Z1ERIKZ£ESCHE NIEÜWSBOM. No. 5165. Zaturdag 5 December 1885. 42ste Jaarsr. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. SÜwsïi'ït». 3Swlgsm)ie. ütaU®. Haaltje. JFtattft rijft. Schipper A. v. d. U.UCHT Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ots.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. POSTERIJE IV. Ten behoeve van den dienst der 3?alil<etpost, zal het Postkantoor alhier op Zondag den 6den December a.s., ©ven. als op werkdagen geopend zijn. De Directeur, M A R E E U W. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zie rikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalin gen betrekkelijk de Nationale Militie MAKEN BEKEND dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den lsten Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1867 zijn geboren, zal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den 31sten Januari 1886, van des voormiddags 10 tot des namid dags 1 uur dat voor ingezeten wordt gehouden lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staats blad no. 44) 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar waarin hy zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad no. 72) dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verplicht is zich zoodra dit plaats heeft, ter in schrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd inge zeten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschied: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3o. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader ot voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet); dat ieder, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verplicht is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden, zijn moeder, of, zijn beiden over leden, zijn voogd tot het doen van die aangifte ver plicht is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebracht dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van 25 tot 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den rechter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maan den zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de eerste maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 2 December 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van deb LEK de CLERCQ. De vroeger reeds vermelde beweging onder de Amerikaansche Israëlieten, ten gunste van de viering van den Sa bath op Zondag in plaats van op Zaturdag, begint veld te winnen. Op eene vergadering van rab bijnen der Hervormde Hebreeuwsche kerk, onlangs te Pittsburg gehouden, werd besloten, dat die verandering volstrekt niet in strijd ia met den geest der wetten van het Jodendom. De zeventienjarige nicht van den Markies van Lome, miss Ellen Costellac, een der mooiste meisjes van Engeland en eigenares van een groot vermogen, is met een koetsier, die Anderson heet, gehuwd en vader van zes kinderen, gevlucht. Twee detectives vonden het paar in eene armzalige woning te Knighton, waarin beiden in zeer bekrompen omstandigheden leefden. Zij werden gearresteerd; Ellen weende voortdurend en riep„Ik bemin hem en wil niet van hem scheiden.' Hittslanto, Regtszaken zijn in Rusland aan de orde van den dag en de lezers van „tafereelen uit de lijfstraffelijke regtspleging" kunnen er hun hart in ophalen. De nihi listen zorgen steeds voor stof. Zij zitten niet stil, hoewel men in den laatsten tijd minder van hen hoort en eerlang zal de zaak behandeld worden van een nihilistisch complot, dat zich ten taak stelde Polen „in beweging" te brengen. Er zijn 29 beschuldigden, die onder den schijn van liefdadige bedoelingen, als leden eener afdeeling van het Roode Kruis bijeen kwamen en hunne revolutionaire plannen beraamden. Het merkwaardigste is wel, dat de