Z1ËRIKZËËSCHË NIEUWSBODE Donderdag 5 December 1885. No. 5164. 42ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60 ADVERTENTIËN van 18 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Grooteletters worden naar plaatsruimte bereken Door liet Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand September 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. J. Rasmus, Rotterdam. 2. H. Hanenkamp, Westervoort. 3. Falkenroth, Westfalen Algemeen Overzicht. 't Was vrij natuurlijk, dat wie met eenige belang stelling de gebeurtenissen der laatste dagen volgden, met weemoed dachten aan zoovele honderde slacht offers als er weder op het oorlogsveld vielen. De veel- beteekenende cijfers van gewonden en dooden, die vermeld werden, vervulden ons met vernieuwd afgrijzen voor den oorlog en onwillekeurig werd dezen betreurd en verfoeid, als of dood en ellende slechts in zijn gevolg waren. En zietterwijl men zich bij die ster venden in gedachten verplaatste, lag daar, in een schit terend paleis, van liefde- en vriendenhanden verzorgd, een stervend Vorst op het Koninklijk rustbed, dat zijn laatste leger zou worden. In zekeren zin gansch on verwacht kwam de tijding, dat Koning Alfonso XII van Spanje Woensdag 11. overleed. Wel was er reeds lang van eene ongesteldheid gesproken, die men meende dat hem vroeg ten grave zou slepen, maar men stelde de treurige ontwikkeling toch nog altijd als verwijderd voor, toen eene bijkomende ziekte, men zegt keelziekte, den teringlijder eensklaps deed be zwijken. De jeugdige Vorst was in 1857 geboren en zou Zaterdag juist zijn 28ste levensjaar voleind hebben, toen de dood hem aan zijn vorstelijk gezin en aan zijn land ontrukte. Hoe jong ook nog, hij had reeds veel ondervonden. Diep werd hy getroffen door het over lijden van zijne eerste echtgenoote en niet minder schokten hem de lotgevallen van zijn vaderland. Hij beleefde onrustige dagen, ook door het woelen der anarchisten, die zijn volk van hem afkeerig zochten te maken. Slechts tien jaren zat hij op den troon, maar lang genoeg om zich bij alle weidenkenden onder zijn volk bemind te maken. In de onrustige dagen op politiek gebied en bij het heerschen der cholera gaf hij van zijne toewijding overvloedige bewijzen en voor het land moet zijn sterven een dubbel verlies worden geacht, omdat de vraag is of de vijanden van den troon, niet van het oogenblik gebruik zullen makeu, om ver warring te stichten. Men schijnt niet zonder vrees te zijn en heeft reeds maatregelen genomen, om met de gewapende macht elke uitbarsting te keer te kunnen gaan. Zoo veel is wel zeker, dat de Koningin die nu, onder regentschap van hare moeder, op 5-jarigen leeftijd reeds moet optreden, hare meerderjarigheid wel niet bereiken zal zonder dat gewichtige voorvallen haren troon minstens in gevaar brengen. De oude Maarschalk Serrano is bijna gelijktijdig met den jeugdigen Koning gestorven en het waren dus wel ongeluksdagen, die Spanje doorleven moest. Mochten het nu maar de laatste zijn, maar niet ongegrond is de vrees, dat ook de Carlisten het hoofd zullen opsteken en zoodoende zou het nieuwe Kabinet al aanstonds de handen vol krijgen. Gelukkig is de quaestie over de Carolina- eilanden opgeruimd. De bemiddeling van den Paus heeft goede vrucht gedragen en de Keizer van Duitsch- land heeft gezorgd, dat het protocol der regeling nog voor de aftreding van het vorige Kabinet gezegeld werd, opdat de Koningin-regentes daarvan geene moei lijkheden zou hebben. De berichten omtrent den oorlog Bulgai-ije Servië, luiden in zooverre gunstig, als er alle kans is, dat die weldra zal geëindigd zijn, zij het dan ook dat Vorst Milan met zijne Serviërs daarbij eene treurige rol speelt. Nog voor het oude