ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5166. Dingsdag 8 December 1885. 42sle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZAÏURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60 ADVERTENTIEN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend POLITIE-DIENAAR. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de Agent van Politie in deze Gemeente H. J. P. SCHOTTEL, op zijn verzoek, eervol is ontslagen, en dat in zijne plaats is benoemd CHRISTIAAN WEST- STRATE, die als zoodanig op heden in dienst is ge treden. Zierikzee, den 5 December 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Dat ook in Amerika de tuinbouw goede resultaten kan opleveren, blijkt uit de opkomst van den Hollan der Leendert de Bruin, die 15 jaar geleden bij de moeras gronden van Michigan als een arme tuinier aanlandde, en zich sedert door de selderij-cultuur, die hem bij zonder gelukte, er zoover bovenop gewerkt heeft, dat hp 'sjaars 5000 ton selderij aan de markt brengt, en de geheele moerasstreek in Allegan County tot één tuin heeft gemaakt. De effectenbeurs te New-York telt 1100 leden, die zamen een kapitaal vertegenwoordigen van 148 mil- lioen dollars. Er zijn dagen geweest dat driemaal zoo veel waarde door hen werd omgezet. @ngjelan>. Londeu, 5 Dec. Tot heden zijn gekozen 300 liberalen, 237 conservatieven en 60 Parnellisten. De liberalen hebben dus de meerderheid over de vereenigde conservatieven en Parnellisten. De passagiers op een personentrein van de Oos- tenrijksche Noordwest-baan, naar Praag bestemd, be vonden zich in de vorige week in een zeer benaauwden toestand. Toen de trein omstreeks elf uur des morgens in de nabijheid van het station Wostromierz was, ontdekten de reizigers in den laatsten wagen, waarin zich o.a. zes jonge kinderen van een der passagiers bevonden, dat die tengevolge van een gebrek aan de zeer fel gestookte kagchel, vuur had gevat en de vlammen van alle zijden uitsloegen. De kinderen begonnen op jam merlijke wijze te schreeuwen en de volwassenen riepen om hulp,-maar al het daardoor ontstane geraas werd door het geratel van den trein overstemd. Het vuur nam steeds toe, en het houtwerk van den wagen, dat eerst onlangs nieuw geschilderd was, brandde felde vlammen sloegen reeds uit de portieren, toen het ongeval eerst door de overige reizigers werd bemerkt. Thans ontstond een algemeen hulpgeroep, totdat de trein tot stilstand was gebragt. De passagiers der overige waggons sprongen, toen zij het geroep hoorden en de vlammen zagen, uit de wagens, en het mag verwonderlijk worden geacht, dat zij geen zware verwondingen bekwamen. Toen de trein stilstond, werd de brandende waggou afgekoppeld en het vuur door het treinpersoneel gebluscht. ZbitBSTclantit Een bijzonder gelukkig spoorwegongeluk wordt door het Zwitsersche „Vaterland" medegedeeld. In den tunnel bij Lavorgo, op den Gotthardspoorweg, was onlangs een baanwachter op de rails gaan zitten om een oogenblik uit te rusten, en daarbij in slaap ge vallen. Een sneltrein uit Giornico kwam aanrijden; en de onvoorzigtige slaper werd door de locomotief medegesleept, 60 Meter ver. Toen kwam de tasch van den baanwachter, waarin hij eenige klapbussen had, welke voor signalen moesten dienen, onder een dei- wielen, en ontplofte. Ingevolge die knalseinen stond de trein spoedig stil. Men vermoedde al aanstonds een ongeluk, toen de baanwachter niet te voorschijn kwam. Na lang zoeken werd bij onder de locomotief gevonden. De man was tot aller verwondering nog levend, en volstrekt niet gevaarlijk gewond, ofschoon hij verscheidene kneuzingen had bekomen. Volgens een in de „Echo des