ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE. 42sle Jaarg. No. 5169. tiingsdag 15 December 1885. Nieuwstijdingen. £ïm«rifia. Ingelattï». JFianferijft, TELEGRAMMEN. ADYERTENTIÏN van 1—3 Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30fran20 per post 1,60 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte bereken Een nieuw Amazonen-rijkje zal volgens Amerikaan- sche bladen, eerlang in Colorado ontstaan. Een aantal rijke dames moeten voornemens zijn in bet scboone dal van St. Louis een nederzetting te stichten, waar alleen vrouwen toegelaten worden. Zij hopen op deze wijze een aantal arme, maar vlijtige vrouwen in staat te stellen om den kost te verdienen met bijenteelt, vruchten kweeken, het inmaken van vruchten en dergelijken. Of het goed zal gaan, en of de kolonie lang haar oorspronkelijk karakter zal be houden, dat moet de ervaring leeren. Londen, 11 Dec. Aan de „Standard" wordt uit Sofia gemeld, dat eene verzoening tusschen den Vorst van Bulgarije en de Russische Regering ophanden schijnt, maar prins Alexander weigert den eersten stap te doen. Uit Philippopel wordt aan hetzelfde blad geseind, dat de Turksche commissaris Nihad-pacha terugge roepen is. Hij verklaarde dat Turkije en alle mogend heden, uitgezonderd ééne, de erkenning van de Bul- gaarsche unie wenschen. Londen, 12 Dec. De „Times" verneemt, dat de directe onderhandelingen tusschen de verschillende Europeesche Kabinetten het resultaat hebben gehad, dat de drie Keizerrijken hun verlangen, dat het status quo ante in Oost-Rumelië zou worden hersteld, hebben laten varen. Turkije zal, door de groote Mogendheden uitgenoodigd worden een commissaris te zenden om de wenschen der Rumeliërs te vernemen. Nadat een vorm zal zijn gevonden om daaraan te voldoen, zal aan de nieuwe positie van Bulgarije de diplomatische sanctie van Europa worden geschonken. Een hevige brand heeft te Londen gewoed inde magazijnen van Crowden en Garrod, Southwarkstreet. De schade wordt op 6 ton geschat. Volgens de jongste Engelsche verkiezingsberigten zijn gekozen: 332 liberalen, 250 conservatieven en 86 Parnellisten. Nog slechts twee verkiezingen moeten geschieden, waarvan het waarschijnlijk gevolg is, dat de liberale party en de conservatieve partij elk met een lid versterkt zullen worden. Woensdagmorgen om 6 uur vonden eenige werk lieden op den Boulevard de Charonne te Parijs, een arme vrouw, die twee kinderen in haar overrok ge wikkeld hield. De vrouw had met de kleinen den nacht in de open lucht doorgebragt. Men had haar den vorigen dag, des middags te 5 uur, in een naburig logement buiten de deur gezet. De werklieden bragten de drie ongelukkigen naar het gasthuis, doch voor zij daar aangekomen waren, waren de kinderen reeds tengevolge der koude bezweken. Jfefiattj*. IMacLricI, 12 Dec. De begrafenis van Alfonso is afgeloopen zonder eenig bijzonder voorval. De aarts bisschop van Valladolid hield de lijkrede en zwaaide daarin den overledene grooten lof toe. De officieele Gasetta maakt in haar nommer van 9 dezer het regeringsbesluit bekendwaarbij eene amnestie verleend wordt voor alle drukpers-vergrijpen. De Siglo futuro, het orgaan der onverzoenlijke Car- listen, behelst een artikel, waarin gezegd wordt dat de Car listen voor alle tronen der wereld hunne begin selen niet zouden verzaken. Hierna volgt eene ver klaring, waarbij eene ineensmelting der Carlisten met de Alphonsisten door middel van een huwelijk tusschen Prins Jaimé, zoon van don Carlos, met het Prinsesje Maria de las Mercedes verworpen wordt. 