hoofdschuldige Bardowsky, vrederegter is. Maar het zijn niet de nihilisten alleen, die aan leiding geven tot geruchtmakende processen. De ambtenaars-wereld wordt telkens door zeer merkwaar dige exemplaren op de bank der beschuldigden ver tegenwoordigd. Pas is de zaak tegen Maroniwitsch afgeloopen, die beschuldigd werd van moord op Sarah Becker en door verschillende regtbanken eerst schuldig en toen geheel onschuldig bevonden werd of een zijner collega's een „pristaw" zooals hij, Gola- watsjoff, zal wegens opligting, afzetterij en daaraan verbonden misdrijven teregtstaan. Een „pristaw" is het hoofd der politie in zyn district en in die hoedanigheid kan hij doen wat regt is in zijne oogen, al is het duizenmaal onregt in de oogen van anderen. Want de hemel is hoog en de Czaar is verEr zijn zelfs ook in Rusland onkreukbare politie ambtenaren en de heer Gresser, de pristaw van Peters burg is een schitterend voorbeeld. Maar hij is eene uitzondering en mannen als MeroniwitschenGolawatsjoff zijn in overeenstemming met den gewonen regel. Zij worden zelden gestraft, want het is gevaarlijk een pristaw te beschuldigen en men begrijpt, dat Golawatsjoff, die niet als Maroniwitsch een moord heeft begaan, de burgerij te Kroonstad, voor wier veiligheid bij moest zorgen, wel zeer moet hebben geërgerd, om eene aanklagt uit te lokken. De stad werd feitelijk door hem gebrandschat en dat naar een vast stelsel. Hij liet bijv. kroegen sluiten en veroorloofde later die weer te openen tegen betaling van 500 a 1000 roebels. Hij verbood een wijnhandel geen kroeg op grond van eene oude bepaling, dat zulk een affaire niet binnen zekeren afstand van eene kerk mag worden uitgeoefend, wat hier het geval was. Maar de wijn handelaar begreep wat hij bedoelde en voor eemge honderden roebels sloot de „pristaw" het oog voor de wet, die hij eerbiedigde door haar links te laten liggen, en de zaak werd heropend. Yoor het overige was hij een goed vriend van zijne vrienden en er waren achtenswaardige gentlemen onderDe eigenaar van een speelhol bijv., die tot zijne speciale vrienden be hoorde, kon geen kwaad doen. Op zekeren dag deed een burger bij de politie de aangifte, dat hij in be doelde inrigting totaal was uitgeplunderd. Hoe werd de klagt verhoord Twee politie-agenten sloten den klager op en sloegen hem zoolang, tot een officier hem bevrijdde. Natuurlijk betaalde de pristaw nooit zijne schuld- eischers. Dat behoorde by zijn stelsel. Zekere Matsjigen had hem veertienhonderd roebels geleend en vroeg die later op, toen hij in moeijelijke omstandigheden ge raakt, het geld dringend noodig had. Golawatsjoff weigerde, de andere had de stoutheid hem bij den gouverneur aan te klagen en toen ontdekte de pristaw plotseling, dat Matsjigen een nihilist en hoogverrader was. De arme man werd geheel geruïneerd. Zelfs de gemeenteraad van Kroonstad, de Duma, werd door den waardigen politie-ambtenaar afgezet. Zoo liet hij zich meer dan tweeduizend roebels betalen voor het verlof om eene straat naar de haven te leggen door een park, dat door de regering vroeger aangelegd was. Niemand durfde, na het voorbeeld van Matsjigen klagen. „Hoe zouden wij zeiden de getuigen bij de instructie, „wij zijn arme lieden." Het was ten slotte naar het schijnt een geestelijke, die 'den moed had, den gevreesden despoot aan te klagen. Het zwaard der overheid tegenover het gees telijk zwaard der kerk, dat is meer gezien en in dit geval behaalde, wat niet altijd voorkomt, het laatste de overwinning. De priester Joannes, te Kroonstad als een heilige vereerd, bragt tegen den pristaw eene zware beschuldiging in. Bij gelegenheid van een brand had hij door zijne manschappen een liefdadige instelling bedaard laten afbranden, om een bordeel te redden. Het