Alpes" openbaar gemaakte opgave, zijn in de laatste 27 jaren 134 menschen bij het bergbeklimmen in de Alpen om het leven gekomen. Uit Madrid word het volgende aan de „Times" geschreven „Er zijn hier verscheidene telegrammen ontvangen blijkens welke in het buitenland het gerucht loopt, dat de in het laatst van December vervallene coupons der schuld niet betaald zullen worden. Het antwoord daarop luidt: dat geen regering zou kunnen aanblijven, die begon met het nationaal crediet zulk een slag toe te brengen, en dat senor Camacho in geen geval zijnen naam zou leenen aan het vernielen van een zijner schoonste werken. En als dit nog niet voldoende is, dan diene dat ik gemagtigd ben door de Bank van Spanje, die de voor den dienst der schuld aangewezen belasting int, te verklaren dat zij in overeenstemming met hare bekendmaking van vóór ongeveer 14 dagen, voortgaat coupons der buitenl. schuld welke in Dec. ver vallen, op te koopen, met 2 pCt. premie wegens het verschil in de wisselkoersen." JFraitfcrtjft, Een gevaarlijke dievenbende is dezer dagen door de Parijsche politie gevat. Bij een juwelier op den Boulevard Yoltaire kwam een man, die voor 50 fr. een horloge aanbood, dat wel 250 fr. waard was. Dat wekte de achterdocht van den juweliermaar hij hield zich alsof hij het aanbod aannam, en hij gaf den man,,een bediende" mede naar' zijn huis, waar deze hem betalen zou. De bediende nu was een in allerijl ontboden inspec teur van politie. Hij speelde zijn rol van juweliers- bediende goed en hield zich alsof hij voor eigen rekening ook wel kostbaarheden van den man wilde koopen. Hierover sprekende, kwamen beiden aan een huis op den Boulevard Charonne, waar een vrouw en vier kerels op den man zaten te wachten. Dezen lieten den ver meenden juweliersbediende, toen zij hoorden dat hij van hen koopen wilde, een menigte oorbellen, ringen, armbanden, kettingen, enz. zien, welke hij voor zeer geringen prijs kon krijgen. De inspecteur zocht het een en ander uit, voor 1000 francs, en ging toen heen „om geld te halen". Tien minuten later was het huis door de politie overrompeld, en de bende, met haar hoofdman, een Duitscher, Stoff genaamd, gevat. StofF is geruimen tjjd de schrik van den Faubourg St. Antoine geweest. Zijne vrouw werd gebruikt om de slagtoffere te lokken, die dan door de leden berooid, .eu soms vermoord werden. Twee mannen dezer bende, Italianen, hebben hunne medepligtigen aange wezen als de daders van verscheidene roofaanvallen en moorden in Parijs of de voorsteden. In de woning der gevangenen werd eene groote hoe veelheid gestolen goederen, valsche sleutels, wapenen en inbrekersgereedschappen van allerlei aard gevonden. België. De broodtentoonstelling, die tegen het einde van October te Antwerpen zou gehouden worden, zal nu waarschijnlijk plaats hebben in January of February. Uit alle landen kan ingezonden worden; ook de heeren, die met de beoordeeling belast zijn, zullen uit ver schillende volken gekozen worden, en wel door de be sturen der verschillende bakkersvereenigingenalleen de voorzitter wordt door het comité benoemd. De tentoonstelling zal waarschijnlijk drie dagen duren er zullen gouden, zilveren en bronzen medailles te behalen zijn. Op den dag der opening zal de heer Waller, te Delft, een voordragt over gist houden. iPuitstWawfo. Een treurig geval van moord is in de Berlijnsche voorstad Charlottenburg ontdekt. Dertien maanden geleden was een metselaar aldaar, Marunge genaamd, plotseling verdwenen, en kort daarna werden zijn vrouw en zijn zoon in hechtenis genomen, onder ver denking van hem vermoord te hebben. Zjj werden echter, wegens