3Puii0ïlhl»w^. Duitsche bladen maken melding van een zonderling geval. Te Jena is een zestienjarige knaap die er opper vlakkig gezien, als een oud man van 70 jaren uitziet, met slap en gerimpeld vel over het geheele lichaam. Alleen aan zijn haar, oogen en tanden is het te zien. dat hij nog jong is. Hij is in één jaar zoo geworden. Volgens Professor Roszbach is de huid van den jonk man blijven groeyen, terwijl zijn lichaam ondertusschen niet in grootte toenam. De huid is hem nu als een te groot kleedingstuk. Misschien groeit de jongeling, die voor het overige gezond en krachtig is, mettertijd nog wel in zyn huid# Een Vorst failliet. De regtbank te Laasphe in Westfalen heeft Vorst Lodewijk Sayn Wittgenstein- Hohenstein, „heer van Homburg Vollondar, Neumagon, Lohra en Klettenberg" zooals de almanak de Gotha hem noemt, in staat van faillissement verklaard. Voor de „Wittgenstein's" schijnt de buitengewoon groote vruchtbaarheid, waardoor hun geslacht zich sedert langen tijd onderscheiden heeft, noodlottig ge weest te zijn. De almanak de Gotha vult 5 naauw- gedrukte bladzijden met de optelling der talrijke Vorstelijke personen die tot de Sayn-Wittgenstein- Berleburgsche, de Sayn-Wittgenstein-Saynsche en de Sayn-Wittgenstein-Hohensteinsche hoofdtakken behoo- ren, en ofschoon een gedeelte dezer Vorsten sedert ongeveer een halve eeuw naar Rusland verhuisd is, schijnen zij ook daar geen zijde gesponnen te hebben, daar juist tot dit gedeelte Vorst Peter Wittgenstein behoorde, die, ofschoon een groot grondeigenaar, onlangs zijne renten voor eene met de Noordduitsche bank te Hamburg gesloten leening niet betalen kon. Vorst Lodewyk schijnt zijn fail liet-verklaring aangevraagd te hebben, om zich van de schulden zijner voorvaderen te zuiverenzijn grondeigendommen zijn uitgestrekt en voor een groot gedeelte met hout begroeid. Volgens de wet kunnen zij niet gesplitst of verkocht worden, om dat hier een fidei-commis geldt. Ulelgu. Brussel, 11 Dec. Duitschland heeft er van afge zien, Vlissingen aan te wyzen als tusschenhaven voor de gesubsidiëerde overzeesche stoomvaartlijnen. In plaats van Vlissingen is thans Antwerpen gekozen. Op de openbare meisjesscholen te Brussel, waar zooals men weet, sedert eenigen tijd in het koken onder wezen wordt, is nu ook het theoretisch en practisch onderwijs in het wasschen, bleeken en stryken enz. ingevoerd. Kampen. Geslaagd als apothekers-bediende Mej. Jeanne Hertstein van Amsterdam, geboren te Zierikzee. 's Gravenhiige. Den heer C. M. de Blinde, ontvanger te Tholen, is op verzoek eervol ontslag verleend met regt op pensioen tegen 1 Januarij. De Haagsche regtbank heeft Vrijdag vrijgesproken een man, die verleden Donderdag teregtstond wegens opzettelijk honen en beleedigen van den Koning in eene herberg, door de woorden„De Koning en al zyn manschappen zijn schurken." Bij het vonnis werd namelijk niet aangenomen, dat deze woorden waren gebezigd met boosaardiglijk doel van beleediging van Z. M., doch dat zij geuit waren in algemeenen zin, meer bepaald om eenige militairen te beleedigen. Wildervank. De prijs door de Maatschappij „de Katholieke Illustratie" uitgeloofd voor Rebus No. 1, is ten deel gevallen aan den heer W. J. Hegge alhier. Die prijs bestaat, zooals bekend is, uit meubelen, ter keuze van den winner, ter waarde van 200,gulden. Vlissingen12 Dec. Een treurig berigt werd hier heden bekend en aangebragt door de sleepboot „President Kint'c, die uit zee terugkeerende, de mede- deeling deed at het stoombaggervaartuig „Margaux", waarmede zij den 2den dezer maand uit deze haven naar Bordeaux was vertrokken, door het overslaan van de hooge zeeën gepasseerden Dingsdag in het Engelsche Kanaal is gezonkenwaarbij de personendie er zich op bevonden zijn verdronken. Het vaartuig was ie Haarlem bij den heer Figee gebouwd. Naar wij vernemen is door de politie te Middel burg proces-verbaal opgemaakt tegen een jong mensch, die 's nachts uit aardigheid een revolver op de Balans afschoot. Die aardigheid had, zooals wij meldden, tengevolge dat een kogeltje door een der ruiten van de sociëteit „St.