Servische hoofdkwartier, Pirot, door de Bulgaren veroverd werd, had Milan een wapenstilstand voorgesteld, die echter door Vorst Alexander niet werd aangenomen. Thans kan hij zich voor gewroken en bevredigd houden en men verwacht dan ook, dat hij zijne krijgsoperatiën niet verder voortzetten zal. Dit zou ook in strijd met den wensch der Mogendheden zijn en hoe krachtig hij zich getoond heeft, hij zal zich den toorn van dezen niet op den hals willen halen. Een der laatste telegrammen zegt, dat de vertegenwoordiger van Oostenrijk bij de Servische regeering verklaard heeft, dat indien de Bulgaren verder voortrukten, de Oostenryksche troepen Servië zouden binnenrukken om de Serviërs te helpen. Vorst Alexander zou dienten gevolge toegestemd hebben in het staken der vijande lijkheden, om middelerwijl over de voorwaarde van den wapenstilstand te onderhandelen. In ieder geval mogen wij ons vleien, dat het gevaar voor eenen Eu- ropeschen oorlog tijdelijk weder geweken is, en dat voor ditmaal het menschenmoorden en verwoesten weder een einde heett genomen. Hoe het met den onbloedigen strijd in En^elancl zal afloopen Wij wachten ieder oogenblik daarom trent nadere berichten, maar zijn voor het oogenblik in tweestrijd wat wij gelooven moeten. Eerst waren alle tijdingen, dat de uitslag voor de conservatieven gunstig was en wij meenden reeds lord Salisbury ge luk te kunnen wenschen, nu daar plotseling een bericht komt, dat de stand der partijen veranderd is, dat men nu bij de verkiezingen 145 liberalen en 141 conser vatieven telde. Dat verschil is wel niet groot, maar het zou doodend zijn voor het Kabinet, te meer daar men nog niet aan het einde is en het liberale leger nog wel eens versterkt zou kunnen worden. Vooral uit de graafschappen verwacht men goede berichten, maar opmerkelijk blijft, dat bij deze verkiesing zoovele man nen van naam gevallen zijn en dat juist Londen, de stad waar men meende dat het liberaal beginsel zeker zegevieren zou, meer dan het dubbele aantal conserva tieven als vroeger naar het Parlement zal afvaardigen. De Ieren staan natuurlijk op zich zeiven, maar toch kun nen zij bij voorkomende gelegenheid groot gewicht in de schaal leggen en het zal eenvoudig de vraag zijn, van welke kanten zij het meeste heil verwachten. Algemeen is men van oordeel, dat de tegenwoordige macht der conservatieven, grootendeels het gevolg is, van het denkbeeld door den heer Chamberlain verde digd, die de opheffing der staatskerk verlangde. Het blijkt toch nu, dat velen, die men overigens niet zoo aan die kerk gehecht waande, thans als hare verdedigers optreden. Zoo laat het eene uiterste het andere uit, en die te ver willen gaan, komen zelden waar zij zijn willen. In den Duïtschen Rijksdag werd een ernstig debat geopend, tengevolge eener interpellatie van den afgevaardigde Redchensperger over de missiën in de koloniën. Vooral de bekende Windthorst heeft zich daarbij doen gelden en van eene bevoorrechting dei- protestanten gesproken, die tot ernstige bestrijding der regeering zou leiden. Prins Bismarck is nadrukke lijk daartegen opgekomen eu heeft de bevoorrechting der protestanten ontkend, en het niet toelaten der Jezuiten verdedigd. Deze week zal het debat worden voortgezet en men verwacht, dat er nog menig hard woord vallen zal, schoon men in dit geval zich met eene overwinning der regeeringsbeginselen vleit. Van de Franselie Kamer zou men kunnen zeggen, dat zij tot hiertoe zich bij eenige schermutse lingen bepaalde, die echter van dien aard waren, dat de regeering niet bij alles even kalm en gerust bleef. J5ene interpellatie over den aankoop van graan en haver in den vreemde, gaf aanleiding tot eene motie, die de regeering gaarne had