gebrek aan bewijzen, ontslagen. Maar nu heeft een pleegzoon van den verdwenen metselaar het geregt medegedeeld, dat Marunge door zijn vrouw en zijn zoon is vermoord. Op zijne aan wijzingen vond men het lijk van den vermoordde, in een kelder onder den grond verstopt. Amsterdam, 5 Dec. De Officier van Justiti alhier heeft de vervolging gelast van J. A. Fortuyn, wegens het voorstel door hem gedaan in eene openbare vergadering, die onlangs plaats hadinhetcaféMarktzicht in de Djjkstraat alhier, tot het houden van een bedel- togt door werkeloozen, welk voorstel door de aanwezige besturen van enkele vereenigingen werd aangenomen, en de opwekking bevat tot het plegen van een strafbare daad. Slagtoffere van de Amsterdamsche Socialistenjagt. Een stucadoor die zich tegen de politie verzette en een agent bloedig wondde, werd ingerekend, zoo ook Blom, een vriend van burger Eckhart, die op den Dam in een vechtpartij gewikkeld werd. Eckhart kreeg proces-verbaal omdat hij Blom wilde verlossen. De barbier Baars, vroeger haantje de voorste by den op- togt van Ommeren, toen hij een pistool lostte, kreeg nu een sabelhouw aan het hoofd, en een politie-agent in het café over eenige stoelen struikelende, kreeg een inwendige zware verwonding. Amsterdam, 5 Dec. Een reiziger zette gister avond in de wachtkamer van het Centraal-Station zijn valies neer en verwijderde zich een oogenblik. Toen hij terugkwam was het verdwenen. De man, die het gestolen had en vermoedde, dat er artikelen van groote waarde in geborgen waren, vond er echter niets in dan eenige pakjes Zeeuwsche chocolade. „Bal- oorig omdat er zoo weinig in was," gaf hij zich zelf bij de politie aan. Eenige grappenmakers te Amsterdam, kaapten bij nacht een bordje, „Te huur" Den volgenden morgen hing het aan 't gebouw der Vrije Universiteit. Dat'ter geen blijvende plaats had, laat zich denken. Ook het Handelsblad" meldt thans, dat de brand in het perceel hoek Kloveniersburgwal en Zandstraat te Amsterdam waarschijnlijk aan misdaad is toe te schrijvenDe man wiens lijk werd gevonden, Hendrik L'Amblé genaamd, oud 40 jaar, van beroep haarwer- ker, woonachtig te Zaandam, had het geheele boven huis, ingang hebbende zoowel in de Zandstraat als op den Kloveniersburgwal, ter zijner beschikking, maar hij kwam er slechts van Zaturdag tot Maandagavond van elke week. Eén kamer was gemeubeld. In deze kamer smeulde de brand. Er was weinig vlam maar veel hitte, zoodat de verf van de zoldering geheel en al was geblakerd, en het lijk van den verongelukte weinig brandwonden had. Door de hitte was 't als 't ware gestoofd. De brandwachts vonden het lijk, na genoeg geheel naakt. Het ledikant en het bed waren weinig beschadigd, hoewel stroomatras en tijk brand gaten vertoonden. De oorzaak van den brand, die overigens in het vertrek niet noemenswaardige schade aanrigtte, bleef in 't duister. De petroleumlamp en het petroleum- toestel waren in gaven toestand. Maar er zjjn aan wijzingen die doen vermoeden dat de brand is gesticht om de ontdekking van een misdaad te voorkomen. L'Amblé had een of meer personen op zijn kamer. Men heeft hem hooren spreken. De overburen op den Kloveniersburgwal hebben Maandagavond, om 5 uur, licht in de kamer gezien. Tegen 9 uur werd de smeu lende brand ontdekt, die zeer spoedig was gebluscht. De kamer heeft twee deuren, die beide digt waren. De straatdeur kon door L'Amblé niet zijn gesloten, omdat er van binnen geen sleutelgat is, slechts deur knippen, die niet waren opgeschoven. De straatdeur vond men echter gesloten. Dit is dus door vertrek- kenden gedaan. Op de kamer vond men fragmenten van een zijden