-Joris" ging. Zierikzee, 14 December. De Rijksmiddelen bragten in November jl. op 9,970,612,33, tegen ƒ9,165,247,221/" in November van het vorig jaar. De elf eerste maanden van '85 bragten op 97,126,635,9573, terwijl zij in't zelfde tijdvak van '84 ƒ94,231,640,01 opleveren. De raming voor elf maanden beloopt 98,349,510,49. Dr. Mezger heeft Vrijdagavond wederom aan hon derd behoeftigen eene uitdeeling gedaan in het „Amstel- hotel" te Amsterdam. Ieder der weduwen of hoofden van gezinnen kreeg een wollen deken en vijf gulden. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is door tusschenkomst van den heer W. Hovy te Am sterdam, aan de weesinrigting te Neerbosch eene gift gezonden, groot 1000, terwijl de directeur nog werd verrast met de ontvangst van een gelijk bedrag, ter gedachtenis van eene overleden vriendin der weezen. Voorts zal door de vrouwenvereeniging „Persis" te Amsterdam, op 16 February e. k. en volgende dagen, een nationale bazar ten voordeele van de weesinrigting gehouden worden. Tot het welslagen hiervan hebben vele voorname en invloedrijke personen uit geheel ons land hunne medewerking toègezgd. De gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden, die Dingsdag middag het maal eenigszins later dan gewoonlijk ontvingen, toonden zich hierover ontevre den en weigerden later op den dag te werken. Dien tengevolge werden zij gestraft met inhouding van een maand zakgeld. Dit maakte hen nog meer weerbarstig, en Donderdag weigerden zij opnieuw aan het werkte gaan. De toestand was zóó gespannen, dat de comman dant een twintig man van de militaire wacht meende te moeten binnenroepen, die hunne geweren laadden. De commandant zelf werd door een der voornaamste belhamels met een stuk hout gedreigd, doch greep dezen met kracht aan, zoodat hij spoedig magteloos was. Langzamerhand werd nu de orde hersteld en werden 14 gevangenen, die het meest schuldig waren, in het cachot gebragt. Een dominé-advocaat. Te Zaandam is, naar de Roepstem" meldt, een proces-verbaal opgemaakt tegen de juffrouw der Chr. Ger. bewaarschool, omdat zij niet voldoen kon aan eene vordering van den ge neeskundigen inspecteur om de vaccinatiebewijzen van zichzelve, hare helpsters en de kinderen over te leggen. Deze zaak diende jl. Zaturdag voor het geregt te Zaandam. Nadat de inspecteur als getuige gehoord was en het O. M. schuldigverklaring en 10 boete, subsidiair één dag gevangenisstraf, geëischt had, hield Ds. van der Hoogt een pleitrede, waarin, ook op grond van de geschiedenis der quaestie, de eisch van het openbaar Ministerie bescreden werd. Onder Valburg op den spoorweg DordrechtEist is Donderdagmorgen, bij het rangeeren, een wissel wachter onder een trein geraakt, tengevolge waarvan hem de beide beenen zijn afgereden. Hij is naar het ziekenhuis te Nymegen vervoerd. De „Tyd" merkt op, dat er thans 3470 jongelieden voor onderwijzer leeren; na aftrek van degenen, die veranderen of mislukken, zijn er dus vóór l Mei '89 nog ongeveer 2000 onderwijzers te verwachten, en jaarlijks in de drie eerstvolgende jaren omstreeks 700. Thans zijn er reeds 250 a 300 zonder betrekking en komen er 20 a 50 liefhebbers voor een baantje van 400-500. In een der slaapzalen van het krankzinnigenge sticht Voorburg, by Vucht, vond men Donderdagmorgen de verpleegden in bewusteloozen toestand. Twee van deze ongelukkigen waren reeds bezweken. De overigen hoopt men nog in het leven te houdennegen ver- keeren echter nog in levensgevaar. De oorzaak van dit treurig ongeluk moet gezocht worden in het laten openstaan van een gaskraan. Een broeder, die op de zaal aanwezig was, had, ofschoon zelf zoo bedwelmd dat hjj