verlangenden blik dat huis daar op den hoek? „Wel, dat is 't oude-beestenasyl, gesticht door mede lijdende, humane harten voor oude gebrekkige men- schen pardon, honden en katten die er volop te eten krijgen, goed verzorgd worden en warme ligging hebben. Laat eerst de weduwvrouw in een beest ver anderen met haar jongen, en dan kloppe zij aan de huizen dier humane kattenverzorgsters, en zij zal genade vinden. Maar nu? Weg, weg met de schooister „O, wij zijn zoo humaan KERKNIEUWS. Beroepen bij de Evangelisch Luthersche kerk te Leiden ds. P. van der Yeen, te Alkmaar. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeding Sint-Domusstraat. Zondag SO December 1885. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. Voorbereiding, 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. 38. Gemengde Berigten. Aan een landbouwer te K. Die mededeelingen werden ook gedaan door eene beschaafde, gemoedelijke vrouw. Zij zei o.a. ook, dat haar broeder bij hunnen vader had geschreid, 't Is om van te ijzen 't Klinkt van de aarde tot in den hemel I Vertelde zij dat, om dien heer te troosten Volstrekt niet; want zij en iedereen prezen zijn moed, zijne kalmte en waardigheid. Bovendien om te troosten zou zij toch zoo iets en al het andere niet gezegd hebben. Vooral bovengenoemde mededeeling werd door haar met klem, ernst en droefheid uitgesproken. Haar man zei op een keer met kalmte en nadruk: wat er verteld is, moet toch wel zeker waar zijn. Men zegt, dat zij beiden later laf waren, toen het er op aankwam, nogmaals te zeggen, wat zij vroeger met ernst, klem en verontwaardiging aan dien heer vertelden. Er werd algemeen gemompeld en gepraat. Dat gemompel en gepraat gaf levenskracht aan dat jongenspraatje. Zonder dat was dat jongenspraatje heel gauw dood gegaan. Heeft het publiekdat al maanden te voren mompelde en praatte, alles verzonnen Hebben boven bedoelde vrouw en haar man ook alles verzonnen Zoo ja, wie zijn dan de schuldigen Of hebben die boerenknecht en die boerin werkelijk verkeerd gedaan Zoo ja, dan heeft die vent zich zei ven zoogenaamd ongelukkig gemaakt. Jij, landbouwer te K., houdt het met hem en zegt, dat hij goed en braaf is. Welnu, maak jij hem dan gelukkig! Geef jij hem je rijke dochter ten huwelyk En wat zegje van het volgende Die bovenbedoelde zuster zei ook nogA slaapt nog altijd bij haar „okke"Hij is zoo goedEr vallen soms harde woorden. Maar zy is zoo'n rare, „okke" Eene dienstmeid te Renesse moest zoo niet lasteren en liegen van menschen, waarvan niets te zeggen valt, want dat past niet vooral als men nog al fatsoenlijk wil schijnenlaat zij dit maar overlaten voor hare moeder, die heeft daar al den tijd voor. Mooi Keetje! houdt uw mondje digt Dat was toch zeker uwen pligt Want ieder die u kent en ziet, Zegt: ik geloof die praatster niet. Te O.plaat is de kastelein weer naar Giesje ver trokken; ze waren beiden verheugd. Te Ba. zal met Kerstmis een billardstrijd gegeven worden, waarvan aan het hoofd zal staan een slagersknecht en een jongen die al blij is als hij maar bij het complot behoort. De pilledraaijer te Y. wordt aangeraden zich niet te bemoeijen met zaken van een ander, en niet zooveel praatjes uit te strooijen van fatsoenlijke meisjes, want met al dat lasteren zal hij de dochter van de brouwer toch niet krijgen. Dus, ventje met uw zuur gezigt, Houdt voortaan uw mond maar digt Ik zeg u, zy, die gij gaarne ziet, Zegtneen ouweik begeer u niet. Het oude Pietje en Aaltje te O. T. worden vrien- deljjk bedankt voor het St. Nicolaas-cadeau, dat zij gezonden hebben aan vier fatsoenlyke burgerjongens. Maar meisjesdat moest ge niet meer doen, Anders verliest ge uw laatst fatsoen. En houdt u zeker maar hierby Minnaars krijgen is voor u voorbij. ZEET IJ DINGEN. VERTROKKEN. Eng. Schoener „Astrea," kapt. G. Paramore, van Zierikzee naar Sunderland. Pryzen der Boter* eu Eyeren. Zierikzee, 17 December 1885. Boter hoogste koers ƒ0,60 en laagste koers 0,45 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers f 1,75 en laagste koers 1.50. Yerseke, 18 December. Oesterbeurs. Enkele monsters Zaaigoed en Pannen aangeboden, doch zonder handel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1