feit schijnt, evenals de andere trouwens, volkomen bewezen. Dat zijn Russische toestanden. IPhilippopel3 Dec. De beide Turksche ge delegeerden zijn alhier aangekomen. Gisterenavond had eene vergadering plaats in het bisschoppelijk paleis zy werd bijgewoond door de voornaamste inwoners en verscheidene vertegenwoordigers uit de provincie. Met algemeene stemmen werden resolutiën aangenomen, verklarende dat ieder voorstel, niet strekkende tot vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië, zal worden verworpendat de vergaderden alle tractaten, strek kende tot herstel van den status quo ante, zouden weigeren en dat de Turksche gedelegeerden moesten worden uitgenoodigd hunne zending uit te stellen en de provincie te verlaten, des te meer daar de Rumeliërs alleen Sofia als hoofdstad erkennen. Eene deputatie van 7 leden werd benoemd om deze resolutiën aan de buitenlandsche consuls mede te deelen. 3?irot2 Dec. Daar de Porte opnieuw een com missaris naar Rumelië heeft gezonden, zoo is eene Rumelische deputatie bij prins Alexander komen pro testeeren ten gunste van het behoud der vereeniging van Rumelië met Bulgarije. De prins antwoordde hierop in gunstigen zin en verklaarde verder dat hij heden zoowel als gisteren gereed was zich toe te wijden aan de heilige zaak van Bulgarije. Een gemagtigde van Servië kwam het voorstel doen tot eene wederkeerige ontruiming en tot verlenging van de wapenschorsing met eene maand. Dit voorstel werd verworpen. Prins Alexander deed een tegen voorstel, volgens hetwelk Bulgarije Pirot zou bezet houden, terwijl Servië het grondgebied van Widdin zou ontruimen. De toestand is gespannen. Bij de Italiaansche stad Castellamare heeft men dezer dagen in een bergkloof het lijk van een 12-jarigen knaap gevonden, blijkbaar vermoord. Wie hij was, of vanwaar hij kwam is niet bekend. Men had hem eenige dagen te voren daar voor het eerst gezien, in gezel schap van een bejaard heer. Deze, die met den knaap in het „Hotel de Genève" te Napels logeerde, en een onleesbaren naam in het vreemdelingenboek geschreven laad, is spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat hij de moordenaar is en dat de misdaad met een erfenis in verband staat. Er zijn drie Duitsche handwerkslieden gevat, onder verdenking van deu moord maar waarschijnlijk zullen zij wel blijken niet de ware schuldigen te wezen. Koning Alfonso's begrafenis is met al het oud- Spaansche ceremoniëel gevierd, somber en schilder achtig, uit den nacht der middeleeuwen dateerende. Op het escuriaal aangekomen, besteeg de processie langzaam den heuvel naar het klooster. Toen de lijk wagen voor de poort aankwam, was deze gesloten. De ópper-kamerheer klopte aan de poort. Eene stem van bin nen antwoordde „Wie wenscht binnen te treden Het antwoord luidde„Alfonso de twaalfde." Toen werden de poortdeuren opengeworpen. In de grafkelder daalde niemand af dan de prior, de minister van gratie en justitie en de opper-kamerheer. De doodkist werd op eene tafel geplaatst in het gewelf van zwart marmer, waarin de koningen van Spanje allen in marmeren tombes rusten. De opperkamerheer sloot de lijkkist open, die met goudlaken overdekt was, nam het glas, dat des konings gelaat bedekte, er af, verzocht vol komen stilte, knielde neder, en riep driemalen luide aan het oor van den dooden vorst: „senior, senior, seniorDaarna stond hij op, zeggende„De koning antwoordt niet. Het is dus waar dat de koning dood is." Hij sloot de lijkkist weder, overhandigde de sleutels aan den prior, en den staf, het teeken zijner waardig heid, in stukken brekende, wierp hij die stukken aan den voet der tafel neder. Er zijn te Parijs gedurende de maand November niet minder dan 1100 personen als landloopers en bedelaars opgepakt. Het