de deur niet kon bereiken, toch de tegenwoordigheid van geest, eene ruit van een der ramen stuk te slaan. Ware dit niet gebeurd, het ongeluk zou nog van grooter omvang zijn geweest. Omtrent het ongeluk, veroorzaakt door gasont- snapping in het krankzinnigengesticht „Voorburg" onder Vucht, wordt nader gemeld, dat de 9 krank zinnigen, voor wier behoud aanvankelijk eenige vrees bestond, allen zyn hersteldzoodat het ongeluk zich bepaald heeft tot 2 dooden. Naar men verneemt, was op de zaal, waar het ongeluk plaats had, den vorigen dag eene sterke gaslucht waar genomen. Er is toen een onderzoek ingestelddoch men heeft geen lek ontdekt. Toch werd de gasleiding, voor zooveel de bewuste zaal betreft, voorzigtigheids- halve nog afgesloten (de inrigting is namelijk van dien aard, dat de leiding van iedere zaal afzonderlijk kan gesloten worden); bij het naar bed gaan werd van eene olielamp gebruik gemaakt, 's Morgens ten 4ure werden de broeders-oppassers gewektéén hunner bleef afwezig, hij werd opgezocht en men kwam toen tot de ont dekking van het ongeval. In den nacht van 30 November op 1 Decemb.jl. heeft te Leiden in een logement van den lsten rang gelogeerd de zich noemende Russische ingenieur Tol stoi, die te Amsterdam is aangehouden, verdacht van diefstal van een effect, drie jaren geleden in een loge ment aldaar ten nadeele van een bediende gepleegd. Ook te Leiden werd destyds een dergelijke diefstal gepleegd in een logementwaar Tolstoi toen en nu weder gelogeerd heeft. Hij heeft in eene bank van leening aldaar een doek speld met diamanten beleendonder opgave Noorman te zijn en Hjörd te heeten. Waarschijnlijk is ook die doekspeld door diefstal in een logement verkregen. De comm. van politie te Leiden verzoekt inligting. Uit Steenwijkerwold wordt aan de „Z. Ct." gemeld. Toen de brand jl. Maandag in het huis van A. Dekker te Onna uitbrak, waren de bewoners, zoowel man als vrouw, afwezig, terwijl bij hun naauwelijks Ijarig kindje ter oppassing was achtergelaten het l4jarig dienstmeisje Albertha Bult genaamd. Deze naar de schuur gaande om wat turf te halen, bemerkte dat het geheele achterhuis reeds lichterlaaie brandde, waarop zij zich weder snel in huis begaf en met het kindje, aan hare oppassing toevertrouwd, ylings de vlugt neemt, daarna de buren, voor zoover die niet naar de jaarmarkt te Steenwijk waren, te hulp roepende. Toen deze toeschoten viel het huis reeds in, zoodat aan redden niet meer kon gedacht worden. Had dus het meisje niet zooveel tegenwoordigheid van geest behouden om het kind te redden, voorzeker hadden dan de ouders het verlies van hun eenig kind te be treuren gehad. Doordat het vuur in een ongelooflyk korten tijd zoozeer was toegenomenkon natuurlijk het in het brandende perceel aanwezige bankpapier tot een vrij aanzienlijk bedrag van p. m. ƒ200 a 300 geborgen in eene zilveren tabaksdoos niet gered wor den evenmin vele waaronder nog al kostbare gouden voorwerpen, o. a. een zwaar gouden horloge met dito kettingzoodat de eigenaar een en ander reeds voorgoed verloren waande. Doch men kan zich zijn vreugde voorstellen toen des anderen daags by het opruimen van het verbrande de tabaksdoos wel is waar zwaar beschadigd te voor schijn kwam, doch haren inhoud zoo goed bewaard had dat op het bankpapier, ofschoon ook een weinig ge schroeid, toch nog het bedrag en de nummers zigtbaar waren, zoodat men zich vleit dit ter bevoegder plaatse voor ander te kunnen inwisselenterwijl ook het gouden horloge en de andere voorwerpen, hoewel even eens een weinig gesmolten, echter toch nog hun grootste waarde hebben behouden. De gewezen vrouw van den zanger Nicolini, Patti's vriend, moet, nu zij eindelijk, met een zeer aanzienlijke schadevergoeding, van haar man gescheiden is, reeds niet minder dan 70 huwelijksaanzoeken ont vangen hebben. Sommige der minnaars, van de gevoelige soort, willen haar „door liefde en trouw" haar ongelukkig eerste huwelijk doen vergeten. Anderen trachtten op haar ijdelheid te werken, en raden haar: „hertrouwd, en bewijs hem daardoor, dat gij nog schoon en begeerens- waardig zijt".