voorgekomen, dat namely k een nader onderzoek zal worden ingesteld, om daarna te beslissen of de regeering al dan niet het belang des lands behartigd heeft. Uit andere werelddeelen kwamen ook al berichten, die van oorlogen spreken. Zoo werd uit Caïro ge meld, dat eenige honderden Arabieren voor de stad Kodhay waren aangekomen, waar een garnizoen van Egyptenaren en Hooglanders is. Dientengevolge meende v men, zou er wel spoedig gevochten worden. Uit Peru schreef men dat de opstand onderdrukt was en over Peru schreef men uit New-York, dat de opstandelingen goed succes hadden. Wie zal beslissen wat waar is Nieuwstijdingen. ©ngelttitti. Aan de „Standard" wordt uit Philippopel gemeld, dat aldaar eene groote agitatie heerscht wegens het zenden van commissarissen door Turkije naar Rumelië. De Bulgaren willen de binnenkomst der commissarissen beletten. Aan hetzelfde blad wordt uit Belgrado geseind, dat de wapenstilstand tusschen Servië en Bulgarije her haaldelijk geschonden is. De Servische ministers willen den oorlog voortzetten, waarvoor de toebereidselen met koortsachtige gejaagdheid door de Regering wor den voortgezet. Zij hoopt weldra 120,000 mau met 250 stukken geschut tusschen Nisch en Belapalanka te kunnen bijeentrekken, Naar luid van een telegram uit Athene ook aan de „Standard", heeft de minister-president van Grieken land aan de buitenlandsche gezanten verklaard, dat de oorlog tusschen Griekenland en Turkije thans on vermijdelijk is, daar Europa van de eischen van Griekenland niets wil weten. Hpauje. Het lijk van den Koning van Spanje is van het kasteel in het Prado overgebragt naar het paleis te Madrid, waar het drie dagen tentoongesteld zal blijven voordat het bijgezet zal worden in het Escuriaal. Eene ontzaglijke menigte volks was op de been bij den ingang der stad en voor het paleis. Een groote stoet van geestelijken ging den lijkwagen vooraf, die getrokken werd door acht voor de plegtigheid rijk getooide paarden. De Grandes van Spanje omringden den lijkwagenop hen volgden de civiele en militaire leden van 's konings hofhouding. De Koningin-regentes en de Koninklijke familie waren in den lijkstoet, hetgeen in Spanje een zeldzaam ver schijnsel is. Groot was dan ook de indruk, die dit teweeggebragt heeft. Het aantal personen, die het overbrengen van het lijk hebben bijgewoond, wordt op meer dan 100,000 De Koningin-regentes, zoo wordt gemeld, legt veel moed aan den dag. Zij verlaat hare kinderen niet. Zij moet verklaard hebben dat zij eene vrijzinnige en ver zoenende staatkunde verlangt. Onder den eersten indruk van haar leed moet Konin gin Christina verklaard hebben, dat zij zich in een klooster wilde terugtrekken, maar zij is bezweken voor de drangredenen der Koninklijke familie, die haar het belang van haar dochter en het welzijn van het land voor oogen hield. Zij is nu kalmer en ziet met verlangen de komst harer broeders te gemoet. Koningin Isabella zal weldra met de infanten Isabella en Eulalie naar Parijs terug- keeren. Dokter Kunz, een jong geneesheer in het plaatsje Mauer, in de nabijheid van Weenen, is het slagtoffer van eigen onvoorzigtigheid geworden. Hij leed sedert geruimen tijd aan een maagkwaal en maakte teneinde de pijnen te verzachten en de nachtrust niet te missen, gebruik van morphine-injectiën. Naar men weet, moeten dergelijke inspuitingen met groote omzigtigheid plaats vinden, de dosis moet met juistheid worden bepaald en het is apothekers voor geschreven om morphine slechts te leveren, wanneer dit door bekende doctoren op een recept is voorge schreven. Dokter Kunz was echter zijn eigen geneesheer en welligt was dit ook oorzaak waarom hij, tegenover zichzelven niet die voorzigtigheid in acht nam, waaraan hij