vrouwenkleedingstuk en een contra merkje van een der schouwburgen van den vorigen avond. Verschillende voorwerpen van waarde die L'Am blé bij zich droeg, worden vermist, waaruit ten dui delijkste blijkt, dat, behalve welligt andere oorzaken, ook roof de aanleiding was tot de vermoedelijke misdaad. De onderstelling is gewettigd, dat L'Amblé door een persoon of de personen die bij hem waren, bedwelmd is en dat daarna het bed in brand is gestoken om den bedwelmde te dooden. Bevorderd aan de Universiteit van Amsterdam tot doctor in de plant- en dierkunde J. M. Janse, geb. te Middelburg, na verdediging van een academisch proef schrift, getiteld„De medewerking der mergstralen van de waterbeweging van het hout." TJti*eclnt, 5 Dec. De Provinciale Staten kozen heden met 21 van dè 39 stemmen tot Lid der Eerste Kamer, de heer Mr. Elout van Soeterwoude, (antir.) Het volgende verhaaltje, aan welks waarheid zeker wel mag getwijfeld worden, doet te Utrecht de ronde In de Doornboomsteeg had dezer dagen een ver schrikkelijk voorval plaats. Een echtpaar, aldaar wo nende, leefde sinds eenigen tjjd in onmin. De vrouw, op een goeden dag door haar man uitgenoodigd een nieuwe turfkist, pas door hem gemaakt, in oogenschouw te nemen, gaf hieraan gevolg, ofschoon meenende, dat zulk een luxe-artikel voor haar huishouden geheel overbodig was. In de keuken gekomen, ontsloot de man de kist, maar naauweljjks had zijn vrouw er zich over heen gebogen, of ze werd door den wreedaard aangegrepen en met ruw geweld in de kist geduwd. Het deksel werd digtgeslagen en de sleutel omgedraaid. Zoo zat de arme vrouw 6 dagen en 6 nachten in de kist, totdat eindelijk de buren, opmerkzaam gemaakt door een aanhoudend gekerm, de politie waarschuwden. Deze trok zich de zaak aan, verloste het slagtoffer en nam den woestaard in hechtenis. Ooltg^ensplaat5 Dec. Maandag 14 dezer, 's avonds ten half acht ure, zal Stot-Tai in het loge ment „De Vlashandel" van den heer L. Hobbel alhier, eene groote voorstelling geven. Deze wereldberoemde prestidigitateur had de eer o. a. op te treden voor Napoleon in, keizer van Frankrijk; Victor Emanuel, koning van Italië Abdul-Adyz-Kban, sultan van Tur kije; Amadeus I, koning van Spanje; Victoria, koningin van EngelandFrans Jozef, keizer van Oostenrijk Alfonso XII, koning van SpanjeNassr ed Din, Schah van PerziëAlexander II, keizer van RuslandHum- bert, koning van Italië; Abdul-Hannia-Khan, sultan van Turkije. Steenbergen, 5 Dec. Door Gedep. Staten is ingetrokken de aan de heeren D. Tool Cie te Hoorn verleende concessie voor den aanleg en exploitatie van een stoomtramweg op de provinciale wegen van de traversen te Steenbergen tot aan den Boomhilschen weg, van het dorp Kruisland af tot den ouden dijk bjj Oud-Gastel en van beoosten Oud-Gastel tot aan de Deurlegsche straat. Yerseke, 6 Dec. Op het laatst der vorige week wer den vijf der zes leden van een huisgezin plotseling onge steld. De zesde kon nog een buurman gaan verzoeken, geneeskundige hulp in te roepen. De dokter consta teerde vergiftiging en zijne daarop gebaseerde genees middelen bragten spoedig verzachting en genezing aan. De zesde persoon kreeg later dezelfde ongesteldheid, doch in geringere mate. Het gebruik van hoofdkaas of zult, welke ze dien avond voor het eerst van hun varken gegeten hadden, schijnt de oorzaak dezer ver giftiging geweest te zijn. Donderdagavond gingen eenige personen volgens gewoonte naar perceel 17 der Yersche oesterbank om hunne werkzaamheden aldaar te verrigten. Toen het water begon te wassen, keerden ze huiswaarts, gingen zoo zij meenden langs de gewone ljjn, doch geraakten door den zwaren