__ En_ een Parijzenaar schrijft haar, aan het slot van zijn uitvoerig aanzoek „ik ben Markies. Als ge my neemt wordt gij Markiezin, Adeline Patti, die dat niet meer is, zal zich daarover dood ergeren". Die Markies moet wel eenige kans hebben bij de gewezen Mevrouw Nicolini. Door de politie te Edam is aangehouden een blind meisje, 19 jaar oud, dat het huis harer ouders te Friesland was ontvlugten nu met een muzijkant rondzwierf. Door de ouders was opsporing verzocht. Uit Nieuwe Niedorp wordt ons gemeld: Een ingezetene dezer gemeente kocht onlangs op de markt te Schagen eenige kilo's boter, volgens den verkooper alles zuivere grasboter. De marktprijs werd daarvoor dan ook betaald. Tehuis gekomen, begon de kooper twijfel te koesteren, of hij wel zuivere waar had ont vangen voor zyn geld, en weldra bleek hem, dat die twijfel al te gegrond was geweest, want eene doos, met die boter gevuld, werd tot onderzoek naar het proefstation te Wageningen opgezonden, en spoedig kwam van daar het berigt, dat de zoogenaamde zuivere grasboter enkel kunstboter was. Aan een correspondent der „Koln. Zeit." te Londen heeft de Duitsche Afrika-reiziger August Ein- wald een brief gezonden, waarin hij meldt dat hy in Zoeloeland een zeer gunstig gelegen goudveld heeft ontdekt. Hij keert derhalve onmiddelijk naar Duitsch land terug om zich het noodige personeel en de nieuwste machines om dit goudveld te exploiteeren, aan te schaffen. Na den 15deu dezer wordt Einwald reeds te Londen verwacht. In de laatste vier maanden heeft de reiziger de omgeving der Lucia-baai onderzocht welke hij als zeer prachtig afschildert; hij betreurt het, dat dit gebied voor Duitschland verloren ging. Koning Donizulu zond hem een grooten os, dien hij naar Europa denkt mede te brengen. Weenen 14 December. Het »Tagblatt" alhier berigt dat tusschen de Ser viërs en Bulgaren een hardnekkig gevecht heeft plaats gehad, waarbij de Bulgaren zyn geslagen. Dit berigt is echter nog niet bevestigd. In de hooge Regeringskringen is omtrent de politiek tegenover Bulgarije ernstige verdeeldheid ontstaan, 's Gravenhage, 14 December. Tweede Kamer. By het voortgezet debat over Hoofdst. Marine bestreden eenigen het hooge eindcijfer met het oog op den financiëlen toestand. De heer Seret en de Minister bestreden dit denkbeeld, daar in het belang eener goede Marine verbetering noodzakelijk is. Morgen voortzetting. Rotterdam, 14 December. Tarwe, beste 6,70 a 7,20, mindere 6 a 6,60. Kogfg-e, 10 Cts. lager, beste 5,60 h ƒ5,80, mindere ƒ5 a ƒ5,50. Grerst, onveranderd. Bruine Boonen, traag, beste ƒ8,75 ƒ9,75, mindere 7 a 8,50. Erwten, onveranderd. "Vlas. Op het land is weinig kooplust geweest; aanvoer heden 37000 steen tot ongeveer vorige prijs verkocht. XAjnzaadL bedong moeilijk vorige prijs puik nog tot 15,verkocht. Meekrap flaauwer met ruimer aanbod. TJVjen. Aanvoer 4000 Hectol. Prijs 60 70 Cts. per 50 Kilo. KERKNIEUWS. Beroepen te Oud-Beierland Ouddorp (cl. Brielle). J. L. Tichelaar, te KUNSTNIEUWS. Een hélder verlichte, vrolijke, goed gevulde concert zaal, met een fatsoenlijk, dankbaar en aandachtig publiek, was wat ons de ijverige president van Toon kunst 11. Vrijdag op eene soirée schonk, waarop wij met genoegen kennis mogten maken met Mejuffrouw Kolff van Oosterwyk uit Frankfort, als zangeres, en den heer Samans, muziekdirecteur uit Goes als pianist. van haren beroemden zangmeester Julius Stockhausen, en twijfelen wij niet