het by een patient niet zoude hebben laten ont breken. Hij schreef een recept waardoor hij in het bezit van een aanzienlijken voorraad morphine kwam, en paste voor hij naar bed ging, eene inspuiting toe, waardoor hij dan ook weldra in eene aangename sluimering De uitwerking der morphine deed zich in aangename droombeelden kennen, die hem omzweefden, want tel kens sprak hy woorden uit die de hoogste verrukking te kenuen gaven. „Hoe heerlijk, hoe schoon!" „O wat is dat aangenaamDe hemel komt, de hemel De polsslagen van den ongelukkige werden hoe langer hoe zwakkerdes morgens vond men hem dood in bed liggen. JFtanftvtjfi, Twee moordenaars zyn weder in de afgeloopen week door Fransche gezworenen vrijgesproken. De een was een grijsaard die, door zijn zoon beleedigd, hem in drift voor het hoofd schoot. De ander was een oude boer, die zijn zoon aan eene rijke weduwe wilde uit huwelijken en die, na lang beraad, een dienstmeisje dat, als de minnares van zijn zoon, die verbintenis in den weg stond, doodschoot. S Een heer te Frankfort a/M. had onlangs het ongeluk, bij het opsteken van zyn regenscherm, een dame in den mond te stooten, waardoor deze eenige tanden verloor. De echtgenoot dier dame, wier schoon heid zeer geleden heeft door het verlies van die tanden, eischte van den heer, die het ongeluk veroorzaakte, eene schadevergoeding van niet minder dan 30,000 Mark (ƒ18,000), en nu hem die som geweigerd is, dreigt hij dat geld in regten te vorderen. Amsterdain, 1 Dec. De secretaris van het sociaal-democratenbond alhier, Geel, diende Donderdag bij den commissaris van politie den heer Stork, eene aanklagt in tegen de politie, met verzoek proces-ver- baal tegen de handelingen der politie op te maken. De heer Stork gaf hem echter ten bescheid, dat bij eene volgende vergadering door de politie nog door tastender zou worden opgetreden. Toen een jongeling te Amsterdam Zondagavond zijn meisje waarmede hij spoedig in het huwelijk hoopte te treden, een bezoek bragt, ontstond er zulk een hevige twist tusschen hem en zijn aanstaanden schoonvader, dat de laatste zijn mes trok en daarmede den jongeling een steek in de zijde gaf, zoodat deze ter verpleging naar het gasthuis moest worden gebragt. Door de geneeskundige staatscommissie te Amster dam is o.a. tot arts bevorderd de heer C. Kodde van St. Annaland, vroeger leerling der rijks hoogere burger school te Middelburg. Te Helder is eene vrouw door het zien van eene in het wit gehulde gedaante plotseling zoodanig ver schrikt, dat zij na korten tijd aan de gevolgen is overleden. De persoon, die hiervan onwillekeurig de oorzaak was, was een meisje, dat, als St. Nicolaas verkleed, aan de kinderen der vrouw versnaperingen kwam brengen. Grx-a-veiilittg-e, 30 Nov. De Advocaat-Generaal Mr. Gregory heeft in de heden gehouden zitting van V den Hoogen Raad geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van B. van Ommeren, te Amsterdam, j De Adv.-Gen geloofde, dat teregt was geoordeeld, dat het feit viel onder de strafbepaling van art. 1 dei- wet van 1 Junij 1830, dat hier van geen persdelict sprake kon zijn en dat het bewijs niet door aanwij zingen was verkregen. De uitspraak is bepaald op 28 December. Het Geregtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis der Haagsche Regtbank, waarbij de keukenmeid G. M. veroordeeld werd tot 1 maand celstraf, ter zake van diefstal van gebraden vleesch en van een weinig thee, tijdens zij dienstbaar was bij Jhr. Mr. de S. L., wat de straf betreft vernietigd, terwijl de bekl. thans ver wezen werd tot 14 dagen celstraf. Ss Gravenhage, 1 Dec. Nadat de Minister Heemskerk heden tegenover eene eventueele aanneming van het voorstel-Lohman de Kabinets-kwestie had