mist zoodanig verdwaald, dat ze in plaats van aan den dijk op een veel verder van den dijk en dieper gelegen perceel teregtkwamen. Het was hun onmogelijk den goeden weg terug te vinden, zoodat zij zeker jammerlijk verdronken zouden zijn en zich daarop reeds voorbereidden, wanneer op hun aanhou dend angstgeroep niet een persoon, die zich op den dijk bevond, hun al roepende de noodige teregtwjjzingen gegeven had. Goes, 7 Dec. St. Nicolaas heeft het bijzonder druk gehad in de laatste dagen. Zaturdagmorgen verscheen hy in hoogsteigen persoon met zjjn knecht aan de kinderen der gemeentelijke bewaarschool voor onver- mogenden. In den namiddag werden ruim 250 onver mogende schoolkinderen door hem onthaald. Eene zee van melk en stapels lekkers verdwenen in de magen der jeugdige gasten, zonder eenig teeken van hun aanwezen achter te laten. Elk der kinderen ontving ook nog een kleedingstuk. Bovendien werd voor hen het tableau vivant. Sneeuwwitje vertoond. Heden avond brengt Z. H. een bezoek aan de leden van de vereeniging voor „Volksvermaken," waar hy voor elk der leden een lot in eene tombola, en nog eenige vermakelijkheden „rijden" zal. De commissie voor het St. Nicolaasfeest aan de kin deren van onvermogenden verdient den harteljjken dank van allen, die op 5 December een straaltje van het zonnetje van geluk gunnen aan de woningen en harten van hen, die daarvan maar al te vaak ver stoken blijven. Door vertrek naar elders heeft onze gemeente een ingezeten verloren, die we met leede oogen zagen vertrekken, Jhr. M. J. de Marees van Swinderen, aan vankelijk als volontair op de stedelyke griffie werk zaam. Van eenige plattelandsgemeenten bekleede hy den post van Burgemeester en ook daar heeft hij aangename herinneringen achtergelaten. Zijne groote kennis van het burgerlijk en administratief regt werden door ieder bewonderd. Dat hij later weigerde een eed te doen bij zijne installatie als raadslid en dat hij daardoor die betrekking verloor, is bekend. Van verscheidene philantropische instellingen was hij de ziel, zoodat bij het bestuur der vereeniging voor Weezen verpleging e. d. g. de naam van Jhr. M. J. de Marees van Swinderen niet vergeten zal worden. Terwijl men in sommige plaatsen 10 cents, in een enkele zelfs slechts 7 cents per kubieke meter gas betaalt, kost die hoeveelheid hier aan particulieren en aan de gemeente 14 cents. Dat de maatschappij, die in Goes voor de verlichting zorgt, goede zaken maakt en op verlenging der concessie hoopt, is nog al duidelyk. Een der grootste verbruikers van gas, de kastelein uit de sociëteit V. O. V., die per jaar wel 7000 kub. meter verstookt, zal vermoedelijk door het invoeren der „lampe beige" eene streep halen door de rekening der maatschappij, en deze, bedacht voor meerdere navolging, heeft den kastelein eene vermindering van den gasprjjs voorgespiegeld. Wanneer de maatschappij er op eene of andere manier toe gedwongen kon worden om den gasprijs in overeenstemming te brengen met dien in andere plaatsen, zouden de gemeente en vele particulieren er belangrijk by profiteeren. Wanneer binnenkort de aanvrage der maatschappij om verlen ging van concessie in den raad komt, kon zij wel eens tot haar nadeel ondervinden, dat zij te laat de bakens heeft verzet in weerwil van het verloopen van het getij. Uit Ellewoudsdijk schryft men weder van eene oeverafschuiving over eene lengte van 90 meter. In de onlangs te Keulen gehouden vergadering van aandeelhouders der „Badensche Schroefstoomboot- Maatschappy" werd besloten, het kapitaal dier Maat schappij te vergrooten en een nieuwe rivier-zee-stoomboot voor de vaart van Keulen