zijn voor het meerendeel jongelieden. Er zijn echter tien grijsaards van 70 jaren onder. Twee van deze laatsten hebben verklaard, dat zij sedert dertig jaren geen bepaald verblijf hebben gehad, tenzij in de gevangenis, gedurende het slechte jaargetij. Amsterdam, 3 Dec. Omtrent den bewoner van de bovenkamer in een perceel der Zanddwarsstraat alhier, die Dingsdagavond bp een brand omkwam, verneemt de „Amst." dat door de politie een streng onderzoek is ingesteld, naar aanleiding van het feit, dat het lijk met zware brandwonden op het niet door het vuur aangetaste bed is gevonden. De kamerdeur vond men gesloten, terwijl onder het ledekant de vloer brandde, waardoor dan ook de be woners van het voorhuis tot de ontdekking van den brand kwamen. De bewoner, een handelsreiziger, bewoonde alleen zijne kamer. In de nabijheid van het bed moet een dameshandschoen zijn gevonden. De Amsterdamsche politie heeft drie personen, onder wie de bekende paneelzager Lavertu, gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan den diefstal van 107 zilveren en 80 gouden horloges op den Haar lemmerdijk 4 aldaar. Yan de gestolen uurwerken waren er eenigen beleend in de stadsbank van leening en in andere huizen van verkoop met regt van wederinkoop, op naam van de vrouw van Lavertu. De dieven hadden in de Bickerstraat een kamer waar zij hunne bijeen komsten hielden. De bestolene zal nu weldra weder in het bezit gesteld worden van het volledig getal bij hem ontvreemde horloges. Zaturdag heeft de sociaal-democraat P. van der Stadt Jr., tot nog toe machinist op de fabriek „de Hollandia" van de heeren Bloemendaal en Laan te Zaandam, afscheid genomen van zijn patroons om zich te Amsterdam te gaan vestigen, waar hij later zal optreden als concierge van het te bouwen vereenigings- lokaal der sociaal-democraten. Bij een slijter te den Helder werden dezer dagen uit de uitstalling voor de winkelruit twee flesschen drank ontvreemd. De dief zal zich echter het hiervan voorgestelde genot hebben moeten ontzeggen, daar de met zorg gelakte en van een cognac-etiquet voorziene flesschen gevuld waren met zeewater. Door onder vinding wijs geworden, had de winkelier dezen maat regel op zijn uitstalling toegepast. 's Graveubag1©2 Dec. Het model van de nieuwe muntbiljetten is gereed en proeven daarvan werden heden door den Minister van Financiën, in de zitting van de Tweede Kamer voor de leden ter 'oe- In den afgeloopen nacht heeft alhier zekere vrouw H., sedert 6 dagen kraamvrouw, in eene vlaag van ijlende koorts hare woning aan den Zuid- Oost Buitensingel verlaten. Den geheelen nacht werd vruchteloos naar haar gezocht, totdat men heden ochtend haar lijk uit het water aan dien Singel op haalde. Naar men uit zeer goede bron te weten kwam, zal Van Rijsselberghe, die voor het Hof van Cassatie te Londen verschijnt ter behandeling van de uitleve- ring8aanvraag van ons land, als exceptie opwerpen dat hij geen Nederlander is. Ylaardingen, 2 Dec. Gisteren kwam binnen de sloep „Noordster," schipper A. van Hoogteylingen, van den reeder A. Hoogendijk Jz. Genoemde sloep lag den 28 November jl. op 57° N. breedte aan de beug (zoogenaamd tot uitoefening der kabeljauw-visscherij) en ontdekte de stoomboot „Lu- cretia," kapt. Grigs, te huis behoorende te Nortshields, met spoorijzer van de Oostzee naar Civita Vecchia. Deze boot had te worstelen gehad met een hevige stort'.ee, waardoor zij plat op zijde geworpen en op het punt was van te zinken. Al de booten waren reeds weggeslagen en het was voor de sloep bijna onmogelijk een boot uit te zetten. Het werd echter beproefd en de schipper der sloep sprong alleen in de bootslechts 2 man durfden hem te volgen. Met levensgevaar trachtte hij de bemanning te redden, hetgeen de eerste maal