of, met hare muzükale intiutie en vocale krachten, zij eene zangeres zal kunnen wor den met een schoone toekomst, en haren meester eer aandoen De heer Samans deed zich kennen als een degelijk en geoefend pianist, zooals wij in langen tyd (in Zierikzee) niet mogten hooren. Wat kracht, wat zekerheid, wat liefelijkheid, wat élégance 't was een genot hem te hooren en te zien. En zijn zamenspel in quartet en trioBeide roepen wij een „hartelyk tot weerziens" toe. De heer Ezerman was als altyd de conscentieuse en degelyke accompagnateur Ook hem een woord van dank „Les absents avaient tort" d. i. zy die er niet waren, hebben véél verzuimd. 12 Dec. '85. I. Ingezonden Stukken. Invoerrecht op granen. In verschillende oorden des lands is het verlangen kenbaar gemaakt op vergaderingen en bijeenkomsten van vereenigingen en genootschappen of van belang hebbenden, dat weder een invoerrecht op granen ge heven worde, en de Minister van Financiën heeft volgens de nieuwsbladen het voornemen te kennen gegeven in het belang ven 's Rijks schatkist zoodanige heffing voor te stellen. Van andere zijden worden die denkbeelden bestreden, o.a. door de H.H. Bauduin, Mr. Mees en den hoofd- redakteur der Landbouw Courant. Wij hebben zeer veel achting voor de wetenschap pelijke kennis van deze bekwame mannen, die de wereld van uit hun studeerkamer beschouwen, maar wenschten in het belang der zaak tegenover hunne meening te wijzen op wat practische landbouwers, zij, die het beste met de werkelijkheid vertrouwd zijn en daardoor ook den treurigen toestand van den landbouw van nabij kennen, daarover denken. Wij doen dit met het doel om daardoor te waarschuwen tegen het doordrijven van vrijzinnige economische beginselen, die in het al gemeen zeker juist zyn, maar welker toepassing des niettemin in bijzondere gevallen het grootste onrecht kan te weeg brengen en schade doen aan wat wij be schouwen als de hoofdbron van ons bestaan, de land bouw en de landbouwers. De landbouwers worden tegen het welbegrepen belang in hun bestaan voortdurend bedreigd met allerlei fiscale bepalingen, als verhooging van grond- en polderlasten, liet nemen van patentdaarentegen wordt hun bedrijf in geen enkel opzicht bevorderd of ondersteund, zooals dit met andere takken van nij verheid wel het geval is. De onevenredige verdeeling dier lasten, waardoor men den landbouwer nagenoeg alle lasten laat op brengen, terwijl kapitalisten bijna niets betalen in verhouding tot hun inkomen, maakt het hoog tijd dat de landbouwende stand thans zich aaneensluit om bij de KamerledenKapitalisten en de Regeering tegen onbillijkheden te protesteeren, willen we niet met het land in den strijd om het bestaan ten ondergaan. Wanneer door gelijke verdeeling van lasten, het best te verkrijgen door eene algemeene inkomsten belasting, zoo als door velen herhaaldelijk is voor gestaan en practisch uitvoerbaar verklaard, den landbouw ontheven wordt van den druk van grootendeels de geheele rijksbelasting te moeten opbrengen, dan zouden we niet om beschermende rechten willen vragen; nu echter de graanprijzen zoo gedaald zyn, dat men het inkomen van het land gerust op de helft mag stellen van hetgeen de gemiddelde opbrengst was, niet in de laatste gunstige jaren, maar gedurende een tijdvak van veertig jarennu de meeste havens, waar in Europa graan ingevoerd wordt, voor den overstelpenden aan voer van graan uit Amerika, Australië, Indië, ja van alle overzeesche landen, die voor den graanbouw geëx ploiteerd worden, gesloten zijn, vragen wij met gepaste vrijmoedigheid mag het eene goede politiek genoemd worden, brengt het belang van ons land mede, om die geheele overproductie alleen in ons land te laten binnenkomen en daardoor den prijs der granen zóó te drukken, dat de cultuur