gesteld, heeft de Tweede Kamer met 43 tegen 42 stem men verworpen de census-tabel bij het "oorstel-Loh- man, waarna deze zijn ontwerp introk. Rotterdam, 1 Dec.. Op dit oogenblik moet, naar wij vernemen, de celgevangenis alhier zoo bevolkt zijn, dat nog slechts een cel vacant is. Het weesmeisje uit Ooltgensplaat van wien wij onlangs mededeelden, dat het wegens zenuwoverprik- keling te Oolgensplaat zeide men dat zij „betooverd" wasin het Academisch Ziekenhuis te Leiden was opgenomen, is, na eene verpleging van slechts eenige weken, volkomen hersteld wedergekeerd. De voorspel ling der bijgeloovige Platenaars dat de „betooverde" in Leiden niet genezen zou, omdat men daar niet aan „tooveren" gelooft, is dus niet uitgekomen. Het is nu te hopen, dat de omgeving zoo wijs zal zijn om haar zenuwen opnieuw niet te prikkelen met malle ver telseltjes. 1 Dec. In eene gisteren alhier gehouden vergadering der afd. Walcheren van de Zeeuwsche maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, werd mededeeling gedaan dat de begrooting voor 1886 door het hoofdbestuur dei- maatschappij is vastgesteld op 6238 in ontvang en 5638 in uitgaaf. 1 )e gewone jaarlijksche algemeene vergadering zal in 1886 in Zierikzee plaats hebben, by welke gelegenheid een ploegwedstrijd wordt ge- Door dat weer veel werk op handen is, zal de Maatschappij „de Schelde" te Ylissingen in de gelegen heid zijn hare werklieden dezen winter werk te verschaffen. Tegenwoordig worden nog 160 man bezig gehouden. Goes, 1 Dec. De Goesenaars zien gaarne blijde kindergezichten en hebben er wel wat voor over om het jonge volkje der mindere standen eenig genot te verschaffen. Dit bleek gisteren avond bij de soiree ten voordeele van het aanstaand St. Nicolaasfeest voor de kinderen van on vermogenden. Niet alleen was de inteekening zoo ruim, dat de schouwburgzaal overvol was, maar waren er ook velerlei zaken gegeven, die de pret der kleinen op 5 December kunnen verhoogen. Door een viertal dames werd op twee piano's de Krönungs-marsch' aus der opera „Der Prophet" van Meijerbeer op uitstekende wijze voorgedragen. Mevrouw Lina Schneider uit Keulen verleende geheel belangloos hare hooggewaardeerde medewerking, waar aan voor een groot deel het succes van den avond mag toegeschreven worden. Een viertal „recitationen" gaf zijjten beste, die uitbundig werden toegejuicht. Sneeuw witje, tableau vivant, door eenige kinderen, alsmede Mignon tableau vivant voorgesteld door volwassen personen, werden teregt bewonderd. Onder ademlooze stilte bewonderde men de prachtige groepen en applau- diseerde geestdriftig bij het vallen van het scherm. Waarlijk het woord van dank door den voorzitter dei- Commissie aan de dames De Kanter toegebragt was meer dan verdiend. Een paar kluchtspelen werden door eenige dames zeer los en natuurlijk gespeeld, terwijl door eene andere dame een drietal liederen op gevoelvolle wijze werden gezongen. De heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe reciteerde op vootreffelijke wijze het schoone gedicht van B. ter Haar, „Abd-el-kader". De geheele avond was een avond van kunstgenot, ruim waard de kleine bijdrage die men moest offeren voor het Sint-Nicolaasfeest voor de kinderen der armen. Dit feest zal plaats hebben op Zaturdag 5 December en ongetwijfeld zullen ook dan de dames en heeren commissieleden evenveel succes hebben als gisteren avond. Zondagavond- bij de algemeene repetitie had men de welwillendheid gehad de weeskinderen toe te laten. Wolfuai-tsdijk. Door eenige belangstellende gemeente-leden worden pogingen aangewend ter op- rigting van eene tot „Nut en Genoegen" strekkende Vereeniging, welke alleszins kans heeft van te zullen slagen. De proefneming, welke vóór ettelijke