niet mogt gelukken; daarna roeiden zij het stoomschip om naar de lage zijde, hetwelk zij tot drie malen toe herhaalden, omdat de kleine boot slechts l/3 der bemanning, die uit 23 koppen bestond, kon bevatten. Eindelijk gelukte het hem de geheele be manning te redden en hier behouden binnen te brengen. De stoomboot is gezonken. Botterdam, 3 Dec. Eenige leden van de afdee ling Assen van het bond voor Algemeen Stemregt hebben, naar aanleiding van hetgeen in de algemeene vergadering van dat bond te Amsterdam is voorgeval len, voor het lidmaatschap der afdeeling bedankt, daar zij niet verkiezen langer tot een bond te behooren, waarin de sociaal-democraten den boventoon voeren. Yevselro, 2 Dec. Heden morgen is hier een begin van brand ontstaan door het uitblazen eener petroleumlamp. Een gordyn en eenig linnengoed is verbrand, terwijl een kindje van drie a vier maanden eenige brandwonden heeft bekomen. Na het verwijderen der lamp, was men den brand spoedig meester. In de heden avond gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld. Ingekomen eene kennisgeving van het overlijden des heeren Joos Sinke, raadslid alhierde Raad besloot een adres van rouwbeklag te zenden. De Voorzitter deelt mede, dat Gedeputeerde Staten de onderhandsche verhuring van het ziekenhuis hebben afgekeurd op grond dat het gebouw gesticht is voor de openbare dienstzij willen echter wel vergunning verleenen om het gebouw tijdelijk tegen eene bepaalde vergoeding te laten bewonen. De verordening op de heffing van het vergunnings- regt werd eenigszins gewijzigd, tengevolge van een kleine opmerking van Gedeputeerde Staten. Verder werd de voordragt opgemaakt voor een' zetter; eene vacature is ontstaan door het over lijden van den heer J. Sinke. Als candidaten wer den gekozen de heeren A. Goeman en J. C. Van der Burght. De Voorzitter deelt mede dat Burgemeester en Wethouders de verkiezing van een nieuw raadslid hebben bepaald op 23 December en zoo noodig de herstemming op 6 January. Tot leden van het stem bureau werden benoemd de heeren J. de Koeijer, Wet houder en G Schipper. De Voorzitter maakt bekend, dat de wijzigingen in het leerplan van school no. 2, ten opzigte van het onderwijs in de Fransche taal, door Burgemeester en Wethouders zijn goedgekeurd, zooals die door het hoofd van genoemde school zijn voorgedragen en dat het dagelij ksch bestuur voorstelt een schoolgeld te heffen van ƒ5 per jaar of van ƒ10 voor den geheelen cursus van 3 jaar. Met algemeene stemmen wordt besloten om het besluit aan de Koninklijke goedkeuring te onderwerpen. Nog is ingekomen een brief van het Kerkbestuur dezer gemeente, waarin wordt berigt, dat de Kerk voogdij, onder nadere goedkeuring van het Provinciaal collegie van toezigt en van de notabelen, aan het westeinde der kerk een toren wil bouwen, indien de gemeente eene subsidie wil geven van ƒ10,000 of zooveel als de kosten van den toren zullen bedragen; dat de kerkvoogden in dit geval het onderhoud van den toren, voor zooveel het kleine herstellingen be treft, voor rekening der Kerk zullen nemen, doch in later tyd, bij zware reparatiën de ondersteuning der burgerlijke gemeente zullen eischen dat de Kerkvoogdij de kosten van het plaatsen en onderhouden van het uurwerk niet voor hare rekening nèemt dat de Kerkvoogdij tevens bereid is aan de burger lijke gemeente het stichten van een toreu bij de Kerk over te laten, daarvoor den grond af te staan en eene subsidie in eens of een jaarlijksche huur by te dragen. Er wordt besloten, dat de burgerlijke gemeente voor eigen rekening een toren zal bouwen tegen het west einde der Kerk, onder voorwaarde dat de Kerk eerst kosteloos afstaat den grond waarop de toren moet gebouwd worden, benevens een weg of pad, dat toe gang tot den toren verleent, en dat de Kerk een derde deel in eens bijdraagt in de kosten voor een nieuwen toren. De heer W. van Oeveren Sr. deelt aan de vergade ring nog mede, dat hij tegen 1 Jan. 1886 ontslag neemt als ambtenaar van den burgerlijken stand. In de maand November werden door het rijks telegraafkantoor behandeld 1084 telegrammen, tegen 876 in die maand van het vorige jaar. Yex'seke, 4 Dec. Er loopt een gerucht, dat op een perceel van de oesterbank onder Krabbendijke eene partij oesters gestolen zijn. Oosterlaixd, 3 Dec. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat in het jagt onder Oosterland, Bruinisse en Sirjansland, behoorende aan den heer Steengracht, tusschen 23 en 28 November, dus in 5 dagen tijds, 611 hazen, 36 konijnen, 20 patrijzen, 8 houtsnippen, 1 taling, 1 eend en 1 wulp, dus gezamen lijk 678 stuks wild zijn geschoten. Dagelijks namen gemiddeld 8 heeren aan de jagt deel. Zi©ril£25©e, 4 Dec. Door de arrondissements-regt- bank zijn heden veroordeeld lo. A. L., koopman te Zierikzee, wegens het aan iemand toebrengen van slagen, gepleegd met voorbe dachten rade, tot 1 maand celstraf 2o. M. B., arbeider te Zierikzee, wegens mishandeling, tot 3 dagen celstraf 3o. A. K.jhrbeider te Zierikzee, wegens mishandeling, tot 3 dagen celstraf; 4o. B. van der P., arbeider te Noordwelle, wegens mishandeling en beleediging, tot 2 boeten van 8 subs. 3 dagen gevangenisstraf voor elke boete 5o. M. B. huisvrouw van S. van K., arbeidster te Nieuwerkerk, wegens mishandeling, tot 3 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf 6o. W. P., arbeider te St.-Maartensdijk, wegens mis handeling tot 3 dagèn celstraf 7o. F. V., koopman te Oud-Vosmeer, wegens belee diging van bedienende beambten, tot ƒ8 boete, sub3. Benoemd tot Agent van Politie 3de klasse te Zierikzee, C. Weststrate, gepasporteerd Maréchaussée te Hontenisse. Onder de te Groningen geëxamineerden voor Middelbaar Onderwijs in de Hoogduitsche taal komt als toegelaten voor de heer J. Goemans te Amsterdam, geboortig van Serooskerke (Schouwen). Door den Min. van Waterstaat, Handel en Nij verheid is o. a. bepaald, dat de surnumerair by de Posterijen, S. Gaanderse, zijne functiën zal uitoefenen te Zierikzee. In de maand November zijn te Tholen aan het rijkstelegraaf kantoor 744 telegrammen behandeld, als: 131 aangenomen 250 ontvangen, 9 dienstbrieven en 354 opgenomen en verder geseind. Te Oud Vosmeer 163, zijnde 88 aangenomen en 75 ontvangen. Te Tholen zijn dit jaar reeds 2257 telegrammen meer behandeld dan in 1884. Het aantal bedraagt nu reeds tot 1 December 6525. Bij de in de vorige maand gehouden examens der posterijen, werd met goed gevolg het z. g. n. klein directeursexamen afgelegd door den heer J. M. Hurstjes, geagreëerd klerk aan 't postkantoor te Dirksland. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN te Kustlicht Westerschouwen, gedurende November 1885. In tien afbappingen werd 47.8 Mlm. water verzameld, er viel dus 478 M'. per Hectare, zoodat de bannen 889080 MJ. water ontvingen. Het water steeg slechts 0.1 m. Te Zevenbergen is in openbare veiling verkocht de fabriek toebehoorende aan de Naamlooze Vennoot schap „de Zevenbergsche Beetwortelsuikerfabriek" „de Phoenix" in liquidatie, aan den Heer J. v. A. de Bosson, suikerfabrikant aldaar, voor/ 55,660. Hierbij komt nog eene som van ƒ14,368 voor overneming van de losse Uit Rozendkal (N.