op Londen, alsmede drie nieuwe rivierbooten voor den Rjjn te laten bouwen. De hierboven genoemde rivier-zee-stoomboot wordt gebouwd aan „De Schelde", te Vlissingen. Tholen, 5 Dec. In de heden gehouden vergade ring van de Afdeeling Tholen van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, had het bestuur onder de te behandelen punten op de agenda gebragt eene bespreking over de als typen geschatte perceelen van de ongebouwde eigendommen. Als resultaat daarvan besloot de vergadering zich tot het hoofdbestuur der Maatschappij te wenden, mét verzoek dat door haar pogingen zullen aangewend worden bij de Hooge Re gering tot wijziging der wet van 25 April 1879. Zierikzee 7 Dec. Gedurende de St.-Nicolaas- dagen zjjn aan het Postkantoor alhier 644 postpakketten ontvangen, 595 verzondeu. Totaal 1239 stuks be handeld. Uit bijlage C, behoorende bij de Memorie van antwoord en een overzigt bevattende van de rijks normaallessen op 31 December 1884, blijkt, dat destijds in Zeeland aan die lessen, in zes gemeenten gegeven, 66 onderwijzers en onderwijzeressen verbonden waren. Ze werden bijgewoond door 164 mannelijke, waarvan 39, en 92 vrouwelijke kweekelingen, waarvan 7 in 1884 hunne akte verkregen. Drie dezer inrigtingen te Middelburg, Zierikzee en Goes bebooren tot klasse Ade overigen, te Tholen, Oostburg en Axel, tot kl. B. Aan de 115 normaallessen is ons land, waarvan er in 1885 zes zijn opgeheven, waren op 31 Dec. 1884 werkzaam 1110 onderwijzers voor 2708 manneljjke en 1400 vrouweljjke kweekelingen. Van dezen kregen in '84 respectieveljjk 452 en 181 hunne of hare akte. Een vervalsching van oestersEen oester- kweeker verhaalde onlangs aan de redactie van het „Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen enz.," dat in België het feit herhaaldelijk geconstateerd werd, dat slechts kleine Portugeesche oesters in onze Zeeuwsche oesterschalen gestopt worden, en dat zoo doende niet alleen de kooper bedrogen wordt, doch bovendien onze teregt zoozeer beroemde oestercultuur in discrediet komt. Eene oude weduwe te Wildervank, ruim 100 jaar oud, nog zeer kras en bjjkans nooit ongesteld, meende vóór een paar dagen, dat zjj zou sterven. Op haar bevel kwam de familie bjj haar, die dan ook wel zag, dat 't oude mensch zeer ziek was en zich op het ergste voorbereidde. Er werd gedurende twee dagen opgepast en 's nachts gewaakt; thans evenwel is de oude vrouw weer zoodanig opgeknapt, dat zjj haar oude bezigheden verrigt, smakelijk eet en nog zonder bril de courant leest. Zjj zegt volkomen genezen te zyn, hetgeen haar waarljjk pleizier doet. Te Maastricht heeft Woensdagavond in de Sint- Andries-kazerne eene ontploffing plaats gehad in de privaatput. Een zware deksteen werd tegen het plafond geslingerd, terwjjl vier manschappen, die zich op de privaten bevonden, opgenomen en tegen den muur geworpen werden. Allen kwamen gelukkig met den schrik vrjj. Men vermoedt, dat door het werpen van een brandende lucifer in een der privaten de daarin aanwezige gassen zich ontwikkeld en de ontploffing veroorzaakt hebben. Dit is de tweede maal dat iets dergeljjks daar is gebeurd. Eenigen tijd geleden hebben zich alle huurders van bouwlanden op „Oranje Nassau's-Oord," bij Renkum, met een adres tot Zjjne Majesteit den Koning gewend, waarin zjj verzochtenom maatregelen te nemen of vermindering van pacht toe te staan, daar zjj door het groot aantal schadelijk wild niet meer in staat waren met eenig goed gevolg veldvruchten te telen. Naar aanleiding van dit adres, heeft Z. M. de Koning bevolen, dat eene buitengewone drijQagt op het landgoed zal gehouden worden. Zouden de pachters