jaren is bewerkstelligd, om het kerkgebouw der Herv. Gem. alhier met een tweetal kagchels te verwarmen, en waarin men toen niet slaagde, is thans door Kerk voogden op nieuw ter hand genomen, en zoodanig in- gerigt, dat men nu het voorgestelde doel bereikt mag achten. Tlioleii. De firma Wolterbeek, van BaggenenCo. eigenaren der Gasfabriek alhier, hebben op het adres, hun onlangs door verschillende gasverbruikers aange boden, ten einde verlaging van den gasprijs te ver krijgen, geantwoord dat zij niet aan het verzoek kunnen voldoen. Door adressanten was aan de firma 1 Dec. bepaald om gas te verkrijgen tegen 12 Cts. per stère. De firma hieraan niet willende voldoen, beginnen adres santen van af heden met het verlichten met Petroleum terwijl op eene Maandagavond gehoudene vergadering van „Non Semper", met algemeene stemmen besloten is, van af heden met petroleum te verlichten. Dezer dagen zullen ook vergaderingen belegd worden, ten einde de lokalen van verschillende gezelschappen, alsmede de openbare gebouwen enz., voortaan eveneens met petroleum te verlichten. Eenige dames alhier hebben het voornemen, om met St. Nicolaas de kinderen der bewaarschool, een aangenamen dag te bezorgen, n. 1. met hun te ont halen op melk en gebak. Zij verzamelen daarvoor bij de ingezetenen eenige gelden, teneinde aan hun plan uitvoering te kunnen gevep. Moge hun edel doel zoo danig gesteund worden, dat onze kleinen een waren feestdag bereid kan worden. Oud-Yosmeer, 2 Dec. De besmettelijke keel ziekte neemt te dezer plaatse blijkbaar af. In de vorige week, en tot heden, kwamen noch sterfgevallen aan die ziekte, noch nieuwe gevallen voor. Men verwacht dat de openbare school weder geopend zal kunnen worden. Eikerzee, 2 Dec. Gisteren werd alhier eene vergadering gehouden tot oprigting eener Afdeeling „Eikerzee en Ellemeet" der Centrale Liberale Kies- vereeniging in het Hoofdkiesdistrict Zierikzee. Negen en vijftig personen traden aanvankelijk toe. Na vast stelling van een reglement, werd een bestuur verkozen, bestaande uit de H.H. J. M. de Glopper, Joh- van den Bout Fz., J. du Cloux, L. Blom en M. Poldermans, terwijl tot lid van het Centraal Bestuur is gekozen de heer Joh. van den Bout Fz. Zïex'ilczee, 2 Dec. Met ingang van 1 Jan. 1886 is de heer A. Dekker, voorheen Deurwaarder der Directe Belasting alhier, thans te Charlois, als zoodanig benoemd te Gouda en de heer J. A. Spiesz, voorheen Deur waarder der Directe Belasting te Zierikzeee, thans te Amsterdam {zesde kantoor) als zoodanig benoemd bij het derde kantoor aldaar. Tenzij onvoorziene omstandigheden het tegendeel vorderen, zal een examen voor leerling telegrafist bij de Rijkstelegraaf in 1886 niet worden gehoudeD. Twee personen, die bij de ongeregeldheden op 27 September jl. te Dordrecht glasruiten hadden iu geslagen namelijk J. B., oud 48 jaar, en P. B., oud 15 jaar, zijn door de Arr. Regtbank aldaar veroordeeld, de eerste tot 3 maanden celstraf en f 25 boete en de tweede tot 15 dagen celstraf en 25 boete. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft1 e. M. v. G., arbeider te Rozendaal, wegens onzedelijke handelingen, veroordeeld tot 6 maanden celstraf, 2e. P. A.. te Terneuzen, wegens kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, tot 2 jaar celstraf; 3e. J. F. te Bergen-op-Zoom, wegens onzede lijke handelingen, veroordeeld tot een half jaar celstraf en 8 boete. De 18-jarige Cornelia de Nies, uit Oud-Beierland, die door een logé haars vaders den 10 November 11. geschaakt werd, en voor wie namens dien vader door den Burgemeester van Oud-Beierland opsporing was verzocht, is met haren vriend Teunis van Arkel te Groede aangehouden. Zij is Zondag door de politie naar hare woonplaats