-Br.) schrijft men, dat de omloop van Belgische centen aldaar zoo sterk toeneemt, dat men bijna geen Nederlandsche centen ziet. Het uitgeven en ontvangen van die centen geschiedt in de winkels en koffijhuizen zonder eenige moeite. Onlangs bood eene boerin op de markt te Does burg eene zware mand met varkensvleesch ten verkoop aan. Spoedig deed zich eene koopster op en de mand werd met haren inhoud gewogen om den prijs van het vleesch, dat per pond zou berekend worden, te bepalen. Nadat dit geschied was, werd de waar uit de mand genomen, om daarna de mand te wegen en vervolgens het gewigt van deze van het geheel af te trekken. Maar nu bemerkte de koopster, dat de boerin een breekijzer, dat zich tusschen het vleesch bevond, be hendig wilde wegnemen en onder haar schort verbergen. TableauDe boerin verontschuldigde zich met te zeggen, dat haar man „metselaar" was, en bij ongeluk het breekijzer in de mand had gelegd. Te Rilland is een twist ontstaan tusschen een vader en zijn stiefzoon, waarbij deze laatste gevaarlijk met een mes werd gewond. Er is reeds proces-ver baal opgemaakt. Omtrent de nog steeds onbesliste vraag der aanleg- haven van de nieuwe Duitsche stoomvaartlijnen wordt weer eens iets vernomen. Volgens een berigtgever van den „Temps" heeft de Minister von Bötticher aan een commissie van den Duitschen Rijksdag medegedeeld, dat de nieuwe stoom vaartlijnen den lsten Julij a.s. geopend zullen worden en dat men waarschijnlijk Vlissingen als aanleghaven zal kiezen, omdat de havens van Rotterdam en Ant werpen slechts gedurende een gedeelte van het jaar toegankelijk zijn. Intusschen werd nog onderzocht, of het niet wen- schelyk is, alle goederen regtstreeks uit Bremerhaven te verzenden. Benoemd aan de ambachtschool te Middelburg tot leeraar in het smeden, J. Baljon te Middelburg. Voor het nemen van een spaarbankboekje bij de Rijksspaarbank is het niet noodig, dat de persoon, te wien3 name men het boekje wenscht gesteld te zien, zelf aan het postkantoor verschijne. Vooral voor hen, die, ter gelegenheid van Sint-Nico- laas of op den Nieuwjaarsdag, iemand met een spaarbankboekje willen verrassen, is deze, ten gerieve van het publiek gemaakte, bepaling van belang. De Standaard geeft de volgende formule voor een nieuw art. 194 der Grondwet: «Het geven van onderwijs is vrij, en behoort slechts voor zooverre er niet ,op andere wijze in voorzien wordt, tot de taak der Overheid. «De wet regelt de inrigting van het onderwijs dat van Overheidswege gegeven wordt. Bij het onderwijs, van Overheidswege op lagere en middelbare scholen en gymnasiën gegeven, blyft al hetgeen regtstreeks op den godsdienst betrekking heeft buitengesloten. »De kosten van dit onderwijs worden uit de school gelden bestreden. «Slechts bij niet genoegzaam vermogen van de ouders of verzorgers der schoolgaande kiuderen, om het school geld zei ven te betalen, wordt dit geheel of gedeeltelijk gekweten uit de openbare kas. «Uit deze kwijting ontstaat een regt op evenredige uitkeering uit de openbare kas tenbehoeve van kin deren, die de vrije scholen bezoeken. »Het toezigt van de Overheid over het vrije onder wijs mag zich niet verder uitstrekken dan tot de be kwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer en wordt geregeld door de wet. «De regelen, volgens welke uit de openbare kas gelden ten behoeve van het onderwijs te verstrekken zijn, worden bij afzonderlijke wet vastgesteld. »De Koning doet jaarlijks een verslag van den staat van alle in den lande aanwezige scholen aan de Staten- Generaal toekomen". KERKNIEUW S. Beroepen bij de Herv. Gem. te Middelburg, ds. J. G. de Mol Moncourt, pred. te Vriezen veen. Beroepen te Horssen (cl. Nijmegen), ds. G. van Kempen te Bruinisse. Beroepen te Prinsenland en Dirksland Ds. J. H. Wiersma, te Harmeien. Braiuisse. Bij de plaats gehad hebbende jaar lijksche aftreding van Kerkvoogden en Notabelen, is tot kerkvoogd gekozen de heer J. Goudzwaard Jr. in plaats van den heer A. van Popering Mz. aftredend kerkvoogd, en zijn als Notabelen herkozen de aftredende heeren C. Padmos Jz. en Johs. Jumelet Hz. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zleb.ik.zee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 6 December 1885. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. 37. Collecte voor de Theologische School. Donderdag ÏO December, 's Avonds 7 ure, BIJBELLEZING. Gemengde Berigten. Onder de 70 sollicitanten naar de betrekking van politie-agent te Gorinchem bevindt zich ook een hulp onderwijzer. In Amerika is eene draaijende gevangenis gemaakt; zij bestaat uit een ijzeren cylinder van drie verdiepingen, elk van tien cellenop elke verdieping is slechts ééne deur in den wand, zoodat niet meer dan een gevangene te gelijk eene cel kan verlaten. De heeren, die daarheen gebragt worden, gaan dus niet zitten, maar draaijen. Een draayende brood prediker te Hansdorp heeft geen succes gehad op zijn speech over de zang, want het feest is schitterend en in de beste harmonie afgeloopen en geen duivel was er te zien, maar die man houdt van geen vrede en vreugde, hij is meer een beoefenaar der vraatzucht, dat bewijst zijn corpus. Te Ou. zal op St. Nicolaas-avond ten tooneele worden gevoerd een tooneelspel in drie bedrijven; 1ste bedrijf, Mientje en Pietje, of de twee onbeschaamde meisjes2de bedrijf, de togt over den zeedijk; 3de bedrijf, een vechtpartij tusschen meisjes en jongens. Kaartjes zijn te bekomen bij den bakker op den hoek. Twee zusters te St. Pkilipsveld worden aangeraden zoo niet in het kroegje te loopen bij de weduwe en niet te tracteeren als zij jarig is, want zoodoende krijgen zij toch geen vrijers. „Wel, wel 1" zegt Janna te Br., ,,'tis toch erg dat ik nu met dat Haarlemmer-olie-praatje geen jongen kan krijgen." Te Baarveld zal met St. Nicolaas-avond bij een ver waande Cognac likker worden verlootkeurige Rook-, Knak-, Bloed-, Lever-, Truffel-en Cervelaatworst, alles per 5 ons. Loten zijn 10 cts. te verkrijgen by Florus in den poppenwinkel. Een kleermaker te Br. was eerst verheugd, dat de vrijer van zijne dochter ver trokken was, maar nu komt zij toch met koude voeten t'huis, al heeft zij nog zoo hard geloopen om een andere vrijer vast te krijgen. Aan een landbouwer te K.Als dat jongenspraatje geheel op zich zelf had gestaan, was het heel gauw aan verval van krachten gestorven. Maar het stond niet op zich zelfer was meer, heel veel meer, niet waar Al weken, ja maanden te voren was er gemompeld en gepraat. Beschaafde en eerlijke menschen deden mededeelingen, die de haren te berge deden rijzen; mededeelingen, waarin voor kwam vanHij is de deur uitgegooid. Zij komen bij elkaar in een schuurtje. Met het geweer buiten de deur loopen. Niet op stee mogen komen. Enz. enz. enz. Dat alles was een broeijende, smeulende, al een weinig brandende hooistapel. Dat jongenspraatje was een vonkje. Dat vonkje is op dien hooistapel gevallen en heeft den brand slechts een weinig be spoedigd. Een weinig slechts binnen kort zou die hooistapel toch in vlammen zijn opgegaan. Dat is zoo de natuurlijke afloop van zoo n ding. Wie had dien hooistapel gemaakt Wie was de oorzaak van dat gemompel en gepraat Het publiek of die vent en zij Hierbij kan nog heel wat gevoegd worden't is met noodig. Het andere kunt gij wel uit het boven staande afleiden. Dom zijt gij niet! Het volgende tot dessert Telegram van Themis. Ik, Themis, heb tegen 't bovenstaande geen bezwaar Want het is volkomen waar. Pryzen <ler Boter ©n JEïjeren. Zierikzee, 3 December 1885. Boter hoogste koers ƒ0,671/2 en laagste koers ƒ0,60 per 5 Hectogram. Kip-Eyeren hoogste koers f 1,87'/a en laagste koers 1.50. Yerseke, 4 December. Oesterbeurs. Zaaigoed met veel aanbod, doch weinig handel. vertrekt Woensdag;»; van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrjjilag'-namiddaes van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1