moet worden opgegevenis dit niet den landbouw den doodsteek toebrengen Zeg nietmen behoeft geen graan te bouwen, maar kan het land in weiland omleggendat is een middel, 'twelk gemakkelijk schijntop de studeerkamer, maar in de praktijk onuitvoerbaar blijkt. We kunnen de heeren Bauduin en Mees in hunne millioenen-studiën op de vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en in de Economist niet volgen; trouwens beide zijn reeds genoegzaam weder- legd in de Provinciale Groninger Couranten van 2 en 3 October. Wy bepalen ons er toe de voor ieder ver staanbare waarheid te verkondigen, dat als er een in komend recht van 2 per hectoliter geheven wordt, de tarwe in plaats van 7 a 8 gulden weder minstens 9 gulden wordtde prys van het Buitenlandsch graan regelt toch dien van het Binnenland. De opbrengst per H.A. wordt dan nagenoeg 50 gulden hooger dan nu het geval isen de landbouwer behoeft zich der halve niet meer te ruïneeren om eene matige pacht te kunnen betalen; de arbeiders kunnen weer een be hoorlijk loon verdienen. De economisten, op hunne vrijzinnige theoriën door dravende, zonder op het buitengewone der tegenwoordige omstandigheden te letten, doen het voorkomen alsof in het algemeen de belasting van het graan alleen in het voordeel der landeigenaren en zelfs in het nadeel van de bevolking zoude zyn. Gedeeltelijk is het waar, doch slechts voor een zeer klein gedeelte. Wanneer, zoo als nu het geval is, verscheidene boerderijen, door de pachters verlaten, braak liggen, in het geheel niet bebouwd wordenandere voor niets verkocht worden omdat de grond nauwelijks zooveel opbrengt als noodig is om de hooge grond- en dij klasten te betalen (ver scheidene voorbeelden zouden wy daarvan kunnen aangeven, en die zullen onder de bestaande omstandig heden met velen vermeerderd kunnen worden), dan vragen wij in gemoede: is verandering van dien toestand alleen in het belang van den landeigenaar en zouden niet de landbouwers (niet eigenaren) en de arbeiders daar mede ook gebaat zijn? Voorts, als de landbouwende bevolking naar de steden gedreven wordt, omdat de landbouwers geen geld meer hebben om hen aan het werk te houden, en diezelfde bevolking in de steden geweerd en van werk en be- deeling uitgesloten wordt, is het dan in het belang van datzelfde volk als men het doet voorkomen alsof dat bij de invoering van een inkomend recht op het graan de lydende partij is, omdat het dan duurder brood moet eten? Voorzeker niet. Het is in het belang van het volk, dat het in den landbouw een goed bestaan kunne behoudenbovendien zal het brood niet duurder worden, want de bakkers verdienen genoeg om de inkomende rechten zelve te betalen en dan nog behoorlyke winsten te maken. Het voorbeeld van Duitschland leert, dat na invoering van een recht op granen de broodpryzen dezelfde zijn gebleven. Het belang van de landbouwende bevolking brengt voorts zeer zeker meê, dat. in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden van overproductie een invoerrecht ge heven worde. Een der bezwaren tegen een invoerrecht op het graan aangevoerd is, dat de graanbouwers begunstigd zouden worden ten nadeele der weideboeren, omdat deze laatsten het graan voor het vee moeten koopen en dan duurder zouden moeten betalen. Dit moge nu en dan het geval zijn het zal zich toch maar by uitzondering voordoen en dan nog in zeer geringe mate, want weide boeren gebruiken in het algemeen als voeder voor hun vee hooi en koeken en hebben dikwerf een stuk bouwland, waarop ze het weinig benoodigde graan- voeder verbouwen. Verder wordt nog opgemerktals men den invoer van granen belast, moet men dan ook niet billijkerwijze allen anderen invoer belastenimmers alle takken van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1