teruggebragt. In de Scheurpolder, bij den Hoek van Holland, heeft een treffend ongeluk plaatsgehad. Een jongeling van 14 jaren nam, terwijl zijn vader zich even uit de kamer verwijderde, een geladen geweer in de hand, en door welke oorzaak is onbekend, ging het schot af, met het hoogst treurig gevolg dat hem het hoofd ver brijzeld werd en hij onmiddelijk een lijk was. TELEGRAMMEN. Weenen, 2 December. Vorst Alexander vraagt van Servië eene oorlogs schatting van 80 millioen francs. Men verzekert, dat als Bulgarije dezen eisch volhoudt, Servië terstond den oorlog zal hervatten. 's Gravenliage, 2 December. Tweede Kamer. Het debat over de Staatsbegrooting is aangevangen. De heer Keuchenius drong aan om andermaal de Kiestabel voor te stellen, of zoo niet, alsdan de Kamers te ontbinden in Januarij voor Grond wetsherziening en op een programma van beginselen. De Minister Heemskerk erkende dat herziening van de Kiestabel de pligt der Regering blijft, maar dit is aan geen tijd gebonden. Hij blijft de Grondwetsher ziening nog mogelijk achten. Mogt zij worden ver worpen, dan zal de Regering zien wat zij zal doen, doch in Kamer-ontbinding heeft hij weinig lust. Eerste Kamer. Bekrachtigd de subsidie aan den stoom tram Breskens—Maldeghem. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Sirjansland door de Cand. J. L. Pierson te Zetten. Door de mindere opbrengst der landerijen in de laatste jaren is het traktement van den te beroepen pred. der Herv. Gem. te 's Heer Hendrikskinderen c.a. moeten verminderd worden tot op 975, met vrij ge bruik eener doelmatige pastorie en tuin. Te Cats is, op een traktement van 1200, tot predikant beroepen den heer Van Beerenkamp, candidaat te Barneveld. Gemengde Berigten. De oude vriend Heemskeik meende zijn kiestabel te redden door aan de leden der Tweede Kamer een „Schiedamniertje" aan te bieden. „Dankje wel, baas zeiden de liberalen „ze is ons te klaaren de Schie dammer noodzaakte ZEx.'zyne met zooveel onpartij digheid voorgedragen kiestabel ineê naar huis te nemen. Aan een gemeentebestuur in Zeeland werd namens den Minister van Binnenl. Zaken geschreven, dat de toekenning van rijkssubsidie aan die gemeente in het bouwen ten behoeve van het onderwijs nog niet kon plaats hebben, omdat in't bestek niet vermeld stond, dat er in de secreetdeur eene ovale of ronde opening zal komen om de versche lucht daar ter plaatse toe te latenDe onderwijzer mogt daar eens ongesteld worden. De gezamentlijke kosten voor Oorlog en Marine in Europa bedragen per jaar 2250 millioen guldens. Een polderwerker te Leeuwarden was zóó in de war, dat hij in plaats van eene spade een zilveren roomlepel stal. Eene nieuwe ziekteEen heer kwam dezer dagen zyn vriend tegen. „Wel, amice gij zonder uwe vrouw op de wandel." „Ja vriendzij is ziek." „Wat mankeert haar Ja, wat zal ik zeggen, een nieuwe wintermantel. 'tls altijd wat met de dames! Vrijdagnacht was het in de P.straat een aller vree- selykst geweldieder voorbijganger zou hebben ver moed dat er een poging tot moord plaats had; het vreemde van de historie is echter dat de hoogloopende rusie plaats had tusschen twee dames, wier oogen- schijnlijk ingetogen leven geen aanleiding zou geven tot het vermoeden dat zulk schandaal door hen kon worden gepleegd. Maar de St.-Nicolaasavond zal alles in orde brengen; dan zal er te Scherpenisse worden verloot een grauwe kropgansloten zijn te bekomen a 5 Cts. bij Willem; daarna een blijspel in 4 bedrijven; lste bedrijf, de oude pilledraayer2de bedrijf, de grijze Benjamin; 3de bedrijf, de oude gans4de bedrijf, laatje wegen. Kaartjes zijn te bekomen bij Maler Te N. V. was voor eenigen tijd iemand zoo door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1