niet beter geweest zyn met vermindering der pacht? Bjj een goud- en zilversmid te Deventer deed een veertienjarig meisje uit Veesen Vrijdag eenige in- koopen en gaf daarbjj een 3 percentB Amsterdamsch premielot in betaling. Dit kwam den winkelier eenigszins vreemd voor; hij gaf aan de politie daarvan kennis, en het bleek toen, dat dit premielot sedert 3 Oct. jl. vermist werd door den heer P. te Deventer. Men ver moedt dat het hem ontstolen is. Het onderzoek wordt voortgezet. Dat een werkzame geest Prof. P. Harting tot op de laatste dagen zjjns levens, voor de noodlottige be roerte hem trof, heeft bezield, kan het best bljjken uit het feit, dat hy den 25sten November een eigen handig geschreven breedvoerig antwoord zond aan den heer J. Hobbel op een tiental vragen, die deze over de quaestie of wjj de ljjken onzer afgestorvenen be- hooren te begraven of te verbranden in de November aflevering van „De Dageraad" plaatste. Het antwoord van Prof. Harting zal in de Januarjj-afl. van gemeld tjjdschrift een plaats erlangen. In het diaconiegesticht der Ned. Herv. Gem. te Tholen zijn tot vader en moeder benoemd de heer L. Bruijnzeel en echtgenoote. Een 69-jarig man werd dezer dagen te Heeren veen voorloopig in arrest gebragt wegens bedelarjj. Hij verzocht weder naar Veenhuizen te worden opge zonden, waar hjj reeds 42 jaren lang verpleegd was geworden. TELEGRAMMEN. Berlijn, 7 December. De Duitsche Regering ijvert krachtig voor de ver lenging voor eene maand van den Servisch-Bulgaarschen wapenstilstand. De Vorst van Bulgarjje bljjft zich daartegen verzetten. Moskou, 7 December. Gisteren is alhier, even vóór de voorstelling, de Duitsche Schouwburg geheel afgebrandgeen menschen- levens zjjn te betreuren. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Spjjkenisse door ds. A. J. E. van Dick, te Nieuw-Vossemeer c. a. Burgerljjke Stundl van Ziei-ikseee. geboren: 13 Nov. Een zoon van J. den Dekker en W. Smit. Eene dochter van J. Tujjtel en K. Versteeg. 15 dito. Een zoon van C. de Jonge en P. Laban. 16 dito. Een zoon van J. Wilson en C. Verjaal. 20 dito. Eene dochter van C. Loenjers en E. Reedjjk. 21 dito. Eene dochter van S. van Leeuwen en M. van de Zande. 25 dito. Een zoon en dochter van W. v. d. Houten en A. Hart. Eene dochter van L. v. d. Houten en B. Houdkamp. Eene dochter van H. Schults en P. de Voogt. 27 dito. Een zoon van W. van Bezooyen en B. F. Theeuwis. 28 dito. Een zoon van J. L. van As en N. van den Houten. 29 dito. Een zoon van F. Boogerd en P. J. van Beveren. 30 dito. Een zoon van J. Bolle en Th. Fluyt. Eene dochter van W. P. Brouwer en J. de Vlieger. 1 Dec. Een zoon van J. A. Gillisse en W. van 'tNoorder.de. 2 dito. Een zoon van F. Verhage en J. P. van Loo. gehuwd: 16 Nov. D. van der Graaf, 33 j., jm. en J. J. Smal- legange, 24 j., jd. 25 dito. J. Legemate, 34 j., jm. en A. S. Paasse, 24 j., jd. 2 Dec. G. Flikweert, 24 j., jm. en P. van der Have, 22 j., jd. overleden: 19 Nov. W. Koojjman, 85 j., Weduwe J. van der Bijl. M. de Graaf, 9 m., d. 20 dito. M. Leeuwe, 61 j., Weduwe M. C. Eujjer. 26 dito I. A. Moer- mond, 7 w., z. 30 dito. C. M. de Bie, 63 j., Wed. J. B. Verschuur. 2 Dec. A. J. Wansink, 68 j., Weduwn. W. van der Nood, 57 j., man van E. Zwaan. 3 dito. C. L. Schattenburg Collmann, 39 j., vrouw van S. Muste. Stoomboot „ZEELAND." m-G rat? Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. DECEMBER 1885. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dingsd. 8'smorg. 8.—u. Woens. 9 'smorg. 9.u. Dond. 10 9.—Vrjjd. 11 9.-» Zaturd. 12 9.—Maand. 14 9.— De Directeur, A-. van GASTEL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1